Etiketler

Mimarlık tarihinde milliyetçilik

Cem Erciyes 
Dolmabahçe Sarayı’nın mimarının Balyanlar olduğu acaba bir büyük yalan mı? Bu iddiayı duymuşluğum ama aldırmamışlığım vardı, fakat bizzat sarayın kendi yayınında karşıma çıkınca soru geldi kafama takıldı. Dr. Selman Can, Atatürk Üniversitesi’nde çalışan bir tarihçi. Yazısında ‘mimarlık tarihimizin boş bırakıldığını’, yeterli arşiv çalışması yapılmadığı için pek çok yapıyı Balyanlara mal eden kaynakların hemen kabul edildiğini savunuyor...Bu konuyu Ermeni Mimarlar sergisini düzenleyen araştırmacı Hasan Kuruyazıcı’yla ve mimarlık tarihçisi Prof. Afife Batur’la konuştum. 19. Yüzyıl İstanbul’unda bugünkü gibi bir mimarlık tanımı yok. Kalfa, müteahhit, mimar, architect, hassa mimarı, tamirat müdürü, birbiri içine girmiş unvanlar. Bu nedenle konu yeni araştırmalara ve tartışmalara açık. Tabii mimarlık tarihçilerine göre Dolmabahçe’yi Balyanların yaptığı kesin, Selman Can ise bu terminoloji karmaşasından dolayı yanılıyor... Burada en iyisini Afife Batur söyledi: “Etnisite üzerinden mimarlık tanımlarını doğru bulmuyorum. Ben mesela Ermeni mimarlar, İtalyan mimarlar üzerine değil, Balyanlar, D’Aranco gibi isimler üzerine çalışıyorum.”

Ermeni ve Azeri müteşebbis bayanlar İstanbul’da buluşacak

Today’s Zaman’ın verdiği habere göre; iki düşman ülke Ermenistan ve Azerbaycan yanı sıra Gürcistan, Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiyeli müteşebbis bayanlar 24-26 Ocak tarihlerinde İstanbul’da toplanacak.

Ermenistan’la diyalog sürmeli

Başkanlığını Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu’nun, başkan yardımcılığını emekli Büyükelçi İlter Türkmen ve Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk’un yaptığı ve üyeleri arasında emekli general, diplomat ve akademisyenlerin bulunduğu Bilge Adamlar Kurulu, Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesi amacıyla bir rapor hazırladı. Vatan’ın haberine göre raporda, Ermenistan ile imzalanan Zürih Protokolu ile başlatılan diyalog sürecinin devam ettirilmesi gerektiği vurgulandı. Raporda barış süreci için öneriler Ankara ile Erivan arasıda güven artırıcı bir takım önlemlerin yaşama geçirilmesi önerisinde bulunuldu.

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması Ermenistan’da yapılabilir

Bugün Ermeni Kamu Tv-Radyo Konseyi Başkanı Aleksan Harutyunyan, basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Harutyunyan, 2011 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışmasının Ermenistan’da yapabileceğini açıkladı.

‘38’de Dersim’iz, 6-7 Eylül’de gayrımüslimiz’

Alper Görmüş
Bugün size Gaziantepli gençlerin kurduğu bir siteden söz etmek, daha doğrusu sözü onlara bırakmak istiyorum...Biz kimiz? İhtiras ve hırslarla kurulmuş bir cumhuriyetin gözü yaşlı çocuklarıyız biz. Kurtuluşu için cansiperane savunulan fakat kurtulduktan sonra halkına, verilen mücadelenin boşunalığını sorgulatabilecek kadar kendine yabancılaşmış bir ülkenin insanıyız biz. Çağdaşlık adına yeni kıyafetler giymeye, farklı inanışlarla çoğulculaşmış bir memlekette aynı dinden olmaya, zengin dillerin hüküm sürdüğü coğrafyada aynı ve tek dili konuşmaya, ırkçılığın kasıp kavurduğu Avrupa ile çağdaş olmaya zorlanmışız ve tek potada eritilip benzer kalıplarda “eşitlenmişiz” biz.  

HEYKEL 'UCUBE' AMA...

Amberin Zaman
Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan Ermenilerin kültürel mirası hep yok sayılmıyor mu zaten? Ermeni kralların en görkemleri mekânlarından olan Ani'ye "Anı" diyen, harabelerin girişinde yer a tabelada "Ermeni" sözcüğüne yer vermeyen zihniyetten ne beklenir. Evet Aksoy'un heykeli çirkin ama ruhu güzel. Amacı güzel. Barışı simgeliyor. Ve bu kadar yüksek tutulmasını maksadı, sınırın öteki tarafında yaşayan Ermeni komşularımız tarafından görünmesini sağlamaktı. Alibeyoğlu, heykelin yanına 50 bin kişilik amfitiyatro da inşa edecekti, bir de kaleye ziyaretçi taşıyacak teleferik.

CİHANGİR’DE ERMENİ YEMEKLERİ..

ALİ RIZA KARDÜZ
Ünü kulaktan kulağa yayılan Jash'ta, sahibi ve işletmecisi evde öğrendikleri Ermeni yemeklerine ağırlık veriyorYazın başında, gecenin geç saatinde Cihangir'de taksi beklerken durağın arkasında bulunan binanın altındaki bir lokanta dikkatimizi çekti. Kapısında “Jash” yazıyordu. Taksi gecikince içeriye davet ettiler. Kahve ikram ettiler. “Jash, caz mı demek? Burası caz kulübü mü?” diye sorduk. “Hayır. Jash, Ermenicede 'aş' demek. Ermeni yemeklerine ağırlık veren bir lokanta açtık” dediler.Lokantanın sahibi ile işletmecisi Mari Parsehyan evlerindeki antika eşyaları, tabloları getirip iki katlı lokantayı süslemişler. Üst katta evden getirilen bir piyano var. Lokantadan çok, bir evin yemek salonu havası vermişler.

Davutoğlu'dan Ermenistan'a heykel yanıtı

"Bu Türkiye içindeki bir tartışmadır"..Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kars'taki heykel tartışmalarına ilişkin olarak, ''Bu, Türkiye içindeki bir tartışmadır. Türkiye içinde yapılan değerlendirmeler Türkiye Ermenistan ilişkileriyle kesinlikle alakalı değildir. Sayın Başbakanımızın yaptığı değerlendirmeler de tamamıyla mimari, estetik açıdandır, siyasi hiçbir boyutu yoktur. Tamamıyla şehircilik perspektifiyle, fikir özgürlüğü içinde yapılan tartışmalardır. Yoksa Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ilgilendiren bir boyutu yoktur.'' dedi.

"Dünya, Türkiye'nin protokolleri onaylamasını bekliyor"

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, tüm dünyanın Türkiye'nin Ermenistan ile imzaladığı protokolleri onaylamasını beklediğini söyledi. Mediamax'ın haberine göre, bugün Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bir basın toplantısı düzenleyen Nalbandyan, "Tüm dünya Türkiye'nin Ermenistan ile imzalanan protokollerdeki tutumunu değiştirmesini ve protokolleri onaylamasını bekliyor" dedi.

Ermenistan'dan 'ucube' tepkisi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki "İnsanlık Anıtı"nın yıkılması için yaptığı çağrının hali hazırda gergin olan Türk-Ermeni ilişkilerini daha da gereceğini söyledi.AFP ajansının haberine göre, Nalbandyan, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, "Bu açıklama Ermenistan-Türkiye yakınlaşmasına yeni bir engel çıkarabilir" diye konuştu. 

Azeri antrenöre uyarı: Ermeni karşıtlığının Kazakistan’da yeri yok

 Mamedov’un Ermeni karşıtlığı tavrına tepki gösteren Atirau futbol kulübünün taraftarları bir uyarı açıklaması yayınlayarak Azeri antrenörü şiddetle kınadı.Açıklamada “Biz Atirau futbol kulübünün taraftarları, Kazakistan’ın çok milletli bir ülke olduğu hakkında Azeri antrenörü bilgilendirmek istiyoruz. Kazakistan’da 100’ü aşkın millet dostça ve dayanışma içinde yaşıyor.Biz Dağlık Karabağ sorunuyla ilgilenmiyoruz. Bunları Azerbaycan’da bıraksın. Siz şimdi Kazakistan’dasınız. Burada milliyetçiliğin yeri yok. Bu milliyetçilik yüzünden taraftarlar size saygı duymuyor” ifadeleri kullanıldı.Kazakistan’ın Atirau futbol kulübünün Azerbaycanlı antrenörü Ramaz Mamedov, Atirau’nun eski Ermeni futbolcu Tigran Karabağtsyan ilgili skandal yaratan açıklamalar yaptı.

Dinler İzmir'de buluşuyor

Çeşitli inançtan 140 ülkeden 500'e aşkın din insanının bir araya geleceği "Dinlerin Beşiği Türkiye-Ege Buluşması 2011" inanç kongresi düzenlenecek. 28 Mart ile 3 Nisan'da Çeşme'de yapılacak İzmir, 140 ülkeden yaklaşık 500 din insanını ağırlamaya hazırlanıyor. Turizmciler Rüstem Yüksel ve Dilek Araç tarafından hazırlanan proje doğrultusunda Çeşme'de "Dinlerin Beşiği Türkiye-Ege Buluşması 2011" adı altında bir inanç kongresi düzenlenecek.

Kilise 2011 yılı takvimi yayımladı

Ana Taht Az. Etchmiatsin ″Yayın Bl. ″ 2011 yılı takvimi yayınladı.Ana Taht’tan NEWS.am’e verilen bilgiye göre; bu yıl Ana Taht Aziz Etchmiatsin tarafından resmi kilise takvimlerinin basılmasının 145. Yılı dolmakta. Anılan takvimler ruhani yıla ilişkin gerekli bilgileri, kilise bayramlarını, yortuları vs. içermekte.

Economist'in Türkiye'deki heykel tartışmasına ilişkin yorumu


Haftalık Economist dergisi son sayısında Türkiye'deki heykel tartışmasına yer veriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki "İnsanlık Anıtı" heykeline ucube demesi ve yıkılmasını istemesiyle başlayan tartışmayı aktaran Economist şu yorumu yapıyor: "Erdoğan rahatsızlığının tamamen estetik olduğunu savundu. Ancak bazıları, Başbakan'ın Haziran'daki seçimler öncesinde milliyetçi duygulara hitap etmeye çalıştığını düşünüyor.""Birçok Türk'e göre bu heykel, 1915'te sayıları 1 buçuk milyonu bulan Ermeni'nin Osmanlı güçleri tarafından katlinin bir soykırım olduğu tezinin kabul edilmesi anlamına geliyor.

Amacım barış mesajı vermekti


'İnsanlık Anıtı' heykelini yaptıran Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, 'ucube' tartışmaları AKŞAM'a değerlendirdi. 2004 yılında AK Parti'den belediye başkanı seçilen ve 2008'de CHP'ye geçen Alibeyoğlu, İnsanlık Anıtı'nı, Soykırım Anıtları'na karşı barış mesajı vermek için yaptırdığını söyledi. Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, 2007 yılında heykele izin verdiğini, aynı kurulun 2009'da ise heykelin yapımını durdurduğunu hatırlatan Alibeyoğlu, anıtın bulunduğu yerden kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin nihai kararın Anıtlar Yüksek Kurulu'nca verileceğini söyledi. Alibeyoğlu, 'Sayın Başbakan, Yüksek Kurul'un kararını beklemeden açıklama yapmamalıydı. Başbakan'ın anıtın yıkılması yönündeki açıklamaları doğru değil' dedi. Alibeyoğlu, Başbakan Erdoğan'ın dün gazetelere yansıyan 'Anıt, Seyyid Hasan El Harakani Camii ve Türbesi'ni gölgeliyor' sözlerine ise şöyle karşılık verdi: 'Söz konusu camiinin çevresini ben düzenlettim. Anıt'ın camiyi gölgeleme şansı yok. Zaten camiyle anıt arasında yaklaşık 2 kilometre mesafe var.'

Mimar Sinan’ın Ermeni olduğunu kim biliyor?

Sanem Altan - saltan@gazetevatan.com
Dün gazeteler yazıyordu... RTÜK, “Muhteşem Yüzyıl” dizisini uyardı.Bir günde 75 bin şikayet gelmiş RTÜK’e, “Padişaha hakaret ediliyor” diye...O da, dizi bir daha aynı ‘ahlaksızlığı’ yaparsa yayından kaldıracakmış.Boşuna Çetin Altan yıllardır “Mesleksiz toplumuz” demiyor. Mesleği olan, üreten bir toplum olsak böyle mi algılarız gerçekten televizyonda oynayan -tarihi bir kahramanın hayatı bile olsa- dizileri. Pek sanmıyorum. Aslında ben tarihimizi gerçekten bildiğimizi de pek sanmıyorum.Diziye kızan kaç kişi gerçekten Kanuni dönemini biliyordur sizce? Bence çok azı...

Türkiye "kısmen özgür"

 Amerikan Heritage Vakfı ile Wall Street Journal gazetesinin, ülkeleri ekonomik özgürlüklerine göre sıraladığı listede Türkiye, 179 ülke içinde 67'inci, 43 Avrupa ülkesi arasında ise 30. sırada yer aldı. Ülkelerin 10 ayrı ekonomik özgürlük alanında 100 üzerinden ayrı ayrı nota tabi tutulduğu listede Türkiye'nin toplam notu, geçen yılki notunun 0,4 puan üzerinde, 64,2 olarak belirlendi.

Parçalama sırası Süryanilerde!

BASKIN ORAN 
Süryanilerin bugünkü taleplerinin çok fazlası, kurucu antlaşmamız Lozan'da bu insanlara azınlık hakkı olarak verildi. 

Alt-Üst Kimlik Meselesi

Mustafa Elveren
Türkiye’de gerek ırksal, gerekse kültürel ve ideolojik anlamda birçok etnik kimliğin azımsanmayacak sayıda var olduğu bilinen bir gerçektir. Hatta bunlara siyasi kimlikleri de eklemek mümkündür. Yani kimlik konusu çok hassas ve karmaşık bir sorundur.

Ermenistan ve Azerbaycan ″kültürel kimlik″ mozayiğini birlikte toplayacak

Letonya’nın Daugavpils kentinde 13 Ocak’ta  ″Kimlik ve çeşitlilik sinyalleri″ projesi  sergisi açıldı.Projenin amacı 7 ülkeden (Letonya, Litvanya, Estonya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Fransa) ressamların, kendi ulusal köklerini ve kendilerini birleştiren herşeyin temsil edildiği bir mozayiğin oluşturulması.

Ermenistan'dan boykot kararı

AKPM'nin Yukarı Karabağ konusundaki çalışmalarını boykot edecekler... Emenistan Parlamentosu Avrupa Entegrasyonu Daimi Komisyon Başkanı Naira Zohrabyan, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) Yukarı Karabağ konusundaki çalışmalarını boykot edeceklerini söyledi

Richard Giragosyan: Güney Sudan’daki gelişmeler Dağlık Karabağ sorununu dolaylı olarak etkileyecek

Richard Giragosyan: Güney Sudan’daki gelişmeler Dağlık Karabağ sorununu dolaylı olarak etkileyecek Ermenistan Ulusal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü Richard Giragosian, Capital gazetesine verdiği mülakatta Güney Sudan’da yapılan referandumu değerlendirdi. Gazetecinin “Güney Sudan’ın olası bağımsızlığı Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini etkileyip etkilemeyeceği” sorusu üzerine, Giragosyan şunları soyledi:“Genellikle bu gelişme Dağlık Karabağ sorununu doğrudan etkileyemez. Ancak uluslararası ilişkilerde olumlu bir ortam oluşturulması durumunda dolaylı olarak etkileyebilir.

Grigori Ayvazyan: Azerbaycan Ermenileri anayurtlarına geri dönmeye hazır

13 Ocak 1990’da Azerbaycan’da gerçeleştirilen Ermeni kırımlarının 21. Yıldönümü vesilesiyle bir basın topantısı düzenleyen Azerbaycan Ermenileri Asamblesi (AEA) başkanı Grigori Ayvazyan ″1990 yılı Ocak Ayında Ermeni halkı sadece vahşice katledilen yüzlerce masum insanı değil, aynı zamanda Güney Kafkasya’da Ermeni siyasi, kültürel, ekonomik merkezlerinden biri olan Ermeni Bakü kentini nihai olarak kaybetti″ dedi.

Kumkapı’ya gidelim, felekten bir gece çalalım

Kumkapı’yı sadece balıkçı meyhanelerinin kümeleştiği bir semt olarak anlatmak, en başta Kumkapı’ya haksızlık olur. 
Bu günkü Kumkapı’nın en ilginç sokaklarından biri Şarapnel Sokağı’dır. Türkeli Caddesi’nden denize doğru uzanır. Kumkapı Ermeni Patrikhanesi bu sokaktadır işte. Türkiye Ermeniler Patrikhanesi’nin üstünde 1461 tarihi görülür. Bu tarih binanın yapılış tarihi değil kuşkusuz. Fatih Sultan Mehmet’in Bursa’daki metropolit Hovagim’i İstanbul’a çağırıp Ermeni Patrikhanesi’ni kurduğu tarih. Patrikhane önce Samatya’deyken sonra, 1641’de, Kumkapı’ya taşınmış, tası tarağı toplayıp.
Ermeni Katolik Patrikhanesi’yse, 1830’dan bu yana Beyoğlu’nda. Batı’dan gelen Katolikler’e karşı Ermeni cemaati, Osmanlı İmparatorluğu’nda uzun yıllar mücadele etmiş... Sonra kimi Ermeniler, Katolik kilisesini terk ederek Gregoryen Kilisesi’ne geri dönmüş . Hatta 19. yüzyılın ünlü patriği Osmanyan bile, gençliğinde Hasonid denen tarikatın üyesi bir Katolik rahipken, Gregoryen Kilisesi’ne dönüşü seçmiş.

Kars’ta Taliban rüzgarı

 Nazim Alpman
    Eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu, görev yaptığı yıllar içinde Kars’ı, Türkiye’nin unutulmuş sınır kenti olmaktan çıkartıp, sürekli takip edilmesi gereken etkinlikler beldesi haline getirmişti.Uluslararası film festivalleri, siyasi gelişmelere kucak açan bilimsel sempozyumlar, büyük orkestraların kitlesel konserleri, sürdürülebilir sivil toplum çalışmaları ve daha pek çok etkinliklerle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ayarında medya ilgisine muhatap olan bir kent meydana getirmişti. Ermenistan’dan ilk kez akademisyenler onun davetiyle Kars’a gelmiş tebliğler sunmuşlardı. Kars ile Ermenistan sınırını manevi olarak açmıştı.

Katil Samast öldürülecek miydi?Milliyet muhabiri Nedim Şener’in hafta sonu piyasaya çıkacak “Kırmızı Cuma” kitabında, Ogün Samast’ın öldürüleceğine ilişkin bilgiler var. Samast, Başbakanlık müfettişlerine “Trabzon’da teslim olurum diye düşündüm. Sonra beni Samsun’da yakaladılar. İyi ki de yakaladılar. Yoksa beni Giresun’da öldüreceklerdi” diyor.

Mardindeki süryaniler: 'korkuyoruz'

 Rıza Zelyut
Acı ama gerçek: Türkiye'deki Hıristiyan Süryaniler, hayatlarından endişe etmeye başladılar.Süryaniler; en ilk Hıristiyan olan bir Anadolu halkıdır. Asıl merkezleri Hatay iken zamanla Mardin bölgesinde yoğunlaşmışlardır. Bunların önemli bir kesimi; bölgedeki Şafii Müslümanların ve dar kafalı memurların baskısıyla yurt dışına gitmek zorunda kaldılar. Bugün de Süryani çocukları da dahil olmak üzere bu insanlar üzerinde adı konulmamış bir sindirme yürütülüyor.

Azınlık veya zımmi!

Ali Bulaç
Mısır, ne tarihî olarak İslam'ın zımmi modelini devam ettirebiliyor ne Batı'nın "azınlık statüsü"nü uygulayabiliyor. Kıptiler, ihtiyaçlarına cevap verecek sayıda kilise yapamadıklarından şikâyet ediyorlar. Ülkenin nüfusu 80 milyon, yaklaşık yüzde 10'u Hıristiyan. 93 bin camiye karşılık 2 bin kilise var. Yeni kilise yapmak mümkün olmadığı gibi eskilerini tamir etmek de neredeyse imkânsız. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi üst kademe bürokrasi Hıristiyanlara kapalı. Türkiye'de Meclis'te tek bir gayrimüslim yok, Mısır Parlamentosu'nda temsil yüzde 1'in altına düşmüş.

Altın fiyatları çok yükselmez, hatta geriler

İBRAHİM BALTA    
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, altın fiyatlarında yükselme değil, geriye gidiş beklediklerini söyledi...Geçen yıl açıkladıkları 'Ermenistan ile altın kardeşliği projesi'nin ne aşamada olduğu sorusuna karşılık ise Altınbaş, hükümetin, komşu ülkelerle sıfır problem hedefi kapsamında sorunların çözüleceğine inandığını söyledi. Altınbaş, "İnanıyorum ki Suriye ve diğer çevre ülkelerle olan sıkıntılarımızın çözüldüğü gibi, devleti yöneten insanların sıfır problem çerçevesinde Ermenistan'la olan sıkıntıları çözeceğine inanıyorum. Bu projeden geri adım atmadık.  

Erdoğan'ın 'Ucube' Dediği Anıtı Ermenistanlılar Da Estetik Bulmadı


"Noel tatilinden çıkan Ermenistan kamuoyunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki 'İnsanlık anıtı' için yaptığı açıklamalar gündem yaratmaya devam ediyor. Ermenistanlılar da Erdoğan gibi anıtı estetik açıdan beğenmiyor fakat ikili ilişkilerin geleceğinden endişe duyuluyor."

VERCİHAN ZİFLİOĞLU

Getronagan Lisemizin Sevgi Yemeği

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Ve Getronagan Lisesi’nin Madağ Günü Ve Yemeği 23 Ocak Pazar Günü Kumkapı Meryem Ana Kilisesi ve Bezciyan Amira Salonunda Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan Riyasetinde icra olunacaktır.

Yard. Doç. Dr. Can: Ermeni meselesinin kültürel boyu unutturuluyor

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Kuramsal Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Selman Can, Ermeni meselesinin kültürel boyutunun ihmal edilmesi sonucu, onlarca Osmanlı eserinin Ermeni mimarlara mal edildiğini söyledi.

Ermeni-Türk ilişkileri: uzun ince bir yol

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından biri, gerek Türkiye gerekse Ermenistan'ın ilişkilerini normale döndürmekle ilgilendiğini söyledi.Geybulla Ramazanoğlu SETimes'a verdiği demeçte, sürecin hiçbir zaman durmadığını söyledi. Ancak Ramazanoğlu, Ankara'nın aracılık rolünün doğru şekilde anlaşılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mısır'da hedef yine Hıristiyanlar mıydı?

Mısır'da Assiut-Kahire seferini yapmakta olan yolcu treninde bir polis yolcuların üzerine ateş açtı. Olayda 1 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.Kurbanların hepsinin Hıristiyan oldukları belirlendi.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli A erkek basketbol takımı Türkiye deplasmanlı bölgesel ligindeki 10. maçında 2. yenilgisini aldı.Şişli takımı deplasmanda Yeşilyurt takımına 74-69 mağlup oldu.Şişli taraftarlarının yoğun desteğine rağmen ilk yarısını 10 sayı farkla geride kapattığı maçta rakibini yakalamasına rağmen maçı çeviremedi.

Dilimize Tecavüz Etmeyin Efendiler

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yaşadığımız ülkede demokrasiye, insan haklarına, hukuka ve barışa sistematik bir şekilde tecavüz edilmiştir. Tecavüz kültürü yaşamımızın adeta bir parçası haline gelmiştir. Son günlerde Anadil taleplerini sürekli gündeme getiren Kürt ve Süryani halkına ve de diğer halklara 87 yıldır bu ülkede durmaksızın dil tecavüzü yaşatılmıştır.

Diaspora Ricciardone'ye Karşı da Kampanya Yürütecek

ABD'deki Ermeni diasporanın en eski gazetelerinden The California Courier, Ermenilere çağrıda bulunarak, ABD Başkanı Obama'nın özel yetki kullanarak Bakü ve Ankara'ya atadığı Büyükelçiler Bryza ve Ricciardone'nin atamaları bu yılın sonuna doğru Senato'da yeniden gündeme geldiğinde kuvvetle karşı çıkılmasını, süreci bloke etme eğilimindeki senatörlere güçlü destek verilmesini istedi. Başkan Obama'nın Ermenilere verdiği bazı sözlerini yerine getirmediğini öne süren gazete, Obama'nın, Ermenilerin yüzlerine attığı "tokat"ın hesabının sorulması gerektiğini savundu.

Prof. Vahakn Dadrian Receives Medal from Hranush Hakobyan

Prof. Vahakn Dadrian, Director of Genocide Research at theZoryan Institute, was honoured by Dr. Hranush Hakobyan, Armenia’s Minister of Diaspora, with the bestowing of a gold medal, the Ministry’shighest national award. In a public ceremony on December 20, Minister Hakobyan underscored Dadrian’s immense contribution over more than fiftyyears to the scholarly study of the Armenian Genocide, at the same timeraising awareness of it in international circles as a prime example of the“ultimate crime.”

Dünyanın en eski şarap imalathanesi Ermenistan'da

Washington - Uluslararası bir araştırma ekibi, İran sınırı yakınındaki Kafkaslar'daki bir mağarada, 6000 yıllık şarap imalathanesinde üzümleri sıkma düzeneği, fermantasyon fıçıları ve şarap kadehleri buldu.

Yapılan yorumlar haksız ve abartılı

Bakan Günay heykel tartışmalarını eleştirdi
• Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kars’taki insanlık anıtı tartışmaları ile ilgili, ‘haksız ve abartılı bir yorumlama’ yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın, ziyareti boyunca bir çok kez tarihi doku ile bağdaşmayan gecekondulardan rahatsızlığını dile getirdiğini aktaran Günay, “Bütün bunları göz ardı edip, bu tartışmayı şu anda inşa halinde, sit alanında olduğu için devam etmeyen yapıya (hiç heykel sözü geçmemiş olmasına rağmen) inhisar ettirmek bence biraz haksızlık oluyor” şeklinde konuştu.

Estetik sorunu değil demokrasi sorunu

Cengiz Çandar
İktidar partisi ve hükümet yakın zamana dek, kendi değerlerine ‘hoşgörüsüzlük’ten şikâyetçiydi ve dolayısıyla ‘yasakçılık’tan uzak durarak puan topluyordu. Gelinen noktada, ‘devlet yöneticisi’ olarak iki dudaklarının arasından çıkanlar ‘yasakçı’ bir zihniyetin ürünü olarak ‘emir’ haline dönüşürse işimiz iş. Zira, öyle bir durumda demokrasi işlemez.
Herhangi yeni bir yapıt, 'mimari geleneğe aykırı' durduğu için yıkılmalı ise başta İstanbul, tüm Türkiye'yi yerle bir etmek gerekir.

Ermeni Diasporası, Rize'de mezar taşlarını çaldı

Ermeni Diasporası'nın, Rize'nin Hemşin ilçesindeki Ermeni varlığını güçlendirmek ve tarihi iddialarda bulunmak için Rize'de müslümanlara ait mezar taşlarını çaldığı ortaya çıktı. 2006 yılında dönemin Rize Valisi Kasım Esen, Rize tarihinin araştırılması için dört kişilik bir ekip kurdu. Aralarında araştırmacı yazarların bulunduğu ekip Rize'deki bütün tarihi mezar kitabelerini fotoğraflayarak arşivledi.

Papa’dan ünlülere ‘tuhaf isim’ fırçası

Reha ERUS / ROMA
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16’ncı Benedikt, çocuklarına Hıristiyan isimleri vermeyen dünyaca ünlü yıldızlara sitem etti.

ERMENİLERLE 2015 MÜCADELESİ, ASALA YENİDEN Mİ?

Utku Çakırözer
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve bakanlık üst düzey yöneticileri, geçen hafta Türkiye’nin yurtdışındaki tüm büyükelçilerini Ankara’ya çağırarak Türk dış politikasını önümüzdeki ay ve yıllarda meşgul edecek konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Ele alınan konulardan en önemlisi Ermeni meselesiydi.Aralık ayının son günlerinde ABD, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerindeki Türkiye büyükelçiliklerine elektronik postayla tehdit mesajları ulaştı. Hepsinin ortak noktası 1973-1985 yılları arasında Türkiye’nin yurtdışındaki temsilciliklerine saldırılar düzenleyen ancak 80’li yılların sonunda devre dışı bırakıldığına inanılan Ermeni terör örgütü ASALA imzası taşımasıydı. Tek merkezden gönderilmiş izlenimi veren ve “Sakın yok olduğumuzu sanmayın. Hesabınızı göreceğiz” tehdidi içeren mesajların diğer ortak yönü zamanlamasıydı.

Kıptiler, Türkiye ve AB ilişkisi

Alman muhafazakarlar, Mısır'daki saldırıdan sonra Mısır ile beraber Afrika ülkeleri, Irak ve Türkiye'de Hıristiyan azınlıkların hakları için mücadele vermeye başlayacağını duyurdu. Hıristiyan azınlığın durumunun Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde belirleyici olmasını öneren siyasetçiler de mevcut.

Ucube anıt dünya basınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı'nı “ucube” olarak niteleyerek yıkılacağını açıklaması, yurt dışında da yankılandı.
Wall Street Journal gazetesi, “Türkiye, Dostluk Anıtı’nı Yıkacak” başlıklı haberinde Erdoğan’ın açıklamasını, “Sınırın yeniden açılması ve iki komşu arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi çabalarının ne kadar derince dondurulduğunun işareti" olarak değerlendirdi.

Ermeniler uluslararası şampiyonalarda Abhazya’nı en iyi şekilde temsil ediyorla

14-18 Aralık 2010’da Moskova’da gerçekleştirilen ″FCF-MMA Dünya Full Contact Şampiyonası″na Abhazya, Ceayir, Hindistan, İran, Nijerya, Kazakistan, Tacikistan ve Çek Cumhuriyeti’nden 130 sporcu katıldılar.

Ordu'da "Cami‚ Kilise‚ Cemevi Birarada Projesi"


Ordu'da Alevi vatandaşların ağırlıkta olduğu Gürgentepe ilçesinde farklı inançlara mensup insanların ibadetini yapabileceği proje için kollar sıvandı.
Belediye Başkanı Halis Baykara'nın fikir önderliğini yaptığı, 'cami, kilise ve cemevi'nin bir arada bulunduğu proje inanç turizmine yeşil ışık yaktı.

Tarihi siyasetçiler yagılayamaz

Alain Delon’a olan benzerliğiyle tanınan, “Romy” adlı filmde Delon’un gençliğini canlandıran Guillaume Delorme, iki projenin ön hazırlıkları için Türkiye’ye geldi.Bunlardan biri, “Kılıç ve Ney” adıyla gösterilecek. Türk-Fransız ortak yapımı olacağı söylenen film, din ve topluluk farklılıklarına rağmen aşkı kutsuyor. “Kılıç ve Ney”de bir Ermeni genci canlandıracak olan genç oyuncu, Türk-Ermeni meselesinin Fransız meclisinde tartışılmasını anlamsız bulduğunu söylüyor.

57 İslam ülkesi adına Patrik'e başsağlığı


İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır’ın Hıristiyan nüfusunun ruhani liderine gönderdiği mektupta, kiliseye yapılan saldırıyı 57 İslam ülkesi adına şiddetle kınadıklarını belirtti. Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün köşesinde yer verdiği mektup şöyle:Patrik Şenuda III Hazretleri, İskenderiye Patriği ve Kopt Ortodoks Kilisesi Patriarkı, FehametluPatrik Hazretleri;İskenderiye Kutsal Kilisesi’nde çok sayıda masum Mısırlı’ya yönelik terör saldırısını öğrendiğimde çok büyük bir şok yaşadım.Biz, İslam Konferansı Teşkilatı, üyemiz olan 57 İslam ülkesi ile birlikte, İslam’ın yüce ilkelerine ve değerlerine karşı olan bu kriminal eylemi şiddetle kınıyoruz.

Patrik Bartholomeos, Abant'ta yürüyüş yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ailesi ve dostlarıyla birlikte Abant Tabiat Parkı'nda bulunan gölün etrafında yürüyüş yaptı. 

‘Bakan Günay anıtı çok güzel bulmuştu’

“Anıtı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmaya başladık. Fotoğraflarda da görülebileceği üzere insan figürlerini temsil eden heykellere ait büyük bir el vardı. O el heykellerinden birisine takılacaktı ve o el tokalaşmak için uzanan barış elini temsil edecekti. Ayrıca ölen insanlar için dökülen gözyaşlarını temsil edecek ve Erivan’daki soykırım anıtında yanan ateşi barış gözyaşıyla söndürecek 35 metrelik bir ‘Vicdanın Gözyaşı’ heykeli, anıtın hemen önüne Sarıkamış Faciası ve şehitlerimizi, savaşın acımasızlığını anlatan bir insanlık müzesi ile anıtın hemen arkasına 50 bin kişilik bir amfi-tiyatro yapacaktık. Tüm bunlarla dev bir kompleks anıt olacaktı. İşte bu güzel anıttan mahrum kaldık.

ABD Başkan'ından Türkiye'ye erken sinyal Kubilay Çelik

Bu sütunlardan sıkça; Ermeni diasporasının girişimlerini ve dünyanın birçok yerinde, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için çalıştıklarını yazıyorum.Diasporanın en sıkı çalıştıkları yerlerin başında ABD geliyor. Çünkü ABD Kongresi'nde kabul edilecek olan 'Soykırım Yasası', dünyanın birçok ülkesine de emsal teşkil edecek.Son birkaç aydır; önümüzdeki Nisan ayı için, sürekli uyarılarda bulunuyorum.Bizim yetkililerin; işi ciddiye alıp, şimdiden ABD'li Kongre üyeleriyle temas kurmaları ve de görüşmeleri gerektiğini yazıyorum.Çünkü ABD'deki Ermeni lobisi bu konuda boş durmuyor.

Arjantin’den Bir Vatandaşımız Abdullah Aymaz

Seneler önce ülkemizden Arjantin'e gitmiş bir Ermeni vatandaşımızın orada okul açan eğitim gönüllülerimizle tanıştıktan sonra M. Fethullah Gülen Hocaefendi'ye gönderdiği mesajı sizlere kısaltarak takdim ediyorum:

"REFORMDAN" SOYKIRIMA GİDEN YOL

Ragıp Zarakolu

Ermeni sorunu, Osmanlıdan miras kalan, sorunları siyasal ve adil biçimde “çözmek” yerine onları “çürütme” yönteminin en önemli örneklerinden biridir. Ermeni sorunu, bir anlamda, Osmanlı İmparatorluğunun iki yüzyıla yakın devam eden çözülme sürecinin en son örneklerinden biridir. Yeni moda deyimle ifade edecek olursak, bu zihniyetin değişmemesi nedeniyle, ne “Tanzimat”, ne “Islahat” ne de “Meşrutiyet Açımları” bir sonuç vermiştir. Bütün bu açılımlarda, niyet geleceğe yönelik gerçek ve kalıcı ortak bir program oluşturmaktan çok, çözümsüzlükte devam ve “devletin bekasıiçin zaman kazanmaktır. “Islahat” tan anlaşılan ise, paylaşımdan çok, egemenliğin monolitik tarzda devamını sağlamak için, ana paradigmada asla değişiklik yapmadan, özellikle devlet cephesinden gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır.

OSMANLININ AÇILIMLARI NASIL İFLAS ETTİ?


Ragıp Zarakolu

Türkiye Kürt sorunun 90 yıldır çözmekten aciz. Şu günlerde yeniden reformların güncelleşmeye başladığı şu günlerde, benzeri sorunlarda Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde yüz yüze kalınan başarısızlıkların ve bu başarısızlıkların yol açtığı trajedilerin derinlemesine bir karşılaştırmalı bir analizinin yapılmasına büyük ihtiyaç var.

2011'e Girerken Patriklik Ve Patrik Seçimi

Murat Bebiroğlu
Sevgili Ve Değerli Dostlarım,

Bütün okuyucularımızın yeni yılını, Hıristiyan okuyucularımızın Dzununt’unu (Noel’ini)  kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı yıllar diliyorum.

Azınlıkların Temsil Meselesi

İlkokulun ilk yıllarında büyük halamın oğlu Lütfi Yavuz'un önce Trabzon, sonra da Siirt milletvekilliği yaptığı 1943-1950 yılları arasında basılmış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Albümü'ne bakarken, orada adları Türk adlarına benzemeyen milletvekillerinin bulunduğunu gördüğümde rahmetli babama sorardım onların kim olduklarını.

'Kapının açılması Iğdır'a zarar verir'

Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılmasının Iğdır'a zarar vereceğini savunarak, "Ermenistan kapısının Iğdır'a faydası yoktur. Kapı açılırsa Iğdır'da tarım ve hayvancılık biter" dedi

'Türkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları' Sergisi

Anadolu Kültür, Hazarashen Etnografya Çalışmaları Merkezi, Ermenistan Oyuncular Birliği ve Dvv-international İş Birliğiyle Hazırlanan 'Birbirimizle KonuşmakTürkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları' Sergisi Diyarbakır'da açıldı.

Ara Güler eserleri artık 'cepte'

Güler'in 86 adet siyah beyaz ve renkli fotoğraftan oluşan seçkisi cep boyutunda hazırlandı.

Ermeni ve Azeri aynı hendekte karşılaşırsa ne olur?

Ermeni ve Azeri aynı hendekte karşılaşırsa ne olur?

Rusya’da çekilen ″Yarım kalan şarkı″ filminin rejisörü Arik Manukyan Azerbaycan Turan Ajansı’na verdiği röportajda filmin ″sağlıklı bir diyalog arayışına ilişkin″ olduğunu belirtti.