Etiketler

İHD ve DurDe 24 Nisan'ı Anacak

Ermeni soykırımının 97. yıldönümü nedeniyle 24 Nisan Salı günü İHD Türk İslam Eserleri Müzesi'nde, DurDe ise Taksim Meydanı'nda anma etkinliği düzenleyecek.

'Türkiye'de Din Özgürlüğü 2012'

Dr. Ramazan Kılınç - Nebraska (Omaha) Üniversitesi, Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi  
ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF), geçen ay sonunda 2012 yılı raporunu yayınladı... Türkiye'de dini özgürlüklerle ilgili ciddi bir mevzuat eksikliğini de ortaya koyuyor. Bu noktalar Türkiye'nin dini özgürlükleri teminat altına alan bir hukuki yapıya ihtiyacını açık bir biçimde ortaya çıkarıyor. Bu ihtiyacın giderilmesi öncelikle laikliğin devletin dini kontrol etmek için kullandığı ideolojik bir araç olmaktan çıkarılıp dini özgürlükleri garanti altına alan anayasal bir ilkeye dönüştürülmesine bağlı. Bu yeni laiklik anlayışı yeni anayasa sürecinde gözetilmesi gereken önemli önceliklerden birisi olmalı. Devletin gayrimüslimlerin idarecilerinin seçilmesine müdahalesi, yabancı din adamlarının istihdamında yaşanan sorunlar, Rum Ortodoks kilisesinin ekümeniklik meselesi, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılamaması, cemevlerinin ibadet yeri statüsünde sayılmaması, dini kıyafetlere getirilen sınırlayıcı düzenlemeler gibi birçok sorunun temelinde devletin dini kontrol etme refleksi yatıyor. Devletin dine müdahalesini din özgürlükleri lehine sınırlandıran yeni bir laiklik anlayışı birçok sorunu kendiliğinden çözecektir.

'Ermeni Soykırımı ve İskandinavya’nın Yanıtı'

Murat Kuseyri
Ermeni-Asuri soykırımın 97. yıldönümünü vesilesiyle Stockholm’de bulunan Katolik Kilisesinde soykırımını konu alan bir sergi düzenlenecek. 23 Nisan günü açılışı yapılacak “Ermeni Soykırımı ve İskandinavya’nın Yanıtı” temalı sergi 27 Nisan akşamına kadar devam edecek… 24 Nisan akşamı da serginin yapıldığı kilisede 1915 yılındaki soykırımında yaşamını yitirenleri anmak için bir toplantı düzenlenecek.  

Fransa'daki Türklerin, "Ermeni Yasası"na Bakışı

HÜ Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezince yapılan araştırmaya göre, "Genel olarak Fransa'da yaşayan Türkiye kökenlilerin sözde soykırım konusundaki görüşleri oldukça nettir. Sözde soykırıma inananların oranı sadece yüzde 3'tür. Olanlara 'etnik temizlik' diyenler yüzde 1, 'katliam' diyenler ise yüzde 3'tür. Katılımcıların yüzde 67'si, '1915'te Osmanlı Ermenilerinin karşı karşıya kaldığı durumu, 'savaş ortamından kaynaklanan karşılıklı çatışmalar' olarak tanımlamaktadır. Benzer biçimde '1915'te Osmanlı Devleti'nin Ermeni tebaasına karşı soykırım politikası uyguladığına inanıyor musunuz' sorusuna verilen cevaplar da genel algıyı tekrarlamaktadır. 'Evet, böyle bir politika uygulanmıştır' diyenlerin oranı yüzde 5'te kalmaktadır.'Sizce Türk Devleti soykırımı kabul edip Ermenilerden özür dilemeli mi' sorusuna ise yüzde 77 gibi güçlü bir oranda 'özür dilenmemeli' yanıtı verilmiştir."

Tuncel: Benim de teyzem Ermeni

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel, Dink ailesinin yaşadığı Bakırköy’e taşındı …Tuncel, ailesinin Ermeni olduğu iddialarıyla ilgili olarak ise “Babaannem Ermeni değil. Ailem göç sırasında Ermeni komşunun kızını Elazığ’da evlat edinmiş, teyzem Ermenidir” dedi.

Ermenistan’da İlk Süryani Soykırım Anıtı Dikiliyor !

Roma'da yaptığı basın açıklmasından sonra Ermenistan’a hareket eden Atman, Ermenistan’da bir çok kurum ve politikacı yanında, Cumhurbaşkanı ile de görüşmek istediklerini ve yeni bir mektup sunacaklarını, ifade etti. Yerevan’nın merkezinde dikilecek olan Süryani soykırimı antı merasimine katılacak olan Atman, Yerevan Belediyesi olmak üzere Ermeni halkına teşekürlerini sunacak.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Didim'de

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki heyet, Aydın'ın Didim ilçesinde dünyaca ünlü "Kehanet Merkezi" olarak da bilinen Apollon Tapınağı'nı ziyaret etti. İlçenin en eski yerleşim birimi içerisinde yer alan tapınaktaki yazılı eserleri inceleyen Bartholomeos, fotoğraflar çekip Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve turizmci Hikmet Atilla'dan bilgi aldı.

Süryaniler ve Yakındoğu*

İsmail Beşikçi
Bugün, Türkiye’de, büyük burjuvazinin zenginliğinin kaynağı Ermeni mallarıdır, Rum mallarıdır. Kürd bölgelerinde, Kürd ağalarının, aşiret reislerinin, Kürd şeyhlerinin zenginliğinin kaynağı Ermeni mallarıdır, Süryani mallarıdır...  Gizli-açık toplantılarda, zaman zaman yapılan ayrıntılı tartışmalarda, şöyle kararlar alındı. Karadeniz havalisindeki Rumlar-Pontuslar, Kapadokya’daki, Egedeki, Kilikya’daki Rumlar, Ege adalarına, Yunanistan’a sürgün edilecek. Ermeni nüfus tehcir adı altında uygulanan politikalarla tamamen çürütülecek, yok edilecek. Hıristiyan Süryanilere, Ezidi Kürdlere de aynı tehcir politikası uygulanacak. Kürdler Müslüman oldukları için Türklüğe asimile edilecek. Lazlara, Çerkeslere de aynı asimilasyon politikası uygulanacak. Kızılbaşlar (Aleviler) Müslümanlığa asimile edilecek.

Monument dedicated to the genocide of Assyrians to be erected in Yerevan

Karen Ghazaryan / “Radiolur”
 “Thousands of Assyrians were massacred in Ottoman Turkey under Abdul-Hamid’s rule and during World War I,” researcher at the Armenian National Academy of Sciences Anahit Khosroeva told a press conference today. Speaking about the genocide of Assyrians in the Ottoman Empire, she said the topic has not been thoroughly investigated. But works in that direction continue.

KOHAR Did It Again...

Just when you thought all the awards have been won, KOHAR's spectacular with Stars of Armenia Concert in Yerevan 2011, is presented with the Best Concert Production award at Armenian's National Music Awards that took place on 15th April 2012, in Yerevan, Armenia.

Hepimiz Emre’yiz

Gülengül Altınsay
Evet, hepimiz biraz Emre’yiz aslında. Irkçılık, milliyetçilik kisvesiyle öylesine içimize işletilmiş ki ağzımızdan çıkıveren sözlerimizin gerçekte neyi kastettiğinin farkında bile değiliz çoğu kez. Zaten işin tehlikesi de burada; ırkçılığın sıradanlaşması, doğallaştırılması…  Biz komik bir şekilde ırkçılığı siyahî insanları sevip sevmemekle sınırlı sanıyoruz. Amerika’da siyahlara karşı yapılan ırkçılığın bizde olmadığını (sanki bizim yerel halkın içinde siyahlar varmış gibi) söyleyip ırkçılıktan kendimizi sıyırıveriyoruz. Oysaki bizim siyahîlerimiz Kürtler, Ermeniler, eşcinseller, gayrimüslimler, Aleviler... Kısacası tüm sayıca az olan insanlar. Daha da kısaca Türk ve Sünni olmayanlar...

California’da Ermeni Adaya Eski Vali Morali

Ermeni nüfusunun en fazla olduğu eyaletlerden olan California’da temsilciler meclisi üyesi olmaya aday olan Greg Krikorian’a eski vali George Deukmejian’dan destek geldiği iddia edildi.

Bir Grup Ermeni Aydın Hürriyet Gazetesine karşı Kampanya Açtı

Hürriyet Gazetesinin ırkçı ayrımcı ve kışkırtıcı üslubu dolayısı ile Hürriyet okumuyoruz... Defalarca uyarıldıkları halde tavırlarında bir değişiklik yapmayan Hürriyet Gazetesini protesto ediyoruz..En ufak bir haberi malzeme yapıp ırkçılığı, nefret tohumlarını körüklemesini ve ayrımcı üslubunu kınıyoruz! (Metnin Ermenice, İngilizce ve Fransızcasını aşağıda okuyabilirsiniz Hyetert)

'O pankarta' yargı kararını verdi!
Hocalı katliamının 20. yıldönümü nedeniyle düzenlenen mitingde açılan “Hepiniz Ermeni’siniz, hepiniz piçsiniz” ırkçı pankartını yargı affetmedi...


Sibil Pektorosoğlu Menk U Menk Programına Katılacak

Ermenistan'ın H1 kanalında 21 Nisan Cumartesi günü yayımlanacak "Menk U Menk"  show programına Sibil de katılacak. Biri Ermenistanlı diğeri yurtdışında yaşayan Ermeni sanatçıların katılımı ile 8 hafta, 8 çift, 8 düet yapacak. Sibil’in Partneri Ermenistanlı sanatçı Andre.

eNewsletter of the Eastern Diocese /Armenian Martyrs Day

This year Armenian Martyrs Day will be observed in New York through events on Sunday, April 22, and Tuesday, April 24.

E.O.Y.D.'de Ermenice Matbaa Konulu Konferans

Esayan Okulundan Yetişenler Derneğinde 26 Nisan 2012 perşembe günü saat 20.45 de değerli mimarlarımızdan Zakarya Mildanoğlu Ermenice Matbaanın kuruluşunun 500 yılı kutlamaları vesilesiyle bir konferans sunacaktır.

SMYRNA DISASTER – 90 / ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ԱՂԵՏԸ – 90

Arevik Avetisyan [info@genocide-museum.am]
 On September 2012 the Armenian Genocide Museum-Institute is organizing International Conference and a temporary exhibition dedicated to the 90th anniversary of Smyrna Disaster displaying Smyrna Fire in the unique photographs and movies.

'Ermenistan'la Toplumlar Arası İlişkiler Geliştirilmeli'

Alparslan Esmer | Washington
Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü, Barış ve Haklar Tesisi Programı direktörü David Phillips, “En az yapıcı rol oynayanlar listesinde ilk sırayı Başbakan Erdoğan’a vereceğim. Erdoğan, 2 Nisan’da protokollerin paraf edilmesinin hemen ardından Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini Karabağ sorununun çözümüne bağlayan bir konuşma yaptı. Kendi Dışişleri Bakanlığı’nı da şaşırtarak 13 Mayıs’ta Bakü’ye gitti ve işgal altındaki toprakları Azerbaycan’a iade edilmediği sürece Ermenistan’la normalleşme olmayacağını söyledi. Bu Minsk Grubu’ndaki tartışmaların çıtasını yükseltti. O sırada gruptaki görüşmeler Karabağ’ın tamamının değil, bazı bölgelerin iadesi üzerine yoğunlaşmıştı. Erdoğan Mart 2010’da da Türkiye’de kaçak yaşayan Ermenileri sınır dışı etme tehdidinde bulundu. Daha sonra da Kars’taki Türk-Ermeni dostluk anıtını yıktırdı. Bu adımlar sürece yönelik isteksizliğin göstergesi. 

24 Nisan Öncesi Ermenilerin ‘Soykırım’ Propagandası

Dr. Hatem Cabbarlı, Avrasya Güvenlik ve Strateji Araştırmalar Merkezi Başkanı
Türkiye’nin büyük medya kuruluşları da sözde Ermeni soykırımı konusunda Ermenilerin görüşlerini desteklemektedir. Radikal gazetesinin 10 Nisan 2012 tarihli sayısında Orhan Kemal Çengiz Hükümet’in konuyla ilgili görüşlerinin uzun uzadı eleştirdikten sonra çözüm olarak bunu önermektedir. ‘Soykırım hukuki bir kavramdır. Bu tanımı yapan sözleşme bu olaylardan çok sonra yürürlüğe girmiştir. Onu bir kenara bırakalım. Ancak, biz 1915 olaylarının büyük bir insanlık trajedisi olduğunu kabul ediyoruz. Bunu yapan İttihat ve Terakki hükümetini ve onun uzantılarını kınıyoruz. Bu trajik olayların kurbanları olan Ermeni kardeşlerimizden ve onların altsoylarından özür diliyoruz.’ Çengizin bu ‘dahiane fikri’ Türklere karşı psikolojik operasyonda yer aldıktan sonra, Zaman gazetesinin İngilizce versiyonu olan ‘Today’s Zaman’ gazetesinde yayımlanan haberde Türk Hükümeti’nin sözde Ermeni soykırımı propagandası karşısında stratejisinin yeterli olmadığı için Ermenistan ile imzalanmış protokollerin Meclis’te onaylanması gerektiğini bildirmiştir. Türk basınında bu tür görüşlerin dile getirilmesi Ermeni propagandasının ciddi başarısıdır.

'Soykırım' Fransa'da müfredata girmiş bile


Levent GÜNDÜZ
MONTBELİARD - Fransa’nın Franche Comte bölgesindeki Montbeliard kentinde bulunan Colege Anatole France Ortaokulu’nda “Türkiye’nin soykırımcı olduğunu” iddia eden bir karikatür coğrafya ve tarih dersinde öğrencilere gösteriliyor ve ““Bu karikatürden ne anlıyorsunuz ve karikatüre göre Türkiye neden AB üye olamaz?” sorusu soruluyor.

'Yerli azınlıklar' ve 'yabancı biz'

Leyla İpekçi / Zaman
Geçtiğimiz günlerde Hıristiyan arkadaşlarımızın Paskalya'sını kutladık.

Ermeni asker Sevag anılıyor


Ermeni asker Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün birinci yıl dönümünde Galatasaray’da anılacak. Arkadaşları, aynı zamanda kışlalardaki şüpheli asker ölümlerine dikkat çekecek.Ermeni asker Sevag Şahin Balıkçı, Ermeni soykırımının 96. yıl dönümü 24 Nisan 2011′de, beraber askerlik yaptığı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla öldürüldü. Cinayetin “kazara” olduğu söylenirken, Ağaoğlu ilk duruşmada serbest bırakıldı.

Zirve Yayınevi Olayının Yıl Dönümü

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde öldürülen Alman uyruklu Tilmann Geske, ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı.

Basına Ve Kamuoyuna

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak, geçen yıl, 24 Nisan’da tutuklananları ve Soykırım kurbanlarını, o tarihte cezaevi olarak kullanılan Türk İslam Eserleri Müzesi’nin önünde anmış, yaptığımız basın açıklamasında,  “Ermeni aydınlar, ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce buradaki hücrelerde ve koğuşlarda tutuldu. Burası İstanbul’un suç mahallerinden biridir!”demiştik. Bu açıklamayı yaptığımız sırada, Batman’da zorunlu askerlik yapmakta olan Sevag Şahin Balıkçı, vurularak öldürüldü. Bu yıl, 24 Nisan 2012’de basın açıklamamızı yine aynı yerde yapacağız ve bu defa Ermeni soykırımı kurbanlarıyla birlikte Sevag’ı da anacağız.

Ermenilerin mücadelesi sonuç verdi

Tarihi Surp Haç Ermeni Vakfı uzun yıllar süren mücadeleden sonra Ermeni cemaatine resmen teslim ediliyor. Karar dün Vakıflar Genel Meclisi'nde yapılan toplantının hemen ardından alındı.Vakıflar Genel Müdürlüğü Azınlık Vakıfları Sorumlusu Genel Meclis Üyesi Laki Vingas, toplantının hemen ardından Hürriyet Daily News'a yaptığı açıklamada "Çok uzun bir mücadele sonucunda vakfın (geri) iadesini sağladık çok mutluyuz" dedi.

Ermeni diasporası niyetini açık etti

Kasım Cindemir /HT
12 Nisan’da Birleşmiş Milletler’de düzenlenen “Ermeni Soykırımını Kabul Etmek” başlıklı sempozyumda konuşan Ermeni yönetmen Carla Garapedian yaptığı açıklamalarla dikkat çekti… Garapedian, kurbanlara ait el konulan taşınır ve taşınmaz malların değerleri saymaksızın, sadece 1.5 milyon Ermeni’nin öldürülmesinin karşılığını 15 milyar dolar olarak tahmin ettiğini ifade etti. Garapedian, bu rakama, Almanya’nın 1950’den beri 6 milyon Yahudi soykırımı kurbanı için 60 milyar dolar ödeme yapması temelinde ulaştığını belirtti.

Back to Gurun* Documentary

Back to Gürün is a story about two people thought to be adversaries, a Turk and an Armenian, discovering each other on a journey to discovering their common ancestral town, Gürün, in Anatolia. As they uncover the past through present day fear, can they move forward if they are afraid to look back? http://www.indiegogo.com/backtogurun

Armenians regain historical school in Istanbul

Vercihan Ziflioğluvercihan.ziflioglu@hurriyet.com.tr
Turkey’s Foundations General Directorate made a landmark decision to return the Armenian Surp Haç Tıbrevank Foundation in Istanbul’s Üsküdar district back to the Armenian community yesterday. “We managed to ensure the foundation’s return after a very long struggle. We are very happy. Tıbrevank will now freely continue where it had left off,” Laki Vingas, a council member of the Foundations Directorate General, told the Hürriyet Daily News.

Şişli’den Haberler

Şişli Satranç takımı geçen hafta yapılan İstanbul İl Satranç birinciliğinde yaptığı 2 maçı da kazanarak liderliğini devam ettirdi… Turnuvanın son maçları 27 Mayıs tarihinde Şişli Spor Kulübü salonunda oynanacak.Turnuva sonunda 1. olacak olan takım Çanakkale de yapılacak olan Türkiye şampiyonasına katılacak.

FLASH... FLASH.. Ermeni Lisesi'ne vakıf statüsü

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Vakıflar Meclisi, 1980'li yıllarda hükmi şahsiyetini kaybeden ve uzun yıllardır vakıf kabul edilmeyen Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi'nin vakıf statüsüne alınmasını kararlaştırdı… Vakıflar Meclisi ayrıca, Kınalıada Surp Kirkor Lossavariç Ermeni Kilisesi Mektebi ve Mezarlığı Vakfı ile Üsküdar Profiti İlya Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı'nın iade talebinde bulundukları iki mezarlığı da bu vakıflara iade etti.(Nihayet Tıbrevank'ın bitmeyen çilesi bitti.HYETERT) 

Jüri 'Gavurun Torunu, Ermeni Dedem'i seçti

9. kez İstanbul’da buluşan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Devrim Akkaya ve Josephina Markarian’ın 'Gavurun Torunu Ermeni Dedem' projesine 10,000 dolar destek vermeye karar verdi... Mezarı kayıp olan büyük dedesiyle arasındaki bağı "1915 travması ve yaşadıkları yalnızlık" üzerinden kuran Devrim Akkaya'nın projesi “Gavurun Torunu, Ermeni Dedem", önce ön jüri tarafından 39 filmden seçilen 10 film arasında yer aldı.

Ermenistan Parlamento Seçimlerine Katılan Siyasi Partiler

Dr. Hatem Cabbarlı
Ermenistan’da 6 Mayıs 2012’de yapılacak parlamento seçimleri süreci yeni bir döneme girmiştir. Artık bu seçimlere hangi siyasi partilerin katılacağı kesinleşmiştir. Ermenistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) tarafından verilen bilgiye göre, yapılacak parlamento seçimlerine sekiz siyasi parti, bir siyasi blok olmak üzere toplam dokuz siyasi birlik katılacaktır.

CHP Ermeni İddialarını Mercek Altına Alıyor

CHP Ermeni iddialarını da mercek altına almaya hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre, CHP MYK, Eski milletvekili ve emekli büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan Ermeni iddialarına ilişkin bir rapor hazırlamasını istedi. Elekdağ iddialar karşında neler yapılabileceğine ilişkin bir rapor hazırlayacak. CHP de Elekdağ'ın raporunda yer alan bilgileri değerlendirerek, çalışma belirleyecek.

Avrupa Parlamentosu Ermenistan ve Azerbaycan’a ilişkin tasarıyı kabul etti

Avrupa Parlamentosu (AP) 18 Nisanda Strasbourg’da Ermenistan ve Azerbaycan’a ilişkin tasarıyı kabul etti. AP elektronik sayfasında yer alan duyuruda «Ermenistan ve Azerbaycan’la ortaklık anlaşması bölgeyi daha güvenli  hale dönüştürmeli ayrıca Karabağ çatışmasının barışçıl çözümüne katkıda bulunmalı» denmekte.

İZLANDA'DA "SOYKIRIM" HAZIRLIĞI

Uğur ERGAN / Hürriyet 
Ermeni diasporası, Türkiye’yi soykırım yapmakla suçlayan ülkeler listesine İzlanda’yı da katmak için harekete geçti.

Masum değiliz hiçbirimiz

BANU K. YELKOVAN / Radikal
Yaşanan son olay özümüzü yüzümüze vurdu. Meseleyi sadece Emre'ye yükleyemeyiz. Acı ama gerçek şu ki hepimiz ırkçıyız...

Kaybolmayın çocuklar

Rakel ve Hrant Dink in (soldan ikinci çift) yıllarını verdiği Kamp Armen, 1983 te kapatıldı. Ermeni çocukların emekleriyle kurulan Tuzla daki kamp, Kaybolmayın Çocuklar belgeselinde anlatıldı.

Sadettin Saran: Siyaseti düşünüyorum

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, gelecek dönemlerde siyaseti düşündüğünü söyledi. "Kendi memleketim Kırıkkale'de çok sevilen bir insan olarak ben de bir şeyler yapmak istiyorum. "diyen Saran, ABD Başkanı Obama ve Hillary Clinton ile yaptığı görüşmelerinin perde arkasında yaşanan süreci anlattı.

Bakü, Ermeni heyetini BM toplantısına davet etti

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (BM-FAO)'nun bugün Bakü'de başlayan Avrupa Bölgesel Toplantısı'na Ermenistan'dan da bir heyetin katılabileceği bildirildi.

ABD’de ‘Ermeni Yalanlarına Son’ Mitingi 28 Nisan’da     
ABD’de Young Turks – Genç Türkler Derneği tarafından düzenlenen “Ermeni Yalanlarına Son” ve “Şehit Diplomatlarımızı Anma” mitinginin sekizincisi bu yıl 28 Nisan Cumartesi günü New York’un ünlü Times Meydanı’nda gerçekleşecek.

Dünyaca meşhur Ermeni mikro heykeltraş ender ve zor sanatın kurucusu Eduard Ghazaryan hayata veda etti


Ermenistan Kültür Bakanlığı 16 Nisan’da Ermenistan sanat emektarı, büyük sanatçı, mikro-yontunun eşi olmayan ismi usta Eduard Ghazaryan’ın 89 yaşında hayata veda ettiğini bildirmekte.

Baydemir'den yurt dışı yasağı tepkisi

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, Dünya Süryani Konseyi Başkanı Johny Messo ve heyetini kabul ederken, "Maalesef Ermeniler, Süryaniler, Keldaniler, Ezidiler bu kentten göç etmek zorunda kaldı. Onlar büyük acılar yaşayarak gitti. Ama emin olun biz geride kalanlar kaybettik. Sizlerin gitmesinden sonra biz yoksullaştık, barışı yitirdik" dedi.

Ermeni boksöre 'Selçuk'lu tokadı

Hayri Gür Spor Salonu'nda yapılan müsabakaların gündüz bölümünde ilk olarak ringe çıkan 52 kiloda Selçuk Eker, Ermenistan'dan Danielyan Hovhannes'i 23-9 mağlup etti. Günün ikinci karşılaşmasında da 60 kiloda Fatih Keleş, Azerbaycanlı Elvin Isayev'i 18-16 yendi.

Շատ Լաւ / Shot Love Party

YERİD Grubu ve Cemaat Dernekleri öncülüğünde 28 Nisan cumartesi akşamı Kazaz Amira Salonu'nda yılın en büyük organizasyonunda bir araya geliyoruz!!!

Revisiting the Turkification of Confiscated Armenian Assets

Posted by Raffi Bedrosyan (*)
If one person murders another, then takes over that murdered person’s property and possessions, he would be living off the proceeds of his crime. Once authorities discover his crime, he would be found guilty—by any court, anywhere—and then sentenced, punished, and forced to return the unlawfully obtained property and possessions. But if a people murders another people, and takes over the property and possessions of the murdered people, it seems that different rules apply, and the guilty—and their children—can continue living off the proceeds of the crime.

Katolik Kilisesi ‘tanınmak’ istedi

Önder Yılmaz
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Türkiye Katolik Kilisesi heyeti “tüzel kişilik” isterken, MHP’li Öztürk’ün “bizi parçalamak isteyenlere fırsat vermemek gerekir” sözleri soğuk duş etkisi yarattı… Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği’nin devreye girmesi ile Meclis’e çağrılan Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı Ruggero Franceschini, alt komisyonda yeni anayasa önerilerini sundu. Latin Katolik Kilisesi’nin tüzel kişiliğinin bulunmamasından şikayetçi olan Franceschini “Dini cemaat olarak tüzel kişiliğe sahip olmak istiyoruz. Tüzel kişiliğimiz olmadığı için mal mülk edinemiyoruz. Bizim varlığımızın tanınması, ancak tüzel kişiliğimizin tanınması ile mümkün olabilir. (Katolik Cemaatini bu önemli önerisinden dolayı kutlamak gerekir. HYETERT)

2015’e hazırlanırken

Mansu Akgün
Soykırım iddialarıyla karşılaştığından bu yana Türkiye yoğun bir siper savaşı veriyor. Muhataplarını bazen ilişkilerini kesmekle tehdit ediyor, bazen de Ermeni lobisinin etkisini dengelemeye çalışıyor… Gazetelere yansıdığı kadarıyla 2015 için yapılan hazırlıklar da benzeri bir mantığa dayanıyor. Malta belgelerinin değerlendirilmesi ile 1915’te yaşanan büyük trajedinin ve onun sorumluluğunun inkâr edilmesi, Azerbaycan ile kurulacak ortaklıkla lobi faaliyetlerinin güçlendirilmesi, 1000 büyük Türk’ün Türkiye’de toplanması sayesinde dünyaya mesaj verilmesi hedefleniyor. Ama galiba sorunun özü yine ıskalanıyor… Çünkü sorunun özü 1915’te yaşanan bir trajedinin birtakım devletler tarafından soykırım olarak tanınmasının engellenmesi değil. Sorunun özü Türkiye’nin bu trajedinin varlığını tanıması, tıpkı Dersim’de olduğu gibi o zaman yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu göstermesi. Bunu gösterebildiği, bir süre önce Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun dediği gibi aslında kendi diasporası olan Ermenilerle acıyı paylaşabildiği anda sorun çözülecek.

Discovering the Forgotten Holy Land

By Dennis K. Berman
 Overlooked Armenia is home to a complex culture and some of the world's greatest religious shrines. The Armenian man let loose a single musical note. It ricocheted between the 1,000-year-old stone walls of Haghpat Monastery, echoes transforming his warm, lonely voice into a full symphony.

ROCKS OF AGES | The Monastery of Haghpat

Kürt'tük, Ermeni'ydik, Rum'duk, bize her zaman gitmek düştü

Yusuf Nazım
Hep azdık bu ülkede, sanki az olmaktan cezalıydık! Küfürle eşdeğerdi adımız; hor görülmekti, hakaretti. Azala azala tükendik, tükene tükene azaldık… Kanunlarda ‘gayrimüslim’ diye, ‘dönme’ diye fişliydi adımız. Bu topraklarda doğan, bu topraklarda büyüyen, bu topraklar için birlikte ölen; kimi doktor, bankacı, eşraf; kimi barutçu, sarraf ve zanaatkârdık... Ne zaman ki kimliğimize dair; farklılığımıza ve mazlumluğumuza dair o malum ‘tek sözcük’ döküldü dudaklarımızdan, hor görüldük, ötelendik, dışlandık; çatal bıçaklar savruldu üzerimize. (Neyse, bizim malum zihniyetin temsilcileri Ermeni kimliği ile görünmek istemiyor, farklılık istemiyor. HYETERT)

Mihrimah tamam sıra Aya Yorgi'de

Hasan Ay
Edirnekapı'da Mihrimah Sultan Camisi'ni restore eden Vakıflar Genel Müdürlüğü hemen karşısında bulunan Aya Yorgi Kilisesi'ni restore etmeye karar verdi.

Ermeni lobisi, Egemen Bağış'ın peşini bırakmıyor

Zürih Başsavcılığı'nın AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış hakkında verdiği takipsizlik kararına İsviçre-Ermenistan Parlamenter Grubu itiraz etti. Grubun sekreteri Sarkis Shahinian Bağış'ın tartışmalara sebep olan "Ermeni soykırımı yoktur. Gelsinler beni tutuklasınlar." sözünü bir konser çıkışında söylediğini hatırlatarak kullandığı ifadelerin dokunulmazlık kapsamı dışında kaldığını iddia etti.

Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովի նախագահությանը

Ռագըփ ԶԱՐԱՔՈԼՈՒ
Հնազանդեցումը, հարաճնշումը և տեղահանությունը 19-րդ և 20-րդ դարերի հիմնական գաղութատիրական քաղաքականությունն է եղել ու բոլոր աշխարհամասերում իր ազդեցությունն է ունեցել:

Sivas, Şapka İnkılabı ve Ermeniler

AHMET İNSEL / Radikal
Türkiye'deki azınlıkların sürülmesi bir felaketi mi önledi yoksa bir felakete yol mu açtı?
Sürgünden sonra Lübnan da bir Ermeni yetimhanesi....

‘Pis zenci’ meselesi

Ahmet Hakan / Hürriyet
FUTBOLCU Emre Belözoğlu’nun Trabzonspor’un Fildişi Sahili vatandaşı futbolcusu Didier Zokora’ya “pis zenci” dediği iddia ediliyor.

Ermenistan muhalefeti: Liderler ülkeden daha zengin

Ermenistan'ın eski Cumhurbaşkanı ve muhalif Ermeni Milli Kongresi lideri Levon Ter-Petrosyan, iktidarı kendi halkına soykırım yapmakla suçladı. Ermenistan'ın Tavuş bölgesinde taraftarları ile bir araya gelen Petrosyan, "Hırsız, haydut, alçak ve hainlerin seçilmesine yeter artık diyoruz! Halkı göçe iten insanın Osmanlı İmparatorluğu'ndaki göç ve tehcirden ne farkı var?" eleştirisi getirdi.

Ermenistan Emniyet Teşkilatı seçmen sayısını açıkladı

Ermenistan Emniyet Teşkilatı 16 Nisan itibarıyla seçmen rejistrosunda kayıtlı seçmen sayısını açıkladı. Ermenistan Cumhuriyeti Seçim Yasası’nın m.6/8. kısmı gereği yapılan açılamaya göre:16 Nisan itibarıyla seçmen rejistrosunda kayıtlı toplam seçmen sayısı: 2.482.593

Radikal Gazetesinde Mokasen Ayakkabılı Bir Dağcı

Pulat Tacar
Orhan Kemal Cengiz, 30.03.2012, 02.04.2012,09.04.2012 ve 10.04.2012 tarihlerinde Radikal gazetesine dört yazı yazmış. Başlıkları , “Ermeni Diyaporası ile Karşılaşmam”, “Meksika Şapkalı Ermeni”, “Ermeni Soykırımı ve Toprak”, “Hukuk Tazminat ve Çözüm.” Bu yazıları- hele son ikisini- okuyunca aklıma Avusturya ve İsviçre’de sarp dağlara mokasen ayakkabı ile tırmanmaya kalkışan “Mokasen turistleri” geldi ve çok güldüm.

MIHKITAR SEPASTATZI- ՄԽԻԹԱՐ ՍԵԲԱՍՏԱՑԻ

ՄԽԻԹԱՐ ՍԵԲԱՍՏԱՑԻ ՎԱԽՃԱՆՄԱՆ  263.րդ. ՏԱՐԵԼԻՑԻ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ ԱՌԹԻՒ (7.2.1676-27.4.1749).

Gül, Lahey'de protesto ile karşılanacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yıl kutlamalarına katılmak üzere 17-19 Nisan tarihlerinde Hollanda’ya geliyor… Hollanda’daki Kürt, Ermeni, Asuri ve Türk organizasyonları, Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacıyla Gül’ü Lahey’de ortak protesto ile karşılayacak. Protesto gösterisi 18 Nisan günü saat 11.00’da Hollanda Parlamentosu karşısındaki ‘Het Plein’ meydanında yapılacak.

"Akıl Oyunları Yarışması"nın Şampiyonları Belli Oldu

Okyanus Kolejleri'nde gerçekleştirilen "İstanbul İli Liseler Arası 6. Akıl Oyunları Yarışması"nın kazananları belli oldu… Getronagan  Okulumuzun matematik öğretmenlerinden Selin Demircioğlu'nun çalıştırdığı akıl oyunları ekibimiz 55 okul arasından, takım olarak 6. olmuştur. Bireysel alanda ise 126 öğrenci arasından, 9. Sınıf öğrencilerimizden Sevada Demirci 12., Bedros Ari Demirci 27. ve Lena Küçükmısırlıyan 31. olmuştur.

Töre cinayetine 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu

Cem Tursun
Mahkeme, Ermeni kızkardeşi ve onun Müslüman eşini öldüren Günay Öğmen’in çifte cinayeti "töre saikiyle" işlediğine hükmetti ve 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu cezası verdi. Sanığın duruşmadaki tavrını dikkate alan mahkeme, cezaları ömür boyu hapis cezalarına çevirdi.

Western Armenian Is Nearing Extinction

By Dr. Arda Jebejian
“We must know the white man language to survive in this world. But we must know our language to survive forever.” (Darryl Babe Wilson, a Native American). The recent well-justified alarm that western Armenian is among the world’s thousands of endangered languages (that is, predicted to die in the next 100 years), important though it is, is not enough. What this language, culture and people need is the development of therapeutic undertakings and approaches.

24 Nisan 2012 in Frankfurt am Main

Malta sürgünleri 'sözde soykırımı' çürütecek

Türkiye, sözde soykırım iddialarına Malta sürgünlerini tehcirden yargılayan İngiliz Kraliyet Başsavcısı’nın salıverilme kararı olan “Üzgünüm. Malta’daki tutuklu Türkler aleyhine bir delil bulamadık” telgrafıyla yanıt verecek.

Racism to be denied on 1915 anniversary

Vercihan Ziflioğlu /  Hürriyet Daily News
Two nongovernmental organizations have sprung into action to stage a series of demonstrations to commemorate the forced deportation of Armenians by the Ottoman Empire in 1915 and denounce racism, as the 97th anniversary of the events draws near.

Armenia Must Recognize the Assyrian Genocide

Only weeks before the decision, 36 Assyrian organizations and 22 renowned genocide scholars had called on the Republic of Armenia to recognize the Assyrian and Greek genocides (AINA 2-19-2012). In a letter signed by the organizations and scholars and addressed to His Excellency Serzh A. Sargsyan, the President of the Republic of Armenia, Sabri Atman, Director of the Assyrian Genocide Research Centre (Seyfo Center) stated: 'We would also like to take this opportunity to call upon the Republic of Armenia, through your good offices, to move towards recognizing the Assyrian Genocide alongside the Armenian Genocide. It is our hope that the Republic of Armenia will also take steps to include references to the Assyrian Genocide within school textbooks and the general curriculum taught in schools throughout Armenia. By itself recognizing the co-victims of the Armenian Genocide, namely the Assyrian and Greek peoples, the Republic of Armenia will provide the impetus for greater cooperation between our three peoples and a united front on the global stage.'

Genocide1915.org: New Information Site Launched about the 1915 Genocide

Genocide1915.org is an information site, dedicated to the 1915 Genocide in Ottoman Turkey, which engulfed Armenians, Assyrian/Syriacs and Anatolian and Pontic Greeks.

Zevzekliğe düzey atlatalım

Engin Ardıç / Sabah
Titanic gemisinin batışının yüzüncü yıldönümü "idrak edildi" ya, yolcular arasında iki de Osmanlı varmış! İkisi de kurtulmuş. Bilmiyorduk. İki Bingöllü... Daha doğrusu, iki Kiğılı... Ancak, isimleri azıcık değişik: Neshan Krekoryan ile David Vartunyan. İki Türk değil yani, iki Ermeni ama iki Osmanlı. Kanada'ya göçediyorlarmış. (Neden acaba?)

1000 Türk’le 2015 atağı

Ankara, Ermeni diasporasının 1915 olaylarının 100’üncü yılı olan 2015’te dünya genelinde yürüteceği Türkiye karşıtı girişimlere cevap vermek amacıyla, Cumhuriyet tarihinin en büyük Türkiye diasporasını organize etmek için atağa geçiyor.

Almanya'da "Ermeni" gerginliği

Almanya'da 18 Nisan'da Hamburg Türk Toplumu (TGH) Gençlik Grubu öncülüğünde ünlü İngiliz tarihçi Prof. Dr. Norman Stone'un konuşmacı olarak katılacağı "Osmanlı Döneminde Ermeni Trajedisi' konulu Hamburg Üniversitesi'nde düzenlenecek toplantının, Almanya Ermeni Cemaati tarafından engellenmek istenildiği belirtildi.

YÖK'ten 28 Şubat'a tırpan

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK'teki 28 Şubat ürünü komiteleri tırpanladı.

Yurttan "kardeşlik" manzaraları..

YETVART DANZİKYAN / Radikal
Yabancılarla, ya da yabancı "zannettiklerimizle" ciddi bir meselemiz var. Evet yıllar boyu bu konuyu işleyen resmi görüşün bu meselede payı var ama şunu da artık kabul etmek gerekiyor: bu görüş toplumda "iştahlı" bir karşılık buluyor.

Boğaz'daki arazi Ermeni vakfının oldu

Beykoz Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı, içinde Ermeni Mezarlığı'nın da bulunduğu 37 bin 500 metrekarelik arazi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davayı kazandı.

Ermeni Soykırımı Yargı Önünde -1/2

Doğan Akhanlı / akhanli@netcologne.de
Biz Türkler ne kadar övünsek azdır! Bizim hep devletimiz oldu!"Türklerin hiç buluşu olmadı" diyenleri bu yüzyılın daha ilk çeyreğinde, daha 1915 yılı devrilmeden utandırdık. Öyle bir buluş yaptık ki, dudağı uçuklayan Almanlar, buluşumuzu, kendi usullerince, uygulamak için ikinci dünya savaşını beklediler. Onlar daha yüksek bacalı fabrikalar fikrini geliştirmeden, Enver Paşalarımız, Talat Paşalarımız, Cemal Paşalarımız, Gazi Paşalarımız, gecelerini gündüzlerine kattılar. Daha modern çağın ilk çeyreği kapanmadan, daha Rus işçileri ayaklanmadan, daha Gazi Paşa, kutsal 19 rakamını sahiplenip 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan, Türkler adına, müthiş bir disiplinle, devlet eliyle örgütlenmiş soykırıma mühürlerini bastılar.

Görmez’e göre Kur’an eğitimi nasıl verilmeli?

Fatih Uğur
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Zaman’a önemli açıklamalarda bulundu… Görmez, “İslam dünyasında asırlarca varlıklarını sürdüren dini azınlıklar, Müslümanlara emanettir. Hiçbir Müslüman’ın bu emanetlere hıyanet etme hakkı ve salahiyetleri yoktur.” dedi… Yüce dinimiz bizimle beraber yaşayan gayrimüslimlere nasıl davranacağımızı bize bırakmamış, hak, hukuk ve ahlak çerçevesinde prensiplere, ilkelere bağlamıştır. Düşünebiliyor musunuz bir Peygamber; “Müslümanlarla beraber, Müslümanların emanı altında yaşamayı kabul etmiş bir gayrimüslime eziyet eden bana eziyet etmiş olur. Bana eziyet eden, Allah’a eziyet etmiş olur.” buyuruyor. (İyi de biz kimseye emanet değiliz. Biz bu topraklarda bin yıllardan beri yaşayan bir halkız, vatandaşız.

Yıllar sonra ortaya çıktı!

Titanik faciasında kurtulan Bingöllü iki yolcunun bilinmeyen hikayesi ortaya çıktı... 3’üncü sınıf kamaralardaki yolculardan 5’i Bingöl’ün Kiğı ilçesinden Kanada’ya ulaşmaya çalışan Osmanlı pasaportu sahibi 5 Ermeni’ydi. Kanada’da kendilerine yeni bir hayat kurmak için Anadolu’dan ayrılan 20’li yaşlarındaki Neshan Krekorian, Orsen Sirayanian, Ortin Zakarian, David Vartunian ve Mapriededer Zakarian önce Bingöl’den Marsilya’ya gitti. Ancak Amerika’ya ulaşabilmek için gemi bulamıyorlardı. Bir Fransız seyahat şirketinin ilanlarında Titanik’i gördüler. Fakat bu kez de ‘bilet yok‘ yanıtını aldılar. O kadar yoğun talep vardı ki seyahat şirketinin görevlileri rüşvet almadan bilet satmıyordu. Çaresiz bir miktar rüşvet vererek 7 sterlinlik (Bugünkü parayla 1000 dolar) 3’üncü sınıf biletini aldılar.

1909 Adana İğtişaşı/ Faciası/ Katliamı

Ayşe HÜR/Taraf GAZETESİ
Bundan 103 yıl önce tam bu günlerde, İstanbul’da tarihe “31 Mart Vak’ası” veya “31 Mart Olayı” olarak geçen ayaklanma patlak vermişti… Kilikya (Adana havalisi), Ermeni nüfusun yoğun olduğu, ancak 1894-96 çatışmalarında zarar görmemiş bölgelerden biriydi. Zengin bir liman bölgesi olan Adana’nın 550 binden biraz fazla olan nüfusunun 60 bin kadarı Ermeni, 25 bini “Arap Uşağı”, 10-15 bini Rum, geri kalanı, yani 450 bin kadarı da Müslüman/Türk’tü. Ancak bu kesimler arasında en zengini Ermenilerdi. Adana’daki pamuk tarımı ve ticaret Ermenilerin elindeydi. Meşrutiyet’in ilanı bölgede zaten hassas olan dengelerin bozulmasına neden olmuştu. Müslüman-Türk kesim, artık “millet-i hâkime” olmadıkları için rahatsızdı. Ermeniler ise verilen haklardan tatmin olmamış, daha fazlasını elde etmenin yollarını arıyordu.

Boğaz'daki arazi Ermeni vakfının oldu

Erhan Öztürk
Beykoz Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı, içinde Ermeni Mezarlığı'nın da bulunduğu 37 bin 500 metrekarelik arazi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davayı kazandı. Hükümetin azınlık mallarının iadesiyle ilgili kanun hükmünde kararnamesiyle birlikte mülkler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile azınlık vakıfları arasındaki protokollerle iade ediliyor. Bunun son örneği olan İBB ile Beykoz Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı arasındaki davanın sonucunda mahkeme tapunun da vakıf adına tesciline karar verdi.

İstanbul'da Paskalya coşkusu

Hıristiyan dünyasının "En büyük bayramı" kabul edilen Paskalya nedeniyle, Fener Rum Patrikhanesi Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayin için Balat'taki Patrikhaneye gelen çok sayıda kişi, Kilise girişindeki alanda mum yakarak dua etti.Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayin, tütsülerin yakılması ve ilahilerin okunmasıyla başladı.

Adalet Bakanı Ergin Hatay'da Açıklama Yaptı

Adalet Bakanı Ergin, Hatay'da Antakya Ortodoks Kilisesi bahçesinde düzenlenen kahvaltıya katılıp yumurta tokuşturarak, Hristiyanların bayramını kutladı. Antakya Ortodoks Kilisesi'ndeki ayini, Ortodoks Kilisesi ruhani liderlerinden Jan Dellüler ile Dimitri Doğum ve Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil yönetti.

Darüşşafaka’dan tarihi açılım

149 yıldır babası olmayan başarılı çocuklara eğitim veren Darüşşafaka, kapılarını annesini kaybetmiş çocuklara da açmaya hazırlanıyor. Bugün Erdoğan’ın da katılacağı olağanüstü genel kurulda tüzük değişikliği üyelerin oylarına sunulacak. Tüzükteki değişiklikle gayrimüslim çocuklarına da okulun kapıları açılacak

Bağış'tan "Ermeni" çıkışı!

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi bazı ülkelerde yaklaşan seçimlerde 1915 olaylarından istifade etmek isteyen dar vizyonlu bazı siyasetçiler gördüğünü belirterek, "Onlara Çanakkale'den bir mesaj vermek istiyorum; Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye'ye AB sürecinde havlu attırabileceğinizi sanıyorsanız, avucunuzu yalarsınız" dedi.

İsrail Knesset heyeti Ermenistan’ı ziyaret edecek

İsrail Parlamentosu Knesset üyesi, İsrail Tarım ve Köy Gelişim Bakanı Bn. Orit Noket başkanlığındaki heyet 15-17 Nisan tarihlerinde Ermenistan’ı ziyaret edecek... Heyet, Erivan Konyak Fabrikasını, Eski Elyazmaları Müze-Enstitüsü Matenadaran’ı ziyaret edecek, Soykırım anıtına çelenk koyacak.

'Erzin Tarihi' kitap oldu!

1909 yılında Adana’da yaşanan ve tarihi belgelere “İğtişaş” olarak yansıyan Türk-Ermeni çatışmasının perde arkası olayları ile ilgili Osmanlı arşiv belgeleri Erzin Tarihi kitabında yayınlandı. Gizliliği kaldırılan binlerce belgeyi tarayarak kitabı hazırlayan tarih araştırmacısı Cezmi Yurtsever, Erzin’de aralarında müftünün de bulunduğu 13 Türk’ün İstanbul Ermeni Patrik İzmirliyan’ın İngiltere ve ABD’de sürdürdüğü yoğun propaganda çalışmaları sonrasında tek yanlı olarak idam edildiğini ortaya çıkardı. (??? Hyetert)