Etiketler

Tarih Kitapları Yine Sınıfta Kaldı

Emre Ertani
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye  Kurulu'nun 2009'da ders kitabı olarak okutulmasına izin verdiği ortaöğretim 10. sınıf tarih kitabında Süryanilere yönelik ayrımcı ifadelerin Radikal gazetesinde "Süryani çocuklara tarih şoku" başlığıyla yer alması, kamuoyunda yankı uyandırdı.Kitapta, Süryanilerin dışında Ermeni ve Rumlarla ilgili nefret söylemi olarak tanımlanacak ifadeler de yer alıyor. Ermeniler, Rumlar Süryaniler "hain", "dış güçlerin emrinde" ve "bölücü" olarak gösteriliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz, MEB Talim ve Terbiye İnceleme Kurulu'undan adını vermek istemeyen bir yetkili, "Belki biraz sert olmuş olabilir, kitapta yazılanlar o zaman yaşanmış tarihsel gerçekler" derken, MEB'in konuyla ilgili olarak çalışma başlattığı öğrenildi.

Türkiye'den "soykırım" tepkisi

Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adaylarından Sosyalist Francois Hollande'ın, 1915 olaylarının inkârının suç sayılmasını öngören yasa teklifinin tekrar senato gündemine alınma vaadi, Türkiye'nin tepkisine yol açtı. Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Hollande'a yazdığı bir mektupta, Türk hükümetinin, konuyla ilgili sert tepkisini dile getirdi.

İstanbul’daki Rum azınlık okullarında kitapsız eğitim

İstanbul azınlık basın organlarından Apoyevmatini gazetesi 29 Eylül 2011 tarihli sayısında Rum azınlık okullarında 2011-2012 eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen Yunanca dilindeki ders kitaplarının yetkili makamlar tarafından onay verilmediği gerekçesiyle hâlâ dağıtılmadığını yazdı.Yunanca kitapların Talim Terbiye Kurulu’ndan onay beklediğini ifade eden Apoyevmatini, azınlık öğrencilerinin kitapsız eğitim yaptıklarını belirtti.

Başbakan: Ermenistan turizm potansiyelini tam anlamıyla kullanmıyor

Açıklama bugün 30 Eylül’de ″Golden Tulip″ Otelinde Turizm Gününe yönelik etkinlik esnasında yaptığı konuşmada Ermenistan başbakanı Tigran Sarkisyan’dan geldi. Başbakan özellikle devletin de finansal katkıda bulunduğu, Ulusal Rekabet Fonu tarafından Tatev Manastır Kompleksinde gerçekleştirilen yatırım programının önemini kaydetti. Sarkisyan ″Hükümet turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve realizasyonu işinde özel sektör tarafından inisiyatifler görürse, altyapı inşaasının sorumluluğunu kendisi üstlenmekte″duyurusunu da yaptı.

Fransa cumhurbaşkanıyla beraber Charles Aznavour da Ermenistan’a geliyor

ITAR-TASS’ın verdiği habere göre; Fransalı Ermeni şansonye Charles Aznavour Fransa cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy’ye Ekim ayında Ermenistan’a yapacağı ziyaret esnasında refakat edecek.

Karen Bekaryan: Ermeni-Türk ilişkilerinde ilerleme yok

Siyaset bilimci Bekaryan, “Şimdi top Türkiye’nin sahrasında. Ancak Türkiye’nin yapacağı adım  dünya halklarının gözünü boyamak için değil, gerçek ve samimi bir adım olmalı.  Böyle bir adım mesela sınırın açılması, diplomatik ilişkilerin kurulması bölgesel sorunlarda daha yapıcı tutum olabilir. Bunlar yapılırsa, Ermeni-Türk ilişkilerinde ilerleme kaydedilebilir” diye konuştu.

Özgürlük Meydanına çadırlar kuruluyor; mitingler dizisi ise yarın saat 15:00’te başlıyor

Özgürlük Meydanında şu anda çadırlar kuruluyor. Çadırların sayısı 10’a ulaşmakta. Toplananların bir kısmı müzik eşliğinde dans ediyor. Ermeni Ulusal Hareketi başkanı Aram Manukyan, Ermeni Ulusal Kongresinin sürekli miting kararı çerçevesinde yarın saat 15’de olağan miting gerçekleştirileceğini ilan etti.

ROŞ AŞANA

Roş Aşana Yahudi takvimine göre Yeni Yıl Bayramı olarak kutlanır. Bu gün ile birlikte ‘Atseret Yeme Hateşuva’ denilen on günlük nedamet ve ibadet günleri başlar. Tişri ayının ilk günü -Yılbaşı- Roş Aşana olarak anılır. Bu yıl Roş Aşana Bayramı’nı 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde kutlayacağız. Şana Tova...'

Roş Aşana

Yahudiler asırlardır Ay takvimi kullanırlar. Ancak Ay’ın kendi çevresi ve Dünya çevresindeki turu 29,5 gündür. 29,5 X 12= 354 gün eder. Dünyanın Güneş çevresindeki turu bir yıl olarak tanımlanır. Bir yıl 365 gün 6 saattir… Yahudilerin Yeni Yılını kutlar; sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Meghri’de «Ermeni-İran Dostluk Günleri» Kutlanacak

Marieta Makaryan
Ermenistan Kültür Bakanlığı desteğinde Ermenistan Yazarlar Birliği ve İran İslam Cumhuriyeti (İİC) Erivan Büyükelçiliği Kültür Merkezi inisiyatifinde 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Meghri’de «Ermeni-İran Dostluk Günleri» Programı gerçekleştirilecek. Etkinlikte Ermeni tarafına Kültür Bakan yard. Artur Poghosyan, İran tarafına ise İİC Kültür ve İslami İrşad Bakan yard. Hamid Şahabadi başkanlık yapacaklar.

Mehter Takımı'na Ermeni engeli

Türkiye’den giden Mehter Takımı’nın dünya sinemasının kalbinin attığı Hollywood’ta yapacağı gösteri ve konser Ermeni lobisinin yoğun baskıları üzerine iptal edildi.Ermeni haber sitesi Asbarez.com’un haberine göre, Türk bayrakları, devlet arması ve kılıç ve kalkanlarla Ermeni nüfusun Ermenistan dışında en yoğun olarak yaşadığı bölgenin kalbinde yapılacak geçit töreni Ermeni diasporasını harekete geçirdi.

Cemaatlerden Birlik Mesajı

İzmir Fuar alanında düzenlenen etkinlikler kapsamında, 'Hatay Günleri' adıyla Hatay'ın tarihi turistik ve kültürel yönden tanıtımını amaçlayan bir dizi etkinlik düzenlendi… Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, "Biz Hatay'a barışın ve kardeşliğin başkenti diyoruz. Bizler bu kardeşliği sözle değil, simgesel olarak değil, içimizde hissederek söylüyoruz. Bizler Hatay'da kardeş gibi yaşayan insanlarız. Ben bir Müslümanlık temsilcisi olarak söylüyorum ki Allah, isteseydi bütün insanları Müslüman ya da başka bir dinden ya da ırktan yaratırdı. Farklılıkların zenginliklerimiz olduğunu çok iyi biliyoruz..”  dedi.

Varşova'da AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi

Avrupa Birliği, Doğu Ortaklığı girişimi çerçevesinde düzenlenen iki günlük zirvede Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile olan ilişkilerini masaya yatırıyor.

Bertrand Delanoë : Welcome Mr. PrésidentJean Eckian / Paris
After having attended the special concert of Charles Aznavour in Olympia, President Sargsyan was received Thursday by the mayor of Paris, Bertrand Delanoë. The two men are happiness of the good relationships between Erevan and Paris, a friendship which will be reinforced in 2012 with the arrival at Erevan of the mayor of Paris.

Milli Eğitim Bakanlığına Açık Mektup

MEB’in ortaöğretim 10. sınıflar için hazırladığı tarih kitabında tarihi bilgiler çarpıtılarak Süryaniler “hain” olarak gösterilmiştir. Süryani halkı ile ilgili çarpık ve hakaret içeren bilgilerle körpecik beyinlerde çocuklardan katil yaratma çabalarının en bariz örneğini şimdide ders kitaplarında mı yapmak istiyorsunuz? Biz aşağıda imzası olan Süryani kurum, kuruluşları, Türkiyeli demokratik sivil toplum örgütleri, Partiler olarak, M.E. B’lığı 10.sınıflarda okutulan bu kitabın derhal kaldırılmasını Süryani Halkını anlatacak yeni bir Tarih kitabında ise Süryani halkının tarihçilerinle görüşülerek yazılmasını talep ediyoruz.

Paris Belediye başkanı: Ermeni Soykırımı inkar edilemez

Resmi ziyaretle Fransa’da bulunan  Ermenistan Cumhurbaşkanı  Serj Sarkisyan bugün Paris Belediyesini ziyaret etti.Paris Belediyesinde Cumhurbaşkanı yüzlerce Fransalı Ermeniler tarafından karşılandı. Buluşmada konuşma  yapan Paris Belediye başkanı Bertrand Delanoe kendi sözünde Ermeni Soykırımı konusuna değinerek şunu dedi: ‘’20. yüzyılı başında Ermenilerin soykırıma uğradıkları inkâr edilemez ’’.

AGİT Parlementler Meclisinin sonbahar oturumunda Karabağ sorunu ele alınacak

7-10 Ekim tarihlerinde Hırvatistan`ın Dubrovnik kentinde yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi 10. sonbahar toplantılarında Yukarı Karabağ ihtilafının çözülme sorusu da ele alınacak.

'Devletin patrik ataması siyasidir'

Ermeni Cemaati'nin Patrik seçiminde İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesine karşı açılan davanın ilk duruşması İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nde görüldü… Patrik seçimi aşamasında cemaat tarafından Seçim Müteşebbis Heyeti oluşturduğunu belirten Davuthan, "Bu heyet yeni patriğin seçimi hususunda İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunmuş, ancak bu başvuruya olumlu yanıt verilmediği için huzurlarınızdayız" dedi… : "Seçilmiş olan heyet İçişleri Bakanlığı'na Patrik tayin etmesi için değil, bir seçim gerçekleştirileceğinden haberdar ederek, gerekli güvenlik önlemlerini alması hususunda başvuruda bulunmuştur. Nasıl ki genel seçimlerde devlet güvenlik önlemleri almak zorundaysa Patrik seçimlerinde güvenlik önlemlerini almak zorundadır. Ancak, devlet seçilmiş kurulu muhatap almayarak, durumu örtbas etmeye çalışmıştır." (Ne garip ve acıdır ki iki hukukçu da müteşebbis Heyetin eş patrik seçmek için seçildiğini açıklayamıyor. Bilmiyorum bu heyeti seçenler ya da atayanlar arasında bu heyetin eş patrik seçmek amacıyla seçildiğini inkar eden bir kişi var mı? Diğer taraftan laiklik ilkesi 1937 yılında Anayasaya eklenmiştir. Müslüman Olmayan Azınlık haklarını tanıyan Lozan Antlaşması ise 1923 tarihlidir. Ve Anayasa dahil hiçbir kanunn Lozan'ın ilgili maddelerine aykırı olamaz. Bak:http://hyetert.blogspot.com/2011/05/patrik-secimi-mutesebbis-heyetinin-son.html HYETERT)

Geleneksel ZİBEÇ-PLYD Pikniği

Geleneksel ZİBEÇ-PLYD (Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği) pikniği 25 Eylül 2011 tarihinde okul bahçesinde gerçekleştirildi.

Erdoğan Musevilerin bayramını kutladı

İbrani Takvimi'ne göre Tişri ayının ilk ve ikinci günü Museviler tarafından yılbaşı olarak kabul edilir. Bu yıl 28-29 Eylül tarihlerine denk düşen bu önemli gün Musevi vatandaşlarımız tarafından asırlardır Roş Aşana Bayramı olarak kutlanır.Bu mutlu gün vesilesiyle Musevi vatandaşlarımızın Roş Aşana Bayramını gönülden kutlar, sağlıklı ve bereketli bir yeni yıl dilerim.''

Patrik Seçimi davası 29 Eylül'de

Ermeni Cemaati'nin, Patrik seçiminde hükümetin müdahalesine karşı açtığı davanın duruşması 29 Eylül'de görülecek. Patriğimizi Seçmek İstiyoruz İnisiyatifi, davanın Patrik Seçiminin yapılabilmesi için hayati öneme sahip olduğu görüşünde. (Ne diyelim,  Zulmünüz artsın. HYETERT)

Ermeni diasporası Ermenistan'a yatırım yapmadı

Mevcut Ermenistan yönetimimin diaspora tarafından sevilmediği, bu nedenle de ülkenin kalkınmasına dönük politikalara işadamlarının katılmadığı ifade edilen yazıda, Sarkisyan'ın Türkiye politikasının da tepki çektiği belirtilerek, şöyle denildi: ''Amerikalı Ermeni işadamları, Sarkisyan'ın Ermenistan'da yatırım yapılması çağrısına kulak verecek mi? Amerika'daki Ermenilerin özelliklerinden biri de pragmatizmdir. Bunun için öncelikle Ermenistan'da değişim yaşandığından ve yatırım ortamının iyileştiğinden emin olmak isterler. Diaspora, Erivan'da bir gelir kapısı olarak görülmüyor. Öyle olacağa da benzemiyor.''

Dedem Vartan Ve Ailemin Kısa Öyküsü

Mahmut Konuk
-“Gidelim ağabey !.. Buradan Yerevan’a gidelim. Gündüzleri mağaralarda, dağların kuytuluk yerlerinde saklanır, geceleri ıssız yerlerden yol alarak gider, kendimizi kurtarırız… Koyunları da sahiplerine götürme şansımız yok. Onları da yanımızda götürür, kendimize sermaye yaparız…”    … diyordu Xaçik.

Aznavour triumphs in front of "its two Presidents"

On Wednesday September 28 evening, several  French ministers and friends of Armenia came to attend the Charles Aznavour Show in Olympia Music Hall to mark  the 20th anniversary of the Republic of Armenia, in presence of Nicolas Sarkozy and Serj Sargsyan.

Արեւմտահայերենի Նահանջը:

<Լեզու>, ըսելով կը հասկնանք , անհատներու ,հոգեկան , զգացական , մտային ու  ներաշխարհի արտադրութիւնները  բերանացի եւ կամ գրաւոր նշաններու ու ձայններու  դրութեան   այն  ամբողջականութիւնը  որ, մարդիկ  իրենց միջեւ   հաղորդակցութեան եւ նաեւ , իրենց միջեւ  կապ հաստատելու համար   կը գործածեն;  Լեզուն , Մարդկային  հաւաքականութիւններուն գոյատեւման համար , անզիջելի ու  հիմնական  անհրաժեշտութիւն մըն  է կրնանք  ըսել:

Mardin'in Midyat ilçesinde "Keşf-i Kadim: Matiate'tan Midyat'a" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek.

Midyat Kaymakamlığı, Kadim Akademi Derneği, Midyat Belediyesi, DİKA ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle 7-9 Ekim 2011 tarihinde düzenlenecek sempozyumun tanıtımı için Matiat Otelinde düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Fatih Akkaya, Midyat'ı tanıtmak amacıyla böyle bir sempozyum düzenlendiğini belirterek, Midyat'ın tarihi yapısı itibari ile çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Şişli’den Haberler

A bayan voleybol takımı Türkiye kupası ve deplasmanlı 2. lig maçları öncesinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü ziyaret etti.

Fransız aday, Ermenilere söz verdi

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adaylarından Sosyalist Francois Hollande, 1915 olaylarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifinin tekrar senato gündemine alınması konusunda Ermeni diasporasına söz verdi.

Ermenistan cumhurbaşkanı Fransa’da

Sarkisyan Fransa’da yönetim çevreleriyle temaslarda bulunacak. Serj Sarkisyan ziyareti çerçevesinde Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümüne ithaf edilen ve Paris ″Olypia″ Kompleksinde gerçekleştirilecek olan Charles Aznavour’un konserinde de hazır bulunacak.

Amerika Birleşik Devletleri Mahkemelerinde Açılan Tazminat Davaları Üzerine

Aslan Yavuz ŞİR
Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhine açılan tazminat davası son dönemde hem ulusal hem de uluslararası basında sıkça gündeme gelmeye başladı. Özellikle Eylül ayı başında Türkiye Cumhuriyeti’nin davada default yani ispat-ı vücut etmeme durumunun mahkemece tanınmasının ardından Türkiye’nin 100 milyon dolarlık tazminat ile karşı karşıya kalabileceği endişesinin dile getirildiği görülüyor.

Ermeni Cemaati'nden Sarıgül'e ödül

Geleneksel olarak düzenlenen sevgi sofrası bu yıl Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından yapıldı. Ermeni yurttaşların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği sevgi sofrasında Türkiye Ermenileri Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, cemaate ve kiliseye yaptığı hizmetlerden dolayı Mustafa Sarıgül’e ödül verdi.

Plácido Domingo’nun, Los Angeles’ta ″Anuş″ veya ″Davit Beg″ operalarını sahnelemesi olası

Projelerine ilişkin konuşan tenor, cumhurbaşkanı Sarkisyan’a, geri dönüşüne kadar Los Angeles’ta bir opera sahneleme düşüncesinde olduğunu, bunun ″Anuş″ veya ″Davit Beg″ operaları olabileceğini kaydetti.

"Rapor Resmi Tarihi Değişime Zorluyor"

Yüce Yöney
Talat Paşa'nın Ermeni Soykırımı Raporu adlı kitabının tanıtımında konuşan Ermeni tarihçi Ara Sarafian raporun önemine değinirken, kitabında rapordaki bilgileri nasıl değerlendirdiğini de anlattı… Ermeni tarihçi Ara Sarafian'ın Talat Paşa'nın Ermeni Soykırımı Raporu adlı kitabı Gomidas Enstitüsü tarafından Türkçe olarak yayımlandı. Sarafian'ın kitabının tanıtım toplantısı dün (25 Eylül) gerçekleştirildi. Tanıtımda Sarafian çalışmasının, "1915-17 arasında Osmanlı Dahiliye Nazırı Talat Paşa'nın özel evrakları arasında bulunan Ermeni Soykırımı üzerine resmi bir Osmanlı raporu" üzerine odaklandığını anlattı. Bu önemli belgenin Murat Bardakçı tarafından tıpkı basım olarak 2008'de yayınlandığını, kendisinin de Osmanlı kayıtlarından yararlanarak bu raporu analiz ettiğini söyledi.

Serj Sarkisyan, Diaspora temsilcilerini madalya ve nişanlarla taltif etti

Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü vesilesiyle bir dizi Diaspora temsilcisi cumhurbaşkanı tarafından Ermenistan Cumhuriyeti madalya ve nişanlarıyla ödüllendirildi.

Erivan’da Eğitim Festivaline yönelik bir haftalık etkinlikler dizisi başladı

Eğitim Festivaline yönelik bir haftalık etkinlikler dizisi Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde bugün 26 Eylül’de başladı. Festival; Hakob Panosyan’ın ″21. yy.’da güçlü Ermenistan’a sahip olmak için analiz, araştırma ve planlama″ başlıklı sohbetiyle açılışını gerçekleştirdi. Sohbette 200’ü aşkın dinleyici yer aldı.

Sarkisyan, Montebello’daki Sözde Soykırım Anıtını Ziyaret Etti

BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere geldiği New York kentinden ABD’de Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerden Los Angeles’a ve buradan Montebello’ya geçen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarksiyan, burada sözde Ermeni soykırımı anıtını ziyaret etti.

Raffi Hovhannisyan: Halk Ermenistan’ın gerçekten özgür, demokratik ve onurlu bir ülke olmasına ulaşmalı

 ″Halk kend kaderine karar yönünde sorumluluk üstlenmeli ve Ermenistan’ın gerçekten özgür, demokratik ve onurlu bir ülke olmasına ulaşmalı″. Beyanat Ermenistan’ın Bağımsızlığının 20. Yıldönümü vesilesiyle 24 Eylül’de Vanadzorlularla gerçekleşen buluşma esnasında Miras Partisi Genel Başkanı  Raffi Hovhannisyan’dan geldi.

Talat Paşa'nın Raporunun Analizi

Yüce Yöney
Ermeni tarihçi Ara Sarafian'ın Talat Paşa'nın Ermeni tehcirine dair tuttuğu kayıtları yorumladığı kitabı Türkçe olarak yayımlandı. Sarafian'la kitabı, tehcir ve Talat Paşa üzerine konuştuk.

'Ermenistan karşıtı politikalar bölgeyi bölüyor'

Ermenistan Devlet Başkanı Ser Sarkisyan, Türkiye ve Azerbaycan'ın Ermenistan karşıtı politikaları nedeniyle bölgedeki entegrasyon sürecinin zarar gördüğünü belirterek bölgenin bölündüğünü söyledi.

“Anlat Haçik Usta neymiş şu İstanbul’un balıkları!”-Yaşayan son Ermeni balıkçı

Semra Dursun-Elif Gür-MİHA
Balık sezonun açılmasıyla birlikte Euractiv.com.tr, MİHA öğrencilerinin çeşitli balık pazarlarında yaptığı özel haber ve röportajlarla konuyu bir hafta boyunca dizi olarak sayfalarına taşıdı. Şimdi Kumkapı Balıkçılar Çarşısı’nın şu anda bilinen en yaşlı balıkçısı Haçik Bücülyan’ın anlattıklarına kulak vereceğiz. İstanbul’da belki de son kalan Ermeni balkçı Haçik Usta’nın deniz ve balık aüzerine anlattıkları, şimdi belki bir masal gibi geliyor. Bir de huzurevinden izin alıp Kumkapı’da bir sigara tellendirse…

Fethiye’den uçtu, Erivan’a kondu!

Yiğit Can Kaytmaz
ABD’deki Ermeniler tarafından kurulan yapım şirketi Red Tie ilk büyük projesini tamamladı. “Tamamen Ermeni desteği” ile çekilen ve Anegele Sarafyan ile Jamie Kennedy’nin oynadığı “Ermenistan’da Kayıp” isimli film Türkiye hakkında absürd detaylara yer veriyor. Film kız arkadaşından ayrıldıktan sonra kafasını dağıtmak için Fethiye’ye gelen ABD’li Bill’in yaşadıklarını anlatıyor. Bill öncelikle otelde fesli geveze Türk garsonun kadın pazarlama teklifini geri çeviriyor. Daha sonra parasailing yapmaya karar veren Bill burada, animatör ile konuşuyor.

Süryanilere tarih şoku!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim 10. sınıflar için hazırladığı Tarih dersi kitapları, Süryanileri üzdü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Süryani öğrencilerin de okuduğu kitap, Süryanileri ‘ülkeye ihanet etmiş’ gibi gösteriyor.

'1915 bizi bağlamaz, 1923 bağlar'

Sibel Hürtaş /Habertürk
Türkiye, Ermenilerin İncirlik Üssü için açtığı 100 milyon dolarlık davayı reddederken Ziraat ve Merkez Bankası “tazminat” tehdidine karşı davaya savunma gönderdi. Ortak savunmada, “Mallara 1915’te el konulduğu iddia ediliyor ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1923’te kuruldu” denilerek, her iki bankanın da sorumlu olamayacağı belirtildi.

Ermenilerin sorunları TESEV’in raporunda

Meriç Tafolar
TESEV’in Türkiye’deki Ermenilere yönelik hazırlattığı raporda başta eğitim, kültürel ve dini konular olmak üzere devletin birçok alanda yapıcı düzenlemeler için harekete geçmesi istendi. 
(TESEV raporunun tam metnini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.   HYETERT).
http://www.tesev.org.tr/default.asp?PG=DMKMMMDTR&MMM00_ITEM_CODE=DEM-AZN-ERME-TR

Türkiye Hükümeti, Ermeni-Türk Protokollerini Meclis’e geri yolladı

Türkiye Bakanlar Kurulu, Ağustos sonunda diğer yasa tasarılarıyla beraber kadük duruma düşen Ermeni-Türk Protokollerini, Millet Meclisi’ne geri yolladı.Türkiye’de yayımlanan ″Takvim″ gazetesinin verdiği bilgiye göre adım; TC Hükümetinin Erivan’a yönelik bir jesti. Protokollerin Meclis Gündemine alınmasına ilişkin başvuru geçen yasama döneminde yer alan 171 uluslararası sözleşme ve anlaşmanın 166’sına yönelik yenileme kararı çerçevesinde gerçekleşti.

Avrupa’nın Kaçınılabilir Savaşı: Dağlık Karabağ

 “Avrupa’nın Kaçınılabilir Savaşı: Dağlık Karabağ” adlı kitabın tanıtıldığı panelde, Ermenistan ile Azerbaycan arasında savaş noktasına gelen Dağlık Karabağ sorunu ve bu sorunun çözümü için getirilebilecek olası çözümler ele alındı.İlk konuşmacı olan kitabin editörü Sargis Ghazaryan konunun; bölgede barışın korunması için alınabilecek önlemler ve bu aşamada Avrupa’ya düşen rol olmak üzere incelenmesi gerektiğini belirterek “Olası bir savaşı engellemek için bölgede Avrupa ile işbirliğinin elzem olduğunu” kaydetti.

Kazakistan-Rusya ortak hava savunması sistemi çalışmaları

Kazakistan ve Rusya'nın ortak hava savunma sistemi kurmak için çalışma yaptıkları bildirildi.Rus Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Albay Valery Gerasimov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Belarus ve Ermenistan ile kurduğu ortak hava savunma sistemini Kazakistan'la da kuracağını söyledi.

"Erdoğan: yeni bir imparatorluğun başı"

İtalyan Corriere Della Sera gazetesi, Antonio Ferrari imzalı haberi internet sayfasında "Erdoğan: Yeni Bir İmparatorluğun Başı" başlığıyla yayınladı.1936 Beyannamesince kamulaştırılan azınlıkların kayıtlı taşınmazlarının geri verilmesi kararını anlatan haberde "ılımlı İslami" olarak nitelendirilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin, birkaç yıl önce verilmesi imkansız bir karara imza atarak vizyonunu gösterdiğini belirtti ve kararı bir iç politika şaheseri olarak nitelenirdi.