Etiketler

Kilikya Katolikosu Aram I. Suriye Ermeni toplumunun yanında

Kilikya Yüksek Makamı Katolikosluğundan verilen bilgiye göre;  Aram I, Suriye Ermeni toplumu ruhani sorumlularıyla iletişim içinde kalmaya ve çalışmalarını takibe devam ediyor. Katolikosluk Basın Servisinden verilen bilgiye göre; bazı ailelerin ekonomik zorluk içinde bulunduğu bilgisini alan Katolikos, Ulusal Diyakosluğa gıda ve diğer zaruri ihtiyaçlar için para tahsis etti.

Yılın ilk yarısında Ermenistan yurttaşlığı için 3248 Suriye yurttaşı başvuruda bulundu

2012 yılının ilk yarısında Ermenistan yurttaşlığı için 2957’si Dışişleri Bakanlığı , 291’i Ermenistan Emniyet Teşkiltı Pasaport ve Vize Dairesi aracılığıyla olmak üzere 3248 Suriye yurttaşı başvuruda bulundu.

Almanya’da Müslümanlara Eşitlik Statüsü

Almanya'da ilk kez Hamburg eyaletinde Müslümanlarla bir "Hak Eşitliği Antlaşması" imzalanacak. Antlaşmaya göre, dinî toplulukların temsilcileri doğrudan muhatap kabul edilecek, din dersleri müfredatını DİTİB, İslam Şurası ve İslam Kültür Merkezleri Birliği'nden oluşan ortak komisyon belirleyecek…  Haftanın belirli gününde ve saatinde Müslümanlara özgü radyo ve televizyon yayınlarına izin verilecek. Antlaşma ile Müslümanların, Hamburg'un bir parçası olduğu, çoğulcu ve dünyaya açık bir toplumda Müslüman vatandaşların da dinî ibadetlerini yerine getirilmesinin kolaylaştırılması gerektiği ve dinî toplulukların dinî, kültürel ve toplumsal yaşamda " tanınması" ve "kabul edilmesi" amaçlanıyor. (Sanıyoruz bu Müslümanların tüzel kişiliğinin tanınması anlamına geliyor. Umarız Türkiye de Azınlıkların tüzel kişiliğini tanır )

New Church Being Constructed in the Arabkir District of Yerevan

A new church being built in Arabkir, a central district of Yerevan, is being welcomed with great enthusiasm by local residents.  For decades, the district, with a 90,000 population did not have a place of worship. It will be the second largest church in the capitol city. Several organizations, a women’s health center and a Youth Association, are already operating in the area, and their activities will be greatly improved with the building of the new church.

Ermenistan 2012 Londra Olipiyatına 25 Sporcu ile Katılıyor

Londra olimpiyatlarına Türkiye 66'sı kadın 114, Ermenistan 25 Sporcu ile katılıyor.

Second Week of Camp 2012

Every year in the months of July and August, Camp Hye Sierra in Dunlap, California welcomes more than 500 campers and faculty. Camp Hye Sierra (a.k.a. Hye Camp) is known to campers as an “escape” to a serene retreat-like atmosphere where they enjoy their heritage, culture and faith. On July 25, 2012, the Primate paid a pastoral visit to campers who attended the Second Week of Hye Camp.

News » His Holiness Karekin II Departs for Pontifical Visits

On July 24, 2012 His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians departed for Italy on a Pontifical visit. During the visit, His Holiness will be meeting with philanthropists of the Mother See of Holy Etchmiadzin to discuss the implementation and progress of projects at the Mother See that they have undertaken.

Gül azınlık cemaati temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarabya Köşkü’nde azınlık vakıflarının temsilcilerini kabul etti… Cumhurbaşkanı Gül'e Vakıflar kanunu kabul etmesinden dolayı bir teşekkür ziyareti yapmak istediklerini söyleyen Vakıflar Meclisi'nin azınlık vakıfları temsilcisi Vingas, " Kendisine Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde cemaat vakıflarımızı ziyaret ederek, hassasiyeti göstererek, geniş toplum içindeki varlığımızı hatırlatmak ihtiyacını hissettikleri için teşekkür etmek istedik. Ramazan ayını kutladık ve bazı arkadaşlarımız gündemlerindeki bazı sıkıntıları, ihtiyaçları dile getirdi. Eğitim, vakıflar gibi konuları gündeme getirdik. Kendileri büyük bir hassasiyet ve sabırla bizi dinledi" şeklinde konuştu.

Atalarının doğduğu topraklarda 90 yıl sonra ayin yaptılar

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis’in daveti üzerine Bursa’ya gelen yaklaşık 200 kişilik Yunanlı grup, Gölyazı’daki Aziz Pandelemion Kilisesi’nde ayin yaptı.Metropolit Lambriniadis, 1922′den sonra 90 yıllık aranın ardından ilk ayinin yapıldığını söyledi.

Ayın 1'i Kilisesi

Kısa bir İstanbul yolculuğundan sonra gerçek adının Meryem Ana Kilisesi olduğunu öğrendiğim Ayın 1'i Kilisesi’ne geliyorum ve yakınlarımla buluşuyorum. Tam kilise girişinde bir kadın tezgah kurmuş, dilekler ve niyetler için ıvır zıvır bir şeyler satıyor. Ne olur ne olmaz, niyetler gerçekleşir; inancıyla 5 tane satın alıyorum. Kapıdan içeri giriyoruz ve bahçede adım atılmayacak bir kalabalık görüyorum. Acaba çıksam gitsem diye düşünceler içinde dolaşırken Leyla teyze "Gel, içeriden anahtar satın alacağız" diyor. Asıl önemli olan o anahtarlarmış zaten; eğer dileğin gerçekleşirse anahtarları gelip geri veriyormuşsun… Gerçekten de Selim’in dileği Ayın 1’i Kilisesi’ne gittikten ve dua okuduktan sonra hemen gerçekleşti. Ben ise her gün New York sokaklarında dolaşırken o Arnavut kaldırımında, ayağım sıcaktan yere yapışarak yürüdüğümü, niyetimi hatırlıyorum ve bekliyorum heyecanla gerçekleşeceği günü…

"Kültürlere, Farklılıklara, İnançlara Ve Ölülere Büyük Saygısızlık..."

Nadya Uygun Ve Arkadaşları
"Yol inşaatı için talan edilen Ermeni Mezarlığı ve daha öncesinde kilise, bağışlanamaz ayıplardır. Siirt-Eruh yolu üzerinde Xert (Kayaboğaz) köyü yakınındaki bölgede, her tarafa insan kemikleri saçılmıştır. Buna kimlerin göz yumduğunu veya izin verdiğini öğrenmek istiyoruz... Bu yapılan, kültürlere, inançlara, farklılıklara ve ölülere çok büyük saygısızlık, hatta bir vahşettir!

Azınlık vakıfları Gül’le buluşacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas’ın başkanlığında azınlık vakıfları temsilcilerinden oluşan bir heyet Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde görüşecek.

YERİD KIYAFET BALOSU !!!

Geleneksel hale getirdiğimiz ''YERİD KIYAFET BALOSU''nda  5 Ağustos pazar Zoi'sinde YERİD farkıyla sınırları zorlamak istemez misiniz !!Yer : Kınalıada Su Sporları Kulübü '' ZOİ ''; Saat : 21:30; İletişim: Arden G. : 0537 496 34 89; Mail: yeridgrubu@hotmail.com

Devlet, Ermeni mezarlığını tahrip etti insan kemikleri ortalığa saçıldı...

Öte yandan, Türkiye dışında yaşayan Ermenilerden Nadya Uygun ve bir grup arkadaşı yetkililere başvurarak, "insanlık dışı tahribata son verilmesini ve mezarlığın, onarılarak korunmasını" talep etti. 

Şahdamarı Kesilen Bir Ülkenin Ar Damarı da Kesilir

Zeynep  Tozduman
Günlerdir medyada Yargıtay’ın Mor Gabriel manastırı ile ilgili ,’’İŞGAL ‘’kararı işlenip, durdu. Baştan kaybedilmiş bir davaydı aslında Mor Gabriel davası. Politik bir dava ve pazarlık konusu olan Mor Gabriel    ile ilgili Yargıtay  kararı beni hiç mi? Hiç  şaşırtmadı.  Süryanilerin kutsal Kudüs’ünü (Mor Gabriel)  üstelik Müslümanların kutsal ayı sayılan Ramazana ramak kala, bu kararın açıklanması kendine Müslüman bir ülkede yaşadığımızı bir kez daha ispatlamıştır.

"The Genex" Soykırımın 100. Yıldönümünde Vizyona Girecek


Ermeni soykırımını konu alan "The Genex", soykırımın 100. yıldönümünde, 24 Nisan 2015'te izleyiciyle buluşacak.

«Aravot»: Belçika Ermenilerinin entegrasyon ve kimliklerini koruma sorunu var


«Aravot» Ermenistan’ın Belçika Krallığı Büyükelçisinden yerel Ermeni toplumunun duruna ilişkin bilgi istedi. Elçi Belçika’da 30 bin Ermeni yaşadığını, bunlardan 5-6 bin kadarının Sovyetler Birliği yıkılana dek burada yaşayıp, çalışanlardan olduğunu belirtti. 1991’den sonra birkaç Ermeni göç dalgası bu ülkeye geldi, Türkiye ve Irak’lı Ermeniler de bulunmakta.

AK Parti'den anayasada 'vatandaş' açılımı


AK Parti, Meclis Başkanlığı'na sunduğu yeni anayasadaki temel hak ve özgürlüklerle ilgili önerisinde "Türk vatandaşı" ya da "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" şeklinde bir tanımlamaya yer vermediAK Parti, yeni anayasaya ilişkin önerileri ile Türkiye'nin en tartışmalı konularından biri olan "Türklük" ve "Türk vatandaşlığı" konusunda açılım yaptı. AK Parti, mevcut anayasadaki "Türklük" ifadesini kaldırıp, vatandaşlığı "vatandaşlık bir haktır" şeklinde tanımlandı.

Azerbaycan'dan Tanzanya'ya Nota


Tanzanya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde, vize bilgilerinin tanıtıldığı bölümde Karabağ'ın bağımsız bir ülke olarak gösterilmesi Azerbaycan'da tepkiyle karşılandı. Azerbaycanlı yetkililer bu kararı kınarken, dışişleri bakanlığı Tanzanya'yı verdiği notayla uyardı.

Ermeni Soykırımına ilişkin kitap «New York Times» en çok satan kitaplar arasında

«Armenian Weekly»nin verdiği habere göre; Chris Bohjalian’ın Ermeni Soykırımına ilişkin «Kum Kalenin Kızları» (The Sandcastle Girls) kitabı 27 Temmuz’da «New York Times» gazetesi en çok satan kitaplar ″Bestseller″ listesinde yer alacak.

"Our main enemies are the Armenians of the world!"


Dear Friend, These are Azerbaijani President Ilham Aliyev's words.Before his death, the former President of Turkey Turgut Ozal threatened to "teach the Armenians the lessons of 1915."It's time we took them at their word.They've made no secret of trying to crush our homeland.And they're attacking all of us.  Not just those in the Diaspora or in Armenia or Artsakh.

''Karıma sarıldığı için öldürdüm''


Kumkapı'da ev sahiplerini bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Ermenistan uyruklu Grigor İ.(33) ile eşi Seda B.(20) adliyeye sevk edildi. Cinayeti işlediğini itiraf eden Grigor İ. "Birlikte yemek yiyorduk. Bir ara tuvalete gittim. Geri döndüğümde karıma sarıldığını görünce kendimi kaybettim" dedi.

Lozan yaşıyor mu?

Levent Köker
Bu madde çok açıktır ve Lozan Andlaşması'nın 38-44. maddelerine aykırı veya bunlarla çelişen hiçbir hukukî düzenleme yapılmayacağını (yapılamayacağını) belirtmektedir. Bu bağlamda hemen dikkat çekmek gerekir ki Lozan, Cumhuriyet'in ilânından önce imzalanmış bir andlaşmadır ve bu nedenle de Cumhuriyet'in ilânından sonraki tüm anayasal düzenlemeler (yani 1924, 1961 ve 1982 anayasaları) için de geçerli, üstün ve ihlâl edilmesi mümkün olmayan kurallar getirmiştir...Dolayısıyla şimdilik son söz: 1982 Anayasası'nın 42. maddesinde yer alan Türkçe dışındaki anadillerde eğitim yasağının Lozan'a ve hukuka aykırı niteliği görülmeli ve buna son verilmelidir. En azından yeni anayasada böyle bir yasağın yer alamayacağı anlaşılmalı ve mes'ele Lozan örneği de dikkate alınarak, yeni anayasada uluslararası insan hakları normlarına aykırı düzenlemelerin yapılamayacağı ilkesinin benimsenmesiyle birlikte çözülmelidir.

"Suriye'ye müdahale edebiliriz"

Suriye’deki son gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, Suriye’nin kuzeyini Kürt gruplara Beşar Esad yönetiminin terk ettiğini belirtirken, burada bir yapılanmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Kuzeyde oluşacak bir yapılanma bizim için bir terör yapılanmasıdır. Burada kalkıp da bu oluşuma ’eyvallah’ edecek halimiz yok" dedi.

Fatih'te cinsel taciz cinayeti

Süleyman Kaya/Çahatay Kenarlı
FATİH Kumkapı’da, Ermeni uyruklu Grigor I, birlikte yaşandığı kız arkadaşı Sedu B’e cinsel tacizde bulunduğunu ileri sürdüğü ev sahibi Cemal T.’yi bıçaklayarak öldürdü. Bavullarını toplayıp kaçmaya çalışan Grigor I. ile Sedu B. vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen polisler tarafından yakalandı.

Kiliselerin aidiyetine ilişkin bilimsel-sahte tartışmalar yürütülene dek, bunlar tahrip oluyor

Ermenistan’ın Gürcistan Büyükelçisi Hovhannes Manukyan, Gürcistan’da Ermeni Kilisesi meselesi önyargılar, ülke ve etkili kültürüne karşı hayal mahsulü tehditlerle sıkı şekilde yoğrulmaktadır. Sıklıkla yazılarda nereden alındığı bilinmeyen Ermeni tarafının taleplerine ilişkin haberler yer almakta. Şöyle ki Ermeni tarafının 5’i Tiflis’te ve biri Akhalkelek’te olmak üzere 6 kilisenin iadesini istemiş olmasına rağmen, kiliselerin olası  iadesine karşı kamuoyu görüşü yaratmak için maksatlı olarak üç haneli sayılar belirtilmektedir″ dedi.

Cemevlerine 'tekke ve zaviye' içtihadı

Yargıtay, "Cemevi ibadethanedir" diyen mahkeme kararını bozarken, laikliği korumak için çıkarılan 'İnkılap Kanunları'nı dayanak yaptı. Cemevlerinin ibadet sayılıp sayılamayacağı yıllardır tartışma konusu.

Hükümet Ermeni asıllı olanların Ermenistan’a girişini kolaylaştıracak

Aslen Ermeniler, Ermenistan’a giriş vizesini Ermenistan sınır kapılarında alabilirler. İlgili öneri Ermenistan Emniyet Teşkilatınca, Bakanlar Kurulu 26 Temmuz tarihli oturumuna değerlendirilmek üzere sunuldu.

Suriyeli Hıristiyanlardan birlik çağrısı

Halkımızın varlığını reddeden hiçbir diktatörlüğü desteklememiz düşünülemez. Baas partisinin şovenist politikaları daha evvel Irak’ta olduğu gibi halkımızı en meşru haklarından mahrum etti. Ancak Suriye’deki Baas diktatörlüğüne karşı ilk başlarda demokratik olarak başlayan muhalefet zamanla büyük ölçüde dış destekle İslamcı bir eğilime dönüştü. Demokrasinin D sinin olmadığı Katar ve Suudi rejimleri ve halkımızın varlığını inkar eden Türkiye, silah ve maddi destek, dezenformasyon propaganda ile demokratik değil fakat İslami bir diktatörlük kurma peşindedirler. El Kaideci, Selefist, Müslüman Kardeşler gibi çeşitli faşist, totaliter, gerici, dini hoşgörüden uzak görüşlerin hakimiyeti halkımızın ölümü demektir.

Hıristiyan devletlerin İslam düşmanlığının kökenleri

Seyfi Genç
Yeni Mesaj Gazetesi yazarı Müslim Karabacak 21 Temmuz 2012′deki yazısında demiş ki: “Herkesin malumudur ki, AB’yi oluşturan devletlerin bilaistisna tümü Hıristiyan’dır. AB için kullanılan semboller Hıristiyanlığın inanç esaslarından mülhemdir. Tarihte ve bugün bu devletlerin İslam’a ve Müslümanlığa düşmanlığı hiç azalmamıştır.”Basit bir soru sorayım: Peki Müslümanlar ve Müslüman devletler var oldukları günden itibaren Avrupa’ya ve Hıristiyanlığa tek bir gün bile dost olmuşlar mıdır? Dostluk beslemişler midir ki dostluk beklentisi içindeler?

Başınıza Mor Gabriel Manastırı kadar taş düşsün!

Nihat Behram / nihat.behram@yurtgazetesi.com.tr
Başbakan dünyayı dolaşırken “Bütün dinlere eşit uzaklık ve azınlıklar açılımı” türü şovlar yapmaya çok meraklı! Sonra? Sonrası bu: Değişik kültür ve inançlara karşı ırkçı ve dışlayıcı tutum. Batman’da tarihi Süryani kilisesinden yazıt ve işlemeli binlerce yıllık stellerin sökülüp Hanlı Köyü Camisi’ne merdiven yapılması; tarihi Yuhanun Kilisesi’nin AKP döneminde 3 kez soyulması ve son soygunda 1700 yıllık Çan ve İncil’in çalınması; 2009 yılında 10. sınıf  tarih dersi kitaplarına Süryanileri Osmanlı’ya karşı ‘hain’ gösteren eklemeler yapılması....say ki say! Kendi dışındaki halkın kültür ve tarih mirasını tanımazlık da soykırıma dahildir. İçleri de acımıyor!

Mor Gabriel'in toprakları iade edilsin!

Özlem Albayrak / albayrakozlem@yahoo.com
Söylenenler doğruydu yani, geceleri şehre dışarıdan baktığınızda o işlemeli taş yapılar parıl parıl yanan birer gerdanlığa dönüşüyor, o işçilik hem gece hem de gündüz lezzet veren bir güzellik haline geliyordu.Şehri şaşkın bir merakla dolaştığımı hatırlıyorum. Ama Mardin'de beni şaşkınlığı düşüren sadece bu değildi; zamanında 80 bine yakın süryaninin yaşadığı şehirde, bazılarına göre 1000 ya da 2000, bazılarına göre ise sadece 80 hanelik Süryani nüfusu kalmıştı. Buruldum. Çünkü farklı inanma biçimlerinden neşet eden görünürlüklerin, farklı kültürlerin ve yaşamların bir şehri ancak zenginleştireceğine inanan biriyim. Ermeni ve Rum nüfus, bu kadar azalmamış olsaydı İstanbul'un da daha yaşanabilir bir şehir olacağını zannederim.

Ermeni Belediyesi falan değil

Roni MARGULIES/Taraf GAZETESİ
Bu aylara gazetecilik açısından “silly season” der İngilizler. Aptallık mevsimi… yazacak haber bulunamadığı için saçma sapan şeyler allanır pullanır, abartılır, haber gibi yazılır. “Kocamı uzaylılar kaçırdı!” veya “CHP’de büyük dönüşüm”… “Biz işimizi yaparız. Herkes konuşur, biz hizmet yaparız.. Bu Belediye Aydınlıların, sizlerin belediyesidir. Atina Belediyesi falan, Yunan Belediyesi, Ermeni Belediyesi falan değildir. Adının başında da ‘T.C. Aydın Belediyesi’ yazmaktadır. [Sesini yükselterek] Anlaşıldı mı? ‘T.C. Aydın Belediyesi’ yazmaktadır.” CHP, Çerçioğullarının partisi. Bunların Belediye Başkanı, milletvekili filan olmasını sağlayan parti. Bunlardan oy alan parti.

Bir Hıristiyan Arap ile Erdoğan üzerine...

Fatih Polat / fpolat@evrensel.net
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hıristiyan bir Arap’ın evindeyiz. Sadece güncel siyasi gelişmelerle değil, siyasal tarihle yakından ilgili olduğu konuşmalarından anlaşılan 60 yaşlarındaki Toni Dabbul, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın, 3 yıl önce Davos’da, İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e ve İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlarına tepki gösterip “Daha da Davos’a gelmem” diyerek paneli terk etmesini hatırlatıyor ve devam ediyor: “Bu tavır o kadar hoşuma gitmişti ki, Türklerin geçmişte Ermenilere yaptıklarını bile unutmaya, kafamın gerisine itmeye çalışmıştım.”Dabbul, Erdoğan’ın Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte Suriye’de rejim değişikliğinin militan bir savunucusu olması karşısında bu olumlu kanısının tamamen ortadan kalktığını anlatıyor.

Bir Ermeni Mezarlığı Daha Parçalandı

Siirt - Eruh civarı yol üzerinde Kürtçe ismiyle “Xert” köyü sınırları içinde bulunan kiliseye ait mezarlar yol çalışmaları esnasında tahrip edildi. Mezarların bulunduğu alan karayolu yapımı nedeniyle kepçelerle tahrip edildi. Tahrip edilen alanda Ermenilere ait yüzlerce mezar ve kemik parçaları ortalığa saçılmış durumda.

Ermenistan sınırı Trabzon’dan deldi

Nerdun Hacıoğlu
Türkiye ile Ermenistan arasında Akyaka kara ve demiryolu sınır kapısının açılıp açılmayacağı iki ülke arasında dondurulmuş vaziyette bekleyen uzlaşı protokollerine bağlanırken, Ermenistan’ın Trabzon Limanı üzerinden sınırı açtığı ortaya çıktı.
Ermenistan tarafından yapılan açıklamaya göre yılda 200 Ermeni TIR aracına Trabzon Limanı üzerinden Türkiye’yi transit geçiş güzergâhı olarak kullanma izni verildi.

KOHAR - Ao Vivo na América do Sul

Dear Grand Commander of the Knights of Vartan


Ragıp Zarakolu
Değerli Katılımcılar, Toplantınıza katılmayı çok istediğim halde, devam etmekte olan Mahkemem nedeniyle aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Ama yüreğim sizlerle birlikte… Ne yazık ki, 1915 Ermeni Jenosidi öncesi başlatılan ve daha sonra farklı zamanlar farklı etnik, inanç ve siyaset gruplarına uygulanan “biat”, “inkar”, “dayatma, “arındırma” ve “temizlik” politikaları sevgili ülkemde devam etmektedir. Gerçekle yüzleşmeden, özürü içselleştirmeden ve kefaletini sunmadan, bu kısır döngü aşılabilecek gibi görünmemektedir.

Ermeni delegasyonu Elysee'ye çıkıyor

Ermeni internet sitelerinde yer alan bir habere göre Temmuz ayının son günü "Ermeni soykırım" inkarına ceza kanunu hakkında görüşmek üzere milliyetçi ve Türk karşıtı bir Ermeni delegasyonunu kabul edecek Francois Hollande, soykırım inkarına kanun sözünü cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında vermişti.

Ermenistan’lı Patritsa «Karadeniz Oyunları» Festivalinde büyük ödülü kazandı

«Karadeniz Oyunları» Festivali Vokal Yarışmasında 14 yaşındaki Ermenistanlı Patritsa büyük ödülü kazandı. 22 Temmuz’da sona eren festival Ukrayna’nın Skadovsk kentinde gerçekleştirildi.

Yerli Amerikalılara, Ermeni-Rum İttifakı Engeli

Turkish Coaliton of America'nın çabalarıyla ABD Temsilciler Meclisi'ne gelen, yerli kabilelere Türkiye ve DTÖ üyeleriyle doğrudan ticaret yapma yolunu açan yasa tasarısı, 222 lehte oya rağmen, Ermeni ve Rum lobisinin yoğun baskısı nedeniyle, 3'te 2 oy çoğunluğunu sağlayamadı.

Döndük Yine En Başa

Yıldırım Türker / Radikal
Kimin elinde, kimlerin güdümünde, hangi alemde olursa olsun devlette devamlılık şartının göstergesi olarak devletimizin kimi daimi memurları vardır. Bunların başında gelen küçük öfkeli adamlardan biri, evet yanılmadınız, Fatih Altaylı’dır. Bildiğimiz yegane mesleği gazeteciliktir. Ama kendisi o ünlü Zeitgeist’ın ta kendisidir. Zamanın ruhunu tartmak isteyen, bir zahmet bu küçük adamı izlemek zorundadır. Alametifarikası olan ‘delikanlı adam’, ‘basının Kadir İnanırı’ imgesine çalışırken sözgelimi demokratik açılımlar revaçtaysa demokratlıkta sınır tanımaz. Danışmanlarını sosyalistlerden seçer. Milliyetçilik rütbe sağlıyorsa milli hassasiyeti çığlık çığlığadır. Şimdi de Taner Akçam ve NYT üstüne esip kükremiş:

Özgürlük, insanlara duymak istemedikleri şeyleri söyleyebilmektir!

Hasan Cemal /h.cemal@milliyet.com.tr
“AKP’nin Türkiye ve Müslüman dünyasındaki popülaritesi, Erdoğan’a bir hoşgörü döneminin öncülüğünü yapma fırsatını veriyor. Türkler, Hıristiyanlara yapılan soykırımı ve diğer gruplara karşı işlenen suçları tanıyarak, insan hakları alanında lider olabilirler. Fakat , Osmanlı’nın hataları telafi edilmediği sürece, Türkiye’nin örnek bir özgürlük ve demokrasi ülkesi olma çabaları sonuçsuz kalacak.” Yukarıdaki satırlar benim değil. Taner Akçam’ın. Geçen gün New York Times’ta çıkan “Türkiye’nin İnsan Hakları İkiyüzlülüğü” başlıklı makalesinden aldım.Sonra bu yazıya başlık düşündüm... George Orwell, Hayvan Çiftliği’nin hiç yayımlanmamış girişlerinden birinde demiş ki: “Özgürlük, insanlara duymak istemedikleri şeyleri söyleyebilmektir.”

NYT’nin yaptığı düşmanlıktır

Fatih Altaylı
New York Times, Türkiye aleyhtarı bir yazıyı yayınladı. Bunda garipsenecek bir şey yok aslında. New York Times, Türkiye'den pek hazzetmez. Bunu da sık sık bel altı vuruşlarla gösterir. Ama bu kez bel altının da altına inmiş ve bacak arasına tekme atıyor. Türkiye düşmanlığıyla meşhur, kimliği ve kökeni müphem Taner Akçam'ın Türkiye'ye düşmanlık dolu bir makalesini yayınlıyor. Bu da çok alışılmadık bir durum değil. Ama sonrası alışılmadık. NYT bu makaleyi hem İngilizce, hem Türkçe olarak yayınlıyor. Yetmiyor, bu "sözde" makalenin duyurusunu da Twitter üzerinden yapıyor. Hem de Türkçe olarak. Bunun adı gazetecilik değildir. Bunun adı net ve açık "hasmane" bir tutumdur. (Yıldırım Türker'in Döndük Yine En Başa başlıklı yazısını okuyun. HYETERT)

2015 için 'soykırım' filmi

Kayhan Karaca / ntvmsnbc
Ermeni diasporası 2015 yılında gösterime girmek üzere bir "soykırım" filmi hazırlığına başladı. ABD yapımı filme "The Genex" adı verilecek. Gerilim-tarih türündeki filmde "soykırım" sırası ve sonrasında Anadolu Ermenilerinin paralarına el koymakla suçlanan Alman bankalarına karşı yürütülen hukuk savaşının konu alınacağı belirtiliyor. Los Angeles merkezli "Edgeart Entertainment" adlı prodüksiyon şirketi tarafından gerçekleştirilecek filmin yönetmenliğini Ermeni kökenli yönetmen Sevada yapacak.

Ermeni cemaatinde rant tartışması manşetlerde

Melik Duvaklı
AGOS Beyoğlu Ermenilerince yönetilen vakıf için “Yalancılar” başlığını attı… Bir hukuk adamı olarak Simon Çekem diyor ki, 'Vakıf seçimlerini il geneline açmıyoruz çünkü yasal mevzuat buna izin vermiyor...' Oysa mevcut Vakıflar Yönetmeliğine göre, seçimler yönetim kurulunun vereceği bir dilekçeyle İstanbul geneline açılabiliyor..."  (Vakıflar Yönetmeliği MADDE 29 – (1) Cemaat vakfı hayratının bulunduğu ilçe, o vakfın seçim çevresidir. Ancak, vakfın müracaatı üzerine bölge müdürlüğünce yapılan araştırma sonucuna göre; cemaat vakfının bulunduğu ilçede yeterli cemaatin bulunmaması hallerinde vakfın bulunduğu il, vakfın bulunduğu il mücavir alanında yeterli cemaatin bulunmaması halinde ise cemaati en fazla olan çevre il Genel Müdürlükçe seçim çevresi olarak ilan edilebilir. HYETERT)

Garegin II, Arjantin ve Kanada Ermeni Diyakosluğundan genç hacıları kabul etti

Katolikos Garegin II,  22 Temmuz’da Ana Taht Aziz Etchmiatsin’de Arjantin Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Mari Manukyan Okulu mezuniyet sınıfı öğrencileri yanısıra Kanada Diyakosluğu Toronto AGBU İzci Grubu ve  Sp. Yerrordutyun Kilisesi «Surp. Sahak-Surp. Mesrop» Cumartesi Okulu öğrencilerini kabul etti.

Garegin II, Amerikalı Ermeni hayırsever Nubar Afeyan’ı «Sp. Grigor Lusavoriç» nişanıyla ödüllendirdi

Ana Taht Aziz Etchmiatsin’de 22 Temmuz’da nişan teslim töreni gerçekleştirildi. Düzenlenen dini ayin sonrasında Katolkos Garegin II, Amerikalı Ermeni hayırsever Nubar Afeyan’ı kilise ve millete katkıları vesilesiyle «Sp. Grigor Lusavoriç» nişanıyla ödüllendirdi.

MERAMETCİYAN OKULU KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR

Bu 'Zirve'yi nasıl görmediler?

İsmail Saymaz
Malatya'da misyonerlerin nefes alışları dahi izlenmiş ama Zirve Yayınevi'ndeki katliama ilişkin hiçbir 'duyuma' ulaşılamamış… Zirve Yayınevi katliamı ile ilgili geçen hafta kabul edilen yeni iddianamenin ek klasörleri arasına giren valilik tutanaklarında, misyonerlerin jandarma tarafından adım adım izlendiği ortaya çıktı.

Mehmet Moran kilise onarımına tepkili

Malatya Belediyesi Meclisi Bağımsız Üyesi Mehmet Moran  “Başta Sayın Vali olmak üzere, Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Naci Şavata, il genel ve belediye meclis üyelerine soruyorum" diyerek şu soruları yöneltti: "Malatya halkına açıklayamadığınız Taşhoron Kilisesi'ne ne kadar ödenek ayırdınız? Malatya’da hayata geçirilmek istenen 4 olduğu bildiğim kilise sayısı kaçtır? Malatya Hekimhan ilçesinde jandarma bölgesinde bulunan eski temel taşlarının kilise kalıntılarına ait olabileceğinden bahisle jandarmayı bölgeden çıkarıp alanı ile birlikte kiliseye kazandırıp kilise yapmak istediğiniz beyanı doğru mudur? Türkiye Cumhuriyeti ve Malatya haritasında Malatya'nın bir ilçesi olan Hekimhan'ın ismi Sayın Vali'nin huzurunda Hay Malatya olarak zikredildiğinde, yani Hekimhan ismi yok sayıldığında Sayın Vali'nin bu ifadeye tepkisi merak konusudur, açıklar mısınız? (Kendi zenginliğinin farkına varmayan bu zavallılar ne yazık ki hala var. HYETERT)

Kafkas Ermenileri ve Osmanlı Ermenileri

Aziz Üstel
Özetle, Ermeni sorununu, 1915 olaylarını öğrenmek isteyen, 1893’de İstanbul’a gelerek, Ermeni öğrencilere felsefe ve edebiyat dersleri vermeye başlayan Fransız casusu Pierre Kiare’ın, Osmanlı’ya karşı başlatılan Sasun ve Zeytun isyanlarının tohumlarını nasıl ektiğini öğrenmelidir. (Piyer Kiyar’ın Hatıratı-Ahoranyan Efendi ve Mösyö Çobanyan- Fransızca basımı 1897) Özetle bu sorun basit değil son derece karmaşıktır, “soykırım” diye ortaya çıkmadan önce çok ama çok kitap okumak birçok belgeye ulaşmak gerekir! (Sayın Üstel, doğru kaynağa bakmak çok önemlidir ve Ermeni sorunu konusunda en önemli ve doğru kaynaklardan biri Prof. Dr. Taner Akçam’dır. HYETERT)

'Van Times' yeniden

Ayça Örer
İki yıl önce yayınını durduran yerel Van Times gazetesi, dergi formatıyla yeniden çıkıyor. Van Times, dört dilde yayın yapacak.

Devlet, "Süryaniler'in Kudüs'ü"ne el koyuyor

Hilal Kaplan hasiralti@gmail.com
Devletin, vatandaşının dinî/ manevî hayatını bile nasıl umarsızca ve hukuksuzca ihlal edebileceğinin hikâyesidir bu sevgili okur. Üstelik tüm bunlar senin ülkende, CHP'nin camilere el koyma politikasının lanetlendiği bir dönemde olmuştur. İsrail'in Mescidi Aksa'ya reva gördüklerini okudukça içinde hissettiğin burukluğu hatırlayıp, "Süryaniler'in Kudüs'ü"ne yapılanlara karşı çıkmak istersen bir imza da sen verebilirsin: http://www.beraberbuyudukbuulkede.com/
(Bu haksızlığa karşı çıkmak için lütfen imza verelim. HYETERT)

Müdür dediğin okulu gözetler

Ermeni ve Rum okullarında öğretmenlik ve ‘Türk’ müdür başyardımcılığı yapan Emin Keşmer, ‘Bir Poşet İstanbul Toprağı’ adlı kitabında, azınlık okullarında yaşadıklarını anlattı. Bu okullara “Azınlıkları çekip çevirmek” için atama yapıldığını, asıl amacın onları gözetlemek olduğunu söyleyen Keşmer, “Bunlar marşımızı coşkulu okumuyor, diye bizzat şikâyette bulunan Türk müdürler tanıdım” diyor… Hâlâ insanlara güvenemezseniz, okuluna Türk müdür gönderirseniz, olmaz bu iş. “Geleceğe bakalım” diyemezsiniz. Ben kitabımda resmi tarih ve milliyetçi söylemlerle toplumu kodlayan devletin azınlık okullarındaki pratiğini anlatmaya çalıştım. (Umarız Hükümet en kısa zamanda bu ayıba bir son verir. HYETERT)

Bu selâtin cami, daha da yapacağız

Sefa Özkaya
OSMANLI İmparatorluğu döneminde sultanların yaptırdıkları camilere selâtin camileri adı verilir. Selâtin kelimesi de sultan kelimesinin çoğulundan geliyor… Son selâtin camisi Sultan II. Abdulhamid Han’ın İtalyan Sarkis Balyan’a 1885-1886 yıllarında yaptırdığı Yıldız Hamidiye Camii’dir. (Sefa Bey bir yanlışlık olduğunu belirtiyor. Onun da bizi anlamasını bekleriz, 40 sene bu ülkede bile bile İtalyan Balyani ailesi dendi. İtalyan değil Fransız deseydi bu yanılma olarak görülebilirdi. HYETERT)

Beyoğlu’nda hoşgörü iftarı

Beyoğlu Belediyesi'nin geleneksel iftarı Aynalıkavak Kasrı'nda yapıldı. İftar yemeğinde üç semavi dinin temsilcileri hoşgörü mesajları verdi. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Süryani ve Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ve davetliler katıldı. Yemekte din temsilcileri birlik, beraberlik ve hoşgörü mesajları verdi.

Mihran Kambarizoğlu "Bırakın beni Müslüman olacağım!"

Arda Uskan
Mihran Kamberizoğlu isimli Ermeni vatandaşımız bunu böyle ifade etmese de din değiştireceğini kesin bir dille söylüyor. Peki kimden istiyor bunu? Şaşıracaksınız ama araştırmacı yazar Aytunç Altındal'dan!...Zaman harekete geçme zamanıdır. Zaman üzüntülü ve kırgın Mihran kardeşimizin gönlünü alma zamanıdır. Çünkü kendisi de bu günlerde İslam alemine geçme niyetindedir. Hatta bunu araştırmacı yazar Aytunç Altındal'dan istemiş, "Şu anda kelime-i şehadet getirmek istiyorum hocam" demiştir. Ama Altındal'ın "Evladım ben imam değilim, hem bu şekil olmaz" demesi üzerine bir süreliğine vazgeçmiştir.Not; Duyduğuma göre olay, tv8'in kurt gazetecisi Münir Koçarslan'ın da gündeminde. Yakında Haberaktif'te sevgili Mihran Bey'in, bir imam huzurunda Müslüman olduğunu izlersem şaşırmayacağım. (Mihran Bey, Arda Uskan'ın söylediklerinin doğru olmadığını, A. Altındal denen adamla(!) karşılaşmadığını ve kendisinin zaten daha önce Müslüman olduğunu açıkladı. Yorumları okuyabilirsiniz. Anlayan sivir sinek saz… HYETRT)

10 yılda 68 Kilise onarıldı, 18 milyon TL harcandı

Nevin Bilgin / Ankara
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, devletin 5 kiliseye 1.572,316,00 TL harcama yaptığını açıkladı.Bozdağ, “Vakıflar Kanunu’na göre vakıflara ait 5 kiliseye 1.572.316,00 TL aktarılmıştır. 2002’den bu yana kiliselere tamirat ve restorasyon için 17.726.301,88 TL aktarılmıştır” dedi. Bozdağ, kiliselere aydınlatma, temizlik, malzeme vb alım masrafları için de ayrıca yardım yapıldığını bildirdi.

Nigol Bezjian: I wanted to show a different Istanbul to Turks

Alisa Gevorgyan / “Radiolur”
Authors of the “I Left My Shoes in Istanbul” and “Nana” films Nigol Bezjian and Valerie Massadian , who have arrived in Armenia to participate in the 9th Golden Apricot Film festival, met with reporters today to tell about the films and share their impressions from the Motherland.

Türkiye'deki Ermeni cemaatlerinin 2 milyon TL kavgası

26 taşınmazı bulunan ve aylık kira geliri 2 milyon lirayı bulan Üç Horon Kilisesi Vakfı, Ermeni cemaatini ikiye böldü… Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı'nın haberine göre; Ermeni Cemaati'nde, aylık 2 milyon TL kira gelirine sahip olan Üç Horon Kilisesi Vakfı etrafında süren tartışmalar durulmuyor. Ermeni Cemaati'ndeki pek çok grup, Tokatlıyan İş Hanı ile Nevizade ve Balık pazarında 26 taşınmazı elinde bulunduran vakfın yönetimini ele geçirmeye çalışıyor. Üç Horon Kilisesi Vakfı'nın mevcut yönetimi ise buna direniyor. (Vay Kez Kağak… HYETERT)

Ermeni Kilisesinin Onarımı İçin Özel İdare'den Ödenek

Malatya'daki Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin onarım ve restorasyonunun yapılması için İl Özel İdaresi'nden ödenek aktarıldığı bildirildi.


Ermenistan'da çakma Ezel

Ermenistan’ın en büyük kanallarından Shant TV, Ay Yapım’dan “Ezel”in senaryosunu satın aldı, çekilen dizi ülkede büyük ilgi gördü.