Etiketler

Exterminators Yok Ediciler Ve Erdemli Müslümanlar

Sait Çetinoğlu'nun Patrik Zaven’in Ermeni Soykırımı Örgütleyicilerinin Listesi kitabı Peri Yayınlarından çıktı.  

Türkiye-Kızılderili Ticaretini Engellemek İsteyen Ermeni ve Rum Lobileri Yenildi

ABD Temsilciler Meclisi'nin Doğal Kaynaklar Komitesi, ABD'deki Kızılderili kabileleri ile ticarette Türkiye'ye imtiyaz sağlayan yasal düzenlemeyi, Ermeni, Yunan ve Rum lobisinin tüm çabalarına rağmen kabul etti. 

Ermenistan Başbakanı Sarkisyan Gürcistan'da

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, Ermenistan-Gürcistan Hükümetler arası Ekonomi Komisyonu Toplantısı'nın 9'ncu oturumuna katılmak üzere Gürcistan'a geldi.

Dinler ve Diller Diyarı Midyat

Rıdvan Badur / Dünya Bülteni
Çok eski bir maziye sahip olan Midyat'da kültürler, lisanlar, dinler uyum içinde yaşamakta... Bölgede 19 kilise bulunmaktadır.

Ermeni olaylarını komisyon araştıracak

Bakan Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Juppe'nin 1915 olaylarının araştırılmasına ilişkin Türkiye'nin teklif ettiği ortak tarih komisyonu ile ilgili çağrı yaptığını açıkladı.  Juppe ile bakanlıkta başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Juppe ile görüşmelerinde 1915 olaylarının da gündeme geldiğini ifade etti.

ARŞİVLERİMİZİ AÇARIZ

Pınar Çıtak Koygun - Yaşar Kaçmaz
Çiçek, "Sultan Abdülmecid ve Dönemi Uluslararası" sempozyumunda  açıklama yaptı. Çiçek, Ermeni soykırımı iddialarına da değinerek, "Bu bin yıllık süre içinde iftihar ettğimiz dönemler olduğu gibi ithamlarla karşılaştığımız zamanlar da oldu. Hala bu ithamlarla dünya çapında karşı karşıyayız. Özellikle 1915 olaylarıyla ilgili biz tarihimizle yüzleşmeye hazırız. Kim ne söylüyorsa arşivlerimizi açarız ve tartışmalı dönemleri tarihçilerin ortaya koyduğu çalışmalarla değerlendirmeye hazırız. Biz tarihimizle yüzleşmeye eksiklerimiz yanlışlarımız varsa onlardan yola çıkarak gelecek inşaasına mecburuz. Bu toplantıların bundan sonra yapılmasını isteriz. Ben şahsen fayda görüyorum. Eksik yanlış bilgiyle hüküm tesis etmek yerine bilim adamlarımızın ortaya koyduğu gerçekler üzerinde konuları tartışmak ve gelecek inşa etmenin doğru olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

AKP Patriğe "ekümenlik" sıfatı vermeye çalışıyor

MHP Akçay, " Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı, yetimhaneyle ilgili yaşananlar Rum Patrikhanesine tüzel kişilik sağlamanın ve Vatikan benzeri bir yapılanmanın yolunun açılmak istendiğini göstermektedir. Yine Başbakan Erdoğan bir Yunanistan ziyaretinde Fener Rum Patriğine " ekümenlik " sıfatı verilmesi konusunda " Bu tanım beni rahatsız etmiyor. " demiştir. Halbuki, Yargıtay 2007 tarihinde verdiği kararında " Patrikhane tamamen Türk hukukuna tabidir. (Biz Ekümenik diyelim demeyelim, Müslüman ülkeler bile Ekümenik Patrik diyor. HYETERT)

Tarihi Kilise Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Zonguldak'ın Kozlu Beldesi'nde bulunan ve geçen kış şiddetli rüzgar nedeniyle ön tarafı çöken tarihi kilise binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu iddia Meclis'i karıştırdı 'Atatürk Köşkü'nde ayin yapıldı'

CHP ve MHP’li milletvekilleri Fener Rum Patriği Bartholomeos’un İstanbul Florya’daki Atatürk Köşkü’ndeki yemek sırasında ayin yapıldığı iddiasını Genel Kurul’a taşıdı. Meclis sosyal tesisi olarak kullanılan Köşk’teki yemeği, Meclis’e taşıyan ilk isim MHP Millet vekili Lütfi Türkkan oldu. Bartholomeos’un, patrik seçilişinin 20. yılını ilahilerle kutladığını söyleyen Türkkan, Meclis Başkan vekili Güldal Mumcu’ya “Meclis Başkanlığı’ndan izinleri olduğunu söyleyen bu grup izinsiz ayin yapmış tır. Meclis Başkanı’nın izni var mı ” diye sordu. Mumcu ise konunun inceleneceğini belirterek “Ben şu anda cevap veremem” dedi.

AB temsilcisi Ermenistan'da

Güney Kafkasya ziyareti çerçevesinde Ermenistan'ın başkenti Erivan'ı ziyaret eden Avrupa Birliği'nin (AB)Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile görüştü. Ermeni Armenpress ajansının haberine göre, ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ashton, AB'nin doğu ortakları ile ilişkilerini geliştirmeye gayret gösterdiğini belirterek, AB-Ermenistan ilişkilerinden de memnun olduklarını söyledi.

SOYKIRIM VEYA "TARİHLE YÜZLEŞMEK"

 Türkiye'yi asılsız belgelerle soykırım yapmakla suçlayan Fransa'nın tarihi, yaptığı soykırımlarla dolu. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Dünya, "soykırım" ifadesini İkinci Dünya Savaşı ile tanıdı. Alman işgalinden nasibini alan ülkelerden biriydi Fransa ve halkın önemli bir kısmının Nazilerle işbirliği yapmasıyla biliniyor. Fransız yöneticilerinin savaş boyunca Naziler tarafından Yahudilere uygulanan soykırıma ortak olduklarını bilmeyen var mı? Almanların yenilmesinin ardından bağımsızlık ümidine kapılan Cezayirlilere karşı Fransız yönetiminin yaptığı nedir peki? (Siz de Kızılderileri öldürdünüz savunma değil. İki yanlış bir doğru etmiyor. HYETERT)

Süryanilere azınlık statüsü talebi AB’ye taşınıyor

Brüksel - İsveç’te Hükümet ortağı “Hıristiyan Demokratlar”ın milletvekili Robert Halef, Türkiye’de yaşayan Süryanilerin azınlık statüsüne tabi tutulmalarını talep etti. İsveç’te yaklaşık 100 bin Süryani’nin yaşadığını belirten Robert Halef, İsveç Parlamentosu’na verdiği önergede Türkiye’de yaşayan Süryanilere azınlık statüsü verilmesi için Avrupa Birliği nezdinde girişimde bulunmasını istedi.

41 yıl sonra iade-i statü

Türkiye, vakıf olma hakları iptal edilen cemaatlere 'vakıf tüzel kişilik statüleri'ni geri veriyor… Kararı SABAH'a değerlendiren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, azınlık cemaatlerinin tapuya kayıtlı tüzel kişilik olarak tanımlanan mallarının bulunduğunu ve bunların ya dernek ya da vakıf olarak tescillenmesi gerektiğini belirtti. Söz konusu malların Lozan Anlaşması'yla tanınan cemaatlerin adına kayıtlı olduğunu belirten Ertem, "Mal sahiplerinin statülerinin vakıf olması daha uygun. Üstelik 1970 öncesinde vakıf olarak tescil edilmiş. Fakat belli bir müddet sonra 'siz vakıf değilsiniz' denilmiş. Şimdi bu hukuk garabetini ortadan kaldırıyoruz" dedi.

'Devlet Dersimlilerden özür dilemeli'

Dersimliler, dün akşam Seyid Rıza ve arkadaşlarının idam edilişinin yıl dönümü sebebiyle Alibeyköy'de basın açıklaması düzenledi. Eylemde, devletin Dersimlilerden özür dilemesi istendi.

AİHM'de ceza almamak için 'uzlaştırma Komisyonu'

 Türk devleti, AİHM’de açılan davaların fazlalılığı nedeniyle harekete geçti. Davalar AİHM’e taşınmadan önce adil yargılama hakkının ihlaline ilişkin davalar "uzlaşma komisyonun"da görüşülecek.Komisyonda öncelikle, adil yargılama hakkının ihlalinden doğan davalar ele alınacak. AİHM’den önce bu ‘uzlaşma komisyonunda’ çözüm aranacak. Uzlaşma komisyonunda yapılacak ‘çözüm’ önerisinin kabul edilmemesi halinde AİHM’e gidilecek.

Akdamar'da deprem çatlağı

Murat Çağlar-Tahsin Güner
VAN’da 23 Ekim’de meydana gelen Richter ölçeğine göre, 7.2 ve 9 Kasım’daki 5.6 büyüklüğündeki depremlerden tarihi Akdamar Kilisesi’de etkilendi. (Adanın isimi Ahtamar ya da Ağtamar; Kilisenin isimi Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesidir.HYETERT)

Dink cinayeti soruşturmasında 'görevi ihmal' yok

Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen 30 kamu görevlisine ilişkin yürütülen soruşturmada, İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin kesinleşen "görev ihmali yok" kararı doğrultusunda takipsizlik kararı verildiği, soruşturmanın "yardım ve yataklık" suçlamasıyla yürütüldüğü öğrenildi.

Konuşma: Tanzimat'tan 20. Yüzyıl Başına dek İstanbul'da Modern Ermeni Edebiyatı

Kevork B. Bardakjian, Tarih: 19 Kasım Cumartesi Saat 19.00
Yer: Cezayir Toplantı Salonu
Detayli bilgi icin: 05332415998 ya da 05353602191

AZINLIKLARI ÖTELEMEK…

Arif ARSLAN
*40-50 yıl önce bölgenin olmazlarındandılar azınlık topluluklar; Süryaniler, Yezidiler, Ermeniler, Keldaniler…Mezopotamya’nın zanaatkar kesimini oluşturuyordu. Azınlıklar öyle güzel eserlere imza attılar ki, halen o yapıları görmek mümkün. Fakat şimdiki kuşak geçmişe ne varsa kırmış, yok etmiş… Aslında azınlıkların sorunlarını buraya yazarsak roman çıkar. Artık onların da yaşamaya hakları olduğunu herkes bilmesi gerekiyor, insanlar farklı kültürlere sahiptir. Kafatasçı yaklaşımlarla kültürleri yok edemeyiz. Gelenek ve görenekleriyle toplumun azınlık kesimleriyle alay etmek bu çağın toplumuna yakışmıyor, onlar da bir zamanlar bu coğrafyanın güzel renkleriydiler.

ABD Kongre Kütüphanesi Ermeni Matbaacılığının 500. Yılını anacak

Nisan 2012’de ABD Kongre Kütüphanesinde ilk Ermenice basılı kitap (Venedik’te Hakob Meghapart’ın yayımladığı «Urbatagirk») ve ilk Ermenice baskıda kullanılan matbaa tezgahının 500. Yılına ilişkin bir sergi gerçekleştirilecek. ″Asbarez″in  vediği habere göre; sergide Erivan’ın UNESCO 2012 Dünya Kitap başkenti olarak ilan edildiği kaydedilecek.

Veli Küçük hakkında şok iddia!

Veli Küçük'ün köyü olan Bilecik Gölpazarı'na bağlı Türkmen köyü hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı. Osmanlı vergi arşivine göre, bu köy bir Ermeni köyü. Ergenekon davasının kilit isimlerinden Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün köyü olan Bilecik Gölpazarı'na bağlı Türkmen köyü hakkında ilginç iddialar var.

Library of Congress to Mark ‘The Birth of the Armenian Printed Heritage’The first page of the first printed Armenian Bible, known as Oskan Bible in 1666. 
In April 2012, the Library of Congress will open an exhibition in commemoration of the 500thanniversary of the first printed Armenian book and the first printing press dedicated to the publication of works in the Armenian script [Urbatagirk, The Book of Fridays, printed by Hakob Meghapart in Venice, Italy]. The exhibition will also celebrate the designation by UNESCO of Yerevan, as the Book Capital of the World, 2012.

Aras'tan Ermeni Tarihi

Can Turks and Armenians be Agreed on Genocide Claim?

I can not find a clear answer to that question in my mind:  Each nation and each community who speaks a different language may establish a state, should they do? In the past, state-building experience poor Kurds and Armenians were the ones whose ideal of an independent state, has to be constantly postponed. Armenians, in 1991, Armenia got this dream with a dead birth.

Pamuk’a Yargıtay Tokadı

Trakyanet Haber /  Salim Yavaşoğlu
Yargıtay, “Türkler, 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürdü” yalanı nedeniyle tazminata mahkum edilen Orhan Pamuk’un itirazını reddetti. “Türkler, bu topraklarda 30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü” iftirasının ardından Avrupalılar tarafından Nobel’le ödüllendirilen yazar Orhan Pamuk, kendisine “Türk vatandaşı” ve “şehit ailesi” sıfatıyla dava açan 6 kişiye, toplam 12 bin 527 lira 93 kuruş tazminat ödedi.

CDU’lu Kauder Erdoğan’a çaktı: Türkiye’deki Hıristiyanlar da kilise inşa edebilmeli!

Almanya’da CDU’nun parti toplantısında konuşan CDU grup sözcüsü Volker Kauder konuşmasının son bölümünü Türkiye ve Erdoğan eleştirisine ayırdı. Türkiye’de Hıristiyan azınlıklara kötü muamele yapıldığını öne süren Kauder, Erdoğan’ın Almanya’da yaptığı entegrasyon konuşmalarını da eleştirdi. Kauder "Müslümanlar nasıl Almanya’da cami yapabiliyorsa, Hıristiyanların da Türkiye’de kilise yapabilmesi“ gerektiğini öne sürdü ve bundan taviz verilemez" dedi… Daha önce 'İslam Almanya'ya aittir' diyen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da, 'Biz burada imam yetiştiriyorsak, Türkiye'de de rahip yetiştirilebilmeli.' demişti.

WebKayısı ilk Tüm Ermeni Online Film Festivali başlıyor; 35 film gösterilecek

Erivan’da bugün 15 Kasın’da «Webtv.am» Internet televizyonunda I. Tüm Ermeni Online Film Festivali başlıyor. 20 Aralık 'tan 25 Aralığa kadar sadece WebTV.am Internet televizyonundan her Cumartesi sayısı 6-8 arasında değişmek üzere 7’den 20 dakkikaya kadar farklı tarzlarda 35 filmin gösterimi gerçekleştirilecek. Film gösterimlerine ilişkin grafik çalışmalar WebTsiran, ″Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali″, WebTV.am Internet TV Facebook sayfalarında yer alacak. Filmler jüri tarafından değil, WebTV.am portalındaki elektronik oylama aracılığıyla gerçekleştirilecek. 

Avrupa Konseyi'nden vicdani ret açıklaması

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tharbjorz Jagland, Avrupa’da vicdani ret hakkının bulunduğunu belirterek, "Bu hakkın tanınması askeri gücü tehdit etmiyor, askeri güce zarar vermiyor. Tam tersine hem ülke kamu düzeni hem de bireylerin hakkının korunması bu alanda mümkün olabiliyor" dedi.

Şişli Spor Kulübünden

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan bayan ve erkek satranç milli takımları 3-11 Kasım da Yunanistan da yapılan Avrupa şampiyonasına katıldılar. Erkek milli takım Avrupa 3’sü olurken bayan milli takımı ise Avrupa 7’si oldu. Levon Aronyan süper turnuva Tal Memorial a katılacagından İstanbul'a gelemedi. İstanbul da  Artur Çubukcuyan başkanlığındaki tüm kafıle Majak Ohanyan Çakır tarafından ağırlandı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Denizli Valisi Abdülkadir Demir'i ziyaret etti.

Pamukkale Hierapolis'te bu yıl inanç turizmine kazandırılan Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus'un mezarı başında düzenlenen ayine katılmak üzere Denizli'de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Vali Abdülkadir Demir'i makamında ziyaret etti. Ziyarete, İstanbul Rum Patriği 1. Bartholomeos'un yanı sıra İstanbul Adalar Metropoliti Yakovos da katıldı.

Samim Akgönül azınlık konularını değerlendirdi

Azınlıkça dergisi yazarlarından Strazburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Akgönül Gündem gazetesinden Cemil Kabza’nın sorularını yanıtladı… Bu gelişmeleri olumlu, ancak yetersiz buluyorum. Bir taraftan açılımlar yapılırken, özellikle vakıf konusunda, diğer taraftan da Türkiye’deki azınlık karşıtı milliyetçi söylem hala devam ediyor.Açıkçası Türkiyelilik kavramının hala inşa döneminde olduğunu düşünüyorum. Türkiyelilik kavramının henüz oturmadığını düşünüyorum. Mutlaka oturması gerektiğine inanıyorum… Lozan Antlaşması’nın vaktinden önce imzalanmış bir insan hakları anlaşması olduğuna inanıyorum. Onun için Lozan’a çok değer veriyorum. Lozan’da azınlıkların korunması dense de, 37-44 maddeleri insan hakları maddeleridir ve bütün vatandaşlara verilen ayrımcılık karşıtı haklardır. Onun için Lozan önemlidir. Ama, Lozan’ın gerçekten uygulanması, harfiyen uygulanması çok büyük bir gelişme olur. Eğer öyle bir şey mümkün olursa. (Gel de bizimkilere anlat. HYETERT?  

Bir İtirafçı Ermeni Komitacı “Topal Mihran”

Emrah Avcı / Tarih Dosyası
Mihran Damadyan hakkında yapılmış en önemli çalışma Sakarya Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Haluk  Selvi’nin eseridir.  “Bir Ermeni Komitacının İtirafları” adlı eserde bir Ermeni Komitacı olarak karşımıza çıkan Mihran Damadyan hakkında ilginç bilgiler bulunmakta ve bir komitacının gözünden Ermeni Meselesi kaleme alınmıştır.

Davutoğlu: AİHM'deki davaların hepsi de bir hastalık işareti

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin hukuk sisteminden kaynaklanan ve Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açılmış davaların bir hastalık işareti olduğuna işaret ederek, "Genellikle bu davaların hepsi bir hastalık işaretidir, bunu açıkça söylüyorum ve bizim hukuk sistemimizin de siyasetimizin de insan hakları konusunda tavizsiz bir uygulamaya girmesi lazım" dedi.

Patrik Bartholomeos Van İçin Dua Etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberinde gelen heyet, Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus'un Pamukkale'de öldürüldüğü şehitlik tepesindeki kilise kalıntısında ayin yaptı. Bartholomeos, "Van depreminde hayatında kaybedenler için de dua ettik" dedi.

CHP Özür dileyecek mi?

Hasan Bülent Kahraman 
Bazıları bütün bunlara gözlerini, kulaklarını tıkamak ve yaşananları nerelerde üretildiği artık ortaya çıkmış sivil otoriterlik gibi kavramlarla nitelendirmek istiyor. CHP de bu kervanın başını çekiyor. Öylelikle de tüm bu oluşumun dışında kalıyor, çağ dışına, demokrasi dışına düşüyor. Oysa bu evrede onun da ortaya çıkıp, sesini yükseltip, kendi tarihiyle yüzleşip, hesaplaşıp bir açıklama yapması gerekmez mi? CHP, tek parti döneminin hatalarına saplanıp kalmak, onları savunmak zorunda mıdır? Bu restorasyon sürecinde niye yer almıyor CHP?
вÔà𸲶ðàôÂÆôÜ
¶»ñٳݳѳÛáó ²é³çÝáñ¹³ñ³ÝÇ ï³ëݳٻ³Û ëáíáñáõû³Ý ѳٳӳÛÝ 2011 ÜáÛ»Ùµ»ñÇ 9-ÇÝ ëÏë³õ ѳÛÏ³Ï³Ý Ùß³ÏáÛÃÇ ß³µ³ÃÝ»ñÁ, áñ åÇïÇ ï»õ¿ ÙÇÝã»õ ¸»Ïï»ÙµñÇ 5-Á: ²Ûë ßñç³·ÇÍÇÝ Ù¿ç 12 ÜáÛ»Ùµ»ñ 2011 ÇÝ ø¿ûÉÝÇ ê.ê³Ñ³Ï-Ø»ëñáå سÛñ ºÏ»Õ»óõáÛ Ù¿ç ϳ½Ù³Ï»ñåáõ³Í ¿ñ ѳٻñ· ÙÁ ѳÛÏ³Ï³Ý ¹³ë³Ï³Ý »ñ·»ñ¿ µ³Õϳó³Í, áñ ß³ï Û³çáÕ Ï»ñåáí Ý»ñϳ۳óáõó  ä³ñáÝ ²ñÃÇõñ ä³Õï³ë³ñ»³Ý ¹³ßݳÙáõñÇ íñ³Û ÁÝÏ»ñ³Ïóáõû³Ùµ îdzñ ¾ïáõÇÝ Î³Éǵ»³ÝÇ:

Tüm inançların hizmetkarıyım

Şeyhmus Çakan / Star 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, tüm inançların hizmetkârı olduğunu söyledi. Toplantının kapanış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı. Baydemir, bugün burada toplanmış olmalarının mensubu oldukları halkın gelmiş olduğu seviye ve mensubu oldukları siyasetin kat etmiş olduğu mesafenin bir sonucu olarak görülmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasına başladı. “Bu halkın bütün siyasetleri uzun bir süredir geçmişiyle yüzleşti. Biz geçmişimizle yüzleştik, şimdi biz telafi etmenin, o yarayı sarmanın adımlarını atıyoruz” diyen Baydemir, “Bu toplantıdan dolayı 301'den hakkımızda dava açılabilir ama emin olun Kürtlüğe hakaretten dolayı dava açılmayacak. Böyle bir şey olmayacak” şeklinde konuştu.

Dink davası 5 Aralık'a ertelendi

Dink davasında sona yaklaşıldı ancak cinayetinin işlendiği bölgedeki telefon görüşmelerinin kayıtları, bu duruşmaya da yetişmedi. Dava 5 Aralık'a ertelendi.

Yahudi ve Ermeni Lobisinin Çabaları Sonuç Vermedi

ABD Kongresi, Türkiye’ye AH-1W Super Cobra taarruz helikopterleri satışını resmi olarak onayladı. Pentagon’un silah satışıyla ilgili Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), 28 Ekim tarihinde Kongre’yi Türkiye’ye AH-1W Super Cobra satışı konusunda bilgilendirmişti.Ermeni ve İsrail lobisi, U.S. Bell Helicopter Textron tarafından imal edilen taarruz helikopterlerinin Türkiye’ye satışına karşı bir kampanya başlatmış ve Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginliği neden göstererek Kongre üyelerini tasarıyı reddetmeye çağırmıştı.

Muz cumhuriyetinin omurgasız bakanı!

ABD’deki Ermeniler eski dışişleri bakanı Condoleezza Rice’ı, kitabında soykırım tasarısını nasıl engellediğini anlattığı için topa tuttu. Rice’ın Stanford Üniversitesi’nden kovulması isteniyor.     ABD’deki etkin Ermeni lobi kuruluşları, yeni kitabında 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelenmesi için sunulan tasarının Kongre’den geçmesini engellemek için yaptıklarını anlatan George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a karşı harekete geçti. Diaspora, güçlü bir Ermeni öğrenciler topluluğunun bulunduğu Stanford Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi profesörü olan Rice’ın kovulmasını istiyor.

«Le Monde»: Şuşi:Tarihi Karabağ’ın tarihi başkent-hayaleti

«Şuşi’nin sembolik bir değeri var: Tarihi Karabağ’ın tarihi başkenti olarak, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki 1992 çatışması esnasında oldukça hasar gördü. Kent asker açıdan önemli bir konumu ifade etmekteydi. Küçük ıssızlaşan kentte geçmişin resimleri günümüzle yarışıyor. Şuşi’de XIX. yy. Rus-Ermeni mimarisinden arta kalan yapılar muhafaza edilmekte. Birkaç eski ev örneğin ″Han kızını sarayı″ olarak anılan ve Azeriler için silah deposu hizmeti gören, şimdi onarılmış olan Navtavan Sarayının olduğu gibi, zamanın yıkıcı etisine direndiler. ″Beyaz Kilise″ gururla gökyüzüne diklenmekte.

Dünya Sambo Şampiyonasınan’dan Ermenistan’a ilk madalya

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta start alan 35. Dünya Sambo Şampiyonası ikinci gününde Ermenistan Milli Takımı bronz madalya kazandı.

Bartholomeos Denizli'ye Geliyor

Denizli’nin kuzeyinde yer alan Hierapolis (Pamukkale) antik kentindeki kazılarda, geçen Temmuz’da Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve 2 bin yıl önce Romalılar tarafından öldürülen St. Philippus’un mezarının bulunduğunun açıklanmasının ardından, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un ayin yapmak üzere Denizli’ye geleceği belirtildi. Gizli tutulan ziyaret öncesi kentte polis alarma geçti.

Hıristiyan hac kafilesi Hatay’da

İtalya’nın Trapani Limanı’ndan yola çıkan Bahama bandıralı “Boudicca’’ isimli dev yolcu gemisi, Alanya’ya uğradıktan sonra İskenderun Limanı’na yanaştı. Gemideki 351 mürettebat ile 829’u İngiliz toplam 850 yolcu, ilçede bir süre gezerek, alışveriş yaptı.

Urfa’dan bu kadar türkücü çıkmasında Süryani kültürünün etkisi var

Faruk BİLDİRİCİ -fbildirici@hurriyet.com.tr
Süryaniler için ‘Anadolu’nun solan rengi’ demiştim. Bu rengin yaşamasını istiyorum tabii. Türkiye, Süryanileri çok tanımıyordu, hâlâ da tanımıyor. 20 yıl önce asteğmen olarak askerlik yaptığımda, Süryani olduğum ortaya çıkınca “Madem Hıristiyan ve Süryanisin neden askerlik yapıyorsun?” dediler. Bu soruyu soranların hepsi üniversite mezunu asteğmen adaylarıydı. Beni bir başka devletten gelen bir yabancı gibi algılıyorlardı. “Bu topraklarda hepinizden eskiyim” dedim. Hıristiyan’ım ama Türkiye vatandaşıyım. Ciddi bir sorun var bu algıda. Bu sorunu yaratan da devletin uzun süredir izlediği politikalar. Belki o boşluğu şimdi kapatma çabası var bende.