Etiketler

ABD ile iş konferansına 'soykırım' ayarı

Aram Ekin Duran
Nisan aylarında' Ermeni soykırımı yasa taslağı'nın yarattığı gerilim nedeniyle konferansların ertelenmesine çözüm bulundu: Tarih değişikliği. Her yıl nisan ayında ABD Kongresi’ne sunulan ‘Ermeni soykırımı yasa taslağı’nın yarattığı gerilim nedeniyle geçen yıl yatırım konferansını iptal etmek zorunda kalan Türk ve ABD’li işadamları, çareyi ‘tarih ayarı’ yapmakta buldu... Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı James Holmes, “Her yıl nisan ayında düzenlediğimiz ve iki ülke ilişkilerine büyük katkı sağladığını düşündüğümüz yıllık konferansımızı geçen yıl ekim ayında yaptık. Bundan sonra bu etkinliği ekim ayında yapmaya karar verdik” dedi. 

Ermenistan ve Türkiye’de eşzamanlı sergiler düzenlendi

DVV International Bonn Ofisi (Almanya Demokratik Yüksek Okullar Birliği bünyesindeki Uluslararası İşbirliği Enstitüsü), Ermeni Aktörler Birliği, Hazarashen (Ermeni Etnoloji Araştırmaları Merkezi), Anadolu Kültür (Türkiye) kuruluşları 10-29 Haziran tarihleri arasından ortaklaşa Ermenistan’ın Gümrü (10-15 Ocak), Vanadzor (16-21 Ocak), İjevan (22-26 Ocak) ″Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan’da Kişisel Bellek Anlatıları″ isimli seyyar bir sözlü tarih sergisi düzenlediler.Sergi Erivan’da Ressamlar Birliği Galerisi 2. Katında  29 Ocak’ta başlayacak olup 3 Şubat’a kadar devam edecektir. 

Ermeni kızın Atatürk aşkı


ERMENİ kökenli bir genç kız ile Atatürk arasındaki duygusal yakınlaşmayı anlatan ’Sevmek’ (To Love) adlı oyun New York’ta sahnelendi.Türk-Amerikan Repertuar ve Eğlence Tiyatrosu (Turkish American Repertory Theater & Entertainment) tarafından, Zishan Uğurlu’nun yönetmenliğinde ve oyuncu-senarist Ayşe Eldek’in senaryosuyla New York’ta İngilizce sahneye konan ve Ermeni kökenli bir genç kız ile Atatürk arasındaki duygusal yakınlaşmayı anlatan oyun, izleyicilerden yoğun alkış topladı.

Washington’da “Ermeni Soykırımı Müzesi” Davasında Karar

Başkent Washington’da Beyaz Saray’a yakın bir bölgede kurulması planlanan fakat mahkemelik olan sözde ‘Ermeni Soykırımı Anıtı ve Müzesi” projesine ilişkin dava şimdilik sonuçlandı. Bölge Yargıcı Colleen Kollar Kotelly’nin 190 sayfalık kararı, Ermeni lobi kuruluşu Amerika Ermeni Asamblesi’ne (AAA) bir darbe ve daha önce projeye yaptığı büyük yardımlarla dikkat çeken Ermeni asıllı hayırsever Gerard L. Cafesjian açısından bir zafer olarak yorumlanıyor. 

‘Gül’ün annesi Ermeni kökenli’ sözüne tazminat

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, bu kararı bozdu. Daire, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başkanı olan Cumhurbaşkanı hakkında, etnik kökeni ile ilgili yapılan ve gerçeği kanıtlanamayan açıklama, o kişinin kişilik haklarına saldırıdır” değerlendirmesini yaptı. Dosyayı önceki gün yeniden ele alan 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Arıtman’ı yasal faiziyle birlikte 2 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etti. Nurettin KURT /

Azınlık Politikası: Saldım Çayıra Mevla’m Kayıra

Engin PAREV
Ne azınlık hakları, ne de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu, din, inanç ve vicdan özgürlüğü bağlamındaki 9. Maddesi tam anlamıyla hayata geçti...Hükümet sadece doğru zamanlanmış noktasal jestler üzerine kurdu politikalarını. Ne bu toplulukların ruhban adamlarının yetiştirebilmeleri için hayati olan ruhban okullarının açılmasını sağlayacak adımlar attı, ne de mesela Ermeni cemaati durumunda oldu gibi kendi patrik seçimleriyle ilgili kararı kendilerine bıraktı; ne eğitimdeki ayrımcı uygulamaları ayıkladı; ne de nefret söylemi ve nefret suçlarının giderilmesinde gereken yasal ve diğer önlemleri aldı.

Steven Spielberg’e Sözde Ermeni Soykırımına İlişkin Bir Film Çekmesi Ricası

Nouvelles d`Arménie’nin yazdığı habere göre; "Ermeni Soykırımına" ilişkin film halihazırda müzakere aşamasında bulunup, 2015 yılında hazır olacak.Ulusal Sinema Merkezi, şu anda dünyaca ünlü Steven Spielberg’le («Schindler’in Listesi», 1993) ve senarist Steven Zaillian’la («Hannibal», 2001) müzakereler yürütüyor.″HayFilm″ müdürü Gevorg Gevorgyan açıklamasında ″Soykırımın 100. Yılında biz tüm dünyaya ″Mayrik″ veya ″Ararat″ filmlerinden daha güçlü, Ermeni ve yabancı oyuncuların yer aldığı bir film göstermeliyiz″ dedi.

Hrant Dink’i sevmiyorum

Cem TURSUN 
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili iddialara yönelik şunları söyledi:“Hrant Dink’i hiç tanımam. Ne aracılarla ne de doğrudan görüştüm. Tehdit etmedim. Kendisini sevmiyorum. Sevmek mecburiyetinde değilim. Ancak başına gelenleri de kesinlikle kabul etmiyorum. Böyle beynine kurşun sıkılarak öldürülmesi onun cezası değildir. Zaten mahkemeye verilmişti. Varsa cezası çekerdi. ”

Bir zamanlar Trabzon Ermenileri

TARİH DEFTERİ- Ayşe Hür
19 Ocak 2007’de derin bir cinayete kurban verdiğimiz Hrant Dink’in katilin Trabzonlu çıkması üzerine, Türk Ocakları Trabzon Başkanı Mithat Kerim Aslan “Demek ki burayı seçtiler” demişti. Sonra bir televizyon programında komplo teorileri ile meşhur Aytunç Altındal “Trabzon pilot bölge olarak seçildi” dedi.

AB’nin Macaristan’la imtihanı

Beril DEDEOĞLU
AB’ye başvuran ülkelerin, öncelikle aday olabilmek için Kopenhag siyasi kriterlerini karşılıyor olmaları gerekiyor. İstikrarlı ve kurumsallaşmış demokrasi, hukukun üstünlüğü ile insan ve azınlık hakları olarak özetlenen bu kriterleri yerine getiren ülkeler, aday ilan edildikten sonra müzakereler başlıyor ve AB müktesebatının benimsenmesi anlamına gelen süreç çalışıyor.

Diaspora bakanı, Ermeni Soykırımının baş tertipçisini öldürenin mezarını ziyaret edecek


Ermenistan Diaspora bakanı Hranuş Hakobyan 28 Ocak’ta çalışma ziyaretinde bulunmak üzere ABD ve Kanada’ya hareket ediyor. Bakan ziyareti çerçevesinde 28 Ocak’ta Glandale’de (California) Ermeni Ordu Gününe yönelik etkinliklere katılacak...Diaspora bakanı Talat Paşa’yı öldüren Soğomon Tehliryan’ın mezarını ve tanınmış yazar William Saroyan’ın müzesini de ziyaret edecek. 

Yahudi soykırımına Neve Şalom’da anma

Türkiye’de ilk kez, Yahudi soykırımında ölenler için bir anma töreni düzenlendi. Neve Şalom Sinagogu’ndaki törende, soykırımın tüm insanlık belleğine kazınması gerektiğinin üzerinde duruldu…Törene Dışişleri Bakanlığı adına Büyükelçi Ertan Tezgör, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğrul Biltekin, gazeteci Hakkı Devrim ve cemaat mensupları katıldı. 

Diaspora'dan Yeni Girişim

ABD'de Ermeni nüfusun en yoğun yaşadığı eyalet olan Kaliforniya'da yerel meclise, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarı sunuldu. Tasarıda 24 Nisan 2011 tarihinin 1915 olayları için anma günü ilan edilmesi isteniyor. Kaliforniya’daki Ermeni diasporası hemen her yıl yerel meclisinden benzer tasarıları geçiriyor. Ancak bu ve benzeri tasarılar ülke genelinde Federal Yönetimi bağlamıyor.--

Bugün Karne Günü

20 Eylül'de başlayan 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılı ilk dönemi bugün sona eriyor. İkinci dönem 14 Şubat 2011'de başlayacak...16 milyon öğrenciyi iki haftalık tatil bekliyor.  
 

Sarkisyan:Türkiye protokolleri önkoşulsuz onaylarsa, süreç sürdürülebilir

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci ile ilgili olarak, ''Türkiye protokolleri önkoşulsuz onaylarsa, ancak o zaman süreç sürdürülebilir'' dedi.

Ermeni Külliyatı Sayısal Kütüphanesinde sadece kitaplar olmayacak


26 Ocak’ta Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde (American University of Armenia, AUA) «Ermeni Külliyatı Sayısal Kütüphanesi» elektronik portalının (www.digilib.am) tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Kütüphanede halihazırda 600’ü aşkın yazarın yaklaşık 2000 eseri yanısıra anılan yazarların biyografileri yer almakta.Kütüphane 150 yazarın Ermeni Araştırmalarına ilişkin kitaplarıyla da zenginleştirildi. Bunlar arasında Ghukas İncicyan, Ghevond Alişan, Nerses Akinyan, Garegin Hovsepyan vd. eserleri yer almakta.

Ermeni Ordusunun en büyük kazanımı korunan barıştır

NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Miras Partisi Meclis Grubu sekreteri, milletvekili Armen Martirosyan ″Son 19 yıldır Ermeni Ordusunun en büyük kazanımı korunan barıştır″ dedi.

Kaliforniya’da “Ermeni Soykırımı” Tasarısı

Kaliforniya Eyalet Meclisi üyeleri Mike Gatto (Demokrat - Los Angeles), Anthony Portantino (Demokrat -La Cañada Flintridge) ve bir grup politikacı, sözde Ermeni soykırımını kınayan bir tasarıyı Eyalet Meclisi’ne sunduklarını açıkladı.24 Nisan 2011 tarihinin “Kaliforniya 1915-1923 Ermen Soykırımını anma Günü” ilan edilmesi önerilen yasa tasarısında Başkan Barack Obama ve ABD Kongresi’ne sözde Ermeni soykırımını tanıma çağrısı yapılıyor. 

“Ayşe Nur Zarakolu’nu Anıyoruz “

İnsan Hakları Savunucusu ve Yayıncı Ayşe Nur Zarakolu’nu  9. ölüm yıldönümünde Mezarı başında anıyoruz. 28 Ocak Cuma, Saat 13.00 Yer:Eski Kozlu Mezarlığı - Zeytiburnu  

Ermenistan Ve Onun Çökmekte Olan Ordusu

Asef Zeynal
Bu ülke, egemenliğinden ve bağımsızlığından verdiği taviz karşılığında yabancı devletlerden aldığı maddi yardımı, yabancı ülkelerin çıkarlarının sağlanması adına, işgalci ordusunun güçlenmesine ve silahlanmasına harcıyor.

“Kuzey Güney” Gaz Boru Hattı Satılsa bile Gürcistan’ın Yükümlükleri Devam Eder

Gürcistan’daki Ermeni Apostolik Kilisesinin mülkiyetine ilişkin Serj Sarkisyan, bunun tarihi olan komplike bir sorun olduğunu söyleyerek ″Biz ateizme yüzümüzü ters çevirdiğimizde ve bunu, geçmişte sahip olduklarını, mülk sahibine geri döndürme yolunda adımlara teşebbüs ettiğimizde, her yerde süreç engelsiz ilerlemiyordu. Gürcistan, bu ülkede tek kayıtlı cemaatin Gürcistan Ortodoks Kilisesi olmasıyla diğerlerinden ayrılmakta. Başka kayıtlı olanlar yok. Ancak ben istenildiği anda bu sorunun çözüleceğine eminim. Birincisi, biz bu konuda Gürcistan cumhurbaşkanıyla her zaman konuşuyoruz. İkincisi, Gürcistan’ın uluslararası yükümlülükleri var, dolayısıyla ben iyimserim.″ dedi.

Iğdır’da "Geçmişten Günümüze Ermeni Mezalimi" Konferansı

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde "Geçmişten Günümüze Ermeni Mezalimi" başlıklı bir konferans ve fotoğraf sergisi düzenlendi.Iğdır Azerbaycan Dil ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından düzenlenen konferansta konuşan dernek başkanı Ziya Zakir Acar, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasına giden yolun çok zorlu ve kanlı engellerin aşılmasıyla ortaya çıktığını ve bu tarihler içinde en önemlisinin 20 Ocak olduğunu söyledi.

Türkiye, Yahudi soykırımı kurbanlarını andı

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 27 Ocak Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle, Türkiye bir anma mesajı yayınladı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi altında hayatını kaybeden milyonlarca Yahudi ve birçok azınlık grubu mensuplarını saygıyla anıyoruz." denildi.

Serj Sarkisyan: İran’la sorun sahibi olmak, Ermenistan’ın nefes aldığı boruyu kesmek anlamına geliyor

″Ekho Moskvi″ Radyo istasyonuna bir röportaj veren Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ″İran Ermenistan için sadece asırlardır komşu olduğumuz ve komşu olarak kalmaya devam edeceğimiz için değil aynı zamanda diğer sebeplerle de çok önemli bir ülke″ dedi.″İran fiilen dış dünyayla aracılıklarıyla temas kurduğumuz iki ülkeden biridir. İran’la sorun sahibi olmak, Ermenistan’ın nefes aldığı boruyu kesmek anlamına geliyor. Dolayısıyla biz bu konuda hem Avrupalı partnörlerimizle, hem ABD, hem Rusya’yla daimi surette konuşuyoruz ve hepsi ilişkilerimiz hakkında biliyor″ dedi.

Dersim Kürtleri Ermenilere yardım etti mi?

D. Barış Abbasoğlu Doğan Barış Abbasoğlu
1915'te Harput'taki kıyımdan kurtulan Ester Mugerdiçyan adlı bir Ermeni kadının “Türk Tuzağında - Bir Ermeni Ailesinin Kaçış Öyküsü” hatıratı geçti elime. Doksan yıl kadar önce yayınlanan hatıratında Mugerdiçyan, Harput'ta işlenen cinayetleri ve Dersim aşiretlerinin yardımıyla nasıl Rusların kontrolündeki bölgelere kaçmayı başardığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Ermenistan'dan Radyasyon Sızıntısı Haberlerine Sert Yanıt

Vercihan Ziflioğlu
"Ermenistan Metzsamorda'ki Haygagan Atomagayan'dan radyoaktif sızıntı olduğu iddialarını yalanladı. State Nuclear Regulatory Security Commitee Ashot Mardirosyan 'Tehlike olsa öncelikle kendi insanlarımız için önlem alırız' dedi. Arthur Hovhannesian'sa Ermenistan-Rusya ortak yapımı yeni bir nükleer santral projesi üzerine çalışıldığını söyledi ve ekledi: 'Sanılmasın ki Haygagan Atomayan'dan endişemiz var enerji ihtiyacımızı düşünerek geleceğe yatırım yapıyoruz.'

Kars'taki İnsanlık Anıtı İzmir’de Bir Tepede Yükselecek


Vercihan Ziflioğlu
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' olarak adlandırdığı 'İnsanlık Anıtı'na yıkım kararı çıktı. Karşıyaka Belediyesi Kars Belediyesi'yle temasa geçerek anıtı İzmir'e taşıma kararı aldı. Karşıyaka Belediyesi Basın Danışmanı Sedat Sözeri, 'Belediye olarak heykele ihtiyacımız vardı anıtın yıkılacağını duyunca İzmir'e getirme kararı aldık' dedi."

ŞİŞLİDEN HABERLER:BASKETBOL FEDERASYONU BAŞKANINI ZİYARET

Şişli Spor Kulübü Başkanı Karun Kovan ve 2. Başkan Alen Tekbıçak Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel i makamında ziyaret etti.Görüşme sırasında Şişli Spor Kulübü tarihi, geçmişi ile bugünkü varlığı ve hedefleri hakkında sohbet edilirken  başkan Demirel kulübü yakından tanıdığını ve yapılan çalışmaların Türk basketbolu için önemli olduğunu bildirdi.

Alman Büyükelçi: Ermenistan Sınırının Açılması Ne Kadar Güzel Olurdu

Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Ermenistan'a Demiryolu Bağlantısının Tekrar Canlanması Dileğinde Bulunurken, "Ermenistan Sınırının Açılması Ne Kadar Güzel Olurdu" Dedi.  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 'Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100'ncü Yıl Fotoğraf Sergisi'nin açılışında konuşan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Ermenistan'a demiryolu bağlantısının tekrar canlanması dileğinde bulunurken, "Ermenistan sınırının açılması ne kadar güzel olurdu" dedi.

Azerbaycan-Ermenistan Sınırında Çatışma

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çıkan çatışmada bir Azerbaycan askeri şehit oldu.

Yeni Lübnan Hükümetinde 2 Ermeni olacak

 NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Beyrut’ta yayımlanan ″Azdag″ gazetesi editörü Şahan Kandaharyan 24 üyeli hükümette Ermeni toplumunun 2 kişilik kontenjana sahip olduğunu belirterek ″Lübnan Anayasası gereği ülke devlet başkanı ve başbakan birlikte hükümet kuracaklar ve bunun bünyesinde mutlaka Ermeniler olacak″ dedi.

Gazeteciye mermili kutu

'Bi Ermeni Var' adlı kitabın yazarı Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'a içinde Kaleşnikof mermisi ve beyaz bere bulunan kutu gönderildi. 

Dink için Köşk devrede

Cumhurbaşkanı Gül, helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu'nun ardından Hrant Dink suikastı için devrede. Kendisine bağlı Devlet Denetleme Kurulu'nu işaret eden Gül, "yapabileceği bir şey varsa tereddüt etmem" dedi.

DİASPORA BAKANLIĞI TARAFINDAN BANA VERİLEN MADALYA HAKKINDA

R. Haddeciyan
Bu tartışmaya katılan herkes sözlerine başlamadan önce beni kutluyor, bu nedenle ben de önce kendilerine teşekkür ediyorum. Sonra ben de Diaspora ve Diaspora Edebiyatı terimlerinin yarattığı kavram kargaşasıyla, bu nazik konuyla ilgili kendi görüşlerimi açıklamak istiyorum… Tartışmaya katılanlara her şeyden önce son on sene boyunca belki on kez Türkiye Ermenilerinin diaspora olarak nitelendirilemeyeceğini yazmış veya konferanslarda vurgulamış olduğumu belirtmek isterim. Bu o kadar açık ki bu konuda konuşmak bile yersiz. Diaspora, tarihi yüz yıldan daha geriye uzanamayan topluluklara denir. Doğduğu yerin veya anavatanının dışında yaşayan toplumlara diaspora denir. Türkiye Ermenileri ise yüzyıllardan beri bu topraklarda yaşıyor, sonradan gelen değil, buranın yerlisidir.

Ölüm emrini Chicago çetesi verdi

Dünyanın en karanlık terör örgütlerinden biriydi... 1973 ve 1995 yılları arasında, sayısız eyleme imza atmıştı. Adı ASALA olan o örgüt, 41 Türk diplomatın da katili olarak "tarihe" geçmişti. Ancak Ergenekon'un karakutusu olarak bilinen Tuncay Güney, ASALA'yla ilgili ezberleri bozdu. ASALA'nın Türkiye'deki karanlık güçler tarafından kullanıldığını belirten Güney, bu kez de "derin şebekeye" dikkat çekti...Tuncay Güney, dışişleri şehitlerinin katillerini açıkladı: Chicago'daki küresel şebeke 80 darbesinden sonra harekete geçti. Çetenin tetikçisi olan ASALA, Ankara'dan aldığı emirle kirli çarka karşı çıkan Türk diplomatları öldürdü.

Federasyon’dan Ermeni Terörü Kurbanları Anısına Konferans

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (İTDF), 1973-1985 döneminde Ermeni teröristler tarafından katledilen Türk diplomatları anısına bir konferans düzenliyor. 25-01-2011, Salı Bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan ‘Türk –Ermeni İlişkileri’ başlıklı etkinlikte Ermeni terörü kurbanları anılacak ve tarihi gerçekler tartışılacak.

''Tarihimizde soykırım yok''

Tarihimizde soykırım yapıldığını kabul etmiyoruz. Eğer bunu kabul edenler ve iddia edenler varsaki var, onlara çok açık bir çağrıda bulunuyoruz, ‘gelin ortak bir komisyon kuralım.’  Tarihle beraber yaşarsak, Avrupa’da kimse birbirinin yüzüne bakamaz. Yapacağımız iş; hep beraber geleceğe bakmamız.

Nalbandyan, Lavrov ve Memmedyarov Dağlık Karabağ sorununu görüştü

24 Ocak 201ı tarihinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov Moskova'da biraraya geldi.

Türk ve Ermeni sineması sanal alemde bir araya geldi


“Birlikte Film Yapıyoruz” sloganıyla yola çıkan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, iki ülke sinemacılarını buluşturmak amacıyla hazırladığı web sitesini hayata geçirdi.

Star'ın haberine göre Ermenice, Türkçe ve İngilizce yayın yapan web sitesinden platform hakkında bilgiye, platform üyelerinin filmlerine, buluşma fotoğraflarına, Türkiye ve Ermenistan’da film yapmak için gerekli bilgilere ulaşılabiliyor. www.cinemaplatform.org web sitesinde sinemacılar için forum alanı da bulunuyor.

Kars'a gitmek için farklı sebepler

Joost Lagendijk
Kars'a bir kez gittim. 2005 ilkbaharında, hâlâ Avrupa Parlamentosu üyesiyken, Türkiye'nin kuzeydoğu bölgelerini keşfetmeye karar vermiştim...Kentten ayrılmadan önce Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ile görüştük. Başkan, Türkiye ve Ermenistan arasındaki kapalı sınırın açılmasına, bunun Kars ve civar bölgelerin yeniden canlanması açısından hayati önem taşıdığına dair kuvvetli argümanlar ortaya koydu. Ayrıca kent merkezinin hemen dışına inşa etmek istediği bir anıtın modelini de gösterdi. Üçümüz kibarlığı mümkün mertebe elden bırakmamaya çalışsak da, planlanan anıta, bilhassa militarist ve gösterişli unsurlarına yönelik olumsuz görüşlerimizi ifade etmekten kendimizi alamadık.

DİASPORA BAKANLIĞI TARAFINDAN BANA VERİLEN MADALYA HAKKINDA TARTIŞMA

R. Haddeciyan
Bu tartışmaya katılan herkes sözlerine başlamadan önce beni kutluyor, bu nedenle ben de önce kendilerine teşekkür ediyorum. Sonra ben de Diaspora ve Diaspora Edebiyatı terimlerinin yarattığı kavram kargaşasıyla, bu nazik konuyla ilgili kendi görüşlerimi açıklamak istiyorum… Tartışmaya katılanlara her şeyden önce son on sene boyunca belki on kez Türkiye Ermenilerinin diaspora olarak nitelendirilemeyeceğini yazmış veya konferanslarda vurgulamış olduğumu belirtmek isterim. Bu o kadar açık ki bu konuda konuşmak bile yersiz. Diaspora, tarihi yüz yıldan daha geriye uzanamayan topluluklara denir. Doğduğu yerin veya anavatanının dışında yaşayan toplumlara diaspora denir. Türkiye Ermenileri ise yüzyıllardan beri bu topraklarda yaşıyor, sonradan gelen değil, buranın yerlisidir.

95 Yıl Sonra

ALBATROS/ RAGIP ZARAKOLU
Büyük yayıncı Teodig’in “11 Nisan Anıtı” adlı kitabı iki dilli olarak yayınlandı ama ne yazık ki hak ettiği ilgiyi gördüğü söylenemez. Teodig gibi ilk “balyoz” hareketinden sağ kurtulan Aram Andonyan da, 24 Nisan 1915’te İstanbullu Ermeni entelektüellerin tutuklanmalarının ilk tanıklarından ve dahası Der Zor kıyımlarını sözlü tarih kayıtlarına geçiren parlak bir gazeteci ve yazardı.Andonyan, Soykırımı belgelemiş ve 1918 Mondros Mütarekesi’nden hemen sonra iki önemli kitap yayınlamıştır: Medz Vodiru (Büyük Suç) ve Ayn Sev Oreroun (O Karanlık Günlerde). Ardından Paris’teki Ermeni Genel Hayır Kurumu’nu Nubaryan Kütüphanesi’nin ilk küratörü olmuştur. Kitap ve arşivleriyle bu kütüphane 20. yüzyıl Ermeni tarihinin önemli bir hazinesidir. İlk Soykırım anması İstanbul’da dört yıl sonra, Nisan 1919’da düzenlenmişti. Felaketten sağ kurtulmuş olan entelektüeller öldürülenlerin ruhlarını yâd edip anılarını saygıyla anmak istemişlerdi...Teodig’in “ 11 Nisan Anıtı” başlıklı kitabı,1919’dan sonra İstanbul’daki ikinci baskısı ise, 2010 Nisan’ında, Belge Yayınlarınca gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Ermenistan'ı müstakbel dost bir ülke çerçevesinde değerlendiriyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin dost ve müstakbel dost ülke olmak üzere iki tür komşusu olduğunu söyleyerek, "Ermenistan'ı da müstakbel dost bir ülke çerçevesinde değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Fareler ve İnsanlar

İngiliz gazeteci Robert Fisk'in, henüz Türkçesini görme şansına eremediğimiz Uygarlık İçin Büyük Savaş, Ortadoğu'nun İşgali isimli kitabının bölüm başlıklarından biri "İlk Soykırım"dır. Fisk Türkiye'de ve Türkçe'de genel olarak "Ermeni Tatsızlığı" olarak anılan olaylarla Yahudi Soykırımı arasındaki benzerliklerin altını çizer.Uzun ölüm kervanları, yakılan kiliseler, yük vagonlarında taşınan Ermeniler, Hitler'in Einsatzgruppen'ini andıran Teşkilatı Mahsusiye gibi pek çok paralellik kurar. Bu pek çok paralellikten biri de gaz odalarıdır.Evet, gaz odaları. Fisk, kitabında Suriye'de Şeddadi şehri yakınlarındaki bir mağaradan bahseder. Bugün bir petrol arama bölgesinde kalan mağarayı bulur: Girişi biraz harap olsa da hala sağlamdır. Elinde çakmakla yaklaşık bir kilometre kadar uzanan mağarayı gezer.

Nükleer sızıntı tez elden yayıldı

Anadolu Ajansı'nın Ermenistan'da nükleer sızıntı haberi panik yaratsa da ortada bir sızıntı değil, tez çalışması olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Ünlü şarkıcıdan Sarkozy'ye Türkiye şantajı

Engin Akgürbüz / Lyon / DHA  
Dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Charles Aznavour, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçilmeden önce Ermeni asıllı Fransızlara "soykırım yasası" ile ilgili vermiş olduğu sözü unuttuğunu ileri sürdü. 2012 seçimleri öncesi Sarkozy'ye gözdağı veren Aznavour, "Eğer istersem Fransa'daki tüm Ermeniler, benim arzum yönünde oy kullanır" dedi.

Türkiye'nin soykırım jesti

Ertuğrul Özkök
Birleşmiş Milletler, 2005 yılında, 27 Aralık gününü, “Uluslararası Yahudi Soykırım Günü” ilan etti. Bunu imzalayanlar arasında Türkiye de var.Türkiye’deki Musevi Cemaati her yıl 27 Ocak gününü, kendi arasında düzenlediği bir törenle soykırımı anıyordu. Ancak cemaat bu günü, dini takvimlerine tekabül eden nisan ayında yapıyordu.Türk Dışişleri ise sadece bir bildiri yayınlamakla yetiniyordu… Geçen cuma günü ilginç bir gelişme yaşandı.Dışişleri Bakanlığı’ndan Yahudi cemaatine bir “mesaj” gitti.Daha doğrusu, Bakanlık bir soru sorup, bir de mesaj iletiyordu.Mesajda, bu yıl 27 Ocak’ta törenin yapılıp yapılmayacağı soruluyordu. Mesaj ise şuydu: “27 Ocak’ta tören yapılacaksa bu yıl bakanlık olarak biz de katılabiliriz.”
 ------

Tuhaf bir kitap: 'Bi Ermeni Var...'

Kürşat Bumin
Çandar'ın hakkında fikirlerini aldığı Adem Yavuz Arslan'ın "Bi Ermeni Var..." başlıklı kitabını gözden geçirdiğimde ben de Fethiye Çetin gibi düşündüm. Piyasaya yeni sürülmüş bu kitap çok zor okunuyor. Söz konusu zorluk konunun ağırlığından kaynaklanmıyor. Zor okunuyor, çünkü kitabın bir sistematiği yok her şeyden önce. Birçok ifade tutanağı ve bunların aralarına sıkıştırılmış yerli-yersiz pek çok yorumdan oluşan bir kitap bu.---------

Gül ve Davutoğlu Ermeni parlamenterlerin sorularını cevaplayacak

AKPM Genel Kurulu'nun 25 Ocak Salı günü yapılacak oturumunda Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Kurul'a katılarak parlamenterlere hitaben bir konuşma yapacak… Tert.am’a açıklamada bulunan AKPM Ermenistan heyeti üyesi Naira Zohrabyan, Ermenistan heyetinin üyelerinden Gül ile Davutoğlu’ya sorular yöneltileceğini belirtti.

'Ucube' yargıya taşındı

Başbakan Erdoğan'ın 'ucube' dediği heykeli yapan heykaltıraş Mehmet Aksoy, yıkım kararı alındığına inanmadığını ve hukuksal yollara başvurduğunu açıkladı.

Aznavour, Tel Aviv’e Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısında bulundu

Ünlü Ermeni kökenli Fransız sarkıcı, Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Charles Aznavour, İsrail yönetimine Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıma çağrısında bulundu.

BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU PROJESİ

Bilindiği gibi, Avrupa-Asya Demiryolu ağı Türkiye üzerinden Ermenistan'a gelmekte ve Ermenistan'da üç kola ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi (Kars-Gümrü-Ayrum-Marneuli-Tiflis yoluyla) Gürcistan'a; ikincisi (İçevan-Kazakh-Bakü yoluyla) Azerbaycan'a; üçüncüsü (Kars-Gümrü-Erivan-Nahçıvan-Meğri-Bakü yoluyla) Azerbaycan'a ulaşmaktadır. Azerbaycan-Ermenistan Savaşı sırasında Türkiye'nin, Ermenistan sınır kapılarını 1993 Nisan'ında kapatması, Ermenistan üzerinden  demiryolu ile eski Sovyet cumhuriyetlerine bağlanan Türkiye'nin doğrudan demiryolu bağlantısının kesilmesine yol açmıştır… 21 Kasım 2007 tarihinde Gürcistan’da; Türkiye’de de 24 Temmuz 2008 tarihinde temelleri atılan Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi, 2011 yılının sonuna doğru bitirilmesi amaçlanmıştı. 

6 ilde nükleer sızıntı iddiasına yalanlama

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Ermenistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Metsamor Nükleer Santralinde sızıntı olduğu haberleriyle ilgili olarak, "24 saat kesintisiz olarak çalışan radyasyon ölçüm sistemlerimizden doğal düzey üzerinde herhangi bir doz hızı değeri ölçülmemiş olup radyasyon doz hızı seviyesinde herhangi bir artış olmamıştır" denildi.

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya dışişleri bakanları bugün Moskova’da buluşuyor

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya dışişleri bakanları bugün 24 Ocak’ta Moskova’da bir buluşma gerçekleştirecekler. Buluşma, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik Rusya’nın üçlü formattaki inisyatifleri çerçevesinde gerçekleştirilmekte.

"Biraz da ülkenizin içine bakın"

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün 2011 raporunda, Türk hükümetinin dış politikaya giderek daha fazla ağırlık verdiği ve bölgede "komşularla sıfır sorun" yaklaşımını benimsediği, ancak ülkede yaşanan insan hakları sorunlarını çözmek konusunda yeterince yol almadığı belirtildi.

Ermeni nükleerinden sızmaya önlem

Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede bulunan Ermenistan'daki Medzamor nükleer santralinden radyasyon sızmaları olduğuna dair iddialar üzerine Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM) ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü tarafından Iğdır, Ağrı, Muş, Tunceli, Hakkari ve Şırnak'ta radyasyon ölçümleri yapılmaya başlandı.

‘Ucube’ heykel için son karar verildi

Başbakan Erdoğan’ın “ucube” heykel olarak nitelendirdiği Kars’taki İnsanlık Anıtı için yıkım kararının çıktığı açıklandı. Kars’ın AK Partili Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ucube” dediği İnsanlık Anıtı için yıkım kararı çıktığını açıkladı.

Strasbourg'a Gül öncülüğünde Türk çıkarması

Emre Demir   
 Türkiye, dönem başkanlığını yaptığı Avrupa Konseyi'ne bu hafta çıkarma yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) kış oturumuna katılmak üzere Strasbourg'a gidecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dönem başkanı Türkiye adına açılış konuşmasını yapacak. Gül'ün yarın konuşma yapacağı oturumu ise AKPM Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu yönetecek. AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından özel olarak davet edilen Cumhurbaşkanı Gül, Avrupalı parlamenterlere hitap edecek. Gül, konuşmasının ardından parlamenterlerin Ermeni sorunu, Avrupa Birliği adaylığı ve Kıbrıs sorununa ilişkin sorularını cevaplayacak.

HATAY'DA TÜRK VE ERMENİ SERGİSİ

Ermenistan ve Türkiye'den toplam 20 genci Ermenistan-Türkiye uzlaşma sürecine katkı sağlamak için bir araya getiren sözlü tarih atölyesi sona erdi. 2009 yılında başlayan projenin son aşamasında  "Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları" isimli sergi açıldı. Sergide, Türkiye ve Ermenistan'da yapılan sözlü tarih çalışmalarının ertesinde bir araya getirilen anlatılar ve yaşam öykülerinden oluşan hikayeler sergilendi... Türkiye ve Ermenistan uzlaşma sürecine katkı için yürütülen projenin 'Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları' isimli sergisi 22-30 Ocak tarihleri arasında Antakya Zet Sanat Galerisinde gezilebilecek.

Ermeni-Gürcü sınır geçiş prosedürünü kolaylaştırma arzusunda

Buluşmada Ermeni-Gürcü sınır geçiş prosedürünün ilerde kolaylaştırılması, şeffaflaştırılması, ulaştırma araçlarının, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi otomobillerin duraklamadan geçebilmeleri konusu değerlendirildi. İki ülke devlet başkanları ekonomik işbirliğinin gelişimi yolunda suni yaratılan bürokratik pürüzlerin ortadan kaldırılması yönünde aktif çalışma gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu kaydettiler.

"Kilise saldırısı, El Kaide bağlantılı"

Mısır İçişleri Bakanı Habib El Adli, ay başında İskenderiye kentindeki Azizler Kilisesi önünde düzenlenen ve 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının arkasında, Gazze Şeridi'nde bulunan El Kaide bağlantılı bir grubun olduğunu belirtti. 

Duyarsızlık

Etyen Mahçupyan
Modern dönemin başat ideolojisi milliyetçilik oldu. Liberalizm ve sosyalizm, milliyetçiliğin gölgesinden hiçbir zaman kurtulamadı.Çünkü her ikisi de, farklı nedenlerle otoriter zihniyetten uzaklaşmamıştı ve ulus devletlerin dünyasında 'milli' olanın içine hapsoldular. Milliyetçilik hayali bir milletten yola çıkarak önce devleti tanımladı. Ne de olsa milletin çıkarlarını bilmek için, sıradan bireylerden daha kalıcı bir özneye ihtiyaç vardı. Devlet ise toplumu, içini kendi belirlediği 'milli kimlik' üzerinden 'yeniden' milletleştirdi. Bu sürecin en kritik ayağı tarihin yeniden yazılması ve 'millete özel' unutma ve hatırlama mekanizmalarının oluşturulmasıydı. Böylece her millet, doğruluğuna inandığı ama büyük çapta deforme edilmiş bir tarihsel gerçeklik algısı geliştirdi. Söz konusu yaklaşım her milletin farklı hassasiyetler geliştirmesine, bunları kendi mahremiyeti olarak telakki etmesine neden oldu. Ne var ki bu süreç aynı zamanda utanç verici bir duyarsızlığın da tohumlarını ekti. Toplumlar kendi kimliklerini oluşturan öğelerin dışındaki her şeyi bir başka kimliğin unsuru olabileceği ihtimalini hesaplayarak algılamaya başladılar.

Liberal Fransız Ermenileri Diyalog İçin Sınırların Açılmasını Bekliyor

Vercihan Ziflioğlu
SPOT: "Fransız Ermeni diasporasının liberal kanadı Türkiye'yle diyalog için ilk adım olarak kapalı sınırların açılmasını bekliyor. Liberaller Fransa-Türkiye ve Ermenistan arasında ticareti hızlandırmaya hazırlanıyor. Fransa'nın tanınan işadamlarından, Deputy Mayor of Marseille Didier Parakian 'Diyalog için ilk adım sınırların açılması' dedi. Bir diğer tanınmış politikacı Colette Babouchian Tarihçiler Komisyonu kurulabilir fakat tarafsız olmalı dedi."

“Ne Türkler ne de Batılılar Fatih’in kıymetini biliyor”

Miraç Zeynep Özkartal
Bugünlerde herkes Kanuni dizisini izliyor. Ama 50 yıldır Türkiye’de yaşayan Amerikalı üniversite hocası John Freely, Fatih Sultan Mehmed’i anlatan bir kitap çıkardı: “Fatih çok daha ilginç ve politik olarak önemli biri”... Fatih’in pek dindar olduğu söylenemez. Galata’da St. Pietro Kilisesi’ne gidip ayinleri izlediği, komünyon ekmeğinden yediği biliniyor. Ama kitabınızdan şu sonucu çıkardım: Ne Müslüman ne de Hıristiyandı.
Evet, öyle görünüyor. Seremoni seven bir padişah değildi. St. Pietro Kilisesi’ne genelde yalnız gidiyordu. Sultan Süleyman gibi kalabalıklarla dolaşmıyordu. 

Hrant Dink, liberallerin eline esir düştü !

 Soner Yalçın
Bu toprakların insanlarını köksüzleştirmek istiyorlar.“Hrant Dink’i unutturmayacağız” diyenler ısrarla bir gerçeğin üstünü örtüyor.Hrant Dink’in siyasi duruşu hiç dile getirilmiyor.Oysa…Hrant Dink sosyalistti.O büyük yürüyüşün; kardeşlik ülküsünün yoldaşlarından biriydi.Ne yazık ki bugün; Hrant Dink neoliberal çevrelerin eline esir düşürülmüştür.Evet Hrant Dink unutturulmayarak iyi yapılıyor ama diğer yandan onun politik yönü hatırlanmıyor bile.Sürekli etnik kimliği öne çıkarılıyor.Hrant Dink sadece Ermeni kimliğiyle anılabilir mi; anlatılabilir mi? Bu aslında ona saygısızlık değil mi?

Saakaşvili'den Ermeniler'e: Zaferleriniz, her iki halkımızın zaferidir

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ermeni-Gürcü dostluğunun örnek alınacak düzeyde olduğunu ifade ederek, ''Zaferleriniz, her iki halkımızın zaferidir'' dedi.

Serj Sarkisyan: Bu bölgede en yakın dostlar Ermeni ve Gürcü halklarıdır


Saakaşvili “Ermenistan ile Gürcistan yanyana durmalı, birlikte geleceğimizi düşünmeliyiz. Birlikte hem ekonomimizi geliştirmeliyiz, hem de entelektüel potansiyelimizi kullanmalıyız. Biz Ermenistan’ın yüksek teknolojilerin geliştirmesi için olumlu bir ortamı olduğunu
gördüğümüzde hayran oluyoruz. Biz sizden bu alanda tecrübe almak istiyoruz” diye konuştu.Bugün Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili iki günlük çalışma ziyareti için Ermenistan’a geldi.Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Mihail Saakaşvili Synopsys Armenia şirketini ziyaret etti. Synopsys Armenia’da Ermenistan ile Gürcistan devlet başkanları Ermeni-Gürcü Öğrenci Olimpyatı’da başarlı olan öğrencileri leptop ile ödüllendirdi.

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'tarih' cevabı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Atina ziyareti sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın Türkiye'yi hedef alan açıklamalarıyla ilgili olarak, Ankara'nın eleştirilerine cevap verdi. Sözcü Delavekuras, "tarihin yeniden yazılamayacağını" ifade ederek, "Türkiye ve Yunanistan'ın ilişkilerini iyileştirme çabaları çerçevesinde önemli adımlar attığını, ancak daha büyük ve daha zor olanların iki ülkenin önünde durduğunu" belirtti.