Etiketler

Azınlıkların din ve kültür özgürlüğü tehdit altında


Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu İnsan Hakları Sözcüsü Pascal Kober,  Yargıtay’ın Midyat’ta bulunan Süryanilere Ortodoks cemaatine ait Mor Gabriel Manastiri (Deyrulumur) ile Yayvantepe, Candarli ve Eğlence köyleri arasında bulunan arazinin Hazine’ye ait olduğunu hükmetmesi kararının, azınlıkların din ve kültür özgürlüğünü tehlike altına attığını öne sürdü.

Ermeni Cemaati'nden Mezarlık Ziyareti

Hafta sonu gezisi için İstanbul'dan Sivas'a gelen Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği Üyesi 217 kişi gezi kapsamında ilk olarak kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası'nda kahvaltı yaptı. Kafile, daha sonra Sivas'ta yaşayan Ermeniler'in de katılımı ile kent merkezinde Tavra Deresi Mevkii'nde bulunan Ermeni mezarlığını ziyaret etti. Beyoğlu Ermeni Üç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan ve beraberindeki Sivaslı Ermeni Cemaati üyeleri, burada birlikte dua etti.

Soykırımı da yaşamış olan Ermenistan’ın en yaşlı bayan ressamı hayata veda etti


Soykırımı da yaşamış olan Ermenistan Ressamlar Birliği üyesi Yelena Abrahamyan en yaşlı bayan ressam hayata veda etti. 

Ermenistan Halk Dansları Festivali

Diaspora Bakanı Hranuş Agopyan başkanlığında ilk olarak gerçekleşen Diaspora ile bütünleşme amaçlı Hayastan halk dansları festivaline katılan Esayan Okulundan Yetişenler Derneği Maral Müzik ve Dans topluluğu bir gün rötarlı olarak gerçekleşen uçak yolculuğundan sonra Yerevana varabildi, birkaç saat sonra otobüslerle hareketle festival kapsamında ilk gösterisini Stepanagerde şehrinde yaptı aynı sahneyi Bulgaristan, Rusya ve Suriye’den gelen guruplarla paylaştı ertesi gün Şuşi kilisesi ziyaret edildikten sonra Koris şehrinde Tiyatro binasında tekrar yapılan bir programa katıldı.

Harutyun Kambarizoğlu’nun Müslüman Gibi Gömülmesi

Değerli Okurlar, bu konuda Hyetert’de ve çeşitli gazetelerde çıkan haberler pek çok tartışmaya yol açtı. Ne yazık ki Patrikliğin açıklaması da sorunu çözmeye yetmedi. Her konuda fikri olup bilgisi olmayanlar da ortaya atılınca sapla saman karıştı.
Bu konuda Harutyun Kambarizoğlu’nu oğlu Mihran Kambarizoğlu’nun sitesinde yayımladığı ve linkini bize de gönderdiği yazı bu tartışmaya ışık tutacak nitelikte. Mihran Bey, bir yandan Patrikliği, kilise yönetimini ve cemaati suçlarken, bir yandan da babasının Müslüman olduğu için Müslüman gibi cenaze namazı kılınarak Müslüman mezarlığına kaldırıldığını belirtiyor. Patrikliğin cenazenin kilisemizde dini törenle Ermeni mezarlığına gömülmesi teklifini kabul etmiyor. Yazıdaki pek çok çelişki ve yanlış bilgiyi siz okurlarımıza bırakıyor ve yazıyı aynen yayımlıyoruz.

"Cemevi tartışmasını çıkaranlar kripto Ermeniler"

Cemevleri ve alevilik ile ilgili tartışmaları değerlendiren Eygi'den çok tartışılacak bir açıklama geldi. Mehmet Şevket Eygi, cemevi tartışmasını çıkaranların hakiki Aleviler değil, Alevi gibi görünen "kripto Ermeniler" olduğunu savundu. İhsan Eliaçık'ın, "Namaz bir ritüeldir" açıklamasına da değinen Eygi, "Namaz ritüel değil, ibadetlerin temelidir. Bu fikirler marjinal fikirlerdir." dedi. (Ne diyelim Allah da bıktı akıl fikir vermiyor bu mümin kuluna. HYETERT)

Bağış'tan Hollande'a 'soykırım yasası' uyarısı

'Sarkozy'nin hatalarından fayda gelmez' Türkiye-Fransa ilişkileri hakkında bir makale yazan Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande döneminde geçmiş yönetimlerin hatalarını tekrarlamayacağını umduklarını belirterek, 'Bu hatalar tekrarlanırsa bundan kimse kazançlı çıkmaz' uyarısında bulundu.

Patrik Ve Müftü Yan Yana Dua Etti

İstanbul Ermeni Patriği Müron Ayvazyan, Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği kurucularından Payel Güllüdere ve İl Müftüsü Yusuf Şahin, babası Ahmet Ürgüp'ün vefatı nedeniyle Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'e taziye ziyaretinde bulundu. (Doğrusu bu kadar yanlış bir haberi yayımlamak epeyce ustalık gerektirir. İstanbul Ermeni patriği Müron Ayvazyan sözü tam bir fiyasko, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’dır.Fotoğrafta görülen kişi din görevlisidir, patrik değil. .HYETERT)

Süryanilere dokunmayı

Cengiz Çandar /cengiz.candar@radikal.com.tr"
Mor Gabriel'in arazisine devlet el koyuyor. Mescid ül-Aksa, Müslümanlar için ne ifade ediyorsa Mor Gabriel de Süryaniler için odur... Süryaniler, bu ülkenin Ermenilerden sonra, 20 bin kişi ile şu sırada en büyük gayrimüslim azınlığı. Dünyadaki toplam sayıları 20 milyon. Anavatanlarında kala kala 20 bin kalmışlar; bunun 15-17 bini ise 1950’den beri geldikleri İstanbul’da yaşıyor. Kutsal ata toprağında kalan 3-5 bin kişiye de bu devlet, nefes aldırmayacak; manastır arazisine el koyacak. Ayıp değil mi? Bu nasıl Müslümanlık? Ne yapıp edip, bir yolunu bulun; yasa değiştirin, yasa çıkartın, Süryanilere, Mor Gabriel’e dokunmayın...

Denizli"de "Kilise" Tartışması

Denizli"de ilk kez açılan kilise, tartışmaları beraberinde getirdi… Denizlili İsmail Serinken isimli bir kişi tarafından alındığı ve içi dizayn edildiği belirtilen dairede, Ağustos ayı içerisinde ayin yapılmaya başlanacağı ileri sürülürken; site sakinlerinin yanı sıra konu Denizli Belediye Meclisi’nde de tartışmalar sebep oldu. Ankara’daki Mesih Kilisesi oluşumuna bağlı kilisede şu anda kimse bulunmazken, pencere camlarının filmli ve demirli olması dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra kilesinin duvarlarına güvenlik kameraları da konuldu. Oturdukları sitenin içerisinde kilise kurulmasından haberleri olmadığını söyleyen Esnaf Sitesi yönetimi ve malikleri, kilisenin kapatılması için Denizli Valiliği ile Denizli Belediyesi’ne dilekçe verdiklerini söylediler.

Etnik Temizlik ve Ekonominin Türkleşmesi


II. Mahmut’un  Hayriye Tüccarları fermanın[1] ile ekonomik aktör  olarak sahneye çıkartılmaya çalışılan Müslüman - Türk’ün, II. Jöntürk / Kemalist iktidar dönemindeki cisimleşmesini çeşitli veçhelerden inceleyen Murat Koraltürk  Erken cumhuriyet döneminde Ekonominin Türkleştirilmesi[2] adlı çalışması ile  gayrimüslimlerin ekonomik yaşamdan yasalara aykırı  zor ve insanlık  dışı sert  önlemlerle kazınmasını  ve yerine Müslüman-Türk’ün geçirilmesini çok net bir şekilde dile getirir.

Suriyeli Ermeniler Erivan'a göç ediyor

Ayça Abakan / BBC Türkçe
Suriyeli Ermeniler, yayılan iç savaştan ve İslamcıların başa geçip kendilerini hedef almasından duydukları kaygıyla büyük gruplar halinde Ermenistan'a göç ediyorlar. Erivan'dan yeni dönen BBC Rusça'dan Mark Grigoryan, izlenimlerini anlatıyor.

Ermeni harfleriyle yazılan 150 yıllık Kürtçe İncil...

Türkiye’nin en eski kitabevi Librairie de Pera, Atatürk’ün 1934′teki sofra sohbetinin plağı ve 150 yıllık Ermeni harflerle yazılmış Kürtçe İncil gibi tarihi eserleri meraklısına sunacak.

Armenian-English dictionary

Kouyoumdjian's Comprehensive Armenian-English dictionary digitized and available online. Nayiri.com (http://Nayiri.com ) today released the digital version of Mesrob Kouyoumdjian's A Comprehensive Armenian-English Dictionary (published in 1970 in Beirut). With about 70,000 entries, the dictionary is the largest Armenian-English dictionary ever printed.

Dış politika açmazda mı?

Şahin Alpay
Deniyor ki, Ermenistan ile 2009'da imzalanan protokoller hayata geçirilmedi. Peki, Ermenistan, Azerbaycan'ın beşte birini işgal altında tutup bir milyona yakın Azeri'yi kendi ülkelerinde mülteci kılma politikasında ısrar etmiyor mu? Erivan, Bakü ile uzlaşma yönünde en küçük bir tavize yanaşmadığı sürece Ankara'nın diplomatik ilişki kurmamakta, sınırları açmamakta direnmesinin anlaşılır bir yanı yok mu? Ankara'nın anlaşılmaz yönü, Osmanlı Ermenilerinin başına gelen felaketle yüzleşmekten ısrarla kaçınması. Soykırım veya değil, yüz binlerce Osmanlı Ermenisi kendi hükümetlerinin aldığı tehcir, zorunlu göç kararı nedeniyle can vermedi mi? Ne yapılması gerektiğini yıllar önce emekli büyükelçi Volkan Vural söyledi: Özür dile, tazminat öde, hayattaki aile efradına yurttaşlık ver!

Yeni Anayasa’da Düşünce, Din veya İnanç Özgürlüğü Hakkı Nasıl Korunmalı?

Mine Yıldırım
Yeni Anayasa yapım süreci, düşünce, din veya inanç özgürlüğü hakkının kapsamının ulusal düzeyde yeniden belirlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor. Türkiye’de 1982 Anayasası’nda din veya inanç özgürlüğü hakkının kapsamı, uluslararası insan haklarının ilgili hükümlerindeki kapsamla kıyaslandığında daha dar. Bu hakkın kapsamını en azından uluslararası normlara uygun olacak şekilde genişletmenin bir yolu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) Madde 9’un metnini yeni Anayasa’ya aynen almak olabilir. AİHS’ne taraf olan Türkiye zaten Madde 9’u korumakla yükümlü.

Communities: Armenians in Egypt recount rich history

Photographed by Alison Tahmizian Meuse / By Alison Tahmizian Meuse Egyptindependent.com
 At a time when the citizenship of a candidate’s mother can disqualify him from the presidency, it is nearly impossible to imagine an Armenian holding the post of Egyptian prime minister. However, Armenians made many important historical contributions to Egyptian society. Ottoman-era Khedive Mohamed Ali hired them as diplomats, commercial agents and technicians. Armenians and other Ottoman citizens flocked to Egypt for opportunities under the ambitious new ruler.

Ermeni nakliyeci: Trabzon, Poti’yle kıyaslandığında daha önde gelmekte

«Megatrans» firması Genel Direktörü Gagik Aleksanyan, ″Trabzon’daki yük gemilerinin fiyatı Yukarı Lars kapalı olduğu durumlarda Poti’ye nazaran birkaç kat daha düşük. Aksi takdirde tabii ki karadan nakliyat tabii ki daha elverişli. Ancak Yukarı Lars kışın kapalıyken, deniz yolunu kullanmak durumunda olduğumuzdan, bu halde daha elverişli güzergah Trabzon″ dedi.

Iğdır Havalimanı'nı Başbakan açacak

Aydın Deniz / Iğdır, (DHA)
Nahcivan, İran ve Ermenistan’a komşu, ’Doğu’nun Çukurovası’ olarak nitelendirilen Iğdır’da 21 milyon lira harcanarak yaptırılan havalimanı, 13 Temmuz Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Oyage to Amasia to Screen at Golden Apricot International Film Festival

Voyage to Amasia, a new documentary film by Randy Bell and Eric V. Hachikian, will have its Armenian premiere at the Golden Apricot International Film Festival, Wednesday, July 11 at 6PM, in the Moscow Cinema Small Hall in Yerevan. The film had its world premiere at the Pomegranate Film Festival in Toronto in December, where it won the prize for Best Documentary. It has also screened at the Minneapolis International Film Festival and the Philadelphia Independent Film Festival.

Londra’da ilk kez sahnelenen Anuş operası büyük başarı kaydetti

İngiltere’de Londra «Tabernacle» Tiyatrosu’nda ilk kez 6 Temmuz’da Armen Tigranyan’ın «Anuş» Operası sahnelendi. Opera,  Londra Ermeni Operası gayretleriyle hayata geçirildi. Anuş rolünü Kraliyet Müzik Akademisi öğrencisi Tereza Gevorgyan, diğer başlıca rolleri Vahe Bedoyan, Aris Nadiryan ve Anais Heghoyan icra ettiler.

Ermenistanlı İş Kadınlarından Baydemir’e Ziyaret

Ziyarete Ermeni İş Kadınları Konseyi Başkanı Lilit Avetisyan, Ermenistan Sanayici ve İşadamları Derneği Proje Koordinatörü Armen Melkonyan ve Ermenistan İş kadınları Mkrtichyan Anahit, Karine Ghukasyan, Hasmik Derdzyan, Narine Petrosyan, Hranush Restakyan ve Baghdasarova Maria katıldı. Ermeni İş Kadınları Konseyi Başkanı Lilit Avetisyan Ermenistan ve Türkiye arasında diplomatik ilişki olmadığı için bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, bu projenin iki toplum arasındaki bağı güçlendireceğini söyledi. Osman Baydemir ise, kadın elinin değdiği her çalışmanın bir tılsımı olduğuna inandığını ifade etti.

INVITATION: Film Viewing

Bolis, the Armenian name for Istanbul, evokes memories of lives lost and lives reconstructed. Eric Nazarian's award-winning short film "Bolis" and Nigol Bezjian's "I Left My Shoes in Istanbul" are about memories lost and found. The Civilitas Foundation cordially invites you to the screenings of "Bolis" & "I Left My Shoes in Istanbul"  films about Istanbul and its memories. The event will take place at the Dom Moskvi (7 Argishti St.) on Friday, July 13th at 1 p.m.

1894-96 Ermeni Katliamları ve Charmetant raporu

Sait Çetinoğlu
Abdülhamid döneminde Ermenilere karşı gerçekleşen 1894-96 katliamları 1915 Soykırımının gölgesinde kalmaktadır. Bunun nedeni 20. Yüzyılın ilk büyük soykırımının boyutu ve vahşetinden kaynaklanmaktadır. Oysa 1894-96 katliamları ve ardında bıraktığı izler son derece derin ve önemlidir. Bunlardan birkaçını sayarsak: Bu katliamların arkasında kitlesel olarak Ermeniler İslam'a geçirilmişlerdir. Diyarbakır İngiliz konsolos Yardımcısı bu sürecin altını çizerek örnekler verir; “Osmanlı İmparatorluğu içinde iki buçuk asırda meydana gelen olayları hatırlayalım. Türkiye denilen kanlı ve harap ülkede serbestçe katliamlar kırımlar talanlar devletin keyfi hareketleri ve baskılar devam etmektedir. Bu durum sonucunda Rıştuni Ermeni aşireti din değiştirerek Kürt Reşkota aşireti adını alır ve yaşadıkları yeri terk etmek istemezler. Ermeni Pakraduniler, Kürt Bakıra aşireti, Mamikonyanlar Mamıka, Alyanlar Alıka, Moka’lılar Motka adlarını alarak İslamlaşır, Kürtleşirler.

Mor Gabriel Manastırı için imza kampanyası başlatıldı

Mardin Midyat'ta bulunan Mor Gabriel Manastırı'nın Hazine'ye devredilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı. Süryaniler için "İkinci Kudüs" niteliği bulunan tarihi manastır için başlatılan imza kampanyası bugün kamuoyuna duyuruldu…  Prof. Dr. Cengiz Aktar da yeni anayasanın Lozan Anlaşması'nın önüne geçtiğini ifade ederek azınlıkların yaşadıkları mağduriyetlere bir an önce son verilmesini gerektiğini ifade etti. Aktar, Yargıtay'ın verdiği kararı AİHM'ye götüreceklerini de sözlerine ekledi.

VARTAVAR / ՎԱՐԴԱՎԱՌ

İsa Mesih'in Suret Değiştirme Yortusu  (İzzet Yortusu.) Ermenilerin asırlardır kutladığı bu yortu (Bayram) araştırıcılar tarafından çeşitli efsanelere ve anlatımlara bağlanır, bunlardan biri de, Hazreti Nuh’un Gemisi ve Sel Tufanı efsanesi ve anlatımıyla ilişkilendirilendir.  Bu bayram günü tüm ibadethaneler ve kiliseler renkarenk çiçeklerle ve güllerle süslenirler, belki de bu nedenle, bu bayramın halk diliyle VARTAVAR adı ile tanır diye düşünenler vardır.

Toros Pilikoğlu finale kaldı

Barcelona'da Dunya gencler şampiyonasında yarışan gururumuz Toros Pilikoğlu elemeleri geçerek finalde son 12 yarışmacı arasına kalmayı başardı. Derecesi 7.57. Final  bu gün 21,20 de başlayacak.

Azınlıklar bozuk para gibi harcandı

“Kurtuluş Savaşı diye takdim edilen savaş, bir anlamda Hıristiyan azınlıkları, Alevileri, Êzîdîleri ve diğer farklılıkları yok etme savaşıydı. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin inkar üzerine kurulduğunu söylemek yanlış değildir. 1915 Soykırımı Almanların ittifakı ve İttihat ve Terakki Partisi’nin planlı, programlı ve sistematik olarak uyguladığı bir soykırımdı.”

1915 konusunda yeni bir dil?

Ahmet İnsel ahmet.insel@radikal.com.tr
Önümüzdeki günlerde, Fransa’ya yeniden baskı uygulama politikasına saplanıp kalmak yerine, Türkiye’de devlet yönetiminin bu büyük acının hafızalarda yarasını sarma amaçlı politikaları hızla devreye sokması beklenir. Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’da dile getirdiği ‘adil hafıza’, yani Ermenilerin acısını dinleme, anlama, hissetme ve ‘söylediklerini hemen ağızlarına tıkmama’ tavrının yanında, yara sarma politikaları demek bu. Ermeni kültür varlıklarının korunması, günümüz koşulları içinde yeni amaçlar edinerek yaşamalarının sağlanması, nüfus konularında tüm arşivlere ulaşabilecek, örneğin Fransa’nın girişimiyle karma uzman komisyonlarının kurulması, bunlar akla ilk gelenler. Elbette yaşanmış olan bütün acıların dile getirilmesi de. “Ermenilerin karşısında ‘1915’te hiçbir şey olmamıştır’ diyen bir Dışişleri Bakanı yok” deyip ‘bu konuda yeni bir dil geliştirmemiz lazım’ olduğunun altını çiziyor Davutoğlu. Attığı bu küçük adımın Fransa’da bir biçimde yeniden gündeme geleceği anlaşılan soykırımı inkar suçu tartışmalarıyla boş bir temenniye dönüşmesi, düğümün kördüğüm olması riski var.

Bağış: Fransa’nın Atacağı Adımları Takip Edeceğiz

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa’nın Ermeni yasa tasarısı ile ilgili adımlarını, 'Her aksiyonun reaksiyonu bellidir' şeklinde değerlendirdi. Türkiye’nin geçmişinde bu tür yaklaşımlara koyduğu tavrın belli olduğunu kaydeden Bağış, "Şu anda Holland’ın aldığı oy oranı almadığı oy oranı ile hemen hemen eşit olduğundan dolayı kendisi siyasi tabanını genişletme çabası içerisinde. Ama biz söylemlere değil eylemlere bakıyoruz. Bundan sonra Fransa’nın atacağı adımları takip edeceğiz." dedi.

Osmanlı bile topraklar Mor Gabriel’in demiş!

Elif Görgü
Beş bin yıllık anavatanları Turabdin’den (Mardin, Midyat ve çevresi) sık sık göç etmek zorunda bırakılan, bugün Midyat’ta sayıları 3 bine düşerken Avrupa’da 4 milyona ulaşan Süryanilere, bir kez daha Avrupa yolu göründü. Ancak Süryaniler bu sefer topraklarını geride bırakarak değil, kalan son topraklarına sahip çıkabilmek için gidiyorlar.

Denizli'ye kilise

Ferah Işık/Denizli, (DHA)
Doğum yeri Tavas İlçesi'ne bağlı Nikfer Beldesi olan ve üniversite yıllarında Hıristiyanlığı seçen İsmail Serinken, Denizli'de cumhuriyet tarihinin ilk kilisesini açtı. Başpastörlüğünü İsmail Serinken'in yapacağı Esnaf Sitesi'ndeki ‘Laodikya Kilisesi’nde, pazar ayinlerinin ağustos ayında başlayacağı bildirildi.

Manastırın o 'kayıp' belgeleri

Şükrü Oktay Kılıç
Süryani manastırı Mor Gabriel'in arazisi, resmi varlığını ortaya koyan belgelere rağmen Yargıtay kararıyla Hazine'ye devredilecek.Yargıtay, ‘Süryanilerin ikinci Kudüs’ü olarak nitelendirilen Mardin’deki Mor Gabriel Manastırı arazisinin Hazine’ye ait olduğuna karar verdi. Karar, manastırın varlığını ortaya koyan belgelerin yargıya ibraz edilmiş olmasına rağmen alındı.

180 yıllık şifa yuvası 'engel' tanımıyor

Türkan Yılmazer / turkan.yilmazer@aksam.com.tr
Padişah II. Mahmud'un fermanıyla 1832'de Ermenilere yardım ve tedavi için kurulan Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, bugün her milliyetten hastalara kapılarını açıyor. Zihinsel engelli çocukların rehabilitasyonunun ücretsiz sağlandığı hastanede 350 huzurevi sakini de ağırlanıyor

«Altın Kayısı 2012»: «Ermeni-Türk Sinema Platformu» çalışmalarına başladı

Erivan’da devam eden 9. Uluslararası Erivan «Altın Kayısı»Film Festivali çerçevesinde 9 Temmuz’da «Ermeni-Türk Sinema Platformu» çalışmalarına başladı; bu çalışmalar 11 Temmuz’a kadar devam edecek.″Bu benim en sevdiğim proje″ diyen «Altın Kayısı» Film Festivali  Direktörü ve kurucusu Harutyun Haçaturyan, projeyi en dostane, iyi ve güzel proje olarak kabul ettiğini ifade etti.

Fransa ile yeni 'soykırım' gerilimi sonbaharda

Fransa'daki Ermeni dernekleri, yeni hükümetin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılması için sonbaharda yeni bir yasa tasarısı sunacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Hollande, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısını tekrar gündeme getireceğini dün teyit etmişti.

Paris ile bahar havası kısa sürdü

Emre Demir/ Paris 
Ankara hattındaki yeni dönem sinyallerinin ömrü kısa sürdü. Cumhurbaşkanı Hollande'ın yeni bir soykırım tasarısından bahsetmesi soru işareti uyandırdı. Türkiye, açıklamaya "iletişim kazası" derken gözlemciler hükümetin 'kanun' değil 'genelge' çıkaracağı tahmini yaptı.

‘Fetih 1453’ Evanjelistleri korkuttu

Kasım Cindemir/Washington
Türkiye, ABD’deki Evanjelik Hıristiyan kesimler arasında bir korku kaynağı haline geliyor. Bu kesimleri temsil eden ve çeşitli kitapların yazarı olan Joel Richardson, İncil’deki kehanetlerden yola çıkarak Türkiye ile Hz. İsa’nın dönüşünden önce dünyaya hâkim olacağı belirtilen “deccal” arasında benzerlikler kurdu. Özellikle “Fetih 1453” filmine dikkatleri çeken Richardson, Türkiye’nin bir dünya gücü olarak yükselmesinin İncil’in kehanetlerini doğrular nitelikte olduğunu iddia etti. Richardson, İncil’in de, sona doğru yaklaşılırken Türkiye’nin yükselişini öngördüğünü savundu. “WND” sitesine konuşan Richardson, “anti-İsa” diye tanımladığı deccalin Avrupa’da değil Ortadoğu’da ortaya çıkacağını iddia etti.

Misyonerler, Süryaniler, AK Parti / Missionaries, Syriacs, AK Party

Orhan Kemal Cengiz/ Radikal
Tam kapıdan çıkacağım anda, arkamdaki ses “Orhan Bey, uğraştığınız iş bölücülükten daha tehlikeli” dedi. Sanki havada bir saniye parladığını gördüğüm kılıç büyük bir hızla karnıma saplanmıştı. Hamle o kadar hızlı ve beklenmedikti ki gerçekten olup olmadığını anlamak için durup düşünmek, o anı tekrar gözden geçirmek gerekiyordu. Sonra kılıcı karnıma soktuğu aynı hız ve ustalıkla çekiverdi: “Yanlış anlamayın, ben misyonerliğin Milli Güvenlik Kurulu tarafından nasıl algılandığını söylüyorum.” Sanki kılıcı sokan o değildi, yolda yaralı birini görmüş müşfik bir yardımsever gibi, az önce açtığı küçük deliğe şefkatle bakıyordu şimdi…

Yunanistan: Patrikhane ile Türk Azınlık aynı statüye konulamaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı  Avramopulos, şöyle konuştu:  "Patrikhanenin itibarı ve boyutu, ne uluslararası hukuk açısından, ne de uluslararası ahlak açısından inkar edilmesine ve Trakya 'daki Müslüman Azınlıkla bir mütekabiliyet statüsüne getirilme teşebbüsüne izin vermektedir." (Haber başlığında ciddi bir yanlış var. Devletlerin kendi vatandaşları olan azınlıklara mütekabiliyet uygulanmaması hiçbir hukuk ya da ahlak kuralıyla bağdaşmaz. Buradan Patrikhane ile Türk azınlık aynı statüye getirilemeyeceği gibi garip bir sonuç çıkmaz.HYETERT)

Ermenistan’ın gözü Trabzon Limanı’nda

Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve önemini hiçbir zaman kaybetmeyen Trabzon Limanı’nın Ermenistan için önemi her geçen gün daha da öne çıkıyor. Hala ticaretin önemli bir bölümünü Gürcistan’ın Poti Limanı üzerinden yapan zor durumdaki Ermenistan Türkiye ile ilişkilerinin normalleşmesi bir yana Trabzon Limanı üzerinden çalışmayı hayatiyetinin bir parçası olarak görüyor. Ermeni Ortak Heyeti’nin Türkiye’den, “Ermenistan’a Trabzon Limanı için ticari amaçlı özel geçiş sağlanmalı” yönündeki talebine, Trabzon’dan yeşil ışık çıktı. Trabzon Limanı İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, “Hükümetin izin vermesi halinde, biz hazırız. Ermenistan ihracat-ithalatını buradan kolayca yapabilir. Ermenistan’ın 7,5 milyon dolarlık ticareti Trabzon için müthiş bir olay olur” dedi.

Ermeniler bu defa da dolmamızı çaldı

Yıllardır Yunanlılar gibi kültürümüzü çalmaya çalışan Ermeniler, "Ermeni yemeği" diye uluslararası dolma festivali yapmaya hazırlanıyor.
(Bence, Orta Asya’ya bakmakta yarar var. Eğer Orta Asya'da dolma yapılıyorsa, bir çalmadan söz etmek doğru olur. HYETERT)

Ağrı Dağı'na Ermeni bayrağı!

Ermeni sitesi Armenews internet sitesinde çıkan habere göre Fransa'da yaşayan bir grup Ermeni Ağrı dağına tırmanarak Ermeni bayrağı açtı… Habere göre; İsimleri Tarpinian ve Carina Grigorian olan 26 yaşındaki iki Ermeni kız, yanlarında erkek arkadaşları ve birde amcalarıyla Ağrı'nın fethine çıkmış. Fransa'dan gelirken “aman sakın Ermeni olduğunuzu kimseye söylemeyin” tavsiyeleri verilen grup, İstanbul’da korktukları başlarına gelmeyince çok şaşırmışlar ve çok memnun olmuşlar. “İstanbul’da gördüğümüz muamele Fransa'da gördüğümüz muameleden daha iyiydi” diyen acemi dağcı grup İstanbul’dan Van'a uçakla gitmiş.

Türk-Yunan ilişkileri, Tahmin ve Öngörüler

Sonuç olarak, Türk-Yunan ilişkilerinin, son birkaç yıldır, olumlu yönde atılmış küçük adımlara rağmen, içinde bulunduğu durgunluk/duraklama dönemi, önümüzdeki iki sene boyunca da devam edecek gibi görünüyor. Daha çok hükümet dışındaki siyasi parti ve mihraklardan kaynaklanan bazı krizler ve gerginlikler çıkabilir, ama yeni hükümetin Türk-Yunan ilişkilerinde şimdiye kadar elde edilmiş kazanımları tehlikeye atmak, ilişkileri bozmak gibi bir niyeti yok. Şimdiki durumdan genelde memnun. Ancak, milliyetçi çevrelerin tepkisini çekecek yeni adımlar da pek olası görünmüyor. Böyle adımlar atılırsa doğrusu çok şaşarım.

Türkiye-İsrail İlişkileri

Türkiye-İsrail ilişkileri 28 Mart 1949’da Türkiye’nin İsrail’in bağımsızlığını tanımasıyla başlamıştır. İsrail’in ortaya çıkmasının ve İsrail-Türkiye ilişkilerinin aslında Türk-Arap ilişkileriyle yakın ilgisi bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle Osmanlı tarihinde Yahudi sorununa kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Son Ermeni Aile

Cevat Sinet / Aykırı Doğrular
Bir Ermeni ailenin Batman/Sason’u taşıyan Mereto Dağı eteklerinde yaşadığını duyduğumda sevinçten ne yapacağımı bilemedim ve hemen hazırlıklara başladım. Yola koyuldum erkenden ve dört saatlik zorlu bir yolculuktan sonra Sasun’a vardık.

Uzak Komşu : Ermenistan

“Uzak Komşu” belgeseli, (TSI) 22:45’te TRT Haber’de…

Hollande Ermenilere verdiği sözü tutacak

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı, "Sözde Ermeni soykırımı imkarına ceza" yasasını çıkarma sözünde duracağını belirtti. Yapılan açıklama, Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın aşırı ırkçı Ermeni partisi olan Daşnak partisi batı Avrupa yöneticisi Mourad Papazian'ı telefon ile arayarak, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın bir seçim sözü olan "Sözde Ermeni soykırımı imkarına ceza" yasasını çıkarma sözünde duracağını belirtti.

Gökçeada'daki Aya Mariya Kilisesi onarıldı

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Yukarı Kaleköy'de bulunan Aya Mariya Kilisesi onarıldı. İlçe halkı, kilisenin müzeye dönüştürülmesini istiyor… Geçen hafta onarımı biten tarihî kilise, yeni görüntüsüyle dikkat çekiyor. Gökçeada Kent Konseyi Başkanı Bülent Aylı, kilisenin onarılmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Köyde Hristiyan vatandaşların yaşamadığını belirten Alaylı, kilisenin kullanılmayacağını belirterek müzeye çevrilmesini istedi. Alaylı, "Konumu ve tipi itibariyle müze yapılmasını istiyoruz. Bu seçenek, kilisenin ruhuna da uygundur.

Operasyon bölgesinde özel konvoy

Rakel Dink, Uludere ziyaretinin ardından doğduğu Ermeni Varto aşireti köyünün izini sürdü. Operasyon bölgesi olduğu için 2 üst düzey askerin de eşlik ettiği konvoyumuzla annesinin mezarının olduğu köye ulaşamadık. Ama Rakel Dink, köy ahalisinin cenaze kaldırırken buluşup ağıt yakarak geçtiği ovadan yüksek tepelere karşı selam yolladı. Böylece babası Siament Ağa’nın vasiyetini de yerine getirdi.

Artık Ruhban Okulu ayıbından kurtulalım ...

Mehmet Ali Birand / mabirand@e-kolay.net
Hüseyin Çelik’ in önceki gün Radikal Gazetesi’ ne verdiği demeci okudunuz mu? Nihayet, biri çıktı ve doğruları anlattı.  Ruhban okulunu kapılı tutmanın hiç bir anlamı olmadığını söyledi. Peki, ne bekliyoruz hala? Kendi vatandaşlarımıza neden eziyet ediyoruz? Ben şimdiye kadar Ruhban Okulu konusunda bir iktidar partisi mensubundan böylesine net ve açık bir yaklaşım görmedim. Bravo Hüseyin Çelik’e... “ Kapatılması da hataydı, şimdi açılmaması da...” dedikten sonra bakın nelere dikkat çekti. Üstelik konuşan kişi, Milli Eğitim Eski Bakanı, bugünün AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı:

Karşılarında 1915'te hiç bir şey olmamış diyen bir dışişleri bakanı yok

Ali Bayramoğlu  h.a.bayramoglu@gmail.com
Alper Görmüş geçenlerde bir yazısında önümüzdeki dönemle ilgili tahminler yaparken bizi kritik günlerin beklediğini söylüyordu.2015'e, yani 1915'in 100. yılına dikkat kesilmek gerektiğini, dünyada esecek rüzgarlara karşı 'birileri'nin tepki ortamı üreterek, milliyetçi iklimi yükselterek önlem almaya çalışacaklarını ima ediyor, bunun ciddi riskleri olduğunu vurguluyordu.Şu açık: 2015 dünyada gürültülü, Türkiye açısından ve Türkiye'de ise hareketli ve zor geçecek... Davutoğlu, Türkiye'nin bu konuda ciddi ve yeni bir stratejiye sahip olduğunu iştahla ve uzun uzun anlatırken, tarihe geçecek sözler de sarfediyor, yeni Türkiye'nin geldiği yeni noktaya işaret ediyordu.

I Will Honor My Promise, Says French President

Posted by Weekly Staff
French president François Hollande has reaffirmed his commitment to reintroduce a draft law penalizing the denial of genocides, following an announcement by his foreign minister that such a law would not be resurrected. Francois Hollande, during a phone conversation with ARF leader and CCAF co-president Mourad Papazian, Hollande said he does not break his promises.