Etiketler

Irkçılık, ayrımcılık, cinsiyetçilik sınırsız

Mukaddes Erdoğdu Çelik
Midyatlı Süryani Favlus Ay, adını ve soyadını Paulus Bartuma olarak değiştirmek için yola çıktığında, 1934 tarihli Soyadı Kanunu’nun  “yabancı ırk ve millet isimleri soyadı olarak kullanılamaz” diyen 3. maddesine takılır.,. Din ve inanç alanı da tepeden tırnağa ayrımcılıkla yönetilmektedir. Türkiye'de bir Hıristiyan; bir imamın karşısında kelime-i şahadet getirince Müslüman olur ve basın olayı bir kahramanlık öyküsü gibi sunar, ulusal bayram olur. Ama bir kadın manken Yunanistan'da Hıristiyan olur. Basın ihanetten başlayıp alçaklıkla devam eder. Alevilerin cemevini, cümbüş evi ilan edebilir devlet yetkilisi.

1915'te Papa İle Osmanlı Yazışmaları

1915 Yılında Papalığın Osmanlı Devletine gönderdiği mektup ve bu mektuba verilen cevaplar Latin alfabesinde

Gayri Müslimler ve Türklüğe Hakaret Davaları: Ayın karanlık yüzü

Cemil Koçak / Star
Yabancılara karşı göstermeye pek meraklı olduğumuz hoşgörü edebiyatının altında yatan gerçeklerle yüzleşmeye cesaretiniz var mı? Evet, şu meşhur, fakat unutulmaya yüz tutmuş 301. maddenin geçmiş zamanlardaki sabıkalarından söz ediyorum… Başbakanlık arşivinde Türklüğü tahkir ettikleri gerekçesiyle gayrimüslimler hakkında 1926 ile 1942 yılları arasında açılmış çok sayıda dava dosyası bulunmaktadır. Elden geçirebildiğim toplam dosya sayısı ise 554’ü bulmaktadır… Eğer rakamlardan hareketle bir sonuca ulaşmak mümkünse, tek-parti döneminde, sıradan ve gündelik Türk milliyetçiliğinin görünmeyen yüzü ile karşılaşan gayrimüslimlerin toplumsal hayatın pek çok alanında karşılaştıkları sorunlardan birinin de Türklüğü tahkir davaları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  

HAMAHAYGAGAN 5.GÜN

İstanbul ekibi sporcular, yöneticiler ve seyirciler Cumhurbaşkanının tüm kafilelere verdiği yemeğe katıldı. Parvana restaurantta yaklaşık 1500 kısının katıldığı yemekte eğlenceli anlar yaşandı.

Göğe asılı şehir Mardin

İbrahim Altay /Sabah
Ramazan'da Türkiye turumuz sürüyor. Tarihin tüm dönemlerinden izler taşıyan, farklı din ve kültürlerin kaynaştığı Mardin'deyiz… Yüksek tepelerin üzerine kurulmuş haliyle adeta göğe asılı bir şehir... Göğe yükselmeyi bir mecaz olarak kabul edecek olursak, Mardin bütün semavi dinleri buluşturan bir şehir. Bir buluşma ve kaynaşma şehri. Birçok din ve mezhep burada 5 bin yıllık bir tarihi zenginliğin potasında erimiş. Şehirde Müslümanlar, Süryaniler, Keldaniler, hatta sayıları azalmış olmakla birlikte Museviler hep bir arada yaşıyor. Birbirlerine iyice alışmış ve karışmışlar.

Diyarbakır’da özlenen tablo iftar sofrasında gerçekleşti

Diyarbakır Müftülüğünün düzenlediği iftar programı şehrin bütün renklerini aynı masada buluşturdu… Programa Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Yardımcısı ve Kayapınar Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Reşit Sayar, merkez İlçe müftüleri, kanaat önderleri, RTÜK Diyarbakır Bölge Müdürü Erhan Esmeray, PTT Bölge Müdürü Nihat Karagöz, Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akyüz, Asurî temsilcisi Şero Melkî, Ermeni temsilcisi Sarkis Eken ile çok sayıda din görevlisi katıldı.

Diyasporanın Tuhaf İşleri

1915 olayları sırasında ölen Ermenilerin yakınlarını temsilen açılan davada, o dönemde Adana çevresinde yaşayan Ermenilerin topraklarının gasp edildiği öne sürülerek tazminat talep ediliyor. Bu toprakların bir bölümü üzerinde ise halen İncirlik Hava Üssü bulunuyor. Dava, ABD'de Ermenilerin en yoğun yaşadığı bölgelerden biri olan Los Angeles'taki Bölge Mahkemesi'ne, eşi de davacılar arasında yer alan Avukat Vartkes Yeghiayan tarafından açılmıştı.

Ermeni uzman: Azerbaycan, Ermeni karşıtı propaganda taktiğini değiştiriyor

19 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında askeri uzman Davit Jamalyan, daha önce Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Mamedyarov’un, Karabağ Ermenilerinin kendilerinin Azerbaycan bünyesinde yer alma doğrultusunda oy kullanma düşüncesini ifade ettiğini hatırlattı… Şimdi bu düşünceyi pratikte gerçekleştirebilmek için denemelerde bulunulmakta, Ermeni karşıtı propaganda ve düşmanlık azalmazken, buna paralel olarak, halkların dostluğu taraftarı  ″iyi Ermeni″ imajı gündeme getirilmekte.

Arsuz Mektubu 1-2

Leon Erarslan
Sevgili Arkadaşlar; Bu yazın zor geçeceği baştan belliydi. Bir kere tam emekli olmuştum. İşim yoktu. Önceleri yazı işleri ile uğraşır teselli bulurum demiştim. Ancak bir türlü dizlerimi kırıp bilgisayarın önüne oturamadım. Bu nedenle kendimi çiftçilik işlerine vurdum. Kıyasıya çalışıyor, yorgun düşünce yatıp dinleniyordum. Beslenme uzmanının verdiği formüle göre yiyeceklerimi ayarlamama rağmen bu yaşam şekli şekerimi yükseltmişti. 

Orucunu azınlık sofrasında açacak

Okan Konuralp /Hürriyet
Başbakan Tayyip Erdoğan, Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik cemaat vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğini yaptığı iftara katılacak.

'Patrik yeşilini' doğadan almış

Gürkan Ata
Trabzon'un Maçka İlçesi'ndeki tarihi Sümela Manastırı'ndaki ayini ikinci kez yöneten 71 yaşındaki din adamı, sağlığını Gökçeada'da geçen çocukluğuna borçlu olduğunu ifade ederek, 'Orada köyün papazıyla ayinlere katılmak üzere dağlara çıkıyordum. O dönemde 360 tane küçük şapel (kilise) vardı. Çok yürüyordum, o özelliğimi halen sürdürüyorum. Fırsat buldukça doğaya çıkarım, temiz hava alırım. Yeşili çok severim, doğal beslenirim. Zaten her şeyin sırrı doğada' diye konuştu.

İran: PJAK Ermenistan’da

Pınar Tarcan /Habertürk
İran’da yayınlanan Tahran Times Gazetesi’nin, İran Ordusu’ndan Albay Aziz Hasan Aqdam’ın açıklamalarına dayandırarak yayınladığı iddiaya göre, terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak bilinen PJAK (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) militanları, Ermenistan’ın bazı bölgelerinde eğitim alıyor.
Օգոստոսի 18-ին Համահայակական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը հյուրընկալել է համահայկական խաղերին առաջին անգամ մասնակցող Արևմտյան Հայաստանի Սասուն գավառի պատվիրակությանը:

Ricardione, Ermenilerin hedefi haline geldi

ABD'deki Ermeni lobisi yeniden senato dış ilişkiler komisyonunda düzenlenen oturumda bu kez Türkiye'deki Ermeni kiliseleri konusunda sıkıştırmış, ancak Büyükelçi Türkiye'deki Ermeni kiliselerinin iyi durumda olduğunu belirtmişti. Bu açıklama ardından Ermeni lobisi ABD Dışişleri Bakanlığımn atamayı geri çekmesi veya kiliseler konusunda yaptığı açıklama nedeniyle özür dilemesini bekleyen açıklamalar yaptı.

Hamahaygagan 4.Gün

İstanbul voleybol bayan takımı büyük bir başarıya imza atarak Tahran’ı 3-0 mağlup etti ve yarı finale yükseldi… İstanbul basketbol takımı İran takımı İsfahan'ı 72-51 yenerek son sekiz takım arasına kaldı… İstanbul futbol takımı 2-0 geriye düştüğü maçta Ecmiyazin'i 3- 2 mağlup etti. İstanbul takımı turnuvaya grup 3. olarak veda etti… Satranç takımında Berc Deruni toplam 95 sporcu arasından 4. olarak büyük bir başarıya imza attı… İstanbul voleybol erkek takımı Ahalkahagak akımına 3-2 mağlup oldu...İstanbul Hamahaygagan oyunları tertip heyeti Oyunların düzenlenmesinde büyük emeği olan Hamahaygagagn oyunları komite başkanı Ishan Zakaryan'ı makamında ziyaret ettiler.

Rusya'nın Kimri şehirde sözde Ermeni soykırımı anıtı açıldı

Rusya’nın Tver bögesindeki Kimri şehirnde sözde Ermeni soykırımı anıtı açıldı. Voznesenye Gospodnya Kilisesi avlusunda yapılan anıtın açılış törenine Tver Bölgesi Enformasyon Politikaları Dairesi temsilcisi Aleksey Musatov, Rusya Ermenileri Birliği Tver Bölgesi Başkanı Seyran Koçkanyan, Ararat isimli Ermeni sivil toplum örgütü Tver bölge Başkanı Yelena Gevorgyan ve burada yaşayan Ermeniler katıldı. Rusya’nın Tver bögesindeki Kimri şehirnde sözde Ermeni soykırımı anıtı açıldı. Voznesenye Gospodnya Kilisesi avlusunda yapılan anıtın açılış törenine Tver Bölgesi Enformasyon Politikaları Dairesi temsilcisi Aleksey Musatov, Rusya Ermenileri Birliği Tver Bölgesi Başkanı Seyran Koçkanyan, Ararat isimli Ermeni sivil toplum örgütü Tver bölge Başkanı Yelena Gevorgyan ve burada yaşayan Ermeniler katıldı.

Ermeni siyaset uzmanı: Önümüzdeki iki yıl Karabağ sorununun çözümü sürecinde ilerleme olmaz

Açıklama 18 Ağustos’ta bir basın toplantısı düzenleyen Kafkasya Enstitüsü direktörü Aleksandr İskandaryan’dan geldi. İskandaryan’a göre; canlılık beklemeye gerek yok zira müzakere sürecinde yer alan tüm ülkelerde, Ermenistan’dan başlayarak Rusya’ya kadar seçimler gerçekleştirilecek. Bu, anılan ülke elitlerinin dikkatlerini iç siyasete odaklayacakları anlamına gelmekte.

Ermenistan'dan yurtdışına göç hızla artıyor

Ülke nüfusu da son 20 yılda yüzde 8.7 oranında azalırken, 1991'de 3.57 milyon olan Ermenistan nüfusu, günümüzde 3.26 milyona geriledi. Ermenistan'ın ARKA haber ajansı, ülkede bu yıl yurtdışına göç edenlerin sayısının arttığı bilgisine yer verdi. Ermenistan İstatistik Ajansı'na dayandırılan haberde, 2011'in ilk yarısında ülkeden yurtdışına gidenlerin, ülkeye gelenlerden fazla olduğu belirtildi. Ocak-Haziran 2011 döneminde ülkeden gidenlerin sayısı 458 bin kişi olurken, ülkeye gelenlerin sayısı ise sadece 368 binde kaldı.

'İstanbul şarkıları söylemek istiyorum'


İpek İzci / Radikal
Yarın Most Konserleri kapsamında Açıkhava'da sahneye çıkacak Yunan müziğinin efsane ismi Yorgo Dalaras, 'İstanbul şarkıları insanın annesinden bahsetmesi gibi. İzmirli göçmenlerin torunlarıyla Rumca eski İstanbul şarkılarını söylemek istiyorum' diyor.

Van'daki Ayin İçin Resmi Davet Yapılmayacak

Vercihan Ziflioğlu / Hurriyet Daily News
Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Genel vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yaptığı basın açıklamasında, bu yılki ayin için ne Ermenistan'a ne de diasporaya resmi davet göndermeyeceklerini söylemişti. Vali Karaloğlu Başepiskopos Ateşyan'ın demecini hatırlatarak şunları söyledi:"Rutin bir ayin olacak, Patrik Genel Vekilinin (Başepiskopos Aram Ateşyan Patrik Genel vekili, Patrik Mesrop II hastalığı nedeniyle görevini yerine getiremiyor) dediği gibi resmi davet yapılmayacak."

Türkiye-Ermenistan: Ermeni baharına doğru

Yeni politikalar, Türkler ile Ermeniler arasında bin yılı aşkın yakın dostluk ilişkilerinin birkaç yıla yayılan üzücü olaylar ile tanımlanmaması ile başlamalı ve akrabalık temelli devam etmelidir. Akrabalık temelleri çerçevesinde, Türkiye’de çalışan Ermenilere oturum ve isteyenlere Türk kimliğinin verilmesi kolaylaştırılabilir. Türkiye’de çalışan Ermenilerin çocuklarının okullarda rahatça okuması sağlanabilir. Ermenistan vatandaşı öğrencilere lisans ve lisansüstü devlet bursu verilebilir. Böylece, Ermeni halkının her alanda Türkiye ve Türk halkıyla yakınlaşmasının ve kaynaşmasının adımları atılmaya başlanmalıdır.Politikaları sadece başkentler belirlemez. Halkların dinamikleri de yeni politikaların oluşumunu sağlar. Nitekim, Ermeni halkı ve aydınları Erivan’ın otoriter baskıcı yönetiminden sıkılmış durumdadır. Ermenistan’da demokrasi ve refah içinde yaşamak arzusu gün geçtikçe kuvvetlenmektedir. Ermeni halkı geçmişini inkar etmeden Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ile yakınlaşmak istemektedir. Bu nedenle, Ermenistan er veya geç kendi baharını yaşamak zorundadır. Ermeni baharı, Güney Kafkasya’da kalıcı barışın kapısını aralayabilecektir.

The Lamppost Diary

Agop J. Hacikyan is a Canadian writer of Armenian descent. He is the author of several books on literature and linguistics as well as five novels, including the international bestseller A Summer without Dawn (Interlink, 2010). He lives in Montreal.

1915 Soykırımının T. C. Merkez Bankası Kayıtlarındaki İzleri-2. bölüm

Sait Çetinoğlu
Gaspedilen hayatların değeri. Soykırım sürecinde yok edildiklerinde de sonrasında da aranılamadığından işlem görmeyen ve sahipleri tarafından aranılmayan bu değerler gazetelerde ilan edikten sonra hazineye gelir kaydedilerek soykırım kurbanlarının değerlerine el konulmuştur. İmparatorluğun burjuvasını temsil eden Gayri Müslimlerin hayat standardı oldukça yüksek hatta Avrupa seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada bir parantez açarsak: Gayri Müslimler yekpare bir sınıf değillerdir. Her katmandan insanları kapsamaktadır. Burjuva olduğu kadar proleteryayı da bunlar oluşturmaktadır. Türkiye işçi sınıfının şanlı tarihinden söz  edilirken bunların öncülerinden de söz etmeliyiz. Proleteryanın bilincini yükselten grevlerin öncüleri Ermeni, Rum ve Musevi işçilerdir.

Ermeni Seropyan Ödemiş'i Ziyaret Etti

İstanbul Ermeni Patrikhanesi Özel Golod Koleksiyonu sorumlusu Vağarşak Seropyan, Ödemiş Kent Yıldız Arşiv Müzesi'ni görmek için İzmir'in Ödemiş İlçesi'ne gitti.

Azınlık gazeteleri Basın İlan Kurumu’nda

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun 26. Dönem 3. Toplantısı bugün Genel Müdürlük binasında saat başladı.3 gün sürecek toplantıda, aralarında Azınlık gazetelerinin sorunlarının da bulunduğu basının sorunlarıyla ilgili konular görüşülerek karara bağlanacak. Azınlık gazeteleri'nin tirajlarının az olması gerekçe gösterilerek Basın İlan Kurumu'nun verdiği resmi ilanlardan yararlanmalarına izin verilmiyordu.

Van'da Ermeni Ayini Hazırlıkları

Yaklaşık 100 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene Ermenilerin ayin yapılmasına izin verilen Akdamar Kilisesi'nde eylül ayında ikincisi düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının oluru Akdamar Anıt Müzesi'nde yapılacak olan ayin öncesi gelecek Ermeni vatandaşların da en iyi şekilde ağırlanması için yapılan hazırlıklar tüm hızı ile sürüyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, 11 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilecek ayin öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilecek olan 5 personel tarafından 19-26 Ağustos tarihlerin arasında otellerin ön büro, servis, kat görevlileri ile mutfak kısmında çalışan personeline eğitim verileceğini kaydetti.  

Trabzon Yeniden Patrik Bartholomeos'un Macera Dolu Manastır Ziyareti

Fener Rum Patriği Bartholomeos , Trabzon 'un Maçka İlçesi'nde bazı tarihi manastırları ziyaret etti. Bartholomeos 'un Kuştul Manastırı ziyareti ise maceralı geçti. Patrik ve beraberindekiler yoğun sis nedeniyle yanlış yola girdi, bindiği aracın lastiği patladığı için Bartholomeos dönüş yolunda bir süre polis aracıyla yolculuk yapmak zorunda kaldı. Patrik Bartholomeos , "Yine de memnun kaldım" dedi. 

Gürcistan ve Ermenistan Yatırımların Korunmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar

Gürcistan ve Ermenistan ″Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması″nı imzaladılar. Business- Gruzia’nın verdiği habere göre; anlaşma 10 yıl yürürlükte olacak. Süre bitimi sonrasında taraflardan biri 12 ay içinde karşı tarafa yazılı olarak anlaşmanın durdurulması yönünde talebini ifade etmediği durumda anlaşma yürürlükte kalmaya devam edecek. 

HAMAHAYGAGAN 3. GUN SONUCLARI

Hamahaygagan oyunlarında İstanbul sporcuları yollarına devam ediyor. Yarın Dinlenme günü olacağından maçlara Perşembe günü devam edilecek.

Sevgili Okuyucular

Murat Bebiroğlu
Sevgili Okuyucular, Hyetert’in blogspota geçişinde ciddi sorunlar yaşadık. Ancak konunun uzmanı arkadaşlarımız sayesinde pek çok sorunu çözdük. Sadece manşet konusunda sorunumuz sürüyor. Görüyoruz ki pek çoğunuz hala Hyetert’e http://www.hyetert.com/anasayfa.asp  ya da http://hyetert.com/anasayfa.asp  adresinden ulaşıyorsunuz. Bazı okurlarımızın bu yüzden zorluklar yaşadığını da biliyorum. Herhangi bir sıkıntı olmaması için lütfen bize artık http://hyetert.blogspot.com/  adresinden ulaşın.

ABD Büyükelçisi, Ermenileri kızdırdı,,

Pınar Tarcan
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin, ABD Senatosu’ndan Robert Menendez’in ‘Türkiye’de 1915’ten sonra, o ana kadar mevcut Ermeni kiliselerden kaçının hâlâ aktif olduğu’ yönündeki sorusuna verdiği yazılı cevap Ermeniler’in tepkisini çekti. Ricciardone’nin Türkiye’deki kiliselerin büyük çoğunluğunun hâlâ var olduğu ve hizmet verdiği yönündeki açıklaması, Amerika’daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından ‘son derece yanlış’ bir dezenformasyon olarak nitelendirildi.

Patrik, AKP’ye teşekkür etmesin de ne yapsın?

Aslan Bulut
AKP’nin izniyle “geleneksel” hale getirilmeye çalışılan Sümela Manastırı’ndaki ikinci ayinde, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümete teşekkür ederken “Biz bu toprakları paylaşan Müslüman ve Hıristiyanlar ve yurt dışından gelen Ortodoks misafirlerimiz geçen sene de bu sene de Meryem Ana’nın yüksek huzurunda toplandık, memleketimizde ve dünyada daimi barışın, dayanışmanın ve hüsnüniyetin tesisi için dua ettik” dedi. “Bu toprakları paylaşan Müslüman ve Hıristiyanlar” ifadesi dikkat çekici değil mi? Cumhuriyet döneminde Müslümanlar, hangi Hıristiyanlarla Trabzon/Maçka topraklarını paylaşıyor? Böyle bir paylaşım yok ama Bartholomeos, Trabzon topraklarında gözü olduğunu saklamıyor!

Gittiler İşte

Eşrafını ve eşhasını şehrin kimliğinden söküp atarsanız, geriye sadece hüzün mekânları kalır. Şeyhmus Diken hüzünkâr mekânların yitik sahiplerini arıyor…Aras Yayıcılık'dan üç ay içinde üçüncü Baskı.

Azınlıklar 'Andımız' Konusunda Çekimser Tutum Sergiledi

Vercihan Ziflioğlu /Hurriyet Daily News
Kürt toplumun 'Andımız'la ilgili başlattığı boykota, Türkiye'deki azınlık toplumlardan çekimser destek var. Azınlık toplumu temsilcileri Kürtler gibi görüşlerini açıkça savunmaları durumunda ciddi sorunlarla karşılaşacakları korkusunu taşıyor, bu yüzden Musevi asıllı Marissa Gormezano'nun haricinde Hurriyet Daily News'a telefon üzerinden açıklamada bulunan tüm kişiler isimlerinin ve kurum adlarının gizlenmesini istedi.  

Patrik Bartholomeos, Trabzon’da Tarihi Mekanları Ziyaret Etti

Bartholomeos ve beraberindeki Ortodoks din adamları, Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'ndaki ayinin ardından, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ile Trabzon merkeze geldi. Burada ilk olarak tarihi Ayasofya Müzesi’ni gezen Bartholomeos, daha sonra Ortahisar’da bulunun ve kiliseden camiye çevrilen Fatih Büyük Camii'ni, ardından da Boztepe’deki Kızlar Manastırı’nı gezdi.

Krizin gölgesinde Sümela buluşması

Sümela Manastırı'nda ikinci ayin gerçekleşirken, Yunanistan'daki ekonomik krizin de etkisiyle katılım geçen yıla göre daha az oldu.88 yılın ardından geçen yıl ilk kez ayin yapılan Sümela Manastırı, dün bir kez daha Türkiye içinden ve dışından Hıristiyan dünyasını buluşturdu. Ayine katılım geçen yıla oranla daha az olurken Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayin dolayısıyla hükümete ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Büyükelçimiz Bayan Maria

Engin Ardıç
Türkiye Cumhuriyeti devletinin memuru olmak için Türk vatandaşı olmak yeterli sanırsınız, değil mi? Öyle ya, mantık bunu gerektirir. Hayır, bu yetmiyordu, aynı zamanda "Türk soyundan" olmak da şarttı.Kemalist yöneticilerden, günümüz kart faşistlerinin pek sevdikleri anlı şanlı Mahmut Esat, onlara "hizmetçilik" görevini uygun görmüştü.Mordohay'ı şirketine muhasebeci yapacaktın, Eleni'yi de, ara sıra kalçasını çimdiklemek üzere temizlikçi...Türk memurun gayrimüslimle evlenmesi bile yasaktı yahu, Eleni'yi sevsen kavuşamazdın. Anlı şanlı Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes eşitti ama azınlıklar bizimle pek fazla da eşit değillerdi. Ermeni, Rum, Yahudi vatandaş vergisini verir, askerliğini yapar ama "memuriyete" giremezdi… Gelecekte bir Konsolos Vahan, bir Büyükelçi Maria görmek isteriz.

İngiltere'den Ermenistan'a 'çifte' büyükelçi

İngiltere, Ermenistan'a iki büyükelçi birden atadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Jonathan James Aves ve eşi Katherine Jane Leach'in Erivan Büyükelçiliği görevini birlikte sürdüreceği belirtildi. Yılbaşından sonra göreve başlayacak büyükelçiler, görevi dörder aylık dönemlerle dönüşümlü olarak üstlenecek.

Asimder Kendini Yakan Ermeni Asıllı Vatandaşı Andı

Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) 'ASALA'yı protesto etmek için kendini yakan Ermeni asıllı Artin Penik'i ölüm yıl dönümünde andı.Konu ile ilgili açıklama yapan ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, ASALA terör örgütünün yapmış olduğu katliamları protesto etmek amacıyla kendini yakarak protesto eden Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı Artin Penik'i burada minnetle andıklarını belirtti.

Onun adı neden Garbis, ben neden Türk değilim?

Cafer Solgan
Garbis adındaki oğulları benden birkaç yaş küçüktü. Evlerimize çok yakın bir okulda okuyorduk. Mahallenin karmaşık yapısını okulun öğrenci bileşiminden anlamak mümkündü. Bazı öğretmenler ve öğrenciler “Ermeni” diye Garbis’e iyi davranmıyor, yerli yersiz dövüyorlardı. Garbis’i savunmak için çok kişiyle kavga etmiş, bazı öğretmenlerden de dayak yemişimdir… 12 Eylül’ün gaddar savcılarından biri, hazırladığı iddianamede, neredeyse her paragrafın başında, “bu Ermeni oğlu Ermeni” diyordu, “bu Ermeni oğlu Ermeni bu memleketin havasını solumuş, okullarında okumuş, ekmeğini yiyip suyunu içmiş ama devlete düşmanlık yapmıştır”... Ben içerideyken okuma yazması olmayan annemin bana gönderdiği mektupları yazardı Suna. Annemin ağzından mektubu bitirdikten sonra, kendi adına da bir şeyler yazar, halimi hatırımı sorardı. Bir keresinde, “Cafer abi” diye yazmıştı bana, “Biz neden Ermeniyiz? Allah bizi neden Ermeni yaratmış? Biz neden Türk değiliz?”

Hamahaygagan 2. Gün

VOLEYBOL ERKEK
İstanbul 3   Gümrü  2

Eski Sovyet ülkeleri NATO benzeri ortak ordu kuruyor

"Doğu'nun NATO'su" olarak ünlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi eski Sovyet ülkeleri Kazakistan'ın başkenti Astana'da  'kravatsız' zirvede bir araya geldi…  Zirveye katılan liderlerin Şubat 2009'da oluşturulması kararlaştırılan Hızlı Hareket Gücü'nün (HHG) 16 bin kişilik ordunun yapılanma sürecini ele aldıkları öğrenildi… Rusya'nın 8 bin, Kazakistan'ın 4 bin, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Belarus'un bin kişilik ordu ile destek sağlayacağı HHG yapısına dâhil olmak için Özbekistan acele etmiyor.

Baskın Oran: Nefret suçunun önkoşulu

Baskın Oran
Ordu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Doğan. Verdiği demeç diliyle ve içeriğiyle epey ilgi çekici… Gazeteci Erol Küçükoğlu bu demeci banda yanlış almış veya not tuttuysa yanlış tutmuş olmalı. Çünkü Doç. Doğan şöyle diyor: "Siz hangi akla hizmetle Ordu'da Ermeni ve Rum evlerini tadilat ediyoruz diyebiliyorsunuz?". Herhalde, "... evlerini tadil ediyoruz" veya "... evlerinde tadilat yapıyoruz..." demiştir. Hatta, "tadilat" terimini de kullanmamıştır. Türkçede "tadil"in "değiştirme", restorasyon'un ise "aslını bozmadan onarma" olduğunu biliyordur... Ama takılmamak lazım; Türkçeyi doğru dürüst konuşan kaç kişi kaldı ki? Benim asıl dikkatimi çeken, doçentin Ermeni ve Rumlara duyduğu yoğun antipati. Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen Ordu'daki Osmanlı, Rum ve Ermeni mimarisi özelliklerini yansıtan tarihsel evlerden 23'ünün restore edileceğini açıklamış, Doç. Doğan ona "vatandaş olarak, bir bilim adamı olarak" diyerek tepki gösteriyor:...Bir nefret suçunun iki unsuru vardır: 1) Ceza hukukuna göre işlenmiş bir suç (ör. birini öldürmek); 2) Bu suçun bir önyargı nedeniyle işlemiş olması (Gayrimüslim diye öldürmek). Yani, nefret söylemi, bir noktada, nefret suçunun işlenmesi için önkoşuldur.

Cemal Paşa ve Arap milliyetçiliği

Ayşe Hür
Hıristiyan ahaliye karşı sert bir politika izliyordu. Örneğin Mısır’da bulunan Rum Melkit Patriği’ni azletmiş ve yerine yenisini atamıştı. Sis (Kozan) Kataliğosu’nu Kudüs’e sevk etmiş, Baalbek ve Harran metropolitleri hakkında cezai işlemler yapmıştı. Kudüs Ermeni Patriği Sehak Efendi’ye İstanbul’a değil kendisine hesap vermesini emretmişti. Cebel-i Lübnan’ın Ermeni Katolik Mutasarrıfı Ohannes Kuyumcuyan’ı (Şam’a geldiğinde kendisi atamıştı) azledip yerine İttihatçı Ali Münif Bey’i getirmiş, Marunî lider Huveyk’i Şam’da oturmaya mecbur etmişti. Ama esas kıyamet Cemal Paşa’nın birlikleri Şubat ve Ağustos 1915’te Süveyş Kanalı’nı koruyan İngiliz birliklerine yönelik iki saldırıda başarısız olunca kopacaktı. Cemal Paşa bundan sonra her iki tarafı da ezen politikalar izlemeye başladı.

Sümela manastırı'nda 2. ayin

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda ilki geçtiğimiz yıl 15 Ağustos tarihinde yapılan ayinin 2.'si bugün yapılırken, ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetiyor.Ayinde hem Türkçe hem de Rumca bir konuşma yapan Patrik Bartholomeos, sözlerine "Tarihi Sümela Manastırı'na bu sene de gelip dua etmeyi bize nasip eden Yüce Allah'a hamdolsun" diyerek başlarken, ayine bu yıl da izin veren AK Parti Hükümeti'ne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı'na da teşekkür etti.

Samandağ'da ''Meryem Ana Yortusu''


Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Vakıflı'da ''Meryem Ana Yortusu'' yapıldı (Kutlandı-Hyetert  ve ''Üzüm Bayramı'' kutlandı.(Kutsandı- Hyetert) Köyde 3 gündür süren kutlamalar, Meryem Ana Kilisesi'nde gerçekleştirilen, Papaz Avedis Tabaşyan'ın yönettiği, ilahiler ve dualar okunan ayinle sona erdi. Ayinden sonra bağ bozumunu yapan köylüler, üzümlerini kilise bahçesine getirdiler ve tüm yılın bereketi için dualar edildi.

Surp Azduvadzazin Verapohum Yortusu Kutlandı

Ermeni kiliselerinde bu gün İsa Mesih’in Annesi Maryam Azdvadzazin’in göğe yükselişi yortusu kutlandı. Yortu gününde aynı zamanda törenle üzüm kutsandı.