Etiketler

'Ermeni’yiz Elhamdülillah'

Vercihan Ziftlioğlu /HDN
Türkiye’deki demokratikleşme adımları kimliklerini gizleyerek yaşayan Ermenilerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Pek çoğu etnik kimliklerini Ermeni olarak tanımlamalarına karşın ‘Sünni-Müslüman’ ya da ‘Kürt-Alevi’ kimlikleriyle yaşıyor. Kendisini Sünni-Müslüman olarak tanımlayan Diyarbakır Ermenilerinin tanınan simalarından Gaffur Türkay da babasının hacı olduğunu ve Sünni-Müslüman kültürüyle yetiştiğini söylüyor. Gerçek soyadının Ohanyan olduğunu 15 yaşında öğrenen Türkay, “Müslüman olarak yaşıyorum ama geçmişimi ve kültürümü inkâr etmiyorum. Din önemli değil fakat dilimi bilmek istiyorum” diyor. Diyarbakır’daki Müslüman Ermenilerin birbirlerini tanıdıklarını söyleyen Türkay, Hıristiyan Ermenilerin Müslüman Ermenileri küçümsedikleri görüşünde: “Sanki bu durumu biz tercih ettik. Ermeni kimliği etnik köken etrafında birleşmeli, din etrafında değil.” ( Hoş geldiniz, tek eksiğimiz buydu. Bizim din ve patrik karşıtlarından epeyce destekleri olacağı kesin. HYETERT)

Kazan’da Üçlü Deklerasyon kabul edildi

Kazan’da bugün 24 Haziran’da Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanları buluşması gerçekleşti. Buluşma sonucunda ortak bir deklarasyon kabul edildi.

Şahin'e ikinci dava 36 yıl hapsi istendi

Ergenekon soruşturması kapsamında Sivas'ta kuyumculuk yapan Ermeni cemaati temsilcisi Minas Durmazgüler'e suikast iddialarına ilişkin soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ikinci Ergenekon davası tutuklu sanığı İbrahim Şahin hakkında 'ruhsatsız silah ve mermi bulundurmak' suçundan 15 yıldan 36 yıla kadar hapsi istendi. (Ermeni cemati temsilciliği diye bir unvan, bir makam yoktur. HYETERT)

Brüksel’de Ermenistan’da dönüşüm başlıklı konferans

Avrupa Politika Merkezi European Policy Center tarafından 23 Haziran tarihinde Brüksel’de düzenlenen “Armenia in transition?” (Ermenistan’da  dönüşüm?) başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta  Ermenistan’ın son yılarda yaşadığı politik ve ekonomik gelişmeler Avrupa Birliği ile ilişkiler çerçevesinde değerlendirildi.  

Kafkaslardaki 3'lü zirve sonuçsuz kaldı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Kazan'da biraraya geldi.3 liderin katıldığı katıldığı zirvede, Rusya ve ABD'nin çabalarına rağmen, barışçı bir çözüm için temel ilkelerde uzlaşı sağlanamadı… Aliyev ve Sarkisyan, zirveden sonra yaptıkları açıklamada, bir dizi konuda anlayış birliğine vardıklarını belirttiler, ancak detaya girmediler.

Rus Uzman: "Karabağ Sorunu Savaşsız Çözülemez"

Rusya‘nın eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin‘in uzun yıllar siyasi danışmanlığını yapmış olan Aleksandr Hramçihin, Karabağ‘da yeni bir savaşın çıkmasının kimsenin yararına olmadığını vurgulayarak, "Ama Kazan‘da imzalanması öngörülen sözleşme imzalanmazsa ki bence imzalanmayacak, savaşın çıkması kaçınılmaz olacak. Çünkü Azerbaycan, mevcut durumun hep böyle devam etmesini kabul etmeyecek. Ermenistan ise Karabağ‘ın yasal bağımsızlığı için çalışacak. Bu durumda çıkacak olan savaş çok şiddetli olacak. Gerçi Ermenistan, askeri gücüne göre Azerbaycan‘dan zayıf durumda olsa bile ilk savaşta da görüldüğü gibi savaşmayı Azerbaycan‘dan daha iyi biliyor" ifadelerini kullandı. Olası savaşa Rusya‘nın karışmayacağını belirten Hramçihin, "Savaş çıkarsa başka ülkelerin bu savaşa katılmama ihtimali yüzde 99. Rusya bu savaşa katılmayacak ve Türkiye‘nin de katılmasını engelleyecek" dedi.

Koçgiri’de Ermeni Kadın Olmak/ Çileli Ağavni’nin Hayat Hikayesinden bir kesit

Sait Çetinoğlu
[i]Hraç Norşen’in babaannesi Ağavni’nin çileli yaşamını kendini güvende hissettiğ yabancı topraklarda kaleme aldığı, Çileli Ağavni  anlatısı, Soykırımdan kurtulan bir Ermeni kızının yaşamından hareketle Ermenilerin bu coğrafyadaki Ermeni Soykırımdan, soykırım sürecinin  son noktası Varlık Vergisi’ne ve 6/7 Eylül 1955 İstanbulda devlet eliyle gerçekleştirilen Gayrimüslimlere yönelik olaylara kadarki dönem sürecinde Ermenilerin zor ve çileli yaşamını resmeder.  

Azerbaycan’da Türk şirketi öfkesi

Azerbaycan’da yayınlanan Yeni Müsavat gazetesi, Türkiye’nin Ermenistan’a doğrudan mal satmasının yasak olmasına rağmen, bir Türk şirketinin halen Bakü ile Erivan arasındaki en büyük sorun olan Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert’te yapılan havaalanına inşaat malzemesi sattığını iddia etti. News.am adlı Ermeni haber portalının haberine göre, Ermenistan ve Karabağ yetkilileri de bizzat bu şirketten inşaat malzemeleri aldıklarını kabul etti.

TİT İmzalı 15 Ağustos Tehdidi

Evrensel gazetesine Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı bir tehdit mektubu yollandı. TİT imzalı ve "Açık Mektup" başlığıyla gönderilen yazıda "15 Ağustos'a kadar taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Diyarbakır ve İstanbul'da kanlı eylemler yapılacağı" söyleniyor. TİT'in talepleri ise Kürtler, Ermeniler ve Baskın Oran, Sebahat Tuncel gibi demokrat aydınların Türkiye'yi terk edip bunu basın yoluyla açıklaması.Evrensel gazetesine gönderilen Türk İntikam Tugayı imzalı tehdit mektubunda, Kürtler, Ermeniler, Agos ve Evrensel gazetesi çalışanları ve Baskın Oran, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk gibi isimler 15 Ağustos'a kadar Türkiye'yi terk etmezse kanlı eylemler yapılacağı bildirildi.

Ermenistan devlet başkanı Kazan’a hareket etti

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 24 Haziran’da Kazan’a hareket etti. Tataristan’da Serj Sarkisyan’ın Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla buluşması gerçekleşecek. Üçlü müzakereler esnasında taraflar Karabağ sorununun çözümüne ilişkin konuları değerlendirilecekler. Buluşmaya AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının da katılması beklenmekte.

Zirve davasında kapalı oturum başladı

Malatya'daki Zirve Yayınevi davasının 34. duruşması başladı. Tanıklardan Erhan Özen, kapalı oturumda bildiklerini anlatacağını söyledi. Mahkeme heyeti de talebi kabul etti.

Hursit Tolon, serbest bırakıldı

Şüpheli olarak ifadeye çağrılan Tolon, sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Tolon'un soruşturma savcısı Cihan Kansız tarafından ifadesi alındı. Tolon savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Adliyeden ayrılan Tolon, basın mensuplarının sorularına cevap vermedi.

Bakü kader tayini hakkını tanımıyorsa, son on yılların çabaları suya düşmekte

Serj Sarkisyan: Azerbaycan kader tayini düşüncesiyle mutabık olmuyorsa, bu durumda o ülkenin yönetimi müzakerelerin devamı, çözümler bulunması için Madrid ilkelerine dayanma düşüncesinde olduklarını nasıl söyleyebilirler. Hatırlatayım, bu belge kuvvet kullanmama, toprak bütünlüğü ve kader tayini üç koşulunun gerçekleştirilmesini öngörmekte. Bu ilkelerin temelinde ise sadece Ermeni tarafının önerileri değil... Böylece, Azerbaycan’ın yıllardır devamlı bir belgeye ilişkin çalışmakta olup bunun maddelerinden birini kabul etmemekte olması sizin için garip gelmiyor mu?

2010 Ajansı dokundu, Vorodman Kilisesi uyandı

Şelale Kadak / Sabah
Bu hafta İstanbul'da bir asırdır uyuyan tarihi bir kilisenin yolunu tuttum. Kumkapı'da Ermenilere ait üç kilise var, işte bunlardan biri patrikhane külliyesi içinde yer alan Surp Vortvots Vorodman Kilisesi. Ünlü mimar Kirkor Balyan'ın eserlerinden belki de en az bilineni işte bu kilise. 14 Ekim 1828'de kutsanarak ibadete açılmış ancak 1940'larda kötü bir restorasyon geçirmiş ve sosyal faaliyetlerin yapıldığı bir salona dönüştürülmüş, 1960'larda içinde bir poliklinik dahi açılmış ve bir ara depremzedelere barınak da olmuş.

Sarkozy Serj Sarkisyan’a mesaj yolladı: Zamanı geldi

Fransa devlet başkanı Nikola Sarkozy Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a, Kazan’da RF devlet başkanı Dmitri Medvedev inisiyatifiyle gerçekleşecek Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan cumhurbaşkanları üçlü buluşması öncesinde bir mesaj yolladı.

Sabina Fraser: Ermenistan ve Azerbaycan liderlerine ″Savaş mı?Barış mı?″ kararını vermek düşüyor

ABD, AB ve Rusya birçok konuda hemfikir değiller, ancak onlar Ermenistan ve Azerbaycan’ın 24 Haziran’da Kazan’da Dağlık Karabağ çatışmasına barışçıl çözüm bulunması konusunda cidden hazırlanmışlarsa anlaşma imzalamaları gerektiği konusunda hemfikirler. Açıklama Uluslararası Kriz Grubu(ICG) Avrupa Programı direktörü Sabina Fraser’ın News York Times’ta yer alan analitik makalesinde yer aldı.

82 Anayasası’nın tartışmalı maddeleri ve Yeni Anayasa:

Yeni anayasayı demokratik, Türkiye’yi de gerçek bir ileri demokrasi(!) yapacak Anayasa için bireylerin devlet karşısında daha çok güçlendirilmesi, yürütme organını denetim ve kontrol mekanizmalarının güçlendirilmesi ve azınlıkların kendini korkusuzca ifade edebileceği yaşam alanları yaratılması anahtar noktalardır… Eğer kimliğinizi etnik kökeninizle tanımlamak istiyorsanız, 82 Anayasası’nın 66. Maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” ibaresine uygun hareket etmek zorundasınız. Toplumun tüm kesimlerinin üzerinde uzlaşabileceği ve azınlıkta olanları ezmeyecek, milliyete dayanmayan bir Türkiyelilik tanımı üretilmelidir… Azınlık olan mezheblere ya da inançlara mensup olsanız dahi çoğunluğun tahakkümüne boyun eğmek zorundasınız. Bu noktada da azınlıkların haklarını koruyup kollayacak sağlıklı bir birlik oluşturulmalıdır.

BDP'den Meclis Boykotu

Barış ve Demokrasi Partisi, yeni seçilen Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin iptalini protesto amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisini boykot kararı aldı.

Massachusetts’te Tarih Kitaplarında "Soykırım"a Tepki

Massachusetts eyaleti okullarında kullanılan tarih kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki 1915 olaylarının “Ermeni Soykırımı” olarak tabir edilmesi, bölgedeki Türk ve Azeri toplumunu harekete geçirdi.Türk toplum temsilcileri tarafından yayınlanan bir bildiride 1915 olaylarının soykırım teşkil edip etmediği konusunun halen tarihçiler tarafından araştırılan, tartışmalı bir mesele olduğunu ve Ermeni diasporasının konuya ilişkin görüşünün tarihsel bir gerçekmiş gibi tarih kitaplarına konularak genç beyinlere empoze edilemeyeceği söylendi.

Paşalar Zirve Yayınevi İçin İfade Verecek

İkinci Ergenekon Davası'nın tutuksuz sanıkları emekli generallere Zirve Yayınevi sorulacak. İkinci Ergenekon Davası'nın tutuksuz sanıkları emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, davanın tutuklu sanığı Malatya İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Fatih Hilmioğlu ve 'İnternet andıcı' soruşturmasında şüpheli olan emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Yüksek Tarihçi Resul Narin’le

Yüksek Tarihçi Resül Narin ve kitabı ‘XIX Yüzyılda Adapazarı’ da bu güzel örneklerden birisi. Yüksek lisansını da Adapazarı tarihi üzerine yapan ve Adapazarı tarihi üzerine 20’yi aşan makaleler yazan Adapazarı doğumlu tarihçimizle Adapazarı’nın 1800’lü yılları üzerine söyleştik…19. yüzyılın sonlarında Adapazarı Merkez ile onu çevreleyen mahallerde çeşitli düzeylerde toplam 148 okul bulunmaktaydı. Bu okulların 133’ü ilkokuldu. 148 okuldan 136’sı Müslümanların, geriye kalan 12 okul ise gayrimüslimlerindi. Müslüman okullarında okuyan öğrenci sayısı 915’ti. 1890 yılında Grogeryan Ermenilerin 4 kız okulunda 760 öğrenci mevcuttu. 4 erkek lisesinde ise 310 öğrenci vardı. Protestan Ermenilerin ise 1 misyoner ortaokulunda 120 öğrenci ve 1 erkek ilkokulunda 50 öğrenci okumakta idi.

Artin’in kürk mantosunun ederi kaç nesil?!

Nalan Temeltaş
Kimi zaman bir gülümseyiş, içtenliğiyle ferahlatır. Bazense bir sözcük, bir cümle ya da bir kitap oldukça oylumlu bir kederi; bugüne değin hiç yaşamamış olduğunuza sizi inandırarak üstelik, ortaya çıkarır.  Gittikçe su yüzüne çıkan farkındalıkla  artık hissettiğiniz acıya  yalnızca kalbiniz değil aklınız da katılacaktır. İşte araştırmacı yazar Ali Sait Çetinoğlu’nun  Varlık Vergisi namlı kitabı ile karşılaştığınızda böyle hissetmeniz olası. Şu veya bu şekilde farkındalığınız olsa dahi bu denli kapsamlı bir çalışma ile karşılaşınca sık sık elinize sağlık Çetinoğlu diye geçirebilirsiniz içinizden.

Rejimin sınavları

Etyen Mahçupyan / Zaman
Kemalist cumhuriyet projesinin iki önemli sınavı vardı ve sınavların ikisinde de başarısız kalındı. Aslında imparatorluğun son dönemlerinde ileriye bakan biri, muhtemelen üç sınavdan söz edecek ve gayrimüslimlerin eşit vatandaşlar olarak entegre edilmesi konusuna da dikkat çekecekti. Ama Balkan Savaşı sonrasında imparatorluk hükümetleri, bir insanlık suçunun ağırlığını yüklenme pahasına, sistemli bir biçimde gayrimüslimleri 'azaltma' siyaseti sayesinde bu muhtemel sınavdan kurtuldular. Diğer iki sınav ise yaşanmak zorundaydı. Bunlardan biri Kürtlerin bir biçimde Türkleştirilmesi projesiydi ve Müslümanlığın kendiliğinden bir geçişle Kürtlerin asimilasyonuna hizmet edebileceği öngörülmüştü. Ayrıca gayrimüslimlerden kurtulma süreci içinde Kürtlerin de devletle işbirliği içinde olmaları, üzerinde konuşulmayan ama içselleştirilen bir suç ortaklığı zemini sağlamaktaydı.

Rusya Ermenistan'daki üssü kullanımı uzattı

Rusya ve Ermenistan, Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü'de bulunan 102. askeri üssün kullanımıyla ilgili 1995 yılında imzalanan ikili anlaşmada değişiklik yapmış, üssün kira süresinin uzatılmasını sağlayan protokole imza atmışlardı…Protokole göre, taraflardan birinin anlaşmanın iptali için 6 ay önce ihtarda bulunmaması halinde üssün kira süresi her 5 yılda bir otomatik olarak 5 yıllığına uzatılacak.

Türk ve Ermeni gazeteciler Hürriyet’i ziyaret etti

Türk ve Ermeni gazeteciler, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla bir araya geldi.Uluslararası Gazetecilik Merkezi (ICFJ) tarafından düzenlenen değişim programı kapsamında Ankara’ya gelen Amerikalı ve Ermeni gazeteciler, Hürriyet Gazetesi’ni ziyaret etti. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir ile görüşen gazeteciler bilgi alışverişinde bulundu. Demir konuklarına gazetenin değişik birimlerini gezdirirken, Hürriyet ve çalışma sistemiyle ilgili bilgi verdi.

Serj Sarkisyan: Ermeni Nükleer Santrali biz ve bölge için büyük riskler taşımıyor

Açıklama 22 Haziran’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde delegelerin sorularını yanıtlayan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan geldi… Serj Sarkisyan ″Kısa bir süre önce, iki hafta önce Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (MAGATE)  Denetim Grubu, Ermeni Nükleer Santralinin durumuna ilişkin olumlu takdirini verdi… Ermenistan yönetimi, altını çiziyorum uluslararası kuruluşların denetiminde, nükleer enerji kullanımına ilişkin politikasına devam edecektir. ″

‘Bu kuşak soykırımı tanıyacak’

Kayhan Karaca
Ermenistan Devlet Başkanı Strasbourg'dan Ankara'ya yüklendi ve “Ermeni soykırımının Türkiye tarafından tanınması" konusunu gelecek kuşaklara bırakmayacaklarını söyledi...Ülkesinin Türkiye ve Azerbaycan'ın "ablukası" altında tutulduğunu da ileri süren Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerde normalleşme sürecinin Ankara'nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle çıkmaza girdiğini öne sürdü. Ermeni lider, "bir daha bu fırsat penceresi ne zaman açılır bilemem" ifadelerini kullandı.

Aliyev: Karabağ'da Statükonun Sona Ermesi, İşgalin Bitmesidir

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Karabağ sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesini istediklerini belirterek, "Statüko çözüm değildir" dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Barroso ve diğer liderlerin, "Statüko kabul edilemez" açıklamalarını kendilerini cesaretlendirdiğini dile getirdi. Aliyev, "Çünkü statükonun değişmesi, işgalin sona ermesi anlamına gelir. Azerbaycan'ın uluslararası alanda tanınan toprak bütünlüğü sağlanmalıdır. " dedi.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan İle Görüştü

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu bugün Strasbourg’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştü.Mevlüt Çavuşoğlu, Strasbourg’da devam eden AKPM Yaz Dönemi Genel Kurulu’na konuk devlet başkanı olarak katılan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından AKPM Genel Kurulu’na hitap eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Genel Kurul’da parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Yaşam Hakkina Ve İnsan Onuruna Saygi İçin Bir İmza Ver!

Sizleri, Baskın Oran şahsında ölüm tehdidine maruz kalan muhalif aydınlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz. Bu kampanyayı imzalarınızla desteklemenizi ve dost çevrenizi katmanızı rica ediyoruz.  SKD (Soykırım Karşıtları Derneği.

Verein der Völkermordgegner e.V. Frankfurt / Main
      SKD (Soykırım Karşıtları Derneği); Kontakt: Ali Ertem Tel.: 0049/69/5970813 E-Mail: skd@gmx.net
Yaşam Hakkina Ve İnsan Onuruna Saygi İçin Bir İmza Ver!

İnsan haklarına saygılı Okurlara, değerli Dostlarımıza çağrımızdır!

Hak ve adalet için Türkiye’de yüreğini ortaya koyan birçok aydının, hep ölüm tehdidine maruz kaldığı ve yıllardır bunlardan birçoğunun da katledildiği bizim acı gerçeğimizdir. Bu uğursuzluk hayli bir zamandır tanınmış muhalif aydınlarımızdan Baskın Oran’ın ve onun konumunda olan muhalif aydınlarımız üzerinde dolaşmaktadır. Onun Radikal gazetesinde kamuoyuna yaptığı “Devlet korkuyor mu, kolluyor mu?” açıklamayı okumuşunuzdur. Bakınız: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1052587&Date=14.06.2011&CategoryID=42

Biz, Baskın Oran’ı ve onun gibi muhalif aydınları tehdit eden zihniyeti bildiğimiz için fazla şaşırmadık. Ancak bizleri esas kaygılandıran tavır, Türk adaletinin Sayın Oran’a yönelen ölüm tehdidini hafife alan, mazur gösteren, hatta hiçe sayan ciddiyetsiz tavrıdır. Katilleri cesaretlendiren, siyasi cinayetlere kapıları açan esas tehlike bu tavırda aranmak zorundadır. Buna karşı SKD (Soykırım Karşıtları Derneği) adına kaygılarımızı ve acil taleplerimizi içeren bir basın açıklaması yapıldı. Türkiye de Dostlarımız bu basın açıklamasını, bir imza kampanyasına dönüştürdüler. Link adresi şöyle: https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEloMzFWeXdLb1BIYXJpSkItQ3VIU3c6MQ

Baskın Oran, Türk olmayan aydınlara yönelen ölüm tehdidine ilişkin kaygılarını dile getirirken şu görüşlere yer vermektedir: “Kendim için değil ama Roni (Marguilles) için endişeliyim. Müslüman ve Türk olmadığı için onu hedef yapabilirler”

Bu güne kadar hep karanlıkta kalmış siyasi cinayetleri göz önünde bulundurarak düşündüğümüzde, bu beyanı ciddiye almayan bir adaletin, sadece bağımsızlığından değil, varlığından şüphe etmek hakkımızdır.
Farklı insanlar olmamız nedeniyle, düşüncelerimizin farklılıklar içermesinden daha doğal bir şey olamaz. Bir insanin yaşam hakkına ve insan onuruna saygı, her şeyin başında gelir. Adaletin olmadığı yerde düşünce özgürlüğünden, düşünce özgürlüğünün olmadığı yerde de, adaletten söz etmek abestir. Gerçeklerin gün ışığına çıkarılması, hiçbir baskının tehdidin kaygısı altında kalmadan özgür iradeye dayalı eleştirici yaklaşımı zorunlu kılar. Sağlıklı analizlerden köklü araştırma ve incelemelerden çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşmayı engellemek isteyenlerin çok derin korkuları var. Onlar korkularının ebediyen topluma egemen olmasını istiyorlar. İnsan doğasına aykırı bu ırkçı zihniyeti lanetlemenin, sorumluları ciddiyete ve görevlerini gerçek adalet anlayışına uygun bir biçimde sahiplenmeye davet etmenin, hepimizin ortak insani görevi olduğu inancındayız.

Sizleri, Baskın Oran şahsında ölüm tehdidine maruz kalan muhalif aydınlarımızla dayanışmaya davet ediyoruz. Bu kampanyayı imzalarınızla desteklemenizi ve dost çevrenizi katmanızı rica ediyoruz.
Saygılarımızla,
SKD adına: Ali Ertem, I. Bülent Gül
Ali Ertem: ertalskd@googlemail.com
                                                                         Frankfurt 20.06.2011


AB’nin ülkelerine değil, ilkelerine ihtiyacımız var

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Selim Kuneralp’in “AB’nin Türkiye üzerindeki etki gücünü kaybettiği”ne yönelik açıklamasına yanıt verdi. Türkiye’nin AB sürecinde kararlı olduğunu belirten Bağış, “AB’nin ülkelerine değil, ilkelerine ihtiyacımız var” ... Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkiler konusunda gerçekçilik yolundan yürüyoruz. Yeterince müzakere ederseniz, her zaman bir formül bulunabilir. Tahmin ediyorum, Ermenistan ile Azerbaycan’ın el sıkışmalarının ertesi günü Türkiye-Ermenistan sınırı da açılır.” dedi.

Kürtçe'nin büyük kaybı

Helin Cudiİ / Rahmi Yağmur –ANF
Ermenistan Ulusal Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü filoloji bölümü üyesi Kürdolog Mexsîmê Xemo, Ezidi geleneklerine göre yapılan 3 günlük törenin ardından 20 Haziran günü Ermanistan'da Aparan ilçesine bağlı Avşin (Çobanbaz) köyünde toprağa verildi.

Western Diocese e-Newsletter


The Western Diocese is proud to announce that the Western Diocese Summer Camp Board has introduced a new program entitled the "Buy-a-Brick campaign."

Upcoming Event

We invite you all to join the Canadian-Armenian community for the plaque unveiling event on this historic occasion. Monday, June27, 2011, 2:00PM, Armenian Youth Centre’s Hamakayin Theatre.   

Bağış: Ermenistan’la Birlikte Çalışma Şansımız Var

Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Ermenistan'la ilişkiler konusunda, tarafların, "hiç kimsenin, hiçbir milletin, hiçbir ülkenin gelecekte daha fazla acı hissetmemesi için birlikte çalışma şansı bulunduğunu" söyledi.Bağış, ODTÜ ve Uluslararası Gazeteciler Merkezi (ICFJ) işbirliğiyle düzenlenen Sınırötesi Gazetecilik Seminerinin Türk, Ermeni ve Amerikalı gazeteci katılımcılarından oluşan heyeti, Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti.

Dünya Kiliseler Konseyi Komisyonu üyeleri Erivan buluşması

Garegin II, 19 Haziran’da Dünya Kiliseler Konseyi XIII. Kongresi hazırlıkları çerçevesinde  18-21 Haziran tarihlerinde Ana Taht Aziz Etchmiatsin’de olağan toplantısını düzenleyen ″Ritüel Meseleleri Ön Hazırlık Komisyonu″ üyelerini kabul etti. Ana Taht Az. Etchmiatsin’den NEWS.am’e verilen bilgide; benzeri  ziyaretler sadece Ermenistan Apostolik Kilisesi, ülke ve Ermeni halkının hayatına ilişkin bilgilenilmesi olanağı sağlamak yanısıra kendi varlık ve çabalarıyla kültürümüzü de zenginleştirmekte oldukları kaydedildi.

Ermenistan cumhurbaşkanı Strasbourg’a hareket etti

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 21 Haziran’da Strasbourg’a Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kuruluna çalışma amaçlı bir ziyarette bulunmak üzere hareket etti.

Garegin II’ye ziyaret arzusuna rağmen Ermeni kiliselerini ziyaret izni verilmedi

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’nin Gürcistan ziyareti esnasında Gürcü kilisesi bir dizi engeller yarattı, özellikle Garegin II’nin Tiflis ″Surp Noraşen″ ve Akhalkelek ″Surp. Nışan″ Ermeni kiliselerini ziyaretine izin verilmedi.

ATAA Ve TADF'den Ermeni Tasarısına Sert Tepki

ABD'teki Türk çatı kuruluşları Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin (ATAA) yeni başkanı Ergün Kırlıkovalı ile Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe, Kongre üyelerine, tasarıları sert dille eleştiren ortak bir mektup gönderdi. Kırlıkovalı ve Boztepe, mektuplarında, "ABD'de 500 binin üzerinde Türk Amerikalı ve 300 bin Türki Amerikalı'yı temsil eden çatı kuruluşlarının başkanları olarak, sizi 304 ve 306 numaralı tasarıları reddetmeye ve karşı çıkmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verdi.

İsrail'den yine Ermeni soykırımı hamlesi

Geçtiğimiz aylarda Ermeni soykırımının kabul edilmesini öngören bir yasa tasarısını geri çeviren İsrail Meclisi Knesset, ikinci bir “soykırım" girişimini görüşecek.

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı

Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ikinci teklif verme çağrısı bilgilendirme toplantısı Sinop'ta gerçekleştirildi…"Karadeniz havzasındaki ülkeleri kapsayan ve bölgesel düzeyde işbirliğini arttırmayı hedefleyen bu programdan Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan ve Moldova olmak üzere 8 ülke yararlanabilmekte. Projenin amacı , "Sınır Bölgesinde Ekonomik ve Sosyal Kalkınma", 'Ortak Sorunlara Karşı Birlikte Çalışmak' ve 'Topluluklar Arası ve Yerel İşbirliğini Geliştirmek' başlıkları altında toplanabilir. Programının ikinci teklif verme çağrısı kapsamında hibe başvurusunda bulunmak isteyenlerin program ve proje hazırlama konularında bilgilendirilmesi amacıyla Sinop'ta bulunuyoruz. Bir sonraki toplantımız 23 Haziran'da Karabük'te yapılacak."

Kemal Yalçın’ın Haymatlos Dünya Bizim Vatanımız Kitabı Çıktı

Haymatlos- Dünya Bizim Vatanımız adlı kitabım, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından, 10 Haziran 2011’de, İstanbul’da yayınlandı.Bu kitabımda 1933-1945 yıllarında, Nazi rejiminden kaçarak Türkiye’ye sığınmış mülteci Almanların, bilim insanlarının yaşam öykülerini anlattım.
Kemal Yalçın

XXII. RUPEN SEMERCİYAN BASKETBOL TURNUVASI - 5

Turnuvaya geçen hafta sonu yağmur nedeniyle ara verilmek zorunda kalınmıştı. Bu hafta tüm heyecanıyla devam ediyor.  

Türkiye’deki Hıristiyanların hakları ve ABD Kongresi

Ömer Engin Lütem
15 Haziran 2011 tarihinde ABD Temsilciler Meclisine “Hıristiyan Eserlerinin Korunmasının ve El Konmuş Kilise Mallarının İade edilmesinin Türkiye Cumhuriyetinden Talep Edilmesi” başlığını taşıyan bir karar tasarısı sunulmuştur.Tasarının gerekçesinde, özetle, İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin herkese düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü ve ayrıca dinini açıklama, öğretme, uygulama, ibadet etme özgürlüğünü tanıdığı, bu çerçevede Türkiye’nin de tüm vatandaşlarına ve dini azınlıklarına düşünce, vicdan ve din özgürlüğü tanımaya mecbur olduğu belirtilmektedir.Ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun baskı ve kasıtlı olarak yok etmesi sonucu olarak bu ülkedeki eski Hıristiyan halklardan şimdi geriye küçük bir kesim kaldığı belirtilmekte, bu arada yok edilenler arasında 2.000.000 Ermeni, Rum, Asurî, Pontus’lu Rum ve Süryanî’’den söz edilmektedir. 

16.Uluslararası Kayısı Sempozyumu'nun Malatya'da Yapılması İçin Teklif Götürülecek

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 20-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan 15. Uluslararası Kayısı Sempozyumu'na, Malatya, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden katılım olacağını bildirdi. Sözü edilen toplantıya katılıp, 16. Uluslararası Kayısı Sempozyumu'nun Malatya'da yapılması için teklif götürüleceği bildiren Yaşar Zengin, Erivan'da düzenlenecek olan 15.Uluslararası Kayısı Sempozyumu'nda Malatya'yı en iyi şekilde temsil edeceklerini kaydetti. 

AB'den sanat dersi:Hükümet,insanlık anıtının estetik değerini yargılayamaz

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kars'ta yıkılan İnsanlık Anıtı'nın estetik değerini bir devlet organı, hükümet ya da Avrupa Komisyonu'nun yargılayamayacağını, sanat eserlerinin yıkılmasının her zaman ciddi kararlar olduğunu bildirdi. Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yıkılmasıyla ilgili bir soru önergesini yanıtlayan Füle, “Komisyon Türkiye’de Türk-Ermeni dostluğuna adanmış varolan tek anıtının yıkılmasından üzüntü duymaktadır” dedi.

Ermenistan ″Başarısız Devletler İndeksi″nde 101. Sırada

Fund for Peace kuruluşu ve Foreign Policy dergisi ″Başarısız Devletler İndeksi″ni (Failed States Index) yayınladı… İndeks’te ülkenin sahip olduğu sıra ne kadar düşükse ülke o ölçüde başarısız kabul edilmekte. Birinci sırada Somali yer alırken, onu Çad, Sudan, Kongo ve Haiti izlemekte.Sıralamada sondan birinci olan ülke Finlandiya olup, ilk kez Norveç’i geçti. ABD, İndeks’te 158. sırada bulunmakta.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde, Süryani Dili Anabilim Dalı Kuruluyor

ABD Notre Dame Üniversitesi öğretim üyesi Mardinli Süryani asıllı Prof. Dr. Abdulmesih Saadi, görevinden istifa ederek Artuklu Üniversitesi'nde Süryanice Dili ve Kültürü üzerine eğitim vermek üzere Mardin'e geldi. Dünyada Süryani Dili ve Edebiyatı'nın otoritesi olarak kabul edilen Prof. Dr. Abdulmesih Saadi, Artuklu Üniversitesi'nde Yaşayan Diller Enstitüsü'ne bağlı açılacak olan Süryani Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı'nın başkanlığını yürütecek.

V.Panarmenyan Ermeni Olimpiyatlarında 10 spor türü yer alacak

Panarmenyan Ermeni Olimpiyatları Dünya Komitesi başkanı İşkhan Zakaryan bugün 20 Haziran’da eyelet valilikleri ve kent belediyeleri temsilcileriyle bir danışma toplantısı gerçekleştirdi.Toplantıda Ermenistan Spor ve Gençlik Meseleleri bakanı Artur Petrosyan da hazır bulundu. İ. Zakaryan, 13-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Panarmenyan Oyunlarda 10 spor türünün yer alacağı bilgisini verdi. Panarmenyan Ermeni Olimpiyatları Dünya Komitesi’nden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; danışma toplantısında V.Panarmenyan Ermeni Olimpiyatları ön hazırlıklarına ilişkin konular değerlendirildi.

Ahmedinejad, Azeri ve Ermeni Liderlerle Görüştü

 Ahmedinejad, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la ayrı ayrı görüştü. Görüşmede ikili, bölgesel ve uluslararası meseleler hususunda görüş teatisi yapılarak terörizmle mücadele etmek için ortak işbirliği yapılmasının öneminin vurgulandığı belirtildi.

Aznavour, Ermenistan’ın 20. Bağımsızlık yılı çerçevesinde konser verecek

Charles Aznavour yeni albümü üzerindeki çalışmalarına başladı… Albümün yayımlanması sonra, Eylül ayı başında bir konser turnesine çıkacak. Konserler 7 Eylül-6 Ekim’de, 55 yıl önce kariyerine başladığı Paris’in meşhur ″Olimpia″ Konser Salonunda olacak.  28 Eylül’de ″Aznavour dostlarını kabul ediyor″ başlıklı hayır amaçlı bir gala konser düzenlenecek. Ermenistan’ın bağımsızlığının 20. yılına ithaf edilecek olan bu konserin geliri Ermenistan’a verilecek.

İran-Ermenistan ve Kazan Zirvesi

Fikret Ertan / Zaman
Komşularımız İran ve Ermenistan'ın ilişkileri çok iyi düzeyde seyrediyor…. Ne var ki, 6 Haziran günü yapılacağı çok önceden ilan edilen ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın geçen martta Tahran'a yaptığı ziyaretin karşılığı olarak takdim edilen bu ziyaret son anda iptal edilirken iptal sebebi tam anlamıyla açıklığa kavuşmadı… Bu tahminlerin özü de İran'ın Karabağ meselesinde bugün var olan statükonun değişmesine karşı olduğu, bunun değişmesinin kendisinin bölgesel ağırlığını ve varlığını etkileyebileceğinde odaklanıyor…25 Haziran günü Minsk Grubu'nun önderliğinde Kazan'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bir araya gelecekleri Karabağ Zirvesi, bugünden bu meselenin çözümü için 'son şans' olarak görülüyor.

Bryza, Kazan’da Karabağ gündemli buluşmaya ilişkin iyimser

ABD’nin Bakü büyükelçisi Matthew Bryza Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının Karabağ sorunu konusundaki demecini memnuniyetle karşıladı.Bryza basına açıklamasında ″ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanları Dağlı Karabağ2a ilişkin ortak bir deklerasyonda bulundular. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının çatışmanın çözümünde yeni yaklaşımlara ilişkin demeci sevindirmekte. ″ dedi.

Dora'ya Süryani desteği

Cem Emir
Dünya Süryaniler Birliği Kültür Kolu Başkanı Sabo Hanna imzasıyla, Dora’ya gönderilen destek mesajında, Cumhuriyet tarihinde ilk Süryani olarak meclise girmeyi başardığı kaydedildi. Dora’yı meclise taşıyan BDP’yi içtenlikle kutladıklarını belirten Hanna, "Türkiye tarihinde bu ilki başardığınız gibi daha bir çok ilklere adınızı yazacağınızdan eminiz. Bir devrim başardınız, kolay gelsin diyoruz. Diğer seçimlerden oldukça farklı nitelikte olan bu seçim, Cumhuriyet tarihinde önemli ve yeni bir sayfa açmıştır. Süryani halkı bugüne kadar muhtelif sebeplerden dolayı değişik partilere oy verdiyse de sorunlarına cevap veren bir partiyi bulamadıkları, tarihi tecrübelerle ortaya çıkmıştır. Bloğun adayları arasında Türkiye tarihinde ilk kez Süryani bir milletvekili adayı temsil edildi" dedi.

TBMM’ye iki Ermeni sorunu uzmanı vekil

Ermeni sorunu konusunda iki uzman milletvekili seçildi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik AK Parti’den Ankara milletvekili, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ise MHP'den Kayseri Milletvekili oldu. Her iki bilim adamı Ermeni sorunu üzerine yazdığı eserlerle tanınıyor.
Halaçoğlu'nun, Türk Tarihinde Ermeniler, Ermeni Tehciri ve Gerçekler, Ermeniler: Sürgün ve Göç gibi eserleri bulunuyor. AK Parti’den parlamentoya Ankara milletvekili olarak giren Prof. Dr. Seyit Sertçelik ise doktorasını Rusya’da yaptı. Moskova ve Sankt Petersburg’daki Rus devlet arşivlerine giren Sertçelik, Ermenice bilen ilk Türk tarihcisi olarak biliniyor.

ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԾԻՐԱՆ / KAYSI

Տօքթ. Սարգիս Ատամ
ARMENIACA VULGARIS, PRUNTUS ARMENIACA, MALUS ARMENICA.
Ծիրանենին իր ուրոյն տեղն ունի հայ ժողովուրդի մշակոյթին մէջ,որուն հայրենիքներէն մէկն  ալ   Հայաստանն է,պատմական յիշատակումներու համաձայն Աղեքսանդր Մակեդոնացի Ք.Ա. Առաջին  դարին այս բոյսը Հայաստանէն Յունաստան  տարած է եւ հոնկէ ալ  տարածուած է Եւրոպա. Բուսաբանութեան մէջ այս  բոյսին  լատիներէն գիտական  անունը PRUNUS ARMENIACA  կամ  ARMENIACA VULGARIS է , այսինքն , հայկական սալոր: Ծիրան բառը ունի շատ հին պատմութիւն մը, Հռոմէացիները ,ծիրանը կ'անուանէինՀայկական Խնձոր”, (Malus Armenica):

BDP'li Demirbaş'a Ermeni krallığı nişanı verildi


Türkiye Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'a 'Ermeni Dikrana Krallığı Nişanı' takdim etti...Demirbaş, "Bu buluşma halkların özeleştirisinin ve kendi gerçeğini ile buluşmasının sonucudur. Tarihte atalarımız birçok yanlış yapmıştır. Biz atalarımızın yanlışlarını gördük ve insani olan çabaları geliştiriyoruz. Bir papazın yanındaki Kürde söylediği çok önemli bir söz vardır. 'Biz sabah kahvaltısıyız, siz öğle yemeğisiniz' demiş. O gün o Kürt bunu anlamamıştı. Ve Kürtler öğle yemeği yapıldı. O tarihte o Kürt, kardeşine sahip çıksaydı öğle yemeği olmayacaktı. O Kürtlerden birinin torunu olarak ben ve arkadaşlarım o yanlıştan uzaklaşarak birlikte yaşamanın çabası içindeyiz. Burası bir çiçek bahçesidir. Biz de bahçenin renkleriyiz. Biz bu bahçenin bekçisi olarak tüm renklerini koruyacağız." dedi... Ateşyan, "Bu çiçeklere göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için ayrıca ibadethanemize göstermiş olduğunuz ilgi için 12. Ermeni krallığının kralı olan Dikrana Krallığı'nın nişanını takdim etmekten onur duyarız." diyerek alkış eşliğinde altın nişanı Demirbaş'a verdi.

Ermenistan'daki Kayısı Sempozyumuna Türkiye'den de Katılım Olacak

Ermenistan'da Kayısıyı Konuşacaklar.Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, Atatürk, İnönü ve Erciyes üniversitelerinden akademisyenlerle birlikte, 20–24 Haziran tarihleri arasında Ermenistan'da düzenlenecek '15. Uluslararası Kayısı Sempozyumu'na katılacağını belirtti.

Kiliseden büyük cami yapmayın!

Türkiye’ye sürekli “azınlık hakları” dayatmasında bulunan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kendi toplumlarında azınlıklara “Çoğunluğa saygılı olun” uyarısı yapıyorlar. Türkiye’de toplam sayısı yüz bini bile bulmayan Hıristiyanlarla ilgili her yıl AB ilerleme raporunda Türkiye’ye uyarılarda bulunulurken, konu Avrupa’daki milyonlarca Müslüman olunca azınlık hakları rafa kalkıyor. Almanya Parlamentosu Kültür Komisyonu Başkanı ve Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Milletvekili Monika Grütters, ülkesindeki Müslümanlara, yeni ibadethane ve dini haklarla ilgili talepleri konusunda Almanya’da çoğunluğun Hıristiyan olduğunu hatırlatarak,   “Hıristiyanların duyarlılıklarını dikkate alın. Kiliseye karşı cami yarışına giremeyin” dedi.