Etiketler

İran Basını ve Hayali Pers İmparatorluğu

İran′da eli kalem tutabilen gazetecilerin neredeyse tamamı Azerbaycan′ı eleştiri oklarının hedefi yapan makaleler yazıyor. Çoğu meslek etiğinden bile yoksun İranlı yazarlar, sanırım maaşlarını Azerbaycan ve Azerbaycanlılara yüklenmenin karşılığında alıyorlar… Yukarı Karabağ sorununa değinen İranlı yazarlar, sorunun sadece bağımsız Azerbaycan’ın yanlış milli politikasından kaynaklandığını, Ermenilerin de Talış ve diğer azınlıklar gibi mazlum olduklarını kaydediyorlar.

Diyarbakır Surp Giragos’ta ayin bu yıl tamamıyla onarılmış manastır kompleksinde gerçekleştirilecek

Diaspora Bakanlığının davetiyle «Ermenistan’ım» Kültür Festivali çerçevesinde Ermenistan’da bulunan İstanbul ″Surp Vartananats Kilise Korusu″nun ilk konserine katılmak amacıyla Vanadzor’u ziyaret eden Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, «Akunk» muhabirine yaptığı açıklamada  Diyarbakır Surp Giragos Ermen Kilisesinde ikinci dini ayinin 4 Kasım’da gerçekleştirileceğini kaydetti.

Ermeniler Ani'ye hasar verdi

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri, sınıra sıfır mesafedeki Ermeni Taş Ocağı'nda patlatılan dinamitler nedeniyle zarar görüyor… Türkiye'nin değil Dünya'nın en önemli ören yerlerinden olan Ani Harabeleri, Ermeni taş ocağındaki çalışmalar yüzünden ağır ağır sarsılıyor. Bu sarsılmalar ise harabelerdeki binaları bir bir yıkıyor. Duvarları, kapıları, sütunları ve tavanlarındaki taşlar yerlerinden düşüyor. Ermeniler taş ocağındaki bu çalışmayla Ani Harabelerindeki eserlerin yıkılmasına neden olurken, Ani'yi ziyaret eden çok sayıda yabancı turist ise Ermenilerin bu tutumuna tepki gösteriyor.

Gürcistan Ermeni Toplumunun sorunları ile ilgilenen siyasi güç yok.

Gürcistan Ermeni toplumu temsilcisi Sandro Ohanyan, ″Gürcistan Ermeni toplumu birliktelik içinde değil. Biz bugüne dek başkanlık, parlamento veya yerel yönetim organları seçimleri olsun, kendi adayımızın adaylığını koymadık, seçimlere katılmadık″… Ohanyan, mevcut partilerden hiçbirinin azınlık sorunlarına eğilmeye hazır olmadığını ve  Ermeni okulları, din, dil, Soykırımın tanınması konularında  kimsenin konuşmadığını belirtti.

Patrik III. Lahham İddiaları Yalanladı

Antakya, Kudüs, İskenderiye ve Tüm Doğu Katoluk Melkite Rum Patriği Grigorios III Lahham, bir kısım medya kanallarının özellikle Şam’da olmak üzere Hıristiyanların silahlandırıldıklarına ilişkin bulundukları iddiaları yalanladı. SANA’nın bir nüshasını aldığı bildiride Patrik III Lahham; bu konuda koparılan gürültüye ilişkin kilisenin tutumunu açıklarken; bu haberlerin aslı gerçeği olmadığını, yalan ve iftiralardan ibaret olduğunu söyledi. (Her zaman ve her yerde görüleceği gibi birleri azınlıkları hedef gösteriyor.Umarız azınlıklar ara taşına gitmez canlarından ve mallarından olmazlar. HYETERT)

Ermenistan, Suriyeli Ermenilere üç okul tahsis etti

Ermenistan Eğitim Bakanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, Bakanlık bünyesinde ve Erivan'da bulunan üç okulun Ermenistan'a gelen Suriye Ermenilerinin çocuklarına tahsis edildiği belirtildi.(Hala Suriyeli Ermenilerin Karabağ’a yerleştirileceği yalan haberi ortalarda dolaşıyor. HYETERT)

Ermeni turistler Türk lokumuyla karşılandı

Ermeni Turistler Alanaya Mahmutlar esnafı tarafından Türk Lokumu ile karşılandı. Türkiye’de ve özellikle Alanya’da olmaktan memnun olduklarını dile getiren Ermeni turist kafilesinden sorumlu Safaryan Gagik, “Ağustos ayının 10’unda 50 kişilik bir kafile daha Mahmutlar’da olacak. Sezonun en hızlı yaşandığı şu günlerde otellerde yer bulmakta zorluk çekiyoruz. Boş otel bulsak Erivan’dan daha fazla turist getireceğiz. Çünkü Ermenistan’da Alanya ve özellikle Mahmutlar çok tanınan bir yer...

Paros Ağustos Sayısı Çıktı


Los Angeles seçimlerinde Ermenice resmi dil olacak

Los Angeles Kent Meclisi,1 Ağusos’ta Ermenice, Rusça ve Farsça’nın aşamalı olarak kent seçimlerinde resmi diller arasında yer alması yönünde karar aldı.

Türkiye’nin Güvenlik Politikasında Suriye Çıkmazı

Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi Suriye’de yaşanan olayların seyrinden gayet memnun görünmektedir. İddia ettikleri Büyük Kürdistan’ı kurmak için uygun ortam oluşmuştur; zaten ABD, İsrail ve Avrupa devletlerinden beklenen desteği almaktadırlar. İsrail Türkiye’nin Suriye’deki gelişmelere askeri müdahale etmesine kesinlikle karşıdır. Son bir kaç gündür Türk silahlı birliklerine ait tankların Suriye ile sınır bölgede tatbikat yapması başta ABD olmakla diğer devletleri oldukça rahatsız etmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada “Türkiye’nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını anlıyoruz. Ama şu anda durumu daha fazla askerileştirmenin ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz. Türk meslektaşlarımızla tam ve canlı diyaloga devam ediyoruz.” demiştir.

Sarkisyan′dan Yeni Yaşam Formülü: “Ne Mutlu Ermeniyim Diyene”

Londra′da düzenlenen 30. yaz olimpiyat oyunlarının açılış törenine katılmak üzere İngiltere′ye giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, bu ülkede yaşayan Ermeni toplumu temsilcileri ile görüşmesinde ilginç bir açıklama yaptı. “Ermeni olarak kaldığınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Birleşik Krallığın vatandaşı olmak büyük bir şereftir ama Ermeni olmak mutluluktur” şeklinde konuşma yapan Sarkisyan, kendisine özgü tarzıyla mizah konusu oldu.

ՄԵԾԱՐԱՆՔԻ ԵՐԵԿՈՅԻ ՊԱՏԻՒ ՊՈԼՍՈՅ «ՄԱՐՄԱՐԱ» ՕՐԱԹԵՐԹԻ ՓՈԽ ԽՄԲԱԳՐԱՊԵՏՈՒՀԻ ՕՐԴ. ՄԱՔՐՈՒՀԻ ՊԻՒՅԻՒՔՅԱԿՈԲԵԱՆԻ / HOSTS THE DEPUTY EDITOR IN CHIEF OF THE “MARMARA” DAILY NEWSPAPER IN ISTANBUL MISS MAKRUHI BUYUKHAGOPIAN

Մարիէթ Մինասեան-Օհանէս / By Mariette Minassian-Okhanes   
      Կազմակերպութեամբ Մշակութային Յանձնախումբի, Պոլսահայ համայնքը 20 Յուլիս 2012,Ուրբաթ, ժամը 19.30ին, Պոլսահայ Միութեան «Հրանդ Տինք» սրահին մէջ ընդունելութիւն մը սարքեց հիւրասիրելու Պոլսոյ «Մարմարա» օրաթերթի փոխ խմբագրապետուհի Օրդ. Մաքրուհի Պիւյիւքյակոբեանը իր Լոս Անճէլըս այցելութեան առթիւ:

Dünyanın ilk kilisesi restore edilecek

Hatay'da bulunan ve Vatikan'dan sonra Hıristiyanların ikinci hac merkezi olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi, 2 milyon 360 bin TL'ye restore edilecek.Antakya'ya bağlı Küçükdalyan Beldesi'nde bulunan, doğal bir mağara iken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St. Pierre'nin, eski tarihi dokusu içerisinde önemine uygun bir çevre düzenlemesine kavuşması ve inanç turizminin gelişmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Gürcistan’da Ermeni Apostolik Kilisesi üzerine baskılar oldu

ABD Dışişleri Bakanlığı Yıllık İfade ve Dini Özgürlükler Raporunda, «Tartışmalı kilise mülkleri konusunda olduğu gibi ulusal sorunlarda ciddi ilerleme yok. Sovyet yıllarında zorla müsadere edilen mülklerin iadesini sadece Gürcü Kilisesi değil, aynı zamanda Ermeni Apostolik ve Katolik kiliseleri de talep etmekteler. Son iki kilise temsilcileri, iktidarın Gürcü Ortodoks Kilisesi etkisi altında bulunan seçmenleri kaybetmekten korkarak hiçbir adıma teşebbüs etmediğini iddia etmekteler. » denmekte.

Bourdj Hammoud, 37° C: On the Trail of Ottoman Armenian Treasures


Posted by Vahe Tachjian
It’s likely many of you have had this same experience: You live far away from your birthplace, in a very different social environment, and when you get the opportunity to return, you are euphoric about the journey. Your imagination takes flight, and you begin to form plans in your mind—meeting friends old and new, visiting places known and unknown, eating delicious authentic meals. Then, you reach your birthplace…and suddenly are faced with its negative aspects which, it seems, were set aside and forgotten in all that enthusiasm. The dreadful noise, indescribable traffic, terrible heat, damp air—it had slipped from your memory. At the end, you’ve only achieved a few of your plans and, satisfied with that little, you return to your country of residence.

O davada tahliye yok!

İstanbul'da gümüş atölyesinde çalışan Ermeni vatandaşı Narine Mkrtchyan (24) çıplak görüntüleri ile şantaj yaptıkları ve siyanürle intihar etmesine sebep oldukları öne sürülen 2 kardeş hakim karşısına çıktı.İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Narine'nin görüntülerini cep telefonuna kaydedip ağabeyine gösteren Orhan Okumuş hakkında "Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'Şantaj' ve 'Taksirle ölüme neden olmak' suçlarından 11 yıl hapis cezası talep ediliyor.

Diaspora Bakanı: Suriye Ermenileri Ermenistan’a yerleşmek istemiyor

Suriye Ermenileri şimdilik Ermenistan’a sürekli yerleşim arzusuna sahip değiller. Açıklama bugün 2 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan’dan geldi. Bakanın açıklamasına göre; şu ana dek 30 aile mültecilik statüsü için başvurdu. Yaklaşık 800 aile önceki yıllarda Ermenistan’da konut temin etmişlerdi. Ayrıca Hükümet 300-400 Suriye Ermeni’si çocuğa yaz tatillerini Ermenistan’da geçirmeleri için destek olacak. Hakobyan, Suriye Ermenilerinin büyük bölümünün durumun düzelmesini beklediğini ve Suriye’ye geri döneceklerini belirtti. 

Fisk: Azınlıklar için tarafsızlık bile tehlikeli

Robert Fisk
Bugün Halep’in zulümlerinin ortasında, azınlıkları hatırlayalım. Suriye’de sayıları yarım milyonu aşan Filistinliler’i ve çoğunluğu Halep’te yaşayan 1.5 milyon Hıristiyan’ı... Onlar, yanardağın kıyısında yaşayan Suriye vatandaşları.İkisi de Beşar Esad rejimiyle “işbirliği” yapmak istemiyor. Fakat tarafsız olunca yanınızda bir dost kalmıyor. İşgal altındaki Fransa’da işbirlikçi sayılmak için, bir Nazi’ye bir somun ekmek satmanıza gerek yoktu. Fakat bir Alman deyişini kullanacak olursak, “tekerleği döndürmeye yardım ediyordunuz.” Hayır, Beşar Esad Hitler değil; yine de Tanrı bu korkunç dönemde Suriye’deki Filistinliler’i ve Hıristiyanlar’ı korusun.

Kurucu unsur: Hukuksuz zorbalık

Etyen Mahçupyan
Cumhuriyet rejiminin Sünni olmayan Müslümanları Sünnileştirmek, Sünnileri de Türkleştirmek üzere uyguladığı 'hukuki' zorbalık, devlete tabi vatandaşlar üretmeyi hedefliyordu. Söz konusu vatandaşlığın, Mustafa Kemal'in adı etrafında oluşturulan bir idealizasyon sayesinde "O'nun izinde gitmek" anlamında kutsallaştırılması ise, bu zorbalığı meşru hale getirdi. Böylece devlet Alevileri Sünnileştirmek, Sünnileri ise Türkleştirmek üzere bir baskı sistemi kurarken, buna uymayanları 'cemaaten' kamusal alanın dışına çıkartma yetkisi elde etti. Bu sayede kamusal alan devletin ideolojik tahakkümü altında şekillendi ve devlete ait bir tasarruf alanı olarak işlevselleşti.

Chris Bohjalian’ın Ermeni Soykırımına ilişkin kitabının tanıtımı gerçekleştirildi

Chris Bohjalian Ermeni Soykırımına ilişkin «Kum Kalenin Kızları» (The Sandcastle Girls) kitabının tanıtımını ABD Kongresi Capitolium’da gerçekleştirdi.Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) verdiği bilgiye göre; Bohjalian tanıtımda okuyuculara kitaplarını imzaladı. «The Washington Post»un verdiği habere göre; Bohjalian’ın kitabı ABD’de en çok satan kitaplar arasında 4. sırada yer almakta.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Tarihi Ani Harabelerini Gezdi

Kars'a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu'nun ilk yerleşim yeri olan Tarihi Ani Antik Kenti ziyaret etti. Ani harabeleri hakkında bilgi alan Bozdağ, herkesin burayı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi. Bozdağ, "Büyük bir tarih, kültür ve medeniyet hazinesi, büyük bir medeniyetin, tarihin, eserlerin izlerini bugün burada gördük. Herkesi bu tarihi, kültürü görmeye çağırıyorum.

O davulcu tutuklandı


Mikail Pelit
Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığı, bu konuda geniş çaplı soruşturma başlattı. Evli ailesinin ifadesini alan savcılık olaylara karıştığı iddia edilen 24 kişiyi gözaltına aldı. Savcılıktaki ifadelerin ardından 23 kişi serbest bırakılırken, Ramazan davulcusu Mustafa Evşi savcılık tarafından sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı. Evşi’nin, ’kamu düzenini bozduğu’ gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

Van’da Ermeni Ayini Hazırlıkları

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, Akdamar Adası’ndaki tarihi kilisede bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Ermeni ayininin 9 Eylül pazar günü yapılacağını söyledi.Ermeni ayini öncesi, ilgili kurum amirleri Vali Yardımcısı Atay Uslu başkanlığında bir araya geldiler. Burada kısa bir konuşma yapan Uslu, 9 Eylül günü saat 11.00’de başlayacak olan ayinin saat 14.00’te biteceğini belirtti. Gevaş Kaymakamlığı’nın konuyu organize edeceğini ve bugünkü toplantıda da organize ile ilgili teferruatları konuşarak hazırlıklara başlayacaklarını ifade eden Atay Uslu, bir de Türkiye’ye davette bulundu.

Diaspora Bakanlığı Suriye’li Ermenilere yönelik destek programlarına başlıyor

Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan, önümüzdeki 10 gün içinde Ermenistan Hükümeti tarafından, Suriyeli Ermenilerin talebi doğrultusunda kabul edilen 2 önemli kararın yürürlüğe gireceğini kaydetti.Buna göre; Ermenistan yurttaşlığı için başvuran Suriyeli Ermeniler pasaportlarını Suriye’de faaliyet gösteren Ermenistan’ın Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğundan alabilecekler. Diğer bir kararla Suriye Ermenileri, sadece Ermenistan diplomatik temsilciliklerinden değil, Ermenistan sınırında da vize alabilecekler… Bakan açıklamasında bugün Şahumyan Okulunda Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Erivan Belediyesinin ortak çabalarıyla Doğu Ermenicesi kursları başladı.

Londra'da Türk –Ermeni İlişkileri Tartışıldı

Londra’da faaliyet gösteren düşünce kuruluşu London Centre for Turkish Policy Türk –Ermeni ilişkileri konulu bir konferans düzenledi.Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Ayten Sezen Arığ’ın geçtigimiz hafta London Centre for Turkish ofisinde konuşmacı olarak katıldığı konferansta tarih sayfalarındaki Türk Ermeni ilişkileri derinlemesine tartışıldı.Konuşmasının başında Türk-Ermeni ilişkileri üzerine bir değerlendirme yağan Arığ, Türkler ve Ermenilerin kültürel olarak birbirleriyle en iyi anlaşan ve birbirine dostluk besleyen iki örnek toplum olduğunu söyleyerek hala Türkiye sevgisiyle yaşayan Ermenilerin varlığından söz etti.

'Suriye'den kaçan Ermeniler Dağlık Karabağ'a yerleşecek'

Ermenistan'da faaliyet gösteren Sardarapat Harekatı,Suriye'deki şiddet olaylarından kaçarak Ermenistan'a giden Ermenilerin, işgal altındaki Dağlık Karabağ'a yerleştirilmesi çağrısı yaptı.

İlişkiler Mursi'ye Göre Şekillenecek'Mısır'la ilişkiler azınlık haklarına gösterecekleri saygıya göre şekillenecek.'

Başkent Washington'da bir düşünce kuruluşunda konuşan Hillary Clinton, Mısır'ın yıllardır süren diktatörlükten sonra dini özgürlükler konusunu tecrübe etmeyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Amerikan Dışişleri Bakanlığının 2011 dini özgürlükler raporunun açıklandığı gün yaptığı konuşmada, Clinton, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin yönetimde kadınlar ve Hıristiyanlara da görev verileceğine dair sözlerini hatırlattı ve yeni hükümette görev dağılımının nasıl olacağını izlediklerini belirtti.

Musevi Cemaatinden Neveşalom Kültür Merkezi'nde Geleneksel İftar

Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ev sahipliğinde gerçekleştirilen iftara, katılım yoğun oldu. Davetliler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da vardı.Hahambaşı İshak Haleva ev sahipliğinde Neveşalom Kültür Merkezi'nde gelenekselleşen iftar davetinin 14'üncüsü gerçekleştirildi. İftar davetine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türk Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Herman, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Sağ ve bazı davetliler katıldı.

İttihatçılık!

Ohannes Conkar
Nasıl bir duygudur, bir insanın, kardeşlik, barış, sevgi isteyipde, Ermeniler hakkında ırkçılık yapması ve gönlünün MHP'den yanadır demesi. Ve kendisinin ülkücülerin içinde okumuş olması, onların fikirlerini benimsemesi, İttihatçıların yaptıklarını savunması, kendisinin de, İttihatçı olduğunu açıkca yazması, resmi tarihin yazdıklarını kendisine referans göstererek, Ermeni düşmanlığı, ırkçılık yapması, Ermenileri hedef göstermesi, nasıl bir duygudur.

Vartanants Korosu Ermenistan Konserleri


Gayrimüslimlere sarık yasaklanınca Hristiyanlar gripten yatağa düştüler

Gayrimüslimlere kıyafet konusundaki en büyük yaptırım, 16. yüzyılın sonlarında Üçüncü Murad döneminde yapıldı ve padişahın hocasının baskısıyla, Müslümanlar'ın giydiği kıyafetleri giymeleri yasaklandı. Yasaklar arasında sarık sarmaları ve sadece şapka giymeleri gibi bir hüküm de vardı. Bu emre uyarak şapka giymeye başlayan gayrimüslimler üşüttüler ve baş ve göz ağrısı ile nezle gibi hastalıklara yakalandılar.
Anadolu Beylikleri zamanında gayrimüslimlerin kılık kıyafetlerine karışılmazdı ve Osmanlılar'ın ilk dönemlerinde de aynı uygulama devam etmişti.

Türk-Ermeni Dostluk Konseri

Murat Tosun / Berlin
Berlin'de genç klasik müzik koroloarının sahne aldığı geleneksel Young Euro Classic, bu yıl Türk ve Ermeni gençlik korolarını biraraya getiriyor. Türkiye ve Ermenistan'dan gelen gençlik koroları 3 Ağustos'ta Konzerthaus Berlin salonunda konser verecek.

Diaspora’lı Ermeni öğrenciler BM’de

Ermenistan’ın BM nezdindeki Diplomatik Temsilciliği; bu yıl üçüncü kez Haziran-Temmuz ayları esnasında Diaspora’lı Ermeni üniversite öğrencileri için amacı dünyanın farklı ülke yüksek öğrenim kurumlarının mezuniyet sınıfında öğrenim gören Ermeni öğrencilerine Ermenistan’ın BM Daimi Temsilciliğinin öncelikleri, Ermenistan delegelelerinin faaliyetleri, Ermenistan’da BM tarafından gerçekleştirilen projeler, örgütün esas organları, ajans ve fonlarının çalışma ve faaliyetlerinin tanıtımı olan özel yaz eğitim programı gerçekleştirdi.

"Ermenistan Ne Kadar Güçlü ve Gelişmiş Olursa, Her bir Diaspora’lı Ermeni Kendini Daha İyi ve Güçlü Hisseder"

Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterlğinden verilen bilgiye göre; soydaşlarımızla buluşmada cumhurbaşkanı Diaspora Ermenilerinin çabalarının bir araya getirilmesi ve Emenistan Cumhuriyeti ve Emenilerin geleceği adına önemli olduğunu belirterek ″Ermenistan Cumhuriyeti ne kadar güçlü, gelişmiş ve modern olursa, herbir Diaspora’lı Ermeni kendini daha iyi ve güçlü hisseder, Diaspora’nın geleceği o kadar öngörülebilir olur″ dedi. 

Ermenistan’da dini kuruluşların yurt dışından finansmanı yasaklanacak

Ermenistan’da dini kuruluşların yurt dışından finansmanının yasaklanmasına yönelik hazırlıklar devam ediyor. Konu «Vizdan ve Din Özgürlüğüne İlişkin» yasada yapılması öngörülen yeni değişikliklerde yer almakta; ilgili yasa değişikliği tasarısının Bakanlar Kurulu’nun 2 Ağustos tarihli oturum gündeminde yer alması öngörülüyor.

Kilise bahçesinde iftar düzenlendi

İzmir'in Buca ilçesindeki tarihi Protestan kilisesinde düzenlenen iftarda, Müslüman ve Hristiyan vatandaşlar bir araya geldi. İki dinin temsilcileri, aynı masa etrafında hoşgörü mesajı verdi.

Tarih ile Coğrafya

Mahmut Temizyürek'ten
Tarihi halkların yaptığına artık kim inanmaz; ama coğrafyayı da halkların değil, fatihlerin çizdiğine inananlar var. .. Demişti ki Goethe, "etkinliğimi artırmayan ya da beni apaçık canlandırıp yaşamıma bir şey katmadan bana yalnızca bilgi veren her şeyden nefret ediyorum." Bu sözü yazdığı Tarih Üzerine'de çılgınca alkışlayan Nietzsche, ölü bilgiden canlı bilgiyi nasıl ayıklayacağımızı incelemişti. Almanlık ideolojisinden nefret ediyordu, tıpkı Goethe gibi; halkının sürüye dönüşmemesi için elindeki söz balyozuyla uyarıyordu her aklı başındaki kişiyi. "Üstün halk olarak gurur duyduğun şeydir senin asıl kötülüğün Herr Alman," diyordu. Nietzsche'nin uyarısına rağmen ölü tarihi kendine gurur kaynağı yapanların sapkın planlarını, çelik patronlarının çıkarlarına uyar bulmaları yüzünden olmadı mı o paylaşım savaşları?

Ermeni ve Türk vatandaşlar iftarda

Taşköprü'de yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşlar, düzenlenen etkinlikte komşularıyla iftar yemeğinde buluştu. İftar yemeğinde Ermeni kardeşlerinin Tük komşularına, Türklerin de Ermeni komşularına servis yaptığını ifade eden Şenel, ''Yüzyıllardır gerek mahallemizde gerekse ilçede Türkler ve Ermeniler, birlik ve beraberlik içinde yaşamlarını sürdürüyor'' dedi.

GOLD in table tennis

OIA-Bolis team brings home GOLD in table tennis, AGBU world games champion Varujan Jamagocyan ! We are proud of Varujan who won 7 games all with a 3-0 score, competing against  30 players from many different countries!

Osmanlı Tokadı!

Ohannes Conkar
Bir insan, bırakın doktor olmasını, o insanın, insanların ölümü, ölümleri savunması ve bunun arkasında durması, özür dilemesi gerekirken, özür dilememesi ne kadar acıdır dostlar. Bir doktor ölümleri savunur mu? "Ohh canıma değsin" diyebilir mi? Mesajında, "Ohannes! sana şunu hatırlatayım: 1915'de Rusya ve Fransa gibi büyük devletler sizi bize karşı MAŞA olarak kullanmak istediler ama karşılığında bizden okkalı bir OSMANLI TOKADI yediniz... Ohh canıma değsin!!!

New Appointments in the Western Diocese

Dear Reader, Rev. Fr. Avedis Abovian Appointed as Pastor of the Armenian Church of Crescenta Valley (La Canada, La Crescenta and Tujunga)

Ermeniler Mereto Dağı'nda Ayin Yaptı

Batman’ın Sason ilçesinden göç eden Ermeniler yıllar sonra Mereto Dağı'ndaki kilisede ayin yaptı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Fransa, İtalya, Ermenistan, Karabağ'da yaşayan ve İstanbul ile birçok ilde bulunan Sasonlu Ermeni vatandaşı kutsal hafta olarak ilan ettikleri Temmuz ayının son haftasını Batman'ın Sason ilçesinde bulunan 3 bin metre yükseklikteki Mereto Dağı zirvesinde geçirdi. Merkezi İstanbul'da bulunan ve geçtiğimiz yıl kurulan Mutki ve Sason Ermenileri Dayanışma Derneği tarafından organize edilen Mereto Dağı tırmanışı için Orhanağa köyü sakinleri yaylada ev sahipliği yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2011 Uluslararası Dini Özgürlükler raporu açıklandı

Raporda, devletin, ''laik devleti'' koruma gerekçesiyle hükümet kurumlarında İslami ifadelere yönelik kısıtlamaları dâhil, Müslümanlar ve diğer dini gruplara yönelik sınırlamalarının ise devam ettiği ifade edildi. Raporda, hükümetin, 40 yıldır kapalı durumda olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun hangi yasal merci altında tekrar açılabilmesine açıklık getirmediği kaydedildi. Bunun yanında, bazı dini grupların, ''ibadet özgürlüğü, devlete kayıt yaptırma, mülk sahipliği ve din adamı yetiştirme'' gibi konularda kısıtlamalarla yüz yüze kaldıkları belirtilen raporda, dini konuşma ve ikna yasal olmasına rağmen, bazı Müslüman, Hıristiyan ve Bahaîlerin bu konuda kısıtlamalarla karşılaştığı, bazen din propagandası yapmak veya çocuklara dini bilgiler sağlamak suçlamasıyla tacize uğradıkları kaydedildi.

Suriye Ermeni Kuruluşları ve Hayri birlikleri toplum sorumluları başkanlığında «Suriye Ermenileri Acil Yardım Organı»nı kurdular.

Suriye’de Halep Ermeni toplumuna yardım için yardım organı oluşturuldu. Yapılan açıklamada "Halep Ermenilerinin tüm unsurları çaba ve olanaklarının bir araya getirilmesiyle, toplumumuzun kolektif hayatına yönelik olası güçlüklere birlikte karşı koyma umudundayız. Bu vesileyle, zorunlu pratik talimatları vermek üzere Halep Ermenileri Acil Yardım Organı İcra Komisyonu hayata geçirilmiştir", denildi.

S.Sarkisyan: Britanya Ermeni toplumunun büyük potansiyeli var

Çalışma ziyareti çerçevesinde Birleşik Krallıkta bulunan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 28 Temmuz akşamı Britanya Ermeni toplumu ve kilise kurulu tarafından düzenlenen resepsiyona katıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre; S. Sarkisyan resepsiyonda Britanya Ermeni toplumu temsilcilerine hitap etti. Cumhurbaşkanı konuşmasında ″Ermenistan ve Diaspora sadece birlikte ve omuz omuza güçlüdür. Ermenistan’da,  Diasporanın büyük potansiyelinin bilinciyle kendimizi daha güçlü hissediyoruz. Sizin de Ermenistan Cumhuriyetini aynı şekilde hissettiğinize eminim″ dedi.

Hayır Kuruluşu Suriyeli Ermeni ihtiyaç sahiplerine günlük gıda tahsis ediyor

«Orran» Hayri Amaçlı Toplumsal kuruluşu Ermenistan’a gelen Suriyeli Ermenilerin durumundan kaygılı olarak ihtiyaç sahibi yaşlı ve çocuklara gündelik gıda tahsis etme kararında. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edilmekte: Bu ağır günlerde «Orran» Hayri Amaçlı Toplumsal kuruluşu da size dayanışmasını, ihtimam ve sevgisini ve aranızda bulunan ihtiyaç sahibi, yaşlı ve çocuklara gündelik gıda programına dâhil etmeye sevgiyle hazır olduğunu ifade etmektedir.»

‘Soykırım tanınsın barajlar yapılmasın’

Cumhur Daş / Kemal Özer
12. Munzur Doğa ve Kültür Festivali çevre yürüyüşü ve gece şehir stadyumunda yapılan etkinlikle sona erdi. Bu yıl “Dersim Soykırımı tanınsın, Barajlar ikinci 38’dir” şiarıyla düzenlenen festivalde dört gün boyunca paneller, sergiler, belgesel gösterimleri ve konserlerde bir araya gelen binlerce kişi, Munzur üzerinde yapılmak istenen barajlara tepki gösterdi.

Los Angeles AGBU World Games

Los Angeles AGBU World Games oyunlarında ilk kez 1906 senesinden bu güne AGBU dışından bir guruba yer vermeyi kabul ettiler ve oyunlar pazar günü açıldı Los Angeles Bolsahay Miyutyun OIA 46 oyuncusuyla katılıyor.

Sason’luların büyük bayramı: Ermeniler Maruta Dağına hac ziyaretinde bulundular

Türkiye’nin Batman ili  Sason  ilçesi sınırlarında bulunan Maruta (Maratuk, Mereto) Dağı hac ziyaretine Ermenistan’lılar yanısıra Diaspora ve Türkiye’nin farklı alanlarından Ermeniler katıldılar.Sason’dan NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre Maruta Dağı tırmanışı bu yıl «Sason ve Mutki Ermenileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği» tarafından düzenlendiğini bildirmekte. 

Cumhurbaşkanı Ermeni sporcuların Olmpiyat Oyunlarındaki karşılaşmalarını izledi

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan dün 29 Temmuz’da Londra Yaz Olimpiyat Oyunlarına katılan Ermeni sporcuların karşılaşmalarını izledi .

Alman kemancıyla Ermeni piyanistin Saygun tutkusu

İlk kez 2010 yılında şef Cem Mansur ve Nıvart Andreasyan’ın girişimiyle orkestra oluşturan Türkiye ve Ermenistan ’dan genç müzisyenler, yeniden bir arada. 23 Temmuz’dan bu yana İstanbul ’da prova yapan gençler, 1 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde izleyici karşısına çıkacak… İkili, bu yılın ekim ayında stüdyoya girip kaydedecekleri Türk-Ermeni programının içeriği hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmiyor. Babajanyan ve Mansuryan sonatları kaydın Ermeni tarafını, Saygun’un Demet Süiti ise Türk tarafını oluşturuyor. Kaydın dördüncü eseri de bir Türk besteciye ait olacak ama bu eserin hangisi olacağına henüz karar vermemişler; Saygun veya Fazıl Say ’ın sonatlarından biri olması kuvvetle muhtemel.

Alevi aileye linç girişimi

Malatya'da evlerinin önünde sahurda davul çalınmasını istemeyen aileye 50-60 kişilik bir grup tarafından saldırıldı. "Madımak gibi sizi de yakarız" diye bağıran grubu jandarma zor engelledi. Saldırıya uğrayan Evli Ailesi, korkudan elektriklerini kapatıp bir odaya sığındı. Saldırganlar ise evi taş yağmuruna tuttuktan sonra ahırı ateşe verdi. Beldedeki jandarma yetersiz kalınca takviye kuvvet istendi. Saldırganlar ancak havaya ateş açılarak durdurulabildi. (Zihniyet değişmedikçe sonuçlar da değişmeyecektir. HYETERT)

2012 AGBU-AYA Los Angelles World Games

Dear OIA Members, On Saturday, July 28, 2012, AGBU World Games will be kicking off in Pasadena. With great pride, we will all be watching and cheering for the forty five members of OIA "Bolis" team marching into the field, wearing the OIA "Bolis" team uniforms.

Gayrimenkul yasağı getirildi!

Yeni yönetmeliğe göre, 129 ülke vatandaşı Türkiye’den şartsız olarak gayrimenkul ve arazi satın alabilecek. 52 ülke vatandaşına İçişleri Bakanlığından izin şartı getirildi. Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore, Küba, Nijerya ve Yemen vatandaşları ise gayrimenkul alamayacak. Çin, Danimarka, Doğu Timor, Fiji ve İsrailliler ise tek bir gayrimenkul alabilecek. Rus ve Ukraynalılar, Karadeniz’de, Yunanlılar ise Ege kıyılarında mülk edinemeyecek.

Diyarbakır’ın son Ermeni’si, bir garip Anto Dayı ölmüş diyeler...

Hasan Cemal / h.cemal@milliyet.com.tr
Yıkık kilisenin avlusu. İçeri gidiyor, elinde bir fotoğrafla geliyor. “Bak bu anacığım, Hanım Zor.” Fotoğrafı elinde sıkı sıkı tutuyor. “Kardeşim Garabet’le ona baktık. Hep hastaydı anacığım. O da öldü, kardeşim Garabet de...” Bir an durup ekliyor: “Bu toprakların çocuğuyum ben... Bir başıma kaldım. Felek bana yüzünü çevirmiş!”

Kilise Eylemine Polis Engeli


Denizli'de İşçi Partili (İP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grubun, Yenişehir Mahallesi Esnaf Sitesi'nde açılan kilisenin önünde basın açıklaması yapmasına polis izin vermedi.( Kiliseye karşı olmak Sosyalist (!) partiye yakıştı doğrusu. Bunlardan başka ne beklenir? HYETERT)

'Ne Kürt ne de Hıristiyan devlete izin veririz'

Özgür Suriye Ordusu askerleri, ülkenin kuzeyinde Kürt devleti kurulacağı iddialarına da sert karşılık verdi ve 'ne Kürt ne de Hıristiyan devletinin kurulmasına izin veririz' dedi.

Uluslararası «Dünyanın En iyi Muskatları» Yarışmasından Ermenistan’ın muskat türü şarabı gümüş madalya kazandı

Güney Fransa’nın Languedoc-Rousillon bölgesindeki Uluslararası «Dünyanın En iyi Muskatları» Yarışmasından Ermenistan’ın muskat türü şarabı gümüş madalya kazandı. Açıklama bugün 28 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında Fransa Şarapçılar Birliği kurucu başkanı Jean-Baptiste Sula’dan geldi.

The confiscation of Armenian Properties

Vartanants Korosu ''İM HAYASDAN'' FESTİVALİNDE