Etiketler

Fakir Ermenistan Edebiyatıyla Piyasa Yapan Uzmancıklar

Mehmet Fatih Öztarsu
Türkiye de özellikle dış ilişkileri bağlamında bu meseleden dolayı yıllarını heba etmiş ve enerjisini boşa harcamıştır. Bugün buna, piyasada laf ebeliği yapan uzmancıklar da eklenince harcanan enerjinin boyutunu düşünmek bile zor oluyor. “Biz çok fırsatlar kaçırdık.” diyordu Hikmet Çetin. Yaptığımız bir görüşmede Ermenistan konusunda Türkiye’nin nice fırsatları teptiğini, zaman kaybettiğini ve sağlıklı bir politika oluşturamadığını anlatan Hikmet bey bu ülkenin bugünkü durumunun da yeterince takip edilemediğinden yakınıyordu. Bana sorduğu, “Ermenistan gerçekten fakir mi?” sorusuna “Bu, Türkiye’nin kendisini avutma yönlü oluşturduğu bir propagandadır efendim.” cevabını verdiğimde “Ben de öyle tahmin ediyorum. Fakir olması için ortada bir sebep de yok, kazanç sağlayacağı pek çok imkan var zaten” karşılığında bulundu.

Ali Bayramoğlu,"Benim üzerimden kimliklere nefret dile getirildi"

Ali Balcı
"Bu zihniyet belli bir düşünce biçimine karşı oldukları için bana saldırdı. Bu düşünce biçimi nedir, siyaset konuşmak, ötekini tanımak, onunla birlikte yaşamak. Bu fikir her zaman tepki çekmiştir. Şimdi de Kürt meselesi ve 1915-Gayrimüslimler meselesi etrafından kurgulanıyor. Burada askeri yüzün sivil versiyonu karşımıza çıkıyor. Burada aslında hedefledikleri bir kişiyi kirleterek bu kişinin görüşlerinin anlamsız olduğunu anlatmak istiyorlar. Bu çok tehlikeli bir psikolojik harekat yöntemidir. Fikirlere değil kişilere saldırmak, onlarla ilgili hikayeler uydurmak, her şeyi çarpıtmak… Bunu yaparken birkaç şey birden oluyor. Bana "Gizli Ermeni" demişlerdi… Ermenilik bir yana gizli diyerek sizi hain olarak hedef gösteriyorlar. Aynı zamanda sizin bütün fikirlerinizin buna binaen öne sürülen fikirler olduğu söyleniyor. Bir başka ortaya çıkan şey de nefret. Benim üstümden kimi kimliklere yönelik nefret dile getiriliyor."

Siz Hiç Ötekileştirildiniz mi?

Yazar:  Gökhan Yılmaz
Türkiyede'ki Ermeni diasporalarının tarih içerisinde, dönem dönem yaşadıklarına şöyle bir baktığınızda acı ve zulmün kavram karşılığının onlarla ne kadar örtüştüğünü, benzeştiğini göreceksiniz. Öyle ki bu insanlara, ''kimliğini değiştir,benliğini değiştir'' bile denmiş. Her türlü kötülüğe,zulme,aşağılamaya maruz kalmışlar,ama yine de yılmadan bıkmadan,usanmadan ''vatansever'' yanlarını diri tutmuşlardır.Fiziki, fiili kötülüklerin yanında Ermeni vatandaşların asıl yakındığı nokta nedir biliyor musunuz? Onlar ''davranışsal'' kötülüklere alışmışlar zaten,bununla nasıl baş edeceklerini de biliyorlar.Onlar tek bir şeyden şikayetçi. Otoritelerin, Ülkede yapılan her türlü terör eylemini, adam öldürmeyi, çocuk yaralamayı, kadına yapılan tecavüz teşebbüsünü, hayvana yapılan işkenceyi Ermenilerin üzerine yıkması. Evet, rahatsız oldukları tek nokta bu… Sakın,Ermenileri ötekileştiren zihin kaldı mı yahu 2012 Türkiye'sinde demeyin. Beni güldürmeyin. İlla bir örnek istiyorsanız, vereyim... İktidar partisinin Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak ne dedi geçenlerde?

Vakıflara ait malların iadesinde süre doluyor

Cemaat vakıflarına mallarının iadesi için tanınan süre doluyor. 27 Ağustos Pazartesi başvuru için son gün.Vakıflar Kanunu'nda yapılan düzenleme ile cemaat vakıflarına mallarının iadesi için bir yıllık süre tanınmıştı.

Yılbaşından bu yana 46 Suriye’li Ermeni aile mültecilik statüsü için başvurdu

Yılbaşından 24 Ağustos’a kadar Ermenistan’dan mültecilik almak için toplam 90 kişi olmak üzere 46 Suriye’li Ermeni aile başvurdu. Ermenistan Bölgesel İdare Bakanlığı Devlet Göçmenlik Servisinden (DGS) «PostInfo»ya verilen bilgiye göre; tüm mültecilik başvuruları kabul edildi.

Tarihi Kilise Tahrip Edildi, Ermeni Derneği Suç Duyurusunda Bulundu

Batman'ın Sason İlçesi yakınlarındaki Surp Asvadazin Meryemana Kilisesi'nin tahrip edilmesi üzerine harekete geçen merkezi İstanbul'daki Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Sason Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Azerbaycanlı hackerlerden Ermeni sitelerine saldırı


Azerbaycanlı hackerler, Macaristan'da katıldığı bir toplantıda Ermeni subayını öldüren ve ömür boyu hapse mahkum edilen Azerbaycanlı subay Ramil Seferov'un doğum günü dolayısıyla bazı Ermeni sitelerine saldırı düzenledi.

İran: Ermenistan İşgalci Bir Ülke

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyit Abbas Arakçı, ülkesinin Azerbaycan'ı toprak bütünlüğü konusunda desteklediğini ve Ermenistan'ı işgalci bir ülke olarak gördüğünü söyledi.

"An Evening With Ambassador"


“Kripto Ermeni” sözüne suç duyurusu

A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programı gazeteci Ali Bayramoğlu’nu konuk etti. Kendisi hakkında yazılan “Kripto Ermeni” sözünün bir nefret suçu olduğunu söyleyen Bayramoğlu, suç duyurusunda bulunduğunu da dile getirdi…Suç duyurusunda bulundum. Ayrıca her yazıya tazminat davası açıyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum. Bunu yapmamak söz konusu değil. Benim tek aracım var: hukuk. Mesele sadece ben değilim. Ben şahıs olarak müştekiyim. Benim itibarıma yönelik saldırılar olduğu için zaten gerekli hukuki girişimleri yapıyorum... Türkiye 2015’e gidiyor. 2015 çok kritik bir yıl olacak. 1915’in 100. Yılı. Bütün dünya ayaklanacak. Bütün parlamentolar, bütün basın. Türkiye buna hazırlanıyor. Türkiye buna lobilerle hazırlanıyor... Ama Türkiye’de milliyetçiliğin tekrar yükseliyor, Kürt meselesi, devletin içerisinde hala yaşamakta olan kimi karanlık gruplar, Yeni Ergenekon eski Ergenekon nasıl adlandırırsanız adlandırın. Bu genetik bir damar bu ülkede. 1915’in katilleri de o damarın içerisinde yer alıyor, Sivas’ın katilleri de o damarın içerisinde yer alıyor.

"Ermeni Yalanı" Tehdidine Dava Yok "Adalet Ayrımcı Bir Tarzda İşliyor"


Çiçek Tahaoğlu / cicek@bianet.org
Eva Aksoy'un evinin bahçesine bırakılan "Ermeni yalanına sessiz kalma" yazılı şapkayla ilgili savcılığın takipsizlik kararı vermesine yapılan itiraz da reddedildi. Avukat Tamer, "Azınlıklara yönelik saldırı ve tehditler önemsenmiyor" diyor… "Adalet ayrımcı bir tarzda işliyor. Vatandaşın güvenliği ya da gerçeğe ulaşılması değil, devletin hakim ideolojisi çerçevesinde yürüyen, sürekli haksızlık üreten bir adalet mekanizmamız var."diyor. Tamer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını açıkladı.

A message from the Primate: Helping the Armenian Community of Syria

My blessings and greetings to you all. This message is to inform you of a directive issued by the Mother See of Holy Etchmiadzin calling on all dioceses to initiate efforts for Syrian relief. As fighting in Syria continues, the local Armenian community has been beset by increasing difficulties—including heightened threats to safety and financial stability. 

Armenian Bar Association Petitions The United States Supreme Court In Genocide Recovery Lawsuit

The Armenian Bar Association has prepared and filed written legal arguments with the United States Supreme Court in an effort to reverse an appellate court decision in Movsesian v. Versicherung AG, which nullified a California statute allowing for the pursuit of Genocide-related life insurance recoveries. 

A message from the Primate: Recent acts of violence

The terrible acts of violence this summer—the shootings in Colorado, Wisconsin, and New York—are an occasion of sorrow for our country and for the people and parishes of the Eastern Diocese. They underscore the dreadful reality of evil which can darken our lives.

Ermenistan ve İsrail bir dizi alana ilişkin anlaşma imzaladı


24 Ağustos’ta Ermenistan ve İsrail hükümetleri arasında 2012-2014 döneminde  eğitim, kültür, spor ve gençlik işleri konularında anlaşmalar imzalandı. Belgeleri Ermenistan Kültür Bakanı Hasmik Poğosyan ve İsrail Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein imzaladılar. Ayrca iki bakanlık arasında 2013-2015 Dönemini içeren İşbirliği Anlaşmaları imzalandı.

Ermeni Kilisesi Tahrip Edildi


Batman'ın Sason ilçesi yakınlarındaki Surp Asvadazin Meryemana Kilisesi tahrip edildi ve kilisenin ön cephesi ile tavanı yıkıldı. İstanbul'daki Sason Ermeniler Derneği de bununla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Azerbaijan: Video Game Revisits Nagorno-Karabakh War

The first-person-shooter video game “İşgal Altında: Şuşa” (Under Occupation: Shusha) was developed by 19-year-old student Farid Hagverdiev. The game, in which the shooter must free the town of Shusha from Armenian and Nagorno Karabakhi forces, is being promoted by the Azerbaijani government. (Screen grab from official game trailer)

Ermenilere yardım eli

BİLGE ESER 24.08.2012
Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye kendi topraklarında 100 bine yakın mülteciyi misafir ederken, Türkiye'den Suriyeli Ermenilere de yardım eli uzatıldı. Türkiye Ermenileri Patrikliği, Suriye'de iki ateş arasında kalan Ermenilerin liderlerini arayarak "Türkiye'deki kardeşleriniz istediğinizde yardıma hazırdır. Buraya gelebilirsiniz" mesajını iletti. 

Los Angeles’ta soykırım anıtı krizi

ABD’nin Los Angeles kentine soykırım anıtı inşa etme planı Ermeni lobisi ve Türkiye konsolosluğunu karşı karşıya getirdi

Ermeni olmak suç mu?

Sedat Ergin / Hürriyet
AK Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak’ın, geçen salı günü partisinin il örgütünün düzenlediği bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada öldürülen PKK’lı teröristler için “Etkisiz hale getirildi” ifadesi yerine “Gebertildi” fiilini önermesi tepkilere yol açtı.

Diyarbakır’daki çana ‘iade-i itibar’

Ferit ASLAN- Serdar SUNAR / DHA
Ermeni cemaatinin Ortadoğu’daki en büyük kilisesi konumunda bulunan ve 30 yıldır kullanılmadığı için yıkılmaya yüz tutan Diyarbakır’daki Surp Gragos Ermeni Kilisesi’nde onarım ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.


Sassounian: Fatwa on Armenian Massacres Attracts World Attention Despite Turkish Denials

Posted by Harut Sassounian on August 22, 2012 in Harut Sassounian 
Last week’s column on the 1909 Fatwa issued by Egypt’s top Islamic cleric condemning Turks for massacring Armenians in Adana drew widespread attention. The article was posted on websites in many countries, including Pakistan, India, Israel, France, Russia, Lebanon, Armenia, and the United States.

'Ermeni dönmesi' lafı da yeniden girdi tedavüle

Ahmet Hakan
80'LERDE, 90'larda ne oluyor ise... 2012'de o oluyor. Bu yüzden bekliyordum, "Bu teröristler Ermeni" lafının yeniden dolaşıma sokulmasını... Çok beklemedim. Muhyettin Aksak adlı AK Parti Milletvekili kafayı çıkardı.PKK'dan söz ederken şöyle dedi Aksak:"Bunlar Ermeni dönmesi çocukları."Bak Muhyettin Bey...Madem ırkçılık yapacaksın, madem kötülük yapacaksın, git başka alanda yap... Azala tükene sayıları ancak 20 bin kalmış günahsız Ermeni yurttaşlarını hedef göstererek yapma... Bu kadarcık insanlığı bari kendine çok görme... (Sizin gibilerin başına Ermeni kadar taş düşsün diyeceğiz, ayıp olacak. HYETERT)

100 kiloluk çan, Ermeniler için yeniden çalacak


1915 yılında cami minarelerinden yüksek olduğu gerekçesiyle top ateşi ile yıkılan çan kulesinde bulunan çanın yenisi Rusya'nın başkenti Moskova'dan özel olarak yaptırılıp Diyarbakır'a getirildi… Diyarbakır'a getirilen "Soğan başlı" 100 kilo ağırlığındaki bronz çan'ın 97 yıl aradan sonra yeniden yapılacak olan kuleye asılacağı ve 4 Kasım'da yapılacak olan açılışta çalacağı belirtildi.

Ermenistan Bağımsızlık Bildirisi 22 yıl önce bugün kabul edildi

Bugün 23 Ağustos’ta Ermenişstan Baımsızlı Bildirisinin 22 yılı dolmakta. Tam 22 yıl önce Ermenistan SSC Yüksek Sovyeti  Bağımsızlık Bildirisini kabul etti, bununla bağımsızlık süreci başlamış oldu. Bağımsızlık Bildirisiyle  ErmSSC, Ermenistan Cumhuriyeti olarak tekrar isimlendirildi. Bir sonraki gün 24 Ağustos’ta ″Bayrağa ilişkin″ yasa kabul edildi ve üç renkli bayrak devlet resmi bayrağı olarak kabul edildi.

Ermenistan Hükümeti Suriye Ermenilerine yardıma devam ediyor

Ermenistan Hükümeti daha önce kabul ettiği kararlardan birinde değişiklik yaparak, Suriye Arap Cumhuriyetinin aslen Ermeni yurttaşlarının Trafik Sürücü Belgelerinin bir yıl müddetle geçerli olmasına ve ilgili zaman zarfında prosedür çerçevesinde değiştirilmesine karar aldı.

Suriye’li Ermeni çocukların oluşturduğu 3.Grup Ermenistan’a iniş yaptı.

Yaz tatillerini geçirmek üzeri Suriye’li Ermeni çocukların oluşturduğu 3. Grup dün 21 Ağustos’ta Ermenistan’a iniş yaptı. İki uçakla yaklaşık 150 çocuk Ermenistan’a geldi... Vaçe Terteryan, Şam’dan gelen çocukların tatilinin 23 Ağustos’ta, Halep’ten gelen II. Grup çocukların tatilinin 4 Eylül’de sona ereceğini, tatillerinin bitmesi ertesinde çocukların Suriye’ye yollanacağını kaydetti. 

Mezarda bile Musevi olamazsın


BURHAN EKİNCİ - 23.08.2012 
Peygamberler kenti Urfa’da İbrahim’in çocukları Musevilere mezarlık verilmiyor. Museviler, Müslüman mezarlığına gömülmek zorundalar 

Bir Cumhuriyet Açmazı: Ermeni Karşıtlığı Ortamında Ermeni Temsiliyeti*

Talin Suciyan
“Asimilasyon için hiçbir zaman kişinin [kendi] geçmişinden vazgeçmesi yetmez, yabancı geçmişi de yok saymak gerekir. Bir bütün olarak Yahudilere düşman bir toplumda (…) asimilasyon ancak kişinin antisemitizme de asimile edilmesiyle mümkündür.” **  

Ermenistan Merkez Bankası, hiçbir bankaya İran’a karşı uluslararası yaptırımların ihlaline izin vermez

Ermenistan Merkez Bankası Basın Servisinin açıklaması: Ermenistan sathında faaliyet gösteren Merkez Bankası  (MB) denetimindeki tüm bankalar Ermenistan Cumhuriyeti yasaları, MB normatif ve bankacılık dahili hukuki  mevzuatı çerçevesinde çalışmaktalar. Ermenistan Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bankalar, İran’da kayıtlı bankalar veya finansal kuruluşlarla muhabirlik ilişkisine sahip değildir.

Ermeni bankaları ilaç oldu

İngiliz haber ajansı Reuters, İran’ın nükleer silah geliştirdiği gerekçesiyle kendisine uygulanan uluslararası yaptırımları Ermenistan bankaları sayesinde kırdığını yazdı… Ermenistan ise iddiaları reddetti. (Bakınız: Ermenistan Merkez Bankası, hiçbir bankaya İran’a karşı uluslararası yaptırımların ihlaline izin vermez   HYETERT)

Ermenistan Satranç Milli Takımı kamp çalışmasını tamamlıyor


Ermenistan Erkek Satranç Milli Takımı 22 Ağustos’ta, 40. Dünya Satranç Olimpiyatları öncesindeki kamp çalışmasını tamamlıyor.Arşak Petrosyan’ın takım kaptanlığındaki  Levon Aronyan, Sergey Movsisyan, Vladimir Hakobyan, Gabriel Sarkisyan ve Tigran Petrosyan’dan oluşan Erkek Milli Satranç Takımı son hazırlıklarını yapmaktalar. (40. Dünya Satranç Şampiyonası 27 Ağustos- 10 Eylül tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. HYETERT)

AKP'li vekilden insanlık dışı açıklamalar


AKP Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak, yakın zamanda 200 PKK'linin yaşamını yitirdiğini ileri sürerken, "Bunlar için 'etkisiz hale getirildi' denilmemelidir. Bunlar için 'gebertildi' denilmelidir. Kürt kardeşlerimizi bunlardan ayırıyoruz. Bunlar, baktığınız zaman ya 'satılmış beyinler', ya 'Ermeni dönmesi' çocukları, ya da Suriye'den İran'dan ülkemize sızan 'alçaklardan' başka bir şey değil" ifadesini kullandı.(Kürt halkını inkar eden, Ermeni halkına hakaret eden kafa yapısı maalesef kolay değişmiyor. Çağ değişiyor ama paradigma, zihniyet değişmeyince bazıları aynı yerde sayıyor. HYETERT)

ANCA Again Calls On Presıdent Obama To Meet With Armenian American Leadershıp / ANCA Invites Romney To Share Views On Armenian American Issues

The Armenian National Committee of America (ANCA) has again called upon President Obama to meet with the broad-based leadership of the Armenian American community, noting that his failure, over the past three and a half years, to consult personally with representatives of his Armenian American constituents - major stakeholders in U.S. foreign policy on Armenian issues - is unhealthy for both American democracy and U.S. diplomacy.

ASALA'dan Türkiye'ye Suriye tehdidi

1985 yılından beri aktif olmayan ASALA’nın basın servisi tarafından yayınlanan açıklamada, “Suriye’deki Ermeni toplumunun güvenliği ve sosyal birlikteliğini direkt ya da dolaylı olarak ihlal edilmesi ya da herhangi bir askeri maceraya girişilmesi durumunda Türkiye aynı önlemlerle karşılaşacaktır” denildi. Milliyet’te yer alan habere göre söz konusu açıklamada “Türk entelektüelleri ve Türkiye’nin ilerici halkını süregelen nefret politikasını kınamaya çağırıyoruz” denildi.

Berlin’de hikâyelerin buluştuğu cadde: Hardenberg

İNFAZ VE İMHA: SOROMON TEHLERYAN & TALAT PAŞA 
Birkaç yıl sonra Türkçeye çevireceğim “Talat Paşa Davası Tutanağı” o günlerde elime geçti ve Talat Paşa’nın, Berlin’de, Hardenberg Caddesi’inde öldürüldüğünü öğrendim. Tutanaklara göre Talat Paşa, aynı caddede, on odalı, 4 nolu evde oturuyordu. İnfaz eden de 37 numaralı evde ikâmet eden karşı komşusuydu: Soromon Tehleryan. Her iki bina da savaşta yıkılmıştır.

Soykırım ve Soykırımı İnkâr Üzerine... (*)

Yalçın Ergündoğan
'Ermeni soykırımının inkârını cezalandıran' yasanın Fransa Parlamentosu'nda kabul edilmesi üzerine Türkiye’de kabartılan milliyetçi tepkilerle başlayan ‘soykırım’ tartışması, Fransa Anayasa Konseyi’nin Şubat ayı sonunda, yasayı 'anayasaya aykırı' bularak iptal etmesi ile sönümlendi. Tabii şimdilik… Türkiye, Fransa’yı protesto ederken izlediği politika ile üstünü örtmeye çalışsa da özünde, gizliden ya da açıktan 'soykırımı inkâr etme hakkı' istiyor. Bu açıkça görülüyor.

Ermeni Kilisesi kaderine terk edildi


Dicle Müftüoğlu
Kızıltepe’de bulunan Surp Kevork Ermeni Kilisesi, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Çok uzun yıllar İl Tarım Müdürlüğü tarafından zirai ilaç deposu olarak kullanılan kilise, şimdilerde bir harabeye dönmüş durumda. Tarım İl Müdürlüğü tarafından tarihi dokusu tahrip edilen ve 2007 yılında Mardin Ermeni Katolik Vakfı’na devredilen kilise, Vakfın maddi imkânsızlıkları nedeniyle restore edilemiyor.

AKP ve Aleviler: Çifte standart örneği / AKP and the Alevi: Double Standard

Radikal, Binnaz Toprak 
Summary in English below.
Gelişmiş bir demokrasi düşünün ki orada hükümet insanlara nerede ibadet etmeleri gerektiğini dikte etsin. Örneğin, “Hepiniz Hıristiyan değil misiniz, gidin ibadetinizi Protestan kiliselerinde yapın” desin. Üstelik diyelim ki, Katolik olan halktan Protestan kiliselerini finanse etmek için vergi alıp Katoliklere hiçbir hizmet götürmesin. Kulağa absürd geliyor, değil mi? Oysa Türkiye’deki durum bu.

Ermeni kilisesinden "Sevgi Yemeği"

Feriköy Ermeni Kilisesi, Ramazan bayramı dolayısıyla Feriköy sakinlerine kilise bahçesinde yemek verdi.

İsveç’te Suriye Diplomatik Misyon Binasının Süryanilerce Basılmasının Düşündürdükleri

Sait Çetinoğlu
Bilindiği gibi kendilerini The Syriac Union Party in Syria olarak tanımlayan bir grup Stockholm’deki Suriye diplomatik misyon binasını basarak bir eylem gerçekleştirdiler. Kapı ve pencerelerini kırarak girdikleri kapalı bulunan misyon binasında yaptıkları vandallık bir yana, yayınladıkları bildiride de Süryanileri “devrim” saflarında özgür ve demokratik çoğulcu sivil cumhuriyet şiarında birleşmeye çağırması bu coğrafyadaki yüzyıl önceki bir kişiliği ve bunun tarihsel aymazlığını çağrıştırdı. Tarih eğer tekerrür ederse birincisi trajedi iken, ikicisi komedi olur denmiştir!

Samsun - Canik Surp (Aziz) Nigoğayos Ermeni Kilises /Սամսուն – Ջանիկ Սուրբ Նիկողոս - Նիկողայոս


Ardaşes S. /H.
Anadolu’da, tarih tanımıyla Küçük Asya, Anatolia’da, tehciri, kıyımı yaşamamış bir Ermeni yerleşim yeri bulmak çok zordur. Gerekçe, hıyanet ! miş 2,5 milyon Ermeni de mi ihanet etti ? Topyekün göç, kıyım neden? Çocuk yaşta anneannem, ailesiyle pamuk tarlasında pamuk toplarken anne-babasının ölümüne şahit olurken, bu katliamın sebebi nedir? Pamuktan barut mu yapacaklardı? 20. yüzyılı, 21. yüzyıl düşüncesiyle yorumlarsak yanılgıya düşeriz. Çağın akımlarına ayak uydurarak, her yurttaş gibi, bir avuç Ermeni de hak ve hürriyet aramaktaydılar, Türk arkadaşlarıyla … Ama gel görk ki istikballeri işte bu “arkadaşları”, kışkırttıkları “yardakçıları” (Kürt, Çerkez …) ve bunlara “yol gösteren” (Almanya) tarafından değiştirildi. İnkârı zor Osmanlı hükümetinin yolladığı beyanatlar bir bir arşivlerden çıkarılmaktadır.

Hollande, Patrik Bartholomeos'u Fransa'ya davet etti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'u ülkesine davet etti. Hollande, "Fransa ve Ekümenik Patrikhane arasındaki tarihi dostane ilişkileri ve anlayışı korumak ve daha da geliştirmek için kararlıyım." dedi.

Ezidiler, Kürtlerin Ermenistan’ın ulusal güvenliğini tehdit ettiği uyarısında bulundu

«Sinjar Ezidi Ulusal Birliği» STÖ Başanık Boris Tamoyan, Ezidiler ve Kürtler farklı milletler. Ezidiler monoteizmi kabul etmekte ve Rabbi ″Khoder″ olarak adlandırmaktalar. Ayrıca ″Teslis″ fikrini de kabul etmekteler. Yani Ezidiler, Kürtlerden farklı olarak Müslüman değiller... «Ermenistan Genç Ezidiler Birliği» STÖ Başkanı Sait Avdalyan ayrıca Ezidi toplumunun Kürtleşmesinin Ermenistan’ın ulusal güvenliğini için tehdit oluşturduğunu da kaydetti.

Suriye ve bir dizi diğer ülkelerdeki aslen Ermeni yurttaşlara ilişkin değişiklikler yürürlüğe girdi

Ermenistan Hükümetince ilgili listede yer alan ülkelerin Ermeni asıllı  yurttaşları; daha önce sadece Ermenistan diplomatik temsilcilikleri ve sadece davet üzerine alabildikleri vizelerini, şimdi Ermenistan sınır kapılarında da alabilecekler. Bakanlar kurulunca 18 Temmuz’da Suriye ve diğer bir dizi ülkenin Emeni asıllı yurttaşlarına vize tahsisat rejiminin değiştirilmesine ilişkin karar yürürlüğe girdi.

Atatürk’ün kökeni Tartışılıyor

Malatya Yeni Haber gazetesinde yer alan Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin, 2007 yılında düzenlediği Cumhuriyet Balosu’nda yaptığı bir konuşmaya ilişkin haberle güçlendiği belirtiliyor. Radikal gazetesinin de manşetinde yer verdiği habere göre Adatepe gazeteye, Atatürk ’ün ailesinin de Malatya ’dan Selanik’e göç ettiğini ve buna dair konuşmalara Atatürk ’ün evinde tanık olduğunu söylemiş.

Ermeni subay, Malatyalı Atatürk ve Kürtler

Orhan Kemal Cengiz / Radikal
Resmi tarihin olayları kılıfına uydurmadaki yeteneği nedeniyle Atatürk'ün Selanikli olduğuna dair bilgi uydurma ise hiç şaşırtıcı olmaz.

Müftülük güya düzeltti

Hürriyet Okur Temsilcisi / Faruk Bilici
YILDIZ Hamidiye Camisi ile ilgili haberde, Osmanlı döneminin ünlü Ermeni mimarı Sarkis Balyan’ın İtalyan olduğu yazılmıştı yanlışlıkla. Okurların uyarısı üzerine Hürriyet’te 24 Temmuz’da bir düzeltme ve özür yayımlandı.

TBMM'ye Marmaris'ten etnik ayrımcılık şikayeti

Hülya Karabağlı
Ermeni asıllı Türk vatandaşı Elisabeth Maria Pıçakçı, ailesinin ve kendisinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi… Elisabeth Maria Pıçakçı ve ailesi hakkında bilgiler dilekçesinde yer aldı. 10 yıldır Marmaris'te yaşıyor. Ermeni-Hristiyan Türk vatandaşı. Gürcistan vatandaşı ile evli. İki çocuk annesi. 2009 yılında "Elisabeth Silver" adıyla açtığı mağazada hediyelik eşya satıyor. Hakkında suç duyurusunda bulunduğu kadın da aynı işi yapan dükkan açıyor. Pıçakçı, Meclise gönderdiği 'etnik ayrımcılık' dilekçesinde, diğer iş yeri sahibi Türk kadınının müşterilerini rahatsız ettiğini, bunun üzerine eşiyle birlikte 'neden bizimle uğraşıyorsun' dediklerini, bunun üzerine, " Şerefsiz Ermeni köpekler" diye çarşının ortasında  bağırdığını anlattı.  Bunun ilk etnik hakaret olmadığına dikkat çeken Pıçakçı, esnafın, vatandaşların kışkırtılmaya çalışıldığını söyledi… Bakanlık:  Delilleri değerlendirme yetkisi savcılığın.

Bayramlaşmaya Süryani, Ermeni ve Yezidilerin Temsilcileri de Katıldı

Mardin'de, Polisevi'nde yapılan bayramlaşmaya protokol üyelerinin yanısıra Süryani, Ermeni ve Yezidi cemaatlerinin temsilcileri de katıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius: 'Soykırım yasası ilişkilerin kötüye gitmesine neden oldu'


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yönetiminin girişimiyle çıkarılan ve daha sonra Anayasa Konseyi tarafından iptal edilen, Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan yasayla ilgili olarak 'Bu soruna bir takım çözüm bulmak gerekiyor. Bu konu, iki ülke arasında ilişkilerin kötüye gitmesine neden oldu. Eminim ki, tarihi tutkulardan arınmış, bir takım çözümler bulacağız' dedi.

Ermeniler Halep’te Eşkıya Saldırılarından Korunmak için Özsavunma Grupları Kurdu

Olası eşkıya saldırılarından korunmak için Halep Ermen mahallesinde özsavunma grupları kuruldu. NEWS.am muhabirine bilgi veren Halep’li kaynak, silahlı çatışmalar sonucu oluşan kaotik ortamda eşkiyalık amaçlı saldırıların olası olduğu kaydedildi.

Leading Muslim Cleric Issued Fatwa, Condemning Turks for Killing Armenians

By Harut Sassounian / Publisher California Courier
I recently came across an extremely significant Islamic document that severely criticizes Turks for using religion as a cover to killing Armenian Christians.This rarely seen document is a Fatwa or religious decree issued in May 1909 by Grand Sheikh Salim al-Bishri of Egypt, condemning Turkish Muslims for massacring 30,000 Armenians in Adana, a major city in the Ottoman Empire.
(Bak. http://hyetert.blogspot.com/2012/08/katliam-fetvas.html HYETERT)

Kiliseden Ramazan Bayramı tebriği

İskenderun Hristiyan Ortodoks Cemaati Başkanı Can Teymur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, medeniyetler mozaiği olan Hatay'da Müslüman halkın Ramazan Bayramı'nı kutlamak için “Tüm İslam Alemi'nin Mübarek Ramazan Bayramı'nı Kutlarız. Hristiyan Ortodoks Cemaati” yazılı pankart astıklarını belirtti.