Etiketler

Ermenistan Sola Kayıyor

Son zamanlarda Ermenistan′da garip şeyler oluyor… Ermeni uzmanlar, söz konusu etkinlikleri ülkede yeni neslin yani gençlerin siyasi olgunlaşması süreci ile izah etmeye çalışıyorlar. Sol görüşlü yeni dönem Ermeni gençliği, ülkedeki haksızlıklara seyirci kalamıyor, ülkenin siyaset hayatında etkili bir güce dönüşüyor… Sözde değil özde solculuk hızla gelişiyor ama hükümet belirli tavizler karşılığında şimdilik gençliği kontrol altında tutmayı başarıyor. Rejimin dayandığı sütunlar çatlamadığı sürece küçük tavizler bir şey ifade etmiyor. Gerçi Facebook gençliği her an örgütlenerek sokaklara dökülebilir. İşte gerçek mücadele o zaman başlayacaktır.

Uzman: Suriye Ermeni toplumu, Ermenilerin Yakın Doğu’daki varlığının teminatı

Arap Araştırmaları uzmanı Armen Petrosyan, ″23 milyon nüfusu olan Suriye’de, 60 bin Ermeni yaşıyor. Onlar ülke hükümetinde kendi temsilcilerine sahipler, bu toplumun önemli bir rol oynadığını ortaya koymakta. Orada Ermeni Apostolik Kilisesi işlemekte, Ermeni kuruluşları, kültür merkezleri var ve bugün onların güvenliğini temin etmek çok önemli″ dedi

Suriye’de Dış tahrikli Olaylar

Nurettin Değirmenci
I.Dünya Savaşı sonunda, İngiltere ile Fransa Sykes-Picot Anlaşmasını gözden geçirerek yürürlüğe koyarlar. Bu anlaşma gereği, sınırları cetvelle çizilmiş, mezhep esaslı Irak ve Suriye kurulur… Suriye’deki yönetimin insana yakışır olduğunu kimse iddia edemez ama onu yıkmak için parasal destek yapan Sünni tiranların yönetimleri çok mu insanidir? Kanla iktidara gelmeye çalışan Müslüman Kardeşler Suriye’de nasıl bir yönetim kuracaktır? Önce gayrimüslimlere saldırılar yapılacak, sonra Şii ve Nusayri mezheplerine mensup olanlara gerekli dini ders verilecektir.

Dini Liderler İftarda Buluştu

Şişli Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırı, üç semavi dinin temsilcisini ağırladı.Şişli Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırı, Ramazan'ın ilk gününde farklı din temsilcilerini bir araya getirdi. İftar çadırında buluşan din temsilcileri, barış ve kardeşlik mesajları verdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ev sahipliğinde gerçekleşen iftar yemeğinde, Ermeni Patrikhanesi'nden Peder Dırtad Uzunyan, Süryani Cemaati Patriği Yusuf Çetin, Süryani-Katolik Cemaati dini lideri Yusuf Sağ, Rum Patrikhanesi'nden Peder Paisyos Kokinaki ve Şişli İlçe Müftüsü Ahmet Tüccar bir araya geldi.

Süryanilik halleri

Cengiz Aktar
Anadolu ve Trakya’nın gayrimüslim toplulukları homojen ulus inşası çalışmalarından yüzyıldır nasibini alır. İttihatçıların başlattığı “temizlik” hareketleri, sanılanın aksine Cumhuriyet döneminde devam eder. Elbette aynı kanlı metodlarla değil. Bu “soft” temizlik çalışmaları daha pek yakası açılmamış bir konudur. 1923’te Anadolu ve Trakya’da daha önce yapılan kıyım ve eziyete rağmen hatırı sayılır sayıda Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi vardı ve artık yoklar. Cüzî bir Süryani istinasıyla.

ԴԻՒԱՆ ՊԱՏԳԱՄԱՒՈՐԱԿԱՆ ԺՈՂՈՎԻ ԱՏՐՊԱՏԱԿԱՆԻ ՀԱՅՈՑ ԹԵՄԻ ԳՐԻԳՈՐ Ծ. ՎՐԴ. ՉԻՖԹՃԵԱՆԸ ԱՌԱՋՆՈՐԴ ԸՆՏՐՒԵՑ ԱՏՐՊԱՏԱԿԱՆԻ ՀԱՅՈՑ ԹԵՄԻ

Armenian News from Tavriz - Election of New Prelate in Azarbaijan-Iran
Թաւրիզ, Ազգային Առաջնորդարան - Ատրպատականի Հայոց Թեմի Պատգամաւորական ժողովը իր այս շրջանի 7-րդ լիակատար նիստի ընթացքում, ընտրեց Թեմի 41-րդ Առաջնորդին 1247 թուականից ի վեր, յանձնինս Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Միաբանª Գերապատիւ Տ. Գրիգոր Ծ. Վրդ. Չիֆթճեանի: Հայր Սուրբը վեց ամիսներ առաջ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսի կողմից նշանակւել էր Կաթողիկոսական Փոխանորդ, եւ իր հոգեւոր ու ազգային ծառայութիւնն էր բերում Թեմի կեանքին:

Սիրիահայության ապագայի եւ իրավունքների մասին

Սիրիահայության անվտանգության եւ ապագայի խնդրով պատասխանատվություն են կրում բոլոր այն ուժերը, որոնք կամ հրահրել են սիրիական ճգնաժամը, կամ գործուն մասնակցություն ունեն դրանում: Այդ ուժերն են՝ ԱՄՆ-ն, Եվրոմիությունը, Արաբական երկրներից Սաուդյան Արաբիան, Քաթարը…, ապա Թուրքիան եւ այնտեղ տեղակայված սիրիական ընդդիմությունը:

Türkiye’nin İnsan Hakları İki Yüzlülüğü / Turkey’s Human Rights Hypocrisy

By Taner Akçam 
İstanbul’daki Osmanlı devlet arşivinde çoğu zamanında “çok gizli” damgası taşıyan belgeleri kullanarak, Türkiye’nin yüzyıllık inkarı üzerindeki perdeyi aralamaya çalıştım. Bu belgeler, 1913-1918 yılları arasında Osmanlı demografik siyasetinin soykırımsal olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Gerçekten de, “insanlığa karşı suçlar” ifadesi, hukuksal bir terim olarak ilk defa 24 Mayıs 1915 tarihinde, Ermeniler ve diğer Hristiyan sivillere yapılan soykırımı tanımlamaya yönelik olarak kullanılmıştı. 


Bakanın bu hareketi Ermenileri kızdırdı

Ankara-Paris ekseninde yeniden alevlenen “Ermeni soykırımını inkâr yasası” tartışmaları, Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda tartışıldı.

Irkçılık düşünce özgürlüğüymüş!

Mehmet Ali Özarıkçı'nın Ermeni hayvansever aktivist Eva Aksoy'a yönelik tehdit ve ırkçı söylemleri, 3. Yargı Paketi kapsamında "düşünce özgürlüğü" olarak değerlendirildi, kovuşturma ertelendi.( Bu dava muhakkak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gitmelidir. Bu davranış açık bir nefret suçudur. HYETERT)

Siyaset uzmanı: Suriyeli mülteci Ermeniler Dağlık Karabağ’a taşınabilirler

Suriyeli mülteci Ermeniler Dağlık Karabağ’a taşınabilir ve buraya yerleşebilirler. Görüş; 19 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında Kafkasya Enstitüsü Direktör yard., siyaset uzmanı  Sergy Minasyan!dan geldi.

Karabağ Seçimlerine Avrupa'dan da Ret

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı yazılı açıklamada,"Karabağ'daki sözde seçimin birlik tarafından anayasal ve yasal çerçevede tanınmadığı" vurgusunu yaptı. (Hiçbir ülkenin tanımadığı bir devletin seçimlerinin kabul edilmesi mi bekleniyordu? Kuzey Kıbrıs seçimlerini Türkiye’den başka kabul eden var mı? HYETERT)

Ermenistan'dan Türkiye'ye 'Karabağ Açıklaması' Tepkisi

Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki bugün yapılmakta olan sözde başkanlık seçimiyle ilgili açıklamasına cevap veren Koçaryan, "Türkiye bize ders vereceğine, işgal ettiği Kuzey Kıbrıs'tan askerini çeksin. Burada seçimler yapmayarak, kendini tatmin etsin" dedi. Koçaryan, "Eğer, Türkiye gerçekten Azerbaycan'ın çıkarlarını düşünüyorsa, Azerbaycan'a Dağlık Karabağ'da demokratik seçimin nasıl yapıldığını ve demokrasinin teşkil edildiğini öğretsin." ifadelerini kullandı.

'Aynkef'ten Ayvert'e' Adlı Belgesel Filmde Süryaniler Anlatılıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan Süryanilerin tarihlerini, diğer unsurlarla ilişkilerini ve Süryanileri koruması altına alan Müslüman şeyhleri konu edinen 'Aynkef'ten Ayvert'e' adlı belgesel filmde, Mezopotamya'nın temel unsurlarından Süryanilerin tarihi anlatılıyor.Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen, Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan'ın koordinatörlüğünü üstlendiği, Yrd. Doç. Dr. Funda Masdar ve Yrd. Doç Dr. Rohat Cebe'nin Yönetmen yardımcısı olarak görev aldığı filmde, Mardin ve Batman'ın bir kısmını kapsayan Turabdin Bölgesi'nin Süryanilerce anayurt olarak kabul edildiği vurgulanıyor. Filmde, Süryanice'de 'Hizmetkarlar Dağı' anlamına gelen Turabdin adının, bölgeye Romalılarca, manastırlarda yaşayan keşişler nedeniyle verildiği belirtiliyor.

Catholicos of All Armenians Welcomes Youth Pilgrims of the Eastern and Western Dioceses of the Armenian Church of North America

On July 15, 2012, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, welcomed in Mother See of Holy Etchmiadzin, young pilgrims from the Eastern and Western Dioceses of the Armenian Church of North America to the Mother See of Holy Etchmiadzin. They were accompanied by their group leaders Rev. Fr. Hakob Gevorkian and Rev. Fr. Avedis Abovian.

AGBU 2012 World Games Set to Begin in Los Angeles


Over five hundred young athletes from around the world are heading to Los Angeles next week as the countdown draws near for the AGBU World Games. Set to begin on Saturday, July 28, 2012,  the event promises excitement and thrills both on and off the court, as the organization’s youth take part in various sports competitions, social events and excursion tours as part of an AGBU tradition that dates back to 1955.

Ermenistan Ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları Bir Araya Gelecek

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının Eylül ayında bir araya geleceği bildirildi. Tarafların Eylül ayının sonlarına doğru gerçekleşmesi planlanan ziyaretin yeri ve tarihini netleştirmeye çalıştıkları belirtildi.

Mor Gabriel'in dava bilmecesi

Özge Mumcu
Yerel mahkeme Manastır lehine verdiği kararda direniyor.  Ancak Hukuk Genel Kurulu’nun basına yansıyan kararı, bu arazinin hazineye geçtiği üzerine. Bugüne kadar da, Mor Gabriel Manastırı’na tebliğ eden aleyhte bir karar yok. Yani, gerekçeli karar hala ele geçmedi.Gerekçeli kararın ardından eğer ülke içindeki tüm hukuk yollarının kapandığı noktasında bir karar alınırsa, Mor Gabriel Manastırı’nın Arazi Davası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak.Süryani Vakfı Başkanı Kustaryos Ergün üzüntülü: “Açık açık bu ülkenin üst yargısı, bu ülkenin yasasını çiğniyorsa, vay halimize…” diyor.

Turkey Shows Interest in Armenian Demand for Access to Trabzon Port

By Harut Sassounian / Publisher California Courier
In a recent column, I reported that Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu had indicated an interest in meeting with “Diasporan leaders” to discuss Armenian demands emanating from the Genocide of 1915. In response, I suggested that before Armenians consider meeting Davutoglu, he must prove his sincerity by making eight preliminary concessions, one of which is providing the Republic of Armenia special commercial access to the Turkish port of Trabzon.

Richard Giragosian: ‘A Trojan Horse’ in Armenia

By Appo Jabarian / Executive Publisher/Managing Editor USA Armenian Life Magazine
For many decades now Turkey and its cronies have been fast at work to carry out their objectives in exploiting so-called ‘soft’, ‘balanced’ or ‘diplomatic’ Armenians who are inclined to play down Armenian demands for justice.The ‘soft’, ‘balanced’ or ‘diplomatic’ Armenians also tend to pander to denialist Turkey; to over-amplify its ‘importance’ and ‘indispensability’ to Armenia’s future at the cost of Armenian capitulation to Turkey that still occupies Armenian lands; refuses to make amends for the Turkish-perpetrated Armenian Genocide.

Türkiye Seçim Sonuçlarını Tanımayacaktır

Türkiye, Yukarı Karabağ bölgesinde düzenlenecek seçimlere sert tepki gösterdi. Yukarı Karabağ'daki sözde seçimlerin, Azerbaycan'ın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlali anlamına geldiğini vurgulayan Türkiye, bu eylemi kınadığını duyurdu.

Ayvalık'ın Hannibali!

Ayvalık Cunda Adası’ndaki Taksiyarhis ya da Aya Nikolo Kilisesi uzun yıllardır harabe haldeydi. İşadamı Rahmi Koç kilisenin restorasyonunu üstlendi. 3 ay önce de restorasyon için düğmeye basıldı… Ayvalık'ın Cunda Adası'ndaki kilisede pansiyon çalıştıran işletmeci, restorasyon ekibine saldırdı. Bir kişinin parmağını ısırarak kopardı. Kilisenin müştemilatı 12 yıldır pansiyon olarak işletiliyor.

Patrik Bartholomeos, Alanya"da Kiliseleri Ziyaret Etti

Antalya’nın Alanya ilçesinde Kiliseleri ziyaret eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Burada 3-4 bin Ortodoks varmış. İnşallah kilise açılır" dedi.  Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya Kilisesi Rahibi Peder Mikail Anishchenko ile birlikte Alanya'ya geldi. İlk olarak Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu makamında ziyaret eden Bartholomeos, daha sonra kendisiyle Alanya Kalesi'ni gezdi. Alanya Kalesi'nde bulunan tarihi kilise önünde dua eden Bartholomeos, Hasan Sipahioğlu'ndan kilise hakkında bilgi aldı. Bartholomeos, kendisini takip eden gazetecilerin Ramazan ayını tebrik etti.

İsrailli seyahat acentesi Karabağ’a tur gerçekleştiriyor; Bakü çok hiddetlendi

İsrail’in Bakü elçisi Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İsrail’den Karabağ yönünde gerçekleştirilen turistik turlar vesilesiyle uyarıldı.  Elçi İzRus portalına konuya ilişkin açıklamada bulundu. Magma-Travel in the World Ltd. firması Gn. Direktörü Menahem Abadi Karabağ’a turlar düzenlemekte.

İran-Ermenistan İlişkilerinde Balayı Dönemi

Dr. Hatem Cabbarlı, Avrasya Güvenlik ve Strateji Araştırmalar Merkezi Başkanı
Son zamanlarda İran-Ermenistan arasındaki ekonomik, siyasi, kültürel ve ticari ilişkilerde ciddi bir ilerleme yaşanmaktadır. Nükleer silah elde etmek isteyen İran’a karşı başta ABD olmakla Avrupa devletlerinin ekonomik ve siyasi yaptırımları arttıkça İran Ermenistan ile daha da yakınlaşmaktadır. İran ve Ermenistan resmileri karşılıklı ziyaretlerde bulunarak ikili ilişkilerde yeni sayfalar açmaktadırlar.

Temizlendikçe tarih fışkırıyor

Yusuf Uyanık-Fatiharı
Batman Müze Müdürlüğünün çalışmalarıyla gündeme gelen bin 500 yıllık tarihi Mor Kuryakos Manastırı temizlendikçe tarih fışkırıyor. Yapılan çalışmalarla büyük bir kısmı temizlenen manastırın tarihi gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Ermenistan-İran sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulacak

Ermenistan başbakan yardımcısı ve Bölgesel İdare Bakanı Armen Gevorgyan bugün 17 Temmuz’da İran İslam Cumhuriyeti (İİC) cumhurbaşkanı yardımcısı, Çeve Kuruluşu başkanı Mohammad Javad Muhammedi-Zadeh başkanlığındaki heyeti kabul etti. Buluşmada Ermenistan Çevre Bakanı A. Harutyunyan da hazır bulundu. Buluşmada İİC ve Ermenistan ortak sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulması, Araks nehri su kaynaklarının kullanımı, su kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin konular değerlendirildi.

Belgesel & Söyleşi

20 Temmuz Cuma, Saat 21:00, Yer “GÜLLÜ AGOP’’ Çınar Caddesi Müze Alanı Büyükada
Sunan: Boğos ÇALGICIYAN

“The Challenge of the Armenian Genocide for 21st Century Turkey: Responsibility and Reparation Toward Resolution”[1]


By Henry Theriault, Ph.D.Professor and Chair of Philosophy Worcester State University
USA
 A contemporary discussion of the Armenian Genocide in a Turkish context is well-served by certain prefatory remarks.  First, the recent movement in Turkey to engage thoughtfully the legacy of the Armenian Genocide can be seen as an attempt to keep the heretofore unfulfilled promise of 1908.  In 1908 some members of the Young Turk movement, the Armenian Revolutionary Federation, and other Turks, Armenians, Jews, Kurds, Greeks, and Assyrians embraced a new vision for the Ottoman Empire.  

Ağlıyordu Ruhu!

Ohannes Conkar
Canı çok sıkılıyordu, günü güneşin yüzüne düşmesi ile uyandı derin uykudan. Gece saat üçü bulmuştu, okuduğu kitabı da bırakmak istemiyordu, istemeye istemeye söndürdü lambayı daldı uykuya.

Türkiye Ermenilerin milyonluk rant savaşı

Beyoğlu’nda, Nevizade ve Balık Pazarı’nda 26 bina ile Tokatlıyan İş Hanı gibi taşınmazları olan Üç Horan Vakfı’nın milyon TL’lik kira geliri cemaati birbirine düşürdü. İstanbul Beyoğlu Üç Horan Ermeni Vakfı’ndaki yönetim kurulu seçimi krize yeniden krize dönüştü. 2009’dan bu yana iki kez iptal edilen seçimler bu kez, kimlerin oy kullanacağı ve Nevizade ile Balık Pazarı’nda 26 bina ile Tokatlıyan İş Hanı gibi onlarca taşınmazdan elde edilen milyon TL’lik kira gelirlerinin nasıl yönetileceği konusunda düğümlendi. (Vay Kez Kağak… HYETERT)

Fahişe Çika: Ebrunun Siyah Rengi

Talin SUCİYAN
Kara deliklerini görmemek için, önce mavileştirilen, sonra mozaikleştirilen en son da ebrulaştırılan Anadolu'nun hayranları acaba yüzyılın ilk çeyreğinde bir Rum, Süryani ya da Ermeni kadını olarak Anadolu'da doğmayı isterler miydi?

Dindarların yeni imtihan alanı...

Ömer Faruk Gergerlioğlu
Şimdi bir başka konuda 1915 olaylarının 100. yılına yaklaşırken aynı tedirginlik İslami kesimde yine var. Devlet zaten az kalmış Ermenilerin sorunu büyütmeyeceğini düşünüyordu fakat diasporadakilerin de gayreti ile konu dünya kamuoyunun gündemine meclis kararları ile sık sık girdi. Bizde ise ASALA militanlarının cinayetleri ile oldu. Birçok konuda olduğu gibi ilk önce “hiç bir sorun yoktur noktasından bazı olaylar olmuştur, ortak tarih komisyonu kuralım” söylemine gelindi. Tehcir konusunda adil duruşlar sergilemek için empati yapmak ve sorunu çözmeye niyetlenmek gerekiyor en başta. Dindarların yeni imtihan alanı bu şimdi… Ermeni meselesi hakkında adil bir duruşu korumak aslında korkularımızın boş birer vehim olduğunu gösterecektir. Yeter ki konuşalım ve 100 yıl önceki ve şimdiki devlet kararlarının paralelliğini görebilelim. Fakat burada kalmayıp adil çözüm için samimi bir şekilde gayret etmeyi ihmal etmeyelim, asli vazife bilelim.

“Birtakım Ermeni kadınlar canlarını kurtarabilmek için büyük baskılar altında Müslüman olmuşlar”

Habertürk gazetesine göre, Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevket Eygi, Söz Sende programında Balçiçek İlter’in sorularını yanıtladı.“Türkiye’de bir takım zümreler Alevi olmadıkları halde Aleviymiş gibi görünüyorlar. Türkiye’de 500 bin kripto Ermeni var. Türkiye’de 1915-1918 yılları arasında bir facia yaşanmış. Çok üzücü, çok acı vakalar olmuş. Birtakım Ermeni kadınlar canlarını kurtarabilmek için büyük baskılar altında Müslüman olmuşlar. Türkiye’nin böyle bir kripto Ermeni meselesi var, Alevileri de yakından ilgilendiriyor. (Ha şunu bileydin. Bunlar canlarını kurtarmak için korkudan Müslüman olanların üçüncü nesli. Büyük çoğunluğun ne Ermeniliği kaldı ne de kriptoluğu. HYETERT)

Dağlık Karabağ’da yaklaşık 100 bin kayıtlı seçmen var

16 Temmuz itibarıyla Dağlık Karabağ Cumhuriyetinde (DKC) seçmenlerin sayısı 98.909 kişi. Açıklama DKC Merkez Seçim Komisyonundan ″Postinfo Ajansı″na verilen bilgiyle geldi.DKC cumhurbaşkanlığı seçimleri 19 Temmuz saat 08:00-20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Denizli'de Kilise Muamması

Esnaf Sitesi'nde açılan Laodikya Kilisesi Denizli'de tartışma yarattı. Denizli'deki Esnaf Sitesi'nde açılan Laodikya Kilisesi'nin belediye meclisinde tartışılması ve site yönetiminin de kapatılması için dilekçe vermesinin ardından kilise pastörü İsmail Serinkan bir açıklama yaptı. Serinkan, "İsteğimiz yalnızca inancımızın gereği olan ibadetimizi, bizim için kutsal mabet olan kiliselerde yerine getirebilmek. Denizli, bir avuç Hıristiyanı kendi içinde barındıramayacak mı?" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Küresel Enerji Güvenliği Stratejisinde Türkiye’nin Rolü

Özet: ABD’nin enerji politikasının öncelikle küresel bir boyutu bulunmaktadır. Bu politikanın temelini oluşturan ana unsur dünya çapında artmakta olan arz ve kaynak çeşitliliğidir. Değişik kaynaklardan dünya enerji pazarına giriş yapan her ek enerji (petrol ve doğalgaz) kaynağı aynı anda ABD’nin de kendi enerji güvenliğinin artmasına neden olmaktadır. Bu çerçevede ön plana çıkan ülkelerden birisi ise Türkiye’dir. Türkiye, coğrafi konum olarak öncelikle Orta Doğu ve Hazar Havzası olmak üzere dünyanın ispatlanmış gaz rezervlerinin % 71,8’inin ve kanıtlanmış petrol rezervlerinin % 72,7’sinin mevcut olduğu bir bölgenin yakınında yer almaktadır.

Ermeni meselemiz, adil hafıza ve 2015

Ömer Taşpınar / Sabah
Şöyle diyor Davutoğlu: "Ermenilerin karşısında '1915'te hiçbir şey olmamıştır' diyen bir Dışişleri Bakanı yok. Ben yaşananlara soykırım demem ama diyenin kendi tercihi. Bu konuda yeni bir dil geliştirmemiz lazım. Sizin acınızı reddetmiyoruz, anlıyoruz, ne yapılması gerekirse beraber yapalım. Ama tek taraflı bir suç deklarasyonu değil..." Türkiye açısından oldukça olgun ve makul gözükse de böyle bir söylem Ermenistan ve Ermeni diyasporası üzerinde maalesef hiç de beklenildiği gibi olumlu bir etkide bulunmayacaktır. Nedeni basit. Osmanlı'nın son döneminde ölen ve öldürülen milyonlarca Müslüman'dan Ermeniler sorumlu değildi.

Hamazkayin Öğrenci Forumuna Diasporadan 40 Ermeni genç katılacak

Bu yıl «Hamazkayin Ermeni Eğitim ve Kültür Birliği» Öğrenci Forumu 14 Temmuz’da başlayıp 27 Temmuz’a kadar devam edecek. Diasporanın farklı (ABD, Kanada, Lübnan, İran, Suriye, Fransa, Avustralya) yerleşim birimlerini temsil eden 40 civarı Emeni genç Foruma katılmakta. Forumda Ermenistan ve Karabağ’dan gençler de yer almakta.

Merelots: Bugün Ermenistan’da iş tatili günü

Ermeni Apostolik Kilisesi 15 Temmuz’da 5 önemli dini bayramından biri olan Rab İsa Mesih'in Suret Değiştirmesi Ve İzzet Yortusu- Vardavar’ı kutladı. Bu vesileyle 16 Temmuz’da ″Rahmetlileri Anma Günü″ (Merelots) iş tatili günüdür.

Ermeniler Fransa'da yeni yönetime baskı yapıyor

Fransa Ermeni Dernekleri Koordinasyon Komitesi tarafından basına yapılan açıklamaya göre, komite üyeleri bugün Cumhurbaşkanı François Hollande'ın bir danışmanıyla görüştü. Komite temsilcilerinin, bu ay sonuna kadar Hollande tarafından da kabul edileceği belirtilen açıklamada, Sosyalist hükümetin sonbahar aylarında yeni bir yasa tasarısı hazırlayacağı bildirildi.

Ani Harabeleri'ne 'Binbir Geceli' Tanıtım Önerisi

Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Türkiye-Ermenistan sınırında, asırlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ani Harabeleri'nin tanıtımında 'Binbirgece Masalları'ndan yararlanılabileceğini bildirdi… Akçayöz, Ani Harabeleri'nin Türkiye ve Kars için çok önemli olduğunu anlatırken şöyle dedi: "Buranın mistik yönünü ön plana çıkararak dünya kamuoyunda daha iyi anlatabiliriz. Bu bölgede yaşayan Urartu, Huriler, Persler, Bizanslılar, Osmanlılar, Selçuklular ve Gürcistan'dan gelen akınlar, kültür harmanı oluşturdu. Ani Harabeleri çok kültürlülüğün ve çok dinlerin bir simgesi oldu. 
(Gel de Sayın Dernek başkanının bilgi ve kültürüne hayran olma. Öyle ya Ermenilerin Ani’de ne işi var (!)  Kültür ve Sanat Derneği başkanı böyle düşünüyorsa, gerisini siz düşünün. Adı da nasılsa Anı değil, Ani olmuş ayıp etmiş(!) HYETERT)

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pazar Ayinini Antalya"da Yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, pazar ayinini Antalya Kaleiçi"nde bulunan Ortodoks kilisesinde yaptı… Bartholomeos, "Bizler de bu görev bilinci ile kalpleri inanç dolu sizleri takdis etmek ve İsa Mesih’e birlikte dua etmek üzere yanınıza geldik. Sizleri dinimize olan samimi bağlılığınız için tüm kalbimizle tebrik ediyoruz… Ortodoks aleminin birlik ve beraberliğini korumak işlevini temin ve koordine etmek ta 5. yüzyıldan beri Ortodokslukta birinci makam olarak kabul edilen İstanbul Patrikhanesi’nin vazifesidir. Bu nedenle daima yanınızda olduğumuzu unutmayın."

Patrik Antalya'da

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 3 günlük program için Antalya'ya geldi. Bartholomeos için İl Emniyet Müdürlüğü de bir koruma aracı ve üç koruma polisi tahsis etti. Bartholomeos pazar günü Kaleiçi'nde düzenlenecek bir ayine katılacak.

Denizli'de "kilise ev" tartışması

Denizli Belediye Başkan Vekili Şamil Çınar, kapısı ve penceresine "Laodikya Kilisesi" yazılan binaya, ibadethane statüsü verilmesi için belediyeye başvuruda bulunulduğunu, bu konuda yasalar doğrultusunda hareket edeceklerini bildirdi. Bölge halkı ve site yönetimi 'buranın kilise olmasını istemedikleri' yönünde dilekçe verdi.

Ermeni ve Azeri muhalifler Gürcistan’da buluşacak

Ermenistan ″Ermeni Ulusal Hareketi Partisi″  temsilcileri «Kafkasya’da özgürlük, barış ve refaha destek» başlıklı foruma katılacaklar. Forum; Friedrich Naumann Vakfı desteğinde  13-15 Temmuz’da Tiflis’te gerçekleştirilmekte. Etkinliğe  siyasal partiler ve sivil toplum temsilcileri katılmakta. Azerbaycan’dan foruma ″Musavat Partisi″, Gürcistan’dan ″Cumhuriyetçi Parti″ temsilcileri katılacak.

Agnieszka Holland: Ermeni Soykırımına ilişkin iyi bir film çekmek gerekli

Ermeni Soykırımına ilişkin, trajedinin özünü tamamıyla yansıtacak ağırlıklı bir film çekmek gerekli. Açıklama bugün 14 Temmuz’da Erivan’da düzenlenen basın toplantısında 9. Uluslararası Erivan Altın Kayısı Film Festivaline  davetli rejisör Agnieszka Holland’dan geldi.