Etiketler

Gül, Paskalya Bayramı'nı kutladı

''Aziz milletimizin ayrılmaz bir parçası olan Hıristiyan vatandaşlarımızın Paskalya heyecanını yürekten paylaşıyorum. Karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duygularının en katıksız haliyle vücut bulduğu bayramlar, şüphesiz birlik ve beraberlik ruhunu da pekiştirerek yarınlara güven içinde bakmamızı sağlamaktadır. Milletimizin içinde barındırdığı müstesna çeşitlilikler, kültür mirasımızı oluşturan en büyük zenginliğimizdir. Geçmişten geleceğe büyük bir iftiharla taşıdığımız bu zenginlik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin harcındaki asli faziletlerden biridir. Etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun herkes bu ülkenin eşit vatandaşları, devletimizin eşit oranda sahipleridir. Kültürler ve medeniyetler beşiği Anadolu'nun birleştirici ruhundan beslenen bu anlayış, halkımızın tüm renkleriyle bir arada yaşama iradesinin en güzel tezahürüdür.Bu duygu ve düşüncelerle, her gelenekten Hristiyan vatandaşlarımızın, Paskalya tatillerini ülkemizde geçiren yabancı misafirlerimizin ve tüm Hristiyan dünyasının Paskalya Bayramlarını bir kez daha tebrik ediyor, esenlik ve mutluluklar temenni ediyorum.''

Türklerin gözünün yaşına bakmayacakmış

Geçtiğimiz yıl "Ermeni ve Yahudi soykırımı"nı suç sayan yasa tasarısını onaylayan Slovakya'nın eski Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Stefan Harabin, "Hangi düzeyde Türk yetkilisi olursa olsun, eğer Slovakya'da Ermeni soykırımını inkâr ederse, derhal beş yıl hapis cezasına çarptırılacağını" söyledi.

“Teknolojik binalara hayır diyemiyorum”

Neşe Mesutoğlu/nese.mesutoglu@milliyet.com.tr
İstanbul’da yıllar içinde yaşanan değişimi anlatan tiyatro sanatçısı Metin Serezli, azınlıkların İstanbul’dan ayrılmasıyla şehir profilinin değiştiğini söylüyor... İstanbullular tam anlamıyla ‘Batılı görüşe’ sahip olan insanlar. Biz zaten politika olarak Batı’ya dönük bir ülke olmaya çalışıyoruz. İstanbul’u İstanbul yapan da 500 yıldır burada yaşayan Türkler ve 500 yıldır burada yaşayan Musevi, Ermeni ve Rumlardır. Osmanlı’da azınlıkların dini kurumlarına dokunulmamış, fakat başka politik dönemlerde bu insanlar devamlı rahatsız edilmişler. Nitekim tek parti devrindeki Varlık Vergisi’yle bu azınlık sınıfı kötü duruma düşürülüyor. O günden sonra kaçıp gitmeyi tercih ediyorlar. Bizse tek partili devreden çift partili politikaya geçiyoruz. 1950’den sonra kent büyük değişime uğruyor. İstanbul’a göçler başlıyor. Rumlar, Ermeniler ve Museviler yani yemek yemesini, eğlenmesini, çalışmasını bilen, her işte Batı’ya örnek olabilecek kişiler Türkiye’den gidiyor. Onların yerini akşam yemeğe çıkma, seyahat etme, tiyatro, sinema ve resim sergisine gitme gibi kültürü olmayan insanlar dolduruyor. Yani mükemmeller gidiyor, daha emekleme çağında olan insanlar geliyor. Ve İstanbul’un sosyolojik profilini değiştiriyorlar. Tiyatronun da profilini değiştiriyorlar tabii. Ama son zamanlarda genç izleyicinin sayısı eskiye oranla arttı.

Mustafa Kemal ve Ermeni Meselesi’ne Dair Naçizane Bir Katkı

Sait Çetinoğlu
Mustafa Kemal’in Ermeni Meselesi üzerine görüşlerini, muhaliflerinin düzmece İzmir ve Ankara yargılamaları sırasında LA Times’te 1926’da yayınlanan mülakatı çerçevesinde değerlendirmelerine ve burada kullandığı argümanlara –fazahat-dayandırılmaktadır. Bu mülakatın yanında Mustafa Kemal’in ayrıca çok bilinen Adana konuşmasında da Ermenilerin bu coğrafyada bir hakkının olmadığının altı çizilir. Kürt egemenlerine yazdığı mektuplarda da Ermeni meselesine değinerek bu egemenleri Ermeni lerin geri döneceği korkusunu işleyerek milliyetçi hareketin yanına çekmeyi başarır. M. Kemal asker kökenli ittihatçı gelenekten gelen politikacıdır. Değerlendirme yapılırken bu husus gözden kaçırılmamalıdır.

Askerî hâkimden vicdan dersi

Remzi Budancir/Diyarbakır
Sevag Şahin Balıkçı’nın davasına bakan hâkim Yüzbaşı Kenan Taş, dünkü duruşmada çarpıcı bir değerlendirme yaptı: Biz yanlış yaparsak, bu ülkede ama AİHM’den dönsün bu yanlış. Benim için önemli olan duruşma bittiğinde, dışarıda bu anne-babanın yüzüne bakabilmektir.

Sevag İçin Keşif Yapılacak

Zorunlu askerlik yaparken 24 Nisan 2011'de öldürülen Sevag Balıkçı ile ilgili davanın beşinci duruşmasında sanık Ağaoğlu'nun tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilirken olay yerinde keşif yapılması kararlaştırıldı.

Öteki olmanın dayanılmaz ağırlığı

Maya Arakon
“Öteki olmak” dilimize son onbeş-yirmi yılda yerleşmiş göreceli olarak yeni bir sosyo-politik kavram. ..Aynı sindirme ve hatta yok etme süreci, işkenceye varan boyutlarda Gayrimüslimlere de uygulanmıştır. Olası bir savaşta düşmanla işbirliği yapacağına inanılan Müslüman olmayanlar hiçbir zaman “gerçek vatandaş” olarak kabul edilmemiş, Ermenileri yok eden İttihatçı kadronun bıraktığı yerden devam eden yeni Devlet tarafından her zaman tehdit olarak algılanmıştır. Daha Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllardan itibaren önce Rumlar mübadeleye tâbi tutularak yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sökülüp atılmış, ardından İkinci Dünya Savaşı öncesi yükselen faşist akımlara uyum sağlanarak her türlü baskı ve sindirme politikasına maruz bırakılmışlardır. 1920’lerde başlayan “azınlıkları tasnif ederek ülkeyi tamamen Türkleştirme” politikası 1964’e kadar devam etmiş, ülkedeki gayrimüslim sayısı, yüz binlerden binlere düştüğünde ancak Devlet Yahudi, Ermeni ve Rum azınlıklarını tehdit olarak görmez hale gelebilmiştir.

Իրավիճակի անատոմիան


Վարդան Օսկանյան
 Մայիսի 6-ին կայանալիք ընտրությունները միայն խորհրդարանական ընտրություններ չեն, այլև՝ կառավարության ընտրություն: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության համաձայն՝ պատգամավորների մեծամասնությունը ձևավորվում է կառավարությունը: Հետևապես՝ այս կամ այն կուսակցությանը քվե տալով՝ հասարակությունը ոչ միայն ընտրում է պատգամավորներին, այլև վստահում է երկրի կառավարումը կոնկրետ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքի՝ իրական կոալիցիայի համար հիմքեր ձևավորելով:

Avak Urpat / Good Friday


Askeriyeyi karıştıracak Ermeni iddiası

Balıkçı ile 6 yıl birliktelik yaşayan, Sevag Şahin Balıkçı'nın nişanlısı Kumruyan, ifadesinde olaydan yaklaşık 6 ay önce, ekim ve kasım aylarında nişanlısıyla yaptığı telefon konuşmalarını anlatmak istediğini kaydetti. Kumruyan, "Bir telefon görüşmesinde aynı karakolda askerlik yaptığı A. isimli bir arkadaşının, 'Ermenistan ile bir savaş olursa ilk öldüreceğim insan sensin' dediğini anlatmıştı" dedi. Bu kişinin söylediklerinden ötürü Balıkçı'nın korktuğunu fark ettiğini belirten Kumruyan, "Sevag korktuğunu açıkça bana söylemişti. Ben de korkmaması gerektiğini, Ermenistan ile aramızda savaş olsa bile kendisinin de Türk ordusu içinde yer aldığını, bunu söyleyenlerin cahilliğine vermesi gerektiğini belirttim" şeklinde konuştu.

Berç Zorian’in 14 Nisan’da ABD ile Maç yapacak Takımı

Mezarlıkları da azınlık cemaatine iade ediliyor

Burcu Çalık
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 3 Nisan toplantısında aldığı karar kapsamında Galata Yüksekkaldırım Eşkenazi Musevi Sinagogu Vakfı'na "Ulus Eşkenaz Mezarlığı"nın da bulunduğu iki mezarlık, Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektebi Vakfı ile Balat Surp Hreştagabet Ermeni Kilisesi Mektebi ve Mezarlığı Vakfı'na birer mezarlık iade edildi. Ayrıca Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfına ait "Acıbadem Mezarlığı", Kuzguncuk Bet-Yaokov Musevi Sinagogu Vakfı'na ait "Bağlarbaşı Mezarlığı" da iade edildi.

TGC Ermeni Gazetecileri de anacak!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,   bugün düzenleyeceği "Öldürülen Gazeteciler Anma Günü"nde, Hasan Fehmi Beyi mezarı başında bir tören düzenliyor. Törenin en çarpıcı yanı, geçen sene "Öldürülen Gazeteciler" listesinde yaptığı güncelleme ile listeye dahil edilen iki Ermeni gazetecinin de bu sene ilk defa anılacak olması… Ancak katledilen Ermeni kökenli gazeteci sayısı TGC'nin listesine aldığı 2 isimden çok daha fazla. Örneğin bir başka meslek kuruluşu ÇGD'nin 9 Ermeni gazetecinin ismi anılıyor. Tutuklu gazetecilerle dayanışma platformu ise hazırladığı listede 31 Ermeni gazetecinin tehcir sırasında katledildiğini ilan etti.

LAKİ VİNGAS İLE KAHVE ARASI: Cemaat Vakıflarında tarihi dönem

İkinci kez Cemaat Vakıfları Başkanlığı’na seçilen Laki Vingas’la 2011 yılının ağustos ayında yürürlüğe giren Vakıflar Kanunu ile ilgili gelişmeleri ve cemaat vakıflarının geleceğe yönelik çalışmalarını konuştuk… Cemaatlerin birbirlerini tanımaları hususunda büyük gayret sarf ediyorum. Çünkü bahsettiğimiz 75 milyonluk Türkiye’de toplam 100-105 bin kişi. Çok küçük bir grup, bu kişileri birleştiren veya ayıran ortak değerler var. Bunların birbirlerini iyi tanıması lazım. Bu dinamiklerden, ortak katma değerler elde etmemiz gerekiyor. Cemaat vakıflarımızın tekrar mülklerine sahip olmaları, onları değerlendirmeleri ve ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ortak projeler üretmeliler. Umarım 2013’te hep birlikte finansal kaynaklar sağlayıp, herkese yönelik ortak sosyal projeler üretiriz.

Dangalak törenler kaldırılsın

Engin Ardıç
Köylülerimizin "kutlama" konusunda da çağ atlamaları şart oldu. İşin daha fazla suyu çıkmadan bu törenlere bir son verilmelidir. Belediyede işçilik yapan o çocuk ölebilirdi de...Büyük şehirlerin stadyumlarını 19 Mayıs faşist gösterilerinden temizleyen hükümet, daha küçük yerleşim birimlerinde sergilenen bu tür saçmalıklara da hemen bir son versin!İlle de isteniyorsa tören yapılsın, nutuklar falan atılsın da, "kafa göz yarmaca" sona ersin. En yaşlısı bile savaştan on yıl sonra doğmuş birtakım emekli memurlar, dürbünleri, el bombaları ve fişeklikleriyle, çizmeleri, tozlukları, kalpakları, bayram çocuğu giysileriyle "çakma kuva-yı milliyeci" oynayıp mastürbasyonlarını sürdürebilir, milliyetçi yaralarını kaşıyabilirler isterlerse...Ama aşka gelip sağa sola ateş etmeden.Faşizmin azı karar, çoğu zarar(!)

Nesnellik ve sorumluluk

Etyen Mahçupyan
Ne var ki kamusal alana her bilinçli müdahale bir siyasettir ve ahlaki açıdan doğru tavır da kendiliğinden doğru siyaseti üretmez. Bu tespit Hrant'ın Arkadaşları'nın siyasi duruş ve performansını tümüyle yanlış yapmıyor. Ama eğer eleştirilebilir veya tartışmaya açılabilir yönler varsa, buradaki genel suskunluk hakkında da iyi şeyler söylemiyor. Öncelikle vurgulamakta yarar var: Bu tür tartışmalar doğrudan öznenin tutumu ile ilişkilidir, nesnenin değil... Yani mesele Hrant'ın kimliği değil, Hrant'ın Arkadaşları'nın kimliği... Bu noktada ideolojiye saplanılması ne denli anlamsızsa, grubun siyasi performansının değerlendirilmesi de o kadar anlamlı. Nitekim örneğin grubun kendini 'saklamasını' ve şeffaflıktan uzak durmasını ahlaki açıdan ele alabilir ve bunun bir tevazu ima ettiğini söyleyebiliriz. Ancak öte yandan da örneğin 19 Ocak anmalarında niçin şu veya bu kişinin konuşturulup/konuşturulmadığını da duymanın kamuoyunun hakkı olduğunu teslim etmek durumundayız.

"Ermeni Olayı"[1]nda Atatürk referans olabilir mi?

Recep Maraşlı
Akçam, 1915 ile Hrant’ın katledilmesi arasındaki bağın fark edilmemesini eleştiriyor; "Hrant’ı savunmak isteyenler, 1915’le aradaki bağı keserek bunu yapamazlar." diyor. Ama kendisi bu geçmişle  Atatürk'ü, Kemalizmi, Misak-ı Millîyi, kurtuluş savaşını, kısaca Türk devletinin soykırım külleri ve ulusal zulüm üzerine yükselen kurumsal yapısını, siyasal sorumluluğunu aradan çıkararak, bunu nasıl yapacak?Akçam; " İttihat-Terakki ile Ergenekon arasında ciddi bir süreklilik var." derken bu sürekliliğin Kemalist iktidar ayağını atlamaktadır.

Eastern Diocese of the Armenian Church of America Primate's Easter Message

Jesus said to her, "...Go to my brothers and say to them, ‘I am ascending to my Father and your Father, to my God and your God.'" Mary Magdalene went and announced to the disciples, "I have seen the Lord!"  And she told them that he had said these things to her. (St. John 20:17-18)

Patrik Genel Vekilinin Diriliş Yortusu Vesilesiyle Yayınladığı Mesaj

“O'nu tanımak, dirilişinin gücünü bilmek ... istiyorum.” (Flp.3: 10)... Bizleri bir kez daha Mesih’in muhteşem dirilişini karşılamaya ve ruhsal coşkuyla kutlamaya layık eden, Her şeye egemen Tanrı’ya övgü ve yücelik olsun.

Türkiye'nin Paskalya Sınavı

Ermeniler, bu yıl 8 Nisan’da İsa'nın diriliş günü kabul ettikleri Paskalya'yı kutlayacaklar ancak 6-9 Nisan arasındaki Paskalya tatiline denk gelen Açık Öğretim Fakültesi sınavı Ermeni öğrenciler için zorluk çıkarıyor.

BerÇ Zorian’ın Meksika’daki Büyük Başarısı

Berç Zorian’ın, kurucusu, Director Tecnico ve Treasure olduğu  Organization Mexican Amputee  (Tek bacak ve tek kol) futbol Ass.'inin 14 Nisan’da U.S.A. National takımı ile Meksika’da milli maç yapacak.

Sibil Ödülünü almak için Moskova’ya Gidiyor

Birincilik ödülüne layık görülen, Hyelist gurup üyemiz değerli sanatçı Sibil Pektorosoğlu ödülünü almak için Moskova'ya gidecek. 7 Nisan 2012 Cumartesi günü, 7. Armenia Music Award'lari Ermenistan  H-1 tv. den aşağıda belirtilen saatlerde Moskova’dan canlı olarak naklen yayınlanacaktır.

Slovakya’da Ermeni Soykırımının inkarı 5 yıllık hapis cezasıyla cezalandırılacak

Slovakya Yüksek Mahkemesi başkanı Štefan Harabin yaptığı konuşmada  Slovakya Hükumeti ve Parlamentosu tarafından kabul edilen ˝Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasa˝nın varlığının çok önemli olduğunu ve herhangi bir Türk yetkili yanı sıra herhangi bir kişinin Slovakya sathında Ermeni Soykırımını inkar etme cüreti göstermesi durumunda 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağını beyan etti.

Türk elçiliğinin soykırım hamlesi kızdırdı

ABD’nin Los Angeles kentindeki Türk Başkonsolosluğunun Türkler ve Ermeniler arasındaki önyargıları kırmak için başlattığı kampanya Ermeni diasporasında tartışma çıkardı

Ermenistan Dışişleri Bakanı: Azerbaycan BM Güvenlik Konseyini küçük düşürüyor

Bakan özellikle Avrupa Konseyi Irkçılıkla Mücadele Komisyonu Raporunu anarak, burada Azerbaycan’a yönelik çağrı bulunduğunu kaydetti. Bakan Azerbaycan Güvenlik Konseyi Geçici üyesi olduğunu hatırlattı ve bu bağlamda Bakü’nün bölgede gerilim yarattığını, her gün militarist demeçler duyulduğunu, bu ülkenin daima silah donanımını artırdığını, dünya ve bölge güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirtti. Dahası Azerbaycan cumhurbaşkanının kendisine ırkçı beyanatlarda bulunma ve bir bütün halkı düşman olarak adlandırma izni verdiğini belirtti.

Diyarbakır'da 142 Yıllık Kilise Kadın Eğitim Merkezi Oldu

Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nde, 142 yıllık Ermeni Protestan Kilisesi, cemaatin 60 yıl önce Diyarbakır'dan ayrılmasıyla birlikte kaderine terk edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen kilise binası Kadın Eğitim Merkezi olarak hizmete açılırken, genç kızlar ile kadınlar, Ermeni ve Süryanilerin önemli mesleklerinden olan Gümüş telkari işlemesi, ipek dokumacılığını öğreniyor.

Hopes to Revive the Christian Area of Turkey

By SUSANNE GÜSTEN
Clambering over the rubble of what was once his hometown, Robert Tutus pointed to a spot just up the road from where his family’s house had stood.

Bir Ergenekon suiistimali

Etyen Mahçupyan
Hocalı katliamının yirminci yıldönümü münasebetiyle yapılan miting, şimdilik zihinlerde birçok soru ve kuşku bırakarak bir kenara kondu.Ama bunun bir 'gelenek' haline getirileceği ve önümüzdeki yıllarda daha 'görkemli' bir biçimde tekrarlanacağı açık. Görünüşe bakılırsa hedef 2015 yılında yüzüncü yılına gelecek olan soykırımın bir 'Ermeni yalanı' olarak damgalanması ve Türk milliyetçiliğinin bir tür kurtuluş savaşı atmosferi içinde 'yedi düvele' karşı mücadelesine destek verilmesi.

ՄԿՐՏԻՉ ԽՐԻՄԵԱՄ

ՀԱՅ  ԱԶԳԻ  ՆՈՒԻՐԵԱԼ   ԽՐԻՄԵԱՆ   ՀԱՅՐԻԿԻ  ԾՆՆԴԵԱՆ 192.րդ. ՏԱՐԵԴԱՐՁԻ ԱՌԹԻՒ.

Yeni Anayasa için önerilerim / Murat Bebiroğlu

Yeni anayasa ile ilgili olarak, pek çok kurum ve kuruluşun yanında Müslüman olmayan azınlıklar da önerilerini ilgililere sundu. Ben de sıradan bir TC Vatandaşı ve Ermeni olarak önerilerimi sunmak istiyorum.

Ermeni iddiaları Broadway'de sahnelenecek

Gazeteci-Yazar Uluç Gürkan, soykırımı dünyaya kabul ettirmek için her yol denendiğini belirterek, “En son olarak Broadway’de Ermeni soykırımı iddialarını konu alan ‘The Silence’ adlı tiyatro oyunu 4 Mayıs’ta sahnelenmeye başlıyor” dedi.

Karadenizliler bunu çok kıskanacak!

Bu gibi haberleri genellikle Karadeniz'den alırdık ama bu kez adres Van oldu! Düşman işgalinden kurtuluş töreninde yaşanan olay hem şaşırttı, hem güldürdü.Yok yok burası Karadeniz değil, Van... Ama yaşanan olay fıkraları aratmadı. 1 Nisan'da yapılan 'temsili' düşman işgalinden kurtuluş töreninde gerçek mermi kullanıldı. Kullanılan mermi, Ermeni askeri canlandıran kişiyi yaraladı! (İşin kötüsü vurulan kişi, yaşarsa gazi, ölürse şehit sayılmayacak. Sonuçta Ermeni olduğu için vuruldu(!) HYETERT)

CHP'den Süryani önergesi

Ali Özgündüz, Türkiye Süryanilerinin sorunlarının araştırılmasını istedi…'Renkler solmasın, kültürler kaybolmasın' sloganıyla sorunlarını anlatmaya çalışan ve bunlara çözüm arayan Türkiye Süryanilerinin sorunlarının ve bu sorunların çözüm yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Bir Ergenekon suistimali


Etyen Mahçupyan / Zaman

Hocalı katliamının yirminci yıldönümü münasebetiyle yapılan miting, şimdilik zihinlerde birçok soru ve kuşku bırakarak bir kenara kondu.

Azınlık Okullarının Temel Sorunları


20. Yüzyıla kadar Anadolu'da binlerce azınlık okulu vardı, bugün sadece 22'si hayatta.

20 Mart 2012'de 28239 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği konusunda basında yer alan "MEB'den azınlıklara okul hakkı", "TC vatandaşı olmayanlara azınlık okullarında eğitim hakkı", "MEB'den azınlık açılımı", "Bu okullarda yalnız kendi azınlığına mensup TC vatandaşlarının çocukları okuyabilir ifadesi kaldırıldı" vb. başlık ve haberlerle yeni yönetmelikle azınlık okullarının sorunlarına çözüm getirilmiş gibi bir hava yaratıldı. Oysa azınlık okullarının yaşadıkları sorunlar hâlâ olduğu gibi durmaktadır.

Charles Aznavour, uluslararası «Yaşam ağacı» ödülünü kazandı


UNESCO Paris ofisinde ″Ulusal, Kültürel ve Manevi Mirasın Yeniden Doğuşu Fonu″ tarafından geleneksel uluslararası «Yaşam ağacı» ödülü Ermenistan’ın İsviçre büyükelçisi Charles Aznavour’a verildi.

Ermenilerden Kurtulma Gösterisinde Gerçek Mermi

Van'ın Erciş ilçesinin Ermenilerden kurtarılmasının yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerde gerçek mermi kullanılması sonucu Ermeni askeri canlandıran bir kişi ağır yaralandı:)

Gagik Yeganyan: Her yıl Ermenistan’ı 25 bin insan terk ediyor

2001-2007 yılları arasında Ermenistan’ı 150 bin insan terk etti, 2008 yılı göç akışı uzmanlık açısından ve derinlemesine bir araştırmaya tabi tutulmadı. Açıklama bugün 3 Nisan’da düzenlenen Yuvarlak Masa esnasında Devlet Göçmenlik Servisi başkanı Gagik Yeganyan’dan geldi.

Ressam Asilva’nın Resim Sergisi

Bu ay Paros dergisinde de röportajı yayınlanan, Paris’te yaşayan Ermeni Ressam Asilva’nın  İstanbul’daki ilk resim sergisi 5 Nisan 2012 saat 18:00 de Nişantaşı Galeri Espas’da açılacak ve 20 Nisan’a kadar açık kalacaktır.

16.yüzyıldan sonra tedrici olarak Kürdistan’a dönüşen Tarihi Ermenistanın 19. yüzyıldaki sosyo-ekonomik değişimi

Sait Çetinoğlu
19.Yy.da Batı Ermenistan’ın (Eski)/Kürdistan’ın[1] (Yeni) Dönüşümü ve Otokton Halklar Üzerine Etkisi.

Türkleri yeniden Türkleştirmek

Mümtaz'er Türköne
"Bu ülkede Kürtler Türkleşmediler ama Türkiyelileştiler. Devlet de, Türkler de Türkiyelileşmeli." En önemli nokta şu: Kürtlerin Türkiyelileşmesine itiraz eden Kürtlerin olabileceği gibi, Türklerin Türkiyelileşmesine itirazı olanlar da olabilir. Mühim olan devletin Türkiyelileşmesi. Etnik kökeni ile böbürlenenlere veya etnik kökenini yegâne siyasî kimlik aracı olarak görenlere eşit mesafede duran bir devletin mevcudiyeti, çözümün gerçek anahtarı. Bunu sağlayacak olan ise eşit vatandaşlık hukukunun, devlet marifetiyle herkese aynı ölçülerde uygulanması.Türkler buna isterlerse yeniden Türkleşme diyebilirler.

Sabri Atman : Süryani Soykırımı kabul edilsin


Uğradığımız soykırımı tarif anlamında en çok kullandığımız sözcük ise, SEYFO’dur. Kelime olarak Süryanice dilinde ’’Kılıç’’ anlamına geliyor. 1914-1915 yıllarında kılıçtan geçirildiğimiz için uğradığımız soykırıma Batı Süryanice dilinde SEYFO ve Doğu süryanice de ise ’SEPA’ deyimini sembolize olarak kullanırız. Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi Seyfo Center, 2004 yılında kuruldu. Amacı, inkar edilen ve unutturulmak istenen Süryani Soykırımı Seyfo’yu unutturmamaktır!

Sesi Duyurulmayanlar Yeni Anayasa Yolunda

Yeni Anayasa Yolunda konferans dizisinin ikincisi, feministlerin, gençlerin, çocukların, Ermenilerin, Çingenelerin, LGBT bireylerin, mültecilerin, hayvan hakları savunucularının ve daha pek çok kesimin sesini yeni anayasada yankılanmasını sağlamak için düzenlendi… "Bu ayrımcı zihniyetin dönüştürülmesi gerekiyor. Bu toplum içinde sadece Ermeni kimliğimle görülmek istemiyorum. Sizden farkım olmamasını, sizi de farklı görmemeyi arzu ediyorum. Bu toplum içinde melezleşmek istiyorum." (Ezilenlerin Sosyalist Platformundan, Sesini Duyuramayanlara...)”

İstanbul Atletizm İl Şampiyonasında Artin Arzuman il birincisi

26-27 Mart 2012 tarihlerinde yapılan M.E.B. okullar arası “İstanbul Atletizm İl Şampiyonası”nda Karagözyan okulumuzun öğrencilerinden Artin Arzuman “gülle atma” branşında 9. 87 derece ile İstanbul il birincisi oldu.

Avrasya Feed - Bakü’de Düzenlenen Euronest Toplantısında Karabağ Krizi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Euronest Parlamenterler Asamblesi Toplantısı'nda Azeri ve Ermeni heyeti arasında Yukarı Karabağ krizi yaşandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Ermenistan'da

Moskova ile Erivan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. yıl dönümü dolayısıyla Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gelen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile bir araya geldi.

Kim şehit kim değil?

Mustafa AKYOL / mustafaakyol@stargazete.com
Şimdi, eğer “kültürel mana denen şey bir sapmadır, şehitliğin sadece İslamî manasını kabul ederiz,” denecekse - ki ben öyle demiyorum, ama denebilir - o zaman toplusal lügatimizdeki “şehit” kavramını epey bir elden geçirmek gerekecek. Örneğin laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ultra-laik ordusunun neden “şehit” verdiğini tartışmak lazım gelecek. Ama eğer kültürel manayı kabul ediyor ve “vatan Savunması”nı bir şehitlik gerekçesi sayıyor isek - ki Bahçeli’nin öyle saydığına kuşkum yok - o zaman gayrı-Müslim vatandaşlar da pekâlâ şehit olabilir.

VARTANANTS JAMANAGATSUYTS

THE EASTER MESSAGE OF ARCHBISHOP KHAJAG BARSAMIAN Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America

It starts with those simple announcements of joy and amazement: “He is not here; he has risen!” “I have seen the Lord!”  Or in the words of our beautiful Easter greeting: Krisdos haryav ee merelotz!  Orhnyal eh harootiunun Krisdosee! Christ is risen from the dead!  Blessed is the resurrection of Christ! This Easter, let us proclaim those words loudly, with conviction—to everyone we meet.  Even “while it is still dark,” let us pierce the darkness with our song of joy.  And through it, may our Risen Lord draw forth the transformative ministry that truly brings Light to the world.

VARTANANTS JAMANAGATSUYTS

Bağış'a karşı soykırımı inkar davası açılamadı


Selma Güven Stroppel / Basel
Zürih Başsavcılığı'nca Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış hakkında başlatılan ön soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı.İsviçre Dışişleri Bakanlığı'na Bağış’ın dokunulmazlığı olup olmadığını soran Başsavcılık, “Dokunulmazlığı vardır” cevabı üzerine Bakan Bağış hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar vererek, dava açılmayacağını bildirdi.

Galata Kulesi bu hale gelecekti

Kasımpaşa'daki Deniz Hastanesi, Surp Agop Akaretleri ile Beyoğlu Tünel'deki Hıdivyal Palas'a imza atan Ermeni mimar Aram Tahtacıyan, Galata Kulesi için de bu projeyi tasarlamıştı. Turan Şahin'in "Osmanlı'nın Çılgın Projeleri" adlı kitabında, Osmanlıların Mühendislik tasarımlarını içeren birbirinden "Çılgın" 41 proje yer alıyor.

Serj Sarkisyan, Ermenistan Süryani toplumunu ″Hab-Nisan″ Yeni Yıl bayramını kutladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Süryanilerinin ″Hab-Nisan″ Yeni Yıl bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı. «Ermenistan Süryanilerini ″Hab-Nisan″ Yeni Yıl bayramı vesilesiyle kalben kutluyorum. Başarılar ve esenlikler temenni ediyorum. Bu yeni yılı Ermenistan Süryanilerinin evlerini mutluluk ve inançla doldursun. Tüm dünyaya yayılmış Süryanilerin bir parçası olan Ermenistan (Süryani) toplumu kendi birçok asırlara dayanan kültür ve edebiyatıı geliştirerek, refah düzeyini yükselterek ve toplumdaki ağırlığını artırarak güçlenmeye devam etsin.

The Armenian Library and Archive in Germany: Meeting the challenges of the 21st century

This year UNESCO declared Yerevan as the World Book Capital, based on 500- year anniversary of Armenian printing (1512-2012). Meanwhile, the German-Armenians´ Central Council announced 2012 as the Armenian library and archive establishment year in Germany. Therefore, the Armenian communities and organizations will organize various events in honor of the jubilee year, and in sake of the establishment of the Armenian library and archive. 

Why Nations Fail

By THOMAS L. FRIEDMAN
Co-authored by the M.I.T. economist Daron Acemoglu and the Harvard political scientist James A. Robinson, “Why Nations Fail” argues that the key differentiator between countries is “institutions.” Nations thrive when they develop “inclusive” political and economic institutions, and they fail when those institutions become “extractive” and concentrate power and opportunity in the hands of only a few.

Brüksel’de «Armeniaca» Ermeni Mimarlık Sergisi gerçekleştirildiErivan, Venedik ve Milano’dan sonra Brüksel Avrupa Parlamentosu (AP) binasında 26-30 Mart tarihlerinde «Armeniaca: Ermeni Mimari Mirasının Araştırılmasında Öncüler» sergisi gerçekleştirildi. Sergi, Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Avrupa Bl. Tarafından organize edildi. Açıklama AP üyesi Michèle Rivasi’nin elektronik sayfasından geldi.

Meksika şapkalı Ermeni

ORHAN KEMAL CENGİZ
Geçmişindeki trajik olaylarla karşılaşmayı reddettiği için nevrozuna sıkı sıkı sarılmış, bu nedenle de kolayca manipüle edilebilen bir birey gibi Türkiye.

12 Eylül ve 11 Ermeni..

YETVART DANZİKYAN -

Bu çapta bir faşizmin hesabını sorabilecek miyiz ve en önemlisi bütün bunlar yanıbaşında cereyan eden toplumun büyük kesimi bu dava vesilesiyle kendisiyle de yüzleşecek midir, doğrusu bilemiyorum. Ama sonuçta ilk somut fırsat önümüzde durmakta. Ben işte bu fırsat önümüzde dururken hikayeleri pek bilinmeyen 11 kişiden de bahsetmek istedim..

Sakıncalı vatandaşa ev yok“Rum vatandaşlar Gökçeada’da neden ev alamıyor” sorusuna devletin cevabı: MGK kararları var ve malum Batı Trakya Türkleri

Ali Şükrü Bey ve Topal Osman

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Bu haftanın yazısı, 1923 yılının tam bu günlerinde karanlık bir cinayete kurban giden Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey ile onu öldüren Giresunlu Topal Osman'a dair olacak. İlk olarak 2006 yılında Radikal İki'de ve Birikim'in internet sitesinde yayımlanan yazılarımda anlattığım bu hikâye, bazılarına göre "CHP ve ona muhalefet edenler" arasında geçer. Bazılarına göre iki şahıs arasında. Bana göre ise "iktidar ve muhalefet" arasında. Çünkü Cumhuriyet tarihimiz gösteriyor ki, zaman değişiyor, iktidarlar değişiyor ama iktidarla muhalefet arasındaki ilişkilerin niteliği pek değişmiyor. 2012 seçimlerinden beri TBMM'ye hâkim olan hava, fena halde 1920'lerin, 1950'lerin, 1970'lerin havasını andırıyor.

Taner Akçam'a göre PKK'nın infaz kriterleri

Ergenekon davasının çok ama çok önemli bir dava olduğunu vurgulayan Akçam, "Aslında Türkiye'nin kendi tarihi ile yüzleşmesinin ve geleceğini inşa etmesinin sembolü olabilirdi ama bu fırsat kaçıyor gibi. Ergenekon, İttihat ve Terakki'nin bugünkü devamıdır. Ve bu bağlantı üzerinden Türkiye tarihi ile rahat yüzleşebilir ve demokratik bir gelecek kurulabilirdi. Ama siyasi iktidarın bunu yapabilecek ufku yok. Siyasi çizgi olarak da iyice Ergenekon çizgisine geldi zaten." "Gerek PKK gerek Ergenekon veya ne kadar derin olduğunu bilemediğim devlet, bu çatışmadan faydalanan güçler olarak bu alanda başka güçlerin ortaya çıkmasına ortakça engel oluyorlar. Aralarında böyle bir çıkar birlikleri vardır, olabilir de... Bu da savaşın mantığına uygun”. diye konuştu.

Ani Balıkçı'dan oğlu Sevag'a mektup: Kişer Pari* bir tanem

Bebekliğinde hep korkardım sende bir araz kalacak diye.... Meğer kalmış: İnsan olmak, merhamet etmek... Sen bunların ne büyük araz olduğunu anlayamadın be kara çocuğum...

Lübnanlı Patrik'ten Suriye Desteği

Lübnan Maruni Patriği Beşara Rai, Suriye'de devam eden kan akışnı durduracak her türlü barışçıl girişimi desteklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra birçok isimle görüşmelerde bulunan Beşara Rai, İslam ve Hristiyanlık arasında dialoğun artırılması için gösterdiği çabadan dolayı da Türkiye'ye teşekkür etti.

ԱՒԱԳ ՇԱԲԹՈՒԱՅ ՊԱՏԳԱՄԸ.


Մեծ Պահքի վերջին շաբաթը ,այսինքն Ս.ՅարութեանՍ.Զատիկի տօնի նախորդող շաբաթը կը կոչենք <Աւագ Շաբաթ>: Աւագ շաբաթը կը խորհուրդանշէ մեր Տիրոջ Յիսուս Քրիստոսի երկրային կեանքի վերջին օրերի տնօրինութիւններըԱւագ շաբթուայ իւրաքանչիւր օր իր խորհուրդը ունի: