Etiketler

Beklenti yönetimi şart

Mensur AKGÜN mensurakgun@gmail.com
Her şeyden önemlisi de beklentileri yönetmesi gerekecek. Bir sürü insan, kuruluş ve hatta devlet “yeni” AK Parti iktidarından siyasi ve diplomatik mucizeler bekleyecek.  Uluslararası Kriz Grubu’ndan Hugh Pope şimdiden kendisinin ve grubunun Hükümet’ten beklentilerini sıraladı bile. Kabaca özetlersek ona göre Türkiye AB sürecindeki tıkanıklığı aşmak, Kıbrıs ve Kürt sorununu çözmek, anayasa reformunu yapmak, Ortadoğu’daki siyasi angajmanını korumak, İsrail ile ilişkileri normalleştirmek, Ermenistan ile ilişkileri geliştirmek için fırsat kollamak, Ege sorunlarını tam olarak çözmek, içte yargı ve diğer reformları gerçekleştirmek, demokratik katılımı genişletmek zorunda.

Seçimden sonra soykırım ABD Temsilciler Meclisi'ne geliyor

Edinilen bilgilere göre Amerikan Temsilciler Meclisinin Dış ilişkiler Komitesinden diğer üyelere gönderilen mektuba göre Haziran’ın 14’ünde Ermeni Soykırım önergesinin Kongre’ye bir kez daha taşınacağı ortaya çıktı. ‘Temsilciler Meclisi Ermeni Soykırımını Tanıma Önergesi’ için imza toplamaya çağrı yapılan mektupta, bu yılki tasarının da geçen yılki kanun tasarısı ile aynı dilde olacağı açıklanıyor.

Javakheti’ye ayak basan son katolikos Khrimyan Hayrik

Garegin II’nin bugün ruhani önder olarak Gürcistan’a yaptığı ziyaretin başladığını kaydedelim... Javakheti’ye ayak basan son katolikos Dünya Ermenileri katolikoslarından  Khrimyan Hayrik'idi, ayrıca ziyareti ruhani önderliği çerçevesinde değil, oradan geçmesi vesilesiyleydi. Sonuç olarak hiçbir Ermeni katolikosu 117 yıldır Javakheti’de bulunmadı.

ԲԱՑ ՆԱՄԱԿ. Մեր Հոգեւորականներու Կարգալուծութեան Կապակցութեամբ Առաջարկ

Վերջին օրերուն,հայ մամուլիմէջ սիրտիխոր ցաւովկը կարդանք,Գարեգին Բ.Ներսէսեան ԱմենայնՀայոց Կաթողիկոսի օրօքկարգալոյծ եղած 40 հոգեւորականներու առնչեալ Վեհափառի հասցէին ուղղուած տհաճու ժխտական հրատարակութիւնները ումեկնաբանութիւները.:

Avustralyalı milletvekilinden Dağlık Karabağ’ı tanıma çağrısı

Avustralyalı milletvekili Fred Nile “Azerbaycan yönetimi, Dağlık Karabağ’ın sivil uçaklarını bombalamakla tehdit etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Dağlık Karabağ sorununu askeri yolla çözmek istediğini açıkladı. Azerbaycan Dağlık Karabağ halkını tehdit etmeye devam ediyor. Dünya tarafından Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınmasıyla ikinci soykırım önlenecek. Ben Dağlık Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkını desteklediğimi alenen açıklıyorum” diye konuştu.

Լոյս Տեսաւ Ռ. ՀԱՏՏԷՃԵԱՆԻ 56 ԹԻՒ ՅՈՒՇԱՏԵՏՐԸ -- « ՀԻՒԱՆԴՈՒԹԵԱՆ ՕՐԵՐ »

Murad Bojolyan serbest bırakıldı


Türkolog Murad Bojolyan bugün 10 Haziran’da Ulusal Güvenlik Kurumu bünyesindeki ″Erivan Cezaevi″nden tahliye edildi.

Rapor: Hopa'daki olayları AKP'li Aytolan başlattı

Zeynep Kuray
6-7 Haziran günü olay yerinde incelemelerde bulunan THİV, KESK, İHD ve TTB raporunda yer alan Hopa Belediye Başbakan Turan Kasımoğlu’un beyanları olayların nasıl başladığına yönelik ipuçları veriyor. Kasımoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Hopa halkına karşı tahammülsüzlükten kaynakladığına dikkat çekiyor. Olaylardan bir gün önce AKP Meclis üyesi Hakkı Aytolan ve kardeşi tarafından Milliyet Gazetesine yaptıkları açıklamanın olayları fitillendirdiğine işaret eden Kasımoğlu, “Açıklamada, Hopa’da yaşayan Hemşinlilerin Ermeni olduklarını ve ÖDP’li komünistler olduklarını ve CHP’ye oy verdikleri’ şeklinde konuşarak ortalığı germişlerdir” diye konuştu.

Marş, Türk Karşıtı Çıktı

Fenerbahçe taraftarının "Zafer Yakında" marşının bestesinin, Ermeni milliyetçilerin Türk karşıtı ifadeler içeren "Zartir Lao" (Kalk Oğlum) adlı şarkısına ait olduğu ortaya çıktı. Fenerbahçe taraftarlarının son dönemdeki gözdelerinden "Düşman Yenilecek, Zafer Yakında" adlı marşın bestesinin, Ermeni milliyetçilerin Türk karşıtı ifadeler içeren "Zartir Lao" (Kalk Oğlum) adlı şarkısına ait olduğu ortaya çıktı.  

Dağlık Karabağ’a Barış Gücü konuşlandırılmasına ilişkin Bakü’nün beyanatı fantezi

Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Mamedyarov’un Karabağ çatışmacı tarafların Dağlık Karabağ çatışmalı hatta Barış Gücü birlikleri konuşlandırılması konusunda mutabakata vardıklarına ilişkin bilgi, Bakü tarafından gerçekliğin özgün yorumudur. ″Kafkasya Analiz Merkezi″ uzmanı Richerd Giragosian’ NEWS.am muhabirine açıklamalarda bulundu...″Bakü’nün tüm bu beyanatları hayal mahsulüdür″ dedi

Sakin ve çiçekli bir düş adası Burgaz

Murat Tokay
Örnek bir huzur adası Burgaz. Son elli yıldır neredeyse hiç adli vaka yaşanmamış. Ada muhtarı Mustafa Biçer'in ifadesiyle Türk'ü, Kürt'ü, Alevi'si, Ermeni'si, Rum'u, Musevi'si adalı olmayanların tadamadığı bir huzurun keyfini çıkarıyor. Adada dört kilise, bir cami, bir sinagog bir de cemevi bulunuyor. Nüfusunun büyük bölümü Türklerden oluşuyor. Daha sonra Museviler, Ermeniler ve Rumlar geliyor.

Vicdanımın sesini dinledim Peres’e ‘one minute’ dedim

Erdoğan, Davos’taki tarihi çıkışın detaylarını anlattı: Peres’le ilişkilerim iyiydi. Fakat o günkü tavır... Filistinli çocuğun ölümünü hatırladım. Vicdanımın sesini dinledim ve yükümlülüğümü yerine getirdim… AKPM’de soru sorarken işin gerçeğini bilmiyor. Fransa’da belli grubun Ermeni diasporasıyla ortak çalışması var… Ermenilerin oradaki örgütlü çalışmalarıyla oradaki siyasi irade sürekli onları savunur hale geliyor. Bizden önce siparişe göre yazı yazanlar manşet atanlar vardı.

Arkadaş’ta Nar günü

Açıldığı günden itibaren birçok ünlü yazar ve sanatçıya ev sahipliği yapan Arkadaş Kitabevi bu sefer de Zülfü Livaneli’nin kardeşi, eski gazeteci ve bürokrat olan Seyhan Livaneli’yi ağırlıyor.Nar isimli kitabında Silva adındaki Ermeni bir kızın hayat hikayesini konu alan Livaneli, yarın Kentpark Arkadaş Kitabevi’nde okuyucularıyla buluşacak. Seyhan Livaneli, kitapla ilgili yaptığı değerledirmede,  “Gündemde her zaman önemli bir yer teşkil eden Ermeni konusu Hrant Dink olayından sonra daha da önem kazandı. Ermeni sorunu içimde hep bir merak konusu olmuştu merakımı gidermek istedim. Yaşanmış olaylara da her zaman ilgi duyduğum için iki yıl boyunca kütüphanelerde ve tarihçilerle birlikte araştırma yaptım ve sonucunda da bu kitap ortaya çıktı” dedi. 

Azınlıklar seçim sandığından umutlu

“Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan Türkiye” sözüne alışkınız. Ancak 12 haziran seçimi ülkenin yüzde yüzü için yapılıyor. Genel seçimler ve sonrasında yapılması düşünülen yeni anayasa, azınlıkları da yakından ilgilendiriyor.  

İnsanlık Anıtı'nın sanatçısı Talat Paşa hayranı

Başbakan'ın beğenmeyip ucube diye nitelendirdiği ve Ermeni - Türk dostluğunu temsil etmek adına dikilen  Kars'taki heykeli yapan heykeltraş Mehmet Aksoy'un Doğu Perinçek'i desteklemesi ironik bulundu.Heykeltraş Mehmet Aksoy, Aydınlık Gezetesi'ne verdiği demeçte 12 Haziran'daki seçimlerde Doğu Perinçek'i ve Cumhuriyet Güç Birliği adaylarını destekleyeceğini söyleyerek Doğu Perinçek'in İsviçre'deki Talat Paşa Yürüyüşü'nün unutulmaz olduğunu belirtti.

Lozan Çiğnenmiş Ne Gam!

Başbakan Erdoğan, Fener Rum Patrikhanesi’ni yöneten Sen Sinod Meclisi’ne Lozan Anlaşması’na aykırı olarak Türk vatandaşı olmayan üyelere atandığını ifade ederek, "Sayın Karamanlis’e ve Yorgo’ya söyledim, ’Türk vatandaşlığı için başvursunlar da, Lozan Anlaşması’na uygun hale getirelim’ dedim" diye konuştu.

Bağımsız Süryani aday: Meclis'te biz de olmalıyız

BDP'nin desteklediği bağımsız bloğundan Mardin adayı Erol Dora, "Türkiye'deki bütün gayrimüslimler siyasetten hep uzaktı. Ötekileştirildi çünkü. Şimdiki bağımsız blok bütün halkları bir paydada buluşturmak istediği için Süryanilerin de yer alması gerektiğini düşündük" diye konuştu.

Mardin: Demokratik özerklik mi, nasıl?

Kumru Başer
Mardin Belediyesi AKP yönetiminde. Kentin 6 milletvekilinden 4'ünü de bu parti aldı 2007'de. Riva, bu sefer 2 çıkarırlar diyor. BDP'nin oluşturduğu bloğun üç bağımsız adayının da seçileceğini düşünüyor. Bloğun ilk kez Süryani bir aday, Erol Dora'yı çıkarmış olması onu çok heyecanlandırıyor. "Ama bizler çıkıp kampanya yapamıyoruz, alışkın değiliz" diyor.Deyrülzafaran Kadim Manastırı, Süryanilerin en önemli kutsal mekanlarından biri Diyarbakır Süryanilerinde de fark ettiğim adeta genetik çekingenlik var Riva'da. Varoluşları sanki farklılıklarının göze batmaması üzerine kurulu. Yavaş basıyor, sessiz konuşuyorlar. Askerlikte, okulda ezilmesinler diye oğullarına kızlarına kuşaklardır Müslüman isimleri vermişler.

Taksim Spor Kulübü Süper Amoter lige terfi etti

Taksim Spor Kulübü 2010-2011 sezonunda 1. Amatör Ligi 2.likle tamamlayarak süper amatör lige terfi etmiştir. Bu nedenle  Şişli ilçesi Amatör Kulüpleri Destekleme derneği tarafından Ayazağa semti çatak restauranda düzenlenen bir yemekli toplantıda kulübümüz bir kupa ile ödüllendirilmiştir.

ABD’nin Colorado eyaleti 24 Nisan’ı ″Ermeni Soykırımını anma günü″ olarak ilan etti

ABD Colorado eyaleti Genel Meclisi 24 Nisan’ı ″Ermeni Soykırımını anma günü″ olarak ilan etti.Tasarıda Türkiye’ye uluslararası anlaşmalarla üstlendiği yükümlülüklerine saygı göstermesi, tahrip edilen kilise, manastır, okul ve anıtlara verilen zararın tazmin edilmesi yanı sıra bunların hukuki sahiplerince onarılmasına kilise varlıklarının restorasyonuna, serbest ve engellemeler olmaksızın kilise ayinleri düzenlenmesine; eğitsel, dini ve toplumsal toplantılar yapılmasına izin verilmesi çağrısında bulunulmakta.

General Andranik Ozanyan’ın heykeli Adler’de açıldı.

Diaspora Bakanlığı Basın Dairesi Başkanı Tevos Nersisyan, Tert.am’a yaptığı açıklamada, Andranik Ozanyan’ın heykelinin kaldırmadığını belirtti.Nersisyan “Sadece heykelin dikileceği yeri değiştirildi. Heykel Ermeni nüfusunun daha yoğun olduğu Adler kentinde açıldı” diye konuştu.

Önder'in Ermenice ve Süryanice bildirilerine ilgi büyük

İnsanlık Anıtı'nın sanatçısı Talat Paşa hayranı

Başbakan'ın ucubeye benzettiği, Ermeni-Türk dostluğunu simgelediği öne sürülen heykeli yapan Aksoy, Ermeni tehcirinin mimarı Talat Paşa'nın hayranlarından biriymiş! ...Heykeltraş Mehmet Aksoy, Aydınlık Gezetesi'ne verdiği demeçte 12 Haziran'daki seçimlerde Doğu Perinçek'i ve Cumhuriyet Güç Birliği adaylarını destekleyeceğini söyleyerek Doğu Perinçek'in İsviçre'deki Talat Paşa Yürüyüşü'nün unutulmaz olduğunu belirtti.

«Bebo»: Ermenistan’da Ulusal Film Yarışması düzenleniyor

Ermenistan Ulusal Sinema Merkezi ilk kez ″Ulusal Film Yarışması″ düzenliyor. Açıklama bugün 8 Haziran’da düzenlenen basın toplantısında Ermenistan ″Ulusal Sinema Merkezi″ direktörü Gevorg Gevorgyan’dan geldi.

Mısır’da yakılan kilise yeniden hizmette

Mısır’ın Başkenti Kahire’de 8 Mayıs tarihinde Selefi gruplarınca yakılan Bakire Meryem Kilisesi onarılarak ibadete açıldı.Mısır hükümeti ve Giza Valiliği tarafından 800 bin Mısır Paundu (200 bin Türk Lirası) harcanılarak onarılan kilisenin açılışını Mısır Başbakanı İsam Şeref yaptı.

Avrupa basını: İlk kez bir Süryani Meclis yolunda

Avrupa basını; Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mardin bağımsız milletvekili adaylarından Erol Dora’yı yakından izliyor. Dora’nın Süryani kimliğine vurgu yapan Avusturya Der Standart ve Alman Tagesspiegel gazetelerindeki “AKP Mardin’de eski vali Güler’i gösterirken, Kürtlerin adayıErol Dora oldu. Dora’nın seçilmesi şansı çok yüksek” yorumları dikkat çekti.

Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri verildi

Mind the Ad Reklam Ajansı tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri' sahiplerini buldu... Amatör fotoğrafçılarda Ohannes Özaznavuryan yılın spor fotoğrafı ödülünü aldı.

Սարգիս Հացպանյանը վաղն ազատ կարձակվի

Ֆրանսիայի քաղաքացի, ազատամարտի մասնակից, քաղբանտարկյալ Սարգիս Հացպանյանը վաղը` հունիսի 9-ին ազատ կարձակվի։

XXII. Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası - 4

Turnuva tüm heyecanıyla devam ediyor. Ancak bu kez de Cumartesi günü oynanması gereken karşılaşmalar genç bir arkadaşımız Bedros Tarakçı’nın vefatı nedeniyle ertelendi. Pazar günü ise hava şartları ve her şey uygundu çekişmeli geçen maçlar oynanarak günün programı tamamlandı.

'AKP'nin zaferinin boyutu çok önemli'

Financial Times, Türkiye'de Pazar günü yapılacak genel seçimlerde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin elde edeceği zaferin boyutunun çok önemli olacağını yazdı. Financial Times'taki yazıda bazı kamuoyu araştırmalarına göre AKP'nin yüzde 50 oy olacağı belirtildi…"Yeni bir anayasa; dini ve etnik azınlıkların yeri, Kürtlerin daha fazla bölgesel özerklik talebi ve laikliğin anlamı gibi Türkiye toplumunu bölen en hassas sorunlardan bazılarını çözmek zorunda. Ancak Erdoğan Türkiye'nin yönetim şeklini de Amerika'daki başkanlık sistemine paralel şekilde değiştirecek yeni bir anayasa istiyor.

Ermenistan’da ″Rusya Günü″ vesilesiyle bir konsr gerçekleşecek

8 Haziran saati 19:00’da Erivan Komitas Oda Müziği Evi’nde ″Ermenistan’ın Yeni İsimleri Fonu″ genç müzisyenleri katılımıyla bir kutlama konseri gerçekleştirilecek.Konser Rusya resmi bayramı ″Rusya Günü″ vesilesiyle düzenlenmekte.

Rus general: -Ermenistan’ı savunmak için müdahale ederiz

″Birkaç hafta önce Ermenistan ve Azerbaycan’da Rusya’nın Dağlık Karabağ’da savaş durumunda Ermenistan’ın savunmasına katılıp katılmayacağına yönelik tartışmalar yapılıyordu. Bu mesele Rus üst düzey general tarafından da değerlendirildi ve göründüğü gibi Rusya her halükarda müdahale eder″ diye yazmakta Eurasianet.org.

Mamedyarov: Dağlık Karabağ’a Barış Gücü konuşlandırılması konusunda mutabakat var

Barış Gücüne ilişkin mutabakat var; bunlar Dağlık Karabağ’a konuşlandırılacaklar. Barış Gücü birliklerine eşbaşkanı ülkeler ne de komşu ülke güçlerinden oluşacak. Açıklama Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Mamedyarov’dan geldi. Mamedyarov açıklamasında tüm meselelerin ″ek müzakere gerektirdiğini″ belirtti. Azerbaycan Dışişleri bakanının ifadesiyle Barış Gücü birliklerinin konuşlandırılması konusu çatışmanın çözümüne yönelik temel ilkelerde yer almakta.

Demirciler Sokağında Tarih ve Siyaset

Kumru Başer / İnternethaber  
Diyarbakır'ın tarihi Demirciler Sokağı'nda geçmiş dönemlerin etnik dokusu çoktan çözülmüş. Bugünün koşullarında demircilerin dertlerini dinleyen Kumru Başer, esnafın umutsuzluğunu aktarıyor…10-15 demirci atölyesinin sağlı sollu sıralandığı bu büyüleyici ve tarihi sokağın hemen başında, demirci Tarık ve Selahaddin ustalara konuk oldum. “Sanatı biz Ermeni ustamız Haço Temiz’den öğrendik” diyorlar. Halen İstanbul’da yaşayan hikayeci yazar Mıgırdıç Margosyan’ın dayısıymış Haço usta.Bu kentte, demirciler, terziler,marangozlar, nalbantlar, kuyumcuların hep Ermeni ya da Süryani olduğunu anlatıyorlar. Eski ustalarını, komşularını hüzünle yadediyorlar. Kentte son büyük Hristiyan göçü 90’larda yaşanmış. 50-60 aileden sadece 7-8 aile kalmış geriye.

Patriğin korumalığını yapmış

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından eski özel harekat polisi Mehmet Dalagan savunmasını yaptı… Görüşme sonunda Ermeni cemaatini tanıyan bir kişi ile sivil polisler içeride birlikte hareket ederek güvenliği sağladık. Bizden memnun olan Ermeni papazlarıyla birlikte yemek yedik. Daha sonra Beyoğlu'nda Ermeni Mezarlığı'na giden Mutafyan'ın korumalığını yapmıştım'' dedi.

Güneşin Ve Işığın Çocukları Aynı Halaya Duruyor

Zeynep Tozduman
Yaralı bir Turnanın sırtında acıları, yükleyip bilinmeyen bir ülkeye göç eylemek. Acep nasıl bir duygudur, neme nem bir histir. Hangi kalem yürek dilinin ucuna gelen ama bir türlü söylenemeyen yasak ve yasadışı duyguları dillendirebilir. Sözcüklerin tutuklandığı, duygulara prangalar vurulduğu yitik ülkenin çocukları, gurbet ellerde bir gün batımını izler gibi ülkelerine kekremsi bir tatla baktıklarını gördükçe… Kahroluyorum Söylenemeyen her sözcük de boğuluyorum. Bir efsun gibi göç ediş hikâyelerini dinledikçe kimliğimden utanıyorum.

ERMENİSTAN GEZİSİ NOTLARI – 4 "Merhaba"nın kudreti

Burcu Ballıktaş/ Bianet
Her "merhaba" bir "özür"e denk düşmüyor belki, ama onca gün birlikte olduğumuz Ermenistanlı arkadaşlarla biz öğrendik ki bir "merhaba" bazen yaraları sarma kudretinde oluyor..."Sonsuz şeref yolu gibi Masisim'e vurgunum ben"Yeğişe Çarents'in dizelerindeki Ararat'a yönelik tutkuyu Yerevan'a gelince anlamanız mümkün. 2800 yıllık şehre Ararat manzarası hakim. Her gün uzaktan seyredilen ama ulaşılamayan bir sevgili gibi.

Yakın tarihimizi keşfedenler (!)

Toktamış Ateş / Bugün
Fakat geçenlerde haftalık bir dergi; "Türk Tarih Tezi"ni gündeme getirdi ve birtakım tarihçilerimizin bu konudaki görüş ve yaklaşımlarını yayınladı. Bilimsel açıdan bakıldığında bu tez de ipe sapa gelmez bir zırvadır...Gayrimüslim azınlıklar yani Rumlar ve Ermeniler; kendi tarihleri konusunda epey bilgilidirler ama Müslüman etnik gruplar tarihlerinin nerede başladığı konusunda tereddüt içindedirler.Bunlardan bir kısmı; başlangıç olarak Müslümanlığın kabulünü almaktadır. Selçuklular, Karahanlılar vb. örgütlenmeler; bu anlayış çerçevesinde açıklanabilmektedir. Bir başka kısmı "Anadolu'ya giriş" yani bir anlamda Malazgirt'i başlangıç almaktadır. Bir kısım "tarihler" Osmanlı Beyliği'nin kurulması; bir başka kısmı İstanbul'un Fethi'ni başlangıç almaktadır. İşte Türk Tarih Tezi bu karmaşıklığa son verme amacına yönelik belki de umutsuz bir "çırpınışın" sonucudur. Ve o günlerden bugünlere kadar varlığını bir biçimde sürdürebilmesi de bu konudaki çaresizliğin sonucudur.

Arjantin’de Anadolu usulü yaşamlar

Melis Alphan  / Hürriyet
Sevinç Yeşiltaş’ın TRT için çektiği “Dostluğu Hatırlamak” belgeseli, binlerce mil ötede, Buenos Aires’te Anadolu örf adetleriyle yaşayan bir grup Ermeni’yi anlatıyor. Buenos Aires’te bir kuyumcu dükkanı. Dükkanın içinde, mücevherlerin sergilendiği vitrinlerin üzerinde üç tane duvar saati var. Saatlerden biri İstanbul’u, biri Erivan’ı, biri de Buenos Aires’i gösteriyor.

Theriault: The ‘Neutrality’ of Genocide Denial: A Response to Pam Steiner

By: Henry Theriault
For Steiner to refuse to characterize the historical facts correctly, according to the UN definition of genocide, is for her to give de facto support to deniers.

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya Dışişleri bakanları buluşması 11 Haziran’da Moskova’da gerçekleşecek

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya Dışişleri bakanları buluşması 11 Haziran’da Moskova’da gerçekleşecek. Açıklama Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Mamedyarov’un ″Amerika’nın Sesi″ne verdiği röportajla geldi.

Garegin II, 10 Haziran’da Gürcistan’a ziyarette bulunacak

Dünya Ermenileri Başpatriği Katolikos Garegin II, 10-15 Haziran’da Gürcistan’a yapacağı ziyaret çerçevesinde Gürcü Patriği Ilya II’yle buluşacak…Gürcü Metrolpolit Gerasim açıklamasında ″Şu aşamada tartışmalı kiliselere ilişkin hiçbir şey söyleyemem. Heyet ziyaret ettiğinde müzakere edilecek konular belirtilecek. Hukuki statüye ilişkin olarak burada karar önceliği devlette. Gürcü Patrikliği Ermeni, Katolik, Yahudi cemaatlerinin Gürcistan’da hukuki statüye sahip olmasına karşı değil″ dedi.

Öldürülen Episkopos'a Anma Ayini

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde şoförü tarafından öldürülen Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposu Vekili Luigi Padovese, ölümünün 1'inci yıldönümünde İskenderun Katolik Kilisesi'nde anıldı.

Bizim Köyün Papazıdır

Aziz Yalap
"Peder Aziz’in yazdıkları da Anadolu insanının ta kendisi: Yalın, kısa, içten cümlelerle anlatılmış alabildiğine sahici şeyler. Üstelik, sanki o büyük sıkıntıları yaşayan kendisi değilmiş de geçerken görmüş gibi yazmış. Bu kadar olur. En az bunlar kadar önemlisi, Peder Aziz Yalap 1975-85 arasını anlatıyor. Sonuçta, özetle şu oluyor: Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karışık ve en tatsız dönemini, Anadolu’nun en talihsiz bölgesinde, Anadolu’nun en ezilen halkının gözünden izliyoruz."  Baskın Oran

Garegin II’nin katolikosluğu döneminde 40 ruhani görevinden alındı

Garegin II’nin katolikosluğu döneminde 40 ruhani görevinden alındı, 300 ruhani takdis edildi. Açıklama 6 Haziran’da NEWS.am’in sorusunu yanıtlayanAna Taht Divan sekreteri Piskopos Arşak Haçtryan’dan geldi. Haçatryan’ın ifadesiyle, her görevden alma vakasında, İsviçre Ermeni Ruhani Diyakosluğu Papaz Abel Manukyan vakasında olduğu gibi ciddi sebepler mevcut.

Yol Vergisi, Varlık Vergisi

İsmail Yağcı / Türkiye
Rahmetli Adnan Menderesin 1950 seçimleri için reform niteliğinde bir vaadi de Yol Vergisini kaldırmaktı. Ve seçilince de hemen kaldırdı. Varlık Vergisi ise 11 Kasım 1942’de kabul edilen kanunla, servet ve kazanç sahiplerinin, servetleri ve olağanüstü kazançlarının vergilendirilmesi idi. Mükelleflerin İkinci Dünya Savaşı öncesi mal varlıkları ile sonrasındaki mal varlıkları arasındaki artışların gayrimeşru olduğu fikrinden doğdu. Verginin hedefi gayrimüslim Türk vatandaşları idi. Başbakan Şükrü Saraçoğlu Varlık Vergisi’nin gerekçesini; “Bu kanun ile hedef, tedavüldeki parayı azaltmak ve memleket ihtiyaçlarımıza karşılık hazırlamaktır. Halkın vurgunculara olan düşmanlığının silinmesidir” diye açıkladı.

Tiyatroya Adanan 46 Yılda Son Perde

Bilge Eser / Sabah
Bağırsak enfeksiyonu nedeniyle geçtiğimiz hafta vefat eden Ermeni tiyatro sanatçısı ve oyun yazarı Hermon Variş son oyununun sahnelenişini göremedi…Tüm ağrılarına karşın "Yalan Üstüne Yalan" adlı yeni bir oyuna başladı. Oyunu eski dostu Kirkor Dinçkayıkçı'ya teslim etti, ancak birkaç provaya katılsa da sonunu getirmeye gücü yetmedi. Şubatta başlayan ve 6 Mayıs'ta son bulan oyunu ne yazık ki hiç izleyemedi... Ve 30 Mayıs günü yaşama veda etti. Sevenleri Variş için 4 Haziran'da, Pangaltı Lisesi'nde bir anma töreni düzenledi. Variş, Feriköy Kilisesi'ndeki törenden sonra Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

‘Laiklik, aile değerlerimizi yok ediyor’

Yüzde 90’ı Katolik Hıristiyan olan Hırvatistan’ı ziyaret eden Papa 16’ncı Benedikt, aile kurumunu tehdit eden zihniyetlere karşı çıkması için halka çağrıda bulundu. Başkent Zagreb hipodromunda 300 bini aşkın kişiye konuşan Papa “Laik düşünce yapısı çiftlerin evlenmeden birlikte yaşamalarına sebep oluyor. Katolik değerlerine aykırı olan bu durumu bırakın, evlenin ve çocuk yapın” açıklamasında bulundu.

Aydınlar Blok'a destek için Mardin'de

Gazeteci-yazar Nuray Mert, Murat Çelikhan ve Hakan Tahmaz ile 2007 yılında uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Ermeni Gazeteci Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink; Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mardin bağımsız milletvekili adaylarına destek amacıyla Mardin'e geldi. Dink, sanık olması gereken Muammer Güler'in AKP'den Mardin adayı olmasının kendilerini rahatsız ettiğini belirtirken, Nuray Mert ise bloğun toplumsal barış için şans olduğunu kaydetti.

AB’den Sevr benzeri dayatma

Murat Çabas /Yeni Mesaj 
AB’nin Türkiye üzerindeki temel hedefini Almanya eski Başbakanı Helmut Kohl şu sözlerle ifade etmektedir: “Türkiye o kadar önemlidir ki Türklere bırakılmayacak kadar”... Lütfen aklımızı başımıza alalım. Türkiye’nin AB sürecinin zaman kaybından başka bir şey olmadığı net olarak gözükmektedir. AB eleştirmeye devam ediyor ve “demokratik açılım”da sınırlı ilerleme sağlandığını belirtiyor. Peki, AB demokratik açılım derken neyi kastediyor? Tabii ki azınlık tanımlarının etnik temele göre yapılmasını, Türkiye’nin federasyonlara bölünmesini vs.

Karabağ’ın katılımı olmaksızın Ermenistan ve Azerbaycan devlet başkanlarının buluşması sonuçsuz kalır

Siyasal ve Stratejik Analiz Enstitüsü Askeri Tahmin Merkezi direktörü Anatoli Tsiganov, ″Biz bu konuda çok konuşuyoruz, ancak sonuçta tek belirtilen şey, devlet başkanlarının fiilen buluşmuş olmaları ve Karabağ sorununa ilişkin durumu müzakere etmiş olmaları.  Ermenistan ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla beraber müzakere sürecine Karabağ’ın katılımı olmadığı müddetçe, iki ülke devlet başkanı ne karar alsalar da, bu durumda değişiklik yaratmaz″ dedi.

Ermenistan belgeleri hazırlamadı, Ahmedinejad ziyareti erteledi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Ermenistan'a bugün gerçekleştireceği ziyaret ileri bir tarihe ertelendi.

«Hayots Ashkharh»: Türkler Ani Büyük Katedralindeki kabirleri onarmak yerine yıkmışlar

Mimar Aşot Hakobyan gazete muhabirine şunları anlattı: ″Ani Büyük Katedrali arkasındaki Kraliçe Katramide kabri bitişiğinde 3 kabir vardı. Bunlardan 2’si papazlara aitti. Kazılar yaptılar iyi, takviye ettiler güzel, fakat diğer taraftan bu kazılar sonrasında bariz değişiklikler oldu. Bunlar şüpheye mahal bırakmakta, sadece hazine avcıları sebebiyle mi bu kabirler kazılıp ters çevrildi.

Halaçoğlu: Amerika ve Ermenistan istedi, görevden alındım

Halaçoğlu, "Hepiniz aslında belli ölçüde biliyorsunuz. Fakat çoğu kişi 2007 yılında Kayseri'de yapmış olduğum konuşmam dolayısıyla görevimden alındığımı zannediyor. Birçok kendisini Kürt bilen insanın aslında Türkmen asıllı olduğunu söylediğim, birde diğer taraftan kendisini Kürt hatta Kürt-Alevi olarak gösteren Ermeni dönmelerinin var olduğunu söylediğimden dolayı görevden alındığımıdüşünüyorlar. Ama bunlardan dolayı görevden alınmadım. Görevden alınma sebebim, Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika ve Ermenistan arasında İsviçre'de gizli görüşmeler yapılıyordu. Görüşmeler soykırım meselesi üzerineydi. Türkiye Cumhuriyeti'nin hepinizin de bildiğiniz gibi daha sonra görevden alınmamdan sonra Ermeni açılımı adı altında Ermenistan ile kapıların açılımı konusunda bir mutabakat sağlanmıştı. Yine hepinizin bildiği gibi bu mutabakat, Amerika başta olmak üzere Rusya, İngiltere ve Almanya gibi devletlerin gözetiminde imzalandı.İşte o sırada Amerika Birleşik Devletleri ile Ermenistan tarafından görevden alınmam talep edildi. Bu nedenle de görevden alındım."

'Asimilasyonla yargıladıkları Menderes azınlık haklarını vermişti'

Nuriye Akman / Zaman
Tarihçi-yazar Ahmet Yaşar Akkaya'nın MENDERES VE AZINLIKLAR adlı kitabı Mühür yayınlarından yeni çıktı… DP iktidarı döneminde Heybeliada ruhban okulu yüksek okul statüsüne dönüştürülerek iyileştirme yapıldı. Langa Özel Rum azınlık ilkokulu Demokrat Partisinin izniyle 1952'de açıldı. 6-7 Eylül olayları nedeni ile kaybolan evrak tekrar düzenlendi ve eğitime başlandı. DP iktidarı Taksim Esayan Ermeni okuluna da kalorifer tesisatı yapımı ile destek verdi. Yine Pangaltı da Anaratbıgutyan Ermeni İlkokulu 1956' da genel bir onarımdan geçirildi.

'İnsanlık' gitti, yerine 'bal ve kaşar' anıtı yapılacak

Tülay Şubatlı/ Habertürk
İnsanlık Anıtı’nı yıkma kararı alan Kars Belediyesi, kentin kaşar ve balını tanıtmak için anıt heykel yaptıracak. İnsanlık Anıtı’nın yıkımı sürerken, Kars Belediyesi yeni bir sanat hamlesine hazırlanıyor. Kentte bir önceki CHP’li belediye başkanının yaptırdığı heykelleri kaldırdığı için adı “Heykel karşıtı başkan” olarak anılan Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, “kaşar” ve “bal” heykeli yaptırarak bu imajı silmeye çalışacak. Başkan Bozkuş, bu heykellerin kentin tanıtımına katkıda bulunacağını da söyledi.

Primate Celebrates Divine Liturgy at St. Paul, Fresno Diane Boyajian and Zaroohi Der Mugrdechian Receive “Archbishop’s Award”

On Sunday, May 29, the Primate celebrated the Divine Liturgy and delivered the sermon at St. Paul Armenian Church in Fresno, California. Assisting the Primate at the holy altar were Rev. Fr. Haroutioun Tachejian and Rev. Fr. Avedis Abovian. The Primate reflected on the dedicated service of Diane Boyajian and Zaroohi Der Mugrdechian in the life of St. Paul Parish. In recognition of their years of valuable service rendered to St. Paul and the Western Diocese alike, the Primate bestowed upon the two parishioners the "Archbishop's Award."

Former Egyptian Interior Minister Accused of Collusion in Alexandria Church Bombing

The Egyptian attorney general has reopened the investigation into the bombing of the Two Saints Church in Alexandria on New Year's Eve, which killed 24 Copts and injured more than 90. On May 25 Coptic Church attorney Joseph Malak presented a petition to the Attorney General to reopen the investigations into the church bombing. The petition accused former Minister of Interior, Habib el-Adly, of criminal responsibility and collusion.