Etiketler

Ermeniler ‘tarihi’ adaletin peşinde

Elif Görgü /Evrensel
Toprakla insan arasındaki tuhaf bir ilişki. İnsan insandan kopuyor da, kopamıyor topraktan bir türlü. Toprağa verilen emek, taşa yazılan tarih insanın peşini bırakmıyor. Anadolu’dan koparılan Ermenilerinki de böyle bir şey olsa gerek. Dallarını İstanbul’da yeşertseler de, köklerini çekip çıkartmıyorlar. Anadolu’nun toprağından. Ne kadar harap edilmiş de olsa sökmeye çalışanların peşini de bırakmıyorlar. İşte bu yüzden de kadastro çalışmalarıyla köy ağalarının tapusuna geçirilen mezarlıklarını, kiliselerini geri almak için mücadele ediyorlar ne zamandır. Her bir köşeye ulaşabilmek için çok da uzun isimli bir dernek kurmuşlar: “Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller İlçeleri ve Köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi ve Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği” Bugüne kadar 100’e yakın Ermeni Mezarlığı ve 40’ın üzerinde kiliseyi tekrar devlet adına tecil ettirdikleri söylüyor Dernek Başkanı Aziz Dağcı.

Tsitsernakaberd’de Yunan Soykırımı kurbanları anıldı

Bugün 19 Mayıs’ta Yunanlılar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından Pontus Rumları Soykırımı masum kurbanlarını anmaktalar. 1916-1923 tarihlerinde bu soykırım sonucu 350.000 Yunanlı hayatını kaybetti... Millet Meclisi Başkanı, ″Ermenistan yönetimi Hıristiyan halkların soykırımının uluslararası ölçekte kınanması yönünde her şeyi yapacaktır. Ermenistan Parlamentosu 24 Nisan’da  uluslararası toplumun sadece Ermeni değil, aynı zamanda Yunan ve Süryani hakların soykırımlarının da kınanması yönünde çağrıda bulundu.  Bu doğrultuda çabalarımızı birleştirmeliyiz, çünkü soykırımın inkarı soykırım icra etmek kadar tehlikelidir. 21. yy.’da inkarcılık aynı derecede tehlikeli ve bu anlamda ben toplumumuza, onur meselesi yaptığımız ve soykırımın uluslararası düzeyde tanınması ve  kınanması yönünde gittiğimizden teşekkür ediyorum. Başka yol yok, er veya geç Türkiye hem Ermenilerin hem Pontus Rumlarının hem de Süryanilerin soykırımlarını kabul edecektir; çünkü sadece kınayarak, sadece tarihiyle uzlaşarak Türkiye, ki bundan derinden şüphe ediyorum, Avrupa medeniyetini taşıdığını kanıtlayabilir." 

Ankara Diaspora Oluşturmak İçin Harekete Geçti

Nouvelles d'Armenie Magazine
Türkiye, Türk diasporasından milyonlarca insanı "soykırım" iddialarına karşı organize olmaya çağırıyor. Bu strateji, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın yönettiği bir grup tarafından oluşturuldu. Türkiye,  Ermeni soykırımı iddialarına karşılık vermek ve Avrupa'daki yükselen ırkçılıkla mücadele etmek için Türk diasporasından milyonlarca kişiye organize olma çağrısında bulunuyor.

"Komünist bir papaz" ...

Solculuk hevesimin "çocukluk hastalığından" kurtulunca öğreniyorum... Batı demokrasilerinde (klasik şemaya uygun gelişmiş demokrasilerde) "dini bütün" vatandaşlar, kilise şeriatı ile laiklik arasında bir tercih yapma zorunluluğu hissetmiyorlar... Çünkü demokrasi demek, "aydınlanma felsefesi" demek... Demokratik devrimler de kaçınılmaz bir şekilde LAİK...Yani, kabaca söylersem, hakimiyet, gökyüzünden (Tanrı'dan, kiliseden, ruhban sınıftan)) alınıp millete veriliyor"... Hakimiyet milletin olunca, dini bütün vatandaşlar için 'demokrasi' ""hakimiyeti gene gökyüzüne vermenin bir aracı" görülmüyor... Demokrasi, iktidara gelmenin bir yolu sadece...Batılı "dini bütün" vatandaşlar, dinin toplumsallıktan çıkartılıp "bireysel yaşama" dönüştürüldüğünün farkında... Onlar "dini bütün" vatandaş olarak kendilerince içselleştirdikleri dinlerini kendi içlerinde yaşıyor; bunun yanında  Hıristiyan Demokrat partilere" oy atabildikleri gibi  de  "komünist", "sosyalist" partilere de oy atabiliyorlardı. Batılı "dini bütün" vatandaşlar için "dinini yaşamak" başka; "siyasi tercih" başkaydı. (Acaba bizim sosyalist devrimcilerin büyük bölümü ne zaman öğrenecek sosyalizmin din, kilise ve patriklik karşıtlığı olmadığını? HYETERT)

Hollande Ermenileri telaşlandırdı

Fransa'nın yeni Adalet Bakanı Taubira'nın Türklere desteği, Ermenilerin soykırımı inkar yasasının meclisten geçmesi umudunu kırdı.Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra kurulan hükümette Adalet Bakanı olarak göreve gelen Christiane Taubira, Türkiye yanlısı tutumuyla Fransa Ermenilerini telaşlandırdı.

Kemalistlerin, solun ve İslamcıların Mayıs sıkıntısı

Oral Çalışlar/Radikal Gazetesi
1 Mayıs gösterileri de sosyalistler açısından tepkisel bir misyon haline dönüştü. Taksim Alanı’nın gösterilere yıllarca yasaklanması ve yaşanmış acı olaylar nedeniyle simge haline gelen bu alanda buluşma isteği, 1 Mayıs’ın gerçek amacının önüne geçmiş durumda.19 Mayıs nedeniyle ulusalcı/Kemalist kitle ayakta... “Siz bizim Milli Mücadele tarihimizi yok etmek istiyorsunuz, buna izin vermeyeceğiz” sloganıyla harekete geçmiş durumdalar. Mayıstaki diğer kutsal gün de İslamcılara ait. İstanbul’un Bizans’tan Osmanlı hâkimiyetine geçtiği gün olarak kabul edilen 29 Mayıs’ın ‘anlam ve önemi’ne İslamcı kesimlerce yapılan vurgunun da diğerlerinden bir farkının olmadığını görüyoruz. İslamcılar açısından bu topraklarda uzun yıllar boyunca yaşayan Hıristiyanlık hep ‘öteki’ oldu. Bin yıl Hıristiyan toprağı olan Anadolu, Osmanlı tarafından, bir anlamda Türkler tarafından Müslümanlaştırıldı. . İşte bu nedenle İstanbul’un fethi bütün bu tarihi dönüşümün sembol olayı olarak öne çıkıyor. ‘Öteki’ne karşı bir gösteriye dönüşüyor. Görüldüğü gibi mayıs ayını da tamamen kendimize benzetmiş, günleri büyüklerimizin diliyle ‘anlam ve önem’e indirgemiş

Dağlık Karabağ’a ABD eyaletinden tanıma

Uğur Ergan
Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı konusunda Türkiye ve Azerbaycan’ı rahatsız eden adım bu kez ABD’den geldi. ABD’nin en küçük eyaleti olan Rhode Island, Dağlık Karabağ’ı bağımsız bir devlet olarak tanıdı. Hatırlanacağı gibi Ermenistan, Dağlık Karabağ’ı para karşılığı tanıması için geçen 16 Mart’ta Büyük Okyanus’ta bulunan, ada devleti Tuvalu ile diplomatik ilişki kurmuştu.

Diyarbakır’ın Kaybolan Halkları Sergisi


Siyasi İrade 651 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye Tam Anlamıyla Yansımış mıdır?

Av.Setrak Davuthan / avsetrak@hotmail.com
27.02.2011  tarih  ve 28038 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak  yürürlüğe giren 65l sayılı Kanun Hükmünde kararnamenin l7.maddesi 5737 sayılı Vakıflar Yasasına  geçici bir madde eklemişti. Adı geçen madde hükmünün neler getirdiğini, ne gibi yitirilmiş  hakları iade veya  tazmin ettiğini, kapsadıkları hakkında yapılacak başvuru koşullarının neler olduğunu anlamak için bu kararnameyi ve hem de bu yolda 01.10.2011  tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini iyi incelemek  ve anlamak gerekmektedir.

Prof. Dr. Artin Göncü Konferansı

23 Mayıs 2012, Saat 16.30-18.30 arası, Bakırköy Dadyan İlköğretim Okulunda halka açık söyleşi.

Armenian Heritage Park Dedication Ceremony

Armenian Heritage Park, located on the Rose Fitzgerald Kennedy Greenway in Boston, commemorates the victims of the Armenian Genocide while celebrating the contributions of Armenian-Americans and other immigrant groups to the city and state. On Tuesday, May 22, a dedication ceremony will be held for Armenian Heritage Park in Boston. The event, scheduled to begin at 11 a.m., is open to the public.

Armenians in Egypt: Dwindling Yet Resilient in a Country in Turmoil

By Harut Sassounian Publisher California Courier
I just returned from a fascinating trip to Egypt.The Primate of the Armenian Church had invited me on behalf of the Diocesan Council to deliver the keynote address at the annual commemoration of the Armenian Genocide. I accepted the invitation with some trepidation given the on-going turmoil in Egypt since the toppling of the 40-year despotic rule of Pres. Hosni Mubarak.

Armenia's President to be Welcomed in Chicago

On Saturday, May 19, the Armenian community of greater Chicago will welcome Armenia’s President Serge Sargsyan, who will be visiting the city for this month’s NATO Summit. A dinner will be held at the Union League Club of Chicago to give community leaders an opportunity to meet with the President and his delegation.

Ermeni Diasporası İkna Etti, Kongre’den Para Çıktı

Amerika’da faal olan Ermeni diasporası, Obama’nın mali sıkıntılardan dolayı kesinti yapmak istediği Karabağ ve Ermenistan yardımlarını Kongre’den geçirdi.ABD Temsilciler Meclisi dış yardımlar toplantısından Kafkaslar’a mali destek konusunda anlaşma çıktığı belirtildi. Obama’nın Ermenistan’a yapılan yardımın 7.2 milyon dolarını kesme talebi reddedilirken, Dağlık Karabağ’a 2 milyon dolar olarak yapılan yardım ise 5 milyon dolara çıkarıldı.

Breaking News: Rhode Island Legislature Supports Freedom of Artsakh

Posted by Khatchig Mouradian
The Rhode Island House passed a resolution today calling on the U.S. President and Congress to recognize the independence of the Nagorno Karabakh Republic (NKR). The resolution also encouraged the republic’s “continued efforts to develop as a free and independent nation,” and praised Artsakh’s “constructive involvement with the international community and its efforts to reach a lasting solution to the existing regional problems.”

Bakla o kadar büyük ki!

L.Doğan Tılıç / dogantilic@birgun.net /
Siyasette söylemin “etnisize edilmesi”, etnikleştirilmesi ırkçılığa giden yolun taşlarını döşemekten başka bir şey değildir. Her fırsatta etnik imalarla rencide eden cümlelerin önüne arkasına “Kürt vatandaşlarımı, Alevi vatandaşlarımı tenzih ederim” notları düşseniz de, bu söylem tehlikeli bir söylemdir. “Alevi kardeşlerimi, tüm Alevileri tenzih ediyorum, Almanya'da PKK ve Ermeni örgütleriyle birlikte, isminin başında Alevi sıfatı olan bazı dernek ve federasyonlar o gösteriyi birlikte organize ettiler. CHP Genel Başkanı, aylardır bu baklayı dilini altında saklıyor, mesele bu. CHP Genel Başkanı, bizim oraya gösterilerden dolayı gitmediğimizi ima ediyor, bunu da adeta bir zafer gibi CHP'nin başarısı gibi sunmaya çalışıyor. Bu son derece tehlikeli bir tavırdır, bu tavrı ayrımcı bir tavırdır, bu tavır PKK yandaşlarına, Türkiye düşmanı bazı Ermeni örgütlerine cesaret veren bir tavırdır” derken, bütün “tenzih”lerinize karşın Alevi’yi, Kürdü, Ermeni’yi ötekileştiriyorsunuzdur.

Siyaset Uzmanı: Ermenistan’da Kurulacak Hükümet Geçici Hükümet Olur

Ermeni toplumu korku etkisi altında ve yurttaş iradesini özgürce ifade edemiyor. Beyanat bugün 16 Mayıs’ta düzenlenen basın basın toplantısında siyaset bilimci Andreas Ghukasyan’dan geldi. Ghukasyan bunu Ermenistan’ın hukuk devleti olmamasına bağladı. Ghukasyan ″Benzeri durumda iktidara güven konusunda konuşmak doğru olmaz. Bence hükümet geçici olacak. Önüne koyduğu sorunları çözemeyen hem muhalefet hem de iktidar yenildiler. Birisi değişikliklere ulaşamadı, diğeri de tek başına sorunları çözemiyor ve hükümet oluşturamıyor″ dedi.

AKParti ile CHP’nin Irkçılık Yarışı

Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)
Türkiye’de cami, kışla, okul, siyasi parti ile tüm resmi kutlama ve etkinlik Türk ırkçılığı üzerine inşa edilmiştir. Camilerle ilgili bir örnek vermek istiyorum; “Camiler birinci planda Türklüğün göstergesidir. Müslümanlığın göstergesi olması ikinci plandadır. Türk olan zaten Müslüman’dır. Camilerin tepelerine bayrak dikilmesi, minarelerin mümkün olduğu kadar yükseltilmesi Türklüğün görülür kılınmasıdır. Camiler sadece Kızılbaş (Alevi) köylerinde Müslümanlığın göstergesidir.

'Dersim özür değil manevra'

Özgür Ulusoy
1915’in 100. yılı yaklaşırken Ermenistan nasıl bir hazırlık içinde? İstanbul Kültür Üniversitesi GPoT Merkezi ile Erivan Basın Kulübü’nün düzenlediği ziyaret çerçevesinde bulunduğumuz başkent Erivan’da bu soruları Ermenistan’ın önde gelen siyasi partilerinin temsilcilerine yönelttik. Karabağ ve sınır kapısının açılması konusunda aldığımız yanıtlar üç aşağı beş yukarı aynı: Karabağ ülke güvenliği açısından büyük önem taşıyor... Türkiye sınırları önkoşulsuz olarak açmalıdır... Soykırıma gelince, muhalefetteki Ermeni Ulusal Kongresi’nden Levon Zurabyan, “Bu Türkiye’nin ahlaki sorumluluğu, bizim değil” mesajı verirken Ermenistan Devrimci Federasyonu’ndan (taşnaksutyun) Giro Manoyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim için dilediği özre benzer bir özrü hakaret olarak göreceklerini söylüyor.

Ermenistan Sineması gösterimleri

20 Mayıs Pazar günü, Tütün Deposu, Lüleci Hendek Caddesi No:12 Tophane, Karaköy’de Ermenistan Sinema Gösterimleri.

Türk Musikisinde Ermeni Besteciler Konseri


ÂŞİYAN Mûsıkî Derneği ve Müzik Merkezi, VADİP Vakıflararası Dayanışma ve İletişim Platformu ve BEYAZIT Lions Kulübü Derneği’nin birlikte gerçekleştireceği "Türk Musikisinde Ermeni Besteciler Konseri" 24 Mayıs 2012 - Perşembe, Saat: 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecektir.

Konser Afişi
Konser Programı

Ermeni Kilisesi Mesih’in Göğe Alınışını kutluyor (HAMPARSUM)

Ermeni Apostolik Kilisesi 17 Mayıs’ta Mesih’in Göğe Alınışı yortusunu kutlanıyor. Bu vesileyle kiliselerde farklı etkinlikler düzenlenmekte. Mesih’in Göğe Alınışı yortusu, Mesih’in göğe yükselişinin 40. Günü kutlanıyor, hareketli takvim gereği 30 Nisan-3 Haziran arasındaki  bir Perşembe gününe denk gelmekte.

Aslıhan'ın kırık parmakları...

Nihal Kemaloğlu
Devletin kayıtlarında mevcut olmadıkları açıklanan Dersim'in kayıp kızlarından Aslıhan, 1938 yılında Erzincan garında bindirildiği vagondan tam 74 yıl sonra inerek gözümüze göründü. Parmakları kırık, kaynamış ellerini dizlerinin üzerinde yan yana koyduğu fotoğrafıyla kibirli devletin olmasa da bizlerin hafıza kaydına derinden işlendi.O tarihlerde saçları kazıtılıp, sesleri kesilerek 'kaybedilen' binlerce Dersimli kızdan biri daha ortaya çıkarken, biz de yine Dersim katliamının acıtıcı insan hikayelerinden birine daha kulak kabartmıyorduk.Yaşayan tanıkları ve muhataplarının sayısı giderek azalan Dersim katliamının geciken hesaplaşması ve Dersimlilerin bilgece tevekkülle sadece büyüklerinin kayıp mezarlarını öğrenme isteği de aklımıza düşüyordu.

''Tatlı Karmaşa''da ''Tatlı 60'lar'' Konuşulacak

1960'lar Ermenistan ve Türkiye sinemalarını karşılaştırmalı olarak inceleyen gösterim ve konferans programı Sweet Confusion (Tatlı Karmaşa), AICA Ermenistan, Anadolu Kültür, Ermeni Ulusal Sinema Merkezi, Ermenistan -Türkiye Sinema Platformu ve tranzit.at iş birliği ile SALT Galata'nın ev sahipliğinde düzenleniyor… Hrach Bayadyan, Keti Chukhrov, Nadire Mater,  Zeynep Dadak, Siranush Dvoyan, Dimitris Eleftheriotis, Vigen Galtsyan, Ahmet Gürata, Nazareth Karoyan ve Fatih Özgüven'in konuşmacı olarak katılacağı konferans 19 Mayıs günü yapılacak.

Hakkari"de Bir İlk Yaşanacak

Hakkari Tarihi ve Kiliseleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nasrullah Müezzinoğlu, Oğul köyünde bulunan ve hayvan barınağı olarak kullanılan “Mar Abdişu Kilisesi”ni gönüllülerin yardımıyla temizleyeceklerini belirtti...Müezzinoğlu "Kilisenin içinde doğal su kaynağı vardır. İnanırlar için en eski ve en kutsal mabetlerden biri olduğu söylenir. Nasturi inanırları belirli günlerde oraya gitmekle hacı oluyorlar. 

Ermeni delegasyonu Cannes Film Festivaline katılıyor ve bir dizi projeler sunacak

Ermenistan Ulusal Sinema Merkezi (EUSM) direktörü Gevorg Gevorgyan başkanlığındaki Ermeni Delegasyonu 15 Mayıs akşamı, 16-27 Mayıs tarihlerinde Cannes Uluslararası Film Festivali çerçevesinde gerçekleştirilecek ″Film Marketi″ne katılmak üzere Cannes’e hareket etti.

Türkiye Kupası Fenerbahçe'nin

Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasında Fenerbahç ile Bursaspor Ankara'da karşı karşıya geldi. Sarı lacivertli takım her iki yarıda da bulduğu ikişer golle sahadan 4-0 galip ayrıldı ve 28 yıllık aranın ardından Türkiye Kupası'nı müzesine götürmüş oldu.

Maraşlı Sevag’ın selamını getirdim

Fadime Özkan /fozkan@stargazete.com
Bir görüşmeye gidiyorduk, vaktimiz dardı. Ermenistan Parlamentosu koridorlarında biri bize seslendi: “Aranızda Maraşlı var mı?”Türkiye’nin değişik illerinde doğup büyümüş, Ankara’da ya da İstanbul’da yaşayan bir grup gazeteciydik ama aramızda Maraşlı yoktu. 50, 55 yaşlarında gibiydi. Adı Sevag imiş. Parlamento binasının elektrik işlerine bakıyormuş. Türkiye’den gazetecilerin geldiğini duyunca “memleketten haber almak umuduyla” koridorlarda yolumuzu gözlemiş… Maraşlı Sevag sesleniyor arkamızdan: “Memlekete selam götürün”.

Ermeni Meselesi Film Oluyor

Ünlü yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg, şimdi de Ermeni sorununu konu alan bir film çekmek için hazırlıklara başlamış. Schindler'in Listesi filmiyle dünyayı ayağa kaldıran Spielberg, çekeceği yeni filmde de aynı senaristle çalışacakmış.

100 Yıllık Liseler ARA GÜLER Fotoğraf Yarışması


Talim Terbiye’de sistem hata verdi

Sümeyra Tansel  
Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Getronagan Lisesi’yle Ermeni halkını tanımak için ortak bir çalışma başlattı. Sırada Rumlar ve Kürtler de var… Amaçlarının iki halkın birbirine dokunmasını sağlamak olduğunu söyleyen öğrenciler, ailelerini de birbirleriyle tanıştırmaya başladı. Getronagan Lisesi ve Mümtaz Turhan Lisesi öğrencileri sırada Rum lisesiyle Rum kültürünü tanımaya yönelik bir proje gerçekleştirme girişimlerinin bulunduğunu söyledi.

Ermenistan cumhurbaşkanı BDT Devlet Başkanları Zirvesine katıldı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 15 Mayıs’ta Moskova’da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Gayrıresmi Zirvesine katıldı. BDT ülkelerinden mevkidaşlarını selamlayan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, BDT ülkelerini Rusya’nın esas partnörleri olarak adlandırdı.

Azınlık okullarına da süt verildi

Başlangıçta okul sütü projesinin dışında bırakılan azınlık okullarına süt dağıtımı dün itibariyle başladı… Yaklaşık 30 Ermeni ve Rum okulunda okuyan 3 binin üzerindeki öğrenciye süt verilirken, özel okullardaki yaklaşık 500 bin öğrenci ise hala proje dışında tutuluyor.
While the political parties continue to negotiate for the best possible formulation of political forces within Parliament, their representatives will not speak publicly. Instead, political analysts will talk about the possible power configurations -- actual and desired. The discussion will be held at the Ani Plaza Hotel on Tuesday, May 16, at 2 pm.

Hiç Bir Düşünce Parmaklıklar Arasında Kalmasın


Kings of Spades (Part 1): Fantasies of Sovereignty in a Pathology Plot

Posted by Burcu Gursel / The Armenian Weekly Magazine April 2012 
A woman raped, disenchanted, and sickened by the burden of proof. Dogmatic, hypocritical, cowardly students. The first represents the Armenian Diaspora, and the second, politicized Kurds, in two telling fantasies that have adorned the pages of Taraf, the sometime-contrarian Turkish newspaper, which recently boasted the Wikileaks first-publication rights in Turkey, and which is best known for its profound ambivalence with respect to just about everything but the military establishment. The fantasies in question were featured in columns by Alper Görmüş, in “Why are Armenians ‘stuck’ in 1915 . . .”, and by Halil Berktay, in “Not that I was asked, but no, I do not want to teach at the BDP,” which appeared at the tail-end of 2011.1

Yabancı yurttaş

Aydın Engin
1996 yılında bir tapu sorununun çözülmesi için, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı bir İstanbul Rum’u İstanbul 2 Numaralı İdare Mahkemesi’ne başvurdu.  Yargıç başvuruyu reddetti ve kararda aynen şöyle yazdı: “Yabancı uyruklu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı...” Hukuk fakültesinde yurttaşlık hukukunu düzenleyen medeni hukuk öğrenmiş, mezun olmuş, hukuk fakültesi diplomalı yargıç böyle demiş. İnanılır gibi değil ama bu gerçek.Ancak bu karara itiraz edilince dosya yüksek yargının bu konudaki son durağı olan Danıştay’a gitti ve Danıştay 12. Dairesi’ndeki yüksek yargıçlar “Yabancı uyruklu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” yazan kararı oybirliğiyle onayladı...

Gökçeada'da Rum Vatandaş Ancak Rum Vatandaştan Mülk Alabiliyor

Yüce Yöney
Gökçeada'da yaşamakta olan adanın yerlisi bir Rum adadan yer almak isteyince "yolun uzun" olduğu, Rum olmayan müstakbel eşi üzerine alırsa hemen hallolacağı söylendi. Ardından gelişen süreçte Gökçeada'da ve Bozcaada'da uygulanan politikalar bir kez daha deşifre oldu.

Congratulations of Norvan Zakarian to François Hollande

Jean Eckian- Paris
This morning at Elysee Palace, in occasion of nomination of new President of the French Republic, Francois Hollande, many guests were invited to attend the ceremony. Among them, Highest sections of the French administration and the religious authorities, which  Archibishop Norvan Zakarian, Primate of the Armenian Apostolic Church who presented its congratulations to the new French President.

Medyada gayrimüslim algısı

Medyamızda sadece gayrimüslimler değil sistem tarafından bütün ötekileştirilenlerin algısında problem var. Laik yaşam tarzlı Sünni Türk dışındaki bütün kitle öteki olarak görüldü, imparatorluk bakiyesi kozmopolit bir toplum tek bir kalıba dökülmek istendi. Halen yaşamakta olduğumuz ama bir türlü de çözemediğimiz öteki problemi eğitim ve medya üzerinden tahkim edildi. Medyamız cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren devlet güdümlü işlev gördü, rejimin ideolojisini halka kabul ettirmede aktif görev üslendi… Biz gelelim medyamızdaki gayrimüslim algısına. Yüzyılın başında yaşadığımız trajedi yani imparatorluğun dağılması maalesef cumhuriyetin kurucularında ve bu topraklarda yaşayanlarda bir travma meydana getirdi. Müslüman ve Müslüman olmayanlar arasında derin bir güvensizlik meydana getirdi. Bu güvensizlik zaman içinde devlet eliyle kalıcı hale getirildi. Yapılan olumsuz haberlerle bu pekiştirildi. Medyamız bu açıdan devletin daha doğrusu derin devletin manipülasyon aracı olarak görev gördü.

Bahar Konseri / Spring Concert

“Adın Ne Önemi Var?”: Yüzyıla Girerken Doğa Manzaraları. Yer: St. Esprit Kilisesi, Harbiye. Tarih ve saat: 9 Haziran 2012, Cumartesi, 19.30-20.30.Şef Arda Ardaşes Agoşyan tarafından kurulan CorISTAnbul Oda Korosu, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Avrupa’da doğmuş ya da yaşamış üç büyük ustanın, Dvorak, Hindemith ve Britten’ın, doğanın farklı yönlerini vurguladıkları koro serilerinden oluşan bir bahar konseriyle karşınızda.

Defineciler Ermeni Kilisesinin Her Tarafını Kazdı

Hakkari'nin Konak Köyü'ndeki Ermeni Kilisesi'nin içi ve etrafı define aramak isteyenler tarafından kazılırken burada incelemelerde bulunan Hakkari İl Genel Meclisi üyeleri, 100 yıllık kilisenin bir an önce restore edilmesini istedi.İl Genel Meclisi Özçelik Yıldız, kilisenin durumu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a da bir rapor göndereceklerini bildirdi.

Süryanilerle İlgili Yeni Kitaplar

-Mor Gabriel Manastırı.Mezopotamya’nın bu kadim mabetlerden biri de 1600 yılı aşan tarihiyle Mardin il sınırları içinde olan Midyat’ın 23 kilometre güneydoğusunda kalan Mor Gabriel Manastırı’dır. Yazar: Yakup Bilge; Yayınevi: Gerçeğe Doğru Kitapları.
-Geçmişten Günümüze Süryaniler. Süryaniler, sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda tüm Ortadoğu coğrafyasının en eski etnik topluluklarından biridir. Yazar: Yakup Bilge
Yayınevi: Zvi-Geyik Yayıncılık.
-Geçmişten Günümüze Deyrulzafaran Manastırı. Geçmişten Günümüze Deyrulzafaran Manastırı adlı bu çalışma, Mardin’in beş kilometre doğusunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’nı kuruluşundan başlayarak bugüne uzanan uzun tarihini anlatıyor. Yazar: Yakup Bilge; Yayınevi: Gerçeğe Doğru Kitapları.

Ermeni kızı Türkiye’de güzellik yarışmasına katılıyor

Dünya Güzellik ve Moda Ligi, Miss ve Mr Dünya Uluslararası Organizasyon Komitesi başkanı Ashot Khactryan tarafından Türkiye’nin Muğla ili Bodrum beldesinde «Miss World League of Beauty and Fashion 2012» Yarışması düzenlendi. Yarışmaya Ermenistan temsilcisi de katılmakta.

Gürcistan Ermenileri ruhani önderi, Ermeni kiliseleri konusunda Sahakaşvili’ye mektup yazdı

Gürcistan Ermenileri ruhani önderi, Ermeni anıtlarının korunması ve Tiflis’teki 5 kilisenin Ermeni Diyakosluğuna iadesi talebiyle Gürcistan cumhurbaşkanı Mihail Sahakaşvili’ye bir mektup yazdı.
 Gürcistan Ermeni Diyakosluğunca anılan 5 kilise Surp Noraşen (1467 yılında inşa edilmiş), Surp Nışan (1703 yılında inşa edilmiş), Mughneli Surp Gevorg Kilisesi ( 1356 yılında inşa edilmiş), Erivanlılar Surp Minas (1790 yılında inşa edilmiş), Şamkorlular Surp Astvatsatsin (1776 yılında inşa edimiş), Akhaltsikhe Surp Nışan (1862 yılında inşa edilmiş). Konuya ilişkin olarak Ana Taht Az. Etchmiatsin ve Ermenistan Kültür Bakanlığı bilgilendirildi.

ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԷՋ ԱՂԱՆԴԱՒՈՐՆԵՐԸ ԿԸ ԲԱԶՄԱՆԱՆ.

Ըստ վստահելի աղբիւրներու ,3 միլիոն բնակչութիւն ունեցող Հայաստանի մէջ,աղանդաւորներու թիւը կը հասնի շուրջ 300-400 հազարի:Այսինքն,այս կը նշանակէ բնակչութեան 10 % ը աղանդաւոր է:Եթէ դրացի երկիրներուն հետ համեմատենք 142 միլիոննոց Ռուսաստանին մէջ աղանդաւորներու թիւը կը հասնի 700-800 հազարի,այսինքն Հայաստանի մէջ աղանդաւարները համեմատաբար աւելի բազմաթիւ են, քան Ռուռառտանի :

Kılıçdaroğlu aslını inkar ediyor !

Aslında Ermeni olduğunu söyleyerek, dinini ve adını değiştiren Miran Pirgiç, Dersimlilerin yüzde 75'inin Ermeni kökenli olduğunu ileri sürdü.. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun aslını inkar ettiğini iddia etti...Halk arasında “Kripto Ermeni” olarak bilinen kimi vatandaşlar, artık kendilerini gizleme gereği duymadıklarını söylüyor. Kilisede vaftiz olarak İslam dinini terk edip Hıristiyanlığa geçiyorlar; Türk isimlerini değiştirip Ermeni isimleri alıyorlar. İsmini değiştirip, kilisede vaftiz olarak Ermeni kimliğine dönenler bir de dernek kurdu. “Dersimli Ermeniler” adlı derneğin başkanlığını Miran Pirgiç yapıyor.

Kızılay'dan Ermeni öğrencilere yardım eli

Türk Kızılayı Ermeni Cemaati'ne bağlı Özel Levon Vartuhyan İlköğretim Okulu'nda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım elini uzattı. Öğrencilerle 'sevgi yemeği'nde bir araya gelen Kızılay heyeti, tespit edilen 100 öğrenciye iletilmek üzere yardım malzemelerini Surp Nigoğayos Ermeni Lisesi (Kilisesi H.)Vakfı'na teslim etti. Vakfı Başkanı Monik Ergan, kısa süre önce imkansızlıklar nedeniyle okulun kapanmak üzere olduğunu söyleyerek Kızılay'a teşekkür etti.

Soçi Ermenileri Dağıstanlılar ve Çeçenlerin kitlesel göçüne karşı değil

Soçi Ermenileri Dağıstanlılar ve Çeçenlerin kitlesel göçüne karşı değil, ancak gelenler yasalara saygı göstermeli. Beyanat 12 Mayıs’ta Adler «Garun Pansiyonu»nda geçekleşen uluslararası yuvarlak masa esnasında geldi… Buluşmada Soçi yerlisi Ermeniler, göçmen Dağıstanlı ve Çeçenlerin edepsizce davrandıklarına, kavga tahriklerinde bulunduklarına, kadın ve kızlara musallat olduklarına dikkat çektiler. Bir genç ifadesinde ″Ermeniler 100-200 yıldır Soçi’de yaşıyor. Biz Dağıstanlılar ve Çeçenlerin  göçüne karşı değiliz.  Ancak biz yasalara saygılı yurttaşlarız ve gelenlerden de aynısını talep ediyoruz″ dedi.

İsveç Parlamentosu, Dağlık Karabağ Önergesini Reddetti

İsveç Yeşiller Partisi'nin Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan, Hocalı katliamı ve Dağlık Karabağ sorununu meclis gündemine taşıdı. Kaplan'ın "İsveç hükümetinin AB ve BM nezdinde konuyu gündeme getirerek, bir an önce işgalin son bulmasını" isteyen önergesi dün yapılan oylamada reddedildi.

“Soykırım Müzesi'ne” Türk bölümü

Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki “Soykırım Müzesi” tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor. Müzede, tehcir sırasında Ermenilere yardım eden Türkler için de özel bir bölüm açılacak."...  Demoyan,“Zaten Ermenilere yardım eden Türkler büyük resmin bir parçası. Yeni sergi anlayışımızda detaylara ineceğiz. Türkler, Ermenilere yardım ederken kendi hayatlarını riske attılar. “Tehcir sırasında Ermenilere yardımcı olanlar cezalandırılacaktır” hükmünde bazı kararlar çıktı. Bu ceza, evinizin önünde asılmaydı.

Bitlis’te Son Ermeni

Yusuf Nazım
Ermeni asıllı yazar Saroyan, vasiyetinde mezarının Bitlis'te olmasını ister. Ama 1980'in cunta şartlarında buna izin verilmeyeceğini anlayıp vazgeçer.Sonlar ürkütücüdür. Hüzün verir insana. Her tükeniş, gidip de bir daha geri gelmeyecek olana dairdir... Bitlis’in sokaklarında takatsiz dolaşan ve çocukların alay ettiği bu kişi, daha niceleri gibi bu topraklardan göç etmiş bir Ermeni ailesinin geride kalmış üyesi, Bitlis’in son Ermeni’sidir. Muğsi Ağa ile sohbet eden Saroyan, onun “Ömrünün son günlerini Ermenilerin arasında geçirerek ölmek” isteğini yerine getirir.

Ermeni okulunda ‘İslamiyet’i yayma’ kavgası!

Canan İspir / AHT
Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni sonrası çıkan tartışma iki eğitimciyi mahkemelik yaptı... İddiaya göre programın ardından öğretmenler odasına gelen Müdür Yardımcısı Vehbi Ş., öğretmen Nurdan Ş.’ye öğrencilere “Yaşasın İslamiyet” dedirtip İslamiyet’i yaymaya çalıştığını söyledi. Nurdan Ş., yaşanan tartışmanın ardından Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak Müdür Yardımcısı Vehbi Ş.’den şikâyetçi oldu.

Sınır açılıp ilişkiler başlarsa sorunlarımız da çözülür

Fadime ÖZKAN / fozkan@stargazete.com 
6 Mayıs’ta sandık başına giden Ermenistan’da değişen bir şey yok. 2010’da protokollerin rafa kalkmasıyla yeniden donan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bir değişiklik olur mu peki? 1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü yaklaşırken “Erivan cephesi”nde durum ne?

Parlamentosu üyesi Ermeni Soykırımına ilişkin duyuruda bulundu

Avustralya’nın Yeni Güney Wales Eyalet Parlamentosu üyesi John Ajaka parlamentoda Ermeni Soykırımına ilişkin beyanatta bulundu… Parlamento üyesi Ermeni Soykırımı kurbanlarının sayısının 1,5 milyon olduğunu ifade ederek, bunun Osmanlı Hükümetinin ayrımcı ve yıkıcı politikaların gerçek bir örneği olduğuna dikkat çekti.

Patrik'e 'Özgürlük Ödülü'

ABD’nin eski başkanlarından Franklin D. Roosevelt adına Hollanda’da iki senede bir verilen “Özgürlük Ödülü’’nü Fener Rum Patriği Bartholomeos, eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Hindistanlı kadın hakları savunucusu Ela Bhatt, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şarıstani ve El Cezire televizyonu aldı…Patrik Bartholomeos, “Bu ödül yalnız şahsım için değil, Türkiye için, dünya barışı için güzel bir mesaj" dedi.

Akdamar, ışıl ışıl olacak

Türkiye'nin, Ermenistan ile olumlu ilişkiler kurmak istemesinin sembolü olarak, 2007'de restore ettirdiği Akdamar Kilisesi için çevre düzenlemesi yapılıyor.

'Gayrimüslim' Yerine 'Farklı Din Ve İnanç Grupları' İfadesi Kullanılmalı'

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından Heybeliada’da gerçekleştirilen ‘Medyada Gayrimüslim Algısı’ Çalıştayı sona erdi. Sonuç bildirgesinde, çalıştayın başlığında da yer alan ‘gayrimüslim’ kavramı yerine ‘farklı din ve inanç grupları’ ifadesinin kullanılmasının daha uygun olacağı dile getirildi… (Gayrimüslim yanlış algılanıyorsa Müslüman olmayan diyelim. Farklı inanç grupları mezhep ayrılıkları olarak bile yorumlanabilir. HYETRT)… Nefret söylemi ve ötekileştirmeyi önlemek açısından medyanın kendi öz denetim mekanizmalarını oluşturması önemlidir. Ayrımcılık ve nefret söylemini önlemek üzere uygulama kabiliyeti olacak şekilde hukuki düzenlemeler yapılmalı. Ulusal ve yerel medyada farklı din ve inanç gruplarının görünürlülüğünün artması empati kurulmasına ve diyaloga katkıda bulunacaktır.'

Galatasaray şampiyonluğu kutladı


Spor Toto Süper Lig'de 2011-2012 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, TT Arena'da taraftarıyla kutlama yaptı.

Bugün anneler günü

Anneler Günü kendini 1600′lü yıllarda İngilizlerin “Mothering Sunday” (Anneler Pazarı) kutlamalarında gösterdi. .. Anneler günü Amerika'nın iç savaş yıllarından sonra Julia Ward Howe tarafından annelere olan saygıyı göstermek amacıyla kutlanmaya başlanmıştır. Howe anneler  günü kutlama fikrini ortaya atarken Anna Jarvis’ ten ilham aldi. Anna Jarvis iç savaş esnasında kadınların özellikle annelerin daha sıhhi ortamda çalışmasını sağlamak amacıyla büyük çabalar gösterdi. Anna Jarvis kızına da gene kendi gibi Anna Jarvis adını vermişti.  Jarvis annesinin yaptığı işlere karşı büyük hayranlık duymaktaydi. 10 Mayıs 1908 tarihinde annesinin ölümü üzerine Grafton, West Virginia'daki bir kilisede ilk anneler günü kutlandı. Bu günden itibaren 45 eyalete hızla yayılan anneler günü kutlamaları 1912 yılında resmen kutlanmaya başlandı. 1914 yılında Amerika başkanı Woodrow Wilson anneler gününü ulusal gün olarak kabul etti.

Alman militarizmi ve İttihat-Terakki suç ortaklığı

Ümit Kardaş* 
 1913'te Osmanlı topraklarında yaklaşık 800 Alman subayı bulunuyordu. Bunlar geçmiş dönemlerde olduğu gibi Türk subaylarını eğitmekle kalmıyor, aynı zamanda ordunun da belli bir parçasını oluşturuyorlardı. Tehcire ve katliam eylemlerine karşı açıkça tavır alan çok az Alman subayı söz konusudur. Erzurum'daki tehcire karşı çıkan üç Alman subayı ise tutumlarının diyetini ödemişlerdir.Der Spiegel Dergisi'nin dış haberler servisi şefi ve Spiegel-Buch editörü Wolfgang Gust, eşi Sigrid Gust ile birlikte yıllarca Ermenilerin 1915-6'da uğradıkları felaket ve yaşadıkları katliam ile ilgili olarak Alman Dışişleri Bakanlığı siyasi arşiv belgeleri üzerinde çalıştı. "Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı 1915-1916" ismi ile Belge Yayınları'ndan çıkan kitap, 992 sayfa. 179 sayfası, belgelerin ve bazı ek kaynakların değerlendirilmesi ve yorumlanmasıyla ilgili olan kitabın geri kalan 813 sayfası belgelerden oluşuyor. İmha amacına yönelik tehcirin boyutları konusunda tanıklıklar içeren belgelerin ve bu trajedide o zamanki Alman yönetiminin rolünün ortaya konulması, kitabı çok önemli kılıyor.

"İşgal altındaki toprakları kurtarmaya Rusya engel"

Azerbaycan'ın Ermenistan'a göre bu kadar askeri ve ekonomik yüksek gücünün varlığına rağmen neden kaybedilmiş toprakları cebren geri almıyor?" sorusunu da Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı, Budapeşte Büyükelçisi Dr. Vilayet Guliyev  şöyle yanıtladı: "Bunu pekâla yapabiliriz, ancak dünyada birçok farklı dengenin varlığını unutmamalı. Bunlardan biri de Rusya'nın önderliğinde imzalanan antlaşma. Ermenistan'a savaş açıldığında Türkî Cumhuriyetlerden beş ülkenin Ermenistan'ın yanında yer alacak... Böyle bir şey yaptığımızda, Türk kardeşlerimizin birbirini kırmasına neden olabiliriz. Biz de bunu istemiyoruz..."

Ali Bulaç: Soykırım İddialarında Israr Etmek, İnatlaşmaya Yol Açar

Gayrimüslim olanların da geçmişiyle yüzleşmesini isteyen Bulaç, "Bizden şunu istiyorlar: İtiraf et ve günah çıkar. Bence bundan biraz vazgeçmek lazım." dedi… Soykırım kelimesinde ısrar edilmemesi gerektiğini ifade eden Bulaç şöyle devam etti: "Soykırımda ısrar. Sonuç alınmak isteniyorsa soykırım kelimesinde ısrar etmekten vazgeçilmeli. Obama’nın 'büyük felaket' sözü Ermenice’de aşağı yukarı soykırım manasına geliyor. Ben bu konuyla ilgili yazdığım yazıda iyi bir tanımlama olduğunu söyledim. Eğer üzüm yemek istiyorsak, sorunu çözmek istiyorsak soykırımda ısrar ettiğiniz müddetçe inatlaşma devam edecek. Çünkü öbür taraf bunu provoke etmek için eline çok iyi bir malzeme geçirmiş oluyor."

Is Former Foreign Minister Oskanian on a pathway to political self-destruction?

By Appo Jabarian / Executive Publisher/Managing Editor
There is absolutely no doubt that the May 6 Armenian parliamentary elections were marred by serious irregularities, large-scale bribes and outright fraud. Many political leaders and observers criticized the tainted polls — some with healthy, and some others with ulterior motives. Soon after the elections ended, Republican Party of Armenia (RPA) and Prosperous Armenia Party (PAP) came under fire by Armenian former President Levon Ter-Petrossyan. Interestingly, former Foreign Minister Vartan Oskanian, a ranking member of the rival Prosperous Armenia Party agreed expediently.

Lawsuit-Happy Turkish Group Loses Appeal on Armenian Genocide

By Harut Sassounian /Publisher  California Courier
The Turkish Coalition of America (TCA) has been on a rampage in recent years, filing lawsuits against scholars, public officials, and civic groups who support the recognition of the Armenian Genocide. Last week, a federal appeals court put an end to TCA’s legal tirade against the University of Minnesota by unanimously upholding a federal court’s decision dismissing TCA’s baseless allegations.

Շնորհավոր Մայրերու Օր / Anneler Günü Kutlu Olsun

Galaatsaray Şampiyon Resmi site: 'İki kere şampiyon' olduk

Galatasaray'ın, Fenerbahçe ile deplasmanda 0-0 berabere kalarak sezonu şampiyon olarak kapatmasının ardından, sarı-kırmızılı takımın resmi internet sitesinin açılış sayfasında ''İki kere şampiyon'' ibaresi yer aldı.

'Gayrimüslim algısı' masaya yatırılıyor

Haybeliada Halki Palas Otel’de düzenlenen ‘Medyada Gayrimüslim Algısı’ çalıştayı başladı… Taraf Gazetesi Yazarı Ayhan Aktar, ‘Tarihi perspektif’ konulu konuşma yaptı.‘Devlet bakışı, medya bakışı; örtüşmeler ayrışmalar’ başlıklı konuşmasını yapan Star Gazetesi Yazarı Ergun Babahan, bir dönem Türkiye'de misyoner olayının konuşulduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: "Türkiye’de her gün yüzlerce insan din değiştiriyormuş gibi televizyonlarda program ve gazetelerde haberler çıkmaya başladı. Neden? Çünkü o zamanda AB yolundaki iktidarı zora sokmak, Hıristiyanlara baskı yapıldığını göstermek ya da kanıtlamak amacıyla Anadolu’nun çeşitli yerlerinde dağılmış küçük gruplar düşman ilan edildi. Veya AB uyum yasaları çerçevesinde mahalle aralarına birkaç kilise açıldığında her mahalleye her sokağa kilise açılmış gibi algı oluşturuldu."

Patrik Bartholomeos'a Hollanda'da, "Özgürlük Ödülü"

ABD eski başkanlarından Franklin D. Roosevelt adına Hollanda'da iki senede bir verilen "Özgürlük ödülü"nü bu sene Fener Rum Patriği Bartholomeos, eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Hindistanlı kadın hakları savunucusu Ela Bhatt, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şarıstani ve El Cezire televizyonu aldı.