Etiketler

“Hokekalust yani Kutsal Ruh’un gelişi” yortusu / "Hokekalust, Kilise'nin Doğum Günüdür"

Hokekalust, Kutsal Ruh’un Gelişi (Pentekoste) yortusu. 15 Mayıs 2005 Beyoğlu Surp Yerortutyun kilisesi.
Patrik Hazretleri “Kutsal Ruh’un gelişi Kilisenin de kuruluş yıl dönümüdür. Havariler o gün kendilerine vaad edilen Tesellici’yi aldılar ve güçlendiler. Başka bir deyişle Rab İsa Mesih’in dirilişinden sonra Kutsal Ruh’un gelişiyle onlar resullük görevlerine yeni başlayacaklardı.

Asurî İmparatorluğu mu kuruluyor!

Orhan Miroğlu / orhanmir@hotmail.com
Millet gazetesinde yer alan habere bakalım: “Araştırmacı Yazar Doğan Bekin, tarihte Güneydoğu’dan Musul’a kadar uzanan bölgede kurulmuş olan Büyük Asur Devleti’ni yeniden canlandırmak isteyen Nasturi, Süryani ve Asurîlerin büyük çalışmalar içine girdiklerini bildirdi… Yeni bir Asurî İmparatorluğu kuracak olan halkın şu an imparatorluğun merkezi diyebileceğimiz Mardin’de sayısı nedir biliyor musunuz? Midyat’ta üç bin civarında.. Mardin’de ise 200 aile kadar… Bekin’in bu ipe sapa gelmez iddialarının ben sadece Ergenekon ve Balyoz gibi darbe planlarının klasörlerinde birer suç ve ihanet belgesi olarak kaldığını sanıyordum. Meğer bu fikirler hâlâ tedavüldeymiş ve pazarlandığı alan da İslami bir sosyal ve siyasal alan. ( Mehmet Şevket Eygi’nin Pakraduni saçmalığından sonra, Ermeni İmparatorluğu iddiası beklerken Asuri İmparatorluğu çıktı. Allah akıl fikir versin. HYETERT)

8. Kent ve Yaşam ödüllerinden “Eğitime Katkı” kategorisinde Ö.Getronagan E.Lisesi'ne verildi

Turizmin Sesi-Artin Şirinpınar
Nisan 2012'de açılan “Dr. Nazaret Dağavaryan Doğa Bilimleri Sergisi” , eğitim camiasının ve jürimizin dikkatini çekti. Ve Keşke daha fazla Getronagan olsa… Hepimiz eğitim şart diyoruz ama o konuşmuyor yapıyor. Eğitim ile yaptıkları herkese örnek olsun diyen jüri, ona Kent ve Yaşam Ödülleri kapsamında Eğitim Ödülü verilmesine karar verdi.

Hollande’a Karabağ’da 3 senatör notası

Nerdun Hacıoğlu / Moskova
Ermeni soykırımı tasarısı yüzünden Türkiye ile büyük kriz yaşayan Fransa ile Azerbaycan arasında da soğuk rüzgârlar esiyor. Bakü yönetimi Ermeni işgâli altındaki ihtilaflı Dağlık Karabağ bölgesine kendilerinden izin almadan ziyaret eden 3 Fransız senatörü “istenmeyen adam” ilan etti. .. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, “Karabağ ihtilafına çözüm bulunması için tarafsız davranması gereken ülkenin senatörleri taraflardan birini ziyaret ederek ‘Biz sizin yanınızdayız’ diyor. İşgal altındaki Karabağ bölgesine Fransa’dan benzer ziyaretler devam ederse bu gezilere katılacak tüm kişiler Azerbaycan’da istenmeyen kişi ilan edilecektir” açıklamasını yaptı.

Houshamadyan: Recreating Armenian Life in the Ottoman Empire

Posted by Khatchig Mouradian
An Interview with Vahe Tachjian. Historian Vahé Tachjian earned his Ph.D. in history and civilization at the Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) in Paris. His research covers the period of the French occupation of Cilicia, Syria, and Lebanon between World War I and World War II; the Armenians in the Ottoman Empire; refugee problems in the Middle East; and Kurdish-Armenian relations. He has carried out extensive research in archives in Paris, Berlin, Nantes, London, Cairo, Beirut, Aleppo, and Yerevan, and is currently the project director and chief editor of www.houshamadyan.org, which was created in 2011 by the Berlin-based Houshamadyan not-for-profit Association, founded in 2010. The website aims is to reconstruct the daily life of the Ottoman-Armenian and his social environment in all its facets. Articles and various materials about the Harput (Kharpert), Palu, and Marash regions have already appeared on the website’s pages. New articles and materials about many other Armenian-populated areas are in preparation.

Yalan Dünya ve sağlam kafa

Orhan Kemal Cengiz
Türkiye'yi sekülerleştiren güçte, bütün dillerin Türkçeden türediğini öne süren 'Güneş dil teorisi'nin yaratıcıları da aynı siyasi gelenekten geliyorlar.Türkiye’yi anlamamızı fevkalade güç bir hale getiren ciddi paradokslar var geçmişimizde. Mesela bunlardan bir tanesi, Türkiye’yi ‘modernleştiren’ güçle ‘homojenleştiren’ gücün aynı olması. Bizim ‘modern’ dünyaya adım atmamız aynı zamanda gayrimüslimlerden kurtulmayı, bu ülkede farklı ırkların, farklı etnisitelerin yaşadığını reddetmeyi vd. de temsil ediyor.

Yerid İletişim ve Bilgi Formu


KOHAR TO PERFORM LIVE IN SOUTH AMERICA

Spreading it's beautiful repertoire to all corners of the world! KOHAR is on tour again. This time round KOHAR's "All Time Armenian Favorites"     will tour South America performing 9 concerts in 4 major cities. 

Alper Görmüş 'Polemik' Yaratan Yazısını Revize Etti Kürşat'la polemik!

Alper Görmüş /Taraf
Yazıda, işte bu tespitten yola çıkarak devletteki sorunlu gayrimüslim algısının değişmesi için medyadan fazla bir şey umamayacağımızı; sözünü ettiğim anomali nedeniyle, tam tersine, medyadaki hayırlı değişimlerin ancak devletteki değişikliklerden sonra mümkün olabileceğini öne sürmüştüm… Bitirirken, "Devlette ve medyada gayrimüslim algısı" başlıklı yazıda yeteri kadar vurgulamadığım için yanlış anlamalara yol açan noktaların üzerinden bir kez daha gitmek istiyorum... Birincisi: Temel iddiamda ısrarlıyım. Yani, "devlet değişmeden medya değişmez..." İkincisi: Devletle medya arasında kurduğum "karamsar" ilişkiyi kesinlikle devletle toplum arasında kurmuyorum. Bunun tam tersinin geçerli olduğuna inanıyorum: Toplumdaki algı değişecek, devlet de er ya da geç ona uymak zorunda kalacak… Üçüncüsü: Önceki yazıyı, yine bir indirgemecilikle salt devlet-medya ilişkisi bağlamında kurmuş, "toplum"u bilerek analiz dışında bırakmıştım. Analize toplumu da katsaydım, "devlet değişecek, medyadaki değişim onu izleyecek" kötümserliğiyle yetinmez, devletteki sorunlu gayrimüslim algısının toplum üzerinden nasıl değişeceğini de izah ederdim. Önceki yazının son cümlesi "devlet değişmeden medya değişmez"di, şimdi şöyle diyorum: Toplum değişmeden ne devlet değişir ne de medya!Peki, toplumdaki sorunlu gayrimüslim algısının olumlu yönde değişmesi hususunda iyimser miyim? Elbette!( Devlet değişmeden toplumun değişeceğini düşünmek fazla iyimser bir bakış. Devletin algısı ve bakışı değişmeden ne medya ne de toplum değişir. HYETERT)

ԻՍԹԱՆՊՈՒԼԻ ՄԷՋ ՏԵՍԱՆՔ ԼՍԵՑԻՆՔ.

Տքթ.Սարգիս Ատամ
ԻՍԹԱՆՊՈՒԼԱՀԱՅՈՒԹԵԱՆ  ՀԻՄՆԱԿԱՆ  ՀԱՐՑԸԹուրքիա  նոր սահմանադրութեան մը պատրաստութեան ընթացքի մը մէջ է, այս ընթացքին ներսն են նաեւ , Թուրքիոյ փոքրամասնութիւները , որոնք ունին իրենց իւրայատուկ  պահանջքներ ու ակնկալութիւններ: Իսթանպուլահայ Համայնքը իր սպասումներու համար  ժողովներ գումարելով կը պատրաստուի.

DIOCESE’S KHRIMIAN LYCEUM MARKS 25 YEARS

The Diocese's Khrimian Lyceum marked the 25th anniversary of its establishment with a cultural program at the Diocesan Center on Saturday, May 19.

Sunday is the Feast of Pentecost


The coming of the Holy Spirit (or Hokekaloust in Armenian) is celebrated by the Armenian Church, as in all Christian churches, 50 days after Easter.  As we celebrate that "birthday" of the Church, we also celebrate our own Pentecost.  For just as the Holy Spirit came to the Apostles on Pentecost, so too does the Holy Spirit come to each one of us on our personal Pentecost at the time of our chrismation or confirmation.

Ermeni Kilisesi Pentekoste-Hokekalusd Yortusunu kutluyor

Yortu aynı zamanda Sevan Surp Arakelots Manastırı hac günü olarak ilan edildi. Yortu vesilesiyle 27 Mayıs’ta Sevan Surp Arakelots Manastırında saat 11:00’de Patarak ayini gerçekleştirilecek, daha sonra ″Andastan″ ve kurban kutsama töreni gerçekleştirilecek.

Pentikus bayramını kutladılar, sokağa Süryani adını verdiler

Engin Öztürk
Diyarbakır’daki Meryem Ana Kilisesi’nde bir araya gelen dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Süryaniler, Hz. İsa’nın göğe yükseliş günü olan Pentikus Bayramı’nı kutladı. Hz. İsa’nın gerildiği çarmığın haç parçası ile yapılan duanın ardından kilise önündeki Ana Sokağı’nın ismi Süryani din adamı olan Bar Salibi adı olarak değiştirildi. İsmi değiştiren BDP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş bu hareketi ile ‘Süryani nişanı’ ile ödüllendirildi.

Pakraduniler

Mehmet Şevket Eygi
Pakraduniler... Pakraduniler... Pakraduniler... Lütfen, unutmamak, zihninize iyice yerleştirmek için bu kelimeyi yüz kere tekrarlayınız. Elinize bir kağıt kalem alarak yüz kere de yazınız... Yazarken sesli olarak tekrar telaffuz ediniz ki, kulak hafızanızda da köklü bir şekilde yer etsin. Şimdi soracaksınız? Kimmiş bunlar?.. Özün özü tarifleri şöyle: Bundan 2700 yıl önce Ermeni kralı Kudüs ve civarına bir sefer eder, Yahudi kralını öldürür, büyük sayıda Yahudiyi sürer Ermenistan'a köle olarak getirir. Bunlar bir zaman geçtikten sonra dıştan Ermeni/Hıristiyan görünür, Yahudi kimliklerini saklar ve ülkenin idaresini ellerine geçirir. Evet bir Ermeni-Yahudi sekti oluşur. Bizde Pakraduni var mıdır? Vardır vardır vardır... Konu bizim için çok önemlidir. (Sayın Eygi, kripto Ermeniler konusunu, 2700 yıl geriye götürdü. Bir kavmin 2700 yıl gizlendiğini iddia etmek sağlıklı bir görüş olamaz. Paranoyanın sonu yok.HYETERT)

Kapadokya"da 'Gönül Bağı' Festivali

Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Kapadokya"da 'Gönül Bağı' festivali düzenlenecek. Festival çerçevesinde Nevşehir"in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa Beldesi'nde hizmete açılacak olan kilisede ilk ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetecek.

Assyrian, Greek, Armenian Genocide Monument Unveiled In South Australia

Last Sunday May 20, 2012 marked the official unveiling of the Armenian, Assyrian and Pontian Greeks genocide monument in South Australia. The memorial was conducted by three brotherly organisations; the Pontian Brotherhood of South Australia; the Armenian Cultural Association of South Australia; and the Assyrian Universal Alliance-Australian Chapter.

Bridge Artsakh 2012


Süryanileri Göçe Zorlayan Zihniyet Yeniden İş Başında

Süryani Dernekler Federasyonundan Duyuru:
Süryaniler kesintisiz bir şekilde 5000 yıldır bu topraklarda yaşıyorlar. Tarihte birçok yeniliğe imza atmış ve dünya medeniyetinin gelişmesine öncülük etmiştir. Yaşadığımız topraklarda yaşamın güzelleşmesi, insanlığın gelişmesi, din ve felsefenin yaşam bulması için Süryaniler büyük bir emek harcamışlardır. İslam kültürünün Ortadoğu’ya egemen olmasında Süryani aydınlarının katkısı büyüktür.

Eşit vatandaşlık vurgusu

Konunun son derece karmaşık olduğunun bilincindeyim. Acaba farklı inanç grupları için tüzel kişilik talebi ‘eşit vatandaşlık’ istemi ile ne denli örtüşmekte veya çelişmektedir? Azınlık olgusuna sosyolojik açıdan bakılığında ‘bir toplulukta sayısal bakımdan az ve çoğunluktan farklı özelliklere sahip grup’ şeklinde tanımlandığını görmekteyiz. Bu farklılık etnik, dini veya dilsel açıdan olabilmektedir. Yahudilerin farklılıkları dinseldir.Eşit vatandaşlık tartışmasız en doğal talebimiz olmalıdır. Ancak bunun yanı sıra geçmişin üzücü uygulamalarının izlerinin silinmesi, yanlış tanımlamalardan kaçınılması ve doğru algıların oluşturulması yönünde en üst düzeyde bir çaba gösterilmelidir. ( "Kimi bizim adımıza Lozan’dan vazgeçenleri destekliyor azınlık haklarından vazgeçerek Müslüman azınlıklarla eşit olmak istiyor, kimi büyük toplumdan farklı olmak istemiyor, kimi Ermeni kimliği ile görünmek istemiyor, kimi diasporayı ve bazı devletleri suçlayıp işimize karışmasınlar diyor. Ben gönüllü asimilasyondan yanayım de kurtul.
HYETERT)

İspanya'dan 'Ermeni soykırımı' iddialarına ret

İspanya Meclis Dışişleri Komisyonu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin öneriyi, 3'e karşı 36 oyla reddetti… İspanya'da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin olarak geçmişte Bask, Balear ve Katalonya özerk yönetimlerinin meclislerinde alınmış bazı kararlar bulunuyor.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan Van'daVan'a gelen ve Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası"na geçerek tarihi Akdamar Kilisesi'ni ziyeret eden Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, kilisenin sağlamlığının bu depremde de belli olduğunu söyledi. (Maalesef Akdamar'ı hala Ahtamar ya da Ağtamar yapamadık. HYETERT)

Ukrayna, Ayazovski’nin 195. Doğum yıldönümünü resmi düzeyde kutlayacak

Ukrayna, tanınmış Ermeni deniz ressamı Ivan (Hovhannes)  Ayvazovski’nin 195. Doğum yıldönümünü resmi düzeyde kutlayacak. Karar Ukrayna parlamentosu Yüksek Radasının 22 Mayıs oylamasıyla resmiyet kazandı.

Abdullah Gül: Riskli olsa da Erivan’ı ziyaret etmem doğru bir hareketti

Türkiye’den Star gazetesinin verdiği habere göre;  iyi bir liderin bazen de risk alması gerektiğini ifade eden Gül, "Benim risk alma ile ilgili, tabi uluslar arası ilişkilerde, kendimi test ettiğim bir örnek ise, Ermenistan Başbakanının daveti üzerine, Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyaret edişim oldu." dedi.

Turkey May Indict Senior Israeli Officers Over Deadly Gaza Flotilla Raid

By Rick Gladstone
A prosecutor in Turkey has prepared indictments and recommended life sentences for four senior Israeli officers over the killing of nine activists aboard a Gaza-bound aid flotilla forcibly intercepted by Israeli commandos two years ago, Turkish news services reported Wednesday.

Ermeni Soykırımından Kadın Öyküleri


Çiçek Tahaoğlu  cicek@bianet.org
Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet Konferansı'nda, Ermeni Soykırımı toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirildi. Soykırım sırasında yaşanan tecavüzlere, kadınların zorla evlendirilmesine ve Müslümanlaştırılmasına dair anlatılar konuşuldu. Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet Konferansı'nın bu günkü üçüncü oturumunda Ermeni Soykırımı toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirildi. Kalifornia Üniversitesi'nden Doris K. Melkonian, Ermeni kadın ve erkeklerin soykırıma dair cinsel şiddet anlatılarından bahsetti.

Hundreds Join in Celebration at Armenian Heritage Park


Massachusetts Armenian Leaders Attend Dedication at Armenian Heritage Park. Today Massachusetts and Armenian officials joined hundreds of attendees from the Armenian community and surrounding neighborhoods at the dedication of Armenian Heritage Park, the newest addition to the Rose Fitzgerald Kennedy Greenway.

John Haffern: Ermeni-Türk sürecinin tekrar başlayacağı yönünde büyük umutlarımız var

ABD Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin yeniden başlayacağı yönünde büyük umutlar beslemeye devam ediyor  ve Washington resmi çevreleri bu amaçla Türkiye’yle çalışamlarına devam ediyor. Açıklama bugün Özgürlük Radyosuna (RFE/RL) bir röportaj veren ABD’nin Erivan Büyükelçisi  John Haffer’dan geldi.

Serj Sarkisyan: Sadece kapalı sınırların açılmasıyla karşılıklı güvene ulaşmak mümkün

Sadece kapalı sınırların açılması, birçok alanda işbirliğinin teşvikiyle karşılıklı güvene ulaşmak mümkün. Beyanat Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİÖ) 39. Parlamenterler Asamblesine yönelik Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın mesajıyla geldi. Sarkisyan’ın mesajını Cumhurbaşkanlığı ofisi Gn. Sekreteri Vigen Sarkisyan okudu.

ՀՐԱՒԷՐ

Ոգեկոչում՝
Լեւոն Զաւէն Սիւրմէլեանի
Բանաստեղծ, երկրագործ, գրագէտ,
Ֆէրիգիւղ Շիրինօղլու Սրահ
  27 Մայիս Կիրակի ժամը՝ 17.30
                                      
                      Հանդիսութիւնը կը տեւէ 1ժամ 15 վայրկեան:

125ամեակի Կարգադիր Յանձնախումբ Ազգ. Կեդրոնական Վարժարանի

Boston'da 'soykırım' parkı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ve Diaspora Bakanı Hranus Hakobyan, Boston'da Ermeni Mirası Parkı ve 'Ermeni Soykırım Anıtı'nın resmi açılışını yaptı. Bir Ermeni gazetesinin, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden yeni aldığı bilgiye göre verdiği haberde, Massachusetts Valisi Deval Patrick, ABD Kongre Üyesi Ed Markey ve Boston Belediye Başkanı Thomas Menino'nun da resmi açılışta bulunduğu belirtildi.

“Ermenistan sınırı açılmalı”

Murat Arvas
Türk Dil Kurumu'nun “Türk Diline Hizmet Üstün Ödülü” sahibi Prof. Nerimanoğlu,  bakın neler diyor... Türkiye Ermenistan sınır kapısı açılmalı; ticaret zaten yapılıyor. Azeri veya Ermeni mafyası da yapacağını kanuni şekilde yapsın. Sınır kapalı olduğu için Gürcistan-Rusya ve İran üzerinden girip çıkıyorlar. Kapı açılırsa Türkiye sınırından girip çıkarlar, daha doğru olur. Türkiye'de 100 bine yakın Ermeni vatandaşı kaçak olarak yaşıyor ve çalışıyor. Ermenistan market ve mağazaları Türk malları ile dolu iken sınırın kapalı olması anlamsız. Bu bakımdan sınır açılmalı, çok iyi düşünülmüş bir hamle bu. O zaman Ermeni halkı at gözlüğüyle bakmayı bırakır, geçmişte yaşanmış olumsuzlukların geçmişte kalması gerektiğini düşünür.

ALPER GÖRMÜŞ'LE POLEMİK! DEVLET DEĞİŞMEDEN DEĞİŞEMEYECEK MİYİZ?

Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin'in, medyadaki gayrimüslim algısındaki değişim için devletten "medet uman", toplumdan ve medyadan "umudunu kesen" Taraf yazarı Alper Görmüş'e itirazı var.

Toprak Satışıyla Ortaya Çıkan Yeni Tehlike

Ahmet Yavuz
Midyat'a Vatikan kolonisi! Yabancılara toprak satışı, Güneydoğu'da Büyük Asur Devleti idealindeki Nasturi, Süryani ve Asurileri harekete geçirdi. Türkiye aleyhine Stokholm, İsveç, Avustralya ve 3 ABD Eyaletinde Sözde Seyfo (kılıçtan geçirme) Soykırım Anıtı diken Büyük Asur lobisinin Avrupa ülkelerinin desteğiyle Türkiye'de özellikle Antakya, Urfa ve Mardin'de toprak alımı için harekete geçtiği bildirildi. (Bu da yeni paranoya olmalı. HYETERT)

Ermenistan-ABD arasında güvenlik anlaşması

Ermenistan ile ABD arasında "Sınır Güvenliği ve Kitlesel İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesi" konusunda işbirliği anlaşması imzalandı.

Ermenistan, NATO bildirisinden rahatsız

Ermenistan NATO’nun Chicago Zirvesi bildirisinde “halkların kendi kaderini tayin hakkı” konusuna atıf yapılmamasına tepki gösterdi. Ermenistan’ı temsilen NATO zirvesine katılan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, NATO bildirisinin “üzücü” olduğunu söyledi. NATO bildirisinin 47. maddesinde NATO’nun Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini desteklediği açıklanmıştı. 

Diyasporanın Türkiye güncesiCansu ÇAMLIBEL-cansu.camlibel@hurriyet.com.tr
Hani bizim ‘diyaspora’ diye aynı sepete koyduğumuz Ermenistan dışında yaşayan Ermeniler var ya... İşte onlardan oluşan 12 kişilik bir grupla Anadolu’yu başka bir gözle keşfe çıktım. Köklerini aradıkları, önyargılarıyla yüzleştikleri bu özel yolculuk sırasında heyecan, keder, merak, keyif arasında nasıl gidip geldiklerine tanıklık ettim.Gezinin mimarı Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin tarihini yakından takip edenler için sürpriz değil. Konya doğumlu bir Türkiye Ermenisi olan ve uzunca bir süredir Nice’te yaşayan Samson Özararat. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü İş Konseyi’nin Ermenistan temsilcisi Özararat, neredeyse 20 yıldır Ankara ile Erivan arasında bir kesilip bir başlayan gizli diplomasinin baş kahramanlarından.

"Sizin ne derdiniz var Türkiye ile"

Cumhurbaşkanı Gül'den Fransız meslektaşına "soykırım" sorusu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesiyle ilgili olarak, ''Kendisine çok açık söyledim, 'Sizin ne derdiniz var Türkiye ile' dedim. 'Hangi konuda çıkar çatışmamız var, şu konuda sizin ve bizim çıkarımız çatışır, düşman gibi davranırız birbirimize, var mı böyle bir şey? Yok. Dolayısıyla, yeni bir sayfa açmak, yeni bir dönemi başlatmak yerinde' dedim'' diye konuştu.

Dünyaya ders verdi!

Amerika'da herkes onu konuşuyor. O Habertürk'e konuştu. Türk anne ve Ermeni babanın kızı Klara Yeteroğlu, sorularımızı yanıtladı...Yeteroğlu, “Daha önceleri de kompozisyonlar yazardım. Ancak ilk kez böyle bir yarışmaya katıldım. Yazının internet sitelerinde paylaşılması beni çok şaşırttı. Bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordum. Ermeni sorunu konusunda hep geçmişe dönük yorumlar yapılıyor. Benim yaşadıklarım ile yazılıp çizilenler çok farklı olduğu için bu yazıyı kaleme aldım. Çünkü olaylar yanlış yansıtılıyor. Aslında Türkiye’de Ermeni sorunu yok. Değişik nedenlerle iki taraf da birbirine düşürülüyor” diyor.

“Avar’ın iddiaları yalandan ibaret”

Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Umut Şahin, gazeteci yazar Banu Avar’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 4. Kocaeli Kitap Fuarı’nda dile getirdiği “Türkiye’de 54 bin tane ev kilisesi var” iddiasını “gerçeklerden çok uzak, provokasyon amaçlı büyük bir yalan” olarak nitelendirdi... “Avar’ın iddia ettiği gibi 54 bin ev kilisesi olduğunu kabul edersek ve her kilisede minimum 10-12 kişinin ibadet ettiğini düşünürsek ortada 540 bin ile 648 bin kişilik bir Protestan cemaatinin olması gerekir. Oysa Türkiye’deki Protestan cemaatinin sayısı 4.000 ila 5.000 kişi arasındadır. Bu da demek oluyorki bir Protestana 10 ev kilisesi düşmektedir.” dedi. (Güneş balçıkla sıvanmıyor. Er geç gerçekler ortaya çıkar. HYETERT)

AKP, gayrimüslimler, mehter

ORHAN KEMAL CENGİZ /Radikal
Bu köşede daha önce yazmıştım. Türkiye’de bütün Cumhuriyet dönemi boyunca gayrimüslimlere yönelik olarak bitmek bilmeyen bir “fait accompli” stratejisi uygulandı. Yani, sürekli oldubittilerle gayrimüslimler mülksüzleştirildi, canlarından bezdirildi ve göçertildiler. AKP hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte bu fait accompli stratejisi sona erdi ve benim “ama hakları” adını verdiğim dönem başladı. Hükümet gayrimüslimlere, yüzyıldır inkar edilen haklarının bir kısmını vermeye başladı, ancak attığı bütün adımlarda hemen her zaman bir “ama” oldu. Örneğin, ilk defa bu hükümet zamanında gayrimüslimler tarihi ibadet yerlerini kullanabilmeye başladılar. Sümela manastırı, Ahtamar kilisesi ibadete açıldı. Ama sadece yılda bir gün için… Demokrasimiz, tıpkı fetih törenlerindeki “mehteran”gibi ilerliyor: İki ileri bir geri, iki ileri bir geri…

‘Ermeni Edebiyatı Numuneleri 1913’ ve Anadolu edebiyatının bizden gizlenen değerleri! Biz hiç bir şey bilmiyoruz.

Ermeni Edebiyatı Numuneleri 1913 adlı kitap, 99 yıl sonra Aras Yayıncılık tarafından keşfedilerek yayımlandı birkaç gün önce… Kitabın 1913 baskısında görüşlerine yer verilen Osmanlı aydınlarından Süleyman Nazif şöyle diyor: “Bir Osmanlı Türk’ü ve bu toprağın evladı sıfatıyla yüzüm kızarmadan itiraf edemeyeceğim: Siz, Servet-i Fünûn’da Ermeni Edebiyatı’ndan numuneler çevirip yayımlayana kadar, ben, birçok ırkdaşım gibi, Ermeni Edebiyatı’ndan habersizdim. Bizimle aynı göğün altında yaşayan ve çalışan bir Ermeni cemaati, hem de gözü açık, hassas ve aydın bir Ermeni cemaati olduğunu biliyorum. Fakat bu ırkın ortak vicdanı, yani edebiyatının biçim ve derecesinden bihaberdim. Siz, bu takdire şayan çalışmanızla bu cehaletimi ortadan kaldırdınız. Teşekkür ederim.”

'Acaba ben hangi tarafta olmalıyım?'

"Kendimi bildim bileli bir tarafım Türk ve Müslüman, bir diğer tarafım da Ermeni ve Hıristiyan. Son yıllarda ülkemizde meydana konmak istenen bazı kavgaları ve anlaşmazlıkları görünce aklıma sorular geliyor. Neden yüzyıllarca bir arada yaşayan bu iki dost topluluk birbirine düşürülmek isteniyor? Acaba ben hangi tarafta olmalıyım? Ya da bir tarafta olmak zorunda mıyım? ...Ben annesi Türk, babası Ermeni olan biriyim. Ben bu ülkede Ermeni okulunda okuyup, kilisede ibadetimi yapabiliyorum… Yıllar önce ne yaşandığını düşünmek ya da o günlerde yaşanan kötü olayların sonuçlarını bize çektirmek isteyenlerden bıktım artık. Bizi kendi halimize bırakmalarını ve dostça yaşamlarımıza müdahale etmemelerini istiyorum." ( Klara bir ilk değil.Sorunları yok kabul edip, diasporayı suçlayıp, birleri karıştığı için sorunlar yaşandığını, sorunların çözülmediğini düşünenler çoğalıyor. HYETERT)

"En Fazla Ev Kilise İzmit'te Var"

Banu Avar söyleşisinde Amerikan emperyalizminin dini kullanarak gerçekleştirdiği çabalar hakkındaki görüşlerini dile getirerek özellikle bu konuda İzmit'i uyardı. Avar, Türkiye'de 54 binin üzerinde ev kilisesi olduğunu kaydederek, "Hepimizi Protestanlaştırmaya çalışıyorlar. Bu ev kiliselerinin en büyük bölümü İzmit'te. İzmit bu konuda pilot bölge seçilmiş. Feci yayıldılar" şeklinde konuştu. (Banu Hanım, bu Hıristiyan fobisi değil ise paranoya olmalı. Türkiye’de Hıristiyan nüfus hala binde iki seviyesinde. Kim kimi aldatıyor? HYETERT)

Bahçeli'den Ermeni Lobisine "Salon" Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Belçika'da partisine kurultay için salon verilmesini engellediğini iddia ettiği Ermeni lobisine yüklendi. Kendileri hakkında "faşist " suçlamalarında bulunan Ermeni diasporasına da "aynaya bakın" diyerek seslenen Bahçeli, "Irkçının kim olduğunu yüz hatlarını merak ediyorsa aynanın karşısına geçmeli ve baştan ayağa kendisine acele yoldan bakmalıdır" diye konuştu.

Ermenistan temsilcisi Türkiye’de yapılan güzellik yarışmasında ″Miss Cazibe″ seçildi

Türkiye’nin Muğla ili Bodrum beldesinde gerçekleştirilen Miss World League o Beauty and Fashion-2012 Yarışması galipleri belli oldu. Miss World League Of Beauty and Fashion 2012-nin birincisi Slovakya temsilcisi oldu. Slovakya güzeli 10 günlük tatil ve takı ödülü kazanırken, yarışmanın ikincisi ve üçüncüsü 7 günlük seyahat ödülleri kazandılar. Yarışmada ikinciliği Belarusya, üçüncülüğü Brezilya, dördüncülüğü Portekiz, beşinciliği Kazakistan temsilcileri kazandılar. 23 yaşınadki Ermenistan tesilcisi Ani Jarahyan ″Miss Cazibe″ seçildi ve «Miss 7 Kıta» yarışmasına katılım hakkı kazandı.

Maraş’tan Uruguay’a ERMENİ TEHCİRİ

İsmet Kayhan - M. A. Doğan / Anf
Soykırımı yaşayan son Ermenilerden Anna ve Uruguay’daki 15 bine yakın diğer Ermeni, tehcir serüvenini anlattılar. Yakılan evler, karnı deşilen genç kadınlar, ardından Halep, Beyrut, Kudüs, Arjantin, Meksika ve Uruguay’da son bulan Maraşlı Ermenilerin hikayesi, romanları aratmıyor.

Fransa vazgeçmiyor, kriz kapıda

Cumhurbaşkanı değişti ama Fransa'nın 'soykırım' ısrarı değişmedi… Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Ermeni ajansı 'Armenpress'e yaptığı açıklamada Fransa Anayasa Konseyi'nden dönen Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın sadece Türklere değil, bu gerçeği reddeden herkese yönelik olduğunu söyledi. Büyükelçi Bili, "Cumhurbaşkanı Hollande bu konuda Fransız Anayasası'na tamamen uygun yeni bir proje önerecek" diye konuştu.

İsa’nın hakkı İsa’ya verildi...

Ruhani varlıklar adına kayıtlı olduğu belirlenen 51 taşınmaz azınlık vakıflarına iade edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, azınlık vakıflarına ait taşınmazların iadesi sürecinde, “Hz. İsa”, “Hz. Meryem” ve “Azizler” gibi ruhani varlıklar üzerine kayıtlı tapuların 51’inin cemaat vakıfları adına tescil edildiğini açıkladı… AKP iktidarında cemaat vakıflarının taşınmaz iadesi için başvuru sayısı 2 bin 767 olarak belirlendi.

Public Meeting


Gedikpaşa Kilisesi’ne valilikten uyarı

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’nden alınan bilgiye göre geçtiğimiz hafta içinde kilisede Pastör Kirkor Ağabaloğlu’nun ofis olarak kullandığı bölüme gelen iki valilik görevlisi, Baloğlu’nu kilisenin alt katında Ermenistan’dan Türkiye’ye çalışmaya gelen ailelerin çocuklarına yönelik olarak düzenlenen eğitim faaliyetlerinin durdurulması konusunda sert şekilde uyardı. Kilise yöneticileri uyarıyı “aba altından sopa göstermek” olarak nitelendirdi.