Etiketler

Հայ եկեղեցին նշում է Սրբոց Թարգմանչաց հիշատակը

Հայոց եկեղեցին հոկտեմբերի 8-ին նշում է Սրբոց Թարգմանչաց հիշատակը: Այդ առիթով Արագածոտնի թեմի առաջնորդանիստ Օշականի սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում կմատուցվի ուխտի Սուրբ Պատարագ:

Ermeni kilisesi «Kutsal Çevirmenler» bayramını kutluyor

Ermeni Kilisesi 8 Ekim’de «Kutsal Çevirmenler» bayramını kutluyor. Bayram vesilesiyle Argatsotn Diyakosluğu Oşakan Sp.Mesrop Maştots Piskoposluk Kilisesinde bir ayin gerçekleştirilecek.

Hıristiyanlara çocuk yapmaları için para yardımı

Hindistan’ın Kerala eyaletinde kilise, son nüfus sayımında Hıristiyan azınlık nüfusunun azaldığını fark edince yeni evli çiftlere çocuk yapmayı teşvik için maddi yardımda bulunmaya başladı. Kerala’nın Wayanad bölgesindeki bir kilise de evli bir çifte 5. çocuklarını yapmaları için 200 dolar destekte bulundu. Kilise bütün Hıristiynları azalan nüfusları konusunda hassas olmaları konusunda uyardı.

Türkler, Ermeniler ve diğerleri

Charles Aznavour’un “Nouvelles d’Arménie Magazine” Dergisi’nde yayınlanan uzun mülâkâtini ilgi ve kazançla okudum… Ermenilerin “soykırım” kelimesine odaklanarak asıl problemi çıkmaza soktuklarını belirtdikden sonra kendisinin böyle bir ısrârı olmadığını belirterek Türklere şu soruyu yöneltiyor:“Peki, bu soykırım değilse siz buna ne ad veriyorsunuz?” Benim alelâde bir sütun yazarı olarak elbet “Türkler” adına konuşma yetkim yok ama kendi hesâbıma bir hatırlatmada bulunmak istiyorum:Kemâl Tâhir’in muhtelif romanlarında 1915 Fâciâsı “Ermeni Kırımı” olarak geçer.

Patrik Hazretleri I.Bartholomeos'un göreve gelişinin 20. yılı münasebeti ile konser


Alman Protestan Kilisesi’nde Dünya Promiyeri "Shakespeare and Others"

Program “ShakespeareVe Diğerleri” CorISTAnbul
Koro şefi : Arda Ardaşes Agoşyan. 
15 Ekim 2011 Cumartesi Saat 20.00

BDP'li Tan: Ortak bir acı anıtı dikmemiz lazım

Nezir Güneş
Tan, "Son yüzyılda 1915 olayları Ermeni katliamı, soykırımı, bir siyasetci olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum kayıtlara geçsin diye. Bu coğrafyada, bu Ermenilere ve Süryanilere karşı yapılan Seyfo olayı hariç, hiçbir zaman etnik ve dinsel bir kavga veya katliam yapılmamıştır" dedi. Tan, ortak bir acı anıtını dikilmesini de istedi.Artuklu Üniversitesi YÖK’ten aldığı onayla Midyat İlçesi’nde Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice, İngilizce ve Farsça olmak üzere 6 dilde ’Uluslararası Midyat Sempozyumu’ düzenledi. Sempozyuma 10 ülkeden 100 akademisyenin katılımıyla başladı.

Ragıp Zarakolu'nun oğlu KCK'dan gözaltında

Baba Zarakolu operasyonları eleştirdi: "Bizi bıktıran mekanizma yine faaliyette."İstanbul'da KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan Deniz Zarakolu, Bilgi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi doktora öğrencisi. Baba Zarakolu operasyonları eleştirdi: "Bizi bıktıran mekanizma yine faaliyette."

Hıristiyan Vakıfları ve Osmanoğulları

Yılmaz Öztuna / yilmaz.oztuna@tg.com.tr
Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç, pervasız sözleri ile medya mensuplarının ve herhalde halkımızın ilgisini hiç kaybetmedi. Hristiyan vakıflarını geri vermeyi kabûl etmemiz hakkında gasbettiklerimizi iâde ediyoruz dedi. Cesur, fakat gerçek bir sözdür. Üstelik birtakım tereddütlere karşı lüzumlu idi. Fâtih’in, Atatürk’ün kabul ve müsamaha ettiklerini, onlardan daha milliyetçi olduklarına inanan bir zihniyet, geçersiz saydı.

İstanbul’daki azınlık okullarında kitap sorunu çözüldü

Yunanca ders kitaplarına Talim Terbiye Kurulu tarafından onay verilmemesi yüzünden 2011-2012 eğitim yılına fotokopilerle başlayan İstanbul Rum azınlık okullarının kitap sorunu çözüldü.Yetkililerin olaya müdahale ettiği ve 4 Ekim Salı günü Yunanca dilindeki ders kitaplarının Rum azınlık okullarına dağıtıldığı öğrenildi.Talim Terbiye Kurulu’nun onaylamasıyla birlikte Rum azınlık öğrencileri de Yunanca ders kitaplarıyla eğitimlerine başladılar.

Ermenistan dolu dizgin: 4-1

Euro 2012 elemelerinin sürpriz takımı Ermenistan, Makedonya karşısında da rahat bir skorla gelip gelerek gruptan çıkma şansını sürdürdü… Son maçında Slovakya'yı deplasmanda 4-0 gibi bir skorla devirerek tüm dikkatleri üzerine çeken Ermenistan, bu maça da hızlı başlayan taraf oldu. İlk 10 dakikanın ardından kontrolü ele geçiren ev sahibi, 15. dakikada Artur Edigaryan ile kaleyi yokladı.

Nobel Barış Ödülü üç kadına verildi

Nobel Komitesi, Nobel Barış Ödülü'nün bu yılki sahiplerinin, Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson-Sirleaf ve yine Liberyalı Leymah Gbowee ile Yemenli kadın hakları ve demokrasi eylemcisi Tawakkul Karman olduğunu açıkladı.

KCK OPERASYONU 37 Kişi Tutuklandı

KCK operasyonunda İstanbul'da gözaltına alınanlardan 37'si tutuklandı. Gözaltına alınan BDP il ve ilçe yöneticilerinin tümü, Ayşe Berktay, Deniz Zarakolu, TUAD yöneticisi Lütfiye Gürbüz de tutuklananlar arasında.

Davutoğlu'dan Sarkozy'e soykırım tepkisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Ermenistan'da yaptığı açıklamalarla ilgili, bu konuda Türkiye'nin gocunacak bir yönü olmadığını belirterek, "Tarihle yüzleşme tavsiyesini bize söyleyenler önce aynaya baksınlar" dedi.

"Türkiye'nin soykırımı kabul edeceğini ümit ediyorum"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ermenistan ziyaretinin ikinci gününde, Türkiye'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını, kendisinin cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edeceğini ümit ettiğini söyledi. Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavour'un Ağrı Dağı manzaralı evini de ziyaret eden Sarkozy, Erivan sokaklarında halkla kucaklaştı.

Sarkozy'e Türkiye'den sert yanıt

Sarkozy'nin 'soykırım'la ilgili açıklamalarına tepki gösteren AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: "Sarkozy tarihçilerin rolüne soyunacağına, ülkesinin içine girmiş olduğu ekonomik girdaptan nasıl kurtulacağına biraz kafa yorsun' dedi.

Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi belli oldu

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi, İsveçli şair Tomas Tranströmer oldu.

Sarkozy'den Türkiye'yi kızdıracak açıklama

Güney Kafkasya ziyareti kapsamında Ermenistan'a gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını desteklediklerini belirterek, bu iddiaların kabul etmeyenlere cezai işlem uygulanmasını amaçlayan yasa taslağı hazırlayabileceklerini söyledi.

Hiçbir Ülke Dağlık Karabağ’ın Ermenistan İçin Ne Anlama Geldiğini Fransa’dan Daha İyi Anlayamaz

Fransa cumhurbaşkanı ″Hiçbir ülke Dağlık Karabağ’ın Ermenistan için ne anlama geldiğini Fransa’dan daha iyi anlayamaz. Ancak bu kadar ölüm ve acıya sebep olan savaştan 17 yıl sonra sorunu çözmenin ve uzlaşma yolunu bulmanın zamanıdır. Aynı tavsiyeyi Erivan ziyareti sonrasında gideceğim Bakü’de cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e de nakledeceğim″ dedi.

Sarkozy tells Turkey to recognise Armenia 'genocide'

French President Nicolas Sarkozy on Thursday urged Turkey to take responsibility for the 1915 massacre of Armenians, calling its refusal to recognise the deaths as genocide as "unacceptable".

Genç Yaşta Ölen Gönlü Yanık ve Dertli Bir Şairin Doğumunun 160. Ölümünün 139. YıldönümüSarkis Adam
Bedros Turyan  20 yaşında  hayatını  kaybetti, kısacık  bir ömür  bile  bugün hala onun tanınmasına  ve onu bilenler tarafından  saygı duyulmasına yetmiştir. İstanbul Ermeni Edebiyatının "Uyanış"(Zartonk)  kuşağının  soylu  şairlerinden ve Ermeni Edebiyatına  büyük katkıları olan  ozan  1851 yılında  İstanbul un Üsküdar semtinde doğmuş, 1872  yılında  yakalandığı  Tüberküloz  hastalığından , maddi olanaksızlık ve yoksulluk  nedeniyle kurtulamayarak  vefat etmiştir, kabri doğduğu semtte  Bağlar başı  Ermeni mezarlığındadır.

Turkish High School History Book Portrays Assyrians As Traitors

Turkish High School History Book Portrays Assyrians As Traitors
The Turkish National Education Ministry in Ankara has recently published the 3rd edition of a history textbook used in 10th grade high school classes. However, the textbook presents distorted historical information about Assyrians calling them as traitors who rebelled against Turkey.

Misafir Öğrenciler ve Yeni Anayasa /Murat Bebiroğlu

Özet: Eylül ayı başında, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Başbakan ve yanılmıyorsam Milli Eğitim Bakanıyla görüştükten sonra, 2011-2012 ders yılında Ermenistanlı çocukların misafir öğrenci olarak Ermeni okullarına alınmasına izin verildiğini açıkladı…  Ermenistanlı çocukların misafir öğrenci statüsünden yararlanabilmeleri için, Özel Okullar Yönetmeliğinin 54. Maddesindeki misafir öğrencilerle ilgili bölüme azınlık okulları eklenmeli ve misafir öğrenci yönergeleri de azınlık okullarını kapsayacak şekilde değiştirilip 10-14 yaş sınırlaması kaldırılarak yetiştirici sınıf açılmasına imkân verilmelidir…  Ermenistanlı ilköğretim çağındaki çocuklara misafir öğrenci statüsü verilmesi konuya kesin bir çözüm getirmemektedir. Yeni Anayasada bu konularda önemli değişiklikler yapılmalıdır. Öncelikle, azınlıklarla ilgili Özel Öğretim Kurumları Kanunu, Vakıflar Kanunu gibi kanun ve yönetmeliklerde karşımıza çıkan çağdaş insan hakları, Anayasa Mahkemesinin kararı ve hukuk devletinin eşitlik ilkesiyle bağdaşmayan karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesinin, T.C. vatandaşları ve tabi T.C. vatandaşı azınlıklar için kesin olarak ve hiçbir şekilde geçerli olmayacağı açıkça belirtilmelidir. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Lozan Antlaşması dikkate alınarak Türkiye’de yaşayan her çocuğun eğitim hakkı olduğu kabul edilerek, yabancıların hem devlet hem de azınlık okullarında okumalarına izin verileceği de Anayasa hükmü olmalıdır. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerdeki ana babanın çocuklarına verilecek eğitimi seçme hakkı temel alınarak ve kurucu Lozan Antlaşmasına göre azınlık okullarında okul yönetimince kabul edilecek vatandaş ya da yabancı her öğrencinin eğitim görebileceği de bu kapsamda ele alınmalıdır.

FRANSA VE ERMENİ İDDİALARI-

Yrd. Doç. Dr. Deniz Altınbaş
Fransa’da 2012 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı ülkede cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Bu durumda, cumhurbaşkanının halkın gönlünü kazanması gerekiyor. Bunun en kolay yolu popülist politika söylemleri kullanmak. Göçmenler, Müslüman nüfus, Türkiye’nin AB üyeliği gibi konular içi boş kalan, ancak halkın duygularını harekete geçirmek için genellikle seçim dönemlerinde tercih edilen başlıca konu başlıkları. Ayrıca, Fransa’da nicelik olarak çok önemli olmamakla birlikte, nitelik ve dolayısıyla etkinlik açısından önemli bir nüfusa ve nüfuza sahip Ermeni diasporası var.

Şişli’den Haberler

Şişli A bayan voleybol takımı Türkiye kupasında karşılaştığı 3 takıma da mağlup oldu ve kupadan elendi…  Şişli A erkek basketbol takımı bu yıl da deplasmanlı bölgesel ligde mücadele edecek… Şişli spor kulübünün geleneksel olarak düzenlediği spor okulları Dadyan okulu spor salonunda ve Şişli spor kulübü spor salonunda başlıyor.

150 yıllık ırkçı ve ayrımcı görüş sürüyor

Mehmet Akgül / Evrensel
Şişli Bomonti’de bir Ermeni okulunun kapısına asılan ‘Ne mutlu Türküm diyene’ yazılı tabelaya tepkiler devam ediyor… Av.Erdal Doğan, “Bu toprakların aslı unsuru olma konusunda uygulamada olan 150 yıllık bir ırkçı ve ayırımcı görüş hâlâ devam etmekte. Halen Ermeni soykırımın mimarlarının, Ermeni katliamlarına karışmış kişilerin isimleri Ermeni okullarına ve Ermenilerin yoğun yaşadıkları yerlere verilmektedir. Örneğin bir Ermeni okuluna Talat Paşa ismi veriliyor veya Ermenilerin yoğun olduğu bir yere Ergenekon caddesi ismi veriliyor. Maalesef AKP bu ırkçı ve ayırımcı anlayışın yok edilmesi ile ilgili hiçbir şey yapmadı. Hükümet bu ırkçı anlayışla ilgili bir şeyler yapmalıdır. Irkçı ve ayrımcılığı kaldırmak için yeni bir anayasa yapmalı ve bu ayrımcı uygulamaya yeni anayasayla son vermeli” diye belirtti.

‘Türkiye Ermenilerinin Belirsiz Geleceği’

ALBATROS / Ragıp Zarakolu
“Armenian Weekly”, geçenlerde Wikileaks belgelerinde yer alan ve 2007 yılında İstanbul’daki Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan’ın ruh halini yansıtan belgelere yer verdi. Buna göre, Türkiye Ermenileri, Ermeni soykırımını tanıma önergesinin Amerikan Kongresinden  geçmesinin “vahşi bir tepki”ye yol açmasından korkuyorlardı. 

Serj Sarkisyan, Dmitri Medvedev’i «Onur» nişanıyla ödüllendirdi

Ermenistan Cumhuriyeti devlet başkanı Serj Sarkisyan, Rusya Federasyonu devlet başkanı Dmitri Medvedev’i, Ermenistan ve Rusya halkları arasındaki geleneksel dostluk bağlarının pekişmesine, Ermenistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında müttefiki stratejik ilişkilerin derinleştirilmesi ve genişletilmesi yanısıra barış ve uluslararası güvenliğin savunulması işine bireysel büyük katkılarından ötürü «Onur» nişanıyla ödüllendirdi.

Kilikya Katolikosu Aram I, ABD’yi ziyaret edecek

Katolikosun ABD Batı yakasına dördüncü kez yapacağı ruhani önderlik ziyareti 6 Ekim’de başlayacak. Aram I, 23 Ekim’e dek farklı kiliseledeki ayinlere katılacak, müminlere vaazlarda bulunacak.

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi Ve Bezciyan Okulu Anma Günü

09 Ekim 2011 Pazar Günü Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi Ve Bezciyan Okulu'na maddi ve manevi yardımlarda bulunmuş hayırseverleri geleneksel anma gününe Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyaset edecektir. Surp Badarak'a katılmanızı ve müteakiben kilisemiz Harutyun Amira Bezciyan Salonu'nda verilecek Sevgi Yemeği'ni teşrif etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla.

BAREV (MERHABA)ESKİ DOSTLAR

Savaş AY / Sabah
İstanbul Şişli'deki tarihi Ermeni Mezarlığı'nda Türkiye'ye büyük hizmetleri geçmiş insanlar sonsuz uykularındalar. Milli Takımın ilk golünü atan Garbis'ten Udi Hrant'a kadar kimler yok ki...Şişli'de, on yıllardır adeta kapalı kutu gibi duran Ermeni Mezarlığı'ndayım. Sadece bir bölümde bile, 100 metrekarelik alan içinde Türkiye'nin son 100 yılında kültür-sanat-politika- bilim- ekonomi ve siyaset alanında iz bırakmış en az 100 Ermeni vatandaşımızın kabri var. Özellikle de kapısı ' Sanatçı ve Aydınlar Anıtı' olan ada içinde Onno Tunç- Toto Karaca- Udi Hırant- Bimen Şen- Nubar Terziyan- Agop Dilaçar- Kemani Sarkis Efendi ve daha pek çok unutulmaz insanımız yatıyor.

Süryanilere hakaret TBMM gündeminde

 Hülya Karabağlı - Ankara
Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim tarih kitaplarında Süryani vatandaşları ve sivil kitle örgütlerini ayağa kaldıran, “ Süryaniler batılı devletler ile işbirliği yapan vatan hainleridir”  ifadeleri TBMM’ye taşındı.TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi CHP Sivas Milletvekili  Malik Ecder Özdemir,  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması istemiyle verdiği  soru önergesinde, “ Süryaniler  vatan  hainidir’ ifadesinin kullanılmasını doğru buluyor musunuz?” dedi.

Azınlık mülkleri iadesinde devlet tapu jesti de yaptı

Cemaat Vakıflarının kamu adına kayıtlı taşınmazlarının cemaatlere bedelinin ödenmesine ilişkin usul ve esaslar önceki gün Resmi Gazete’de yayımlandı. Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, cemaatlerden fazla belge istemediklerini, hatta tapu kaydı bile beklemediklerini belirterek, “Bize ada, pafta numarası versinler ya da taşınmazın yerini göstersinler. Tapu kayıtlarından biz geçmiş bilgileri görerek işlemleri gerçekleştiririz” dedi. Cemaat vakfı üyeleri de malların iadesi konusunda gelişmelerin hızla yaşandığını ve durumun sevindirici olduğunu söyledi.

ERMENİSTAN 20 YAŞINDA…

Ermenistan bağımsızlığının yirminci yılını yaşıyor. Aradan geçen yirmi yıl Ermenistan’a çok şey öğretti. Geçen yirmi yıl büyük zorluklarla yaşandı. Elbette yirminci yıl çok önemli, ama kutlamalar için henüz çok erken. Çünkü genç Ermenistan’da kutlanacak şeylerin sayısı çok değil… Ermenistan geleceğini Avrupa’da görüyor ve 2015 yılında AB ile ortaklık anlaşması imzalamayı umuyor. Fakat ülke ekonomisinin aileler arasında paylaşıldığı ve rekabetin yerine kartellerin olduğu düşünüldüğünde Ermenistan’ın kat etmesi gereken çok büyük bir mesafe olduğu anlaşılıyor.

Sergen yeni oyunla geliyor

Yeni sezonda seyircilere perdelerini açan Devlet Tiyatroları’nda “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı”, bugün Başkent izleyicisiyle buluşuyor. Oyunun yönetmeni ve oyuncusu Semih Sergen, Oyunun ilk kez 4 Ekim’de seyirciyle buluşacağını ifade eden Sergen, aynı zamanda çeşitli belgeler ve fotoğrafların yer aldığı “Türk Tiyatrosunda Ermeni Tiyatrocular” adlı bir sergiyi de temsilin verileceği tiyatroda açacaklarını ve böylece bir anlamda Ermeni tiyatroculara olan saygılarını göstereceklerini dile getirdi.

Müslümanlar eşit statü istiyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Dinler ve Kültürler Arası İlişkiler Müdürü Bekir Alboğa, talep edilen statünün Almanya’daki Müslümanlara getireceği faydaları da şöyle özetledi: "Katolik Kilisesi, Protestan Kilisesi, Ortodoks Kilisesi, Yahova Şahitleri, Yahudi Cemaati ve buna benzer birçok dinî cemaat, Almanya'da tüzel hukukî kişiliğe sahip dinî cemaatler olarak tanındıklarından dolayı, devlet tarafından birinci derecede muhatap ve partner olarak kabul ediliyor. Özellikle din alanında ve sosyal alanlarda birlikte bir takım faaliyetler yapılıyor. Ortak hastaneler, çocuk kreşleri veya ortak okullar finanse ediliyor. Dolayısı ile bizlerin de toplumumuza, gençlerimize çocuklarımıza gerekli hizmetleri tam olarak sunabilmemiz için, devletle bir partner olarak faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekmektedir. Nasıl diğer dinî cemaatler devlet nezdinde muteber ve hukukî olarak da tanınmış dinî cemaatler ise, Müslümanların da buna ihtiyacı var."

Azeri-Ermeni denkleminde Fransa

Fransız Parlamentosu, Fransız Sosyalist Parti'nin “Ermeni soykırımının inkârının cezalandırılması” hakkındaki yasa teklifini yeniden Meclis'e taşıyacağını açıklaması tepki çekti. Sarkozy’nin partisi, Sosyalist Parti'yi “riyakârlıkla" suçladı.

Güreşçilerimiz Ermenistan'a girebildi

Avrupa Güreş Şampiyonası için Gürcistan üzerinden kara yoluyla Ermenistan'a gitmek isteyen ancak Ermeni görevlilerinin 2 gündür vize vermediği Türk kafilesi, akşam saatlerinde bu ülkeye geçiş yaptı.

FARKLI KÜLTÜRLERE NASIL YAKLAŞILDIĞININ RESMİDİR! GERİSİ LAF-I GÜZAF


Mehmet Akgül
Şişli Bomonti’de Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim okulu kapısına ‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ’yazılı bir tabela asılı duruyor. Üstelik bu tabela okulun isminin yazılı olduğu tabeladan daha büyük!Bomonti’de İzzetpaşa sokağı... Sokağa ilk gidildiğinde dikkatlerden kaçmayan bir ayrıntı...Bir Ermeni okulu ve okulun duvarında ‘Ne mutlu Türküm diyene’ yazılı büyük bir tabela asılı duruyor. Azınlıklara ait okullara asla Türk  öğrenci alınmazken, Türk okullarının bile kapısında bulunmayan bu tabelanın niçin bir Ermeni okulunun kapısına asıldığı akıllarda soru işareti oluşturdu.

Süryani düşmanlığını bırakın

Rıza Zelyut / e-mail: zelyut@gunes.com 
İkide bir yazıyorum: Türkiye'deki Süryani kökenli yurttaşlarımız; bu toprakların en eski, en kültürlü toplumundan birisini oluşturur. Bunlar en eski Hıristiyanlar olarak; Ortadoğu'nun en birikimli halkı sayılırlar. Bugün ancak Mardin ve Midyat bölgelerinde az sayıda Süryani kalmıştır. Bir kısım Süryaniler de İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde yaşamaktadır. Yüz binlerce Süryani; Güneydoğu'daki ağaların, şeyhlerin; gerici devlet memurlarının ve PKK'nın uzantılarının baskısıyla  mallırını mülklerini terk edip yurt dışına göçmek zorunda bırakılmışlardır.  Hele hele Süryani Kadim Patrikliği'nin bugün en eski yeri olan Antakya'da değil de Şam'da bulunması cumhuriyet yönetimi açısından bir ayıp sayılmaz mı?

"Birbirimizi Asırlardır Değiştirmedik"

İstanbul Süryani Ortodoks Metropolitliği'nin, İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin'in Metropolit oluşunun 25. yıl dönümü dolayısıyla verdiği resepsiyon Hilton Oteli'nde gerçekleştirildi… Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Türkiye'de farklı inanç gruplarının yaşadığına işaret ederek, "Birbirimizi asırlardır değiştirmedik, değiştiremedik, asırlarca da değiştiremeyiz, ama birbirimizi olduğu gibi kabul edip, birbirimize saygı duyup, birbirimizle helalleşip ortak paydalarımızda birlikte ter dökmeye başladığımız zaman hepimiz kazanıyoruz" dedi.

Ermeniler çizmeyi aşıyor

“The Armenian Mirror-Spectator” Gazetesi’nde yer alan bir analizde, Ermeniler’in “soykırımın tanınması” amacını büyük ölçüde gerçekleştirdiği, şimdi “tazminat ve toprak” meselelerinin öne çıktığı ifade edildi.

Sarkozy'nin umudu Ermeni lobisinde

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, yolsuzluk skandalı ve siyasi hezimet ile sarsılan imajını Ermenistan ziyareti ile toparlama peşinde. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Karaçi Skandalı olarak bilinen yolsuzluk davasına adının karışması ve Senato seçimlerinde çoğunluğu sol partilere kaptırmasıyla kaybettiği desteği Ermenistan’da arayacak. Sarkozy’nin 6 Ekim’de Erivan’ı ziyaret edeceğini açıklamasının ardından Le Monde gazetesine konuşan Elysee Sarayı’ndan bir yetkiliye göre bu ziyaret Sarkozy’ye, ‘Senato’da bloke edilen ‘Ermeni soykırımını reddedenleri cezalandırma’ tasarısını onaylatmadan da Ermeni toplumuna büyük bir sembolik jest yapma imkânı sağlıyor.

Dink raporu son aşamada

Fırat Kozok
Devlet Denetleme Kurulu, bu yıl sonuna kadar önce, 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu, ardından da Hrant Dink raporunu tamamlayacak. Dink ailesiyle görüşen kurul, Trabzon'da incelemeler yapacak, şimdiye kadar verilmiş olan kararlar da masaya yatırılacak.

Arınç: "Gasp ettik, iade ediyoruz"

Arınç şöyle konuştu: "Kırkağaç'ta, Manisa'da yaşadılar. Bu topraklarda birlikte yaşadık. Osmanlı dönemi bu beraberliği gösterdi. Sonra yaşananları bir kenara koyun. Onlar farklı bir trajedidir. Bugün inanç gruplarıyla, hastaneleri, okullarıyla ve ibadetlerini yerine getirdikleriyle Türkiye'de büyük bir zenginlik. 160'dan fazla cemaat vakfı var ve onların pek çok gayrimenkulleri var. 1974'de el konulmuştu. Geçmiş günlerde Kanun Hükmünde Kararname çıkarttık. Gasp ettiğimiz gayrimenkullerini cemaat vakıflarına aynen iade ediyoruz.

Azınlıklar mallarına 60 günde kavuşacak

 Azınlık vakıflarının mallarının iadesiyle ilgili başvuru süreci başladı. Vakıflar başvurudan en geç 60 gün sonra mallarını geri alacak. Cemaat vakıflarının 75 yıl önce el konulan veya Hazine adına tescil edilen mallarının asıl sahiplerine iade edilmesiyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Ağustos ayında çıkarılan kararname ile azınlık vakıflarına aitken, kamu tarafından tescili yapılan mezarlık ve çeşmeler dahil tüm mal varlıklarının iade edilmesine imkan sağlanmıştı. 

Sarkozy'in Ermenistan ziyaretinin anlamı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Paris ziyaretinin hemen ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 6 Ekim’de Ermenistan’ı ziyaret etmeye hazırlanırken, Le Monde gazetesi, Sarkozy’nin gündemini, “Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının bir parçası” olarak değerlendirdi. Gazeteye konuşan Sarkozy’nin bir danışmanı, “Ziyaretin, Senato’da bloke edilen Ermeni soykırımının reddini cezalandırılan yasa tasarısının onaylatmadan Ermeni topluluğuna güçlü sembolik bir jest yapma imkanını verdiği”ni belirterek, “Türkiye’ye savaş ilan edecek değiliz” dedi.

Milli Eğitim'deki Hıyanet

Fahrettin Öztoprak
Gürbüz Yayınları’nda yayınlanan Türkiye’nin Fiziki Haritası Kabartma Baskısı’nda maalesef Ağrı Dağı, Ermenistan sınırları içinde gösterilmektedir. Milli Eğitim tavsiyeli bu haritanın ilk ve orta öğretim kısımlarında kullanılması sonucunda, öğrencilerin zihinlerinde ne izdihamlar bırakacağı açıktır, bunu biliyoruz. Zaten Ermenistan yıllardan beri Ağrı Dağı’nın Ermenilere ait olduğunu, hatta yayınlamış olduğu bazı haritalar ile kendi sınırları içinde bulunduğunu bazı açıklamaları ile kamuoyuna sunmaya çalışmaktadır. Bunlar tamamen yalan ve asılsız açıklamalardır. Ağrı Dağı Türkiye sınırları içindedir ve Ağrı vilayetine dâhildir, bir metre karesi bile Ermenistan sınırları içinde değildir.

İhanet

“1892 yılında Yezidiler, yeni bir zulme karşı koymak zorunda kalmışlardı. Bu yıl gecikmiş vergilerin toplanması için Mezopotamya'ya gönderilen General Ömer Vehbi, Şeyxan Emrine bir kesin uyarı göndermiştir. Tarikat üyeleri ya Kuran tarafından onaylanan bir dine gireceklerdi ya da bütün müritlerinin kılıçtan geçirilmesini göze alacaklardı. Prens bunu reddetti. Bunun üzerine Şemmarların ve Kürtlerin yardımıyla, Ömer Vehbi, Sincar’ı ve Şeyxan’ı istila etmiş ve son kişisine kadar bütün halkı yok etmeye karar vermişti. Söylenenlere göre 15 bin Yezidi bu katliamdan kurtulmak için din değiştirmiştir”.Roger Lescot-Yezidiler-116

İnternet Üzerinden Örgütlenen Süryaniler'den 'Hain Değiliz' Kampanyası (2)

Gamze Özçelik Pürüzsüz
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaöğretim 10'uncu sınıflar için hazırladığı ve Süryaniler'i batılı devletler ile işbirliği yapan hainler olarak gösteren tarih dersi kitabındaki ifadelerin çıkarılması için İnternet üzerinden başlattıkları kampanya ile ilgili Mardin Süryani Metropolitliği'nin (Deyrulzafaran Manastırı) aralarında bulunduğu 14 Süryani kuruluşu ve derneği ortak bir açıklama yaptı.

Köyümün türkülerini köyümde söyleyemiyorum

Sevda Aydın
Apolas Lermi, ilk albümü ‘Kalandar’da doğup büyüdüğü Trabzon’un ve Tonya’nın türkülerine yer vermiş.  Çocukluğunu geçirdiği Tonya’nın sevdalarına, dağlarına, kavgalarına, acılarına yazılan türküleri bir kez daha seslendirmiş.Lermi ailesi yıllarca “Ben Rum’um” diyemeyen sayısız Karadenizli Rum kökenli aileden biri. Karadeniz’in havası, dağı kadar sert geçer bu yıllar. Din değiştirmek zorunda kalır, dillerini gizlice kullanırlar... Bir günah gibidir Rum olmak, tövbe ettirilirler. Sonrası bildiğimiz hikaye…. Hıristiyan olarak kalmayı tercih edenler Yunanistan’a göçer, topraklarını bırakmak istemeyenler ise burada kalır. Göçler, sır gibi saklanan dil, inanç, kültür unutturulmaya çalışılır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden: 5737 Sayılı Vakıflar Kanununun Geçici 11. inci Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik

01 Ekim 2011 Tarihli ve Sayı: 28071 Resmi Gazete
Bu Yönetmeliğin amacı, 20/2/2008 tarihli ve 5737 sayılı Vakıflar Kanununun, cemaat vakıflarıyla ilgili geçici 11 inci maddesinde yer alan hükümlerin uygulama usul ve esaslarını belirlemektir.

Cemaat vakıf mal bedelleri Resmi Gazete'de

Cemaat vakıf mallarının tescili ya da bedelinin ödenmesiyle ilgili esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı... Vakıflar Kanunu'na dayanılarak çıkarılan yönetmeliğe göre vakıflar; 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup malik hanesi açık olan taşınmazları için 27 Ağustos 2012 tarihine kadar, 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup kamulaştırma, satış ve trampa dışındaki nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı taşınmazları için süresiz başvuruda bulunabilecek.