Etiketler

Gürcistan Parlamentosu, Ermeni Apostolik Kilisesine hukuki statü tanıdı

Novostia Gruzia’nın verdiği bilgiye göre; Gürcistan Parlamentosu, Medeni Kanunda değişiklik yaparak, 5 dini kuruma hukuki statü tanıdı. Ermeni Apostolik Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi, Müslüman ve Yahudi toplumları yanısıra Baptist  Kilisesi’ne hukuki statü tanındı… Hukuki şahıs statüsü kuruma devlet denetiminden bağımsız olarak siyasi, resmi, sosyal, aydınlatıcı, kültürel ve toplumsal vd. faaliyetler gösterme izni vermekte. 

Hamov: 'Lezzetli'nin Ermenicesi

Ermeni bir anne-kızın işlettiği bu sempatik lokantada hem lezzetli ev yemekleri hem de Ermeni mutfağından spesiyaller bulmak mümkün. Adres: Şahap Sokak No: 36, Feriköy.

Van Kilisesi Resmen Açıldı

Van'da yaşayan Hıristiyanlar yaklaşık 7 yıldır ibadet ettikleri evin resmen kilise olarak açılması için 4 yıldır verdikleri mücadeleyi kazandı. Van Belediyesinin verdiği izinle Van'da yaşayan 80-90 civarındaki Hıristiyan’ın kullandığı ev, kilise olarak ibadete açıldı.

Ermenistan'dan Türkiye'ye davet

Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanı Armen Ashotyan, Ermenistan ve 1 Temmuz itibarıyla AB dönem Başkanlığını devralan Polonya ile birlikte, Bolonya Süreci’ni eş başkanlıklarını üstlendiğini söyleyerek, bu çerçevede düzenlenecek iki organizasyona Türkiye’yi davet etti.

Westerwelle'den Ruhban Okulu Ziyareti

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Heybeliada Ruhban Okulunu ziyaret etti… Westerwelle, beraberinde Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, İstanbul Başkonsolosu Brita Wagener ve diğer ilgililerle beraber, sabah saatlerinde kaldığı Çırağan Sarayı'nın bahçesinden özel "Gümüş Damla" adlı tekneyle Heybeliada'ya geldi… Konuk Bakan Westerwelle, Ortodoks din adamı yetiştirilmesi amacıyla ilk defa 1844 yılında Patrik 4. Germanos'un destekleriyle Aya Triada Manastırı bünyesinde teoloji eğitimi vermek üzere açılan ve 1971 yılında kapatılan Heybeliada Ruhban Okulunun girişinde, Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Dositeos ve Aya Triada Manastırı Başrahibi, Metropolit Apostolos tarafından karşılandı.

'Lozan'ın Çocukları' sergisini Patrik Bartholomeos açtı

Mübadele nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalanların öykülerinin anlatıldığı 'Lozan'ın Çocukları' fotoğraf sergisi Çankaya Belediyesi Galeri Kara’da açıldı. Yunanistan'daki Kastoria, Grevena ve Türkiye'deki Isparta ile Eğirdir'de çekilen fotoğrafların yer aldığı serginin açılışını Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile Patrik Bartholomeos birlikte yaptı. Açılışta dua okuyarak iyi dileklerini ifade eden Patrik Bartholomeos, iki ülke arasındaki barışın ve yakınlaşmanın en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

Hatay'ın her köşesi tarih

Hıristiyan âleminin Kudüs'ten sonraki hac yeri... Tarihin, doğanın ve medeniyetin beşiği... Dünyanın ilk mağara kilisesi Saint Pierre, Türkiye'nin tek Ermeni köyü Vakıflı, ülkemizin en uzun sahillerinden biri olan Samandağ Çevlik... Hepsi Hatay'da

Fransa’nın cumhurbaşkanı adayı Erzurumlu

Fransa’nın en genç Cumhurbaşkanı adayı Maxime Verner, henüz 21 yaşında. Ermeni asıllı Maxime Verner’in hayali; büyükbabalarının memleketi Erzurum’da kadayıf yemek..

Sivas katliamına yasaklı anma

Bugün 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas katliamının 18. yıldönümü. Sivas Valiliği bu yılki anma etkinliklerinde Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen Madımak Oteli'nin önünde grup halinde basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

ԵՐՈՒՍԱՂԷՄ ԿԸ ՊԱՏՐԱՍՏՈՒԻ ԸՆՏՐԵԼ ԻՐ ԱԹՈՌԱԿԻՑ ՊԱՏՐԻԱՐՔԸ Իսկ Մենք Ի՞նչ Կ'ընենք

ՄԱՐՄԱՐԱ
 
Ինչպէս աւելի առաջ հաղորդած ենք« Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարք Ամեն. Տ. Թորգոմ Արք. Մանուկեան անցեալ տարի Նոյեմբեր ամսուան մէջ« յառաջ քշելով իր յառաջացեալ տարիքն ու առողջական վիճակը« անհրաժեշտ կը նկատէր որ Աթոռակից Պատրիարք մը ընտրուի Երուսաղէմի Աթոռին համար։ Ուստի Պատրիարք Սրբազանը Երուսաղէմի Միաբանական Ընդհանուր Ժողովին թելադրած էր  որ համապատասխան կանոնադրական յօդուածներ պատրաստուէին մինչեւ 2011 Մարտ։ Այս հանգրուանէն վերջ պէտք է կատարուէր Աթոռակից Պատրիարքի մը ընտրութիւնը։

Zohrab’ın aynasında 100 yıl öncemiz ve bugünümüz

Alper Görmüş
Geçtiğimiz salı Nesim Ovadya İzrail’in 1915, Bir Ölüm Yolculuğu, Krikor Zohrab (Pencere Yayınları, Mayıs 2011) adlı kitabından söz etmeye başlamış, devamını bugüne bırakmıştım.
   

Samatya Meydanı'nda 'ziller caz için çalıyor'

Doğan Hızlan / Hürriyet
Doğduğumdan bu yana bildiğim, tanıdığım semte, Samatya'ya yıllar sonra gittim. Samatya Şenliği'ne. Şenliğin adı; "Samatya Zil ve Caz Festivali"ydi.Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) tarafından düzenlenen ve Fatih Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı festivalde, Kerem Görsev Trio'yu dinledik.29 Haziran'daki bu konserden sonra 30 Haziran akşamı Arto Tunçboyacıyan Trio çaldı, bu akşam da Leman Sam konseri var… Avedish Zilciyan, 17. yüzyılda zili yaptı, dönemin padişahı da ona Zilciyan adını verdi. 1929'da Amerika'ya yerleşen Zilciyan Ailesi, bu semtte yaşadığından şenliğe de bu ad verildi. 

Ի՞նչ կռիվ է շվեյցարահայերի ու Էջմիածնի միջև. կաթողիկոսը ուզում է իշխել սփյուռքին (2)

46 Comments »

Ի՞նչ կռիվ է շվեյցարահայերի ու Էջմիածնի միջև. կաթողիկոսը ուզում է իշխել սփյուռքին

«Իմ դեմ դուրս եկողին ծունկի կբերեմ»` սա է եղել Էջմիածնի պատասխանը Շվեյցարիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին, ովքեր եկել էին Ամենայն հայոց կաթողիկոսի մոտ բացատրելու նրան, որ ծուխը (համայնքը) թեմի չի ուզում վերածվել: Այսպես պատմում են ինձ վրդովված շվեյացարահայ համայնքի ներկայացուցիչները:

Sivas Katliamının 18. Yıldönümünde Yolun Neresindeyiz?

Kendi tarihsel toplumsal siyasal gerçekleriyle yüzleşme cesaret ve yeteneğinden yoksun bir toplumda, özlediğimiz hak ve adaleti nerede bulacağız? İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar, toplu cinayetler, kırımlar karşısında her defasında bir akıl ve vicdan muhasebesi yapmak yerine; yeni yeni komplo teorileri, yeni yeni hedefler icat ederek, failleri anlamaya, aklamaya, mazur bulmaya ve benzer kırımlar için yedeğe almaya çalışmak ne kadar da tiksinti verici?

İSTANBUL’A VARTENİ GELDİ

Ayşe Günaysu
Gök maviler, toz pembeler, gelincik kırmızıları, güneş beyazları, rüyalar ve anılar geldi.  Çekmeceler, aile fotoğrafları, sararmış kağıtlarda eski mektuplar geldi.  Çünkü İstanbul’a Varteni geldi… Aslen Kayserili olan İstanbullu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş Varteni Mosditchian. 16 yaşındayken Massachussets’e göçmüş. University of Central Florida Güzel Sanatlar Bölümünden mezun olmuş. Çalışmaları New York, Boston, Washington, Paris ve dünyanın çeşitli şehirlerinde sergilenmiş.

Ermenistan'daki 15. Uluslararası Kayısı Sempozyumu

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, Ermenistan'ın Erivan kentinde düzenlenen 15. Uluslararası Kayısı Sempozyumuna katıldı… Zengin, yaptığı açıklamada, 20-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyuma, 28 ülkeden 130 bilim adamı ve Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş'ın da katıldığını ifade ederek, Rusya, İran, Gürcistan ve Çin gibi ülkelerin kayısı üretim stratejilerini tartıştığını belirtti.

Adıyaman'da Restorasyonu biten Mor Petrus-Mor Paulus kiliseleri 3 Temmuz'da yapılacak büyük ayinle açılacak

Adıyaman'daki Mor Petrus-Mor Paulus kilisesinin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, süryani kadim cemaatine ait Mor Petrus-MorPpaulus kilisesi, 18 aydır devam eden koruma ve restorasyon çalışmalarının ardından 3 Temmuz'da gerçekleştirilecek büyük ayinle açılacak.Kilisenin kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek ayine, İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere Almanya, Norveç, İsveç, Hollanda ve Amerika'dan da Süryanilerin katılımı bekleniyor.

Askeri uzmanı: Karabağ savaşı durumunda Gürcistan, Türkiye ve Kuzey Kafkasya Bakü’yeyardım eder

Azerbaycan önümüzdeki 2 yıl ABD’den askeri yardım almaz, savaş durumunda Bakü sadece Türkiye ve Gürcistan’ın desteğini bekleyebilir. Açıklama SalamNews’e röportaj veren Gürcistan eski Kara Kuvvetleri Komutanı Giorgi Tavgiridze’den geldi.Tavgiridze, Kuzey Kafkasya’dan da yardım beklenmesinin ihtimal dışı olmadığını belirtti.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenterler Meclisi oturum dönemi Kiyev’de başladı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenterler Meclisi oturumu açılışı 30 Haziran’da Kiyev’de gerçekleştirildi.KEİ Parlamenterler Meclisi 26 Şubat 1993’te kuruldu. Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Türkiye, Ermenistan, Yunanistan, Rusya, Romanya, Moldova, Sırbistan, Gürcistan ve Ukrayna KEİ üyesi ülkeler arasında yer almaktalar.

Azerbaycan, Bakü’de Ermenileri kabul etmeye hazır

″Eurovision″ Uluslararası Şarkı Yarışması kuralları gereği Bakü’de gerçekleştirilecek yarışmada Azerbaycan aralarında Ermeni katılımcı dahil olmak üzere tüm katılımcıların güvenliğini, engelsiz katılımını temin etmek durumunda.Aze.az’ın vediği habere göre; Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın sekreteri Elhan Polukhov, ″Eurovision″ Uluslararası Şarkı Yarışması kuralları gereği, Azerbaycan’ın Bakü’de gerçekleştirilecek yarışmada tüm katılımcıların güvenli katılımını temin etmeye hazır olduğunu duyurdu.
 

Ermeni iddiaları İsrail müfredatına girecek

Gerginliğin hakim olduğu Türk-İsrail ilişkilerinde karşılıklı yumuşama mesajlarının geldiği bir dönemde, Tel Aviv tarafından Türkiye'yi rahatsız edecek bir adım geldi.İsrail parlamentosu (Knesset), 24 Nisan'ın, Ermeni iddialarıyla ilgili "anma günü" olarak kabul edilmesini içeren öneriyi kabul ederek Eğitim Komisyonu'na sevk etti. İsrail parlamentosunun sağ kanadındaki Ulusal Birlik partisi milletvekillerinden Arye Eldad'ın (61) önerisinin gündeme alınıp alınmaması, Knesset Genel Kurulu'nda tartışıldı ve 1'e karşı 25 oyla kabul edildi.

Prinkipo’da ‘Adalar ve Mimarlar' Sergisi

Büyükada'da 2 Temmuz Cumartesi günü, Müzenin Çınar Caddesindeki Sergi alanında, saat 17.00’de Sergi açılışı ve kokteyl.

Biz hiç rıza göstermedik

Nazım Kayalar
Ermeni soykırımı, Kürt katliamları, Dersim katliamı, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül olayları... Henüz toplumsal bir eylem haline dönüşmese de, önemli sayıda aydın, ilerici ve yine az sayıda siyasi hareket; rejimin son yüz yıllık resmi tarihiyle yüzleşme noktasında oldukça cesur adımlar atıyor. Bu umut verici adımlar, resmi tarihin kendisini ifşa etmesinin de önünü açmaktadır. Bilgiler, belgeler, tanıklar, tanıklıklar daha cesurca gün yüzüne çıkmaktadır.

Adalar Kültür Derneği Yaz 2011 Açılış Konseri

Türkiye ve Kafkasya arasındaki tel örgüler

Mehmet Fatih Öztarsu /mfoztarsu@dunyayayenisoz.com
Türkiye’nin yaklaşımları Karabağ sorununun çözümü için herhangi bir etki de oluşturmuş değildir. Tam aksine, en baştan beri bu mesele Türkiye’nin dâhil olmasının istenmediği platformlarda gücü elinde tutan erklerin seçimine bağlıdır.Yapılması gerekenler belli. Özellikle uluslararası ilişkilerle ilgilenen her meslek erbabının elden geldiğince Ermenistan’la, Ermeni halkıyla temas kurması şarttır. “Onlar bize muhtaç, ekonomileri zayıf, taleplerinden vazgeçecekler, sınır kapalı olsa da bize bir etkisi yok” gibi düşüncelerin şimdiye kadar bize yarar sağlamadığı aşikâr. Unutmayalım ki, kapalı olan sınırlar sadece tel örgülerden ibaret değil. İki milletin milli hafızasına ve bölgesel barışa kapatılmış olan sınırlar 2015 Türkiye’sinin de bölgedeki etkinliğini azaltan bir etkiye sahip.

Ulusal ve dilsel azınlıkların korunması konusu Brüksel’de tartışıldı

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 27 Haziran 2011 tarihinde “Lizbon Sonrası Dönemde Ulusal ve Dilsel Azınlıkların Korunması” konulu konferansa katıldı... AB Temel Haklar Ajansı (FRA) Direktörü Morten Kjaerum ise azınlıkların korunması konusunun Avrupa Birliği’nin özel bir önem atfetmediği bir alan olduğunu bu nedenle Lizbon Antlaşması’nın bu alanda yalnızca bir temel oluşturduğunu söyledi. Bu temelin üstüne sağlam bir yapı inşa edilmesi gerektiğini belirten Kjaerum, anlaşma metninin muğlak olmasına karşın tarihte ilk kez “ulusal azınlık” kelimesinin resmen tanınan bir kavram olarak metinde yer almasının önemine dikkat çekti. Bu anlamda tüm sorulara karşın Lizbon Antlaşması’nın ümit verici olduğunu söyleyen Kjaerum, asıl sorunun bu anlaşmanın nasıl kullanılacağı olduğunu ifade etti.

Terk edilmiş, kederli çocuklara ağıt

A. Esra Yalaz
Markar Esayan'ın üçüncü romanı 'Jerusalem'ın isimsiz kahramanı, babası Ermeni, annesi Türk 'sekiz yaşında melez' bir çocuk. Daha iyi bir eğitim alması için yalnız başına Kudüs'e gönderiliyor. Roman, ilk bakışta İstanbullu Ermeni bir ailenin hikâyesi gibi görünse de dünyanın bütün 'terk edilen', yalnız, kederli çocuklarına yazılmış bir ağıt sanki.Bazı insanlar, ailesinden miras aldığı kaderle göbek bağını hiç koparamaz. Onları iyileştiren, zarar veren ne varsa büyüdükçe gerilip sıkışan o düğümün içinde saklıdır. O kaotik yumağı çözüp hakikatiyle yüzleşmek ve öfkesini boşaltmak için bir ömür boyu bekleyen insanlar tanıdım. Çok bilinçli olmasa da tökezlediği ilk yerde umutsuzluğa kapılmak için çocuksu bir çaba sarf edenlerin masum telaşını biraz müstehzi bir tebessümle izlerim. Hayatın şefkatli kozasında tuhaf bir denklem var çünkü. Siz saplantılarınızın üzerine kapandıkça, mucizevi bir güç size ısrarla bir yerlerden neşeyle göz kırpar.

Vashadze: Ermenistan ve Gürcistan mükemmel ilişkilere sahipler

Gürcistan Dışişleri bakanı Grigol Vashadze Ermeni mevkidalı Edward Nalbandyan’la bugün düzenlediği buluşma sonrasındaki ortak basın toplantısındaki açıklamasında  ″Geçmişte her iki ülke ilikilerinde özel problemler olmamasına rağmen, Ermenistan ve Gürcistan hiçbir zaman bugün olduğundan daha mükemmel ilişkilere sahip olmadılar″ dedi.

İsrail'den Türkiye'ye karşı Ermeni adımı!

İsrail parlamentosu (Knesset), 24 Nisan’ın, Ermeni iddialarıyla ilgili "anma günü" olarak kabul edilmesini öngören öneriyi kabul ederek Eğitim Komisyonu’na sevk etti. Söz konusu öneri, daha önce bakanlardan oluşan yüksek düzeydeki Yasama Komisyonu’na gelmiş, ancak Komisyon bunun desteklenmemesini benimsemişti.Ulusal Birlik partisi milletvekillerinden Arye Eldad bunun üzerine 24 Nisan’ın her yıl "Anma Günü" olmasının yanı sıra Ermeni iddialarının okul müfredatına da dahil edilmesini istemişti. Eldad, Yasama Komisyonu’nun tutumu üzerine, yasa önerisini gündeme alma önergesine dönüştürerek yeniden meclise getirmişti. 

Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiye’sinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi

21-24 Haziran tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen Ortodoks Parlamenterler Meclisi 18. Yıllık Genel Kurulunda, Osmanlı Türkiye’sinde yaşayan Hıristiyanlara; Ermeniler, Rumlar ve Süryanilere yönelik soykırımı kınayan bir tasarı kabul edildi.Tasarıda, özellikle ″Ortodoks Parlamenterler Meclisi Osmanlı Türkiye’sinde 19. yy. sonunda ve 20. yy. Başında Hıristiyan halkların soykırımının tanınması ve kınanmasına desteğini ifade etmektedir″ denmekte.

“Rethinking Migrant Transnationalism: The Case of Armenian Migrants in the Post Independence Era”

By Alina Poghosyan,
MA. Junior Researcher at Institute of Archaeology and Ethnography, Academy of Sciences of Armenia, Yerevan On 04 July Monday at HS 101, 6 pm Institute of Near and Middle Eastern Studies, Veterinärstr. 1, Munich

Marine Zuloyan Art Exhibition Opens Tomorrow!

ABD Savunma Bakan yardımcısı vekili: Pentagon Karabağ meselesini görmezlikten gelemez

Pentagon Dağlık Karabağ meselesinin Ermenistan’ın olduğu gibi Azerbaycan için de en önemli mesele olduğunu ve bu ülkelerle ABD ilişkilerinde esaslı sorunlar yarttığını görmezden gelemez. Açıklama bölge ziyareti çerçevesinde Emenistan’da bulunan Rusya, Ukrayna ve Avrasya konularında ABD Savunma bakan yard. vekili Celeste Volander’den geldi. 

AKPM Ermenistan raportörleri 20 Temmuz’da Erivan’ı ziyaret edecekler

Konuya ilişkin olarak 29 Haziran’da basına açıklama Miras Partisi milletvekili ve AKPM Ermenistan Heyeti üyesi Zaruhi Bostancıyan’dan geldi.Bostancıyan, ön mutabakat gereği Parlamenterler Meclisi Sonbahar oturum döneminde rapotörlerin Ermenistan’ın yükümlülüklerinin icrasına ilişkin raporlarını sunacaklarını belirtti. Ermenistan’a ilişkin tasarıda bu rapor esas alınacak.Ermenistan raportörleri John Prescott ve Axel Fisher  20 Temmuz’da Erivan’ı ziyaret edecekler. Ziyaret kararı Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AK PM) Yaz oturum dönemi Gözlem Komisyonu oturumunda alındı. Konuya ilişkin olarak 29 Haziran’da basına açıklama Miras Partisi milletvekili ve AKPM Ermenistan Heyeti üyesi Zaruhi Bostancıyan’dan geldi.

Dink Davasında Karar Çıkmadı

Duruşmada, Ogün Samast’ın 18 yaşından küçük olması sebebiyle diğer sanıklardan ayrılan dosyası kapsamında, alacağı ilk cezanın belli olması bekleniyordu. Ancak Samast’ın avukatının son savunma için süre talebi dikkate alan mahkeme, duruşmayı 25 Temmuz’a erteledi.

Lozan’ın Çocukları` Sergisinin Açılışına Patrik de Katılacak

Çankaya Belediyesi ve Yunan Büyükelçiliğince düzenlenen “Lozan’ın Çocukları” sergisinin 30 Haziran`da yapılacak açılışına, Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık ve Yunanistan Büyükelçisi Fotios-Jean Xydas`ın yanı sıra Rum Patriği Bartolomeus`un da katılacağı belirtildi.

Armenia Fund Toronto, Fund Raising Banquet with Atom Egoyan

Armenıa Fund Toronto's Fund Raısıng Banquet wıth Atom Egoyan, a Great Success - $130,000 Raısed for Educatıon and Cultural Centre of Shushı,  the Current Project, and a $300,000 Prıvate Donatıon for a Hospıtal and old-age home Renovatıon, ın Yerevan.

İkinci Gomidas Olayı

Ragıp Zarakolu / Evrensel
Sevgili, saygıdeğer Patrik II. Mesrop, Ermeni halkının ikinci kez yaşadığı Bir Vartabed Gomidas olayı bence. Her ikisi de, gerek Vartabed Gomidas, gerekse Mesrop Mutafyan iki korku ve dehşet döneminin kurbanı.Onlar, kendi toplumlarının karşı karşıya bulunduğu tehditlerin bedelini kendi ruhları ile ödediler.Bundan birincil olarak sorumlu ise aynı erk odakları ve aynı zihniyet:İttihatçılık ve Neo-İttihatçılık.Devletin engellemelerine karşın Mesrop’un Patrik seçilmesi, bir anlamda cemaatin yeniden onurlu bir duruşu sergilemesi ve birliğini sağlaması anlamına geliyordu.“Türk Ermeni Patriği seçilmemle birlikte yeni bir dönem ve sayfa açılmıştır. Mesleğimin yükselmesi için benim alçalmam gerekir. Bunu yapmaya mecburum” diyecekti Mesrop seçildikten sonra.

Hayatını manastıra adayan adam

Ezgi Başaran / Radikal
Burgazada'daki Aya Yorgi Garibi Manastırı'nın zangocu Yorgo Güller, tek başına manastırı harabeden bugünkü kusursuz haline taşımış. Güller, "Burası benim için kaymaklı ekmek kadayıfı" diyor. Burgazada Aya Yorgi Garibi Manastırı’nın zangocu Yorgo Güller’le tanışmalısınız. Çünkü o tek başına bir manastırı harabeden bugünkü kusursuz haline taşıyan adam. Bir yandan Silahtarağa Vakfı’nın el koyduğu manastır topraklarının davasıyla uğraşıyor; bir yandan da huzurlu hayat ve huzurlu inanç nedir, Patrikhane’nin bile unuttuğu bu manastıra insan niye kendini adar, cevaplarını arıyor.

Kazan Zirvesi fiyaskosu

Sami Kohen / Milliyet
Ermenistan tarafı, Karabağ’daki şimdiki durumun, yani statükonun devamından pek rahatsız değil. Ne de olsa o bölgedeki hâkimiyetleri devam ediyor. Azerbaycan ise uğradığı toprak kaybı ve de mülteciler sorunu nedeniyle infial içinde, bunun bir an önce telafi edilmesini bekliyor.Son zamanlarda sabrı tükenen Aliyev çeşitli demeçlerinde askeri opsiyondan söz etmeye başladı. Önceki gün Bakü’de Ordu Günü münasebetiyle yapılan bir geçit resminde S-300 füzeleri ve pilotsuz uçaklar dahil, modern silahlar teşhir edildi. Bu, zirve fiyaskosundan hemen sonra Erivan’a bir uyarı olarak yorumlanıyor.Tehlikeli olan da barıştan umut kesildiği noktada çarenin başka yollarda aranması, hatta savaşın kaçınılmaz sayılmasıdır.Gözlerin sıcak olaylara sahne olan Ortadoğu’ya ve özellikle Suriye’ye çevrili olduğu şu günlerde, Rusya’nın Kazan kentinde gerçekleşen Yukarı Karabağ ile ilgili üçlü zirve, dikkatleri pek çekmedi.

For The Sake of Clarification

Posted on by Editor
By Hagop Vartivarian
For a while now, certain members of the mass media, both in Armenia and the diaspora, have publicized certain communiqués connected to the Armenian Church of Switzerland, by means of which they wish to disorient the public opinion.

“Annem Ermeni Değil, Ama…”

Mehmet Fatih Öztarsu
Kılıçdaroğlu Ermeni meselesine yönelik acil ve akil politikalar üretilmesi gerektiğini belirtmekte : “İki taraf iyi niyetle masaya oturmalıdır. Arşivler açılmalı, kimin suçlu kimin suçsuz olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Geçmişte yaşanan olaylar iç siyasete alet edilmemelidir. Politik kişiler değil sanatkarlar, aydınlar ve halklar bu sürece dahil edilmelidir.”Ermeni gazeteci arkadaşlarımızın   kendisine yönelttiği  “Sınırlar ne zaman açılacak? Türkiye tarafı ön şartlardan vazgeçecek mi?” sorusuna karşılık olarak, ön yargılı hareket etmenin kimseye fayda sağlamayacağını ve bunun sorunun çözümü için herhangi bir etki oluşturmayacağını belirtmekte. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Ermenistan’ın da işgal edilen yedi bölgeden çekilerek jest yapmasının güzel bir sürpriz olacağını düşünmekte.

Conseil Del'église Apostolique Arménienne De Suisse

Chers Compatriotes, Chers Fidèles de l’Eglise Apostolique Arménienne, Chers Membres de l’Assemblée Ecclésiale, Juin 2011

Kardeşim Arto...

Kemal Yılmaz
Kardeş Türküler'in Arto Tunçboyacıyan'lı konserine gittim. Üstad Hıncal Uluç'un dediği gibi "Bayıldım, bayıldım"

Rusya Ermenistan Askeri Alanda İşbirliğini Artırdı

Asimed Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez:
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, son dönemlerde Rusya ve Ermenistan’ın askeri alandaki işbirliğinin arttığını, Ermenistan’ın hızla silahlandığını belirtti…Rusya’nın günümüzde 12’si Gümrü’de, 4’ü Ahuryan’da, 2’si Aragaç’ta, 1’i Eşterete’de 1, 7’si Erivan’da, 1’i Kafana’da, 2’si Nubareşen’de olmak üzere Ermenistan’da 29 askeri karakolu bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, “Bu sayılardaki en dikkat çekici husus, bunların 14’ünün Türkiye sınırına çok yakın bölgelerde olmasıdır.

Ermenistan Travmatik Cumhuriyeti…

Her devleti anlamak zordur, ama Ermenistan’ı anlamak daha zordur. Çünkü Ermenistan’ın onu diğerlerinden ayıran bazı özellikleri vardır… Ermenistan’ı en doğru biçimde tarif edebilmek için, onun en büyük özelliğini, mizacının taşıyıcı kolonunu, hüviyetini besleyen damarı, onun zindeliğini sağlayan pınarı, onu ayakta tutan iklimi ve Ermenistan devletinin her binasını ayakta tutan sütunları doğru tahlil etmek gerekir; Bunlar travmadır…Bir sohbette, tartışmada veya toplantıda konu Ermenistan’dan açılırsa, muhakkak birisi size nazikçe Ermenistan için daha anlayışlı olmanızı tavsiye eder. Bu tavsiyeye gerekçe olarak da Ermenistan’ın “travması” olduğunu söyler. Ermenistan ve travma… Travma ve Ermenistan… Adeta bir elmanın iki yarısı, birbirinin tamamlayıcısı…Her devleti anlamak zordur, ama Ermenistan’ı anlamak daha zordur. Çünkü Ermenistan’ın onu diğerlerinden ayıran bazı özellikleri vardır. Ermenistan esasen her devlet gibi görünse de, aslında nevrotiktir. Nevrotik bir yapı kuşkusuz ki, meseledir. Ama çok da mühim değildir. Nihayetinde bazı başka devletlerin kompozisyonunda da nevrotik elementler bulunur.

Washington'dan: Bütün Amerika’da 10,000 Türk Aranıyor

Oya Bain
Sakin bir yaz derken 112.inci Kongre’deki Yunan ve  Ermeni asıllı temsilciler ve bildiğimiz Türkiye aleyhtarı kongre üyeleri, Türkiye aleyhine dört tane çirkin tasarı çıkarmaya çalışıyorlar:Temsilciler Meclisinde HRes 304, 30 maddelik Ermeni tasarısı. 69 destekçisi var.HRes 306  Türkiye’deki Kiliseler ve Hristiyanlarla ilgili, 32 destekçisi var.HRes 180 Türkiye’deki Ortodoks Patriği ile ilgili. Patrikliği Ekümenik yapıp Türkiye kanunlarının dışında bir kuruluş olması cabasındalar. 18 destekçisi var.Destek veren temsilcilerin  63'ü Demokrat, 17'si Cumhuriyetçi.

ABD Ermenistan’a savunma reformlarında desteğe devam edecek

Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan bugün 27 Haziran’da  Rusya, Ukrayna ve Avrasya konularında ABD Savunma bakanı yardımcısı vekili Celeste Volander’i kabul etti... ABD Savunma bakanı yardımcısı vekili, ABD’nin Barış Gücü askeri eğitimi, savunma reformları yönünde Ermenistan’ın çabalarını desteğe devam edeceklerini teyid etti.Gündemde iki ülke savunma bakanlıkları arasındaki işbirliğine ilişkin konuları değerlendirildi.

Ermenistan Dışişleri bakanı Gürcistan’ı ziyaret edecek

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan 28 Haziran’da Gürcistan’a 2 günlük bir çalışma ziyaretinde bulunacak.

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı Seçimleri Yapıldı

26 haziran 2011 pazar günü Kınalıada'da yapılan seçime tek liste katıldı.

2011 “Freedom of Thought and Expression Awards” and Yearly Report of Turkish Publishers Association

As the Turkish Publishers Association, we have been presenting a “Freedom of Thought and Expression Award” for the past fifteen years to express our solidarity with writers and publishers in their just struggle, to increase awareness in the public opinion of this struggle, and to voice our demand for the enactment of necessary changes and regulations in the laws curtailing the freedoms of thought and expression.

ԲԱՐԻ ՅԻՇԵՆՔ ԵՐՋԱՆԿԱՅԻՇԱՏԱԿ ԳԱՐԵԳԻՆ Ա.ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԸ12 տարիներ անցան  հոգելոյս Վեհափառի  վախճանման  29.6.1999 թուականէն, Հայ ժողովուրդը այս թուականէն ի վեր, ամէն  տարի  Յունիս  29 ին կը խոնարհի անոր  խնկելի ու քաղցր յիշատակին առջեւ:

Le Conseil de l'Eglise Apostolique Arménienne de Suisse communique:

Chers compatriotes et coreligionnaires,Nous venons de recevoir la déclaration suivante par le Catholicos de tous les Arméniens à Etchmiadzine, par laquelle il reconnaît une nouvelle paroisse du Diocèse de Suisse (Genève-Région Lémanique) et ne reconnaît plus aujourd'hui notre assemblée ecclésiale comme faisant partie de son Église.  

DECLARATION / SUPREME PATRIARCH CATHOLICOS OF ALL ARMENIANS

We the Supreme Patriarch & Catholicos of All Armenians, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, Armenia, hereby proclaim:

GİDERKEN MAHZUN BIRAKTIKLARIN, DÖNÜŞÜNDE YOK ARTIK BİLESİN...

“Bu satırları okuduğunuzda bir 24 Nisan tarihine daha ‘Rojbaş’ ya da ‘Parev’ diyeceksiniz. O kadar cesur değilseniz eğer kısacık bir ‘merhaba’ da yeter. Neredeyse bir asır evvel adına Anadolu Mezopotamya denilen topraklardan toplu kıt’ale uğramış bir doğu kavminin acılarını bir kez daha yüreğinizde, ruhunuzda, benliğinizde anacaksınız. Hiç tereddütsüz olmasın, eğer Kürtler de Hıristiyan olsaydı o tekçi mantığın dayatması gereği aynı sonu paylaşacaklardı. Değillerdi. Dolayısıyla sabah kahvaltısı olmaktan kurtuldular. Ama ciranları, kirivleri olan Ermeniler kurtulamadı. Şimdi birileri siyaseten Kürdü de kimliksizleştirerek benzer akıbete kurban etmek niyetinde. Şükür ki Kürt sadece kendi için değil, kendisini kişiliksizleştirip, kimliksizleştirmeye yeltenen muktedirlere inat, Ermeni’sine de, Süryani’sine de, bütün Kürt coğrafyasındaki halklara özgürlük ve demokrasi istiyor. Benim çabam senin içindir de, kirve diyor…”Bu sözler Şeyhmus Diken’in geçtiğimiz haftalarda çıkan ‘Gittiler İşte’ kitabından.  

Armenian Apostolic Church of Switzerland – Petition / Ամփոփագիր

Due to recent disagreements between the Swiss-Armenian community and Holy See of Etchmiadzin, leaders of the former have initiated a petition to persuade Catholicos Karekin II to reverse his approach/policies re the status of the Armenian Church in Switzerland. Below is the petition.

25 yıllık müftü sorunu bitiyor

Stelyo Berberakis
Yunanistan, Batı Trakya'da 25 yıldır süren müftü sorununa çözüm bulmak için yasa tasarısı hazırladı ve müftü seçimine yeşil ışık yaktı. Türkiye-Yunanistan hükümetleri arasındaki en temel sorunlardan birisi, Batı Trakya'daki "seçilmiş" ve "atanmış" müftü karmaşasıdır. Yunan devletinin tayin ettiği "atanmış" müftüler, hiçbir zaman Türk azınlık tarafından kabul edilmedi. Bunun yerine kendi aralarında seçtikleri ancak Yunan devletinin tanımadığı müftüleri benimsedi. Yunan hükümeti nihayet 25 yıldan bu yana yok saydığı müftülerin seçimini "çözülmesi gereken bir sorun" olarak kabul etti ve Türk azınlığın yıllardır talep ettiği "Müftülerin seçim yoluyla görev başına gelmelerini" sağlayacak yeni bir yasa tasarısı hazırladı.  

Gönüllü Kölelerden ”İsveç Notu”

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Bayer Parlamentoya seçilen Süryani Milletvekili Erol Dora hakkında İsveç’ten aldığı bir ”notu” okuyucularına aktarıyor. Notta yazıldığı gibi ne olduğu bilinmez, kim oldukları belli olmayan bu “not” sahibi kişi veya kişileri kim ve nasıl ciddiye alabilir? Süryaniliklerinden şüphe edilen bu insanları ne Erol Dora ne de başkası temsil etmek istemez. Ayrıca Erol Dora’nın Süryaniliğinden şüphe eden, tüm Süryanileri tanıdığını ve kendisini ”nüfus memuru” zanneden ”not” sahibi ve Sizin, Erol Dora’nın Süryani olup olmadığı sorusuna cevabı Mor Gabriel Manastırından alabilirsiniz. Göreceksiniz ki Erol Dora Japonya’dan gelmemiştir ve Süryani oğlu Süryani’dir.

Nalbandyan Azerileri, Memmedyarov Ermenileri suçladı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, dünkü Kazan zirvesinde, Azerbaycan'ın tutumu yüzünden uzlaşma sağlanamadığını söyledi. Azeri Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ise Ermenistan'ın talepleri nedeniyle uzlaşılamadığını belirtti.

St. John Garabed Armenian Church of Hollywood Leads Pilgrimage to St. Leon Armenian Cathedral

Having welcomed the invitation of the Primate, on June 20, 2011, Archpriest Fr. Manoug Markarian, Pastor of St. John Garabed Armenian Church in Hollywood led a group of dedicated faithful on a pilgrimage to St. Leon Armenian Cathedral in Burbank.

TESEV Türkiyeli Ermenileri Duymak Paneli

Haluk Kalafat
Türkiyeli Ermenilerin sesine kulak veren yeni araştırması çerçevesinde TESEV'in düzenlediği panelde, katılımcılar Ermeniler nezdinde, Türkiye'de azınlıklara uygulanan ayrımcılığı aşmanın yolarını tartıştı.