Etiketler

Ermeni kilisesi 17 Nisan’da «Tsaghkazard» yortusunu kutluyor

Ermeni Apostoli Kilisesi 17 Nisan’da İsa Mesih’in Kudüs’e girişini simgeleyen «Tsaghkazard» yortusunu kutluyor. «Tsaghkazard» yortusu yıllar önce çocukların kutsanması günü olarak ilân edilmişti.Yortu vesilesiyle Katolikos Garegin II çocuklara hitaben bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajla özellikle şunlar ifade edilmekte:

TMK mağduru vekiller

Dilek Kurban
CHP’den Meclis’e girecek reform yanlısı az sayıda ismin, AK Parti’yi demokrasi ve insan hakları yönünde zorlayacak muhalefet yapma güçlerinin, partideki milliyetçi/devletçi kanadın direnciyle karşılaşması hayli olası. Böylesi anlarda, parti yönetiminin ağırlığını reform yanlılarından yana kullanacağı beklentisi, yönetimin milletvekili adaylarını belirlemede sergilediği ideolojik tercihler göze alındığında gerçekçi görünmüyor. Kaldı ki CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, bu yasama döneminde, partiden tasfiye ettiği eski yönetimle birlikte hareket etmesi, ‘yeni’ CHP’den yeni bir muhalefet beklememiz için bir neden sunmuyor. Tekrar hatırlatalım: Gayrimüslim cemaat vakıflarına devletçe el konan mallarının bir kısmının iadesini öngören ve eksiklerine rağmen AK Parti’nin 8 sene boyunca yaptığı en önemli reformlardan biri olan yeni Vakıflar Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP’nin sunduğu dilekçenin altında Kılıçdaroğlu’nun da imzası bulunuyordu.

Anne Çerkes Baba Ermeni Olursa…

Markar Esayan, köşe yazılarındaki samimi ve sıcak üslubunun yanı sıra dördüncü romanının hazırlığını yapan bir edebiyatçı. Çerkes bir annenin ve Ermeni bir babanın çocuğu.Daha en başından ve en yakınından gelen zorluklarla başlamış 'hayat' denen 'en gerçek' hikâyeye... Zaman gazetesinden Fatih Vural Taraf Gazetesi yayın koordinatörü de olan Esayan ile hikâyesini konuştu.

Dünya Kiliseler Konseyi başkanı Paskalya mesajlarında 1915 Ermeni Soykırımının anılması çağrısında bulundu

2011 yılı Rabbin göğe alınışı Paskalya yortusu ve Ermeni Soykırımını anma günlerinin aynı güne ratlaması vesilesiyle Dünya Kiliseler Konseyi (World Council of Churches, WCC) ve Avrupa Kiliseler Konferansı  (Conference of European Churches, CEC) Genel sekreterleri Dr. Olav Fykse Tveit ve Dr. Dr. Viorel Ionita  13 Nisan’da yaptıkları ortak duyuruda tüm üye kiliselere Paskalya mesajlarında 1915 Büyük Ermeni Soykırımının 1.5 milyon kurbanının anılması çağrısında bulundular.Duyuruyu kısaltarak sunuyoruz:

Dinlerin Kardeşliği Nobel Barış Ödülü'ne Aday

Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan dinlerine mensup 120 kişiden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu 2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat, kendilerini izleyen ve koro hakkında bilgi edinen bazı bakan, rektör, bilim insanları, büyükelçi, profesör, sanatçı ve Nobel ödüllü kişilerin önerisiyle, ödüle aday gösterildiklerini söyledi. Koroda, imam, papaz, rahibe, öğrenci, öğretmen, manifaturacı, ev hanımı, kuyumcu, mimar ve emekli gibi farklı meslek gruplarından kişiler bulunduğunu belirten Özfırat, korodaki Alevi, Sünni, Katolik, Ortodoks, Ermeni ve Musevi vatandaşların dostluk ve kardeşlik mesajları verdiklerine dikkat çekti. Özfırat, ödül için adaylık dosyasını kapsamlı bir şekilde hazırladıklarını kaydetti.

Türk Ermeni İlişkileri Konulu Konferans

Gaziantep Üniversitesi'nde, Okutman Mehmet Biçici tarafından, "Geçmişten Günümüze Ermeniler ve Türk Ermeni İlişkileri" konulu konferans düzenlendi. Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda düzenlenen konferansta konuşan Biçici, "1915 yılında Osmanlı topraklarında yaşayan tüm Ermeni vatandaşlarını soykırım amacı ile tehcire tabi tutup; yollarda kimine göre 1, kimine göre 1 milyon 500 bin, kimine göre ise 2 milyon Ermeni'yi öldürmüşüz, bizi bununla suçluyorlar.Bu iddiayı kanıtlayamadıkları gibi daha ölü sayısında bile bir karara varamıyorlar" dedi.

ABD Kongresi'ne 29 Ekim Karar Tasarısı Sunuldu

Ermeni lobisinin ABD Kongresi'nde faaliyetlerini yoğunlaştırdığı nisan ayında, Kongre'deki Türk dostu milletvekilleri de karşı atağa geçti. ABD Kongresi'ndeki Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanları, Temsilciler Meclisine, Türkiye'ye yönelik övgülerin yer aldığı "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" konulu karar tasarısı sundu.

Ermenistan'a Macaristan'dan Şok

Macaristan Parlamentosu, Ermenilerin Dağlık Karabağ’da Azerilere karşı toplu katliam gerçekleştirdiğini tanıyan bir karar tasarısını gündeme aldı.

Başbakan Erdoğan: Merhamet elimizi, ateşin düştüğü coğrafyalara uzatacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak küresel ve bölgesel çapta verdikleri mesajın sadece adalet ve hak çağrısı olmadığını aynı zamanda merhamet çağrısı da olduğunu belirtti. ... Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin açılışı Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen "Merhamet Peygamberi" adlı programla yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldığı programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Süryani Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Ermenileri Patriği Vekili Aram Ateşyan ve çok sayıda davetli katıldı.

Sen ki...

Ahmet Altan
Yaratılanı Yaratan'dan ötürü seven bir geçmişten geldin.
Sen, bu tarihin çocuğusun. Meydan okumak yakışmaz sana. Sen, meydan okunacak olansın. Övünmek yakışmaz sana. Sen, övülecek olansın. Sen, "toprak vatanım, nev-i beşer milletim" diyen şairin çocuğusun. Dünya senin vatanın, insanlar senin milletin. Dininle, dilinle, inancınla, tevekkülünle, bu dünyanın kulu ve efendisisin, ne başkasını kendinden, ne kendini başkasından ayırırsın. Sen ki bu geçmişin çocuğusun... Hüzün kadar vakar yaraşır sana, tevekkül kadar tevazu yaraşır. Sen ki bu geçmişin çocuğusun, ne başını eğersin, ne başları eğdirirsin. Dünya vatanın senin, insanlar kardeşin. Çünkü sen bu geçmişin çocuğusun.

Sibil Albümünün İlk Klibi

Sibil Pektorosoğlu albümünün ilk klibi yönetmen Özkan Aksular tarafından çekildi.Klib 16 Nisan Cumartesi sabah 10:00 - 12:00 arası Kanal 24 'de Hakan Çelik’in sunduğu "Hafta sonu Moderatörü" programında ilk kez yayınlanacak.

Primate Visits California State Assembly and Delivers Opening Prayer

Western Diocese e-Newsletter/ Dear Reade
His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church in North America offered the opening prayer at the start of the session in the California State Assembly in Sacramento. The Primate was accompanied by Rev. Fr. Asoghig Jamgochian, Parish Priest of St. James Armenian Church in Sacramento and several community members from Turlock and Los Angeles.

İstanbul’un Ermeni mimarları sergisi

İstanbul’un eşsiz sembolleri haline gelmiş ve 19. yüzyıl sonu İstanbul’da yaşayan 40 Ermeni mimarın imzasını taşıyan bu eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi Bahçeşehir Üniversitesi’nde açıldı… Serginin küratörü Hasan Kuruyazıcı da hazırlık aşamasında serginin görsel ağırlığı olmasına dikkat ettiklerini ve Ermeni mimarların İstanbul’da yaptığı eserlerle ilgili yaklaşık 15 yıl süren bir çalışma yaptığını söyledi. Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki sergi 30 Nisan’a kadar görülebilir.

ABD Kongresi’nde 29 Ekim sürprizi

Tolga Tanış
Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıldönümü sayılan 24 Nisan yaklaşırken ABD Kongresi’nde lobi mücadelesi yeniden hızlandı. Ermeni tarafının bastırmasına rağmen Meclis’e halen bir “soykırım tasarısı” sunulmadı. Ancak Türk dostu milletvekilleri, ortak bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı teklifi hazırlayıp sürpriz yaptı...Kongre çevreleri, Cumhuriyetçilerin görevde olacağı en az iki yıl boyunca ABD Kongresi’nden bir Ermeni tasarısı geçmesinin zor olduğu görüşünde. ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan bildirisinde ise yine ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullanacağı ve soykırım tanımına yer vermeyeceği tahmin ediliyor.

Le Monde analisti: Madrid ilkeleri uygulanmayacak

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan, özellikle uygulanmayacağını bildiklerinden, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik Madrid ilkelerine resmi olarak ″Evet″ diyebilirler. Konuya ilişkin açıklama Internet-konferansı esnasında Stratejik Araştırmalar Fonu uzmanı, Le Monde analisti Kayts Minasyan’dan geldi. Minasyan bunu Avrupa ve Amerika’da çok iyi anladıklarını ancak şimdilik temkinli bir tutum gösterdiklerini belirtti.

AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları: Yukarı Karabağ 'da Barış Zamanı Geldi

Eş başkanlar, görüşmeden sonra kurumun resmi internet sitesinde bir bildiri yayımladı. Bildiride, Yukarı Karabağ sorununun çözümünden emin olunduğu, barış anlaşmasının hazırlanmasının zamanının geldiği kaydedildi. Yukarı Karabağ topraklarında, Ermeniler tarafından açılması planlanan havalimanı hakkında da duyulan endişenin ifade edildiği bildiride, havaalanının iki ülke arasındaki gerginliği daha da artıracağına dikkat çekildi.

O Fransız Türkiye'ye Fransız değilmiş

Kayhan Karaca
"Sorum aslında Türkiye lehine bir soruydu sadece Türkiye'de dini azınlıklara eşit muamele yapılıp yapılmadığını sordum bana kibarca 'evet' diyebilirdi. Bundan Türkiye onurlanırdı. Sayın Erdoğan ya bilmediğinden ya da kötü niyetle hata işledi. Fransa’nın laiklik politikası sadece kamusal alanda her türlü dini simgenin gösterilmemesini öngörüyor. Bir başbakanın bireyi ilgilendiren inanç özgürlüğü ile dinler için tarafsız olması gereken kamusal alanı birbirine karıştırması beni çok şaşırttı. Madem başbakansınız bir kişiyi yargılamadan önce bilgi edinmelisiniz.""Ben anne tarafından Ermeni’yim dedemin adı Seryan efendiydi. Anneannem ve dedem İstanbul Kadıköy’de yaşarlardı. Dedemin bir halı fabrikası vardı, annem ve babam 1915’e kadar İstanbul’da yaşadılar.

'Soykırım tanınmadıkça ilişkiler normalleşemez'

ABD Kongresi'nde, Ermeniler tarafından 1915 yılı olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesinde anma töreni düzenlendi...Demokrat Parti California milletvekili Adam Schiff, törendeki konuşmasında, Obama'nın başkan olmadan önce 1915 olayları için "soykırım" dediğini hatırlatan Schiff, şöyle devam etti:"Maalesef, hem geçen yıl, hem de 2009 yılında, 1915 olayları için 'soykırım' nitelemesini kullanmadınız. Belki de Amerikan yönetiminden bazı yetkililer, 'soykırımı' tanımayı geciktirerek, ABD'nin Türkiye ile Ermenistan arasında olası bir uzlaşıyı hızlandırabileceğini düşündü. Şimdi çok açık ki, protokol süreci, Amerikan yönetiminin 'soykırım' ifadesini kullanmasını engellemek ve Ermeni tasarısının Kongre'de görüşülmesinin önüne geçmek için Ankara tarafından yapılmış hesaplı bir hareketti. Şimdi gerçekler ortaya çıktığına göre, sizi 2008 yılında güçlü biçimde savunduğunuz net pozisyona geri dönmeye çağırıyorum".

"Ermeni milletvekileri Erdoğan'a soru soramadı"

Ermenistan basını, dün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konuşma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan’a soru sormak isteyen Ermeni milletvekillerinin engellendiğini öne sürdü. İddia Asamble’de bulunan Ermenistan Milletvekili Naira Zohrabyan tarafından ortaya atıldı. Zohrabyan, kendisi gibi Ermenistan temsilcisi olan Zaruhi Bostancıyan ile birlikte Başbakan Erdoğan’a soru sormak için Asamble sekreterliğine başvurduklarını ve kendilerine üçüncü ve dördüncü sırada soru sorma hakkı tanındığını söyledi.Ermeni temsilci dün aniden sıraların bilinmeyen bir nedenle değiştirilerek kendisinin 21. ve Bostancıyan’ın 27. sıraya atıldığını iddia etti. Geriye atıldıkları için kendilerine sıra gelmediğinden Erdoğan’a soru soramadıklarını savunan Ermeni temsilci, olayın arkasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı, AKP’li Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunduğunu ileri sürdü. Zohrabyan, Çavuşoğlu’nun soru sıralarının değiştirilmesi için Asamble sekreterliğine baskı yaptığını iddia etti.

Azerbaycan'dan Erdoğan'a Strasbourg teşekkürü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki (AKPM) konuşmasında sarf ettiği "Azerbaycan halkının hakkını ve hukukunu Ermenistan'a yedirmeyiz." sözü Bakü'de büyük yankı buldu. Azerbaycan medyası Erdoğan'ın söz konusu konuşmana geniş yer verdi.

Perinçek'in 'Ben buldum' dediği kitap, 21 yıl önce yayımlanmış

Mustafa Gürlek
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in İstanbul Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan oğlu Mehmet Perinçek'in intihal yaptığı ileri sürülüyor. Perinçek, Ermenistan'ın ilk Başbakan'ı Ovanes Kaçaznuni'nin 'Türklere yapılan katliamları' anlattığı 1923 tarihli raporunu 2005 yılında Rus ve KGB arşivlerinde yaptığı araştırmalar sonucu kendisinin bulduğunu iddia etmişti. Tarihçiler ise bu iddiayı doğrulamıyor. (İntihal ya da plagiarism akademik hırsızlık, aşırma demektir. HYETERT)  

Ermenistan Topu Yine Ankara'ya Attı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda alışılmış söylemini tekrarladı. Sarkisyan, 2009 yılında imzalanan protokoller, Türk parlamentosundan ön koşulsuz geçmedikçe Erivan’da onaylanmayacağını söyledi. Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini öngören protokol, 2009 yılında imzalanmasından bu yana, her iki parlamentodan da onay alamadı.

Erdoğan Fransız AP Milletvekilini 'Türkiye'ye Fransız' Buldu.

Arzu Çakır
Bir Fransız kadın parlamenterin ‘Türkiye’de din özgürlüğü olmadığı’ yönündeki eleştirilerine de “Sizi ben Türkiye’ye davet etmek isterim. Duyduklarınızla hareket ediyorsunuz. Arkadaşımız galiba Fransız ama Türkiye’ye de Fransız. Biz de böyle güzel bir söz var,” diye yanıtladı. Erdoğan’ın sözleri Genel Kurul’da gülüşmelere yol açtı.n sınırının açılmasına ilişkin sorulara da Başbakan Erdoğan, “Eğer Ermenistan yönetimi Ermeni diasporasına karşı bu ürkekliğini atabilirse öyle zannediyorum ki bu işi çözmek daha kolay olacaktır. Bu yapıldığı zaman hemen kapılar da açılır, çözümler çok daha süratle gelişebilir. Yoksa bizim Ermenistan'a karşı kin ve nefret gibi bir duygumuz söz konusu değildir. Bunu da hatırlatmak isterim,” diye yanıtladı.

Türkiye Azınlıklarının T.B.M.M. Milletvekilliği Aday Adaylığı

 Dr.med. Sarkis Adam
Çocukluğumdan hatırlarım mahallede arkadaşlarla oyun oynarken sokaktan “Elma şekerci” geçince, bütün arkadaşlar hep beraber annelerimize koşar kendimize birer ELMA ŞEKERİ aldırdık, elma şekerlerimiz elimize gelince hemen oyunu bırakır , büyük bir sevinç ve zevkle elma şekerini önce yalamaya daha sonra da ısırmaya başlardık aramızda bazen heyecandan ve zevkten elmayı ısırırken elma şekerinin tahta sapını da beraber ısıranlar olurdu , ama sonuçtu elma şekeri biter , hepimizin elinde Elma şekerinin tahta sapı kalırdı..Çok üzülürdük, galiba Türkiye de yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili azınlıkların aday adaylarının son durumu biraz ,bizim elma şekeri hikayesine benzedi. 

Karabağ’da Üçüncü Yol Arayışı

Yrd. Doç. Dr. Reha YILMAZ Çankırı Karatekin Üniversitesi
Azerbaycan liderliğinin beyanatlarına bakıldığında, Azerilerin intihar olarak değerlendirilebilecek adımlar atmaktan geri kalmayacağı açık olarak görünüyor. Dolayısıyla tüm Kafkasya'yı sarmalayacak bir savaş, kaçınılmaz hale geliyor. Peki, bu sonu engellemek için ne yapmak gerek? Bu soruya cevap bulmak, tarafların üzerinde uzlaşacağı yeni bir anlaşmanın ön şartını oluşturuyor. Ayrıca, bugüne kadar denenen yöntemlerin revize edilmesi ve üçüncü bir yolun aranması da kaçınılmaz. Bu noktada, Karabağ Azeri ve Ermenilerini bir çatı altında toplayacak sivil inisiyatiflerin oluşturulması ve geliştirilmesi denenmek zorunda. Bu çatı çok kültürlülük temelleri üzerine kurulacak yeni bir yapı olmalı. Bu yapının sağlanması için Karabağ'ı yeniden inşa edecek olan Azerbaycan'ın hukukî ve ekonomik açılımlarla karşılıklı güveni oluşturması gerekiyor. Bu açılımda dil, din ve ekonomik muafiyetlerin tanınması ve mevcut düzenlemelerin geliştirilmesi, hatta pozitif ayrımcılığın kullanılması bile düşünülmelidir. İşte barış için yapılabilecek en önemli ve faydalı çılgınlık da bu olacaktır.

Davutoğlu’dan, AKPM'de Ermeni Ve Yunan Parlamenterlere Cevap

Davutoğlu, Karabağ sorununun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde çözüm arandığını hatırlattı. Davutoğlu, "Biz Türkiye olarak her zaman Karabağ başta olmak, rayonlar da dahil olmak üzere süregelen işgale karşı çıktık. Bu işgalin ortaya çıkardığı insani trejediyi Dünyanın dikkatine dile getirmeye çalıştık. Bu donmuş kriz, birçok insani trajediyi beraberinde getiriyor. Maalesef dünya işgal edilen topraklardan göç etmiş mültecilere yeterli ilgiyi göstermiyor. Alandaki durumla ilgili de gereken çabayı göstermiyor." dedi.

Şişli'den Haberler

Şişli Satranç takımı katıldığı Türkiye deplasmanlı yöresel lig yarışmalarının ilk etabını 2. sırada tamamladı. Şişli Spor Kulübü salonunda yapılan yarışmalara toplam 6 takım katıldı… Şişli altyapı basketbol takımları geçen hafta yaptıkları 3 maçtan 2’sini kazandılar.Şişli genç erkek takımı İ.T.O. takımını 65-47 mağlup etti ve namağlup liderliğini devam ettirdi.

Erdoğan: ''Azerbaycan’ın Hakkını Yedirmeyiz''

     Erdoğan, Avrupa Komisyonu Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'na hitap etti ve parlamenterlerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.Başbakan Erdoğan, ''Türkiye Ermenistan'la protokol imzaladı. İmzanızın anlamı nedir? Eğer sınırların açılmasını doğrudan Yukarı Karabağ ihtilafının çözülmesine bağlarsanız bu protokol ne işe yarar? Bu sınırın açılmaması sizi taraf haline getirmiyor mu? Kars'taki, halklar arasındaki dostluğu simgeleyen bazı anıtların kaldırılmasını nasıl açıklıyorsunuz?'' sorusunu yanıtlarken de şunları kaydetti:   ''Şimdi bir defa sınırın kapalı tutulması veya açılması konusuyla ilgili olarak biz burada Ermenistan halkının hak ve hukukunu koruma noktasında bizim kendi taahhütlerimiz var. Ve biz dost, kardeş Azerbaycan halkının hakkını ve hukukunu da Ermenistan'a yediremeyiz bu kadar açık konuşuyorum. Protokolde zaten hedeflenen de budur. Önce bu adımların atılması lazım, bu adımlar atıldığı anda da biz kapıları açmaya hazırız. Onun için Minsk üçlüsünü biz sürekli olarak hep göreve davet ettik. Minsk üçlüsü bu görevini yerine getirsin. Ve onlar bu görevi, Amerika, Rusya, Fransa, yerine getirdiği anda çözüme ulaşırız. Ama onlar bu görevi yerine getirmediği takdirde tabii ki bu süreç zorlaşıyor. Şu anda benim ülkemde 70 bin civarında Ermeni vatandaşım var. Ama bunların yanında vatandaş olmayan 40 bin civarında da Ermeni var. Biz bunları ülkemizden Ermenistan'a geri göndermiyoruz. Bunları ülkemizde şu anda tutuyoruz. İstesek gönderebiliriz. Niye? Çünkü imkansızlıkları sebebiyle bizim ülkemize geldiler. Ve şu anda ülkemizdeler. Öyle zannediyorum ki belki bunları da bilmiyorsunuz. Bunları da bilmenizi istiyorum. Ve biz protokolü yaparken buradaki soruna çözüm bulmak için bu adımı attık. Ama bende görüşmelerin belli noktasına katıldım, fakat bakıyorum ki Ermenistan yönetimi bu noktada diasporaya karşı çok ciddi bir ürkeklik içerisinde. Bizim ise kimseden bir ürkekliğimiz söz konusu değil. Eğer Ermenistan yönetimi Ermeni diasporasına karşı bu ürkekliğini atabilirse öyle zannediyorum ki bu işi çözmek daha kolay olacaktır. Bu yapıldığı zaman hemen kapılar da açılır, çözümler çok daha süratle gelişebilir. Yoksa bizim Ermenistan'a karşı kin ve nefret gibi bir şeyimiz, duygumuz söz konusu değildir. Bunu da hatırlatmak isterim.''

Başbakan Erdoğan Strasbourg'da

''Ortodoks Patriği seçilmesi Lozan Anlaşmasına göre Sensinot Meclisi'nde yapılır. Sensinot Meclisi, Lozan Anlaşması'na göre TC vatandaşı olmak durumundadır. TC vatandaşı olmadığı halde şu andaki Ortodoks Patriğinin seçimine biz göz yumduk. Ben bundan önceki Başbakan değerli dostum Karamanlis'e şunu söyledim: 'Söyleyin, müracaat etsinler. Vatandaşlığa alalım, Lozan'ı çiğniyorlar, Lozan'ı çiğnetmeyelim.' O dönem olmadı. Şimdi değerli dostum Yorgo'ya da aynı şeyi söyledim, 'Bunları vatandaşlığa alalım, bu işi meşrulaştıralım.' Daha sonra bunu Patriğe de söyledim. 'Lütfen müracaat etsinler, bunları vatandaşımız yapalım.' Sonunda müracaat ettiler, şu anda bizim vatandaşımız durumundalar. Bununla kalmadık. Dediler ki 'Sümela Manastırı'nda ayin yapmak istiyoruz.' 'Hay hay' dedim. Geçen yıl Sümela Manastırı'nda gittiler Sayın Patrik, tüm heyetiyle beraber, yaklaşık 3 bin kişi filan orada ayinlerini yaptılar. Aynı şekilde Tarsus'ta Alman dostlarımız bizden ricada bulundular. 'Her yıl burada ayinlerinizi yapabilirsiniz' dedik. Onların bu şekilde önünü açtık, onlar orada ayinlerini yapıyorlar. Aynı şekilde Van'da Ermeni Ortodoks Kilisesi yıkılmak üzereydi. O kiliseyi kendi kasamızdan restorasyonunu yaptırmak suretiyle orayı da ibadete açtık.

Ak Parti‘den, Ermenice Bilen Tarihçi Aday

AK Parti Ankara 2. Bölge 9. sıradan, Ermeni meselesi konusunda uzman bir tarihçiyi aday gösterdi. Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Seyit Sertçelik, AK Parti’den milletvekili adayı oldu.

Ricciardone'den Basın Özgürlüğü ve Türk-Ermeni İlişkileri Vurgusu

Büyükelçi Ricciardone, 24 Nisan'ın yaklaşmakta olduğu ve bu konuda ABD'den bu yıl bir sürpriz beklenip beklenemeyeceğinin sorulmasına karşılık da, bu konudaki görüşlerinin çok iyi bilindiğini, her iki tarafın da tarihe açık ve dürüst bir şekilde eğilmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin onaylanmasını beklediklerini de söyleyen Ricciardone, Türkler ve Ermenilerin üçüncü ülkelerin uzmanlarıyla birlikte, ortak tarihlerine ilişkin akademik çalışmaya başlamaları gerektiğini da kaydetti.Ricciardone, tarih konusunda kendisinin acemi olmasına rağmen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dünya standardında bir akademisyen olduğunu belirterek, Türkiye'nin arşivlerini açmasından övgüyle bahsetti. Geçmişte bunun mümkün olmadığını ancak Türkiye'nin bu konuda kendisine daha çok güvenmesiyle birlikte daha iyi çalışmaların ortaya çıkabildiğini belirten Ricciardone, Türkler ve Ermenilerin bu sorunun çözümü için işbirliğine gitmesi gerektiğini kaydetti.

Vay Sırrı vayyy!!

Rasim Ozan Kütahyalı
Seçilebilir yerden en az 15 başörtülü aday gösterilmeliydi... AK Parti bu konuda büyük bir yanlış yaptı...Yalnız bu konuda değil, gayrimüslim aday noktasında da AK Parti statükoyu kıramadı. Daha evvel yazmadım ama şimdi yazayım,değerli dostumuz Ermeni entelektüel Markar Esayan’ın ismi adaylık için son günlere kadar AK Parti kulislerinde konuşuluyordu, fakat nolduysa oldu, ne Markar gibi temsil kabiliyeti yüksek bir isim ne de başka bir gayrimüslim aday seçilebilir yerden gösterilmedi...

Fransız hükümeti Ermeni tasarısına karşı

Kayhan Karaca
İktidar partisi Halk Hareketi Birliği'ne (UMP) mensup bir milletvekilinin, 2006 yılında Ulusal Meclis'te kabul edilen tasarının yasalaşmak için neden Senato gündemine gelmediği konusundaki sorusuna Fransız Dışişleri Bakanlığı adına verilen yanıtta, Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Fransız hükümetinin, tasarısının Senato gündemine gelmesine karşı oldukları bildirildi.

Nefret mağdurlarını aday yapın!

Selcan Taşçı
Listeler çoktan verildi sen hala ne adayı sayıklıyorsun diye atlamayın hemen. Hrant Dink Vakfı, her yıl Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de, Uluslararası Hrant Dink Ödülü veriyor ya... Bunun için aday önerilerimizi beklediklerini ilan etmişler. Ödülün “ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi, kurum veya gruplara” verileceğini duyunca dayanamadım. Ben de aday önermeye karar verdim.  

Kim Kardashian'dan kapak tepkisi

Ünlü Ermeni asıllı Amerikalı model ve talk şov yıldızı Kim Kardashian, Cosmopolitan Amerika için verdiği pozların Türkiye’deki Cosmopolitan dergisinde de kullanılmasına öfkelendi… ABD’deki Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinden ve süper avukat olarak da tanınan Mark Geragos, Kardashian’ın Cosmo Türkiye’nin Nisan sayısına kapak olmasından dolayı ABD’deki dergi yönetimini protesto etti. 

Şivan Perver'i Erivan radyosundan dinlerdik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Siz Türkçeyi sıfırdan ilkokulda öğrenmeye başlıyorsunuz. Aile çevresinde Kürtçe konuşulmaya devam ediliyor. Türkçe öğrenmeniz lazım ki okulda başarılı olasınız.Bütün Türkiye'de konuşulan dillerin bir seçenek olarak sunulması gerekiyor. Bugün özel kurslar açılabiliyor. Mardin'de Kürtçe yüksek lisans programı var. ABD'de 30 milyona yakın İspanyolca konuşan insan var. Bir resmi dil vardır, o da Türkçedir. Bütün diğer dillere de bir imkan sağlanmalıdır. Biz bunu sağlıyoruz. Sınırlamaları kaldırdık. Bugün 24 saat özel ve devlet kanallarında Kürtçe var. Şivan Perver'i Erivan radyosundan dinlerdik. Şimdi TRT Şeş var, hepimiz kardeşiz''dedi.

Provakatif Sorulara Net Yanıt

AKPM'de konuşan Ahmet Davutoğlu'na Kıbrıs ve sözde Ermeni soykırımı konusunda provakatif sorular yöneltildi. Davutoğlu'nun cevapları net oldu… Ermeni Parlamentere Yanıt: "Kağıttan Okuma" Dışişleri Bakanı, Ermeni bir parlamenterin "Türkiye soykırım suçu işledi" iddialarını ise "Benzer, tekrar eden iddiaların kağıttan okunması" olarak yorumladı. Davutoğlu, "Ermeni meselesinde ise cevap vermeye bile gerek yok. Ama taşıdığım vasıflar dolayısıyla cevap vermem gerekli. Benzer, tekrarlanan iddiaların kağıttan okunması. Gerekli cevabı verdim. Siz de dinlediniz" dedi.

Türk Kızılay'ından Ortodoks cemaatine 8 tonluk gıda yardımı

İstanbul'da yaşayan Rum Ortodoks cemaatine dağıtılmak üzere Türk Kızılay'ı tarafından Fener Rum Patrikhanesi'ne 8 ton gıda yardımında bulunuldu.Yardım, Kızılay yetkililerince Taksim'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde patrikhane yetkililerine teslime dildi. Teslim töreninde konuşan Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Tekin Küçükali, gözyaşının rengi olmadığına dikkat çekerek, "Acının dili, dini ırkı olmaz. Acı acıdır." dedi.
 

Parlamento, Rus askeri üssü ile ilgili anlaşmada değişiklikler öngören protokolü kabul etti

16 Mart 1995 tarihinde imzalanan anlaşmada yapılan değişikliklere göre “Ermenistan'daki Rus askeri üssünün Rusya Federasyonu'nun menfaatini koruma fonksiyonu gerçekleştirmesinin yanı sıra Ermeni Silahlı Kuvvetleriyle birlikte Ermenistan’ın güvenliğini sağlıyor”. Değişikliklere göre Rusya Federasyonu, Ermenistan’ın güvenliğini sağlamak için Ermenistan'ı modern silahlar ve askeri araçlarla donatacak. Bu protokolle Ermenistan’daki Rus askeri üslerin 25 yıldan 49 yıla çıkarılması da öngörülüyor.

Zaman: Ermenistan cumhurbaşkanı Mayıs’ta Türkiye’ye davet edildi

İstanbul’da gerçekleştirilecek BM Konferansına Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da davet edildi.Türkiye’de yayımlanan Zaman gazetesinin verdiği bilgiye göre; 9-13 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek konferansa katılacak devlet başkanları arasında İsrail ve Fransa cumhurbaşkanları da yer almakta. 

Ermeni giysileri dans ediyor

Özlem Ertan
Talar Müzik ve Dans Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Ermeni Kıyafetleri Defilesi’nin alışılageldik defilelere benzemediği, gösteri başlar başlamaz belli oldu. Defileyi düzenleyen bir müzik ve dans topluluğu olunca şarkıların ve dansların etkinlikte önemli bir rol oynaması kaçınılmazdı tabii ki. Gösteride ilk olarak Talar Müzik Topluluğu ile Korosu, ünlü Ermenistanlı besteci Haçadur Avedisyan’ın şarkılarını seslendirdi. Sonra da bir folklor gösterisi tadında geçen ‘Geleneksel Ermeni Kıyafetleri Defilesi’ başladı.

Միութեանս Երդիկին Տակ Զուարճախօս Դերասան
Կարպիս Մուրատեան
Պիտի Ներկայանա Արուեստասէր Համայնքի
16 Ապրիլ 2011 Ժամ՝ 21:00 ին.
Prof. Celal Öker Sokak No: 2 – Harbiye

Gönüllü cehalete son verme çağrısı

Röportaj: Sait ÇETİNOĞLU       
“Palu, Harput, Çarsancak, Çemişgezek, Çapakçur, Erzincan, Hizan ve Civar Bölgeler 1878, Adalet Arayışı” ve “Raporlar” adlı iki ciltlik çalışmanın derleyeni Arsen Yarman ile kısa bir söyleşi yaptık. Tarih yorumlarının yazarın görüşlerini yansıttığı kaydını düşerken, yaşadığımız coğrafyanın bir dönemine ışık tutan çalışma hakkındaki aktarımların okurlarımız tarafından ilgiyle karşılanacağını düşünmekteyiz.

Kılıçdaroğlu’na: Hani derler ya, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Hasan Cemal- Milliyet
Bu eleştirim CHP’ye yöneliktir.CHP hem demokrasi diyecek, hem sosyal demokrasi diyecek, hem de bu Ergenekon sanıklarına milletvekili listelerinde yer verecek.İkisi bir arada olmaz.Ergenekon sanıklarıyla, Ergenekon avukatlığına soyunanlarla, Süheyl Batum’larla, hele Sinan Aygün’lerle, Yar-Sav’cılarla bu denli içiçelik, Kılıçdaroğlu CHP’sinin demokrasiye ilişkin inandırıcılığına ya da değişim iddiasına darbedir. Yakın geçmişte Baykal’cıların demokrasi konusundaki günahları saymakla bitmez.Tam bir hukuk skandalı olan 367’ye sahip çıkan onlardı. 27 Nisan Muhtırası’na selam çakan da onlardı.Kürt sorununu dışlayan da onlardı.Ermeni meselesinde kılını kıpırdatmayanlar da, bir üniversite çatısı altındaki ilk ‘Ermeni Konferansı’nı düzenleyenleri ‘vatan haini’ ilan edebilenler de onlardı.

Liste pazarlığı kadın adayları geride bıraktı

Oral Çalışlar
Listenin bir diğer özelliği de Türk sol hareketinden bazı isimlere yer vermesi (Hepsinin erkek olması ilginç). Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Akın Birdal, Ertuğrul Kürkçü ilk gözüme çarpanlar… Bu isimler sembolik de olsa bir temsil görevini yerine getiriyorlar. Gayrimüslim azınlıklardan, örneğin Ermeni cemaatinden bir aday beklentisinin ise sonuçsuz kaldığı görülüyor.

Dersim olaylarına "soykırım"

Tunceli'de Dersim olaylarını, 'soykırım' olarak tanımlanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne götürmek isteyen heyet kentte inceleme ve görüşmelerde bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ermenistan heyeti Azerbaycan’a moratoryum önerisinde bulundu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AK PM) Bahar oturum dönemi çalışmalarına katılan Ermeni heyeti başkanı Davit Harutyunyan, Ermenistan ve Azerbaycan heyetleri ve Dağlık Karabağ seçilmiş yönetimi arasında önümüzdeki 2 oturum dönemi boyunca her tür karşılıklı suçlama beyanatına ilişkin ortak moratoryum ilan edilmesi önerisinde bulundu.

Parlamento, Ermenistan’daki Rus askeri üssünün süresinin uzatılmasını görüşüyor

Ermenistan Parlamentosu’nda, 20 Ağustos 2010 tarihinde Yerevan ile Moskova arasında imzalanan Gümrü’daki Rus askeri üssü ile ilgili anlaşmada değişiklikler öngören 5 sayılı protokolü görüşülüyor...“Anlaşmadaki protokole göre Rusya Federasyonu, Ermenistan’ın güvenliğini sağlamak için Ermenistan'ı modern silahlar ve askeri araçlarla donatacak. Bu protokolle Ermenistan’daki Rus askeri üslerin 25 yıldan 49 yıla çıkarılması da öngörülüyor”.

Members of Congress to Mark Genocide at Annual Capitol Hill Observance

Members of Congress will be joined by human rights advocates and Armenian Americans from across the country in calling for U.S. support for a truthful and just resolution of the Armenian Genocide at the annual Capitol Hill observance set to take place in the historic Kennedy Caucus Room on April 13 from 6-8:30 p.m., reported the Armenian National Committee of America (ANCA).

Gökçeada Tekrar İmroz Olacak mı?

Gökçeada Tekrar İmroz Olacak mı?
Söz konusu lanetin üzerimizdeki etkileri bir yana, İmroz bir türlü iflah olmadı,   1923'ten itibaren başına gelmedik kalmadı: önce seçimle başa gelen Rum yöneticiler personae non gratae ilan edilerek mal varlıklarına el kondu, 1500 kişi adayı terk etti. 1925'te yine Lozan Sözleşmesine aykırı olarak kardeş ada Bozcaada'yla (Tenedos) özerklikleri feshedildi, azınlık dilinin eğitimi yasaklandı.1942'de adaya Anadolu'dan getirilenlerle iskân çalışmaları ve manastırların mal varlıklarına el konma işlemi başlatıldı; durumu protesto eden üç cemaat lideri tutuklanıp Anadolu'ya sürüldü. 1964 tarih,1062 sayılı yasa ve ondan doğan gizli kararnamelerle İmroz'daki azınlık gayrımenkulleri millileştirildi (1960 yılında 25 milyon m² alana sahip Rumlar 1990 sonlarında 600 m²'ye sahiptiler).Aynı tarihlerde Rum asıllı balıkçılara teknelerini kullanma yasağı kondu. 1964'te İmroz Metropoliti Anadolu'ya sürüldü; açık hava hapishanesi kurulup ağır ceza mahkûmları adaya getirildi ve eşzamanlı olarak jandarma garnizonu kuruldu.Okullarda azınlık derslerinin tümü, eğitmenlerin Türkiye'de çalışması yasaklandı. 1966'da adanın en büyük ve verimli arazilerine devlet kooperatifinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere el kondu.1967'nin sonlarına doğru İmroz'un 262 kutsal mekânından 248'i "tecavüze" uğrayarak amaçlarını yerine getiremez hale geldiler. Kastro köyünün kilisesi kundaklandı. Aynı köyde yaşayan Stelios Kavalieros 1973 yılında faili meçhul bir cinayete kurban gitti... Fakat artık zaman değişti, bazı dogmalar aşıldı, milliyetçiliğin yerini hoşgörü aldı, çokültürlülük prim yaptı. Yine geçtiğimiz kış Büyükadadaki devasa ahşap yetimhane - birçok vakıf malına örnek oluşturması dileğiyle - Patrikhane'ye iade edildi.

Դատաւոր Նորպէրթօ Օժարպիտէ Ցեղասպանութիւնը դատապարտող վճիռը ներկայացուց հայ համայնքին

Արժանթինեան դատաւոր Նորպերթօ Օժարպիտէի 1915-1923ի Օսմանեան Կայսրութեան սահմաններուն մէջ ապրող հայ բնակչութեան տեղահանումն ու ջարդերը «ցեղասպանութիւն» որակող վճիռը հայ համայնքին ներկայացուեցաւ Չորեքշաբթի, Ապրիլ 6ին, երբ «Սիրանուշ» սրահին մէջ համախմբուող ներկաները, հրաւիրեալներն ու հայ թէ օտար լրագրողները ընդառաջեցին սոյն դատական գործը նախաձեռնող Լուիսա Հայրապետեան Հիմնարկի հրաւէրին։

Hasan Cemal’in ‘soykırım’ günlüğü

Selcan Taşçı
Hasan Cemal, geçen hafta Los Angeles’ta konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıda tam dört kez ’Soykırım’kelimesini telaffuz etti; 1915 olaylarından söz ederken. O yıllarda henüz ’soykırım’ sözcüğü bile icat edilmemişti halbuki, ama Hasan Cemal gibi tarihi bugünden değerlendirenler böyle zor kelimeleri de çok kolay telaffuz edebiliyorlar. Dahası, 1915’te yaşananların ’soykırım’olup olmadığı da tartışmaya açık. Sınırlı tarih bilgisiyle Hasan Cemal nasıl bu kadar kolay yargıya varabiliyor, anlamak güç. Konuşmasına ’Meds Yeghern’deki acılarınızı paylaşıyorum’ diye başlamış ve büyük alkış almış.

Paris: Turks and Armenians commemorate Armenian genocide

Yesterday, Sunday, Armenians and Turks from France met in a unit spirit under the slogan of the Collectif Biz Myassine (Us together) in front of the Armenian memorial in Paris for a unit commemoration of Armenian genocide. The official statement of the Collective, signed by the writer Denis Donikian and Michel Atalay, member political party Greens, indicates "to want to perpetuate the forgiveness campaign initiated by four Turkish intellectuals in late 2008, bridges built between the Armenian and Turkish civil societies."

AGİT Minsk Grubu eş başkanları 11-12 Nisan’da Erivan’da

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın sekreteri Tigran Balayanın bildirdiği gibi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları 11-12 Nisan’da Erivan’a gelecek.

Ermeni judocular Yunanistan ve Rusya’da dereceye girdiler

Yunanistan’da devam eden Avrupa Gençler Judo Şampiyonası oyunlarında Ermenistan temsilcisi Andranik Çaparyan 73 kg.da birinci oldu.50 kg.da Vahagn Hovsepyan ve 60 kg.da Arsen Ghazaryan, Tver’de (Rusya) devam eden Avrupa Ümitler Judo Şampiyonasında bronz madalya kazandılar.

Türkiye'de Ermeni olmak

Brüksel Demokrat Ermeniler Derneği (AADB) yazar Kemal Yalçın'ın konuk olduğu “Türkiye'de Ermeni olmak” konu başlıklı bir panel düzenledi… Konuşmasında tarihi gerçeklikleri rakamlarla da ifade eden yazar Yalçın, soykırım olmamış olsaydı bugün Türkiye'de 15 milyon gayrimüslim'in yaşayacağını da söyledi. Tarih insanlık suçlarını hiçbir zaman affetmemiştir, yaşadığınız acılar kalıcı bir barışın ve adaletin temeli olsun dedi ve sözlerini “bir Türk yazar olarak Ermenilerden ve Süryanilerden özür diliyorum. Ermenistan ile Türkiye sınırında bulunan tarihi İpekyolu köprüsünün yeniden onarılarak Türk ve Ermeni halklarının kardeşliğinin simgesi olmasını diliyorum. Bir gün bu köprü üzerinden buluşup kadeh kaldıracağız” diyerek tamamladı. 

O yargıç Türkiye kararını böyle savundu

Canan KAYA/Buenos Aires (DHA)
TÜRKİYE’nin soykırım suçu işlediğine hükmeden davanın Arjantinli yargıcı Norberto Oyerbide, katıldığı bir toplantıda kararını yorumladı. Buenos Aires Ermeni topluluğunun düzenlediği mahkeme kararını okuma toplantısına katılan Oyarbide, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin soykırım suçu işlediği hükmünü vermeden önce o süreçte Türkiye topraklarında doğan onlarca tanığı ve çeşitli ülkelerden gönderilen onbinlerce belgeyi incelediğini söyledi. Sadece Almanya’dan 12 bin adet belge geldiğini hatırlatan Oyarbide 11 yıl süren dava sürecinde çok yoğun çalıştıklarını belirtti.

Fener’le Vatikan’ın anlaşmazlık konusu: Doğulu Katolikler

Deniz Berktay /KİEV
Polonyalıların ve Katolik ruhbanın baskılarının arttığı bir dönemde, bu bölgedeki Ukraynalı Ortodoksların bir bölümü, Papa’yla pazarlığa girişerek, ona kendilerinin Ortodoks geleneklerini sürdürmeye devam edeceklerini fakat lider olarak Fener’i değil Vatikan’ı tanıyacaklarını söylüyorlar. Vatikan’ın da bunu kabul etmesi üzerine, Batı Ukrayna’nın önemli bir kısmı, Ortodoks geleneklerinin ve inancının ana hatlarıyla korunduğu, fakat lider olarak Vatikan’ın tanındığı bu kendine özgü “Greko Katolik” kilisesine bağlanıyor. (“Grek” kelimesi, bu kilisenin Bizans geleneklerine bağlılığını sürdürmesi nedeniyle verilmiş. Yoksa bu kilisenin etnik anlamda Yunanlılıkla bir ilgisi yok.) Greko Katolikler, gerek Ortodoks geleneklerini, gerekse Ukrayna geleneklerini korudukları ve Latin ve Polonya kültürüne uzak kaldıkları için, Ukrayna ulusal kültürünün Batı Ukrayna’da yüzyıllar boyunca korunmasını sağlamış. Fakat Ortodoks dünyası, yerel halkı cezbetmede ve onları Vatikan’a bağlamada klasik Roma Katolik Kilisesi’ne göre çok daha başarılı olan bu Greko Katolikleri, en sinsi düşman olarak görmüş ve varlığını tanımaya hiçbir zaman yanaşmamış.

Dağlık Karabağ Sorunu: Savaş Olasılığı Büyüyor!

Azerbaycan halkı, statükonun böyle davam etmesi, sorunun çözümlenmesinin fazla uzanmasından tatmin olmadığı için her geçen gün savaş olasılığı artıyor.

Psikolojik iç savaş

Çınar Oskay
Artık kimse karşısındakini dinlemiyor. Hakikati, hakkaniyeti umursamıyor. Siyasi gerilim toplumu ortadan ikiye ayırdı. Bu psikolojik savaştan nasıl bir toplum çıkacak? Bu ülkede nasıl bir gelecek kuracağız? Bu acımasız çatışma ortamından ruhumuzu kirletmeden sıyrılabilir miyiz? Yaralarımızı sarabilecek miyiz?... Her yol mübah! Bu da bizi toplumun psikolojisindeki kadar önemli bir soruna getiriyor: Ahlak sorununa... Çifte standart, iftira, yalan, iki yüzlülük kabul edilebilir. Bizimkiler yapıyorsa... Sadece başkalarının günahı günah. (Ne yazık ki Azınlıklar da sular gibi içinde bulundukları kabın rengini, tadını ve kokusunu alıyorlar. Hyetert) Şimdi baştaki soruya dönelim: Bu ülkede nasıl bir gelecek kurabiliriz? Ekonomide dünya 10’uncusu, bölgenin süper gücü olsak, hadi AB’ye bile girsek... Birbirinden nefret eden sinikler olarak mı yaşayacağız? Temel duygusu korku, nefret ve ayrımcılık olan bir toplumun ne kendine yararı olur ne insanlığa.

Gürcistan Ermenileri Ermeni Soykırımının tanınması yönünde çağrıda bulunuyor

Bir dizi Gürcistan Ermeni kuruluşları bu yıl da Gürcistan cumhurbaşkanına ve parlamentoya Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni Soykırımı meselesinin değerlendirilmesi çağrısıyla başvuruda bulundular. Mektup, yasa tasarısı inisiyatifiyle  ülke devlet başkanına parlamento başkanına ve parlamentodaki gruplar yanı sıra Gürcistan Parlamentosunun Ermeni milletvekillerine yollandı.Bildiride ″Biz «Gürcistan Ermeni Toplumu»  kuruluşundan aşağıda imzası bulunanlar, adalet ve demokratik değerler adına, uluslararası medeni toplumun inisiyatifine katılma ve Gürcistan Parlamentosunda Osmanlı İmparatorluğu sathında Ermeni Soykırımı meselesinin tartışılması çağrısında bulunuyoruz″ denmekte.

2011 Patrikhane’de her şeyin yıldönümü

Esra Cengiz
Bu yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Heybeliada’daki Ruhban Okulu’ndan mezun olup papazlığa başlamasının 50’nci, patrik seçilişinin 20’nci yılı. 2011 aynı zamanda okulun kapatılmasının üzerinden geçen 40’ıncı yıl demek. Yapılacak etkinlikler öncesi Patrikhane’nin basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Peder Dositheos Anağnostopulos ile bir araya geldik. Hem Ruhban Okulu’nun son durumunu görüntüledik hem kurumlarıyla ilgili bitmeyen tartışmaları konuştuk.

Rakel Dink: Yalan rapor hazırlamakta ustayız

Uğradığı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Türkiye'yi suçlayarak, "Yalan rapor hazırlamakta Türkiye'den daha usta bir ülke yok" dedi… Öldürülen eşi Hrant Dink'in, Türkler ve Ermeniler için 'ikiz ruhlar' benzetmesinde bulunduğunu hatırlatan Rakel Dink, "Biri ameliyat masasındayken öteki acı çekiyordu. 6-7 Eylül'ü herkes biliyor. Varlık vergisini herkes biliyor. İnkar da edilmiyor ama kimse kalkıp bir sorumluluk alıp, bunu yaptık özür dileriz demiyor. Bu denmedikçe düzelmez biliyor musunuz. Çünkü her şey tekrarlanıyor. Daha son günlerde gazetelerde, hayata dönüş operasyonu yazıldı. Her şey ortada, kan ıtlar da var. Ama kimsenin bir şey yaptığı yok. Yalan rapor yazmakta daha usta bir ülke yoktur bu ülkeden. Kalkıp bu operasyondan dolayı özür dileriz demedi kimse" açıklamasında bulundu.Uğradığı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Türkiye'yi suçlayarak, "Yalan rapor hazırlamakta Türkiye'den daha usta bir ülke yok" dedi.