Etiketler

Cenevre'de Ermeni Soykırımı projesi Türkleri kızdırdı

İsviçre’nin Cenevre ketinde 1915 Ermeni Soykırımı anısına sanatsal bir proje Türkleri kızdırdı. Bir Türk federasyon, bu projenin geri çekilmesini istedi. Ermeni kökenli Fransız sanatçı Melik Orhanian’ın eserinin Nisan 2013’te Cenevre’de açılışının yapılması bekleniyor. “Hafızanın Sokak Fenerleri” isimli sanatsal eserin Bastion Saint-Antoine’de kurulacağı bildirildi. Eser, uçlarında çelikten “gözyaşlarının” olduğu dokuz sokak lambasından oluşuyor.

ABD'li Danışman Ermenistan Gerçeğini Açıkladı

Amerikalı Siyaset Uzmanı Bruce Fein, Ermeni diasporasının Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine karşı olduğunu ve Türkiye düşmanlığının Ermeni diasporasını bir arada tutan yegâne birleştirici unsur olduğunu söyledi. ABD eski Başkanı Ronald Reagan'ın Hukuk danışmanı Fein: "Beyaz Saray araştırma yaptı, Ermenilerin 2 milyon Müslüman Osmanlı'yı katlettiği ortaya çıktı. Ermeniler, kendi arşivlerini açmıyor, çünkü bu gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar" dedi.

Arjantin mahkemesi ‘soykırım’ dedi

1. Dünya Savaşı sırasında Anadolu'dan göçen bir Ermeni'nin torunu olan Luisa Hayrabedyan 10 yıl önce Arjantin'de Türkiye aleyhine dava açtı. Cuma günü davayı karara bağlayan mahkeme, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirdi. Kararda "Türkiye devleti, 1915-1923 yılları arasında Ermenilere karşı soykırım suçu işlemiştir" denildi.

Kilise önünde, 'misyonerlik yapmayın' ateşi açtı!

Konak ilçesi Alsancak semti 1469 sokakta dün akşam saatlerinde yaşanan olay, A.E.'nin sokakta bulunan Diriliş Kilisesi'nin önünden geçtiği sırada yaşandı. Çevredekilerin şaşkın bakışları arasında belindeki gaz tabancasını çıkaran zanlı A.E., iddialara göre, "misyonerlik yapmayın, hesap sorulacak" diye bağırarak havaya doğru ateş etti. Bu sırada Diriliş Kiliseleri Derneği Genel Sekreteri Andrew Brunson'un da sokakta olduğu öğrenildi. A.E., daha sonra yanında taşıdığı poşette bulunan av tüfeğine el attı. A.E., av tüfeğiyle ateş edemeden çevrede bulunan vatandaşlar ve bölgede sivil olarak devriye görevi yürüten Güven Timi Polisi ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirildi.

ԱՐԺԱՆԹԻՆ

Դատախազ Նորպէրթօ Օժարպիտէ յայտարարեց թէ «Թուրքիան ցեղասպանութեան ոճիռ գործած է» հայ ազգին դէմ՝ 1915-1923 թուականներուն:

Serj Sarkisyan, Süryanileri «Hab-Nisan» Yeni Yıl vesilesiyle kutladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Süryanilerinin ″Hab-Nisan″ Yeni Yıl bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. «Ermenistan Süryanilerini ″Hab-Nisan″ Yeni Yıl bayramı vesilesiyle kutluyorum.Yeni umut ve hayaller, yeni proje ve yaratıcı düşünceler yeni yılla bağlantılandırılmakta. Gelecek yılın eski ve güçlü Süryani kültürü mirasçılarının Ermenistan’da kendi ana dil ve kültürlerini sadece muhafaza etmelerini değil aynı zamanda geliştirip zenginleştirmeleri için Ermenistan Süryaniler için başarılı, yeni kazanımlar yılı olmasını temenni ediyorum. 

Զուարճախօս Դերասան Կարպիս Մուրատեան/ one man show

Արամեան Սանուց Միութիւնը Կը Ներկայացնէ՝ Զուարճախօս Դերասան Կարպիս Մուրատեան one man show 8 Ապրիլ Ուրբաթ, 21:30 Մուտքը ազատ է:
 

Cavakhk’taki Ermeniler’den Yerevan’a çağrı: Cavakhk’ın proplemlerine daha çok dikkat edin!

Samtskhe-Cavakhk Sivil Toplum Örgütleri Kurulu’nun temsilcileri “A-İnfo” Derneği Başkanı Artak Gabrielyan ve “Lernaşkharh” Derneği Başkanı Valeri Arabyan, bugün Yerevan’da gazetecileriye biraraya geldi. Cavakhk bölgesinin gürcüleştirilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Gabrielyan ve Arabyan, Ermenistan’ın, Gürcistan’a Cavakhk’a özerklik verilmesi, Cavakhk’taki Ermeniler için vize kolaylığı taleplerinde bulunması gerektiğini açıkladı.Valeri Arabyan “Bugün Cavakhk’taki durum siyasi ve sosyal ekonomi açısından çok ciddidir. Ermeni okulları kapatılıyor, baskılar artıyor, Ermenice ders saatleri azaltılıyor. Ermenistan hükümeti isterse bazı sorunlar çözülebilir “ diye konuştu.

‘Türküm, doğruyum”a devam

Danıştay, ilköğretim okullarındaki andın iptali için yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti. Mahkeme, kararında Anayasa’da yer alan ''Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür'' ifadesine atıfta bulundu.

Պոլսահայերը Կը Ներկայացնեն Փոքրամասնութեան Իրաւունքներու Խախտումները Թուրքիոյ Մէջ/ Istanbul Armenians Document Violations of Minority Rights in Turkey

 
ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ
Վերջերս Պոլսոյ մէջ երկու փաստաթուղթեր նոր լոյս սփռած են Թուրքիոյ մէջ փոքրամասնութեանց իրաւունքներու խախտումներուն վրայ: Այդ զեկոյցներուն հեղինակները զգուշաւոր, սակայն ճիշդ գնահատական տուած են հայկական, յունական եւ հրէական համայնքներուն դիմաց ծառացած հիմնախնդիրներուն: «Զեկոյց՝ ոչ-մահմետական փոքրամասնութիւններուն վերաբերեալ» խորագիրը կրող առաջին փաստաթուղթը թուագրուած է 2011 Փետրուար: Անոր հեղինակներն են երեք յայտնի պոլսահայեր՝ Գրիգոր Տօշեմեչեան, Երուանդ Օզուզուն եւ Մուրատ Պեպիրօղլու:

Yeni Ermeni yaklaşımı

Sami Kohen
Hükümetin Ermeni kökenli bir vatandaşı bir dış göreve büyükelçi olarak atamasının olumlu psikolojik ve siyasal etkileri olacaktır. Kararı veren yöneticiler bunu da hesap etmiş olsalar gerek...Bu yeni yaklaşım Türkiye’de eşitlik konusunda hassas olan herkesi memnun edeceği gibi, dünyaya da demokratik hak ve özgürlüklere verilen önemi gösterecektir.Bunun özellikle Ermeni Diasporası ve Ermenistan ile yakınlaşma ve eski soğuklukları giderme amacını da taşıdığı düşünülebilir. Aslında hükümetin böyle bir strateji benimsediği görülüyor.Nitekim bizzat Davutoğlu’ndan duyduk: Geçenlerde kendisi ABD’de iken, elçilik ve konsolosluklarda görevli Türk diplomatlarına Amerika’daki Ermeni Diasporası ile dostça ilişkiler kurmaları talimatını verdi. Bakanın deyişiyle ABD’deki Ermenilerin önemli bir kesiminin Türkiye kökenli olduğu düşünülürse, “o diaspora aynı zamanda bir Türk Diasporası” sayılır.Gene Davutoğlu’nun dediği gibi artık Türkiye eski tabuları yıkma ve özgüvenle hareket edip herkesi kucaklama noktasına gelmiştir...

Ermeni büyükelçi

Amberin Zaman
Davutoğlu, tanıdığım kadarıyla insanları etnik kökenlerine, dinlerine, sosyal sınıflarına göre değil ehliyetleri ve kalplerine göre değerlendiren bir kişi. Bundan en ufak bir şüphem yok. Ne var ki işin içine Ermeniler girince işler karışıyor. Acemoğlu'na yapılan teklif bazı çevrelerce pek de iyi niyetli olarak değerlendirilmedi. Aksine Türkiye'nin, Acemoğlu'nu propaganda amaçlı kullanma niyetinde olduğunu iddia edenler var. 1915 trajedisinin 100'üncü yıldönümü yaklaşırken ve katliamların uluslararası platformda bir soykırım olarak kabul görmesi eğilimi hız kazandıkça Türkiye'nin bu tür manevralarla kendisini aklamaya çalıştığını savunan Ermenilerin sayısı hiç de az değil… Peki, Ermeni çevreleri bu olayda fesat aramakta haksız sayılırlar mı? Devletin yıllardır güttüğü inkâr politikalarına bakarsak cevabımız ancak "hayır" olur. Mesela, Ermeni iddialarını çürütmek amacıyla birçok kitap yazan ABD'li tarihçi Justin McCarthy, devletten destek almış mıdır? McCarthy'nin, İ915 olaylarını konu eden eserlerini bağımsız bir tarihçi kimliğiyle yazmadığına ilişkin pek çok iddia dile getirilmiştir. Buna karşılık resmi tarihi sorgulayan Taner Akçam gibi Türk tarihçiler de yargıyla karşı karşıya bırakılmıştır… Ne zaman ki tarihle yüzleşiriz, Ermenistan'la sağlıklı ilişkiler kurarız ve azınlık vakıflarıyla ilgili sorunları çözeriz, işte o zaman Acemoğlu'na yapılan teklif müthiş bir haber olmaktan çıkar.

İsviçre: Ankara-Erivan arasında yeniden arabulucu olabiliriz

Perwer Yaş
Erivan’da resmi temaslarda bulunan İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey, Türkiye ve Ermenistan arasında yeniden arabulucu olmaya hazır oldukları mesajını verdi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise 2009’un Ekim ayına kadar Ankara ile diyalog sürecinde İsviçreli liderin önemli katkısına dikkat çekti. 

Ermeni kilisesi'nden katledilen çocuklar için dua

Demet Öztürk
Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nde düzenlenen bahar ayininde öldürülen çocuklar Ahmet Tuna ve Dilruba Tekin kardeşler ile Türkan Ay için mum yakılıp, dua edildi... Türkiye’nin değişik kentlerinin gelenlerin yanı sıra, ABD ve Fransa’dan gelen yaklaşık 500 Ermeni bahar ayinine katıldı. Ayin sonrası bir konuşma yapan Başrahip Tatul Anuşyan, bundan 1.5 yıl önce Ramazan Bayramı’nın ikinci günü kaybolan ve şüpheli Uğur Veli Gülışık tarafından öldürülen Türkan Ay ile Ahmet Tuna ve Dilruba Tekin kardeşler olayına değindi...Halen görevli rahip bulunmadığı için İstanbul’dan gelen papazlar yönetiminde zaman zaman ayin yapılan kilisede bazıları, öldürülen 3 çocuk için çok üzüldüklerini söyleyip mum yakıp, dua etti.

300 yıllık kilise işlemeleri kitap oldu

300 yıllık kilise işlemeleri kitap oldu1 Nisan 2011Ermeni kadınların el emeği göz nuruyla yarattıkları dinsel içerikli işlemeler gün ışığına çıktı. Ermeni halkının ibadet anlayışında önemli yere sahip olan bu elişi tekstil ürünleri, Çitlembik Yayınları’ndan çıkan bir kitapla meraklıları ile buluştu.Ronald T. Marchese, Marlene R. Breu ve İstanbul Ermeni Patrikliği’nin ortak çalışması olan kitap, ‘Splendor & Pageantry: Textile Treasures from the Orthodox Churches of Istanbul’ (İhtişam ve Törensellik: İstanbul Ermeni Ortodoks Kiliselerinin Tekstil Hazineleri) adını taşıyor.

Ermeniler Türklere karşı bir dava daha kazandı

Minneapolis- Ermeni lobisi ve soykırımı destekleme gurupları Türklere ve Türk lobisine karşı bir dava daha kazandı. Federal Mahkemeye dava açan Türk gurupları "Turkish Coalision of America" Üniversite de bulunan Soykırımı Araştırmaları Merkezi'nin Türk gurubunun internet sitesinde yer alan haber ve bilgilere güvenilemeyeceği yolundaki açıklamalarının bilimsel görüş özgürlüğü altında anayasa tarafından korunduğunu ve sınırlanamayacağını ileri sürerek Türk gurubunun açtığı davayı kabul etmedi.

Gizli tanık: Misyonerlik karşıtı faaliyetleri birlikte yaptık

Salih Sarıkaya
Ergenekon soruşturması çerçevesinde önceki gün 7 ilde gerçekleştirilen ikinci operasyonda Zekeriya Beyaz'ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin evlerinde arama yapılmıştı. Operasyonlarda gözaltı olmadı. Savcı Zekeriya Öz'e ifade veren JİTEM mensubu Deniz Uygar'ın, söz konusu isimlerle ilgili önemli iddialar ortaya attığı öğrenildi. Uygar'ın verdiği ifadede, "Zekeriya Beyaz ile TUSHAD'ın talimatları doğrultusunda misyonerlere yönelik likidasyon (tasfiye) amaçlı televizyon programı yaptık. Şahin Filiz, Abdurrahman Küçük, Kadir Albayrak, Salim Çöhce ile TUSHAD'dan gelen talimatla misyonerlere yönelik likidasyon amaçlı konferanslar verdik." dediği ileri sürüldü. 

Oklar Antalya'da atılacak

Antalya'da düzenlenen 2. Kahraman Bagatır İlkbahar Okları Yarışması başladı.Okçuluk Federasyonu'nun faaliyet programında yer alan yarışlar, 100. Yıl Okçuluk sahasında sıralama atışlarıyla start aldı.Yarışlara, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Estonya'dan 364 sporcu katılıyor. Sezonun ilk açıkhava yarışması olan yarışlarda sporcular, makaralı ve klasik yaylarda mücadele edecekler.

Ermeni-Azeri uçak düellosu

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOV
Ermenilerin işgal altında tutmaya devam ettiği Azeri toprağı Karabağ ile Ermenistan arasında sivil uçak seferleri başlatılmak istenmesi ihtilaflı taraflar Erivan ile Bakü arasında hava düellosunun patlak vermesine neden oldu.Azerbaycan yönetimi uluslararası hukuka dayanarak Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Bakü’den izin çıkmadan Hankendi havalimanından tek bir sivil uçağın bile havalanmasına izin veremeyeceğini ilan ederek, “Karabağ başkenti Hankendi’den havalanacak ilk uçağı vurma hakkımızı saklı tutuyoruz” beyanında bulundu. Azerbaycan’ın sert tepkisine dün yanıt veren Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise “Karabağ halkını kimse daha fazla hava ulaşımından mahrum edemez. Planlandığı gibi 9 Nisan’da Erivan’dan kalkacak ilk uçak Stepanakert (Hankendi) havalimanına iniş yapacak. Üstelik o ilk uçağın ilk yolcusu da ben olacağım” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/17429838.asp

Büyükelçiden Ermenistan'a Gözdağı

'İşgal altındaki topraklarımızdan Ermenileri atacak gücümüz ve kudretimiz her zaman vardır...'Mısır'da, 31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü nedeniyle düzenlenen programda konuşan Azerbaycan'ın Kahire Büyükelçisi Şahin Abdullayev, Ermenistan'ı işgal ettiği Azeri topraklarından atma kudretlerinin olduğunu söyledi.

Serj Sarkisyan: Obama’nın 24 Nisan’da Soykırım sözcüğünü kullanmasını istiyoruz

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ermeni Soykırımı konusuyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Tabii ki biz ABD Başkanı’nın 24 Nisan konuşmasında Soykırım sözcüğünü kullanmasını istiyoruz. Bunu defalarca açıkladım. Geçmişte ABD Başkanı’ndan Soykırım sözcüğünü kullanmasını şahsen rica ettim. Ancak istek ve gerçek farklı şeyler” diye konuştu.

"Ermenistan'la protokoller devam etsin"

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Micheline Calmy-Rey, "Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinin devam ettirilmesinden ve protokollerin iki ülke tarafından onaylanmasından yana olduklarını" söyledi.Ermeni basınında çıkan haberlere göre, Erivan'a iki günlük resmi ziyarette bulunan ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bir araya gelen Calmy-Rey, ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı. 

"Ermenistan Bir İki Bölgeyi Azerbaycan'a Verseydi, Sorun Çözülecekti"

Ermenistan Azg gazetesine açıklamada bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri düzeltmek uğruna Azerbaycan'ı kaybetmeyi göze alamayacağını söyledi. Ermenistan'dan bir ya da iki bölgenin Azerbaycan'a iadesini istediklerini ifade eden Davutoğlu, "Bu durumda Azerbaycan da sınırı açacaktı..." değerlendirmesinde bulundu.

Ermeni-Türk Kökenli Karaoğlan Beğenildi

Alman RTL kanalında düzenlenen "Let's Dance" yarışmasına katılan Duisburg doğumlu "Türk-Ermeni" kökenli Thomas Karaoğlan ve partneri Sarah Latton'ın dans performansı beğenildi.

Irkçılıktan kurtulmamıza vesile olsun

Mehmet Y. Yılmaz
TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin Ermeni asıllı vatandaşlarından  Profesör Daron Acemoğlu’nun Türkiye’nin OECD temsilciliğine atanmak istenmesi ile ilgili haberleri dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur...Benim ilgimi çeken husus bu haberin gazetelerde bir tür “lütuf ve yüce gönüllülük” gibi sunuluyor olması.Oysa tam tersi geçerli olabilir. Yani Acemoğlu’nun bu görevi kabul etmesi bir lütuf olarak değerlendirilmeli, teklifin kendisi değil.Irkçılığın toplumumuzun en küçük hücrelerine kadar nüfuz ettiğini gösteriyor haberin bu şekilde sunulması.Oysa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler de, Rumlar da, Yahudiler de bu ülkede yaşıyorlar, vatandaşlık görevleri olarak vergi veriyorlar, askere gidiyorlar, seçimlerde bizler gibi bir oy hakları var.Ama kamu hizmetinde görevlendirilmeye sıra gelince varlıkları ancak dünya çapında işler başardıkları zaman akla geliyor.Kurdukları vakıflara bin türlü zorluklar çıkartılıyor, mallarına el konulabiliyor, bunu telafi etmek için kanun çıkarmak bile yeterli olmuyor.Dilerim ki Profesör Acemoğlu’na yapılan bu teklif, bundan sonra bu tür ayrımcılıklardan ve ırkçılık utancından kurtulacağımıza yönelik bir işaret olur.  

Ermeni büyükelçi atanabilir mi?

H.İbrahim CAN
Böyle kıymetli bir beynin, Ermeni tezlerini önyargılı bir biçimde destekleyen Fransa’da –OECD bünyesinde de olsa- büyükelçi olarak atanması bir çok açıdan yararlı olacaktır. Makamların himayecilikle değil, maharet ve liyakate göre dağıtılmasına da iyi bir örnek olacağı kanaatindeyiz.Aslında kendisinden ekonomist olarak yararlanma yolları da aranmalıdır. Acemoğlu, Bediüzzaman’ın “(Ermeniler) uyandılar, dünyaya yayıldılar, terakkiyat tohumlarını topladılar, vatanımızda ekecekler. Bizi medeniyete mecbur, terakkîye ikaz, bizdeki fikr-i milliyeti hüşyâr ediyorlar” sözleriyle tarif ettiği kimselerin en güzel örneklerinden. Üstadın bir asır öncesinde gördüğü bir gelişmenin şimdi hayata geçiyor.

Başbakanlık’ta ‘Mor Gabriel’ zirvesi

Okan KONURALP
Başbakan Tayyip Erdoğan, Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur) ile Yayvantepe, Eğlence ve Çandarlı köyleri arasındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle Başbakanlık Konutu’nda Süryani dini liderlerle görüşme yaptı. Yargı sürecinin ele alındığı görüşmeye “Antakya, Tüm Doğu Patriği ve Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği” Mor İğnatiyos Ignatius Zakka I. Iwas ve “Midyat-Turabdin Metropoliti” Mor Timotheos Samuel Aktaş da katıldı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu süreçle ilgili bilgi verdi. “Öncelikle yargı sürecinin tamamlanmasını bekleyelim” mesajı veren Başbakan Erdoğan’ın, “Mor Gabriel Manastırı’yla ilgili arazi sorunun sulh içinde halledilmesi konusunda elimizden geleni yapacağız. Diğer vatandaşlarımız gibi Süryani kardeşlerimizin de sorunları bizim için önemlidir. Bundan şüpheniz olmasın” dediği kaydedildi. 

'Kitap yazıyordum' açıklaması Twitter'da espri konusu oldu

Beyaz ve kızının bu gayreti internet ve Twitter'da esprilere yol açtı. Genç Siviller'den Yıldıray Oğur, Beyaz'la ilgili Nedim Şener'e gönderme yaparak, "Ya Hrant için adalet diye bağırırsa" notu düştü. Oğur konuyla ilgili twitinde "Cemaat kitabı yazıyordumu anladık ya Zekeriya Beyaz kapıdan çıkarken 'Hrant için adalet için' diye bağırırsa?" ifadelerini kullandı. Benzeri bir twit de Cihad Kayaduman'dan geldi. O da, "Zekeriya Beyaz da 'Hrant için adalet için' diye bağırır mı acaba :)" esprisi yaptı. holy_sin rumuzunu kullanan bir diğer Twitter kullanıcısı ise "Zekeriya Beyaz: 'Fethullah Gülen ve Said-i Nursi hakkında kitap yazıyordum'... yesek mi :)" diye yazdı. 

Fransa inkar yasasını yeniden görüşecek

Fransa’da parlamentodan geçtikten sonra senato aşamasında Türkiye’nin baskısı ile dondurulan "Ermeni soykırımını inkâr yasası" yeniden gündeme geliyor… Fransa Ulusal Meclisi, 2001 yılında “Fransa, 1915 Ermeni soykırımını açıkça tanır” diyen bir karar kabul etmişti. Ardından 12 Ekim 2006 tarihinde Fransız Parlamentosu’nun alt kanadı, “İnkarı suç sayan” yasa teklifini onaylamıştı. Senato’ya sevk edilen teklif, tarihi tarihçiler yapar’ diye ayaklanan tarihçilerin ve Türkiye’nin itirazları üzerine, senato aşamasında dondurulmuştu.

Vatandaşımızın etnik kökenine bakmayız

Mehmet Metiner
Tarihi Irak ziyareti dönüşü uçakta, gazeteci arkadaşlarla birlikte, Başbakan Erdoğan’la sohbet etme imkanı bulduk. Başbakan Erdoğan Ermeni asıllı Ekonomist Daron Acemoğlu’nu OECD temsilciliğine atanması konusunun sorulması üzerine şu cevabı verdi: “Çok değer verdiğimiz ABD’de öğretim görevlisi olarak bulunan çok yetkin bir arkadaşımız. Kendisini çağırdık, görüştük. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığımızı söyledik. Kendisi birkaç bilimsel konu üzerinde çalıştığını söyledi. ‘Bitirir bitirmez emrinizdeyim’ dedi. Biz vatandaşlarımızın etnik kökenine bakmadan hareket ederiz.”

″Obama’nın gece kabusu″: Ermenistan Moskova’nın ″eli altında″ yer alırsa?

«Heartland: Eurasian review of geopolitics» dergisi ″Obama’nın gece kabusu″ olarak adlandırdığı ″Rusya’nın dostları ve düşmanları haritası″nı yayımladı. Derginin kanaatine göre; Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev ve başbakan Vladimir Putin ″Rus Projesi″ adında gizli bir projesi var ve bunu ısrarlı bir şekilde hayata geçiriyorlar. Bu projenin amacı ″Rus Birliği″nin yaratılması, Rusya bünyesinde eski SSCB cumhuriyetlerinin entegrasyonu. Projeye göre; Ukrayna’nın bir bölümü olan Doğu Ukrayna ve Kırım yarımadası, Kırgızistan, Özbekistan, Belarusya, Kazakistan, Ermenistan ve Tacikistan ″Rus Birliği″ne girmeliler.

Süryanilerin 1 Nisan Akitu Bayramı Kutlu Olsun

Dünyanın en eski bayramı olan (7000 yıllık) Akitu Bayramı, Asur ve Babiller’ den bu yana Süryani halkı tarafından, cumhuriyete kadar kutlanmaktaydı. 1915’ten sonra yaşanan kırımlardan ve Cumhuriyetle birlikte yaşatılan baskılardan, yasaklardan ötürü neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir bayramdır, Akitu bayramı. Uzun süren kıştan sonra tarımsal faaliyetlerin başlama dönemini ifade eden bu bayramda halk tarlalarda ya da kırlarda piknik yaparlardı, toplu yemekler yenilirdi.

İstanbul'un 100 koleksiyonu

İstanbul kültür başkenti kapsamında yayınlanan İstanbul'un 100 koleksiyonu kitabı geçenlerde satışa çıkmıştır.İ.B.B. Yayınları tarafından basılan bu kitapta İstanbul’un 100 koleksiyoneri ile yapılan röportajlar yar almaktadır. Bu koleksiyonerlerden biri olan Yetem Çubukçuoğlu’nu tanıtan yazı aşağıda.

Şişli’den Haberler

Şişli A bayan voleybol takımı Türkiye deplasmanlı 2. ligdeki son maçında Lig lideri Yeşilyurt takımına 3-1 mağlup oldu.

Daha neyi ispatlasınlar

Ertuğrul Özkök
Üsküdar’ın arka sokaklarında bir bina. Üzerinde “Kalfayan İlköğretim Okulu” yazıyor… Ama asıl dikkatimi çeken plaka karşı duvarda asılı.Üzerinde “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazıyor.Okulun ve vakfın yetkililerine “Bu plaka mecburi mi” diye soruyorum. Okulun müdürü “Kendi isteğimizle astık” diyor. Öteki insanlara bakıyorum. Herkeste derin bir sessizlik. Cemaatin genç üyelerinden biri müstehzi bir ifadeyle araya giriyor:“Hürriyet’in logosundaki o yazı niye yazılısıysa buradaki de o...”Hafifçe gülümsüyoruz. Sanki kimsenin sonuna kadar samimi olmadığı bir maskeli balodayız. Sözü yine ben alıyorum:“Bu plakayı buraya hangi duygularla astığınızı tahmin ediyorum. Ama ben kendi duygumu anlatayım. Bu ülkenin çoğunluğunu oluşturan grubun bir üyesi olarak bir Ermeni okuluna bu yazının yazılmasını sağlayan iklimden ben rahatsızım.” Yani bu insanların ülkeye bağlılığını ispat etmeleri için bunu oraya asmaları gerekli mi? 1915’in o hepimizi hâlâ ağır suçluluk duygularının altında ezen trajik olaylarına, 1980’lerdeki ASALA döneminin yarattığı korkulara rağmen bu ülkede kalmayı tercih etmiş 60-70 bin insan daha neyi ispatlamalı... “Herhalde doğrusu ‘Ne mutlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım diyene’ olmalıydı” diyorum. Evet, öyle olmalıydı.

Zirve katliamı ile ilgili 6 ilde arama yapılıyor

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmanın ardından bu sabah aralarında İstanbul'un da bulunduğu 6 ilde operasyon başlatıldı. Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın evinin de arama yapılan adresler arasında olduğu belirtildi.Operasyon için sabah erken saatlerde İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Savcılık talimatıyla arama kararı alınan adreslere karşı başlatılan operasyonda polis İstanbul, Ankara, Adana, Konya, Malatya ve Antalya'daki adreslere gitti.  

Ermeni asıllı büyükelçi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ermeni kökenli Türk vatandaşı Daron Acemoğlu'na OECD nezdinde daimi temsilcilik için teklif götürdüklerini, ancak Acemoğlu'nun teklifi 'şimdilik' kabul etmediğini söyledi.

Acemoğlu’nu OECD Daimi Temsilcisi olarak Paris'e tayin etti... Ancak akademik kariyerini öne sürerek teklifi geri çevirdi.


Yıllar Sonra Ermeni açılımını ardından Türkiye bir ilki daha gerçekleştirdi. Ermeni kökenli vatandaşımız Daron Acemoğlu’nu OECD Daimi Temsilcisi olarak Paris'e tayin etti. Ancak akademik kariyerini öne sürerek teklifi geri çevirdi. Acemoğlu “Ancak benim kariyerimde bazı planlarım var. Onları tamamladıktan sonra ileride düşünebilirim” dedi.

Paris'e Ermeni kökenli büyükelçi atanabilir

Zeynep Gürcanlı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu basına kapalı toplantıda açıkladı: Ermeni kökenli bir büyükelçiyi Paris'e atamaya hazırlanıyoruz...İddiayı ortaya atan Ermeni basını oldu. Onların dayanağı da Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun kapalı bir toplantıda, İstanbul’daki Wilton Park toplantısında küçük bir gruba yaptığı konuşma.

Amerikalı Eşbakan: Dağlık Karabağ Sorununun Çözümü Konusunda Status-Quo’nun Herhangi Biri İçin Elverişli Olmaması Olasıdır

″Dağlık Karabağ sorunu ″dondurulmuş″ değil ″devam eden″ çatışma olarak kabul edilmekte.″ Konuya ilişkin açıklama AGİT Minsk Grubu Amerikalı eşbaşkan Robert Bradtke’nin Carnagie Vakfı Washington Fonu tarafından organize edilen Dağlık Karabağ sorununa ilişkin tartışmada yaptığı açıklamada geldi...Bradtke açıklamasında ″Durum hala istikrarsız. Bu çatışma basında sıklıkla aydınlatılmamakta″ dedi. Ancak buna rağmen Amerikalı eşbaşkan, ABD’nin Dağlık Karabağ sorununu barışçı yolla çözme yönünde uğraştığı konusunda teminat verdi.ABD’li eşbaşkan ″Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda status-quo’nun herhangi biri için elverişli olmaması olasıdır, ancak varolan durum istikrarı garanti etmiyor″ dedi.
 

Suriye Ermeni toplumu temsilcisi: Ermeni toplumu kendini iyi hissediyor, gündelik hayatını normal mecrasında sürdürüyor

″Ermeni toplumu kendini iyi hissediyor, gündelik hayatını normal mecrasında sürdürüyor.″ İlgili açıklama NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Suriye Emeni toplumu temsilcisi, ″Pyunik″ Fonu başkanı  Gabriel Çemberciyan’dan geldi. Çemberciyan sadece Ermeni toplumunun değil, Suriye’de varolan siyasi durumun da aynı zamanda sakin olduğunu belirterek ″Suriyeye ilişkin dışardaki haberler çok abartılmış durumda. Ülkede herhangi bir tehlike yok.  

Soner Yalçın, Ermeni vatandaşları ve aşiretleri fişlemiş

Derviş Genç
 Ergenekon soruşturması kapsamında Oda TV'de yapılan aramalarda ele geçirilen bir dosyanın içinde Ermeni vatandaşların nüfus bilgilerinin olduğu ortaya çıktı. Oda Tv'ye yönelik operasyon sonrasında 17 Şubat 2011 tarihinde Savcı Zekeriya Öz'e ifade veren Yalçın'a "ODA TV'de yapılan aramada yarım kapak karton dosya bulunduğu, dosyanın üzerinde "Diyarbakır ili Lice ilçesinde oturan Ermeni vatandaşların nüfus kayıt örnekleri" ibarelerinin yazılı olduğu dosya içerisinde ise çok sayıda kişiye ait nüfus kayıt bilgilerinin olduğu görülmüştür.

Սիվիլիթաս հիմնադրամը հրավիրում է իր նոր քննարկումների շարքի/The Civilitas Foundation cordially invites you to the next discussion in its new series:

One Hundred Questions, One Hundred Answers.The event will take place at theYerevan Golden Tulip Hotel, Rossini Hall, on April 6, Wednesday, at 4 p.m.

'Haram kemik'ten bugünlere

Rasim Domaç
Bu topraklarda bir Ermeni ailenin hikâyesi... Kahveci babaannesinin izinden giden nevi şahsına münhasır bir restorancı... Mari Esgici, Diyarbakır'dan başladı anlatmaya, İstanbul'a uzandı. Çoğu zaman Müslüman gibi yaşamak zorunda da kaldık. Bizim gibi yüzlerce Ermeni aile de Müslüman gibi yaşar göründü. Bodruma iner, dua eder, istavroz çıkarır sonra yukarı çıkar Bismillahirrahmanirrahim derdik.

İkinci 'Varlık Vergisi Faciası'

Baskın Oran
Cahit Kayra büyüğüm (Mülkiyelilik hasebiyle büyük ağabeyimdir; d. 1917), ‘Savaş, Türkiye, Varlık Vergisi’ adlı bir kitap yayınladı. 10 yıl önce Cumhuriyet’te yapmış olduğu (s. 116, dipnot) “Bu vergi ırkçıydı” tespitinden vazgeçti, bunun tam tersini söyledi: Irkçılık filan yapılmadı. Türkler gayrimüslimlerden fazla bile ödedi, dedi. Bu kadar donanımlı birisi, olaydan 69 yıl sonra bunu nasıl yaptı, anlayamadım. Ama kitapta, birtakım tanıdıklarının kendisini teşvik ettiklerini söylüyor (s. 17-18). Büyüğüme akıl vermek haddim değil ama keşke uymasaydı. Uymasaydı, çünkü bu verginin Cumhuriyet tarihinin en büyük resmi yüzkarası olduğunu artık bilmeyen yok. (Sayın Cahit Kayra, İttihat ve Terakki zihniyetinin temsilcisi olarak görevini yapıyor. Ancak güneş de balçıkla sıvanmıyor. HYETERT)

Pamuk'u hedef gösteren Yargıtay 'Hukuk' Kurulu (!)

Oral Çalışlar
Bu karar, eleştiri hakkını, tarihi resmi tarihin dışında yorumlama hakkını yasaklayacak bir anlayışı hukuk haline getirdi…Hatırlatırım bu kararı Yargıtay’ın 12 Eylül referandumundan önceki dönemde göreve gelmiş olan üyeleri vermiş bulunuyor… Bu kararı herhangi bir uluslar arası hukuk platformunda savunmaya kalkmanız durumunda, bakalım size itibar eden kaç kişi çıkıyor?

Hrant Dink: Gerçek Laik Akp!

Hrant Dink'in Öldürülmeden Önce ABD'li Diplomatlara Söyledikleri Wikileaks Belgelerinden Çıktı.19 Ocak 2007'de öldürülen Dink, 14 Kasım 2006'da bir grup ABD'li yetkiliye şunları söyledi: Türkiye'de gerçek laikliği AKP temsil ediyor. Olumsuzlukların kaynağı din değil, milliyetçiliktir.

Dink suikastı davası 30 Mayıs'a ertelendi

Mahkeme, müdahil avukatlarından Fethiye Çetin’in bir bankaya ait güvenlik kamera görüntülerine ilişkin TÜBİTAK’ın hazırladığı rapordaki çelişkilerin giderilmesi talebini kabul etti. Mahkeme, söz konusu raporun ekinde yer alan “h.dink" ifadesinin açıklanması için hard disklerin yeniden TÜBİTAK’a gönderilmesine karar verdi. Duruşma 30 Mayıs'a ertelendi.

Bazı Büyükelçileri bizimkiler vurdu!

Mehmet Baransu/ Sadık Güleç
Eski bir özel harekâtçı olan Susurluk olayıyla ilk kez adı duyulan Ayhan Çarkın ortaya çarpıcı iddialar atmaya devam ediyor. Çarkın, "ASALA dosyasını açın. Büyükelçilerimizi derin devlet öldürdü" dedi… Bu Dağlık Karabağ’a kadar uzanıyor. Orada da bir Ergenekon var. Ermenilere saldırıyoruz değil mi? Bir katliam yapıp fotoğraflarını çektin mi iş Ermeni’ye kalır. Çiller döneminde bu adama her türlü yetki verildi. Her türlü pasaport verildi. (Derin Devlet konuşuyor. HYETRT)

Basına Ve Kamuoyunun Dikkatine

Türkiye’de 12 Haziran 2011 de yapılacak parlemento seçimlerinde AKP’den Aday adayı olan Süryani asıllı Ferit Markus Ürek’in kamuoyu ile paylaştığı ‘’ TÜM SÜRYANİLER BENI DESTEKLIYOR ‘’ bildirisi ile ilgili ne Süryani halkının ne Avrupada bulunan sivil toplum kuruluşları ve Metropolitliklerin nede kendisine referans olarak gösterdiği Türkiye’de bulunan başda Mor Gabriel Manastırı ve diğer manastırların desteği yoktur.

‘Hrant İçin Geldik, Şık Nereden Çıktı?’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘in öldürülmesine ilişkin davanın 17. duruşması öncesinde Dink‘in yakınları ve arkadaşları, protesto yürüyüşü düzenledi. Bazı eylemcilerin Ahmet Şık‘ın resmi ile kitabının kapağını taşıması tartışmalara neden oldu. Bir bayan eylemci, "Ben Hrant için buradayım. Ahmet Şık ve Nedim Şener, Hrant hakkında yazdıkları için gözaltında değiller.” diyerek Şık‘ın fotoğraflarının taşınmasına tepki gösterip gruptan ayrıldı. !!! 

Zirve saldırısında öldürülen Tilman Geske'nin eşi: Hükümeti, 'Zirve'den vuracaklardı

Tanju Özkaya
Zirve Yayınevi'nde öldürülen Alman uyruklu Tilman Geske'nin eşi Suzanna Geske, katliamın kodlarının Kafes ve Ergenekon iddianamelerinde olduğunu söyledi. Türkiye'nin imajına zarar verip hükümeti zor durumda bırakmak isteyenlerin Zirve planını devre soktuğunu vurgulayan Geske, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı Ülger'in de aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuklanmasının sürpriz olmadığını belirtti.

Pamuk’un avukatı: Temyize gideceğiz

NOBEL ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük’ sözü nedeniyle tazminata mahkum edilmesinin ardından avukatı Haluk İnancı kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Hrant Dink duruşması başladı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 17. duruşması başladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal cezaevinden getirildi.

İki sanık hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliye bahçesine alındı ve yemekhane kapısından içeri alındı.

Bazı tutuksuz sanıkların da katıldığı duruşmada, Dink ailesi de hazır bulundu.

http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/03/28/hrant.dink.durusmasi.basladi/611336.0/index.html

Öfkenin Şenliği

Kaya Genç
'Sıçanların iğrençliğini siyasetin kirine yeğlerim' . 'Öfkenin Şenliği'nde bir nevi 'Fareler ve İnsanlar' öyküsü sunuyor Jaklin Çelik: 'Kitabımın anlatıcısının içinden çıkmaya çalıştığı durum, bir kapalılık hali. Bu kapalılık azınlık olmaktan kaynaklı bir saklı yaşam. Tıpkı sıçanlar gibi...

İspanya Ermeni Davası Komisyonu, Ermeni Soykırımının tanınmasını talep ediyor

İspanya «Ermeni Davası Komisyonu» başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’dan Ermeni Soykırımının tanınmasını talep etti.İspanya Parlamentosu, Katalonya bağımsızlık yanlısı ve Bask ulusal partilerinin Ermeni soykırımının tanınmasına yönelik başvurusunu 9 Mart’ta reddetmişti.İspanya «Ermeni Davası Komisyonu» bu vesileyle başbakan Rodriguez Zapatero’nun 2004 yılında BM’e ″Medeniyetler İttifakı″ Projesini sunduğunu hatırlattı.  

2015 Ermeni meselesiyle hesaplaşma yılı olacak

Davutoğlu, "2015, Ermeni meselesi başta olmak üzere bizimle tarihi hesaplaşma yapmak isteyenlerle yüzleşme yılımız olacaktır" dedi.

Yargıtay Orhan Pamuk’un Nobel parasına göz dikti

Yargıtay, Nobel’den 1.3 milyon dolar ödül alan Pamuk’un “1 milyon Ermeni öldürdük’ sözlerinden ‘milli duyguları incinen’ Kerinçsiz ve 5 kişiye biner TL tazminat ödenmesine hükmetti… Prof. Dr. Baskın Oran: Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun Orhan Pamuk hakkında verdiği tazminat davası kararı tam olarak bir ‘Ördek Hayri’ hikayesidir… TESEV Başkanı Can Paker: Pamuk davasının tazminat cezasına çarptırılarak sonlanması Türkiye için büyük bir ayıp. İnsanlar fikirlerini özgürce söyleme hakkına sahiptir.

Irkçı Değilim Ama...Yazılı Basında Irkçı-Ayrımcı Söylemler

Eser Köker ve Ülkü Doğanay'tan İHOP Sunumu
•Kürtler, Ermeniler, Hıristiyanlar, Aleviler, Kemalist laiklik anlayışı karşısında tehdit olarak algılanan Müslümanlık biçimleri, Türkiye'de çalışan yabancı kadınlar ve genel olarak yabancılar, yazılı basında olağanlaştırılan ırkçı-ayrımcı söylemin hedefleri arasında yer alırken, bu grupların hak talepleri ne haber kurgusunun ne de haber dilinin içinde yer bulabilmektedir. •Türkiye'de yaşayan Romanlara, Araplara, Süryanilere, Yahudilere, Asyalılara, siyahlara, eşcinsellere yönelen ayrımcılık ise görmezden gelinmekte, bu türden gruplar gazete sayfalarında görünmez kılınmakta, habere konu edildikleri durumlarda ise bunlara yönelik yerleşik kalıp yargılar yeniden üretilmektedir.

Köşk'ün Dink cinayeti maratonu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla Hrant Dink suikastı için devreye giren Devlet Denetleme Kurulu, 2 üyenin koordinasyonunda soruşturma ekibi oluşturarak çalışmalarına başladı.

Irak Meclisi Halepçe Katliamını Soykırım Olarak Tanıdı

Irak Meclisi Saddam Hüseyin döneminde Halepçe’ye yapılan zehirli gaz saldırısını soykırımı olarak tanıdı.Bağdat hükümetinin Kürtlere karşı başlattığı operasyon sırasında, savaş helikopterleri ve uçaklardan Halepçe’ye zehirli hardal gazı atılmıştı.

Koltuk gitti!

Rusya, zorlu deplasmanda Ermenistan karşısında bir puanı aldı ama... Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri B Grubu'nda Ermenistan, Rusya'yla kendi sahasında golsüz berabere kaldı. İrlanda evinde Makedonya'yı 2-1 mağlup etti ve liderliğe yükseldi.