Etiketler

R. Haddeciyan Ermenistan Diaspora Bakanlığı tarafından Altın Madalya ile Onurlandırıldı

Ermenistan Diaspora Bakanlığının Talimatıyla Nor Marmara Gazetemizin başyazarı R. Haddeciyan Bakanlığın altın madalyası ile onurlandırıldı. Bakan Hranuş Agopyan Özel bir mektup ve şahsen telefon ile R. Haddeciyan’ı Kutladı. 

Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, ABD’de ameliyat oldu.


Tert.am’a açıklamada bulunan Surp Eçmiyadzin Katolikosluk Basın Sözcüsü Kahana (peder) Ter Vahram Melikyan “Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, New York şehrinde safra kesesinden ameliyat oldu. Katolikosun sağlık durumu iyi. Garegin II birkaç saat sonra taburcu oldu.

Patrik Hazretleri'nin Sağlık Durumu Konusunda Duyuru

Patrik Mesrob II Hazretleri’nin rahatsızlığı nedeniyle kurulan komisyon 12 Ocak 2011, Çarşamba günü Patrikhaneyi ziyaret ederek tüm tıbbi verileri değerlendirdi. “Kadasetli Patrik Mesrob II Hazretleri’nin Müdavi Hekimi Gülüstü Kaptanoğlu’nun 5 Ocak 2011 tarihinde verilen raporu okunmuş ve bilahare tarafımızdan muayene edilmiştir.  Kanaatimiz Patrik Hazretleri’nin hastalığı beklenildiği tarzda ilerlemektedir. Bu süreci belli olmayan bir yoldur. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi tarafından bakım ve gözetimi devam edecektir. İlerde gerekirse durum değerlendirmesi tekrar yapılacaktır”.
 ------------------

"Dink" dank etmedi mi?


Altemur Kılıç
Mübarek dinimiz, ölülerimizi rahmetle, başkalarını da “toprağı bol olsun” diye anmamızı emreder. Sadece bu, Müslümanlığın, ne kadar hoş görülü, bağışlayıcı  ve makul bir din olduğunu gösterir... Tabii anlayanlara!..Ama itiraf edeyim, Allah’ımdan şefaat dileyim; Hrant Dink’ten ve her vesileyle anılmasından, bana artık gına geldi... Hele, toplama kalabalıkların ellerinde panolar,  “Hepimiz Hrant Dinkiz” diye sokaklara dökülmesi ve mâlum yazarların dövünmeleri yetti gayri!.. Dink ailesinin acılarına saygı, tabii ki, insanlık borcu! Ateş düştüğü yeri yakıyor. Ama nihayet korlaşır ve külleri bağırlara basılır! Ama bazıları bu cinayeti, Dink’i, ölüsünü, karanlık emelleri için kullanıyorlar!  Hrant Dink’i anmak bu amaçla bir “sektör”  haline getirildi! Bu sektör, bir türlü kurtulamadığımız “Ermeni meselesine” bağlı. Hem “katliam” iddialarına hem de bir tarafından “Ermenistan’la kapıların açılmasına”(!). Bakın, biz Hrant Dink’i anarken, Ermenistan, Yunanistan liderleri ve “Ermeni Diasporası”, Türklere “Barbar” demekte birleşiyorlar.

Sıra Bozcaada Kilisesi'nde

Heybeliada'daki Yetimhane'nin Rum Patrikhanesi'ne devredilmesi, diğer kiliseleri de umutlandırdı. Bozcaada Rum Ortodoks Vakfı, kilise, manastır ve mezarlığın tapusunu almak için mahkemeye başvurdu.

‘Santoro dosyası yeniden açılmalı...’

Mehmet ALTAN
“Trabzon’da bir rahip öldürüldü. Kim vurmuştu? On altı yaşında bir çocuk... Hem de tanesi üç bin-altı bin dolar arasında satılan Glock marka bir tabanca ile... Nedense hepimiz katilin tek başına hareket eden bir çocuk olduğuna inanıverdik. Başta devlet, işi kimse kurcalamadı. Hâlbuki inanılmaz iddialar vardı. Olay sırasında rahibin yanında bulunanlar... Rahibin olay öncesi başına gelenler... Cinayetten önce kilisenin camlarının kırılması... Görgü tanıklarının kentte yaşayamaz hale getirilmesi.

Avrupa'nın Müslüman karşıtlığı haritası

Avrupa'nın birçok ülkesinde görülen Müslüman karşıtlığı son yıllarda giderek artıyor. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan bilim insanı, yazar ve gazeteciler, Müslümanlara bakışı anlattı...BBC Türkçe İngiltere'de kabine üyesi Barones Sayide Warsi'nin ülkede Müslümanlara karşı önyargının yaygın bir sosyal vaka olduğu yönündeki açıklamaları ses getirdi.Warsi, İngiltere'nin din tartışmalarına David Cameron hükümetinden bugüne dek dahil olan en yüksek düzeyde isim.Warsi'nin açıklamalarının Avrupa'nın farklı ülkelerinde nasıl yankılandığını, ve bu ülkelerdeki Müslümanlar'a yaklaşımı araştırdık.

Arjantin'le yeni dönem

Türkiye'nin, Ermeni soykırımı iddiaları nedeniyle uzun zamandır gergin ilişkiler yaşadığı Arjantin'le yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 19 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Arjantinli Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner arasında dün 3 anlaşma imzalandı. İmza töreninden sonra konuşan Gül, Türkiye ile Arjantin arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söyledi. Gül, Arjantin'in İstanbul'da Başkonsolosluk açma kararı aldığı hatırlattı.  

Sen balık değilsin ki

22-23-24 Ocak 2011;Saat: 20:00, Yer: Çıplak Ayaklar Stüdyosu, Konsept / Uygulama: Mihran Tomasyan; Tasarım: Cem Yılmazer; Şiir: Oktay Rifat "Ahmet", Müzik: Neva Hicaz Gazel / Mahmut Celalettin, Bzdig Navag (Küçük kayık) - Rouben Hakhverdian; Fotograf: Canavar; Süre: 40', Bilgi ve Rezervasyon için:Tel: 0539 459 95 34

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a uyarı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Yunanistan'ın başkenti Atina'yı ziyareti sırasında Türkiye'yi hedef alan açıklamalarının tarihi gerçekleri saptırma çabasından ibaret olduğu bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama, ''Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas'ın Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Atina ziyareti sırasında Türkiye'yi hedef alan açıklamaları tarihi gerçekleri saptırma çabasından ibarettir, sağduyudan uzak ve işgal edilen yüksek makama yakışmayan iddialardır'' ifadesi kullanıldı.

ABD Yüksek Mahkemesi Soykırım Dersleriyle İlgili Davayı Geri Çevirdi

ABD Yüksek Mahkemesi, devlet okullarında 20. yüzyılın başında Ermenilerin kitlesel olarak öldürülmelerinin soykırım olduğuyla çelişen unsurların müfredatın dışında tutulmasına dair bir kararla ilgili temyiz başvurusunu geri çevirdi.Başvurunun reddedilmesi, Massachusetts eğitim yetkililerinin, 1999 yılında Ermeni soykırımını sorgulayan kaynakları dışarıda tutmakla devlet okulu öğrencilerinin ifade özgürlüğüne zarar vermedikleri yönünde 1. Bölge Üst Mahkemesinde savunma yapan Ermeni gruplar için bir zafer niteliği taşıyor.

Atatürk Irkçı mıydı?

Sinan Meydan
Taraf gazetesi hepimizin malumu!...İşte bu Taraf’ın televizyon televizyon dolaşan genç ve “cevval” bir yazarı (!) var. Yaka bağır açık biçimde bağıra çağıra, el kol hareketleriyle bir şeyler anlatmaya çalışan, sözü döndürüp dolaştırıp İzmir’e ve Atatürk’e getiren; İzmir’e“faşist”, Atatürk’e “diktatör” demeden rahat edemeyen bu “genç” yazarı siz tanıyorsunuz. Tarih hakkında pek fazla bilgiye ve analiz yeteneğine sahip olmadığını düşündüğüm bu “gürültü kirliliği” yaratan genç arkadaşı aslında fazla ciddiye alma taraflısı değilim; ancak son zamanlarda Atatürk’e yönelik “iftiralarını” iyice arttırdığını gördüğüm için bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldım.

Ermenistan'dan, Abhazya’da Yaşayan Ermenilere Ders Kitabı...

Erivan Abhazya’da faaliyet gösteren Ermeni okullarına ders kitabı katkısında bulunma kararı aldı.Abhazya’da halihazırda 2000 öğrencinin öğrenim gördüğü 32 Ermeni okulu faaliyet göstermekte, 7000 Ermeni öğrenci ise Rus okullarına gitmekte.Gürcü medyasının verdiği bilgiye göre; Abhazya’daki bazı Ermeni okulları fiziken iyi durumda değiller. Durum; Ermenistan’ın yerdım elini uzatma konusunda karar almasına sebep oldu.

Güney Sudan’da halkın yüzde 99’u bağımsızlığa “evet” dedi

Güney Sudan'da yapılan referandumda, halkın neredeyse yüzde 99'unun bağımsızlıktan yana oy kullandığı bildirildi.Güney Sudan Referandum Komisyonu'nun internet sitesinde açıklanan ilk resmi ancak kesin olmayan sonuca göre, halkın yüzde 98,6'sı kuzeyden ayrılığa "evet" dedi.

Tarihin Tarifi


" Tarih geçmiş insan cemiyetlerinin, zaman ve yer göstererek, doğru olarak, hayatlarını araştıran ve anlatan bir bilimdir "...Ve bir çeyrek asır daha geçti, girdik 21. inci yüzyıla. Muhtemelen hocamız Hikmet Hanım’ın hep örnek gösterdiği o "çalışkan, efendi, ruhban okulu öğrencileri " nden biri, gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de katledildi. Bilmiyorum acaba o da hocamıza öğrencilik etmiş miydi? Eğer öyle ise, mutlaka " Tarihin tarifi " ni o da ezberlemişti.

Diplomatların katili Asala değil


'Yurt dışında öldürülen diplomatların katillerini Asala'da aramayın' diyen Tuncay Güney, çarpıcı bir adresi işaret etti: Suikastleri düzenleyen, Susurluk'ta ortaya çıkan derin devlet çetesiydi.

Kanada heyeti buz kesti

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, dünyada, 1915 olaylarına ilişkin iddiaları tanıyan ve katıldığını söyleyen tek hükümetin Kanada hükümeti olduğunu belirterek, "Temennimiz, Nisan ayında yeni bir sorun yaşanmamasıdır" dedi.

Javakheti Ermenileri Ermenistan ve Gürcistan devlet başkanlarına çağrıda bulundular

 ″Javakheti Ermenilerinin Hakalarını Savunma Koordinasyon Kurulu″, Mikhail Saakaşvili’nin Ermenistan ziyareti arifesinde bir bildiri yayınladı. 

Ermeni öldürerek iktidara gelmek

Engin Ardıç
Yeni İttihatçılar'ın eski İttihatçılar'dan önemli bir farkları var: Eskiler iktidara iyice yerleştikten sonra Ermeni öldürmeye koyuluyorlardı, bunlar iktidara gelebilmek için Ermeni öldürmeyi tasarlamışlar!Vallahi şöyle bir baktım da listeye, başta Hrant Dink olmak üzere Etyen Mahçupyan, Sevan Nişanyan, Patrik Mesrob Mutafyan...Hep gregoryen öldürecek değiller ya, "çeşit olsun" diye de katolik papazları, Peder Andrea Santoro, protestan yayıncılar falan herhalde...

Gönül alıp yeni sayfa açtı

Türkiye, 19 yıl aradan sonra ilk kez bir Arjantin liderini ağırlıyor. Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner, geçtiğimiz yıl iki ülke arasında Ermeni diasporasının ilişkilerde yol açtığı hasarı onarmak için Türkiye'yi ziyaret ediyor.Ankara'da dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Kirchner sıcak mesajlar verdi. Türkiye ile Arjantin arasında çok özel bağlar olduğunu ve ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti. Osmanlı'nın son döneminde Arjantin'e göç eden Arapların hâlâ "los Turcos" olarak anıldığını belirterek bunun, ilişkilerin ne kadar köklü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Kilise kitabesini, 10 yıl sonra çaldıkları yere bıraktılar

Kayseri'nin Talas ilçesinde cami olarak kullanılan kilisenin 10 yıl önce çalınan kitabesi, cami önüne bırakıldı. Polis, Abdülhamid'in izniyle yaptırılan kilise kitabesini, tekrar yerine takılması için Vakıflar Kayseri Bölge Müdürlüğü'ne teslim etti.1886 yılında yaptırılan ve günümüzde cami olarak kullanılan kilisenin mermer kitabesi çalınmıştı.

Getronagan Lisemizin Sevgi Yemeği


Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Ve Getronagan Lisesi’nin Madağ Günü Ve Yemeği 23 Ocak Pazar Günü Kumkapı Meryem Ana Kilisesi ve Bezciyan Amira Salonunda Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan Riyasetinde icra olunacaktır.

Londra: Ermenistan, tarihini unutmadan ileriye bakmalı


 Büyük Britanya’nın Ermenistan büyükelçisi Charles Londsdale, 20 Ocak’ta düzenlenen basın toplantısındaki beyanatında, Ermenistan’ın geçmişini unutmamakla beraber aynı zamanda geleceğe bakması gerektiğini söyledi.

Yayınevi katliamında iki tanık daha dinlenecek

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili görülen duruşmanın gizli oturumunda eski Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin'i dinleyen mahkeme heyeti iki tanığın daha dinlenilmesine karar verdi.

Hayali gönlümde yadigar kalan

Dieter Bey’in anısına...
 Otuz yıldan beri yaşadığım Almanya’da tanıdığım, tanıyabildiğim Alman dostlarımın başında “Dieter Bey” gelirdi. O, Kuzey Ren Vestfalya Türkçe Anadil Dersi Öğretmenleri Meslek İçi Geliştirme Kursu öğretmeni Meline’nin sevgili eşiydi. Meline,1994 yılında beni Dieter Bey ile tanıştırmıştı. Uzun boylu, deniz gözlü, rüzgar saçlıydı.
Kemal Yalçın

Yayınevi Davasında Şok Gelişme

Sanıklardan Veysel Şahin, Jandarma eski Komutanı Levent Ersöz'ün kendisini basın aracılığıyla tehdit ettiğini iddia etti.

Arjantin'den 'soykırım' gafını düzeltme atağı

Kirchner’in ziyareti, bu gerginliği ortadan kaldırmayı, Türkiye ile Arjantin arasındaki ilişkilerini yeniden rayına oturtmayı amaçlıyor. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanıyor. Bu ziyaret aynı zamanda, 19 yıl aradan sonra Arjantin'den Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Azerbaycanlı Ermenilerden dünya liderlerine çağrı: Bakü’deki Şehitlik Anıtı’nı ziyaret etmeyin!

Bugün Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Azerbaycanlı Ermeniler Temsilcileri Asamblesi’nden Mariam Avagyan ile Roman Gülbandyan Azerbaycanlı Ermeniler adına bir açıklama yaparak dünya liderlerine Bakü’deki Şehitlik Anıtı’nı ziyaret etmeme çağrısında bulundu.Mariam Avagyan “Biz Azerbayca’ın yaptığı tahriflere karşı uluslararası soruşturma başladık. Şehitlik Anıtı da bu tahriflerin bir parçasıdır. Bakü bu anıtı dünyaya Azerbaycan’ın barışı ile bağımsızlığı için verilen mücadelede ölen askerlerin mezarlığı olarak gösterebilirdi. Protokole göre Azerbaycan’ı ziyaret eden üst düzey yetkililer ise bu anıtı ziyaret ediyor” diye konuştu.

Şahin'den Kanada'ya "Ermeni" temennisi

Dünyada 1915 olaylarına ilişkin iddiaları tanıyan ve katıldığını söyleyen tek hükümetin Kanada hükümeti olduğunu belirten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kanada Senato Başkanı ile bir araya geldi. Şahin, "Temennimiz Nisan ayında yeni bir sorun yaşanmamasıdır" dedi. Şahin, Kanada Senato Başkanı Noel Kinsella ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.Kanada ziyaretinde, Kinsella'nın, 1915 olaylarına ilişkin bir değerlendirmesinde, "Allah insanların gözlerini önüne koyarak yaratmış. İsteseydi arkasına da gözlerini koyabilirdi. Bu, bana göre, geriye değil önünüze bakın, geçmişin hesabını tarihçiler yapar, biz ilişkilerimizi geliştirmek için önümüze bakmalıyız anlamını taşıyor" dediğini belirten Şahin, bu sözü önemsediğini ve hala hafızasında olduğunu söyledi.

Balıklarla dans ederek yemeğe sevgi katardı

Gül Kireklo
İstanbul'daki ünlü Ogün Restoran'ın sahibi Ohannes Nergizyan, 70 yaşında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Mezelerinin sırrını oğluna bırakan Ohannes Usta, "Balıklara şarkı söyle onlarla dans et. Yemeğine sevgi kat" dedi

Zirve Yayınevi davası başladı

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 31'inci duruşması başladı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliyenin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.Duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, Varol Bülent Aral, sanık yakınları, öldürülen Almanuyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, diğer maktullerin yakınları, yabancı basın mensupları, Alman büyükelçiliğinden bir yetkili katıldı.

Zirve davasında JİTEM elemanları dinlenecek

Eşref Akgün     
  Malatya'da Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayının sanıkları bugün Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 31. kez hâkim karşısına çıkacak. Duruşmada, JİTEM'e gayri resmi haber elemanı oldukları belirtilen Erhan Özen, Ercan Genli ve Veysel Şahin tanık olarak dinlenecek. 29. celsede tanıklık yapan Erhan Özen, mahkemedeki ifadesinde JİTEM'in gayri resmi elemanı olduğunu ileri sürerek bazı konularda askerî operasyon ve faili meçhul cinayetlerin olduğunu bildiğini belirtmişti.  

Albay Öz, Veli Küçük'ü kırmızı halıyla karşılamış

Ergenekon sanığı Veli Küçük'le Hrant Dink cinayetiyle ilgili görevi ihmalden yargılanan Ali Öz'ü bir arada gösteren fotoğrafı Akit muhabirinin çektiği, Küçük'ün Öz'ü defalarca ziyaret ettiği ve kırmızı halıyla karşılandığı ortaya çıktı.2007 yılında 87/1 tertip olarak Bilecik İl Jandarma Alay Komutanlığı Muhabere Bölüğü'nde askerlik yapan Akit muhabiri Üsame Karakış, Küçük ve Öz'ün bir arada olduğu fotoğrafı kendisinin çektiğini söyleyerek buluşmanın ayrıntılarını anlattı.

Hrant’ın sesi yetti

Mustafa KÜÇÜK-Selçuk YAŞAR Orhan SAAT  
Silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 4’üncü yılında öldürüldüğü yerde ve saatte anıldı. Dink’in, “Doğrudur, Ermenilerin bu ülkede gözü var, bu topraklarda gözü var” diye başlayan konuşmasının ses kaydı, binlerce kişiyi gözyaşlarına boğdu.RAKEL Dink, çocukları Delal, Arat ve Sera, kardeşi Orhan Dink ile diğer aile üyeleri dün saat 14.55’te Agos Gazetesi’nden çıkarak, Hrant Dink’in öldürüldüğü yere indiler.

Ortodoks Hıristiyanlar Hz. İsa'nın Vaftiz Olma Yıldönümünü Kutladı

Makedonya'nın her yıl 19 Ocak'ta düzenlenen ve Hıristiyan inancına göre Hz. İsa'nın Ürdün nehrinde vaftiz olma yıldönümü kabul edilen bugün de haç atma törenleri düzenlendi.  (Not: Kudüs Ermeni Kilisesi Dzununtu (Noel'i) 19 Ocak'ta kutlar. Hyetert) 

Moryakup Kilisesi'nde kazı çalışmaları şubat sonunda bitecek

Mardin'in Nusaybin ilçesinde milattan sonra 325 yılında yapıldığı tahmin edilen Moryakup Kilisesi'nde 1999 yılından bu yana sürdürülen kazı çalışmalarının şubat ayında sona ereceği öğrenildi.

Ucubeleşme

Etyen Mahçupyan  
Kars'ta yapılmakta olan ve iki yıldır yarım bırakılmış halde bekleyen heykele Başbakan tarafından 'ucube' denmesi, doğal olarak medyayı fazlasıyla tahrik etti.Savaş karşıtlığını simgelediği söylenen yapıtın asıl mesajı Ermenilerle Türkler arasındaki kadim veya olması gereken dostluğun vurgulanması. Aynı zamanda Ermenistan'a verilen açık bir iyi niyet mesajı taşıyor. Ve nihayet Iğdır'da daha önce yapılmış olan bir başka 'abideye' de gönderme yapıyor. Hatırlarsanız Ermenilerin soykırım iddialarına karşı Iğdır'da koca bir kılıç heykeli dikilmiş ve bir anlamda 'biz buyuz... kimliğimizin özü işte bu kılıçtır' demeye getirilmişti. Söz konusu yorum yapıldığında da doğrusu hiçbir yetkili veya siyasetçi bu değerlendirmeden rahatsız olmamıştı.

Binler Hrant için adalet istedi

Türkiye’deki karanlık cinayetlerin son kurbanı Ermeni Gazeteci Hrand Dink’in ölüm yıldönümünde yine binlerce kişi Agos Gazetesi önünde buluştu. Sessiz bir isyana dönüşen eylemde duygulu anlar yaşanırken, cinayetin devlet dairelerinde örülmesinden dava aşamalarına kadar uygulanan bütün sürece tepki gösteren ‘Hrant’ın Arkadaşları’ alkış ve sessizlikle devlete, “Asıl sorumluları bul” çağrısını yineledi.Hrant Dink resimleri "Unutmayacağız affetmeyeceğiz" yazılı pankart ile, “4 yıldır Hrant yok”, “4 yıldır yüzleri yürekleri yok”, “4 yıldır meclis yok, yargı yok Hrant yok” yazılı lolipop ve dövizler taşıyarak, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Yaşasın Halkların kardeşliği” ve “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Faşistler vuruyor AKP koruyor” sloganları atan binlerce kişi Taksim, Şişli, Kurtuluş ve diğer tüm yönlerden Agos gazetesi önüne aktı.

Dink, Başkent ve İstanbul'da Anıldı

Cinayet davasının 4 yıldır sonuçlanmaması Ankara ve İstanbul'da protesto edildi. AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 4. yılında başkent Ankara da anıldı. Dink cinayeti davasının hâlâ sonuçlanmaması Ankara’da çeşitli gruplarca protesto edildi. Sabahki protestolar sakindi. Akşam ise Yüksel Caddesinde toplanan bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyeleri, Adalet Bakanlığına yürümek istedi. Polis protestocu gruba izin vermeyince gergin anlar yaşandı. Daha sonra protestocu grubun Adalet Bakanlığı ek binasına kadar yürümesine izin verildi. Yanlarında getirdikleri siyah çelenki ve altı delik ayakkabıyı Bakanlığın duvarına bırakan grup, yaptığı Ermenice, Kürtçe ve Türkçe basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde dağıldı.

Müslüman bir kadın neden Hıristiyan erkekle evlenemez?

Ahmed Şahin
Okuyucumun anlattığına göre Avrupa'da yaşayan bazı gençler, evlilik konusunda yanlış kıyas yaparak diyorlarmış ki:- Madem Müslüman bir erkek Hıristiyan bir kadınla evlenebiliyor. Öyle ise Müslüman bir kadın da Hıristiyan bir erkekle evlenebilir, ikisi de aynıdır, arada fark yoktur!.. Tabii bu kıyaslamayı yapan gençler aradaki büyük farkı fark edemiyor, yanlış bir kıyasla yanlış bir hükme vardıklarını da bilemiyorlar. Bu durumda aileler de şüpheye düşüyor, doğruyu öğrenmek için soruyorlarmış. Gerçekten Müslüman kadın da Hıristiyan erkekle evlenebilir mi? 'Bizi bu türlü iddiaların verdiği şüpheden kurtarın' feryadında bulunuyorlarmış adeta. Aslında mesele şüpheye düşecek kadar karışık değildir. Müslüman kadının Hıristiyan erkekle evlenmesi, (aradaki fark edemedikleri büyük farktan dolayı) caiz olmaz.

Fransa Ve Ermeni Soykırım İddiaları (II)

Ömer Engin LÜTEM
Dünkü yazımızda Fransız Millet Meclisinin 2001 yılında hangi koşullar altında Ermeni soykırım iddialarını benimseyen bir kanun kabul ettiğini anlatmıştık.Bu kanun Fransa’daki Ermeni toplumunu şüphesiz memnun etmiş ancak kısa zaman sonra kanun yeterli görülmemiş ve bu kez Ermeni soykırım iddialarını reddeden kişilerin cezalandırılmasını öngören yeni bir kanun kabul edilmesi talepleri ortaya atılmıştır. Fransız Ermenileri bu konuda Yahudi holokostunu inkâr edenlerin cezalandırılması için bir kanun bulunduğunu aynı hükümlerin Ermeni Soykırımı için de uygulanması gerektiğini ileri sürmüşlerdir.

19 Ocak 2007'yi asla unutma

Joost Lagendijk
 Bugün 19 Ocak 2011. Hrant Dink'in ailesi ve arkadaşları dört yıl önce öldürüldüğü yerde bir kez daha toplanacak. Bu toplanma, 19 Ocak 2007'nin birçok insanda yarattığı öfke ve üzüntüyü canlandıran bir ritüel haline gelmiş durumda. Fakat adalet mücadelesinde pes etmeme kararlılığını göstermek için de doğru bir zaman.

Yunanistan'dan Ermenistan'a '1915' desteği

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını desteklediklerini söyledi..."20. yüzyılda milletlerimiz acı veren koşullara maruz kaldılar" diyen Papulyas, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları ile Pontus Rumları ile ilgili Yunan iddialarını unutmayacaklarını söyledi. Papulyas, "Yunanistan'ın, kovalanan Ermeniler'e iltica sağlayan az sayıdaki ülkeden birisi olmasından gurur duyuyoruz. Ülkelerimiz doğal müttefiktirler ve stratejik ilişkilerimizi her alanda derinleştirmeyi arzu ediyoruz" dedi.

Fransa Ve Ermeni Soykırım İddiaları (1)

Ömer Engin Lütem                                                                                                     

On yıl önce bugün, 18 Ocak 2001 tarihinde, Fransız Millet Meclisi kısa bir cümleden oluşan şu kanunu kabul etti. “ Fransa 1915 Ermeni Soykırımını açıkça tanır”. Fransa’nın o zamanki Cumhurbaşkanı Chirac’ın 30 Ocak’ta tasdik etmesiyle bu kanun yürürlüğe girdi...Fransız kanunu bazı AB ülkelerinin de benzer kararlar almasını tetikledi. Nitekim 2004 yılında Slovakya ve Hollanda, 2005 yılında ise Polonya, Almanya ve Litvanya parlamentolarının aldığı kararların Fransa’dan esinlenmiş olduğu, İsviçre Parlamentosunun 2003 tarihli kararının da Fransa emsal alınarak kabul edildiği ileri sürüldü.

Siyaset Bilimciler Derneği: Ermenistan’da 10 Mayıs’ta Erken Seçim Var

18 Ocak’ta bir basın toplantısı düzenleyen Siyaset Bilimciler Birliği başkanı Hımayak Hovhannisyan ″Bu yıl yakaşık Nisan ortalarında parlamento dağıtılır, 10 Mayıs’ta ise erken seçimler yapılır″ dedi.

Sişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli A erkek basketbol takımı Yalova Belediyesi ni 100-62 yenerek tekrar liderliğe yükseldi.Şişli takımı bu hafta deplasmanda Karamürsel Belediye ile karşılaşacak.  

2011 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması Ermenistan’da gerçekleştirilecek

2011 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması Ermenistan’da gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin açıklama bugün 18 Ocak’ta bir basın toplantısı düzenleyen Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması Ermenistan delegasyonu başkanı Gohar Gasparyan’dan geldi.Gasparyan’ın ifadesiyle  ″Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması″nın kendi ülkelerinde gerçekleştirilmesi için  birkaç ülke başvuruda bulunda, kısa listede iki ülke kalırken, bunlardan Ermenistan kazandı.Yarışmanın gerçekleştirilmesi için yerel katkılar yanısıra Avrupa Yayın Birliği de destekte bulunacak.

100 Yıl Önce Türkiye Ermenileri ABD'de

Sunum: Osman Köker, Orlando Carlo Calumeno Kolleksiyonu'ndan Kartpostallarla 100 Yıl Önce Türkiye'de Ermeniler

Ermenistan ve Kıbrıs devlet başkanları ortak bir deklarasyon imzaladılar


Ortak Deklarasyon dışında iki ülke ilgili bakanlık temsilcileri arasında ″Ermenistan ve Kıbrıs Hükümetleri asasında gelir ve mülklerin çifte vergilendirilmesinin önlenmesi″, ″2011-2012 Dönemi Ermenistan Cumhuriyeti (EC) Hükümeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti (KC) Hükümeti arasında turizm alanında işbirliğine ilişkin anlaşmanın realizasyonu amacıyla Ortak İcraat Programına ilişkin″ ve ″EC Hükümeti ve KC Hükümeti arasında sağlık ve tıp alanlarında işbirliğine ilişkin″ anlaşmaları da imzalandı.

'Zirve katliamını jandarma organize etti' iddiası

Adem Yavuz Arslan'ın çalışması, yayınevi cinayetleri ile ilgili de çok çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yılın son günlerinde savcılara ifade veren bir gizli tanık, katliamı bizzat jandarmanın organize ettiğini söyledi. Olayların tam göbeğinde yer alan bir isim 24 Aralık 2010'da savcılara verdiği ifadede 2005, 2006 ve 2007'de yapılan 'derin' operasyonlar hakkında verdiği bilgilerle fotoğrafın berraklaşmasını sağladı. TSK'da istihbarat personeli olarak görev yaptığını söyleyen tanık, Ergenekon sanığı Hurşit Tolon'un ekibinde de çalıştı. 

Uğur'un oyununu Özkök bozdu

Gazeteci Adem Yavuz Arslan tarafından kaleme alınan 'Bi Ermeni Var-Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri' isimli kitapta, 'Kürşad' kod adlı Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un AK Parti'yi bölmek için ülkücü tandanslı milletvekillerine çengel attığı anlatıldı. Kitapta, bu gelişmeyi farkeden dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün ise Uğur'u Çanakkale'ye sürerek, kirli operasyonu durdurduğu bilgisi yer alıyor.Jandarma İstihbarat'ın AK Partiyi bölme girişiminin dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök tarafından önlendiği ortaya çıktı. Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan tarafından kaleme alınan "Bi Ermeni Var- Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri" isimli kitapta, Hasan Atilla Uğur'un Jandarma İstihbarat Başkanlığı Teknik Takip Daire Başkanlığı'nı yürüttüğü dönemde Meclis aritmetiğinin değiştirilmesi için çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Kitapta 'Kürşad' kod adlı Uğur'un faaliyetlerine ilişkin şikayet üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök'ün harekete geçerek Uğur'u Çanakkale'ye gönderdiği kaydedildi.

Zirve itirafı: Vurun dedik şerefsizler öldürmüş


Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili olarak savcılığa ifade veren TUSHAD'da görevli gizli tanık, katliamı jandarmanın organize ettiğini iddia etti. Tanığın iddiasına göre, "Biz o şerefsizlere 'vurun' dedik, onlar gidip öldürmüş" diyaloğu geçmiş!Adem Yavuz Arslan'ın bugün piyasaya çıkan "Bi Ermeni Var: Hrant Dink Operasyonu'un Şifreleri" kitabı, Malatya Zirve Yayınevi cinayetleri ile çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

Dink'in ailesi, 28 kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmasını istedi

Dink'in ailesi, 28 kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmasını istedi
AGOS Gazetesi önünde, 2007'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesi, aralarında dönemin İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü'nün de bulunduğu 28 görevli hakkında soruşturma açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Sarkisyan: Türkiye Geçmişiyle Uzlaşmadan AB’de Yol Alma Konusunda Başarılı Olamaz


Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 17 Ocak’ta Kıbrıs cumhurbaşkanı Demetris Christofias’la düzenlediği ortak basın toplantısında ″Ermenistan komşu Türkiye’nin AB üyeliğine karşı değil. Aynı zamanda Türkiye’nin geçmişiyle hesaplaşmadan ve en yakın komşularıyla yapıcı ilişkiler tesis etmeden AB’de yol alma konusunda başarılı olamıyacağı kanaatindeyiz″ dedi.

HASAT - HARVEST

Ayda Erbal'ın yazıp yönettiği ilk kısa film Hasat-Hervest'in Galası 20 Ocak Perşembe günü saat 19.30'da Cezayir Salonunda.

ArtBosphorus Çağdaş Sanat Fuarına Ermenistan’dan da katılım var

Tosay’s Zaman’ın verdiği bilgiye göre; 7-10 Nisan arasında İstabul Fulya Fuar ve Kongre Merkezi’nde   düzenlenecek olan ArtBosphorus Çağdaş Sanat Fuarında 20 ülkeden 300 sanatçının çalışmaları sergilenecek.

Özet: Barışalım

Müge İplikçi - miplikci@gazetevatan.com
Geçen sene üniversitede dersteyim. Ayşe Gül Altınay ve Fethiye Çetin’in ortak çalışması olan Torunlar kitabını okutma konusunda diretiyorum öğrencilerime. Yaşam, edebiyat, etnografi... Dersin içeriğine çok uygun bir kitap. Asimile edilerek Anadolu’da kalan Ermeni çocuklarının öyküleri bunlar. Onların torunlarıyla yapılmış bir sözlü tarih çalışması. Edebiyat ya da sözlü tarihle yakından uzaktan ilgisi olmayan farklı bir bölümden bir öğrencim var, hayta bir oğlan, havai, akıllı. Sürekli olarak şaka yollu sitem edip duruyor bana ‘Başka işin yok mu hoca, sen de bir kısım insan gibi takmışsın kafayı engebeli konulara’ dercesine. Toplumun genel muhafazakâr damarlarından beslenen, yaşam tarzı liberal formatlarla ilerleyen, ulusalcılık fikrine yakın durmaya çalışan bir genç. Usul usul o benim damarıma basıyor, ben de onunkine, didişiyoruz. Bakıyorum olacak gibi değil, hocalık hiyerarşimi kullanıp kitabı özel olarak ona veriyorum. Yedi ceddime küfür ettiğini bile bile kitabı ona veriyorum, evet. Özet çıkaracak haftaya. Bir sonraki hafta geldiğinde yüzü gözü karışmış. Başta endişeleniyorum. ‘Vay be!’ İlk sözü buna yakın bir şey.

Öztarsu: Ermenistan-Türkiye arasındaki sorunlar diyalog yoluyla çözülecektir

Türk araştırmacı ve yazar Mehmet Fatih Öztarsu Türk-Ermeni ilişkileri konusunda “Hayastani zrutsakits”  (Ermenistan muhatabı) haftalık dergisine demeç verdi. Adı geçen mülakatın bir kısmı aşağıda gösterildi.

Lyon ve Kars’taki heykeller ve zihniyet farkı

Başbakan eleştirileri “nankörlük” olarak görüyor. Kars’taki heykele ucube demekte ne kadar haklı olduğunu anlatırken, AKP iktidarının “sanat”a hizmet eden bir hükümet olduğunu kanıtlamak için örnekler veriyor. Kars’ta Ani harabeleri arasında yer alan Ermeni kilisesi ve ibadet yerleri dahil eski eserleri onardıklarını örnek veriyor... Olmadı başbakan, sanatı tüketmeyi bilmeyen toplumlarda sanat da sanatçı da gelişmez.Eski eserleri onarmak ise bir ülkeyi küresel kültür rekabetinde varoşlardan çıkartmaya yetmez. Üstelik sanatçının saygın bir yaşam sürmesini sağlayacak kültür teşvik politikalarıda hükümetlerin düşünmesi gereken sorumluluklardan biridir.

`Ermeniler ve Kürtlerle ilgili açıklamalarımı geri almıyorum`

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk haysiyet ve dürüstlüğün kendisi için büyük önem taşıdığını belirterek "Ermeniler ya da Kürtler hakkındaki açıklamaları geri almıyorum. Ben siyasetçi değilim, edebiyatçıyım" dedi.  

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DAN AVRUPAYA ERMENİ AŞİRETİ VARTO'NUN HİKAYESİ

SPOT: "Aşiret kızı Rakel Dink'in mensubu olduğu, bir zamanlar Güneydoğu Anadolu'nun en büyük Ermeni aşireti olan Varto/Vartan Aşireti'nin mensupları artık Marsilya ve Brüksel'de. Aşiretin toplam nüfusu 1.200, konuşulan ortak dil Kürtçe ve Türkçe. Aşiretten Türkiye'de geriye kalan tek kişi Rakel Dink."
VERCİHAN ZİFLİOĞLU

Osmanlı Açılımının Bir Diğer İflası: Arap Özerkliğinin Rafa Kaldırılışı

Ragıp Zarakolu
Geçen yıl, Eylül ayında Beyrut’ta Haygazyan Üniversitesinde, Ermeni Soykırımına ilişkin uluslar arası konferansı izlerken, sık sık Suhet el Şuheda’dan, yani Şehitler Alanından geçtim, oradaki anıta bakarken, Türkiye’de acaba kaç kişi Deniz’lerin idam günü olan 6 Mayıs anılırken, acaba kaç kişinin yine bir 6 Mayıs günü sabahın erken saatlerinde özerklik istemek dışında bir başka suçu olmayan öncü Arap aydınlarının idam edildiğini biliyor diye düşünüyordum. Ve yine aynı yılın Haziran ayında, Beyazıt Meydanında, Rus Çarlığının korkulu rüyası Paramaz ve 19 sosyalist arkadaşı salkım saçak sallandırılır, Talat ve Enver Paşaların iradesi ve Sıkıyönetim Mahkemesinin kararı ile.  Tam 15 Haziran’da. Yine bildik bir tarih.

'Ucube' tartışması devam ediyor

Başbakan Erdoğan: Karşıyaka talipmiş onlar müsait yer bulabilirler! Başbakan Erdoğan, Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’yla ilgili eleştirilere yanıt verirken İzmir’i hedef alan sözleriyle yeni bir tartışma başlattı... Başbakan Kars’ta o gün 43 farklı eserin açılışını yaptık. O eserler içinde ne vardı biliyor musunuz? Ani Harabeleri içinde yer alan, Tigran Honest Ermeni Kilisesi vardı ve yine aynı yerde Menucehr Camisi’nin restorasyonları vardı. Orada 8 cami, 8 kilise bulunuyor ve biz, bu hükümet, onların tamamını restore ediyoruz. Bizde ayrımcılık yok. Bunları biz zenginliğimiz olarak görüyoruz. Bize bu eleştirileri gönderenler, hatta daha ileri gidip hakaret edenler Allahualem bir kere gidip, bu Kars’taki ’ucube’ diye nitelendirdiğim o eseri görmüş değiller ve görmeden konuşuyorlar, duyduklarıyla konuşuyorlar, dedi.

Musa Dağ'da Kırk Gün Kitabının Belge Yayınlarından Yeni Baskısı Çıktı

 Musa Dağ’da 40 Gün, 1915 Ermeni Tehciri sırasında yaşanmış gerçek bir olaydır. Antakya Samandağ’da tehcire gitmek yerine,  yedi Ermeni köyünden yaklaşık beş bin insanın birleşerek Musa Dağ’ına sığınması ve direniş öyküsünü anlatmaktadır. Roman gerçek bir yaşam öyküsü olup;  bir halkın akıl almaz kaderini anlatmaktadır. Eser 1929 yılının Mart ayında Şam’da tasarlanmıştır. Kitabın yazılması Temmuz 1932 - Mart 1933 arasında gerçekleştirilmiştir.

Resmi tarihe meydan okuyorum

Murat Tokay  m.tokay@zaman.com.tr
Yakın dönem siyasi tarih üzerine çalışan Prof. Dr. Cemil Koçak son kitabı Muhalif Sesler'de tarihte duymakta güçlük çektiğimiz muhalefetin sesine kulak veriyor. İktidarın kontrol etmek için izlediği, kaydını tuttuğu muhalefetin belgelerde izini sürüyor...Mesela uzun yıllardan beri çalıştığım Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi var ki genç araştırmacıların kendilerine geniş ufak bir alan açabileceği bir alan. Ama hâlâ kapalı tutulan arşivler var. Cumhurbaşkanlığı arşivinin açık olmasını çok arzu ederim. Önemli bir arşiv. Umarım yakın zamanda İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı arşivleri açılır. Niye açılmıyor bu arşivler? Resmî tarih yara alır diye mi endişe ediliyor? Böyle bir endişe var. Arşivlerin uzun zaman kapalı olması resmî belgelerin araştırmacılara sunulmasındaki tereddütler bu endişe sebebiyledir. Çünkü resmî tarih anlatımına uygun düşmeyen birçok evrak görme imkânı var.

Hrant Dink'i yalnız bırakmadılar

Hrant Dink'i yalnız bırakmadılar
19 Ocak 2007 günü Agos Gazetesi'nin binası önünde silahlı saldıraya uğrayıp hayatını kaybeden Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı.

Kıpti kilisesi saldırganına idam cezası

Mısır'ın İskenderiye kentinde Noel günü bir kilisenin önünde düzenlenen saldırılarda 6 Hıristiyan'ı öldüren saldırganlardan 1'i idam cezasına çarptırılırken, 2'si ömür boyu hapis cezası  aldı.  Saldırganların cezaları önümüzdeki ay resmi olarak açıklanacak.

"Diyanetin kaldırılmasında ısrarlıyız"

..Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, ''Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasında ısrarlıyız, bunu Sünni yurttaşların özgürlüğü için istiyoruz. Çünkü onlar özgür olursa bizde özgür oluruz'' dedi...Türkiye'de çok ciddi nefret suçları işlendiğini, Kürt, Alevi, Roman ya da Ermeni olmanın neredeyse hakaret sayıldığını öne süren Geçmez, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Anayasa değişikliği yapması halinde ''nefret'' suçunu da Anayasa'ya koyması gerektiğini söyledi.

Rum ressamların İstanbul’u

Yüzyıllar boyu İstanbul’un sanatsal gelişimine katkıda bulunmuş Rum ressamlar gün ışığına çıktı.Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan 'İstanbullu Rum Ressamlar – Greek Painters Of Istanbul' adlı kitap ilgiyle karşılandı. Osmanlı ve Türkiye kültürüne önemli katkılarda bulunmuş ve yüzyıllar boyu İstanbul’un sanatsal gelişimine katkıda bulunmuş İstanbullu Rum ressamlar, Mayda Saris’in beş yıl süren çalışmasıyla gün ışığına çıktı.

Osmanlı'dan kim korkar?

Prof. Dr. A. Nuri Yurdusev      
İstanbul'un Osmanlı Türklerince zaptını duyunca "Türkler, İncil'in Kıyamet babında zikredilen zebanilerdir." diyen Danimarka kralı I. Christian'ı kastetmiyorum.1535 yılında İngiltere'nin Katolik kilisesinden ayrılmasına karşı çıktığı için idam edilmeden hemen önce, zindanda kendisini ziyarete gelen dostlarına, kendi akıbetinden çok, doğudan yükselen "Türk tehdidi" hakkındaki endişelerini dile getiren meşhur Ütopya yazarı Sir Thomas More'dan da bahsetmiyorum. Aynı şekilde, 1565 yılında gerçekleşen Malta Muhasarası başarısız olunca "şükür ayinleri" talimatı veren Malta'dan binlerce kilometre uzaktaki İngiliz Kilisesi'nin başpiskoposunu söylemiyorum. Hayatında hiçbir Türk ile karşılaşmamasına ve Manş Denizi'ni bile geçmemesine rağmen 17. yüzyılda "Türkler dünyanın terörüdür." diye yazan Richard Knolles'u ya da Türklerin arkadaşlık duygusundan yoksun olduğunu ileri süren İzmir konsolosu Paul Rycaut'yu da işaret etmiyorum. 18. yüzyılın başında yazan Saint Pierre'den aynı yüzyılın sonlarına doğru yazan Rousseau'ya kadar bir tür Avrupa Birliği projesi ortaya koyarken projenin meşruiyetini hep "Türk tehdidi"ne karşı koymakla izah eden bütün Fransız yazarlarından söz etmiyorum. 19. yüzyılın ikinci yarısında Türkleri insanlığın en alt kategorisi olarak tanımladığı "vahşi" grubuna koyan hukukçu yazar İskoç James Lorimer ve İstanbul'da 30 yıldan fazla yaşayan ve 1905'te Türklerin "tahripkâr bir güç" olduğunu yazan Sir Charles Elliot'a da değinmeyeceğim.

'Yetkiyi silah zoruyla aldılar'

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Alevilerin asimilasyona maruz bırakıldığına dikkat çekerek, inanmanın bir hak olduğunu söyledi...Ankara- Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde Alevi örgütlenmeler Büyük Alevi Kurultayı'nda bir araya geldi. Kurultay'da hükümetin 'Alevi açılıma' tepkiler gösterilirken "Devletin dinden elini çekmesi ve bunun için de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması" mesajı verildi...Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez Kurultay'da yaptığı konuşmada Türkiye'de farklı etnik gruplara yapılan muamelenin hakaret boyutlarına ulaştığına dikkat çekerek "Ülkemizde Kürt olmak, Alevi olmak Ermeni olmak, öteki olmak hakaret sayılmaktadır" dedi.

Lefter ve Hrant'ın takımı Taksimspor 70 yaşında

İlyas Koç
Türk futbolunun efsane isimlerinden Lefter Küçükandonyadis'ten Hrant Dink'e, Tenekeci lakaplı Gabris İstanbulluoğlu'ndan Corc Papazyan'a kadar birçok Milli Takım oyuncusu yetiştiren Taksimspor, 70 yaşında.Yöneticilerinin büyük çoğunluğunu Ermeni vatandaşların oluşturduğu ve onursal başkanlığını Süleyman Seba'nın yaptığı kulüp, geride bıraktığı 70 yılı bir dizi etkinlikle kutlayacak. Bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ziyaret edilecek.