Etiketler

SURP HAÇ YORTUSU YARIN KUTLANACAK

Dünyadaki bütün Apostolik Ermeni Kiliselerinde her yıl Eylül ayının ikinci Pazar günü Surp Haç Yortusu Kutlanır. 11 Eylül Pazar günü Surp Haç Yortusu Ahtamar (Ağtamar) Surp Haç Kilisesinde ve bütün Ermeni kiliselerinde Dini Ayinlerle kutlanacak.

İsrail’in Türkiye’yi cezalandırma planı

İsrail’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye’yi ‘cezalandırma’ planı hazırladı. Yedioth Ahronoth gazetesine sızan plana göre Lieberman, Türkiye’yi 4 konuda vuracak planı bugün yapılacak bakanlar kurulu toplantısında hükümete sunacak. İşte Lieberman’ın Türkiye’ye karşı uygulayacağı C Planı’nın 4 ana maddesi: Seyahat boykutu, Ermenilerle işbirliği, PKK desteklenecek, azınlıklara eğilecekler.

Feast of the Exaltation of the Holy Cross

On Sunday, September 11, the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Exaltation of the Holy Cross-one of the five major feasts of the Church, and the most important of the four feasts of the Holy Cross. The services at St. Leon Armenian Cathedral will commence at 9:30 a.m. with a Morning Prayer Service which will be followed by the celebration of the Divine Liturgy at 10:30 a.m. The Primate will be the Celebrant and Homilist on the Feast Day of the Exaltation of the Holy Cross.

Digor’da Bulunan 5 Kiliseler Yıkılıyor

Ani Antik Kentin yaklaşık 25 kilometre güneybatısında bulunan ve Digor ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunan üç kaya çıkıntısı üzerine kurulu bulunan Beş Kiliselerden sadece günümüzde kalan Aziz Sarkis Kilisesi de çobanların ve define arayanların mekanı haline gelmiş.

Aram I ″Adalet ve insan haklarını savunduğunuza ilişkin demeçler, Ermeni Soykırımını tanıdığınızda gerçeklik olacaktır″

Aram I, Türkiye Hükümeti'nin kararını kısmi ve hatalı olarak kabul ettiklerini belirterek şunları kaydetmekte:″Kilikya Katolikosluğu Yüksek Makamı, 1915 Ermeni Soykırımı günlerinde Türk devleti tarafından el konulmuş olan sayısız kilise, hastane, huzurevi, yetimhane, mezarlık ve farklı milli ve dini mal varlıklarının hukuki mal sahibi olarak kalacaktır. Ermeni halkı, daha önce olduğu gibi Osmanlı Türk hükümeti tarafından planlanıp uygulanan Soykırım’a kurban gitmiş olan atalarının mirası olan evlerin, işyerlerinin ve mal varlıklarının hukuki mal sahibidir.Kararınız belki Avrupa Birliği ölçütlerini tatmin edebilir, fakat bu karar hiçbir zaman adalet prensibi üzerine alınmış bir karar olarak kabul edilemez.

John Balian's Novel Approach to the Armenian Saga

By Lucine Kasbarian
Armenians often wish for a tale about the Armenian Genocide and its aftermath that would make a blockbuster film and draw attention to their cause. John Balian’s new book, Gray Wolves and White Doves (CreateSpace/Amazon.com), may be that tale.

Bu da İsrail'in B planı

İsrail basını, hükümetinin Türkiye'nin aldığı yaptırım kararlarına karşılık sert önlemler almaya hazırlandığını öne sürdü. Aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ABD'deki Ermeni lobisiyle işbirliği yapılması ve PKK'yla temas gibi radikal adımlar atmayı düşündüğü iddia edildi.

Bir kararla tarihi yeniden yazdılar

Ersan Atar
Uluslararası Adalet Divanı'nın verdiği kararların önemli sonuçları oldu… Uluslararası Adalet Divanı'nın "soykırım" ile ilgili görüşünün oluşmasında mihenk taşlarından birini oluşturdu. Divan'ın 26 Şubat 2007 tarihli kararına kadar oluşan uluslararası kriterlere göre, soykırım suçunu ancak bireyler işleyebilirdi. Devletler ancak bu bireylerin suçlarını cezalandırıp cezalandırmamaktan sorumlu tutulabilirdi. Uluslararası Adalet Divanı ilk kez 2007'de, "Devletler tüzel kişi olarak soykırım suçu işleyebilir" dedi… Devlet soykırım suçunu işlerse mağdur yakınlarına tazminat ödemesi gerekiyordu. Uluslararası Adalet Divan'ı, bu nedenle, "soykırım sözleşmesi hükümlerini ihlal etti" dediği Sırbistan'ı mağdurlara tazminat ödemeye mahkum etmedi.  

Türkler, Soykırım kelimesinin kendileri için pürüz oluşturduğunu söyleme şerefini gösterseydi, biz başka bir kelime bulurduk.

Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Charles Aznavour’un «France-2 » TV  ″Vivement Dimanche″ programı esnasında verdiği röportajı sunuyor. Röportaj Türk ve kimi Ermeni medyasında geniş yankı buldu. Özellikle Türk medyasında çarpıtıldı… Sizin ″Bir kapıdan diğerine″ kitabınızda Ermeni Soykırımına ilişkin ″Soykırım, pürüz yaratan bir kelime″ diyorsunuz.Bu bir kelime en nihayetinde benim için pürüz. Şimdi söyleyeceklerim belki bazı Ermenileri bana karşı çıkmasına sebep olabilir, ancak korkunç olan bu değil. Türkler, Soykırım kelimesinin kendileri için pürüz oluşturduğunu söyleme şerefini gösterseydi, biz sınırların açılması ve Türk halkı demiyorum, Türk Hükümeti bizimle diyaloğa başlama konusunda düşünmeye başlaması için, başka bir kelime bulurduk.

Azınlık taşınmazlarına devlet garantisi

Bu kararla 1936 yılında mülklerine el konulan, üstüne üstlük bir de 1940'ta çıkarılan Varlık Vergisi gibi korkunç bir uygulamayla baskı altına alınıp Erzurum Aşkale'deki toplama kamplarına sürülen binlerce azınlık mensubu vatandaşa, onların çocuklarına ve torunlarına “siz eşit vatandaşsınız” dendi ve taşınmazlarının aradan on yıllar geçse bile “devlet garantisi”nde olduğu ifade edildi.

Fener Patrikhanesi, Moskova'ya Savaş Açtı

Deniz Berktay
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ortodoks dünyasındaki en şiddetli gerilimlerden biri, patlak vermiş durumda. Fener Patrikhanesinin öncülüğünde İstanbul’da toplanan ve Ortodoks dünyasının tarihi ruhani merkezlerinin başları olarak kabul edilen Fener, Kudüs, Antakya ve İskenderiye Patrikleri ile Kıbrıs Başpiskoposu, kabul ettikleri ortak deklarasyonda, Ukrayna’nın Moskova Patrikhanesinin değil, Fener Patrikhanesi'nin ruhani alanına girdiğini ifade ettiler.Söz konusu deklarasyonda, Moskova Patrikhanesi'nin Ukrayna Metropolitinin Ukrayna’daki varlığının meşru olmadığı dile getirildi ve Moskova Patrikhanesi, "tarihsel sınırlara saygı duymaya" davet edildi.

"Agos çalışanlarına eylem yapacaktık"

Cumhuriyet gazetesine saldırının sanıklarından Bedirhan Şinal, diğer sanıkları suçlamak için polisten talimat aldığını ileri sürdü. Şinal, Dink cinayetinden sonra yine polisle birlikte Agos çalışanlarına yönelik eylem planladıklarını ve bu amaçla keşif yaptıklarını da anlattı.

Talar defile hazırlıklarını tamamladı

Ermenistan Cumhuriyeti'nin 20. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde bu ülkede gösteriler sunacak olan Talar Dans ve Müzik Topluluğu hazırlıklarını tamamladı.

BİK'ten 'azınlık gazeteleri'ne yardım

Arifeyi bayrama bağlayan gece yarısı; Jamanak, Marmara, Apoyevmatini ve İho'ya 45'er; Agos ve Şalom'a ise 35'er bin lira yatırıldı. Apoyevmatini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mihail Vasiliadis yapılan yardım sonrası duygularını, "Sevinçten uyuyamadım. 6-7 Eylül olaylarından sonra kendimi ilk kez vatanımda hissettim" diye yorumladı.

Yurtsever: "Ermeni Diasporası 1915'in Rövanşını Almak İstiyor"

Tarih Araştırmacısı Cezmi Yurtsever, Ermenilerin, kendilerini 'soykırım mağduru' olarak göstererek İncirlik Hava Üssü ile ilgili ABD'de açmış olduğu davanın devam ettiğini, Ermeni Diasporası'nın hedefinde Çankaya Köşkü'nün de yer aldığını söyledi.

Edremit "doğa Ve Kültür" Fotoğraf Sergisi

Geçen seneki "Sardur'un Matemi" adlı fotoğraf sergisinde Van Kalesi ve Eski Van Şehri'nden Kış Manzaraları konseptiyle çalışmasını sergileyen sanatçı Müslüman ve Ermenilere ait yan yana bulunan cami ve kiliselerle geçmişte farklı toplumların nasıl barış içinde yaşayabildikleri mesajını vermişti. Yine bu kez aynı mesajı güden sanatçı, Edremit "Doğa ve Kültür" adlı çalışmasında da bunu amaçladığını ve çalışma sonunda da bu hedefi gerçekleştireceğine inandığını söyledi. 

Charles Aznavour aslında ne dedi?

Kayhan Karaca
Fransa'da yaşayan dünyaca ünlü Ermeni şarkıcı Charles Aznavour’un ‘Soykırım kelimesi beni rahatsız etmeye başladı’ sözleri, birkaç gündür gündemde. Ancak Aznavour'un bu görüşleri yeni değil. Üstelik Ermeni diasporası içinde de bu sözlere ciddi bir tepki yok.

Western Diocese e-Newsletter

The following is a message from Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America, on the occasion of the tenth anniversary of the 9/11 terrorist attacks.Ten years after September 11, 2001, the world continues to observe with reverence the memory of the victims whose martyrdom will be a symbol of freedom, justice and true peace against all whose who defy God's greatest gift of life. Year after year, Americans and world citizens commemorate September 11th with prayer and meditation for the souls of the victims who have lost their lives as a result of terrorist attacks on American soil and for their beloved ones who undoubtedly will continue to suffer for the remainder of their lives.

Turkish Government Ignores Armenian Property Rights

The Turkish government is now in default after ignoring a lawsuit brought against it and two Turkish banks over reparations for land in southern Turkey seized from Armenians during the Armenian Genocide (Alex Bakalian et. al vs. Republic of Turkey, the Central Bank of Turkey, and T.C. Ziraat Bankasi et. al, Case Number 2:10-CV-09596, December 15, 2010). The default notice was entered on September 1, 2011.

ՊԷՅՕՂԼՈՒԻ ՀԱՐՑՈՎ ՅԱՐՁԱԿՈՒՄԻ ԵՆԹԱՐԿՈՒԱԾՆԵՐԸ ԵՐԷԿ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԹԵՐԹԵՐՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԱՄԼՈՅ ԱՍՈՒԼԻՍ ՍԱՐՔԵՑԻՆ ՈՒ ՊԱՏՄԵՑԻՆ ԱՄԷՆ ԻՆՉ

ՄԱՐՄԱՐԱ-
Արա Ըշըթման, Վաղարշակ Չիլճեան Խօսեցան ԻրենցԳլխուն Եկածին  Մասին ¬ Յայտնի Դարձաւ Որ Պօղոս Եըլանն Ալ 25  Օր  Առաջ  Ենթարկուեր  Է  Նմանօրինակ Յարձակման Մը Ինչպէս  մեր  նախընթաց   օրուան  թիւով  հաղորդած  էինք «Կիրակի կէսօրուան  ժամերուն  տգեղ  միջադէպ  մը  պատահած  էր   Գնալըիմէջ,  Պէյօղլուի  ընտրութիւններու  մէջ  ընդդիմադիր  ցանկով  մասնակցողներու  տասը  հոգիէ բաղկացեալ  խումբ մը  ծանրնախատինքներ  ու  սպառնալիքներ  տեղացուցած  էր  Ընտրական Յանձնախումբի   Ատենապետ  Արա  Ըշըթմանի  վրայ։  Այս   միջադէպին յաջորդ  օրն  ալառաւօտ  կանուխ  երկու անծանօթներու  ֆիզիքական  յարձակման  ենթարկուած  էր  Պէյօղլուի  Ս. Երրորդութիւն  եկեղեցւոյ  Գլխաւոր Քարտուղար  Վաղարշակ  Չիլճեան։  Ապահովութեան   պաշտօնեաները  ապաձերբակալած  էին   նախայարձակները   որոնք  երեք հոգի էին, մէկը միւս երկուքին  շարժավարը։  Այս երկու դէպքերը  մեծ  ցնցում   ուընդվզում պատճառեցին  հանրութեաննաեւ մեր  ընթերցողներունեւ   չէինք  գիտեր  որ ասկէ  առաջ  նմանօրինակ յարձակում  մըն  ալգործուեր է  Պէյօղլուի  Թաղային  Խորհուրդի  ժրաջան ու  գործունեայ   անդամներէն  Պօղոս Եըլանի վրայ։  Եըլան  նախըտրերէր   բնաւ չխօսիլ   այս մասին,  որպէսզի  յուզում   Չյառաջացնէր հանրութեան մօտ։  Բայց տեսնելէ   վերջ  Կիրակիի ու  Երկուշաբթիի պատահարները, որոշեց  որ ան ալ  հրապարակէ  իր գլխուն եկածը։

Beyoğlu Üç Horan Vakfı Duyurusu

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı mensuplarının son günlerde maruz kalmış olduğu menfur saldırılar kamuoyunun gündemini belirler niteliktedir. Vakfımız yöneticilerinden Sayın Boğos Yılan, divan müdürümüz Sayın Vağarşak Çilciyan ve seçim kurulu başkanımız Sayın Ara Işıtman son bir ay içinde sözlü ve fiili saldırılara, aleni tacizlere muhatap olmuşlardır. İlgili resmi makamlara intikal eden olaylar bağlamında işleyen prosedürel süreç için mütaalada bulunmak bu aşamada doğru gözükmemektedir.

ԶԵԿՈՅՑ

Մամլոյ միջոցաւ տեղեկացանք« թէ 4 Սեպտեմբեր 2011« Կիրակի յետ միջօրէին եւ 5 Սեպտեմբեր 2011« Երկուշաբթի առաւօտեան ժամերուն պատահած են ցաւալի դէպքեր համայնքային շրջանակներէ ներս։ Պատրիարքական Աթոռը Պէյօղլուի ընտրական շրջանի սկիզբէն իսկ մօտիկ հետաքրքրութեամբ փորձած էր« որ սոյն ընտրութեան գործընթացը խաղաղութեամբ հարթուէր։ Սակայն« գիտենք« թէ կողմեր միշտ ալ կը ներկայանան Պատրիարքարան« այն ատեն միայն« երբ անելի մատնուած են։ Հակառակ մեր սպասումին« ընտրական շրջանին թեկնածուներ« յաճախ չեն ծանօթացներ իրենք զիրենք թէ Պատրիարքական Աթոռին եւ թէ ժողովուրդին։

İHD: 56 yıl sonra tek millet tek kültür anlayışı sürüyor

İHD İstanbul Şubesi, başta Rumlar olmak üzere gayrimüslim yurttaşlara dönük olarak gerçekleştirilen 6-7 Eylül saldırılarının üzerinden geçen 56 yılda “Tek millet, tek din, tek kültür anlayışının egemenliğini sürdürdüğünü” kaydetti. “Bir Daha Asla” başlığıyla yapılan açıklamada, gerçekte bir MİT organizasyonu olduğu belirtilen saldırıların 1960’da darbecilerinin kurduğu Yassıada Mahkemeleri duruşmaları sırasında ortaya çıktığına dikkat çekildi. Açıklamada, 6-7 Eylül’ün “Anadolu’nun ve ekonominin Türkleştirilmesi” sürecinin parçası olduğunun altı çizildi.

56. Yılında 6-7 Eylül Olayları "Rum Taşı" Mozaikte Önemliyse...

Gülfem Karataş
İnsanlar şu anda Türkiye'de yaşayan iki bin Rumla Bizans'ın tekrar kurulacağını düşünüyorsa bu fobidir. Türkiye eğer samimiyse ve o mozaikte Rum taşı önemliyse bunu kanıtlaması gerekir." "3 H" Hareketi'nin düzenlediği Apoyevmatini Gazetesi yayın yönetmeni Mihail Vasiliadis, Taraf yazarı tarihçi Ayşe Hür ile  siyaset bilimci Hüseyin Kalaycı'nın katıldığı   "56.Yılında 6-7 Eylül Olayları" başlıklı panelde 56 yıl sonraki Türkiye için böyle diyor.

Asim-der'den Misafir Ermeni Öğrencilere Tepki

Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER), misafir Ermeni öğrencilerin sınır dışı edilmesi için ilgili bakanlıklara mektup yazdı.

Ermeniler Sarıkaya'yı Ziyaret Etti

Yıllar önce Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Burunkışla köyünden İstanbul'a göç eden Ermeni vatandaşlar her sene gelenek haline getirdiği ziyaretlerine bu senede sürdürdü… İstanbul Kocamustafapaşa Burunkışla Ermeni Derneği Başkanı Hovsep Arzuman, köyleri ziyaret etmelerindeki amaçlarının burara gelen 50 kişilik gurupta birçoğunun anne ve babaları burada doğduğunu belirterek, "Benim babam da 1922 yılında Burunkışla köyünde doğdu, bu vesile ile babamın doğduğu köyü görmek, ziyarette bulunmak, köy yaşantısının nasıl olduğunu ve işlerin nasıl yürüdüğünü merak ettiğimiz için gelip ziyarette bulunmak istedik.

2005'te 6-7 Eylül Sergisi'ne Kim Saldırdı?

Korhan Gümüş
Güvenlik güçlerine saldırı sırasında onlara çekilme emrini kim verdi? Saldırganlar hakkında teşhis edilmelerine rağmen neden soruşturma açılmadı? Emir verenler ve azmettirenler kimlerdi?

Bulgar vakıflarını da harekete geçti

Öge Demirkan
Bulgar Vakfı Şişli’deki milyarlık araziyi istiyor. Bu vakıflar içinde Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı da yer alıyor. Vakıf, İstanbul, Şişli’de bulunan ve E-5’e komşu olan binlerce metrekarelik arazinin tapusunu almak için başvuru kararı aldı. Eğer Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuruyu kabul ederse; içinde Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Şişli Anadolu Teknik Lisesi, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Türkiye Gazetesi Hastanesi gibi birçok binanın bulunduğu, Abide-i Hürriyet Caddesi, E-5, Çağlayan Meydanı ve Darülaceze Caddesi arasında kalan arazinin tapusunu vakıf adına işleyecek.

Büyük utancın 56'ncı yılı

56 yıl önce İstanbul'da yaşayan gayrimüslimler bir yalan haberle hedef haline getirildi. Selanik'te Atatürk'ün evine Yunanlılar tarafından bomba atıldığı haberinin yayılması üzerine, 6 Eylül 1955’te ellerinde kazma, balta ve sopalarla sokaklara dökülen binlerce kişi gayrimüslimlere ait ev ve işyerlerini yakıp yıktı.

Hyelist Ve Hyetert’in Yıldönümü Kutlandı

Hyelist’in kuruluşunun 13. Hyetert’in kuruluşunun 10. Yılı Ataköy İspirtohane’de yemek ve kokteylle kutlandı.

6-7 Eylül Olayları'ndan azınlık mallarının iadesine

Pınar Akyasan / Yeni Şafak
AK Parti hükümetinin azınlık malları ile ilgili yaptığı son düzenlemeyi 6-7 Eylül 1955'de yaşananlar ışığında değerlendirmek; hükümetin attığı bu önemli adımı daha anlaşılır kılacaktır. Aynı zamanda bu adımın azınlıklara bir "jest olmadığını", bilakis hakların iadesi olduğunu görmemizi sağlayacaktır.

Ermeni soykırımı İsrail Palamentosu'nda

İsrail'den 'soykırım' atağı İsrail, Mavi Marmara raporunun ardından 5’li önlem paketi açıklayan Türkiye’ye karşı atağa geçiyor. İsrail Parlamentosu’nda “Ermeni soykırımı” iddialarının gündeme gelmesinin planlandığı ifade ediliyor… Habertürk'ün haberine göre, Mavi Marmara olayı sırasında “yaralanan” İsrail askerleri için Türkiye’den tazminat talep edilmesi gerektiğini savunan Eldad, “Ermeni soykırımının tanınması için” parlamento açılır açılmaz bir tasarı sunacağını söyledi.

GM Haklarında Büyük Adım, Fakat...

Baskın ORAN
AKP hükümetini gayrimüslim Türkiyeliler (GM'ler) açısından tebrik ederim. Onun iktidarında, bu insanlara ulus-devletin 1920'lerden beri yapageldiği mezalim epey azaldı. Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bunun son örneği. Fakaaat, yine hemen söyleyeyim ki, bu öyle katiyen "Tek maddelik devrim" falan değil. Aşağıda maddeyi vereceğim ve sorunlu yerlerini "Sorun-1, 2, 3" vs. diye işaret ederek bilahare izah edeceğim.

Biz Rumlar çok çektik ama bu hükümetten değil!

Ezgi Başaran /Radikal
Binlerce bağımlıyı arındıran Balıklı Rum Hastanesi Başkanı Karayani’den çarpıcı açıklamalar: Başbakan’a mektup yazıyorum. eve götürüyormuş… Eski hükümetler biz bir şey dediğimizde yüzümüze bile bakmazdı. Diyeceğim şu; evet biz Rumlar çok çektik ama bu hükümetten değil. Maalesef İsmet İnönü’yle başladı bizim zorluklarımız. Onun zamanında sadece Rumlar, Ermeniler değil Türkler de çekti.  

6-7 Eylül travması 56 yıldır sürüyor

Safiye Alağaş / Ferhat Çelik
Özel Harp Dairesi Başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun, “Başarılı bir özel harp işidir” şeklinde tanımlandığı; Rum, Ermeni ve Yahudi yurttaşlara yönelik saldırıların yapıldığı 6-7 Eylül olaylarının üzerinden 56 yıl geçti, ancak olayların yarattığı travma tanıkların belleğinde ilk günkü gibi duruyor.