Etiketler

Bienal performansları Çanakkaleliler ile buluşuyor

Eski Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirilen sanatçı Ulrike Rosenbach’ın “Hüznün Şalı” isimli performans gösterisi izleyenleri büyüledi. Korfmann Kütüphanesinde Sanatçı Ani Setyan’ın Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden gayrimüslim erlere ait sembolik mezar taşlarından yaptığı çalışma sergilendi… Korfmann Kütüphanesinde gerçekleştirilen sergi açılışında konuşan sanatçı Ani Setyan sergi alanının Korfmann Kütüphanesinin seçilmesinin çok anlamlı olduğunu kaydederek Çanakkale’de gerçekleştirilen savaşlarda hayatlarını kaybetmiş gayrimüslüm erlerle ilgili 103 isme ulaştığını belirtti.

Mahkeme:'Ermeni' hakaret değildir!

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde piyasaya çıkan ‘Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal’ isimli kitap hakkında açılan davada karar açıklandı. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, kitapta yazılanların Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi kişiliğine zarar vermediğini belirterek, ifadeleri düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

Ermenistan ve Rusya Dışişleri Bakanları buluştular

BM Genel Kurulu 67. Oturum Dönemi çalışmalarına katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan 28 Eylül’de Rusya’lı mevkidaşı Sergey Lavrov’la buluştu.

Kürt sinemasına giriş

Mutlu Güler
İlk Kürt sinema filmi olan Zarê, aynı zamanda Ermeni sinemasının kurucusu sayılan Ermeni yönetmen Hamo Beknazaryan(1892-1969) tarafından çekilmiştir. Filmin çekildiği yıl 1926’dır. Bu film aynı zamanda, Ermenistan’da çekilen ikinci uzun metraj filmdir. Kürt sinemasının ikinci filmi sayılan Kürtler-Yezidiler de yine Ermenistan’da çekilmiştir. İlk Kürt filmleri sayılan bu iki film, maalesef Kürt sineması için sağlam bir temel oluşturmamışlardır. Bir olgu olarak Kürt sinemasının ortaya çıkması için, 90’lar beklenecekti. Bu tarih Kürtler’in tarih sahnesinde kendilerini göstermek için daha fazla fırsata sahip olacakları yıllar ile paralellik gösterir. Bu yazının konusu da 90’lardan sonra gelişmeye başlayan Kürt sinemasıdır.

Dört katlı binaya bir daire parası!

İlker Akgüngör / Vatan
Vakıflar Genel Müdürlüğü Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfına iade edilmesi gereken Kumkapı’daki 4 katlı bina için bir daire parasına denk gelen 147 bin lira tazminat ödeyeceğini açıkladı. Karara tepki gösteren vakıf yönetimi binanın gerçek değerinin hesaplanması için itiraz edecek...

Nefret suçu ve Başbakan

Roni Margulies ronmargulies@btinternet.com                           Sayın Başbakan’ı ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i kutlarım. Dalga geçmiyorum, vallahi kutlarım. Görmez, “Bugün dünya üzerinde ırkçılık ve ayrımcılık nasıl suç sayılıyorsa, nasıl nefret suçları diye bir suç çeşidi varsa, bu şekilde kültürlerin ve milletlerin kutsal değerlerini aşağılamak, tahkir etmek, bilimsel, sanatsal, kültürel hiçbir değeri olmayan, sadece provokasyon olan bu tür operasyonlar da aynı şekilde bütün hukuk sistemleri tarafından nefret suçları kapsamına alınmalıdır” demiş. Başbakan, Bu konuda Türkiye dünyaya öncü olacak. Ben antisemitizmi insanlık suçu olarak ilan eden, halkının tamamına yakını Müslüman olan ülkenin başbakanıyım. Ama Batı, İslamofobia’yı insanlık suçu ilan edememiştir, teşvik etmiştir” diyor.

Türkiye Üzerine Düşünceler...

Yaklaşık 40 yıldır Dışişleri Bakanlığı bu sorunun çözülmesi için temel siyaset belirlemek yerine tepkisel davrandı. İstanbul’da ‘Hepimiz Ermeniyiz’ sloganları ile miting ve gösteriler düzenlendi. Sözde Ermeni soykırımının Türk Hükümeti tarafından tanınması için ‘aydınlar’ kampanya başlattı. Üniversitelerde sözde Ermeni soykırımı iddialarını destekleyen sempozyum ve konferanslar düzenlendi. ABD eyaletlerinin neredeyse tamamı ve bir çok Avrupa devletlerinin merkezi ve yerel meclisleri sözde Ermeni soykırımını tanıyan kararlar alarak Türkiye’nin faaliyet alanını daralttılar. 19 Eylül 2012’de Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması için sözde Ermeni soykırımının kabul etmesinin şart olduğunu bildirdi.

Hani bu kiliselerin ilk sahibi?


Emre Ertani
Geçen hafta Taraf gazetesinde Van’daki Yedi Kilise’nin Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’ya ait olduğuna yönelik haberin çıkması üzerine “Şahsa ait kilise nasıl olur? Başka hangi kilise özel mülkte?” sorularından hareketle bir araştırma yaptık. Anadolu’da 1915’te Ermenilerin yok edilmesi ve mübadele sonucu Anadolu’daki Rumların gönderilmesi ile birlikte binlerce kilise sahipsiz kaldı.

Lucescu'nun gözdesi Shakhtar'ı uçuruyor

Ukrayna Ligi takımlarından Shakhtar Donetsk'te Jadson'un gidişiyle liderliği devralan Henrik Mkhitaryan, 9 maçta 12 gol kaydederek müthiş bir performans sergiliyor... 2010 yılının Ağustos ayında transfer edilen Ermeni oyuncu Henrik Mkhitaryan, takımını adeta şahlandırarak teknik direktör Mircea Lucescu'nun 1 numaralı oyuncusu oldu.

Ermenistan uzayda kendi uydusuna sahip olacak

Ermenistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Gagik Beglaryan  geçtiğimiz günlerde Rusya Federasyonuna bir çalışma ziyaretinde bulundu. Beglaryan,  Rusya Federal Uzay Ajansı  «Roskosmos» Direktörü Vladimir Popovkin’le bir araya geldi. Buluşmada Ermenistan İletişim ve Telekomunikasyon Uydususunun hazırlanması ve konuşlandırılması yanısıra uzayda  71.4 E konumunda yörünge statik konumlu uydunun ortak işletilmesi konularını değerlendirdi.

Erivan’da Armenoloji seminerleri

ARMSCOOP Bilim Ağı, Ermenistan Gençlik Fonu (EGF) ve Erivan Devlet Üniversitesiyle (EDÜ) desteğinde 1-5 Ekim tarihlerinde Erivan’da «Ermeni Dilinin Tarihsel Temel Sorunları» başlıklı ücretsiz bir seminer düzenliyor (Konuşmacı: Hraç Martirosyan, PhD- Leiden Üniv.).

Sibil'in Montreal Konseri

Avrupa Dil Günü 3. kez İstanbul'da kutlanıyor!


İstanbul Cervantes Enstitüsü üçüncü kez, İstanbul’da yer alan diğer Avrupa Kültür Merkezleri ve konsolosluklar ile birlikte Avrupa Dil Günü’nü kutluyor. Kutlamalar 29 Eylül Cumartesi günü saat 12.00′den 18.00′e kadar Yunanistan Başkonslosluğu’nda (Sismanoglio Megaro) gerçekleştirilecek.

Siyasi Tarihte Kim Bilir Kaç “Bahar” Geçti

“Arap Uyanışı” olarak adlandırılabilecek süreç, 19. yüzyıl Avrupa’sında yaşanmış olan sosyal taban hareketleriyle birçok benzerlikler içermektedir. Arap coğrafyasında yaşanılanların “bahar” olarak değerlendirmek yerine toplumsal dönüşüm ismiyle adlandırmak daha doğru olacaktır. Akıbeti öngörülmesi güç olan bu yeni dönemde küçük şehir devletleri ile etnik ve mezhepsel bağlamda bölünmelerin yaşanmasının uzun vadede yansımasının sancılı olacağını tahmin etmek zor değil. O halde gelecek hakkında somut öngörülerde bulunabilmek için siyasi tarihi doğru yorumlamak gerekmektedir.

PKK Nasıl Bitirilir?

M. Şevket Eygi
PKK'nın bir Kürt hareketi ve kıyamı olduğunu sandığımız müddetçe onu yenemeyeceğiz. Çünkü PKK, dıştan ve tabandan bir Kürt hareketi gibi görünüyor ama içten ve derinden o bir Ermeni, Siyonist, haçlı, emperyalist harekettir.Müslüman Kürtlerle anlaşılabilir ama Ermeni ve Yahudi Kürtlerle anlaşılamaz. (Ne diyelim, Allah ıslah etsin. Bu, ırkçı zihniyetin İslami versiyonu. Bir halkı yok farz et, Kürt toplumunun önemli bölümünü hem de kötülemek amacıyla Ermeni ve Yahudi ilan et. HYETERT) 

Nefret yayma özgürlüğü olamaz

Şahin Alpay
ABD'de yaşayan birtakım alçakların ürettikleri Hazreti Muhammed'i aşağılayan filmin Arapça versiyonu 11 Eylül'ün 11. yıldönümünde sosyal medyaya servis edildi… Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1994 tarihli (Otto Preminger) kararında, Hazreti İsa'ya hakaret içeren bir filmin yasaklanmasını ("yurttaşların dini duygularının rencide edilmesine karşı korunmaları" gerekçesiyle) sözleşmeye uygun buldu. AB ülkeleri bir kişi veya grubun ırk, etnik kimlik, cinsiyet, milliyet, dini inanç, cinsel tercih ve başka temelde aşağılanmasını ceza yasasında veya "nefret söylemi"ni cezalandıran yasalarla yasaklıyor. Türkiye'nin de böyle bir yasaya gereksinimi olduğu muhakkak.

Tutuklandı Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin yapımcısı hapse gönderildi

Federal Yargıç Suzanne Segal, daha önce dolandırıcılıktan sabıkası olan ve bilgisayar ile internet kullanması yasaklanan 55 yaşındaki Nakoula'nın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğine hükmetti. Savcı Robert Dudgale'nin Nakoula'nın kaçabileceği uyarısında bulunmasının ardından elleri kelepçelenen Nakoula, hapse gönderildi.

Dink dosyası Yargıtay'da

Dava dosyası, eksikliklerin tamamlanmasının ardından yeniden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayeti dava dosyasını, eksikliklerin tamamlanmasının ardından yeniden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Çakaldan Kurda Mesaj Var

Sözde bağımsızlığının 21. yılını kutlayan Ermenistan, aslında bağımsız olmadığını bir kez daha kanıtlamış oldu.Ermenistan yönetimi, bir gövde gösterisi daha yaptı. Her zaman olduğu gibi bu kez de Rusya`nın arkasına saklanarak Azerbaycan`a bir takım mesajlar vermeye çalıştı. Aynen İngiliz Yazar Rudyard Kipling`in “Orman Çocuğu” eserindeki pişkin çakalın kaplanın arkasına saklanarak kurda bir şeyler anlatmaya çalıştığı gibi… Öte yandan, KGAÖ Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinden oluşan birleşmiş orduların kurulmasından bahsediyor. Bordyuja, Erivan`da verdiği demeçte demek ki KGAÖ orduları komuta merkezinin sinyallerini veriyor.

Archbishop Aghan Baliozian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of Australia and New Zealand Passes Away


Archbishop Aghan Baliozian (baptismal name Yeghia) was born on 18 August 1946 in Aleppo, Syria. He is the son of Nerses and Alice Baliozian. He received his primary education in Aleppo. In 1961 he entered the Jarangavoratz Seminary at the Armenian Patriarchate of Jerusalem and graduated in 1968, becoming a member of the Brotherhood of St. James

Nefret afişine Hıristiyanlardan tepki


ABD'den dünyaya dalga dalga yayılan İslamafobi'ye karşı Hristiyanlar tepkilerini ortaya koydu. New York Metrosu'ndaki nefret afişlerine karşı, Hristiyanlar dayanışma afişi asacak… İslam karşıtı ırkçı Yahudiler ile fanatik Hıristiyanlardan oluşan karanlık ağın bir şubesi, New York'ta metro istasyonlarındaki billboardlara verdiği ilanla, "Barbarlar ve uygarlar arasındaki her savaşta, uygarları destekle. Cihad'ı yenmesi için İsrail'i destekle" şeklinde propaganda yapıyor.

Ermenistan protokolüne sivil by-pass

Rifat Başaran
Türkiye ’nin Ermenistan ile imzaladığı protokolün Meclis’in tozlu raflarına kaldırılışının üçüncü yılında, iki ülke arasındaki ilişkiler Diyarbakır ’da gazeteciler ve akademisyenler tarafından masaya yatırıldı. ‘Diyalog kapsamının genişletilmesi: Medya ve Ermenistan Türkiye ilişkileri güncel durum’ başlıklı yuvarlak masa toplantısında Ermenistanlı gazeteciler, Türkiye’nin iki ülke ilişkileri konusunda ilgisizliğinden yakındı. Toplantıda diplomasiden umudun kesildiği noktada sivil toplum örgütlerinin daha fazla rol alması gerektiği vurgulandı.

"Yaşam Marangozu" Tarık Zafer Tunaya'da

Yönetmenliğini Deniz Koçak'ın yaptığı, Ermeni Komünist bir marangoz olan Sarkis Çerkezyan'ın hayatını anlatan "Yaşam Marangozu" adlı film, bugün saat 18:00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Filmde, Türkiyeli Ermenilerin ve Rumların, Komünistlerin, işçilerin tarihi, aslında yakın Türkiye tarihi anlatılıyor.

Balyoz ve Yedi Kilise

etyenmahcupyan@gazetem.net
Vatandaşı değil, devleti temel alıyor ve vatandaşlığı da kimliksiz bireylerin devlete intisap ederek kimlik kazanması şeklinde tasavvur ediyor. Bu durumda Cumhuriyet'in sahibi de devlet, yani siyasetten etkilenmeyen bir kurumsal yapı olarak tasarlanan ordu oluyor… yaratılan sistem sayesinde bu kast onyıllardır toplum üzerinde güç tahakkümü oluştururken, bunu kişisel imtiyazlara tahvil etti… Van'daki Yedi Kilise'nin restorasyonu için sahibine ulaşılmaya çalışılmış ve İl Kültür Müdürlüğü kimseyi bulamayınca çalışma başlayamamış. Neden sonra 'Kilise'nin Fatih Altaylı'ya ait olduğu ortaya çıkmış ve o da bütün köyün kendilerine ait olduğunu ama olaydan haberinin olmadığını söylemiş. Önce iki nokta: Yedi Kilise gerçekten de yedi adet kilise. Geniş bir bölgeye yayılmış durumdalar. Sahibinin kim olduğunu ise Van'da herkes biliyor. İl Kültür Müdürlüğü'nün sahibi bulamaması kasıtlı bir tutum olabilir ancak. Gelelim asıl meseleye: Acaba Fatih Altaylı'nın dedesi bu kiliselere nasıl sahip olmuş? Oralar hep Altaylı ailesine aitmiş de Ermeniler gelip kilise mi kurmuşlar? O bölgede yerleşik birilerine sorduğunuzda iddiaları şu: Ermenilerin gönderildiği dönemde oraların ağası olan Hüsamettin Altaylı, bölgeye el koymuş. Sonradan oraları birine satmış ama daha sonra sattığı adamın da malına el koymuş...

Irkçının cezası katlanacak

Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘nefret’ suçuna ilişkin tasarının hazır olduğunu ve Meclis açıldığında görüşüleceğini söyleyen Adalet Bakanı Ergin, nefret suçunun başlı başına bir suç olarak düzenlenmeyeceğini, yasalarda var olan suçların nefret söylemiyle işlenmesi halinde cezai artırım sebebi olacağını söyledi... Sayın Başbakanımız da bunu Bosna gezisi sırasında dile getirmişti. Bununla ilgili bir çalışma ekibi oluşturuldu. TCK’da hangi maddelere müdahale edilmesi gerektiğine dair çalışmamız hazır. Parlamento çalışmaya başladığında tasarımızı sevkedeceğiz ve artık Türkiye’de kişilerin dilinden, dininden, renginden, mezhebinden, kanaatinden, cinsiyetinden, cinsel tercihinden dolayı önyargılarla şiddetle karşılaşması veya hakarete uğrayacak şekilde bir saldırıya maruz kalması bir şekilde ceza müeyyidesi ile bir yaptırıma bağlanacak.”

Suriye’deki Ermeni okullarının yarıyıl açılışı ertelenebilir

Suriye’de 1 Ekim’de öngörülen Ermeni okullarının açılışı ertelenebilir. NEWS.am muhabirine bilgi Halep Ermeni Apostolik Kilisesi Beriye Diyakosluğu Basın Sekreteri Jirayr Reisyan’dan geldi. Reisyan açıklamasında Suriye’de devam eden askeri operasyon koşullarında Ermeni okulları öğrencilerinin derslere ne zaman başlayacaklarını olayların gidişatının göstereceğini, okulların açılması talimatına ilişkin olarak, gerekli olması durumunda derslerin müstahkem binalarda veya kulüplerde gerçekleştirilebileceğini söyledi. 

Ermeni uzman: Safarov’un iadesi Karabağ müzakerelerini durdurur

Açıklama bugün 26 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında Kafkasya Enstitüsü Direktör yardımcısı Sergey Minasyan’dan geldi. Minasyan ″Benzeri ortamda herhangi bir hareketlilik beklemek zor″ kanaatini ifade etti.

``Dersim`li Ermenilerin Frankfurt– Hanau Buluşması``

Değerli Dostlar..! Յարգելի բարեկամներ, Liebe Freunde, Dostê delali, Dost û Hevalên Hêja..! DERSİYAD’ın (Dersim Ermenileri İnanc ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ) 29-09-2012’de düzenleyeceğimiz ``Dersim`li Ermenilerin Frankfurt– Hanau Buluşması``  etkinliğinde sizleride aramızda görmekten mutluluk ve onur duyarız.

Baydemir, Gazetecileri Kabul Etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türk ve Ermeni gazetecileri kabulünde, “Halklar arasındaki ilişkilerde sıkça kullanılan "hoşgörü" kavramına değinen Baydemir, "Hoşgörü, kendini haklı ve büyük gösterenin diğerini hoş görmesi anlamına geliyor. Oysa etnik kimliğe, dinsel kimliğe saygı duymak zorundayız" dedi. Baydemir, "En büyük zulümlerden biri; yok saymaktır, etnik kimliği yok saymaktır, yaşanan zulmü yok saymaktır, var olan inancı yok saymaktır. Yok saymak en dip aşağılamadır. Ben acıları, dinleri, halkları ve halkların haklarını tanıyorum" diye konuştu. Baydemir, tüm Ortadoğu halklarını birbirini tanımaya, acılarını paylaşmaya davet etti. Baydemir, bir gün Ortadoğu'da sınırların kalkacağına inandığını söyledi.

Serj Sarkisyan: Ermenistan’da yardım programlarının gelişim programlarıyla değişimi memnuniyet verici

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 25 Eylül’de Ermeni ApostolikKilisesi ABD Doğu Diyakosluğu ruhani önderi Ermeni Yardım Fonu (HOF) Bşk. Başepiskopos Khajak Barsamian başkanlığındaki Fon heyetini kabul etti.

"Ermenistan Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı"


Erivan Basın Kulübü Başkanı Navasardian: "Bu toplantı iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesi açısından büyük önem taşıyacaktır"…  Baydemir, şöyle konuştu: “Kendi namı hesabıma Diyarbakır doğumlu bir Kürt olarak, Diyarbakır üzerinde ne kadar hakkım varsa, ecdadı burada yaşamış bir Ermeni, Süryani veya Keldani'nin en az benim kadar bu kentte yaşamaya hakkı vardır. Ecdadı Diyarbakırlı olan tüm hemşehrilerimin torunlarını Diyarbakır'a, kendi evlerine davet etmek istiyorum. Kentinize geri dönün. Katliam ve işkence sürecine katılan dedelerimizin mirasını ve onların vicdansızlığına ortak olmayı reddediyoruz. Katliama karşı çıkan, zulme karşı çıkan dedelerimizi de saygı ve minnetle anıyoruz. Bence Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların ve Süryanilerin bir arada yaşayabilmeleri için diyalog ve müzakereyi başlatmamız lazım.

«Kardeşine Yardım Et» çağrısı yankısız kalmadı

Suriyeli Ermeni soydaşlara yönelik «Kardeşine Yardım Et» çağrısı toplumun geniş katmanlarından destek bulmaya devam ediyor. Yurttaşlar, aydınlar, siyaset ve iş çevreleri Suriyeli Ermeni kardeşlerine maddi ve manevi yardım çağrısına desteğe devam ediyor.

"Din yasası" için kutsal ittifak

“Müslümanların Masumiyeti” adlı filme tepkiler devam ederken, Rusya’da halkın dini duygularını rencide edecek söz ve eylemlere karşı ağır cezalar öngören yasa tasarısı “jet hızıyla” Duma’nın gündemine geldi… Böylece, halkın dini duygularını rencide edenler, geleneksel dinler ve onların sembollerine-ritüellerine yönelik saldırıda bulunanlar 300 bin rubleye kadar para, 200 saate kadar sosyal işlerde zorunlu çalışma ya da 1-4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacaklar.

Sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nde ‘Kiralık’ Muhalefetin Doğuşu

Sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti son yirmi yılda işgal altındaki bölgelerde ‘devlet başkanlığı’ ve ‘parlamento’ seçimleri yaparak kendisini ‘bağımsız’ bir devlet olarak uluslararası kamuoyuna tanıtmaya çalışsa da, ne Ermenistan, ne de diğer devletler ayrılıkçı rejimin bağımsızlığını tanımamıştır…  Ayrılıkçı rejimde 19 Temmuz’da yapılan ‘devlet başkanlığı’ seçimlerinde Bako Saakyan’a alternatif aday bulmakta problemlerle karşılaşan rejim, iki-üç adayı zorla bir araya getirmiş ve trajikomik ‘devlet başkanlığı’ seçimlerinde Saakyan ikinci defa ‘devlet başkanı’ seçilmiştir.

Vergi vermeyene kilise kapısı kapalı

Almanya'da piskoposların aldığı bir kararla Katolikler, özel kilise vergisini ödemeyi reddetmeleri halinde kutsal ayin ve dini törenle gömülme haklarını kaybedecek. Karara göre yüzde 8 kilise vergisi ödemeyen kişiler artık bir Katolik olarak kabul edilmeyecek yani dini tören izni alamayacak, kilise, Katolik okul ve hastanelerinde çalışamayacak… Resmi olarak kayıtlı Katolik, Protestan ve Yahudiler yıllık yüzde 8-9 din vergisi ödüyor. Bu karar dini mülklerin kamulaştırılması için 19. yüzyılda yürürlüğe girmişti.. Maliye Bakanlığı,  kiliseye bağlı olduğunu bildiren mükelleflerin ödediği verginin yüzde 8-9’unu kiliseye tahsis ediyor. (Darısı başımıza.İnşallah yakın zamanda Türkiye de Hıristiyanların ödediği vergilerin bir bölümünü ilgili cemaatlere öder. HYETERT)

Komşularla Sıfır Sorundan Sıfır Komşuya mı?

Türkiye, izlediği politikalarla, ‘komşularla sıfır sorun’ politikasından her geçen gün daha fazla uzaklaşılmaktadır.. .ABD dâhil birçok ülkede seçim olması, İsrail’in İran’a saldırma olasılığı bulunması, İspanya ve Yunanistan’da iç karışıklıklar çıkmasının beklenmesinin yanında küresel ekonomik alanda da ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Çin ekonomileri önceki yıla göre düzelme sinyalleri vermekte ve büyüme oranları önceki yıla göre artış kaydetmektedir. Bu bağlamda önümüzdeki dönemin hem politik, hem de ekonomik bakımdan hareketli olacağı kesin gözükmekte. Ve dikkat etmek gerekir ki ilerleyen süreçte Arap Baharı’nın bir cehenneme dönüşmesi kaçınılmazdır.

İşçi Partisi’nden Rober Koptaş’a hakaret davası

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, şunları söylemişti:“Bir sosyalist parti için, yıllardır her türlü manipülasyonla, her tür yalanla, her tür pis ilişkiyle demokratlara ve devrimcilere karşı tetikçilik yapan, aydınları hedef gösteren, derin devletin cephaneliği olarak hizmet gören bir ‘siyasi’ harekete, sol adına, demokratlık adına sahip çıkmak, onunla birlikte hareket etmeye kalkışmak, kamuoyuna bu yönde çağrıda bulunmak, vicdan ve izanla bağın ne kadar koptuğunu gösteriyor (…) İnsan elbette ki haksız tutuklamalara, haksız uygulamalara karşı çıkabilir, çıkmalıdır. Demokratlığın da, özgürlükçülüğün de gereğidir bu. Ama işin aslını astarını bilmeden, İşçi Partisi gibi bir karanlık odağa yönelik gözaltıların hukuki mesnedini sorgulamadan, alelacele dayanışma ilan etmek, o örgütle birlikte hareket etme çağrısı yapmak, en hafif tabirle, sapla samanı birbirine karıştırmak değil de nedir?”

"Türkiye ve Yukarı Karabağ Sorununu Çözmeyen Ermenistan Güçlü Olamaz"


Ermenistan'ın bağımsızlığının 21. yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan muhalif Ermeni Ulusal Kongresi lideri Ter-Petrosyan, "Ermenistan'ın güçlü ve onurlu bir devlet olması için Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, ablukanın ortadan kaldırılması, yolsuzluğun kökünün kazınması ve hukuk düzeninin kurulması şart… dedi.

«Suriye Ermenileri Sorunları Koordinasyon Merkezi» kurulacak

22 Eylül’de Diaspora Bakanlığında, bakan Hranuş Hakobyan başkanlığında 30 civarı Suriye’li Ermeninin katılımıyla bir İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlık Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre; buluşmanın amacı Diaspora Bakanlığı insiyatifinde «Suriye Ermenileri Sorunları Koordinasyon Merkezi» kuruluşu düşüncesinin görüşülmesiydi.

Hıristiyanlığı bölen kilise gün yüzüne çıkıyor!


'Haydarpaşa Garı’nın hemen arkasında, muhtemelen rayların altında Bizans imparatorlarının yazlık sarayının kalıntıları bulunuyor'…Bu sarayla birlikte Haydarpaşa Port alanındaki en önemli arkeolojik kalıntılar ünlü Kadıköy Konsili’nin toplandığı Sainte Euphemie Kilisesi ile Saint Christophe Kilisesi’ne ait. Özellikle Kadıköy Konsili’nin toplandığı Sainte Euphemie Kilisesi Hıristiyan dünyası için büyük önem taşıyor. Bu kilisede, 451 yılının 8 ekiminde başlayarak 1 kasıma kadar devam eden konsilde Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararlar alınmış bu kararlar doğrultusunda Hıristiyan dünyasında büyük bir bölünme yaşanmıştı.

Boyer Ermeniler'e söz verdi


Fransız diasporasının haber sitesi Armenews'un haberine göre, Ermeni Devlet Televizyonu'na konuşan Bouches du Rhone Boyer, "Bir kez daha yasayı parlamento gündemine getireceğim. Hala umutluyuz ve başladığımız işi bitirmek istiyoruz. Şimdilik Cumhurbaşkanı François Hollande'ın sözünü yerine getirip getirmeyeceğini bekliyoruz. Yasayı gündeme getireceğini söylemişti. Ama bugün Türkiye'ye karşı farklı bir politika izliyor. Beklemedeyiz" dedi.

'Rus NATO'sundan Türkiye sınırında tatbikat

Rusya'nın öncülüğünde eski Sovyet ülkelerinden oluşan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi ülkelerden 2 bin 500 asker Ermenistan'da askeri tatbikat gerçekleştirdi… Ermenistan'da gerçekleşen tatbikata KGAÖ üyesi Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan'dan askeri birlikler katıldı. Rusya'nın Gümrü askeri üssünde bulunan varlıkların da dahil olduğu tatbikat bir hafta boyunca devam etti… Son olarak Özbekistan örgüt üyeliğini askıya aldığını açıklamıştı.

Alperenler Fransız Konsolosluğu'nu bastı


Alperenler, İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Konsolosluğu'na saldırdı. Polisin Alperenlere biber gazı sıkması ile ortalık gerildi…İstiklal Caddesi'nde 'Müslümanların Masumiyeti' isimli filmi protesto eden Alperenler Fransız Konsolosluğu önüne gelerek konsolosluğa girmeye çalıştı. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan 50 kişilik gruba polis müdahale etti. Polisin müdahalesi ile karşılaşan gruptan bir kişi "Onlar Peygamber Efendimiz'e hakaret ettiler, Türk polisinin böyle olaylarda bize müdahale etmesini istemiyoruz." dedi.

AYM'ye Bireysel Başvurular Başlıyor


Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı yarın başlıyor. Bireysel başvurunun, başvuru yollarının tüketildiği ve buna ilişkin kararın kesinleştiği tarihten, başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılması gerekecek.Başvurular, Anayasa Mahkemesinin internet sitesindeki başvuru formu aracılığı ile yapılacak.

Bu devletin diline bi biber sürmek lâzım

Bülent Onur Şahin  
Türk Dil Kurumu’nun internet sözlüğü nefret söylemiyle dolu. Arama motoruna Ermeni, Kürt, Yunan ve Rus sözcükleri yazıldığında yabancı düşmanlığını yansıtan ifadeler çıkıyor.Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet sözlüğü nefret ve ırkçılık dolu ifadeler içeriyor. 

Help Armenians in Syria


As everyone is aware, Syria and the Armenian Community in Syria are in a severe crisis. The civil war being waged in the cities of Syria, including where Armenians are heavily populated, have resulted in killing of innocent people, have damaged and destroyed homes, businesses, community property and buildings, schools, etc. There is no safety and most critically, there is shortage of food and medicine.

Atina'da Türkiyeli Rumlarla

Baskın Oran
İki devlet türü vardır: İmparatorluk ve ulus-devlet. Birincisinde eşitlik kağıt üstünde bile yoktur, ama farklılıklara dokunulmaz. İkincisinde kağıt üstünde eşitlik vardır ama, “farklı” olanları asimilasyon veya etnik-dinsel temizlikle hallederler. İşte Türkiye ve Yunanistan bu ikinci türe girer. Türkiye, Türk olmayan Müslümanları asimile etmeye girişmiş; asimile edemeyeceği gayrimüslimleri ise 1915’ten itibaren etnik-dinsel temizliğe uğratmıştır. Yunanistan da Yunanlı olmayan Ortodoksları asimilasyona girişmiş, asimile edemeyeceği Müslümanların (B. Trakyalıların) da etnik-dinsel temizliğine soyunmuştur. Azınlık, dünyanın neresine giderse gitsin azınlıktır. Türkiyeli Rumlar Türkiye'de “gavur dölü”dür, Yunanistan’a gidince “Turko sporos” (Türk dölü) olmuştur. Bu nedenle, bir azınlığın yani bir ezilmiş-dışlanmışın bu durumdan kurtulmasının tek çaresi, kendisi dışındaki ezilmiş-dışlanmışlara sahip çıkmasıdır.

Türkiye Karşıtlığı ile Oy Arıyor

Muhalefetteki İvanishvili , "Rusya yanlısı, Türkiye karşıtı" bir seçim politikası izliyor. İvanişvili'nin partisi, Türkiye 'Gürcü kültürünü ve ekonomisini etkisi altına alacak" propagandası yapıyor. Uzmanlar batı ile ilişkileri bozmadan Rus yanlısı bir politika izlemek isteyen İvanişvili'nin, oylarını artırabilmek için Türkiye karşıtlığını ortaya attığını belirtiyor.

Ulus Devlet mi Üniter Devlet mi? Bir Değil İki Fransa Var.

Baskın Oran
Kürt sorunu tartışmalarında acayip (ama, düşününce, bizde çok normal) bir kargaşa var.  Çözüme direnenlerin dilinden iki terim düşmüyor: ‘Üniter Devlet’ ve ‘Ulus-devlet’. Bunlara ‘kırmızıçizgi’ deyip işin içinden çıkıyorlar, rahatlıyorlar. Üstelik bunlara da Fransa’yı örnek gösteriyorlar. .. Türkiye’de birileri hep aynı şeymiş gibi sunmaya çalışıyorlar ama Üniter Devlet ile Ulus-devlet çok farklı kavramlar. İkisi de birer devlet türü, ama fil ile balina da birer memeli türü ona bakarsanız.