Etiketler

Demokrasi geldi ama bir kilise bile yapamadık...


Nuh Gönültaş / ngonultas@bugun.com.tr
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) 1994 yılında "Demokrasiden dönüş yok" sloganıyla her kesimden aydın, gazeteci, bilim adamı ve sanatçılarla birlikte yola çıktı.Vakfın o günden bu yana ülkemize çok büyük hizmetleri oldu. Bütün faaliyetlerini burada saymam mümkün değil. Fakat özellikle ülkemizdeki azınlıklar ile başlattığı diyalog ve hoşgörü hareketi ile Abant Platformu aracılığı ile ülke sorunlarının çözümüne yaptığı katkı unutulamaz… Gazeteci Yazar Ali Bulaç da Ruhban Okulu'nun açılması gerektiğini, Patrik'in ekümenik vasfının kabul edilmesinin ülkemize ve bize hiçbir zarar vermeyeceğini söyledi ve Medine Vesikası'na atıfta bulundu!

Kameralizm, Kemalizm ve şehir tiyatroları


Yorum - Doç.Dr. Ahmet Yıldız
Osmanlı modernleşme sürecinin Batılı ilham kaynağı, merkezi mutlakiyetçi devletlerin ortaya çıkış sürecinde gelişen ve bürokratik aydın despotizmi ile yönetici sınıfa bağlı bir orta sınıf oluşturularak gelişmenin hedeflendiği 'kameralist' anlayıştı…Modern okullarda yetişen devletin yeni sahipleri, Osmanlı devletinin bir ulus devlete evrilmesi sürecinde, modern bilimi hakikatin mihenk taşı olarak kabul eden yaklaşımı benimseyerek, pozitivizmi modernleşmenin dini haline getirdiler. Osmanlı modernleşmesini, Osmanlı klasik yönetim sisteminin hikmet-i hükümet/devlet maslahatı üzerine müesses referans sistemini aynen tevarüs ederek bütünüyle sekülerleştirdiler… Seküler beyaz Türk sınıfının ayrıcalıklı konumunun en önemli ayaklarından birini, modern eğitime ulaşma öncelikleri hatta neredeyse tekeli meydana getirmekteydi.

Dersim’in Ermeni kayıp kızı kaybolan yıllarını istiyor

Neşe Sarıdoğan
Dersim Komisyonu’na mektup yazan 80 yaşındaki Fatma Yavuz, yazılı özür belgesi talep ediyor… “Önce bir albay beni yanına aldı. Onun tayini çıkınca nüfus müdürünün yanına verildim.  Beni çok döverlerdi. Parmaklarım odunla yediğim sopalar yüzünden kırıktır. Hiç doktora götürülmedim. Daha sonra başka bir aile beni yanına aldı. Orada da çok işkence gördüm. 13 yaşımda 35 yaşında biriyle evlendirdiler. Aç, susuz işkence dolu bir yaşantım vardı” 1995’te kızının sigortasından faydalanmak için yapılan resmi işlemlerde 57 yıl boyunca gizlediği ‘Ermeni’ kimliğinin açığa çıktığını anlatan Yavuz, gerçek adını 78 yaşında öğrendiğini ifade etti. İşkence dolu bir hayat yaşadığını anlatan Yavuz, Başbakan Erdoğan’ın Dersim yaklaşımının kendisini umutlandırdığını ifade etti. Yavuz, kendisine yazılı özür belgesi verilmesini, arazilerinin iadesini ve diğer akrabalarının bulunması için yardım edilmesini istedi.

Bu yıl «Altın Kayısı»da birçok sürprizler bekleniyor

Uluslararası 9. Erivan «Altın Kayısı» Film Festivali bu yıl 8-15 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival bu yıl dünyanın 70 civarı ülkesinden 1120 başvuru aldı, bu sayı geçtiğimiz yıl yaklaşık 700 idi. 

Gunaysu: The Reign of Lies in Turkey


Posted by Ayse Gunaysu
Organized denial means the reign of lies. The denialist, in order to sustain denial, has to resolutely and incessantly lie. Otherwise it can’t go on. The truth, even bits of information that might hold the slightest potential of undermining the lie, is the biggest and most merciless enemy of denial. So the denialist, having created a whole world of lies, must fight any manifestation of the truth tooth and nail to survive.

Son 4 yılda İran’lı öğrencilerin Ermenistan yükseköğretim kurumlarına akışı arttı


Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanı Armen Aşotyan, Ermenistan’daki diplomatik misyonunun sona ermesi vesilesiyle veda ziyaretinde bulunan İran’ın Erivan elçisi Seyed Ali Saqqaiyan’ı kabul etti… Elçi, görevde bulunduğu 4 yıla ilişkin olarak, son yıllar esnasında, bir dizi karşılıklı ziyaretler, ikili anlaşmalarla verimli işbirliğine zemin hazırlandığını, bunların sonucunda, son 4 yılda İran’lı öğrencilerin Ermenistan yükseköğretim kurumlarına  akışının büyüdüğünü, bilim-eğitim alanında büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti.

"Diyanet Kaldırılsın, İnanç Grupları Örgütlensin"

Ekin Karaca
Gazeteci yazar Ayhan Bilgen Diyanet'in tek din, tek mezhebin sözcülüğünü yaptığını belirterek, ateistlerin ve farklı inançlara sahip insanların da olduğunu, bu nedenle Diyanet gibi bir kurumun derhal kapatılması gerektiğini söyledi... "Çeşitli inançlara mensup insanların ve ateistlerin hizmet görmediği bir kurum, her anlamda ayrımcılık ve haksızlık ortaya çıkartır.O nedenle Diyanet gibi bir kurumun tümden kaldırılması ve her inanç alanının başkasının özgürlüğünü tehdit etmediği müddetçe istediği gibi örgütlenmesi, eğitimini, ibadetini yapabilmesi gerekir."

"Ayın Irkçısı", Futbolcu Emre Seçildi

DurDe tarafından yapılan oylamada ayın ırkçısı, rakibine "pis zenci" diyen Emre Belözoğlu seçilirken ikinci sırada "Sonunuz California olur" diyen TTK Ermeni Masası Başkanı Kemal Çiçek yer aldı.

Getronagan Derneğinde Tiyatro

15 Mayıs Salı saat 21:00
Marcel Mithois ve Muriel Resnik’in yazdığı,Sosi Cindoyan’ın sahneye uyarladığı, “Haftada Bir Gün” isimli tiyatro oyunu Harbiye’de Getronagan Derneği’nde izlenebilir.

Ermenistan: Anadolu diasporası

hilalkaplan@taraf.com.tr
Orada bir ülke var uzakta. Gittiğinizde ve gördüğünüzde o kadar da uzak olmadığını fark edeceğiniz bir ülke. En işlek pazarının adı Malatya, en ünlü restoranının adı Antep, mahallelerinin adı Arapkir ya da Nor Maraş (Yeni Maraş), radyosunun adı Van olan bir ülke Ermenistan… Gezi boyunca görüştüğümüz hemen herkes Türkiye'de "güzel şeyler"in de olduğunun farkında. Kimi Van Ahtamar'daki Surp Haç Kilisesi'nin açılışında bulunmuş, kimisi Diyarbekir'de restore edilip tekrar açılan Surp Giragos Kilisesi'nden haberdar olmuş. Kimi Taksim'deki 24 Nisan anmalarından umutla bahsediyor, kimi azınlık mallarının iadesinden...Ermenistan'dan döndük, güzel anılarla beraber. Sanırım bu güzel anıları çoğalttıkça, acıların üzerimizdeki dayanılmaz ağırlığı da hafifleyecek.

Hastalara 'manevî terapi' dönemi

İlkay Göçmen Gaziantep  
Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan 'manevî terapi' projesi Türkiye'de de hayata geçiriliyor. Gaziantep'in pilot il seçildiği projeye göre; destek ünitelerine bağlı olarak hayatını sürdüren hastalar, Müslüman ise Diyanet görevlilerinden, Hıristiyan ise papaz, Musevi ise hahamlardan hizmet talep edebilecek. Varsa, helalleşmek istedikleri kişilerle buluşturulacaklar.

Al Jazeera, Ermeni-Türk ilişkilerine ilişkin bir film hazırladı

Al Jazeera tv kanalı, Ermeni-Türk ilişkilerine ilişkin bir film hazırladı... Filmde Ermeni Soykırımına ilişkin Ermeni ve Türk taraflarının görüşleri de yansıtılmakta.

Doğruya katkı veririz

Okan KONURALP
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasıyla ilgili Fener Rum Patriği Bartholomeos’a, “İktidardan bazı iyi niyet temmenilerinin size ulaştığını söylüyorsunuz. İktidar partisinin iyi niyetli doğru bir yaklaşımı olursa, biz de buna gerekli katkıyı yaparız” sözü verdi. Kılıçdaroğlu, “Agop’un hakkını koruyacak mısınız? CHP’nin felsefesi değişti mi?” diye soran Ateşyan’a, “Yeni bir felsefeyle yola çıkıyoruz. Sonuçlarını daha göreceksiniz. Meraklanmayın, herkesin ama herkesin hakkını koruyacağız” karşılığını verdiğini söyledi. ("Agop'un derdi seni mi gerdi" diyen ırkçı CHP Milletvekiline güzel bir cevap. HYETERT)

Grey Wolves banned from meeting in Belgium

The authorities of Namur city in Belgium have banned a Turkish rally ultra nationalist. The MHP Party led by Turkish ultra-nationalist  Devlet Bahçeli, intended to organize a symposium in the city of Namur May 20 next, embellished by musical interventions.

Adıyaman'da, "Ermeni Sorunu" Konulu Konferans

Adıyaman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Bekir Tank'ın konuşmacı olduğu "Ermeni Sorununda Konuşulmayanlar" konulu konferans gerçekleştirildi. Dr. Bekir Tank, Ermenilerin, sorunlarının çözümünü, kendi acıları için timsah gözyaşı döken başkentlerde değil, kendi başkentleri Erivan'ın yanında yine kendileriyle aşağı yukarı aynı acıları yaşayanların başkenti olan Ankara'da aramaları gerektiğini söyledi

Almanya’da Eylül ayında II. Uluslararası Komitas Müzik Maratonu gerçekleştirilecek

7-8 Eylül’de Almaya’nın Prötzel kasabasında (Landkreises Markisch-Oderland, Brandenburg) Prötzel Kalesinde (Schloß Prötzel) II. Uluslararası Komitas Müzik Maratonu gerçekleştirilecek.

"Ermeni Meselesi Ve Sinemada Ermeni Propagandası"

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kolay: "Ermeniler sözde soykırım iddialarını dünyaya kabul ettirebilmek için sanatın her alanını kullanıyor"

Stepanakert’te Şuşi’nin Kurtuluşunun 20. Yıldönümü

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin (DKC) başkenti Stepanakert’te Şuşi’nin Kurtuluşu  ve DKC Savunma Ordusunun Tesisinin 20. Yıldönümü askeri tören alayı başladı.

Dini liderlerle buluştu

Mustafa Küçük
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün ruhani liderlerle bir araya geldi.

Ermenistan'da partilerin milletvekili sayıları belli oldu

Ermenistan Merkez Seçim Kurulu'nun açıkladığı oy oranlarına göre, seçimlerden yüzde 44'lük oy oranıyla birinci çıkan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın lideri olduğu Cumhuriyetçi Parti, parlamentoda 69 milletvekiliyle temsil edilmeye hak kazandı.Yüzde 30'luk oy oranıyla seçimlerden ikinci çıkan koalisyon ortağı Müreffeh Ermenistan Partisi'nin parlamentodaki sandalye sayısı ise 36 olarak belirlendi. 131 kişiden oluşan parlamentoda diğer partilerin elde ettiği sandalye sayıları ise şöyle: Ermenistan Ulusal Kongresi Bloku 7, Ermeni Devrimci Federasyonu (Daşnaksutyun) 6, Hukuk Ülkesi Partisi 6, Miras Partisi 5.

Gidişi çok sevindirdi

Taşköprü'de yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Sarkozy'yi tatil için Türkiye'ye bekliyor. Sarkozy'nin seçimi kaybetmesinin ardından Türk bayraklarıyla sevinçlerini gösteren Taşköprülü Ermeni vatandaşlardan Anna Tosun, Avrupalı siyasetçilerin kendi üzerlerinden oyun oynamamasını istedi.(Ezilmişlik psikolojisi bu olmalı. HYETERT)

Fransa’nın Yeni Cumhurbaşkanı Ve Ermeniler

Ömer Engin Lütem
Hollande’a karşı sempati olarak nitelendirilmese bile bir tür hoşgörü mevcut. Acaba Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı buna lâyık mı?... Bu yılki başkanlık seçimleri kampanyası sırasında da Ermenileri destekleyen tutumunu çekincesiz sürdürmüş, 24 Nisan günü Paris’teki soykırım anıtına giderek bir konuşma yapmıştı. Söz konusu kampanya sırasında, seçildiği takdirde, şunları gerçekleştireceğini Ermenilere vaat etmiştir: Bir. Anayasa Konseyi tarafından iptal edilen, Ermeni soykırımını reddeden kişilerin cezalandırılmasına ilişkin yasanın, başkanlığının ilk aylarında, yeniden çıkarılmasına çalışacağı, İki. Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılması için Ermeni soykırımı iddialarını tanımasının şart koşulmasını destekleyeceği Üç: Paris’te soykırım iddialarının 100. yılı münasebetiyle, parası Devlet tarafından ödenmek üzere, Ermeni soykırımı konusunda bir anıt-müze inşa edilmesinden yana olduğu. Dört: Fransa’nın Karabağ’da çarpışmaların yeniden başlamamasına “özel bir dikkat” göstereceği.

Hollande, AB'de umut, Ermeni meselesinde endişe veriyor

Selçuk Gültaşlı Brüksel      
AB sürecindeki iyimserliğe rağmen Hollande'ın Ermeni meselesine selefinden daha fazla angaje olması endişelere sebep oluyor. Hollande'ın Anayasa Konseyi'nden dönen "Ermeni soykırımı"nı inkar edenleri cezalandıran kanun tasarısını tekrar gündeme getirme sözü vermesi, 1915'in 100. Yılında Paris'te Ermeni Soykırım Müzesi kuracağını açıklamasının seçim kazanmak için bol keseden verilen sözler olup olmadığı kısa sürede belli olacak. "Soykırım" inkar kanun tasarısının ve müzesinin gündeme gelmesi durumunda iki ülke arasında ilişkilerin gerilmesi mukadder görülüyor.

2015 kozumuz: Türk diasporası

Ermeni ve Türk halkları arasındaki düşmanlığı giderek azaltmanın tek çaresi sivil toplumun önünü açmak iken, şimdi tam tersini yapmaya soyunduk: Devletin/resmi ideolojinin askerliğini yapan dernekler işbaşında… Uludere ’sinden tut, Taksim “Piç” mitinglerine kadar AKP popülizmi iç politikada çok kötüye gidiyor. Gitsin varsın; kapaklanacak ve gitmemeyi öğrenecek. Ama dış politikada Türk-İslam sentezciliği yapıp bir kapaklandın mı, zor kalkarsın. İki halk arasındaki düşmanlığı giderek azaltmanın tek çaresi sivil toplumun (NGO) önünü açmak iken, şimdi tam tersini yapmaya soyunduk: Devletimizin öncülüğünde, Türk ve Azeri GONGO’larının önünü açıyoruz. GONGO, yani sivil toplum görünümü altında, devletin/resmi ideolojinin askerliğini yapan dernekler.

Çelik: 'Tek din' dil sürçmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Radikal gazetesine, partinin kuruluş felsefesi, program ve tüzüğünde ‘etnik, dini ve bölgesel’ milliyetçiliğe karşı olduğunun yazılı olduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın da “Tek vatan, tek bayrak, tek millet” derken, “tek din ve tek dil” ifadelerini kullanmadığını söyleyen Çelik, “Demokratik ve laik ülkelerde tek din olmaz. Bizim gayrimüslim vatandaşlara karşı tutumumuz da bellidir. Sayın Başbakan bunu bir kez söyledi. Sayın Başbakan’ı yıllardır tanıyan, yanında duran birisi olarak söylüyorum ki, bu bir dil sürçmesidir” dedi.

Ermenistan'da sandıktan oligarşi çıktı

Mehmet Fatih Öztarsu*   - 
Ülkede yaşanan oligark tartışmalarından sonra Cumhuriyetçi Parti, kendi bünyesindeki işadamı milletvekillerinin bu seçimde aday olarak gösterilmeyeceğini açıklamıştı… Fakat ülkedeki şeker piyasasının yüzde doksan beşini elinde bulunduran, Erivan'ın en işlek caddelerindeki mağazaları satın alan ve medyadaki etki gücünü artıran işadamı-milletvekillerinin yaşayışı eskisi gibi devam ediyordu. Bu yapının devamı da statükonun iç ve dış politikada aynı şekilde varlığını sürdüreceği anlamına gelmektedir.

Genç Ermeniler uzlaşmaya açık

Mehmet Fatih Öztarsu
Sert siyasi tartışmalara rağmen Ermenistan-Türkiye ilişkileri son 10 yılda ciddi mesafe kat etti. Bunda sivil toplum ve aydın kesimin çalışmaları etkili oldu. Genç Ermeniler de önceki nesle göre uzlaşmaya daha açık duruyor.

'Türk iyi, Ermeni hain, Kürt zalim, Arap düşman'

Taylan Esmer
Diyarbakır Türk Ocakları Müfettişi sıfatıyla 4 rapor yazan Hasan Reşit Tankut da bu tür raporlara imza atan isimlerden biri. 1925’teki Şeyh Said İsyanı sonrasında, bizzat Mustafa Kemal tarafından Şark İlleri Asayiş Müşaviri ve Türk Ocakları Koordinatörü sıfatıyla bölgeye gönderilen Tankut, hazırladığı gizli raporları Mustafa Kemal’e ve Cumhuriyet Halk Fırkası’na sunmuştu. Sonraki yıllarda 4 dönem CHP milletvekilliği de yapan Tankut, araştırmacı-yazar Ayşe Hür’ün verdiği bilgilere göre, küçük bir yetimken Maraş Elbistan’da Alevi Kürt bir aile tarafından evlat edinildi. Güneş-Dil teorisinin mimarlarından biri olan Hasan Reşit Tankut, Kürt, Ermeni, Arap, Çerkez tüm halkları aşağılayıp “hain” ve “düşman” olarak tanımlarken, Türklerden “dünyanın en iyi insanları” diye söz ediyor.

"AB üyeliği Ermeni iddialarına bağlanamaz"

Slovenya ziyareti sırasında basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Fransa seçimlerini değerlendirirken, Türkiye'nin AB üyeliğinin Ermeni iddialarına bağlanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. "Türkiye Ermeni sorunu çözmedikçe AB'ye üye olamaz diye bir şey söylememiştir. Bunu doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı 1915- 16

Wolfgang Gust`un Dışişleri Bakanlığı Arşivinde toplanmış olan raporlardan derlediği belgeler, meydana gelen olayların tam bir görüntüsünü çizdiği gibi aynı zamanda Almanların sorumluluğunu da sergiliyor… Çeviren: Zekiye Hasançebi/ A. Takcan/ Belge Yayınları.

Vakıflarda ölçümüz hak ve hukuk olacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ''Vakıflar Haftası'' nın açılışı, TBMM'de düzenlenen törenle yapıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de, uzun yıllar, farklı nedenlerle, yüzyıllardır birlikte yaşadıkları azınlık cemaatlerin vakıflarına karşı, bugün kabul edemeyecekleri bir tutum sergilendiğini belirterek, ''Vakıflar Kanunu'na 2011'de bir madde eklenerek, cemaat vakıflarının mallarının iadesi noktasında önemli bir adım attık. Bu tarihten günümüze kadar 88 gayrimenkulden 18 taşınmaz sahiplerine iade edilmiştir. Bundan sonraki adımlarımızda da ölçümüz hak ve hukuk olacaktır'' dedi.

İktidar emrediyor bürokrasi engelliyor

Cansu Çamlıbel
Hürriyet’in tanık olduğu bu çok özel buluşmada Ateşyan’ın verdiği mesajların ana başlıkları şöyle oldu: Patrikhane tüzel kişilik olmadığı için emlak edinemiyoruz. Cenaze, düğün ve vaftizlerde yapılan bağışlar ile ayakta durmaya gayret gösteriyoruz… Okullarımız da açık. Ermeni okullarında çocuklar Ermeniceyi de dini de öğrenebiliyor. Ermeni tarihi hariç. Ancak maalesef okullara devlet yardımı gelmiyor… En büyük sıkıntımız Cumhuriyet döneminde elimizden alınan emlaklar. Çok şükür bugünkü hükümet bunları geri vermeye söz verdi. Zaten nerdeyse yüz tanesine yakın iade edildi bile. Ama iadesini beklediğimiz daha çok emlaklarımız var. Türkiye’de sorun şu; iktidar emrediyor, bürokrasi engel oluyor.

'Yeni başlangıç yapalım'

Tarık Işık
Ermeni liderler ilişkileri normalleştirmek için Türkiye'nin protokolleri önkoşulsuz uygulamasını isterken yeni bir sayfa açılması çağrısı yaptı…  Cumhuriyetçi Parti’nin Meclis Grup Başkanı  Sahakyan “Soykırıma uğrayan Ermeniler ile Ermenilerin kendilerini savunması sırasında hayatını kaybeden Türklerin aynı kefeye konulmaması gerekir” ifadelerini kullandı. Sahakyan AB üyeliği hedefleyen Türkiye’nin sınır kapısını açması gerektiğini belirtirken “Türkiye bunu uygulamayacağını resmen açıklasın biz de yolumuzu çizelim” dedi. Soykırım ve Karabağ’ın ilişkilerin başlaması için bir engel teşkil etmediğini söyleyen Sahakyan, “Ancak bir dayatma olursa bunlar bizim için Türkiye ile ilişkilerin başlamasından daha önemli” diye konuştu. Raffi Hovannesyan’dan da ilginç bir öneri geldi. Hovannesyan, 1915’teki olaylar sırasında çok sayıda Türk’ün canları pahasına Ermenilere yardım ettiğini belirterek “Bu kişilerin anıtları neden dikilmesin” diye sordu.

İlk Defa Bir ABD'li Kongre Üyesi Türklerle Yanyana Yürüdü

ABD'nin Paterson şehrinde 8. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali yapıldı. New Jersey senatörü Nellie Pou, New York Başkonsolosu Levent Bilgin ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Türk bayrakları eşliğinde yürüdü.

Ruhban Okulu için kritik görüşme

Bakalım Kılıçdaroğlu, bu görüşmeden sonra Ortodoks dünyasına ne diyecek? Bu soruyu neden mi sordum? Önceki gün çok sevgili bir dostumun evinde Fener Rum Patriği Bartholomeos’la sohbetteyiz. Ve konu dönüp dolaşıp Heybeliada Ruhban Okulu’na geliyor...İşte tam bu sırada Patrik önemli bir bilgi veriyor:“CHP lideri Kılıçdaroğlu ile salı günü görüşeceğiz. Ruhban okulunun açılması için ana muhalefetin tavrı çok önemli.”CHP’nin Ruhban Okulu’yla ilgili keskin tavrı hükümetin elini zorlamıştı. Örneğin Onur Öymen’in yönetimde olduğu dönemde;

Ermenistan'da Sakin Seçim

Uluslararası Gallup Araştırma Kurumuna göre Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan’ın Cumhuriyetçi Partisi oyların yüzde 44’ünü alarak seçimi önde bitirdi. Koalisyon ortağı Müreffeh Ermenistan da oyların yaklaşık yüzde 29’unu toplayarak ikinci sırayı aldı. Serkisyan’nın partisinin 131 üyeli parlamentoda sandalyelerin yarısından fazla alması ve yine koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalmaması bekleniyor.

Sarkozy yenilgiyi kabul etti!

Sarkozy, seçimlerde yenilgiyi kabul etti, şimdi Fransa'da Hollande dönemi başlıyor! Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Sosyalist aday Francois Hollande kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Hollande, oyların yüzde 52'sini kazanırken, Nicolas Sarkozy yüzde 48 oranında oy aldı.

Erivan'ın ufkunda Ağrı Dağı yok

Gökçe Aytulu
Ararat. Yolunuz Ermenistan’a düşerse en çok duyacağınız kelime şüphesiz ki bu olacaktır. Evet, Ağrı Dağı’nın Ermenistan’daki adı Ararat. Ama Ermenistan’dakiler için bir dağdan çok daha fazlası demek. Yalnız su şişelerinden, Futbol Federasyonu’nun logosuna kadar hayatın içinde olmasından değil. Uluslararası üne sahip bir konyak markasına adını vermesinden de değil. Ararat, Ermenistan’ın Olimpos’u. Ermenistan’dakiler için sınırın öte tarafında kalan gerçek bir dağdan çok kendi içlerinde yaşadıkları bir mistisizm.

ՀԱՄԵՐԳ Ս.ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ԵՐԳՉԱԽՈՒՄԲԻ
ՎԱՅՐ  ՃԷՎԱՀԻՐ ՀԱՄԵՐԳԱՍՐԱՀ  ՇԻՇԼԻ  ՊՈԼԻՍ
ՄԱՅԻՍ 2012   ԺԱՄ 20.30

Diasporanın 'tez' zaferi

Kasım Cindemir /HABERTÜRK
ABD'de Türk tarih tezlerini savunan bir internet sitesi 'güvenilmez' ilan edildi. ABD’nin St. Paul kentindeki 8. Federal Temyiz Mahkemesi, Minnesota Üniversitesi’nin, “Ermeni soykırım tezi” ile ilgili olarak Türk tarih tezlerini savunan bir internet sitesini “güvenilmez” olarak gösterme hakkının bulunduğuna karar verdi.
İnternet sitesi “güvenilmez” gösterilen Amerika Türk Konseyi (TCA), Minnesota Üniversitesi’ne iftira davası açmış ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtmişti. Mahkeme, Türk tarihçi ve sosyolog Taner Akçam’ın da konuk profesör olarak görev yaptığı üniversiteye bağlı “Holokost ve Soykırım Çalışmaları Merkezi”ne dava açılamayacağını bildirdi.

Adaylar ‘soykırım’ halk ‘ekmek’ diyor


Belma Akçura- Erivan
Ermenistan’da siyasetçilerin gündemiyle sokaktaki Ermeni’nin gündemi örtüşmüyor. Siyasetçiler soykırım ve Karabağ derken sokaktaki Ermeniler ekonomi ve barış istiyor.

Ermenistan meselesi (2)


Mıgırdiç Margosyan / mmargosyan@hotmail.com
Kirvem, Geçen haftaki mektubumda Ermenistan Yazarlar Birliği ve Diaspora Bakanlığının müşterek davetiyle Ağrı Dağı’nın “öte yaka”sına, yani Erivan’a yaptığım uçak yolculuğundan bahsetmiş, bu arada siyasi mülahazalarla kapalı olan Türkiye-Ermenistan sınırları nedeniyle, ulaşım için geriye kalan yegane seçenek “tayyare”yle gitmek mecburiyetinde olan Ermenistan yolcularının geciken, hatta deyim yerindeyse bir bakıma sanki keyfi mazeretlerle aksayan “sefer”ler yüzünden gerek Atatürk, gerekse Zıvartnotz havaalanlarında tam anlamıyla “gavur eziyeti” çektiklerinden dem vurup, bu bapta derdimi ummana dökmüştüm!