Etiketler

Erivan ‘2012 Dünya Kitap Başkenti’ ilan edildi

UNESCO  geçen yıl aldığı kararla Erivan’ı ‘2012 Dünya Kitap Başkenti’ ilan etti. Kitap başkenti etkinlikleri 23 Nisan 2012 tarihinde başlayacak. Dün Ermenistan Kültür bakanlığı çağdaş sanat bölümü başkan yardımcısı, yazar  Seyranuhi  Geğamyan  bir yıl sırasında  birçok etkinliğin düzenleneceğini açıkladı.

Stuttgart’ta Ermeni Kültürü Haftası

Anahit Hovsepyan
Kültür günlerinin startı 16 Eylül’de saat 19:00’da Stuttgard Liederhalle’de Ermenistan’ın Almanya büyükelçisi Armen Martirosyan’ın açılış konuşması ve akabinde kompozitör Robert Amirkhanyan’ın da katılacağı «Ermenistan’ın Sesi» başlıklı eserin Seda Amir-Karayan tarafından icrasıyla başlayacak.

Zihindeki asker

Türkiye'deki uluslaşma süreci 'Şarklı' bir nitelik taşır. Balkanlar'dan başlamak üzere Şark'a doğru uluslaşma süreci, Batı'dan farklı olarak dil merkezli değil, din merkezli olmuştur. Türkiye'deki "ulus oluşumu"nun temelinde de temel olarak 1830'larda başlayan, kökü daha eskiye, Osmanlı'nın ilk toprak kayıplarına giden ve biteviye Anadolu'ya doğru akan yaklaşık 150 yıllık bir Müslüman göçü görülür.Gayrimüslim nüfusun şu veya bu şekilde Anadolu'dan uzaklaştırılması, dinden hareketle yapılan nüfus ayıklanması, uluslaşma sürecinde madalyonun diğer yüzünü oluşturur.

Ermenistan-Diaspora Panarmenyan Forumuna50 ülkeden 500 temsilci katılacak

Diaspora Bakanlığı basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Panarmenyan Forumun açılış töreninde açılış konuşmasını Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve DKC cumhurbaşkanı Bako Sahakyan yapacaklar.

Erivan’da «Ermenilerin İstanbul Kültür Yaşamındaki Yeri» Başlıklı Bir Konferans Gerçekleştirilecek

16 Eylül’de Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi (EUBA) Oturum Salonu’nda ″Ermenistan’da İstanbul Ermeni Toplumu Günleri″ Programı çerçevesinde «Ermenilerin İstanbul kültür yaşamındaki yeri» başlıklı bir konferans ve Garo Kürkman’ın kitaplarının sergisi gerçekleştirilecek.

Azınlık Malları Arap Ortodoks Kilisesinin başına gelenler.

Abdullah Ayan   
19.yüzyılın ortasında dikkatleri çekmeye başlayan küçücük köye doğu Akdeniz’in her yerinden geldi insanlar.
 Ama özellikle Arapça ve Fransızca’ yı anadil olarak konuşan Lübnan’ lılar dikkat çekti. Dürzîlerle girdikleri silahlı mücadeleyi kaybeden Marunîler, Arap Ortodoksları, kısa zamanda zenginleşme hayali kuran Suriye, Mısır, Lübnan kıyılarından gelenlere ev sahipliği yapmaya başladı, çiçeği burnundaki sahil kasabası. (Dürziler o tarihte Lübnan dağlarında Osmanlı’ya da kan kusturmuştu).

Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü vesilesiyle Moskova’da büyük bir etkinlik düzenleniyor

Rusya Ermenileri Birliği (REB) başkan  yardımcısı Levon Manukyan’ın verdiği bilgiye göre Rusya’nın toplumsal ve siyasi kurumlarının temsilcileri, kültür dünyasından isimler, gençler davet edildiler. Rus ve yabancı sanatçıların vereceği konser sonrasında havai fişek gösterisi yapılacak.

Primate's Message - Armenia Celebrates 20 Years of Independence

On September 21, 1991, the people of Soviet Armenia flooded the voting polls and exercised the right guaranteed in the Soviet constitution to conduct a referendum to secede from the Soviet Union and declare independence. Over 99 percent of voters approved the republic's commitment to independence. Thus the third Republic of Armenia was born.

Sezen Aksu'dan Kardeş Türküler'e övgü

Bora Bağcıbaşı
İkinci yarının başında derin yırtmaçlı mavi kıyafetiyle sahneye çıkan Sezen Aksu, 4 parça seslendirdi. Sahneden Arto Tunçboyacıyan’a "Nöbetçi kayınbirader" diyerek seslendi ve onun bestesi olan "Vazgeçtim" parçasını seslendirdi. Sahneden inmeden önce "Kardeş Türküler’e teşekkür etmek istiyorum. Hiç durmadan sonsuz bir dirençle bize kardeşliğimizi hatırlatıyorlar" dedi.

Report From Poland

by George Bournoutian
George Bournoutian is senior professor of Middle Eastern and East European History at Iona College, and a visiting professor of History at Columbia University, NYU, Tufts, University of Connecticut, Cal. State University Fresno, Ramapo College, and Glendale Community College. He is the author and translator of more than two dozen books. Although I was invited to present a paper at the conference on the Armenians in Poland last year, the eruption of the volcano in Iceland postponed my visit.  I was asked to come this year to examine the Armenian archives in Warsaw and to meet with the scholars who are currently working on Armenian topics. My knowledge of Polish and my mother’s Polish origins opened numerous doors and I found a treasure trove of Armenian manuscripts, rare books, and paintings.

Ermeni cemaati, Surp Gragos Kilisesi'ni kendi restore ettirdi!


Özlem Ertan 
Diyarbakır'daki Ermeni Kilisesi, 22 Ekim'de açılıyor. Kültür Bakanlığı, "Biz restore edersek müze olur" deyince, cemaat kiliseyi kendi imkanlarıyla restore ettirdi. 3 bin metrekarelik geniş bir kompleksin içindeki Surp Giragos, yüzölçümü 1300 metrekare.

İstanbul Ermenileri «Talar» Müzik ve Dans Topluluğunun Ermeni kıyafetleri defilesi

16 Eylül’de Gümrü Vahan Acemyan Devlet Drama Tiyatrosunda  Diaspora Bakanlığının «Ermenistan’da İstanbul Ermeni Toplumu Günleri» Programı çerçevesinde İstanbul Ermenileri «Talar» Müzik ve Dans Topluluğunun Geleneksel Ermeni kıyafetleri defilesi yapılacaktır.

Aleksandr İskandaryan: Rusya Ermenistan için özgün bir güvenlik şemsiyesidir

Rusya Ermenistan için özgün bir güvenlik şemsiyesidir. Ancak bu Rusya’nın diğerlerinden daha iyi olduğu veya bu ülkelerin birbirini sevmelerinden değil, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde hiçbir diğer kuruluş buraya gelip Rusya’nın icra ettiği rolü yapmaması sebebiyledir.

Hrant Dink Ödülü Ahmet Altan'a verildi

Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ''Uluslararası Hrant Dink Ödülü''ne gazeteci Ahmet Altan ve Meksikalı gazeteci Lydia Cacho layık görüldü.

Erivan’da «Ermenilerin İstanbul kültür yaşamındaki yeri» başlıklı bir konferans gerçekleştirilecek

16 Eylül’de Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi (EUBA) Oturum Salonu’nda ″Ermenistan’da İstanbul Ermeni Toplumu Günleri″ Programı çerçevesinde «Ermenilerin İstanbul kültür yaşamındaki yeri» başlıklı bir konferans ve Garo Kürkman’ın kitaplarının sergisi gerçekleştirilecek.

Üç Yazar Üç Dilden Sesleniyor

Nilay Vardar
Sur Belediyesi'nin Diyarbakırlı Kürt, Ermeni ve Süryani Diken, Margosyan, ve Faik'in kitaplarını üç dilde yayımladığı "Üç Dilli Üç Kİtap" projesi tanıtıldı...Proje kapsamında Diyarbakırlı Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan'ın "Gavur Mahallesi" Ermenice, Kürtçe ve Türkçe, şu anda hayatta olmayan Süryani yazar Naûm Faik'in "Beth-Nuhrin" kitapları Kürtçe, Türkçe ve Süryanice, Kürt yazar Şeyhmus Diken'in "Diyarbekir El Sallıyor" Türkçe, Kürtçe, İngilizce yayımlandı. Ayrıca Diken'in kitabına Ermeni udi Yervant'ın müzik CD'si de eşlik ediyor.

Açıkhava'da kardeşlik şöleni

Kardeş Türküler dün akşam Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde verdiği konser ile dinleyenlere müzik şöleni sundu, "Yeni bir güne merhaba" dedi. Konserde barış ve kardeşlik mesajları verildi… Kardeş Türküler'e Okmeydanı Halkevi Çocuk Korosu, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu Dans Grubu, Arto Tunçboyaçiyan, Onno Tunç'un kızı Ayda Tunç, Ara Dinkjiyan ve Sezen Aksu eşlik etti.

Başbakan Erdoğan, Kıpti Lider Papa Şenuda İle Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyaretinin son gününde Hıristiyan Kıpti Cemaati lideri Papa Şenuda ile görüştü.Abbasiye Katedrali'nde gerçekleşen ziyarette Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de eşlik etti.

Daşnaksutyun ve Miras Partileri Ermeni-Türk Protokollerinin Millet Meclisi Gündeminden Çıkarılmasını Öneriyor

Ermeni Devrimci Federasyonu-Daşnaksutyun milletvekili Dış İlişkiler Daimi Komisyonu başkanı Armen Rustamyan, Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye Millet Meclisi protokollerin görüşülmesi konusunu gündemden çıkardığından, Ermenistan Millet Meclisinin benzeri adım atabileceğini söyledi.

Ermenistan Tarih Müzesi’nde Yeni Sergi: «Sovyet Ermenistan’ı ve Bağımsız Ermenistan»

Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde «Sovyet Ermenistanı» ve «Bağımsız Ermenistan» sürekli sergisi Ermenistan Tarih Müzesi’nde açıldı.«Sovyet Ermenistanı» sergisinde ilk kez 1920 yılında Ermenistan’ın sovyetleştirilmesi ve izleyen 70 yıla ilişkin istisnai belgeler, fotoğraflar, ünlü devlet adamlarının bireysel eşyaları sergileniyor. Sergi malzemelerini açıklayan bilgi notları, haritalar ve kronolojik tablolar devlet düzeni, ülke ekonomisi, kültür ve gelişimini ortaya koyuyor.

Dink'in arkadaşlarından Başbakan'a mektup!

Agos gazetesi yazarı Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de sokak ortasında vuruldu. Yaşasaydı yarın 57 yaşına basacaktı. Dink'in doğum günü öncesinde, arkadaşları Başbakan'a bir mektup yazdı ve ''daha derine inmeyi engelleyen o 'büyük kasabanın sırrı nedir?' diye sordu.

Leyboristler: «Sahakaşvilinin hain grubu» Ermenice ve Azericeye resmi dil statüsü vermeyi planlıyor

Açıklama Gürcistan Leyboristler Partisi sekreteri Georgi Gugayev’in 13 Eylül’de yaptığı basın brifingiyle geldi. Gugayev açıklamasında ″Amerikan Ermeni Lobisinin tertibi ve Sahakaşvili’nin hain grubu eliyle ülkemizi bölme yönünde yeniden bir millet karşıtı karar alınması öngörülüyor.  Bu kararın lehine oy kullanan tüm milletvekilleri, Gürcistan tarihine vatan hainleri olarak girerler″ dedi.

Anadolu”da Acı Çeken İnsanlar

Nurettin Degirmenci
Anadolu asırlarca doğaya yabancı yöneticilerin hâkimiyetinde kalır. Doğaya yabancı olanlar, insanı tanımaz ve onlara yabancı olurlar… Anadolu”da, dış etkilerin baskısı ile silahlar gelişir ve çoğalır, savaş sürekli artar, çalışma ise bilinmez ya da ilkel seviyede kalır. Üretim araç-gereçleri 1000 yıl önceki seviyeden ileriye geçemez. Kürtler, Türkler, Araplar, Ermeniler, Rumlar, Süryaniler… Müslümanlar, Aleviler, Hıristiyanlar, Zerdüştler… Hep acı çeker. Niçin? Ürün az, sınırlı ürüne bakan göz sayısı fazladır. Yoksulluk, açlık insanları vahşi yapar. Bu koşullarda gözler zayıfların üzerine çevrilir. Anadolu”da göreceli olarak Ermeniler eğitimli, doğaya yakın ve zengindirler. Zenginlikleri başlarına dert olur; Kürtler, Türkler, Araplar, Çerkezler… Kendilerine saldırır. Sadece saldırmakla kalmaz; canlarını alır, mallarını-mülklerini yağma ederler. 

Devlet Baba ‘evlat’ ayrımını bırakıyor mu?

Sedat Gülmez / Aksiyon
Devlet mal geri verimiyle bir kapı araladı. Zorluk ise teknik gelişmeleri toplumsal barışa dönüştürecek algı yönetiminde. Eğitim öncelikli çalışmalar birinci ve en önemli basamak. Akabinde şimdiye değin çiğnenen tüm vatandaşlık haklarının devletçe tazmin edilmesi gerekiyor, ırk ve din ayrımı gözetmeksizin. Çünkü bu minvaldeki (zorla el konulan Müslüman vakıf mallarının da iadesi gibi) adımlar azınlıklara taviz verildiği söylemine sarılan kesimlerin elini zayıflatacak ve idarenin hak gözetmeksizin insan temelli hareket ettiğine vurgu yapacak. Yine devlet-cemaat ilişkisinin cemaat-toplum ilişkisine dönüştürülmesi gerekiyor. Bu da sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Nihayet, sayıları binlerle sınırlı kalan gayrimüslim vatandaşlara güvenilmesi artık çözüm odaklı siyasetin bir parçası olmalı. Bu durum hükümetlerle de sınırlı kalmayıp devlet politikası hâline getirilmeli.

Karstaki Yegişe Çarents’in evi harabeye dönmüş

34 kişilik Ermeni grubu Ermeni edebiyatının önemli isimlerinden birisi olan ünlü şair Yegişe Çarents’in 1897′de doğduğu evi gezdi. Kars kent merkezinde bulunan Sukapı Mahallesi, Millet Bahçe sokaktaki evini ziyaret eden Ermeniler anma töreni yaptı. O evi şimdi viraneye dönmüş.

Bir Zamanlar Bitlis Ermenileri…

Hişyar Barzan Şerefhanoğlu
Bitlis İktidar gücünü elinde bulunduranların ekonomik hırslarının bir halkı nasıl toptan yok etmeye adım adım götürdüğünün tarihteki ilk belirgin örneği olan 1915 Ermeni katliamı, neredeyse bir asrı geride bırakacak. Katliam, sürekli bir etnik mesele olarak algılansa da o günden bu yana yaşananlar açıkça gösteriyor ki Ermeni meselesi, anlatılanın aksine bir Ermeni-Müslüman çekişmesinden öte, yüzyılın ilk en büyük ekonomik kavgasıdır. Konuyla ilgili araştırma haberimizde katliamın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Bitlis’i ele aldık. Bitlis ve ilçelerinde sürülen ve katledilen Ermenilerin mallarının devlet bürokrasisi tarafından çeşitli entrikalar ve oyunlarla, çıkarılan garip kanunlarla nasıl talan edildiğini inceledik…

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Dini Özgürlükler Raporu

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın dini özgürlükler raporu, Türkiye’de anayasanın dini özgürlükleri koruduğunu, devletin de bu yasaları uyguladığını belirtiyor. Ancak rapor, anayasadaki laik devlet yapısının varlık ve bütünlüğünün korunmasına yönelik düzenlemelerin dini özgürlükleri kısıtladığının altını çiziyor.

Hillary Clinton'dan Erdoğan'a kutlama

75 yıllık yaraya neşter! ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türkiye'nin dini hoşgörü iklimini geliştirme yolunda ciddi atımlar attığını gördüklerini belirterek, hükümetin azınlık mallarının iadesine ilişkin kararından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Ermenistan ulusal azınlık temsilcileri kendi bayraklarıyla Aragats Dağına çıktılar.

 ″Hayasa″ Gençlik Toplumsal Örgütü «Birlikte Aragats’a doğru» başlıklı bir keşif gezisi düzenledi, etkinliğe Ermenistan’da yaşayan farklı ulusal azınlık temsilcileri katıldılar.

Western Diocese e-Newsletter

St. Leon Armenian Cathedral - Zorayan Museum & Stephanie's Art Gallery Request the pleasure of your company for  the honoring exhibition of French Armenian artist Jean Carzou  (1907-2000) "La rue du village" Oil on canvas Opening Reception Thursday, September 15, 7:00 p.m. - 10:00 p.m.

Turkish Historian: The Diaspora Stole my Work!

by Nora Vosbigian 
The recent publication of "Talaat Pasha's Report on the Armenian Genocide" by Ara Sarafian (Gomidas Institute, 2011) has prompted an angry outburst from the Turkish historian Murat Bardakci. According to Bardakci, who denies the Armenian Genocide, Sarafian's work is based on plagiarism and outright theft (HaberTurk 8.Aug.2011).

Özgür ve adil bir dünya için

Ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan kişi ve gruplara verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü 2011 sahiplerini buluyor.

5 Eylül 1938: Atatürk, vasiyetini yazdırdı

Türkiye'de okula giden her çocuk, Atatürk'ün pembe boyalı bir evde doğduğunu bilir, küçükken kargaları kovaladığını bile. Hatta "birdirbir" oynarken ben eğilmem! diyerek oyunbozanlık yaptığını da öğrendik, ancak örneğin Atatürk'ün muazzam bir servet sahibi olduğu gibi öğrenmediğimiz şeyler de var. Vasiyetinde taşınır ve taşınmaz mallarını CHP'ye bırakan Atatürk'ün serveti göz kamaştırıyor.

'Belgeler silinmekle kalmadı, karartıldı'

Başbakan Erdoğan, Ermeni soykırımına ilişkin "herkes arşivlerini açsın" çağrısı yaparken, Ankara'nın soykırım belgelerini yok ettiği ortaya çıktı…  Araştırmacı yazar Sait Çetinoğlu, "Wikileaks belgelerinde Ermeni Soykırımına ilişkin gizli belgeler yıllardır söylediğimiz bilgileri doğrulamaktadır. Mesele sadece arşiv bilgilerinin silinmesi, karartılması ve yok edilmesi değildir. Bunların yanında yalan bilgi üretilmekte ve bunların yayılması karartmanın türevlerinden biridir. Üstelik bu konuda önemli miktarlar harcanmaktadır" dedi. (Halaçoğlu doğru söylerse şaşmak gerekir.HYETERT

Uruguay Parlamentosu, Ermeni Soykırımı Müzesi kurulması konusunu görüşecek

Uruguay Parlamentosu üyesi Rafael Michelini, devlet bütçe gider kalemleri içine Ermeni Soykırımı Müzesi kurulması konusunun da yer almasını önerdi. Asbarez.com’un verdiği bilgiye göre; Müze devlet tarafından tahsis edilecek bir binada işleyecek ve Soykırım Araştırmaları Merkezine sahip olacak.

ARMENIAN ORTHODOX CHURCH DIOCESE OF DAMASCUS


Bravo Kılıçdaroğlu!

Engin Ardıç
Derken, Sayın Kılıçdaroğlu, dış politika incilerinin üstüne öyle bir yerli tüy dikti ki... Bir heykel açılışına katılmış.Öyle ya, başbakan heykel yıkan adam, muhalefet lideri heykel yapan adam... Enteller sevinmişlerdir.Ne heykeliymiş bu, ortalıkta yüzlerce örneği "kötü sanat ve yeteneksiz heykeltraş" anıtı olarak bulunan Atatürk anıtlarından biri mi?Hayır. Mahmut Esat Bozkurt heykeli. Kendisi Kuşadası çocuğu olduğu için Kuşadası'na heykelini dikmişler. (Belediye CHP'li... Kıyılar onların, dağlar da biz ayıların ya...)Mahmut Esat... Yani, "azınlıkların bu ülkede ancak uşak olarak, hizmetçi olarak yaşamaya hakları vardır" demiş olan anlı şanlı Adalet Bakanı... Daha da ileri gidip azınlık haklarını ancak "köle olmak hakkı" olarak tanımlayan ve bizzat varlığıyla Lausanne Antlaşması'nın karşısına bir hakaret anıtı gibi dikilen adam. Şimdi anıtını, tam da azınlık vakıflarına ait ve devletin el koymuş olduğu gayrimenkullerin iade edildiği gün yapıyorlar. Bu bir muhalefet biçimi olmasın?... Birtakım kart faşistlerin Mahmut Esat'ı yerlere göklere sığdıramamalarını anlarım ve onlara bir şeycikler demem.Fakat büyüklerin ellerinden, Kılıçdaroğlu'nu "solcu lider" sanan solcuların eşek kesiminin de gözlerinden öperim.

‘Bavul dolusu Ermeni belgesi kaçırıldı’ tartışması büyüyor

Emre Öztürk
Tarihçi Prof. Dr. Halil Berktay, “…Ben de kendisine konu hakkında bildiklerimi anlattım. Anlattıklarım arasında 1918 yılında, 1. Dünya Savaşı sonunda İttihatçı liderler yurtdışına kaçarken Harbiye Nezareti’nde büyük bir belge temizliği olduğunu söyledim. İttihatçıların önemli isimlerinden Dr. Bahattin Şakir’in bavul dolusu belgeyle gittiğini ve bu belgelerin halen arandığını söyledim. Ayrıca Turgut Özal döneminde belgelerin açılması direktifi verdiğini ve emekli Büyükelçi Muharrem Nuri Birgi’nin yanı sıra emekli diplomat ve iki emekli generalden oluşan bir heyetin önceden devlet arşivlerine girdiğini söyledim.”… MHP Milletvekili ve eski TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu: “Ben 1989 -1992 yılları arasında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı vekilliği yapan bir kişi olarak Osmanlı arşivlerindeki bir belgenin yok olmasına imkan olmadığını söylüyorum. (Gel de inan. HYETERT)

Ermeni Ayininin Ardından

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van'ın her geçen gün daha da önemli bir merkez konumuna geldiğini belirterek, "Yıllardır sahip olduğumuz değerlerin kullanılmaması nedeniyle maalesef ilimiz hak ettiği değeri görememişti" dedi. Nadiroğlu, binlerce Ermeni vatandaşın Akdamar Kilisesi'nde sorunsuz bir şekilde ibadetlerini yerine getirdiğini, bu konuda tüm Van halkının gerekli duyarlılığı gösterdiğini ve gelen konukların da buradan memnun ayrılmasının Van ve ülke adına önemli bir kazanç olduğunu belirterek, "İlimizin turizmde artık bir marka şehir oluyor, dedi. ( Bir de Ahtamar demeyi ve Surp Haç Ermeni kilisesinin isimini öğrenseler çok şey olacak. HYETERT).

ARMENIA IMPRINTS OF A CIVILIZATION

Exhibition on the Occasion of the Fifth Centenary of Armenian Printing. Correr Museum – National Archaeological Museum -Marciana Natıonal Library / Venice- 16 December 2011- 10 April 2012; Curators: Gabriella Uluhogian – Boghos Levon Zekiyan – Vartan Karapetian

Berktay: Soykırım belgeleri temizlendi

Yeni ortaya çıkan bir ABD kriptosuna göre, tarihçi Halil Berktay, Amerikalı yetkililere, Osmanlı arşivlerindeki “soykırım belgelerinin geçmişte iki kez temizlendiğini” söylemiş. Emekli büyükelçi Birgi ise “Ermenileri gerçekten kesmişiz” demiş… ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çıkışlı, Başkonsolos David Arnett imzalı ve 2004 tarihli bir kripto.“Ermeni ‘soykırımı’ ve Osmanlı arşivleri” başlıklı belgenin bir bölümünde arşivlerin “eksiksiz” olup olmadığı sorgulanırken, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Berktay’ın görüşlerine yer veriliyor. Berktay, biri 1918’de İstanbul’un İngilizlerce işgali ertesinde, biri ise Turgut Özal döneminde olmak üzere arşivlerin iki kez “temizlendiğini” öne sürüyor.

Akdamar ayinine yoğun ilgi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ilki geçen yıl yapılan ayinin ikinci ise cep telefonun hoparlöründen verilen çan sesiyle saat 11.00 sıralarında başladı.Piskopos Sahak Masalayan tarafından yönetilen ve Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın da katıldığı ayin yaklaşık 3 saat sürdü.Daha sonra dışarıda kutsanmış ekmek dağıtımı yapılarak dualar edildi. Yapılan duaların ardından bu sene ikincisi yapılan ayin sona erdi.

İsrail ve Ermenistan

Fikret Ertan
Avivi'nin ziyaretinin arkasının da mutlaka geleceği de elbette bugünden söylenebilir. Üstelik Türkiye ile yaşadığı derin kriz sebebiyle İsrail'in Ermenistan ile ilişkilerde yeni adımlar atmasının mümkün olduğu da ileri sürülebilir. Nitekim Lieberman'ın Yediot Ahronot gazetesinde çıkan Türkiye'yi rahatsız etme planına göre İsrail Ermenilerle işbirliğini kolaylaştıracak adımlar atacak, Lieberman'ın kendisi de bu ay Washington'a yapacağı ziyarette Ermeni lobisi yetkilileri ile de bir araya gelecek, bunlara Kongre'de Türkiye karşıtı işbirliği yapma tekliflerinde bulunacak. Bunlar ne kadar olacak; bilmiyoruz; ama Türkiye'nin gelişmeye başlayan İsrail-Ermenistan ilişkilerini dikkatle izlemesi gerektiğini söylüyor, tedbirlerini şimdiden almaya başlamasına dikkat çekiyoruz.

Akdamar'da çanlar ikinci kez çalındı

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan ve 95 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl "Kutsal Haç Yortusu"nda ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl ikinci ayin de gerçekleşti…  Ayini yöneten Episkopos Sahag Maşalyan ayin sonrası teşekkür konuşması yaptı. Maşalyan barış ve kardeşlik mesajları verirken, "Buradan bir barış duası yapıyoruz. Bu güzel topraklar en çok bunu özlemiş olmalı" dedi.

ABD 11 Eylül saldırılarında ölenleri anıyor

Amerikalılar, yaklaşık 3 bin kişinin yaşamını yitirdiği 11 Eylül saldırılarının 10. yıl dönümünde ölenleri anmak için bir araya geliyor.

Azınlıkların bitmeyen çilesi

Abdullah Yavuz Altun
Azınlıkların mülkleri iade ediliyor. Devlet açısından bakıldığında, durum "hakkın iadesi" oluyor. Ancak tartışılsa da, azınlıklar açısından, iktidardan gelen ciddi bir "jest" bu. Neden böyle olduğunu anlamanın bir yolu Islahat Fermanı'ndan bu yana bu topraklarda yaşayan gayrimüslimlerin başlarından geçen hikâyeye bakmaktan geçiyor...

Ahtamar Bayraklarla Donatıldı

Akdamar Kilisesi'nde bu yıl ikincisi yapılacak ayin için Van'a gelen Ermeni Hıristiyanlar teknelerle adaya taşınmaya başlanırken, Akdamar adası ise Türk bayraklarıyla donatıldı… Ayin dolayısıyla Van Emniyet Müdürlüğü adada ve iskele çevresinde ise çok sayıda polis görevlendirdi. Emniyet Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren dedektör köpekleri adada bomba ararken, İl Jandarma Komutanlığı'na ait sahil güvenlik timleri ise gölde otomatik silahlarla güvenlik önlemi aldı… Saat 11.00'da başlayacak ayini, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan yönetecek. Ayini ulusal ve yabancı medya kuruluşlarından yaklaşık 80 basın mensubu izleyecek. (Aktamar değil, Ahtamar ya da Ağtamar olmalı, Ahtamar kilisesi değil Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesi- HYETERT)

Karabağ şiirlerim İran'da idam sebebi

Kübra Sönmezışık
İran Azerisi Habib, İran'ın Ermenistan'la yakın ilişkilerinden dolayı, Azeri kimliğiyle maruz kaldığı baskı ve aşağılamalara karşı çıktığı için İstanbul'a gelen gönüllü bir sürgün. İran'da konuşulması yasak olanları dillendirmek istiyor. Bunları orada söylemekse kolay değil: Cezası idam.

'Diasporayı değiştirecek tek şey kaldı'

Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, yarın Akdamar Kilisesi'nde gerçekleştirilecek ayinle ilgili, ''İnanıyorum ki, Surp Haç Kilisesi'nin ayine açılması vesilesiyle artık Ermeni toplumu, diaspora da buraya akın edecek ve akıllarındaki bazı düşünceler değişecek'' dedi.

Lieberman'dan Yedioth Ahronot'a yalanlama

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, dün İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesinin İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye karşı bazı planların hazırlığı içinde olduğu yolundaki haberini yalanladı…  Ehud Yaari, ''Açıkça söyleyin, PKK terör örgütüne silah vs. sağlama gibi, yardım etme konusu konuşuldu mu?'' diyerek, sorusunu yineledi. Lieberman, soruya bu kez ''Hayır, kesinlikle konuşulmadı'' karşılığını verdi.