Etiketler

Vashadze: Ermeni-Gürcü ilişkileri hiçbir zaman bugün olduğundan daha iyi olmadı

″Tiflis, Ermeni-Gürcü ilişkilerinin halihazırdaki düzeyinden memnun″. Açıklama ″Özgürlük Radyosu″na röportaj veren Gürcistan dışişleri bakanı Grigol Vashadze’den geldi.″Biz periyodik aralıklarla tüm düzeylerde buluşmalar gerçekleştiriyoruz, bunlar dostluk veya kardeşliğe ilişki Kafkasya ülkelerinin sözleri değil, çok daha somut, faydalı ve gerekli buluşmalar olup, bunlar esnasında altyapı, enerji, lojistik, bilim ve kültür alanında işbirliği meselelerini değerlendiriyoruz″ dedi. 

70 yıl sonra Varlık Vergisi

Hasan Pulur
Yine mi “Varlık Vergisi?” diyebilirsiniz.  “Varlık Vergisi” Cumhuriyet tarihinin tek parti döneminin en önemli olaylarından biridir… Sayın Kayra der ki:1980 sonrası, iddialı Maocu solcuların kendiliklerinden ortadan silindiği ve eski ateşli solculardan bir bölümünün yeni sağ akımın ve dinci kategorinin en hırslı yandaşı haline dönüştüğü bir ortamda, eski bir olay birden ve özenli bir şekilde gündeme getirildi. Düşünce yapılarında, savaş yıllarında Türk toplumunun çektiği acılara yer vermeyen, bu acıları önemsemeyen bazı yeni aydınlar, çeşitli araçları kullanarak Varlık Vergisi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin politikalarına, siyaset ahlakına ve geçmişin erdemli insanlarına ağır suçlar yükleyen bir yayın kampanyası açtılar. Bunların hiçbiri savaş yıllarını yaşamış insanlar değillerdir. Bilgileri yansızlığı ve bilimselliği kuşkulu kitaplardan ya da kulaktan duyma kişisel bilgi ve görüşlerden olmuştur.” (Son yıllarda bu konuda değerli eserler veren yazarlar, umarız bu ağır suçlamalara  hak ettiği cevabı verirler. HYETERT)

İstanbul Samatya’yı yeniden keşfediyor

Can Ataklı
Samatya, sahilyolundaki İstanbul’un en eski semtlerinden biri. 6-7 Eylül olaylar ına kadar Türk, Rum, Ermeni ve Yahudilerin iç içe barış ve sevgiyle yaşadığı yer olan Samatya daha sonraları eski cazibesini kaybetti.Ancak buna rağmen Samatya’nın kültürü, gelenekleri, özellikle damak tadına hitap eden meyhaneleri, balık lokantaları yaşamaya devam etti.Semt çarpık kentleşmenin kültürü ve tarihi ezen baskısına fazla direnemedi ama yine de ayakta kaldı.İşte o Samatya şimdi yeniden canlanıyor. Eski Turizm Bakanı ve Turizm Araştırmaları Derneği Başkanı Bahattin Yücel ’in hayata geçirmeye çalıştığı proje ile Samatya yepyeni bir görünüm ve kimlik kazanıyor.

Nesilden nesile nefret

Gözde Bedeloğlu 
Yer Bayburt. Düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılı, o günlerin canlandırıldığı bir temsille kutlanıyor… Geçmişte olanların unutulmaması amacıyla yapıldığı söylenen bu törenler aslında nefret dilini yeniden üretip düşmanca hisleri çoğaltmaktan başka bir işe yaramıyor. Tarihi öğretmekle, 100 yıl öncesinin düşmanlığını bugüne taşımak arasındaki fark bilinçli olarak gözlerden kaçırılıyor… Aksine, çevresine koşulsuz ve sorgusuz bir sevgiyle yönelen küçücük çocukların yüreklerini önyargılarla ve nefret duygularıyla dolduran bu ve bunun gibi örnekler Türkiye’yi, nefret suçunun sıklıkla işlendiği bir ülke yapıyor. Metis Yayınları tam da bu yüzden, her yıl ayrı bir temayla hazırladığı ajandasına bu yıl konu olarak ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarını seçmiş.

Hrant Dink cinayeti davası çocuk mahkemesinde!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan tutuklu sanık Ogün Samast'ın yargılamasına 28 Şubat Pazartesi günü başlanacak

Medvedev Sarkisyan'la Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la St. Petersburg'da ikili bir zirve gerçekleştirdi. Samimi bir ortamda gerçekleşen zirvede iki liderin farklı bayrakların önünde oturmaları espri konusu oldu.  

Gürcü Patriği Dinledi Ve Talimat Verdi

Aralarında Ermeni Apostolik Kilisesi Gürcistan Diyakosluğu ruhani lideri episkopos Vazgen Mirzakhanyan da dahil olma üzere Gürcistan geleneksel azınlık cemaatleri ruhani önderleri 23 Şubat’ta Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi’nde Gürcistan patriği İlya II’yle bir buluşma gerçekleştirdiler...Patrik İlya II, ruhani önderlerin görüşlerini dinledikten sonra, Patrikhane hukuk sorumlusuna sorunla ilgili olarak ruhani önderler ve toplumsal kurumlarla birlikte çalışma ve önerileri ilgili resmi mercilere sunma talimatı verdi. Azınlık cemaat temsilcileri, Gürcistan’da faaliyet gösteren geleneksel dini topluluklara kamusal hükmi şahıs statüsü verilmesi konusunda ısrar ettiler.

Rus Uzman Muhanov: Ermenistan Ve Türkiye’yi Barıştırmak İsteği Sadece Amerika İnisiyatifi Değil

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Kafkasya Araştırmalar Merkezi Başuzmanı Vadim Muhanov, Regnum muhabiriyle röportajı sırasında, Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda, Rusya'nın uzun süredir aracılık misyonu yapmakta olduğunu söyledi. Muhanov, Ermenistan ve Türkiye'yi barıştırma çabasını sadece Amerikan inisiyatifi olarak değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

Van Way Airlines Türk Ve Ermeni İşadamlarını Taşımaya Hazırlanıyor

Vercihan Ziflioğlu
"Van ve Ermenistanlı işadamlarına ulaşım kolaylığı sağlamak için düğmeye basıldı. Düzenli olarak haftada iki defa gerçekleştirilen Istanbul-Yerevan uçuşlarına Van-Yerevan uçuşları dahil edilecek. Van Way Airlines'ın sahibi Aslan Bayram,'Açılan sınırlar ve sağlanacak olan kalıcı barış ortamı her iki tarafa da katkıda bulunacak, ticaret hareketlenecek' dedi." 

Türkiye’de kafatasçı anlayışı CHP başlattı

Yazdığı kitapta CHP Liderini anlatan Yeşilyurt, “1936’da İnönü’nün talimatıyla 64 bin kişinin kafatası ölçüldü. Buna Mimar Sinan’ın kafatası da dahil” dedi... Türkiye’de kafatasçılığın mimarının CHP olduğunu yazdım. 1936 senesinde İsmet İnönü’nün talimatıyla Türkiye 10 bölgeye ayrılıyor ve 64 bin kişinin kafatası ölçülüyor. O dönemde İnönü Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Tarih Kurumu Başkanı Afet İnan’a talimat veriyor. İnan Türkiye’yi 10 bölgeye ayırıyor. İsviçre’den alet edevat getirtiliyor. 64 bin vatandaşımız belden yukarısı çıplak olmak kaydıyla Prof. Dr. Aziz Kansu başkanlığındaki bir heyet tarafından kafatası testinden geçiriliyor. Bunlara Mimar Sinan kafatasının mezardan çıkartılıp ölçülmesi de dâhildir. Türkiye’de soy soptan bahseden ilk parti CHP’dir. Bu rezalet ilk ve son defa onların döneminde yapılmıştır.

Türk Ermeni İlişkilerine Farklı Bir Bakış...

Açılan kapılar, yeşeren umutlar ve sonrası yine hayal kırıklığı. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler tam düzeldi derken yine bir çıkmaz sokağa girildi. Mithat Bereket ve Pusula ekibi bu çıkmaz sokağın yanı başında, Ani harabelerinde ve bu tarihi harabelerin yanı başındaki köyde tüm sorula cevap aradı. Mithat Bereket ile Pusula cumartesi akşamı saat 17:25'de TRT 1'de...

Tanrıya en yakın kilise

Gürcistan’da dua etmek isteyenler 40 metre yükseklikteki kiliseye gitmek için yüzlerce basamak çıkmak zorunda ..Gürcistan’da 40 metre yükseklikteki kayanın üzerinde yer alan kilise görenleri şaşırtıyor.55 yaşındaki Peder Maksim “Burası tapınak olarak 7. ya da 8. yüzyılda yapılmış. Daha sonra hayırseverlerin yardımıyla kiliseye çevirdik.18 yıldır bu kilisede yaşıyorum. Burada yaşamak çocukluk hayalimdi” dedi.

Ermenistan'daki Kanlı 1 Mart Olayları Hala Aydınlatılamadı

 Vercihan Ziflioğlu
"Ermenistan'daki kanlı 1 Mart olaylarının üzerinden üç yıl geçti. Araştırma komisyonları yol alamıyor, hapishanelerde hala 9 siyasi tutuklu var. Tutuklulardan 35 yaşındaki Nikol Pashinyan hücreye kondu. Vardaşen Hapishanesi'ndeki Sarkis Haszpanyan 'Suçsuz yere rehin tutuluyoruz, dünya göz yumuyor' dedi."

Nişanyan Evleri, Nesin Vakfı’na bağışlandı

Şirince köyünde, ''sit alanında kaçak olarak inşa edildiği'' gerekçesiyle hakkında yıkım kararı alınan butik otel işletmesi Nişanyan Evleri, kurucusu Sevan Nişanyan tarafından Nesin Vakfı'na bağışlandı... Nişanyan, ''Kalıcı olmaları açısından Nesin Vakfı'nın daha uygun bir el olacağını düşündüm. Bağış fikri zaten uzun zamandan beri vardı. Son günlerde yaşadığımız acı olaylar, sürecin hızlanmasını sağladı'' dedi.

Kar altındaki Ani tarihin büyüsünü taşıyor

MİHA öğrencilerinin Kars İzlenimleri sürüyor: bu kez konu Ani harabeleri: "Karda 200 metre kadar yürüdükten sonra karşımıza Aziz Prkich (Keçel) Kilise’si çıkıyor. Yine öğreniyoruz ki; kentin güney doğusunda bulunan kilise, 1035 yılında Bagrath Kralı III.Sembat tarafından yapılmış. Burada Ermeni, Gürcü, Selçuklu, Bizans kültürleri kol kola girmiş. İnanışa göre 17 olmaz iş olursa Ani yeniden şenlenecekmiş!"

Medvedev Sakisyan'la görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yarın St. Petersburg'da bir araya gelecek.Kremlin basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Medvedev'in yarın St. Petersburg'da en son geçen yıl kasım ayında Rusya'yı ziyaret eden Sarkisyan ile bir araya gelerek ikili ve bölgesel işbirliği konularını ele alacağı bildirildi.

Ermeni dostu Kongre üyesi Frank Pallone’a onur nişanı takdim edildi

Ermenistan’ın Washington Büyükelçiliği kabul salonunda 22 Şubat’ta, ABD Temsilciler Meclisi üyesi, Emeni Dostu Grubun kurucu eş başkanı Frank Pallone’un çalışmalarının 15. Yılı vesilesiyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Pallone’a cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından verilen Onur nişanı takdim edildi.

Dinler buluşması

Ünal Ersözlü
İzmir'i derinlemesine tanımayanlar için "İzmir-Dinler" ilişkisi çok zayıfmış gibi algılanır. Oysa bu 'algı', yanılsamaya ve bilgi eksikliğine dayanır. Çünkü İzmir, özel tüm yanlarıyla birlikte, tarihsel olarak bir 'İnançlar Şehri'…. İslamiyet açısından baktığınızda; İzmir, İslam'ın özellikle Ege'den Balkanlar'a, ardından Avrupa'ya yayılmasında, aracı şehir olmuş. Tasavvufun kökleri, her zaman İzmir'de var…  Aynı İzmir, 1600'lü yıllarda, her ne kadar Museviler açısından tartışmalı olsa da, peşinden milyonlarca insanı sürükleyen Sabetay Sevi'nin yaşamına tanıklık yapmış bir şehir. İzmir, Hıristiyanlık'ta da ilk din şehidi şehri. İzmir'in ilk Başpiskoposu St. Polycarp, inancı nedeniyle M.S 155 tarihinde, Romalılar tarafından yakılarak ölüme mahkum edilen isim. Hıristiyanlığın yayılmasında da önemli işlevi olan İzmir ve çevresinde, İncil'de adı geçen yedi kiliseden üçü bulunuyor. Yine aynı İzmir, Meryem Ana için yapılan tarihteki ilk kilisenin ev sahibi...İzmir Çeşme'de "Dinlerin Beşiği Türkiye-Ege Buluşması 2011" adlı, inanç turizmi kongresi düzenlenmesini içeriyor. Amaç İzmir'in, inanç turizmindeki önemini, değerini, tanımlamak ve tanıtmak. Kongreye 40 ülkeden 30'un üzerinde gazeteci katılacak.

Kudüs Ermeni Patrikhanesi, Ermeni mahallesinin Doğu Kudüs’ün ayrılmaz bir parçası olmasından memnun

Kudüs eski kentte bulunan Ermeni mahallesinin Doğu Kudüs’ün ayrılmaz bir parçası sayılmasına ilişkin Filistin Özerk Yönetiminin kararı Kudüs Ermeni Patrikhanesini memnun etmekte″. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Kıdüs Ermeni Patrikhanesi divan sekreteri  Başepiskopos Aris Şirvanyan şunlar söyledi: ″ Biz Ermeni mahallesinin Yahudi ve Filistin bölgeleri arasında bölünmesini istemiyoruz. Mahallemizin bir bütün olması ve en kutsal Hıristiyanlık mekanı olan «Yeniden Doğuş Mabedi»yle birleşik olması çok önemli″.

Kongre Üyeleri 1988 Sumgait Ermeni Kırımlarını Kınadılar

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Frenk Pallone yaptığı konuşmada Sumgait Ermeni kırımlarının Azerbaycan’ın Ermeni halkına yönelik agresyasının sadece bir örneği olduğunu, bu olaydan iki yıl sonra Azerbaycan’dan 450 bin kişilik Ermeni toplumunun yok olduğunu belirtti. Pallone, ABD’nin agresif komşularla çevrelenmiş Ermenistan’ın güvenlik garantörü olması gerektiğini kaydetti.  

Gürcistan’da Dini Cemaatlere Hukuki Statü Verilmesi Müzakere ediliyor

Gürcistan azınlık dini cemaatleri ruhani önderleri Gürcü Patriğiyle kendilerine hukuki statü verilmesi konusunu müzakere ettiler. Aralarında Ermeni Apostolik Kilises, Dürcistan Diyakosluğu ruhani öneri episkopos Vazgen Mirzakhanyan dahil olma üzere Gürcistan geleneksel azınlık cemaatleri ruhani önderleri 23 Şubat’ta Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi’nde Gürcistan patriği İlya II’yle bir buluşma gerçekleştirdiler. 

Azerbaycan Milletvekili Memmedov, Türkiye’nin Hocalı Katliamını Tanımasını İstedi

Cihan
Azerbaycan milletvekillerinden Elman Memmedov, 1992 yılında Ermeniler tarafından 613 sivilin katledildiği Hocalı katliamının Türkiye tarafından tanınmasını istedi. 

Kongre Üyelerinden Hocalı Katliamını Anma Çağrısı

ABD Kongresi’nde Azerbaycan Dostluk Grubu mensubu Kongre Üyeleri, 1992 Hocalı Katliamı’nın anılmasına yönelik açıklamalarda bulundu.Kongre Üyesi Eddie Bernice Johnson (Texas), 18 Şubat’ta yaptığı açıklamada arkadaşlarını Hocalı katliamını tanımaya çağırarak, “Birçoğumuz Sovyet sonrası dönemde Doğu Avrupa ve Orta Asya’da ortaya çıkan kanlı etnik çatışmalardan haberdarız. Fakat aramızda Ermeni militanlarca katledilen Hocalı halkında bilgi sahibi olanlar pek azdır. Burada gerçekleştirilen etnik temizlik hareketi öylesine şiddetliydi ki artık Hocalı diye bir yer yok. 

Dışişleri’nin kilise uyarısı

Trabzon Santa Maria Kilisesi’nin çatısındaki ışıklı haça yönelik taciz ve tehdit Avrupa’nın gündemine oturdu. Vatikan’dan yayın yapan Vatikan Radyosu daha önce rahip Santoro’nun öldürülmesini hatırlatarak Kiliseler Federasyonu’na ortak çağrıda bulundu. Dışişleri Devreye Girdi. Kiliseler Federasyonu’nun çağrısının ardından Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü Selçuk İnal, Trabzon Emniyet yetkililerince gerekli tüm önlemlerin alındığını ve Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gerekli soruşturmanın derhal başlatıldığını duyurdu.

Kurtulamadık şu 'Ermeniler'den!

Gökçe Aytulu
Dayak olayı sonrası Pasinler'de 'Ermeni' olmak güçleşti.Av mevsimi başladı. Milli iradenin en arkaik örnekleriyle tecelli ettiği kurtuluş törenlerinde 2011 sezonu açıldı.
Dünkü Radikal’de görmüşsünüzdür. Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluş törenleri sırasında ellerine silah verilen çocuklar ‘Ermeni milislerle’ çatıştı. Protokol, yağmur ve rüzgâra karşı korunaklı bir tentenin altından kendilerini seyrederken, çocuklardan bazısı kırmızı halının üzerinde şehit düştü. Tören, çocukların şehri kurtarıp Ermeni milisleri çarmıha germesiyle sona erdi. Bayburt Belediye Başkanı, nefret törenine dönüşen kurtuluş şenliğindeki gösteriyi gururla savundu: 

Mısır’da Hıristiyanlar ayakta

Mısır'ın güneyindeki Asyut'ta bir Kıpti rahibin öldürülmesi üzerine binlerce Hıristiyan sokaklara dökülerek gösteri yaptı.  

Yörük'ün ayranını kim kabartıyor?

Mehmet Kamış
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki gün yaptığı konuşmayı nereden anlamak lazım bilemedim… Anadolu'da saf bir kökenden geldiğini iddia etmek gerçekler karşısında komik duruma düşmeyi göze almaktan başka bir şey değildir. Bir de gayrimüslimler vardı. Osmanlı gibi çok karışık etnik ve dinî yapıları içinde barındıran bir devletten milli bir devlete geçiş sürecinde yaşananları biliyoruz. Yüzyıllardır Anadolu'da yaşayan bazı gayrimüslimler, tehcire ve nüfus mübadelesine maruz kalmamak için ya ihtida ettiler ya da bilerek asimile olmayı tercih ettiler. Ya da tehcir sırasında yetim kalan kız çocuklarını, Müslüman ailelere gelin olarak verdiler. Bugün bütün dünya etnik milliyetçilikten hızla uzaklaşırken, Türkiye'de sürekli bu konuyu kaşımanın sadece fesatçının işine yarayacağını bilmemek, en iyi yorumla gafletle açıklanabilir. 

Çirkin kitap!

Güngör Mengi
TBMM’de AKP, CHP ve BDP gruplarına gizemli bir şekilde dağıtılan kitap günün konusu oldu. “Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal” isimli kitap Süleyman Yeşilyurt imzasını taşıyor. Yıldız Yayıncılık tarafından piyasaya çıkarılan 288 sayfalık kitabın üzerinde “Ankara’da rekor bastı-100 bin kitap” şeklinde bir ibare de bulunuyor. TBMM’de grup başkanvekilleriyle bazı milletvekillerine dağıtılan kitapta Kılıçdaroğlu’nun etnik kökeniyle ilgili ırkçı spekülasyonlar yapılıyor, CHP liderinin içki kullanması eleştiriliyor ayrıca PKK militanlarıyla ilişkili olduğu ileri sürülüyor.

Müjdeler olsun, bir patrik daha geliyor

İsrafil K.Kumbasar
Bir ‘gayrimüslim sevdası’ düştü ki yüreklerine, anlatılır gibi değil.
Neredeyse tümünü ‘evliya’ diye takdim ettikleri ‘Osmanlı Sultanları’nın icraatlarına burun kıvırır oldular. ‘Fetihler’ ile alınmış yerler birer birer ‘kiliseye’, ‘havraya’ çevrilmeye başlandı. Vakıf malları iade edilip, ‘olmayan cemaatlere’ eğitim verilmesi için ‘din görevlileri’ ithal ediliyor…Son bomba, Patrik 6. Konstantinos’un kemiklerinin 6 Mart 2011 tarihinde Türkiye’ye getirilip İstanbul’da defnedilecek olması. Mübadelede, ‘Türkiye dışına çıkarılması’ gerekirken, patrik yapılan bu zatın Rum Ortodoks Kilisesi için ayrı bir önemi var. Gidişat, ‘evrensellik’ adı altında inançların ‘dar çıkar gruplarının’ amaçlarına hizmet eden ‘yerel birimlere’ dönüştürüldüğünün acı bir ifadesi.- “Bana dokunma, beni tanı, ben de seni tanıyıp taleplerini yerine getireyim. Geçmiş de, vatan da, halk da benim. O gördüklerin kuru kalabalıklar.”

Üç dilli açılış

Dicle Mahallesi’nde Sur Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Evi açılışına BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ve mahalle halkı katıldı...Ermeni Yazar Migiriç Mağrosyan ise Ermenice bir konuşma yaptı. Mağrosyan yaptığı konuşmada "Ben Ermenice konuşurken şunu söyledim, bir dil hangi dil olursa olsun çok önemlidir. Çünkü biz insanlar ne olursa olsun doğduğumuz gibi kendi anadilimizi konuşmamız gerekir. 

Ermeni cemaatinde milletvekilliği heyecanı

Melik Duvaklı   
Türkiye'nin en büyük azınlık cemaati olan Ermenilerde genel seçim heyecanı yaşanıyor.Hükümetin başlattığı açılım politikalarıyla birlikte yıllar sonra Ermeni cemaatinden bir veya birden fazla ismin Meclis'e girme ihtimali belirdi. Çünkü barajı geçme ihtimali yüksek olan bütün partiler listelerinde bir ya da daha çok Ermeni aday göstermek istiyor. AK Parti'nin markaja aldığı isimler arasında Melkon Karaköse, Tatyos Bebek, Markar Esayan, Jerry Hrimyan ve Bedros Şirinoğlu'nun isimleri zikrediliyor. CHP Arev Cebeci ile birlikte anılırken, MHP için Keğam Garabedyan ismi konuşuluyor. Sol çevreler ile BDP arasında da ortak bir bağımsız aday ismi üzerine tartışma yürütülüyor. Sol çevrelerin önerdiği Hayko Bağdat'a sıcak bakan BDP'nin, önümüzdeki günlerde kararını netleştirmesi bekleniyor. :)

MÜSLÜMAN OLMAYAN AZINLIKLAR RAPORU 2011

Amaç
Bu raporun amacı, Avrupa Birliğine girmeye ve çağdaş demokratik bir anayasa yapmaya hazırlanan ülkemizde yaşayan azınlıkların sorunlarını, insan ve azınlık haklarına uygun çözüm yollarını toplumun dikkatine sunmaktır.

Namaz kılmaya kiliseye gidiyorlar...

Mahmut Şenol,
ABD- Cordova kentindeki iki kilise, camisi olmayan Müslümanlara namaz saatlerinde kapı açıyor. Tennessee Eyaleti’ndeki Cordovalı az sayıda Müslüman, papazların bu iyiliğine dua ederek karşılık verip “Papaz mapaz ama insan evladı işte, sevaba girdiler” diye konuşuyorlar. 21-02-2011, PazartesiCordova’daki sayıları elliyi geçmeyen Müslüman ahalisi cami sıkıntısı içinde kalınca, iki Protestan kilisesi kapılarını onlara açtı. Günde 5 vakit namaz saatlerinde, “Cemaat-i Müslim” arasında tayin edilmiş bir imama anahtar teslim eden papazlar, “Bu bizim Hıristiyanlık ahlakımız gereğidir, dinî vecibelerini yerine getirmek isteyen her kim olursa, kapıyı açarız” dedi.

"Normalleşme için görüşmeye gerek yok"

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tigran Balayan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için yeni görüşmelerin başlatılmasına ihtiyaç olmadığını belirtti.  

Sen balık değilsin ki

25 -26 -27 Şubat 2011, Saat: 20:00,  Yer: Çıplak Ayaklar Stüdyosu
Konsept / Uygulama: Mihran Tomasyan. Bu eser Peniche Anako (Paris) ve Istanbul DansPlatformu 2010'un desteğiyle hazırlanmıştır.

Dışişleri Bakanlığı’ndan “Ermeni Soykırımı” Raporu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, sözde Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü münasebetiyle uluslararası alanda soykırım iddialarının tanınması için yoğun çalışmalar yürüten Ermenistan ve Ermeni diasporasının faaliyetlerine karşı “1915 Olayları” başlıklı bir rapor hazırladı.

Ermenistan ve Rusya devlet başkanları 25 Şubat’ta buluşacaklar

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 25 Şubat’ta Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg kentine bir çalışma ziyaretinde bulunacak.Cumhurbaşkanlığı basın sekreterliğinden verilen bilgiye göre; ziyaret çerçevesinde cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın, Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev’le buluşması öngörülmekte.

Zirve Davasında Flaş Karar

Malatya'da özel yetkili cumhuriyet savcısı gizli tanığın ifadelerini istedi.Malatya'da özel yetkili cumhuriyet savcısı, Zirve Yayınevi Cinayeti ile ilgili olarak, İstanbul'da savcılıkta dinlendiği iddia edilen gizli tanığın ifadelerini istedi...Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel 18 Nisan 2007'de bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı.

Misak Manuşyan

Ohannes Conkar
21 Şubat 1944 - 21 Şubat 2011, Misak Manuşyan ile 22 arkadaşının Nazilerin Valérian Tepesinde de kurşuna dizildiği günün altmış yedinci senesi. Altmış yedi sene önce bugün Fransa Paris'de işbirlikçi Fransa Hükümeti Vichy ve Fransız sivil polisleri ve Nazilerin tabiki sonucu, yakalandıkları ve iki ay işkence görerek, üç gün içinde mahkemeleri yapılarak kurşuna dizildiği gün.

İstanbullu Rumlar vatandaşlık turunda

Sefa KAPLAN  
Nikolas Uzunoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni birincilikle bitiren 1951 Kadıköy doğumlu bir Rum.Ailesinin bir tarafı Kayseri, diğer tarafı Konya’ya uzanıyor. İstanbullu Rumların tekrar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerek İstanbul’a yerleşmesi için çalışan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu’nun başkanlığını yürüten Uzunoğlu, Mayıs ayından bu yana hükümet ile en üst düzeyde dört önemli görüşme yaptıklarını söyledi. Uzunoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, son 50 yıl içinde bu konuya pozitif yaklaşan ilk hükümettir” dedi.

Ermenilikten nasıl sıyırdım…

 Baskın ORAN 

Damardan verilen “tahsil” sayesinde hiç farkına varmadan ne cevherler üretiyoruz Kemalist Türkiye’mizde “Nüfustaki gerçek adı Baskin Oranyan ! Nedense Üniversitede Baskın Oran olarak kullanıyor hazretleri....Aslı belli olmasın , niyeti anlaşılmasın diye mi ? Yoksa utanacak, gocunacak bir şeyi mi var ?  

Hyetert’den Haberler

Değerli Okurlar,
Önce, site değişikliğine, bazı eksiklerimize rağmen bizi izlemeye devam ettiğiniz için teşekkür ederiz. Geçen hafta ilk defa günlük okur sayımız 1900’ü geçti. Bu okur sayısının çok az olduğunu biliyoruz ama bizim gibi mütevazı bir site için çok önemli. Değerli Okurlar, eski sitemizin yetersiz kalması nedeniyle bu bloga geçme kararı verildi. Yeni blog eski siteden çok farklı. haber kaydetmekten, makale ve ilanlara kadar her şey çok değişik. Çok istenen Ziyaretçi Defteri ve ilanlar sorunu nihayet çözüldü. Linkler arasında Hyetert Ziyaretçi Defteri ve Hyetert İlanlar linklerini görebilirsiniz.

AB Parlamenterleri’nin İlginç Hatay Programı

Hatay'da yarın başlayacak Türkiye-AB Karma Paramento Komisyonu'nun 66. toplantısına katılacak parlamenterler için Habib-i Neccar Camii, St Paul Kilisesi ve Antakya Sinagogu'nu da içeren bir program hazırlandı. Programda Ermeni Vakıflı Köyü ve Hıdırbey Köyü gezilere de yer verildi.

'Yukarı Karabağ alt komitesi Türk projesi değildir'

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKPM'deki Yukarı Karabağ alt komitesinin "Türk projesi olduğunun" söylendiğini, ancak bunun yalan olduğunu belirtti…"Ermenistan'daki bazı arkadaşlarımız ve medya, bunun bir Türk projesi olduğunu söylüyor. Bu yalandır. Bu iddialarda bulunan arkadaşlara Erivan'daki toplantılarda da söyledim: 'Bir kere her şeyden önce Ermenistan halkına yalan söylemeyin. Dürüst olun ve aldatmayın. Yalan söylemeyin' dedim. Benim yerime bir Ermeni başkan da olsa bunu gündeme getirmek zorunda; eğer başkanlık yapacaksa, objektif olacaksa bunu gündeme getirmek zorunda. Dolayısıyla son derece objektif çerçevede, Avrupa Konseyi kararları ve kriterleri çerçevesinde oluşturduk. İçinde bir tane de Türk yok."

Kongre’de Ermeni Dostluk Grubu Yeni Eşbaşkanı, Ed Royce

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde Başkan Obama'dan boşalan Illionis Senatörlüğüne seçilmesi nedeniyle Kongre’den ayrılan Senatör Kirk, Ermeni Dostluk Grubu’nun Cumhuriyetçi Parti Eşbaşkanlığını devrettiği Royce’tan övgüyle söz ederek, Royce’un ABD’nin sözde Ermeni soykırımını tanıması, Dağlık Karabağ probleminin adil çözümü ve ABD-Ermenistan arasındaki siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin geliştirilmesi konusunda çalışacağına inandığını söyledi.

BDP'den Ermeni aday

BDP, seçimde etnik gruplardan temsilcileri bağımsız milletvekili adayı yapacak. İstanbul'dan bir Ermeni aday çıkarılacak. Seçimlere yine bağımsız adaylarla girmeye hazırlanan BDP, listelerinde Ermeni adaya yer vermeyi planlıyor. 12 Eylül’de yapılan anayasa referandumunda ‘Yetmez ama evet’ kampanyasına aktif destek veren bazı aydınlar BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşerek, İstanbul’da 2. bölgeden Ermeni asıllı aday gösterilmesini istedi. Teklife sıcak bakan Demirtaş ise konuyu partinin MYK toplantısına taşıdı. Toplantıda, milletvekili adayı listesinde Türkiye’de yaşayan etnik gruplardan temsilcilerin bulunması konusunda prensip kararı alındı.

Osmanlı’da 29 paşa 22 bakan Ermeni’ydi

Dışişleri Bakanlığı, Ermeni Lobisi’nin 2015 için hazırlıklarını yaptığı ‘soykırım’ kampanyasına karşı, ‘1915 olayları’ başlıklı rapor hazırladı. Ermeni lobisi, 1915’te yaşananları, olayların 100. yıldönümü olan 2015 yılında, ulusal ve yerel parlamentolarda ‘soykırım’ olarak tanıtmak amacıyla kapsamlı bir çalışma başlattı. Ermeni lobisinin başlattığı faaliyetlere karşı Dışişleri Bakanlığı da atağa geçti. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bu konudaki tezlerinin uluslararası platformlarda doğru anlatılabilmesi için yedi sayfalık bir ‘Ermeni Raporu’ hazırladı. 1915 Olayları başlığını taşıyan rapor, Türkçe ve İngilizce olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi. 

Ermenistan’dan Ragıp Zarakolu’na Yaşamboyu Onur Madalyası

"Türkiye Insan Hakları Derneği kurucusu, yayıncı ve gazeteci Ragıp Zarakolu'na Ermenistan'dan Hagop Meghabart Yaşam Boyu Onur Madalyası verildi. Zarakolu, Türkiye'den bu ödüle değer bulunan ilk isim. Zarakolu 'Bu ödülü almak benim için onur, ilk olabilirim ama benden sonra da bu ödülü alacak Türkiyeli aydınlar olacağına inancım sonsuz' dedi."