Etiketler

Başbaka Başepiskopos Khajak Barsamian başkanlığındaki heyeti kabul etti

Başbakan Tigran Sarkisyan Ermeni Apostolik Kilisesi ABD Doğu Yakası Diyakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Khajak Barsamian başkanlığındaki heyeti kabul etti. Konukları başbakanlıkta kabul eden Sarkisyan ″Ermenistan’da birçok insani ve hayri çalışmalar gerçekleştiren Ermeni Yardım Fonunun (HOF) faaliyetlerine oldukça önem veriyor ve takdir ediyoruz″ dedi.

Altaylı: Van'daki kilise benim


Restorasyon için kilisenin sahibini arayan Kültür Müdürlüğü, kilisenin Fatih Altaylı'ya ait olduğu bilgisine ulaştı… Taraf'tan Sümeyra Tansel'in haberine göre, Van'ın, Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan ve "Yedi Kilise" olarak anılan kilisenin restorasyon işlemleri tapuya takılınca kilisenin ve bulunduğu köyün sahibi olan Hüsamettin Altaylı adlı vatandaşın varisleri aranmaya başlandı. Kilisenin tapusunun Hüsamettin Altaylı'nın torunu, Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'da olduğu ortaya çıktı. Taraf'ın sorularını yanıtlayan Altaylı, "Evet kilise benim" dedi.

Anti-American Protests Triggered by Bad Movie or Bad Policy?

By Harut Sassounian / Publisher California Courier
An amateurish US film mocking the Prophet Muhammad and denigrating Islam unleashed massive and violent anti-American protests throughout the world last week. The angry demonstrations turned deadly when unknown assailants attacked the American Consulate in Benghazi, Libya, killing US Ambassador Chris Stevens and three staff members. Security forces in several countries killed dozens of protesters as they burned American flags and scaled the walls of US Embassies.

François Hollande: Fransa ve Ermenistan arasındaki ilişkiler özeldir


Fransa Cumhuriyeti devlet başkanı François Hollande, Ermenistan’ın Bağımsızlığının 21. Yıldönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. “Fransa ve Ermenistan arasındaki özel ilişkiler tarih üzerine bina olmuş,  Fransız ve Ermeni halkı arasındaki dostlukla anlam kazanmaktadır. Ben iki ülkelerimiz arasında istisnasız tüm alanlarda  doygun ve güvenilir ilişkilerin inşasına yönelik yirmi yıl öne başlayan misyona devam etme arzusundayım…”

Clinton: Birleşik Devletler Ermenistan’ın yanında


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkan ve ABD halkı adına Ermenistan halkına büyük başarılar dileyerek Bağımsızlık Günü vesilesiyle kutladı… «Başkan Obama  ve Birleşik Devletler halkı adına, Ermenistan halkına 21 Eylül’de kutladığı Bağımsızlık Bayramında en iyi dileklerimi sunmaktan mutluyum… Sizleri Bağımsızlığın 21. Yıldönümünü kutlarken, ABD’nin Ermenistan’ın yanında partner ve dost olarak durduğunu biliniz.  Tüm Ermenileri bu önemli bayram vesilesiyle kutluyor ve gelecek yılda size büyük başarılar diliyorum. »

"Sürdürülebilir bir gelecek için sürdürülebilir bir barış"


Uluslararası Barış Günü'nde Hollywood ve Bollywood'dan destek geldi. BM Genel Sekreteri Ban, barış çanını çaldı, güvercin uçurdu… “Sürdürülebilir bir gelecek için sürdürülebilir bir barış” teması ile gerçekleştirilen törende, Genel Sekreter Ban, “Bu gergin küresel iklimde, hoşgörü, diyalog ve işbirliği adına dünya çapında yankı uyandıracak bir uyum mesajına ihtiyacımız var” diyerek barışa ne denli ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı. (BM kararına rağmen, nedense Türkiye hala barış gününü 1 Eylülde kutluyor. HYETERT)

Hasan Cemal en zor işi başardı...

Mehmet Ali Birand / mabirand@e-kolay.net
Kim ne derse desin, Hasan Cemal kolay kolay her insanın açıkça söyleyemediğini kitaplaştırdı. Gerçekten de en zor'u başardı. Everest yayınları tarafından piyasaya çıkarılan 1915 Ermeni Soykırımı  kitabını, sevseniz de sevmeseniz de alıp okumanızı tavsiye ederim. Kitap, 1915 olaylarının hikayesini anlatmıyor. Soykırım olup olmadığını da tartışmıyor. Kitap, Hasan Cemal'in kişisel olarak, Ermeni Sorunu konusunda neler yaşadığını anlatıyor.

İsmail Beşikçi’nin Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü Alırken Yaptığı Konuşma


Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün dördüncüsü, 15 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleştirilen törenle verildi. Ödülü Türkiye’den İsmail Beşikçi, Rusya’dan Uluslararası “Memorial” Topluluğu adına Memorial İnsan Hakları Merkezi Direktörü Alexander Cherkasov aldı. İsmail Beşikçi’nin törende yaptığı konuşmayı yayınlıyoruz:

Artin Elmayan World’s Oldest Professional Tennis Player

Armenian-born Artin Elmayan lives and breathes tennis, playing the sport  three times a week to stay fit and healthy.

'Türk-Ermeni ilişkileri mükemmel olacak'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz Kanada ile iyi ilişkiler istiyoruz ancak bu karşılıklı saygı ve ağırbaşlılık üzerine olmalıdır. Eğer konuşmaya başlarsanız, Kızılderililer de Amerikan yerlileri de konuşulmaya başlanır. Ben tarihi yargılamıyorum. Sadece her şeyi konuşmaya hazır olduğumuzu söylüyorum. Fakat bu, bir 3. Dünya ülkesi parlamenterine, 100 yıl önce ülkenizde neler olduğunu sorar gibi olamaz. Ümit ediyorum bir gün, ki bu benim rüyamdır, Türk-Ermeni ilişkileri mükemmel bir noktaya gelecek. Dünyanın neresinde olursa olsun, Türkler ve Ermeniler yine dost olacaklar." (Umarız rüya kısa zamanda gerçekleşir ama iki eksi bir artı etmiyor. Eğer Kızılderililere yapılan soykırım ise o da konuşulmalı. HYETERT)

Ermeni Soykırımının 100. Yıl Elektronik sayfası 7 dilde yayın yapacak


Soykırımının 100. Yıl Devlet Etkinlik Koordinasyon Kurulu II. Oturumu geçekleşti. Oturumu cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yönetti… Oturumda Ermeni Soykırımının 100. Yılı etkinlikleri logosu ve sloganına ilişkin yarışma düzenlenmesi kararı alındı.100. Yıl Devlet Etkinlik Koordinasyon Kurulu Sekreterliği, etkinliklere ilişkin kamuoyunun haberdar edilmesinin önemini dikkate alarak Kurul Elektronik Sayfası Tasarımına ilişkin bilgi verdi ve içinde bulunulan yıl sayfanın 7 dilde yayın yapmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ermenistan «Bağımsızlık Günü»nü kutluyor


21 Eylül’de Ermenistan Bağımsızlığının 21. Yıldönümünü kutluyor. Devlet üst düzey erkanı sabahleyin cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan maiyetinde «Yerablur Şehitliği»ni ziyaret edecek, Karabağ Savaşı kahramanları ve Bağımsız Ermenistan’ın önemli şahsiyetlerini saygıyla anacak.

Kanada'da Türk şehitleri için anıt


Kanada Dışişleri Bakanı John Baird'in davetlisi olarak bu ülkede bulunan Davutoğlu, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi iken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca şehit edilen Kurmay Albay Atilla Altıkat ve şehit Türk diplomatları anısına başkent Ottawa'da yaptırılan Şehit Türk Diplomatları Anıtı'nı açtı. Açılışa Kanada Dışişleri Bakanı Baird de katıldı.

ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ԴԷՊԻ ԿԱՐՍ,ԱՆԻ,ՎԱՆ, ԱՂԹԱՄԱՐԻ ՍԲ.ԽԱՉ ԵԿԵՂԵՑԻ: ՄԵՐ ՆԱԽԱՀԱՅՐԵՐՈՒ ՀԵՏՔԵՐԸ ՎԱՆԻ ԱՂԹԱՄԱՐ ԿԶՂԻԻ ՄԷՋ (5)


Աղթամար կղզին Դ.դարուն եղել է, Ռշտունի նախարարներու ամրոց: Ժ.դարուն Արծրունի Գագիկ թաքգաւոր Աղթամար կղզիի մէջ սկսել է  մեծ շինարարական աշխատանքներուն: Լիճը ժայռաքարերով լեցնելով ստեղծուէր է հինգ կանգուն բարձրութեամբ ամբարտակներ (ջրաթումբ,պարաժ ) , որոնց վրայ բարձրացուել են պարիսպը ու ամրոցը, բազմաթիւ աշտարակներով:Ներկայիս աշտարակը եւ ամրոցը ջուրին տակն են:

Suriye Ermenilerine Yardım için Kampanya

Zeynep Tozduman
Bu güne değin Basında çıkan çoğu yazılarımda ''NEREDE EZİLEN,ZULME VE HAKSIZLIĞA UĞRAYAN BİR HALK VARSA BEN ORALIYIM'' diyordum ya!! hep.Şimdi bunu pratiğe geçirmenin vaktidir diye düşünüp,sizlere bu mesajı yazıyorum ..Ve teoriyi,pratiğe geçirmek için bu bir fırsat.... Barıştan,Sosyalizmden yana olan her insanın katkı koyması için bunu bir kampanyaya dönüştürüp, sosyal medyada yaygınlaştırmak gerektiğine inanıyorum.Şahsım adına,ben daha da  ötesini yapmak istiyorum. EVİM,Suriye'de yaşayan ERMENİ dostlarımın da evidir.Gidecek yeri olmayan,kimsesiz Ermeni dostlarımla Evimi paylaşmak istiyorum.

Bartholomeos'tan 'Saygılı olun' çağrısı

Hakan Çelik / hakan.celik@posta.com.tr
Ortodoks Kilisesi, Hıristiyanlık dünyasının en doğudaki kapısıdır. Pek çok otonom kilisesi olmasına karşın hiyerarşik olarak en büyük merkezi İstanbul’dadır. Üstelik Osmanlı dönemi dahil, yüzyıllardan beri varlığını koruyan bir kurumdur. Hıristiyanlar, bu nedenle İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni “ekümenik” sıfatıyla tanır. Rum Ortodoks Patrikhanesi, konumu ve uzun tarihi birikimi nedeniyle İslam dünyasına diğer Hıristiyanlık mezheplerine göre daha yakındır.

“Vakıflar Genel Müdürlüğü Dalga Geçiyor”


Seyfi Genç
Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’nın el konulan gayrimenkullerinin iadesi için yaptığı başvuruya Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 12 Eylül 2012 tarihli yanıt, kilisenin pastörü ve vakfın başkanı Kirkor Ağabaloğlu tarafından “Vakıflar Genel Müdürlüğü bizimle dalga geçiyor” şeklinde yorumlandı… Tuzla Kampı’nın iadesini reddederken kiliseye vasiyet yoluyla bağışlanan binanın bedelinin ödenmesine karar verildi. Fakat tespit edilen değer kilise yönetimini hayal kırıklığına uğrattı.

15 Years Later: Is It Getting Any Better?


Posted by Kristi Rendahl
“Is Armenia getting any better?” I’m asked on a regular basis. Few people hide their skepticism when they ask, but I also hear a hint of desperation in the question. After watching Armenia change over the past 15 years, I’m always happy to respond with plenty of reason for hope.

Misyonerler rahat durmuyor

Türkiye'deki misyonerler yine gündemde. Türk Hıristiyan Gençler Birliğinin, Türkiye Protestan Kiliseler Birliğini istifaya davet ettiği bildiride, Türkiye üzerinde oynanan oyunlar ortaya çıktı. Buna göre Hıristiyan misyonerler 2005'te vizyon olarak, 50 Protestan kilisesi açma ve 50 bin Müslüman’ı Hıristiyan yapma hedefi koymuş. 2012 yılına gelindiğinde ise, 100'den fazla kilisenin yapıldığı ve 2 bin Müslüman’ın Hıristiyan olduğu kaydedildi. (Yeni Akit yine kışkırtma görevini yapıyor, misyonerliği suç ilan edip, misyonerleri hedef gösteriyor. HYETERT)

Newsweek, 'Müslüman Öfkesi' kapağıyla alay konusu oldu


Newsweek dergisinin Müslümanlara hakaret içeren son sayısı büyük tepkiye neden oldu... Tüm dünyada nefret uyandıran 'Müslümanların Masumiyeti' adlı tahrik filmine gösterilen tepkilerin bir kısmının şiddete sapmasını kapağına taşıyan Newsweek bunu bütün Müslümanlara mal ederek 'Müslümanların Öfkesi' başlığı attı.

Ulusal Güvenlik Servisi tekzip etti: Ermenistan’da Taliban militanları yok


Basında dolaşımda yer alan, güya Ermenistan’a teröristlerin sirayet ettiğine ilişkin haber tamamıyla yalan ve gerçeklikle bağdaşmıyor. Açıklama Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Basın Merkezi sorumlusu Artsvin Baghramyan’dan geldi.

«Haykakan Jamanak»: Taliban teröristleri Ermenistan’a sirayet etti?

Dün Ermenistan’da olası terör eylemlerine ilişkin Ermenistan güvenlik organlarının sahip olduğu bilgile konusunda yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre; bir grup Taliban teröristleri Ermenistan’a sirayet etti.

ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ԴԷՊԻ ԿԱՐՍ, ԱՆԻ, ՏՈՂՈՒՊԱՅԱԶԻՏ,ՎԱՆ(4)


ՄԵՐ  ՆԱԽԱՀԱՅՐԵՐՈՒ  ՀԵՏՔԵՐԸ  ՎԱՆԻ ՄԷՋ:Հայոց առաջին մայրաքաղաքը եղեր է Վանը:Վանալիճին ափը գտնուող քաղաքը , հիմնուէր է Ուրատուի Թագաւոր Սարդուրի .Ա.ի կողմէ(Ք.Ա  835-825թթ) մօտ 2900 տարի առաջ: Քաղաքը սկիզբնային ժամանակ կոչուել է Տուշպա, ունեցել է նաեւ  ալ անուններ, ինչպէս , Երուանդավան, Շամիրակերտ  եւլն: 

İnanma ve Tapınma

Nurettin Değirmenci
Müslüman toplumlarda: Bilgi, beceri, araç-gereç çoğalıp çalışıp-üretme yaygınlaştıkça; Evrensel doğa ve evrensel insani yasalara ihtiyaç duyuldukça; kullar, insan olur. İnsanlar tapınmaktan ve yalandan utanç duyar ve insani değerlere sarılırlar. Acı gerçekleri tatlı yalanlara tercih ederler. Tarih bilincine kavuşurlar. Hurafelerden kurtulurlar. “Güç, hak; güçlü, haklıdır! Kaşa kaş, göze göz! İntikam!” diye, bağırmaktan utanç duyar ve özgür birey olurlar. Özgür bireyler kendi kendilerini kandırmaktan vazgeçerler. Kendini aldatan, hemcinsini rahatlıkla aldatmaya çalışır. Müslüman toplumlarda tanrılar yerlerde sürünmekten, yoksulların dillerinde sakız olmaktan kurtulur.

Seçmelide tarihi adım / Historical Move in the Optional Religion Lessons

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk defa bir ders kitabının yazılmasında Hıristiyan din adamlarından yardım alıyor. Eğitimi kademli olarak 12 yıla çıkartan düzenlemeyle ‘Temel Dini Bilgiler’ de seçmeli ders oldu. Dersin içinde Museviliğin yanı sıra Hıristiyanlık da anlatılacak. Ancak halen bir müfredat ve ders kitabı yok.
Bunun için Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden Hıristiyanlık konusunda uzman olan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman koordinatör olarak görevlendirildi. Prof. Dr. Harman geçtiğimiz hafta Protestan Kilisesi’nden Pastör Behnan Konukkan, İsa Karataş; Ermeni Patrikhanesi’nden episkopos Sahak Maşalyan ve Yeşilköy Ermeni Kilisesi din görevlisi Peder Drtad Uzunyan; Süryani Ortodoks Kilisesi’nden Zeki Demir ile Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nden iki din adamı ile bir araya geldi. 24 Eylül’de Patrikhane’nde ikinci toplantı yapılacak ve ardından kitabın yazılması için Hıristiyan din adamı ve akademisyenlerden komisyon kurulacak.

Suriye Ermenilerine yardım amacıyla bağış kampanyası başladı

Suriye Ermenilerine yardım amacıyla ″Kardeşine yardım et″ İnsiyatif Grubu bağış kampanyası başlattı. Konuya ilişkin yapılan duyuruda Suriye’deki olayların bir yılı aşkın bir süredir devam ettiğine dikkat çekilerek, tüm Suriye halkı yanısıra bu ülkede yaşayan Ermenilerin de insani afetin sınırında bulunduklarına dikkat çekilerek, el uzatılması istenmekte.

Soykırım yasası artık zor görünüyor

Fransa Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Elisabeth Guigou, Anayasa Mahkemesi'nin son kararından sonra 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili soykırım iddialarının inkarını suç sayan yasanın tekrar hazırlanmasının oldukça zor gözüktüğünü söyledi… Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ise söz konusu yasa tasarısı girişimlerinin Türk-Fransız ilişkilerinin dışında, Türk-Ermeni ilişkilerine de büyük zarar verdiğini söyledi.

Suriyeli Ermeni siyaset adamı: Suriye’de yoğunlaşan olaylara dini veya etnik bir renk vermeye gerek yok

Halep ve Suriye Kuzey Bölgeleri Sosyal Demokrat Hınçak Partisi İdare Kurulu üyesi Vazgen Mesropyan, ″Suriye Ermenileri ve yerel Ermeni partileri her zaman Başar Asad ve Suriye halkıyla uyum  içinde oldular. Halihazırda askeri operasyonlar devam ediyor ve bu normal, bundan sadece Suriye’nin Ermeni sakinleri zarar görmekte, evleri tahrip olmakta, kayıplar var″ … Suriye’de yoğunlaşan olaylara dini veya etnik bir renk vermeye gerek yok. Suriye’de herkes huzur içinde yaşadı, burada kilise ve cami yan yana, şu andaki istikrarsız durum dış müdahalenin sonucudur.″dedi.

Ah be İlhan Abi!

Oral Çalışlar / Radikal
Roz Teyze ve Simon Dayı hep yok sayıldı. İlhan Selçuk, Roz Teyzesinin gittiği evde olduğunu öğrenince bir odaya kapanmış ve teyzeyi görmek istememişti. İlhan Selçuk’un hayatının Ermeni annesini gizlemekle geçtiğini söyleyebiliriz. Ülkemizdeki birçok insanın annesi, anneannesi, babaannesi Ermenidir... Ermeni erkekleri öldürülürken kadınların, kızların bir kısmı hayatlarının bağışlanması karşılığında Müslüman oldular ya da Müslümanmış gibi yapmak zorunda kaldılar. Türkiye’nin iddialı iki yazarının, çizerinin annelerini gizlemek gereğini duymuş olmaları son derece acı bir durum… Selçuk kardeşlerin yaşadığı dram, tam anlamıyla ‘ülkemizin dramı’dır. ‘Öteki’ olmanın anlamını ortaya koyan olağanüstü bir örnek ve hikâyedir. Ah be İlhan Abi! Keşke Ermeni anneni bir zenginlik olarak görüp göğsünü gere gere savunabilseydin.

Azerbaycan Rusya'ya nota verdi

Rusya 'nın Bakü Büyükelçisi Vladimir Dorohin'in Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve Azerbaycan Dışişleri Bakan yardımcısı Halef Halefov tarafından kendisine Azerbaycan hükümetinin, katıldığı bir gösteride Azerbaycan halkını hedef gösteren Rusya Devlet Duması üyesi Vladimir Jirinovski'nin tutumu ile ilgili itiraz notasını verdiği bildirildi.

Paris -Ermeniler Azerileri, Azeriler de Ermenileri protesto etti

Paris'teki Ermeni kuruluşları, resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa'ya gelen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'i protesto etti. Ermenilerin gösteri düzenleyeceği haberi üzerine Hollanda, Almanya ve Belçika'dan gelen yüzlerce Azeri ve Türk vatandaşı da Ermenistan Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi.

ՃԱՆԱՊԱՀՐՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ԴԷՊԻ ԿԱՐՍ,ԱՆԻ,ՎԱՆ


Արեւելեան Անատոլուի Մէջ, Պատմական եւ Անջնջելի  Հետքերուն Լեզուն  ու Փառքը. Մեր  Նախահայրերու  Հետքերը Տողուպայազիտի Մէջ

"Azerbaycan'da adalet: Vur baltayı, al terfiyi"

Amberin Zaman / Habertürk
Azeri subay Ramil Seferov’in tam da böyle oldu. Sekiz yıl önce Budapeşte'de NATO tarafından düzenlenen İngilizce kursuna katıldı. Bir balta satın aldı. Aynı kursa katılan Ermeni subayı Gurgen Markarian'ı uykusunda baltalayarak öldürdü. Yapılan yargılamalar sonucunda ömür boyu hapse mahkum edilen Seferov geçtiğimiz günlerde Macar hükümeti tarafından Azerbaycan'a iade edildi. Ve ülkesine ayak basar basmaz bu tescilli cani bir ulusal kahraman olarak karşılandı. Sokaklara dökülen Azerbaycan halkı Seferov'a sevgi gösterilerinde bulunurken devlet kendisini bir ev, sekiz yıllık maaş, ekstradan para ve binbaşılığa terfiyle ödüllendirdi. 

ՍՈՒՐԻԱՀԱՅ ՀԱՄԱՅՆՔԱՊԵՏԵՐ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ / PRESS RELEASE

Երբ արիւնահոսութիւնը անվերջ կերպով կը շարունակուի մեր սիրելի սուրիական հայրենիքին մէջ եւ երբ սուրիահայութիւնը կը փորձէ յաղթահարել ողբալի ներկայ կացութիւնը, այս տագնապին մէջ մեզ ներքաշուած տեսնելու անյաջող փորձերը դժբախտաբար կը շարունակուին:

Kanada'daki Türk anıtının açılışını Davutoğlu yapacak


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 30 yıl önce ASALA terörüne kurban giden Şehit Albay Atilla Altıkat anısına inşa edilen ve terörizme karşı evrensel bir mesaj içeren anıtın açılış törenine katılmak için yarın Kanada’ya gidecek.

Bir üzüm dalı bekler

Yaprak Zihnioğlu
 I.Takuhi, Vartuhi, Vartanuş, Anuş, Hayganuş, Sırpuhi, Hripsime, Keğeszik, Mari, Maryani, Maresa, Azat, Htantuhi, Homosi, Anahid, Şuşan, Şuşanig, Bayzar, Arev, Arevig, Hınaz, Hınazand’a… Arkadaşıma Dokunma… Doksan yedi yıldır reddettiğimiz, görmek, kabul etmek istemediğimiz 1915-1916 Ermeni tehciri/katliamı, 2012’de hâlâ Türkiye’nin önünde tartışılması, aydınlatılması, açıklanması gereken karanlık bir sayfa olarak duruyor. Bu konudaki gerçeklerin açığa çıkmasında az da olsa katkısı olacağını düşündüğüm kişisel bir tarihçeyi, iki Ermeni kız çocuğunun öyküsünü anlatmak istiyorum.

Türkiye Davutoğlu'nun sözlerini tartışıyor!


Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun dünkü “Ulusçulukla hesaplaşma zamanı gelmiştir” sözlerini siyaset bilimci, yazar ve akademisyenler yorumladı;Ayşe Hür (Tarihçi-yazar) Eğer Davutoğlu ulusçulukla hesaplaşacaksa Osmanlı İmparatorluğu’nun Müslüman ve gayrimüslim tebaasını ulusçuluk ideolojisine ilgi duymaya iten yapıyla da hesaplaşmalı. Öte yandan bugün AKP iktidarı ulusçulukla hesaplaşmadığı gibi Türk-İslam Sentezi denilen dinsel soslu bir ulusçuluk politikası izliyor. Kürt Meselesi’nin bir türlü halledilememesinin bir nedeni de bu. Dışarıda ise tamamen etnik veya ulusal öğelerden arındırılmış pür bir İslamcılık güdülüyor. Bu açıdan bakılınca Yeni Osmanlıcılık Osmanlı İmparatorluğu’nun gayrimüslimleri de içeren millet sisteminin bile gerisinde.

World’s No. 2 Player Leads Armenia to a Gold Medal

By Dylan Loeb Mcclain
Eastern Europeans have dominated chess for decades, and one reason may be that they come from countries where the average citizen is simply more passionate about the game. That was illustrated on Monday when the Armenian national team flew home after winning the gold medal in the Chess Olympiad in Istanbul — its third top finish in the last four Olympiads.

Tatul Anuşyan"dan Van Evleri Çağrısı

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Meclis Başkanı Tatul Anuşyan, yaşanan deprem sonrası tarihi Van evlerinin yıkılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yeni Van evlerinin yapılması için çağrıda bulundu.

SYMPOSIUM FOR ARMENIAN TEACHERS HELD IN WHITE PLAINS, NY


At the annual Symposium for Armenian Teachers held this month in White Plains, N.Y., educators discussed teaching strategies, learned from a professor of literacy education, and heard about new resources for the classroom.

ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ԴԷՊԻ ԿԱՐՍ,ԱՆԻ,ՎԱՆ (2)

ՄԵՐ ՆԱԽԱՀԱՅՐԵՐՈՒ ՀԵՏՔԵՐԸ  ԱՆԻ ՔԱՂԱՔԻ ՄԷՋ:

Yarısı Ermenistan, Yarısı Türkiye Sınırında Kuş Yuvaları

Türkiye- Ermenistan sınırındaki tarihi Ani Harabeleri'nin bulunduğu bölgede kırlangıçların bazıları Ermenistan, bazıları da Türkiye tarafında yuva yapıyor.Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, kuşların sayısının binleri aştığını ve gün boyu tam sınırda bu kuşların sesleriyle Ani Harabelerinin daha da güzelleştiğini söyledi. Harabelerin turizme kazandırılması için kuş varlığının da unutulmaması gerektiğini belirten Akçayöz, Türkiye ve Ermenistan'ı birbirinden ayıran Arpaçay Nehri'nin her iki tarafında da bu yuvalardan olduğunu ve çok da güzel bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՐԴՈՒԹԻՒՆ ԴԷՊԻ ԿԱՐՍ , ԱՆԻ ՈՒ ՎԱՆ (1)

Արեւելեան Անատոլուի Մէջ,Պատմական և Անջնջելի Հետքերու Լեզուն ու Փառքը. Ինչ~կը նշանակէ, մեր քալած ճամբան, եթէ`,մենք այդ ճամբուն վրայ  հետքեր չենք թողուր, որպէսզի մեր յաջորդները յադ հետքերուն վրայէն քալեն:

Bir ahçik(*) İslâm olanda...,

A. Turan Alkan
Hasan Cemal'in son kitabı "1915: Ermeni Soykırımı" adlı eser, tam da necib matbuatımızın haber (veya skandal!) refleksine uygun bir seçimle öne çıkarıldı ve yazar İlhan Selçuk'un annesi Hikmet Kasım Hanım'ın Ermeni asıllı olduğu iddiasıyla yankı buldu… Soykırım, ağır bir kavram ama 1915'te olup bitenlerin savunulacak bir hâli olmadığını da belirtelim. Görünen köy kılavuz istemez; ısrarla tarihçilere havale ederek üstünü küllemeye çalıştığımız bu mesele, birkaç yıl sonra daha büyük ve vahim boyutlarıyla uluslararası bir sûret kazanarak gündemimize gelecek ve muhtemelen yine kendimizden başka herkese kabahat atfederek o büyük trajedinin sorumluluğundan sıyrılmaya çalışacağız… Bu meş'um hadiselerden bahsetmek gerektiğinde ancak, "Ama onlar da en zayıf ve çaresiz anımızda bizi arkadan vurmuşlardı" bahânesine sığınmaklığımızda bile esaslı bir zaaf işareti var.Ya, ders kitaplarında anlattığımız, müfredata koyduğumuz ve anlı-şanlı tarihçilerimize yazdırdığımız "resmî tez" doğru değilse; ya hakikatle savunduğumuz tez arasına sıkışmış binlerce trajedinin yakıcı hâtıralarından hâlâ kan damlıyorsa?

Aliyev Salı günü Paris’e gidiyor, Ermeniler protestoya hazırlanıyor

Arzu Çakır
Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, NATO stajı sırasında bir Ermeni askeri öldüren Azeri asker Ramil Safarov’u affetmesinin ardından yaşanan krizin ardından, salı günü Ermeni diyasporasının en yoğun olduğu Paris’e gidiyor.Diyaspora, Louvre Müzesi’nde İslam Sanatları Salonu’nun açılışı için gelen Aliyev’in ziyaretini protesto etmeye hazırlanıyor. 

Hrant Dink, İsmail Beşikçi, Hasan Cemal

Cengiz Çandar/ cengiz.candar@radikal.com.tr
Hasan Cemal, ‘1915: Ermeni Soykırımı’ kitabı ile bir aydın olarak, hepimize, Türkiye’ye büyük bir iyilik daha yaptı.Hiç kimse bu ödülü onun kadar hak edemezdi. Başka bir deyişle, bu ödül ona yakıştığı kadar hiç kimseye yakışmayabilirdi.

6-7 Eylül ve çocuklar Benim de sesim var

Serdar M. Değirmencioğlu / serdardegirmencioglu@gmail.com
Tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde 6-7 Eylül 1955’de tezgahlanan oyunun önemini kavramak daha kolay. Türkiye’nin günümüzde geldiği vahim nokta ile 6-7 Eylül arasında hiç kuşkusuz önemli bağlantılar var. Bir yandan, “Anadolu hep Türk’tü, Türk kalacak” vb. afişler asanlar, diğer yandan “Bu ülke yüzde 99 Müslüman” lafını yineleyip duranlar hem bu toprakların tarihini, hem de kendi köklerini hiç utanmadan yok sayıyorlar. 6-7 Eylül’ün üzerinde çok az durulan ve bu nedenle çok az bilinen yönlerinden biri, çocukların yaşadıkları. O günlerde Rum olsun olmasın bütün çocukların yaşadıklarını mutlaka bilmek ve anlatmak gerekiyor.

Bundan Daha Büyük Zulüm Var mıdır?

Zeynep Tozduman
Bu ülkenin en kadim halklarından biri olacaksın. Kendi toprağında yaşayacak, çalışıp vergisini ödeyeceksin, doğduğun ve ata toprağın olan ülkenin vatandaşı olacaksın. Azınlık olmana rağmen azınlık haklarından, yararlandırılmayacaksın! Yaşadığın ülkenin devletinden ve yan yana yaşadığın halklardan, sadece gayrı Müslim olduğun için sürekli baskı ve zulüm göreceksin. En temel insan hakkı olan inanç ve İbadetini bile rahat rahat yapamayacaksın.

Ottawa’da I. Ermeni Festivali başladı


14 Eylül’de Kanada’nın başkentinde Ottawa I. Ermeni Festivali başladı. Dışişleri Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre; festival Ottawa Belediye Sarayı karşısında, Ermenistan’ın Kanada Büyükelçisi Armen Yeganyan ve Ottawa Belediye Bşk. yard. Steve Desroches’un Festival bayrağını tören eşliğinde göndere çekmeleriyle başladı.

Serj Sarkisyan: Suçluyu kahramanlaştıran Azerbaycan çıkmazda

Azerbaycan tarafından hukukun heba edilmesi, uluslararası hukuk ve adaletin heba edilmesi anlamına gelmiyor. Beyanat bugün 15 Eylül’de Bakanlar Kurulunu istişare toplantısına çağıran Ermenistan cumhurbaşkanı  Serj Sarkisyan’ın toplantı konuşması esnasında geldi. ″Safarov vakası″na ilişkin olarak cumhurbaşkanı şunları da kaydetti: ″Aksi takdirde, dünyanın benzeri katillerin devamlı tekrarı ve genel anarşinin pençesine düşeceği bariz. İşte bu sebepledir ki uluslararası toplum gerçekleşenin izin verilemez bir durum olduğunun kesinlikle altını çizdi. 

Google tartışmalı videoyu kaldırmayacak

Google, Müslüman dünyasında beş gündür süren geniş çaplı protestolara neden olan İslam karşıtı filmi YouTube’dan kaldırması yönündeki talebi reddetti. Beyaz Saray, yaşanan öfkenin dinmesi adına Google’dan videonun kaldırılması için değerlendirmede bulunmasını istemişti.

Hrant Dink Ödülü Beşikçi ve Memorial Topluluğu'na

2012 Hrant Dink Ödülü'nü Türkiye'den İsmail Beşikçi, Rusya'dan Uluslararası "Memorial" Topluluğu adına Alexander Cherkasov aldı. Işıklar bölümünde ise Bianet, TODİ, Pink Armenia gibi dünyanın dört bir yanından kişi ve kurumlar anıldı.

İlhan Selçuk’a annesini gizleten cumhuriyet


Murat Sabuncu / T24

İlhan Selçuk annesinin Ermeni olduğunu gizledi mi?

Hasan Cemal'in son kitabı yeni bir tartışmayı gündeme getirdi: Cemal'e göre gazeteci İlhan Selçuk, annesinin Ermeni olduğunu saklıyordu...

Lenin'in heykeli Ahtamar'a haç mı oldu?


JALE Özgentürk / Radikal
Van'daki Ahtamar Kilisesi'nde 3 yılda 3'üncü ayin geçen hafta yapıldı. Ermenistanlı ustaların yardımıyla restore edilen kiliseye konacak haç, o dönemde tartışma yaratmıştı. O haç ile ilgili ilginç bir hikâye de anlatılır. Restorasyonunu komünist bir mimarın gerçekleştirdiği kilisenin haçı Ermenistan'da bir depoda bulunan Lenin heykeli eritilerek yapılmış.Mavi bir gökyüzünün altında masmavi bir deniz gibi görünüyor Van gölü. Vanlıların ‘deniz’ demesi bu yüzden olsa gerek. Ve haksız da sayılmazlar. Yüzenler, sörf yapanlar, kanoyla yarışanlar... İskelede sıralanan teknelerin biri gidiyor, biri geliyor. Los Angeles’tan, Sydney’den, Almanya ’dan, İstanbul ’dan gelen Ermeniler ayin için Ahtamar Adası’nın yolcusu.