Etiketler

Ermenistan Uluslararası Karadeniz Ekonomi Forumuna katılıyor

7-8 Ekim 2011’de Yalta’da II. Uluslararası Karadeniz Ekonomik Forumu gerçekleştirilecek. Foruma Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Azerbaycan yanı sıra Avrupa ülkelerinden Hükümet yetkilileri, işadamları ve araştırmacı-uzmanlar dahil olmak üzere 150 civarında kişi katılacak.

Van-Erivan uçak seferleri bürokratik sebeplerle mi engelleniyor? Yoksa başka bir sebep te mi var

«Van Way Airlines» havacılık firması, Ankara’dan gerekli izin gelene dek, Erivan seferlerini belirsiz bir süreyle erteledi. Bilgi havacılık firmasının Gn. Müdürünün ″Hürriyet Daily News and Economic Review″’ yaptığı açıklamayla geldi. Firma Gn. Md. Arslan Bayram açıklamasında ″Başlangıçta bize seferlere başlayabileceğimizi söylediler, sonra gerileme oldu, şimdi sürecin sona ermesini bekliyoruz″ dedi.

Լոյս տեսաւ Ռ. Հատտէճեանի « Յուշատետր-23 » ը

                                                     « ԶՐՈՅՑ  ՀԻՆՑԱԾ  ԳՐԻՉԻ  ՄԸ  ՀԵՏ »

"HUŞADEDR"İN 30. YILDÖNÜMÜ İÇİN GÖRKEMLİ VE SÜRPRİZ EDEBİ ETKİNLİK


Marmara
Beyoğlu Naregyan Salonunda Edebiyat Severler Ve Marmara Ailesi Edebiyat Dolu Saatler Yaşadı.5 Ağustos Perşembe günü Marmara Gazetesi ailesi ve Marmara Gazetesini sevenler için sürprizlerle dolu bir gün oldu. Özellikle Marmara Gazetesi Başyazarı R. Haddeciyan için kelimenin gerçek anlamıyla sürpriz bir etkinlik yaşandı. Başyazar yardımcısı Makruhi Büyük Agopyan'ın girişimi ve Beyoğlu Kilisesi Vakfı Yönetiminin desteğiyle Rober Haddeciyan'ın ve 30 yıldan beri aralıksız yayınlamakta olduğu "Huşadedr" köşesinin onuruna görkemli bir kutlama etkinliği düzenlendi. Etkinlik son ana kadar R. Haddeciyan'dan gizli tutuldu. Not: R. Haddeciyan'ın biygrafisi eklidir.
ö²è²ôàð àô ²Ü²ÎÜÎ²È ¶ð²Î²Ü вô²øàÚ ¦ÚàôÞ²îºîð§ êÆôܲÎÆ ºðºêܲغ²ÎÆÜ ²èÂÆô
ä¿ÛûÕÉáõÇ Ü³ñ»Ï»³Ý êñ³ÑÇÝ Ø¿ç ¶ñ³ë¿ñÝ»ñ àõ سñÙ³ñ³-Ç ÀÝï³ÝÇùÁ ²åñ»ó³õ ¶ñ³Ï³Ý ÞáõÝãáí úÍáõÝ ²ÝÙáé³Ý³ÉÇ Ä³Ù»ñ

Osmanlı-Almanya yakınlaşmasının sebebi Ermeni meselesi miydi?

Necdet Sevil
Osmanlı Devleti’nin 1914 yılı içerisinde Almanya’ya yanaşmasında, Ermeni meselesi’nin ulaştığı nokta önemli rol oynamıştır Savaştan önce Ermeni Meselesi’ni kendi çıkarları doğrultusunda kullanan büyük devletler, savaş başladığında da Ermenileri kullanarak kendi çıkarlarına alet etmek arzusundaydılar. Nitekim Rus Çarı, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesinden bir ay kadar önce bir bildiri yayınlayarak Osmanlı Ermenilerini ayaklanmaya davet etmişti.

Sümela'ya 15 Ağustos için ikinci izin

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Fener Rum Patrikliği’nin Meryemana’nın vefatının yıldönümü nedeniyle Sümela Manastırı’nda ayin düzenlenmesi isteğine olumlu cevap verdi. İstanbul Fener Rum Patrikliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurarak, Meryemana’nın vefatının yıldönümü nedeniyle, Trabzon’un Maçka İlçesi’ndeki tarihi Sümela Manastırı’nda 15 Ağustos’da ayin düzenlemek için izin istedi. Başvuruyu değerlendiren Turizm ve Kültür Bakanlığı, Sümela Manastırı’nda Ağustos ayınının ikinci haftasında ayin düzenlenebileceğini bildirdi, günü ve saatinin ise Trabzon Valiliği’nce belirleneceğini kaydetti.

Köylerin Eski İsimleri

Kâmil Hoşoğlu
Yıl 1913, Bir kararla değişen Mahalle ve Köylerin eski ismini öğren, Menfaatin icabı değişikliği yapan, Ecdadını unutma istikbale bakarken.

Sargis Alemyan’dan 1915 Soykırımı, Dersim ve Sovyet Ermenistanı

Sait Çetinoğlu
1915 Soykırımı mağdurlarından Sargis Alemyan’ın Soykırımdan kurtuluşunun anlatıldığı hayat hikayesini Türkçeye Kazandıran Diran Lokmagözyan “Bu hatıralarda, bir çocuğun yaşadıklarının haricinde, bu insanın hafızasında yer etmiş olan iyilikler ve kötülükler, bununla birlikte de o karışık yıllarda insanlıklarını kaybetmeyen, yedikleri bir lokma ekmeği inkâr etmeyen (edenler de), masum ve müdafaasız kadın ve çocuklara karşı "köpekleşmeyen" (köpekleşenler de), uzak diyarlardan mağdurlara insani bir el uzatıp, onları tekrar hayata döndürmek uğruna didinip, yerine göre kendileri de ateş arasında kalan İnsanları minnetle andığını ve bu minnet duygularının kendi çocukları ve torunları tarafından da bilinmesinin istendiğini görmekteyiz.

Erzurum'da asırlardır haç ve freskler altında namaz kılınıyor

Orhan Yıldırım
Milattan sonra 979 yılında Bağdat Kralı Davit tarafından yaptırılan Haho Kilisesi, asırlardır Müslümanlarca Hristiyan mimari yapısı ve freskleri korunarak, içinde Müslümanlarca namaz kılınıyor. Bağbaşı beldesindeki Haho Kilisesi'nin isminin Taş Cami'ye çevrilmesine rağmen, bölge halkı tarafından cami-kilise olarak tanınıyor. Cami imamı ve cemaat; kubbesinde haç, duvarlarında Hz. İsa ve havarilerini anlatan, çeşitli eklentilerinde haç ve hayvan motifli paganlar olan camide vakit namazlarını kılıyor.

1915 Soykırımının T. C. Merkez Bankası Kayıtlarındaki İzleri-1. bölüm

Sait Çetioğlu
Soykırım kurbanları olarak ölüm yolculuğuna çıkarılan insanların birikimlerine, mevduatı koruma yasası çerçevesinde rahatlıkla bir kalemde el konulmaktadır.Bu miktarların bu günkü değerini de eklemek isterdim lakin başvurduğum Türk ekonomi profesörlerinin engin bilgilerinin  buna henüz yeterli olmadığını gördüm.

Ermeni cemaati liderine suikast davası Ergenekon'la birleşti


 Göksel Genç
 Sivas Ermeni cemaati lideri Minas Durmazgüler'e suikast hazırlığına ilişkin açılan ikinci dava, aralarında fiilî ve hukukî irtibat bulunduğu gerekçesiyle ikinci Ergenekon davası ile birleştirildi. Böylece bu davadaki iddianame sayısı 5'e, sanık sayısı 108'e yükselmiş oldu.

Washington’da Sözde “Soykırım” Müzesi, 100. Yıla Yetiştirilecek

Washington’da Beyaz Saray’dan 3 blok öteye inşa edilmesi planlanan fakat projenin ortakları arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle mahkemelik olan sözde “Ermeni Soykırımı” müzesinin, 1915 olaylarının 100. yıl dönümüne yetiştirileceği bildirildi.
 

Villasında işkenceyle öldürülmüş

Yaşar Anter
Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, beş gün önce villasında bıçaklanarak öldürülen 74 yaşındaki Arman Azak’ın işkenceye uğradığı ortaya çıktı. Güpegündüz, yakında market ve gazino bulunmasına rağmen Arman Azak’ın sopa ve levye gibi sert bir cisimle dövülüp, 30 yerinden bıçaklanarak öldürülmesi site sakinlerini tedirgin etti. 

Ermeni rejisörün filmi Düsseldorf Kısa Metrajlı Film Festivalinde en iyi film seçildi

Ermeni genç film rejisörü Arik Manukyan’ın ″Mayrik″ (Anne) filmi her yıl düzenlenen Düsseldorf  (Almanya) ″Ufuk″ Kısa Metrajlı Film Festivali’nde en iyi film seçildi.

"Sarı Dayı" dinleri buluşturdu

Sivas'ın Ulaş ilçesinde, "Sarı Dayı" olarak tanınan ve vatandaşlar tarafından çok sevilen Ermeni kökenli Miran Koçak'ın (94) cenazesi, Hristiyan ve Müslüman çok sayıda vatandaşın katılımıyla toprağa verildi… İstanbul'dan gelen Peder Kirkor Damatyan'ın gerçekleştirdiği ve Koçak'ın ailesinin yanı sıra Müslüman çok sayıda vatandaşın da yer aldığı törende, Koçak için dualar edildi.

İran’da Ermeni Kültür Günleri gerçekleştirilecek

İran medyasının verdiği habere göre, Ermenistan’ın Tahran Büyükelçisi Grigor Arakelyan tarafından İran İslam Cumhuriyeti Kültür ve İslami İlişkiler Kurumu başkanı Mohammad Bagher Khoramshad’e bilgi verildi.Diplomat, Eylül ayında Ermenistan’ın Bağımsızlık ilanının 20. Yıldönümü vesilesiyle Meghri kentinde Ermenistan-İran dostluğuna ilişkin bir dizi kültürel etkinlik gerçekleştirileceğini kaydetti.

ABD Senatosunda Türkiye-Kafkasya Konulu Toplantı

ABD Senatosu Dış İlişkiler ve Dış Finans Komiteleri’nde bugün ve yarın Türkiye ve Kafkasya ile ilgili konuların ele alınacağı birer toplantı yapılacak… Ermenistan'a yapılması planlanan 60 milyon dolar yerine toplam 40 milyonluk bir yardım ayrılması teklifi kabul gördü. Senatörlerin aynı zamanda Dağlık Karabağ'ı dış yardım listesine almamaları Amerika'daki Ermeni toplumunun tepkisine neden oldu. Bu nedenle de Ermeniler, Ermenistan'a yardım hacmini artırmayı, Karabağ'a mali yardım ayırmayı, Azerbaycan'a ise hiçbir yardımın yapılmamasını talep ettiler.

Minas Durmazgüler'e sukisat hazırlığında ikinci dava başladı

Ermeni cemaati lideri Minas Durmazgüler'e suikast hazırlığına ilişkin açılan ikinci davanın ilk duruşması görülmeye başladı. İddianamede Durmazgüler suikastinin yapılacağı silahın, İbrahim Şahin tarafından Garip İrfan Torun'a verildiği ileri sürülüyor.

Senato Ankara Büyükelçisi'nin Atanmasını Görüştü

Barış Ornarlı | Washington
Bir yıllık geçici sürenin dolmasıyla Senato Dış İlişkiler Komisyonu, Frank Ricciardone’nin Ankara Büyükelçiliği’ni yeniden görüşmeye başladı. Atamanın bu sefer onaylanması bekleniyor… Demokrat Partili New Jersey Senatörü Robert Menendez Türkiye’yi ilgilendiren hemen her oturumda yaptığı gibi 1915 Ermeni tehcirinin nasıl niteleneceği konusunu gündeme getirdi. Menendez Amerikan yönetiminin 1915 tehcirini   “soykırım”  olarak nitelememesini eleştirdi, Büyükelçi Ricciardone ise bu politikanın arkasında durduğunu anlattı. “Soykırım” sözcüğünü kullanmayan Ricciardone, Obama gibi Meds Yeghern [Büyük Felaket] ifadesini kullandı ve “1915 yılında 1 buçuk milyon erkek, kadın ve çocuğun ölümüne sürüldüğünü; bir katliam, cinayet, trajedi yaşandığını” söyledi.

Gandzasar Kilisesinde V. Panarmenyan Ermeni Olimpiyatları meşale yakma töreni gerçekleştirildi

Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı (DKC) Bako Sahakyan bugün 2 Ağustos’ta Gandzasar Sp. Hovhannes Mkrtiç Kilisesinde V. Panarmenyan Ermeni Olimpiyatları meşale yakma törenine katıldı ve bir konuşma yaptı.

Ermeni Ve Rum Lobisi, Türkiye'ye Karşı Seferber Oldu

Türk karşıtı etnik çıkar grupları tarafından geçtiğimiz 5 ay içerisinde Kongre’ye sunulan tasarılar; herhangi bir tarihsel gerçekliğe dayanmaksızın Türk milletini soykırım cürümüyle itham eden H.R.304, Türkiye’yi Hıristiyan kültür mirasını yok etmekle suçlayan H.R.306, Türkiye’nin laik devlet politikasına müdahale ederek İstanbul’da Vatikan’ın Yunan Ortodoks bir versiyonunu oluşturma arayışı içerisinde olan H.R. 180 ve S.R.196, ve Kıbrıslı Türkleri korumak üzere gerçekleştirilen 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı “etnik temizlik” ve işgal olarak niteleyen H.R.2597’den oluşuyor…Türkiye aleyhtarı yasa tasarıları, ABD’deki Türk ve Azerileri lobilerini birleştirdi.

Aram Tikran Anılıyor

Tiyatro Gösterisi

Farklı dinin temsilcileri iftarda buluştu

Farklı dinlerin temsilcileri, Ramazan ayının ilk günü Şişli'de kurulan iftar çadırında bir araya gelerek, barış mesajları verdi. Şişli Belediyesi'nin her gün 3 bin kişiye iftar yemeği vereceği çadırda ilk iftar yemeği, Başkan Mustafa Sarıgül'ün ev sahipliğinde, Ermeni Patrik Vekili Episkopos Aram Ateşyan, Musevi Cemaati Lideri İshak Haleva, Süryani Ortodoks Cemaati Patriği Yusuf Çetin, Süryani Katolik Cemaati Lideri Yusuf Sağ, Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar, Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü ve CHP Milletvekili Aydın Ayaydın'ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Tarihi kilise ile ilgili iddialara Kültür Bakanlığı’ndan yanıt!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ’Başmelekler Kilisesi’nin satıldığı’ iddialarıyla ilgili haberler üzerine, ’Koruma kurulu arşivlerinde yapılan incelemede, kilisenin onarım talebine ilişkin herhangi bir belge bulunmadığını’ bildirdi. 

Ermenistan Vardavar Bayramını kutladı, Ölüler anıldı

Bayram, Ermeni kilisesinin önemli 5 bayramından biri olup, Mesih’in havariler Petrus, Yohannes ve Yakopos’un önünde suret değiştirmesini sembolize etmektedir. Olayın Tabor Dağında meydana geldiği kabul edilmektedir. Mesih’in Suret Değiştirmesi, Paskalya’dan 98 gün sonra, 28 Haziran-1 Ağustos arasındaki bir Pazar günü kutlamaktadır.

Sevag Davasında Tahliye

Mehmet Atakan Foça /Bianet
Davanın ilk duruşması 29 Temmuz'da Diyarbakır'da 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görüldü. 13 saat süren duruşma ve olaya tanık olan askerlerin dinlenmesinden sonra Ağaoğlu, suçun üst sınırı ve kaçma şüphesinin olmamasından dolayı serbest bırakıldı. Dava Sevag'ın nişanlısı Melani Kumruyan'ın tanık olarak dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi. Kumruyan daha önceki demeçlerinde Sevag'ın karakolda bir komutanla sorunlar yaşadığını öne sürmüştü.

Hamahaygagan Oyunlarının Açılışına Sanatçı Sibil Davet Edildi

Bu sene 5.si gerçekleşecek olan Hamahaygagan oyunlarının 13 Ağustos’ta yapılacak açılışına sanatçı Sibil Pektorosyan davet edildi. Sanatçı açılışta “Desnem Ani’n U Nor Mernem” adlı parçayı seslendirecek. Canlı yayın Türkiye saatiyle 19.00’da H1 TV kanalından izlenebilecek.

Ortadoğu patrikleri İstanbul’da buluşuyor

İlker Akgüngör
Ortadoğu’nun Ortodoks patrikleri Fener Rum Patriği Bartholomeos’un ev sahipliğinde İstanbul’da buluşacak. 1 Eylül 2011’de yapılacak toplantıya Kudüs Patriği Teofilos, Şam’da bulunan Antakya Patriği İgnatios, İskenderiye Patriği Teodoros ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Türkiye karşıtı açıklamalarıyla tanınan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos katılacak. Bir kaç gün sürmesi planlanan toplantıda Ortodoks dünyasında yaşanan gelişmeler ile kiliselerin ilişkileri ve işbirliklerinin genişletilmesinin konuşulacağı belirtiliyor.

Zirvede Ermeni Ayini

Batman'ın Sason ilçesinde bulunan 2983 metre yüksekliğindeki Mereto Dağı zirvesindeki kiliseye çıkan Ermeniler mumlar yakıp dûa ederek dini ayin gerçekleştirdiler.

Anadolu'nun en 'gizemli' halkı

Eyüp Tatlıpınar
Bugün dünyada 20 milyonu aşkın nüfusa sahip Süryaniler, tarihi hakkında en az bilgiye sahip olunan 'gizemli' halklardan biri. Öyle ki, vaktiyle Süryanilerin merkezi olan, Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki Turabdin'e giden Avrupalı gezginler kayıp bir kavmi keşfettiklerini sanırmış... Turabdin'e gidip izlenimlerini yazan bu kez Fransız yazar Sebastien de Courtois...

Apoyevmatini Meselesi (3)

Mıgırdiç Margosyan
Rumca okuyup yazmasını bilmeyen kimi “vatandaş”larımızın maddi ve manevi destekleriyle bir bakıma “can suyu” verip, dolayısıyla gazetenin ilelebet susmasını en azından şimdilik engellemesi, medyaya tıpkı “adamın köpeği ısırması” misali yansıyan bir haber niteliğine büründü. Neden?..Çünkü bunca yıl Misakımilli sınırları dahilinde sürüp gelen çağ dışı bir “zihniyet” doğrultusunda çoğunlukla “dolaylı”, arada bir de “tepeden inme” yollarla, alengirli metotlarla  “tu kaka” sınıfına dahil edilen gayrimüslim azınlıkların, maddi ve manevi hemen her alanda öncelikle “defterlerinin dürülmesi” bir bakıma sanki “mubah”, sanki “sevap”ken , hatta meg parmak daha da ileri gidip “aççık seççik” söylemek gerekirse  resmen “milli görev” niteliğinde algılanırken, keza yerine, zamanına, zeminine göre “gereğinin” yapıldığına dair inkar edilemez tarihi olaylar da bunu elhamdülillah  kanıtlanmışken, öte taraftan tam da şu günlerde Apoyevmatini gazetesine uzanan kimi şefkatli ellerin mevcudiyetine önce şaşırıp, akabinde de bu insanların karşısında şapka çıkarmamak gerçekten de elde değil iki gözüm!

Müzikte ırk, dil, din gibi sınırlar yoktur

Özlem Akarsu Çelik
Berlin Filarmoni Orkestrası'nın ilk Türk müzisyeni unvanlı, keman sanatçısı Ethem Emre Tamer ile dünya starlarıyla sahneye çıkan Aynur Doğan'ın Kürtçe ağıtlarının yuhalanmasını, dostu Fazıl Say'ı ve Türk Müziği'ni konuştuk. Tamer, 'Müzik, dil, din, ırk ayırmaz' diyor…. Konu oradan 'Türkiye'de sanatçı olmak'a geliyor ve 'ötekiler'e... 3 kuşak sanatçı aileyi yakalamışken başlıyorum Türkiye'nin 'ilk assolisti' Deniz Kızı Eftalya Hanım'ın hikayesini anlatmaya... Yüzbaşı Yorgaki Efendi'nin kızı, 1891 İstanbul doğumlu Eftalya Hanım, 'mehtabiye' denilen musikili Boğaz gecelerinde babasıyla sandalla açılır ve şarkılar söylerdi.