Etiketler

Diyarbakır Surp Grigos Kilisesi'nde Nihayet Çan Sesi


3-4 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır Surp Grigos Kilisesinde geniş katılımlı bir organizasyon düzenlenecek. İlk olarak 3 Kasım Cumartesi günü kilisenin Çan Kulesi kutsanacak, akşam konuklarla yemek yendikten sonra ertesi gün yani 4 Kasım Pazar günü kilisede ayin yapılacak. Organizasyona AB ülkeleri ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yabancı konuklar, Konsoloslar ve özel davetlilerin yanı sıra Vakıf Başkanı Vartkes Ergün Ayık ve Türkiye'den çok sayıda konuklar katılacak...

Vosgi Aşun

Surp Haç Tıbrevank Yetişenler Derneği
Üsküdar Surp Haç Kilisesi, 4 Kasım Pazar, Saat 12:00 

'Tetiği çeken o ellerle yan yana oturuyorum...'

Sevag Balıkçı'nın zorunlu askerlik yaparken 24 Nisan 2011'de ölümüne neden olan Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması Pazartesi günü (5 kasım 2012) Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülecek…  Sevag Balıkçı'nın annesi: Oğlum yerine gelmeyecek biliyorum ama adalet yerini bulsun istiyorum dedi. T24'e konuşan Baba Garabet Balıkçı "24 Nisan Ermeni Soykırımın 96. yıl dönümüydü. O gün bir Ermeni ölmesi gerekiyordu galiba, o da Sevag oldu. Oğlum kazara değil, üstüne basarak söylüyorum cinayete kurban gitti. 

Bomonti Mıhitaryan Okulu’nun 27 yıllık mağduriyeti son buldu

‘36 Beyannamesi’ mağduru Bomonti Mıhitaryan Vakfı, okul binasının iadesi için açtığı davayı kazandı. Satın aldığı binada kiracı durumuna düşen Bomonti Mıhitaryan Vakfı’nın, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Ayaş Belediyesi aleyhine İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davayı kazanmasıyla bu adaletsizliğe son verilmiş oldu.

Açık Dergi’de Yeni Bir Köşe: Ermeni Edebiyatı Numuneleri

Açık Radyo’nun yeni yayın döneminde, Açık Dergi’de yeni bir köşe başlıyor: Ermeni Edebiyatı Numuneleri. İsmini, 1912 yılında Sarkis Srents tarafından yazılan ve geçtiğimiz aylarda Aras Yayıncılık’tan çıkan Ermeni Edebiyatı Numuneleri isimli kitaptan ödünç alan programı Yetvart Tomasyan ve Paylin Tomasyan sunuyor.

Öteki Azınlık

Melike Al / melike.al93@gmail.com
Türkiye de çok uzun zamandan beridir Kürt, Türk tartışması yaşanıyor. Bir yanda Kürtler, diğer yanda Türkler; peki ya ortada kalanlar ne olacak? Evet, yanlış okumadınız ortadakiler yani Türk, Kürt ve Laz olamayanlar.  Peki, Onları tanıyan var mı? Ben anlatayım dilerseniz! Türkiye’de Güneydoğuda yaşamlarını Osmanlı döneminden beri sürdüren yarısı Kürtleştirilmiş, Yahudiler ve Ermeniler… yarısı da Türkleştirilmiş Ermeniler.. Bunlar yalnızca Kürt Türk değil aynı zamanda Müslümanlaştırılmış aslen ya Yahudi ya Ermeni yada Selanik’ten göç eden azınlık gruplardır. Kimsenin bir türlü kabul etmediği yada yakıştıramadığı Ermeni soykırımında kaçan Aileler Çocuklarının hiç olmazsa yaşayabilmeleri için o dönemde iç içe yaşadıkları Kürt komşularına bırakarak kaçmak zorunda kalan insanlardı.

Agop Martayan'ı biliyor musunuz?

Fevzi Günenç / fev27@mynet.com
Atatürkçü Düşünce Derneğinden bir ileti aldım. “Bu iletide belirtilen gerçekleri bilmek sizlerin de hakkıdır,” diye düşünerek iletiyi paylaşımlarınıza sunuyorum: 1915'lerde ve tabii bugün de Türkiye'de pek çok Agop Martayan'lar vardır. Eğer Türkler Ermenilere soykırım uygulasaydı bu topraklarda bir tek bile Agop Martayan'ın mezarı dahi kalmazdı. (Sayın Yazarın mantığına hayran (!) olmamak elde değil. Agop Maratayan gibi kişiler sağ kaldığına ve hatta Osmanlı devletinde görev aldıklarına göre soykırım olmamıştır. Müthiş basit bir çözüm. Bu duruma göre Avrupa'da, Almanya'da binlerce Yahudi hayatta kaldığına ve Hitler öncesi binlerce Yahudi Alman Devleti hizmetinde görev aldığına göre Yahudi soykırımı da yalan olur. Sırp ve Ruanda Soykırımları ise hayal ürünüdür(!). Ayrıca ADD'ni de tebrik ederiz geç de olsa A. Dilaçar yerine Agop Martayan demeyi öğrenmişler .HYETERT) 

'Ermeniler, öldürdükleri Türklerden bahsetmiyor'

McCarthy, Ermeni meselesini şöyle değerlendirdi:'Tarihte doğrular olduğu gibi, insanların doğru olarak inandığı şeyler de var ve çoğu zaman insanların tarihte oldu dediği şeyler aslında gerçekleşmedi. Ermeniler Türkleri 'katil' olarak tanımlıyor ancak kendi öldürdükleri Türklerden hiç bahsetmiyor. Bu yüzden tarihte gerçekten olanlarla insanların inandıklarını birbirinden ayırmamız lazım.' (Doğrusu bu adama yakışır. Balkanlarda Müslümanlar katledildiğine, Anadolu'da bazı Ermeniler Türkleri öldürdüğüne göre çoluk çocuk, genç yaşlı demeden Ermeni halkının yok edilmesi, haklı olur. Hatta Ermeni soykırımı da aslında gerçekleşmemiştir. Gel de unvanlara, tarihçilere güven. HYETERT)

1700 Yıllık Süryanice Şiirler Türkçe'ye Çevrildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın isteği üzerine, Mardin Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz tarafından Türkçe'ye çevrilen Süryanice şiirler "Kutsal Ruhun Kavalı" adlı kitapta toplandı.Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Süryani edebiyatıyla ilgili bir eserin Türkçe'ye çevrilmesini istediğini kaydetti.

Açlık Grevi İzleme Ön Raporu

Süresiz ve Dönüşümsüz Açlık Grevleriyle İlgili İzleme Ön Raporu

'Süryaniler de soykırımın tanınması için çalışıyor'

Economist dergisi, Türkiye'deki Süryanilerin de, 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesini sağlamak için çabalarını yoğunlaştırdığını belirtiyor ve tarihi manastır Mor Gabriel'in arazisi üzerindeki mücadeleye yer veriyor. (Söz konusu yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz. HYETERT)

The battle for Mor Gabriel

WHEN the Young Turks enlisted Kurdish tribesmen to take part in the mass slaughter of the Armenians in 1915, Muslim clerics spurred on their flocks: those who slew Christians would be blessed with wealth and beautiful girls and their places in heaven assured. Although the deaths of around 1m Ottoman Armenians are well documented, little is known about the tens of thousands of Syriacs, one the world’s oldest Christian communities, who fell with them.

Yaşar Kemal, "Bir Nesli Yok Edecekler"

Nilay Vardar / nilay@bianet.org

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin 51. gününde aydınlar hükümete ölümler başlamadan bir an önce adım atması için çağrıda bulundu… Aralarında Yaşar Kemal, Mehmet Bekaroğlu, Murathan Mungan, Zülfü Livaneli, Yıldız Ramazanoğlu, Fatma Gök, Gencay Gürsoy, Oya Baydar, Aydın Engin gibi birçok aydın Taxim Hill Oteli'nde bir araya geldi… Yazar Yaşar Kemal, daha önceki açlık grevlerinde hayatını kaybedenleri hatırlatarak "Bir nesli yok edecekler, daha fazla söz söylemek istemiyorum" dedi.

Dünyaca ünlü aydınlar açlık grevleri için çağrı yaptı


Naom Chomsky, Michael Taussig, Judith Butler ve Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda bilim insanı açlık grevlerinin diyalogla çözülmesini istedi... Cezaevlerinde devam eden açlık grevi eyleminin son bulması için, aralarında Naom Chomsky, Michael Taussig gibi isimlerin bulunduğu ve Kürt sorunu üzerine çalışmaları bulunan akademisyenler de imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasıyla ilgili olarak hazırlanan metinde “yapıcı diyalog” çağrısı yapıldı.

Gemi Yüzdürmek (Batırmak da) Ehliyet İster…


 Raffi A. Hermonn / raffihermonn@hotmail.com
 Sadece, Hükümet Gemisi, yeni bir darbeyle, yine su almaya başlamamış; bu gidişle kimin Cumhurbaşkanı olup olamayacağı, daha da bir netlik kazanmıştır sanki…

Eastern Diocesan Center Closed This Week


St. Vartan Armenian Cathedral and the Diocesan Center have been spared damage from Hurricane Sandy. However, the complex lost power and heat—as did much of Manhattan south of 39th Street—and we are waiting for these services to be restored over the weekend. We expect the Diocesan Center to reopen on Monday, November 5.

Ermenistan-ABD İlişkileri

Haziran 2006’da, iki ülke arasındaki öncelikli konular şu şekilde açıklanmıştı:
-AGİT Minsk Grubu’nun eş başkanlarından olan ABD’nin arabuluculuk girişimi ile Dağlık Karabağ sorununun en kısa zamanda halledilmesi;
-Kafkasya’da güvenliğin temin edilmesi ve sağlanması konusunda ortak projelerin hazırlanması ve uygulanması;
-bölge ülkeleri arasında çok yönlü işbirliğini geliştirmek ve buna engel olan Dağlık Karabağ sorununa kalıcı bir çözüm bulmak;
-Bölge devletlerinin asker sayısı ve güçleri konusunda daha şeffaf bir ortamın oluşturulması, ordu kuruculuğu planlarının AKKA anlaşması çerçevesinde gerçekleşmesi ve ileriki tarihte bu analaşmanın yeniden gözden geçirilmesi olasılığı;
-Dağlık Karabağ sorununa kalıcı çözüm bulduktan ve bölge güvenliğini sağladıktan sonra ABD ve Ermenistan arasında siyasi, ekonomik, askeri, bilimsel, kültürel ve diğer alanlarda ilişkileri geliştirmek ve tasnif etmek;
-Ermenistan’ın Batı devletleri ile ilişkilerini geliştirmek, ABD’nin girişimleri ile ortaya atılan NATO’nun ‘Barış İçin Ortaklık’ projesine katılmak.

Macaristan Ermeni Toplumu ülke yönetimini dava edecek

Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hakobyan Macaristan Ermeni toplumu yöneticilerini kabul etti… Macaristan Ermeni Toplumu yöneticileri önümüzdeki süreçte Macaristan yönetiminin kararını dava etme ve katilin iade kararının her şeyden evvel Macaristan yasalarıyla çelişkili olduğunu ortaya koyma amacındalar. Toplum lideri Sarkisyan, iade sonrasında Macaristan yönetiminin bu konuya değinmek istemediğini, Ermeni toplumunun bu konularda müzakereler yürütürken zorluklar yaşadığı bilgisini verdi.

Vali Duruer'den Ermeni sitemi

Edirne Valisi Hasan Duruer, Bulgar Vali ve Belediye Başkanını ziyaret etti… Vali Duruer, "Merkezi meclisin Ermeniler konusunda almadığı kararın Filibe meclisinin alması üzüntü kaynağıdır. Yambol Belediyesi daha önce almış olduğu karardan vazgeçti, aynı tavrı Filibe Belediyesi'nden de beklediğimizi ifade etmek isterim. Filibe'nin çok kültürlü olması bence güzel bir hadise, iyi bir tanıtımla Türkiye'den çok turist alabileceğini düşünüyorum" diye konuştu. Filibe Bölge Valisi Zdravko Dimitrov ve Filibe Belediye Başkanı İvan Totev ise Vali Hasan Duruer'in 'Ermeni sitemi' üzerine sessiz kalarak sadece not almakla yetindi.

Armenia Fund Telethon 2012: Twenty Years of Service to the Homeland


Allen Yekikian
This year, we celebrate the 20th Anniversary of the Hayastan All-Armenian Fund. During these two decades, we’ve paved over 476 km of roads throughout the homeland, laid 517 km of water pipes in Armenia and Artsakh, constructed and renovated 334 schools and preschools, built 427 homes and apartments, and developed 70 hospitals and health care centers throughout the country’s regions.

ANCA Election Guide 2012


ANCA Throws Community's Electoral Support Behind Over 140 House and Senate Candidates with Proven Track Records on Armenian American Issues.

Azınlık vakıfları, taşınmazlarına kavuşuyor

Aslıhan Aydın     
Türkiye’deki azınlık vakıfları, bin 500 taşınmazın adlarına tescili için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurdu… Başvuru için 1 yıl süre verilmişti. Süre sonunda 100’den fazla vakıf, bin 500 taşınmazla ilgili başvuruda bulundu. Vakıflar Meclisi, iki haftada bir toplanıyor ve talepleri değerlendirmeye devam ediyor. Şimdiye kadar 165 başvuru talebi değerlendirildi. 69 taşınmazın vakfı adına tesciline, 8’inin bedelinin ödenmesine ve 88 taşınmazın tescil talebinin ise reddine karar verildi.

1 Kasım Azizler Yortusu

Hıristiyan Batı kiliselerinde 1 Kasım Azizler Yortusu olarak kutlanır. 2 Kasım ise Ruhlara ayrılır geleneksel olarak mezarlıklar ziyaret edilir. 

ABD, Sandy’nin karanlığında Cadılar Bayramı’nı (Halloween) kutladı.

Her yıl 31 Ekim akşamı kutlanan Cadılar Bayramı, bu yıl Sandy Kasırgası’nın gölgesinde kaldı. New York başta olmak üzere birçok yere Cadılar Bayramı kutlamaları ve kostüm partileri ertelendi ya da iptal edildi... Halloween’in sembolü ise ‘’Jack-o’-lantern’’ denen bal kabağı. İçi oyulan bu kabaklara ağız ve göz delikleri açılıyor. İçine yerleştirilen mum ve ışıklarla korkutucu bir görüntü veriliyor. ABD’de ilk Cadılar Bayramı kutlaması 1921 yılında yapıldı. Maske ve kostüm giyme geleneği ise 1930′lu yıllarda başladı.

ABD'de Kasırga Sonrası Toparlanma

New Jersey eyaletinin sular altında kalan kentlerinden biri
 Sandy Kasırgası’nın vurduğu Amerika’nın doğu yakası yavaş yavaş toparlamaya başladı… New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg,  sabah New York Borsası’na giderek açılış çanını çaldı. Borsa iki gün kapalı kaldıktan sonra ilk mesaisine başladı… Başkan Barack Obama’nın kasırgada ağır hasar gören New Jersey’i ziyaret etti. Sandy için “bölgeyi vuran en büyük doğal felaketlerden biri” ifadesi kullanılıyor. Başkan Obama ve New Jersey eyaletinin Cumhuriyetçi Partili valisi Chris Christie’yle birlikte hasar incelemesi yaptı. Obama kurtarma çalışmalarına katılan acil yardım görevlilerine teşekkür etti. (Felaket bölgelerinde yaşayan tüm okurlarımıza geçmiş olsun diyor. Mutluluklar diliyoruz. HYETERT)

Fransa Odalar Birliği Başkanı: Sizinle Çalışmak İstiyoruz

Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon, Türkiye ile daha fazla işbirliğine gitmek istediklerini söyledi. Sözde Ermeni soykırımı yasasını önemsemediğini belirten Marcon, "Fransa olarak sizlerle çalışmak istiyoruz." dedi… Andre Marcon’un tercümanının sözde soy kırımı dediğine dikkat çeken basın mensupları Andre Marcon’un ‘Sözde’ kelimesini gerçekten kabul edip etmediğini sordu. Bunun üzerine cevap veren Fransa Odalar Birliği Başkanı, “Türklerin Ermeni soykırımı yaptığını düşünmek dahi istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Nüfus Sayımı: Ermenistan Nüfusu 10 yılda 195 bin kişi azaldı

Ermenistan Nüfusu 10 yılda 195 bin kişi azaldı. 12-21 Ekim 2011’de gerçekleştirilen Nüfus Sayımı verilerine göre, Ermenistan’da daimi ikamet edenlerin sayısı 3.018.854 kişi olup, fiilen yaşayanların sayısı ise 2.871.771 kişi. 2001 Nüfus Sayımı sonuçlarına göre; ülkede daim ikamet edenlerin sayısı 3.213.011 kişi olup, fiilen yaşayanların sayısı 3.002.594 kişi idi.

1900-1910 Surp Pırgiç Hastanesi Salnamelerinde (Arapkir) ARAPGİR

Murat Bebiroğlu
Değerli Okurlar, Surp Pırgiç Hastane yönetiminin, destek ve çalışmalarıyla tıpkıbasımı yapılan 1900-1910 Salnamelerinde (Yıllıklarında) Arapgir ile ilgili bilgileri derlemeye çalıştım. Salnamelerde Arapgir piskoposluğunun 11. Yüzyılda kurulduğu, 1902 yılında nüfusunun 20.000 kişi olduğu,  1903 yılında Arapgir merkezi ve köylerinde toplam 19 kilise olduğu, gibi önemli bilgiler var. Aşağıda yıllara göre bu bilgileri izleyebilirsiniz.

4+4+4: Andımız kaldırılmalı...


Ufuk Coşkun – Taraf
Günümüz Almanya’sında ve İtalya’sında artık faşist ideolojinin unsurlarını taşıyan yemin metinleri kaldırılmış durumdadır… 4+4+4’ün ileriye dönük başarılı olması bekleniyorsa eğer öncelikle yeni modelin evrensel insani değerler temelinde, çoğulcu, özgürlükçü, alternatif eğitim modellerinin de uygulanabilir olduğu yeni bir eğitim anlayışı çerçevesinde işlerlik kazanması gerekmektedir...  Taraf’ın haberine göre Mazlum- Der Diyarbakır Şubesi, dört yıldır okullarda okutulmasının kaldırılması için mücadele verdiği “Andımız” için -yerinde bir kararla- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeye hazırlanıyor. 

Süryaniler ‘ihanet’e devam ediyor!

Türkiye’deki Süryani kurumları geçtiğimiz yıl, 2009 eğitim-öğretim yılında okutulan 10. sınıf tarih ders kitabındaki Süryani halkına yönelik ırkçı ve kışkırtıcı ifadelerin yanlışlığını ortaya koymuş ve bakanlıktan bu yanlışlığın giderilmesi talebinde bulunmuştu. Başta Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer olmak üzere birçok devlet ve hükümet yetkilisi bu duyarlılığı yerinde görmüş ve yanlışlığın ortadan kaldırılması hususunda çalışmalar yapacaklarını bildirmişlerdi...  Ders kitaplarındaki ‘kin ve nefret söylemi’ bakın nasıl kaldırıldı?

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Şişli Basketbol A takımı sezonu açıyor.2012-13 sezonunda Türkiye Deplasmanlı Bölgesel liginde mücadele edecek olan Şişli takımı yaklaşık 3 aylık bir hazırlık devresinin ardından ligin ilk maçında deplasmanda Zonguldak Belediye ile karşılaşacak… Şişli A bayan Voleybol takımı ligin ilk maçında Balıkesir Belediye yi 3-2 mağlup ederek lige galibiyetle başladı.

Obama Bugün New Jersey'i Ziyaret Edecek


Kasırganın yıkıcı etkisini bırakmasının üzerinden 24 saat geçe çok sayıda yardım görevlisi, mağdurlara yardım etmeye çalışıyor. Tropik fırtına şeklinde New Jersey kıyılarını vuran Sandy, büyük çaplı su baskınlarına, yangınlara ve milyonlarca kişiyi etkileyen elektrik kesintilerine yol açtı. Karaya çıkmadan önce günlerce Amerika’nın doğu kıyılarını tehdit eden Sandy kasırgası 43 kişinin ölümüne yol açtı. Kasırganın ertesi günü Başkan Obama, New York ve New Jersey’i acil durum bölgesi ilan etti. Eyaletlerin acil durum bölgesi ilan edilmesi durumunda milyarlarca dolarlık federal hükümet yardımı bu eyaletlere aktarılıyor. Obama sekiz eyaleti daha acil durum bölgesi kapsamına almıştı.

Azerbaycan, Ermenistan’ı Nükleer Santralini imha etmekle mi tehdit ediyor?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın sekreteri, Albay Eldar Sabiroğlu, ″Biz düşman tarafından atılan füzeleri belirleyip, etkisizleştirecek radar sistemlerine sahibiz. Bizim sayılı dakikalar içinde vurabileceğimiz Ermenistan’daki bir tesis nişan hedefinde bulunmakta. Bu Ermenistan’ın devlet olarak kaderini soru işaretine dönüştürür″ dedi… Askeri uzman Arkadi Grigoryan, Ermeni Nükleer Santralinin vurulmasının tüm sınır hattı boyunca milyonlarca insanın hayatına mal olur, ″Ermenilerden çok Türkler ölür. Artık İranlılar ve Gürcülere ilişkin de konuşmayalım.″ dedi.

Cumhuriyetin Korunması


Amacı erdem olan insanların yönetim biçimi, en iyi yönetimdir. Cumhuriyet nasıl ve kimler tarafından yaşatılır? CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı çelenkle anıta ilerlerken tören alanında bulunan askerlere, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye seslendi. Cumhuriyet heykel ya da müze midir askerler korusun?

'AB hedefinden vazgeçmedik'

Türkiye'nin en büyük dış temsilciliği konumundaki yeni Berlin Büyükelçiliği törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan Türkiye'nin AB hedefinden vazgeçmediğini söyledi... Erdoğan "Dünyada önemli bir aktör olmaya devam eden Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerini de aynı şekilde stratejik bir bakış ışığında ele alması gerektiğine inanıyoruz. Birliğin genişleme sürecinin devam ettirilmesi suretiyle barış, huzur ve refahın daha geniş bir coğrafyaya yayılmasının sağlanmasını diliyorum. Türkiye AB'nin amacına ve başarısına inandığı için üyelik hedefinden vazgeçmedi" şeklinde konuştu.

Armenia Fund 20th Anniversary Gala

Honoring Armenia Fund Benefactors
Sunday, November 18, 2012: Reception 7:00pm | Dinner 8:00pm | Business Attire. Dorothy Chandler Pavilion at the Music Center 135 North Grand Avenue, Los Angeles, CA 90012

“Coğrafyadan Kaldınız! You Failed Geography!"


İstanbul’da yüzyıllardan beri varlığını sürdüren, birbirinden farklı kültürlerin şehre kattığı mimari zenginliği ve yeşil alanlarını bu kadar kısa zamanda daha iyi yok edemezdik... Sergimin öznesi İstanbul ve aynı kaderi paylaşan benzer dünya şehirleri...Bir şehre bakmak ile bir şehri görmek farklı şeylerdir.Çocukluğumun İstanbul’unu özlüyorum...

İnkâr değil, ikrar değil, önce idrak

Şahin Alpay / s.alpay@zaman.com.tr
Hasan Cemal, “1915 Ermeni Soykırımı” başlığını taşıyan son kitabında (Everest Yayınları, Eylül 2012), kısaca “Ermeni sorunu” olarak andığımız “Osmanlı Ermenilerine ne oldu?” sorusuyla yüzleşmesinin serüvenini anlatıyor…Kitap, çeşitli yönlerden dikkate değer… Moskof, Ermeni’yi Türk’e musallat etti. Türk ‘ölmemek için Ermeni’yi öldürmek lazımdır’ fikrine düştü…” Kitapta altı çizilen bir bilgi, Türkiye’deki ulusalcılar açısından büyük değer taşıyan bir köşe yazarı olan (rahmetli) İlhan Selçuk’un ölünceye değin annesinin Ermeni olduğunu saklama ihtiyacını duymuş olması… Kitabın başka bir önemli yanı, Türkiye’de aydınların ülkenin temel meselelerini tartışırken, tabuları göğüslemede ne denli cesur olabildiklerinin yeni bir örneğini vermesi… Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı Ermenilerinin başına gelen Büyük Felaket’ten dolayı özür dilemesini, el konulan malları tazmin etmesini, dileyen aile üyelerine yurttaşlık vermesini savunuyorum. Ne var ki, yaşananların soykırım olarak kabulünde ısrar edilmesini, büyük çoğunluğuyla Türkiye’nin Osmanlı Ermenilerinin başına gelen Büyük Felaket’le yüzleşmesinin önünde ciddi bir engel olarak görüyorum.

Halkların kardeşliği aynı sahnedeydi

Gülşen İşeri / Birgün
Günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden ve Türk Keman Okulu'nun uluslararası temsilcilerinden Cihat Aşkın ile ünlü piyanist Şahan Arzuni, geçtiğimiz hafta CRR’de çok önemli bir konserle sevenlerinin karşısına çıktı... Biz de bu iki önemli müzisyeni bir araya getirdik, Aşkın ve Arzuni’nin birlikte yol almalarından bugüne pek çok şeyi konuştuk.

2012 Türkiye İlerleme Raporun'da Azınlıklar

Değerli okurlar, 2012 Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanıp Avrupa Parlamentosu’na ve Konsey’e sunulan Türkiye İlerleme Raporu yayımlandı. Bazı yetkililer çöpe attılarsa da raporda çok önemli ve doğru tespitler var. Rapor ekleriyle birlikte toplam 125 sayfa. Bu raporda doğrudan doğruya azınlıkları ilgilendiren bölümlerle, dolaylı olarak azınlıkları ilgilendiren, İnsan Hakları Kurulu, Kamu Denetçileri Kurumu ve Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu ile ilgili bölümleri ayırıp bilginize sunmak istedim. Böylece rapor 8 sayfaya düştü. Umarım yararlı olur.

Erdoğan hangi yüzle Almanya'ya geliyor?

Çarşamba günü Erdoğan'ın Merkel ile görüşeceği saatte Alman başbakanlığı yakınlarında Kürt, Türk, Ermeni, Alevi, Arap, Asuri ve Ezidi kuruluşlar dev bir protesto mitingi düzenleyecek. Mitingi organize eden kuruluşlardan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri Ali Doğan "Ülkesinin cezaevlerinde 750 Kürt tutuklu açlık grevinin ölüm sınırında olan bir başbakan, Almanya'ya gelip resepsiyon veriyorsa utanmalı" dedi.

Alexandre Yérémian is passed away

Paris- French entertainment producer of armenian descent Alexandre Yérémian died in Nice during the night of Saturday to Sunday. He was 61 years old. Attached to the Armenian culture, he was the spokesman of the authors and the Armenian poets of the song.

Valilikte Cumhuriyet Bayramı Töreni

İstanbul Valiliği Kabul Salonu'nda düzenlenen törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yanı sıra konsolos temsilcileri de katıldı.

İsrail Ermeni kartına oynuyor

Prof. Dr. Norman Finkelstein, dünyaca ünlü Amerikalı siyaset bilimci, yazar ve aktivist. Özellikle Filistin - İsrail çatışması üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. İsrail"e girmesi yasaklanan dünyaca ünlü Musevi akademisyen Finkelstein BUGÜN"e konuştu… Çok ünlü İsrailli bir tarihçi var, adı Benny Morris. İsrail'i ve İsrail politikalarını eleştiren çok sayıda kitap yazmıştır ancak artık değişti ve oldukça sağcı bir tarihçi oldu. Yakın geçmişte Harvard Gazetesi'ne verdiği mülakatta kendisine, "Şu an ne üzerine çalışıyorsunuz?" diye sorduklarında, cevabı "Şu an Türk - Ermeni ilişkileri üzerine bir kitap yazıyorum" olmuştur. Kendi kendime şunu düşündüm, "Türkiye'ye sorun çıkarmak için Ermeni soykırımı hakkında bir kitap yaz" diye emir almış. Yani, İsrailliler'in Türkiye ile uzun vadeli bir çatışma hazırlığı içerisinde, bunun için ideolojik unsuru hazırlıyorlar. Ermeni soykırımı konusunu yeniden canlandıracaklar. Türkiye hazırlıklı olmalıdır. Ermeni soykırımı hakkında çok daha fazla şey duyacaktır. Bunun sebebi çok açık, Türkiye Filistin'in davasında şampiyon olma yolundadır. Bu durumda İsrail, "Peki ya Ermeniler'e karşı muameleniz" diyecek ve Türkiye'nin Filistinliler hakkında konuşmasını durdurmaya çalışacak. Aksi takdirde, İsrailliler de Ermeniler hakkında konuşmaya başlayacak.

Bu oyunu MİT bozdu

İstihbarat birimlerine gelen bilgiler, Ermenistan'ın 2015'te sözde soykırımın 100. yıldönümü nedeniyle Türkiye'yi soykırım iddialarıyla rahatsız etmede farklı bir taktik uygulamaya başladığını ortaya koydu. Erivan yönetimi, Türkiye'ye coğrafi açıdan uzak Orta Amerika, Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkeler ve Avustralya nezdinde doğrudan Türkiye'yi hedef almak yerine, Ankara'nın dış politikada hassas noktalarından birisi olan Dağlık Karabağ'ın tanınmasını ön plana çıkarmaya başladı. Ermenistan'ın politikası Dağlık Karabağ'ı tanıtarak Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan'ı da rahatsız etmeyi içeriyor.

Kıpti Ortadoks Kilisesi'nde Seçim Var


Mısır'da Ortodoks Kilisesi Patriği seçiminin son turu yarın yapılacak. Mısır'ın Abbasiye bölgesindeki 24 bin 12 seçmen, 5 patrik adayı için oy kullanacak. Seçimlerin son turunda 5 aday arasından seçilecek 3 kişinin kağıda adları yazılarak kura kutusuna atılacak. Ardından kilise kapısından ilk giren ergenlik çağına ulaşmamış bir çocuk kura kutusundan seçeceği kağıtla Mısır'ın yeni patriğini belirleyecek. Mısır'ın bir önceki Kıpti Patriği Papa 3. Şenuda geçen mart ayında 88 yaşında hayatını kaybetmişti.

Tiflis’te Sayat-Nova’nın doğumunun 300. yılına yönelik bir konferans gerçekleştirildi

26 Ekim’de Tiflis Devlet Üniversitesi (TDÜ) Ivane Javakhishvili Salonunda Sayat-Nova’nın doğumunun 300. yılına yönelik bir konferans gerçekleştirildi. Aynı gün sabahleyin konferansa katılım amacıyla Gürcistan’da bulunan Erivan Devlet Üniversitesi (EDÜ) rektörü Aram Simonyan başkanlığındaki heyet Tiflis Sp. Gevorg Piskoposluk Kilisesini ziyaret etti.

Exhibition in Paris : "Of the revival to the Lights"

Paris- On October 26, prestigious French library Mazarine in Paris, inaugurated a magnificent exhibition of Armenian old books "of the revival to the Lights ", in opportunity of 500 years of the birth of the Armenian printing.

Kimsenin idrak edemeyeceği bir trajedi İslamlaşan Ermeniler

Ara Suvalyan
Ben, Mustafa Dinkçiyan veya büyükbabam Artin’in kız kardeşi Nıver tarafından adlandırıldığım şekliyle, kalın kafa Dikran Dinkçiyan, Nıver bana “inatçı Dikran, inatçı Dikran” dediğinde bunun anlamını anlamamış, ancak bugün bu “inatçı” adlandırmanın tam anlamını anlayarak, “inatçı Dikran’ın”, vicdanımı sarsan haykırışı oluşturan unsurlardan biri olduğunun bilincine vardım… Lütfen, akrabalarımı bulmama yardım edin…İsmimi buldum… soyadımı buldum… şimdi de akrabalarımı bulmak istiyorum…Sınırsız sevgi, özlem ve sabırla bekliyorum sizi, sevgili akrabalarım… Çilesi, İslamlaşmış Ermenilerin çilesi olan…Acısını ve çilesini kimsenin anlayamayacağı…“İnatçı” evladınız. Dikran Dinkçiyan

Aysever: 'Birleşmiş Milletler 2015'de Soykırım Kararı Alacak?

Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD)’nin Cumhuriyet etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Türkiye'de güncel siyasi konular' adlı panele televizyoncu Enver Aysever konuşmacı olarak katıldı…Türkiye'nin geleceğinin giderek engelli virajlara girdiğine dikkat çeken Aysever şöyle devam etti, 'Türkiye'nin yönetmesi gereken küresel sorunlardan bir tanesi 2015 tarihidir. Ermeni tehcirinin 100. Yılı görülen tarihte Birleşmiş Milletler de (BM) Türkiye adına soykırım kararı alınacak. Eğer bu karar alınırsa Türkiye'den toprak ve tazminat talebinde bulunulacak. Bizim hatalarımızdan bir tanesi de 1915'in hiç tartışılmamasıdır. Bu tehciri ne tarih kitapları yazdı nede üniversiteler tartıştı. Halbuki bu konu çok önceden karşılıklı diyalog ile tartışılıp, üniversitelerin devreye girmesiyle aşılabilirdi?.

Azerbaycan Ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Paris'te Bir Araya Geldi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Fransa'nın başkenti Paris'te dün bir araya geldi.AGİT eş başkanları, taraflara anlaşmazlığın barış yoluyla çözümüne yönelik çabalarının devam ettirilmesi konusunda çalışmalarının devamını tavsiye etti.Görüşmede eş başkanların Kasım ayı içerisinde bölgeye yapacakları öngörülen ziyaret konularının da ele alındığı bildirildi.

300 yıllık konak otel oldu!

Nezir Güneş/Mardi, (DHA)
İnanç ve kültür turizmi ile son yıllarda yıldızı parlayan Mardin’e yapılan turizm yatırımları hız kesmeden devam ederken, yaklaşık 300 yıllık Ermeni Konağı da 5 yıldız standardında bir butik otele çevirdi.Bir dönem yetiştirme yurdu olarak kullanılan ancak daha sonra terk edildiği için harabeye dönen 5 katlı ve 32 odalı konağı satın alan Mardinli işadamı Fırat Irmak, İtalyan ortakları ile birlikte 22 milyon liralık harcamayla restore ederek otele çevirdi. Haberin Devamı: http://haber.gazetevatan.com/300-yillik-konak-otel-oldu/489690/1/G%C3%BCndem#.UIxKYcXZaSo

Bulgar belediyesi "Ermeni soykırımı" kararını iptal etti

Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Yambol şehrinin Belediye Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanıyan önceki kararını iptal etti.Yanbol Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada, daha önceki kararı iptal için alınan yeni karar, 8 aleyhte oya karşılık 20 oyla kabul edildi. Oylamada iki meclis üyesi çekimser kaldı.Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/21792466.asp