Etiketler

Surp Haç Tıbrevank 1960-61 Mezunları 50. 1985-86 Mezunları 25. Yılını Kutluyor22 Mayıs Pazar günü, saat 9.30 Şişli Mezarlığında Kurucu Patriklerin mezarını ziyaret; Saat 10.30 Surp Haç Kilisesinde Dini ayin;  Saat 13.00 Yemek ve Kutlama. Kutlama Etkinlikleri 27 Mayıs Cuma günü The President Hotel Balo Salonunda saat 20.00'de verilecek yemek ile sona erecek.


Tarber teğer en çnatsel eğbayr (Ayrı düştük kardeşim)

Aysel Yaşa Türkiye- Ermenistan dostluğunu geliştirmek adına 8 Türk, 8 Ermeni gazeteci yollara düştük. Gezinin ilk haftasında Türkiye'nin doğusunu dolaştık. Dedelerinin ayak izlerini süren Ermeni gazeteciler gezi boyunca hep aynı cümleyi söyledi: "Tarber teğer en çnatsel eğbayr"

Bayram ve başbakan

Ahmet Altan Biraz İrlanda filmlerini andırıyor. Boş bir yol, yüksek bir duvar, sıralanmış askerler ve bir iki küçük çocuk. Şırnak’ta “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı”nın gerçek görüntüsü bu.Çocukları stadyuma toplayıp, onlara Kuzey Kore modeli hareketler yaptırmak, bir bayram yaratmaya yetmiyor.19 Mayıs’la, Atatürk’le, Vahdettin’le, Kurtuluş Savaşı’yla ilgili yalanlar söylemek de yetmiyor bayramı bayram yapmaya.İttihatçılarla, 31 Mart’la, Meşrutiyet’le, Cumhuriyet’le ilgili yalanlar da yetmiyor.Kurtuluş Savaşı’nın “başlangıcından” doksan küsur yıl sonra adamın biri bir resim çekiyor ve “Kim kurtuldu?” diye sormak zorunda kalıyorsunuz.Atatürk’ün, yakın arkadaşlarının, Ermeni katliâmına katılan İttihatçıların, Ermeni mallarına konan eşrafın, tek parti yöneticilerinin, devlet zenginlerinin kurtulduğu kesin.

Ermenistan da 12 Haziran’a kilitlenmiş durumda

Elif Çakır
Yapılan anketlerde bir numaralı düşmanları “Türkiye” gözüküyor. Ama en merak ettikleri ülke de Türkiye...  Bana da hep Türkiye’yi sordular. “AK Parti’nin gündeminde Ermenistan ilişkileri yok mu, haberlerde göremiyoruz” dediler. Ümitle bakıyorlar seçim sonrasına. Gündemimiz yoğun, öncelikle iç meselelere yoğunlaştık diyorum... Anayasa ve Kürt meselesinin gündemin ilk maddeleri olduğunu, fakat seçimlerden sonra tekrar bu konunun gündeme geleceğini söyledim. Merakla ve ümitle bakan o güzleri gördüm. Şimdi de diyorum ki, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır bir an önce açılmalı. Komşular arasına aşılmaz sınırlar koymak, yıllarca beraber yaşayabilmiş halkları birbirinden kopartmak hoş değil. Nefret ilişkisinin aşka dönüşmesinin tam da vaktidir. Tarihî nefreti sona erdirmek elimizde. Türkiye’yi bu kadar merak edip sorular sorarlarken, bu soruların cevabı mutlaka müspet yönde olmak durumundadır. Haksız mıyım!

Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları Haziran’da buluşacak

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları Serj Sarkisyan, Dmitri Medvedev ve İlham Aliyev’in öngörülen üçlü buluşmasına ilişkin açıklamada bulundu.Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elhan Polukhov 20 Mayıs’ta Trend Ajansı’na yaptığı açıklamada; devlet başkanlarının buluşmasının Haziran’da gerçekleşeceğini söyledi.

Gürcüstan Parlamentosu Çerkez Soykırımını tanıyan ilk ülke oldu

Gürcistan Parlamentosu, Çerkezlerin 19. yüzyılda Rus çarlık güçleri tarafından katledilmesini 'soykırım' olarak nitelendirdi.Çerkezler, 1860-64 yıllarında 1,5 milyon Çerkezin öldürüldüğünü öne sürüyor. Gürcistan, 'Çerkez soykırımı'nı tanıyan ilk ülke oldu.

Hrant Dink'in oğlu Arat Dink, Başbakan Erdoğan'a cevap verdi

Başbakan yazıyı ve Tarafı eleştirince, Dink yazılı açıklama yaptı: Başbakan, kendi anladığı gibi "o kanlı değil zanlı" dememiştir. Çiçek'in zanlı olduğunu ima edecek bir vurgusu olmamıştır.

Cemil Çiçek’in Cevabı

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Arat Dink'in Başbakan'a ait olduğunu ileri sürdüğü sözlere tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan'ı yakından tanıdığını ve bu sözleri söyleme ihtimali bulunmadığını söyleyen Çiçek Başbakan Erdoğan'la aralarının açılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Çiçek ölüme sevinenin insan olmayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın Kars Mitingi

Erdoğan, "Kardeşlikse bizim Azerbaycan ile Nahçivan'la ezeli bir kardeşliğimiz var. Barışsa Ermenistan'a tüm samimiyetle barış elini uzattık, sıra Ermenistan'da. Bir gazete başlık atmış, o da güya Başbakan Yardımcısı Cemil Bey için Dink'in oğlu tarafından söylenen bir şey ki. Ben Başbakan Yardımcım için kullanmam, ben onun için 'zanlı' demişim. Bu çocuk bunu söylemişse ona teessüf ederim. Ama bunu malzeme eden gazeteyi de kınıyorum. Diasporanın etkisinden kurtulmak için Ermenistan'ın da adım atmasını beklerken, Ermeni yanlısı bazı zihniyetler hala onların avukatlığını sürdürüyor.

Kıyamet Günü'ne 1 kala...

Amerika'da aşırı dinci Hıristiyan bir grubun 21 Mayıs tarihini kıyamet gününün başlangıcı olarak ilan etmesi ve Hz. İsa'nın geleceğini duyurması herkesin kafasını karıştırıyor. İnanışa göre, 21 Mayıs'a dünya depremlerle uyanacak. 153 gün boyunca dünya felaketlere sahne olacak. 21 Ekim'de de evren yok olacak. Bu inanışın izleri bilbordlarda da kendini gösteriyor. ABD'deki yoğun propaganda artık Rusya'da da kendisini gösteriyor.

Are Turkish-Armenians Diaspora?

By Gayane Abrahamyan / ArmeniaNow reporter
Istanbul journalist says Turkey’s Armenians live in their historical lands.

Yarası kapanmayanlar için bir hayal

Eyüp Can
Hayal bu ya… Bir gün bu ülkenin başbakanı Erivan’a gidip Ermeni Tehciri’nde katledilenlerin mezarına ‘bir çift karanfil’ bıraksa… Ağrı Dağı’nı uzaktan gören kalede onuruna verilen yemekte Ermenistan Başbakanı ile oturup ‘ortak acılardan’ söz etse… Konuşmasına davetlileri ‘Türkçe ve Ermenice’ selamlayarak başlasa… İki ülke arasındaki ilişkilerin ‘acılı bir mirası’ olduğunu ve tarihin ağırılığını yok saymanın mümkün olmadığını hatırlatsa… ‘Keşke farklı olsaydı ya da hiç yaşanmasaydı, üzülerek söylüyorum ki yaşandı…’ Sadece acılardan değil ortak hayallerden söz etse…

İsrail Parlamentosu, Ermeni soykırım iddialarını oylayacak

Komisyon toplantısında konuşan Galon "Ermeni toplumunun yaşadığı trajedi İsrail devleti tarafından tanınmalıdır, bu olayı daha fazla görmemezlikten gelmeye insanlık adına hakkımız yok" dedi. Likud adına konuya ilişkin yapılan açıklamada ise "Artık Türkiye'ye hediye vermekten vazgeçip 'Ermeni soykırımı'nın tanınması gerektiği" belirtildi.

'Anadilin önünü açacağız'

Vercihan Ziflioğlu
CHP milletvekili adayı Osman Korutürk, "AKP açılımları başarısız oldu. Anadil öğretiminin önündeki engelleri kaldıracağız" dedi.CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Korutürk, Hurriyet Daily News a konuştu. Ermenistan’la kapalı sınırların tekrar gündeme alınabileceğinin sinyalini veren ve 1915 olayları konusunda da açıklama yapan Korutürk, “Acılar iki taraflı yaşandı. Diyaspora, ‘sadece ben acı çektim’ diyor. Müslüman Türklerin de acısını kabul etmek lazım. Acıları sarıp geçmişi tarihçilere bırakırsak yol alabiliriz” dedi. Heybeliada Ruhban Okulu’yla da ilgili konuşan Korutürk, Fener Rum Patriği Bartholomeos’la konuyu ele aldıklarını söyledi ve ekledi: “Anayasada Türkiye’nin bütünü için eğitim birliği öngörülmekte. Dolayısıyla tüm okulların Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde olması gerek. Sayın Patrik de bu hususta hemfikir.”

Kütahya'yı 5.9'luk deprem vurdu

Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Afyonkarahisar'da da hissedildi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, depremde 2 kişinin öldüğünü, 1'i ağır 79 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kütahya Valisi'ne göre ise depremde 3 kişi hayatını kaybetti.

Kadir Has'ta ücretsiz Ermenice kursları başlıyor sırada Kürtçe var

Pervin Kaplan /  pkaplan@htgazete.com.tr
KADİR Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın göreve başladığında yaşama geçirmeyi planladığı projelerden biri Komşu Diller Akademisi kurmak ve burada Türkiye'nin komşu ülkelerinde konuşulan dillerin öğretileceği dil kursları açmaktı. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'nde bu akademi açıldı ve ilk dil kursu için de fon bulundu. ABD'de bulunan Alman Marshall Fonu üniversiteye Ermenice kurs açması için 23 bin 500 dolar hibe verdi. Önümüzdeki ekim ayında üniversitede ücretsiz Ermenice dil kursları başlıyor. İsteyen herkes bu kurslara başvurabilecek. Dil kursunu ise Ermenistan'dan Kadir Has Üniversitesi'ne değişim öğrencisi olarak gelecek bir doktora öğrencisi verecek. Türkiye üzerine "doktora yapacak" olan bu Ermeni öğrenci Kadir Has Üniversitesi'nde bir yıl boyunca "misafir araştırmacı" statüsünde olacak ve isteyenlere de Ermenice öğretecek.

Azerbaycan’dan Ermeni sınırında tatbikat

Azerbaycan basınının Savunma Bakanlığına dayandırarak verdiği haberde, Savunma Bakanı Sefer Abiyev'in komutanlığındaki askeri tatbikata kara ve hava birliklerinin katıldığı ifade edildi. Tatbikatın dün başladığı belirtilirken, kaç gün süreceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

CHP'den Hahambaşı ve Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti'ne Ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk ile CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva ve Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin'i ziyaret etti. Korutürk, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva'yı Türkiye Hahambaşılığı'nda ziyaretinin ardından açıklama yaptı. Korutürk, CHP yönetimini temsilen, Türkiye'deki dini azınlıkları ziyaret ederek onlara CHP'nin çalışmaları, programı, dünya görüşü ve siyasi yaklaşımı hakkında bilgi verdiklerini, varsa onların sorunlarıyla ilgili bilgi aldıklarını ifade etti.

Ermeni iddiaları İsrail'de tartışılacak

İsrail parlamentosu (Knesset), Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarının gündeme alınmasına yönelik önergeyi görüşerek, ilk kez Eğitim Komisyonu'na sevk etti. Parlamento genel kurulunun bugünkü toplantısında, sol kanat partilerden Meretz'in milletvekili Zahava Gal-On'un öncülüğünü yaptığı gündeme alma önergesi görüşüldü ve önergenin Eğitim Komisyonu'na sevk edilmesi, genel kuruldaki 20 milletvekilinin tamamının oylarıyla ve hükümetin de desteğiyle benimsendi.

EDF-Taşnaksutyun heyeti Tel Aviv’i ziyaret etti

Ermeni Devrimci Federasyonu-Taşnaksutyun heyeti, Hakob Ter-Haçatryan başkanlığında Tel Aviv’I ziyaret etti ve Sosyalist Enternasonal üyesi patilerle buluştu. Heyet Sosyalist Enternasyonal üyesi İsrail İşçi Partisi üyesi, ülkenin ilk Arap bakanı Ghaleb Majadale’yle bir görüşme gerçekleştirdi. EDF basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; görüşmede esas  konular, Knesset’te Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin önümüzdeki parlamento tartışmaları, Türkiye’nin bölgede rolünün yükselmesi ve Ermenistan-İsrail ilişkileri oldu.

Yeni siyasi program: Ermenistan parlamentosunun %30’u kadın olmalı

Sunulan programda, yasama ve yürütme organlarında kadınların temsil düzeyinin % 30’a yükseltilmesi için özel tedbirler alınacağı da kaydedilmekte… Aynı zamanda Ermenistan kadınların yoksulluk düzeyi ve yönetim organlarında kadınların temsili sayısıyla Avrupa ve dünyadaki birçok ülkeden geri kalmakta. Farklı araştırmalar kadın ve erkek hak ve olanaklarının realize edilmesinde, cinsi eşitsizliğin temelinin ekonomik alanda kadın ve erkekler arasındaki eşit olmayan durum ve toplumda muhafaza edilen ve hatta pekişen cinsi rollere ilişkin geleneksel rol algılaması olduğunu ortaya koymakta.

Gurbetçilerin soykırım iddialarına cevap verecek bilgi ve donanımı yok

Araştırmacı-yazar Dr. Ali Söylemezoğlu, Almanya'daki hem Türk kuruluşların hem de bireylerin Ermeni Soykırımı iddialarına cevap verebilecek kadar bilgi ve donanıma sahip olmadığını söyledi. Berlin'de Türk Evinde Berlin Başkonsolosluğunun ev sahipliğinde düzenlenen programda konuşan Söylemezoğlu, iddialar konusunda atılması gerekli ilk adımın konuyu tartışmaya açık olmak ve iddiaları tartışılır hale getirmek olduğunun altını çizdi. Söylemezoğlu, “Karşı taraf, Ermeni Soykırımı oldu mu olmadı mı tartışmasını bile engellemek istiyor. Bu konuyu açmayı bile bir suç, bir ahlaksızlık gibi göstermek istiyor.” diye konuştu.

″Ermenistan-Türkiye: Siyaset ve Basın″

″Ermenistan-Türkiye İlişkilerinin İyileşmesine Destek Projesi″ çerçevesinde bugün 18 Mayıs’ta Erivan’da Ermeni-Türk meselelerini ilişkin gelişmeleri objektif ve kaliteli bir biçimde aydınlatan basın mensupları için bir ödül töreni gerçekleştirilecek.

ABD Türkiye’yi Eyaleti Sanıyor

Amerikan mahkemesi, 3 Ermeni’nin açtığı davada Türkiye’den savunma isteyip 21 günlük süre verdi. Amerika’da yaşayan 3 Ermeni’nin avukatı, Adana’da İncirlik Üssü’nün de bulunduğu bölgedeki yaklaşık 49.5 hektar toprağın ’gerçek sahipleri ve mirasçıları’ olarak adil kira ve diğer tazminatların ödenmesini istiyor. ABD, müstemlekesi olarak gördüğü Türkiye’yi İncirlik’le ilgili bir dava nedeniyle sorguya çağırdı. ABD’deki bir mahkeme, içinde İncirlik üssü arazisinin de bulunduğu gayri menkuller için Türkiye’den 64 milyon dolar tazminat talep eden üç Ermeni’nin başvurusu üzerine açılan davada Türkiye’den savunma istedi.

Western Diocese e-Newsletter

Dear Reader, St. Nersess Armenian Seminary will hold its 2011 Commencement Ceremony on Sunday, May 22, 2011 at its campus in New Rochelle, NY. The afternoon program will begin with a short prayer service at 4pm in the Seminary chapel and will be presided over by Archbishop Yeghishé Gizirian, Spiritual Father of the Seminary.

ŞİŞLİ Spor Külübü'nden Haberler

Şişli Genç ve yıldız erkek basketbol takımları yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu bir yemekle sezonu kapattı.

Levon Kordonciyan , “Yılın En İyi Erkek Modacısı” ödülünü aldı

Avrupa Gazetecileri Derneği tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen “Yılın En İyileri" ödüllerinde Levon Kordonciyan ‘‘ Yılın En İyi Erkek Modacısı’’ ödülüne layık görüldü.

Türk-Amerikan-Ermeni ortak turizm projesi

Nesrin Coşkun   
DOKUZ Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi, ABD’den Florida Üniversitesi ile Ermenistan Devlet Üniversitesi’yle ortak turizm projesinde bir araya geldi.Dekan Prof. Dr. Ceyhan Aldemir, “ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un önerisiyle gelişen bir proje. Bu projede ortak bir turizm hareketini nasıl başlatırız da var, Ermenistan ile aradaki buzları eritmek de” dedi.Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarından izin alındığını belirten Aldemir, şunları söyledi:“İlk toplantı Amerika’da, ikincisi bizde, üçüncüsü Erivan’da gerçekleşecek. İzmir’e konuklar geldi, ortak turizm hareketinin nasıl başlatılacağı tartışıldı.

Yumuşak ulusalcılığa doğru

Etyen Mahçupyan Cumhuriyet toplumsal açıdan da bir parantezdi: Devlete bağımlı, onun yamacında kurulmuş, kimliğini ve geleceğini devlete borçlu bir laik elit cemaat yarattı. Devletin yönlendiriciliği bu cemaatin batıdaki benzerlerine benzemeyen bir tür kapıkulu hissiyatı geliştirmesine yol açtı. Laik burjuvazi, esas olarak devlet sayesinde palazlanan bir iş dünyası sayesinde, Türkiye'nin toplumsal katma değerini tekelci bir yapı içinde kullanma fırsatı elde etti. Ama düzen sadece kapitalizmin mantığı içinde çalışmıyordu, çünkü devletin ulufe dağıtma imkânları da kendine bağımlı bu cemaatleşmenin ayakta kalması için hayatiydi. Böylece Cumhuriyet, önemli ailelerin, bürokrasi kariyeri yapan, medyada yükselen daha 'sol' bir entelijensiyanın da itici gücünü oluşturdu. Görünüşte iş dünyasının burjuvazisi ile bu 'sol' devletçilik arasında bir gerilim vardı ama aslında birlikte 'merkezi' oluşturmaktaydılar.

DDK Dink Savcısıyla Görüştü

Hrant Dink'in öldürülmesini incelemeye alan Devlet Denetleme Kurulu, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili ile görüştü.

Almanya Ruhani Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan İstanbul’a Geliyor

Almanya Ruhani Önderi (Araçnortu)  Başepiskopos Karekin Bekçiyan Patrikliğin 550. Yıl kutlamalarına katılmak üzere 27 Mayıs Cuma günü saat 13.00’te Atatürk havalimanında olacak. Karekin Bekçiyan Srpazan 3 Haziran’a kadar İstanbul’da kalacak.

Getronagan Amatör Tiyatrolar Şenliği'nde

İlki 1985 yılında düzenlenen İstanbul Amatör Tiyatro Günleri (İATG) bu yıl 20. kez düzenleniyor. 125. kuruluş yılını kutlayan Özel Getronagan Ermeni Lisesi ile Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği ve Berberyan Kumpanyası da şenliğe katılıyor.Şenlik hakkında detaylı bilgi ve program için: http://www.bgst.org/tb/yazilar/iatg2011.asp

Bartholomeos: Patrikhane kapalı kutu değil

Fener Rum Patriği Bartholomeos, patrikhanelerinin zannedildiği gibi kapalı kutu olmadığını, herkese açık olduğunu söyledi.Nevşehir’de ‘Geleneksel Kapadokya Bahar Ayini’ ve ‘Pazar Ayini’ni yöneten Bartholomeos, ayinler için kendilerine verilen izin ve gösterilen misafirperverlik dolayısıyla Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş’a teşekkür ziyaretinde bulundu.Ziyarette konuşan Bartholomeos, ayinler için gereken izni kendilerinden esirgemeyen yerel makamlara teşekkür ettiğini ifade etti. Ayinleri görüntüleyen gazetecilere de teşekkür eden Bartholomeos, onları İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne davet etti.Bartholomeos, ”Patrikhanemiz zannedildiği gibi kapalı kutu değildir. Herkese açıktır. Gönlümüz herkese açıktır” dedi.

Yolda

ALBATROS / Ragıp Zarakolu
Diyarbakır. Mayıs ülkede en yoğun aylardan biri… Baharın adeta infilak ettiği bu ay, ne yazık ki en kötü, en karanlık, en zalimce anılarla yüklü.Filiz kıran sanki bu ay, bahara inat bu coğrafyada. Ama aynı zamanda baharın ölüme direnişi…6 Mayıs’ta arkadaşım Deniz’i koparıp alıyorlar aramızdan. Yine aynı gün, Arap aydınlarını sallandırıyor Suriye kasabı Cemal Paşa. Ayın ortasında ise Ermeni sosyalistler sallandırılıyor Beyazıd Meydanında. Tehcir de bu ayda başlıyor. Ve ayın sonunda arkadaşım Sinan kurşuna diziliyor Nurhak dağlarında. Kafasını taşla eziyor üniversitede hukuk hocası Zohrab’ın binbaşı Ahmet. Çerkesler çiçek bırakıyor Karadeniz’de Mayıs’ta ve hala balık yemiyor, 19. yüzyılın unutulan soykırımı….

"Soykırım" Sınav Sorusuna Yerevan Tepkisi

Burcu Ballıktaş
Dicle Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Polat'ın bahar dönemi vize sınavlarında sorulan soru, Ermenistan'da tepkiyle karşılandı.Türkiye'yi yakından takip eden Ermenistanlı gazeteci Andranik İspiryan, ırkçılık olarak nitelediği soruları hazırlayarak öğretim görevlilerinin bilimden ne kadar uzak olduklarını gösterdiklerini belirterek, "Bu gibi sorular düşmanlık ve kine sebebiyet veriyor" dedi. Yerevan Devlet Üniversitesi'nde tarih dersleri veren Dr. Haykak Arshamyan ise bilimsel olmaktan uzak ve yeni nesilde düşmanlık duyguları yaratmaya yarayacak böylesi bir sorunun nefret söylemine örnek oluşturduğunu belirtti.

Ermeni kızın romanı: Nar

Seyhan Livaneli'nin dördüncü ve en yeni romanı Nar, Türkiye’nin ve dünyanın yakın geçmişinde Silva isimli bir ermeni kızın romanı. 1800’lerin son yılları ile 1900’lerin başları ve ortalarında yaşanan olayları, Silva’nın ve yakınlarının yaşananlardan nasıl etkilendiğini gözler önüne seriyor. Ermenilerin Anadolu’daki yaşamlarını, Müslüman Türk ailelerle ilişkilerini, dostluklarını, ortak kültürlerini, tehciri ve tehcir sonrasını anlatıyor.

Kurtulmuş: Erdoğan Demirel gibi konuşuyor

Kurtulmuş, özde ve sözde vatandaşlığın özellikle 1961 ve 1982 anayasasıyla ete kemiğe büründürüldüğünü ileri sürerek, ''Bu anayasalarda özde vatandaş Türk, Müslüman ve Sünni, ama devletin istediği kadar Müslüman olan bir vatandaştır. Böyle olunca farklı etnik kökenden gelenler, farklı mezhebe sahip olanlar, devletin değil, Allah'ın istediği kadar İslamı yaşamak isteyenler, gayrimüslim yurttaşlar kendini 2. sınıf vatandaş olarak görüyor'' diye konuştu.

Kültürel çeşitliliğimize saygıyı yeniden tesis etmeliyiz

Şahin Alpay
Geçen cumartesi günü, bir grup gazeteci meslektaşla birlikte, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarından bazılarını, Tanıtımevi tarafından düzenlenen bir programla, gezdik.Günün sonunda, iyi ki İstanbul 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiş ve iyi ki bu vesileyle kurulan Ajans olağanüstü zengin kültür mirasımızın çok küçük de olsa bir bölümünü ihya etmiş, diye düşündüm. Bağımsız ve güçlü bir kuruluş olarak yaşatılması gereken Ajans sayesinde 2010 yılı, kültürel mirasımıza saygıyı hatırlatacak. Ama beni asıl düşündüren, önce Müslümanlaştırma, sonra Türkleştirme politikalarıyla Anadolu'nun kültürel çeşitlilik ve zenginliğine gerek Osmanlı'nın son, gerekse Cumhuriyet döneminde gösterilen saygısızlık oldu. İlk durağımız 1461'de Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan İstanbul Ermeni Patrikhanesi oldu.

Ermenistan cumhurbaşkanı: Türkiye, Ermeni Soykırımını tanımadan uzlaşma olamaz

Biz Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesinde ekonomik yönü esas motivasyon unsuru olarak kabul etmiyoruz. Napolyon’un dediği gibi “ülkenin coğrafyası onun tarihini inşa etmekte”. Coğrafya kaderdir″.″Biz burada yaşıyoruz ve komşularla belli ilişkilere sahip olmamız lazım. Tabii ki “bedeli ne olursa olsun” şeklinde değil. Kesinlikle. Biz Türkiye’yle ilişkilerimizin normalleşmesi sürecine başlarken, bunun karşısında olan birçokları, bunun Ermeni Soykırımının tüm Dünyada tanınmasına engel olacağını söylüyorlardı. Bu öngörüler Allah’a şükür gerçekleşmedi. Soykırım gerçeği tartışma götürmez ve Türkiye’nin bunu en nihayetinde kabul etmesi için çaba göstermeliyiz. Bu adalet ve güvenlik için mücadeledir″ ».

Erivan’da «Ermenistan-Türkiye: Siyaset ve Basın» konulu forum gerçekleştirilecek

16-18 Mayıs tarihlerinde «Ermenistan-Türkiye: Siyaset ve Basın» konulu forum gerçekleştirilecek. Forum tartışmalarına Ermenistan ve Türkiyeden toplumsal sektör temsilcileri ve gazeteciler katılmakta.Tartışmalarda katılımcılar Ermeni-Türk ilişkilerinde son gelişmeler ve bunların Ermenistan ve Türkiye medyasındaki yankısını değerlendirecekler, Ermenistan-Türkiye diyaloğuna katkıda bulunan ortaya çıkarılamamış olanakların araştırılması ön verileri yanısıra, Erivan Basın Kulübü ve İzmir Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen ″Basın taraftarlığı″na ilişkin araştırma sonuçlarına ilişkin bilgi alacaklar. Star Daily gazetesi muhabiri Elif Şahin etkinlik katılımcılarına ″Türkiye’de durum ve gerçekleştirilecek parlamento seçimleri″ konulu bir tebliğ sunacak, bu konuda tartışmalar yapılacak.

Türkiye'den İncirlik savunması istendi

16.05.2011 ABD'deki bir mahkeme, içinde İncirlik üssü arazisinin de bulunduğu gayri menkuller için Türkiye'den 64 milyon dolar tazminat talep eden üç Ermeni'nin başvurusu üzerine açılan davada Türkiye'den savunma istedi.Hayots Ashkharh gazetesine göre, "Ermeni soykırımı sırasında mallarını kaybeden Ermenilerin torunları" iddiasıyla Türk Hükümeti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası hakkında açılan davaya bakan ABD'deki mahkeme, iddialara yanıt vermesi için "sanıklar" a 21 gün süre verdi.

Soykırım yok, hainlik var. Doğru mu, yanlış mı?

Pınar  Öğünç
Dicle Üniversitesi, Tarih Bölümü'nden bir sınav kağıdı. Böyle bir doğru-yanlış sorusu olabilir mi?“Osmanlı Devleti Ermeni soykırımı yapmamıştır. Ruslarla işbirliği yapan ve Osmanlı ordusunu arkadan vuran Ermenilerden bir kısmı hainlikleri sırasında, bir kısmı da Almanların teklifi ile icra edilen tehcir sırasında açlık, hastalık ve soğuktan ölmüştür, bir kısmı da hainlik ettikleri için Ruslarla gitmiştir ve Türkiye’de Ermeni nüfus böylelikle azalmıştır.” a) Doğru b) Yanlış

Bakırköy ve Yeşilköy Vakıflarının seçimleri sonuçlandı

Bu gün Bakırköy ve Yeşilköy cemaat vakıflarımızda yönetim kurulu seçimi vardı. Bakırköy tek liste ile seçime katıldı ve aynı yönetim görevi sürdürecek. Yeşilköy’de mavi ve beyaz liste yarıştı. Mevcut yönetimin listesi beyaz liste seçimi kazandı. Yönetim göreve devam edecek.
Seçilenleri yönetim kurulu üyelerini kutluyor ve başarılar diliyoruz. HYETERT

Bağış: "Farklılıklar Zenginliğimizdir"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ermeni Cemaatine ait Taksim Spor Kulübü'ne ziyarette bulundu… Bakan Bağış şöyle konuştu:"Bunun için ülkedeki farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Bunu hep birlikte dünyaya haykırmamız gerekiyor. Bundan on yıl evvel buralara gelip Akdamar’da ayin olacak deseydik, hiçbirimiz inanmazdık. Sümelada bir ayin olacak dese, Cumhurbaşkanı bir cem evine gidecek, Başbakan alevilerin muharrem ayında birlikte oruç açacak dese inanmazdık."

Ruhban Okulu'nun açılması elzem

Bülent Şanlıkan CHP'nin geçen hafta yaptığı patrikhane ziyaretinin perde arkasını Bartholomeos'un basın danışmanı Dositheos Anagnostopulos anlattı: Çok partili sistemden sonraki bir ilk. Vakıflar Kanunu ile Ruhban Okulu'nun açılması görüşüldü… Dositheos, CHP'lilerle yapılan görüşmede Ruhban Okulu konusunun da gündeme geldiğini belirterek, ekledi: Ruhban Okulu ile ilgili çözüm yolu görünürde yok. Eğitim, dini eğitim de dahil olmak üzere, bir insan hakkıdır ve kilisemizin rahip yetiştirebilmesi için bu okulun yeniden açılması elzemdir. Bunun mütekabiliyetle hiçbir ilgisi yoktur. İstanbul Rum azınlığı devletimizden yeni bir imtiyaz talep etmemektedir. Herhangi bir adli veya hukuki sebep olmadan 40 yıl evvel kapatılmış olan eğitim kurumunun yeniden açılması yeni hak talep etmek manasına gelmez.

Bağış, Süryani Kilisesini Ziyaret Etti

"6-7 Eylül gibi bizim artık tarihin sayfalarına gömmek istediğimiz günleri yeniden hortlatmaya çalışan zihniyetlerin sözcülüğünü yapan birtakım muhalefet partilerimiz olsa bile, biz iktidar olarak bu ülkede herkesin güvercinler kadar özgür olduğu bir Türkiye'nin hayali ile yola çıkmıştık, unu da gerçekleştiriyoruz" dedi.

Bartholomeos: "Allah barışı daim etsin"

Ahmet Korkmazer- Metin Yıldırım
Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir’in Gülşehir İlçesi’ndeki Aya Dimitrios Kilisesi’nde 1924 yılından beri ilk kez düzenlenen ayini yönetti. Fener-Rum Patriği Bartholomeos, 2000 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen 'şükran ayinleri’ kapsamında Nevşehir’in Gülşehir İlçesi Çalışanlar Mahallesi’nde 18’inci Yüzyıl sonlarında yöredeki Rumlar tarafından yapılan Aya Dimitri Kilisesi’nde bu sabah saatlerinde başlayan ayini yönetti. Heybeliada Ruhban Okulu mezunu olan İsviçre Ortodoks Metropoliti İeremias, Rusya Federasyonu Baş Episkoposu Arsenios’un da katıldığı ayinde İncil’den ayetler okundu ve kilise korosu tarafından ilahiler söylendi.

Mısır'da Hristiyanlara saldırı: 22 yaralı

Mısır'ın başkenti Kahire'de Hristiyan azınlığa yönelik Selefi saldırılarını protesto eden Kıptilere kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda 22 kişi yaralandı.

Kendi ırkına en büyük soykırımı Türkler yaptı

Devrim Büyükacaroğlu
Bir ırkın, kendi çocuklarını, milli yalanlarla büyütmesinin o ırka yapılacak en büyük kötülük olduğunu söyleyen Arto Tunçboyacıyan, bu durumun pekala bir tür soykırım sayılması gerektiği düşüncesinde. “60 yaşına geldiğinde bir kodlama hatası olduğunu fark eden birinin gerçeği görmeye hiç alışkın olmayan gözleri güneşte kavruluyor, bu  soykırım değil de ne?” diyor usta Ermeni müzisyen.

İHD Genelkurmayı Er Sevag'ı Öldüreni Kayırmakla Suçladı

İHD, çelişkili şekilde Sevag Balıkçı'ın kaza sonucu öldüğünü savunan Genelkurmay Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu. İHD, "suçlunun kayırıldığı" ve "yargının etki altına alınmaya çalışıldığı"nı savundu.

Bir derin İstanbul sabahı…

Mehmet ALTAN mehmetaltan@stargazete.com
Kumkapı’da Ermenilere ait üç kilise vardı; bunlardan Yenikapı yakınındaki Surp Sarkis Kilisesi’nin kuruluş tarihi bilinmiyor. Surp Nigoğayos Kilisesi ise 1660’daki yangından sonra onarılamadı. Kumkapı’daki üçüncü kilise ise Surp Asdvadzdzin Kilisesi’ydi. Patrikhane külliyesi içinde yer alan Surp Vortvots Vorodman Kilisesi ise İstanbul’a çok sayıda görkemli eseri armağan eden mimar Kirkor Balyan tarafından inşa edildi. 14 Ekim 1828’de kutsanarak ibadete açıldı. İşte…Dün sabah İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restorasyonları yapılan birçok eserin bir kısmını ziyarete, onarımı yakında bitecek olan Balyan’ın yaptığı bu kiliseden başladık…

Kilisede...

A.Turan Alkan Bir hafta önce yine bir cenaze töreni münasebetiyle bu defa Feriköy'deki Surp Vartanans Ermeni Kilisesi'ndeki cenaze merasimine katıldım. Sivas Lisesi'nde aynı yıllarda okuduğumuz Mimar Payel Güllüdere'nin annesi Anna Hanım vefat etmişti. Usta bir hanım terzisi olan Anna Güllüdere'nin, genç kızlığında hemen aynı yaşlardaki rahmetli anneme de elbise diktiğini duymuştum.Hıristiyan Ermenilerin cenaze törenleri kilise içinde yapılıyor. Tabut, mihraba uzanan ana koridorun ortasına konulduktan sonra sol yana hanımlar, sağ ön kısımda aile yakınları ve sağ arka tarafta erkekler yerlerini alıyor.

Gökten dolarlar yağsa olmaz!

Jülide Karahan İstanbul yeni bir kültür merkezine daha kavuşuyor: Vortvods Vorodman Kilisesi. 500 kişilik kapasitesiyle başta konserler olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak mekânın restorasyonu için "Gökten dolarlar yağsa olmaz. Sorun para değil, yetkili kurullardan onaylıproje. Biz büyük bir göle ufak bir taş attık sadece. 184 tek yapıda tek tek restorasyon... Bazıları tamamlandı, bazıları devam ediyor. İstanbul'da bunun gibi onlarca yapı var." diyor Yılmaz Kurt. Adını Hz. Yahya ve kardeşi Hz. Yakup'un hitabet yeteneklerinden alan Vortvods Vorodman (Gök gürültüsünün Çocukları) Kilisesi'nin hikâyesi, İstanbul'un fethiyle başlıyor...

Kıble meselesi-1/2

Mıgırdiç Margosyan Kirvem, senin de bildiğin gibi, son günlerde başbakan Erdoğan tarafından “ucube” diye tanımlandıktan sonra “kelle”sinin vurulup ardından da yer ile yeksan edilmesini istediği “gariban” İnsanlık Heykeli’nin serencamı, pişmiş tavuğun başına gelenleri nerdeyse solladı!... Nitekim kıblesi “samimiyet”ten yoksun; kökeninde, temelinde,  “tortu”sunda, velhasılıkelam “öz”ünde İttihat Terakki zihniyetinin “tek”çi, “çağ dışı” kalıntıları bulunan ülkemizde, Ermenistan’a göz kırpmaya heveslenen “insanlık anıtı”nın yaşaması zaten “mucize” mi olurdu kim bilir…

Eurovision'un Galibi Azerbaycan

Temsilcimiz Yüksek Sadakat'in elendiği 56. Eurovision Şarkı Yarışmasında, Türk dünyasını temsil eden Azerbaycan birinci oldu… Yapılan oylama sonucu Raphael Gualazzi'nin temsil ettiği İtalya 189 puanla ikinci olurken, üçüncülük 185 puanla İsveç'e gitti.

Bartholomeos: "Burası bizim memleketimiz"

Patrik Bartholomeos, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da ''Geleneksel Kapadokya Bahar Ayini''ni yönetti… Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Türkiye'nin gerek turistik açıdan gerek ekonomik açıdan, gerekse her açıdan gelişmesi bizim için mutluluk meselesidir. Burası bizim memleketimiz, biz dışarıdan gelmedik; doğma büyüme buralıyız" dedi.

Müstehcen makine

Uğur Kutay / ugurkutay@birgun.net /
Ermenistan’dan Baydemir için şok iddia!” Vatan Gazetesi’nin internet sitesi, haberi bu başlıkla sunuyor. Hay aksi, ne olmuş olabilir ki? Osman Baydemir’in vicdanlı bir insan ve iyi niyetli bir politikacı olduğunu yakından biliyorum, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ilk sinema atölyesinin koordinasyonunu yaptığım günlerde birkaç kez sohbet etmişliğimiz de vardır. Ermenistan böyle birisi hakkında nasıl bir ‘şok iddia’da bulunmuş olabilir ki?.. Ne bileyim, mesela Baydemir inkârcı politikaları benimsedi de “Ermeniler Kürtleri kesti!” gibi bir şey mi söyledi acaba?!Yok, öyle olmamış; Vatan’ın armenews.com’dan alıntıladığı habere göre Baydemir, Diyarbakır’a yapılacak bir soykırım anıtına karşı olmadığını, yeni nesillerin bu korkunç olaydan haberdar olmadığını söylemiş… Peki iddia nerede, şok hangisi?İnsanlığın ortak acılarına karşı insanlığın ortak vicdanına kulak veren bir belediye başkanı hakkında böyle bir başlık atan Vatan, aslında açıkça müstehcen bir zihniyetin izlerini sunuyor burada; tam da John Howard Griffin’in sözünü ettiği tarzda bir müstehcenlik bu…