Etiketler

Dördüncü Kuşağın Gözünden "1915 Travması"

Ayça SÖYLEMEZ ayca@bianet.org
Ermenistan Türkiye Ortak Platformu, bu yıl, mezarı kayıp olan büyük dedesiyle arasındaki bağı "1915 travması ve yaşadıkları yalnızlık" üzerinden kuran Akkaya'nın projesine destek verecek."1915'in travmasını hala yaşıyoruz. Bu film, kendi hayatımın bir sorgulaması ve kendi yolculuğum olacak."Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, bu yıl destekleyeceği projeyi, İstanbul Film Festivali'ne paralel olarak düzenlediği etkinlikle açıkladı: "Gavurun Torunu, Ermeni Dedem" Devrim Akkaya'nın projesi, Ermeni soykırımından günümüze uzanan bir hikayeyi, bir tarihi ve bir aileyi anlatıyor.

Uzlaşmacı Ermenilerle Türkler, Washington'da buluştu

Ali H. Aslan Washıngton  
Türklerle diyalog yanlısı Amerikalı Ermeniler, diasporanın şahin kesimlerinin sert eleştirilerine rağmen Washington'da düzenlenen 'Ermeni-Türk Uzlaşması' konulu etkinliğe katıldı. Sivil toplum kuruluşu HasNa tarafından öldürülen gazeteci Hırant Dink'in 'diyalog tek çözümdür' sözü ön plana çıkarılarak organize edilen toplantıda Edward Chobanian'ın (Çobanyan) takdimiyle Dr. Ömer Taşpınar konuştu.

Zarakolu'dan 'sessizlik' protestosu

KCK davası kapsamında 5 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan yayıncı Ragıp Zarakolu sessizlik protestosu yaptığını açıkladı… “Benim ve diğer birçok masum insanın haksız tutukluluklarına olanak sağlayan TMY ve TCY 301 gibi maddeler yürürlükte olduğu sürece medyaya konuşmayacağım. Var olan duruma karşı ‘sessizlik’ protestosunda bulunacağım.

Getronagan Lisesinde Doğa Bilimleri Sergisi

Getronagan Lisesinin Kuruluşunun 125.yılı etkinliklerinden olan Dr.Nazaret Dağavaryan Doğa Bilimleri Sergisi,14 Nisan 2012 Cumartesi günü Saat 11.00 de Getronagan Lisesinde açılacak.
Tüm Cemaatimiz kalıcı olsa Müze olabilecek bu sergiye davetlidir.

Sıfır sorun

Mustafa Selçuk / mustafa.selcuk@tg.com.tr
Komşu deyip bağrımıza bastığımız devletler içinde doğru dürüst demokrasisi olan yok. Suriye diktatörlük, Azerbaycan hakeza öyle... İran totaliter, Irak’ta diktatörlük bitti, yerine ne başladı belli değil.... ‘Hey dost’ dediğimiz bütün ülkeler iki adım sonra dirsek gösterdiler. ‘Bir millet iki devlet’ diye bağırlara basıp sevgiye boğduğumuz, gönlü olsun diye Ermenistan’a sırt döndüğümüz Azerbaycan, ‘karındaşlık başka ticaret başka’ diye doğalgazı kesmeye kalktı, Fransa ile soykırım krizinde kılını kıpırdatmadı.Bütün dünyaya karşı savunacağız diye göbeğimizi çatlatan, bankalarımızın ambargoya rağmen para transferlerini kesmediği İran da ilk fırsatta dikenlerini çıkardı.Irak öyle, Suriye malum...

‘Zirve’ kurbanının eşi: Katilleri affettim

Zirve katliamında eşini kaybeden Susanne Geske, saldırganları affettiğini belirterek, “Onlara karşı hiçbir nefretim yok'' dedi... ''Ne kadar süre olursa olsun çok sabırlı olabilirim, ama sonuç iyi olsun. Benim için en önemlisi budur. Bence daha çok sürer, ama azmettiriciler, arka plandaki güçler çıksın benim için bu daha önemli. Böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını umuyorum. Onlar bulunursa ve ceza çekerse umarım böyle bir olay bir daha olmaz.''

İstanbul Rum Edebiyat Cemiyeti Kültürel ve düşünsel katkıları

21 Nisan 2012 tarihinde, saat 10.30’da başlayacak olan etkinlik Taksim, Aya Triada Rum Kilisesi İdare Heyeti Binası’ nda gerçekleşecektir.

ABD'de Ermeni Diasporasını Kızdıran Türk-Ermeni Yakınlaşması

HasNa'nın yönetim kurulu üyelerinden Brookings Enstitüsü uzmanı Taşpınar: "Burada, Türkiye devletiyle bağlantı ya da siyasi ajanda yok" "Türkiye ile ilgili her türlü etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti devletinin propagandası olarak algılanıyor… Toplantıya katılan, ailesi Harputlu Ermeni kökenli Walter Bandazian AA'ya iki halkın birbirini daha iyi anlaması için bu tip projelerin gerekliliğini vurguladı… HasNa'nın yönetim kurulunda yer alan Ermeni kökenli Maryann Kibarian da, "Birbirimizle konuşmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde aramızdaki meseleleri çözebiliriz" dedi.

Musa Ağacık’ın Eleştirisine Yanıt Ve Sisteme Dair

Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)
Sayın Selçuk’un şu tespiti her şeyi daha net açıklıyor. “Türkiye'de tarih kitapları 'Şeriye ve Evkaf Vekaleti'ni kaldırarak laikliğe adım attı' diye yazılıyor. Hayır, kaldırılmadı. Adları değiştirildi. Şeriye Vekaleti'nin yerine Diyanet İşleri Başkanlığı geldi, Evkaf Vekaleti'nin yerine de Vakıflar Genel Müdürlüğü geldi. Dikkat ederseniz, bunların her ikisi de bir bakana, siyasetçiye bağlandı. Bu da tıpkı Özel Mahkemeler gibi bir ad, etiket değiştirme; bir aldatmaca! Türkiye devlet örgütlenmesi açısından teokratik bir ülkedir. Hem Şeriye Vekaleti hem de Efkaf Vekaleti var. Osmanlı'dan hiç bir farkı yok!”

Columbia Üniversitesi'nde "Türk-Ermeni İlişkileri" Toplantısı

Ergülen Toprak / New York Turkishny.com
Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsü Direktörü ve Türkiye – Ermenistan Uzlaşma Komisyonu Başkanı ünlü akademisyen David L. Phillips, Türkiye - Ermenistan Protokülü'nün "Diplomatik Tarihi"ni anlattı. Protokolün uygulanması için hala fırsat olduğunu ifade eden Phillips, iki ülke arasında tarihten gelen anlaşmazlıkların geride bırakılması çağrısında bulunurken, 1915 olayları için de "Dersim" formülünü önerdi.

Amerika'daki Türklere 'Siyasi Katılım' Çağrısı


Alparslan Esmer | Washington
Türk Amerikan Koalisyonu Başkanı Lincoln McCurdy, Kongre’de seslerini duyurmak isteyen Türk asıllı Amerikalılara siyasi sürece katılım ve özellikle de siyasi kampanyalara bağış yapmaları çağrısında bulundu. McCurdy, her yıl düzenlenen Türk Amerikan Ulusal Liderlik Konferansı’nın Washington’da yapılan 32’inci oturumunun açılışında konuştu. Üç gün sürecek toplantılar dizisi, Amerika’da yaşayan Türkleri siyasi anlamda liderlik ve taban örgütlenmelerine teşvik etmeyi amaçlıyor.

Dink cinayetinde çifte soruşturma


HSYK Teftiş Kurulu, Hrant Dink cinayeti davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz ile davanın savcısı Hikmet Usta hakkında, basına açıklama yaptıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açılması gerektiğine karar verdi.

Ermeni-Türk Uzlaşması Grubu Washington’da Toplanacak

Ermeni diasporası 2015 yılında soykırım iddialarının ABD’de kabul edilmesi için çalışmalarını artırırken Davutoğlu, özellikle bu ülkede iki ülkenin çabalarını ortaya koyacak toplantılar yapılması talimatı verdi. Bu çerçevede “Ermeni-Türk uzlaşması” grubu ilk kez 12 Nisan’da Washington’da toplanacak. Ev sahibi grup “HasNa” toplantıyı Türk hükümetinin tuttuğu lobi firması Arnold&Porter’ın ofislerinde düzenleyecek. Katılımcılar arasında bazı Ermeniler, Türkler, ABD hükümet yetkilileri, medya çalışanları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler var.

Տաղանդաւոր Երգչուհի Սիպիլ կ՛արժանանայ Հ. Հ. Մշակոյթի Նախարարութեան եւ Հանրային Հեռուստաընկերութեան Ազգային Երաժշտական Մրցանակին

Հայ-ԹերթՄրցանակաբաշխութիւնը տեղի պիտի ունենայ Ապրիլ 15 Կիրակի օր, Հայաստանի ժամով 21.30, Թուրքիոյ ժամով 20.30 ին, որ պիտի սփռուի կենդանի ըլլալով H-1  հեռատեսիլի կայանի կողմէ: http://www.arm-tv.com/h1-arm-tv.html

KOHAR Take Us Higher, Armenia Music Awards 2012

Azınlıklardan rekor başvuru

Önder Yılmaz
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 5 ayda 10 Rum, 9 Ermeni, 3 Musevi, 2 Süryani, 1 Keldani, 1 Bulgar Cemaati olmak üzere toplam 26 vakıf tarafından 78 taşınmaz için başvuru yapıldığını açıkladı. Arınç, bu başvurulardan 6 taşınmazın iadesi için tesciline, 1 taşınmaz talebinin ise reddine karar verildiğini belirtti.

Adana'da Ermeni soykırım anıtı yapılacak

MHP Yüreğir İl Genel Meclis üyesi Mustafa Halaçoğlu, Azerbaycan'ın Hocalı Kasabası'nda Ermenilerin yaptığı soykırım anısına İl Özel İdaresi tarafından Adana'da Ermeni Soykırım Anıtı yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Kardeş Azerbaycan'ın son kazığı

Baskın Oran
22.04.2009’da Ermenistan’la protokollere giden süreç duyulunca, Türkiye’yi cezalandırmaya karar verdi. İki Türk camisini kapattı (Hürriyet, 20.05.09) ve Türkiye’ye “indirimli” sattığı doğalgaza zam ilan etti (Taraf, 26.04.2009. Oysa, Türkiye’ye doğalgazı 120 dolardan satma anlaşması yaptığında, Rusya’ya 80 dolardan satıyordu). Türk Şehitliğindeki Türk bayraklarını direkleriyle söktü (Milliyet, 18.10.09). Sonuçta, Türkiye’nin Ermeni meselesinde önünü açacak protokolleri büyük başarıyla sabote etti. Şubat ayına geldiğimizde de, Taksim’deki “Dişe Diş, Kana Kan, İntikam” mitinginin masraflarını karşıladı. Şimdi de, (ama haklı ama haksız) Türkiye’nin canını dişine takarak uğraştığı İsrail’e hava üssü verdi.

Feriköy Ermeni Okulundan Yetişenler Derneği 'Kızınıza Talibim' Oyununu Sunar

Surp Vartanants Kilisemizin 150.yılı ve Merametciyan Okulumuzun 100.yılı ve Derneğimizin 50.Yılı kapsamında "Kızınıza Talibim" adlı oyun 18 Nisan'da gösterime başlıyor.

Hundreds Gather For Easter Services At New York’s St. Vartan Cathedral

Easter morning was cool and sunny in New York, as hundreds gathered at the city's St. Vartan Armenian Cathedral to celebrate the most important day of the year in the church calendar.

Tarihi Ermenistan sırrı

Türkiye’nin, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Ermenistan’la diplomatik ilişki kurmaya hazırlandığı, hatta başkonsolosluk açma kararı aldığı ortaya çıktı…, Eğer Türkiye Ermenistan’la diplomatik ilişki kursa ve başkonsolosluk açma kararından vazgeçmese belki de Ter-Petrosyan iktidardan düşmeyecekti. Tutum değişikliğinin bedeli Ermenistan’da daha sonra iktidara hep Türkiye karşıtı liderlerin gelmesi oldu.

Pangaltı Mıkhitaryan Ermeni Lisesi İstanbul'un en başarılı 10 Lise sıralamasında ilk 10 da.

U.S.A. Nationals and Zorros de Sinaloa Mexican game ,will be played this Saturday 6.00 pm at Teodoro Mariscal stadium.

We're expecting around 6.000 attenders.Atteched is my yesterdays press conference and video of our practice.Also Televisa T.V.( Latin Worlds Second biggest station)  will  spend 3 days with me and the kids here in Mazatlan.They will also televise the game.Live.

İşte Türkiye'nin gizli 2015 planı...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 1915 Ermeni olaylarının 100. yılına hazırlanmak için dünyanın dört bir yanında gizli görüşmeler gerçekleştireceğini iddia edildi.Ermeni diasporasının en etkili gazetesi Armenian Weekly'nin yayın yönetmeni Harut Sassunyan, Davutoğlu'nun önce Türk diplomatlara çabaları artırma talimatı verdiğini, daha sonra da Ermeni cemaatinin "ılımlı" liderleriyle bizzat bir araya geldiğini yazdı.

Binde 1 Hıristiyan’a Düşman: Hangi ‘Dindarlık’

Oral Çalışlar
Dindar kesimde ve milliyetçi-ulusalcı kesimde ciddi bir 'Hıristiyan fobisi'nin varlığını sürdürdüğü bir gerçek. Edirne Valisi Gökhan Sözer, bir çevre etkinliğinde Bulgar Ortodoks Kiliseleri temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı rahip Aleksandr Çıkırık’ı protokolün dışına çıkardı. Gerekçesinin demokratik ve küresel iddiaları olan bir ülkeye yakışıp yakışmadığına siz karar verin: “Bulgaristan’da bizim müftüyü, hocayı sağına soluna alıyorlar mı?” Vali, Bulgaristan’da var olduğu iddia edilen ayıba, kendi yurttaşlarını dışlayarak cevap veriyor, inanç farklılığını bir kez daha bir ‘ötekileştirme’ unsuru olarak kullanıyor... Aynı anlayış, Malatya’daki Ermeni mezarlığının son dua yerini yıkabiliyor, Hıristiyan yurttaşların vakıflarının mülklerine el koyabiliyor…

Kemalist Tarih Tezi ve Popüler Tarih

Hilmi Yavuz
1930'lu yıllar, Cumhuriyet Halk Fırkası tek parti iktidarının ulus-devlet inşasını bir etnisite üzerinden, yani Türklük üzerinden temellendirmeye çalıştığı yıllardır.1932 yılında toplanan Birinci Türk Tarih Kongresi, bu çabanın Türk Tarih Tezi olarak resmîleştirildiğini gösterir. Bu resmîleştirmenin Türkiye'de entelektüel faaliyetlerin belirli bir kanona bağlandığını; sadece edebiyatın değil, mimarînin ve müziğin de Türkleştirilmesine ilişkin Kemalist kanonun inşa edilmeye başlandığını biliyoruz.

Ahlak, etik ve 1915

Beril Eski
Nicolas Sarkozy, seçimlerden önce benzer bir yasa hazırlamak niyetinde. Yeni tasarı doğru bir şekilde kaleme alınırsa, yürürlüğe girebilir. 1915’i Fransa’nın siyasi ahlakçılığına teslim etmek, sorunun hiçbir zaman gerçek anlamda çözülemeyeceğine işaret ediyor. Türkiye’nin 1915 konusunda hızlı bir şekilde etiğini oluşturması lazım. Aksi halde gelişen demokrasinin bir parçası olup, sonuçları kendini bağlayacak bir etik yaratmak yerine, gelişen hukukun dayattığı ahlakı omuzlarında taşıyacak. Sonraki nesiller ise ‘neden masaya bu kadar geç oturulduğunu’ anlamaya çalışacak. Çünkü hukukun olması gereken olarak işaret ettiği şey, er ya da geç Türkiye’nin kapısını çalacak.

Saint Antoine Kilisesi'ne 1 milyon TL vergi çıktı

Bilge Eser
İstanbul'da Saint Antoine Kilisesi'ne avlu kısımlarını arsa olarak beyan edilmediği için 27 yıl geriye dönük 935 bin 235 lira emlak vergisi borcu çıkartıldı. Başrahip Pişta: "Kötü niyetimiz yok. Kimsenin aklına gelmemiş" İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Saint Antoine Kilisesi, yaklaşık 1 milyon TL'lik vergi borcu nedeniyle zor günler yaşıyor. 

Sibil Pektorosoğlu: Ermeniler dünyanın dört köşesinde dağılmaktalar, ama önemli olan kalplerin yakınlığı

7 Nisan 2012 Cumartesi günü, Moskova ‘‘Rossia’’ Konser Salonunda 7. Armenia Music Awards – 2012 ödül töreni gerçekleştirildi.

Ankara’da Kanun Festivali

Oya Armutçu
Ankara İstanbul’la birlikte Ekim’de Türkiye’de ilk kez düzenlenecek uluslararası kanun festivaline evsahipliği yapacak. Dünyaca ünlü ses virtüözü Bobby McFerrin’e Ankara konserinde eşlik eden 40 yıllık kanun üstadı Tahir Aydoğdu, festivale Ermenistan, İran ve Yunanistan’dan kanunilerin davet edildiğini ve davetlerine olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

İşte 37 proje içinden kazanan 10 proje

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'na başvuran 37 proje içinden 10 proje, 31. İstanbul Film Festivali sırasında gerçekleştirilecek Sinema Destek Fonu toplantısına katılmaya hak kazandı.

Ragıp Zarakolu tahliye edildi

KCK davasında Ragıp Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 15 kişi tahliye edildi. Tahliye gerekçesi olarak, tutuklu kalınan süreç, suç vasfının değişme ihtimali ve delil durumu gösterildi. 1. KCK davasında ilk duruşma 2 temmuz'da Silivri'de görülecek.

Hukuk, tazminat ve çözüm

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
Türkiye, Ermeni soykırımı konusunda hem özür dilemeli hem de Ermenilerin maddi zararlarını gidermek için 'iç hukuk yolları' oluşturmalı.

Ոտնլուայի Արարողութիւնը Դամասկոսի Մէջ

İran Gerginliğinde Ermenistan’ın Konumu

Türkiye’nin de İran’a karşı yaptırımlara katılması Başbakan Erdoğan’ın İran ziyaretinin sonuç vermediğini kanıtlamaktadır. Elbette, bu gerginlikten fiziki ve siyasi olarak etkilenecek hiç şüphesiz bölge devletleri olacaktır. Bölgenin büyük devletlerinden Türkiye ve Rusya bu etkinin sonuçlarını kaldıracak güçte olsalar da, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan daha kritik bir durumla karşı karşıya kalacaktır. ABD ve İsrail İran’ı dört bir yandan kuşatma altına almak için Ermenistan hariç Azerbaycan ve Gürcistan üzerinde baskı uygulamaya çalışmaktadır. Ermenistan ise İran krizinde üç cepheden baskı altında kalacaktır. Birincisi, iyi ilişkiler içerisinde bulunduğu İran tarafından, ikincisi bu krizde Ermenistan’da askeri üssü bulunan Rusya tarafından ve üçüncüsü Rusya bu krizde Ermenistan’daki askeri üssünden yararlanmak isterse, ABD tarafından.

ՊՈԼՍՈՅ Ս.ԽԱՉ ԴՊՐԵՎԱՆՔԻ ՆԱԽԿԻՆ ՍԱՆԵՐՈՒ ՈՒԽՏԱԳՆԱՑՈՒԹԻՒՆԸ ԴԷՊԻ ՎԵՆԵՏԻԿ

ՈՒԽՏԱՒՈՐՆԵՐԸ , 3  ՊԱՏՄԱԿՆ ՕՐԵՐ ԱՊՐԵՑԱՆ ՎԵՆԵՏԻԿԻ  ՄՈՒՐԱՏ ՌԱՖԱԷԼԵԱՆ ՎԱՐԺԱՐԱՆԻ ՄԷՋ  ԵՒ  ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ  ՆԱԵՒ  Ս.ՂԱԶԱՐ  ՎԱՆՔԸ.

Belediyede Çalışan Ermeni Asıllı Türk Vatandaşları Başkan Ürgüp'ü Ziyaret Etti


Sivas Belediyesi'nde çalışan Ermeni asıllı Türk vatandaşları, Paskalya Bayramı münasebetiyle Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ü ziyaret etti.

'Yerli azınlıklar' ve 'yabancı biz'

Leyla İpekçi / Zaman
Geçtiğimiz günlerde Hıristiyan arkadaşlarımızın Paskalya'sını kutladık.

Kızılay'dan Ermeni cemaatine 'paskalya' yardımı

Türk Kızılayı, Paskalya Bayramı'nı kutlayan Ermeni cemaatine ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere gıda ve giyim yardımında bulundu. Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar, "Türk Kızılay din, dil, ırk ayrımı yapmaz" dedi.

Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց - Օրհնեալ է յարութիւնն Քրիստոսի


Meclis Zabıtlarında Soykırım İzleri

Serdar Kaya / Taraf
Bu belge, üç gayrimüslim milletvekilimiz tarafından 2 Teşrinisani 1334 (1918) tarihinde Meclis-i Mebusan’a verilen ve iki gün sonra Meclis’te okunup zabıtlara geçen bir soru önergesi. Önergenin tam metnini aşağıda sunuyorum. Metindeki vurgular, sadeleştirmeler ve köşeli parantez içindeki ifadeler bana ait. Önergenin sadeleştirilmemiş metnine, TBMM’nin web arşivinden ulaşılabilir: http://j.mp/meclis1918. 1. Ermeni milletine mensup olmaktan başka hiçbir cürümleri bulunmayan bir milyon nüfus, kadınlar ve çocuklar istisna edilmeyerek katil ve itlaf edilmiştir.2. En az kırk asırdan [dört bin yıldan] beri memlekette gerçek manada medeniyet sahibi olan Rum unsurlarından iki yüz elli bin nüfus, Osman sınırları dışına sürülerek mallarına el konmuştur…

Ermeni Soykırımı Ve Toprak

Orhan Kemal Cengiz
Türkiye'nin Ermeni soykırımı konusunda hiçbir politikası yok aslında. Konuyu gündeme getirenleri tehdit etmek dışında…1915’te yaşananların soykırım olup olmadığı saçma bir tartışmadır. Soykırım hukuki bir kavramdır ve gerek bu kavramı yaratan gerekse de BM Soykırım Sözleşmesi’ni (BMSS) kaleme alan Raphael Lemkin, bütün bu tanımlamaları Ermeni soykırımı ve Yahudi holokostunu göz önüne alarak hazırladığını beyan etmiştir. Türkiye’nin ‘tehcir’ dediği şeyi Lemkin, BMSS’nin 2. maddesinin c fıkrasında ‘grubun bütünüyle veya kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak yaşam şartlarını kasten değiştirmek...’ diyerek soykırım olarak tanımlıyor. Yani BMSS, 1915’te ne olduğuna bakılarak oluşturulmuş bir ‘soykırım’ tanımı üzerine inşa olmuştur.Dünyada 1915’te Türkiye’de olanların tanımına ilişkin bir tartışma yok… Birinci örneğimiz Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 1987 yılındaki kararı. AP bu kararında 1915’te yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımladı ve soykırımı tanımasının Türkiye’nin AB’ye üye olması için bir koşul olarak getirilmesini istedi… İkinci örneğimiz, saygın bir uluslararası kuruluşun değerlendirmesi. International Center for Transitional Justice (Uluslararası Geçiş Dönemi Adaleti Merkezi) de 1948 tarihli BM Soykırım Sözleşmesi’nin, (1969 tarihli Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi nedeniyle) geriye yürütülmesinin mümkün olmadığını ama eğer geriye yürütmek mümkün olsaydı, bu sözleşme çerçevesinde 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanımlanması gerektiğini belirtmiştir.

Egemen Bağış'tan Paskalya Bayramı mesajı

Bağış, şunları kaydetti:“İnsanlık için, barış için, Türkiye için, Türkiye'nin birlik ve  bütünlüğü için dua eden tüm gönül insanlarına müteşekkiriz. Paskalya Bayramı  vesilesiyle bir kez daha bu birlikteliği hiç kimsenin bozamayacağını, bu  kardeşliğe ve dayanışmaya hiçbir gücün kast edemeyeceğini vurguluyoruz. Bizi  birbirimize bağlayanlar bizi ayıranlardan çok daha fazladır, çok daha güçlüdür.  Tarih ve talih bizlere ortak bir yön belirlemiş, bizleri bu coğrafyada bir sevgi  ve barış medeniyetinin mensupları haline getirmiştir. Şu hususun da altının  özellikle çizilmesi gerekir ki 74 milyon vatandaşımızın her biri Türkiye'nin asli  unsurudur, birinci sınıf vatandaşıdır. Bu ülkeye vatandaşlık bağıyla bağlı olan  her insan her türlü farklılığıyla birlikte bizim gönlümüzde her zaman ayrıcalıklı  bir yere sahiptir. Hiç kimsenin ötekileştirilmesini kabul edemeyiz. Bu çerçevede  artık farklı inanç mensubu vatandaşlarımızın da bayramları farklı bir coşku ve  heyecan içerisinde karşıladıkları günlere hükümetimiz döneminde ulaşılmıştır.”

24 Nisan'dan önce

Lusine Istepanyan
Türkolog Ardak Şakaryan'a göre, Türkiye'nin tüm komşularıyla sorunları var ve Türkiye toplumu ve hükümeti, kendini kandırmayı sürdürdükçe normal ve iyi komşuluk ilişkileri kurmak mümkün değil…“Türkiye’de Ermenilerle uzlaşı isteyip büyük şehirlerde ‘Hepimiz Ermeniyiz’, ‘Hepimiz Hrant Dink’iz’ dövizleriyle gösteriler düzenleyenler azınlıkta. Hatta Türk toplumundaki ezici azınlık denebilir! İşte bu yüzden Türkiye’nin önde gelen siyasi odaklarının, partilerinin, elit tabakanın veya Ani’deki (Kars) katedralin restorasyonu gibi sembolik adımlar atıldığında bile tarihi değiştiren aydınların ezici çoğunluğunun uzlaşmaz tavırlarıyla ilerlemeliyiz”.

Hoşgörü ve azınlık hakları

İsmet Çiğit
Demokrasinin yerleşmesi için ikinci önemli konu ise, azınlık haklarıdır. Yine yukarıda izahına çalıştığım kavramlarla yakın ilişkisi vardır… Sağlıklı demokrasilerin olmazsa olmaz çok önemli iki kuralı vardır. Biri hoşgörüdür. En uçta yaşayan bireylerin bile yaşam biçimine, düşüncelerine saygı göstermektir. İşin bu yönünü bizim Atatürkçüler, laikler içlerine sindiremiyor.İkinci kural, azınlık haklarına saygıdır. İşin bu yönünde de başta Sayın Başbakan olmak üzere, AKP içinde güçlenip, önemli makamlara gelmiş bazı siyasetçilerin ve bürokratların eksik olduğunu düşünüyorum. Hoşgörü ve azınlık haklarına saygıyı öğrendiğimiz ve becerdiğimiz zaman, emin olun çok daha mutlu çok daha demokrat bir Türkiye’de yaşama imkanı bulacağız.

ԽԱՂԱՂԱՐԱՐ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՀՐԱՎԻՐՈՒՄ Է /CAUCASUS CENTER OF PEACE - MAKING INITIATIVES INVITES


Ապրիլի 12-ինժամը 15:00 Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ԳյումրիՊուշկինի փ., շ. 96 Կցուցադրվեն  2007-2008.թ.Ադրբեջանում  նկարահանված  4  կարճամետրաժ ֆիլմեր (մեկ վավերագրականերեք գեղարվեստական):

HDK'dan, Ermeni Patrikhanesine Paskalya ziyareti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Fatih İlçe Meclis Girişimi ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ermeni halkının ve Hristiyan toplumunun Paskalya Bayramı vesilesiyle Ermeni Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Önder, "Zenginliklerimiz diye nitelendirdiğimiz bu halklarımız bu toprakların asıl sahipleri ve bizler de onların hoyrat misafirleriyiz" dedi.

Rumlar geri dönsün de...

Enis Tayman
Yunan gazetecinin 'Türkiye'ye dönüş' çağrısı, Rum cemaatte farklı yorumlandı. İlk tereddüt: Nefret söylemi ne olacak?.. İstanbullu gazeteci Mihail Vasiliadis, Koskoca bakan ‘Rumlar, Ermeniler devam etseydi bugünkü millet olabilir miydik?’ diyor. Nefret söylemi sürüyor. Bu söylem kalkmadıkça huzur da olmaz.” Massevetas’ın çağrısının bu anlamıyla altının doldurulması gerektiğine inanan Vasiliadis, İstanbul kökenli Rumların dönüşü konusunda da şu öneriyi getiriyor: “Madem renkler bozulmasın deniyor kuvveden fiile geçilsin. Rum Ortadoks olmak şartıyla camaate entegre olabilmesi için daha önce bir gecede ülkeden çıkarılmalarına karar verilen kişilerin ailelerine oturma ve çalışma izni verilsin.” Vasiliadis böyle bir durumda Türkiye’deki Rumların da devreye girerek iade edilen vakıf mallarından bu kişilerin yararlandırılması suretiyle teşvik yaratılabileceğini kaydediyor. Vasiliadis, “Olacaksa böyle olur. Böyle olmayacaksa gazetelere manşet ve de reklam vesilesi olur” diyor.

Protestan Din Adamına Saldırı

Dört saldırgan, Bahçelievler Protestan Lütuf Kilisesi Pastörü Semir Sertek'ten kelime-i şahadet getirmesini istedi ve ardından tekmeleyerek darp etti… Pastör,"Olay gecesi kilisenin kapısına birileri hızla vurdu. Telaşlı halleri vardı. Kapıyı açtığımda 'Bize anlat' diyerek içeri girmek istediklerini söylediler. Alaylı ve küçümseyici sözler sarf ediyorlardı.""Bu durum bende tedirginlik yarattı. Sabah gelmelerini, olumsuz konuşmamalarını ve burasının kilise olduğunu söylediğim halde hakaret ettiler. 'Burası Müslüman mahallesi, burada kilisenin ne işi var?' diyerek son dini kabul etmezsem toprağın altında gebereceğimi defalarca tekrarladılar.""Başında beyaz takkesi olan genç, kelime-i şahadet getirerek benim de söylememi istedi. Göğsüme tekme attı. Sonra kaçtılar. Ben tekmenin şiddetiyle merdivenden düştüm." dedi.

Rusya'dan Türkiye'ye misilleme

Rusya’nın Malatya-Kürecik’e kurulan NATO radarına yanıt olarak Ermenistan’da bir radar üssü kurmak için yetkililerle gerekli anlaşmaları yaptığı öne sürüldü.

ՔՐԻՏՈՍ ՅԱՐԵԱՒ Ի ՄԵՌԵԼՈՑ / ՕՐՀՆԵԱԼ Է ՅԱՐՈՒԹԻՒՆՆ ՔՐԻՍՏՈՍԻ

Christ is risen from the dead! ! Blessed is 


the resurrection of Christ! !
Շնորհաւոր Ս. Զատիկ -Paskalya Yortusu Kutlu Olsun.
Happy Easter
Joyeuses Paques
Frohe Ostern
Schöni Oschtere
Христос воскресе - воистину воскресе
Χριστός ἀνέστη - Ἀληθῶς ἀνέστη
Buona Pasqua
Kristo leviĝis! Vere Li leviĝis! (Esperanto)

Hiç tanımayıp çok konuştuğumuz Ermeni Diasporası 1-2

Alin Ozinian*
Türkiye'de Ermeni Diasporası hakkında ne yazık ki hâlâ basmakalıp, kulaktan dolma ve gerçekle çok da örtüşmeyen bilgiler dolaşmakta. Türkiye'de basının da yardımıyla üç gruba (Ermenistan, Türkiye Ermenileri, Diaspora) ayrılmış Ermenilerden biri olan Diaspora, belki en tanınmadığı, tanıtılmadığı halde "en sevilmeyen" ve ilişkilere taş koyan taraf olmaktan sıyrılamayan grup. Bugün, hâlâ "yekpare" ve "diyalog düşmanı" olduğu zannedilen Diaspora'nın, aslında Osmanlı'nın eski yurttaşlarından ve torunlarından oluştuğu düşünülecek olursa, onun doğru anlaşılması ve ilişkilerin sağlıklı geliştirilmesi Türkiye için çok önemli.

Obama yine 'soykırım' demeyecek

24 Nisan açıklamasında 1915’te yaşananları Ankara’yı rahatsız edecek "o kelimeyi kullanmadan" özetleyecek.ABD Başkanı Barack Obama, 1915 trajik olaylarının yıldönümü olması nedeniyle 24 Nisan günü yayımlayacağı açıklamada “soykırım” ifadesine yer vermeyecek. Obama, Ocak 2009’da Beyaz Saray’da göreve başlamasından bu yana yaptığı hiçbir açıklamada 1915 olayları için “soykırım” nitelemesinde bulunmadı.

Erdoğan'dan Paskalya Yortusu'na kutlama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yüz yıllardır aynı coğrafyada yan yana, barış içinde birlikte yaşamakta olduğumuz Hristiyan vatandaşlarımız başta olmak üzere, tüm Hristiyanların Paskalya Yortusunu tebrik ediyor; kendilerine huzur ve esenlikler diliyorum'' dedi.