Etiketler

Halaçoğlu'ndan çarpıcı iddia

MHP'nin Kayseri 1. sıra milletvekili adayı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Beni Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden ABD ve Ermenistan aldırdı. Amerika, her yıl sözde Ermeni soykırımını gündeme getirip, Türkiye'den taviz kopartıyor" dedi.

ERMENİSTAN GEZİSİ NOTLARI – 3 Ermenistan'ın diğer yüzü

Burcu Ballıktaş
Yerevan'la Yerevan dışı Ermenistan arasında gözle görülür farklılıklar var. Tüm ekonomi Yerevan'a bağlı yürüyor ve başka bölgelerde ticaret yapma şansı düşük. Böylesi bir ortamda AGİT desteğiyle kurulan merkezde bir araya gelen girişimci kadınlar da pazar bulmakta zorlanıyor.

20 Kur'a Askerlik ve Varlık Vergisi'nin Yıkıntıları Altındaki Hayatlar

Sait Çetinoğlu
Sosyalist hareketin ve Ermenice edebiyatın önemli yazarlarından Zaven Biberyan'ın Babam Aşkale'ye Gitmedi[1] adlı romanı, 20 Kur'a (20 Sınıf) İhtiyat Askerliği ve Varlık Vergisi uygulamasıyla yıkılan hayatların bir fotoğrafı olarak, Türkiye'nin karanlık noktalarına ışık tutar.

“Türkiye ön şart sunarsa barış girişimi boşa çıkar”

Mehmet Fatih Öztarsu
"Suriye ile önemli sorunlarınız var. Suriye’de bulundum. Orada bana verilen haritada İskenderun Suriye’nin bir parçası olarak gösteriliyordu. Fakat sınırlar açık ve ticaret yapılıyor buna rağmen. İlişkiler normal seyrinde devam ediyor… Bunlara ek olarak Kıbrıs sorununuz var. Bu öyle bir sorun ki, bugün çözülemediği gibi yarın da çözülemeyecek. Ermenistan Türkiye’yi bu mevzularla ilgili engelleyici unsurları kabul etmiyor. Uluslararası arenada bu konuları gündeme getirerek Türkiye’yi sıkıştırmıyor. Kendi sorunumuzu kendi aramızda çözmeliyiz. Soykırım konusu ne sadece Türkiye’nin, ne de sadece Ermenistan’ın sorunudur. Bu, iki milletin ortak tarihî meselesidir. Bu ortak kimliğimizin bir meselesidir. Fakat neden ortada siyasî temsilcilik yok? Neden sınırlar kapalı? "

İsrail'in Ermeni kartı

Murat Bardakçı / mbardakci@htgazete.com.tr 
  Haydi hayırlısı! İsrail nihayet Ermeni meselesine de el attı ve Knesset'in yani parlamentonun Başkanı Reuven Rivlin, "Ermeni soykırımını anmak için Knesset Genel Kurulu'nda bir oturum düzenlemek istediğini" söyledi.Knesset'in bazı üyeleri zaten önceden demeç üstüne demeç vermiş ve "Soykırım görmüş bir halk olarak başkalarının acılarına da açık olmamız gerekir", "Yahudi halkı, başkalarının başına gelen felâketlerden ders almalıdır" yahut "Diğer milletlerin yaşadıkları felâketleri reddetmeye hakkımız yoktur" gibisinden sözler etmişlerdi.

Davutoğlu, Azerbaycan - Ermenistan görüşmelerinden umutlu

Azerbaycan ile Ermenistan arasında önümüzdeki ay Rusya'nın Kazan kentinde görüşme yapılacağına dikkati çeken Davutoğlu, ''İşaretler daha olumlu. G-8'in yaptığı açıklama, eşbaşkanların yaptığı açıklamalar süreci hızlandıracak nitelikte. Kazan'daki görüşmelerin neticesini bekleyelim. İnşallah olumlu bazı adımlar olabilir. Ben Sayın Aliyev'de hem kararlılığı hem daha iyimser perspektif bakışı müşahede etmekten mutluluk duydum'' dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Caz Korosu Dünya Koro Şampiyonasına Katılmak için Sponsorlar Arıyor

Masis Aram Gözbek
Geçtiğimiz yıl Çin'de düzenlenmiş olan ve uluslararası alandaki en büyük çaplı ve en prestijli koral müzik etkinliği olarak gösterilen Dünya Koro Olimpiyatları '6. WORLD CHOIR GAMES'de, çağdaş müzik kategorisinde 'dünya ikincisi', oda korosu ve caz kategorilerinde ise 'dünya üçüncüsü' olmaya hak kazanan BÜMK Caz Korosu, bu yıl da 10-17 Temmuz 2011 tarihlerinde, 93 ülkeden 20.000 katılımcıyla Avusturya'nın Graz kentinde düzenlenecek olan Dünya Koro Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek olmanın haklı gururunu yaşıyor.

ERMENİLERDEN ÖZÜR DİLİYORUM

Rıza Parlak rizaparlak@hotmail.com
Her yıl Nisan ayının 24’ünde Ermenilerle ilgili çeşitli sıkıntılar gündeme gelir. Soykırım mı? değil mi? Bu konuda fikir yürütecek olanlar mutlaka tarafsız araştırmacı ve tarihçiler olmalı. Ben kendi penceremden bakarak bunun bir soykırımı olduğunu kabul ederek, Ermenilerden özür dilemeyi bir erdem olarak algılıyorum. Yüz on yıl yaşayan anneannemin anlattığı bir öyküyü sizinle paylaşmak isterim.

Քէօլնի Կոմիտաս Երգչախումբը Միջազգային Փառակոնի Մասնակից

Տքթ.Սարգիս Ատամ 2 Յունիս -6 Յունիս  թուականներու միջեւ  Գերմանիոյ   Լիմպուրկ  քաղաքի  Լինտընհօլցհաուսզըն թաղի մէջ տեղի ունեցաւ ,<Հարմօնի Ինթէրնասիօնալ Ֆէսթիվալ> անունով , աւելի քան  15 ազգերու  ներկայացուցիչ համայնքային  երգչախումբերու  մասնակցութեամբ  <Միջազգային Ժողովուրդային  Երաժշտութեան Փառատոն>մը , որուն մասնակից էր,Քէօլն քաղաքի մեր համայնքի <ԿՈՄԻՕՏԱՍ> երգչախումբը, ղեկաւար Արտակ Ոսկանեանի մականի տակ, 35 երաժշտասէր հայ անդամներու մասնակցութեամբ:

Ermenistan Gezisi Notları – 2 "Yolunuz Pamuk Olsun"

Burcu Ballıktaş
Ermenistan'ın, karayoluyla Gümrü üzerinden Kars'a uzaklığının 45 dakika olduğunu öğreniyoruz. Sınır açık olmadığı için otobüsümüz Ardahan'ın Posof ilçesindeki Türkgözü sınır kapısına yöneliyor. Önce Gürcistan'a geçmek zorundayız. Gürcistan'daki durağımız nüfusunun büyük çoğunluğunu Ermenilerin oluşturduğu Akhaltsikhe kenti.

Almanya Cumhurbaşkanı: 'Biz imam yetiştiriyorsak, Türkiye'de de rahip yetiştirilmeli'

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Alman toplumunun yabancı olan şeylere karşı açık olması gerektiğini belirterek, "Globalleşen dünyada yalnız yaşayamayız" dedi. Wulff, "Biz burada imam yetiştiriyorsak Türkiye'de de Katolik ve Protestan rahipler yetiştirilebilmeli" diye konuştu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Hamahaygagan tertip heyetini kabul etti.

Moskova, Ermenistan ve Rusya Devlet Başkanlarının Buluşmasına ″Cidden Hazırlanıyor″

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Kafkasya Dairesi direktörü ″İlerleme için tarafların iradesi gerekli″, ″Biz şimdi sorunun barışçı çözümü için azami çabayı göstermenin gerekli olduğu kanaatindeyiz″ ifadelerini kullandı.Devlet başkanlarının üçlü buluşması Haziran sonunda Kazan’da gerçekleştirilecek.

Haaretz: "İsrail'in Ermeni Soykırımını Tanıması Siyasi"

Haaretz, Knesset Başkanının "Ermeni soykırımı"nın yılda bir kez parlamentoda anılmasını istediğine dikkat çekerek "Demek ki 1.5 milyon insanın öldürülmesini, siyasi-diplomatik koşullar nedeniyle konuşabiliyoruz" ifadesini kullandı.

Albaya Dink için 6 ay ceza

Hrant Dink'in ölümünde ihmali olduğu iddiasıyla yargılanan Albay Öz ve Yüzbaşı Yıldız'a 6'şar ay hapis cezası verildi.

Surp Pırgiç Hastanemizin Kuruluşunun 179. Yıldönümü Kutlanıyor

Hastanemizin Kuruluşunun 179. Yıldönümü ve yenilenen huzurevinin açılışı vesilesiyle 02 Haziran Perşembe günü Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde yapılacak dini törene katılmanızı, açılış, yemek ve kutlama programını onurlandırmanızı dileriz.

Ermenistan'da Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Ermenistan'da bulunan gençlik merkezine başvuruda bulunabilir, engelli çocuklar için çeşitli aktiviteler düzenleyip, onlarla birlikte farklı organizasyonlarda yer alabilirsiniz. Başvuru için acele edin. Son tarih: 5 Haziran 2011 http://www.ab-ilan.com/genclik/ermenistan-da-avrupa-gonullu-hizmeti-004002.html

Hamahaygagan Oyunları 2011 Toplantısı Yerevan’da Yapıldı.

30 Mayıs 2011 tarihinde Yerevan Erebunı Plaza da yapılan toplantıya Armen Grigoryan başkanlığında dünya komitesi üyeleri ve çeşitli organların temsilcileri katıldı.Toplantıya Türkiye yi temsilen Gazaros Unan, Majak Ohanyan Çakır ve Meline Kovan da katıldılar.
5. Hamahaygagan oyunları 13 Ağustos ta Vasken Sarkisyan stadında yapılacak açılış töreni ile başlayacak.

Şişli'den Haberler:

Şişli Spor Kulübü lokalinde düzenlenen kulüplerarası Türkiye SatrançŞampiyonasının Istanbul ayağı sona erdi.

Haydi Çocuklar Futbol Okuluna davetlisiniz

Türk sporunun her branşında hizmet veren 71 yıllık tarihi çınar, Taksim Spor Kulübümüz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 7-10-12-14 yaş grubundaki çocuklarımıza profesyonel anlamda futbol okulu çalışmalarına kaldığı yerden başlamıştır.

"Barev Hayastan"[1]

Burcu Ballıktaş / burcuballiktas@hotmail.com"
Uzak geldim, uzağa gidiyorum"[2] diyerek çıkmıştım yola. İstanbullu bir Ermeni olan Sevag Şahin Balıkçı'nın askerliğini yaptığı sırada hayatını kaybetmesi tartışılıyordu o günlerde. Yine o günlerdeİnsanlık Anıtı'nın yıkımına başlanmıştı ve Fransa'da Soykırımı İnkar Yasa teklifi reddedilmişti... Ermenistan'ı eyalet eyalet gezerken ne kadar çok söz borçlandığımın farkında olarak eve döndüğümde tam onbir sene önce defterime not düştüğüm ama nasılsa unuttuğum Yeğişa Çarents[3] dizeleriyle karşılaştım.

İsrail parlamentosunda her yıl Ermeni olayları anılacak

İsrail parlamentosu (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin, 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili olarak, Knesset’te yer yıl bir anma günü düzenlenmesini planladığını söyledi. Rivlin, Kudüs Ermeni Ulusal Komitesi’nden bir heyetle görüşmesinde, "Bir Yahudi ve İsrailli olarak, başka halkların uğradığı trajedileri tanımak benim görevimdir. Diplomatik kaygılar her ne kadar önemli olsa da bunlar başka bir halkın uğradığı felaketi inkar etmemize izin veremez" dedi.

Hermon Variş’i Kaybettik

Emektar tiyatro adamı Hermon Variş dün hayata gözlerini yumdu. 1947 yılında İstanbul’da doğan ve tiyatroya yine yakın zamanda kaybettiğimiz Misak Toros’un teşvikleriyle 1965 yılında Ermeni Dernekleri’nin oyunlarında rol alarak başlayan Variş, bir çok Ermenice ve Türkçe oyuna, oyuncu ve yönetmen olarak emek vermişti. Son dönemde kendi kumpanyası ile seyirci karşısına çıkmayı tercih eden Hermon Variş’in cenazesi, Cumartesi günü Feriköy Ermeni Kilisesi’nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

Aramyan Getronagan'ı ağırlıyor

3 Haziran Cuma, 21:30, Aramyan Uncuyan Okulundan Yetişenler Derneği Aramyan Okulundan Yetişenler Derneği. Getronagan Lisesi'nin 125. yılı kutlamaları kapsamında okul ve dernek tiyatro gruplarını ağırlıyor.

XXII. Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası-3

Turnuva tüm heyecanıyla devam ediyor. Ancak Cumartesi günü oynanması gereken karşılaşmalar yağmur nedeniyle ertelendi. Pazar günü ise hava kapalı ve çok bulutlu olmasına rağmen yağmur engeline takılmadı.

Bir efsane.. Garbis!..

Hıncal Uluç
Aile radyonun başında toplanırdı, Eşref Şefik'i dinlemek için.. Radyo günleri.. Ne de güzel anlatırdı Eşref Ağabey, güreşleri, boks maçlarını.. Garbis Zakaryan'ı radyodan tanıdım ben.. Yarım asır sonra da, nihayet karşı karşıya gelip, el sıkıştım, cumartesi günü, Üç Horon Kilisesi salonlarında..Kilise Vakfı önderlik etmiş, destek olmuş, "Garbis Zakaryan/ Altın Kalpli Eldiven" diye harika bir kitap hazırlanmış. Garbis orada, imzalayacak.. Bir de tören düzenlemişler.. Garbis kuşakları, öğrencileri orda anılarını anlatacaklar..

‘Anadolu babamızın çiftliği değil’

ALBATROS / Ragıp Zarakolu
Anadolu kadar son 100 yıldır, sosyal Darwinciliğin harekat sahası haline gelmiş ve gerek insan coğrafyası gerekse doğal coğrafyası on bin yıllardır, ilk kez bu kadar yıkıma uğramış ve köksüzleştirilmiş bir başka dünya parçası acaba var mıdır diye düşünüyorum bir süredir.İnsanı ve doğayı yok sayan, talan ve imha eden, böylesi bir coğrafya acaba var mıdır?Tehcir, sürgün, tenkil ve tedip yetmedi, şimdi coğrafya saldırı altında.

Çamlıyayla (Namrun) Gezisi

Nurettin Değirmenci
Namrun Kalesi ile ilgili tarihi bilgiler. 11. Yüzyılın üçüncü çeyreğine doğru Selçuklular Anadolu’ya doğru akmaya başlar. Van Gölü civarına yerleşmiş olan Ermenilerden bazıları, Bizans İmparatorunun onayı ile Kapadokya ve Kilikya’ya yerleşirler. Tarsus Yöneticisi Aplghaip, bölgeye gelen Ermeni Şeflerinden Oshin’e Namrun’u verir. Oshin’in Namrun’a yerleşmesini Bizans İmparatoru onaylar ve Oshin’e unvan bağışlar. Oshin, bölgede var olan kaleyi genişletir ya da yeni bir kale yaptırır. Günümüze kadar gelen kalenin Oshin tarafında yapıldığı kabul edilmektedir. 

İşte Ermeni asıllı Suriyeli bir yurtsever...

Kadim Ülker / kadim@acikgazete.com
Gorg, Ebu Muhammed'e kendilerini neden katletmek istediklerini sorar. Sorar sormasına ama arkadaşı Ebu Muhammed de aynı soruyu Gorg'a sorar. Ebu Muhammed Ermeni arkadaşı ve komşusu Gorg'a "Bizim kapılarımız maskeliler tarafından çalındı, bize Hıristiyanlar sizleri katledecek, direnin denildi, sen bu konuda ne diyorsun, bizden ne istiyorsunuz" diye sorar. Müslümanların sokağında oturan halk da sokaktadır. Her iki arkadaş ve komşu bir müddet ayakta durum değerlendirmesi yaparlar ve bir kışkırtmayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Her ikisi bu sokağı da yatıştırdıktan sonra, iki arkadaş orada bir kahvehaneye otururlar ve birlikte nargile içerek sohbete koyulurlar. Bir Ermeni ile bir Müslüman'ın nargile içerek çevrelerinde aralarında bir sorun olmadığının mesajını verir.


"Kutsal" ittifak: Kürt-Ermeni flörtü

Altemur Kılıç
“Oyun” un şimdiki bölümünde, Kürtlerle Ermenileri birleştirip Türklere, Türkiye’ye karşı kullanmak var.1919’da Sevr ve ABD Kongresine sunulan haritalarda “Osmanlı” toprakları üzerinde kurulacak Kürdistan ve Ermenistan vardı. Aynı harita son zamanlarda Amerikalı Albay Ralph Peters tarafından gene ortaya atıldı. Şimdi iki taraf, Kürtlerle Ermeniler, yabancıların, Amerika’nın himayesi altında flörte başladılar. Ermeni diasporası organlarında, Kürtlerin nasıl desteklendiğini yazmıştım. Şimdi de flörtün öteki tarafı; BDP’liler, Ermenilere buketler atıyorlar. Osman Baydemir “Onlar, Ermeniler gitti, biz yalnız kaldık ve barışı bulamadık” diye hayıflanıyor. Ermeni kiliseleri restore ediliyor ve Baydemir “Ermeni dostlarımız, belki bir gün geri dönerler, kapılarımız tüm hemşerilerimize sonuna kadar açık. Çan ve ezan sesi yeniden birlikte duyulacak” davetini yapıyor ve müjdesini veriyor. Yani artık “çanlar”, “Türkler için” çalacak!

Türk-Ermeni İlişkilerinde Bin Yıllık Tabloyu Okuyabilmek

Mehmet Fatih Öztarsu
Bin yıllık birliktelikten sonra yüz yıllık ayrılığa düşen Türk ve Ermeni toplumlarının yeni dönemde atacağı adımlar bölge ve dünya siyasetindeki pek çok sorunun çözümü için örnek teşkil edecek durumdadır. Siyasilerin yıllardır çözüme kavuşturamadığı Ermeni sorununu anlamak için iki ülke ilişkileriyle ilgili tanımlamaların doğru yapılması gerekmektedir. İkili ilişkileri anlayabilmek için, siyasi ve halklar tabanında belirli ayrımların yapılmasına ihtiyacımız vardır.

Dağın gölgesinde kalan ülke

Muhsin Öztürk/ Erivan
Hâkim sovyetik atmosferle beraber, yakın tarihte yaşanan krizler ve savaşlar sonrasında Azerilerin ve Rusların çekilmesiyle Erivan tam bir Ermeni şehrine dönüşmüş. Ülke nüfusunun yarıya yakını bu şehirde yaşıyor. Mahalleler arasında tanıdık isimlere rastlıyoruz. Malatya, Arapkir, Muş, Maraş tehcir döneminde Ermenistan’a göç eden Ermenilerin yaşadığı mahallelerin ismi. Göç vermesine rağmen Ermenistan’ın yegâne çekim merkezi. Son yıllarda yaşanan tersine göçler, şehrin 30 yıl önceki nüfusa dönmesini sağlamış.

Dr. Israel Charney: İsrail Ermeni Soykırımını tanımayarak hata yapıyor

″İsrail Ermeni Soykırımını tanımayarak hata yapıyor.″ Soykırımlar konusunda uzman İsrael Charney mesajında bu ifadeyi kullanmakta. Charney 2010 yılında ″Ermenistan Cumhurbaşkanı-2010″ ödülünü kazanmıştı.

Kilikya Katolikosu Aram I, 30 Mayıs’ta Erivan’a geldi.

Aram I, Ermeni Soykırımının 100. Yıl Etkinlikleri Devlet Uluslararası Organizasyon Komitesi I. Oturumuna katılacak.

Dink Mahkemesi Kıpırdadı; Beş Yıl Sonra...

Erol Önderoğlu
Mahkeme, nihayet Dink cinayetine Samast dışında karışan olup olmadığını araştırmaya koyuldu; Osman Hayal'i incelemeye almaya karar verdi. Yine TİB ve üç GSM operatörden kayıt istenecek. Dava 29 Temmuz'a kaldı.

"Bezazyan Okulundan Mezunlar Buluşması"

İlki yurdışında gerçekleşen "Bezazyan Okulundan Mezunlar Buluşması"nın ikincisi 04.06.2011 Cumartesi günü saat 19:30 da Esayan Derneği Salonunda gerçekleşecektir.

Devlet yoksa demokrasi yoktur

Türkiye ise, sosyolojik olarak İspanya’ya, Kanada’ya ve Belçika’ya yakındır. Çok daha gelişmiş olmakla birlikte, Hindistan’ın özelliklerini taşımaktadır. Bu ülkelerin tümü şunu anlamıştır: Eğer derinden çok kültürlü iseniz, topraklarınızda kendi liderleri olan ve bağımsızlık tasavvuruna sahip olup bir ulus oluşturduğunu düşünen birden fazla grubun olması anlamında çok uluslu iseniz ve tam bir ulus inşa formülünü izlerseniz, ulus inşası ile demokrasi inşası birbiriyle çatışacaktır; çünkü ulus inşa formülü, zorunlu olarak, bir dilin diğer diller üzerinde, bir ulus tanımının diğer ulus tanımları üzerinde ve bazı durumlarda bir dinin diğer dinler üzerinde, ayrıcalıklı olduğunu tazammun eder...Fransa ve Türkiye ise, azınlık dinlerine saygı göstermiyor. Ne Fransa ne de Türkiye’de azınlık dinlerine mensup olanlar için ulusal bir bayram yoktur. Endonezya’da İslam için yaklaşık 7 ulusal bayram, Budizm, Konfuçyanizm, Hıristiyanlık ve Hinduizm için de 7 ya da 8 tane ulusal bayram vardır.

BDP'nin Kürt Kilisesi Cabaları Sürüyor

Fatih Akkaya
Terör örgütü ve BDP'nin misyonerlerle birlikte Doğu ve Güneydoğu'da Kürt Kilisesi kurmayı planladığı öğrenildi. Kürtlerin Hıristiyanlaştırılmasının kendilerine olumlu yanlarının olacağını uman İHD gibi bazı dernekler de BDP'nin bu girişimlerine destek veriyor. 16-19 Şubat 2011 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece'deki Marin Princess Otel'de, Ortadoğu ve Türkiye kilise pastörlerinin katılımıyla yapılan ve tüm masraflarını İsrail Büyükelçiliği'nin karşıladığı toplantıda, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da 200 Kürtçe, Zazaca gibi dillerde ibadet edilen kilise kurulmasının planlandığı öğrenildi.
(Paranoyanın sonu yok, manipülasyonun son örneği. HYETERT)

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ermenistan’ı ziyaret edecek.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 6 Haziran’da Ermenistan’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirecek.

Hrant Dink Davası'nda 18. Duruşma

Hrant Dink cinayetine karıştıkları gerekçesiyle üçü tutuklu 19 sanığın yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 18. duruşması bugün 10:00'da başladı.İstanbul Şişli'deki gazetesinin önünde işlenen Hrant'ın Dink cinayeti davasının 18. duruşması bugün (30 Mayıs) Beşiktaş Adliyesi'nde görülüyor.

Kanada'dan bir Ermeni'yle nasıl kardeş olduğumuza dâir...

Yusuf Kaplan
Bugün sizinle, Türkiye'den 1961 yılında ayrılan, çeşitli Avrupa ülkelerine göçen ve sonunda Kanada'ya yerleşen 80 küsur yaşındaki Ermeni asıllı Nisan Şişmanoğlu'yla ilginç ve samimi yazışmalarımızı paylaşmak istiyorum… Görünüşte herkes gibi Ermeniler de aynı vatandaşlık haklarına sahiptir ama pratikte pek de öyle olduğu söylenemez. Okulları vardır; ama okulları, dînî kurumları sıkı kontrol altındadır. Ben bir Müslüman olarak buna şiddetle karşıyım.

Patrikhaneden Sarıgül‘e Madalya

Kuruluşunun 550. yılını kutlayan Ermeni Patrikhanesi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül‘e özel hizmet madalyası verdi.Kumkapı‘daki Meryem Ana Kilisesi‘ndeki ayin sonrasında, Ermeni Patrikhanesi Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan‘ın adına mesajını okuyan Üst Rahip Zakeos Apağa, son derece sıcak bir yaklaşım sergilediği ve tüm insanları ayrım gözetmeden kucakladığı için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül‘e cemaatleri adına teşekkür ettiklerini ifade etti.

Rusya, Türkiye'yi kızdırmak istemedi

Rusya’nın Soçi bölgesinde Ermenistan’ın “milli kahramanı” general Andranik anısına yaptırılan heykelin kaldırılması talimatı verildi. Ermenistan’ın “milli kahramanı” General Andranik Ozanyan’ın anısına Soçi bölgesindeki Ermeni toplumunca yaptırılan bir heykelin kaldırılması talimatı verildi. Rus makamlarının, “Türk katili” olarak adlandırılan general için yapılan heykele ilişkin kararın gerekçesi olarak da “anıtın açılmasının, Türkiye’nin Olimpiyat tesislerinin yapımına katılmayı reddetmesi olasılığı”nın gösterildiği bildirildi.

Sorumluluk, “Kahramanlık” ve Sırrı Süreyya Önder

Ayda Erbal – Erdem Özgül
Ahmet İnsel’in 26 Nisan 2011 tarihli Radikal yazısının başlığı Katilden Milli Kahraman Olur Mu? diye soruyordu. Taner Akçam’ın 1996 yılından bu yana yazdığı eserlerinden anladığımız kadarıyla katilden kahraman olması bir istisna değil hatta neredeyse eşyanın tabiatından olmuştur. İşin ilginç tarafı muktedirin bilinçaltı da her yerde benzer çalışır, katile direnişin sembolü muktedirin elinde başka bir katledilmenin meşrulaştırılmasına bile malzeme olabilir. Amerikan SEAL kuvvetlerinin Osama Bin Ladin’i öldürdüklerini iddia ettikleri operasyonun adını Geronimo koymuş olmaları gibi…
Devamı:
http://azadalik.wordpress.com/2011/05/28/tarih-kahramanlar-ve-sirri-sureyya-onder/

Onlar gitti, biz eksik kaldık...

Hakkı Özdal
Ama Diyarbakır’da ümit verici bir atmosfer bekliyor bizi... Belediye Başkanı Osman Baydemir’in odasında, 2 haftalık programın en sıcak, en samimi ve en ümit verici görüşmesini yapıyoruz. Kırmızı karanfillerle karşılıyor Baydemir bizi: “Bu çiçekler, coğrafyamızın alın teri ve sevgisiyle yetiştirildi. Görev süremin en heyecan verici günlerinden birini yaşıyorum. 8 bin yıldır yaşamın kesintiye uğramadığı bu çok dilli, çok kültürlü kentimiz, çok büyük acılar çekerek önemli bazı zenginliklerini, büyük değerlerini kaybetti. Ermeniler büyük acı yaşadı; biz geri kalanlarsa kaybettik. Onlar gittikten sonra biz de barışı bulamadık. Bugünkü nesil geçmişiyle yüzleşmek ve mümkünse telafi etmek istiyor. Bu kent aynı zamanda bir Hıristiyan kentidir, sivil mimarisiyle bir Ermeni kentidir. En büyük hayallerimden biri gerçekleşiyor: Surp Gregos Kilisesi’ni restore ediyoruz. Çan ve ezan sesi yeniden birlikte duyulacak.”

Türkiye'nin vicdanı bu toprakta

Oral Çalışlar
Lice'deki 'Kaymakam Mezarı'nın sırrı: 1915'te 'tehcir' adıyla işlenen cinayetlere karşı çıkar. Valiye bile direnir. Katledilir, 'Ermeniler vurdu' denilir. Liceliler şimdi mezarı yaptırmak istiyor...“Kaymakamın adı Hüseyin Nesimi’dir.

3 din için örnek saygı duruşu

Sefa Kaplan
Türkiye tarihinde ilk kez restore edilen bir Ermeni kilisesi. İlk kez devlet töreniyle gömülen Yahudi bir vatandaşın önce tinercilere kaptırılan, sonra bekâr odaları haline dönüştürülen anıt mezarı. Ve nihayet, İslam tasavvufunun en derin kollarından Mevleviliğin yeniden dirilen mekânı: Galata Mevlevihanesi. Üçü de tepeden tırnağa yenileniyor...İsmi Ermenice’de,‘Gökgürültüsünün Çocukları’ anlamına gelen mabet, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin restore edilen ilk kilisesi olarak hayat kazanıyor. ‘Mesrob Mutafyan Kültür Merkezi’ adı altında hizmete girecek olan Vortvots Vorodman Kilisesi, muhtemelen bir süre sonra Kumkapı’nın çehresini de değiştirecek.

Patrik Bartholomeos Ayine Katıldı

İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nden 89 yıl önce Yunanistan'ın Dion kentine göç eden Rumların çocukları ve torunları, atalarının yaşadıkları topraklara geldi…1922 yılında göç eden Rumların torunları Şirince Köyü'ne geldi. Yunan heyeti daha sonra St. Jean (Aziz Yahya) Kilisesi'nde düzenlenen ayine katıldı. St. Jean'ın mezarı bulunan ve Papa 6. Paul'un 1967 yılında dua ettiği antik kilisedeki ayine gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos'a konuk Yunanlılar arasında bulunan bir çocuk çiçek verdi. Mum yakan Patrik, daha sonra kendisine ayrılan yerde ayine katıldı. Midilli'den gelen papaz Kirilos Sikis'in yönettiği ayini izleyen patrik, daha sonra katılımcılara kutsanmış ekmek verdi. Bartholomeos, ayinin sonunda St. Jean'ın mezar taşını gösteren mermeri çömelerek öptü.

Bir 'protokol' vardı ne oldu?

Hakkı Özdala
Ermenistan taşrasındaki yoksullukta, sınır kapılarındaki 'sessizliğin' payı büyük. Bu yüzden sık sık rafa kalkan protokollere dair sorular geliyor…2007’de başlayan diyalog bu yüzden tüm ülke tarafından merakla izlenmiş ve 2010’da Türkiye’nin, ‘Karabağ sorununu gerekçe göstererek’ protokolü askıya alması hayal kırıklığına yol açmış. Türkiye’nin tam işler yoluna girmekteyken, ilişkileri biraz da iç politikaya kurban ettiğini düşünüyorlar. Sokaktaki insan bile bu konuda etraflıca fikirlere sahip. ‘Tarihsel’ sorunu aşmak belki daha uzun bir zaman alabilir, ama sınır kapılarını açmak bu kadar zor olmamalı elbette…

88 Yıl Aradan Sonra Alaçatı'da İlk Ayin

İzmir'in Çeşme İlçesi Alaçatı Beldesi'ndeki 88 yıl önce kilise olan Pazar Yeri Camii'nde namazdan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi...1874 yılında inşa edilen ve Meryem Ana'ya adanan İsodia Tis Thetokoy Kilisesi, 1923 yılında Pazar Yeri Camii olarak ibadete açıldı.Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen restorasyon çalışması esnasında tarihi kilisenin ikonaları da onarılmış, bir perde ile namaz esnasında kapatılabilir bir sistem yapılmıştı. Namaz saatleri dışında ise özellikle Yunanistan'dan gelen Ortodoks hıristiyanların ziyaretine açılan Pazar Yeri Camii'nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin düzenlendi. Ayine Yunan adalarından gelen yaklaşık 150 kişi katıldı.

Majak Toşigyan "Ttare Tar Ahtamar" Oratoryosunu Bitirmek Üzere

Nor Marmarar- Türkçe Eki
Değerli besteci ve müzisyen Majak Toşigyan geçenlerde Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuyş Hagopyan tarafından İstanbul'da "Gomidas" nişanı ile onurlandırılan müzisyen sanatçılardan birisiydi… Bu günlerde onun Ahtamar'a adamış olduğu muhteşem bir yapıtını, bir oratoryo niteliğine ve görkemine sahip yeni bir eserini bitirmek üzere olduğunu biliyorduk. Senfoni orkestrası, pop müziği orkestrası ve koro için bestelenen bu eser gazetemizin sevgili yazarlarından İkna Sarıaslan'ın "Tare Tar Ahtamar" (Çağdan Çağa Ahtamar) adlı ve okurlarımızın da hatırlayacağı gibi Marmara'nın edebiyat sayfalarında daha önce yayınlanmış olan uzun soluklu şiiri üzerine yazıldı.