Etiketler

Taksim’de Ermeni mezarları çıktı

Ali Ekber Ertürk
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Taksim Meydanı’nrdaki kazıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtında, Taksim Meydanı’nın altından Ermeni mezarlarının çıktığını açıkladı. Çelik, Meydan’da kanal deplase çalışmaları sırasında 16 Ermeni Mezar Taşı bulunduğunu, 19. yüzyıla tarihlenen duvar kalıntıları ve atık su kanalına rastlandığını, yapılan çalışmalara İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü uzmanlarının da dahil olduğunu söyledi.
Bakan Ömer Çelik ayrıca soru önergesine verdiği yanıtta “Söz konusu alan Kentsel Sit Alanı sınırları içinde kalmakta olup bugüne kadar Taksim Meydanı, Sıraselviler, Tarlabaşı ve Kazancı Yokuşu’nda gerçekleştirilen çalışmalarda kültür tabakasına rastlanmamıştır” dedi.

1 yorum:

 1. Taksim gezi parkindan baslayarak Sisliye dek olan bir alanda Ermeni Mezarliginin oldugu zaten bilinen bir gercekdi ,ortaya cikarilan mezar kalintilariyla da bu daha da bir kanitlanmis ve guncel bir hale gelebilmisdir.
  Simdi aklimiza gelebilen bir mevzu artik bu verilere dayanilarak herhangi bir tazminat veya Istanbulda Ermeni halkinin kullanimina verilebilecek bir alanin gosterilip gosterilmeyecegidir.
  Sonuc olarak ortada zorla Gasp edilmis bir buyuk mezarlik alani var ve bu her nekadar da ortadan yok edilmesinin ustunden yillar da gecmis olsa da bu Gasp edilmenin Turkiye Cumhuriyeti doneminde vuku buldugundan dolayi kesinlikle guncelligini yitirmemis bir olay oldugu kesindir.
  Demokratik bir ulke oldugunu soyledigimiz Turkiyede eger Istanbul gibi bir Avrupa kentinde boylesine bir Gasp olayi Resmen gozardi edilirse O zaman Anadoludaki Gasp edilmis Ermeni mal varliklarimizdan da kesinlikle bahsedemeyiz bu yuzden bu konunun uzerinde ivedilikle durma zorunlulugunun faydali oldugunu
  dusunuyoruz..

  YanıtlaSil