Etiketler

Ermenilerden pazar ayininde siyah kurdeleli protesto

Geçirdiği ciddi rahatsızlık nedeniyle fiilen görev yapamaz hale gelen Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan’ın yerine yeni bir patrik seçme başvurusu bakanlıkça kabul edilmeyen Ermeni toplumu huzursuz.
"Not: Görülüyor ki eş patrik seçimi karşıtı lobinin dezenformasyon ve mis enformasyon çalışması devam ediyor. Ermeni kilisesinin gelenek ve kurallarına göre sağlık nedeniyle patrikler görevinden alınamazlar. Kilisemizde sağlık nedeniyle görevden alınmış bir tek patrik ya da Katolikos yoktur.Yani yeni patrik seçilmesi mümkün değildir.Eş patrik seçimini engelleyerek bu duruma düşmemizin nedeni bu lobinin yandaşı olan seçim heyetidir. Eş patrik seçimini yönetmek üzere seçilen seçim heyeti görevini kötüye kullanarak, Hıristiyan kilisesinin kural ve geleneklerine aykırı olarak Patriği görevden alarak yeni patrik seçmeye kalkışmıştır. Hükümetin yasal ve geleneksel hiçbir dayanağı olmayan bir heyetin haksız ve hukuksuz taleplerine dikkate alarak eş patrik seçimine izin vermemesi ve palyatif çözümler üretmesinin yanlışlığı da açıktır. Yine Ruhani Meclisin eş patrik seçiminde ısrar etmemesi ve yeni bir seçim yönetmeliği yaparak eş patrik seçimine gitmemesi de kabul edilemez bir hatadır. Ancak bütün bu yanlışlar bu kötülüklere neden olanların aklanma nedeni olarak gösterilemez. Eş patrik seçimini engelleyerek hem toplumun başsız kalmasına hem de toplumun bölünmesine neden olanlar bu lobinin yandaşlarıdır. Kisvenin bir başkasına verilmesi hiçbir zaman patriğin görevden alınması anlamına gelmez. Gerçi bu heyet ve yandaşları hak hukuk dinlemez ama bu konuda ne bir yasa ne de bir yönetmelik var. Bu haber doğrudan doğruya lobinin manipülasyonudur. Umarız bu musibetlerden bir nasihat çıkar ve Ruhani Meclis yeni bir yönetmelik hazırlayıp hem eş seçimi yolunu açar hem de gelecek patrik seçimlerinde bu gibi skandallar yaşanmasına engel olur. HYETERT"Serj Sarkisyan, İlk Cumhuriyeti'nin 93. kuruluş yıldönümü sebebiyle kutlama mesajı yayınladı

28 Mayıs 1918 tarihinin Ermeni halkı için özel bir anlam ile tarihi değer taşıyan bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, hepimizin bu tarihte başlayan işi aynı anlayışla sürdürmesi gerktiğini açıkladı. Serj Sarkisyan’ın kutlama mesajında “İlk Cumhuriyeti'nin 93. kuruluş yıldönümü sebebiyle hepimizi kutluyorum. 28 Mayıs 1918 tarihinde Ermenistan’ın İlk Cumhuriyeti kuruldu. İlk Cumhuriyeti'nin ömrü uzun olmadı. Ancak buna rağmen Ermeni halkının kalp ile bilincinde en büyük devrim oldu…

Bükreş’te Ermeni ve Türk tarihçilerin katılımıyla Ermeni Soykırımına ilişkin bir konferans gerçekleştirildi

26 Mayıs’ta Bükreş Ekonomik Bilim Akademisinde Ermeni Soykırımına ilişkin bir konferans gerçekleştirildi. Konferans için soykırım alanında önemli uzmanlar Massachusetts Clark Üniv.’nden Prof. Dr. Taner Akçam, ABD ve Paris VIII. Üniversitesinden (University of Vincennes in Saint-Denis) Prof. Dr. Raymond Haroutiun Kévorkian özel olarak davet edildiler.

Ermeni politbilimci: Azerbaycan savaş şantajı yapıyor

Azerbaycan savaşa hazır değil, ancak buna tekrar başlama şantajı yapıyor. Politbilimci Dr. Levon Şirinyan düzenlenen basın toplantısında işte bu kanaatini ifade etti. Politbilimciye göre ″Azerbaycan meseleyi abartıyor″.

Ermeni Devrimci Demircioğlu'ndan Diyarbakır Cezaevi

Funda Tosun
Bir canavarmışım gibi subaylar beni görmeye geliyordu". Ölüm orucuna girdiğim ilk günlerde 'diğerlerini anladık, bir Ermeni olarak senin ne işin var burada' diyen subaylarla karşılaştım. Oysa direnmeye, bu rezil ve onursuz yaşamı kabul etmemeye en çok benim ihtiyacım vardı. Herkesten daha fazla nedenle benim direnmem gerekiyordu. Kaderim halkımın kaderiydi."

Dink davası 30 Mayıs'ta

Hrant Dink suikastı davasına 30 Mayıs Pazartesi günü devam edilecek. Savcı, Emniyet Müdürlüğü'ne talimat yazısı göndererek Dink davası sanıklarının Ergenekon ve Poyrazköy davalarının tüm sanıkları ile bağlantılarının araştırılmasını istemişti. Hrant Dink suikastı davasının 18. duruşması, 30 Mayıs Pazartesi günü görülecek.

Feriköy Ermeni İlköğretim Okulu Türkiye'yi temsil edecek


Bu yıl 5. kez düzenlenen Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları Türkiye Finali 14 Mayıs 2011 tarihinde Anabilim Eğitim Kurumları Ataşehir kampüsünde gerçekleştirildi. Mind Lab OlimpiyatlarıTürkiye Finali’nde Arda Tarakçıoğlu (Octi), Serdar Barmaksız (Checkers), Meri Kuzucu(Abalone) ve Larissa Ilgarlar'dan (Quoridor) oluşan Özel Feriköy Ermeniİlköğretim Okulu ekibi, yarışmaya katılan 16 okuldan toplam 64 öğrencinin sosyal, duygusal ve bilişşel yeteneklerini sergiledikleri akıl oyunlarında Türkiye Şampiyonu oldu ve böylece 14-16 Haziran 2011 tarihlerinde Portekiz’in Cascais şehrinde yapılacak 6. Uluslararası Mind Lab Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

Diasporadan Mladic Yorumu: "Türkiye'nin Aksine Sırbistan Kendi Tarihinin Gerçeğini Kabul Etti"

ABD'nin önde gelen Ermeni lobilerinden ANCA, Sırbistan hükümetinin "soykırım" ile suçlanan Sırp komutanı Ratko Mladic'i tutuklamasına ilişkin olarak "Sırbistan'ın ve Türkiye'nin soykırıma yanıtları adasındaki fark daha büyük olamazdı. Sirbistan'ın tarihinin gerçeğini kabul ederek geçmişteki suçların sorumluğunu alırken Türkiye, gerçekten kaçınmayı sürdürüyor" iddiasında bulundu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı'ndan "Soykırım" Uzmanı İsrailli'ye Devlet Nişanı

Erivan'da Pazartesi günü düzenlenecek tören sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "Ermeni soykırımı"nın daha çok tanınmasına katkılarından dolayı Kudüs'teki "Holokost ve Soykırım Enstitüsü" Direktörü İsrael Charny'ye devlet nişanı takdim edecek. Charny, İsrail'in yakında, "Ermeni soykırımı"nı resmen tanıyabileceğini söyledi.

‘Ruhban okulu’ ABD Senatosu’nda

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesine "Türk hükümetine, Heybelida Ruhban Okulunun koşulsuz ve daha fazla ertelemeden yeniden açılmasını kolaylaştırması çağrısında bulunan" bir karar tasarısı sunuldu.

Aslında dost olmak ne kolay!

Hakkı Özdal
Dev meydanlar, sokak başlarında gençlik konserleri, ifade özgürlüğü geceleri... Erivan'da hayat, geçmişe değil geleceğe akıyor. Hayalden gerçeğe... Mayısın ilk haftası başlayarak iki haftadan fazla süren bir Türkiye-Ermenistan otobüs turundan döndüğüm gün, Yayın Yönetmenimiz Eyüp Can’ın yazı başlığı, ‘Yarası kapanmayanlar için bir hayal’ idi. Erivan’dan, yüksek bir dostluk coşkusu ve ilişkilerin normalleşmesine dair ‘diplomasi dışı bir ümit sarmalı’yla henüz dönmüşken, “Başbakan’ın tehcirde katledilenlerin mezarına bir çift karanfil bırakıp, acınızı paylaşıyoruz demesini” hayal eden bir yazıyla karşılaşınca, ümidim de cesaretim de arttı. Bu 3 günlük dizinin adı, ilhamını o yazıdan ve içindeki ruhtan alıyor: Hayalden gerçeğe...

Çok ırklı tek millet

Ahmet Taşgetiren
Bazen, aynı ırktan olup, tek millet olunamayabilir. Alın Boşnak ve Sırplar'ı... Slav ırkındandırlar ama aynı millet değildirler. Bu da en açık biçimde, son Bosna faciasında görülmüştür...İtirazların tamamının farkındayım. Hatta ben dahi, "Tek"li tanımlamalarla başlayan nutuklarda "Tek millet" söylemine takılanlardanım. Çünkü bu, soyut biçimde söylendiğinde etnik anlamda "Tek millet" algısına yol açıyor ve bir etnisite adına diğer etnisitelere ikinci sınıf muamelesini akla getiriyor.

Ahmet Mete Işıkara Ermeni Lisesinde Öğrencileri Deprem Konusunda Bilgilendirdi

Hakkı Öz
Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Üsküdar'da bulunan Surp Haç Ermeni Lisesi'nde öğrencilere, "Deprem gerçeğiyle yaşamak" konulu konferans verdi.

Türk televizyonlarında ilk Ermenice klip yayında

Vercihan Ziflioğlu / Hurriyet Daily News
Türkiye’nin önde gelen özel müzik kanaları ve TRT ilk Ermenice müzik klibini yayınlamaya başladı.Birkaç ay önce Ossi Müzik etkietiyle piyasaya çıkan Sibil albümü İstanbul’un en işlek caddelerinden biri olan Beyoğlu’ndaki İstiklal sokaklarında son aylarda en çok yankılanan parçaların başında geliyor.


Ermenistan'ın "Karabağ'da Havaalanı Masalı" Bitiyor

Ermenistan işgali altındaki Karabağ bölgesindeki sözde rejiminin elebaşlarından biri olan Ara Arutunyan "Hayastan" Vakfı’nın yetkilileriyle görüşmesi sırasında Hankendi'nde yasadışı inşa edilen havaalanının açılamamasıyla ilgili açıklama yaptı.Şimdiye kadar havaalanının açılışına ilişkin bir kaç kez tarih açıklandığını dile getiren Ara Arutunyan, ilk aşamada uçuş-iniş pistindeki asfaltın standartlara uygun olmasına rağmen, sonradan pistin daha da genişletilmesi gerektiğinin tespit edildiğini kaydetti. Hava limanının açılacağı tarihle ilgili açıklama yapmayan Arutunyan, yapılacak çalışmaların yoğun olduğuna dikkat çekerek "Muhtemelen 2-3 ay içinde uçuş-iniş pisti asfaltlanacak. Bu nedenle biz süre konusunda açıklama yapmak istemiyoruz. Açılış daha altı ay uzayabilir, yeter ki, tüm güvenlik önlemleri sağlansın" diye sözlerine ekledi.

Rusya, Fransa ve ABD devlet başkanları Karabağ’a ilişkin bir deklerasyon kabul ettiler

Rusya, Fransa ve ABD devlet başkanları 26 Mayıs’ta G-8 Zirvesi çerçevesinde Karabağ sorununun çözümü konusunda ortak bir deklerasyon kabul ettiler. ITAR-TASS’ın verdiği bilgiye göre; Belgede taraflar Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine ″toplumlarını savaşa değil barışa hazırlamaları″ ve Haziran’da gerçekleştirilecek zirve esnasında sorunun çözümüne yönelik temel ilkelere ilişkin çalışmaları sona erdirmeleri yönünde çağrıda bulundular.

Ermenistan Parlamentosu Af Teklifini Kabul Etti

Ermenistan parlamentosu, aralarında 6 siyasinin de bulunduğu yüzlerce mahkumun serbest kalmasını sağlayacak af teklifini onayladı.

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri 2011

29 Mayıs Pazar 125. Yılına Girerken Getronagan Lisesi ve Tiyatro  (Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu);
14.00 Oyun: On Küçük Zenci / Agatha Christie  Getronagan Lisesi Öğrencileri–Türkçe;
15.00 Oyun: Tağaganin Gnigı (Mütevellinin Karısı) / Yervant Odyan  Getronagan Lisesi Öğrencileri-Ermenice;
16.30 Oyun: Çehov’un Silahı / Boğos Çalgıcıoğlu (Chekhov’s Gun adlı filmden esinlenerek Getronagan Lisesi Mezunları-Türkçe;
17.30 Söyleşi: Getronagan Lisesi ve Mezunlar Derneği’nde Kültür-Sanat Faaliyetleri ve Tiyatronun Yeri Konuşmacılar: Silva Kuyumcuyan ve Boğos Çalgıcıoğlu
30 Mayıs Pazartesi, William Saroyan ve Tiyatrosu (Maya Sahnesi):
20.30 Panel: Saroyan, Sanatı ve Tiyatrosu; Konuşmacılar: Maral Aktokmakyan, Ohannes Kılıçdağı, Uluç Esen;
21.30 Okuma Tiyatrosu: Bitlis ve Haraç /Tiyatro Boğaziçi ve Berberyan Kumpanyası.


İstanbul'da patlama: 7 yaralı

İstanbul Etiler'deki Akmerkez'in önünde bir patlama meydana geldi. Biri polis 7 kişi yaralandı. Biri bacağı kopan iki kişinin durumu ağır. Bombanın elektrikli bir bisikletin üzerinde patlatıldığı tespit edildi… Yaralı Sami Işık'ın babası Özcan Işık da oğlunun Levent'teki bir proje mühendislik firmasında çalıştığını ve arkadaşı Agop Demir ile birlikte işe giderken patlamaya maruz kaldıklarını ifade etti.Özcan Işık, oğlu Sami Işık ile Agop Demir'in Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde müşahade altında tutulduğunu kaydetti.

Msgr. Mikael Mouradian Named New Bishop of the Armenian Catholic Eparchy of US and Canada

The Armenian Catholic Eparchy of the United States of America and Canada is happy to announce that the Most Reverend Mikael Mouradian has been appointed as the new bishop of the Armenian Catholic Eparchy of the United States and Canada. He succeeds at that function to the Most Reverend Manuel Batakian who had presented his resignation, having reached the canonical age prescribed by the Cod of Canons of the Eastern Catholic Churches.

Kızım hatırlasın, torunum unutsun

Özgün Özçer
Nuneh Vanlı. Ermenistan ve Türkiye’den gazetecilerin katıldığı gezide büyükannesinden masallarda dinlediklerini hatırlıyor: Yaşananları kızımın da hatırlamasını istiyorum ama umarım torunum hatırlamak zorunda kalmaz... Bundan aylar önce bir grup Ermeni çevreci kısa bir belgesel çekmeye karar verir. Türkiye’ye bir Ermeni olarak gelmenin zorluğunu ortaya koyan ve kapalı sınırların ne denli tuhaf olaylara gebe olduğunu gözler önüne seren, sanki Aziz Nesin’in kaleminden çıkmış bir hikâyenin peşine düşerler. Amaçları Kars yöresinden, soykırımın 95. yıldönümü için 95 ağacı soykırım anıtı parkına götürüp oraya dikmektir. Kısa filme adını veren hikâyenin ana kahramanları “95 ağacın” yolculuğu beklenildiği gibi maceralı olur. Zira çevreciler, Ermeni oldukları için bir dolu zorlukla karşılaşırlar: Burada kimse onlara ağaç satmak istemez, yasal olarak hakları da yoktur. Hatta “Ermeniler bu ağaçlarla ne entrikalar çevirecek” diye şüpheyle bakılır.

Gürcistan tehlikeli sularda yüzüyor

Fehim Taştekin
Şimdi Tiflis Çerkes meselesine el atarak, 2008’de Osetlerden yana savaşa girip Gürcistan’ı geri püskürten Rusya’dan intikam alıyor. Tiflis altın vuruşunu 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarını iptal ettirmek suretiyle yapmak istiyor. Olimpiyatlar 21 Mayıs 1864’te Kafkasya’nın düşmesinin ardından Rus ordusunun zafer yürüyüşünü yaptığı Krasnaya Polyana’da (Kızıl Çayır) yani Kbaada Vadisi’nde oynanacak. O çayırın neden kızıl olduğunu iyi bilen Çerkesler “Atalarımızın kemikleri üzerinde oynamayın” diyerek kampanya yürütürken Tiflis bu davayı büyütmek için devrede; Ocak 2010’da ‘Önce Kafkasya’ adıyla Rusça TV yayına başladı, parlamentoda ‘Kafkasya dostluk grubu’ kuruldu ve ardından Tiflis’te soykırıma dair 2 uluslararası konferans düzenlendi. 28-29 Mayıs’ta Batum’da düzenlenecek 3. konferansın konusu da Kafkasya’nın birliği.

Ayrı, Gayrı, Yabancı!

“Bir arkadaşımın kardeşi öldü sinagogda. Karısı yabancıydı.” Öykü tanıdık geliyor ama karısı yabancı olan bir genç? “Hamileydi üstelik.” Taşlar yerine oturuyor. Öfkelendiğimi hissediyorum ama göstermemeye kararlıyım.  “Yabancı değil, Yahudi’ydi” diyorum tatlıca bir sesle. Ama uzattığım dalı görmezden geliyor ve ısrar ediyor. “Yabancıydı işte. Çok sevmişler birbirlerini. Aile saygı göstermiş aşklarına.” O ısrar eder de ben etmez miyim? “O zaman ben de yabancıyım demektir. Yahudi değil miyim?” Tek beklediğim, geriye bir adım atması ama yok... Israrcı. “Benim de anneannem Rum’du, ne var bunda?” Ardından kendisinin haklı, benim haksız olduğumu gösterme çabaları: “Sen beni bilmez misin? Bak çok üzülürüm. Ben hiç seni...”diye lastik gibi uzayan ama hiçbir yere varmayan ve “Sonuçta gayrimüslim işte”diye biten bir tirat.

Erivan'dan Türkiye'ye Davet Var

Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanı Armen Ashotyan, Bolonya Süreci çerçevesinde Eylül'de gerçekleştirilecek eğitim finansı konulu uluslararası bir konferans için Türkiye'yi de davet etti.

Ermenistan'daki Bütün Yollar Anadolu'ya Çıkıyor

Mehmet Ali İzmir
Erivan’ın dışında kalan Ermenistan için hayat SSCB’nin çöktüğü 1991’de durmuş. Hayatın her alanında Anadolu’dan o kadar izler var ki kendinizi Anadolu’da bir kasabada hissedebilirsiniz. Türkiye ve Ermenistan arasındaki en yakın şehir, Gümrü. Ermenistan’ın ikinci büyük kentinden Türkiye sınırına olan mesafe, sadece sekiz kilometre. Kars merkeze uzaklığıysa, 50 km. Ancak sınır kapalı olduğu için Ermenistan’a Gürcistan üzerinden ulaşacağız. Yani 450 km. uzatarak...

Ermenistan Yine Önemli Bir Projenin Dışında Kalıyor

Ermenistan Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Gagik Minasyan: Türkiye ve Azerbaycan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) çerçevesinde inşa edilecek Karadeniz çevre otoyolunda Ermenistan’ın by-pass edilmesi için çaba sarf ediyor.

Heybeliada Türk kurumu, Atina'yı hiç ilgilendirmez

Taki Berberakis
Yunan basınında yayımlanan WikiLeaks belgeleri, Heybeliada Ruhban Okul ile ilgili görüşmelere ışık tuttu. TaNea gazetesinde yayımlanan 2009 tarihli Amerikan kriptoları Türk hükümetinin, okulun açılması karşılığında Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın sorunlarının çözümü yolunda adımlar atılmasını talep ettiğini, Fener Patriki Bartholomeos’un ise konunun Ankara ile Atina arasında ele alınmasına “Heybeliada Türk kurumudur” diyerek şiddetle karşı çıktığını gösteriyor...Belgede, Erdoğan’ın Bartholomeos’a ayrıca, Heybeliada konusunun “Yıl sonuna kadar halledileceğini” belirttiği öne sürüldü.

Mahkemede dalga geçti

Ayşegül Usta
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürdüğü gerekçesiyle 27 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 2’nci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ogün Samast, tanıkların eski ifadelerinin okunması sırasında üye hakimin sorduğu sorularla dalga geçti. Dink Ailesi’nin avukatlarına da sık sık sözlü olarak sataştı. Mahkeme davanın karar aşamasına geldiğini belirterek, dosyayı incelemesi ve görüşünü açıklaması için duruşma savcısına gönderdi.

Sarı Gelin ve Allahu Ekber Dağları

Güneri Cıvaoğlu / ngunericivaoglu@gmail.com
Çok sevilen “sarı gelin” türküsü için rivayet muhtelif. Bunlardan birine göre ilk söylem “sara gelin”di. “Sara” bir Hıristiyan ismi. “Ermeni ismi” diyenler “zaman içinde bunun sare geline, sonra da halk dilinde sarı geline dönüştüğünü” iddia ederler.Geçen pazar Şeffaf Oda’da konuğum Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile söyleşirken “bulunduğumuz coğrafyada müzikle ufuk turu” yapmıştık.Bu arada “sarı gelinin etimolojik dönüşümleri” ekseninde “sara-sare-sarı” iddiasına işaret etmiştim.

Karagözyan Vakfı Yönetim Kurulu Beyoğlu Belediye Başkanını Ziyaret Etti

Karagözyan  Yetimhanesi  Vakfı Başkanı Dikran Gülmezgil ve yönetim kurulu üyeleri Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ı makamında ziyaret ederek kendisine vakfa karşı gösterdiği iyiniyet ve yardımlardan ötürü  teşekkür ettiler ve bir plaket sundular.Ziyaret sırasında yönetim kurulunun  yanında Istanbul Büyükşehir Belediyesi azınlıklardan sorumlu danışman Nadya Taşel de bulundu.

İsrail vatandaşlarının % 90’ı Ermeni Soykırımının tanınmasından yana.

News.co.il portalı 21 Mayıs’ta yurttaşlara ″İsrail’in Ermeni Soykırımını tanıması gerekli mi acaba?″  sorusunu sordu. Yanıt veren 2000 kişiden 1886 kişi (% 90’ı) olumlu yönde yanıt verirken,  208 kişi karşı olduğunu ifade etti.

Patrik Bartholomeos: 'Avrupa Birliği süreci, tüm azınlıkları olumlu etkiledi'

Turkish Policy Quarterly, Bahar 2011 sayısında Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bartholomeos, 'Avrupa Birliği sürecinin sadece Rum cemaatini değil, tüm azınlıkları olumlu etkilediğini' belirterek, AB standartlarının tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için olumlu olduğunu söyledi.

Hrant Dink Anısına Atölye Çalışmaları Başlıyor

"Hrant Dink Anısına Atölye Çalışmaları"nın bu yılki başlığı "İfade Özgürlüğü". Çalışmalarda en geniş anlamıyla bu özgürlüğün yasal, felsefi, etik, estetik, siyasi ve pratik boyutları üzerine düşünmek amaçlanıyor.

Şişli Spor Kulübünden haberler:

Şişli spor kulübünde düzenlenen İstanbul Satranç ligi maçları pazar günü oynanacak maçlarla sona erecek.Maçlar sabah ve aksam seanslarında 10:00 ve 16:00 olmak üzere 2 tur olarak oynanacak.Şişli spor Kulübünün sporcusu Ermenistan vatandaşı Hrant Melkumyan da bu akşam İstanbul a gelerek Şişli takımında yer alacak.

Sahakyan Nunyan Lisesi Mezunlar Günü Kutlaması

29 Mayıs Pazar günü, 1986 yılı mezunları 25. yıl dolayısıyla plaket ile onurlandırılacaktır.

Bakan Ertuğrul Günay "İnsanlık Anıtı Siyasetin Kurbanı Oldu" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 12 Haziran seçimlerinde İzmir I. Bölgeden milletvekili adayı olacak. Bakan Günay, İzmir'i Barselona modeliyle geçmişteki gibi kültürlerin içiçe yaşadığı bir şehre dönüştürmeyi hedefliyor. Bakan Günay'ın projeleri sadece İzmir'le sınırlı değil Diyarbakır'da işkencelerle gündeme gelen Diyarbakır İçkale ve Diyarbakır Hapishanesi'ni müzeye dönüştürecek."

A.C.C. Grand Reopening Ceremony

Yeşilköy Seçiminin Düşündürdükleri

Misak Vartikoğlu
Geçen hafta Yeşilköy seçimlerini heyecanla ve biraz da hayal kırıklığı yaşayarak tamamladık. Bazı dostlarımın önerisiyle Mavi listeden aday olarak katılmam için destek görürken bazı dostlarımdan ise bu işlere hiç soyunmam gerektiği, ” bırak başkaları yapsın” telkinleri arasında uzun zamandır uzak kaldığım toplumsal aktivitelerin içinde,  Mavi listenin bir adayı olarak kendimi buldum. Bilindiği gibi seçim geçen hafta yapıldı ve Beyaz listenin seçimi kazandı. Beyaz listeyi bu anlamda tekrar tebrik ediyor ve başarılı olmasını diliyorum.

Şirak Torosyan: Türkler, Tiflis’i Cavakhk’taki Ermenilere baskı yapmaya zorluyorlar

Ermenistan Parlamentosu Milletvekili, “Cavakhk” Birliği Başkanı Şirak Torosyan, Cavakhk’taki Ermenilerle ilgili durumu değerlendirdi. Torosyan’a göre Türkler, parayla Tiflis’i Cavakhk’taki Ermenilere baskı yapmaya zorluyorlar.

Şahin: Sözde soykırım kararı talihsiz

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İsveç Meclis Başkanı Per Westerberg ile görüşmesinde, İsveç Parlamentosu’nda 1915 olaylarına ilişkin bir kararın kabul edilmesinin talihsiz bir gelişme olduğunu söyledi.

96 Yıl Sonra Musa Dağından Ermenistan’a

Mehmet Ali İzmir
İki toplumun da ortak hafızasında derin izler bırakan bu büyük trajedi Anadolu Ermenileri’nin ya da Osmanlı’nın ‘Millet-i Sadıka’sının binlerce yıldır yaşadığı topraklarından  dönmemek üzere ayrılmasıyla “son” buldu. Bu büyük trajediye isim vermek siyasilerin işi olarak görülse de, bu topraklardaki herkes tarihin bu dramatik bölümüne dair yeniden bir sorgulama yapmalı. Peki ama nasıl? İdeolojikleşmiş tarihi öğretileri malum. Bu kısır döngüyü yaşanan acıların ayak izlerini takip ederek anlamaya çalıştık. İstanbul Kültür Üniversitesi-GPOT (Global Politics Trends Center), Erivan Basın Kulübü ve  İnternews Armenia da bu düşünceden yola çıkarak, iki bin yıldır birlikte, içiçe yaşayan iki halkın 100 yıllık yalnızlıklarına son vermek için harekete geçti. Ermenistan ve Türkiye’den gazeteciler, tehcirin en dramatik halkalarından birine tanıklık eden Musa Dağı’ndan yola çıkarıp, Erivan’a götürdü. Bir başka gözle bakıp acıyı görebilelim diye...  

Wikileaks: Erdoğan, Heybeliada‘ya Karşılık Türk Azınlığa Açılım İstedi

Türk-Yunan ilişkileri ile ilgili Wikileaks belgelerine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasına yardımcı olması için Atina’dan Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ilgilendiren konularda adım atılmasını istemiş.

Surp Haç Tıbrevank’ın Bitmeyen Çilesi /Murat Bebiroğlu

Değerli Okurlar,  eski ismi ile Surp Haç Tıbrevank Ermeni Ruhban Okulu, yeni ismi ile Surp Haç Ermeni Lisesi olan Okulumuzun hukuki statüsü ile ilgili sorunu bir türlü çözülemiyor. Bilindiği gibi 1985 yılından bu yana okul cemaat vakfı olarak kabul edilmiyor. Bu yüzden de yönetim kurulu seçilemiyor...Danıştay Dava Daireleri Kurulu, Onuncu Dairenin kararını büyük bir çoğunlukla bozarak kazanılmış hakkın söz konusu olmayacağını ve okulun Iskolya Tıbradun vakfına bağlanamayacağına karar verdi. Konuyu basite indirgersek, başladığımız yerdeyiz. 

Bakan Günay'dan, Greek tercümesi itirazı

"İstanbullu Rum Ressamlar Topkapı Sarayı'nda" isimli serginin açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, açılış konuşmasında "Rum" kelimesinin "Greek" olarak İngilizce tercüme edilmesine itiraz etti… Patrik Bartholomeos ise konuşmasında, "Rum ressamların eserleri bu memleketin, Türkiye'nin kültürünün bir parçasıdır. Zaten biz de Rum cemaati olarak bu ülkenin, bu toplumun bir parçasıyız ve öyle hissediyoruz. Buranın yabancısı değiliz, muhacir değiliz, göçmen değiliz doğma büyüme buralıyız." ifadelerini kullandı…Sergi, 30 Haziran 2011 tarihine kadar Topkapı Sarayı Has Ahırlar Sergi Salonu'nda ziyaretçilerine kapılarını açık tutacak.

Göçmenlik Ajansı: Ermenistan’da tehdit edici boyutta dış göç yok

Ermenistan’da, dış göçün yüksek olduğuna ilişkin haberlerin sıklaşmasına rağmen, tehdid edici boyutta bir dış göç yok. Açıklama bir basın toplantısı düzenleyen ″Devlet Göçmenlik Ajansı″ direktörü Gagik Yeganyan’dan geldi.

Fransa XI. Şairler Bianeline Ermenistan’lı ve Karabağ’lı şairlerden katılım

15-22 Mayıs tarihleri arasında Île-de-France bölgesi Val-de-Marne yerleşim biriminde gerçekleştirilen XI. Şairler Bianeline Ermenistan, Dağlık Karabağ ve Gürcistan’ı temsilen 11 şair katıldılar.Ermenistan’ı şairler Hovhannes Grigoryan, Violet Grigoryan, Marine Petrosyan, Hasmik Simonyan, Arpi Voskanyan temsil ederken; Karabağ’ı şair Robert Yesayan temsil etti.

Fed’den Ermeni Diasporasına Şok

ABD’de yaşayan Ermenilerin kurduğu bir derneğin 1915 olayları sırasında Osmanlı’nın el koyduğunu iddia ettiği altın ve diğer varlıklarla ilgili ABD Merkez Bankası Fed’in İcra Kurulu aleyhinde açtığı davada Fed, mahkemenin davayı düşürmesini talep etti.

İsrail Dışişleri bakan yardımcısı Ermeni Soykırımını Tanımamız Mümkün Değil

″Knesset’in Ermeni Soykırımını tanıması yönünde herhangi bir şans yok″. Açıklama 18 Mayıs’ta Knesset’te gerçekleştirilen oylamayı yorumlayan İsrail Dışişleri bakan yardımcısı Danny Ayalon’dan geldi ″ Biz 100 yıllık geçmişe sahip tartışmalı tarihi olaylar sebebiyle Müslüman Dünyasındaki başlıca stratejik partnörümüz Azerbaycan’la ilişkilerimizi bozamayız″ dedi.

Pink Floyd’dan Hrant Dink jesti

İngiliz topluluk Pink Floyd’un lideri Roger Waters’ın geçen hafta Londra’da verdiği konserde Türkiye’den sürpriz bir misafiri vardı. 2007’de öldürülen Hrant Dink, sahnedeki dev ekranda on binlerce müzikseveri selamladı.

Türkiye Ermenileri Diaspora mı?

Kurken Berksanlar
Sevgili Dostlar, Geçenlerde Haytert'de Gayane Abrahamyan tarafından yazılan “Are Turkish Armenians Diaspora”  Başlıklı yazıyı ilgi ile okudum. Görülüyor ki, her fırsatta bu soru bazı aydınlarımız tarafından İstanbul Ermeniliğinin önüne sürülüp şu veya bu nedenlerle ve bence gereksiz bir tartışmanın ve sorgulamanın nedeni oluyor.

BUMK Caz Korosu Konseri

25 Mayıs 2011 Çarşamba, Saat 20.00’de  Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi‎. Dünya Koro Şampiyonası öncesi sezonun son konseri.

Bakırköy Belediyesi’nin Ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursları Başlıyor

Eğitim sistemimizin en önemli eksiklerinden birisi de liseyi bitiren gençlerimizin üniversite eğitimleri için dershane sıralarından geçmiş olmaları gerektiğidir… Bakırköy Belediyesi olarak bu konuda da (az öğrencili sınıflarda ve deneyimli öğretmenlerle kitap ve diğer giderler dâhil her şey ücretsiz) hizmet veriyoruz. Dershanemizde basta Getronagan’dan olmak üzere çok sayıda öğrencimiz var.Dershanemizin bu yılki birinci basamak sınav sonuçlarını basın şöyle duyurdu “ Öğrenci sayısı dört kat arttı yine yüzde yüz başarı”


Bakan Nimet Çubukçu'dan Ermeni Hastanesine sürpriz ziyaret

Vercihan Ziflioğlu- Çevri:Tuğçe Şanlıova
"Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kazlıçeşme'deki Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi-Vakfı'na öngörülmeyen bir ziyaret gerçekleştirdi. Ak Parti'den milletvekili olması beklenen fakat adaylığını açıklamayan Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu'yla buluştu. Şirinoğlu,'Bakan Çubukçu'nun ziyaretini öngörmüyorduk süpriz oldu' dedi. 

Ermenistan-Türkiye İlişkilerinde Normalleşme ve Medyada Temsili

Burcu Ballıktaş
Ermenistan-Türkiye ilişkilerinde normalleşme sürecinin her iki ülkede basına yansımaları bir araştırmaya konu oldu. 2008-2010 arası dönemi ele alan araştırma sürecin dinamiklerini ve medyada temsilini ortaya koymayı amaçlıyor… Araştırmanın saptamalarından biri de Türkiye medyasının sürece yaklaşımı genelde negatif olsa da, pozitif ve nötr haberlerin sayıca negatif yorumlardan fazla olduğu yönünde.  Pozitif haberler ise ağırlıkta gündelik hayat ve kültürel deneyimleri içine alan sosyal konularda yapılıyor… Son olarak ana akım medyada genel olarak nefret söylemi ve klişelere dayanan bir stereotipleştirmeden kaçınma söz konusu. Fakat özellikle makale ve yorumlarda Ermenilere dair düşmanlık içeren kavramlar varlığını koruyor.Ermenistan medyasında Türkiye ilişkileri bir numaralı gündem… Türkiye'nin düşman bir ülke olduğu, yakınlaşmanın Ermenistan için tehlikeli olacağı ve Türkiye'nin büyük oranda değiştiği ve yakınlaşmanın gerçekçi-istenen bir durum olduğu şeklinde iki tezin birbiriyle rekabet halinde olduğunu ortaya koyuyor.

‘Arap Baharı’ Gürcistan’a bulaştı

Nerdun Hacıoğlu Suriye’den sonra Türkiye’nin Karadeniz’deki komşuşu Gürcistan da karışıyor. 2004 yılında ‘Gül Devrimi’yle iktidara gelen Devlet Başkanı Saakaşvili’nin koltuğu sallanıyor. Binlerce muhalif, polisle taşlı sopalı çatışmaya girdi. Başkent Tiflis sokakları savaş alanına döndü.

Fenerbahçe'ye coşkulu karşılama

Spor Toto Süper Lig'de 34. son hafta maçında Sivasspor'u deplasmanda 4-3 yenerek 2010-2011 sezonu şampiyonu olan Fenerbahçe, İstanbul'da coşkulu bir şekilde karşılandı.

Ermeni tarihçi: Gürcistan tarafından "Çerkez Soykırımı"nın tanınması siyasi bir adımdır

Soykırım uzmanı tarihçi Suren Manukyan, Gürcistan Parlamentosu tarafından "Çerkez Soykırımı"nın tanınmasını değerlendirdi. “Son yıllarda Soykırım konusu ile “Soykırım” sözcüğü siyasete malzeme yapılıyor. Herhangi bir ülke rakibinin adımını soykırım olarak niteliyor. Bu ise çök tehlikeli, çünkü “soykırım” sözcüğünün anlamı değersizleştiriliyor. Genellikle bilimsel olarak ispatlanan ve kabul edilen soykırımları reddeden ülkeler soykırım konusunu istismar ediyorlar”. Bilindiği gibi Gürcistan Ermeni Soykırımı’nı tanımıyor.

Süryani Platformu Suriye’yi Protesto Ediyor

Platform tarafından yayımlanan bildiride, 20.05.2011’ de Suriye Kamışlı’da Başer Esad şovenist Baas rejimine karşı protesto yürüyüşü yapan ADO’ya (Asur Demokratik Organizasyonu), yürüyüşün bedeli olarak ADO derneğinin mallarına antidemokratik bir şekilde el koyan, ilk belirlemelere göre 13 kişiyi gözaltına alan Suriye askerleri ’ Süryani halkına karşı faşizm uygulamaktadır. Anavatanları Bet Nahrin ’de ve Orta Doğuda binlerce yıldır yasayan Kadim Süryani halkına karşı sistematik bir şekilde yapılan bu katliamları ve sindirme politikalarını biz İZMİR SÜRYANİ PLATFORMU olarak protesto ediyoruz deniyor.

Clinton-Nalbandyan Görüşmesi

Yapılan açıklamada, Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton’ın, gelişmiş, demokratik ve komşularıyla barış içinde istikrarlı bir Ermenistan için bu ülke ile yakın çalışma kararlılığını tekrarladığı belirtildi. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Clinton, "Yukarı Karabağ sorununun çözümü için Ermenistan ve Azerbaycan’a tam destek vermeyi sürdüreceğiz" dedi.

Margosyan: Ben gittim ama yine geldim

İkincisi gerçekleştirilen Diyarbakır Kitap Fuarı'nda, "Gittiler İşte" adıyla panel düzenlendi. Panelde konuşan Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan, “Çan sesleriyle ezan seslerinin birbirine karışmasıyla dünya yıkılmaz tam tersine dünya yeniden kurulur" diye belirtti.Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, moderatörlüğünü yaptığı “Gittiler İşte” panelinde 1915 olaylarıyla yüzleşmenin önemine dikkat çekerek, “Ermenilerin gitmesiyle asıl kaybedenler biz geride kalanlar olduk. Zenginliğimizi yitirdik” dedi.

Ermeni Sürgünleri ve Ermeni Soykırımı; Türkiye’den kovulmak

Sait ÇETİNOĞLU
İttihat ve Terakki iktidarı döneminde 1915 Soykırımı sırasında boşaltılıp Ermeni sakinlerinin ölüm yolculuğuna gönderilmesinden sonra, soykırımdan bir şekilde kurtularak dönenlerin köyü… Kemalist dönemin Bakanlar Kurulu’nca 19381 tarihinde tekrar askeri bölge ilan edilip Ermeni sakinleri askerî tesisat ve garnizonların bulunduğu yerlerden uzak bir mahalle nakledilerek ikinci kez boşaltılan Kayseri-Efkere Köyü Ermenisi Donik (Donogan) Yeseyan’ın (Hacı Bey) Efkere’den başlayıp ABD’de noktalanan ilginç hayat hikayesi yakın tarihe ışık tutması bakımından önemlidir.

Ermeni Halk Ozanı Boyabatlı Âşık Armani

Kemal Yalçın
1915 sonumuz oldu.
Dünyadan ahrete yolumuz oldu.
Bahçemizde açan gülümüz soldu.
Biz devletin üvey evlatlarıyız.
Âşık Armani

Valance’da Charles aznavour parkının açılışı gerçekleştirildi

13 Mayıs’ta Valence’ta «Charles Aznavour Parkı»nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Ermenistan’ın Fransa büyükelçisi Vigen Chitechyan, Valance Belediye başkanı Allen Morris, Fransız milletvekilleri ve senatörler, sanat dünyasından isimler, binlerce Aznavour hayranı, Ermeni toplumu temsilcileri ve basın mensupları katıldılar.