Etiketler

IHD Genel Kuruluna Mesaj: Sürgündeki Ve Hapisteki Yazarlara Özgürlük

Çok istediğim halde, Genel Kurulumuza katılamadığım için üzgünüm. Türkiye gündemini belirleyecek önemde olan çalışmalarınıza desteğimi iletiyorum.

Basında Radikal devrim şart  Ahmet Erdoğan

Ülkemizde basının bu işlevlerini lâyıkıyla yerine getirdiğini ne yazık ki söyleyemiyoruz...Haber yorum ayırımı yetersiz. Haberler yorumlu veriliyor, dahası haber yorumu okuyucuya şırıngalamak için kullanılıyor. Yani toplumu bilgilendirmek yerine beyinler manipüle ediliyor. Bunun nasıl bir aptallık olduğunun maalesef farkında değil bu ‘gazete’ler. Basının toplumla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve temel bilgi üretim merkezleri üniversitelerle bağları zayıf. Uzmanlığa ve araştırmacılığa dayalı bilgi üretiminden yoksun bir basının iktidarı verimli biçimde eleştirel olarak denetleyebilmesi mümkün değil

ՅՈՎՀԱՆՆԷՍ ԿՈԼՈՏ ՊԱՏՐԻԱՐՔ ԱՐԵՒՄՏԱՀԱՅ ՊԱՏՄՈՒԹԵԱՆ ՄԷՋ

Կիլիկեան Հայոց թագաւորութեան անկումէն յետոյ 1375-ին, իբր հետեւանք Փոքր Ասիոյ ամէն կողմերը կատարուող արշաւանքներու, կրօնական և մշակութային դրական գործունէութիւնը տակաւ առ տակաւ նուազեցաւ ու գրեթէ կասեցաւ մեր մէջ: Պատերազմները ոչ միայն արգելք կ'ըլլային ուսմունքով պարապելու այլ նաեւ կը ստիպէին մեր ժողովուրդը գաղթել ուրիշ երկիրներ: