Etiketler

Azeri ve Ermeni Öğrenciler Dünya Barışı İçin Ağaç Dikti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında düzenlenen "Okulda Bir Dikili Ağacın Olsun" kampanyasına katılan Ermenistanlı ve Azerbaycanlı öğrenciler, dünya barışına katkı sağlamak için beraber ağaç dikti.

FT: Erdoğan'ın Türkiye'si daha acımasız bir yönetim

Financial Times, Başbakan Erdoğan'ın birinci döneminde kendini politik reformlara, sivilleştirmeye ve azınlık haklarına adadığını, fırtınalı ikinci döneminde ise popülaritesini Türkiye'nin sahne arkasındaki güçlü generalleri etkisiz kılmak için kullandığını, şimdi ise hiçbir rakiple karşı karşıya olmadığını ileri sürerek, "Toplanan otoritarizm havasıyla birlikte birçokları ilk kibir esintilerini görüyor" iddiasında bulundu.

Ermenistan’da üç gün geçirmek, İtalya’da bir hafta geçirmekten daha pahalı

Gazete Nisan sonunda büyük sayıda doktorun Ermenistan’ı ziyaret edeceğini yazıyor. Ancak konferansın organizasyonu aşamasında, yıl içinde benzeri birkaç sempozyuma katılan doktorlar, Ermenistan’da üç gün geçirmenin, İtalya’da bir hafta geçirmekten daha pahalı olduğunu ortaya çıkardılar.

'O Kadın' ve 'Sarı Gelin' satışta

İhsan Dörtkardeş
Sezen Aksu'nun şarkıları üzerine 2007 yılında yapılan 'O Kadın' ile 13 ayrı ülkede Türk- Ermeni İlişkileri konusunda 160 isimle röportaj yapılarak hazırlanan Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı belgesel dizisi olarak nitelendirilen 'Sarı Gelin' filmi, yapımcı şirketin borcu nedeniyle icra yoluyla satılacak. Basın İlan Kurumu tarafından gazetelerin yanı sıra internetteki ’icralikcom’ sitesinde iki filmin icra yoluyla satılacağına dair ilan yer aldı.

‘Halklar sorunu’ da ne demek behey salaklar!

Aziz ÜSTEL / austel@stargazete.com
“Eğer insanları ırksal kökenlerine göre ayırmaz da tarihsel yazgı birlikdeliklerine, ekonomik ortaklıklarına, kültür birikimlerine göre bir deftere yazarsan çağdaş millet anlayışı ortaya çıkar!” Tabi dinsel inançlarına saygı duyar, yobaz softa, çarşaflı, türbanlı diye ayırım yapmaz, gavur diye hakaret etmezsen sorunu çözmek daha da kolaylaşır! Türk olmak, ırksal bir ayrıcalık değildir! Türk olmayı böyle almak, böyle gündemde tutmaya çabalamak faşizmin dik alasıdır! Kürt, Ermeni, Yahudi, Rum olmak da ırksal bir ayrıcalık değildir. Bunu böyle almak ve koymak, düpedüz faşistliktir!

Gayrimüslimler de şehit olur mu?

Gülin Yıldırımkaya/ HT GAZETE
Sivil şehit yasa tasarısı tartışılıyor...  ‘Yalnızca Müslümanlar şehit olur’…Devlet çeşitli şekillerde terör saldırılarında hayatını kaybeden gerek polis, gerek asker, sivil, gayrimüslimlerle ilgili, bu kişilerin yakınlarının yaralarını saracak yasal düzenlemeler tabii ki yapacaktır. Ama bunun adına sivil şehitlik yasası yerine mağdur yasası denilmelidir.Devlet bu konularda hassas olmalı, mağduriyetleri gidermelidir, ama bunu yaparken şehitlik kavramını sulandırarak işin içinden çıkamayız… Cihan Harbi’nde, Milli Mücadele’de hayatını feda eden gayrimüslimler, İslam itikadınca şehittir. Sevag Balıkçı da öyle. Çünkü söz konusu olan vatanın müdafaasıdır. Doğrusunu Allah bilir.

Armenian Genocide

In April 2010, the USC Shoah Foundation Institute signed an historic agreement with the Armenian Film Foundation and Dr. J. Michael and Antoinette Hagopian. The agreement paves the way for the preservation and dissemination of the largest archive of filmed interviews with survivors of and witnesses to the Armenian Genocide.

Ürgüp'te Gayrimüslim Mezarlığı Oluşturuluyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde, belediye meclisinin kararı ile Ürgüp Belediyesi Asri Mezarlığında belirlenecek bir alanın gayrimüslim mezarlığı olarak tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Kapadokya bölgesine gönül vermiş ve hayatlarının sonunda burada defnedilmek isteyen veya Ürgüp'te yaşayan gayrimüslimlere bugüne kadar yapılmayan bir hizmeti vermek için kararın alındığını söyledi.

SERGİ/ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԷՍ/EXHIBITION

Sevag Balıkçı’nın seramik eserleri 1-6 Nisan 2012 tarihleri arasında Jash Istanbul’da sergilenecektir.Սեւակ Պալըքճըին խեցեգործական աշխատութիւնները 1-6 Ապրիլ 2012 թուականններու միջեւ պիտի ցուցադրուին Jash Istanbulի մէջ:Ceramic works of Sevag Balıkçı will be exhibited on 1-6 April 2012 at Jash Istanbul.

Prelude to Easter

The Armenian Church calls the final week of Christ's life on earth Great Week or Holy Week (Avak Shapat).  During this time, we share in His teachings, His suffering, His death, and His resurrection.

Ermeni Gazetecinin Davası AİHM'de Kabul Edildi

Batman'da engelli kimliğini almak için gittiği Valilik Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde "Hristiyan olduğu" gerekçesiyle geri çevrildiği ve hakarete uğradığı iddiasıyla şikayetçi olan ve ilgili memur hakkında takipsizlik kararı verilince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran Ermeni gazeteci Cevat Sinet'in davası kabul edildi.

Arap Baharı onların kara kışı

Ermeni bir üniversite öğrencisi, son derece iyi bir Türkçe’ye sahip ve Şam’da yaşıyor… Yaşanan olaylara dair görüşünü sorduğumda bir arkadaşının kendisini çok etkileyen şu Facebook iletisini aktarıyor: “Muhalefetin en büyük başarısı, şeriatçı olmayan Esad karşıtlarını, Esad’ın en büyük destekçisi yapmış olmasıdır.” .. Patrick Basil Dudin de ailesinin Humus’ta yaşadığını, bazı silahlı muhaliflerin burada yaşayan Hıristiyanlara yönelik saldırılar düzenlediğini ve hatta ailesinin bu kenti terk etmek zorunda kaldığını anlatıyor. “İki tarihi kilisemize saldırıp ateşe verdiler” diyor. Patrick, “Ülkemizde olan bitenlere dair nasıl kaygı duymayalım ki? Daha dün Mısır’da Hüsnü Mübarek’e karşı Müslümanlarla birlikte Tahrir Meydanı’nı dolduran Kıpti Hıristiyanlar, şimdi sürekli olarak saldırılara maruz kalıyorlar. Bunları protesto ettiklerinde de Mısır güçleri onlara ateş açıp öldürüyor. Libya’da Şeriat ilan edilmesi tartışılıyor…”

Fransa Türk dernekleri fişliyor

Kayhan KARACA
Fransız gizli servislerinin "Ermeni soykırımı"nı inkarı cezalandırmaya yönelik yasal girişimlere karşı Fransa'da gösteriler düzenleyen Türk derneklerini fişlediği ortaya çıktı.

Rumeli muhacirleri neden 'unuttu'?

İsmail ARSLAN*
Zaman Gazetesi'nin Yorum sayfalarında geçtiğimiz üç aylık dönemde Rumeli muhacirlerinin aktif unutması, yerellik (otoktonluk), imtiyaz, siyasi tercihler noktasında Etyen Mahçupyan ve Şener Aktürk arasında düzeyli bir tartışma sürdürülmektedir.
Bu yazı, bir Balkan tarihi araştırmacısı olarak gözlemlerimiz çerçevesinde devam eden bu tartışmada gözden kaçan bazı hususlara dikkat çekmek amacıyla kaleme alınmıştır.

Spielberg’den Ermenilere destekErmeni lobisinin uzun zamandır “soykırım filmi” çekeceğini öne sürdüğü Steven Spielberg, sonunda “Ermeni soykırımı”na el atıyor...


Günay, Merzifon'da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Merzifon'da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi.

Ermeni diyasporasıyla karşılaşmam

ORHAN KEMAL CENGİZ / Radikal

İyilik, ancak piçlik yaparak umulandır

'Biz' dediğimiz şey, sınırlarının insanlığa açık oluşunu, 'iyilik' dediğimiz şeyin de piçmiş ve böylece herkesin yerine geçebilirmiş gibi düşünme olanağıdır.
CİHAN CAMCI / Radikal

Benim heykel hocam Nâzım'dır!

'Tükürülecek' heykelden 'ucube'ye hep tartışılan heykellerle gündeme gelen Mehmet Aksoy, 50. sanat yılını Tophane-i Amire'deki retrospektifle kutluyor. Aksoy, heykelde asıl ilhamını bir şairden, Nâzım Hikmet'ten almış.

Լոյս Տեսաւ Ռ. Հատտէճեանի Գրական Պտոյտներու Շարքին Տասներորդ Հատորն ԱլՊՏՈՅՏ՝ ԱՐԱՄ ԱՆՏՈՆԵԱՆԻ, ԱՐՇԱԿՈՒՀԻ ԹԷՈԴԻԿԻ ԵՒ ԿԻՒՐՃԵԱՆՆԵՐՈՒ ԿԵԱՆՔԻ ՔՈՒԼԻՍՆԵՐՈՒՆ ՄԷՋ

Bahçeli gayrimüslim şehitlerimizi ötekileştiriyor mu?

Bahçeli' nin açıklamalarına tepki Anne Balıkçı'nın itirazıyla sınırlı değil. Bahçeli' nin en çok çelişkiye düştüğü nokta ise Çanakkale Savaşı' nda şehit düşenlerin büyük çoğunluğunun gayrimüslim oldukları gerçeği. İşte Çanakkale Savaşı' nda yaşamını yitiren gayrimüslim şehitlerimizden sadece bazıları...

Günay, Merzifon'da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Merzifon'da Ermeni Kilisesi restorasyonunu inceledi.Yıllardır Ermeniler tarafından Amerikan Protestan Kilisesi olarak kullanılan, ancak Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte Doğan Sineması ismiyle faaliyet gösteren Kültür Merkezi, 1980 yıllarına kadar bu şekilde devam etti. 1990'lı yılların başında Diyanet İşleri Başkanlığı'na geçen tarihi yapı, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi.

Hrant Dink davası temyize gitti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkemenin verdiği karara itiraz eden Savcı Hikmet Usta, dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

'Sivil şehit'

Mümtaz'er Türköne
"Sivil şehit" olmaz. Bu konudaki itirazlarında Bahçeli baştan sona haklı. "Şehitlik makamı"nı kanunla veremezsiniz.Vermeye kalkarsanız karşınıza çözümü olmayan bir yığın sorun çıkar. En başta, bu tabir ve makam, dinî bir muhtevaya sahip. "Seküler şehitlik" olamaz mı? Olamaz. Çünkü kavram, etimolojik kökeninden soyutlanamaz. Kavram doğrudan dinî bir hükmü üstünde taşıyor. "Allah yolunda ölenler..." Allah'ın nimetlerine "şahit" oldukları, kıyamet günü Peygamber'in yanında münkirler aleyhine "şahitlik" yaptıkları için "şehit" unvanını alıyorlar. "Sivil şehit" tabiri yerine aynı anlama gelen "sivil tanık" tabirini yerleştirdiğiniz zaman durumun garabeti daha kolay anlaşılıyor.Meclis, dinî bir referansa dayanan kanun çıkartamaz. Çıkartırsa, laiklik prensibini çiğnemiş olur… Cihan Harbi'nde, Millî Mücadele'de hayatını feda eden gayrimüslimler? İslâm itikadınca onlar şehittir. Sevag Balıkçı'da öyle. Çünkü söz konusu olan vatanın müdafaasıdır. Doğrusunu Allah bilir.

Türk Toplumundan “Soykırım Günü” Tasarısına Karşı Kampanya

California’da Ermeni lobisi Eyalet Meclisi’ne Türkiye karşıtı bir tasarı daha sundu. Ermeni kökenli siyasetçiler Senatör Simitian ve Meclis Üyesi Achadjian tarafından sunulan SJR 23 nolu tasarı, 24 Nisan 2012 tarihinin California’da “Soykırım Günü” olarak tanınmasını öngörüyor… California’da yaşayan Türk, Azeri ve Türki Amerikalılar, Ermeni kökenli siyasiler tarafından sunulan Türkiye karşıtı tasarı aleyhinde kampanya başlattı.

Ermenistan Ekonomisi ve Parlamento Seçimleri

Ermenistan ekonomisinde tekel faktörü de genel kalkınmanın önünde ciddi engeldir. Siyasetçi oliqarhlar (milletvekilleri) birçok alanda tekel oluşturarak, sağlam rekabetin önünü almakta ve pazarda fiyatların düşmesini engellemektedirler. Aynı zamanda bu durum vergi ödenilmesinde de eksikliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin, ‘Mega Food’ (sahibi Devlet Gelirleri Komite Başkanı Gagik Haçatıryan) ve ‘Aleks Grig’ (sahibi milletvekili Samvel Aleksanyan) şirketleri ülkeye günlük tüketim malları ihraç etmekte ve pazarın büyük bölümünü kontrolünü sağlamaktadırlar. Bu şirketler toptan satış pazarında fatura kesmedikleri için devlete yasa gereği %20 değil, %2 oranında vergi ödemektedir.

Bahçeli öteki olduğumuzu hissettirdi

Sevag Balıkçı'nın cenaze töreninde tabutu Türk bayrağına sarılmış, yakınları beyaz atkılarla törene katılmıştı. Sivil şehit tasarısını eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Vefat eden birisinin şehit olabilmesi için Müslüman olması mutlak anlamda gereklidir" sözleri, geçen yıl nisan ayında askerde arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Şahin Balıkçı'nın annesini isyan ettirdi. Acılı anne Ani Balıkçı, "Şimdiye dek hepimiz biriz sanırdık. Ama bize 'öteki' olduğumuzu hissettirdiler" dedi.

Bakanı Şahin şehitlik açıklamasında geri adım attı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kanunumuzun içeriğine baktığınız zaman biz 70'e yakın mevzuattan ve 5 temel yasanın uygulamasından kaynaklı birçok sorunu çözecek 20 maddelik temel bir yasa hazırladık.. Bunun sonunda özellikle şehit yakınları ve gazilerimizin mağdur ailelerinin talepleri üzerine biz bu yasal altyapıyı oluşturduk. Bir kere anlaşılması gereken şudur ki şehitlik ve şehadet ulvi bir değerdir. Bu işin tanımlaması bizim haddimiz de hakkımız da değildir. Zaten kanuna baktığınız zaman biz şehitlikle ilgili bir tanım yapmıyoruz. Geriye kalanın, mağdurun, ailenin yanında olmak, çocuğunun yanında olmak, kardeşinin, annesinin, babasının yanında olmak ve onun yaşamını kolaylaştırmak adına bir çalışma yapıyoruz. Bizim burada yaptığımız şey budur.

Süryaniler'den Zarakolu'na Ödül


Yayıncı Yazar Zarakolu’na geçtiğimiz hafta, Stockholm Botykyrka Asur Kültür Merkezi tarafından verilen Asur kültür Ödülü, 27 Mart 2012 günü yapılan bir törenle kendisine teslim edilmesi için Yazar Feyyaz Kerimo’ya verildi. Ödül, el işlemeli özel bir plaket ve ayrıca 5000 krondan oluşmaktadır.

The Armenıan Genocıde And The Extraordınary Role Of Deir Zor Governor Zeki Bey

Lecture series in English and Armenian will be presented by Prof. Dadrian from 4-1-2012 to 4-4 2012 in Southern California. Sunday, April 1, 2012 Ararat-Eskijian Museum/ Sheen Chapel at 4pm (Lecture in English, and there will be book signing on the recent publication “Judgment at Istanbul: The Armenian Genocide Trials” by Vahakn Dadrian, and Taner Akcam).

"Gayrimüslime de şehit hakkı verilir"

Bozdağ: "Senin dinin başka ben sana bu hakları vermiyorum demeyi İslam da, adalet de, vicdan da onaylamaz' dedi. NTV yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Bozdağ sivil şehitlik tartışmasına değinerek 'Müslüman olan askerin yakınlarına şu hakları veriyorum, öbürüne senin dinin başka ben sana bu hakları vermiyorum demeyi İslam da, adalet de, vicdan da onaylamaz' dedi.

Er Sevag'ı yok saymak


Bahçeli'nin dini kriter olarak öne sürmesi üzerine, askerde ölen Sevag'ın annesi, "Şimdiye dek biriz sanırdık. Öteki olduğumuzu hissettirdiler" dedi.

Sevag Balıkçı nın cenaze töreninde tabutu Türk bayrağına sarılmış, yakınları beyaz atkılarla törene katılmıştı. Fotoğraf: SEYİT ERÇİÇEK/DHA

İşte o 100bin Ermeniden biri

Ezgi Başaran  / Radikal

Siyasi bir koz olarak, savunmasız şekilde hayatını kazanmaya çalışan o 100 bin kişiden biriydi Narine. Gitti.

'Saray Konferansları'

Osmanlı millet sistemi konusunda uzman olan hukuk profesörü Macit Kenanoğlu, "Osmanlı'da gayrimüslimlerin statüleri her daim islam hukuku çerçevesinde belirlenmiştir"… 19. yüzyılda Osmanlı hukuk sistemine Batı hukuk kanunlarının dahil olduğunu belirten Kenanoğlu "Bu dönemde gayrimüslimlerle ilgili yenilikler barındıran anayasal belge olarak Islahat Fermanı yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu metinler aracılığıyla her ne kadar gayrimüslimler mahkeme hakimi olabilme gibi birtakım hukuksal haklar kazanmış olsalar da, aslında devlet hukuksal açıdan egemenliğini ve hakimiyetini zedeleyecek her türlü davranışın karşısında durmaya devam etmiştir. Örneğin 1856 yılından itibaren, daha öncesinde Osmanlı Devleti sınırları dahilinde varolan "Çan Çalma Yasağı" hukuken ortadan kalksa da, pratikte varolmaya devam etmiş ve Müslüman bir toplum içerisinde dış baskılar sonucu oluşan bir hukuki karara devlet ve halk düzeyinde direniş gösterilmiştir." dedi.

Ermeni Yazar, Obama Yönetimini Suçladı

California Courier’de ki köşesinde yönetime haksız eleştirilerde bulunan Harut Sassounian, Dışişleri bakanlığının raporuna karşılık yönetimin hala Türkiye’yi koruduğunu yazdı… Yazısında Türkiye’nin sistematik olarak dini özgürlükleri kısıtladığını savunan Sassounian, Türkiye’nin daha önce bulunduğu “izlenen ülkeler” statüsünün, “endişe veren ülkeler olarak değiştirilmesini de buna kanıt olarak gösterdi.

İnanç özgürlüğüne yeniden kafa yormak

Mehmet Kamış
Pazar günü Zaman'ın yorum sayfalarında, hukukçu Arif Koçer'in kaleminden 'Bediüzzaman ve Ermeniler' başlığını taşıyan harika bir yazı yayımlandı. Başta Hıristiyanlar olmak üzere bütün gayrimüslimlere bakışımızı temelden sarsan, örseleyen ve bu bakışı yeniden sorgulamamızı sağlayacak çok önemli bir yazıydı bu...
Bizim gayrimüslimlere bakışımızı, onlara davranışımızı kim belirliyor? Bunlarla ilgili düşüncelerimizde neyi referans alıyoruz? Bu konuda dini inançlarımız mı belirleyici olan? Yoksa ırk temelinde bugüne kadar bize devlet tarafından öğretilenler mi inançlarımıza kaynaklık ediyor? Maalesef bugün Ermenilere, Rumlara, Süryanilere bakışımızı dini referanslarımız değil, okulda, gazete ve televizyonlarda bilinçaltımıza yerleştirilenler belirliyor. Oysa İslamiyet'in, Müslüman olmayanlara bakışı bizim bakışımızdan çok farklı.

AİHM'e 'çoklu' ayrımcılık şikayeti TBMM'de

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Batman'da bir yerel gazetede çalışan Cevat Sinet'in "özürlü, Hıristiyan ve Ermeni" olması nedeniyle maruz kaldığı ayrımcılık ve nefret söylemini TBMM gündemine taşıdı.CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, dün düzenlediği basın toplantısında, “Batman gönüllü milletvekili” olarak bu kentte yaşanan bir olaya dikkat çekti.

ABD'den Ruhban Okulu düzeltmesi

Beyaz Saray'dan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Başkan Obama, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de dini azınlıkların haklarının genişletilmesini taahhüdünde bulunmasını memnuniyetle karşıladı ve Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasının önemini vurguladı. Türkiye tarafından bu önemli öğretim kurumunun yeniden açılması yönünde bir kararın; Türkiye'de din özgürlüğünün genişletilmesi vaadinin yerine getirilmesi için önemli gösterge olacağına inanıyoruz." denildi. Beyaz Saray bu konuda yorum için adresin Türk hükümeti olduğunu bildirdi.

Sözde Soykırımı Dayatan Ülkelere Belgeselli Cevap

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Yard. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Türkler`e soykırımı kabul ettirmeye çalışan ülkelerin geçmişiyle ilgili bir belgesel çalışma yaptıklarını, bu çalışmayı da ABD Başkanı, senatörler ve Temsilciler Meclisi üyelerine göndereceklerini açıkladı.

Hrant Dink Bir Basın Şehididir!

Cüneyt Özdemir / Radikal
Eğer işin kolayına kaçıp siyasileri eleştirdiğimiz din jargonu sömürüsünden devam edeceksek Hrant Dink bal gibi basın şehididir.

Bahçeli'den Hrant Dink çıkışı


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "şehitlik, gazilik ve malullük kapsamının daha da genişletileceğini, şehit yakınları ile gazilere geniş imkanlar sunulacağını" söylediğini hatırlatarak,"Mesela, Hrant Dink'i nasıl ve hangi yetkiyle şehitlik mertebesine çıkarmak mümkün olacaktır?" dedi.

Ermeni Kızını intihara sürekleyen Türkler yakalandı


Genç kadının çıplak görüntülerini bilgisayarın kamerasıyla gizlice çektiler...

Yüzleşme Labirentine Davetlisiniz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Barış ve Adalet Haftası” etkinliklerini başlattı. Kampüste kurdukları “Yüzleşme Labirenti”nde Ermeni soykırımından Kürt sorununa, Diyarbakır Cezavi’nden Uludere katliamına birçok temaya yer veriliyor… Ellerimizdeki kanı temizlemek için yüzleşmemiz gerekiyor."Ermenilerden özür dilemenin bir şeyi değiştirmediğini söylüyorlardı mesela. Aslında o özüre baktığınızda, "Ben o tarihin parçasıydım, elimdeki kanı gördüm ve yüzleştim" demektir. Biz barışın böyle olacağını, geleceğini düşünüyoruz."

Atina'da Ruhban Okulu heyecanı

ABD Başkanı Obama'nın, Seul'de Başbakan Erdoğan'la yaptığı ortak basın toplantısındaki sözleri Atina'da heyecan yarattı!ABD Başkanı Obama'nın, Seul'de Başbakan Erdoğan'la yaptığı ortak basın toplantısındaki, "Başbakan'ı Türkiye'de dini azınlıkları koruma konusunda sarf ettiği çabalar için tebrik ettim. Büyükada Ruhban Okulu'nu yeniden açma kararını duymaktan memnun oldum. Tartışmalarımız açıksözlü ve dürüsttü, işbirliğimizi de çok takdir ediyorum" sözleri Atina'da heyecan yarattı. Yunan basını bu açıklamaya geniş yer ayırdı.

'Ruhban Okulu Türkiye'ye tehdit değil'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını Türkiye için bir tehdit olarak görmediğini söyledi.

Papa Benediktus Küba ziyaretine başladı

Papa 16. Bendiktus, Meksika'nın ardından üç günlük bir ziyaret düzenleyeceği Küba'ya ulaştı. Kilise, papanın ziyaretinin ülkede Hıristiyan inancını canlandırmasını umuyor.Papayı havaalanında Cumhurbaşkanı Raul Castro karşıladı.

Obama'ya 24 Nisan Uyarısı

Her yıl 24 Nisan’da ABD Kongresi’nde gündeme gelen sözde Ermeni iddialarıyla ilgili görüştüklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Minsk Üçlüsü olarak 20 yıldır bu işi sürdürdüklerini, ancak bugüne kadar bir netice alamadıklarını kendilerine söyledim. Çözüm için Azerbaycan üzerinde çaba göstermek gerekiyorsa, biz üzerimize düşeni yapalım. Rusya, Fransa ve siz de, Ermenistan üzerinde çaba gösterin dedim. Ayrıca kongreleri, meclisleri, tarihçilerin adeta sıraları haline getirmeyelim, yani siyasetçileri, tarihçilerin yerine koymayalım dedik. Bunu makul gördü. O da bu işten rahatsız. Kongredeki tasarıdan rahatsız olduğunu belli etti. ‘Cumhuriyetçiler geliyor, aynı şeyi yaşıyoruz, siz demokratlar geliyorsunuz aynı şeyi yaşıyoruz. Artık biz bu işten bıktık’ dedim. Artık bu iş her nisanda gündeme gelmemeli dedik. Kararlı, irade koyabilen siyasetçilere uymuyor bu iş dedik. Artık bizim de geri adım atmamızın mümkün olmadığını belirttim.

US Recognized Armenian Genocide In 1951, World Court Document Reveals

By Hye
While President Bush and several of his predecessors have avoided characterizing the organized mass killings of Armenians in 1915 as genocide, it has recently come to light that 57 years ago the United States government officially recognized the Armenian Genocide in a document submitted to the International Court of Justice (ICJ), also known as the World Court.

Kemalist milliyetçiliği bünyemizden atmalıyız

Murat Aksoy
Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülen Kahraman, Türkiye'nin demokratikleşme yönünde değiştiğini ve bunu taşıyan toplumsal kesimin de Müslümanlar olduğunu söyledi. Müslümanlarda demokratik bilincin yükseldiğini ifade eden Kahraman, kötü milliyetçiliğe dikkat çekerek; "Bununla sadece İslami kesimin değil, Türkiye'nin yüzleşmesi gerekiyor. Türkiye'nin Kemalist milliyetçiliği bünyesinden çıkartması gerekir" dedi.

"Türkiye'de Kültür Mirasının Sesi Toplantıları"


Avrupa - Europa Nostra Derneği tarafından düzenlenmekte olan "Türkiye'de Kültür Mirasının Sesi Toplantıları", 29 Mart 2012 Perşembe günü, saat 17:30'da, Vortvots Vorodman Kilisesi Mesrop Mutafyan Kültür Merkezi'nde yapılacak ikinci etkinlik ile devam ediyor.

Reflections Of Bolis -Sibil and E.Nazarian


Garbis Sarafian / Los Angeles

‘Ermeni tehciri’ ilk kez sahnede

Ahmet Hakan
Tiyatro pek sevmem. Fakat Yeşilköy Ermeni Okulu’ndan Yetişenler Derneği Başkanı Arev Cebeci, “Bu tiyatro değil, başka şey” diye davet edince gittim. İyi ki gitmişim. Çünkü tarihi olaya bir tanıklık ettim:Türkiye’de ilk kez “Ermeni Tehciri” meselesi, Ermeni bakış açısıyla sahnede oya gibi işlendi. Oyunun adı: Nar Taneleri... Sahnelendiği yer: Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi.

Erol Dora: Süryaniler için açılım değil, tam demokrasi istiyoruz

Olgu Kundakçı/Birgün
Lozan Antlaşmasında gayrimüslim vatandaşlar azınlık olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla hukuken bütün gayrimüslimler azınlıktırlar. Süryaniler de diğer azınlıklar gibi vakıflara sahiptirler Lozan Antlaşması’ndan kaynaklanan. Cemaat vakıfları, azınlık vakıfları vardır. Ancak hukuken azınlık olmalarına rağmen fiiliyatta eğitim ile ilgili haklardan yararlandırılamamışlardır. Diğer azınlıkların, Ermeni, Rum ve Yahudilerin ilkokuldan başlamak üzere lise düzeyine kadar kendi anadillerinde eğitim ve öğretim yaptıkları kendi özel okulları vardır. Ama Süryanilerin okulları mevcut değildir. Bu uygulamayla ilgili bir çelişkidir. 

«Ermeni Ekmeği» filmi Teksas Eyaletinde Hıristiyan Filmleri Festivalinde gösterilecek

Ermenistan Kültür bakanlığı desteğinde rejisör ve yapımcı Armen Gasparyan «Ermeni ekmeği» uzun metrajlı belgesel filmi (Ermenistan, Rusya, İtalya ortak üretimi, 2010)31 Mart 2012’de ABD’nin Teksas eyaleti Austin kentinde gerçekleştirilecek Hıristiyan Filmleri Festivalinde gösterilecek.

Doğu Avrupalı gençler Erivan’da toplanacak

26-28 Mart tarihlerinde Erivan’da Avrupa Komisyonu «Doğu Ortaklığı IV. Platformu Gençlik Konferansı» gerçekleştirilecek. Açıklama bugün 26 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında  Ermenistan Spor ve Gençlik Bakan yardımcısı, Başbakan bünyesindeki Ulusal Gençlik Siyaseti Konseyi başkan yrdımcısı Arsen Karamyan’dan geldi.

Ermeni Matbaacılığının 500. Yıldönümü vesilesiyle yurt dışında eski Ermenice kitaplar sergisi

Ermeni Matbaacılığının 500. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Nisan 2012’de Almanya, Danimarka ve ABD’de Ermeni kitap ve matbaacılığına yönelik sergiler gerçekleştirilecek.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun çektiği fotoğraf

Bakırköy Belediyesi ve Yeşilköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği katkılarıyla hazırlanan ve Nar Taneleri isimli 2 perdelik oyun Aram Gostanyan'ın özgün hikayesinden yola çıkarak yazıldı. Hagop Ari Güleç'in yazdığı, Aytekin Özen'in oyunlaştırıp-yönettiği Nar Taneleri oyununda; özünde dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin, tüm farklı inançların, değişik kültürlerin yan yana, dostluk-kardeşlik içinde yaşanabileceğinin önemli ipuçlarını sunuyor… Kılıçdaroğlu oyundan sonra verilen kokteylde ise eline aldığı fotoğraf makinası ile ilgi odağı oldu. CHP lideri, karşısında oturan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ile fotoğrafın usta ismi Ara Güler'in fotoğraflarını çekti.

Tuvalu

Yılmaz Özdil
Hürriyet’te dün manşetti.Ermenistan, işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ’ı bağımsız ülke olarak tanıması için, teee Pasifik Okyanusu’ndaki adacık devleti Tuvalu’yla diplomatik ilişki kurmuş... Meğer, nüfusu sadece 12 bin olan ve dokuz mercan adacığından oluşan Tuvalu, avanta karşılığında her şeyi yapıyormuş. Mesela geçen sene, Rusya’dan para alarak, Abhazya’yı ve Osetya’yı tanımış.Şeytanın aklına gelmez yani.Halbuki...Bizden öğrenildi!Dünyanın neredeyse adını bile bilmediği bu Tuvalu’ya ilk avanta’yı Türkiye vermişti…100 tane nizami futbol topu göndermiştik. Şişirsinler diye pompa bile vermiştik… Çünkü...2009-2010 dönemi için, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne aday olmuştuk

Bediüzzaman ve Ermeniler

Mehmet Arif Koçer - Hukukçu  
"Gayrimüslimlerle nasıl müsavi (denk) olacağız?" sorusuna insan hakları alanında eşitlik ilkesinin esas olduğuna vurgu yaparak, "Müsavat ise fazilet ve şerefte değildir, hukuktadır. Hukukta ise şah ve geda birdir. Acaba bir şeriat karıncaya ayak basmayınız dese, tazibinden (azap vermekten) men' ederse, nasıl benî-Âdem'in (insanoğlunun) hukukunu ihmal eder?" diyerek devlet başkanı olduğu dönemde, Hz. Ali'nin halktan bir Yahudi ile eşit koşullarda yargılanmasını ve Kürtlerin övüncü olan Salâhaddin-i Eyyubî'nin yine halktan bir Hıristiyan ile karşılıklı muhakemesini buna delil olarak getirir…"Ermeniler bize düşmanlık edip hile ve hıyanet ediyorlar. Nasıl dostluk üzerinde ittifak edeceğiz?" sorusuna, "Düşmanlığın sebebi olan istibdat (baskıcılık, saltanat) öldü. İstibdadın zevaliyle dostluk hayat bulacak. Size bunu kat'iyen söylüyorum ki, şu memleketin saadeti ve selâmeti Ermenilerle ittifak ve dost olmaya vabestedir (bağlıdır). Fakat mütezellilâne (zillet içinde) dost olmak değil, belki izzet-i milliyeyi (milli onuru) muhafaza ederek, musalâha (barış) elini uzatmaktır.

‘Milli’ aşk ve nefret hikâyeleri

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Geçtiğimiz günlerde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporları katılım sürecine katkı sağlamak bir yana, Türkiye düşmanlarının kinlerini kusmaya çalıştıkları bir belgeye dönüşmeye başladı” dedi. Türkiye’de ifade ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik uygulamaların Avrupa Birliği’nin çeşitli organları tarafından eleştirilmesini “kin kusma” olarak görmek bence gayet sağlıksız bir tutum. Ama bunda şaşılacak bir durum da yok. Çünkü neredeyse 200 yıldır, bu ülkenin yöneticilerinden edebiyatçılarına, askerlerinden diplomatlarına tüm kamuoyu yapıcıları Batı konusunda son derece olumsuz mesajlar verirler. Özel olarak Batı’ya, genel olarak da “öteki”ye karşı tutumumuzu edebiyat üzerinden izlemek ilginçtir. Hele bu yolculukta bize Herkül Millas’ın değerli doktora çalışması Türk ve Yunan Romanlarında ‘Öteki’ ve Kimlik (İletişim Yayınları, 2005) adlı eseri kılavuzluk ediyorsa...

Tuvalu toplarımızı geri ver!

Deniz Zeyrek /Radikal
Türkiye BM'de oyunu almak istediği Tuvalu'ya yüzlerce futbol topu göndermişti. Bakalım Tuvalı, Dağlık Karabağ'ı para karşılığı tanırsa, Ankara "Toplarımızı geri verin" mesajı gönderecek mi?

"Ey Rum çocuğu 'kavga etme'"

Oral Çalışlar
Yıllar sonra gerçek sahiplerine geri verilen Galata Rum İlkokulu'nun duvarları bize yakın tarihimizi anlatıyor… Okuldaki dikkat çekici görüntülerden birisi de, merdiven başlarına konan uyarıcı sözler: “Yurtta barış, dünyada barış...” “Sağlık kurallarına uy...” ve “Kavga etme...” gibi uyarılar dikkat çekiyor. “Kavga etme” doğal olarak ilgimizi çekti. Ne anlama geldiği üzerine değişik yorumlar yaptık. Bu okulun yeniden gerçek sahiplerine verilmesi, Türkiye gerçekliğini düşündüğümüzde, bir mucize gibi. Vakıflar Kanunu’nda yapılan değişikliğin çok anlamlı olduğu açık. Atılan adımlar elbette yeterli değil, ama yapılanı küçümsememek gerekiyor. İşin diğer boyutu da, bu ülkenin yurttaşları üzerindeki akıl almaz ideolojik baskı. Kemalizm adı altında yapılan dayatmanın, azınlıklar üzerinde katmerleştiğini, okulun duvarlarına asılan tablolar, marşlar, fotoğraflar, sözlerden net bir şekilde görebiliyoruz.

İlk tapu

Binasına ve gelir kaynaklarına Hazine tarafından el konulduğu için hayalete dönen Galata Rum Okulu dün asıl sahiplerine iade edildi.Meri Komorosano, Galatasaray Meydanı’na 100 metre uzaklıktaki Beyoğlu Kaymakamlığı’na seğirtirken “Heyecanlandım ya, bu yol gözümde daha da büyüyor” diyor. O 100 metre, 23 yıllık bir haksızlığa ve nihayet bir hakkın teslimine denk düşüyor.