Etiketler

Ezidilere karşı soykırım gerçekleştiriliyor

Tarihten az çok anlayanlar Ezdilerin esas yaşadıkları alanın Kuzey Irak olarak kabul edildiğini bilir. Beyanat bugün 18 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında, Ezidilerin maksatlı olarak Kürtleştirilmesi siyaseti ve bunun tehlikelerine ilişkin konuşan  «Ermenistan Genç Ezidiler Birliği» Sivil Toplum Örgütü Başkanı Sait Avdalyan’dan geldi. Avdalyan, Kuzey Irak’ta Ezidilere karşı etnik soykırım gerçekleştirildiği uyarısında bulundu.

2050 yılında Ermenistan sakinlerinin ortalama yaşı 50 olacak

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı ve BM Nüfus Fonu Ermenistan ofisi araştırmalarının sonucuna göre; Ermenistan yaşlanmakta olan bir ülke olarak kabul edilmekte. Ermenistan nüfusu uluslararası demografik normlara göre yaşlanıyor. BM Konut Fonu Ermenistan ofisi icra temsilcisi Garik Hayrapetyan, ülke nüfusu içinde 65 yaş ve üstü olanların oranının  % 8 olması durumunda ülkenin genç, % 8-12 olması durumunda yaşlanan ve %12’nün üzerinde olması durumunda yaşlanmış ülke olarak kabul edildiğini belirtti.

Katolokos Aram I, Suriye Ermenilerine birliktelik çağrısında bulundu


«Nouvelles d`Arménie»nin vediği habere göre; Kilikya Katolikosu Aram I, tekrar Suriye Ermenilerine hitap ederek, bu zor zamanlarda, zamanında Lübnan Ermenilerinin olduğu gibi birliktelik içinde olmaları çağrısında bulundu. Krizin başlangıcından bu yana Katolikos Suriye Ermeni toplumunun ihtiyaçlarını yakından takip etmekte. Katolikos kısa bir süre önce Halep’teki ruhaniler aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere finansal yardım yolladı. Katolikos, cemaate  Suriye Ermeni okullarına ve yurt dışında yaşayan Suriye Ermenilerine yardım edilmesi ricasında bulundu.

Malatya'da Tarihi Kilise, Mescid Ve Çarşı Restore Edilecek

Malatya'da kent merkezinde bulunan Taşhoron Kilisesi, Venk Şapeli, Arapgir ilçesindeki Molla Eyyüp Mescidi ve Çarşı Hamamı restore edilecek.

Patrik Bartholomeos, Kuştul Manastırı’nı ziyaret eti


Fener Rum Patriği Dimitry Bartholomeos, Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan tarihi Kuştul Manastırı’nı ziyaret etti, Kuştul Manastırı’nın harabe halinin üzüntü verici olduğunu dile getiren Bartholomeos, "Burası sadece Hıristiyanlara değil bütün memleketimize, vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa ait olan kültür ve tarihi eserlerdir. Bu açıdan onları korumalıyız, dedi.

Katliam fetvası?

Taha Akyol  / takyol@hurriyet.com.tr
Diyaspora Ermenilerinin radikallerinden Sasunyan’a göre 1909 yılında bir Türk müftüsü Ermenilerin katli için fetva vermiş, bu fetva ile Adana’da 30.000 Ermeni öldürülmüş, Mısır’daki El Ezher adlı din kurumundan başimam Salim el-Bişri ise Türk müftüsünü kınayan bir fetva yayınlamış... Prof. Kemal Çiçek’in 1909 Adana Hadisesi adlı İngilizce kitabı bir ay önce yayınlandı. Ona sordum, söylediği şu: “Adana mahkemesinin tutanaklarını inceledim. Ermeniler o zaman da böyle bir iddiada bulunmuş ama iddianın ötesinde hiçbir belge ve tanık yok. Böyle bir fetva kesinlikle yoktur!” Sasunyan, El Ezher’in fetvasından bahsediyor ama Türk müftüsünün böyle bir fetva verdiğine dair El Ezher’in de bir belgesi yok.

Keti Dolidze Aznavour’u Javakheti’yi ilhak etmekle suçluyor

Charles Aznavour’u Akhalkeleke konser için davet etmek ″bu bölgenin Ermenistan’a ait olduğu″ anlamına geliyor. Beyanat Gürcü rejisör Keti Dolidze’nin Facebook sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından geldi. Dolidze Facebook sayfasına şunları yazdı: ″Ben etnik düşmanlık hisleri taşımıyorum ancak Aznavour’un daveti, o bölgenin Ermenistan’a ait olduğu anlamına geliyor. Mişa sen kimi kandırıyorsun? Sen «Javakhet’»nin sevgili figürüsün″.

Karadeniz turunda


Sümela Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra önceki gün üçüncüsü düzenlenen ayini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, Karadeniz turu çıktı. Bartholomeos, dün sabah Trabzon-Gümüşhane sınırında yer alan Santa Harabeleri’ni dolaştı. Bu arada kemençe eşliğinde şarkı söyleyen din adamlarına Bartholomeos da bir süre eşlik etti. Yaylada bulunan çocuklarla da sohbet eden Bartholomeos, çocuklara hediyeler verdi.

Primate to Ordain Deacons in Racine, WI

Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will visit St. Mesrob Church of Racine, WI, this weekend, where he will ordain two parishioners to the diaconate.

CHP, azınlık cemaatlerinin Diyanet'te temsil edilmesini istedi

Habib Güler
Ana muhalefet partisinin önerisinde, bir mezhep olarak Aleviliğin yanı sıra toplumdaki farklı dinlerin de Diyanet bünyesinde temsili talep ediliyor. Böylece kurum bünyesinde İslam dininin yanı sıra Hıristiyanlık ve Musevilik birimleri de yer alacak. İslamiyet dışındaki farklı dinlere mensup vatandaşların dini temsilciliği ve düzenleyicisi Diyanet İşleri Başkanlığı olacak. Bu durumda azınlık vakıfları ve farklı dinleri temsil eden ruhani liderlerin durumu tartışmalı hale gelecek. (Kaş yapalım derken göz çıkarmak mı desek, yine CHP, CHP'liliğini yapmış mı desek bilemedik. Ancak bu tekliften hayır gelmeyeceği açık.Gayrimüslim cemaatleri temsil eden liderlerin yerine, cemaatlerin Müslüman Diyanet İşlerinde temsili düşünülemez. HYETERT.)  

Charles Aznavour, Tiflis Ermeni toplumu temsilcileriyle buluştu


Tiflis ″Hayratun″ Kültür Merkezinde Charles Aznavour ve Tiflis Ermeni Toplumu temsilcileri buluşması gerçekleşti... Charles Aznavour 16 Ağustos’ta Akhalkelek Rabat Kalesinin  açılışı vesilesiyle bir konser verecek. Charles Aznavo’un babası Mikael Aznavouryan’ın Akhalkelek doğumlu olduğunu kaydedelim.

``Dersim`li Ermenilerin Frankfurt– Hanau Buluşması`` " «Տերսիմցի Հայերու Ֆրանքֆուրթ-Հանաուի Հանդիպումը»


DERSİYAD’ın (Dersim Ermenileri İnanç ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ) 29-09-2012’de düzenleyeceğimiz ``Dersim`li Ermenilerin Frankfurt– Hanau Buluşması`` etkinliğinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk ve onur duyarız. Dersim’de insanlık yıllarca egemen halkın iktidarlarınca terörize edilerek susturulmak istendi. Dersim’de insanlık yıllarca zulüm altında katliamlar yaşadı. Acımasız hayatın dayattığı bu zor koşullar altında kendi kimlik ve dinini saklayarak, bir kısmı hayatta kalmayı başardı. Bu zorlukların bilincinde olan bazı „DERSİM ERMENİLERİ“ tam zamanıdır diyerek kendilerini deşifre ettiler. Kendilerini deşifre ederek, vaftiz olup, T.C. Devletinin mahkemeleri tarafından yeni isim ve kimlikleri resmi olarak onaylandı.

Süryanilere red cevabı! ‘Azınlık değilsiniz, yabancı dilde eğitim yapamazsınız’

Süryaniler İstanbul’da çocuklarına Süryanice öğretebilecekleri bir anaokulu açmak için Milli Eğitim’e başvurdu. Talep “Siz azınlık değil, asli unsursunuz. Azınlık olmadığınız için de yabancı dilde eğitim yapamazsınız” gerekçesiyle reddedildi. Ancak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, “Hükümetimiz bu talebinizi karşılayacaktır” diyerek Süryanileri umutlandırdı. (Lozan antlaşmasında azınlık haklarının sadece Ermeni, Rum ve Yahudilere verildiği ciddi bir yalandır. Azınlık hakları Türkiye'de yaşayan Süryaniler de dahil bütün gayrimüslimlere verilmiştir. Süryanilerin alt komisyonda azınlık haklarını reddettiği de yalandır. Kaldı ki azınlık hakları azınlıklara sorularak verilmez.Süryaniler konuyu mahkemeye taşımalı ve gerekirse AİHM'sine giderek haklarını almalıdır. Süryanilere asli unsur diyen yetkili bizi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni, Rum ve Yahudileri tali unsur ilan etmektedir. Bu da en hafif deyimle demokrasiden bihaber yetkililerimiz olduğu anlamına gelir. HYETERT) 

Egemen Bağış Darülaceze sakinleriyle iftarda bir araya geldi


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Darülaceze sakinleriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Okmeydanı Darülaceze’de düzenlenen iftar yemeğine Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Eşi Reyhan Bağış, Türkiye Hahambaşısı İshak Haleva, Süryani Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Çetin, Ermeni Patrikhanesi Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile çok sayıda davetli katıldı. Yemekten önce darülaceze sakinlerini ziyaret eden bağış, çocuk yuvasındaki çocuklara oyuncak dağıttı.

Aşıklardan Tarihe Saygısızlık


Çitören köyü yakınlarında bulunan Çarpanak Kilisesi'nin iç ve dış duvarlarına, bazı sorumsuz şahıslar tarafından çeşitli renklerde yazılan sayılar, aşk kelimeleri ve isimler görenlerin tepkisine neden oluyor. Teknelerle adaya giden yerli turistler, ziyaret ettikleri kilisede gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Yerli turistler, kilesinin iç ve dış duvarlarına çizilen kalpler içerisine kendi isimleri ile sevdiklerinin isimlerini yazarak tarihe saygısızlığın en büyüğünün yaptığını ifade ettiler.İyi korunarak günümüze ulaşılan Çarpanak Adası üzerinde yer alan kilisenin XI. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

ԵՐԵՒԱՆԻ ՍԻՐՏԸ. ՕՓԵՐԱ Ի ՇԷՆՔԸ / Հայաստանի Մարգարիտը Սեւանալիճը.


Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի Մեսրոպ Մաշտոց, Թումանեան,Տէրեան,Սայաթ-Նավայ փողոցներու վրայ քալլել ու Ֆրանսական հրապարակին մէջ շրջանցնիլ  եւ  քաղաքի սիրտը <Օփերաի ու Պալետի > պետական ակադեմական  թատրոնի շէնքին չի հիանալ անհնար է,որը նշանաւար երգահան Ալեքսանտր  Սբենտիարեանի անունը կը կրէ:

Ermenileri kızdıracak heykel


Kanada’nın Ottawa kentinde Türk ataşe Atilla Altıkat’ın ASALA tarafından öldürüldüğü yere dikilecek heykelle ilgili yürütülen gizli operasyonun detaylarına ulaşıldı. Eserin yaratıcılarından heykeltıraş Necmettin Yağcı’ya göre 6 m çapında, 3 m derinliğinde ahşap ve paslanmaz çelikten yapılan heykel, ataşenin şehit edildiği 27 Ağustos’ta törenle açılacak.

Sümela Manastırı'nda ayin


Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda Hristiyanlarca yapılan ayin başladı. Ayin öncesi manastırın girişine gelen ziyaretçiler, Trabzon Valiliği tarafından kendilerine verilen kartların görevlilerce kontrol edilmesinin ardından içeriye alındı. Manastırın avlusunda toplanan ziyaretçiler, daha sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetiminde saat 10.10'da ayine başladı.Ayine, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis ve Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de katıldı. Manastıra gelen ziyaretçiler, girişte mum yakarak dua ettiler. Ayin sırasında bir sorun yaşanmaması için manastır içinde özel güvenlikçiler görevlendirildi.

‘El Ezher Müftüsü fetva vererek Ermenilerin katledilmesini kınadı’

Ermenistan’da yayın yapan Panorama.am haber sitesinin yazarlarından Harut Sassunyan çok tartışılacak bir iddia ortaya attı.Sassunyan, Mısır El Ezher Camii Müftüsü Salim el Bişri’nin Mayıs 1909’da bir fetva vererek Adana’da 30 bin Ermeni’nin katledilmesini kınadığını öne sürdü.Yazara göre, el Bişri’nin fetvası, bir Türk Müftü’nün Nisan 1909’da verdiği “Ermeniler Müslümanlara ve Allah’a karşıdır ve katli vaciptir” fetvasına cevap niteliği taşıyor.

Ermenilere harap bir müjde


Ayça Örer
Mardin Kızıltepe’de bulunan ve bulunduğu caddeye ‘Kilise Caddesi’ denilmesine neden olan Surp Kevork Ermeni Kilisesi restorasyon girişiminin ardından yıkılmaya yüz tutmuşken Mardin Katolik Ermeni Vakfı’na devredildi.

Suriye’li Ermeni çocuklar «Baze» kampının konuğu oldular


Hankavan «Lusabats» kampında dinlenen Suriye’li Ermeni çocuklar, Ermenistan Gençlik Fonu  Tsaghkadzor Gençlik Merkezi gerçekleştirilmekte olan «Baze» Panarmenyan kampının konuğu oldular. Suriyeli Ermeni çocuk ve gençler 15 günlük bir tatil sonrasında Suriye’ye geri dönecekler.

Diyaspora değil 'diyasPARA' güzeli


Kerim Ülker
THY reklamları nedeniyle NBA yıldızı Kobe Bryant'ı yerden yere vuran Ermeni diyasporasının ünlü ismi Kim Kardashian'ı para bozdu. ABD'li yıldız, kardeşleriyle kurduğu Kardashian Kollection'u yurtdışına Türkiye'den açacak Ermeni diyasporasının en güçlü sesi Kim Kardashian'ın para aşkı Türkiye düşmanlığının önüne geçti.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a sert tepki

Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev, Ermenistan'ın uzlaşmacı olmayan tutumunun tarafları yeni bir savaşa yaklaştırdığını söyledi.

Patrik Bartholomeos Trabzon'da


Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra ilk kez 2010 yılında yapılan ayinin 3. yarın gerçekleştirilecek. Meryem Ana’nın göğe yükseldiğine inanılan 15 Ağustos’ta yapılacak ayini yönetmek üzere Fener Rum Patriği Bartholomeos da THY’nin tarifeli uçağıyla akşam saat 19.30 sıralarında Trabzon’a gitti. Beraberindeki din adamlarıyla VIP salonundan çıkan Patrik Bartholomeos, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tüm Müslüman Türk halkının Kadir gecelerini ve yaklaşmakta olan ramazan bayramlarını şimdiden kutluyorum. Bu bayramlar bildiğiniz gibi dostluğu, beraberliği pekiştiren olaylardır. Memleketimizde ve tüm İslam aleminde bu büyük bayramın coşkuyla, barış ve beraberlik duyguları içinde kutlanmasını diliyoruz" diye konuştu.

Siyaset uzmanı: Türkiye şantaj siyaseti yürütüyor

Türkiye, siyasi bir etmen olarak Ermenistan’ı ortadan kaldırma, daha doğrusu fiziken ortadan kaldırma düşüncesinde asla vazgeçmedi. Beyanat bugün 14 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında siyaset uzmanı Levon Şirinyan’dan geldi.

"Ermeniler boşuna hevesleniyor"

Daha önceden , Sözde Ermeni soykırım tasarısını imzalayan Cumhuriyet Partisinden Başkan Yardımcı Adayı gösterilen Kongre Üyesi Paul Ryan'in sözde ermeni soykırımı konusunda sessiz ve pasif kalmayı tercih ettiğini belirten Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Kongre Üyeliği döneminde, Türkiye aleyhine bir demecine rastlanmadığı ve Başkanlık yarısı sürecinde, tepki toplayacak demeçlerden de kaçınacağının altını çizdi. 

Gürcistan’da Ermeniler Ermeni okuluna gitmiyor; Krasnodarda ise okullar yok

Tiflis N.131 Okulu Ermeni Dili öğretmeni Manana Karapetyan’dan geldi.Katapetyan öğrenci sayısının azalmasından ötürü Ermenice sınıflarının azaldığını bunun da onların kapanmasına sebep olduğunu belirtti. Karapetyan bu durumda herhangi birini suçlamanın zor olduğunu, zira Gürcistan Hükümetinin az öğrenci durumunda sınıfları muhafaza edemeyeceğini kaydetti. Sonuçta eğitimlerini Gürcüce olarak devam eden çocuklar kaybediyor ve bu onların eğitim düzeyi üzerinde olumsuz etkide bulunuyor ve gerekli düzeyde mezuniyet sınavlarını veremiyorlar. Bu çocukların çoğu mezuniyet diploması alamamaktalar... Ermeni toplumunun azalmadığını ancak çoklarının çocuklarını, ilede üniversiteye giriş sınavlarında zor olmasın diye  Gürcü okullarına yollamayı tercih ettiğini belirten Karapetyan ″Ancak Ermeni Dili ve Edebiyatı, Tarihi olmaksızın çocuklar Ermeni olmanın ne olduğunu anlamakta zorlanıyorlar, hatta bazıları etnik kimliklerini gizlemeye başlıyorlar″ dedi. (Bize pek yabancı gelmedi. HYETERT)

İran’da tekrar deprem; Ermenistan’ın güney bölgeleri de sallandı

Bugün 14 Ağustos’ta İran’ın kuzey-batısında Tebriz kenti yakınlarında 5 Magnitüt şiddetinde bir deprem kaydedildi. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) verilerine göre depremin mekez üssü yerin 15 km. derinliğinde bulunmakta.Deprem merkez üssünde 6-7 şiddetinde hissedildi.

Seyran Ohanyan: Karabağ sorunu askeri yolla zaten bir kez çözüldü

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan 14 Ağustos’ta «Baze» gençlik kampı katılımcılarıyla bir araya geldi.Ermenistan Gençlik Fonu Halkla İlişkiler Servisinden verilen bilgiye göre; artık geleneksel hale gelen «Baze» gençlik kampına katılmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu kaydeden Ohanyan, bunun çok da olağan olduğunu zira savunma bakanının Ermenistan’ın en büyük gençlik teşkilatı olan Ermeni Ordusunu yönettiğini ifade etti. Ohanyan ülkenin geleceğine, Ermen, halkının, genç neslin ordu ve yurtseverlik eğitimine yönelik tüm gençlik etkinliklerinin önemini vurguladı.

Suriyeli Ermeni çocuk ve gençlerden oluşan ikinci grup Erivan’a iniş yaptı

Suriyeli Ermeni çocuk ve gençlerden oluşan ikinci grup ulusal hava operatörü Armavia’nın   14 Ağustos’ta gerçekleştirdiği Erivan-Halep-Erivan seferiyle Erivan’a iniş yaptı. Armavia Enformasyon Servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Erivan-Halep seferiyle iki yolcu nakledilirken, Halep’ten Erivan’a 149 çocuk ve genç getirildi. Armavia; Erivan-Halep-Erivan ve Erivan-Şam-Erivan seferlerini  Disapora Bakanlığı programı ve Ermenistan Hükümetiyle ortaklaşa gerçekleştirmekte.

Suriye’li Ermeni çocuklar «Baze» kampının konuğu oldular


Hankavan «Lusabats» kampında dinlenen Suriye’li Ermeni çocuklar, Ermenistan Gençlik Fonu  Tsaghkadzor Gençlik Merkezi gerçekleştirilmekte olan «Baze» Panarmenyan kampının konuğu oldular. Ermenistan Gençlik Fonu Halkla İlişkiler Bölümünden verilen bilgiye göre, Suriyeli Ermeni çocuklar «Baze» kampında Ermenistan’lı gençlerle tanıştılar, onlarla beraber farklı etkinliklere, yarışmalara, kültürel programlara katıldılar.

Ermenistan'a gizlice silah sattılar

Ukrayna'nın gizli yollarla Ermenistan'a silah sattığı iddia edildi. Azerbaycan kaynaklı APA haber ajansının haberine göre Ukrayna, Ermenistan'a ''Zenit'' marka taşınabilen uçaksavar, füze kompleksi ve çeşitli füze bataryaları ve bunların füzelerinin satışını gerçekleştiriyor.

Amerikalı Yazar Claire Berlinski ile Mülakat

Liberal bir perspektiften baktığınızda bazı ülkelerin Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak adına 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren yasalar çıkarmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Claire Berlinski: Saçma buluyorum. 1915’te ne olup olmadığını bugün yasalar yaparak belirleyemezsiniz. Bana göre bunlar oldu ve 1948 tarihli Birleşmiş Milletler Konvansiyonu tanımına göre bu olanlar soykırım kapsamına giriyor. Ancak benim için ifade ve tartışma özgürlüğüne baskı uygulamaktan daha tiksindirici bir şey olamaz. 
(Özgürlük anlayışı bizim aslanlardan bulaşmış olacak. Bu mantıkla ırkçılık da serbest bırakılmalı. HYETERT

Çanakkale'de bir Ermeni komutan mı?

Pınar Öğünç / Radikal
Türkiye ve olimpiyat deyince akla gelen ilk isimlerden Selim Sırrı Tarcan, 1912’deki Stockholm oyunlarının ardından şöyle yazmıştı: “26 farklı ülkenin en seçkin evlatları oradaydı; bir tek bizden kimse yoktu.”

"Filim" bir Çanakkale filmi

Engin Ardıç / Sabah
Ne dedik, bilip de bilmeyenler var, bilmediğini bilmeyenler var... "Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nda Atatürk'ün önderliğinde zaferden zafere koşmuştur"... Bunu yazan hayvan da vardı, siyasal bilimler okuyordu, son sınıftaydı.

Anı'da restorasyon çalışmaları

Ani’nin tarihi çok eskilere dayanan bir ticaret ve dini merkez olduğuna da dikkat çeken Pamukkale Üniversitesi’nden Doç.Dr. Fahriye Bayram, “Ani Birçok kültüre ev sahipliği ve Ermeni Krallığına da başkentlik yapmıştır. Be nedenle Antik Kentte, ateşge, kilise ve cami gibi çok önemli yapılar var. Pek çok kültürün dini yapısı bir arada bulunmaktadır. Kazı ve restorasyon çalışmalarının yoğun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bizlerde bu amaçla yola çıktık. Bu yılki çalışmalarımız daha çok önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalara da bir temel oluşturacaktır…” diye konuştu. (Bir de şu şehrin isminin Anı değil, Ani olduğunu öğrenseniz ve bazen Anı bazen Ani demeseniz. Resmen ayıp oluyor.HYETERT)

Balkanlar'daki eserler Müslümanlara devrediliyor

Balkanlardaki İslam eserleri Müslümanlara devrediliyor. Bulgaristan'da bulunan Osmanlı vakıflarına ait 300 civarında eserin endeksi çıkarıldı. IRCICA'nın yaptığı bu çalışmadan da faydalanılarak ülkedeki İslamî eserler azınlık konumundaki Müslüman cemaatine devredilecek. Vesika olarak Osmanlı tapuları gösterilecek. Benzer çalışmanın Yunanistan ve Makedonya gibi diğer Balkan ülkelerinde de yapılacağı açıklandı. (Darısı Başımıza. HYETERT)

Kobani’de 'çok uluslu' yönetim!


Suriye’de silah seslerinin duyulmadığı nadir yerlerden biri Kobani. Esed güçlerinin en ufak bir direniş göstermeden Kürtlere teslim ettiği kentte yaşam belirli bir düzene oturmuş görünüyor. 350 bin nüfusun büyük bölümü Kürt olan Kobani’de tüm yönetim Koban Halk Meclisi denilen konseyde. Kentte ekmek yapımından benzin dağıtımına kadar herşeyi kontrol eden Meclis 33 kişiden oluşuyor. Kürtlerin yanısıra Ermeniler ve Araplar’da Meclis’e alındı ve söz hakları var.

İran’da üst-üste 4 deprem meydana geldi; Ermenistan ve Karabağ da sallandı

Depremin merkez üssü yerin 15 km. derinliğinde bulunmakta. Deprem merkez üssünde 9 şiddetinde hissedildi. Deprem Ermenistan sathında Agarak, Meghri, Kajaran, Kapan, Goris kentlerinde 4.5, Erivan’da ise 3-4 şiddetinde hissedildi.

Քեսապի Տուզաղաճ Գիւղը Կը Պաշտպանէ Ինքզինք

ԵՐԵՒԱՆ, «Թերթ».- Սուրիոյ Քեսապ հայաբնակ շրջանի Տուզաղաճ գիւղի բնակչութիւնը 8 Օգոստոսին խառնակ կացութեան դէմ յանդիման գտնուած է: Մինչ սուրիական կառավարական ուժերը գլխաւորաբար հարաւային կողմը կը գտնուէին, ապստամբներ յարձակած են Ֆրնլըխի վրայ, որ Տուզաղաճէն 5-6 քմ. հեռաւորութեան վրայ կը գտնուի, անմարդաբնակ է, եւ հոն զինուորական խարիսխ կայ։ Տուզաղաճի բնակչութիւնը բաղկացած է հայերէ եւ արաբներէ: