Etiketler

Türkiye’deki Ermeni Mimarisi ve Devletin Kanuni Düzenlemeleri

Türkiye’deki Ermeni Mimarisi ve Devletin Kanuni Düzenlemeleri Sıkça tartışılan konulardan biri de, Anadolu’daki Ermeni mimari mirasının durumuyla ilgilidir. Bu önemli ve az bilinen konuyla ilgili olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Göknur Akçadağ ile konuştuk... Bilgi vermek açısından, Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinde 58.752 sivil mimari örnekleri, 8224 dinsel yapı olmak üzere, Türkiye’de bulunan 94.388 eserin envanter kayıtlarına dair listeler yer almaktadır. Bu listeler içinde kiliselerin taramasını yaparak bir özet değerlendirme yaptım 214 sayfalık bilgiden. Listede milliyet ayrımı yapılmadan Ermeni, Rum, Süryani vs. verilmiştir, kaç tanesinin Ermeni kaç tanesinin başka milletlere veya cemaatlere ait olduğunu bilmek listeden mümkün olmuyor.Bu listenin rakamsal özetine göre; 2149 adet toplam yapının türlere göre dağılımı şöyledir: Dinsel yapı, kilise: 1878; Antik kilise (arkeolojik sit alanı içinde olanlar, kaya kiliseleri): 37; Cami adıyla kayıtlı kilise: 121; Kilise kalıntıları ve kilise çeşmeleri: 70

Beykoz Kilisemizin Surp Nigogayos Günü

25 Kasım Pazar Surp Nigogayos gününde Badarakı Sahag Maşalyan Srpazan yapacak ve  Gomidas Korosu badaraka katılacaktır. Ulaşım Bakırköy Kiler önünden saat 9:00, Bakırköy Migros önünden saat 9:15'te Bakırköy Belediyesi'nin sağladığı servis ile sağlanacaktır. 
Aret Çiçekeker

Vakıflı köyü

Murat Belge
Vakıflı köyü, malûm, bir Ermeni köyüdür ve burada “soyu tükenmiş bir tür” olan Ermeni köyünün kalmış son örneğidir. Kalabilmiş olmasının nedeni de Hatay’ın bir süre Fransız yönetiminde kalmasıdır. Daha önce Osmanlı topraklarını terk eden bir grup Ermeni o yıllarda Hatay’a dönmüş ve birkaç köye yerleşmişti. 1938’den sonra Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasını izleyen yıllarda bu gelenlerin birçoğu da yeni koşullarla başa çıkamayıp yeniden “terk-i diyar” eyledi. Geriye, kala kala, Vakıflı gibi birkaç mini mini “nümune” kaldı... Bu özelliklere sahip bir yeri siz büyükşehire bağlı bir mahalleye çevirdiğinizde, hemen oraya göz koyacak (daha doğrusu, çoktan göz koymuş) birtakım “girişimciler” peyda olacaktır. 

Türk şoku

Ergün Diler
6-7 Eylül olaylarını neden hatırlattım? İşte "Altı deliği var zurnanın, hesabı var Konya'nın" sözünün karşılığı burada ortaya çıkıyordu! Hem de bu olaya katılanların çoğunun bilmediği bir gerekçeydi bu!... 6-7 Eylül'ün tahrip gücü çok yüksek bir tarafı vardı. İstanbul Ekpres'in manşetinden sonra DEVLET DAĞILDI! Tamamen el değiştirdi! Osmanlı İmparatorluğu'nun adı, "Devlet-i Âliye" idi. Yani Yüce Devlet... Kuşatıcı bir isimdi. Irk ve din temelli bir devlet değildi. Bu yüce devletin içinde Rum, Ermeni ve Museviler özgürce yaşıyordu! Tek şart padişahın TÜRK SOYUNDAN gelmesiydi. Bunun dışında vezirler, paşalar, bakanlar; Rum, Sırp, Ermeni ve Musevi olabilirdi. 6-7 Eylül'le İMPARATORLUĞA son darbe vuruldu! Ret ve inkar süreci başladı. Yeniden BÜYÜK DEVLET olma şansımız elimizden alındı!

“Soykırım kararını uygulamayan İsveç hükümetine tepki”

FiratNews.com: Stockholm – Mart 2010’daİsveç Parlamentosu 1. Dünya Savaşı sırasında Ermeni, Süryani-Asuri ve diğer Hristiyan azınlıklara soykırım yapıldığını karalaştırdı. Parlamento, ayrıca Hükümete konuyu Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in gündemine getirmesi görevini verdi. Ancak aradan 2,5 yıl geçmesine rağmen Hükümet, Parlamento’nun aldığı kararı yaşama geçirecek her hangi bir adım atmadı. Hükümetin Parlamentonun iradesini hiçe sayan tutumuna soykırımının kabul edilmesinde rol oynayan muhalefet partileri ile Ermeni, Asuri-Süryani örgütleri tepki gösteriyor.

İşte Kürt Bilinen Ünlü Ermeniler...!

PKK 35 bin kişinin kanını ellerinde taşıyan PKK lideri Artin Agopyan (APO) Ermenidir.“Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, Ermeni’dir. Nenesinin Ermeni olduğunu kendisi açıklamıştır. (Bu adamın yalanlarının ve ırkçılığının sınır yok. Ben Kürt'üm diyen ninesi ya da dedesi Ermeni olan Kürt'e Ermeni derken, dedesinin ya da ninesinin Kürt olduğunu dikkate almıyor. Ne güçlü kansa diğerlerini bastırıyor(!) Kürtlerin önder dediği PKK liderine Ermeni diyerek hakaret ettiğini sanıyor.  Ermeni olduğunu inkar etmeyen, Kürt olduğunu söylemeyen Orhan Bakır'a Kürt diyerek yine yalan söylüyor, yine saptırmaya çalışıyor. Utanmazsa Veliefendi atları gibi herkesin kanına bakacak. Gerçi baksa ciddi hayal kırıklıklarına uğrayabilir, kendine Türk diyen bir çok kişinin soyunda Ermeni olabilir. Ben Kürt'üm diyen Kürt, ben Ermeniyim diyen Ermenidir. HYETERT)

Ayasofya kilise olsun

Adem Yiğit
İstanbul'un fethedilmesine yakın yaşanan o meşhur hadiseyi, Kardinal Külahıyla Osmanlı sarığı hikayesini yeniden yazmanın zamanı geldi. Eğer Müslümanlık buysa, adalet buysa, adaletiniz bu kadarsa, kusura bakmayın, ben Osmanlı sarığı göreceğime Kardinal Külahı görmeyi tercih ederim. Ayasofya Allah'ın adli inayeti sayesinde cami olmuştu. Bugün memleket yöneticilerinin ve yönetici namzetlerinin tavırlarına bakarak da şunu söylüyorum: Ayasofya cami değil, kilise olsun. Yeter ki adalet yerini bulsun. İsterse kıyamet kopsun. Trabzonspor taraftarı bugün İsviçre'de, UEFA binası önünde "adalet" arıyor. Adaletle taçlanmamış her baş eğilmeye mahkum, ister sarık olsun o kafada, ister külah. Fark etmiyor.

Bedrosyan: Hidden Truths or Lies

Posted by Raffi Bedrosyan 
In a matter of years beginning in 1915, an entire people was wiped out from its homeland of several thousand years. But how can you wipe out the remnants—its creations, assets, traces, its very existence—from the collective memory of those who remained in that country, or, for that matter, from the collective memory of the rest of the world? This has been an immense challenge for successive Turkish governments, a mission that was mostly successful for almost four generations. And yet, here and there the lies or the hidden truths kept coming out with increasing frequency, especially in recent years.

Öğretmenler Günü" kutlu olsun

Dr.med.Sarkis Adam
UNESCO'nun önerisiyle  5 Ekim 1994 yılında "Öğretmenler Günü" olarak kabul edilmişti, o tarihten beri, bu gün öğretmenlere vefa, şükran ve saygı borcu olarak birçok ülkede değişik tarihlerde kutlanmaktadır... Türkiye ise, bu günü Atatürk'ün "Baş Öğretmenler Günü" olarak kabul ettiği, 24 Kasım 1928 tarihinin yıldönümü olan 24 Kasım gününde kutlar.

Hay Dat Doktrini ve Ermenistan Dış Politikası

Hay Dat Doktrini’nin bel kemiğini oluşturan ideoloji büyük ölçüde Ermeni kilisesi ve aydınları tarafından yüzyıllardır yaşatılan, her şeye rağmen uygulanması öngörülen ulusal değerlerin 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başlarında doktrin haline getirilmiş bütünüdür. Bu doktrinin oluşmasında Taşnaksutyun Partisi’nin önemli rolü olmuştur... Hay Dat Doktrini 1990’lı yıllara kadar özellikle diaspora Ermenilerinin ulusal değerleri ve milli kimliğinin korunmasına hizmet etmiş ve bu özelliğini büyük ölçüde bugün de devam ettirmektedir. Hay Dat sadece büyük hedeflere yönelik bir doktrin değildir. Hay Dat, kimlik krizlerinden cemaat içi birliğe, farklı cemaatlerden kimselerle evlilikleri engelleyecek mekanizmalar bulunmamasından, üniversitelerde Ermeni tarihinin meşrulaştırılmaya, kuşak çatışmalarından, Türklerin ‘soykırım’ yaptığını inkâr etmesine ve soykırımın uluslararası düzeyde tanınmasına dek Ermenilerle ilgili her şeyi içeriyordu.

Süreç Araştırma Merkezi ve Ezan, Çan, Hazan

Doç Dr. Gamze Güngörmüş Kona
Süreç Araştırma Merkezi’nin zihnim için bir “laboratuvar”, ruhum için ise bir “eğitim merkezi” olma özelliklerinden hareketle 17 Kasım tarihli toplantıda yerimi aldım. Yerel katılımcı profili, bu güne dek katıldığım tüm diğer toplantılardan daha ilginçti.İsrail’in Gazze saldırısı sonrası toplantıya katılmakta sakınca görmeyen ve toplantı esnasında hiç bir nahoş hal ve tavırla karşılaşmayan Antakya Musevi Cemaati Başkanı, Ermenilere yapılan zulüm ve uygulanan ötekileştirme politikalarını açık yüreklilikle anlatan Ermeni Cemaati lideri, Antakya Kürt ve Arap Alevilerinin nasıl bir parça da olsa üvey evlat muamelesi gördüğünü serzenişli bir dille anlatan Dede, Ermeni, Arap, Alevi, Hristiyan ve Sünni mahallelerin çoktan beri ayrı olmasından dem vurarak aslında bu birlikteliğin “sözde” olduğunu ifade eden pek çok sivil toplum önderi, yıllardır sulh ve hoşgörü çerçevesinde yaşamayı nasıl başardıklarını anlatan Ortodoks Cemaati Temsilcisi, pek çok yerel dini lider ve iki etnik ve kültürel uç : Samandağı ve Yayladağı Belediye Başkanları ve daha pek çokları.

Sarkisyan'ın kortejine silahlı saldırı

Johovurd gazetesine konuşan Ermeni kaynaklar, Sarkisyan'ın kortejine başkent Erivan'ın Zvartnots Uluslararası Havalimanı yolunda ateş edildiğini duyurdu. Saldırı sonucunda ölen ve yaralananın olmadığı kayd edildi. Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın ise makam aracında olup olmadığının da henüz netleşmediği belirtildi.

TGB Almanya, Ermeni iddialarına ilişkin Bundestag'a ayrıntılı gerekçesini sundu

Türkiye Gençlik Birliği Almanya, 10 Kasım 2011'de Alman Meclisi Bundestag'a yaptığı başvurusunun Meclis Dilekçe Komisyonu tarafından işleme alınması üzerine emperyalizm Ermeni iddialarına ilişkin ayrıntılı gerekçesini Alman Meclisi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Alman Meclisi'nin aldığı kararlarla ilgili günde ortalama 76 şikayetin yapılması ve Ermeni iddialarının siyasi öneminden dolayı Alman Meclisi'nin TGB'nin başvurusuna ilişkin kararının birkaç ay daha süreceği tahmin edilmektedir. Alman Meclisi Bundestag, 2005 yılında aldığı kararda "dönemin Osmanlı hükümetinin planlı uygulamaları sonucu bir milyonu aşkın Anadolu Ermenisi'nin kasıtlı olarak imha edildiği" iddia ediliyor. Federal Parlamento'da temsil edilen siyasi partilerin tamamının altında imzası bulunan kararın gerekçesinde ise, "1915 olaylarında yaşanaları birçok tarafsız tarihçi, uluslararası kuruluş ve parlamento soykırım olarak niteliyor" denilmektedir.

Armenia Rejects Idea of New ‘Road Map’ for Karabakh

YEREVAN -- Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian has reiterated Yerevan’s position that negotiations with Azerbaijan over Nagorno-Karabakh should continue around a set of key principles proposed by international mediators in recent years that he implied have not been finalized yet because of Baku’s unconstructive approach.

Turkish Public Unaware of Truth of Imbros: Patriarch

by iognet / Hurriyet Daily News
The Turkish public must acknowledge the injustices Greeks on Imbros island (Gökçeada) suffered in the 1960s, Greek Orthodox  Patriarch Bartholomew said Nov. 12 at the launching of a book on the island’s Greek community.

The Blessings of Armenian Community Unity


Dear Friend, As you gather this Thanksgiving with family and friends, count among your blessings the unity of our community on the core challenges facing the Armenian nation. In all our rich diversity, and with all our differences, we are all Armenians. 

Kalfayan İlköğretim Okulu Sevgi Yemeği

Okulumuzun 146. kuruluş yıldönümü 25 Kasım Pazar Günü, Surp Astvadzadzin Patriklik Kilisesinde Dini Törenden sonra Harutyun Amira Bezciyan Salonunda Sevgi Yemeği ile kutlanacaktır.

Ara Dinkjian'la müzikteki kardeşlik duygusu üstüne...


Amerika'da doğup yetişen Ermeni ud sanatçısı ve Türkiye'de de tanınan pek çok şarkının bestecisi Ara Dinkjian geçen hafta sonu Londra'daydı. Caz Festivali kapsamında sahneye çıkan Dinkjian, BBC Türkçe stüdyosunda Ayça Abakan'ın sorularını yanıtladı.

12 Eylül 1980 darbesinin 42 tanığı anlatıyor

Davutpaşa Orta 3- Ahmet Sel; Çeviren: Nazım Dikbaş ; Yayına hzl.: Ararat Şekeryan; Grafik tasarım: Zeren Göktan.

10 ülkeden genç bilim adamları Erivan’da uluslararası insan hakları hukukunda gelişimi tartışacak

22 Kasım’da Erivan’da Rus-Ermeni Slavon Ünivesitesi ve UKHT Ermenistan Delegasyonunun ortak düzenlediği «uluslararası insan hakları hukuku: Gelişim sorunları ve perspektifler» başlıklı  uluslararası konferans gerçekleşecek. İki gün sürecek olan konferans oturumları Slavon Üniversitesi Salonunda yapılacak.

Happy Thanksgiving from the Eastern Diocese

We convey our blessings to you and your family on one of the most meaningful observances of the year: Thanksgiving. How wonderful it is to live in a country that sets aside this day each year, to express gratitude for the bounties God has given us.

Mehmet Ali Birand, 'Ermeni olsam gurur duyardım'


Gazeteci Mehmet Ali Birand, Enver Aysever'le "Aykırı Sorular" programında, Kürt sorununun çözümüne dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mehmet Ali Birand , hayatına ve gündeme dair merak edilen soruları Enver Aysever'e cevapladı.  Birand, "Ben asimile olmuş bir Kürdüm, kendimi Kürt hissetmiyorum ama onların sorunlarını, onlardan daha iyi benimsiyorum dedi." Mehmet Ali Birand kendisine Ermeni de dediklerini, Ermeni olmadığını eğer olsaydım bununla gurur duyacağını söyledi. 

Mrs. Emma Tabibyan Sogoian Receives St. Gregory Medal from Catholicos Karekin II


On Sunday, November 11, Mrs. Emma Tabibyan Sogoian—a longtime member of St. John Church of Southfield, MI, and a generous supporter of Holy Etchmiadzin—was awarded the "St. Gregory Medal" and Pontifical Encyclical during a banquet at the church in Southfield.

Dünya Çocuk Hakları Günü


Murat Bebiroğlu
BM'in İnsan Hakları Bildirgesinin ve Çocuk Haklarına İlişkin Uluslararası Sözleşmenin kabul tarihi olan 20 Kasım Çocuk Hakları günü kabul edildi. İnsan Haklarının önemli bir bölümü olan çocuk haklarıyla ilgili ilk önemli çalışma Milletler Cemiyeti (Cemiyet-i Akvam) tarafından hazırlanan 1924 tarihli Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. 

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler

 Şişli A bayan Voleybol takımı deplasmanda karşılaştığı Arkas takımına 3-2 mağlup olarak 1 puanla sahadan ayrıldı... Şişli bayan Voleybol takımı geçen hafta Beşiktaş Bayan Voleybol takımı ile birlikte Tekirdağ ın Saray ilçesinde yeni açılan Spor-Toto Spor salonunun açılışında bir gösteri maçı yaptılar.Maçı Beşiktaş 25/19 26/24 lük setlerle 2-0 kazandı.

Zor Koşullarda Yaşayan Çocuklar

Nurettin Değirmenci
"İnsanlar kısıtlı bilgiye sahipse oluşumların doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda emin olurlar. Bilgi artınca kuşku da artar." Goethe. Kuşku bilimlerin anasıdır. Geri toplumlarda okula gidip bilgi, beceri kazanması, yeteneklerini geliştirmesi gereken çocuklar savaşıyor, sokaklarda sürünüyor veya çalışıyor. Bazı geri toplumlarda çocuklar bin yıl öncesinin örf ve adetlerinin baskısı altında büyüyor.

Ümit Kurt: 'Türkiye'de yalan hakikate, hakikat de bir rejime dönüştürüldü'

[Sesonline] ÖZEL- Geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Kanunların Ruhu (Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek) başlıklı kitabın yazarlarından Prof. Dr. Taner Akçam'la bir söyleşi yapan Yayın Yönetmenimiz Yalçın Ergündoğan, bu kez kitabın diğer yazarı, Clark Üniversitesi Tarih bölümü, Holocaust ve Soykırım Çalışmaları programında doktora çalışmalarını yürüten Ümit Kurt ile konuştu.

Hergün için yağlı köfte...

Ayfer Tuzcu Ünsal
Şuşhan ve Grace Yeni-Komşuyan ile sohbete devam ediyorum. Antep’deki 19. yüzyıldaki eğitim hakkında Şuşhan’a sorular yönelttim. Verdiği cevapları, elimdeki kaynaklardan doğrularken dikkatimi çekti. Kurtuluş Cami’nin yanında/arkasında bulunan ve bugün yıkılan binalar, 1700’lü yıllarda bile okul olarak kullanılmışlar. Demek ki o binalar, Meryem Ana Kilisesi (Kurtuluş Cami)’nden önce yapılmışlar. “Annemin, babamın doğdukları yerleri gelip görmek istedim” diyor Şuşhan. “Antep benim kanımda var... Seneler önce Türkiye’ye gelmiştim ama, gezi programında Gaziantep yoktu. Rahmetli eşim de gezmeyi pek sevmeyen bir insan olduğu için, çok istediğim halde Gaziantep’i görmek kısmet olmamıştı.”

ARPA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

Los Angeles, CA (November 15, 2012) – The 15th Annual Arpa International Film Festival (November 29-December 2, 2012) will once again enlighten, empower and entertain showcasing over 60 feature films, documentaries and short films from 17 countries. A record number of filmmakers and talent are expected to be in attendance.

Azerbaijan’s Consul inLos Angeles Needs to Learn How to Use a Laptop

By Harut Sassounian / Publisher, TheCalifornia Courier
Consul General Nasimi Aghayev stepped up to the podium, turned on his fancy laptop, and proudly urged the audience to watch scenes of Azerbaijan on a large screen on the wall. To his horror, nothing but a frozen partial image appeared on the overhanging screen. The Consul’s aides and the World Affairs Council’s president rushed to the stage and began pushing all sorts of buttons on the laptop, as the guests waited impatiently... Mr. Aghayev talked at length aboutArmenia"occupying" a part of his country’s territory, a reference to the liberation of Artsakh (Karabagh). Calling this conflict "Azerbaijan’s top problem," he expressed his chagrin that "one million Azeris today are refugees." However, he failed to explain why a government with billions of dollars in oil revenue would allow such a large number of its citizens to live in abject poverty for over 20 years.

Antepli Halk Hekimleri

Ayfer Tuzcu Ünsal
Doğudan, ipek yolu vasıtası ile gelen otlar, bitkiler ve diğer malzemeler Antep halk hekimliği üzerinde büyük rol oynadı. Zira, hastalıkları iyileştirmek için tek çare doğanın yetiştirdiği bitkilerden yararlanmaktır. Hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiği ise, sadece tecrübeyle bilindi. Bu yazıda 1850-1900 arasındaki Antep'deki Halk hekimliğini konu edeceğim. Yazıyı, Kevork Sarafian’ın Batmuçyun Ayıntabi Hayots/ Antepli Ermenilerin tarihi II. Cilt, Sayfa:672’den uyarladım. Kitabın bu bölümü Armen Aroyan tarafından İngilizceye çevrildi, ben düzenledim.

Avustralya’da “Karabağ’ın Tanınması” Yasa Teklifine Tepkiler Artıyor


Avustralyalı eyalet milletvekili Marie Ficarra, NSW eyaleti parlamentosuna Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ’ın devlet olarak kabul edilmesini öngören yasa teklisi sundu. Ficarra’nın yasa teklifi, Avustralya’daki Azerbaycan ve Türk toplumu tarafından tepkiyle karşılandı. Girişime karşı harekete geçen Azerbaycan da Avustralya’ya nota verdi.

Benim sessiz kız kardeşim

Ayşe GÜNAYSU
İstanbullu ama yıllardır Paris’te yaşayan Ermeni Aram Kevropyan ve ailesi ile birlikte iki yıldır Ermeni kilise müziği üzerinde çalışıyorlar. Ermeni dini müziğini öğreniyorlar, Ermenilerin tarihini, yaşadıklarını, yok edilişlerini öğrenip, ele aldıkları şeyin ruhuna varmaya çalışıyorlar.Bu iki yıllık çalışmanın bir uğrak noktası olarak (çünkü çalışma sürüyor) bir haftalık bir program düzenlemişler. Adını da “Benim Sessiz Kızkardeşim” (My Silent Sister) koymuşlar. Film gösterimleri, Aram Kevropyan ailesiyle müzik/ses kullanımı workshopları, konserler, söyleşiler ve paneller.

ՏՈԼԻ ԾԱԳՈՒՄՈՎ ՀԱՏԿԱԿԱՆ ԲԱՌ ԵՒ ՃԱՇ

Դոքտ.   ՀԻԼՏԱ ԳԱԼՖԱԵԱՆ-ՓԱՆՈՍԵԱՆ
«Նոր Յառաջ» թերթին մէջ կարդացի տեղեկատուական յօդուած մր՝ վերջերս հրատարակուած «Հայկական խոհանոց» գրքին մասին։ Յօդուածէն կը տեղեկանանք, թէ հեղինակը, Տիկ. Տանիէլ Յակորեան, իր մօր, 82-ամեայ Սրբուհի մայրիկի ճաշատեսակներու պատրաստութեան կերպր ուզած է փոխանցել հայկական խոհանոցային արուեստին քիչ ծանօթ կամ անծանօթ եղողներուն: Գնահատելի գործ:

Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun


Çocuk Hakları Bildirgesi'nin ve Çocuk Haklarına ilişkin Uluslararası Sözleşme'nin kabul tarihi olan 20 Kasım günü Evrensel Çocuk Günü (Universal Children's Day) ya da  Dünya Çocuk Hakları Günüdür.

Introducing the Hosts of Telethon 2012


Announcing the Hosts of Telethon 2012. 

Ermeni Katolik Mezarlığı tapusu 82 yıl sonra geri verildi!

40 bin 500 metrekarelik alana sahip Mecidiyeköy'deki Ermeni Katolik Mezarlığı'nın tapusu Surp Agop Hastanesi Vakfı adına tescil edildi. 1830'lu yıllarda Osmanlı tarafından da mezarlık olarak kullanılan alan, yayınlanan fermanla Ermenilere verilmişti. En başta 50 bin metrekarelik alanı olan mezarlık, 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu çerçevesinde İstanbul Belediyesi'ne devredildi... Surp Agop Hastanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay, " Karardan dolayı mutluyuz." açıklaması yaptı...
http://www.emlakkulisi.com/ermeni-katolik-mezarligi-tapusu-82-yil-sonra-geri-veriliyor/141044

Avustralya’da Ermeni kadın bakan herkese örnek oldu


Yeni Güney Galler eyaleti Ermeni kadın bakanı Gladys Berejiklian, 42 yaşındaki Gladys Berejiklian giyinmede olduğu gibi karakter açısından da örnek alınacak ideal bir figure. İki yıl önce saçlarında ak tel bulduğunu itiraf etmesine rağmen, yaşı olmayan bir kadın intibası uyandırmakta.

Ermeniler Ermenistan’a Yatırım Yapmıyor

TurkishNY.com - ABD Ermenistan Büyükelçisi John Heffern ABD’nin Ermenistan-Amerika ekonomik bağlantısına dair bir açıklamada bulundu... Büyükelçinin vurguladığı bu mesele, Ermenistan’ın halen yabancı yatırımcıları cezp edecek yeterli koşulları sağlamaktan yoksun olduğu anlamına geliyor. Ağustos ayında Lragir.am’a röportaj veren Heffern, ABD’deki yatırımcılarla görüştüğü vakit yatırımcıların kendisine üç soru yönelttiğini bunlardan ilkinin, Ermenistan’la yapacakları sözleşmelerin yargı tarafından korunup korunmayacağına; ikincisinin, yapacakları yatırımların vergi ve gümrük maliyetlerinin ne kadar tutacağına; sonuncusunun ise, Ermenistan’da rekabetin eşit şartlarda sağlanıp sağlanmadığına yönelik olduğunu belirtti. Büyükelçi Ermenistan’da yenilik süreçlerinin devam ediyor olduğunu fakat halen yatırımcılardan gelen bu yöndeki sorulara cevap vermekte zorlandığını dile getirdi.

ACYOA Members Sharpen Faith Literacy


ACYOA members attending a leadership conference in upstate New York this month took an in-depth look at different aspects of the worship and practices of the Armenian Church.  The conference, held November 9-11, brought together 40 young people representing 16 parishes for a weekend of lectures, worship, and reflections.

ANCA WELCOMES REP. McGOVERN'S SUPPORT FOR SYRIAN ARMENIANS


Congressman James McGovern (D-MA) has called on Secretary of State Hillary Clinton to ensure that the United States acts with "increased vigilance in demanding that all parties in Syria protect minority populations, including Armenians and other Christian communities that have been caught in the cross-fire between opposing forces," reported the Armenian National Committee of America (ANCA).

Arap Birliği ve Türkiye

Nurettin Değirmenci
 “Devlet, görece merkezileşmiş bir hukuki düzendir.” Hans Kelsen. Arap toplumları yasalara yabancı olduklarından devlet oluşturamazlar. Bütün Arap toplumları sözlü Örf ve Gelenek kuralları gereği, güçlü lider ile yönetilirler. Lider güç ile gelir, güç ile yönetimini terk eder. Kurumlar cılız, başlarında liderin ayrıcalıklı yakınları bulunur.

Akçam: 'Yüz kızartıcı bir suç işleyen devlet yıllarca bizlerle alay etmiş'


ABD'deki Clark Üniversitesi öğretim üyelerinden, Prof. Dr. Taner Akçam'ın öğrencisi Ümit Kurt ile birlikte yazdığı kitap, ‘Kanunların Ruhu' (Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek) adıyla İletişim Yayınları'ndan çıktı. Pek çok sarsıcı, bilinmeyeni ortaya çıkaran kitap üzerine, Yayın Yönetmenimiz Yalçın Ergündoğan, sıcağı sıcağına Taner Akçamla konuştu.

Taksim ‘Gül’ Açtı: 3-1

Süper Amatör Küme 4.Grupta kritik maçta Taksimspor, ilk yarısında zorlandığı maçta Gültepe Özgençlik’i ikinci yarıda bulduğu gollerle 3-1 mağlup ederek arka arkaya ikinci galibiyetini elde etti.

Kaybedilmiş Bir Bahis midir? Hayat

Zeynep Tozduman
Çok gündemli bir ülkede günlerdir açlık grevleriyle kanayan yüreklerimiz, Ölüm oruçları 68.güne evirildiğinde, grevlerin bitmesinin sevincini bile yaşayamadık. Yaşayamadık, çünkü bu kez de Ermeni ve Süryani halkının acılarıyla yeniden yüreklerimize kan damladı. Medya bir yandan Süryani halkının tarihi bir mirası olan Mardin/Midyat’taki Mor Gabriel manastırının topraklarının hazineye geçtiğini, diğer yandan da Geçtiğimiz günlerde ibadete açılan Diyarbakır Surp Girakos kilisesinin açlık grevlerinin bitişiyle, ‘’barış çanları çalması ‘’ flash haberlerle gündeme bomba gibi düştü... Sosyal medyada çıkan , "Diyarbakır'da kilise çanları PKK için çaldı.’’ Haberiyle, yüreğimizin gündemi, yine sevinci yasak kıldı bize.

Moskova Ermenileri Suriye’li Ermenilere el uzatıyor

Moskova Ermeni toplumu  2 Aralık’ta Moslova’da gerçekleştirilecek Suriye Ermenilerine destek amaçlı konserle Suriye’li kardeşlerine el uzatacak. Konserin bir diğer özelliği ise Ermeni yurtseverlik şarkılarının efsanevi ismi Suriye Halep doğumlu Garnik Sarkisyan’ın  konseri verecek olması.

İstanbul «Surp Vartanans» Ermeni Kilisesi Korosu Münih'te Konser Verdi

Türkiye’den Anadolu Ajansı’nın verdiği habere göre; Adruşan Halacyan yönetimindeki 45 kişilik korunun verdiği konsere, Türkiye’nin Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş, Şişli Belediye Başkanı Yardımcısı Vasken Barın, Yunanistan Başkonsolosu Sofia Grammata, Münih Belediye Meclisi Üyesi Yaşar Fincan ve Münih’te yaşayan Türk, Yunan ve Ermeni cemaati üyeleri ve davetliler katıldı.

Nehrin Öteki Yakası' sergisi Başkentliler'le buluştu

Saltan'ın sergisi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde. Sergi, Ankara'dan sonra Yerevan, Gümrü, Kars, Diyarbakır ve İstanbul'da sergilenecek. Fotoğrafçı Ali Saltan, Türkiye ile Ermenistan ’da olan ancak birbirlerine sınırda komşu olan iki köyü görüntüledi. Saltan’ın sınırdaki Türk Halıkışlak Köyü ile Ermenistan’daki Bagaran köylerinin görüntülerinin yer aldığı ‘Nehrin Öteki Yakası’ adlı sergi Başkentli sanatseverlerle buluştu.

Hapisteki Yazarlar Günü

Türkiye Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu, terör suçlamasıyla cezaevinde bulunan yazar ve çevirmenlerin listesini açıkladı. Zarakolu'nun "Hapisteki Yazarlar Günü" dolayısıyla hazırladığı listeye göre hapishanelerde terör suçlaması nedeniyle bulunan 13 yazar ve çevirmenin isimleri şöyle: A. Dursun Yıldız, Ayşe Berktay, Aziz Tunç, Cihan Deniz Zarakolu, Davut Akgül, Edip Yalçınkaya, Hatip Dicle, Mehmet Güler, Tacettin Karagöz, Veli Ozan, Yalçın Haftçı, Yüksel Genç ve Zeki Bayhan.

Ermeni İddiaları Ne kadar Doğru

Prof. Dr.  Ata Atun

Bu konuda konuşanların çok büyük bir çoğunluğunun, ahkâm kestiklerini, kafadan atma konuştuklarını, bilgilerinin kahvehane sohbetinden öteye bilgiler olmadığını hemen anlıyorsunuz bu kitapları okuduktan sonra. Arkadaşımın adı Şükrü Server Aya. İlk kitabının adı ise “The Genocide of Truth”. Birebir Türkçe çevirisi ile kitabın adı “Gerçeğin Soykırımı.” Bana göre ise çevirisi “Gerçeğin Katli.”İkinci cildin adı ise “The Genocide of Truth Continues”, bana göre Türkçesi ‘Gerçeğin Katli’nin devamı. Üçüncü kitabının adı “Soykırım tacirleri ve Gerçekler”. 500 sayfa ve birinci kitabın Türkçesi. ( Acaba Gerçeği kim katlediyor? HYETERT) 

Kurtalan Ekspres'ten bir kayıp daha...

Anadolu pop müziğin öncü gruplarından Kurtalan Ekspres’in üyesi Ohannes Kemer yaşamını yitirdi. ‘Sinemamuzik.com’un haberine göre Kemer, bir süredir akciğer kanseri tanısıyla tedavi görüyordu.

Soykırım hikayeleri: Bitap Anna, sürgün yolunda yavrusunu yarı yolda bırakmadı

1942 doğumlu Agarak’lı Ruben Karapetyan Van’lı dedesi ve ninesinin hikayesini anlattı. Ruben’in babası Karapet 1914 yılında Van’da doğar. Karabet akrabalarına, Ruben’in ninesi olan annesinden duyduğu aile hikayesini anlatır. Trajik 1915 yılında  Karapet’in ebeveynleri Türk kıyımından kaçarak, kendi yurtlarını terk etmek durumundadırlar.

Almanya - Şişli Surp Vartanans Ermeni Kilisesi Korosu Münih'te Konser Verdi

Yunan Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen, Adruşan Halacyan yönetimindeki 45 kişilik korunun verdiği konsere, Türkiye'nin Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş, Şişli Belediye Başkanı Yardımcısı Vasken Barın, Yunanistan Başkonsolosu Sofia Grammata, Münih Belediye Meclisi Üyesi Yaşar Fincan ve Münih'te yaşayan Türk, Yunan ve Ermeni cemaati üyeleri ve davetliler katıldı.

BDT sathındaki Ermeni gençler Ermenistan desteğinde birleşiyor

16 Kasım’da Doni Rostov’da  BDT ülkeleri Ermeni Gençlik Kuruluşları Yönetici ve Temsilcileri I. Kongresi gerçekleştirildi. Kongre, Ermenistan Diaspora Bakanlığı insiyatifiyle Don-Nahçivan Ermeni Toplumu ve Rusya Ermenileri Birliğiyle işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmekte.

Güney Azerbaycan Türkleri ve Olası bir İran-ABD Savaşı’nda Yaşanabilecekler

İran rejimi er ya da geç zayıflayacak ve yeni bir dönem başlayacaktır... Yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan, ülke yönetimin belli kademelerinde ağırlığı olan, nüfus olarak neredeyse ülkenin yarısına yakın nüfusa sahip Azeri Türkleri olası bir savaşta çok önemli bir asli unsur ve aktör olarak ortaya çıkmaktadır. İran coğrafyasında yaşayan Azeri Türkleri, diğer adıyla Güney Azerbaycanlılar, uzun yıllardır bağımsızlık mücadelesi veren bir grup olarak İran’da yaşamaktadırlar. Nüfuslar tahmini 30-35 milyon arasında değişmekle beraber, verdikleri mücadele ne Türkiye’de, ne de Avrupa’da maalesef yeteri kadar destek bulamamaktadır.

Açlık Grevleri Sona Erdi

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısının ardından 68. gününe giren açlık grevleri sona erdi.Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD FED) Başkanı Zübeyde Teker, sabah saatlerinde açlık grevinin sona erdirildiğini açıkladı.

Resmi tarihi sınıfta bırakan 10 çürük tez

Mehmet Polatel / Nazife Kosukoğlu
 Fransa’da kabul edilen Ermeni Soykırımı’nın inkârına cezayi müeyyide öngören yasayla birlikte resmi tarih tezinin 1915 masalları medya ve kamuoyunda yeniden gündeme geldi. 1915 ile ilgili ‘resmi iddiaları’ 10 başlıkta topladık. Her iddiayı, tarihsel veriler eşliğinde değerlendirdik. Ortaya çıkan sonuç resmi tarih savunucuları açısından vahim: Bu çürük tezlere dayalı resmi anlayışla Türkiye uluslararası alanda kimseye hiçbir şey anlatamaz. Kaldı ki Türkiye’de de artık “Bu masallara karnımız tok” diyenlerin sayısı giderek artıyor.

Halle Kenti Şehir Meclisi Soylkırım Tartışıyor

Almanya'nın Mitteldeutsche Gazetesinin  12.Kasım 2012 tarihli saysının bildirdiğine göre  Halle (Saale) Kenti Şehir Meclisi , Ermeni soykırımını tartışıyor. (Haberin Almanca metni ekte).