Etiketler

Շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ Քրիստոս ծնաւ ու յայտնեցաւ - Ձեզի մեզի մեծ աւետիս


Noel'i Üç Defa Kutlayan Millet: Ermeniler

Apsostolik Kiliseye bağlı Ermenilerin Dzununt'unu (Noel'ini), diğer kiliseler bağlı kardeşlerimizin Epifania yortusunu kutluyorum.

Konuşmamız Lazım! Sevan Nışanyan Yeşilköy'de

9 Ocak 21:00'de Yeşilköy Okulumuzun Derneği'nde Sevan Nişanyan konuşma yapacak. Otobiyografisi "Aslanlı Yol"u geçtiğimiz hafta raflardaki yerini alan Nişanyan, günümüze dek biriktirdiklerini, bilgi birikimini, anılarını, gezilerini anlatacak. Anadolu’nun isimleri değişen toprakları, kelimelerin ufak oyunları, hayat endişeleri ve biz konuşulacak.

Ortodoks Kilise Vakfı’na verilen arazi soruldu

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na verilen Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisini Milli Eğitim Bakanı’na sordu. Türkkan, Bakan Dinçer’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin gerçekleştirdiği okul-işletme işbirliği projeleri ile Türkiye’nin en iyi Meslek Lisesi ödülünü kazandığını ve bu konuda sadece Avrupa’ya değil, tüm dünyaya örnek olduğunu belirterek okul arazisinin 2011 Ekim ayında çıkarılan bir yasa ile Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na verildiğinin altını çizdi.

Chomsky, Hrant Dink için konuşacak

Chomsky'nin 18 Ocak'ta Boğaziçi Üniversitesi'nde vereceği "Türkiye ve Gelişen Dünya Düzeni" başlıklı ders Hrant Dink'e ithaf edilecek.

Hrant Dink=Ermeni Soykırımı Forumu Gerekçesi


Özdemir Asaf, “Ağzında yalan varken konuşma!” der o muhteşem dizesinde; Ermeni Soykırımı konusunda, ağzından yalanlarla köpük saçanlara seslenirmişçesine! Yalancıların yalanları malum olmasına malum da, bu yalanlara “When ignoranceis innocence!” (“Cehalet masumiyet olunca!”) deyişindeki üzere, ortak edilmişlere ne demeli?

"Atatürkçülüğü Eleştirirken İslamcılar beni el üstünde tutuyorlardı"

Tabu yıkan çıkışlarıyla gündem yaratan tarihçi Ayşe Hür Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı... Ben Atatürkçü bir insandım. Ailem Kemalist çizgide. Ve resmi tarih doğrularıyla büyümüştüm... 30-35 yaşlarında Ermeni tehciriyle ilgili bir kitabı okumuştum ve çok şaşırmıştım. Bizim bilmediğimiz alternatif bir tarih olabilir mi diye düşünmüştüm. Lisede, ailemde, Boğaziçi Üniversitesi'nde, Tarih Vakfında hiçbirinde hiçbir şekilde alternatif bir tarih anlatısıyla karşılaşmadım. Bu her alanın bloke edildiğini gösteriyor. Masterda Ahmet Kuyaş'ın derslerini alırken birdenbire Milli Mücadele yıllarıyla ilgili farklı hikayeler olduğunu öğrenmeye başladım. O şekilde değiştim... . "Necip Fazıl siyasi kimliğinde müthiş defoları olan bir insan. Onu ön plana çıkarmak yerine kişisel noktadan girmem hataydı." diyen ünlü tarihçi şöyle devam etti: "Necip Fazıl son yıllarda aziz mertebesine çıkarıldı. Çünkü hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanının saygı duyduğu bir kişi.

Selahattin Demirtaş:Ermenilere karşı Türkler ve Kürtler olarak borcumuz var

Çocukluğumuzda Diyarbakır’da Ermeni sözcüğünün küfür olarak kullanıldığı bir toplumda büyüdük ve bugün halen Ermeni sözcüğünün hakaret olarak kullanıldığı bir ülkede bir partinin eş başkanlığını yapıyorum. Bir şekilde o suça bulaştırıldık. Kendimizi tanıyana, neyin ne olduğunu anlayana kadar Ermeni’nin hakaret olduğunu düşündük. Bundan dolayı ben, Ermeni halkına karşı bir eziklik hissediyorum. Aynı topraktan, aynı tarladan beslendiğimizi biliyoruz. Ermenilere karşı Türkler ve Kürtler olarak borcumuz var ve o borcu yerine getirene kadar da Ermeni halkının karşısına rahat çıkamayacağız. (Umarız bu bakış açısı değişmez. HYETERT)

ABD’deki İsrail ve Ermeni lobisi büyük hayal kırıklığı yaşıyor

Zeynep Tuğrul / Ankara
Washington Büyükelçisi Tan, "... ABD’de, güvenilir bir müttefik olarak Türkiye’ye çok önem veriliyor. Amerikalılar, Türkiye’nin oynayacağı rollerin farkındalar. Türkiye’nin sadece bölgesinde değil küresel olarak da ağırlığının artığın görüyorlar.” “Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları konusu aslında, Türkiye’nin biraz önce belirttiğim bölgesini de aşan küresel ağırlığıyla çok büyük ilgisi var. Bugün, Türkiye’nin ağırlığı sayesinde, Ermeni iddiaları gibi meseleler çok marjinal konular olarak kalıyor. Artık ABD’de kimse, bununla gelip, ilişkileri risk sokmayı istemiyor. Hatta ve hatta, sadece Ermeni diasporası değil, bizim aleyhimize çalışan o bazı lobi grupları var da, büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor, isteklerinin yerine gelmemesi, Kongre’den istediklerini koparamamak konusunda.”

Rum Kökenli Azınlık Temsilcisi Yunanistan'ı Kınadı


Türkiye'de yaşayan azınlıkların genel temsilci Laki Vingas, Türk mallarını iade etmeyen Yunanistan'ı kınadı. Azınlık mallarının iadesi konusunda duyduğu memnuniyetini dile getiren Laki Vingas, Yunanistan'ın aynı tutumu sergilememesini eleştirdi. Vingas, yurtdışındaki Türk mallarının iade edilmemesi konusunda şöyle konuştu: "Bizler yapılan haksızlıkların bedelini yıllar boyunca ödedik. Yunanistan veya başka ülkelerde bu tür haksızlıklar yapılıyorsa kınıyorum. Ama bunun sorumlusu ben değilim, benim toplumum değil. Bunun karşılığında benim bir şeyler verme mecburiyetim yok".  (P. Laki Vingas azınlıkların genel temsilcisi değil, Vakıflar Meclisinde azınlıkları temsil eden meclis üyesidir. HYETERT)

Ünlü yazar hakkında suç duyurusu


Mehmet Kayhan Yıldız/Konya (DHA)
Konyalı avukat Ahmet Gürol Şağban, biri Konya, 4'ü İzmir olmak üzere 5 müvekkili adına Taraf Gazetesi eski yazarı Sevan Nişanyan hakkında, yazılarında İslamiyet ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiği ve aşağıladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk: Süryanilere Kilise Onayı


Rita Ender / ritaender@gmail.com
Geçtiğimiz haftalarda basında, Süryanilerle ilgili pek çok haber yer aldı: Anaokulu açma taleplerinin reddedildiği açıklandı. Mor Gabriel Manastırı’nın içinde bulunduğu hukuk mücadelesi ve ilgili davanın son kararı anlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Yeşilköy’de, bir Süryani kilisesi inşası için onay verdiği ilan edildi. Bu onayın verilmiş olması önemliydi, çünkü eğer sahiden böyle bir kilise inşa edilebilirse, bu; “Cumhuriyet tarihi açısından bir ilk” olacak: İlk defa bir kilise restore edilmeyecek; sıfırdan inşa edilecek... Süryaniler ve basında onlarla ilgili çıkan son haberler üzerine; Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

TRT'den iade-i itibar alan 'yasaklı şarkılar'

Şarkıların o dönemde, radyo ve televizyonda yayınlanmasına karar veren TRT Müzik Denetleme Kurulu'nun, bestecisi Ermeni olduğu, halkı isyana teşvik ettiği, devlet memurunu yerdiği, gibi nedenlerle yasak getirdiği şarkılara iade-i itibar..

Türkiye, Ermeni-Türk protokollerine yönelik tutumunu gözden geçirmeli

Ermenistan iktidar partisi temsilcisi: Türkiye, Ermeni-Türk protokollerine yönelik tutumunu gözden geçirmeli koalisyon  iktidarının büyük ortağı Ermenistan Cumhuriyetçi Partili milletvekili Artak Zakaryan, Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi için reel adımlar atılmamış olmamakla beraber, Ermeni tarafının farklı vesilelerle birçok kereler bu konuya yönelik tutumunu teyit ederek ″Süreç hala bekleme durumunda bulunuyor. Ermenistan, topun Tük siyasi sahasında bulunduğu, kendisine yönelik güvenin yeniden tesisi için adımlar atması şartıyla diyaloga hazır oluğunu beyan etti. Türkiye her şeyden evvel, protokol üzerine basmış olduğu mühre saygı duymalı ve kendi tutumunu gözden geçirmeli″ dedi.

Ermenistan’da 4 bin Yunan’lı yaşıyor

Son resmi verilere göre; Ermenistan’da 1274 Yunanlı yaşıyor, ancak Yunan toplumu verilerine göre; Ermenistan ve Dağlık Karabağ’da  yaklaşık 4 bin Yunanlı yaşamakta. NEWS.am muhabirine bilgi Ermenistan Yunan Toplumsal Kuruluşları Birliği Başkanı Arkadi Khitarov’dan geldi.

Türkiye'nin tek Ermeni köyü isyan etti! Mahalle olmak istemiyorlar


Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı, büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşeceği için tarih oluyor. Vakıflı köyü Sakinleri ise mahalle olmaktan mutlu değil. 1939 yılından buyana huzur içinde yaşadıklarını belirten Ermeniler, köylerinin tek olmasından dolayı çok sayıda turist çektiğini söylüyor.

"Efsane Papyon" son yolculuğuna uğurlandı

"Efsane Papyon" olarak bilinen Prof. Dr. Arman Manukyan (81) Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şişli'deki Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.Geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 30 Aralık'ta hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) öğretim üyesi Arman Manukyan için Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi.Törene, Türkiye Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İşadamı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, UEFA Asbaşkanı ve FIFA İcra Kuruul Üyesi Şenes Erzik'in yanı sıra Manukyan'ın üniversite ve cemaat çevresinden çok sayıda dostu katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ise törene çelenk gönderdi.

Paros Ocak sayısı Çıktı


Ermenistan'da bir dönem kapanıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni
Ermeni Milli Kongresin lideri Levon ter-Petrosyan 2013 yılının Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Uzmanların görüşüne göre eski devlet başkanı Petrosyan bu açıklamasıyla, siyasi kariyerini tamamlamış ve emekliye ayrılmış oldu. 

"Bir Ermeni Doktorun Anıları"

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir raporla Nobel Edebiyat Ödüllü John Steibeck’in “Fareler ve İnsanlar” adlı eserinin sakıncalı bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığına bildirildi. Rapor AKP idaresi altında Türkiye’de sansürün ne boyutlara vardığını ortaya koyuyor... 2007 yılında başlayan Abdullah Gül döneminde de kitap yasakları sürüyor. Bu kez listenin başında Abdullah Öcalan'ın kitapları geçiyor. George Jerjian'ın Gelecek Bizi Özgür Kılacak, Dora Sakayan'ın Bir Ermeni Doktorun Anıları ve Enis Batur'un Elma kitapları da yasaklar arasında.

Ermeni Mutfağı

2013 'Avrupa Vatandaşları Yılı' başlıyor

Maastricht Anlaşması ile 1993 yılında tesis edilen AB vatandaşlığının yirminci yıl dönümü olan 2013 yılına girilmesiyle birlikte Avrupa Komisyonu da 'Avrupa Vatandaşları Yılı'nı başlatıyor. Vatandaşlığa dair özel etkinliklere sahne olacak yıl aynı zamanda Avrupa Parlamentosu seçimlerinden de bir yıl öncesine dek geliyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Başkan Yardımcısı Viviane Reding, AB Konseyi dönem başkanı İrlanda'nın Başbakanı Enda Kenny ve İrlanda Avrupa İşleri Bakanı Lucinda Creighton, 10 Ocak'ta Dublin'de 2013 Avrupa Vatandaşları Yılı'na start veriyor.

UPA Yazarı Dr. Barış Metin’den Yeni Kitap Çalışması

Uluslararası Politika Akademisi (UPA) yazarlarından olan Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Barış Metin’in “Birinci Dünya Savaşı’nda İran Coğrafyasında Etnik, Dini ve Siyasi Nüfuz Mücadeleleri” adlı yeni kitap çalışması Berikan Yayınevi tarafından piyasaya sürüldü... Anadolu’dan Urmiye bölgesine çekilen ve Urmiye havalisinde yaşayan Ermeni ve Nasturiler birleşerek Rusların bu bölgelerden çekilmesi sonrası bağımsız devlet kurmak için bölge ahalisini katletmeye başlamış ve bu duruma müdahale eden Türk kuvvetleriyle çarpışmışlardır. Türk kuvvetleri kısa sürede Ermeni ve Nasturileri mağlup etmiş ve Tebriz’i ele geçirmiştir.

Ermeni vakıflarına ait mülkler '2012 Beyannamesi'

Hüsnü Öndül
30 Kasım 2012 tarihli “Basın Duyurusu”nda  şöyle deniyor: “Araştırma kapsamında, İstanbul’daki 53 Ermeni vakfın yıllar içerisinde toplam 1.328 adet taşınmaz edindiği tespit edildi.. Bunlardan 580 taşınmaz mülkiyet sorunu yaşamamıştır. 661 adet taşınmaza ise değişik sebeplerle el konmuştur. 1.328 taşınmazdan 87 tanesinin akıbeti tespit edilemedi; yani mülkiyet sorunu yaşayıp yaşamadığını bilinmiyor. El konan 661 taşınmazın sadece 143 tanesi, son 10 yıl içerisinde yapılan yasal değişiklikler sonucunda vakfına iade edilmiştir. Bu rakam da 1.328 adet vakıf taşınmazının yüzde 10.77’sini oluşturuyor."

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’nin Yeni Yıl kutlama mesajı

«Sevgili mümin halk, Ana Taht Kutsal Etchmiatsin Yeni Yıla girdiğimiz bu gecede  pederane kutsama sözlerini size sunmaktadır. Yeni Yılın eşiğinde bir kez daha umut yoğun bir ruhla Mesihin 2013 yılını karşılamaya hazırlanıyor ve geçen yılda yaşadıklarımızı, kazanımlarımızı ve kayıplarımızı yeniden hatırlıyoruz. Allah’a şükür barış içinde yaşadık, manevi ve ulusal yaşamımızın güçlenmesi, halkımızın esenliği ve ilerlemesi için çaba gösterdik, başarılarımız ve güçlüklerimiz oldu. Savaşın sıkıntılarını yaşamaya devam eden Yakın Doğu’da yaşayan halkımızın evlatları için kaygılandık.Yeni Yıla girdiğimiz bu gece, sona ermiş ve ermemiş işlerimizle, dert ve sorunlarımızla geçen yılı tarihe tevdi ediyoruz. 

Ermenistan ve Dağlık Karabağ’da yılın en önemli 10 siyasi olayı

NEWS.am’in merceğinden Ermenistan ve Dağlık Karabağ’da yılın en önemli 10 siyasi olayı

Abdülhamit'e petrol haritaları hazırlayan Ermeni Gülbenkyan..


Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasının ardından İngilizlerle yapılan görüşmeleri de Gülbenkyan yürüttü. 1926 yılında Musul petrolleri paylaşımına girişilince Gülbenkyan'ın Türk Petrol Şirketi Irak şirketi oldu ve kendi hissesiyle kendisine petrol payı olarak yüzde 5 verildi. Bu nedenle kendisine 'Meşhur yüzde 5' denildi. Geri kalan yüzde 95, dört büyük ülkenin İngiltere, Fransa, Hollanda ve Amerika arasında yüzde 23.75 oranında paylaşıldı.

Ermenistan cumhurbaşkanlığı seçimine aday

Cumhurbaşkanlığı seçimi için şimdiye kadar 9 kişi adaylık için başvurdu. Bu bağlamada bağımsız aday Mher Hayrapetyan, Vardan Sedrakyan, Ulusal Kader Tayini Birliği Partisi Genel Başkanı Paruyr Hayrikyan, görevdeki cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ulusal Mutabakat Partisi Genel Başkanı Aram Harutyunyan, siyaset bilimci Andrias Ghukasyan, Pavlik Sarkisyan, Ulusal Basın Kulübü Başkanı Narine Mkrtiçyan ve işgal altındaki Dağlık Karabağ'dan Arman Melikyan bulunuyor.

‘Ermeni Sorununda Hakkımızı Arayamadık’

Avrupa Ajansı (AVA) Yurdagül Beyoğlu /Lefkoşa
Ermeni sorunu konusunda yaptığı çalışmalar ve yazdığı eserlerle tanınan ünlü tarihçi Şükrü Server Aya, Türklerin Ermeni sorunu konusunda olduğu gibi Kıbrıs konusunda da kendini dünyaya iyi anlatamadığını söyledi. Ermenilerin ve Rumların şişirme ve yalan rakamlarla dünya kamuoyunu yanılttıklarını kaydeden Aya, “40 yıldır bu ülkeyi yönetenler ‘biz büyük devletiz, bundan bir şey çıkmaz’ tembelliği içinde sivilcenin kangrene dönüşmesine sebep oldular” dedi. (2015'e doğru daha ne bilinmeyen ünlü tarihçiler çıkar. HYETERT)

Şişli Spor Kulübü Arman Manukyan için saygı duruşu


Şişli Spor Kulübü onursal Başkanı  kulübün 27 yıllık başkanlığını yapmış olan Arman Manukyan vefatı nedeniyle Şişli Kulübü nün hafta sonu oynanan maçlarında saygı duruşu yapıldı.

“Ermeni Savlarının Çürütülmesinde Türkiye’nin Yararlanabileceği Hukuk Yolları” Başlıklı Konferans USAK’ta Gerçekleşti

Sonuç olarak Türkiye’nin ivedilikle hukuki alandaki stratejilerini belirlemesi, hukuki argümanlarına destek olacak etkili tarihi materyallerin tespiti ve yabancı uluslararası hukukçular, siyaset bilimciler ve tarihçilerden oluşacak bir kadroyu konuyu ele almak üzere Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer ve davetli akademisyen ve yazarların da katılım göstereceği bir toplantı kapsamında Türkiye’ye çağırma önerisinde bulundu.  (Elekdağ, bilinmeyen yeni sözler söylemiş (!) iş Elekdağ'a kaldıysa sorun bitmiş demektir(!) HYETERT)

Շնորհավոր Նոր Տարի Mutlu Yıllar Happy New Year

Okurlarımızın yeni yılını kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı yıllar diliyoruz. HYETERT
Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Yeni Yıl mesajı

″Sevgili yurttaşlar bizim için her şeyden önce çalışma yılı olan 2012 sona eriyor. Üretme ve hayat yılıydı. 2012 yılında ülkemizin 33 bin civarı genci nikahın kutsiyetiyle aile kurdu ve yurdumuzu sevgiyle doldurdu. 2013 yılı Ermenistan’lının ocağına mutluluk ve güvence bahş etsin. Geçtiğimiz yıl Ermeni yurdu yaklaşık 40 bin yeni doğan çocuğun ilk çığlığını duydu. 40 bin küçüğün bakışları şaşkınlık ve tebessümle ilk kez Ermeni güneşine baktı ve güneşi kendi coşkusuyla ısıttı. Ermenistan Cumhuriyetinin 40 bini aşkın yurttaşı. Bizim neslimiz. Hepimizin sevinci. 2013 yılı tüm evlatlarımıza aydınlık bir gökyüzü versin. Ermenistan’lının evi  çocuk çığlığıyla bereket yaşasın. Ve annelerin mutluluğuyla huzura kavuşsun.

AB Bakanlığı Komisyon'un İlerleme Raporu'nu beğenmedi, kendi raporunu hazırladı

Avrupa Komisyonu'nun 2012 Genişleme Paketi çerçevesinde Türkiye için sunduğu İlerleme Raporu'nu 'beğenmeyen' Ankara, kendi 'ilerleme raporu'nu hazırladı. Raporda, AB'ye uyum sağlamaya yönelik çıkarılan yasalar ve AB'ye yolunda atılan adımlar sıralandı. (Raporun tamamı http://www.ab.gov.tr/files/IlerlemeRaporlari/2012/turkiye_tarafindan_hazirlanan_2012_yili_ir_31_12_2012.pdf linkinden okunabilir.HYETERT)

ANCA'dan Türkiye’ye Hibeye Tepki

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
ABD’nin Türkiye’ye, ABD donanmasından füze güdümlü kapasiteye sahip iki fırkateyn hibe edilmesine karşı çıkan Rum diasporasına, Ermeni diasporasından destek geldi. ABD Temsilciler Meclisi’nde  Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir grup ülkeye ABD donanmasından füze güdümlü kapasiteye sahip fırkateynler hibe edilmesini öngören yasa tasarısının oylanması öncesinde bir mesaj yayınlayan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Türk hükümetinin bölgede Amerikan çıkarlarına ve ABD’nin müttefiklerinin aleyhinde hareket ettiğini iddia ederek tasarının reddedilmesini talep etti.

Geleneksel Yeni Yıl Konseri

Mesrob Badriark Hayrın gelenekselleştirdiği Yeni Yıl Konseri, bu yıl Beyoğlu Surp Yerrortutyun Kilisesinde gerçekleşecek. 3 ocak perşembe günü saat 20.00da Hagop Mamigonyanın şefliğinde ve Rober Doğanayın org ve piano eşliğiyle gerçekleşecek konserde Lusavoriç Korosu,  İstanbulda ilk kez seslendirilecek eserlerin de yer aldığı bir reperetuar sunacak.

Surp Agop Hastanesi'nin 175. Kuruluş YıldönümüBezazyan İlköğretim Okulu Mezunları uluştu


30 Aralık 2012  saat:11:00 Yer: Bezazyan İlköğretim Okulu Bahçesi

Cumhurbaşkanının Yeni Yıl Mesajı


Dünya ve Türkiye açısından önemli gelişmelere sahne olan 2012 yılını, acı ve tatlı olaylarıyla geride bırakıyor; yeni umutlarla 2013 yılını karşılıyoruz.Yeni Yılın milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, refah getirmesini, güzel yarınların başlangıcını oluşturmasını temenni ediyorum.

Nişanyan şimdi de hadis çarpıttı!

Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sav), "Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar" şeklindeki hadisini tahrif ederek hedef alan Nişanyan, kutsal değerlerimize Facebook adresi üzerinden saldırdı. Nişanyan, Hazreti Peygamber'in (sav) bu sözlerinin başına 'yanlış' ibaresi koyduktan sonra 'doğru' ibaresini koyarak bu sözün muharref halini yazdı: "Her doğan allahsız doğar, onu anası, babası ve nüfus memuru Müslüman, Hıristiyan veya Yahudi yapar."

Başbakan Erdoğan'ın Yeni Yıl Mesajı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin istikrarlı ekonomisi, genç ve üretken nüfusu, güçlü ordusu, ileri demokrasisiyle artık gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir ülke olduğunu bildirdi.

Times Meydanı’na ‘Tonlarca Dilek’ Yağacak

New York’un ünlü Times Meydanı bu yıl ilginç bir yeni yıl kutlamasına ev sahipliği yapacak.31 Aralık gecesi meydanda toplanacak bir milyon kadar kişinin üzerine, devasa bir kristal küreden yağdırılacak binlerce konfetinin üzerinde New Yorklular tarafından yazılmış dilekler yazılı olacak.Konfeti yağmuruyla meydanın tamamının konfetiyle kaplanması beklenirken bugünlerde Times Meydanı’nı ziyaret eden herkes, yılbaşı gecesi “yağacak” konfetilerin üzerine dileklerini yazıyor.

Ermenistan'da yılın olayı Aras Özbiliz oldu!

Ermenistan Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede yılın futbol olayı Aras Özbiliz'in Ermenistan milli takımında oynamayı tercih etmesi oldu.Rusya Premier Lig'inde Kuban forması giyen Aras Özbiliz'in Ermenistan milli takımında oynamayı tercih etmesi 2012 yılının öne önemli futbol olayı olarak gösterildi.

Ermeniler Yılbaşı ağacı yerine zeytin ağacı dallarını kullandılar, içinde madeni para bulunan kete hazırladılar

Etnograf ve tarihçi Prof. Dr. Rafayel Nahapetyan, zeytin ağacı dallarının kiliseye götürüldüğü, kutsandıktan sonra yılbaşı sofrası üzerindeki kete içine dikildiğini anlattı. Zeytin ağacı dalları  mumlar, bereket ve bolluğu sembolize eden kuru yemişlerle süslendiğini kaydetti. Evlerde kete hazırlanması adettendi. Senenin tatlı olması ve mutluluk getirmesi için kete üzerine bal sürülürdü. Kete aile üyelerinin sayısına veya yılın 12 aynı sembolize edecek şekilde bölünürdü. Bunlardan birinin içinde madeni para bulunur, bu kime çıkarsa yılın o kişi için başarılı olacağı kabul edilirdi.

En ilginç yılbaşı adetleri

“Çinliler, kutlamalara başlamadan önce geçen yıldan kalan kötü şansı göndermek için evlerini iyice temizliyorlar. Ayrıca şans ve bereket getirmesi için evlerine çeşitli çiçek ve bitkiler satın alıyor ve kırmızı zarfların içinde çocuklara şans parası dağıtıyorlar. Japonlar yeni yılı karşılarken hem kötü ruhları kovması hem de mutluluk ve iyi şans getirmesi için kapılarının önüne ip asıyor. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde ise kahkaha atmaya başlıyorlar. Bunun nedeni de neşeli ve şanslı bir yıl geçirmek. Hollanda'da hem bir önceki yılın ruhlarını göndermek hem de yeni yılı karşılamak için sokaklarda yakılan ateşlerde yılbaşı ağaçları ateşe veriliyor. İsviçre'de yeni yılda insanlar iyi ve kötü ruhları simgeleyen çeşitli kostümler ve şapkalar giyerek yeni yılı karşılıyorlar.

TRT Ayşe Hür'ün işine son verdi


TRT yönetimi TRT Türk'te Şubat ayında başlayan Geniş Zaman programının yorumcusu Ayşe Hür'ün işine ani bir karar ve "görülen lüzum üzerine" son verdi. Programı Radikal Yan Yayınlar Yönetmeni Cem Erciyes ile Radikal yazarı, tarihçi Ayşe Hür birlikte hazırlayıp sunuyordu. (Doğru söyleyeni yedi köyden kovarlar. HYETERT)

Ermeni asıllı kadın, 7 yerinden bıçaklanarak öldürüldü!

İstanbul Fatih'te Marissa Küçük adlı Ermeni asıllı bir kadın (84), evinde 7 yerinden bıçaklanmış ve boğazı kesilmiş halde bulundu.Olay, Fatih Davutpaşa Mahallesi Marmara Caddesi İzci Türk Sokak'ta bulunan 5 katlı bir apartmanın zemin katında meydana geldi.