Etiketler

Feriköy'de Tiyatro Kadıküğtzi Giner

Aramyan'lılar16 Arlık  Pazar günü Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonun'da saat 17.00'de "Kadıküğtzi Giner" adlı tiyatro oyununu  sergileyecek. Giriş serbesttir.

Yeşilköy Surp İstepanos Kilise ve Okulu Sevgi Yemeği

Kilisemizin yıllık geleneksel sevgi yemeği 16 Aralık 2012 Pazar
Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde yapılacaktır.

Serj Sarkisyan: 2015 Ermeni Soykırımının tanınması ve kınanmasında özgün bir etaba dönüşmeli

Sarkisyan ″Soykırımın tanınması ve kınanmasını, yeni bir düzleme taşınması işinde, hem uluslararası kurumlar ve devletler, hem de aralarında Türk toplum çevreleri de olmak üzere uluslararası toplum katında  ortak çabalar göstereceğiz″ dedi. Cumhurbaşkanı Ermenistan’ın uluslararası süreçlere katılımının bugün her zaman olduğundan daha kapsamlı, dinamik ve birbiriyle ilintili olduğunu kaydederek ″Çok yönlü ve ikili devletlerarası işbirliklerimiz gelişiyor. Diplomatik ilişkilerin derinleşmesi süreci devam ediyor. Uluslararası etkinliklerimizdeki hukuk alanı stabilleşiyor. Ermenistan dünyanın hemen tüm öncü devletleriyle, güç merkezleri ve bölgelerle ilişkilerini geliştiriyor. ″ dedi.

5500 yıl konuşuldu, artık yok oluyor

Ayça Örer / Radikal
Anadolu’nun kadim halkı Süryaniler memleketleri Mardin’den 1950’den itibaren kitlesel göçlerle ayrıldı. 50’lere kadar İstanbul ’da 60-70 hane olan nüfus, bir anda 15 binlere indi. Yaşadıkları göçle beraber kültürlerinin önemli bir kısmını gerilerinde bırakan Süryaniler, şimdi de 5500 yıllık tarihiyle dünyanın en eski dillerinden biri olan Süryaniceyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, “Sadece anaokullarında çocuklarımıza Süryanice öğretmemize izin verilsin” diyor. Bu istek ‘azınlık olmadıkları’ için askıda.

Wilfried Martens: Ermenistan, Avrupa’ya aittir

Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Başkanı Wilfried Martens,  ″Biz hepimiz Avrupa’lıyız. Ermenistan Avrupa’ya aittir. Aynı mirası sonuç olarak aynı kaderi paylaşmaktayız. Cumhurbaşkanı ve başbakan, çalışmasıyla ECP’nin değişimde önder olma hususunu kanıtladılar. Ermeni halkı ülkenizde değişiklik yapma meselesine güvendi. İki ay sonra Ermeni halkının, ülkede önümüzdeki süreçteki değişim gerçekleştirme ve demokatik konsolidasyon için doğru seçimi yapacağına şüphem yoktur″ dedi.

Akcam: Turkey and the Armenian Ghost

Posted by Taner Akcam
The Armenian Weekly publishes the full text of a talk delivered by Dr. Taner Akcam (Clark University) during a panel on ‘Overcoming Genocide Denial’ organized by Fordham Law School’s Leitner Center for International Law and Justice on Dec. 4. Speakers included Akcam, Gregory Stanton (George Mason University), and Sheri Rosenberg (Cardozo Law School).

GELENEKLERİMİZİ VE TEAMÜLLERİMİZİ KORUYALIM

Rober Haddeciyan
Oldukça uzun bir süreden beri cemaatte işler yolunda gitmiyor. Bir iki yıl önce ortaya çıkan cemaatte o zamana kadar isimleri duyulmamış bir grup, Beyoğlu Yönetim kuruluna karşı bir mücadeleye girişmiş, seçimlere katılmaya uğraşıyor, yönetimi devirerek Beyoğlu'nun yönetimini ele geçirmek istiyorlardı. 
(Değerli gazeteci ve yazar R. Haddeciyan'ın Ermenice yayımladığımız yazısının Türkçe'sini yayımlıyoruz. Yardımlarından dolayı Nor Marmara Gazetemizin yönetimine teşekkür ederiz. HYETERT)

Getronagan Ermeni Lisesi’nden Sarıgül’e plaket

Özel Getronagan Ermeni Lisesi, cemaate ve liseye katkılarından dolayı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e şükran plaketi verdi. Karaköy’de bulunan Özel Getronagan Ermeni Lisesi, kuruluşunda 125. yıldönümünde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e bir şükran plaketi sundu. Okul yönetimi, cemaate ve liseye verdiği destekten dolayı Sarıgül’e teşekkürlerini sundu.

Ukrayna’da, 3 Ermeni vekil meclise girdi


45 milyon nüfuslu Ukrayna'da yaklaşık 100 bin Ermeni’nin yaşadığı hesaba katılacak olursa, Ermenilerin nüfusunun çok üstünde bir oranda mecliste temsil edildiği görülüyor.

A Lost Map on the Tramway in Istanbul


By Avedis Hadjian 
Who are you? This is Turkey. Do you know what Turkey is?” a man asked me, his thick glasses magnifying the fear in his eyes. He belonged to the little-known Armenian Gypsy community, in the Kurtuluş district of Istanbul. I was at a teahouse where Armenian Gypsy men usually gathered, trying to interview them.
And he was right. I didn’t know what Turkey is. But Turkey, and many Armenians themselves, didn’t know who he was either.In Turkey, there lives a mysterious minority known as the “secret Armenians.” They have been hiding in the open for nearly a century. Outwardly, they are Turks or Kurds, but the secret Armenians are actually descendants of the survivors of the 1915 Genocide, who stayed behind in Eastern Anatolia after forcibly converting to Islam. 

'Yalan bu toplumun iliklerine işlemiş'

Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr
Önce Hz. Muhammed ile ilgili sözleri eleştirildi, sonra konuk olarak katıldığı program RTÜK tarafından uyarıldı. 'Türkiye'nin en provokatif aydını' olarak nitelendirilen Sevan Nişanyan ile yeni kitabı 'Aslanlı Yol' için konuştuk, son günlerde yaşananları sorduk.

Paros Ve Tatyana ile Yılbaşı

15 Aralık’ta St. Antoine Kilisesi’nde Noel Konseri

15 Aralık 2012 Cumartesi günü, saat 20:00′de St. Antoine Kilisesi’nde Polonya Başkonsolosluğu’nun sponsorluğunda bir Neol Konseri yapılacaktır. Konserin posteri ektedir. Giriş ücretsizdir.

Sözde Ermeni Soykırımı Fransız Parlamentosunda Yeniden Isıtılıyor

Marsilya milletvekili Valerie Boyer yasa ve karar tekliflerini Meclis sekreteryasına dün sundu. Ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) partisine mensup olan Boyer tarafından sunulan birinci yasa teklifinde ırkçılıkla ve soykırımların inkârıyla ilgili Avrupa Birliği müktesebatının Fransız yasalarına uyarlanması isteniyor. Bu yasa teklifinde, "Fransa'nın yasayla veya uluslararası bir sözleşme aracılığıyla tanıdığı soykırımları inkârın" basın özgürlüğü yasası çerçevesinde hapis ve para cezasına mahkum edilmeleri isteniyor. Boyer, ikinci yasa teklifi olarak Fransız parlamentosunun 23 Ocak 2012 tarihinde onayladığı yasa metnini tekrarlıyor. Bu metinde Fransız yasalarıyla tanınan soykırımların inkârının 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasıyla cezalandırılması öngörülüyor.

Fransa -Patrik Bartolemeos, Cumhurbaşkanı Hollande ile görüştü

Elysee Sarayı'nda gerçekleşen görüşme öncesinde Patrik Bartolemeos için Cumhuriyet Muhafızları eşliğinde devlet başkanlarına uygulanan protokol töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Hollande, Patrik Bartolemeos'u sarayın bahçesinde karşıladı. Cumhurbaşkanı Hollande, yaklaşık 45 dakika süren kabul sonrasında da Patrik Bartolemeos'u aracına kadar uğurladı.

Vakıflar Genel Meclisi Yönetmeliğin Seçimle ilgili Maddelerini iptal etmiş

13 Aralık tarihinde  Galata Rum Okulunda ''Cemaat Vakıflarının Hukuki Konumu, Vakıf Yöneticilerinin Seçimi ve Sorumlulukları'' başlıklı bir toplantı vardı. Bomba Haber dün Vakıflar Genel Meclisi toplantısında Vakıflar Yönetmeliğinin seçimle ilgili kısmının İPTAL EDİLMESİ ile ilgili karar alınması.Yani yeni yönetmeliğe kadar seçim yok. (Adamların bu iş bitti demeleri boşuna değilmiş. Devlet de elimizde derken haklılarmış demek ki. Görelim Mevlam n'eyler... HYETERT)

Cemaat Vakıfları Seçimlerinde “Çevre” Sorunu ve 5 Aralık 2012 toplantısı

Sevgili Okurlar, 5 Aralık Çarşamba günü Patriklikte Vakıflarla ilgili bir toplantı yapıldı.  Kendisine  Düşünce Platformu diyen grubun hazırladığı ve bir emr-i vaki olarak toplantıda takdim ettiği "Cemaat Vakfı Seçimleri İçin Yeni Yönetmelik Taslağı 3+1=10" başlıklı raporla ilgili söylenecek çok şey var. Çarşaf liste ile basit çoğunluk sistemini  ya da seçileceklerin üç katı aday gösterme demek olan Yerabadik sistemi biribirine karıştırmak gibi küçük yanlışları burada şimdilik görmezden gelelim.Çoğunluk tüm vakıfların seçim çevresinin il olmasına karar verdi/verdirildi . Bu nedenle bugün sadece bu konuyu ele almak istiyoruz.

ՊԱՀՊԱՆԵՆՔ ՄԵՐ ԱՒԱՆԴՈՒԹԻՒՆՆԵՐՆ ՈՒ ՍՈՎՈՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ

Տեսանք Լսեցինք / ՌՀ.
Բաւական երկար միջոցէ մը ի վեր բան մը խանգարուած ըլլալ կը թուէր մեր համայնքէն ներս։ Խումբ մը անձեր, որոնք մեծամասնութեամբ յայտնի դէմքեր չէին համայնքէն ներս, սկսած էին պայքար մղել Պէյօղլուի Թաղային Խորհուրդին դէմ եւ կը ջանային մասնակցիլ Պէյօղլուի ընտրութիւններուն, տապալել այժմու Թաղականութիւնը եւ անոր տեղ ձեռք առնել Պէյօղլուի գործերը։ Բայց տրուած ըլլալով որ այդ անձերը Պէյօղլուի բնակիչ չէին, անոնց այս գործելակերպը բեկանուեցաւ դատական իշխանութիւններու կողմէ, Պէյօղլուի ընտրութիւնները մտան անելի մէջ, քանի մը անգամ ձգձգուեցան եւ այսօր ալ տակաւին յայտնի չէ թէ դատարանը ինչ վճիռ պիտի արձակէ այդ մասին։

Osmanlı Ermenileri Venedik'te


San Lazzaro Mıkhitarist Manastırı ve İlk Türkçe Tiyatro Oyunları
18 Aralık Salı Saat 18:00’de, Boğaziçi Üniversitesi Özger Arnas Salonu (Kırmızı Salon)
19 Aralık Çarşamba Saat 19:30’da, Cezayir Toplantı Salonu

Turkey’s Second Phase of Dismemberment: Unavoidable

By Appo Jabarian / Executive Publisher/Managing Editor USA Armenian Life Magazine
Much to Turkophiles’ chagrin the coming networks and coalitions in a multipolar world may deprive Turkey of massive economic aid at U.S. taxpayers’ expense keeping the Turkish state financially solvent.Many economists agree that the so-called positive economic news and reports mask Turkey’s real economic and political troubles and it’s only a matter of time before the time bomb explodes in the face of pro-Turkey neo-con propagandists.

Richard Hovannisian in Active Fall Schedule – Smyrna/Izmir

Professor Richard Hovannisian has focused on the 90th anniversary of the destruction of Smyrna/Izmir and its Armenian Community in 1922 in his speaking engagements during the Fall Term. Smyrna, with Constantinople, boasted the most vibrant Armenian community in the Ottoman Empire, both culturally and economically. Hovannisian has prepared a power point presentation on the historical Armenian presence in the city and its destruction in the Great Fire four days after the Turkish army entered Smyrna on September 9, 1922. 

Beyrut Amerikan Üniversitesi Mezunu ve Ermeni Soykırımı Kurbanı Ermeni Doktorlar


Hıraç Kestenyan
26 Haziran 1923 tarihinde Beyrut Amerikan Üniversitesi (American University of Beirut- AUB) Tıp Bölümü’nden mezun olan çok sayıda doktor, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda hizmet ederken hayatını kaybetmiş olan Ermeni doktorların anısına yapılan bir anıtın açılış töreninde hazır bulunmak için, Amerikan Üniversitesi West Hall salonunda toplandı. Üniversitenin tanınmış başkanı Edward F. Nickoley ve Tıp Bölümü Başkanı Harry Dorman (Üniversitenin şimdiki başkanı, doktor Peter Dorman’ın büyük babası), adları altın harflerle yazılı bu doktorların isimlerini okudu.

''İsimleri meçhul iki Kütahyalı Ermeni''


Kütahya Sancağı'na bağlı merkez kazası çinileriyle meşhurdu.Çini imalat atölyeleri tüm İmparatorluk'taki ibadethaneler için çini üretiyor, ayrıca Paris ve Londra'ya ihraç ediyorlardı. Ermeni varlığı on beşinci yüzyıl başlarına dayanan kazada,1915 sırasında nadir bir olay yaşandı.Tüm kazada yaşayan Ermeni nüfusu,İstanbul'un emirlerini uygulamayan Kürt Vali Faik Ali Bey sayesinde kurtuldu.Ermeni nüfus 1922'den sonra boşaltıldı.

Fransa Dışişleri bakanı Ermeni Soykırımına değindi

Anadolu toprakları üzerinde Ermeni medeniyetinin yok oluşu, 1915’te açılan yaraların iyileşmesi için neler yapılması gerektiğine ilişkin düşünmek durumunda bırakmalı. Beyanat Fransa cumhurbaşkanının Türkiye’ye yapacağ ziyaret çerçevesinde «Hürriye Daily News»ta yayımlanan makalesinde  kendi diplomasi stiliyle Ermeni Soykırımına değinen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’tan geldi.

Mezarlık üzerine Süryani kilisesi istemiyoruz

Şabo Boyaci*
Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan Süryani halkı olarak görsel ve basılı medya organlarda çıkan “Süryanilere Kilise İnşası İçin Yeşilköy Latin Katolik Mezarlığı Tahsis Ediliyor” başlıklı haberi üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. İstanbul’da yaşayan Süryanilerin yıllardır dile getirdiği kilise taleplerinin bu şekilde bir arsanın tahsis edilmesi ile giderilmeye çalışılması büyük bir skandaldır. Süryaniler olarak başka bir toplumun sahip olduğu bir mezarlık arsası üzerine kilise inşa etmeyi kabul edemiyoruz.

Ermenistan’da Devlet Başkanlığı Seçimleri: Çarukyan’a Karşı Yapılan Komplo Nedir?

Çarukyan’ın ABD ve Avrupa Birliği yetkili temsilcileri ile anlaşmaya vardıkları konuların basına sızmasından sonra Çarukyan konuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadı. Devlet başkanlığı seçimlerine katılmasının kesin olduğu ve kazanma ihtimalinin büyük olduğu düşünülen Çarukyan’ın 12 Aralıkta devlet başkanlığı seçimlerine katılmayacağının açıklanması Ermenistan iç politikasında şoka neden oldu. Bununla da Ermenistan iç politikasında durum tamamen değişti ve Sarkisyan’ın ikinci defa devlet başkanı koltuğuna oturması neredeyse kesinleşti. Milyonlarca dolar harcayarak seçim yapmaya bile gerek kalmadı.

Aya Stefanos anıtı Yeşilköy’de yeniden inşa edilecek


Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin ile yapılan antlaşma sonucunda, Rusya’nın Krasnoyarsk kentinde 1915′te inşa edilen Sibirya’da bulunan Troitski mezarlığındaki Türklerin esaretinin simgesi olan anıt ve şehitlik elden geçirilecek. Türkiye’de ise Aya Stefanos Antlaşması sonrasında Ruslar tarafından Yeşilköy’de inşa edilen Aya Stefanos kilise anıtı yeniden inşa edilecek.

1915'TE HAĞTUK (AHTÜK) ve DEKKE KÖYLERİNDE NE OLDU?

Mehmet Dağıstanlı
Çemişgezek Hağtuk/Tekeli köyü, 1914'te 297 nüfuslu Ermeni yerleşimi idi; Surp Minas ve Yerits Mangants adına iki kilisesi vardı. Çemişgezek sınırlarında olmakla beraber yönetsel olarak Hozat’a bağlı bulunan bu köylerin Ermenileri, sürgün sırası kendilerine gelmeden toplu halde Dersim içlerine çekilme fırsatı bulurlar.

Charles Aznavour, İsviçre Ermeni toplumu temsilcilerini takdirname sertifikalarıyla taltif etti

Dışişleri Bakanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre; Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Charles Aznavour Diaspora Bakanlığınca Cenevre Topalyan Ermeni Okulu Md. Nevrik Azatyan, okul öğretmenleri Hasmik Meliksetyan, Valya Dadoyan, «Araks» Editörlüğü sorumlusu Diana Boyacıyan, Aarau Ermeni toplumu eski bşk. Krikor Yelmayan’a verilen takdir sertifikları yanısıra Latinik olmayan alfabeler yazı karakteri geliştirme yarışması «Granshan-2011»de ikincilik diplomasını kazanan Anton Studer’e belgesini sundu.

Arınç: "Azınlık vakıflarına mallarını iade etmek hukukumuzun gereğidir"

2013 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu bir zül değil, hukukun, insanlığın gereğidir. Biz bunu yapmakla iftihar ediyoruz" dedi. Sayın Mustafa Erdem, 'azınlık vakıflarının gayrimenkullerinin iadesi züldür' gibi bir hüküm kullanıyor. Bunu yapan zillet içindedir, zelildir anlamında. Bir ilahiyatçı bunun anlamını hepimizden daha iyi bilir. Bunu kesinlikle reddediyorum ve bu sözü kendilerine iade ediyorum. Bizim yaptığımız hem kanunlarımız çerçevesinde hem uluslararası hukuk normları çerçevesinde hem de Vakıflar Kanunu'nun hükümlerine uygun olarak yaptığımız işlerdir. Biz Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak geçmişten bu güne birlikte yaşadığımız ve birlikte yaşamanın en güzel örneklerini verdiğimiz bir medeniyetten geliyoruz.

MHP'li Erdem: Azınlık Mallarının İadesi Bu Millet İçin Züldür

MHP Ankara Milletvekili Mustafa Erdem, Vakıflar Genel Müdürülüğü bütçesi üzerinde görüşlerini ifade ederken, yeniden açılan bir kiliseye takılan çanın Türkiye'den değil Rusya'dan getirildiğini vurgulayarak, ''Bu ne zillettir ki Türk milletinin beyninde çan sesi dinlettirilmeye başlanmıştır. Bu AKP'li milletvekillerini üzmediyse memnuniyetine vesile olmuştur. Azınlık mallarının iadesi bu millet için züldür. Başbakan Yardımcısı Arınç, 'gasp ettiklerimizi iade ediyoruz' derken, bizim elimizden alınanlar için bir gayreti, vicdani burukluğu var mıdır-'' dedi. (Sayın Erdem, zül ve utanılması gereken vatandaşlarının hakkını gasp etmek ve geri vermemektir, vermek değil. HYETERT)

Bu sergi 125 yaşında

İstanbul’un köklü eğitim kurumlarından  
Özel Getronagan Ermeni Lisesi 125. kuruluş yıldönümünü bir görsel sanatlar sergisi ile kutluyor. 
Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları yeni yılın ilk ayında Paris’te görüşecek.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, görüşmede yeni öneriler değil belli fikirler üzerinde durulacağını söyledi.Memmedyarov, çözüme ilişkin düşüncelerin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu Eşbaşkanlarının bölgeyi ziyareti sırasında gündeme geldiğini ifade etti.

Armenians Fleeing Anew as Syria Erupts in Battle

By Alia Malek
Diana Markosian Displaced young Syrian Armenians at the recently opened Cilician School in Yerevan, Armenia. Yerevan,  Armenia — At the newly opened Cilician School in this former Soviet republic, the textbooks are in Arabic, photocopied from a single set flown out of war-torn Syria. The curriculum is Syrian, the flag on the principal’s desk is Syrian, and the teachers and students are all Syrians.

Seminer Duyurusu

Geleceği planlayabilmek için geçmişi iyi bilmek gerekir. Seminer sunucusu  Prof. B. Levon Zekiyan Konu : 18. yüzyıldan bugüne Ermeni tarihi  işlenecek konuların ve programın ayrıntılı bilgileri ileri bir tarihte  yayınlanacaktır. Tarih: 5 ve 6 Ekim 2013. Yer: Mehrzweckanlage - Teuchelweiher , Winterthur-İsviçre

Babaannem ‘Bizi kestiler’ demişti bir kez!

Sema Kaygusuz’un incir lisanı… Sema Kaygusuz, 2009'da yayımlanan ve hemen tüm eleştirmenlerden tam not alan” Yüzünde Bir Yer” adlı romanının yeni baskılarında yayımlanması için, yeni bir önsöz yazdı... Derken, çocukluğumda başka bir cümle daha duydum. Babaannem “Bizi kestiler” demişti bir kez. Öyle durduk yerde, gürültülü bir iç çekişle... Başka da bir şey anlatmadı, hiçbir ayrıntıya girmedi bununla ilgili. Bu kez henüz yası tamamlanmamış tarihsel bir acı kemiğime değin işlemeye başladı. Halbuki o zamana değin bir âlemim vardı benim; toplumsal kimliğim, milliyetim, vatanım yoktu.

Reflections of a Righteous Turk: Can Germany Be a Model for Turkey?

Posted by Harut Sassounian
If it were possible to clone prominent Turkish commentator Orhan Kemal Cengiz and make multiple copies of his kind heart and righteous conscience, the Turkish government would then be able to come to grips with Armenian demands from Turkey in a humane and just manner.

Can Germany be a model for Turkey in confrontation with past atrocities?

Orhan Kemal Cengiz / o.cengiz@todayszaman.com
I have been in Berlin, Germany for the last few days. We, some journalists and human rights activists from Turkey, have been invited here by the European Academy Berlin, with the financial support of the Germany’s Ministry of Foreign Affairs for a conference titled “Difficult Heritage of the Past.” We are here to observe how Germany faced its problematic past including the atrocities committed by Nazis.

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler

Şişli A Bayan Voleybol takımı Türkiye 2. Liginde karşılaştığı Koç Spor takımını 3-1 mağlup etti.Maçın setleri 25/22 25/13  22/25  13/25 sona erdi... Şişli Basketbol A erkek takımı ligdeki 5 maçında karşılaştığı Beykoz takımını 69-63 yenerek 4. galibiyetini aldı.Şişli bu sonuçla ligde 2. sıraya yükseldi.

Sayın Başbakan, Ecdadı(n/m)ıza Yaraşanı Yapalım…

Raffi A. Hermonn (*) /  raffihermonn@hotmail.com  
Ermenice Gosdandinabolis kısaca Bolis denilen Der Saadet veya ecdadımızın Kostantiniyyesi, İstanbuldaki Türkiye Ermeni (Havari) Kilisesi Patrikliği arşivinde, el yazma kitaplarda Hayrabed denilen, Ermeni başpiskoposların daha o zamanlarda bile var oldukları anlaşılmaktadır. 

Diyarbekir’in ‘Müslüman Mayası’

Ayşe Günaysu
Zaten daha Abdülhamit’in 1895 katliamları sırasında Diyarbakır ve çevre kaza ve köylerde cana kıyma, tecavüz, kız kaçırma dışında, yaklaşık 25 bin Ermeni zorla Müslümanlaştırılmıştı.Yani bunların hepsi Müslümanlık adına yapıldı. Şehirler böyle Müslümanlaştırıldı. Şimdi yüzleri kızarmadan bu şehirlerin Müslüman kimliğiyle övünüyorlar. Kürtlere Müslümanlıkları hatırlatılarak “terörist”lik yapmamaları tembih ediliyor. En örgütlü, en güçlü, terör örgütünün devlet aygıtı olduğunu, bunların arasında Türkiye Cumhuriyeti dahil epeyce çok sayıda Müslüman devletin, örgütün ve diğer iktidar aygıtlarının bulunduğunu bilen biliyor da, en başta Müslüman ahalinin Müslümanlık üzerinden kurulan tezgahlara pabuç bırakmaması gerekiyor.

Vali Mutlu cevapsız Soru Bırakmadı

“Azınlık cemaat vakıflarına özel idare bütçesinden pay ayrılacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Vali Mutlu şu mesajı verdi: “Özel idare bütçesi önümüzdeki yıldan itibaren yapılmayacak bu yılki bütçemizde de pay ayrılmadı sorunun cevabı bu yıla mahsus böyle pay yok. Belediyelerin yeni yasayla mabetlere destek vermesi düzenlemesi getirildi. Mabet düşüncesi içinde büyükşehir meclisleri tasarrufta bulunabilir. Bu konuyla ilgili değerlendirme uygulamada görülecek. Ama mabet kavramı içinde ne giriyorsa Büyükşehir Belediyesi’nden pay ayrılabilir. Diyanet tarafından belirleniyor mabet kavramı da. Açıklamasını Diyanet değerlendirecek.”
Haberin Devamı: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1111623&CategoryID=77

'Ermenistan'ın körüklemesi' Nuh'un gemisini orada aramayın dedi ve kızdı


Prof.Dr. Akmaz, şöyle dedi:"Şırnak’ın güzelliklerini tanıtmak için azami gayret sarf ettik. 3 yılda 3 uluslararası sempozyum düzenledik. 2013 Ekim ayında Cudi ve Nuh Sempozyumu’na Cumhurbaşkanı, turizm bakanımızı ve Diyanet İşleri Başkanımızı davet ettik. Hz. Nuh, din turizmine katkı yapacak bir bilgi. Bunu siyasi olarak Ağrı’da arıyorlar. Bu bir Ermenistan’ın da körüklemesi aslında. Şırnak, Hz. Nuh Cudi Dağı’nda saklı ve Cudi Dağı da burada, bunun da sempozyumunu yapacağız. Bilimsel aktivitelerimiz devam ediyor."

Paros Aralık sayısı Çıktı


Ermeniler Surp Agop'u Kutluyor


1988 : The Mother and now 2012 the Grandmother

Remember the picture of the Mother holding on to her three children, after the 1988 Spitak/Gyumri Earthquake? The picture on the left is the same Mother, but this time with her GRANDchildren…Life is precious…
Both pictures were taken by Mchitar Khatchaturyan.

IPA'den Türkiye'ye Çağrı "Deniz Zarakolu'nu Serbest Bırakın"

KCK Davası hakkında basın açıklaması yayınlayan IPA, Türkiye’den KCK Ana Davası'nın yazar sanıkları Deniz Zarakolu ve Ragıp Zarakolu hakkındaki suçlamalarının düşürülmesini talep etti.

Osmanlı Ermenileri Venedik’te!


18. yüzyılın sonunda, Ermeni Mıkhitarist Manastırı’nda yazılan ve Venedik Karnavalı’nda düzenli olarak icra edilen ilk modern Türkçe oyunlar, yazıldıkları tarihten yaklaşık iki asır sonra kendilerine hayat veren Ermeni rahiplerin doğduğu ülkeye, Türkiye’ye dönüyor...  Ermeni tiyatrosunun Türk tiyatrosuyla ilişkisi bu dönemden çok daha önce, henüz İstanbul’da ne modern bir Ermeni, ne de modern bir Türk tiyatrosundan bahsetmenin mümkün olmadığı yıllarda, Venedik’te Mıkhitaristlerin San Lazzaro (Surp Ğazar) Adası’ndaki manastırlarında başlamıştır. San Lazzaro Adası’nda, çoğu Osmanlı ülkesinde doğmuş olan Mıkhitarist Ermeni Rahipler tarafından yazılıp günümüze kadar ulaşan Ermeni harfli en eski Türkçe tiyatro metinleri 1790'lı yıllara aittir. Ancak bu eserler bugüne kadar ne Türk, ne de Ermeni araştırmacılar tarafından ayrıntılı biçimde incelememişlerdir.

Sözde Ermeni Soykırımı Propagandası ve ‘4T Planı’: Tanıtım

Ermenistan için “Büyük Ermenistan”a giden yolda atılması gereken en önemli adım, bu hedefin gerçekleşmesi yönünde kamuoyu oluşturulması ve Türkiye'ye yönelik politikaların gerçekleştirilmesidir. Ermenistan’ın ‘Büyük Ermenistan’ kurma projesinde Türkiye’ye yönelik politikasını ‘4 T Planı’ şeklinde açıklamak mümkündür. Bu, kısaca, Tanıtım, Tanınma, Tazminat ve Toprak olarak açıklanabilir. (Toprağın kansız alınmayacağını çocuklar bile bilir. Kaldı ki Ermenistan başkanı böyle bir talepleri olmadığını defalarca açıkladı. HYETERT)

Ermeni Lobisi, “100. Yıl” Öncesinde Faaliyetlerini Artırıyor

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gelecek dönemde yaşanacak en ciddi sorunların Kongre kaynaklı olacağının net işaretleri daha yeni yasama dönemi başlamadan gelmeye başladı. Karabağ'ın Bağımsızlığı Kongre'de Kutlandı1915 olaylarının 100. yıldönümü için hazırlanan etkili Ermeni lobisi, geçen hafta içinde "Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının kutlandığı" bir toplantıyı Kongre çatısı altında yaptı. Toplantı, Senato'ya ait Russell Binası'nda gerçekleştirildi.

Türkiye'nin İnsan Hakları Sicili Yine Parlak Değil

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Gök Vakfı’nın derlediği veriler, Türkiye’nin insan hakları sicilinde parlak bir iyileşme olmadığını gözler önüne seriyor. İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın verdiği bilgiye göre, bu yıl 11 ayda 506 kişi işkence ve kötü muamele gördüğü gerekçesiyle Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na başvurdu. İHD, bu yılın ilk dokuz ayında 185 asker, korucu ve polis ile 224 PKK militanının çıkan çatışmalarda olduğunu öldüğünü açıkladı. Çeşitli terör saldırılarında ölen sivil sayısı ise 16.

AB İnsan Hakları Film Günleri başladı

AB Delegasyonu tarafından Türkiye'deki AB Üye Devlet temsilcilikleri ve kültür merkezleri ile işbirliği içerisinde düzenlenen 2012 AB İnsan Hakları Film Günleri 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde başlıyor. Festival, 10-12 Aralık tarihleri arasında Türkiye'nin on ilinde eşzamanlı olarak düzenlenecek.

Nobel Ödülleri sahiplerine verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Bu yılın fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi dallarındaki Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Stockholm Konsert Huset'te (Konser Evi) düzenlenen törene, İsveç Kraliyet ailesiyle birlikte ödül almaya hak kazananlar ve çok sayıda davetli katıldı.

1915'te Hazari ve Miadun köylerinde neler oldu?

Hazari’ye de iki ay önceden bekçi askerler konulmuş ve bunun gerekçesi “muhtemel Kürt saldırılarına karşı köyü savunmak” şeklinde açıklanmış. Köylülerin bu gerekçeden şüphe etmemeleri için geceleri köyün gençlerinden de bekçi çıkartılması sağlanmış. Dersim Çemişgezek Hazari köyü Papazı (evli) Hovhannes Kahana aile üyeleri ile birlikte.

Suryani Kadim kilisesi ibadete açıldı

Adıyaman'da bulunan Süryani Kadim Kilisesi'nin tadilatı bitti. Adıyaman'da 2 yıl önce tadilata giren Süryani Kadim Kilesi, yeniden ibadete açıldı. Süryani metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, kilisenin ibadete açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Selahaddin Üniversitesi'nden Asimder"e Şilt

Irak'ın Erbil kentinde bulunan Selahaddin Üniversitesi tarafından, Uluslararası Asılsız Ermeni iddialarıyla Mücadele Derneği'ne (ASİMDER) şilt verildi. Antalya’da Herkes İçin Spor Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu 17 ülkeden 250 uzmanın katıldığı Çevre, Turizm ve Spor konulu kongreye katılan Selahaddin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Saadallah A. Rashid, ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey’e şilt verdi.

İnsan Hakları Günü Ve İnsan Hakları Haftası Kutlu OlsunSunday School Students Give Thanks

On November 17 and 18, Elise Antreassian, coordinator of Christian Education in the Diocese's Department of Youth and Education, visited the Sunday School of St. John Church in Southfield, MI, where she led a workshop for educators and gave a presentation on faith development to parents.

"Böyle giderse Türkiye'de Rum kalmayacak"

Musa Kesler'in özel haberi
"Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamalarına Ermeni ve Yahudi cemaati coşkulu bir şekilde katıldı ancak Patrikhane olarak Cumhuriyet'in 75. yılında hala antidemokratik uygulamalara maruz bırakılıyoruz. Dolayısıyla bugün bizim için bir anlam taşımıyor. İnönü 75 yıl önce patrikhaneyi sınırdışı etmeye çalışmıştı, bizi sürmeye çalışanların çoşkularına katılmamız beklenemez. Türk devleti Lozan'dan bu yana 120 bin olan Rum nüfusun 3 bin kişiye düşmesinden sorumludur. Taktikler devam ederse  Türkiye'de Rum soylu kimse kalmayacak."

St. Sahag Church Welcomes New Pastor, Looks Forward to Future


 Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Sahag Church of St. Paul, Minn., this month as the parish marked the 10th anniversary of the church's consecration and welcomed its new pastor, the Rev. Fr. Tadeos Barseghyan.

3. Jirayr Ohanyan Çakır Turnuvası


3. Jirayr Ohanyan Çakır Turnuvası 08-09 Aralık 2012 tarihleri arasında Pangaltı RAMADA Hotel’de gerçekleşti. İstanbul İl temsilcisi Sn. Sait Rıza ÖNEY’in de hazır bulunduğu açılış töreninde, Jirayr Ohanyan Çakır’ın torunu Arianna Ohanyan Çakır ilk gongu çaldı, oğlu Majak Ohanyan Çakır ise ilk hamleyi yaptı.

Mainz’de Ermeni Matbaacılığının 500. Yılına yönelik bir sergi açıldı


Başbakan Sarkisyan daha sonra Mainz kenti «Gutenberg Müzesi»nde organize düzenlenen Ermeni Matbaacılığının 500. Yılına yönelik bir sergiye katıldı... Başbakan Sarkisyan, bölge başbakanı Kurt Beck ve Mainz Belediye Bşk. Michael Ebling’e sergiye katılımları ve düzenlenmesine katkılarından ötürü tesekkür etti.

Deveciyan ilk turda seçilemedi

Fransa’da Ermeni lobisinin güçlü isimlerinden eski bakan Patrik Deveciyan, seçim bölgesi Antony'de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen seçimlerin ardından yeniden yarıştı. İlk turda yüzde 49,82 oranında oy alan Deveciyan, kıl payı ikinci tura kaldı.

Türklere göre Hıristiyanların hepsi ajan!

"Open Doors" adlı kuruluşun son raporuna göre dünya çapında 100 milyon Hıristiyan tehlike altında yaşıyor. 50 tehlikeli ülkeler listesinin 31. sırasına Türkiye'yi koyan kuruluş, Türklerin Hıristiyanları "düşmanların ajanları" olarak gördüğünü bildirdi. Federe Kürdistan Bölgesi ise Hıristiyanlar için en güvenirli bölge. Kuruluşa göre Irak'tan Federe Kürdistan Bölgesine sığınan Hıristiyanların en büyük sorunu ise Kürtçe bilmemeleri.

Elazığ Merkez İlçesine bağlı Ermeni köyünden bir aile.

Harput vilayetinin başka bir köyü olan Akhor, hakkında pek çok mucize efsanesi anlatılan Akhor Bab adlı bir kilise vardı. Hripsime Hanım, bu efsanelerden birini kocasından dinlemişti; Pazmaşen/ Sarıçubuk Elazığ Merkez İlçesine bağlı Ermeni köyünden bir aile.

İnsan Haklarıyla İnsandır


Taksim’e, Çamlıca’ya cami Yeşilköy’e Süryani kilisesi


Şenol Baştakar
Çamlıca Tepesi ve Taksim Meydanı’na cami projeleriyle gündeme gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy’e kilise yapılmasının önünü açan kararı onayladı. Büyükşehir’e ait 2 bin 736 metrekarelik arazi Süryani Cemaati’ne kilise yapılmak üzere tahsis ediliyor. Koruma Kurulu  onaylarsa Yeşilköy’de Süryani Kilisesi inşa edilecek. Proje hayata geçtiği takdirde ilk kez bir belediye azınlıklara ibadethane yeri tahsis etmiş olacak.

İnsan Hakları Haftası EtkinlikleriGül'den İnsan Hakları Günü mesajı!

"Tüm insanlara eşit ve devredilemez haklar tanınması esasında hazırlanan ve temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla oluşturulan uluslararası belgelerin nüvesini teşkil eden Beyanname, sadece kabul edildiği dönemin değil, günümüzün de en geçerli ve güncel belgelerinden biri olmaya devam etmektedir. Çağdaş ve demokratik hukuk devleti standartlarına sahip olmayı hedefleyen tüm ülkeler için insan haklarına saygı, temel belirleyici unsurdur. İnsan haklarına saygı ve temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, siyasal ve toplumsal kültürümüzün dayandığı temellerden biridir. İnsan haklarının korunması ve genişletilmesi amacına ulaşılması, sadece yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle değil, bunların eksiksiz uygulanması ve insan hakları bilincinin toplumun her kesimince benimsenmesiyle mümkün olmaktadır."

Orpheus Mozaiği'nin Süryani kültürüne ait olduğu ne zaman kanıtlanacak?


Sanat eseri kaçakçıları tarafından ABD'ye kaçırılmış olan Orpheus Mozaiği'nin Türkiye'ye ait olduğu Türkiye Kültür Bakanlığı'nın girişimleri sonucu kabul edildi. Orpheus Mozaiği'nin ABD'nin Dallas Sanat Müzesi'nden iade edilmesi sürecinin en önemli delilinin yapıştırıcı ürünü 'Bally' olduğu ortaya çıktı. Gazeteler bu haberi "Orpheus Mozaiği'nin Türkiye'ye ait olduğu 'Bally' kutusuyla kanıtlandı" diye verdi. Halbuki asıl gerçek Orpheus mozaiğinin Süryani kültürünün bir mirası olduğu. Mozaiğin üzerinde Süryanice yazılar hiç bir tereddüde meydan vermeyecek kadar açık bir gerçeğe tanıklık ediyor. Yağmalamanın yapıldığı yer de Süryanilerin bin yıllardır yerleşik olduğu topraklar.

Camilerin gayrimüslim mimarları

Taha Akyol
Elbette cami mimarlarının pek çoğu Müslüman’dır. Ancak önemli katkılarıyla gayrimüslim mimarlar da vardır. Bunların başında Nuruosmaniye külliyesinin mimarı Semeon Kalfa’yı zikretmeliyiz... Tanzimat’la birlikte Osmanlı mimari tarihinde ‘Balyanlar Dönemi’ne girildi. Soyadları Balyan olan Ermeni mimarlar, cami dahil, yaptıkları saray, kasır, kışla, hastane, kamu binaları ve kiliselerle İstanbul’un imarında büyük roy oynadılar. Balyan’lar “Âmira” denilen Ermeni elit sınıfındandır. İlk Balyan, hassa mimarı Meremetçi Bali Kalfa’dır. Meremetçi tamir ustası demektir, Balyan adı da Bati’den geliyor. Büyük mimari eserlere imza atan balyanlar şunlardır: Kirkor Amira Balyan, bir çok eserle birlikte Nusretiye camiinin, Nikoğos Bey Balyan Dolmabahçe sarasında muayede salonunun ve Ortaköy camiinin, Garabet Amira Balyan, Dolmabahçe sarayı ve Dolmabahçe camiinin mimarıdır… Bunlardan başka Agop Bey Balyan, Simon Bey Balyan, Sarkis Bey Balyan bir çok anıtsal eserin müellefidir.
Yazının Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22111848.asp

Celebrating Armenia Fund's 20th Anniversary

Ara Aghishian, Esq., Chairman, Armenia Fund U.S. Western Region.
Los Angeles, CA - Armenia Fund U.S. Western Region celebrated the 20th Anniversary of Hayastan All-Armenian Fund with a spectacular Gala at the prestigious Dorothy Chandler Pavilion at the Los Angeles Music Center on Sunday, November 18, 2012.

Ogün Samast övgüsüne 1 yıl 3 ay hapisStatüko dergisinin Genel Yayın Koordinatörü Baş, 'Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!' girişimi tarafından yapılan suç duyurusu neticesinde, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı

“Ben kahramanlarla yaşadım; ağlamak için hiç vaktim olmadı”


Romanya Ermenileri Derneği Başkanı da olan Voskanyan, Ermeni kimliği, kaderi ve Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen en büyük suç olan Ermeni Soykırımı konulu bu kitabı zamanın bir diliminde değil, bütün ömrü boyunca yazmış olduğunu söylemektedir.İnsanlık, hem Ermeni halkının ıstıraplarından haberdar olmalı, hem de yaşadıklarımıza karşı saygı duymalı. “Fısıldamalar Defteri” kitabının yazarı Varujan Voskanyan, Ermeni halkının anılarının geçmişte kalmayıp, günümüzde de bizimle birlikte yaşadığından emindir. Armenpress haber ajansı muhabirine konuşan Voskanyan “Ölülerimiz bizimle yaşıyor. Özellikle bir çoğunun mezarı dahi olmadığından dolayı. Geçmiş bizim için unutulan bir şey değildir. Unutmak intihar etmektir!” şeklinde konuşmaktadır.

Madalya

Ahmet Altan
Babam, Nazilerden kaçıp Türkiye’ye gelen ünlü bir hukuk profesörünün bu ülkeyle ilgili saptamasını anlatmıştı. “Doğal ayıklama sizde tersinden işliyor” demiş adam, “kötüler yükseliyor, iyiler aşağıya gidiyor”. Altmış yıl önce yapılan tesbit hâlâ geçerli.“Nereden nereye geldik” de diyemiyoruz. Bir yerden bir yere geldiğimiz yok.Hep aynı yerdeyiz. Kayalıkların üstündeki kayık gibi Türkiye, sallanıp duruyor ama bir yere gitmiyor, hep aynı yerde duruyor.Devlet görevlisi ol, halka işkence yap, öldür, hedef göster, yüksel.

‘Batı dünyası mimariyi, Ani’den öğrendi’

Kültür Rotaları Derneği Başkanı Clow: “Buradan giden mimarlık yavaş yavaş bütün Avrupa’ya geçti ve Avrupa’da Rönesans’ta çok önemli bir yere sahiptir”.

Merkez Seçim Kurulu: Ermenistan cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Şubat 2013

Ermenistan cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Şubat 2013’te gerçekleştirilecek. Açıklama bugün 8 Aralık’ta  Ermenistan Merkez Seçim Kurulu (MSK) Bşk. Tigran Mukuçyan’dan geldi.

Margosyan: Diyarbakır'ın kültürel mirasına sahip çıkalım

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen "Gâvur Mahallesi'nde Kültür-Mekan-Göç" konulu söyleşide konuşan gazetemizin yazarı Mıgırdiç Margosyan, "Göç bir kültürü yok etmek ve yozlaştırmaktır. Diyarbakır'ın kültürel mirasına sahip çıkmak için engelleri aşalım, yoksa benim gibi dilini öğrenmek için İstanbul'a gitmek zorunda kalırsınız" dedi.

Kırlıkovalı: Tarih Ermeni İddialarına Dayandırılarak Yeniden Yazılmak İsteniyor

TurkishNY.com - California, Sacramento’da 3 Aralık 2012 tarihinde, meclise yeni giren milletvekillerine dair bir yemin töreni düzenlendi. Tören biter bitmez ise California Meclis Üyesi Ermeni asıllı Katcho Achadjian ve Meclis Üyesi Mike Gatto sözde Ermeni soykırımına ilişkin Meclis Ortak Karar 2(AJR 2) isimli Türkiye karşıtı bir yasa teklifinde bulundular... Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) genel başkanı Ergun Kırlıkovalı konuya ilişkin yaptığı açıklamada ivedi bir şekilde AJR 2 yasasına karşı harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Kayserili Ermeniler

Kayseri Ermenileri Nüfus: 52.000 Ermeni. Din ve Eğitim:47 kilise;56 okulda 7.119 öğrenci... Meslekler:Kuyumculuk, dericilik, bağcılık, demircilik ve halıcılık. Ermeniler ve Rumlar arasında yoğun kültürel ilişkilerin yaşandığı Kayseri,yirminci, yüzyılın başında Ankara Vilayeti'ne bağlı (diğerleri Ankara,Kırşehir ve Yozgat olmak üzere) dört sancaktan biriydi. Onbeşinci yüzyılda Osmanlılar Kapadokya'yı alınca Ermeniler kitleler halinde İstanbul'a gönderildiyse de,bölgedeki varlıkları devam etti. Ondokuzuncu yüzyılın   sonlarında toplam şehir nüfusunun yüzde 35'i Ermeni'ydi.

Kilikya Ermeni Krallığı'na Surp Sofia Manastırı

Sis (şimdiki Adana Kozan ilçesi) bir zamanlar Kilikya Ermeni Krallığı'na başkent olarak hizmet etmişti. Sis’in dini kurumları aynı zamanda bilim ve yazım merkezleri olmuştur. Şehirde, başkente yakışan yüksek okullar vardı.