Etiketler

Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Ve Merametciyan Okulu Sevgi Yemeği

Dini tören ve sevgi yemeği 16 Ekim Pazar günü Patrik Genel Vekili Başepiskopos Arem Ateşyan riyasetinde gerçekleştirilecektir.

Dava açtı!

Meltem Günay
Ermeni cemaati ‘iç işlerimize karıştı’ diyerek İçişleri Bakanlığı’na dava açtı!..  1863 tarihli Osmanlı yasasına göre Patrik ölene kadar görevde kalıyor. Ancak cemaat yeterli sayıda imza toplayarak patriği azledip yenisini seçme hakları olduğunu iddia ediyor. Cemaat tarafından 2 yılda 6000 imza toplandı.
(Haberde pek çok yanlış var. Önce davayı açan cemaat değil. Davayı açan, Ruhani Meclisin eş patrik seçimi kararına göre, bir bölümü bu meclisçe atanan, bir bölümü vakıf başkanları tarafından seçilen eş patrik seçmekle görevli kendisine müteşebbis heyet diyen seçim heyetidir. Bu heyetin ne 1863 Nizamnamesinde ne de Cumhuriyet döneminde yapılan dört patrik seçiminde kullanılan Geçici Patrik seçimi yönetmeliğinde yasal bir dayanağı vardır. Patrikliğin tek yasal organı olan Ruhani Meclisin eş patrik seçimi kararına göre belirlenen seçimle görevli heyetin eş patrik seçimine karşı çıkması dava açması nedeniyle Hükümet seçim izni vermemiş geçici çözüm yoluna gitmiştir. Bütün Apostolik Hıristiyan kiliselerinde Patrikler ve Katolikoslar ömür boyu görev yapmak üzere seçilirler ve görevleri istifa ya da ölümle sona erer. Ermeni kilisesi tarihinde ve Apostolik Hıristiyan kilisesinde aksine bir örnek yoktur. Sağlık ya da başka bir nedenle görevden alınan bir patrik olmadığı gibi patriği o makamdan alacak bir organ da yoktur. Eş patrik seçmek üzere seçilen heyet, Mesrop II’yi haksız ve hukuksuz olarak görevden alarak yeni patrik seçmek istemesi nedeniyle bu günkü durum doğmuştur. Eş patrik seçimiyle görevli bir heyetin patriği görevden almaya kalkışması hak ve hukukla bağdaşmayacağı gibi Ermeni kilisesinin temel kurallarına da aykırıdır. Hükümeti ve Ruhani Meclis yapılacak patrik seçimlerinde patriğin eskiden olduğu gibi halk tarafından seçileceği açıkça belirtilmiştir. Bu konuda Ters Köşede pek çok yazıl bulabilirsiniz. HYETERT).

Sarkozy Cezayir’e Fransız kalma MHP’lilerin1915 Tepkisi

Ermenistan ziyaretinde, 1915 olaylarını ‘’soykırım’’ şeklinde tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Beyoğlu’nda protesto edildi.Taksim Meydanı’nda toplanan MHP İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, ‘’Sarkozy Cezayir’e Fransız Kalma’’ yazılı pankart açtı.

Mısır, Hıristiyan azınlıkların hakları için harekete geçiyor

Cumali Önal -Kahire   
Mısır, ülke güvenliği için gittikçe ciddi bir sorun olmaya başlayan ve geçtiğimiz hafta sonu 26 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla istikrar için de tehdit oluşturan Hıristiyan azınlığın sorunlarını gidermek için harekete geçiyor. Geçici hükümet, kilise inşası konusunda yaşanan krizi sona erdirmek ve yıllardır askıda olan 'birleşik kanun'u çıkarmak için harekete geçme kararı aldığını duyurdu.

SARKOZY ERMENİSTAN’DA I-II-III

Ömer Engin LÜTEM
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 6-7 Ekim günleri Ermenistan’a yaptığı ziyaret sırasında Türkiye’nin Ermeni soykırım iddialarını tanımasını istemesi ve tanımadığı takdirde Fransa’nın soykırım iddialarını inkâr eden kişilerin cezalandırılmasını öngören kanun tasarısının kabul edilebileceğini bildirmesi, Türkler için olduğu kadar Ermeniler için de bir sürpriz olmuştur. Zira, Fransa öteden beri Ermeni tezlerini desteklemiş olmakla beraber, hiçbir Fransız devlet adamı bu derecede ileri gitmemiş ve özellikle kimse Türkiye’den Ermeni soykırımı varsayımını kabul etmesini istememiş ve bunun için bir süre vermemiştir.

Türkiye 2011 Yılı İlerleme Rapor

Gayrimüslim cemaatler -dini gruplar halinde örgütlenmiş olanlar- tüzel kişilikleri bulunmamaları nedeniyle hala sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu durumun en azından cemaatlerin mülkiyet hakları, adalete erişim ve kaynak yaratma imkânları üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu 2010 tavsiyeleri  henüz uygulanmamıştır.

A History of Destruction: The Fate of Armenian Church Properties in Adana [i]

By: Mehmet Polatel
Genocidal processes involve the loss of large numbers of human life. The motivation behind these processes is always related to the destruction of a certain group of people. However, it is not only the people that make a community; the idea of the community is also related to shared values, everyday routines, culture, literature, and religion. Thus, genocidal processes not only target certain groups of people, but also the symbols, buildings, and monuments that belong to them. This article examines the fate of religious buildings in Adana after the Armenian Genocide of 1915, in a process of destruction that aimed to erase the proof of Armenian existence in the region.

Çeviride Ermeni Soykırımı Yine "Sözde" Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı, 2011 AB İlerleme Raporu'nun Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak geçen ibarenin "gayriresmi" çevirisini "sözde" ekiyle yaptı.

Cengiz Aktar: Rapor ve AB'nin önemi kaldı mı?

Cengiz Aktar-Vatan
İlerleme raporu Çarşamba açıklandı. Bugünün can alıcı sorusu şu: Türkiye’nin değişimi, dönüşümü ve bölgenin istikrarı için AB’nin herhangi anlam ve önemi kaldı mı? AB Bakanlığı’nın gayretlerini ayrı tutarsak hükümetin iç ve dış politika tercihleri AB’nin Türkiye ve bölge için bir anlam ve önemi kalmadığını söylüyor bize. Ama rapora bakılırsa AB norm, standart, ilke ve değerleri Türkiye’nin dönüşümü ve bunun bölgeye yapacağı katkı açısından hâlâ anlamlı ve önemli.

Arınç Laikliğin Yeniden Yorumlanması Gerektiği Konusu Sosyal Bir İhtiyaçtır,

Doğuş Üniversitesi'nde açılacak Din - Devlet İlişkileri ve Laiklik Platformu dolayısıyla, üniversitede "Din - Devlet İlişkileri" konulu bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Süryani Kadim Ortodoks Patrik Vekili Yusuf Çetin, Ermeni Ortodoks Patrik Vekili Aram Ateşyan, Vatikan'ın Türkiye dini temsilcisi Louis Pelatre, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doğu Gözaçan de katıldı… Arınç, laikliğin yeniden yorumlanmasının gerekliliğinin bir ihtiyaç olduğunu kaydederek, " Türkiye'de gerçekler değişebiliyor. Bugün laikliğin yeniden yorumlanması gerektiği konusu sosyal bir ihtiyaçtır. Biz duvarda bir portre değiliz.

DSİ Müdürü'ne Ermenistan fırçası

Kars'ta düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Vali Ahmet Kara, Ermenistan'da olduğu için toplantıya katılmayan Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Hayati Çelenk'i eleştirdi. Vali Kara, "Ermenistan'a ne halt etmeye gitti? Gelsin izah etsin" dedi.

Ermenistan UEFA'ya başvuruyor

Ermenistan Futbol Federasyonu, Euro 2012 elemelerinde İrlanda'yla oynadıkları kader maçında hakemin verdiği yanlış kırmızı kart kararının maçın sonucunu etkilediği gerekçesiyle UEFA'ya başvuracak.

"Taksilerde güvenlik" tartışması!..

Ermeni asıllı M. adlı kadın taksi şoförü tarafından Ermeni olduğu gerekçesiyle dövülünce, "Taksilerde güvenlik" tartışması yeniden alevlendi... M.’nin avukatı Kezban Hatemi, polisin konuya titizlikle yaklaştığını belirterek, “Emniyet Genel Müdürlüğü konuya sıradan bir darp gibi yaklaşmadı. Titizlikle ilgilenip, suç duyurusunun gerçekleşmesini sağladılar. Başsavcı Nurten Altınok da, taksicinin suçu üstlenmek için gelen bir yakınının ifadesini ‘yalan beyan’ saydı, ona da dava açılacak” diye konuştu.

Ermenice kursları başlıyor

İstanbul’daki Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nde Ermenice kursları başlıyor. İstanbul’daki Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nde Ermenice kursları başlıyor. Talar Şilelyan eğitmenliğinde yürütülecek ve üç ay sürecek olan ilk kurda, Ermeniceye Giriş dersinin yanında Ermenice harf ve kelime bilgisi, temel okuma, yazma ve konuşma gibi konularda eğitim verilecek.

Oğuldan Mektup

Ragıp Zarakolu
Cumartesi günü oğlumdan ilk mahpushane mektubunu aldım. “30 yıl... önce Ayşe’nin ziyaretine geldiğim Metris’ten selamlar” diye başlıyor mektubuna.O zaman 6 yaşındaydı Deniz. Sinan ise 4...[O yaşlarda ben de 6-7 Eylül vahşetine tanık olmuştum. 2 yıl sonra yeniden Kıbrıs Mitingleri gündeme gelince, evimizin arkasındaki spor sahasına askerler kamp kurmuştu, yeni bir olay yaşanmasın diye.]

Narlıkapı Surp Hovannes Avedaraniç Kilisemizce Sevgi Yemeği

16 Ekim Pazar günü kilisemizde dini törenden sonra kilisemiz salonunda sevgi yemeği verilecektir.

AB İlerleme Raporu yayınlandı

Raporun İngilizce tam metnini  http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/key_documents/2011/package/tr_rapport_2011_en.pdf linkinde okuyabilirsiniz. 
Avrupa Komisyonu, AB'ye aday ve potansiyel aday ülkeler için ilerleme raporlarını yayınladı. Türkiye'nin İlerleme Raporu'nda sivil otoritenin ordu üzerindeki kontrolü, ekonomi ve yargı alanlarında gelişmeler olduğu kaydedildi. 12 Eylül referandumuyla anayasada yargı standartlarının yükseldiği belirtilirken, yeni anayasa çağrısında bulunuldu. Öte yandan basın ve ifade özgürlüğü, uzun tutukluluk süreleri ve ceza kanunlarına eleştiriler yöneltildi. Medya kuruluşlarına kesilen yüksek miktarlı cezalara da dikkat çekildi.

Ermenistan’da «İtalya Haftası» 17 Ekim’de başlıyor

17-22 Ekim tarihlerinde «İtalya Haftası» etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bu yıl etkinliler dizisi İtalyan Birliğinin 150. Yılına ithaf edilmekte. 

Din adamı, Hıristiyanların papazlarıdır

Mevlüt Özcan
Son zamanlarda ülkemizde Müslümanlar ve "Müslüman önderler" arasında konuşurken ve yazarken kullandıkları "Din adamı" tâbiri biraz daha yaygınlaştı… Bu tür ifadeleri dilimize almayalım, uluorta asla kullanmayalım. Kullananları da, sıfatları ne olursa olsun anında uyaralım. Bilhassa Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarını ve hassaten câmi görevlilerimizi tanıtırken, bunlardan bahsederken "DİN ADAMI" ifadesi kullanılıyor. Böylesi bir tanıtım meselenin şuurunda olan Müslümanları üzmekte ve topyekûn rencide olmaktayız. Çünkü "Din adamı" ifadesi Hıristiyani bir kavramdır. Zira Hıristiyanlıkta "Tanrı" adına hareket eden bir "Din adamı" sınıfı vardır. Papa bir din adamıdır. Katoliklerin tamamı Papa'nın gözünün içine bakarlar. Papa'nın dediği din'dir. Bundan dolayı da onlara "Din adamı" denir.

KİLİSEYE PARA AKTARILIYOR!

Halkının yüzde 99'u Müslüman olan Diyarbakır'da bu güne kadar birçok semtte ihtiyaç olduğu halde bir tek camii yaptırmayan BDP'li Belediyeler, söz konusu Kilise ve Cemevi olunca para akıtmaktan geri durmuyor.Ermeni cemaati için Van'daki Akdamar Kilisesi kadar önemli olan Surp Giragos Kilisesi'ndeki 3 milyon 400 bin Dolar harcanan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Hıristiyan Gazete'sine konuşan Diyarbakır Surp Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Vartkes Ergün Ayık ise, kilesinin restorasyonun bedelinin yaklaşık 3 milyon 400 bin lira olduğunu belirterek, restorasyon tutarının 3'te biri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur Belediyesi tarafından karşılandığını söyledi. Ayık, geri kalan paranın ise Türkiye ve yurt dışındaki Ermeni Cemaatlerden toplandığını kaydetti.

Los Angeles’taki Anadolu Festivaline Ziyaretçi Akını

Mehmet Toroğlu/Eyüphan Kılıç
ABD'nin California eyaletinde bugün başlayan Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali, ilk gününde Amerikalılar ve ABD'de yaşayan Türklerden yoğun ilgi gördü… Ermeni Asıllı Sanatçı Yervant'ın Türkçe, Kürtçe ve Ermenice Seslendirdiği Şarkılar İlgi gördü. Festival çerçevesinde sahne alan Ermeni asıllı sanatçı Udi Yervant, en çok arzuladığı şeyin Türkiye ile Ermenistan'ın ortaklaşa birşey yapması ve sınırların açılması olduğunu belirterek, "Birileri elini taşın altına koymalı, ama görüyorum ki elini taşın altına koyan çok az insan var. Bunu çoğaltmamız lazım" dedi…Konseri izleyerek Ermenice sözlere eşlik eden Anadolu Ermenisi Anna Zabounian da, festivaldeki Akdamar Kilisesi'nin maketinin önünde AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivale ikinci kez katıldığını ve festivalin gelmesini aylardır beklediğini anlattı.

Ermenice ve İbranice öğretmeni aranıyor

Sümeyra Tansel
Geçen sene Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde açılan Ermeni Dili ve Edebiyatı ile İbrani Dili ve Edebiyatı bölümlerinde ders verecek öğretim üyesi bulunamıyor.

300 kiloluk kilise kapısı bir varmış bir yokmuş

Batman, Sason Ermenileri Derneği, tarihi Surp Asvadazin Ermeni Kilisesi'nin yıllar önce kaybolan 300 kiloluk demir kapısını arıyor. Kapının 2000'li yılların başında yerinde olduğunu savunan Batman Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı ise tepkili: 'Ermeniler için dini ve manevi açıdan büyük önem taşıyan Mereto Dağı'ndaki Surp Asvadazin Ermeni Kilisesi, devletin de tarih ve kültür mirasıdır. Kilise kapısının, koruma kapsamından önce çalınmış olması, 'bana ne' mantığının gerekçesi olamaz.' İkinci bir yazışma ile 'kapının bulunması' talebini yineleyeceklerini belirten Dağcı, aynı yönde yanıt gelmesi halinde önce iç hukuk yollarını deneyeceklerini ardından da AİHM'e gideceklerini söyledi.

Tanrının eli bu kez İrlanda'ya uzandı!

Kazananın play-off'a kalacağı maçın 26. dakikasında İrlandalı oyuncu Simon Cox topu eliyle kontrol edip şut çekti. Bu topu ceza sahası dışında eliyle karşılayan Ermenistan kalecisi Roman Berezovskiy kırmızı kart gördü. Maçı İrlanda 10 kişi kalan rakibi karşısında 2-1 kazandı ve playoff' kaldı. İrlanda 21 puanla ikinci olurkun Ermenistan 17 puanla üçüncü sırada kaldı ve elendi.

Irkçılığın Dünü Bugünü

Irkçılık, insan  toplulukları arasında  değer  ve özellik  bakımından  sınıf farkı  gözeten bir temele dayanan bir  inanç, tutum  ve davranıştır.

AB Temel Haklar Ajansı’ndan azınlıkların korunması konulu rapor

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın (FRA), azınlıkların korunması alanında Lizbon Antlaşması’nın ne getirdiğini araştırdı. Ajans, istihdam, barınma, sağlık ve eğitim dahil yaşamın pek çok alanında ayrımcılığın devam ettiğini belirtti. 

Ermeni kadına ırkçı saldırı

Ayça Örer
Ermeni asıllı M., "Şiven bozuk" diyen taksi şoförü tarafından yumruklandı. M.'yi şikâyetçi olmaya polis ikna etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nın önünde taksiye binen Ermeni M.’ye önce, “Şiven bozuk, Yahudi misin, Ermeni misin?” diye soran taksi şoförü daha sonra “Sen kâfirsin” diyerek yumruk attı. Kaşı açılan M., polise gitti fakat taksicinin sabıkalı olduğunu öğrenince şikâyetten vazgeçti. Ancak polisin ve avukatı Kezban Hatemi’nin ikna etmesi üzerine M. şikâyetçi oldu. Taksi şoförü aranıyor.

'500 bin Ermeni varsa 500 bin de Türk var'

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Ermenistan'dan Türkiye'ye gönderdiği 'Soykırımı tanıyın' mesajına partisinin grup toplantısında sert yanıt verdi: "Fransa'da başka, Ermenistan'da başka, Türkiye'de başka konuşulmaz. Öyle iki canlı, üç canlı, beş canlı olunmaz. Siyaset dürüstlük ister. Ülkende 500 bin Ermeni var ama 500 bin de Türk var. Bir tarafta da Türkiye ile ilişkilerin var.Ama sen kalkıp da küçücük hesaplarla hareket edersen olmaz. Kusura bakma Türkiye öyle kolay yutulacak bir lokma değildir. Devlet adamlığı unvanını taşımak gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket etmeyi gerektirir. Bu gerçeklere Fransız kalanlar, gerçeği anlamak için çok geç kalacaklardır."

Surp Giragos Kilisesi, 30 yıl sonra ibadete açılıyor

Diyarbakır’da Ortadoğu’nun en büyük kilisesi olan ve Ermeni cemaati için Van’daki Akdamar Kilisesi kadar önemli olan Surp Giragos Kilisesi’ndeki 3 milyon 400 bin dolar harcanan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Diyarbakırlı olan Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, kilisenin 1915 yılına kadar metropolitlik merkezi olduğunu belirterek, açılış günü dünya Ermenilerinin kente akın edip, ayine katılacağını söyledi. Ateşyan, "Bu kilisenin bizim için bir diğer önemli yönü ise malımız olması. Van'daki Aktamar Adası'nın tapusu bizde değil ama burasının tapusu bizde yani bizim malımızdır.

Ordudan hükümete soruşturma emri

Mısır'da parlamento seçimlerine iki aydan kısa bir süre kalmış olsa da, şiddet olayları bir türlü dinmiyor. Pazar günü 36 kişinin öldüğü olaylar hakkında ordu soruşturma başlatılması emrini verirken, şiddetin kim tarafından nasıl tetiklendiği sorusu Mısır'daki mevcut gerilimi beslemeye devam ediyor. Mısır’ın askeri liderleri, Pazar günü yaşanan ve çoğu Kıpti Hıristiyan 36 kişinin ölümüne neden olan şiddet olayları hakkında hızlı bir soruşturma başlattı. Olaylarda hayatını kaybeden 17 kişinin cenazesi binlerce kişinin katılımıyla toprağa verilirken, hükümet acil kriz masası kurdu.

Misafir Öğrenciler, Okullarımız ve Yeni Anayasa/ Murat Bebiroğlu

Özet: Eylül ayı başında, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Başbakan ve yanılmıyorsam Milli Eğitim Bakanıyla görüştükten sonra, 2011-2012 ders yılında Ermenistanlı çocukların misafir öğrenci olarak Ermeni okullarına alınmasına izin verildiğini açıkladı…  Ermenistanlı çocukların misafir öğrenci statüsünden yararlanabilmeleri için, Özel Okullar Yönetmeliğinin 54. Maddesindeki misafir öğrencilerle ilgili bölüme azınlık okulları eklenmeli ve misafir öğrenci yönergeleri de azınlık okullarını kapsayacak şekilde değiştirilip 10-14 yaş sınırlaması kaldırılarak yetiştirici sınıf açılmasına imkân verilmelidir…  Ermenistanlı ilköğretim çağındaki çocuklara misafir öğrenci statüsü verilmesi konuya kesin bir çözüm getirmemektedir. Yeni Anayasada bu konularda önemli değişiklikler yapılmalıdır. Öncelikle, azınlıklarla ilgili Özel Öğretim Kurumları Kanunu, Vakıflar Kanunu gibi kanun ve yönetmeliklerde karşımıza çıkan çağdaş insan hakları, Anayasa Mahkemesinin kararı ve hukuk devletinin eşitlik ilkesiyle bağdaşmayan karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesinin, T.C. vatandaşları ve tabi T.C. vatandaşı azınlıklar için kesin olarak ve hiçbir şekilde geçerli olmayacağı açıkça belirtilmelidir. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Lozan Antlaşması dikkate alınarak Türkiye’de yaşayan her çocuğun eğitim hakkı olduğu kabul edilerek, yabancıların hem devlet hem de azınlık okullarında okumalarına izin verileceği de Anayasa hükmü olmalıdır. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerdeki ana babanın çocuklarına verilecek eğitimi seçme hakkı temel alınarak ve kurucu Lozan Antlaşmasına göre azınlık okullarında okul yönetimince kabul edilecek vatandaş ya da yabancı her öğrencinin eğitim görebileceği de bu kapsamda ele alınmalıdır.

'Zirve'deki yaman çelişki

Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ın dün piyasaya çıkan ve Zirve Yayınevi cinayeti ile misyonerlere yönelik saldırıları konu alan ‘Nefret/Bir Milli Mutabakat Cinayeti’ adlı kitapta, dikkat çekici bir ayrıntı yer aldı. Kitapta, Genelkurmay’ın meşhur 27 Nisan bildirisinde Malatya olayını, ‘dinin siyasete alet edilmesinin eseri’ olarak örnek gösterildiği hatırlatılırken, buna karşın Malatya İl Jandarma Komutanlığı’nın bu olaydan çok önce defalarca ‘misyonerlik’ seminerleri düzenlediğinin, bu faaliyetlerinde hukuk dışı yöntemlere başvurduğunun anlaşıldığı belirtildi. Zirve Yayınevi katliamını 'dini grupların marifeti' olarak gösteren 27 Nisan muhtırasından bir gün önce jandarma gizli toplantı yapmış.

Türkiye'ye yakın Aubry mi Ermeni yanlısı Hollande mı?

Emre Demir
Fransa'da 6 ay sonra yapılacak seçimleri kimin kazanacağı Türkiye açısından da büyük önem taşıyor. Türkiye ile Fransa arasındaki ikili ilişkileri etkileyen üç temel konu Türkiye'nin AB üyeliği, Ermeni sorunu ve PKK'yla mücadele konusunda Sarkozy ve Sosyalistler arasında önemli farklar bulunuyor. Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetin liderliğini yaparken, Sosyalistler Türkiye'ye kapıların açık tutulmasını savunuyor. Ancak Sosyalistler Fransa'daki Ermeni diasporasının soykırım iddialarını inkâr edenlere hapis cezası öneren yasa tasarısının kabul edilmesini istiyor. Sarkozy, geçen hafta Erivan'da Türkiye'yi kızdıran açıklamalar yapmasına rağmen, söz konusu tasarının Senato'da kabul edilmesini engellemişti. Ayrıca Fransa'da PKK terör örgütüne yakın derneklerin Sosyalist Parti'yle yakın ilişkileri bulunuyor.

Türkiye, Los Angeles'a taşındı

Ömer Şahin
California’da yaşayan Türklerin kurduğu Pasifik Enstitüsü’nün ‘Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nde küçük bir Türkiye canlandırıldı. Üç yıldır gerçekleştirilen festival bu yıl görkemli kutlamalara sahne olurken etkinliği dört gün boyunca 50 bini aşkın Amerikalı ziyaret etti. Mehterle coşan, Ermenice ve Kürtçe şarkılarla halaya duran ziyaretçiler Anadolu’ya hayat veren kültürleri tanıma şansı buldu.Ermenilerin kalesi olarak bilinen Los Angeles’ta günlerce Anadolu kültürünün rüzgârı esti. 50 dönüme yaklaşan bir alanı kapsayan festivalde Anadolu kültürlerinden küçük bir Türkiye oluşturuldu

Onur Öymen'den Ankara'nın Fransa Politikasına Eleştiri

CHP eski milletvekili ve Türkiye'nin NATO nezdindeki eski daimi temsilcisi Öymen, Türkiye'nin, AB üyeliği ve "Ermeni soykırımı" sorunu konusunda hiçbir taahhüt almadan Fransa'nın NATO'nun askeri kanadına dönüşünü kabul ettiğine dikkat çekerek, "Bazıları da buna başarılı dış politika diyor" dedi

Ermeni bir kadın vahşice dövüldü!


Dün Zincirlikuyu Mezarlığı civarında bir kadın sırf Ermeni olduğu için, bir taksici tarafından ağzı burnu kırılıncaya kadar dövüldü. Bu olay apaçık biçimde bir nefret suçudur. Türkiye’deki ırkçılığın yaygınlığını ve nerelere varabileceğini gösteriyor. Hükümetin bu konuda acilen bir eylem planı yapması ve nefret suçları mevzuatı konusunda bir an önce adım atması gerekiyor.

Azınlıklara bir jest daha

Hakkı Kurban
Vakıflar Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen çalışmaya göre kiliseden havraya, sinegogdan manastıra yurt genelindeki pekçok ibadethane için onarım kararı alındı... Vakıflar Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde, onarım kararı alınan yerler arasında Ayvalık Cunda'da bulunan Taksiyarhis Kilisesi ile AB'nin İlerleme Raporları'nda sık sık gündeme getirdiği Gökçeada'daki kilise ve manastırlar dikkat çekiyor. Bu çerçevede, Ayamarina Rum Ortadoks Kilisesi ve Yıldız Köy Manastırı da tadilata alınacak.

AB: Mısır, azınlıkları korumak zorunda

Lüksemburg'daki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde, 24 kişinin öldüğü olayları değerlendiren Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal, Mısır'daki şiddetten çok büyük endişe duyduklarını söyledi. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Mısır'da tüm halkın kimliğine, nereden geldiğine ve dini inancına bakılmaksızın korunmasını istedi. Ashton, "Mısır'ın şimdi insanların haklarına saygı duyulan gerçek bir demokrasiye dönüşmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

'Zaten Türkler benden nefret ediyor'

Kayhan Karaca
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Erivan'daki "soykırım" çıkışının arkasında seçim hesapları kadar ticari çıkarlar da var. Fransız basınına göre, çevresindeki bazı danışmanları Sarkozy'ye "Yapmayın, Ankara'yı kızdırırsınız" uyarısında bulunma cesareti göstermiş, ancak Fransız liderin yanıtı "Zaten Türkler benden nefret ediyor, sorun değil" olmuş.

Nobel Ekonomi Ödülünü İki Amerikalı Kazandı

2011 Nobel ekonomi ödülünü Amerikalı ekonomistler Thomas Sargent ve Christopher Sims kazandı. Sargent ve Sims, politika kararlarıyla ekonomi arasındaki ilişki üzerinde araştırma yaptı.İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Sargent ve Sims’in “makroekonomide etki-tepki ilişkisi üzerine deneysel araştırmaları” nedeniyle ödüle layık görüldüklerini bildirdi. Söz konusu çalışma 1970’li ve 1980’li yıllarda yapılmıştı.

Mısır'da Hristiyanlar katilleri istiyor

Hristiyan Kıptiler, en az 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından yürüdü. Ölenler için Mısır Kıpti Patrikhanesi'nde Kıpti Patriği Baba 3. Şenuda'nın yönettiği bir cenaze töreni düzenlendi.

Moskova’da Ermeni-Yahudi Birliği kuruldu

Moskova’da Ermeni-Yahudi Birliği kuruldu. Ermeni tarafından Gurgen Sarkisyan, Yahudi tarafından Dmitri Ashurov kurucular olarak yer aldılar.Birliğin kurulmasının esas amacı iki halkın ulusal kimliğinin korunması dil , kültürel gelenekler, ilişkilerin pekişmesi ve genişletilmesi yanısıra Ermenistan, İsrail ve Rusya arasındaki ilişkilerin pekişmesi için elverişli bir zemin hazırlanması yönünde etkinlikler gerçekleştirilmesi.

AKP'li paşa, Erenerol'a plaket vermiş

Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ın kaleme aldığı, ‘Nefret / Malatya: Bir Milli Mutabakat Cinayeti’ isimli kitap Kalkedon Yayınları’nca bugün piyasaya sunuldu. İsmail Saymaz'ın kitabından: Ergenekon sanığı Erenerol'a, 2006'da Hava Kuvvetleri'nde plaket veren paşa Şirin Ünal şimdi AKP milletvekili.

1500 yıldır İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi, kapılarını Atlas Tarih Dergisi'ne açtı

1500 yıldır İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Peder Dositheos Anağnostopulos, derginin Yazı İşleri Müdürü Behice Tezçakar'a Ekim-Kasım sayısı için kilisenin kuruluşundan bu yana tartışılan tüm soruları yanıtladı.

Ermeni Mezarlığında Ayin

Arapgir ilçesinde yeniden onarılarak düzenlenen Ermeni Mezarlığı’nın açılışına katılarak burada bir ayin düzenleyen Beyoğlu Ermeni Üç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan, “Yüce Rabbimiz Devletimize zeval vermesin, daimi muzaffer kılsın” dedi.

Hesaplanmış provokasyon

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Türkiye’ye yönelik ‘tarihinle yüzleş’ çağrısına Fransız basını ‘hesaplanmış provokasyon’ yorumunu yaptı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin geçtiğimiz hafta Ermenistan ziyareti sırasındaTürkiye’nin tarihini gözden geçirmesi ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını kendisinin görev süresinin sona ermesinden önce tanıması gerektiği yönündeki açıklamaları tartışılmaya devam ediyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Sarkozy, büyük bir acziyet içerisinde” derken, Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, yapılan açıklamaların seçim ile ilgili “hesaplanmış provokasyon” olduğunu yazdı.

Santoro ve Zirve katliamının ortak ismi!

Trabzon’daki Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde öldürülen rahip Andrea Santoro’nun ‘Pontusçu’ olduğu iddiasıyla telefonlarının dinlendiği ortaya çıktı. Santoro cinayeti ve Zirve Yayınevi katliamı ilgili dava dosyalarında ise aynı isime rastlandı: Carl Magnus Stefan Persson… Santoro’nun öldürülmesinden 16 gün önce “Kuvayı Milliyeciler” imzalı bir notla tehdit edilen Protestan din adamı Carl Magnus Stefan Persson’un isminin, Santoro ile birlikte, Trabzon Emniyeti’nin dosyasında “Pontusçu” olarak geçtiği, öldürülen Santoro’nun telefonlarının da cinayetin işlendiği dönemde bu gerekçeyle “dinlemede” olduğu ortaya çıktı.

Arapgir'deki Ermeni Mezarlığı onarıldı

Malatya'nın Arapgir ilçesinde bulunan Ermeni mezarlığı onarıldı. İlçedeki Ermeni mezarlığının, daha önce Arapgir'de yaşayan Ermeni vatandaşların çocukları ile Arapgir Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından onarılması nedeniyle düzenlenen törene, Kaymakam Ercan Turan, Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir Müftüsü Turgay Papurcu, Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan, İstanbul Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, İstanbul'dan gelen ve Arapgir'de yaşayan Ermeni vatandaşlar katıldı.

Udi Yervant Bostancı: Artık sınırlar açılsın

Ömer Şahin
Los Angeles’taki festivalde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkılar seslendiren Yervant Bostancı en büyük hayalinin iki ülkenin ortak bir projeye imza atması olduğunu söyledi, “Biz kardeşiz. Yemeğimiz, dansımız, toprağımız aynı. Sınırlar açılmalı. Kardeşlik için herkes taşın altına elini koymalı. Kültür kanla değil, toprakla taşınır” dedi.

Mısır'da kan gövdeyi götürüyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de Hıristiyan Kıptilerle güvenlik kuvvetleri arasındaki çatışmaların devam ettiği, olaylarda ölenlerin sayısının 19'a, yaralı sayısının da 113'e yükseldiği duyuruldu.

Patrik’ten Yunanistan’a: İşiniz zor, krize çözümü Tanrı’ya dönüşte arayın

Yorgo Kırbaki/ Atina
IMF ve AB temsilcilerinin yer aldığı Troyka, Yunanistan’ın kemer sıkma programlarından memnun kalmazken, Fener Rum Patriği Bartolomeos, Yorgo Papandreu’ya, “Krizin çözümünü Tanrı’ya dönüşte arayın” çağrısı yaptı.

Varlık Vergisinin Aşkale- Erzurum Cephesi: Yorgo Hacıdimitriadis’in Aşkale- Erzurum Günlüğü

Sait Çetinoğlu
 İttihatçı gelenekten gelen bir etnik temizlik kırbacı olarak ,yakın tarihimizin karanlık sahifelerinden biri olan Varlık Vergisine ilk ışık tutanlardan Ayhan Aktar, Yorgo Hacıdimitriadis’in Aşkale- Erzurum Günlüğü  (1943)[1] adlı son çalışması ile Varlık Vergisi  ve ardından gelen toplama/çalışma kampları dehlizlerinden birini daha aydınlatmıştır.  

Դասախօսութիւն – Պատկերներ Հայ-Արաբական թարգմանական շարժումէն

Bir 'düşünür merkezi'

Ceren Çıplak
Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, yazar Mıgırdiç Margosyan, müzisyen Hayko Cepkin, Çıplak Ayaklar Kumpanyası'ndan Mihran Tomasyan... Farklı kuşaklardan bu isimlerin hepsi de Özel Getronagan Ermeni Lisesi'nden mezun. Adı Ermenice 'merkezi' anlamına gelen Karaköy'deki lise 125 yılda pek çok düşünür, sanatçı ve eğitmen yetiştirdi.

'Türkçe fermanı' bir Cumhuriyet efsanesi mi?

Mustafa Armağan
Cumhuriyet efsanelerinden biri daha yıkılacak ama peşinen söyleyeyim, bunun için özür dileyecek değilim.Karamanoğlu Mehmed Bey'in çıkardığı iddia edilen "Bundan sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil konuşulmaya" fermanı ona ait değildir, bir; bu ferman birkaç gün ya uygulanmış ya uygulanmamıştır, iki; aynı Karamanoğlu'nun vezirliğinde tekrar Arapça ve Farsçaya dönülmüştür, üç.

Fransızlar Ermeniler'i yanıltıyor!

Şimdi Türkiye'yi tehdit eden Sarkozy'in atalarını meğer Ermeniler 90 yıl önce Amerika'ya şikayet etmiş…4 Kasım 1920 tarihli mektupta Ermeniler, Fransa'yı dönemin ABD Başkanı Wilson'a şikayet ediyor. ''Fransa her dönem kendi çıkarları için Ermeniler'i kullandı, kullanmaya devam ediyor" diyen Çiçek, Ermeni Bağımsızlığı İçin Amerikan Kominitesi Genel Sekreteri Arshap Makdesian tarafından kaleme alınan belgede şu ifadelerin yer aldığı belirtiliyor: "Makdesian, İzmirli Ermeni papaz Moushek Seropian'dan kendilerine bir rapor geldiğini söylüyor ve raporun içeriğini ABD Başkanı Wilson'a iletiyor.

“Bayan” baydı, artık yeter

Can Ataklı - catakli@gazetevatan.com
Hasta oluyorum, gerçekten hasta oluyorum, kadın yerine “bayan” diyenlere hasta oluyorum. İlk kez ben yazmıyorum, çok değerli yazarlar da bu konuya el attılar ama nafile. Medyanın ani patlamayla yayıldığı günlerden beri dilimize yapışan şu “bayan” sözcüğünden kurtulamıyoruz.Gencecik pırıl pırıl kızların kendilerinden “bayan” diye söz etmeleri ise beni deli ediyor. (Can Ataklı bir de bizim cenaze işleri yapanların Dul Bayan lafını duysa her halde iyice çıldıracak. Bir hayır sahibi içimizi bayan bu bayan sözünden Türkiye Ermenilerini de kurtarsa. HYETERT)

Atalarının vasiyeti için Ermenistan'dan geldi

1915 yılında ailesi Sason'dan Ermenistan'a göç eden Olia Akopyan ailesinin mum yakma vasiyetini yerine getirmek için önceki gün Sason ilçesine gitti.Sason'da çarşı merkezini gezdikten sonra Çayırlı-Kilis mezrasına giden Akopyan atalarının "Eğer hayatında Sason'a gitmen nasip olursa Komk Manastırına gidip mum yak" vasiyetini yerine getirmek için Komk manastırına gitti. Komk Manastırına yol olmadığı için yaşı nedeniyle yarım saatlik yolu yürüyemeyen Akopyan, mumları yolda yakarak geri döndü.

Ermenistan bu sefer de çıkarmıyor

İşitme Engelliler Avrupa Güreş Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Ermenistan, geçen hafta girişine iki gün izin vermediği Türk kafilesine, bu sefer de çıkış izni vermiyor.