Etiketler

Hukuki Baskılar Süryanileri Evlerine Dönmekten Caydırabilir

Dorian Jones
Mor Gabriel kilisesinin çanları bin 600 yıldır çalıyor. Kilise, yüzlerce yıl boyunca Persler, Araplar, Moğollar, Kürtler ve Türkler’in işgallerine rağmen ayakta kalmış. Ancak manastır şimdi hukuki sorunlarla savaşıyor. Yargıtay bir süre önce, bin 600 yıllık Süryani manastırının (90 yıl önce kurulan devletin) hazine arazisini işgal ettiği kararına vardı. Manastır Mor Gabriel Vakfı’nın idaresinde. Vakfın başkanı Kuryakos Ergun, “Her gün bir sürpriz olabilir. Şimdi yarın öbür gün, bu manastırımıza açılmış bir dava oldu. Başka arazilerimiz var. Yarın öbür gün onlara karşı da dava açılabilir. Veyahut başka bir yerde, başka bir kilisemiz yahut başka bir manastırımız aleyhine açılabilecek başka davalar da olabilir. Biz beş bin seneden beri bu topraklarda yaşıyoruz. Sırf Süryani ve Hristiyan olduğumuzdan dolayı başımıza bir şey geliyorsa artık bilmiyorum,” diyor.

Erivan’da «Yüzyılın en iyi fotoğrafçısı» meşhur Ara Güler’in sergisi açıldı

10 Kasım`a Erivan’da, İstanbul’da yayımlanan «Jamanak» gazetesinin 100. kuruluş yıldönümü vesilesiyle  «Yüzyılın en iyi fotoğrafçısı», meşhur Ara Güler’in fotoğraf sergisi açıldı.

BDP'li vekiller ve Baydemir de açlık grevine başladı


BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir açlık grevine başladıklarını ilan ettiler.

Ermeni cemaatine zor soru

BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in cemaati olmadığı için uzun yıllardır kapalı bulunan bir Ermeni kilisesini, belediye kasasından 1 trilyon harcayarak restore ettirmesi tartışma konusu oldu… Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, Baydemir'in ‘hayırlı olsun' temennisinin yerinde bir dilek olmadığını vurgulayarak, “Burada kul hakkına girilmiştir. Hayırlı bir iş yapılmamıştır” dedi... Müslümanların, rızaları olmadan Hıristiyanların paraları ile kendilerine ibadethane kurmalarının söz konusu olmadığını belirten Yalman, Ermeni cemaatine de çağrı yaparak, bu 1 trilyon parayı Belediye'ye iade etmesini tavsiye etti.  (Yıllardan beri bizim vergilerimizle cami yapılmasına ne diyeceksiniz? Bizimki kul hakkı olmuyor mu? HYETERT)

İhvan'dan kilise kararına kınama

Müslüman Kardeşler'in liderlerinden Cemal Abdüsselam, Kıyamet Kilisesi'ne yönelik alınan kararları kınadı, 'Araplar, Yahudileşmeyle yüzleşmeli' diye konuştu… Müslüman Kardeşlerin liderlerinden Arap Doktorlar Birliği Kudüs Komitesi Müdürü Cemal Abdusselam, "İşgalci İsrail güçleri tarafından geçmiş dönem borçları tahsil edilmeye çalışılıyor hatta iddialara göre elektrik faturası yaklaşık 2 milyon dolara tekabül ediyor. Bu İsrail'in işgalci politikalarının, Müslüman ve Hristiyan Araplara karşı takındığı provakatif tavrın bir ifadesidir" diye konuştu.

Suriye muhalefetine Hıristiyan lider

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) başkanlığına George Sabra seçildi. Suriye Ulusal Konseyi (SUK) başkanlığına Hristiyan kökenli George Sabra seçildi. Katar'ın başkenti Doha'da süren Suriye muhalefeti toplantısında 41 kişilik genel kurul ve 11 kişilik yürütme kurulu seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından SUK yeni başkanını da seçti.

Türkiye Gençlik Birliği, Ermeni İddialarına Yönelik Bilgi Dosyasını Alman Parlamenterlere Gönderdi

Gençlik Birliği (TGB), Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag) 2005 yılında kabul edilen Ermeni iddialarına yönelik bilgilendirme dosyası hazırlayarak Federal Meclis Dilekçe Komisyonu'na gönderdi. Federal Meclis önünde toplanıp "Soykırım yapmadık. Vatan savunduk" yazılı pankart açan TGB üyeleri adına açıklama yapan TGB Almanya Başkanı Beyhan Yıldırım, Federal Meclis'te alınan siyasi karar hakkında dilekçe komisyonuna internet üzerinden müracaatta bulunduklarını belirterek, "İnternet üzerinden yazdığımız talebimiz olumlu karşılandı. Şimdi detaylı bilgi dosyamızı bugün komisyona gönderiyoruz" dedi.

Kaya: Kars'ın Eşsiz Turizm Potansiyeli Değerlendirilemiyor

Kafkas Sanayici ve İş adamları Derneği ( KARSİAD) Genel Sekreteri Cengiz Kaya, Kars'ın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için harekete geçilmesini istedi. İzmir Efes antik şehri gibi bir Ani antik şehri serhat şehrimizin Türkiye ile Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay kenarında turizme gerçek manada kazandırılmayı bekliyor. Yanı sıra kış turizmi ile ön plana çıkan Bursa Uludağ ve Erzurum Palandöken'e rakip sarıçamlar içerisinde eşsiz doğasıyla ve hediyelik obsidyen taşı ile Sarıkamış Kars ekonomisine göz kırpıyor. ve yine elması ile bilinen Amasya gibi değişik tadı ve şekli ile Kağızman ilçemizin uzun elması ve bez bebekleri bölge ekonomisine kazandırılmayı bekliyor." şeklinde konuştu.

Yeni Ermeni Nükleer Santrali «derin kademeli güvenlik sistemi»ne sahip olacak

Ermenistan Hükümeti 8 Kasım tarihli oturumunda Ermen Nükleer Santrali Yeni Enerji Bloku Güvenlik Tasarısını kabul etti. Tasarı İngilizce dilinde onaylanırken, bunun Emenice versiyonu başbakanlık elektronik sayfasında yer almakta. Belgeye göre; yeni enerji blokunda temel ilke «derin kademeli güvenlik sistemi» olacak. Bu çevre ortamına radyoaktif sızıntının  önlenmesini öngören savunma bariyerlerinin devreye sokulmasını  öngörmekte.

Sèvres kentinde Ermeni Soykırımı anıtı inşa edilecek

Fransa’nın Sèvres kentinde  Ermeni Soykırımı anıtı inşa edilmesi öngörülmekte. Anıt «Mekhitarist Birliği»ne ait Samuel Moorad Ermeni Koleji Banasında yer alacak. «Nouvelles d`Arménie»nin verdiği habere göre; ″Sèvres 2015″ Birliği tarafından gerçekleştirilecek proje müze, araştırma merkezi ve bir konferans merkezi de öngörmekte.

Hıristiyan, Musevi, Ermeni ve Kürt, Arap ve Alevi'siz olmaz

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Bu Türkiye'yi birlikte oluşturan unsurlardan bir, iki tanesini içinden ayıklayın geriye kalan şey Türkiye olmaz. Bu coğrafyadan siz Kürtleri ayrıştırın kalan şey Türkiye olmaz, Arapları ayrıştırın kalan Türkiye olmaz. Hıristiyan, Musevi, Ermeni'yi, Alevi'yi ayrıştırın geriye kalan şey Türkiye'den başka bir şey olur. 'Biz birlikte Türkiye’yiz' diyoruz'' dedi.

24 Nisan 2015’e kadar etkinlikler listesi ve takviminin hazırlanması kararı alındı

4 Kasım’da St. Petersburg Ermeni toplumu Kültür Merkezinde Ermeni Soykırımının 100. Yılı Etkinlik Koordinasyon Komisyonu kurucu oturumu gerçekleşti… Oturumda; 24 Nisan 2015’e kadar esas etkinlikler listesi ve takviminin hazırlanması kararı alındı. Ayrıca RF Kuzey-batı bölgesindeki Ermeni yerleşkeleri Kaliningrad, Arkhangelsk, Petrozavodsk ve Pskov kentlerinde de benzeri komisyonlar kurarak işbirliği ve çalışmaların koordinasyonu gerekliliğine vurgu yapıldı. 

Beyrut’ta Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinlik Organizasyon Komitesi oturumu gerçekleşti


7 Kasım’da Beyrut’ta Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinlik Organizasyon Komitesi  Lübnan organının oturumu gerçekleşti… Oturumda Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısına yönelik 100. yıl konserler dizisi çerçevesinde Beyrut’ta organize edilecek konserin ayrıntıları değerlendirildi.

Papa 16. Benedikt'ten şiddet mesajı

Vatikan Şehir Devleti Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedikt, şiddetin hiçbir halinin kabul edilebilir bir yanının olmadığını söyledi. Papa 16. Benedikt , 81. olağan genel kurulu Roma 'da toplanan Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) üyelerini kabulünde, suça karşı işbirliği içinde birlikte mücadelenin ve tecrübe alışverişinin önemine değinerek, ''Şiddetin her türlü hali, suç ya da terör olsun kabul edilemez'' dedi.

Tahran-Erivan İşbirliği Artıyor

Ermenistan’la İran ortak sınırında hidroelektrik santralı projesinin inşası başladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Enerji Bakanı Macid Namcu liderliğindeki bir İran heyeti bugünkü temel atma törenine katıldı. Santral Aras Nehri’nin suyundan elektrik üretecek.

Ekümenik Ortodoks Patriği Bulgaristan’da

Fener Rum Patriği I. Bartholomeos, Salı günü vefat eden Bulgar Ortodoks Kilisesi ruhani lideri Patrik Maksim’in yarınki cenaze törenine katılmak üzere Bulgaristan’a geldi.Bartholomeos, Sofya Havaalanı’nda Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Yunanistan’ın Sofya Büyükelçiliği görevlileri ve Bulgar Ortodoks Kilisesi temsilcileri tarafından karşılandı. Patrik Maksim’in cenaze törenini yönetecek Bartholomeos, havaalanındaki açıklamasında, “en iyi dostu” olarak nitelediği Patrik Maksim’in vefatından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Almanya Kentlerinde Ermeni Çevirmenler Bayramı ve Ermeni Kültür Günleri Etkinlikleri.


Ermeni dünyasının Ekim -Kasım aylarında geleneksel olarak kutladığı Ermeni Çevirmenler ve Kültür Günleri, bu sene, Gutenberg'in matbaayı buluşundan sonra, Hagop Meğabart tarafından 1512 de Venedik’te bastırılan ilk Ermenice kitapla kurulan Ermeni matbaasının kuruluşunun 500.yılına armağan edilmekte, her zamankinden daha coşkulu,daha zengin ve daha  görkemli bir şekilde kutlanmaktadır.

Obama’ya Ermeni Baskısı Artıyor

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com

Etkin Ermeni Amerikan kuruluşlarından Amerika Ermeni Kurulu (AAA), 2008 yılında gerçekleştirdiği seçim kampanyasında soykırım iddialarını tanıma sözü veren Obama’yı bu sözünü başkanlığının ikinci döneminde yerine getirmeye davet etti... Obama’nın birinci döneminde ABD ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştiğine vurgu yapılan mesajda AAA, “Başkan’nın yeninden seçilmesi Güney Kafkasya’daki gerilimin düşürülmesi ve bölgesel problemlerin halli için bir fırsat sunuyor,” deniliyor. Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin görüşlerini çok defalar dile getirdiğini ve Ermenice “Meds Yeghern” terimini kullandığını vurgulayan AAA, 1915 olaylarının 100. yılına yaklaşılırken Ermeni toplumunun Obama’dan sözde soykırımı tanıdığını “daha açık ifadelerle dile getirmesini ve Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi için çalışmasını” beklediğini yazdı.

Taner Akçam ve Ümit Kurt’tan yeni bir kitap

“Beni kolumdan tut, köyümden dışarı at, malımı mülkümü de sonra sat, bu hiçbir vakitte caiz değildir. Bunu ne Osmanlı vicdanı kabul eder ne de kanun.” Ahmet Rıza... Osmanlı Ermenilerinin 1915’te yaşadıkları büyük felaket sadece insanların hayatlarına mal olmadı. Geride onların Anadolu’daki varlıklarının simgesi, kültürlerinin izi olan pek çok emlakın da kalmasına sebep oldu. 

Baş Makam Kutsal Ecmiadsin, Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinden Ermeni kiliselerinin Ermeni halkına iade edilmesini talep etmektedir

1-3 Kasım arasında Baş Makam Kutsal Ecmiadsin’de düzenlenen Dini Önderlikler Temsilcilerinin IV. toplantısı tarafından yapılan bildiride Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinden yıkılmış Ermeni kiliseleri ve manastırlarının restore edilmesi, ve Türkiye sınırları içinde bulunan Ermeni kutsal mekanlarının mirasçısı olan Ermeni halkına iade edilmesi talebinde bulunulmuştur.

Abhazya Demiryolunun Açılması Sorunu

Son aylarda Rusya ve Ermenistan her fırsatta Gürcistan’dan Abhazya üzerinden geçen demiryolu hattını açmasını talep etmektedir. Ermenistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcistan’da yaşanan iç savaş ve Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmesi nedeniyle Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden geçen demiryolu hatları ulaşıma kapatılmıştır. Bu nedenle kuzeyle ulaşım Gürcistan (Verkhnıy (Yukarı) Lars) üzerinden kara yolu ile yapılmakta ve Ermenistan’a çok pahalıya mal olmaktadır. Ayrıca bu karayolu da Rusya-Gürcistan arasında yaşanan problemler nedeniyle ve kış aylarında genelde kapalıdır.

The Turkish-Made ‘Great Calamity’: How ‘Medz Yeghern’ Became ‘Büyük Felâket’


Posted by Vartan Matiossian  
The “Metz Yeghern,” which means “Great Evil” in Armenian, is the name we Armenians use for the genocide. The quote comes from a lecture in Italian by the spokesperson for the Consiglio per la comunità armena di Roma (Council of the Armenian Community of Rome) on April 28, 2006. The use of “Medz Yeghern” and “genocide” in the same sentence shows it to be part of a conscious goal pursued by Italian Armenians as a way to encourage the adoption of the phrase Medz Yeghern to identify the genocide in languages other than Armenian.

İnsanlik Adina Hiçbir Yere Gidemezsiniz

Zeynep Tozduman  / zeynoege@mynet.com
Geçen gün basında bir köşe yazısında Mardin/Midyat Mor Gabriel Manastırı mıtranı Samuel Aktaş ”hiçbir yere gitmiyoruz” dedi. Turabdinin aslanından duyduğum bu sözler, kaç bin defa yüreğimi parçaladı, gözüm yaşı sel sel oldu çağladı bilmiyorum. Bir halkın dini liderine bu sözleri söyleten nedir diye, acep kaç kişi sordu kendine? Kaç kişi ha? Yetmez mi Gayrı bu halka ettiğiniz zulüm beyler?

Ermenistan uçağı Halep'e gitti

Erzurum Havalimanı'na sabah erken saatlerde iniş yapan Ermenistan Havayolları'na ait kargo uçağında yapılan aramanın ardından içerisindeki koliler, uçağın kargosuna geri yüklendi. Kargo uçağı, uçuş izinlerinin alınmasının ardından Erzurum Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

Ermeni Diasporası Seçim Sonuçlarından Memnun


Amerika Ulusal Ermeni Komitesi Genel Başkanı Ken Hachikian 2012 ABD Başkanlık ve Kongre seçimlerine dair bir açıklama yayınladı. Hachikian yayınladığı açıklamada Başkan Barack Obama’yı zaferinden dolayı, Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney’i de kampanya süresince sergilediği başarıdan ötürü komite olarak kutladıklarını belirtti. Hachikian açıklamasında Ermeni toplumu tarafından kullanılan rekor sayıdaki oylara da dikkat çekerek Amerikalı Ermeniler’e seçimlere göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkürlerini sundu. Hacikian ayrıca Amerikalı Ermeni toplumunun kamu politikası önceliklerine dair ilerlemeler kaydedilmesi adına komite olarak Obama hükümeti ve yeni Kongre ile işbirliği içerisinde çalışmaya başlamayı dört gözle beklediklerine de değindi.Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını destekleyen birçok meclis üyesi de Kongre’de görev yapmak üzere yeniden seçildiler.

TBMM bütçe görüşmeleri DİB'in bütçesi

BDP Hakkâri Milletvekili Adil Kurt ise DİB’in sadece bütçesine değil, genel olarak sisteme eleştirel yaklaşarak, DİB’in yapısını konu edindi. DİB’in yalnızca “Hanefi” inancını temsil ettiğini; Şafileri, Alevileri ve gayrimüslimleri göz ardı ettiğini anlattı… Asıl ilginç konuşma CHP’li Ali Özgündüz’den geldi. Özgündüz, konuşmasında İslami terminoloji kullanarak, “DİB’in bütçesi haramdır” dediğinde salonda büyük bir sessizlik oldu. Bir Alevi, Şafi’nin ya da gayrimüslimin vergisini alıp, onların temsil edilmediğini kaydeden Özgündüz, “eğer bir Alevi, Şafi ya da gayrimüslim verdiği vergiyi haram ederse o camilerde namaz kılamazsınız, elektriğini yakamazsınız, o suyla abdest alamazsınız” dedi. (DİB Diyanet İşleri Başkanlığı. HYETERT)

Maliki'den Ermenistan atağı


Irak Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Maliki, Ermenistan Başbakan Yardımcısı Armen Gevorgyan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusu ele alındı. Irak ile Ermenistan arasındaki iş birliği anlaşmasının en kısa sürede imzalanmasını isteyen Maliki, Ermeni mevkidaşı Tigran Sarkisyan'ın daveti üzerine Ermenistan'ı ziyaret edeceğini belirtti. Irak'ta Hıristiyan Ermeni cemaatinin hedef alınması konusuna da değinen Maliki, ülkedeki Hıristiyanları Irak'ın asli unsuru olarak nitelendirdi.

Ermeni Uçağının Erzurum'a İndirildi

Dışişleri Bakanlığı, Türk hava sahasını kullanarak Suriye'ye gitmekte olan Ermenistan Havayolları'na ait bir kargo uçağının Erzurum'a indirildiğini ve uçakta aramaların sürdüğünü bildirdi.

ՀԱՅ ԳՐԱՏՊՍԱԳՐՈՒԹԵԱՆ 500. ԱՄԵԱԿԻ ԱՌԹԻՒ


Քէօլնի Հայ Համայնքի ՆախաձեռնութեամբԲԱՆԱԽՕՍՈՒԹԻՒՆ  ՔԷՕԼՆԻ ՄԷՋ.10 Նոյեմբեր  2012,Շաբաթ Ժամը  17.00 ին Գերմանիոյ  Հայոց   Առաջնորդարանանիստ  ՍբՄեսրոպ Մաշտոց Եկեղեցւոյ Սրահին մէջ:

OBAMA'NIN BALKON KONUŞMASI

Barack Obama, ABD Başkanlık yarışındaki ikinci zaferi sonrası kalabalık bir seçmen grubuna teşekkür konuşması yaptı. Bugün birliğimizin ileriye doğru geliştiğini görüyoruz. Sizler sayesinde ileriye gidiyor. Sizler savaş zamanında, depresyon zamanında gerekli olan ruhu koruyanlar sizlersiniz. Biz Amerikan ailesi olarak hepimiz bir ulus halinde bir aradayız. Bu seçimlerde sizler ABD halkı bize şunu hatırlattınız. Bizim yolumuz uzundu ve yolumuzu mücadeleyle aştık. ABD için daha iyi günler önümüzde. Bu seçimlere katılan her ABD'liye teşekkür ediyorum. 

'Ermeni soykırımı' için atak

Marsilya UMP milletvekili Valerie Boyer ile birlikte, Anayasa Konseyi'nin sansürlediği yasa tasarısını beraber hazırlayan Marsilya Barosu avukatlarından Ermeni asıllı Philippe Krikorian, Anayasa Konseyi'nin aldığı bu kararı bozdurmak için Devlet Konseyi'ne başvurdu. Başvurusu bugün öğle saatlerinde Fransa Devlet Konseyi'nin gündemine gelecek olan Philippe Krikoryan, konseyi, Avrupa Birliği Hukuk Mahkemesi'ne başvuruya zorlamayı amaçladığı öne sürüldü.Avrupa Birliği Hukuk Mahkemesi'nde alınabilecek Ermeniler için olumlu bir karar, AB’nin 2008 yılında aldığı, 'Irkçılığa karşı ceza hukuku yolu ile önlem' çerçeve kararını Fransa iç hukukuna uydurmaya zorlayacak. AB’nin 2008 çerçeve kararı sadece ulusal ya da uluslararası bir ceza mahkemesinde ispatlanmış insanlık, savaş ve soykırım suçlarını kapsıyor.

Obama kazandı

ABD'nin yeni başkanı bir kez daha Obama olurken seçim sonucunda en belirgin hareket altında yaşanıyor.  ABD seçimleri sonuçlandı ve Barack Obama'nın 4 yıl daha ABD başkanı olarak ülkenin başında bulunacak. Bu karar Amerikan halkı için doğru mu değil mi bunu zaman gösterir ancak net olan bir şey varsa o da piyasaların oldukça rahatlamış olduğu. Ekonomistler bunun en büyük etkisinin altında olacağını düşünüyor.

Ermeni-Türk Futbol Diplomasisi, Ermeni Soykırımının tanınmasını engelliyor

Siyaset uzmanı Yervand Bozoyan, ABD’nin Soykırımını tanıması ve Türkiye’ye yönelik geniş ölçekli baskı uygulaması yönündeki umut belirsiz. Bizim kendimizin ABD’de Soykırım konusunun derinleştirilmesi ve daha reel zemin üzerine konması yönünde çaba göstermemizse farklı bir konu. Ermeni-Türk Futbol Diplomasisi, Ermeni Soykırımının ABD’de tanınmasını esaslı derecede zarar verdi. Bu siyaset yokken, Ermenistan ve Türkiye arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktaydı ve Türkiye ABD’nin Soykırımını tanımasını yönünde elinde herhangi bir gerekçe bulunmamaktaydı.″ dedi.

AB, Dağlık Karabağ sorununun çözümünü desteklemeye devam ediyor

Avrupa Birliği, Dağlık Karabağ Sorununun Barışçıl Çözümü için Avrupa Ortaklığı (EPNK) adlı sivil toplum programının ikinci aşamasını başlattı. Program, Dağlık-Karabağ sorununun çözümü için sivil toplum, medya ve politika yapıcılar arasında diyaloga aracılık etmeyi hedefliyor.

Şişli Spor Kulübünden Haberler

Türkiye de Satranç ın kurucusu sayılan ve Satranç Baba olarak bilinen Jirayr Ohanyan Çakır anısına bu yıl 3.  düzenlenecek olan turnuva Ramada otelinde yapılacak… Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye Deplasmanlı 2. ligindeki 2. maçından da galip ayrılarak ligde 2. sıraya yükseldi…  Şişli Basketbol A erkek takımı Türkiye deplasmanlı Bölgesel ligin ilk maçında Deplasmanda Zonguldak Belediye takımını 90-40 yenerek lige çok iyi bir başlangıç yaptı.

"Mısır'ın Gerçek Bir Reforma İhtiyacı Var"

Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi'nin yeni Patriği Tovadros, "Mısır'ın kağıt üzerinde değil, pratikte uygulanan gerçek bir reform hareketine ihtiyacı var" dedi.4 Kasım Pazar günü yapılan seçimle Kıpti Ortodoks Kilisesi'nin 118. dini lideri seçilen Patrik Tovadros, görevine başlamasından sonra yaptığı ilk basın toplantısında, ülkede yaşayan Kıptilerin karşılaştıkları sorunların başında, toplumun kendilerini "marjinal" olarak tanımlanmasının geldiğini ifade etti.Bu bakışın Kıptilerin siyasi hayattan uzaklaşmasına yol açtığını ifade eden Tovadros, "Hristiyanlar, bazı konularda endişe içindeler. Bunun için hükümetten güvence istiyoruz" dedi.

ABD’yle KKTC’nin restorasyon krizi


Kuzey Kıbrıs’taki Ermeni manastırının Türkoloji Enstitüsü’ne dönüştürülmesi, restorasyon için katkı sağlayan ABD’nin tepkisini çekti. Washington yönetimi ‘yardımlar kesilir’ uyarısı yaptı.Birleşmiş Milletler Gelişim Programı-İşbirliği ve Güven İçin Hareket’in (UNDP-ACT) sağladığı 5 milyon dolarlık katkı ile restore edilen Kuzey Kıbrıs’taki  Ermeni manastırının, Türkoloji Enstitüsü yapılması amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) kullanımına verilmesi ABD ile KKTC yönetimini karşı karşıya getirdi.

Baydemir, Surp Giragos'un açılışı yaraları birlikte sarma çabası


Diyarbakır`da tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin çan kulesi dahil onarımı tamamlanarak ibadete açılması üzerine bir demeç veren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir: "Kilisenin Açılışına sunduğumuz destek 90 yılın özeleştirisidir. Ve yaraları birlikte sarma çabasıdır. Hayırlı olsun..." dedi.

Hurricane Sandy Relief


I hope this message finds you well in this season of the Holy Cross. Over the past week, our nation has been following the heartbreaking stories of the destruction wrought by Hurricane Sandy on the East Coast. We have witnessed the deadly force of this natural disaster—the loss of lives, widespread damage to property, and disruption of public services across the region.

Aras Yayıncılık'tan yeni kitap "1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeniler"


Son yıllarda art arda yayımladığı prestij kitaplara bir yenisini daha ekleyen Aras Yayıncılık, Fransalı tarihçi Raymond H. Kévorkian ve Paul B. Paboudjian'ın ortak çalışması olan 1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeniler adlı eseri yayımladı.Watch Armenia Fund Telethon 2012 this Thanksgiving


Mark your calendars!Armenia Fund Telethon 2012 will once again broadcast internationally on Thanksgiving Day, November 22.This year, however, we have a unique mission. Telethon 2012 will rally the global community of Armenians towards two aims: Strengthening Armenia's villages and providing vital aid to the struggling Armenian communities of Syria.

Dünya Hepimize Yeter

 1915 Katliamı’dan sağ kurtularak Arap çöllerine ulaşabilen Karamanlı zengin bir Ermeni ailesinin çocuğu olarak 15 Mayıs 1916’da bir deve ahırında dünyaya gözlerini açan Sarkis Çerkezyan’ın anıları, Belge Yayınları'ndan okurla buluştu. Kitapta anlatılanlar 20. yüzyıl Türkiye’sine tutulmuş küçük bir ayna gibi.Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi 98 yıl aradan sonra çan çaldı, ilk düğün gerçekleşti

Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bulunan Diyarbakır’da  4 Kasım’da  Surp Giragos Ermeni Kilisesinde kilise kompleksinin tamamıyla meshi gerçekleşti ve ayin yapıldı. Ayine Türkiye’nin yanı sıra ABD, Ermenistan ve Kanada’da yaşayan Ermeniler de  katıldığı ilk ayini Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti. Aynı gün Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yeğeni Raffi ve Ermenistan’lı gelin Karine’nin düğünü gerçekleşti.

Caminin minareleri Ermenistan'dan görülecek

Iğdır'da yapımı devam eden Merkez Camisi'nin 70 metre yüksekliğindeki minareleri, komşu Ermenistan'dan görülecek.Bağlar Mahallesi'nde 2006 yılında yapımına başlanan ve inşaatının yüzde 70'i tamamlanan camide, aynı anda 6 bin kişi namaz kılabilecek. (Tebrikler (!) büyük bir başarı. HYETERT)

'Bir dua et de Fener'i yenelim Patrik'...

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde bu hafta karşılaşacağı rakibi AEL Limassol İstanbul programı içine Fener Rum Patrikhanesi'ni de ekledi. Limassol kafilesi Rum Patriği Bartholomeos'dan galibiyet duası isteyecek.Fenerbahçe Spor Kulübü 8 Kasım Perşembe günü AEL Limassol ile Şükrü Saracoğlu'nda karşılaşacak.

MUSADAĞDAN MUSADAĞA

Gulisor Akkum / gulisorakkum@hotmail.com
Dağ yoktur ki İnce Memed’i, Köroğlu’su, Spartaküs’ü olmasın. Başı yerden yükselen bir çıkıntı olmaya görsün; hemen yuvalanıverir şahinler ve kartallar gibi Spartaküsler. Musadağ, Anadolu’nun güneydeki son yükseltisidir. Ondan sonrası çöl ve deniz…100 yıl öncesine kadar,  eteğinden tepesine doğru yedi Ermeni köyü dizilidir. Ta ki 1915’teki ferman yazılana dek.

The Bridge to New Julfa: A Historical Look at the Armenian-Iranian Community of Isfahan

Winter in Isfahan, Safavid-era Bridge “Pol-e Khaju”
Posted by Ajam Media Collective
Filed under  Armenia, Armenians, Armenians in Iran, diaspora, ethnic minorities in Iran, history, Iran, Isfahan, New Julfa.

Ermenistan'dan Azerbaycan’a suçlama

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’la ilgili müzakere sürecini baltalamaya çalışmakla suçladı.Nalbandyan, Fransa’nın başkenti Paris’te Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov’la gerçekleşen görüşmenin, Bakü’yü müzakere alanına geri getirme amacı taşıdığını ifade etti. 

Vote on Nov. 6th In Razor Close Elections, Armenian American Voters Can Cut Either Way


By Raffi Hamparian / ANCA National Board Member
Do you have more than one friend who is registered to vote? If your answer is yes, then you are a political power-broker. In our America today, more and more elections are being decided by smaller and smaller margins. That goes for mayoral contests, state legislative races and, as you have seen, for Congressional elections and even the race for the White House.

Sevag davası: 'Türkiye'de Ermeni sorunu yok'

Batman'ın Kozluk (Hezo) ilçesinde Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda arkadaşının silahından çıkan kurşun ile hayatını kaybeden Ermeni Sevag Şahin Balıkçı ile ilgili davada, sanık avukatı İbrahim Gök, olayın müdahillerce hukuki mecradan siyasi mecraya taşınmak istendiğini iddia ederek, "Türkiye'de Ermeni sorunu yoktur" diye savunma yaptı. Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı ise mahkeme heyetine, "Vereceğiniz kararla öteki olmadığınız belli olacak. Sadece bunu söylemek istiyorum" dedi.

Sırrı Sakık’tan Akıl Almaz Tehdit: Kürtler 1915′teki Ermeniler Değil… Aklınızı Başınıza Alın…

İzmir’de biraraya gelen yaklaşık 1500 BDP’li, açlık grevlerine destek vermek için yürüyüş düzenledi… Yürüyüşe katılan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Bursa’daki olaylara değinerek, “Aklınızı başınıza alın, Kürtler 1915′lerdeki Ermeniler değil ki katledesiniz, Kürtler 6-7 Eylül’ü yaşayan Rumlar, Yahudiler değil ki zulüm edesiniz. Kürtlerin sözü vardır: Azdan az gider, çoktan çok gider” dedi.

BDP'nin açlık grevi kararı yarın açıklanıyor!

BDP milletvekileri, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili Meclis'te toplantı yaptı. BDP'nin tavrının yarın grup toplantısında açıklanacağı belirtildi. BDP'nin grubunda basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Diocese Hosts Taner Akçam’s Lecture on Groundbreaking New Book

The groundwork for the Armenian Genocide of 1915 was laid in a carefully worked out demographic policy implemented by the Ottoman government, argues historian Taner Akçam in his new book "The Young Turks' Crime Against Humanity: The Armenian Genocide and Ethnic Cleansing in the Ottoman Empire."

Onur Saylam: Ermeni-Türk ilişkilerinde normalleşme bölgedeki politik koşullara bağlı


Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Onur Saylam’ın 5 Kasım’da Erivan’da  NATO Haftası çerçevesinde düzenlenen seminerdeki konuşmasında, Erivan ve Ankara arasında normalleşmeye yönelik teşebbüs edilen süreci barış, güvenlik ve istikrara yönelik ilginin bir yansıması olarak görmemek gerektiğini kaydederek ″Protokollerin nasıl imzalandığı ve bunu nelerin takip ettiğini herkes biliyor.  Süreçte ilerleme bölgedeki politik koşullara bağlı″ dedi. Saylam, süreçte ABD’nin rolüne değinerek, Birleşik Devletlerin ilişkilerin normalleşmesine yönelik ortam hazırlamaya devam etmesinin zorunlu olduğunu, sürecin, herhangi bir ‘itekleme’ olmadan doğal mecrasında ilerlemesi gerektiğini ifade etti.

Nobel ödüllü bilim adamları Ermeni gençlere konferans verdi

4 Kasım’da Nobel ödüllü Tim Hunt ve Martin Chalfie birer konferans verdiler. Konferanslar Ermenistan Gençlik Fonu ve ″Genç Biyologler″ Toplumsal Kuruluşu inisiyatifi ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı Devlet Bilim Bakanlığı, ″Tufenkian Hayri Fonu″, Matenadaran desteğinde gerçekleştirildi. Konferanslara biyotıp, moleküler biyoloji ve ilgili bilimsel dallarda öğrenim gören 180’i aşkın genç bilim adamı ve öğrenci katıldılar.

Hani okuldan atılırdı? Sözde soykırım dersini protesto etti!

Fransa’nın Lyon kentindeki Vaulx en Velin banliyösünde ortaokul 1’inci sınıf öğrencisi olan Burak Doğansoy, ailesi tarafından "Gerçek olmayan Ermeni Soykırımı dersi verilirken sınıfı terk et" tavsiyesine uyarak sınıfından çıktı. Tarih öğretmeni tarafından "Bunu yaparsan büyük ceza alırsın, okuldan bile atılabilirsin" denilerek uyarılan öğrenciye okul yönetimi tarafından ceza verilmedi.

Ahmet İnsel’den Ermeni soykırımı açıklaması

Galatasaray ve Sorbonne üniversiteleri profesörü Ahmet İnsel Fransa’da orta okul müfredatına giren ’Ermeni soykırımı’ konusu hakkında DHA’ya açıklamalarda bulundu… 'Bildiğiniz gibi 2001 senesinde Fransız parlamentosu 'Ermeni soykırımını' tanıyan bir deklarasyonda bulundu. Bu deklarasyonun en doğal sonucu, parlamentonun belirlediği ve kabul ettiği temaları tarihçilerin tarih kitaplarına yansıtmasıdır. Burada sorun, böyle bir tartışmalı konunun, anladığım kadarı ile, tartışmalı belgelere yer vererek, örneğin Talat Paşa'nın var olduğu henüz kesinlik kazanmamış, tartışmalı ünlü telgrafını bir belge olarak tarih kitabında yer vererek konunun o tartışma boyutunu kaldıran bir sunuş yapılmasıdır. Burada Türkiye kökenlilerin mücadele etmeleri gereken olgu, konunun tarih kitaplarından kaldırılması, yasaklanması, yok addedilmesi değil fakat konunun öğrencilere çeşitli cepheleri ile öğretilmesi ve 1915'inde çok ağır bir insanlık suçu olduğunun da kabul edilmesidir.' (UCM'ye göre İnsanlığa karşı suçlar ayrı, soykırım ayrı suçtur. HYETERT) 

Sorunun temelinde Balkan savaşı yatıyor

Erdinç Akkoyunlu
100. yılında Balkan Savaşlarının belgeselini yapan Taha Akyol, Ermeni tehciri ve bugünkü Kürt sorununun temelinde Balkan savaşlarının olduğunu söyledi… Balkan Savaşları’nın bugüne en büyük tesiri, homojen bir ulus kurma fikrinin yerleşmesidir. Çünkü Bulgarlar ve Yunanlar homojen idi, Bulgar ve Yunan milliyetçiliği orduları çok motive etti. Hem Rumeli’den gelen göçlerin Anadolu’daki Müslüman Türk nüfusunu arttırması hem de devletin ve milletin homojen bir nüfusla kurulabileceği fikri bize Balkanlar’dan gelerek kökleşti. Dolayısıyla Ermeni tehcirinin kökleri 1912’dir. 1912’yi görmeden 1915’teki tehcir olayını tek başına ele almak büyük bir hatadır. Temenni ederim ki Balkan Savaşı’nın yüzüncü yılında uluslaşma, balkan tipi milliyetçilik,etnik milliyetçilik daha çok konuşulur. Balkan Savaşı’nın kökü etnik milliyetçiliktir. Türkiye’deki Kürt milliyetçiliği hareketi Balkanlar’daki etnik milliyetçiliğin devamıdır. (Bu da yeni moda: soykırım yoktur, tehcirin nedeni de Balkan savaşıdır. O halde Osmanlı'nın suçu yoktur(!)  Bir zamanlar bizim aslanların da katıldığı Almanlar bitti, yeni suçlu olarak Balkan savaşları bulundu, demek. HYETERT) 

Kıyamet Kilisesi kapanabilir

Nerdun Hacıoğlu /Moskova
Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve yeniden dirildiği yer olduğuna inanılan Kudüs’teki Kutsal Kabir (Kıyamet) Kilisesi, su faturaları birikip milyonlarca dolar borca ulaşınca kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/planet/21847333.asp

HDK Halklar ve İnançlar Kongresi Halkların Hikayeleri Farklı, Sorunları Ortak

HDK'nın düzenlediği Halklar ve İnaçlar Kongresi'nde Afro-Türkler, Alevi, Anti-Kapitalist Müslümanlar, Arap, Boşnak, Çeçen, Adige, Oset, Çingene, Ermeni, Ezidi, Gürcü, Hemşin, Kürt, Laz, Pomak, Rum ve Süryani temsilciler konuştu… Ermeni halkı adına konuşan Agos yazarı Pakrat Estukyan, "Bugün Ermenilerden bahsetmeyeceğim, memlekette yüzlerce insan açlık grevine yatmışken bizim acılarımızdan bahsetmeyeceğim. Bu hafta Agos'ta Okmeydanı açlık grevi çadırındaki bir anne ile röportaj yapılmış, anne şöyle diyor, 'Başbakan teröriste sarılandan milletvekili olmaz. Buradan sesleniyoruz, biz o teröristlerin annesiyiz.' Şimdi bizim bu 'teröristlerle' kardeş halklar olarak tanış olma, hısım olma vaktimizdir." dedi. (Sayın Estukyan, keşke Ermeni halkı adına konuşamayacağını, kendi gazetesi ve kendisi adına konuştuğunu belirtseydi. Kendisinin de gazetesinin de Ermenileri temsil etmek gibi bir hakkı da yetkisi de yoktur. Söylenenlerin doğru ya da yanlış olması ayrı konu, ancak önüne gelen Ermeni halkı adına konuşamaz. HYETERT)

Paros Kasım Sayısı Çıktı


Ermeni Kilisesi'nde 97 yıl sonra ilk çan sesi!

Diyarbakır'da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi 32 yıl aradan sonra bugün yeniden ibadete açılırken, 1915 yılında cami minarelerinden yüksek olduğu gerekçesiyle top atışı ile yıkılan çan kulesindeki çanın birebir aynısı olarak Rusya'da özel olarak yaptırılan çan da 97 yıl aradan sonra ilk kez çaldı. Yapılan ayini Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan yönetti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Şarköy’deki Manastırda Ayin Yaptı

Fener Rum Patriği Barthholomeos, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan bir grupla Şarköy ilçesini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Hoşköy beldesinde bulunan, tarihi St. İoannis Theologos Manastırı'nda bir ayin gerçekleştirildi.

Mısır'da yeni patrik seçildi

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi'nin yeni patriği İskenderiye Kilisesi'nden 60 yaşındaki Kardinal Tovadros oldu.Hristiyan Ortodoks Kilisesi geleneğine göre, uzun bir ayinin sonunda yapılan dua eşliğinde gözü bağlanan 8 yaşındaki Bişoy Georgoes Musad, kavanoza konulan 3 isim arasında kura çekti.

New York ve New Jersey 'Süper Fırtına'nın Yaralarını Sarmaya Çalışıyor

Süper fırtına Sandy’nin yarattığı yıkımın günler sonrasında birçok New Yorklu elektrik, ısınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlarından yoksun bulunuyor… Başkan Barack Obama kasırga sonrası toparlanma çalışmalarını kabinesiyle görüştü. ​​New York Valisi Andrew Cuomo da gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin yakıt sıkıntısını çözmek için çabaladıklarını bildirdi. Cuomo Sahil Güvenlik gemilerinin New York limanını kapattığını ve petrol tankerlerinin bu yüzden kente yakıt ulaştıramadığını söyledi. Öte yandan ordu birlikleri de New York’a benzin taşıyacağını ve halka ücretsiz benzin dağıtacak.

Bir itiraf: İmroz’u nasıl Gökçeada yaptık

Yıldırım Oğur
İmroz (Gökçeada) ve Tenedos (Bozcaada) Lozan Anlaşması’yla Türkiye’ye bırakıldı. Ama bir şartla burada çoğunluk olan Rumların özerkliğine karışılmayacak. Ama Türkiye Cumhuriyeti verdiği sözü sadece üç yıl tutabilmiş. 1927’de çıkarılan 1151 sayılı Mahalli İdareler Kanunu ile adadaki Rumların özerkliği ellerinden alınmış, Rumca özel okullar devletleştirilmiş. Yetmemiş önce Varlık Vergisi ile sonra da Rumların mal almalarına getirilen yasaklar ve adaya gönderilmeye başlanan Türk yerleşimcilerle huzursuzluk artmış… 27 Mart 1964 tarihli MGK’da kabul edilen Eritme Programı ile ise adaların Türkleştirme süreci başlar. İnönü hükümeti önce ünlü 64 yasasıyla Türkiye’de yaşayan Yunan uyruklu Rumları göçe zorlar. 1951’de iptal edilen Mahalli İdareler Kanunu’ndaki hüküm yeniden yürürlüğe konup, Rum okulları yeniden kapatılır. Daha da ileri gidilir Gökçeada’da yaşayan 30 Rum milli güvenliği ihlal eden davranışları sebebiyle vatandaşlıktan çıkarılır. 300 Rum ise “Türklere has sanat ve meslekleri terk etmeleri” için uyarılır. Ve öldürücü darbe. Dereköy’ün hemen aşağısına devlet Yarı Açık Cezaevi kurar.