Etiketler

Flash... Flash... Surp Pırgiç’e Arsasının bir bölümü, bir imalathane ve bir Dükkan İade Edildi

Vakıflar: Kilise’nin
Okan KONURALP /Hürriyet
İstanbul’un en değerli yerlerinden biri olan 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na iade edildi. Vakıflar Meclisi’nin kararıyla cemaat mallarının iadesi sürecinin, yüzölçümü bakımından en büyük iadesi gerçekleşmiş oldu... Meclis’in iade kararları arasında Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi’nin karşısında bulunan 4 bin 632 metrekarelik arsa da yer aldı. Fatih bölgesinde 1576 metrekarelik bir imalathane ve Kapalıçarşı’nın içinde bulunan büyük zafer han’daki 17,5 metrekarelik bir dükkân hastane vakfı adına tescil edildi. (Bu sonucun alınmasında çok önemli bir rol oynayan Hastane yönetimini ve bu konuda yardımını esirgemeyen Vakiflar meclisi üyesi Laki Vingas'ı kutluyoruz. HYETERT)

Nüfus, İttihatçılık ve Ermeni soykırımı

Halil BERKTAY/Taraf GAZETESİ
19. yüzyılda Balkanlarda demografi rakip milliyetçiliklerin mücadelesinde politik bir kozdu; hemen herkes nüfus sayımları ve istatistikleriyle oynuyor, şu veya bu bölgede kendini tek veya çoğunluk, ötekileri ise yok veya azınlık göstermeye çalışıyordu. Tabii bu, pratikte çoğalma (veya başkalarını azaltma) çabalarını da beraberinde getirmekteydi. Kimi daha “masum,” kimi daha vahşi olabiliyordu bu önlemlerin... Fuat Dündar ise doktora tezinde İttihat ve Terakki’nin nüfus politikasını bir bütün olarak inceleyip, 1915 dahil pek çok şeyi bu “demografik mühendislik” zihniyeti ve “Anadolu’yu Türkleştirme” projesine oturtmuş bulunuyor… Kimbilir kaç kere söyledim; kimse bana Türk milliyetçiliğinin ırkçı olmadığı masalını tekrarlamaya kalkmasın. Ömer Seyfeddin ve kuşağı, sadece “büyük” değil aynı zamanda “saf” bir nüfus arayışını Avrupa proto-faşist düşüncesinden Türkiye’ye taşıdılar.

Primate Departs to Holy Etchmiadzin

At the invitation of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian departed to Holy Etchmiadzin on June 20, 2012. By the Grace of God, Archbishop Derderian will return to Los Angeles on June 27, 2012.

Arsa da iade edildi!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Zeytinburnu’nda bulunan Surp Pırgiç Hastanesi’ne ait, hastane karşısında bulunan 48 bin 491 metrekarelik arsanın yüzde 10’luk kısmını iade etti. 1974 yılında, Vakıflar’a devredilen arsanın yüzde 90’ı Zeytinburnu Belediyesi tarafından 50 bin liraya aynı yıl satın alınmıştı. Arsanın tamamını geri alabilmek için girişimlerini sürdüreceklerini belirten Hastane Vakfı yetkilileri, şimdilik sadece 4 bin 632 metrekarelik bölümü alabildiklerini belirtti.

Ermenistan dönüşü

Murat BELGE /Taraf GAZETESİ
Ermenistan’a son gidişlerimde buranın hep biraz daha toparlanmış, eksiğini gediğini kapatmaya başlamış olduğunu görüyorum. Görünce de seviniyorum, çünkü Ermeni halkını sevdiğimin bir gizlisi saklısı yok.... Bütün dünyanın bilincinde yer alan bir sorun bu. Kimsenin unutmasını da beklemeyin. Tamam, bir yanda üç milyon, bir yanda yetmiş milyon olduğu için stratejik konuların öncelikli olduğu durumlarda Türkiye’nin avantajları devam edecek. Bilemem, daha kaç kere, ABD’nin Başkanı olan kişi Congress’e “Şimdilik yapmayın” diye ricada bulunacak ve daha kaç kere Congress Başkan’ın ricasına uymak gereğini duyacak. Bu yasa geçtiğinde de ki çok uzamadan olacağı belli ABD bize savaş açmayacak herhalde. Ama durum pek parlak olmayacak. Şimdiye kadar geçmemesinin tek sebebinin de “reel-politik” olduğunu bilmeyen yok. Bu yıl da Congress’ten geçmemişse, kimse, “Ha, Türkler bu yıl da Ermenileri öldürmemişler” demiyor, demeyecek.

Ek iddianame kabul edildi: Zirve katliamı darbe eylemi

Eşref Akgün/ Malatya  
Zirve katliamı davasını gören Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği ek iddianamede emekli Org. Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil 'terör örgütü yöneticiliği' ile suçlanıyor. Cinayetin 'darbe eylemi olarak' görüldüğü iddianamede, katliama ilişkin çarpıcı iddialar yer alıyor.

Vakıflar Meclisi, azınlık vakıflarına ait 4 taşınmazın iadesini kararlaştırdı

Ferhat Demircan
Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Vakıflar Meclisi, azınlık vakıflarına ait 4 taşınmazın iadesini kararlaştırdı.,, Meclis, Kuzguncuk Aya Pandeleimon Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'nın bir arsa ve bir mezarlık, Kandilli Metamorfosis Hazreti İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'nın bir arazi, Ayazma ile Kadıköy Surp Takavor Ermeni Kilisesi Aramyan Uncuyan Mektebi ve Mezarlığı Vakfı'nın talep ettiği bir mezarlığın iadesini uygun buldu.

MARAL Müzik ve Dans Topluluğu / MARAL Song and Dance Ensemble

E.O.Y.D MARAL MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU 04-11 Temmuz 2012 tarihleri arasında Yerevan'da gerçekleşecek olan MEG ASK MEG MSHAGOUYT festivaline katılıyor.

“Hain” soruya suç duyurusu

Fırat Alkaç
İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin liseye geçişini düzenleyen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Sosyal Bilgiler testinde, Ermeni ve Rumları “hain” olarak niteleyen ayrımcı ve ırkçı bir soru sorulduğu belirtildi… “Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra yurdumuzun işgal edilmesi karşısında İstanbul Hükümeti sessiz ve kayıtsız kaldı. Yüzyıllarca Türklerle beraber huzurlu ve güvenli bir yaşam sürdüren bazı Rum ve Ermeniler de işgalcilerle işbirliği yaptılar. Bu durum karşısında Türk milleti nasıl bir tepki göstermiştir” denildi. Tartışma yaratan soru üzerine Dr. Serdar Kaya, Üsküdar Adliyesi’ne giderek Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şikayetçi oldu.

Ermenilerin kayıp altınları bulundu

I.Dünya Savaşı'nda Anadolu'dan göç eden ve tehcire uğrayan Ermenilere ait olduğu belirtilen 5 milyon Osmanlı altın ı değerindeki kayıp paranın sırrı çözüldü. Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Emval-i Metruke Komisyonu'na ait belgeler üzerinde yaptığı iki yıllık araştırma sonucunda bugünkü değeriyle 1 milyar 300 milyon sterlin olan Osmanlı altınına I. Dünya Savaşı'nın galip devletlerince el konulduğu ortaya çıktı. Savaş tazminatı olarak paraya el koydukları anlaşılan İngiltere 'nin bir grup Britanya vatandaşı Kanadalı Ermeni'ye bu paradan ödeme bile yaptığı belirlendi.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu Galatasaray Ödülü'nün Sahibi Oldu

Türkiye’nin bilim, teknoloji, sanat ve kültür alanlarında yetiştirdiği kişilere destek vermek amacıyla hayata geçirilen Galatasaray Ödülü, dün akşam Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirilen törenle sahibine takdim edildi. 2011 yılında “ekonomi” dalında verilmesi öngörülen Galatasaray Ödülü’nün ilk sahibi dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu oldu.

Israel Has One Good Reason For Recognizing the Armenian Genocide

By Harut Sassounian / Publisher California Courier
Israel’s Parliament — the Knesset — held “an historic session” on June 12, during which “seven different political parties overwhelmingly endorsed recognition of the Armenian Genocide,” according to Dr. Israel Charny, Executive Director of the Institute on the Holocaust and Genocide in Jerusalem. He cautiously predicted that the Knesset would complete its legislative procedures leading to recognition of the Armenian Genocide.

Ermeni yazarların 'biz'den hikayeleri

Sami Akbıyık
Bu topraklarda yetişmiş Ermeni edebiyatçıların yaklaşık yüz yıl önce Servet-i Fünun döneminde kaleme aldığı hikayeler günümüz Türkçesine çevrilerek Türk okuyucularının beğenisine sunuldu. Ermeni Edebiyatı Numuneleri, hem o dönemi hem de Ermeni halkının sosyal yapıdaki konumunu, yaşantılarını ve karşılaştıkları zorluklarını anlatan önemli bir kitap.

St. Gregory and the Discovery of his Relics

This Saturday the Armenian Church observes one of the occasions associated with its patron saint, Gregory the Illuminator. The Feast of the Discovery of St. Gregory’s Relics takes us to the end of the saint’s life, and reminds us how his memory inspired subsequent generations.

Tufan mı bekliyor insanlık?

Yaşadığımız dünyada insanların ne olacağı hiç belli değil, bu tüm yaşayan canlı varlıklar içinde geçerlidir. 'Bir insan ne oldum dememeli, ne olacağım demeli! lafı ne kadar doğru değil mi dostlar?

Hristiyan domates! Selefiler uyarıyor!

Selefi hareket içinde yer alan Mısır İslami Halk Birliği, Facebook sayfasında yayınladığı bir mesajla domatesi Hristiyan ilan etti. Ortadan ikiye ayrılmış bir domates fotoğrafının yer aldığı sayfada şunlar yazıldı: "Domates yemek haramdır çünkü domates Hıristiyandır. Domates Allah'a değil, Teslis'e (Hıristiyanlık'taki Baba-Oğul-Kutsal Ruh üçlemesi) şükreder." (Değerli okurlar, bu çok önemli bir haber (!). Bunlar yakında hıyara da bir din bulurlar:) HYETERT)

ABD'li efsane muslukçudan 'soykırım' bombası

ABD’de 2008 yılı seçimlerinde Barack Obama’ya rakip olmasıyla tanınan, ‘Muslukçu Joe’ lakaplı Samuel Wurzelbacher, Ohio eyalet seçimleri için hazırladığı kampanya videosunda silah kontrolünün Holokost’a ve ‘Ermeni soykırımı’na neden olduğunu öne sürdü… Videoda Wurzelbacher bir silahı doldurup meyve sebzelere ateş ederken, arka planda “1911 yılında Türkiye silah kontrolü uygulamaya başladı. 1915-1917 yılları arasında 1.5 milyon Ermeni yok edildi; kendilerini savunamadılar. Almanya 1939’da silah kontrolü uygulamaya başladı. 1939-1945 yılları arasında 6 milyon Yahudi ve başka uluslardan 7 milyon kişi yok edildi; kendilerini savunamadılar” sözleri duyuluyor.

Ermenice Kursuna Katılanlara Sertifika

Diyarbakır Sur Belediyesi'nin açtığı Ermenice dil kursu sona erdi. Kursta başarılı olan 27 kişiye sertifikaları düzenlenen törenle verildi.Sur Kültür Evi'nde düzenlenen törende konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, törene katılanları Türkçe, Kürtçe ve Ermenice "Hoş geldiniz" diyerek selamladı.''Bizimki denizde bir damladır. Bu tarihsel borcumuzun ödemesinin küçücük bir payıdır. Biz daha borcumuzu ödemeye devam edeceğiz. Ermeni Kilisesi'nin restorasyonunu yapıyoruz'' diyen Demirbaş, farklı din, dil ve kültürlerin eşitçe yaşamasını istediklerini söyledi.

Sarkozy gitti yaptırım bitti

Bir televizyona açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Hollande'ın Erdoğan ile yaptığı görüşmede geçmiş dönemde yaşanan sıkıntıları aşma iradesinde olduğuna dair mesajlar verdiğini belirterek, "Sayın Başbakan, Sayın Hollande ile yapılan görüşme sorasında gerekli talimatları verdiler. Bu yaptırımlar Fransa'nın bu yeni tutumu dolayısıyla gündemden düşecektir" dedi.

Bölge Siyasetine Yön Veren Coğrafya: Hazar Havzası

Trans-Kafkasya ve Hazar Havzası bölgeleri Soğuk Savaş’ın bitişi ve Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Batı’nın iştahını kabartan sahalardan biri olmuştur… Hazar havzası petrol ve doğal gaz gibi stratejik enerji kaynaklarının güvenle Batı pazarına ulaştırılması için öngörülen önlemlerin derhal alınması gereken coğrafyalardan biridir. Lakin Dağlık-Karabağ meselesi Azerbaycan lehine sonuçlanmadığı, İran’ın Azerbaycan’ı toprak bütünlüğünü tehdit eder bir ülke olarak görmediği ve Ermenistan ile Türkiye arasında barış köprüsü tesisi edilemediği sürece bu jeopolitik öneme haiz bölgenin istikrar ve barışla kucaklaşması mümkün değildir.

Anıtlı'ya din adamı isteniyor

Mardin’in Midyat İlçesi Anıtlı Köyü’nde bulunan ve Süryani Ortodoksların ilk manastırı olarak bilinen Meryem Ana Manastırı’nda (Anıtlı), gönüllü din adamının 4 yıl önce göç etmesi üzerine kilisede ayin yönetecek kimse kalmadı. Köydeki Süryani vatandaşlar, Mardin Metropolitliği’nden kiliselerine bir din adamı atanmasını istediklerini ama yanıt alamadıklarını söyledi.

Davutoğlu'na 'vakıf' sorusu

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, TBMM Başkanlığı’na, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “Bulgaristan ve Yunanistan gibi Balkan devletlerindeki Türk vakıflarına ait taşınmazlar ve vakıf eserleri adı geçen ülkelerde yaşayan Türk azınlık mensuplarına iade edilmezken ülkemizdeki Hıristiyan azınlıklara ait cemaat vakıflarına ait taşınmazların ilgili vakıflara iade edilmesi karşılıklılık ilkesine uygun mudur?” diye sordu. (CHP’nin değişmeyen İttihat ve Terakki zihniyeti işte bu. Ne yazık ki milletvekili karşılıklılık ilkesinin  vatandaşlara uygulanamayacağını bile bilmiyor. HYETERT)

Avrupa Parlamentosu’nda Karabağ Sorunu Tartışıldı:Ermenistan Rusya'nın desteği ile Karabağ'ı elinde tutuyor

Avrupa Parlamentosu’nda, AP Savunma ve Güvenlik Komitesi tarafından “Dağlık Karabağ’da Güvenlik Durumu” başlıklı bir seminer (20 Haziran) düzenlendi. King’s College London’dan Tracey German, Polonya Doğu Araştırmaları Merkezi’nden Adam Eberhardt, AB Güney Kafkaslar Özel Temsilcisi Philippe Lefort’un konuşmacı olarak katıldığı ve birçok parlamenterin de hazır bulunduğu toplantıyı ABHaber de yakından izledi. Toplantıya katılanlar Ermensitan'ın Rusya güdümünde olduğunu bir anlamda Moskova'nın arka bahçesi yorumunda bulunmaları dikkat çekti.

Charles Aznavour Şanghay’lı Ermenilerle buluştu

19 Haziran’da Ermenistan’ın Çin Büyükelçiliği girişimiyle Aznavour’un Şanghay’lı Ermenilerle buluşması düzenlendi. Elçi Armen Sarkisyan, konuğa buluşmaya katılım için gelen 20 genç Ermeniyi takdim etti. Buluşa katılımcıları Aznavour’a farklı sorular sordular.

Türk-Gürcü Enerji Ortaklığında Ermeni Faktörü

Ankara ile Tiflis, Gürcistan′ın Ermenilerin yoğun yaşadıkları Ahılkelek bölgesinde Kura Nehri üzerinde hidroelektrik santrali kurmak için anlaşalı baya zaman oldu. İki ülkenin aslında nükleer santral inşa etmek için gizlice anlaştıklarını iddia eden Ermeniler tedirgin. Türkiye, Gürcistan'la enerjide dev ortaklığın ilk adımını çoktan attı bile. Ankara ile Tiflis, enerji konusunda önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ermeni Mezarlığında Yıkılan Bölümün Yapımına Başlandı

Malatya Belediyesi tarafından 2 Şubat'ta yanlışlıkla yıkıldığı açıklanan Ermeni Mezarlığı'ndaki son dua ve gasilhanenin yapımına yeniden başlandı.

Şişli Spor Kulübü Yaz OkuluSoykırım kurbanları mirasçılarına verilecek tazminatlarda ödeme meblağı yeniden hesaplanacak

Mahkeme konuyu inceledikten sonra ödemelerin yeniden hesaplanması talimatını verdi. Ancak bu sadece tazminat ödeme karı alınan kişiler çerçevesinde geçerli. Sonuçta yaklaşık 2.176.587 milyon dolar 100 davacı arasında tekrar paylaştırılacak. Avukat Yeghiayan, komisyonun başvurularını reddetiği kişilere ilişkin talepleri tekrar değerlendirmeyeceği bilgisini de verdi.

Kızıltepe’deki Ermeni Höyüğü, apartman için yok ediliyor!

Mardin Kızıltepe'de Ermeni Höyüğü olarak bilinen bölgedeki tarihi kalıntılardan birçoğu, apartman ve inşaat çalışmalarının ardından yok edildi… Radikal gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, Arkeolog Nezih Başgelen, Güneydoğu gezisi sırasında Mardin Kızıltepe’de prehistorik döneme kadar giden tarihi höyüğün tahrip edildiğini tespit etti. Gizli gizli fotoğraflar çekti. Sonra da bunu bir yazı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ’na bildirdi.

Diyarbakır Kitap Fuarı I

Leon Eraslan  / leon_erarslan@yahoo.com
Dedem veteriner hekim olarak 1916 da birinci kanal harekâtına katılmıştı. Aradan yirmi beş sene geçtikten sonra bu kez yüzbaşı olarak Diyarbakır’da askerliğe çağrıldı. Bu nedenle benim için Diyarbakır’a gitmek onun gözleri ile gördüklerini bir de benim görüp onun hissetliklerini yaşayabilmekti. Hazır Birzamanlar Yayımcılık davet etmişken, hem S. Giragos Kilisesini görür, hem de şu Kaburga Dolması’nı tadardım.

4+4+4 Eğitim Sistemi /Murat Bebiroğlu

Murat Bebiroğlu
Sevgili Okurlar, eğer bir değişiklik olmazsa 4+4+4 bu yıl bizim okullarımızda da uygulanacak. Zorunlu eğitim 12 yıl olacak. Bizim açımızdan 4+4+4 sistemi iyi mi? Tabi eğitimle ilgili olarak bir şey söyleyemem. Onu eğitimcilerimiz bilecektir. Ben konuya başka açılardan ele almak istiyorum.

Kars'ta Ermeni - Türk İş Konferansı

III. Ermeni-Türk İş Konferansı çalışmaları sona erdi. 5 Haziran’da başlayan konferans çerçevesinde Ermeni ve Türk işadamları aktif temaslarda bulunuldu. Konferans çerçevesinde kimi Ermeni ve Türk işadamları işbirliği yönünde ön mutabakatlara vardılar. Buluşmalarda, taraflara ortak işletmeler kurulmasında destek ve hukuki danışmanlık öneren Ermeni ve Türk İşadamları Bilgi ve Destek Merkezi (ICE) de hazır bulundu. 

Türkiye'ye 'İnsan Hakları Kurumu' Eleştirisi

İnsan Hakları Gözlem örgütü hükümete, Meclis’e sunduğu Türkiye İnsan Hakları Kurumu yasa tasarısını geri çekmesi çağrısında bulundu. New York merkezli örgüt, halen TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeyi bekleyen yasa tasarısında öngörülen kurumun hükümetten bağımsız ve tarafsız olamayacağını savundu.TİHK olarak bilinen kurumun oluşturulmasıyla ilgili tasarı son olarak 13 Haziran’da Meclis İnsan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

«Haypost» Ermeni Matbuatının 500. Yılı vesilesiyle tabaka ve pulları tedavüle soktu

Ermenistan Tarih Müzesinde bugün 19 Haziran’da Surp Mesrop Maştots’a ithaf edilen tabakanın resmen tedavüle girmesi töreni gerçekleştirildi. Surp Mesrop Maştots’a ithaf edilen tabakada, Ana Taht Aizz Etchmiatsin’de muhafaza edilen Grigor Khanjyan’ın meşhur goblenindeki resim tasvir edilmekte.

Anania Şiragatzi'nin Doğumunun 1400. Yıldönümü

Orta çağın ünlü Ermeni bilim adamı Anania Şiragatzi'nin doğum tarihi kesin olmamakla birlikte 610-612 tariheri arasında Ermenistan'ın Şirak bölgesinde Avan köyünde doğduğu söylenir.

Rum Ortodoks Kilisesi'ne yapılan ayıba artık son verelim

Amberin Zaman / azaman.htgazete.com.tr
Heybeliada'da pazar günü yangın çıktığını ve alevlerin Aziz Spiridon Rum Ortodoks Kilisesi Manastırı'nın bahçesine kadar ulaştığını ilk duyduğumda ne yalan söyleyeyim aklıma hemen sabotaj ihtimali geldi. Çünkü "Açıldı, açılacak" sözleriyle artık Ekümenik Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'u alenen isyan noktasına getiren Ruhban Okulu Heybeliada'da bulunuyor. Ve dün Patrikhane'nin himayesinde Ruhban Okulu'nda dünyaca ünlü bilim, işadamları ve gazetecilerin bir araya geleceği "çevre ve din" temalı iki günlük sempozyum start alacaktı. 

Kurtuluş Savaşı masalı ve kahramanı

Serdar Kaya
Milli tarih, milli masal.Tarih bilimi, (en azından somut seviyede) geçmişteki olayların neden yaşandığını anlamaya ve açıklamaya çalışmak için var. Bunu yapabilmek ise, her şeyi tarafsız bir bakışla ele almayı gerektiriyor. Ancak Türk milli eğitim sisteminin Milli Tarih müfredatına baktığımızda, çok daha farklı bir anlayışla karşılaşıyoruz. Bu anlayış, “Türk milleti”ni merkeze koyuyor ve “dostu düşmanı tanımak”, “geçmişteki hataları tekrar etmemek” gibi militer amaçlardan söz ediyor. Amaçlar baştan bir kez bu şekilde belirlenince, neticede öğretilen ve öğrenilen şey de tarih olmuyor. Yapılan, homojen bir Türk milleti kurgulamak ve bu kurgu üzerinden Türkler (iyiler) ile diğerleri (kötüler) arasında yaşanan savaş ve mücadelelere dair bir anlatı sunmak.

İstanbul'dan Erivan'a Sinema, Hayal, Geçmiş ve Gelecek

Övgü GÖKÇE
Tatlı Karmaşa konferansı hem sinema araştırmaları açısından hem de iki ülke sinemasının ve kültürünün birbirleri için bilinmeyen, "saklı" yönlerinin kayda geçirilmesi açısından önemli bir adım. Tatlı Karmaşa-Tatlı 60'lar (Sweet Confusion-Sweet 60s) konferansı, Türkiye ve Ermenistan sinemalarının 60'lı yıllarına odaklanan, film gösterimleri ve konuşmalardan oluşan karşılaştırmalı bir çalışma... İstanbul ve Erivan'da peş peşe seyirciyle buluşan Tatlı Karmaşa-Tatlı 60'lar programının ilki 17-19 Mayıs tarihlerinde SALT Galata'da, ikincisi ise geçtiğimiz hafta 11-13 Haziran'da Erivan Nairi Sineması'nda yapıldı. Türkiye'den Anadolu Kültür ve Ermenistan'dan AICA'nın ortak organizasyonu olan konferans, Eurasia ve Tranzit desteği ve Ermenistan Ulusal Sinema Merkezi ve Ermenistan Türkiye Sinema Platformu'nun işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Ruhban Okulu neden açılmalı?


Fatih Çekirge
Ortaya bir tek anlam çıkıyor:“Yasakçılığın utanç verici gizli belgesi!”İl Milli Eğitim Müdürü göndermiş: Falanca yasa nedeniyle siz de o kapsama girdiğinizden okulunuz kapatılmıştır.”Yıl 1971...Kapatılan okulun adı Heybeliada Ruhban Okulu. Pazar günü orada Patrik Bartholomeos’u dinledik. Dün onun sözlerini aktardım. “Artık nefesimiz kesiliyor” demişti. 11 yıl hizmet ettiği okulun 40 yıldır kapalı kalması sabırları çatlatmış belli ki... Tavuklarını, eşeğini, kuşlarını, muazzam kitaplığını bize anlatırken dedim ki...“Ruhban okulu açılmalı.” İki değerli hukukçu, Hüseyin ve Kezban Hatemi’ler bütün yasal gerekçelerini detaylarıyla en ince ayrıntısına kadar anlattılar. Oradan da anlaşılıyor ki... Okul yasal olarak açık.Ama siyasi olarak kapalı.

Ermenistan'daki Rus üssüne takviye


Rusya'nın Güney Askeri Bölge Komutanlığı Sözcüsü İgor Gorbul, Rusya-Ermenistan arasında imzalanan ve Gümrü'deki Rus askeri üssünün kullanım süresini 2044 yılına kadar uzatan anlaşmada yer alan Rus asker sayısının, 2012 sonuna kadar iki katına çıkartılacağını açıkladı.

Leaders Call for End to Armenia-Azerbaijan War


By David M. Herszenhorn
The presidents of the United States, Russia and France issued a joint statement on Monday calling for a peaceful settlement to the more than 20-year war between Armenia and Azerbaijan over the disputed territory of Nagorno-Karabakh.

Fransız senatörden Hollande'a uyarı


Fransız senatör Jacques Mezard, bir televizyon programında yaptığı konuşmada Hollande'ın sözde Ermeni soykırımına ceza yasa tasarısını senatodan geçirmeye çalışması durumunda akıbetin aynı olacağını söyledi.

Bariş İçin Daha Kaç İnsanin Ölmesini Bekliyoruz?

Resmî makamların yapmış olduğu açıklamaya göre, 19 Haziran 2012 sabahı (bugün) Hakkari ili Dağlıca kesimindeki silahlı çatışmalarda, 8 asker ve 7 militan yaşamını yitirmiş; 16 asker de yaralanmıştır. İnsanların yaşamlarını yitirmesinden dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralıların bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz.
Toplum olarak bizlerin akıl tutulması içinde yaşamamızı zorlayanlara karşı isyan ediyoruz. 

Acının, Gözyaşının Ülkesi Mardin’de Süryani Halkı Kürtaj Ediliyor


Zeynep Tozduman
18.06.2012 günü yargıtayın Mardin’deki Mor Gabriel davası ile ilgili son kararı “SÜRYANİLERİ İŞGALCİ” buldukları haberleriyle, bir kez daha hukuka olan güven yıkılmıştır.

Dünya'dan Türkiye'ye Uyarı

We worry about and protest the existence of the barriers on freedom of expression in Turkey and the cases, arrest and imprisonment of journalists, writers, publishers, academia, students, artists, unionists, politicians and anybody who express their ideas in non violent ways.

"Trying to Understand Turkey"


The Civilitas Foundation cordially invites you to a public discussion on
"Trying to Understand Turkey"
The guest is
Murat Belge
Helsinki Committee,
Bilgi University, Istanbul
Discussion is moderated by
Salpi Ghazarian
Director of the Civilitas Foundation
The event will take place at
the Golden Tulip Hotel Yerevan, Rossini Hall,
on Wednesday, June 20 at 2 p.m.


To confirm your participation,
please call 010 500-119.
Number of places is limited.
Սիվիլիթաս հիմնադրամը հրավիրում է քննարկման  
"Փորձենք հասկանալ Թուրքիան"
Քննարկման հյուրն է
Մուրատ Բելգեն
Հելիսինկի Կոմիտե,
Բիլգի համալսարան, Ստամբուլ
Քննարկումը կվարի
Սիվիլիթաս հիմնադրամի տնօրեն
Սալբի Ղազարյանը
Միջոցառումը տեղի կունենա
հունիսի 20-ին, ժամը 14:00-ին
Երևան հյուրանոցի Ռոսինի սրահում:

Մասնակցությունը միայն նախնական գրանցումով՝ 010 500 119:

Կտրամադրվի համաժամանակյա թարգմանություն:
Տեղերը սահմանափակ են:

Karabağ sorunu masaya yatırıldı

Azerbaycan Dışişleri Bakanları Elmar Memmedyarov ve Ermenistan mevkidaşı Edvard Nalbantyan bugün Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. AGİT Minsk Grubu eş başkanlarından Fransa adına Jak For ve Rusya adına Igor Popov da toplantıda hazır bulundu. Görüşmede, Dağlık Karabağ probleminin çözümü adına eş başkanlardan ABD'nin teklif paketinin müzakere edildiği belirtildi.

Zirve davası 3 Eylül'e ertelendi

Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili, 6'sı tutuklu 9 sanığın Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı dava, ek iddianame hazırlandığı gerekçesiyle 3 Eylül'e ertelendi.

Ayrılıkçı Dağlık Karabağ’da Devlet Başkanlığı Seçimleri: Olmayan Demokrasi Sınavı

Ayrılıkçı Dağlık Karabağ rejimi parlamentosunun 29 Mart 2012’de yapılan toplantısında devlet başkanlığı seçimlerinin 19 Temmuz’da yapılmasına karar verilmişti… Merkez Seçim Kurulunun (MSK) verdiği bilgiye göre, sözde devlet başkanlığı seçimleri maratonuna dört aday katılacaktır:-Bako Saakyan, ayrılıkçı rejimin şimdiki Devlet Başkanı;-Vitali Balasanyan, ayrılıkçı rejimin parlamento üyesi;-Arkadi Soğomonyan, Ermenistan Tarımcılık Üniversitesi Hankendi Bölümü Rektör Yardımcısı; -Valeri Haçatıryan, işsiz.

Hükümet, Ermeni meselesinde önemli bir kararın arifesinde

Murat Bardakçı
Başbakanlık, Ermeni meselesi ile ilgili olarak şimdiye kadar yapılan uygulamaların tamamını rafa kaldıran çok önemli bir karar almış: Soykırım iddialarına karşı bundan böyle tek bir merkezden karşılık verilecekmiş...  Kurulacak yeni birimin karşılaşacağı en büyük engel, önlerine sık sık çıkacak olan "kraldan fazla kralcı" zihniyettir. Yurtdışındaki akademik çevreler tarafından ciddiye alınmış tek bir yayını olmayan, kendimizi kendimize karşı medhetme hastalığından bir türlü kurtulamayan, "Biz kesmedik, onlar kesti" mantığını hala terkedemeyen ve çok daha önemlisi, 1915 olaylarını "ceset sayma" seviyesine indirmenin sıradan bir ucuzluk ve her iki taraf için de utanç verici bir iş olduğunu farke demeyen bu zihniyet devre dışı bırakılmadığı takdirde, Türkiye'nin başı bundan üç sene sonra şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla ağrıyacaktır!

Sabrımız da Nefesimiz de Tükendi

Ezgi Başaran
Patrik Bartholomeos, Ruhban Okulu konusunda artık isyan ediyor “40 Yıldır Din Adamı Yetiştiremiyoruz, Yunanistan’dan mı getirtelim?” “Ruhban Okulu’nun açılmaması, sadece Rum cemaatine yapılan bir haksızlık değil, ‘En hakiki mürşit ilimdir’ diyen Atatürk’ün ilkelerine de aykırıdır. Hükümetimiz okulun açılacağına dair bize defalarca ümit verdi. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik sözler verdi. Şimdi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hukuki çeşitli sorunlar olduğunu, yeni anayasada yapılacak düzenlemelerle bunların aşılabileceğini söylüyor. Fakat biz artık yazılı bir teminat almadan boş ümitlere kapılmamayı öğrendik. İnanmak ve ümit etmek istiyoruz ama tecrübelerimiz bizde bu hislerin oluşmasını engelliyor. Bu okul 1972’de kapatıldığından beri 40 yıl geçti. Artık hem sabrımız hem de nefesimiz tükenmiş vaziyette.

Berlin'den Türkiye'ye çağrı

Federal Alman Meclisi, Türkiye'ye çağrıda bulunarak, dinsel özgürlüklere saygı göstermesini ve 1600 yıllık Mor Gabriel Manastırı'nı korumasını istedi… Tasarıda, Türkiye'de gayrimüslim azınlıkların özgürlüklerinin uzun süre sınırlı kaldığını, son yıllarda “bazı küçük ilerlemeler” sağlanmasına karşın, Türkiye'nin bu alandaki uygulamalarının “AB standartlarını karşılamadığı” vurgulandı.

İnkar tasarısının mimarı yeniden mecliste

Fransa'da gerçekleşen milletvekili seçimlerinin ikinci turunda Halk Hareket Birliği (UMP) milletvekili Valerie Boyer, yeniden milletvekili seçilmeyi başardı… Bouches du Rhone birinci bölgeden aday olan Boyer, yüzde 50,65 oy elde ederek yüzde 49,35'de kalan Sosyalist aday Christophe Mass'ın önünde yer aldı.

200 yıllık Ermeni konağı butik otel haline gelecek

Bilge Eser
Kayseri'de dönemin zengin Ermenilerinden Gülbenkyan'ın konağı, Necip Dinçer tarafından aslı korunarak butik otele dönüştürülüyor. Osmanlı döneminde dünyanın en zengin Ermenileri arasında sayılan Kalust Gülbenkyan'ın Kayseri'deki 200 yıllık konağı butik oluyor. 

Kars’ta Ermeni ve Türk işadamları işbirliği yönünde ön mutabakatlara vardılar

NEWS.am muhabirinin Kars’tan vediği bilgiye göre; III. Ermeni-Türk İş Konferansı 16 Haziran’da çalışmalarına devam etti. 15 Haziran’da başlayan konferans çerçevesinde Ermeni ve Türk işadamları aktif temaslarda bulunmaktalar. Konferans çerçevesinde kimi Ermeni ve Türk işadamları işbirliği yönünde ön mutabakatlara vardılar.

Ermeni açılımına son!

Ermenistan ile iyi ilişkiler kurulmasına yönelik açılımın kesintiye uğramasının ardından YÖK bünyesinde oluşturulan Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi de kapatıldı. 2003 yılından bu yana faaliyette olan Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi, Yüksek öğretim kurumlarında Türk-Ermeni ilişkileri, Ermeni kültürü, siyaseti, toplum yapısı ve tarihini bilimsel yöntemlerle araştırıp, değerlendirme yapıyordu. Komite bilimsel çalışmaları kamuoyuna açıklamakla da görevliydi.

'Karşımda görsem kaçarım!'

Kemal Göktaş
Dink cinayetinin tetikçisi Samast, Kandıra Cezaevi’ni ziyarete gelen CHP’li vekillere konuştu: “Büyüdüğüm mahallede Alperen, Nizam-ı Alem ve Ülkü Ocakları vardı. Hrant Dink’in Ermeni olduğunu söyleyip beni doldurdular. Yasin bana cinayeti işlemeden yaklaşık 6 ay önce söyledi. 5 ay kaçtım. Ama 5-6 gün içinde beni dolduruşa getirdi, gaza getirdi...”

İran, Karabağ konusunda neden Ermenistan'ı destekliyor?

Mehmet Fatih Öztarsu* 
Kafkasya'nın baskın aktörlerinden olan İran'ın bölgede gerçekleşen olaylara yaklaşımları dönem dönem farklılaşan bir özelliğe sahiptir. İran için Sovyetler Birliği'nin dağılışı ile Rusya'nın eski gücünü kaybetmesi ve komünizm tehlikesinin ortadan kalkması yeni tehlikelerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Tarih boyunca her türlü fikri akımın Kafkasya yoluyla İran'a sirayet etmesi, yeni siyasi ortamda da etnik milliyetçilik tehlikesinin yayılmasına yol açmıştır. Bu tehlikeyi göz ardı edememesinin sebebi de İran'ın komşu devletlerle olan sınırlarının farklı etnik unsurlar tarafından çevrelenmesidir. Bugün ülkenin Kafkasya sınırlarındaki Güney Azerbaycan bölgesinde sayısı 25 milyona varan Azerbaycan Türk'ü yaşamaktadır. 

Açılım ve Demokrasi Cüngüş Kilisesi

Nurettin Değirmenci
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye gayrimüslim cemaat vakıflarının mallarını iade ederken Yunanistan, Bulgaristan, Girit ve Kıbrıs’ta kalan Osmanlı dönemi vakıfları konusunda mütekabiliyet (karşılıklılık) prensibinin çalıştırılmasını isteyen muhalefete, “Mütekabiliyet olmaz. Bir devletin, kendi vatandaşlarına tanıyacağı hakları, diğer devletlerin tutum ve politikaları esasında belirlemesi söz konusu olamaz” dedi.

'Eşim Müslüman diye Rum cemaati dışladı'

Bilge Eser
3 kuşak İstanbullu Fedon Uzunoğlu, Rum Kilisesi ve cemaati tarafından dışlandığını ileri sürdü. Müslüman bir Türk’le evlendiği için ayrımcılık yaşayan Uzunoğlu dedikodular yüzünden "sünnetsizdir" raporu aldığını söylüyor. Dinler arası kardeşlik mesajlarına rağmen bir Müslüman’la bir gayrimüslim arasındaki evlilik ya da aşk ilişkisine cemaatlerin hoşgörüsü gitgide azalıyor. Son yıllarda nüfusu giderek azalan Rum cemaati içinde ise "Müslüman Türklerle" evlendikleri gerekçesiyle dışlanma yaşadıklarını belirten Rumların sayısında artış var. (Umarız doğrudur. Ermenilerde bizim solcu, devrimciler ile onların yetiştirmeleri ise giderek normalleştiriyor bu evlilikleri ve gönüllü asimilasyonu.)