Etiketler

Fransa Parlamentosuna Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yeni yasa tasarısı sunuldu

Bouches-du-Rhône bölgesi milletvekili Valerie Boyer Fransa Parlamentosuna Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yeni bir yasa tasarısı sundu. Özgürlük Radyosunun (RFE/RL) verdiği habere göre; tasarı, Fransa Millet Meclisi nezdinde 19 Aralık tarihinde giriş yapmış olup, Basın Özgürlüğüne ilişkin 1881 tarihli yasada  ırkçılık ve Ermeni Soykırımının inkarına hukuki müeyyideler getirecek şekilde değişiklikler gerçekleştirilmesini önermekte.

“Orası Kilisemiz, Halı Kursu Değil” / “That’s our church, not a rug-weaving centre”

1870’te Diyarbakır Ermeni Protestan Surp Pirgiç Kilisesi olarak inşa edildi. 113 yıl sonra, 1983’te Vakıflar Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ‘hayır ve hizmeti kalmadığı gerekçesiyle’ el koydu. 2010’da yine aynı kurumca onarıldı ve Sur Kaymakamlığı’na kiraya verilerek Kadın Merkezi haline getirildi. 339 bin liraya mal olan kilisede kadınlara gümüş telkâri işlemesi, ipek dokumacılığı öğretilmeye başlandı. Tarih 2012’yi gösterirken Ermeni Protestan cemaati el koyunlan vakıflarını ve bağlı kilise binasını geri isteme kararı aldı. Kilisenin son başkanı Ohannes Gülsatar’ın oğlu Erol Gülsatar ve Ortadoğu Ermeni Protestan Kiliseleri Birliği Türkiye Sorumlusu Kirkor Ağabaloğlu’nun girişimiyle başlatılan süreçte önce Diyarbakırlı 10 Ermeni bulundu. Erdal Gülsatar, Edip Daşkıran ve Murat Bulmuş’tan oluşan 3 kişilik geçici yönetim kurulu ve sekiz kişilik üye listesi oluşturuldu. Bu imzalarla Diyarbakır’daki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçe verildi ve vakfın, dolayısıyla da kilisenin iadesi istendi.

Ermenilerin Türkiye`ye Yönelik Toprak İddiası Gündemden Düşmüyor

Dr. Hatem Cabbarlı, Avrasya Güvenlik ve Strateji Araştırmalar Merkezi Başkanı
 ‘4 T Planı’nın son aşamasını Ermenistan’ın Türkiye’den toprak talebi oluşturmaktadır. Tazminat konusunda olduğu gibi Ermenistan bu konuyu devlet seviyesinde gündeme taşımasalar da, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve akademisyenler tarafından dile getirilmesini desteklemektedir. Ermenistan 1992’de AGİT’e üye olurken sınırların değişmezliği ilkesini kabul etmesine rağmen, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımadığı ve Azerbaycan topraklarının yaklaşık % 20’sini işgal ettiği için demokratik değerlere önem verdiğini iddia eden Batı tarafından bu ülkeye hiç bir baskı yapılmamıştır.

Diyarbakır Kilisesi, Ermeni Protestan Kilisesi’ni İstiyor

Diyarbakır Protestan Kilisesi, 1983 yılında Vakıflar Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından hayır ve hizmeti kalmadığı gerekçesiyle el konulan Ermeni Protestan Kilisesi’nin iade edilmesi için başvuruda bulundu. Diyarbakır Kilisesi ruhani lideri Ahmet Güvener, 29 yıl önce Vakıflar Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından el konulan Ermeni Protestan Surp Pirgiç Kilisesi’nin iade edilmesi için dilekçe ile başvuruda bulundu. Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Güvener, Ermeni Protestan Kilisesi’nin geçmişinin 100-130 yıl arasında olduğunu söyledi. Bu kilisenin 100’den fazla cemaatinin olduğunu belirten Güvener, 1983 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün cemaati olmadığından dolayı kiliseyi devraldığını kaydetti. 

Mesrop Maştots ve Ermeni harflerinin bulunuşu

Matenadaran: Yerevan Mesrop Maştots adıyla anılan Eski Elyazmaları Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü. 
Ermeni halkı, siyasi bağımsızlığını kaybederek, mütecaviz komşularından kendisini savunma konusundaki en önemli mekanizmadan yoksun kalır. Ermeni halkı için kritik olan bu dönemde yöneticiler, Ermenilerin kültürel bağımsızlığını sağlamak niyetiyle güçlü bir hareket oluşturarak, Ermeni harfleri vasıtasıyla, daha sonraki, tehlikelerle dolu çağlar boyunca Ermeni halkına süreklilik ve yaşamsallık bahşeden, milli benliği koruma amaçlı yeni ve güçlü bir silah yaratır.

Halep Ermeni okulları tekrar faaliyete geçti

Suriye’nin Halep kentide bulunan Ermeni ulusal okulları, kentin nispeten güvenlikli bir mekanında tek bir okul çatısı altında birleşerek tekrar faaliyetlerine başladılar. Böylece Karen Jeppe, Sahakyan, Gülbenkyan, Zavaryan ve Haykazyan okulları faaliyetlerine tekrar başlamış oldular.

Christmas Services at St. Vartan Cathedral

The Feast of the Nativity and Baptism of Jesus Christ will be observed at New York's St. Vartan Armenian Cathedral on Saturday and Sunday, January 5 and 6. The altar icon of St. Hripsime Church in Armenia.

Preventing The Coming U.S. Disaster In The Caucasus

By David Boyajian
The United States is risking a disastrous renewal of war in the Caucasus between Armenians and Azeris over the breakaway Armenian-populated Republic of Mountainous Karabagh (RMK, or Artsakh in ancient Armenian). A new war between Azerbaijan and RMK (with its ally, Armenia) would undoubtedly destroy much of Azerbaijan's energy industry. This includes key Azeri oil and gas pipelines which lie just a few miles north of RMK and snake through Georgia and Turkey.

“Taraf” Columnist Accuses Turkey in Blacking Out Information on Armenian Genocide

YEREVAN -- Lately Turkish columnists are frequently referring to the posi tion of former and current Turkish governments over Armenian Genocide. This time the issue was highlighted my “Taraf” columnist Serdar Gaya.As reports Armenpress referring to “Marmara” daily, publ ished in Istanbul , in his article Gaya has reminded that in 1915 Young Turks deported or massacred the majori ty of Armenians living in Anatol ia el iminating thousands of Armenians living in this area for years.

Hangi Eyalette Ne Kadar Ermeni Amerikalı Yaşıyor?

Turkishny.com
2010 yılında yapılmış Amerikan Toplumu Anketi’nin bir yıllık tahminleri ABD’de Ermeni kökenine sahip 474.559 Amerikalı olduğunu ortaya koymuştu. Amerikalı Ermenilerin toplam sayısının tahmini 1.500.000’e kadar olabileceği düşünülüyor. ABD 2000 yılı nüfus sayımı verilerine göre, Amerikalı Ermeniler’in en yoğun yaşadıkları bölge olan Los Angeles’da 166.498 kişi kendilerini Ermeni olarak niteledi. Söz konusu rakam ABD’de o sırada yaşayan toplam Ermeni nüfusunun yaklaşık yüzde 43’ü kadardı.

Türkiye’nin 2013 Yılı Bütçesi

Nurettin Değirmenci
Diyanet İşleri Başkanlığı ödeneği: 4.604 (Milyon TL) olarak belirlendi. Kurumlar, sorumluluk içinde görevlerini yerine getiren, kendisinden aynı ölçüde iyiye hakkı olan herkese eşit ölçüde muamele etmelidir. Bütün kurumların ve erdemli yöneticilerin çabaları buna yönelmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hıristiyan, Alevi, Zerdüşt, Yahudi… İnanışlı vatandaşlardan toplanan vergileri günah kabul etmeden, vicdan azabı çekmeden harcıyor. Peki, onlara ne hizmet sunuyor?

Ermenistan Başbakanı: “Suriyeli Ermeniler Zor Durumda”

Suriye’de çatışmalar başladığında ülkedeki Ermeniler’in bir kısmı Ermenistan’a kaçmaya başladı. Ancak çatışmaların artan yoğunluğu bu göçü hızlandırmış durumda. Önceleri damlalarla başlayan süreç şimdi bir akıntıya dönüşmüş durumda. Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan şu anda Ermenistan’da 7000 Suriyeli Ermeni olduğunu ve artık bu sığınmacıların Suriye’ye dönme umutlarını yitirmeye başladığını söylüyor.

Mor Augin Manastırı ve Süryani Toprakları

Zeynep Tozduman
Mezopotamya’da sevgiyle, sabırla, umutla bir tarih direniyor… Annesinin memesini yudum yudum emen, savunmasız bir çocuk şimdi Nusaybin/Girmeli’deki Mor Augin manastırı. Mor Augin manastırı; Süryani halkının, Mor Gabriel manastırının arazilerinin politik bir oyunla işgalinden sonra,  bir başka acısıdır. Bu halkın, acıyla bezenmiş sessiz çığlıkları yüzyıldır yankılanıyor,  Tur İzlo (Bagog) dağlarında...

Sözde Ermeni Soykırımı Propagandası ve ‘4T Planı’: Tazminat

Yaklaşık yüz yıllık sözde Ermeni soykırımı propagandası çerçevesinde Ermeniler tazminat konusunu 1990’lı yılların sonlarına kadar güdeme taşımamıştır. Aslında konunun gündeme taşınmaması Ermenilerin tazminat talep etmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu, planlı ve koordineli bir şekilde uygulanan ‘4 T Planı’nın üçüncü aşamasıdır ve daha resmi olarak bu aşamaya başlanılmamıştır. Ama zaman zaman Ermenistan ve Avrupa basınında tazminat talebi ile ilgili haberlerle uluslararası ve Türkiye kamuoyu bu konuya alıştırılmaktadır.

Çokdilli Noel Bayramı

Hıristiyan âleminin Noel Bayramı nedeniyle Türkiye ’nin çeşitli illerinde kiliselerde törenler düzenlendi. İstanbul Taksim’deki Saint Antuan Kilisesi’nde Noel ayininde Türkçe, İngilizce ve İtalyanca dualar edildi. Fener Rum Ortodoks Patrikanesi’ndeki ayine Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.Diyarbakır’da Meryem Ana Kilisesi’nde Papaz Yusuf Akbulut, Süryanice ve Türkçe dualarla ayine katılanları kutsadı.

Ermeni Matbacılık Tarihi


Bayram ve tatil gülerinde Ermenistan BDT ülkeleri arasında ilk sırada

Yıl esnasında iş tatili öngören bayram ve özel gün sayısıyla Ermenistan BDT ülkeleri arasında ilk sırada yer almakta.2013 yılında Ermenistan yurttaşları diğer BDT ülkelerine kıyasla daha fazla tatil yapmakta. En az iş tatili günü Ukrayna’da. «Mir» BDT ulusal bayram ve iş tatili öngören özel gün sayısına göre ülkeleri sıraladı. Buna göre; Ermenistan’da   Bayram ve Özel gün sayısı 21.

Alanya'da Yaşayan Yabancılara Kilise Müjdesi

Alanya Belediye Başkanı AK Parti'li Hasan Sipahioğlu, kendisini ziyaret eden Yunan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya Bölgesi Metropoliti Despot Sotirios Trambas'a, ilçedeki tarihi Hıdırellez Kilisesi'ni restore ederek ibadete açacakları müjdesini verdi.

Ermenistan Ayıntap belediyesi kurdu

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü alışıldık ve bildik görüntülerle kutlandı.Temsili düşman kuvvetleri, şehirden çıkarıldı. Şiirler okundu, asker kıyafeti giydirilen çocuklar hamasi bir dille, Gaziantep Savunması’nı haykırdı.Ancak, biz sembolik törenlerle geçmişi yad etmekle yetinirken, Ermenistan’da bir belediye kurularak Gaziantep’in eski ismi “Ayıntap” verildi.

Ermeni matbaacılığının en önemli kitabı Türkçede

Ermeni matbaasının 500. yılında 100 yıl önce yayımlanmış ve bu alanda klasikleşmiş bir kitabı, Teotig'in 'Dib u Dar' (baskı ve harf) adlı eserini Türkçeye kazandırdı.

Ermenilere yönelik "ırkçı pankart" taşıyanlara ceza

Hocalı katliamının 20. yıl dönümü nedeniyle Taksim'de düzenlenen mitingde, Ermenilere yönelik ırkçı söylemler ile hakaretlerin yer aldığı pankartları taşıyan 6 kişi, 5'er ay hapisle cezalandırıldı. Bu ceza, 3 biner lira para cezasına çevrildi.

Ortadoğu Hıristiyanları

Ceren Kenar
Bugün Noel arifesi... 2012 yıl önce bu topraklarda, Ortadoğu’nun tam ortasında, Nasıra’da (Nazareth) İsa Peygamber dünyaya geldi. Türkiye’de ve bölgede yaygın olan Hıristiyanlık algısı Hıristiyanlığı Batı ile eşleştirme yönünde. Aslında bu son derece modern bir algı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde kaybedilmeye başlanılan Hıristiyan nüfusun Cumhuriyet döneminde de erimesiyle Hıristiyanlık bu topraklarda “yabancılaştı”. 1897 nüfus sayımına göre Anadolu nüfusunun (İstanbul dâhil) kabaca altıda biri gayrımüslimlerden oluşuyordu. 2012 yılında Türkiye nüfusunun ancak binde yedisinin gayrimüslim olması bu trajik demografik değişimin çarpıcılığını gösteriyor. 

Ermenistan'da seçim heyecanı

Ermenistan'da 18 Şubat 2013'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday başvuru süreci resmen başladı. Ermenistan Merkezi Seçim Komitesi'nden yapılan açıklamada, cumhurbaşkanlığı aday başvuru sürecinin 25 Aralık tarihi ile başladığı ve başvuru sürecinin 4 Ocak 2013 tarihine kadar devam edeceği belirtildi. Yapılan açıklamada, başvuruların 4-14 Ocak tarihleri arasında komitede inceleneceği ve bundan sonra nihai aday listesinin açıklanacağı kaydedildi.

Christmas and New Year's Greetings from the ANCA


Parev Friend, the entire ANCA grassroots team sends you our heartfelt thanks for the privilege of serving as your voice here in our nation's capital. Please know how much we value your views, respect your devotion, and cherish your faith in our shared Armenian Cause. Your ideas and suggestions are always welcome.  Please stay in touch by phone, the internet, or by coming by for a cup of coffee. With warmest wishes for a wonderful New Year and a Christmas filled with joy.

Mutlu Noeller Mutlu Yıllar

Շնորհավոր Նոր Տարի և Սուրբ Ծնունդ
Merry Christmas and Happy New Year
Joyeux Noël et Bonne Année
Buon Natale e Felice Anno Nuovo
Frohe Weihnachten und glückliches Neues Jahr
Schöni Wiehnachte und es guets Neus
С Рождеством Христовым и С наступающим Новым Годом
اجمل التهاني بمناسبة الميلاد و حلول السنة الجديدة
Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Ετος
Feliz Navidad y próspero año nuevo!
Bonan Kristnaskon kaj feliĉan novan jaron

Noel Ve Yeni Yıl Konseri


Vatikan'da Noel Ayini


Hristiyanlık'ta Hazreti İsa'nın doğumunu simgeleyen Noel, Vatikan'da da Papa 16. Benediktus'un yönettiği ayinle kutlandı.

Soykırımla karşılaşma: Türkiye örneği

Serdar Kaya / taraf@serdarkaya.com
1915 yılında, İttihatçılar Anadolu’da yaşayan Ermenilerin büyük bir kısmını tehcir ve imha ettiler. Bu süreçte, binlerce yıldır Anadolu’da yaşamakta olan bir halk yurdundan sürüldü ve büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Anadolu Müslümanları, bu binlerce yılın (takriben) son 1000 yılında Ermenilerle (birlikte olmasa da) yan yana yaşamışlardı. Ancak buna rağmen, onları unutmaları zor olmadı. Ermeniler, yok edilen (ya da değişip başka bir hâl alan) köyleri, kiliseleri ve ticarethaneleri ile birlikte hafızalardan silinip gittiler. Ermenilerin yeniden Türklerin gündemine girmesi, 1973’ten itibaren bazı Ermenilerin dünyanın çeşitli yerlerinde görev yapan Türk diplomatlara suikastlar düzenlemeye başlamalarıyla birlikte oldu.

BDP'den Doğuş Bayramı için mesaj

BDP Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Hıristiyan yurttaşların "25 Aralık Doğuş Bayramı"nı kutladı. "... Acı ve gözyaşıyla geçirilen son bayram olması temennisiyle,  25 Aralık Doğuş Bayramı’nın ülkemize, dünyaya  barış ve kardeşlik getirmesini diler, ülkemizdeki Hristiyan yurttaşların ve tüm Hristiyanlık Aleminin bu kutsal gününü kutlarız."

Soykırımla Karşılaşma: Kanada Örneği

Serdar Kaya /Taraf
Kanada’nın en muteber siyaset bilimi dergisi Canadian Journal of Political Science‘ın (CJPS) Haziran 2012 sayısında yayınlanan bir makale, Kanada’nın Kuzey Amerika yerlilerine karşı kültürel soykırım suçu işleyip işlemediğini sorguluyordu... Çok kültürlü yapı oluşurken, geçmişteki yanlışların sorumluları, mağdur ettikleri insanlardan özür dilemeyi ve artık geri döndürülemeyecek olan yanlışlarını kısmen de olsa telafi etmeye çalışmayı da unutmadılar. İlk olarak, okulların idaresinde rol alan bütün kiliseler, 1986 yılından itibaren birer birer yerli halklardan özür dilemeye başladılar. 1998 yılında, Kanada devleti bir Barış Bildirgesi yayınladı ve mağdur ettiği yerlilerden özür diledi. Devlet, buna ek olarak bir de mağdurların sorunları ile ilgilenecek bir vakıf kurdu ve bu vakfa 350 milyon dolarlık bir fon aktardı. 2005 yılında, onbinlerce mağdurun sorunlarını çözmek üzere harcanacak olan 1.9 milyar dolarlık bir tazminat paketi onaylandı.

Noel bayramı başladı: Rum öğrenciler İstanbul'da Noel çöreği dağıttı

Özel Zografyon Rum lisesi öğrencileri Noel Bayramı dolayısıyla İstanbul, İstiklal Caddesi'nde Noel çöreği dağıttı, şarkılar söyledi. Rum Lisesi'nin 60 öğrencisi, Galatasaray Lisesi'nden Yunanistan Konsolosluğu'na kadar İstanbullulara Noel çöreği dağıtarak Rumca, Yunanca ve Türkçe şarkılar eşliğinde yürüdü. Etkinliğe, akordiyon çalarak destek veren Zografyon Rum Lisesi Okul Müdürü Yani Demircioğlu, eski bir geleneklerini İstanbul'da devam ettirmenin keyfini yaşadıklarını söyledi.

Ermeniler Neden Ermenistan’da Yaşamıyorlar?


Geçtiğimiz günlerde Time to Analyze web sayfası Ermenistan ve dışarıda yaşayan Ermenilerle ilgili ilginç istatistik bilgileri paylaşmıştı... Yapılan araştırma sonuçlarına göre, Ermeniler dünyanın yaklaşık 50 devletinde yaşamaktadır. Ermenilerin toplam sayısının ise 10.297.700 kişi olduğu bildirilmektedir. 8 milyon 140 bin Ermeni Ermenistan’dan dışarıda yaşamaktadır. Ermenistan yaklaşık 100 yıldır dışarıya göç vermektedir ve bu süreç halen devam etmektedir.

Anayasadan Beklentiler Çalışması ve Laiklik, Diyanet, Zorunlu DKAB Dersleri- Zorluklar ve Fırsatlar

Anayasaizleme.org / Mine Yıldırım*

TESEV’in KONDA’ya yaptırdığı Anayasa saha çalışması önemli konularda toplumun nabzını tutarak Türkiye’de süregelen değişim sürecine ışık tutmuş oldu...  Süreçteki diğer bir zorluk azınlıkların durumu. Bir ülkede insan haklarına ne kadar saygı duyulduğunun en iyi göstergelerinden biri azınlıkların korunmasıdır. Değişimin, henüz insan haklarını etkin bir şekilde koruyacak bir demokratik yapının talep edilmesi noktasına gelmemiş olması azınlıkların mağdur olmaya devam edecekleri anlamına geliyor. Azınlıkların seslerini duyurmaya devam etmeleri ve seslerinin medya ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla toplumun geniş kesimlerine ve karar alıcılara iletilmesi son derece önemli.Sonuç olarak, anayasa çalışmasının işaret ettiği süregelen değişim süreci fırsatları ve zorlukları içinde barındırıyor. Amaç, yeni anayasada insan haklarına saygılı demokratik yönetimi ilerletmek ise, toplumda devam eden değişim süreci bir fırsat olarak değerlendirilmeli. İnsan haklarının gerektirdikleri olduğu kadar, azınlıkların insan hakları talepleri ve mağduriyetleri de araştırma, raporlama ve tartışmalar aracılığıyla toplumun zihniyetinin şekillenmesine katkıda bulunmalı.

Fransa-Türkiye İlişkilerinde Kritik Yıl

Fransa ile Türkiye ilişkileri için tarihi öneme sahip 2012 yılının tamamlanmasına sayılı günler kaldı. Hazırlanan Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılması ile ilgili tasarıdan sonra bitme noktasına gelen iki ülke ilişkileri, Anayasa Mahkemesi'nin yasayı iptal eden kararıyla yeni bir dönemece girdi. 6 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ise "ilişkilerde yeni bir sayfa" beklentisini güçlendirdi.

Ermenistan vatandaşı olmayı seçiyorlar


Ermenistan Diaspora Bakanı Granuş Akopyan, 2012 yılında 14 bin 239 kişiye vatandaşlık verildiğini, bunlardan yaklaşık 4 bin 500'ünün Suriyeli Ermeni olduğunu belirtti. Ülkede 6 bin Suriyeli Ermeni'nin yaşadığını söyleyen Bakan Akopyan, her gün ortalama 30 Suriyeli Ermeni'nin yardım, iş arama ve belge düzenlenmesi için bakanlığa başvurduğunu kaydetti.

Mutlu Noeller Mutlu Yıllar


Gül ve Erdoğan'dan Noel mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hıristiyan aleminin Noel Bayramı'nı kutlarken, Türkiye'de hangi din veya inanca üye olursa olsun tüm vatandaşların, dostluk, dayanışma, saygı ve sevgi hisleri temelinde kardeşçe yaşadığını söyledi... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı'nı kutladı. Erdoğan, Noel Yortusu (Bayramı) dolayısıyla yayımladığı mesajında Hıristiyanlık inancının çeşitli gruplarına mensup vatandaşları, yarın geceden itibaren idrak edecekleri Noel yortuları vesilesiyle en içten duygularıyla tebrik etti.

Kerry’nin Dışişleri Bakanlığı Ermeni Lobisini Sevindirdi


ANCA Yönetici Müdürü Aram Hamparian konuya ilişkin olarak, Senatör John Kerry’nin yaklaşık 30 yıldır Ermenistan’ın destekçisi ve Amerikalı Ermeniler’in dış politikaya dair meselelerinin savunucusu olduğunu belirterek ANCA olarak durumdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Beyaz Saray, Noel Resepsiyonlarında da Türkleri Es Geçmedi


İslam dinine ait bayramları kutlamak için verdiği davetlere Amerikalı Türkleri dahil etmeyi unutmayan Beyaz Saray yetkilileri, Noel Bayramı dolayısıyla düzenlediği resepsiyonda da bu geleneğini sürdürdü.Bugüne kadar yapılan 4 farklı resepsiyona sosyal hayatta aktif rol alan 20’den fazla Türk davet edildi.

Noel ve Yeni Yıl

İlk Noel kutlaması Roma'da yapıldı. 25-12-336. 1960, 1970, 1980, 1990’li yıllarda Türkiye’de Noel ile yılbaşı karıştırılırdı. Müslüman dindarlar yeni yıl ya da yılbaşı kutlamalarına şiddetle karsı çıkarlardı. Bereket versin, günümüzde çoğunluk Noel ile yılbaşını birbirinden ayırt edebiliyor.Doğadaki bütün oluşumlar, doğa yasaları ile birbirleri ile ilişkilidir. Bu yasalar gereği, dinler de birbirinden kopuk olamaz... Hıristiyanların Noel’lerini kutluyor; mutluluklarının sürekli olmasını diliyorum.Yeni yılda sizlere onurlu, sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu yaşam diliyorum.

Varujan Oskanyan Romanya Ekonomi bakanlığına getirildi

Victor Ponta başbakanlığındaki yeni Romanya Hükümeti 21 Aralık’ta parlamento onayladı. Enerji ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, iş Ortamı ve Turizm bakanlıklarından birer temsilci Oskanyan’a bağlı olarak çalışacaklar. 22 Aralık’ta ilk hükümet toplantısı gerçekleştirilecek.

'Sen Ermeni'sin taşlarlar bizi'

Fişekçi Orhan Pamuk'un Ermeni olduğu için kendisiyle görülmek istemediğini söyledi... Türkiye'de de beraberdik. Fakat birlikte görünmekten çok korkuyordu. O yüzden genelde Nişantaşı, Cihangir ve Ada'daki evlerde vakit geçiriyorduk. Dışarı da çıktığımız oluyordu, ama hep aynı yerlere gidiyorduk. Çok ihtiyatlıydı... "Niçin beraber gözükemeyiz?" diye sordum kendisine. Cevap olarak, "Çünkü sen Ermeni'sin taşlarlar bizi." dedi. Her şeyi planlıdır onun. Her adımını imajını düşünerek atar. Aslında zengin ve tanınmış bir ailem olsa belki de durumu idare edebileceğini söylemişti, ama ben mütevazı bir aileden geliyorum. O ise hayatını her şeyden korkarak geçiriyor ve hep imajını düşünüyor.

AB ve azınlık politikaları

Dr. Murat Saraçlı - MEKAM Uluslararası Siyaset Araştırmaları Genel Koordinatörü / msaracli@yahoo.com
AB’nin azınlıklar konusundaki politikalarına yön veren iki temel belge var. Bölgesel ya da Azınlık Dilleri Avrupa Şartı (1992) ve Ulusal Azınlıkların Korunması Avrupa Sözleşmesi (1995). Bu iki belgeye Türkiye henüz imza koymuş değil. Eğer Türkiye AB’ye tam üye olacaksa bu belgeleri kabul etmesi mecburi.

Ermenistan, Yukarı Karabağ'da Rus NATO'sunu Göreve Çağıracak

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, işgal altındaki Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ'da askeri çözüm gündeme gelirse, Rus NATO'su olarak bilinen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nü (KGAÖ) yardıma çağıracaklarını söyledi.