Etiketler

Ermenistan’ın Türkiye’ye yanıtı: Ermeni Nükleer Santraline ilişkin herhangi bir sorun yok

Son dönemde Türkiye ve Azerbaycan’ın, Türkiye’deki depremin  Ermeni Nükleer Santrali üzerindeki etkisini istismar ettiğini hatırlatalım. Ermenistan Enerji Bakanı Armen Movsisyan bunlara yanıt olarak, nükleer santral alanında sarsıntı şiddetinin sadece 3 şiddetinde olmasına karşın,  Ermeni Nükleer Santralinin en az 9 şiddetindeki depremler öngörülerek tasarlandığını kaydetti.

His Holiness Karekin II: 12 Years of Leadership

Friday, November 4, marks the 12th anniversary of the consecration and enthronement of His Holiness Karekin II as the 132nd Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. In Armenia this weekend, clergy, government representatives, and dignitaries visiting Holy Etchmiadzin from around the world will celebrate the occasion, as well as the Pontiff's 60th birthday.

Ya yeni anayasa yapılamazsa?

Azınlıklar Lozan'a karşı. Katılımcılar arasında gayrimüslim azınlık cemaatlerine ait yayın organlarının yöneticilerinin de yer alması dikkat çekiciydi. Agos Gazetesi’nden Rober Koptaş ile Şalom’dan İvo Molinas’ın konuşmalarında dikkat çeken bir ortak nokta ise gayrimüslim vatandaşlarımızın vaktiyle kendilerine Lozan Anlaşması’yla verilen uluslararası güvenceler yerine eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı statüsünü talep etmeleriydi. Rum cemaatine yönelik yayın yapan Apoyevmatini gazetesinin genel yayın yönetmeni Mihail Vasiliadis ise tam aksine “Lozan’ın güvencesi bize yeter, biz kendimiz için bir şey istemiyoruz. Ama yeni anayasanın şekillendireceği yeni siyasal atmosferin bizim için de etkileri olacağını bildiğimiz için bu çabaya destek veriyoruz” mealinde konuştu. (Lozan güvencesi yerine eşit Türkiye vatandaşlığı istemek doğrusu çok ciddi bir buluş. Demek ki azınlık hakları azınlıkların eşit vatandaş olmamaları için varmış, tuhaf. Elbette çağdaş azınlık hakları Lozan’da verilen hakları aşmıştır. Ancak bu Lozan’ın azınlık haklarının eşit vatandaşlığa engel olduğu gibi garip bir sonuca götüremez. Lozan’dan vazgeçmek demek en azından bu gün sahip olduğumuz ana dilde eğitim başta olmak üzere pek çok pozitif hakkı tartışmaya açmak demektir. İstenen bir paradigma ya da zihniyet değişikliği ise Lozan'ın buna engel olduğunu düşünmek de başka bir gariplik olur.HYETERT)

Ermenistan, BM İnsani Gelişim İndeksinde 86. Sırada yer aldı

BM İnsani Gelişim İndeksi 2011 Yılı Raporu yayımlandı. Ermenistan raporda 187 ülke arasında  86. Sırada yer aldı. Ermenistan 2010 yılı Raporuna kıyasla 10 puan geriledi.

Kurban Bayramı

Nurettin Değirmenci
Kaynağı ve çıkış nedenleri ne olursa olsun; bayramlar, toplulukların mutlu günleridir. İnsanlar, mutlu olmaya, acılardan ve korkudan uzak yaşama layıktırlar.  Ne yazık ki, günümüzde, yedi milyar insanın büyük çoğunluğu acı ve korku içinde yaşam sürüyor.

Ermeni'ye Erzurum'da ev satmak

Settar Kaya
Ermeni sivil toplum örgütleri Ankara’da Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüşler. Ermenilerin Sivil Toplum ve Kalkınma Enstitüsü Başkanı Davutoğlu’na “Büyükannem ve büyükbabamın Erzurum’da yaşadığı yerleri görmek istiyorum” demiş. Davutoğlu da ona “Ne görmesi, Bir gün gelecek, ev alabilecek, yerleşebileceksin de” demiş…  Sayın Davutoğlu’na sormak gerekir; Bu alttan almaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Şu “Tilkiye kaç, tazıya tut politikanızdan ne zaman vazgeçeceksiniz? Azerbaycan’a gidip Ermenistan’a meydan okumayı, Ermeniyi görünce gönül alma’yı diplomatik ustalık mı sanıyorsunuz?... Buna “sıfır sorun politikası” değil,”sıfırı tüketmiş politika” derler!...

Kurban Bayramı Tatili Başladı

Yarın (Cumartesi) arife, Pazar günü Bayram. Bayram Perşembe günü sona erecek. Müslüman okurlarımızın Kurban bayramını kutluyoruz. HYETERT

İsrail Parlamentosu Knesset Başkanı “Ermeni soykırımının” Tanınması Yönünde Çalışıyor

İsrail Parlamentosu Knesset başkanı Reuven Rivlin 31 Ekim’de Knesset’te “Ermeni Soykırımının” anılması için parlamento’da bir oturum düzenlenmesi arzusunda olduğunu duyurdu. ″Asbarez″in verdiği habere göre; Rivlin konuya ilişkin ifadesinde ″Diğer halklara yönelik trajedinin tanınması benim bir Yahudi ve İsrial vatandaşı olarak borcum″ dedi.

'İşte benim anayasam'

İsmail Küçükkaya
Büyük bir ülkede yaşamak...Tam ve gerçek bir demokraside... Özgürlükçü... Refah içinde...Herkesin kendisini birinci sınıf vatandaş olarak gördüğü...Kimsenin dışlanmadığı ve 'ötekileştirilmediği'... Keyfi tutuklamaların yapılmadığı...Ve...En geniş katılımla hazırlanmış, basit ve anlaşılır yazılmış bir anayasaya sahip olmak... Sadece azınlık ve cemaatler değil, Evrensel ve Aydınlık gibi ideolojik eksende yayın yapan gazeteler, Halk TV gibi CHP'ye yakınlığıyla bilinen kanallar dahil herkes davetliydi. (Nor Marmara Ermenice gazetenin çağrılmaması büyük bir yanlış ve eksikliktir. HYETERT)

Başbakan, Ermenistan’da «Dünya Süryani Araştırmaları ve Kültür Merkezi» kurulmasına destek olacak

Süryani toplumları temsilcileri, Ermenistan’da «Dünya Süryani Araştırmaları ve Kültür Merkezi» kurulması konusunda Ermenistan Hükümetinin desteğini rica etti. Başbakanlık basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; farklı ülkelerden Süryani toplumu temsilcileriyle gerçekleşen buluşma esnasında başbakan Tigran Sarkisyan, inisiyatifi memnuniyetle karşıladığını ifade etti ve merkezin  kurulması çalışmasına destek sözü verdi.

ABD'den KCK uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Prof. Büşra Ersanlı ve yayıncı Ragıp Zarakolu'nun da tutuklandığı KCK operasyonuyla ilgili yargı sürecinin şeffaf ve adil yürütülmesi çağrısında bulundu.

Dinlerin Beşiği Anadolu

Özgen ACAR
Anadolu, dinler konusunda, yeryüzünde başka bir ülkede rastlanmayacak çeşitli ve zengin mirasa sahiptir. “1000 Tanrılı Halk” denilen Hititler gibi çoktanrılı dinlerden, tek tanrılılığa geçişin yaşandığı en önemli ülkedir.“Tek tanrılılık” olgusunda öne çıkan Hazreti İbrahim (Abraham) Urfalı hemşerimizdir.Dünyanın ilk Yahudi tapınağı “sinagogun (havra)” İÖ 6. yy’da yapıldığı söylenir. Ancak yerinde bugün yeller esiyor. Oysa arkeologlar Anadolu’da 13 antik sinagog buldular.İlk kez “Hıristiyan” sözcüğü Antakya’da kullanıldı, ilk kilise de Antakya’da hizmete açıldı. İncil’i dört kişi yazdı. Bunlardan biri Antakya’da, ötekisi Fırat Nehri üzerindeki Rum kalede idi…

Adalet öç alma mekanizması değil

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fener Rum Patrikhanesini ziyareti konusunda, “Patrikhaneyi ziyaret eden rahmetli Aydın Menderes’ten sonra ikinci hükümet yetkilisiyim. Kendime Adnan Menderes’i örnek aldım. Doğru yaptığıma inanıyorum” diye konuştu.

«Azg»: Avrupa değerleri daha 1500 yıl önce Karabağ’da yürürlükteydi

Daha 1500 yıl önce, 500’lü yılların başında Artsakh (Karabağ) ve Utik kralı İnayetli Vaçagan inisiyatifiyle bir Anayasa kabul edilir, bunun 1288 tarihli kopya versiyonu bu güne dek Matenadaran’da (Bak: Fotoğraf) saklanmaktadır.

ABD'li Senatörden Sözde Soykırımı Tanıma ve Tazminat Çağrısı

California’nın Montebello şehrindeki sözde Ermeni soykırımı anıtını ziyaret ederek anıta çelenk bırakan Senatör Dianne Feinstein, Türkiye’ye Ermeni iddialarını tanıma ve Ermenilerin yaşadığı trajediye karşılık bir çeşit tazminat ödeme çağrısında bulundu.

Hıristiyan öğrenciye 'şahadet' dayağı iddiası

Ahmet Yukuş
Diyarbakır’da ailesi ile birlikte din değiştirip Protestan cemaatine katılan ilköğretim öğrencisi H.B.’nin, din dersinde “Kelime-i Şahadet” getirmediği için öğretmen tarafından dövüldüğü öne sürüldü. Hıristiyan ailenin şikâyeti üzerine Valilik soruşturma başlattı… DİYARBAKIR Protestan Kilisesi ruhani lideri Ahmet Güvener, son dönemlerde öğrencilere yönelik saldırıların artığını öne sürerek şunları söyledi: “Çocuklarımız öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerden de baskı görüyorlar. İMKB Lisesi’nde okuyan kızım Sevinç’e, benim gözlerimin önünde öğretmeni yüksek sesle ‘Sevinç gâvurluğu bırak. Seni dine davet ediyorum’ şeklinde bağırdı. Çocuklarımız başka bir dinin mensupları olduğu için rencide edildi.

"Zarakolu Cezaevini Değil, Nobel Ödülünü Hak Ediyor"

IPA ve PEN'den yapılan açıklamalarda yayıncı Ragıp Zarakolu'nun KCK operasyonları kapsamında tutuklanması eleştirildi ve Zarakolu'nun cezaevlerini değil, Nobel ödülünü hak ettiği ifade edildi.

Türkiye, insani gelişmişlikte 92. sırada

Okullaşmadan yaşam süresine, kişi başı gelirden toplumsal cinsiyet eşitliğine birçok faktörün dikkate alındığı 2011 İnsani Gelişme Raporu açıklandı. Endeksin ilk sırasında Norveç, en altta ise Kongo yer alıyor.

Medya yöneticileri, anayasa komisyonu üyeleriyle kahvaltıda buluştu

Medya kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen kahvaltılı toplantıda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında kurulan uzlaşma komisyonunun üyeleri ile bir araya geldi. Azınlık medya temsilcileri ilk kez çağrıldı. Kendilerinin Lozan statüsünde değil de Türkiye vatandaşı olarak toplantıya davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Apoyevmatini'nin Genel Yayın Yönetmeni Mihail Vasiliadis, "Yıllar sonra devletin davetine mazhar oldum. Bir azınlık mensubu olarak büyük bir beklentim yok. Bir Türk vatandaşı olarak bu anayasayı çok önemsiyorum." şeklinde konuştu.

METRİS'TEN MEKTUP VAR: Ragıp Zarakolu: Evdeki Kitaplarım "Suç Delili" Oldu

Ragıp Zarakolu
Bu gözaltı furyasına herkesin tepki göstermesi ve yasadışı uygulamalara bir son verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yasadışı örgüt üyeliğiyle suçlanmam korkutma ve özellikle Kürtleri yalnızlaştırma kampanyasının bir parçasıdır.

Ara Güler'in yüzleri Mardin'de

Sabancı Vakfından yapılan yazılı açıklamada, küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes'in üstlendiği ''Seyreyle Ara Güler Mardin'de'' sergisinin yarın Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde açılacağı belirtilerek, sergide yer alan fotoğrafların ''Tanımak ve Anlamak'' ile ''Yüz Yüze'' başlıklı iki bölüm halinde sergileneceği kaydedildi.

Osmanlılar millet deyince ne anlardı?

Ekrem Buğra Ekinci / ekrem.ekinci@tg.com.tr
Millet, Arapça bir kelimedir. Aynı dine mensup olanları ifade eder. Kur’an-ı kerimde Hazret-i İbrahim’in milletine uymak emrolunur… Bugün kullanılan millet kelimesinin Arapça’daki karşılığı kavim, şa’b ve kabiledir… Milliyetçiliğin bugünkü gibi anlaşılması İttihatçılarla başlamıştır. Gerçek milliyetçilik anlayışından mahrum, çoğu Türk aslından bile olmayan bu komitacılar, harpten harbe sürükledikleri imparatorluğun çökmeye yüz tuttuğunu görünce, kendilerince bir ideale sarıldılar: Türkçülük... Ziya Gökalp’in ideologu olduğu bu fikirle zafere ulaşacaklarını düşündüler. Esir Türkleri kurtarma hülyasına kapıldılar. Bu istikamette önce imparatorluğu ulus-devlet hâline getirmeye koyuldular. Avrupalıların Turkification (Türkleştirme) dediği icraata giriştiler. Ege sahillerinden 120 bin Rum‘u sınır dışı edip, milyona yakın Ermeni‘yi Suriye çöllerine sürdükten sonra, Müslüman teb’aya yöneldiler. “Ne mutlu Türküm diyene!” vecizesi, daha 1911 yılına aittir. Avrupalılar, bu toplu intiharı şaşkınlıkla izliyordu.

'Yayınlama özgürlüğü kahramanı hapsedildi'

''2008 IPA Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi, yayıncı Ragıp Zarakolu 28 Ekim 2011’de İstanbul’da gözaltına alınmıştır. Beşiktaş’taki 14. Ağır Ceza Mahkemesi 28 saatlik uzun bir duruşmanın ardından, bugün erken saatlerde birçoklarınca Türkiye’nin en ünlü ifade özgürlüğü ve azınlık hakları aktivisti kabul ettiği Zarakolu’yu tutuklamaya karar verdi. Üstelik kendisi, Terörle Mücadele Yasası kapsamında, yasadışı bir örgütün üyesi olmakla suçlanıyor. IPA Zarakolu’nun tutuklanmasını Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerin ihlali olarak değerlendirmektedir. IPA bu nedenle kendisinin dava başlayana kadar acilen serbest bırakılmasını talep eder.

Azınlık vakıflarına ait taşınmazların iadesi

1974 tarihli Yargıtay kararı sonrası cemaat vakıflarınca 1936-1974 yılları arası bağış, vasiyet ve satın alma yoluyla edinilen taşınmazlar tekrar eski maliklerine iade edilmiş, bu malların bir kısmı Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü veya üçüncü şahıslara geçmiştir.27 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 651 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Vakıflar Kanunu’na Geçici 11. Madde eklendi. Bu düzenleme cemaat vakıflarına ait malların iadesini öngörmektedir. Buna göre azınlık vakıflarının 1936’dan sonra edindikleri ve 1974’ten sonra Hazine’ye devredilen gayrimenkulleri geri verilecek.

'Türkiye Çözümde Rol Oynayabilir'

Ermeni işgali altındaki Karabağ ihtilafının müzakerelerini yöneten Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın yeni genel sekreterinden önemli değerlendirmeler geldi. Zaman'a konuşan Genel Sekreter Lamberto Zannier, AGİT ya da başka mekanizma vasıtasıyla değil, ancak tarafların gerçekten istemesiyle Karabağ krizinin çözülebileceğini söyledi. Zannier, "Atı suya sokabilirsiniz ama su içmeye zorlayamazsınız. Bu da biraz böyle." dedi. Müzakereler ABD, Fransa ve Rusya'nın AGİT eşbaşkanları vasıtasıyla yürüse de Zannier, "Bu mesele bizim tekelimizde değil. ElbetteTürkiye iki ülkeye de komşu olduğundan politik olarak sürece destek verebilir." diye konuştu. İtalyan yetkili, İslam karşıtlığının da Avrupa'nın önemli bir sorunu olduğuna dikkat çekti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Dalyan'ı Gezdi

Muğla'nın Fethiye İlçesi Göcek Beldesi'nde bir haftadır kardeşleri ile tatil yapan Fener Rum Patriği Bartholomeos, buradan Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi'ne geçti. Bölgedeki tarihi yerleri gezen ve kanalda tekne turu yapan Patrik, geziden memnun ayrıldı.

Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonundan Kartpostallarla Diyarbakır Vilayetinde Ermeniler

Azınlık gazetelerine "anayasa" daveti

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa konusunda İstanbul'da yapacağı toplantıya Türkiye'de yayın yapan 4 azınlık gazetesinin temsilcilerini de davet etti. ( Tirajı çok daha az olan azınlık gazeteleri çağrılırken Ermenice yayımlanan Nor Marmara gazetesinin çağrılmaması çok ciddi bir eksiklik ve ihmaldir. HYETERT)

TÜRKİYE VE ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ NEDEN DONDURULDU?

İngilizce, donmuş, buz kesilmiş, kalpsiz, soğuk, dondurulup konserve edilmiş anlamalarına gelen “FROZEN” Kars, Diyarbakır ve Gümrülü sanatçıların sanat çalışmalarına konu ve isim oldu… Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinin ardından tekrar anormalleşmeye başlaması, iki ülkede ki sivil toplum kuruluşlarını ve içerisinde sanat ve estetik anlayışı taşıyan sanatçıları da ‘Barış’ noktasında birleştirdi. Kars, Diyarbakır ve Ermenistan’ın Gümrü şehrinde ki genç sanatçılar, “Frozen” yani “Dondurulmuş ilişkiler” kültür ve sanat projesi kapsamında bir araya geldi. Bu sanatçılar diğer illerde 3’er hafta süreyle kalarak kısa film ve fotoğraflar çektiler. Ayrıca resimler yapıp kısa animasyonlar hazırladılar.

Avrupa Parlamentosu üyeleri Tsitsernakaberd’i ziyaret etti

Ermenistan-AB Parlamentolararası İşbirliği Komisyonu eşbaşkanı Milan Cabrnoch başkanlığındaki Avrupa Parlamentosu Heyeti  bugün 1 Kasım’da Tsitsernakaberd Anıt Kompleksini ziyaret ettiler, çelenk koydular ve 1915 Ermeni Soykırımı  Kurbanlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular.

Türkiye'den Perinçek'e destek

İsviçre aleyhine AİHM'de açtığı davada Doğu Perinçek'e destek Türkiye hükümetinden geldi.Sözde Ermeni soykırımını inkar etmenin suç olduğu İsviçre’de "Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır. 1915'te soykırım yapmadık vatanımızı savunduk" dediği için yargılanıp para cezasına çarptırılan Doğu Perinçek’in AİHM’e açtığı davada ilginç bir gelişme yaşandı.İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı davada mahkeme Türkiye ‘den de görüş bildirmesini istedi. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de AİHM’deki davaya Perinçek’in lehine görüş bildirerek katıldı.

Meclis'ten 'soykırım' sınavı

Hakkı Kurban
Ermeni iddialarına karşı Meclis'te lobi oluşturulacak. Konuyu Meclis Başkanı'yla görüşen MHP'li Halaçoğlu 'Diaspora 2015 için büyük hazırlık içinde. Şimdiden bir şeyler yapmalı' dedi

Van sallandığında Erivan


Pınar Öğünç / Radikal
Van depremi Ermenistan'da nasıl hissedildi? Erivan Basın Kulübü Başkanı Boris Navasardyan ve eski Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ın asistanı, Civilitas Vakfı'nın yöneticisi Salpi Gazaryan'la ilişkilerin 'normalleşmesini' konuştuk.

AİHM’nin Bayatyan Ermenistan’a karşı kararı ve kararın Türkiye’deki vicdanî ret hakkına etkisi

Serkan Köybaşı
Özet: İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin Ermenistan’a karşı vermiş olduğu Bayatyan kararı sonrasında İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin düşünce, din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin 9. maddesi kapsamına vicdanî ret hakkı da dahil olmuştur. Vicdanî ret hakkı artık Avrupa kamu düzeninin bir parçasıdır. Mahkeme kararlarının Sözleşme’nin ayrılmaz bir parçası olması nedeniyle Bayatyan kararı Türkiye’yi bağlar.

Fransa’da yeni bir Seyfo (Asur Süryani Keldani) soykırımı anıtı dikildi

20 binin üzerinde Asur-Keldani-Süryani’nin yaşadığı Fransa’da Seyfo soykırımı anısına yeni bir anıt dikildi. 2006’da, ilk resmi anıtın dikildiği ve Asuri-Keldani- Süryani’lerin « başkenti » olarak bilinen Sarcelles’den sonra, Saint-Brice belediyesi de tarihi bir karar alarak, 1915 soykırımında hayatını kaybeden Asuri-Keldani-Süryani’lerin anısına bir anıt dikme kararı aldı.

Serj Sarkisyan, mevkidaşı Gül’ü Cumhuriyet bayramı vesilesiyle kutladı

NEWS.am’in Cumhurbaşkanlığı basın sekreterliğinden edindiği bilgiye; Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türk mevkidaşı Abdullah Gül’ü ″″Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle kutladı.

Ermenistan Satranç Takımı Olimpiyat ikincisi oldu

Türkiye’nin Kocaeli kentinde sana eren Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatlarında Ermenistan Takımı ikinci oldu. Ermenistan son turda Kırgızistan’ı 3.5-0.5 sonuçla yenerek toplamda 28.5 puana ulaştı. Çekya takımını 2.5-1.5 sonuçla yenen Rusya 29 puanla şampiyon oldu. İran 27.5 puanla üçüncü sırada yer aldı.

BİR ARŞİV YAĞMASININ HİKAYESİ

Hayrullah Gök- Mesut Uyar
Enver Paşa bir kısım İttihat Terakki ileri gelenleriyle birlikte, 8/9 Kasım 1918 gecesi U-67 numaralı Alman denizatlısı ile İstanbul’dan kaçtı. İşin ilginç tarafı, bu grubun Türkiye’den kaçmadan önce İttihat Terakki arşivinin önemli bir kısmını yok etmesidir… Genelkurmay Başkanlığı arşivinin İstanbul’dan götürüldükten sonraki akibetini bilmiyoruz. Bu konudan bahseden tek kişi, Türkiye’de görev yapmış olan ve makalemizde adı geçen Alman subayı Kress von Kressenstein’dır. Von Kressenstein, anılarını yazarken Genelkurmay dosyalarından istifade etmek istediğini, ancak bu dosyalara ulaşamadığını belirtmekte ve “bu vak’alara ait dosyaların hemen kaffesi Alman Heyet-i İslahiyesi’nin İstanbul’dan göçü esnasında kaybolmuştu” demektedir.

KRİZDEN BUNALAN RUMLAR İSTANBUL'A DÖNÜYOR..

Yunanistan'daki Krizden bunalan İstanbul kökenli Rumlar, kente dönüş için harekete geçti.Türkiye'ye dönme planı yapan Rumlar, Fener Rum Patrikhanesi ile İstanbul'daki Rum derneklerine başvurmaya başladı. Hürriyet Gazetesinin haberine göre; EKONOMİK kriz nedeniyle Türkiye'de kendilerine daha iyi bir gelecek arayanlar sadece Yunanlılar değil. Yunanistan'a büyük umutlarla göç eden İstanbullu Rumlar da yıllar sonra Türkiye'ye dönmeye başladı. İstanbullu Rumlar, Fener Patrikhanesi'ni ve İstanbul'daki Rum derneklerini arayarak, doğdukları şehre dönüşleri halinde iş ve ev bulma imkanlarını araştırıyorlar. Hatta İstanbul'daki Rum gazetelerine mektuplar göndererek bilgi isteyenler de var.

Tarihi jeste ilk başvuru


Hasan Ay/ Sabah
Cemaat vakıflarının el konulan taşınmaz mal varlıklarının iadesine imkân sağlamak amacıyla Başbakan'ın yaptığı jest sonrası fiili süreç başladı Vakıflar Kanunu'nun yeni yönetmeliği gereğince ilk başvuru 43 yıl önce el konulan İstanbul Karaköy'deki Galata Rum İlkokulu için yapıldı.

Ayasofya ibadete açılacak

İznik'in Orhan Gazi tarafından fethedilmesiyle kiliseden camiye çevrilen, Cumhuriyet döneminde ise müze olarak kullanılan Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılacağı öne sürüldü.

"Zarakolu hemen serbest bırakılsın"

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), yaptığı açıklamada gözaltına alınan yayıncı, yazar, insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu'nun hemen serbest bırakılmalarını istedi...

''Bölgeyi terk edin''

El Mustakbel gazetesine açıklama yapan Kürt yardım örgütü yetkilisi Mahmut Sivala, Burc Hamud, Dora ve Nebaa semtlerinde yaşayan Kürtler için, Ermenilerin ''uyuşturucu kullanıyor ve kanunlara karşı geliyor'' iddiasında bulunduğunu belirtti. Bu nedenle bölgeden çıkmalarının talep edildiğini belirten Sivala, eğer çıkmazlarla kişi başı 2000 dolar ödemelerinin de istendiğini söyledi. Taşnak Partisi milletvekili Hagop Pakrodyan ise gazetelere yaptığı açıklamada, olayın politik değil, Kürt gençlerin bölgede yarattığı güvenlik sorunları, kontratsız olarak ev tutmaları nedeniyle yaşandığı iddia etti.

Van’daki deprem sonucunda Varagavank zarar gördü

Van’da meydana gelen güçlü deprem sonrasında Ermeni kutsal mekanlarından biri olan Van yakınındaki Varaga Manastırı da zarar gördü...Varaga manastırı 7. yy.’da kurulmuş, Ortaçağ Ermenistanı’nın önemli din ve kültür merkezlerinden biri olup, Van kentinin Güney-doğusunda Varaga Dağı Batı yamacında bulunmaktadır.