Etiketler

Diaspora Bakanlığı, tüm dünyadaki Ermenileri protesto eylemleri düzenlemeye çağırıyor

Ermenistan Diaspora Bakanlığı tüm dünya Ermenilerine çağrıda bulunarak Azerbaycan’lı katilin teslimine ilişkin protesto eylemlerinde bulunmaları istendi. Çağrıda şunlar ifade edilmekte:«Sevgili yurttaşlar, geleneksel Ermeni partileri, panarmenyan kuruluşlar, gençlik ve kadın örgütleri, insani, spor, kültür ve eğitim kuruları başkanları, Ermeni medya editörleri, olağandışı bir vesileyle milletçe birlik olma zamanıdır, zira bir kez daha Ermeni devlet ve halkı, hem de 21. yy.’da arkadan vurulmuştur, planlı bir şekilde Macaristan’da Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı vahşice baltayla katleden Azerbaycanlı yeniçeri serbest bırakıldı.

Irkçı tehdit yüzünden Türkiye’yi terk ettim

Elizabeth Maria Pıçakçı, Marmaris’te kuyumculuk yaparken, rekabet nedeniyle ırkçı saldırıya maruz kaldığını, tehditler artınca ülkeyi terk ettiğin yazdı. Muğla’nın Marmaris ilçesinde 2 yıl önce kuyumculuk yaptığı çarşıda bir esnafın ırkçı saldırılarına maruz kaldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan Ermeni asıllı Elizabeth Maria Pıçakçı, savcılığın “kovuşturmaya yer yok” kararının ardından tehditlerin artması üzerine Türkiye’yi ailesiyle birlikte terk etti. Pıçakçı ve ailesi, şimdi bir Avrupa ülkesinde yabancıların tutulduğu bir kampta sığınma talebinin değerlendirilmesini bekliyor.

Ermenistan, Macaristan ile diplomatik ilişkileri kesti

Ermenistan, Azeri bayrağına hakaret ettiği gerekçesiyle Ermeni bir subayı öldürdüğü için ömür boyu hapse mahkum edilen Azeri subayı Azerbaycan'a iade eden Macaristan ile diplomatik ilişkileri kesti. Seferov, iade edildikten sonra bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından affedilmişti.

ABD başkanı Barack Obama, Safarov’un affedilmesinden derinen endişeli

ABD başkanı Barack Obama Azerbaycan cumhurbaşkanı tarafından Macaristan’dan iade edilen Ramil Safarov’un affedilmesinden derinen kaygılı. Açıklama; ABD Ulusal Güvenlik Kurulu (NSC) resmi sözcüsü Tommy Vietor’un duyurusuyla geldi... « Safarov, 2004 yılında Budapeşte’de işlediği cinayeti, Ermeni Ordusu subayı Gurgen Margaryan’ı öldürüğünü itiraf etmişti, ve bu canice cürmü için Macaristan’da ömür boyu hapse mahkum olmuştu.

Nefretin Değil, Barışın Önünde Eğil

1 Eylül dünya Barış günü, ülkenin dört bir yanında halklar Barış için haykıracak… Süryanilere ise anadilde eğitim hakkı istedikleri için kırgınız. Çünkü devleti yönetenler 1923 Lozan antlaşmasını kapı gibi, Süryanilerin önüne koyup, bak! Siz Azınlık değilsiniz deyip en temel insan hakkı olan anadilde eğitim hakkını yüzyıldır gasp etti.1915’ile başlayan sermayenin millileştirilmesi çabaları 1942-1944 Varlık vergisiyle Süryanileri Azınlık sayıp, onlarda bu vergiden payına düşeni fazlasıyla ödediler. İşine geldi mi? Azınlık, işine gelmedi mi? Azınlık değil. Bu ne? Çifte standart.

Armenia Suspends Relations with Hungary

President Serzh Sarkisian suspended all relations with Hungary Friday in the aftermath of that country decision to covertly extradite an Azeri office who brutally murdered an Armenian soldier in 2004 during a joint NATO military retreat, reported the presidential press service.

ŞİŞLİDEN HABERLER


Şişli Spor kulübü 2012-13 sezonuna tüm branşlarda çalışmalara başlıyor. 2012-13 Sezonunda Voleybol da Türkiye Kupasına katılacak takımların kura çekimi Ankara da Voleybol Federasyonunda  yapıldı. Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Unal Karabıyık başkanlığındaki toplantıya Tüm 1. lig kulüpleri ,2. Ligde geçen sene ilk 5 sırayı alan toplam 10 takım  ve Şişli Spor Kulübü nü temsilen Kulüp başkanı Karun Kovan da katıldı.

KINAMA / ՄԵՂԱԴՐԱՆՔ.

Mübbet hapis cezası ile Macaristan'da tutuklu bulunan ,Azerbeycan askeri katil Ramil Safarov'un Macaristan'dan Azerbeycan'a naklini ve orda Azerbeycan Devlet başkanı tarafından suçu af edilip kahraman ilan edilmesini şiddetle kınıyor ve bunu, uluslararası ilişkileri zora sokan, halkalar arası kin ve nefret tohumları eken, düşmanlık ve etnik radikal duyguları köpürten ,insan hakları ve adalet ilkelerini yaralayan , vicdanları sızlatan ve aynı zamanda hassas Kafkasya bölgesinde  gerginlik yaratabilecek  bir davranış olarak nitelendiriyorum.

Halkımıza ve Dünya Kamuoyuna Suriye Büyükelçiliğinin Basılmasını tasvip etmiyoruz

14 ağustos 2012 tarihinde İsveç'te bulunan Suriye büyükelçiliğinin MUB-ESU-Syriac Union Party in Syria üyeleri tarafından basılmasını biz Süryani Demokratik Birliği (SDU) olarak tasvip etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Hiçbir gerekçe başka bir ülkedeki bir devlet temsilciliğini basıp işgal etmeyi meşru kılamaz. Bu tür antidemokratik eylemler Süryani halkının karakteristik yapısına aykırı olduğu gibi bu olayın özellikle de Suriye ve İsveç devletleri tarafından Süryani halkı ile bağdaştırılmamasını temenni ediyoruz.

Malları Bulmak da Kanıtlamak da Zor

Cemaat vakıflarının el konan mülklerinin iadesiyle ilgili kararnamenin süresi doldu."Malların kanıtlarını bulmak çok zor; çünkü önceki dönemlerde tapu müdürlüklerinde vakıflar ciddi sorunlar yaşamış. Yerleri tespit etmekte sıkıntılar var. 100 sene önceki adres kayıtları var ancak kent sürekli değişiyor. Sokak ismi, kapı numarası birçok kez değişmiş, üzerine kadastro yapılmış. "Bir de 1912 yılına kadar tapu tesciline kilise, vakıf adı yazılamadığı için bir azizin, papazın ya da hademenin ismi yazılmış. Bu yüzden kilise değil şahıs ismi gözüküyor ve sorun yaşanıyor. Oysa, devlette hangi cemaatin nerede hangi malı olduğuna dair kayıtlar var."

Fransız Milletvekili Myard'tan Tarih Kitaplarına Tepki

DHA'ya konuşan Jacques Myard, ifade özgürlüğünün tam olduğu bir ülkede, tarih kitaplarında tek bir tarafın görüşüne yer verilemeyeceğini söyledi. Anayasa komisyonunun kararından sonra artık 'Ermeni soykırımı' konusunda bir daha kanun teklif edilemeyeceğini, böyle bir teklif yapılsa bile, bir kere daha Anayasa Komisyonu tarafından anayasaya aykırı olduğu için iptal edileceğini belirten milletvekili Myard, "Tarihi konular uzmanları tarafından incelenmeleri gerekir, tarih, kanun yapıcılarının işi değildir" dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ve Macaristan Konsolosluğu önünde protesto gösterisi

1 Eylül’de saat 12:00’de Ermenistan Dışileri Bakanlığı önünde, Dışişleri Bakanına bir talepname sunulacak. Daha sonra eylem katılımcıları Macaristan Konsolosluğuna hareket edecekler, burada da protesto ve infial eylemi gerçekleştirilecek.

Ermeni askeri öldüren Azeri subay 8 yıl sonra serbest

Macaristan’da katıldığı bir toplantıda Ermeni subayını öldüren ve ömür boyu hapse mahkum olan Azerbaycanlı subay Ramil Seferov, Azerbaycan’a iade edildi.Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, Seferov’un Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından af edildiği belirtildi.  Aliyev, “Anayasası’nın 109. maddesinin 22. bölümüne atfen Seferov’u af ettiğini” söyledi.

Kilikya Katolikosu , Soykırıma kadar Türkiye’nin Ermeni meskun kentleri tarihi kitap dizisini yayımlıyor

«Nouvelles d`Arménie»nin verdiği bilgiye göre; tarihçi Byuzand Yeghiayan tarafından yazılan dizinin ilk cildi «Adana tarihi» yayımlandı. Eserin yayımlanmasına Abu Dabi’den Manserjyan çifti sponsorluk yaptı.

Armenian Genocide Is ‘Widely Recognized’ in Israel

The 1915 mass killings and deportations of Armenians in Ottoman Turkey are widely recognized as a genocide in Israel, an Israeli cabinet minister said after visiting the Armenian Genocide memorial here on Friday, August 24. Public Diplomacy and Diaspora Affairs Minister Yuli-Yoel Edelstein also drew parallels between the Jewish Holocaust and the World War I-era slaughter of some 1.5 million Armenians, which many historians consider the first genocide of the 20th century.

Syria’s Armenian Community Is Bleeding

By Edmond Y. Azadian
Armenian history has been a procession of losses; loss of territory, loss of leadership, loss of blood and loss of population. If Armenians were left in their historic homeland, they would now have numbered at least 20 million, like the Kurds who — despite all repressions — were not eradicated from their habitat. Therefore, any new loss of life needs to rightfully alarm Armenian communities worldwide.

1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun


TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla "Yarınları beklemeden barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür" açıklamasını yaptı... (BM kararı gereğince Dünya Barış Günü 21 Eylül’de kutlanıyor. Nedense Türkiye bazı eski Demirperde ülkeleri gibi 1 Eylül’de kutluyor Dünya Barı Gününü. HYETERT)

Fransa Türk derneklerinden 'soykırım' müfredatına tepki

Fransa'da gelecek hafta başlayacak yeni eğitim öğretim yılında okutulacak ortaokul 4. sınıf tarih kitaplarında Ermeni soykırımı iddialarına geniş yer ayrılmasına tepkiler sürüyor. Fransa'da bulunan Türk dernekleri bunun kabul edilemez olduğunu belirtirken, Hollande yönetiminden konuya çare bulmasını istedi. Saint-Loui Fransız Türk Dostluk Derneği Başkanı Cavit Kutlu bu durumun Türk çocuklarının psikolojisinde ağır tahribatlara yol açacağını belirterek, insanları kutuplaştıracak bu müfredatın entegrasyonu da güçleştireceğinin altını çizdi.

AKP'ye Dink suçlaması

CNN Türk ekranlarında Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Gazeteci Hayko Bağdat, Hrant Dink cinayeti üzerinden hükümete sert eleştiriler yöneltti. AKP iktidarının Dink cinayetinde gereken sorumluluğu almadığını vurgulayan Bağdat "AKP bu cinayetin bu saatten sonra işbirlikçisidir" dedi.

Ermeni Terörünün Yeniden Doğuşu-ASALA

Dr. Hatem Cabbarlı, Avrasya Güvenlik ve Strateji Araştırmalar Merkezi Başkanı
Suriye’de son zamanlarda yaşanan iç çatışmalar bölge güvenliğini tehdit etmekle beraber, bölgedeki terör gruplaşmalarının yeniden canlılık kazanmasına neden olmuştur. Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesi söz konusu olduğu bir zamanda yaklaşık 30 yıldır arka planda kalan Ermeni terör örgütü ASALA (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia-Ermenistan’ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu) yeniden canlanmaya ve Türkiye’yi tehdit etmeye başladı. Konumuzun güncelliği bakımında ASALA terör örgütünün tarihi geçmişine yeniden dikkat etmekte fayda vardır.

Bir annenin feryadı! "Kızım güneş görmüyor onlar da görmesin..."


Şefik Dinç
Altı aylık tutukluluk süresinin ardından iki sanığın tahliye edilmesine isyan eden anne Nune Mkrtchyan, "Benim kızım güneş görmüyor. Onlarda görmesin. Kızım onların yüzünden intihar etti. Kızım görüntülerini çekip şantaj yaptılar. Hatta Barış görüntülerle kızımla cinsel ilişkiye girmeyi teklif ederken, Orhan da görüntüler karşılığında para istemiş. Tekliflerini kabul etmeyince de görüntüleri ağabeyine izletmekle tehdit etmişler. Tahliye oldular ama dava daha bitmedi. Bu işin peşini bırakmayacağım. Cumhurbaşkanı'na Başbakana dilekçe yazıp yaşadıklarımı anlatacağım. Ernemistan'da olsaydı böyle olmazdı.

Ermeni asıllı terziden "barış" kampanyası


İstanbul'da terzilik yapan Ermeni asıllı 52 yaşındaki Filor Uluk Benli, Türkiye'de devam eden terör olayları ile dünyadaki savaşların sona ermesi için "Barışa Bir Tülbent de Sen Bağla" adıyla kampanya başlattı. Ülke sınırlarını aşan kampanya sonunda barış mesajı yazılı tülbentler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilecek.(Ermeni asıllı değil ERMENİ. Yani dönme değil. HYETERT)

Fransa’da ‘Ermeni soykırımı’ 2001′den beri okutuluyor

“Ermeni soykırımı” iddialarının Fransa’da okul kitaplarında okutulmaya başlanacağına dair haberler gerçeği yansıtmıyor, zira konu Fransız ortaöğretim okullarının tarih kitaplarında yıllardır yer almakta. Konuya tarih kitaplarında ayrılan yer Fransa’nın “soykırımı” resmen tanıdığı 2001 yılından bu yana da giderek artıyor.

Ermeni Kadını İntihara Sürükledikleri İddia Edilen 2 Kardeş Tahliye Edildi

Ermeni uyruklu genç kadını uygunsuz görüntülerini çekerek intihara sürükledikleri iddia edilen 2 kardeş tahliye edildi.İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Ermenistan vatandaşı Narine Mkrtchyan'ın uygunsuz görüntülerini çekerek intihara sürükledikleri iddiasıyla yargılanan ve 6 aydır tutuklu bulunan Orhan ve Barış O. kardeşler, davanın ikinci duruşmasında tahliye edildi.Mahkeme tanık ve avukat beyanlarının alınmasının ardından, sanıkların delilleri karartma ihtimallerinin önemli ölçüde ortadan kalmış olmasını dikkate alarak, sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmelerine karar verip duruşmayı erteledi.

Ayyıldız Tim'den, Ermenistan'ı 'hack'leme kararı

Eyüp Turan
Ayyıldız Tim, bu akşamki maçta bir olay çıkması halinde başta Ermenistan Genel Kurmay Başkanlığı ve devlet sitelerine saldırı başlatma kararı aldı.UEFA Şampiyonlar Ligi Play-off turu ilk maçında Rus taraftarların tribünde Türk Bayrağı, Atatürk ve cami posteri yakmaları üzerine Spartak Moskova Kulübü’nün resmi internet sitesini 3 defa hackleyen Ayyıldız Tim, bu akşam Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanacak rövanş maçının dostane bir havada geçmesini istedi.

Hollande: "Ben talimat vermedim"


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ortaokul son sınıf tarih kitaplarına "Ermeni soykırımı" ünitesinin eklenmesi yönündeki talimatın kendisinden gitmediğini açıkladı. Konudan haberdar olmadığı gibi, “kesinlikle böyle bir talimat vermediğini”de söyleyen Hollande, Hürriyet muhabirine, “Karar benden gelmedi ama nereden geldiğini sorup öğreneceğim. Size de bilgi vereceğim” dedi.

Ermeni asıllı Türk vatandaşları Sarıkaya'daki baba ocağını ziyaret etti


Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinden göç edenlerin çocukları ve torunları yıllar sonra baba ocağını ziyaret etti. Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinden göç edenlerin çocukları ve torunları yıllar sonra baba ocağını ziyaret etti. Sarıkaya ilçesine bağlı; Terzili kasabası, Menteşe, Bebek ve Burunkışla köylerinden İstanbul'a göç eden Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının çocukları ve torunlarından oluşan 60 kişilik grup anne - babalarının doğduğu toprakları görmeye geldi.İstanbul Kocamustafapaşa Burunkışla Ermeni Derneği Başkanı Hovsep Arzuman, 60 kişilik grup yeralanların birçoğunun anne ve babasının Sarıkaya doğumlu olduğunu söyledi. (Bir türlü öğretemedik. Baba ocağını ziyaret eden Burunkışlalılar Ermeni asıllı değil ERMENİ. Sadece dönmelere Ermeni asıllı denir. HYETERT)

İstanbul 2012: Ermeni Milli Satranç Takımlarının ilk rakipleri

İstabul 40. Dünya Satranç Olimpiyatlarında milli satranç takımlarının ilk rakipleri belli oldu. Yarışma İsviçre düzeniyle yapılacağından ilk birkaç turda güçlü takımlar zayıf takımlarla karşılaşacaklar. İlk turda Ermenistan Erkek Milli Takımı Bolivya’yla karşılaşacak. Ermeni Bayan Milli Satranç Takımın rakibiyse Ürdün.

Soykırıma Fransız tarihçilerde karşı çıktı

Fransa’da gelecek hafta başlayacak yeni eğitim öğretim yılında okutulacak ortaokul tarih kitaplarında sözde soykırım iddialarına geniş yer ayrılması Fransa ile Türkiye ilişkilerini yeni bir krizin eşiğine getirdi.Fransa Tarih ve Coğrafya Öğretmenleri Genel Sekreteri Hubert Tison ise bunun ayrımcılığı körükleyebileceğinin altını çizdi. Fransız tarihçi, müfredat değişikliğinde Ermeni lobisinin etkisi olabileceğini savundu.

Spartak Moskova taraftarlarının yarınki maçta Ermenistan bayrağı açacakları öğrenildi.

UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu Spartak Moskova – Fenerbahçe maç ında yakılan camii posteri, Türk bayrağı ve Atatürk posterinin tartışmaları devam ediyor. Ermeni sitelerin iddiasına göre, İstanbul'a gelen Spartak taraftarları tribünde Ermenistan bayraklarını ve 'Türkiye soykırımı kabul et' yazılı pankartlar açacak.

CHP'li İzmir Belediyesinin Kilise Aşkı

Basmane'de bulunan Aziz Vukolos Kilisesi yıkılacak derecede iken CHP'li İzmir belediyesi tarafından adeta saraya çevrildi. Hemen yüz metre ilerisinde bulunan tarihi Kumrulu Mescide ise yıkılmaya mahkûm! (Yüz bine yakın cami ve mescidi olan bir ülkede, insanlığın kültür mirası olan bir kilisenin müze olarak dahi onarılmasına karşı çıkan zihniyet, Hıristiyanlık düşmanlığının sınırlarını bile zorluyor. HYETERT)

Mustafa Doğan: Soykırımı Kabul Etmedim Diye Psikolojik Baskıya Uğradım

Tarih dersinde 2009 yılında verilen 'soykırım' ödevini yapmadığı için okuldan uzaklaştırılan Mustafa Doğan, yaşadığı sıkıntıları Cihan Haber Ajansı'na anlattı.Tarih dersinde Birinci Dünya Savaşı ile ilgili bölümde 'Türkler Ermenileri katletti' diyen öğretmenine karşı çıktığını belirten Doğan, "Bu tarihten sonra bana yapılanlar eğitimimi olumsuz etkiledi, psikolojik baskıya uğradım." diye konuştu… Soykırımla alakalı devamlı kendisine ödev verildiğini belirten Mustafa Doğan, "Türk sitelerine bakmam yasaklandı. Ermeni yazarlar tarafından yazılan dokümanları dikkate almam istendi." diye konuştu. Olayın medyaya yansımasından sonra okul yönetiminin kendisinden özür dilediğini de belirten Doğan "Ama yaşadıklarım hep hafızamda. Beni yeni bir Mustafa yaptılar." açıklamasında bulundu. (Birileri de burada tarih kitaplarında dedelerinin hain, nankör ve gaddar olduğunu okuyan Ermeni , Rum ve Süryani çocuklarının psikolojisini düşünse bari. HYETERT) 

Rusya cam fanusumuza ASALA ile taş atıyor

Ercan Çitlioğlu son günlerde artan PKK saldırılarının uluslararası boyutuna ilişkin şöyle diyor: 'Süreç analizi ve strateji analizi yapılması lazım. Masada Rusya, Bağdat Yönetimi, Kuzey Irak, İran, Suriye İsrail ve ABD var. Son günlerde Ermenistan da bu masaya katıldı. ASALA Türkiye'nin Suriye'ye girmesi ve oradaki Ermenilere zarar gelmesi halinde bir bedeli olacağını duyurdu. ASALA'nın açıklamasını Rusya'dan bağımsız görmeyin. Rusya ASALA üzerinden cam fanusumuza taş atıyor'

Taraftarlardan provokatif pankart

Spartak Moskova taraftarların yarınki maçta Ermenistan bayrağı açacakları öğrenildi...Rusça yayınlanan Ermeni gazetesi Erkramas'ın haberine göre, yarın oynanacak Fenerbahçe – Spartak Moskova maçında Rus taraftarlar tribünde Ermenistan bayrağını ve 'Türkiye soykırımı kabul et' yazılı pankartlar açacak.

Stepan Grigoryan. Ermenistan’ın öncelikli dış sorunları neler?

Globalizasyon ve Bölgesel İşbirliği Merkezi başkanı siyaset uzmanı Stepan Grigoryan’a göre,  Gürcistan’la ilişkiler, Suriye’yle ilintili sorunlar, ABD’deki seçimler Ermenistan’ın karşı karşıya bulunduğu aciliyet taşıyan konular arasında… Arap Dünyasında meydana gelen gelişmelere ilişkin olarak uzmanın kanaatince Ermenistan oldukça temkinli ve Suriye’de meydana gelen süreçlere münasip yankı gösterdi, hükümetimiz çok ılımlı, yapıcı tutum gösterdi. Siyaset uzmanının ifadesiyle Ermeniler orada büyük bir mirasa sahip olduklarından Suriye Ermenilerini mülteci durumuna düşürmek, onları nakletmek yanlış.

Azınlık yarasına zayıf sargı

Tuğba Tekerek  
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden (VGM) edinilen bilgilere göre, vakıf mallarının iadesiyle ilgili kararname kapsamında bugüne kadar 165 vakıftan 56’sı, 430 taşınmaza ilişkin başvuru yaptı. Başvurulardan 51’inde taşınmazın iadesine, birinde de bedelinin ödenmesine karar verildi. 32 iade talebi ise reddedildi. Son aylarda yoğunlaşan başvuruların, VGM’nin iki haftada bir yapılan toplantılarında değerlendirilmesine önümüzdeki süreçte devam edilecek…İstanbul’da sadece Ermeni vakıflarına ait 621 el konmuş mülk bulunuyor.

German-Armenian Boxer Crowned New World Super Middlweight Champion


Germany’s Arthur Abraham (born Avetik Abrahamyan in Yerevan) is the new world WBO super middleweight champion after his unanimous win over compatriot Robert Stieglitz on Aug. 25.

Two Ordained to the Diaconate in Racine, WI

Two parishioners of St. Mesrob Church of Racine, Wis., were ordained to the diaconate by Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), on Sunday, August 19.

Bağış'tan Fransa'ya müfredat tepkisi

AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Fransa'da ders kitaplarına girmesine ilişkin olarak, "Ders kitaplarına saçma sapan bilgileri koyacaklarına kendi tarihlerindeki 'liberte (özgürlük), egalite (eşitlik), fraternite'yi (kardeşlik) yeniden algılamaya çalışmalarını, eşbaşkanlığı üstlendikleri Minsk Grubu'nda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafa son vermeye çalışmalarını tavsiye ediyoruz" dedi…Türkiye'nin tarihinde utanılacak soykırımlar olmadığını ifade eden Bağış, "Tam tersi, bize soykırımın ne olduğunu öğretmeye kalkanlar aslında bu işin tanımını çok iyi ortaya koyduklarını görürler" dedi.

KİLİSELER KORUNMALI

Nihat Ekinci / nihat.ekinci@hotmail.com
Her toplumun kendine has özellikleri bulunmaktadır. Din, Gelenek ve görenekler, yapıtlar bir toplumun kimliği gibi kendisini tanıtan unsurlardır. Bu nedenle toplumlar bu konulardaki miraslarına sahip çıkar ve başkalarından da kendilerine saygı duymayı beklerler… Sason Mereto dağı zirvesindeki Ermenilere ait tarihi kilisenin 20 gün içinde yıktırılmasına tepki gösteren merkezi İstanbul’daki Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı; “Bu bir provokasyondur. Bu definecilerin işi değildir. Tahminen kazma, balyoz ve küreklerle yıktırılan Surp Asvadazin Meryem ana kiliseni bu hale getirenlerin bulunmasını istiyoruz. Sason C. Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu olayın takipçisiyiz” dedi.

Diyanet Başkanı'ndan tartışılacak sözler!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bir gayrimüslim cami yapamaz mı? Müslüman olmayan bir adamı da taşları bir araya getirip cami yapabilir. İstanbul’da özellikle tanzimat sonrası pek çok mabedimizin mimari Ermeni vatandaşlarımız olmuşladır. Müslüman olmayan bir kimse cami inşa edebilir, ama cami imar edemez. Camiler hem ibadet mekanımız hem de birlik mekanımızdır. Kalplerimizi birleştirdiğimiz yerlerdir. Diğer dinlerin mabetleri tapınaklardır. Diğer dinlerin mabetleri ile İslamın mabetleri arasında dağlar kadar farklar vardır. Bizim mabetlerimiz tapınak değildir. İbadet mekanıdır. Biz orada o binalarımıza ibadet etmiyoruz, rabbimize ibadet ediyoruz. Arada o kadar büyük bir fark vardır" dedi.(Sayın Diyanet işleri başkanı, izin verin de her din kendi mabedini değerlendirsin. Hıristiyanlar mabetlerinde Rabbine ibadet etmiyor mu? HYETERT).

To Infinity and Beyond: Armenians in the Mars Rover Curiosity Project


Posted by Shantal Der Boghosian
The following Armenians made significant contributions to the success of the MSL (Mars Science Laboratory) Project: Avo Demirjian, Vache Vorperian, Alfred Khashaki, Felix Sarkissian, and Hrair Aintablian in the field of electronics; Garen Khanoyan and Richard Ohanian on the landing radar system; Serjik Zadourian and Vazrik Kharakhanian in assembly, test, and launch; Gayaneh Kazarians in biology; Hanry Hartounian in flight software; Armen Toorian in mechanisms and testbeds; Zareh Gorjian in computer animation; Julie Ispirian in mechanical designing; and Lucy Abramyan in the operations planning software lab

Hoş Geldin Yeni Sarkozy(!)

Bu hareket ilişkileri çok gerebilir... Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Milli Eğitim eski Bakanları Xavier Darcos ve Luc Chatel döneminde başlatılan ‘tarih kitaplarında revizyon’ çalışması çerçevesinde, Fransa toplumunda derin tartışmalara yol açan ‘Ermeni soykırımı’ tarih kitaplarına girdi… Kitapların Hatier yayınevinden çıkan versiyornunda, iki sayfada yer alan ‘Ermeni Soykırımı’ ünitesi, Kronoloji, Hükümetin telgrafı, Soykırım haritası, Tehcir konvoyu, Foto: Türk polisi ölen Ermenileri gömerken ve Tahmini Sayılarla Soykırım isimli başlıklar altında işleniyor.

Bursalı Musevilere İade


Bursa’da gayrimüslimlerin gömüldüğü tek Yahudi mezarlığı, el konulduktan 76 yıl sonra Bursa Türk Musevi Cemaati Vakfı’na iade edildi. Gayrimüslim vatandaşlar, vefat eden yakınları için artık belediyeden izin almadan defin işlemlerini dini kurallarına göre yapabilecek.

Soykırım iddiaları kitaba girdi

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Hollande, Ermeni soykırımı ile ilgili iddiaları 4 Eylül'den itibaren Fransız ders kitaplarına koyuyor… Elysee Sarayı'ndan şaşırtan bir adım geldi. Ermeni soykırımı iddiaları ortaokul 3 tarih ve coğrafya ders kitaplarına girdi. Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı köklü müfredat değişiklikleri uyarınca, 4 Eylül'de başlayacak olan yeni öğretim yılında öğrenciler, 1910'dan bugüne kadar dünya tarihindeki gelişmeleri incelerken, "Ermeni Soykırımı" başlığı altında bir bölüm de okuyacaklar. Fransa Millli Eğitim Bakanları Xavier Darcos ve Luc Chatel, 14-15 yaşındaki orta son sınıf öğrencilerine okutulan tarih ve coğrafya ders kitaplarında ciddi değişiklikler yapıldığını açıkladı. Böylece Fransız gençler 1915 yılında yapıldığı iddia edilen Ermeni soykırımını bir iddia olarak değil, "tarihi bir gerçek" olarak öğrenecek.

'Sözde soykırım' kardeşliği! İsrail ve Ermenistan işbirliği kararı aldı

İsrail Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein, Ermenistan Devleti’ne yakınlığı ile bilinen Panarmenian sitesine açıkladı… İki toplumun da insanlığın işlediği en ağır suç soykırımın kurbanı olduğunu vurgulayan Edelstein, şunları söyledi: “2 kuruluş da, insanlık adına en büyük utanç olan soykırım gerçeğini tüm dünyaya daha etkin şekilde anlatacak. Yahudiler ve Ermeniler soykırımın kurbanıdırlar. Her 2 müzede, karşılıklı olarak yaşanılan vahşetin belgelerini, görsellerini sergileyeceğiz. Erivan’daki müzeyi gezenler Yahudi soykırımını, Kudüs’teki Yad Vaşhem’e gelenler de Ermeni soykırımını görecekler. Ayrıca dünyadaki değişik müzelerde ortaklaşa reyonlar hazırlayarak, soykırım vahşetini sergileyeceğiz.”

Suriyeli 'muhalifler' Hıristiyan kentine iki haftadır yiyecek sokmuyorlar!

Suriye'deki silahlı İslamcı çeteler, Humus yakınlarındaki bir Hıristiyan şehrini iki hafta kuşatma altında tuttular. 12 bin kişinin mahsur kaldığı kentte yiyecek sıkıntısı baş gösterdi, yiyecek aramaya çıkan şehir sakinleri keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Humus yakınlarındaki bir Hıristiyan kenti olan Rable, iki haftadır Suriyeli İslamcı çetelerin kuşatması altındaydı.