Etiketler

TBMM kilise ihmalinin peşine düştü

Önder Yılmaz
Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve diğer tüm il, ilçe ve köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Aziz Dağcı, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak Batman’ın Beşiri ilçesinin Yenipınar köyünde bulunan Ermenilere ait tarihi kilisenin çöplük olarak kullanıldığını, kilisenin tarihi kapısı ve değerli taşlarının çalındığını iddia etti. Dilekçesinde, Lozan Antlaşması’nın azınlıkların mal varlıkları ve korunmasıyla ilgili maddelerini hatırlatan Dağcı, kilise ve mezarlarının tahrip edilmesinin yasa dışı olduğunu belirterek, bu durumun hem Ermeni cemaatini hem tüm Türk toplumunu rencide ettiğini kaydetti.

Tarihi kilise, Doğa Tarihi Müzesi olacak

 Burdur'da 19. yüzyılda yapılan Kavaklı Rum Kilisesi'nin restorasyon ve dönüşüm çalışmalarının ardından Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılması için çalışma yapılıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1850'li yıllarda yapılan Kavaklı Rum Kilisesi'nin, Doğa Tarihi Müzesi'ne dönüştürülmesi için 2010 yılında çalışma başlatıldığını söyledi… Burdur'da 1850'li yıllarda yapılan Kavaklı Rum Kilisesi, 1924 yılındaki nüfus mübadelesine kadar ibadete açık kalmış, daha sonra kapanmıştı. Kilise, Burdur'da yaşayan Ortodosks Rumlar tarafından kullanılmıştı.Haberin Devamı: http://ekonomi.haberturk.com/turizm/haber/788789-tarihi-kilise-doga-tarihi-muzesi-olacak

Armenian Americans Can Gain More By Joining Independent Voters and Reformers

By Appo Jabarian / Executive Publisher/Managing Editor  USA Armenian Life Magazine
 Most Armenian Americans barely control their anger, frustration and exasperation in the face of utter disrespect hurled at them by both Republican and Democratic presidential candidates.

Legal Issues Cast Doubt on Return of Christians to Turkey's Southeast

Mor Gabriel, Turkey — Turkey is home to Syriac Christians, whose followers extend across the Middle East. In the 1990s, many Syriac Christians fled Turkey during years of fighting between the Turkish state and Kurdish rebels. In the last few years, they have been returning. But a series of court cases against the ancient monastery of Mor Gabriel, in southeastern Turkey, has put their return increasingly in doubt.For 1,600 years, the bell at the Syriac Orthodox Mor Gabriel Monastery has called people to prayer. The ceremonies are conducted in Aramaic, a language spoken at the time of Christ.

New York’ta Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü Etkinlik Koordinasyon Komisyonu oturumu

23 Ekim’de New York Ermeni Apostolik Kilisesi Amerika Doğu Yakası Diyakosluğu Piskoposluk Konutunda Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü Etkinlik Koordinasyon Komiyonu ilk oturumu gerçekleşti. Oturuma Ermeni toplumsal kuruluşları, geleneksel partilerin liderleri ve ruhani önderler katıldılar… Komisyon üyeleri Ermeni Soykırımının 100. yılına doğru teşebbüs edilecek çaba ve projeler yanısıra organizasyonel konularda görüş alışverişinde bulundular. Komisyonun bir sonraki oturumunun Ocak 2013’te yapılması konusunda mutabakata varıldı.

1915 Soykırımının kabulünü ve yeni soykırımların engellenmesini talep ettiler.

Soykırımın kabulü için Birlik Dayanışma Grubu ve Soykırım Karşıtları Derneği aktivistlerinden ve bağımsız aydın şahsiyetlerden oluşan grup, TC devletinin kurulduğu günden bu yana devam eden soykırım politikasına karşı, Tarihi soykırım gerçeğinin kabulü için 1915 Soykırımı kurbanlarının anısını sembolize eden, Gomitas Vardabet’in anıtı ziyaret ettiler. Ellerindeki çiçek buketini anıta bırakarak, Soykırım Kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Soykırım Karşıtları Derneği adına bir konuşma yapan Ali Ertem, şu konulara dikkat çekti:“İttihat ve Terakki diktatörlüğünün planlayıp yönettiği 1915 Soykırımı, onu takip eden sürgünler, Ermeni, Asuri-Süryani ve Helen komşularımızın neredeyse tamamına yankın bir bölümünü yok etti.

Ayşe Hür'ün kitabını okuyun

Engin Ardıç
Hele şükür, bugünü de gördük. Tarihçi Ayşe Hür, Taraf gazetesindeki yazılarının bir kısmını toplayıp kitap yapmış. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitmişti. Kitabın adı, "Öteki Tarih"… Türkiye artık eski Türkiye değil, köprülerin altından çok sular aktı, bir "iletişim devrimi" yaşandı ve saklı gizli bütün gerçekler ortaya döküldü. (Tövbe, henüz hepsi değil, çoğu.) Gene de öğrenmemekte direnirsen, hele hele basın alçaklarının aklına uyup öğretene de kalayı basarsan, bize de sana acımak kalır. Bizim ilkokulun tahta salonunda, birinci sınıfın kapısının üstünde boydan boya bir özdeyiş yazılıydı: "Bilen bilmeyeni yener." Yenilmemek için öğreneceksin. Öğrenmemekte direneceksen, "niçin seçim kazanamıyorum" diye de şaşmayacaksın ama. Ayşe Hür'ün kitabıyla öğrenmeye bir ucundan başla.

Bakanlığa göre yıkılan Ermeni Mezarlığı'nın hiçbir değeri yok!

Temmuz ayında Siirt/Eruh civarındaki "Xert" köyü civarında Karayolları'nın yol yapım çalışmaları esnasında tahrip edilen ve yıkılan, insan kemiklerinin biçimsiz şekilde etrafa saçıldığı Ermeni Mezarlığı konusunda yaptığımız Bir Ermeni Mezarlığı Daha Parçalandı haberine istinaden Bakanlğa bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bize gönderilen e-posta'da, tahrip edilen Ermeni Mezarlığının "Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı" göstermediği ve bu yıkımın Kültür Bakanlığı'nı ilgilendirmediğini belirten bir cevap geldi.

Ruined city of Ani set for new excavations

Ani, a ruined and uninhabited Armenian city situated in the eastern Turkish province of Kars on the Armenian frontier, will be the subject of new academic work to better present site to visitors.

Patrikhane: ‘Onarım için büyük bir bütçe gerekli’

Ekümenik Patrikhane, Rum Yetimhanesi’nin restorasyonu ile ilgili çıkan haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul’un en önemli mimari, tarihi ve kültür miraslarından olan bu eserin (yetimhane) onarımı için büyük bir bütçe gereksinimi vardır” …“Patrikhanemiz yıllardan beri uluslararası düzeyde çalıştığı çevre bilincini koruma, din-mezhep ve çevre, kültürler arası diyalog gayretleri çerçevesinde edindiği ekoloji misyonuna destek verecek bir Uluslararası Çevre Merkezi Kurma çalışmaları için gayret sarf etmekte ve bu tarihi binamızı bu amaç için kullanma kararını vermiştir. dendi.

Ermenistan’la peynir diplomasisi

Dağlık Karabağ’ın işgal edilmesi üzerine Ermenistan’la diplomatik ilişkilerini kesen Türkiye’de Kars’ın meşhur peynircileri gravyeri uzlaşmanın bir aracına dönüştürdüler. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre 55 yaşındaki Ermeni aktivist Artuş Mkrtchyan, Türkiye sınırına 70 kilometre uzaklığındaki Gyumri kasabasını ‘peynir diplomasisinin’ merkezine dönüştürdü. Haberin Devamı: http://dunya.milliyet.com.tr/ermenistan-la-peynir-diplomasisi/dunya/dunyadetay/26.10.2012/1617356/default.htm

Dink davası Zirve yolunda

Dink ile Zirve Yayınevi cinayetlerinin birbirleriyle bağlantılı ekip tarafından işlendiğine dair bulgulara ulaşıldı. Soruşturma savcısının, düğmeye basmak için resmi bir belge beklediği belirtiliyor. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluk ve kusurlarına ilişkin soruşturmanın yürütüldüğü adli mercilerden sızan bilgilere göre önemli bağlantılara ulaşıldı. Malatya ’da üç Hristiyan ’ın katledildiği Zirve Yayınevi cinayetini de içine alacak şekilde dönemin Trabzon ve Malatya jandarma alay komutanları Ali Öz ile Mehmet Ülger’i merkeze koyan bulgular saptandı. Savcı Muammer Akkaş’ın bekledikleri resmi bir belge geldikten sonra harekete geçeceği öğrenildi.Haberin Devamı:

Hıristiyan cemaatlerinden çifte pankartlı bayram kutlaması


Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Hıristiyan cemaatleri, kilise önlerine astıkları pankartlarla Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Yeni Güney Wales bölgesinin tasarısı siyasi ve moral önemli bir kazanım


Yeni Güney Galler bölgesi Eyalet Meclisi tarafından ″Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Karabağ halkının kader tayini hakkına ilişkin″ tasarı siyasi ve moral önemli bir kazanımdır.

Halep Ermeni mahallesinde çatışmalar

«Hür Suriye Ordusu» olarak adlandırılan saldırganlar 25 Ekim sabahı Ermenilerin de yoğun olarak yaşadığı Halep Al-Zuhur mahallesi ve etrafındaki mevzilere konuşlandılar. NEWS.am muhabirine bilgi Halep Ermeni Apostolik Kilisesi Beriye Diyakosluğu Basın sekreteri Jirayr Reisyan’dan geldi. Anılan mahallede şu anda saldırganlar ve Suriye hükümet güçleri arasında sokak çatışmaları devam etmekte.

Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları Paris’te buluşacak


Ermenistan Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre; Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan 27 Ekim’de Paris’te Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov ve AGİT Minsk Grubu eş başkanlarıyla buluşacak. 

Mesih’in Gelişini Bekleyen Bakireler

Mesih’i bekleyen bakirelerin toplumu okuduğumuza göre çok eski bir -kadim bir kilise-  değildir. Ancak Mesih’in gelişine hazır olmağa kurulmuş yeni bir bakirelik kilisesidir. Bakire,  temiz bir imanlı demektir… Sevgili Süryani anneme sesleniyorum,  ilerde sana ve senin zürriyetine karşı büyük saldırılar edilecek ama beden ölümünden hiç korkma! Fakat günah işlemekten şimdi korkup kendimizi Mesih’in kanında temizleyelim! Çocuklarını öldüren o tilki ruh, tekrar diriliyor ve ayni o ruh yine sana ve senin zürriyetine saldıracak, fakat korkmayınız! Kralınız Mesih, bu sefer tilki ruhlara son verecektir! Ve her gün dua ettiğimiz dua: Ey göklerde olan Babamız, senin iraden olsun ve senin Melekûtun gelsin gerçekleşecektir!

Gül, BM'nin 65. kuruluşunu kutladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin de kurucuları arasında bulunduğu Birleşmiş Milletler (BM) örgütünün 65. kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin 65. yılında da Birleşmiş Milletler sistemine olan inancıyla örgütün sorumlu bir üyesi olarak aktif politikasını sürdüreceğini ve Birleşmiş Milletler sisteminin başarısına katkıda bulunmaya devam edeceğini'' bildirdi.

Almanlar Soykırımı engelleyebilirdi

Ezgi Başaran
Soykırım Müzesi’nin Müdürü Hayk Demoyan’ın Almanların soykırımda nasıl bir rol aldığına dair fikrini de öğrenmek istedim: “Şu kadarını biliyorum: Toplu kıyımların Alman ordusunun bilgisi dahilinde, hatta bazen şahitliği önünde gerçekleştiğine dair birçok sözlü tarih belgesi ve Alman askerleri tarafından yazılmış anı kitabı var. Bazı kaynaklara göre Ermeni kadınlarına tecavüz ettikleri dahi söyleniyor. Fakat olayın bir de başka tarafı var. Bir İsveçli askeri ataşenin tanıklığına göre daha önce Türk ordusu tarafından onur nişanı verilmiş birçok Alman askeri Ermenilerin toplu kıyımına şahitlik ettikten sonra İstanbul’a dönmüş ve madalyalarını Savunma Bakanlığı’nın önüne fırlatmış. Benim bu konudaki duruşum net: Almanların soykırıma ne kadar suç ortaklığı ettikleri hâlâ araştırmaya muhtaç. Ama yapılanları bildikleri kesin. Almanlar bu soykırımı engelleyebilirdi. Çünkü o dönemde Almanya’nın Türk ordusu üstünde ciddi kontrolü vardı. Ermeni soykırımını yapan Osmanlı Türk devletidir ama Almanlar da bunu ideolojik olarak desteklemiştir.”

"Ani" gün yüzüne çıkıyor!

Medeniyetler ve dinler şehri "Ani" gün yüzüne çıkıyor! Türkiye-Ermenistan sınırında yedi kat yerin altındaki medeniyetler şehri Ani'deki ören yerleri ilk defa uygulanacak imar planı ve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla turizme kazandırılacak. Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, yedi kat yerin altında bulunan Ani harabelerinde yapılacak çalışmalarla, ören yerinin gün yüzüne çıkarılarak, geçmişe belge, geleceğe de ışık olacağına inandıklarını söyledi…"Ani tam bir evrensel dinler şehridir. Her milletten, her kültürden, her ırktan yaşayan insanlar olduğu için Ani'ye biz dünya şehri diyoruz. Bu dünya şehrini bir an önce ayağa kaldırıp, dünyaya mal etmek lazım. Haberin Devamı: http://ekonomi.haberturk.com/turizm/haber/788138-ani-gun-yuzune-cikiyor

Yetimhanenin kaderini Kent değiştirecek


Bülent Şanlıkan
Avrupa’'nın en büyük, dünyanın ise 2. en büyük çok katlı ahşap binası 1898-1899 yılları arasında otel olarak inşa edildi. Mimarlığını Alecandre Vallaury'nin üstlendiği bu muhteşem binayı, 1902'de bir Rum bankerin eşi olan Eleni Zarifi, 10 bin sarı lira karşılığında satın aldı. Sultan Abdüllhamid'in izniyle Rum yetimhanesine dönüştürüldü. 1964'te ise bina boşaltıldı…  Hukuk mücadelesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2010 yılında binanın tapusunun patrikhaneye teslim edilmesine karar vermesiyle son buldu.Coca-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent'in devreye girmesiyle yıllarca kaderine terk edilen Avrupa'nın en büyük ahşap binasının daha uzun yıllar ayakta kalma umudu doğdu. yetimhanenin onarımı için hazırlık içinde olduğunu bildirdi.

Açlık grevlerinde kritik eşik

Fatih Polat / fpolat@evrensel.net
Kürt siyasi tutukluların 12 Eylülde başlattığı ve 60’ı aşkın cezaevinde bin dolayında kişiyle süren açlık grevleri 43. gününde. Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılarak sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının yaratılması, ana dilde savunma ve eğitim hakkının tanınması talepleriyle başlatılan açlık grevlerine ilişkin olarak kamuoyunda yeni yeni genel bir duyarlılık başladı. Önceki gün telefonla arayan Kürt Bilgesi Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, hakim medyanın görmezden gelmesine ve bu konudaki duyarsızlığa tepki göstererek dikkatleri açlık grevlerinin taleplerini çekmek için, kendisi ve ablası Rahşan Anter’in bir günlük açlık grevi gerçekleştireceklerini söyledi.

"Tüm İslam Aleminin Kurban Bayramını Kutluyoruz"

Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutladığını belirtti.

Soykırım Anıtı / Birlik Ve Dayanışma Grubu Paris Notları


Bildik iki gün, yeni dostlar.. Soykırım Anıtı’nın başında idik yeniden.  GOMIDAS’ın o hüzün dolu bakışlarının altında ezildik gibi yeniden.1915 soykırımında katledilen, yok edilen Ermeni kardeşlerimiz, vatandaşlarımız için saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma yapıldı. BİRLİK DAYANIŞMA GRUBU adına çelengimiz konuldu.. Yaklaşık üç saat kadar anıtın başında idik..

Medya onlara nefret kustu

Nefretsoylemi.org 'Medyada Nefret Söylemi İzleme Raporu'nu yayınladı. Medyaradar - Mayıs- Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında basında yayımlanan haberlerin incelendiği raporda ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan 101 köşe yazısı ve haber içeriği yer aldı. Raporun “Ulusal Basında Nefret Söylemi” listesinde ilk sıraları sırayla Milli Gazete, Yeni Akit, Ortadoğu, Yeniçağ ve Yeni Mesaj gazeteleri aldı.Raporda, medyada yer bulan etnik grup ve inançlara yönelik nefret söylemlerinin hedef gruplarında ilk sırada Ermeniler yer aldı.

Armenia Fund Telethon 2012: A Focus on Our Villages


Wednesday, October 10, 2012 marked the launch of Armenia Fund's 15th International Telethon campaign.
 The live 12 hour program is set to air on Thanksgiving Day, November 22, 2012 and will raise funds for the construction of Multifunctional Community Centers in the remote villages of Armenia and Artsakh.

Sözde soykırıma yeni belge! O kurukafalar Türklere de ait çıkabilir...

Dünyaca ünlü gazeteci Robert Fisk, dün 1915’te Erzincan’da çekildiği öne sürülen bir fotoğrafı ilk kez yayınlayarak, “Ermeni soykırımına Almanlar da katıldı mı” diye sordu… Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Buna benzer binlerce resimler var. Bu resimdeki kafataslarının Ermenilere ait olduğunu nereden biliyoruz? 1. Dünya Savaşı’nda zaten Alman subaylar görevliydi. Erzurum halkı Ruslar ve Ermeniler tarafından katledilmişti. Bu kafatasları Türklerin de olabilir.”.. Beykent Üniversitesi Prof. Dr. Metin Ayışığı, Kafataslarının Ermenilere ait olduğu nereden biliniyor? O zaman karbon testiyle test ettirelim. (Böyle akademisyenler varken, yalan ve yanlışın baş tacı edilmesine şaşmak gerekir. HYETERT)

Hacı Bayramı

Bayramlar, toplulukların ortak mutlu günleridir. İnsanlar, mutlu, acılardan ve korkudan uzak, sevgiye yakın yasama layıktırlar.
Günümüzde, kapalı toplumların sınırlarının çatlaması sonucu pek çok etkinlik gibi bayramlar evrensel özellik kazanıyor. Ne yazık ki, Müslüman toplumların yöneticileri kapalı özellikleri korumaya çalışıyorlar. Çağın gereklerine göre gelişmeyi ve yönetmeyi bilmeyen yöneticiler sayesinde; Müslüman toplumlarda, değişik mezhep-etnik kökene ait Müslümanlar, çoğunlukla kalıcı acılar ve değişik korkular içinde yaşam sürüyorlar. Sefalet, acı ve korku içinde bayramları kutluyorlar. Gelişmiş ülkeler çalışıp üretiyor, yeni ürünler yaratıyor; Müslüman toplumlar savaşıyor, ölüyor, öldürüyor, yağma-talan peşinde koşuyorlar.

French mayor of Valence, Alain Maurice, gives unpublished archives to the Memorial Museum

Today, a French delegation consisted of about twenty representatives of several regions of France led by the mayor of Valencia Alain Maurice, assisted by Grégoire Tafankedjian, President of the COADA (Armenian Coordination of Organizations the Drôme Ardèche) and of Baba Sada Sow, project leader of  Valence city for the International Relations, will prepare the Conferences of the French-Armenian decentralized cooperation which will take place in Valencia in September 2013 in partnership with the group France constituted within the Association of the Municipalities of Armenia.

Berlin’de Ermeni Soykırımı temalı kalıcı sergi

Ermeni Soykırımı teması  Berlin’de kalıcı sergiye dönüşüyor. Proje 2016 yılında «Sürgün Merkezi»nin açılması sonrasında hayata geçirilecek. 2000 yılından itibaren Almanya’da «Anti -Sürgün Merkezi» Fonu soykırım ve sürgün kurbanlarına dayanışmasını ifade etmekte. Merkezin başkanı, Almanya’nın iktidar partisi Hıristiyan Demokrat Parti milletvekili  Erika Steinbach, programda Ermeni Soykırımının da yer almasını sağladı. Erica Steinbach Ermeni Soykırımının tanınması yönündeki çalışmalarını sadece Türklere değil Alman hükümetine de yöneltmekte.

Suriye'deki Asuri ve Ermeniler tedirgin

İsveç Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekilleri Robert Halef, Annika Eclund, Annelie Enochson Parlamentoya verdikleri önergede Ortadoğu ülkelerinde yaşayan Hıristiyan azınlık üzerindeki baskı ve saldırıları gündeme getirip önlem alınmasını talep ettiler. Mısır’da nüfusun % 10’nu oluşturan Kıptilerin İslamcı grupların saldırılarına uğradıkları ve kiliselerinin yakıldığı belirtiliyor. Irak’ın işgalinden sonra Hıristiyan azınlığın yarısının baskı ve ölümler nedeniyle ülkelerini terk ettikleri, Suriye ve Ürdün’de mülteci olarak yaşadıkları ve bazılarının da Avrupa’ya iltica ettikleri hatırlatılıyor. Türkiye’de Hıristiyan çocukların ana dillerinde eğitim görme hakları olmadığı, azınlıkların mallarına el konulma tehdidiyle karşı karşıya oldukları, Türk devletinin aşırı baskılarından dolayı kiliselerin çalışmalarını açıkça yürütemedikleri belirtiliyor. 1600 yıllık Mor Gabriel Manastırının topraklarına el konulduğu hatırlatılan önergede okulda okutulan tarih kitaplarında Hıristiyan azınlığın vatan hainliği ve yabancı ülkelerle işbirliği yapmakla suçlandıklarına da vurgu yapılıyor.

Kafkasya’daki 3 cumhuriyet içinde en fazla Ermeniler ABD yurttaşlığı kazanıyor

Resmi verilere göre son 10 yılda ABD’ye giriş yapan 19.469 Ermeni ABD yurttaşlığı aldı. Özgürlük Radyosu’nun verdiği bilgiye göre; anılan zaman diliminde 5.840 Gürcistan ve 9.300 Azerbaycan yurttaşlı ABD vatandaşlığı aldı.

Devlet televizyonunda Peygamber ifadesi nasıl olmalı?

Erkam Tufan Aytav
Bir süredir dikkatimi çekiyor. Devlet televizyonu olan TRT'de haber bültenlerinde ‘Peygamber Efendimiz' ifadesini kullanıyor… ‘Peygamber Efendimiz' ifadesindeki birinci çoğul şahıs yani-miz ekini problemli görüyorum. Bu ülkede herkes Müslüman değil ki!... Biri saygısızca Efendimiz (SAV)'e ismi ile hitap eder, başına Hazreti ifadesini bile koymaz, diğeri ise Peygamber Efendimiz der. Her ikisi içinde gayrı Müslimler yok hükmündedir… Yok, eğer eşit vatandaş değil isek, gayrimüslimler zımmi ise (zımmi: Bir İslâm devletinin himaye ve hakimiyetini kabul etmiş Yahudi ve Hiristiyanlara verilen ad) mesele yok. Yok, eğer eşit vatandaş isek devlet, dilini eşitlikçi olarak kullanmalı. Çoğunluk azınlık demeden adil davranmalı.

ABD Başkanlık Yarışı Hız Kazanıyor

ABD’de Başkanlık seçimine sayılı günler kala Demokratların adayı Barack Hüseyin Obama ile Cumhuriyetçilerin adayı Mitt Romney arasındaki çekişme gitgide kızışmaktadır… Türkiye’de Obama’nın destekçileri % 94′e ulaşmış durumda …Başkan Obama Türkiye için büyük önem arz eden Ermeni soykırım iddialarının alevlendiği her 24 Nisan’da yaptığı ilk konuşmasında “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” terimini kullanması ve iki taraf için de ortak tatmin edici tabiri bulmaya çalışması, kendisinin hem ABD’deki, hem de Türkiye’deki prestiji açısından önemliydi.

Doğumunun 143. ve Ölümünün 77. Yılında Gomidas Vartabed'in Anısına.

 Soğhomon  Soğhomonyan  (26 Eylül 1869-22Eylül 1935) 

Archbishop Torkom Manoogian Laid to Rest

On Monday, October 22, the funeral service was performed for His Beatitude Archbishop Torkom Manoogian, of blessed memory, the late 96th Armenian Patriarch of Jerusalem, and former Primate of the Eastern Diocese, who passed away on October 12.

IN MEMORIAM: HIS BEATITUDE ARCHBISHOP TORKOM MANOOGIAN

Reflections of Archbishop Khajag Barsamian
On Monday, October 22, 2012, the funeral service was performed for His Beatitude Archbishop Torkom Manoogian, of blessed memory, the late 96th Armenian Patriarch of Jerusalem, and former Primate of the Eastern Diocese, who passed away on October 12. On the prior evening, the casket was carried in a procession from the Jaffa Gate to Sts. James Armenian Cathedral, where the Divine Liturgy was celebrated on Monday morning. The Patriarch was subsequently interred at the Holy Savior Monastery at the Zion Gate.

Avrupa’nın Yükselen Trendi: İslamofobi

İslamofobi kelime olarak ”İslam korkusu” anlamına gelmekte, Müslümanlara ve İslam dinine önyargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır… İslamofobi’nin son 10 yılda popülaritesinin artmasında Samuel Huntington’un “Medeniyetler Çatışması” adlı makalesinin payı ise su götürmez bir gerçektir… 11 Eylül 2001’de New York’taki İkiz Kulelere yapılan saldırılar ise bir süreliğine uykuda olan İslamofobi’yi uyandırmakla kalmamış, Avrupa için dönüm noktası sayılabilecek bu saldırılar İslam dininin terör, şiddet, köktendincilik ile anılmasına neden olmuştur… . Bu konuda öncelikli olarak Batılı devletlerin yapması gereken ilk iş İslamofobi olaylarına karşı yasal düzenlemeler getirmesi olmalıdır. Çünkü “ifade özgürlüğü” adı altında yapılan bu eylemlerin Batılılara getirisi yalnızca bayraklarının yakılması, kendi elçilerinin yaşamını yitirmesi ve zarar gören hoşgörüleri olacaktır.(Öncelikle talep bir şantaj kokuyor, yoksa siz zarar görürsünüz tavrı, yanlış. İkinci olarak kendi inancına saygı isteyenlerin başkalarının inancına saygı göstermesi Hıristiyanlar gavur, kafir diyenlerin engellenmesi, Yezidi ve Zerdüşt inancına da saygı gösterilmesi ve her inancın  korumaları gerekir. HYETERT)

Açlık grevlerinde 41. gün: Mahpuslar sağlık sorunları yaşıyor

Kürt siyasi mahpusların 12 Eylül'de başlattığı açlık grevi 41. güne ulaşırken "ölümleri durdurun" çağrıları yükseliyor. Açlık grevindeki mahpus sayısı 600'ü geçerken birçoğunda ciddi sağlık sorunları görülmeye başlandı. Adalet Bakanlığı ise 2 gün önce yaptığı açıklamada tam tersini iddia etmişti… Açlık grevi yapan Kürt siyasi mahpuslar PKK lideri Öcalan'ın tecridine son verilmesini ve Kürtlerin demokratik haklarının tanınmasını istiyor. Adalet Bakanlığı, bu talebi "hapishanelerle ilgili değil siyasi" diyerek karşılamayacağını belirtmişti.

Simite gevrek, İzmir’e Smyrna denir


Özgür Duygu Durgun
İzmir’de simite gevrek, incire yemiş denir. Peki ya İzmir’e Smyrna, Bornava’ya Burnabad, Karşıyaka’ya Kordelia denirse? Cezayir Sergi Salonu’nda açılan “Bir Zamanlar İzmir” sergisi neye ne dendiğini anlatıyor

Laz Ermenilerden oluşan 28 haneli bir köy


Kocaeli Bardizag'ın idari sınırları içinde 5 Ermeni, 1 Rum, 2 Müslüman (Gürcü) köyü bulunmaktaydı. Bunlar sırasıyla şunlardır: Dongel (Döngel), Laz Ermenilerden oluşan 75 haneli bir köydür. Dongeli Surpe (Döngel'in Azizi), Döngel'den bir miktar dışarıda yer alan, Laz Ermenilerden oluşan 28 haneli bir köydür. Köyün adı, burada bulunan Aziz Sarkis'in (Sergius) adını taşıyan bir şapelden kaynaklanmaktadır. Ovadjek (Ovacık), Ermenilerden oluşan 500 haneli bir köydür. Burası çevrede çok zengin bir köy olarak bilinmekteydi. Jamavay (Kilise Düzü) Laz Ermenilerden oluşan 40 haneli bir köydür.

117 yıllık okul artık kültür merkezi!

Nebahat Koç / Vatan 
Kadıköy Belediyesi, Rasimpaşa-Yeldeğirmeni Mahalle Canlandırma projesi kapsamında uzun yıllar boş duran Fransız Eglisia Notre Dame du Rosarie Katolik Kilisesi’ni kültür merkezine dönüştürüyor… 1960’lı yıllarda Kemal Atatürk Ortakokulu olarak hizmet veren manastır binası ile okul binası 1999’daki depremde boşaltılırken, kilise için Kadıköy Belediyesi kolları sıvadı. Belediye, Sit alanında kalan ve 1979 yılında Koruma Kurulu tarafından “ibadethane vasfını yitirmesi” kararı alınan kilisenin satın alınması için mülk sahibi kilise rahiplerinden Fransız François Xawier Jacop’la temasa geçti. Görüşmeler sonrasında Kadıköy Belediyesi, kiliseyi 900 bin TL’ye satın aldı.

Değiştirilen Yer Adları

1921 yılından itibaren 30 bin 280 yerleşim biriminin adı Kürtçe, Ermenice, Rumca, Lazca, Çer kesçe, Arapça ve diğer dillerden olduğu için değiştirildiği ortaya çıktı... 1922 yılı sonunda Yunan işgalinden kurtulan bazı yerlerin Yunan kökenli olan adları değiştirilmiştir. 1921 yılında Türkiye’ye katılan Artvin’deki köy adları kısa sürede Türkçeleştirilmiştir. Bu eğilimin etkisiyle Dersimin adı, Tunç Eli; Norşin ismi, Güroymak; Tillo ismi, Aydınlar olarak değiştirilmiştir. Yine İskenderun Sancağına Hatay adının verilmesi de bu etki sonucudur. Değiştirilen yer adları eski adlarından farklı anlamlar içerdiği gibi bazıları da onur kırıcı ifadelere karşılık gelmektedir. Örneğin; “Yaka Hasenek” olan belde adı “Yakasinek”; Çer kesçe “Babugoy” olan köy adı “Sıçanhöyük”; Kürtçe “Hecixano-Hacıhano” olan ve “Hacı Evi” anlamına gelen köy adı “Ağılbaşı”; “Ezidiler’in “Kivax” adını verdikleri köy “Mağara”... olarak değiştirilmiştir.

El yazmasının kutsallığı ve can pahasına korunması: Episkopos Garabed

“Elyazmasının kutsallığına ve can pahasına korunmasına dair bir başka örnek de 19. yüzyılın başında Osmanlı-Rus Savaşı sırasında yaşanmıştır…  Ermeniler Episkopos Garabed’in önderliğinde, o sıralar Rusya’nın elinde bulunan Gürcistan’ın Cavakh bölgesindeki Akhalkalak civarına yerleşirler ve burada Tzuğut adındaki köyü (bu köy günümüzde hâlâ mevcuttur) kurarlar. Köyün malı olan Kutsal Kitabı da terk etmeyip yanlarında götürürler.

***

Maraşlı Der Boğosyan ailesi fertleri 1874 Kilikya.

1880’lerde Maraş nüfusu 25.000’e ulaşmıştı. Bu nüfusun 10.000’i Ermeni, kalanı Müslümanlardan oluşmakta, şehirde 100 Yahudi yaşamaktaydı (“Arevelyan Mamul)…S.M.Dsotsikyan’ın verileriyle 1915 yılında Maraş’ın 70.000’lik nüfusunun 40.000’i Ermenilerden oluşmakta, kalanlar Türk Arap, Yunanlı vs. idi (“Arevmtahay Aşkharh”). Fotoğraf :Maraşlı Der Boğosyan ailesi fertleri 1874 Kilikya.

Tapuda 1915 tabusu

Tapuda 1915 tapusu 1983 ve 2001 tarihli iki genelge, 1924 öncesinde öldürülen veya ülkeyi terk etmek zorunda kalan gayrimüslimlerin mirasçılarına tapu kayıtlarının hiçbir şekilde gösterilmemesini emrediyor. Avukat Cem Sofuoğlu, genelgelerin Anayasa’ya aykırı olduğunu söylüyor. Fotoğraf : 1915 sonrasında el konulan Kasapyan bağ evinin bulunduğu yerde bugün Çankaya Köşkü yükseliyor.

'1915 olaylarında' Alman askeri iddiası

Hürriyet Planet
İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, bugünkü yazısında Almanların 1915’teki 'Ermeni soykırımındaki bağlantılarını' gösteren, bugüne kadar hiç yayımlanmayan bir fotoğrafı paylaştı. Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/21749260.asp
(Robert Fisk'in yazısı aşağıda. HYETERT)

Photograph links Germans to 1915 Armenia genocide


Robert Fisk 
Newly discovered picture shows Kaiser's officers at scene of Turkish atrocity. The photograph – never published before – was apparently taken in the summer of 1915. Human skulls are scattered over the earth. They are all that remain of a handful of Armenians slaughtered by the Ottoman Turks during the First World War. Behind the skulls, posing for the camera, are three Turkish officers in tall, soft hats and a man, on the far right, who is dressed in Kurdish clothes. But the two other men are Germans, both dressed in the military flat caps, belts and tunics of the Kaiserreichsheer, the Imperial German Army. It is an atrocity snapshot – just like those pictures the Nazis took of their soldiers posing before Jewish Holocaust victims a quarter of a century later.

Ermeni Venk Kilisesi Restore Ediliyor

Malatya"da, ayakta kalan Ermeni kiliselerinden biri olan Venk Kilisesi"nin restorasyon çalışmalarına başlanıldı. Malatya Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından restore edilen Venk Kilisesi"nde inşaat iskeleleri kurularak çalışmalara başlandı. Haberin Devamı: http://www.haberfx.net/ermeni-venk-kilisesi-restore-ediliyor-haberi-631284/

Kudüs Patriklik kaymakamı seçildi

Kudüs Surp Hakovbyants Birliği Genel Meclisi 19 Ekim’de 11. Oturumunu gerçekleştirdi. Oturuma Kudüs ve yurtdışı  diyakosluklardan 29 ruhban katıldı… Tek aday olan Başepiskopos Aris Şirvanyan,  Patrik Kaymakamı (Değabah) seçildi. Yeni Patrik Kaymakamı, müteveffa patriğin cenaze törenine riyaset edecek, patriğin vefatının 40. günü yeni patrik seçimi için çalışma başlatacak.

Süryaniler Doğdukları Yerde Ölmek İstiyorlar

Cevat Sinet
Şimdiki yolumuz Midyat’a… Daha doğrusu bir Süryani Köyü olan Enhil (Yemişli)’e …  Mardin’in tarihe dair sermayesi Dara, Mitani ve Nusaybin’e varmadan Enhil’de mola verip bir iki fotoğraf çekiyoruz. Henüz kimse yok ortalarda… Sohbet esnasında İsrail amca ilginç bir detaya iniyor. Soykırımda Süryani ve Ermeni kadın ve çocuklar zorla Müslümanlaştırıldı diyor İsrail Amca. Ama bunu bile daha acı bir hale getirmişler diyor… Mit raporunda ölen PKK militanlarının annelerinin bu Müslümanlaştırılan Süryani ve Ermeni kadın ve çocuklar olduğu bir suç unsuruymuş gibi ele alınmış diyor İsrail Amca. Onca baskıdan sonra hem Gavur hem de terörist ailesi olarak kağıda geçmiş diyor. İçimizdeki tarifsiz acıların çelişkilerini sıkar gibi ısırıyoruz dudaklarımızı.

Verjine Svazlian Ermeni Soykırımı ve Tarihsel Hafıza

Ezidi Khanuma Cındi Calil'in anlattıkları* (1912, Kars, Ğızılğula k. doğumlu)
Göç yolunda Türkler bizi takip ediyorlardı. Arkamızdan gelip rastladıkları insanları öldürüyorlardı. Ermeni, ezidi birbirimize karışmış, geride bir sürü ceset bırakarak kaçıyorduk.

SYRIA – “Living as a Christian in the hell of Aleppo”: the testimony of a priest

Aleppo (Agenzia Fides) – Christians in Aleppo are victims of death and destruction due to the fighting which for months, has been affecting the city. The Christian neighborhoods, in recent times, have been hit by rebel forces fighting against the regular army and this has caused an exodus of civilians. This is what a Greek catholic priest in Aleppo says in a heartfelt message sent to Fides, and Fides prefers to guarantee anonymity for security reasons.

Rival Congressmen Agree on Artsakh’s Independence, Aid to Syrian Armenians

By Harut Sassounian / Publisher The California Courier
In this third and final article on the debate organized by the Armenian National Committee of America, Western Region, Congressmen Howard Berman and Brad Sherman answered questions from panelists Harut Sassounian and Ara Khachatourian on the safety of Syrian Armenians, the Safarov scandal, the independence of Nagorno Karabagh (Artsakh), and Israel’s arms sales to Azerbaijan.

Hasan Cemal tabuları yıktı

Fransız Le Monde gazetesi, Hasan Cemal’in 1915: Ermeni Soykırımı adlı kitabını Türkiye’de geçmişle yüzleşme açısından önemli bir adım olarak değerlendirdi. İstanbul muhabiri Guillaume Perrier’nin Soykırım ve Türk başlıklı yazısında, sadece Hasan Cemal’in kitabına koyduğu başlığın bundan birkaç sene önce bir yazarın hapse girmesi için yeterli olacağına dikkat çekti.Haberin Devamı: http://www.taraf.com.tr/haber/hasan-cemal-tabulari-yikti.htm


İsveç Enfal'i soykırım olarak tanıma yolunda

Murat Kuseyri
Stockholm - 11 Mart 2010 tarihinde, Ermeni, Süryani-Asurilerin soykırıma uğradıklarını kabul eden İsveç Parlamentosu önümüzdeki aylarda Saddam Hüseyin’in Kürtlere yönelik başlattığı 200 bin civarında Kürdün yaşamını yitirdiği Enfal katliamını soykırım olarak kabul etmeye hazırlanıyor.

GS kancayı taktı Ermenistan karıştı

Galatasaray futbol kulübünün, Ukrayna’nın Shaktar Donetsk takımında forma giyen orta saha oyuncusu Henrik Mkhitaryan’a kancayı taktığının iddia edilmesi Ermeni halkını kızdırdı. Ermeni futbol dernekleri “Mkhitaryan’ın Türkiye’de top koşturmasını istemiyoruz” açıklamasını yaptı. Taraftarlar, Ermeni Futbol Federasyonu başkanına bir bildiri yollayarak, “Mkhitaryan’ın Galatasaray’a transfer olmasını istemiyoruz. Futbol diplomasisine bir son vermeliyiz” ifadeleri yer aldı.

Akhtamar: A Photographic Journey

Posted by Khatchig Mouradian
The Armenian Weekly features below a series of photographs from the Sourp Khatch (Holy Cross) Church on Akhtamar Island in Van, taken by the Weekly Editor during a recent trip to the area. Click here for more articles and photographs from the Editor’s trips to historic Armenia.

 Lake Van seen from Akhtamar Island (Photo by Khatchig Mouradian)