Etiketler

YARIN PUN PAREGENTAN

Bu, akşam dualarından hemen sonra, Türkiye’deki tüm Ermeni kiliselerinin perdeleri özel ilahiler eşliğinde çekilerek, tüm horanlar kapatıldı. Böylece yedi hafta sürecek olan “Medz Bahk” (Büyük Oruç) dönemi başlamış oldu. Büyük Oruç’un ilk Pazar günü, yani “Pun Paregentan” (Büyük Karnaval) Türkiye’deki Ermeni toplumu tarafından coşkuyla kutlanıyor.  

Ateşin Düştüğü Yer

Türkiye İnsan Hakları Vakfı 20. Yıl Sergisi 10 Mart-23 Nisan 2011
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın 20. kuruluş yıldönümü dolayısıyla ve ‘Sürmekte Olan Toplumsal Travmayla Baş Etme Projesi’ kapsamında Depo’da geniş katılımlı bir etkinlikler dizisi düzenleniyor.

Utandım

Utandım, ilk kez 14 Aralık 2009 tarihinde kamuya yansıyan ve önceki gün yeniden gündeme gelen bir haberin içeriğinden dolayı. Haber ne mi? Türkiye’de ilk kez Ermeni asıllı bir Türk vatandaşının devlet kadrosuna atanması... “Leo Süren kim? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı...  Madem vatandaş; herhangi bir vatandaşlık hakkını kullanmasının haber değeri var mı? Türkiye’de var, çünkü Leo Süren Ermeni kökenli Türk vatandaşı...  Dehşete düşürücü ama maalesef bu nedenle Avrupa Birliği Genel Sekreterliği uzmanlık sınavını kazanması ilk sayfa haberi oluyor…2011 yılında bir Ermeni vatandaşının “devlet memurluğu” hala ilk sayfa haberi olmaya devam ediyor ise siz oralarda “hukuk devleti” aramayın... Aslında o haber ardından “gelişiyoruz” diye umutlanmaktan ziyade utanıyorsunuz...

Nearly 4000 Muslims Attack Christian Homes in Egypt, Torch Church

A mob of nearly four thousand Muslims has attacked Coptic homes this evening in the village of Soul, Atfif in Helwan Governorate, 30 kilometers from Cairo, and torched the Church of St. Mina and St. George. There are conflicting reports about the whereabouts of the Church pastor Father Yosha and three deacons who were at church; some say they died in the fire and some say they are being held captive by the Muslims inside the church.

Şirince'ye şirinlikle bakalım

Atilla Dorsay
Şirince olayı gerçekten de ülkemizin çağdaş şehircilik, korumacılık ve turizm alanlarının bir laboratuarı gibi oldu. Aynı zamanda ırkçı olup olmamanın da... Çünkü bu olayda merkezdeki Sevan Nişanyan'ı hedef olarak alanlar ve açıkça söylemeseler de onun bir Ermeni vatandaşımız olduğu halde böylesine 'boyundan büyük' işlere karışmasını açıkça olmasalar da gizli biçimde, en azından bilinçaltında eleştirenler öylesine çok ki.

Erzurum'daki kış olimpiyatlarındaki açılış törenlerindeki bir sahne ile Ermenistan'daki anıt arasında bağ kuranlar var

Erzurum Üniversite Oyunları'nın açılışındaki bir anlık görüntü tanıdık gelince ilde kriz çıktı. 27 Ocak- 6 Şubat'taki açılış ve kapanışta kurulan platformun bu anı Ermenistan'daki 'Soykırım Anıtı' ile çok benziyordu… MHP İl Başkarı Zekai Kaya, "Ermeni mezalimi yaşanan Erzurum oyuna mı alet oldu araştırıyoruz" dedi.

Papaza suikast mi düzenleyeceklerdi?

Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul'da bir kilisede görev yapan bir papaza suikast yapılacağı ihbarı üzerine soruşturma başlattı.İstanbul'da görev yapan bir papaza suikast yapılacağı ihbarı üzerine soruşturma başlatan polis, 2 kişiyi gözaltına aldı.  

Hodri Meydan Kulesi’nde Bayrak İndi

Şirince, 4 Mart 2011
Yazar ve dilbilimci Sevan Nişanyan’ın Şirince köyünde inşa ettiği Hodri Meydan Kulesi’nin adı “Göçmen Kuşları ve Yaban Hayatı İzleme ve Gözlemleme Kulesi” olarak değiştirildi. Kulenin üzerinde bulunan salyangoz simgeli Nişanyan bayrağı da dün Şirince köyünde düzenlenen bir törenle gönderden indirildi. Törende konuşan Nişanyan, “Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın önceki günkü açıklamalarından sonra daha yapıcı bir tutum göstermek gerekiyor. Gören gördü, görülmesi gereken görüldü. Şimdi barış eli uzatmak zamanı,” dedi.

Bir teknik ve vicdani konu

Erdal Şafak
Kamuoyunun Uluslararası Ceza Mahkemesi konusunda biraz kafası karışık. Haklı. Çünkü birden çok mahkeme var. O nedenle konuya teknik bilgiyle başlayalım… Savaş suçlarını, soykırımı ve insanlığa karşı işlenen suçları cezalandırmak amacıyla uluslararası hukukta son 50-60 yılda önemli gelişmeler sağlandı, birçok mahkeme ve divan oluşturuldu. Bunların en eskisi Birinci Dünya Savaşı'nın ardından, 1922'de Cemiyet-i Akvam, yani Milletler Cemiyeti (Günümüzdeki Birleşmiş Milletler'in çekirdeği) kararıyla kurulan Uluslararası Daimi Adalet Divanı. Bu kurul 1946'da adından "Daimi" sözcüğü çıkarılarak, BM'ye bağlı bir yargı organına dönüştürüldü. Merkezi La Haye'de bulunan 15 yargıçlı Divan, devletler arasındaki anlaşmazlıklara çözüm arıyor. Bir diğeri yine BM şemsiyesi altındaki Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi. 21 yargıçtan oluşan bu Mahkeme de, kara sularından bandıraya kadar deniz hukukuyla ilgili anlaşmazlıklara hakemlik ediyor… BM bünyesinde bir Uluslararası Ceza Mahkemesi var, bir de Uluslararası Geçici Ceza Mahkemeleri.

İki çok önemli konu: Bir ermeni ve 27 Nisan muhtırası

   Hürriyet gazetesinin Perşembe (3 Mart) günkü nüshasında (ss 22, 23) iki çok önemli haber karşı karşıya yer aldılar; bu haberlerden biri bizim Star’da da Sayın Elif Çakır tarafından birinci sahifeden verilmiş  Birinci haber Elif Çakır’ın Star’daki “Ermeni vatandaşa devlet kadrosu” ve Fatih Çekirge’nin “Cumhuriyet tarihinde bir ilk” başlıklı haberi; on yıllardır ilk kez laik ülkemizde bir gayrimüslim yurttaşımız devlet memuru olabiliyor… Bu haberi okuduğumda “Türkiye’de vatandaşlar eşittir, Anayasa’nın 66. Maddesi (yurttaşlık) hukuki vatandaşlık ilişkisini tanımlar, anayasal vatandaşlık zaten bizde vardır” diyen Kemalistlerin ne kadar büyük yalancılar olduğunu  bir kez daha görüyorum. Türkiye büyük bir yalanlar ülkesi olarak yaşamış; bu yalanların en başında da eşit vatandaşlık yalanı yatıyor.  

86 yıl sonra İstanbul’da

Yorgo KIRBAKİ  
1925 yılında nüfus mübadelesi kapsamına alınıp Atina’ya gönderilen Bursa doğumlu Patrik 6’ncı Konstantin’in (Araboğlu) kemikleri Türkiye’den ayrılışının 86’ncı yılında İstanbul’a getirildi. Patrik’in kemikleri dini ayinle Balıklı Rum Patrikhanesi’nde gömülecek.

Ermeni devlet memuru, normalleşme sürecinin önemli bir parçası

Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış'ın, ilk Ermeni bürokratın Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'ne uzman olarak alındığını açıklaması, devletle vatandaşlar arasındaki güven ilişkisinin gelişmesi olarak yorumlandı.Ermeni aydınlardan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, bu atamanın Türkiye'deki normalleşme sürecinin doğal bir parçası olduğunu söyledi. Mahçupyan, "Geçmişte yaşadığımız olumsuz tecrübeler, günümüzde yaşadığımız olumlu ama sıradan bazı şeyleri abartmamıza yol açtı." şeklinde konuştu.

Hıristiyan mirasa sahip çıkalım

Arzu Morin ÇAKIR
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaklaşan seçimler öncesinde muhafazakar seçmene sesleneceğine inandığı İslam tartışmasını resmen başlattı.Tutucu olarak bilinen Puy-en-Velay kentinde konuşan Sarkozy, “Hıristiyanlık bize muhteşem bir medeniyet ve kültür bıraktı. Herkes bu mirasa hiçbir komplekse kapılmadan sahip çıkmalı” dedi. Bu mirası korumak gerektiğini savunan Fransız lider, “Kimlik olmadan, çok kültürlülük olamaz. Fransa asla kim olduğunu ve bu kimliğinin dünyanın değişmesine sağladığı katkıları unutmamalı” diye konuştu. Sarkozy, şehrin katedralini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi.

Beyhude çaba ve es geçilen önemli konu / Yervant Özuzun

Yervant Özuzun
Altında “Patriğimizi Seçmek İstiyoruz İnisiyatifi” yazan iki gündemli bir toplantı ilanı.“Eşit vatandaşlar olarak kendi ruhani önderimizi seçme hakkimizin önündeki engeller kaldırılmalıdır.” İnsanin “emrin olur efendim” diyesi gelen birinci gündem maddesi böyle. (Önce bir konuyu netleştirelim. Biz ‘patrik’ mi seçeceğiz yoksa ‘ruhani önder’ mi? Bu ikisi aynı şey değil. Patriklik (yani Badriark) özerktir en üst makamdır. Ömür boyu görev yapmak üzere seçimle göreve gelirler. İstanbul Patrikliği, Kudüs Patrikliği gibi. Ruhani önder (yani Araçnortluk) Katolikosluğa bağlıdır. Almanya, Fransa, Bulgaristan/Romanya Araçnortlukları gibi. Görev süreleri bellidir.)

Siyaset Uzmanı:Soçi'de Cumhurbaşkanlarının Buluşmasında Deklerasyon İmzalanmaz

Basına açıklamada bulunan «Noravank» Analiz Merkezi direktörü Gagik Harutyunyan ″Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarının 5 Mart’ta Soçi’de gerçekleştirilecek üçlü buluşmasında deklerasyon imzalanmaz; ancak tarafalar arasında temas hattında sükunetin korunması mutabakatına varılırsa, bu da büyük bir kazanım olur″ dedi ve sözlerinin devamında Astana’da gerçekleşen buluşmada temas hattından keskin nişancıların çekilmesi konusunun gündemde olduğunu kaydetti.

Ermeniler Sözde Soykırımı Times Meydadında Anacak

ABD’deki Ermeni diasporası, sözde Ermeni soykırımını New York’un dünyaca ünlü Times meydanında anacak.1 Mayıs tarihinde “İnkarı Olanaksız Bir Suç İşleyen Türkiye, Soykırım Suçlusudur” teması altında Times Meydanında (on Broadway between 43rd and 44th Streets) gerçekleştirilecek anma törenine birçok Ermeni Amerikan aktivist, lider ve sanatçının iştirak etmesi bekleniyor.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk

Fatih ÇEKİRGE
Devlet Bakanı Egemen Bağış’la Lizbon’a giderken öğreniyoruz. Cumhuriyet tarihinde bir ilk oluyor.Ermeni asıllı bir vatandaşımız, devlet memuru olarak atanıyor. Leo Süren Halepli...
Halepli, Robert Koleji mezunu. Endicott Üniversitesi’nden mezun ve London School Of Economics’ten doktora..Eğitimiyle tam bir başarı sicili var.Olaysa şu: Geçen yıl Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne uzman alımı yapılmıştı. 42 kişi sınavı kazanmış ancak itiraz üzerine sınav iptal olmuştu. Önceki hafta itiraz üzerine Danıştay 11’inci Dairesi Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını durduruyor. Böylece “ertelenen alımların” yapılabilmesi için yol açılıyor. Bakan Bağış diyor ki: “Evet Ermeni asıllı bir vatandaşımızın devlet memuru olarak atanması tarihte bir ilktir. Ve sınav hiçbir ayrım gözetmeden yapılıp sonuçlandırılmıştır.  

Kızılay'ın Jestine Ermeni Patrikhanesinden Onur Nışanıyla Tanıt

Vercihan Ziflioğlu
"Türk Kızılay'ı geçtiğimiz aralık ayında Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'nde resmi kayıdı bulunan 3000 ihtiyaç sahibi için 1000 koli giyim ve gıda yardımında bulundu, yardımlar 2011 bütçesine de dahil edildi. Kızılay'ın jestine Patrikhane Onur Nişanı'yla karşılık verdi."  

"Vagina Monologları Tiflis Bakü ve Yerevan Hattında

Vercihan Ziflioğlu
 "Ünlü ABD'li feminist yazar Eve Ensler'in dünyada yankı yaratan 'Vagina Monolgları' isimli oyunu Kafkasya yollarında. Tiflis ve Bakü'nün ardından Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da sahnelenecek. Nisan ayında izleyiciyle buluşacak oyun şimdiden gündem yarattı. Oyun, 2003 yılında Müslüman ülkeler arasında ilk Türkiye'de sahnelenmişti."  

Süryani Okulu Meselesi Ve Anadilin Süryanicesi

Muzeffer İris
Süryani okulları Lozan’dan beş yıl sonrasına yani 1928 yılına kadar zaten açıktı. Kiliselerin yanında bulunan bu binalarda tam teşekküllü olarak eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülüyordu. Kırklar Kilisesi Okulu 1799 yılında açılmış ve dönemin yüksek dereceli okullar sıralamasında yerini alıyordu. Bu okuldan mezun olan öğrencilere Osmanlıca ve Süryanice diplomalar veriliyordu. Diplomalar üzerinde ‘Mardin Süryani Kadim Patrikhanesi Maarif Komisyonu’ yazılmaktaydı. 

Ermenistan'da halk sokaklarda

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplanan binlerce muhalif, iktidarın erken seçime gitmesi, aksi durumda halk protestolarına başlayacakları uyarısı yaptı.10 kişinin yaşamını yitirdiği 1-2 Mart 2008 gösterilerinin yıldönümünde meydanlara inen kalabalığa konuşan muhalif lider Levon Ter-Petrosyan, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a son uyarıyı yaptıklarını söyledi.

Levon Ter-Petrosyan muhalefetin taleplerini ilan etti

Levon Ter-Petrosyan konuşmasının başında halihazırda iktidardaki eşkıya rejimin, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hileler, 1 Mart 2008 kanlı cinayetleri aracılığıyla iktidarı işgal ettiğini bir kez daha hatırlatarak, hitabının bir konuşmadan ziyade, mitingde hazır bulunan 50 bin kişilik halk kitlesinin talepler bildirisi olarak ifade edeceğini söyledi.

Halaçoğlu: AB 10 yıla kadar yıkılır

Gazi Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi (GSAM) Müdürü Prof. Dr Yusuf Halaçoğlu, ''AB, hammadde stoklarını ve merkezlerini kaybetmiştir. Bu çok uzun sürmeyecek, 10 yıl sürmeyecek bir zamanda AB çökecektir. Bunu bir tarihçi olarak söylüyorum'' dedi. (Bu adam tarihçi değil falcı sanırız.Tarih ne zamandan beri gelecek tahmini bilimi oldu? HYETERT)

Prof. Dr. Halaçoğlu: Ermeniler Anadolu'da 500 bine yakın Türk'ü katletti

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Gazi üniversitesi Strateji Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Ermeniler'in Anadolu'da 500 bine yakın Türk'ü katlettiğini söyledi. Halaçoğlu, aslında suçun Ermenilerin değil, onları kışkırtan devletlerin olduğunu savundu. (Yalandan kim ölmüş. Halaçoğlıuna göre toplam çoluk çocuk nüfusu bir milyon olan bir halk 500 bine yakın cinayet işliyor. Medyum Memiş de aynı şeyleri söylüyor. HYETERT)

Attention All University Students! AGBU Has The Perfect Summer Intern Opportunities Waiting For You in Moscow And Yerevan!

Make new friends from around the world while gaining work experience at your dream job and exploring an exciting city…Deadline for application submission is March 15th/take advantage of these perfect summer intern opportunities in Moscow and Yerevan.

Bedos Bedosoğlu Aranıyor

Mübadele sürecinde kimi aileler bölündü, kimi fertlerini kaybetti, kimi fertler ise gitmedi, bunlardan birisi de Batos Batosoğlu… Aradan yıllar geçti ama bu ayrılığın acısı dinmedi şimdi akrabaları  Bedos Bedosoğlu(Prodromos Datosoğlu)'nu arıyor.

Yine Korsan LigTV Yayınları Yüzünden Blogcular Üzüldü

Blospot ve Blogger üzerinde blogları bulunanlar, yine üzüldüler. Konu yine telif hakları (FSEK) ve toptan kesilen bloglar. Digitürk'ün Lig TV yayınlarının korsan olduğu iddiası ile 200'e yakın blog nedeniyle tüm Blogspot ve Blogger kapatıldı. Mahkeme kararının DNS yerine IP ile alınmasının bu sonucu doğurduğuna dikkat çekiliyor.
(Maalesef Hyetert de bu yasağın kurbanı oldu. Hyetert Türkiye’den izlenemiyor. Bizim gibi birçok blog kapalı. Bu duruma neden olan başta Dijitürk olmak üzere bütün sorumluları protesto ediyoruz. Kurunun yanında yaşın da yanması ne adalete, ne insafa sığar. HYETERT)

Ermeni Soykırımı Yargı Önünde -1-2

Doğan Akhanlı
Biz Türkler ne kadar övünsek azdır! Bizim hep devletimiz oldu! "Türklerin hiç buluşu olmadı" diyenleri bu yüzyılın daha ilk çeyreğinde, daha 1915 yılı devrilmeden utandırdık. Öyle bir buluş yaptık ki, dudağı uçuklayan Almanlar, buluşumuzu, kendi usullerince, uygulamak için ikinci dünya savaşını beklediler.Onlar daha yüksek bacalı fabrikalar fikrini geliştirmeden, Enver Paşalarımız, Talat Paşalarımız, Cemal Paşalarımız, Gazi Paşalarımız, gecelerini gündüzlerine kattılar. Daha modern çağın ilk çeyreği kapanmadan, daha Rus işçileri ayaklanmadan, daha Gazi Paşa, kutsal 19 rakamını sahiplenip 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan, Türkler adına, müthiş bir disiplinle, devlet eliyle örgütlenmiş soykırıma mühürlerini bastılar.

Istanbul Armenians Document Violations of Minority Rights in Turkey

By Harut Sassounian
Publisher, The California Courier
Two recent documents from Istanbul shed new light on violations of minority rights in Turkey. The authors of these reports make cautious, yet accurate assessments of the problems facing the Armenian, Greek and Jewish communities.The first document, dated February 2011, is titled: "Report on non-Muslim Minorities." It is written by three well-known Istanbul Armenians: Krikor Doshemeciyan, Yervant Ozuzun, and Murat Bebiroglu.

Ali Nesin Sevan Nışanyan'ı anlatıyor

Sevgili Dostlar,
Sevan Nışanyan’ın tüm malvarlığını Nesin Vakfı’na bağışladığını herhalde
duymuşsunuzdur.Bu teşekkür mektubu vesilesiyle size biraz Sevan’ı anlatmak istiyorum. Gazetelere yansıyanlarla anlaşılması mümkün değildir çünkü… Şu an itibarıyla Nesin Vakfı dünya çapında essiz bir güzelliğin sahibidir. Bu yükünaltından nasıl kalkacağız bilmiyorum. Sevan’ın özgürlüğü anlaşılan bizim esaretimiz!Keşke bu güzelliğe bu kadar kolay konmasaydık, keşke bizim de bir katkımız olsaydı...

Şişliden Haberler

Şişli A erkek Basketbol takımı Türkiye deplasmanlı 2, Lige yükselme maçlarının ilkinde Kayseri Melikgazi Belediyesi takımını 85-69 mağlup etmeyi başardı.Şişli bu sonuçla Top 16 da 1-0 öne geçti.Yaklaşık 300 Şişli taraftarının izlediği ve yoğun destek verdiği maçın rövanşı 3 Mart Perşembe günü Kayseri de yapılacak.

Trabzon'a 'cinayet'li tanıtım

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi olan http://trabzon.meb.gov.tr sitesinde yer alan 'Projeler Koordinasyon' sayfasında 'Trabzon' başlığı tıklandığında kentin tanıtımıyla ilgili yer alan yazı şaşkınlık yarattı. Trabzon'un tarihi ve kültürünün anlatıldığı bölümde Rahip Santoro cinayeti, Hrant Dink'in Trabzonlu Ogün Samast tarafından öldürülmesi, TAYAD'lılara linç girişimi gibi Trabzon'da yaşanan ve Türkiye gündemine oturan olaylara da yazıda yer verildi… Olayın basına yansıması üzerine yazının tepkilere neden olan bölümü siteden kaldırıldı. 

Mor Gabriel’in Çığlığı

Son dönemde  “MOR GABRİEL” haberleriyle Türk ve Avrupa basınında sürekli gündeme gelen Mor Gabriel Davası gözleri bir anda Süryani halkına yeniden çevirdi. Pek yakında Mor Gabriel manastırını ziyaret edecek olan papa gelen haberler arasında. 2008’den beri süregelen Mor Gabriel Manastırına ait toprak davaları yüzünden, Süryani halkının yüreği ise hala güvercin tedirginliğinde. Kederle yaşamak belki de bu halkın bir yazgısı oldu.  

‘Türkiye ile ilişkilerimiz normale dönecektir’

Avusturya’nın başkenti Viyana’da temaslarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ermenistan’ın Türkiye ilişkilerinin normale döneceğinden umutlu. Viyana’daki temaslarından önce der Standard adlı Avusturya gazetesine röportaj veren Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan, Haziran ayında Türkiye’de yapılacak seçimden sonra Zürih protokolün onanıp onanmayacağı sorusuna “ Haziran’dan sonra başka seçimler olabilir, her zaman başka bir engel bulunabilir ama ben Türk toplumunun iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini desteklediğine inanıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Patriklikle İlgili Son Gelişmeler / Murat Bebiroğlu

Sevgili Ve Değerli Dostlarım,

Müteşebbis heyetli, imzacılı ve yandaş gazetecili lobi toplanıp kararlar almış. Duyduğumuza göre, toplantıda patrik seçimi için, Genel Patrik Vekilinin istifası istenmiş. İstifayı sağlamak için benzer toplantılar, mitingler, gösteriler yapılmasını önerenler olduğu gibi protesto için yakalarına kurdele takmayı önerenler de olmuş. Bence bunların bir bölümü bırakın kurdeleyi, kına yaksa yeridir. Az şey mi yaptıkları? Eş patrik seçimini başarıyla engellediler, patriklik ve kilise düşmanlarının ekmeğine yağ sürüldüler, bunlar yetmezmiş gibi devletin ve nihayet Gatolikosluğun müdahalesine yol açtılar.

Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan liderleri Dağlık Karabağ sorununu görüşecek

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 5 Mart 2011 tarihinde Rusya’nın Soçi kentine çalışma bir ziyareti gerçekleştirecek. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geleceği bildirildi.

Ermenistan Javakheti’de çatışma çıkarma gayretinde mi?

Pirveli Ajansı’nın aktardığı habere göre; siyaset bilimci Azerbaycan Day.az’a verdiği röportajda ″Javakheti’de Ermenilerin yayılmacı siyaseti, Rus general Paskevich’in Türkiye’den 40 bin Ermeni getirip Javakheti’de iskan ettirmesiyle 19. yy’.da başladı. Abhazya’da da aynısı oldu. Komünist Rusya, Gürcistan’ın kendisine tabi olması için en kolay metodun bu alanlarda Ermenilerin iskan ettirilmesi olduğuna emindi; Ermeniler ve Azerbaycan Ermenileri herzaman Rusya yönetiminin etkisi altında oldular″ demekte.

Ünlü sanatçıdan Türkiye şantajı

'Eğer istersem Fransa'daki tüm Ermeniler, benim arzum yönünde oy kullanır'.Dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Charles Aznavour, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçilmeden önce Ermeni asıllı Fransızlara "soykırım yasası" ile ilgili vermiş olduğu sözü unuttuğunu ileri sürdü. 2012 seçimleri öncesi Sarkozy'ye gözdağı veren Aznavour, "Eğer istersem Fransa'daki tüm Ermeniler, benim arzum yönünde oy kullanır" dedi.Ünlü şarkıcı, Fransa'nın İsere bölgesinde yayımlanan Le Dauphine gazetesine yaptığı açıklamalarda, Sarkozy'nin   "Ermeni soykırım inkarına ceza" yasasının, Türk yetkililerine, Fransız senatosundan geçmeyeceği garantisini, Ermeni asıllı Fransızlara söz konusu yasanın senatodan bir an evvel geçirileceği sözünden sadece iki ay sonra verdiğini Wikileaks belgelerinden öğrendiğini belirtti.

Armenian Church of St. Gregory the Illuminator Singapore


Dear Armenians and Friends,
The Trustees of the Armenian Church of St. Gregory the Illuminator Singapore and the Armenian community in Singapore would like to invite you to join us and other fellow Armenians and friends from around the world in celebrating the 175th Anniversary of the consecration of the first church in Singapore, the Armenian Church of St. Gregory the Illuminator. 

"Ayrımcılık" Üzerine 4 Rapor

Bilgi Üniversitesi'nce Hazırlanan Irk-Etnik Köken, Din-inanç, Engellilik, Cinsel Yönelim-Cinsiyet Kimliği Temellerinde Ayrımcılık Vakalarının Ele Alındığı İzleme Raporu Açıklandı… Lozan Barış Anlaşması'nda belirtilen azınlıkların Ermeni, Musevi ve Rumlar'la sınırlandırılmaması gerektiğini söyleyen Kütküt, "Müslüman olmayan veya kendisini Müslümanlığın dışında tanımlayanlar için de anlaşmanın hükümlerin uygulanmalıdır" dedi. Kütküt, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın küçültülerek, devlet himayesinde tek bir dine hizmet veren bir kurum olmaktan çıkarılarak, tüm din ve inançlar için araştırma çalışmaları yapan bir merkeze dönüştürülmesi gerektiğini de dile getirerek, "Nüfus cüzdanlarında bulunan din hanesi ile nüfus kütüklerindeki din bilgisi silinmeli. dedi.

Bartholomaios ve Yunanlı Vekil Ruhban Okulu´nun açılmasının istedi

Patrik Bartholomaios´un Heybeliada Ruhban Okulu´nda mezun oluşunun 50. yıldönümü dolayısıyla çekilen Suskun Okul (The Silent School) isimli belgesel filmin galası gerçekleştirildi. Gala gecesinde konuşan Bartholomaios ve Yunanistan Parlamentosu Milletvekili Hrisa Arapoğlu, Heybeliada Ruhban Okulu´nun açılmasının önemli olduğuna değindi. Heybeliada Ruhban Okulu´nun 1844´ten 1971´deki kapanışına kadar ki dönemin irdelendiği "Suskun Okul" isimli belgeselin gösterimi Taksim´deki Yunanistan Başkonsolosluğu binası içindeki Sismanogleio Megora´da yapıldı. Gecede konuşan Bartholomaios, Türkiye´nin Avrupa Birliği (AB) ailesi üyesi olmak istediğini, kendilerinin isteğinin ise Ruhban Okulu´nun eğitime açılması olduğunu söyledi.  

Alibeyoğlu: Heykelin yıkılmasına Aliyev'in ricası üzerine karar verildi

MİHA öğrencileri Kars dizisi kapsamında Kars’ın eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu ile de konuştular. Söyleşinin ana konusu daha çok “Ucube” adıyla da tanınan “İnsanlık heykeli” üzerineydi. Naif Alibeyoğlu heykelin Başbakan Erdoğan tarfından kaldırılmak istenmesini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in ricasına bağlıyor. “Kars, Kafkasya’nın barış adası olsun istedik,” diyen Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ile son günlerin tartışma konusu İnsanlık Anıtı üzerine konuşuyoruz.

Halklar Türküleriyle Radyoda Buluşuyor

Yön Radyo Çin’le Rusya’ya müzikli köprüler kurmuş, şimdi de Ermenistan’dan Radyo Van’la radyocu değiş tokuşu yapıyor."Her halkın türküleri vardır ve bu türküler kültürel mirası oluşturur. Biz, bu mirasları buluşturursak halklar birbirini daha iyi anlar diye düşünüyoruz.

23 yıl önce bugünlerde Sumgayıt’taki Ermeniler katledildi

27 Şubat 1988 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü yakınlarındaki Sumgayıt kentinde Ermenilere kaşı Azeri yönetimi tarafından planlanmış katliam yapılmaya başladı.Bu katliamlarda yaklaşık 100 Ermeni öldürüldü. 200 kişi ise yaralandı. Sumgayıt katliamı sonucu 18 bin Ermeni Sumgayıt’ı terk ederek göç etmek zorunda kaldı. 

Samast 'Suça Sürüklenen Çocuk'muş

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, yeni düzenleme uyarınca çocuk mahkemesinde yargılandı. Mahkeme Samast'a "Suça Sürüklenen Çocuk" tabirinin kısaltması "S.S.Ç" şeklinde hitap etti.  

Oscar ödüllerine 'Zoraki Kral' damgasını vurdu

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar, ABD'nin Los Angeles kentindeki Kodak Tiyatrosu'nda 83. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. 'The King's Speech' En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vururken, Natalie Portman da beklendiği gibi En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandı.

Dış göç düzeyi Ermenistan Hükümetini endişelendiriyor

Ermenistan Hükümeti dış göç düzeyinden endişeli ve bunun azaltılması yönünde teşebbüslerde bulunuyor. Açıklama 25 Şubat’ta Ermeni tv kanalları temsilcilerine bir röportaj veren Ermenistan başbakanı Tigran Sarkisyan’dan geldi.Başbakan sözlerinde ″Tabii ki Göçmenlik Ajansından aldığımız sayılar bizi endişelendiriyor. Bu sebeple dış göç düzeyini azaltma ve yurda dönme arzusunda olan yurttaşlarımız için elverişli koşullar yaratılması yönünde özel bir program onayladık″ dedi.Resmi verilere göre Ermenistan’dan göç edenlerin sayısı 1992’den başlayarak Temmuz 2010’a kadar 1-1.1 milyon kişi. Devlet Göçmenlik Ajansı verilerine göre; göçmenlerin % 65’i Rusya’yı ikamet için tercih ederken bunu ABD ve Ukrayna takip etmekte.

Varlık Vergisi ve Milli Koruma Kanunu

Emre Gül
1942 yılının sonbahar aylarında meşhur Varlık Vergisi Kanunu çıktı. Bu kanun büyük kentlerde ticaret sektöründe etkin olan gayrimüslim tüccarın piyasadan tasfiye edilmesi amacını taşıyordu. 11 Kasım 1941 tarihinde "Türkleştirme Hareketi"nin ilk halkasının bir parçası olarak çıkartılan Varlık Vergisi'nde ilk sürgünler tam 69 yıl önce bugün gerçekleşmeye başladı.

Sur'da "Masal Divanı" Devam Ediyor

Diyarbakır Sur Belediyesi tarafından başlatılan Masal Divanı (Diwana Çirokan) projesine bu hafta Ermeni yazar Mıgdırdiç Magrosyan, yazar Şeyhmus Diken ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş katıldı.

"Neden Masis Kürkçügil solun ortak adayı olmasın?"

Seçimlere geçen sefer olduğu gibi bağımsız adaylarla katılacak olan BDP’nin İstanbul 2. Bölge’de solun ortak adayı kabilinden bir Ermeni yurttaşı aday göstermesini önermişler. Okuduğum haberde zikredilen isim, Hayko Bağdat idi… Dolayısıyla, komünist seçmen Burak olarak “Ermeni adaya kesinlikle evet, yeter ki yeterince solda dursun” diyorum, naçizane. Yazımı da yapıcı önerilerle tamamlamak için, “neden Masis Kürkçügil İstanbul 2. Bölge’de solun ortak adayı olmasın?” diye soruyorum. Hadi birkaç isim daha önereyim. Hem Ermeni, hem kadın, hem genç, hem de sosyalist kimliklerine haiz, geçmişte sosyalist siyasetin içinde yer alan ve halen Evrensel gazetesinde yazarlığını sürdüren Janet Barış neden olmasın?

'Hıristiyan azınlığın hakları verilene kadar müzakereler durdurulsun'

Bugün başlayacak Erdoğan’ın Avrupa gezisi öncesi, Türkiye’nin AB üyeliği tartışmaları alevlendi. Alman hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan birlik partilerinin Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, “Hıristiyan azınlığın hakları verilene kadar müzakereler durdurulsun” dedi. Türkiye’deki diğer insan haklarının ihlallerini dile getirmeyen Kauder, Erdoğan’dan sadece Mor Gabriel krizinin çözülmesini istedi.

Tarihin ironisi

Etyen Mahçupyan
Osmanlı'nın kalıntıları üzerinde kurulan Cumhuriyet'in en büyük yanılgısı, fazlasıyla pozitivist olmaktan gelen iyimser bir yüzeyselliğe sahip olmasıydı.Dolayısıyla yönetici elit kadrolar toplumu tepeden kurallar ve yasaklar koyarak 'medenileştireceklerini' sandılar, çünkü kendilerinin 'medeni' olmalarına taşıdıkları güvenle, halkın da zamanla kendilerine benzeyeceklerini umdular. Oysa bu bakış yöneticilerle yönetilenler arasında ancak bugünlerde tam anlamıyla aşılabilen bir psikolojik mesafe yarattı ve derin bir yabancılaşmaya neden oldu. Cumhuriyet'in 'medeniliği' laiklik bağlamında tanımlaması ise bu yabancılaşmaya cemaatsel bir nitelik kazandırdı. ( Bizimkiler kopyaymış meğer. HYETRT) 

Nefret müsameresi

YILDIRIM TÜRKER
"Çocuklar bir an evvel büyüsün, şehitlik mertebesi için kuyruğa girsin diye savaş, nefret, milliyetçilik ve ırkçılıktan vazgeçilmiyor."

ABD’deki Ermeniler Azerbaycan Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı

Washington Bölgesi Ermeni Gençlik Kuruluşları, 25 Şubat’ta Azerbaycan’ın Washington Büyükelçiği önünde bir gösteri yaparak Sumgayıt katliamı kurbanlarını andı.Azerbaycan Büyükelçiliği önünde toplanan ve ellerinde bazı pankartlar bulunan Ermeniler, Sumgayıt katliamının kınanmasını istedi. Göstericiler, insanlığa karşı işlenen suçları kınayarak, Sumgayıt, Bakü, Kirovabat, Marağa ve diğer bölgelerdeki Ermeni halkına uygulanan Soykırım’ın sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Göstericiler Dağlık Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterilmesini de istedi.

Ermenistan'la 'sıfır sorun' politikası sorunluymuş!

Wikileaks belgelerine göre Azeriler, Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına 'düpedüz ihanet' dedi, Türkler ise kendilerini Ermeni yakınlaşmasına zorlayan ABD'yi suçladı.
ABD Bakü Büyükelçiliği çıkışlı bir Wikileaks belgesi, Türkiye’nin komşularıyla "sıfır sorun" politikasındaki "sorunları" ortaya koydu. Ermenistan’la yakınlaşmayı başlatan dörtlü zirve sonrası ABD’nin Bakü Büyükelçiliği’nce merkeze gönderilen telgrafa göre, Azeriler Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasına "düpedüz ihanet" dedi, Türkler ise kendilerini Ermeni yakınlaşmasına zorlayan ABD’yi suçladı

Hocalı Katliamı şehitleri yurtta ve dünyada anıldı!

Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği Hocalı Katliamı'nın 19'uncu yıl dönümünde hayatını kaybedenler Türkiye'de ve dünyanın çeşitli yerlerinde törenlerle anıldı.