Etiketler

Bugün de olsa Türk, Kürt, Ermeni kardeşliğini çizerdim

Sibel Ateş Yengin / sibel.ates@aksam.com.tr
Türk tarihini çizgi romanlara taşıyan Suat Yalaz'ın yarattığı 'Karaoğlan' sinemada. Film dün vizyona girdi; hem çizer Suat Yalaz'la, hem de filmin oyuncuları Özlem Yılmaz, Volkan Keskin ve Hasan Yalnızoğlu'yla Karaoğlan'ı konuştuk... İnsanoğlunun Taş Devri'nden bu yana problemi değişmemiştir. İnsan topluluğunun büyük bir bölümü ezilenler, küçük bir bölümü ezen, krallar, padişahlar, ağalardır. Daha küçük bir topluluk da ezilenleri ezenlere karşı koruyan kahramanlardır. Son macerada Karaoğlan'ı Türk dostu bir Ermeni Bey'iyle dostluğunu çizmiştim. Karaoğlan 'Ermeni'yle nasıl dost oldun?' diye soranlara da  'Yüzyıllardır Ermenilerle kardeş kardeş yaşıyoruz, niye düşman olayım?' diyordu. Yine bir hikayemde ayrı ırkların insanca yaşama meziyetini anlatmıştım.  Türk, Kürt, Ermeni kardeşliğini  bugün de anlatırdım.

Türk Sinemasında Rumlar

Emine Uçar İlbuğa
Türk sinemasında kamera karşısına geçen Rumlar asıl kahraman, sıradan bir vatandaş, toplumun bir parçası olarak yer almadı. Farklılıkları konuşma aksanlarıyla, yaşam biçimleriyle filmlerdeki kısa anlarda bile vurgulandı. Gül Yaşartürk kitabında bu konuyu sorunsallaştırıyor.

Günümüz İran’ında Pantürkist akımlar

Sargis Mıkırtiçyan
İran hakkında yazılan siyasi haberler, makaleler ve araştırmalar, yayınlayan web sayfaları ile İran içinde ve dışında yayınlanan kitaplara yönelik küçük bir bakış dahi, İran’daki etnik grupların sorunlarına günümüzde ne denli önem verildiğini göstermektedir.Bu sorunların ne ölçüde gerçeklerle bağdaştığı ise, araştırılmaya layık farklı bir konudur.Lakin bu sorunlar, bir yandan sorunlarının çözümünü İran’dan ayrılıp, bağımsızlık elde etmek veya komşu devletlerle birleşmek isteyen kuruluşlara, diğer yandan ise, İran’ın bölünmesinde çıkarları olup, İran’dan toprak koparabilmek arzusunda olan dış güçlere,  İran’ın içişlerine karışmak için fırsat yaratmaktadır.

Bartholomeos, Tiflis'te Gürcü Patrik 2. İlia Adına Düzenlenen Kutlamalara Katıldı


Fener Rum Patriği Bartholomeos, Gürcü Ortodoks Kilisesi Patriği 2. İlia'nın 80. yaş günü ve Gürcü ruhani liderin taç takmasının 35. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Gürcistan'ı ziyaret etti. Gürcü Patrik 2. İlia'yı kutlayan Fener Rum Patriği Bartholomeos, İlia'nın zorlu bir geçiş döneminde yeni bir çağın kurucusu olduğunu ifade etti. Bartholomeos, Gürcistan halkını da kutsayarak önlerindeki krizleri ve engelleri kolaylıkla aşmaları dileklerinde bulundu.

EOYD Maral Müzik Ve Dans Topluluğu Gösterisi

Şişli Belediye Başkanlığı Şişli Kent Kültür Merkezi açılış organizasyonu . 30 Ocak 2013 çarşamba saat : 20.30 Esayan Okulundan Yetişenler Derneği MARAL MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU gösterisi... Şişli Kent Kültür Merkezi ( Eski Kent Sineması ) Giriş davetiye ile olacaktır.. Davetiye temini için Esayan Derneği tel : 0212 2443708

TSK gayrimüslimlere karşı

Yunus Ünlü
Hristiyan Gazete’de okuduğum Samanyolu Haber’den alıntılı bir makalenin başlığı aynen şöyle; “Kürt Sorununa karşı “JİTEM”, Gayrimüslimlere karşı TUSHAD”! TSK ile ilgili olunca çok ilgimi çekti. Nasıl çekmesin ki? Ben Türküm, Türk Silahlı Kuvvetleri de benim memleketimin ve Atatürk’ün Silahlı Kuvvetleri. Askerliğimi yaptığım yuva. Rahmetli ağabeyim Kore’de savaştı ben de Kuzey Kıbrıs’a gitmek için gönüllü yazılan biri. Önce Vatan. Dediğim gibi ben Türküm ve ben Hıristiyan’ım ve de Katolik mezhebindenim. Bunu sakınmadan ve iftiharla söylerim. Yazı şöyle başlıyor; “Güneydoğu’da JİTEM eliyle faili meçhul cinayetlerle Kürt sorunu derinleştirilip, PKK’ya alan açılırken, TUSHAD’la da misyonerlik faaliyetleri gerekçe gösterilerek gayrimüslimlere karşı cinayetlerle Ergenekon iki kritik birimiyle ülkeyi istikrarsızlaştırmak için kaos çıkardı…”

Öğrencilerin Beyinleri Ermeni Yalanları ile Yıkanıyor

TurkishNY.com - Ermenistan’daki bir okulla değişim programı anlaşması yapan Amerika’daki bir okul içerisinde sözde Ermeni soykırımının vurgulandığı kitapları ders kitabı olarak öğrencilere okutuyor. 

Ermenistan`da “Birleşme Günü” Gerilimi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi milletvekillerinin yaptıkları açıklamalar Erivan yönetimini zor durumda bıraktı. Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Ermenistan Cumhuriyet Partisi grubu milletvekilleri, yeni yasa önerisinde bulunarak 1 Aralık tarihinin ülke genelinde “Birleşme Günü” olarak kutlanmasını istedi.1 Aralık 1989 tarihinde Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Meclisi ile Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti`ne bağlı Dağlık Karabağ Özerk Vilayeti Meclisi Ermeni üyelerinin, Dağlık Karabağ`ın Ermenistan`a birleştirilmesini öngören ortak karar aldıklarını anımsatan iktidar partisi milletvekilleri, bu tarihin her sene “Birleşme Günü” olarak kutlanması gerektiğini öne sürdü.

Ankara's Unacknowledged Genocide Turkey, Past and Future

by Efraim Karsh / Middle East Quarterly
It is commonplace among Middle East scholars across the political spectrum to idealize the Ottoman colonial legacy as a shining example of tolerance. "The multi-ethnic Ottoman Turkish Empire," wrote American journalist Robert Kaplan, "was more hospitable to minorities than the uni-ethnic democratic states that immediately succeeded it … Violent discussions over what group got to control which territory emerged only when the empire came to an end, after World War I."[1]

Bir diplomat, bir ajan-provokatör, bir soykırım şahidi: Max von Oppenheim

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin demir yumruğuyla yönetilen Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'yla ittifak kurarak Birinci Dünya Savaşı'na girmekle birlikte ulus-devlet projesini uygulama yönünde kanlı adımlar atmaya başladı. Teşkilat-ı Mahsusa'nın katilleri bir yandan Ermeni Soykırımı'nın hazırlıklarını hızla sürdürürken, öte yandan da Kuşçubaşı Eşref Bey'in kardeşi Hacı Sami Bey'in çetesi Arap topraklarında kontrgerilla faaliyetleri örgütlüyordu. Bu arada Almanya da boş durmuyor, aynı bölgelere kendi ajan-provokatörlerini gönderiyordu. Bunlardan biri olan Max von Oppenheim, Almanya şansölyesi Theobald von Bethmann Hollweg'e yazdığı mektupta Ermeni soykırımını tipik bir İttihatçı ağzıyla anlatıyordu.

Kadıköy'de vahşi cinayet


Kadıköy’de Aramyan Uncuyan İlköğretim Okulu'nda bilgisayar öğretmeni olarak 9 yıldır görev yapan 40 yaşındaki İlker Şahin’den uzun süre haber alamayan meslektaşları saat 19.30’da evine gitti. Kapıyı açan olmayınca polise ihbarda bulundu. Çilingir ile kapıyı açan polis korkunç manzarayla karşılaştı. Saldırgan ya da saldırganlar ile evin içinde boğuştuğu belirtilen İlker Şahin’in 3 gün önce korkunç cinayete gittiği belirtildi.

Ruhban Okulu’na 190 dönümlük iade

Vakıflar Meclisi, 1971 yılında kapatılıncaya kadar Ortodoks dünyasının en önemli din adamı yetiştirme merkezlerinden biri olan Heybeliada Ruhban Okulu’nun sahibi Aya Triada Manastırı Vakfı’na, okulun çevresindeki 190 dönümlük koruluğu iade etti. (Umarız yakında Ruhban okulu da açılır. Hayırlı olsun. HYETERT)

4 ilde altı kilise ve bir havra restore edildi

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Arınç, 2002′den bu yana Hatay-İskenderun Süryani Katolik Kilisesi, Hatay-İskenderun Süryani Rum Katolik Kilisesi, Çanakkale-Gökçeada Ayanikola Kilisesi, Diyarbakır-Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Diyarbakır-Sur Ermeni Katolik Kilisesi, Gaziantep-Merkez Havra (Büyük Sinagog), Gaziantep-Nizip Fevkani Kilisesi’nin restorasyonunun gerçekleştirildiğini bildirdi.

Barış umutları ve Kayserili Marissa Küçük

Ayşe Günaysu
Aynı günlerde yürek yakan bir haber de Samatya’dan geldi. Daha bir ay kadar önce bir başka yaşlı Ermeni kadının ağır bir şekilde darp edildiği, bir gözünü kaybettiği ve günlerce yoğun bakımda kaldığı Samatya’da, 84 yaşında Kayserili Marissa Küçük bıçaklanarak, boğazı kesilerek katledildi. Marissa Küçük’ün  kulağındaki küpeler ve bileğindeki bilezik alınmıştı ama ev hiç karıştırılmamış, yaşlı kadının “kefen parası” diye sakladığı paraya, hatta masa üstünde duran birkaç kağıt paraya dokunulmamıştı. Yani amaç hırsızlık değildi... Peki ya bugün Türk milliyetçiliğinin şiddetine hedef olan iki halk arasında, Kürtler ile Ermeniler arasındaki bu insanın midesine taş gibi oturan fark?  Kürtlerin nüfusu, siyasi ve askeri güçleri ile Ermenilerin yalnızlığı arasındaki fark? İnsanların niyetlerinden, duygu ve düşüncelerinden, istek ve arzularından tümüyle bağımsız yalın gerçek: Bir zamanlar Kürtlerin ve Ermenilerin ortak yurdu olan coğrafyada Ermenilerin yok edilmiş olması ile sonrasında Kürtlerin zulme direnme gücüne sahip olmaları, bu gücü kazanabilmeleri  arasında doğrudan bir bağlantı var. Üzerinde hepimizin düşünmeye ihtiyacı olduğu bir bağlantı.

Yargıtay Başsavcılığı: "Örgüt Var"

Yargıtay Başsavcılığı, Hrant Dink davasında sanıkların örgüt suçundan cezalandırılması gerektiğini açıkladı ve kararın bozulmasını talep etti.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının, ''Sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği'' gerekçesiyle bozulmasını istedi.

Erzırum (Erzurum) Vilayeti

Erzırum (Erzurum) Vilayeti, Erzırum Eyaleti, Karin Vilayeti. Osmanlı İmparatorluğu’nun Batı Ermenistan bölgesinde 1514–34 yılları arasında kurulmuş, merkezi Erzurum olan yönetim birimi. XVI. yüzyılın ikinci yarısında lağvedilmiş olan Yerzınga (Erzincan) Vilayeti, Erzurum Vilayeti’ne bağlanmıştır. XVIII. yüzyılın ikinci yarısında bu bölgede yarı-özerk devletler ortaya çıkmıştır. XVI. yüzyıl sonu, XX. yüzyıl başlarında genel olarak Yüksek Hayk’ın büyük kısmı ile Tayk, Ayrarat, Turuberan, Ağdznik ve Küçük Hayk’ın bazı kesimlerini içine almaktaydı.

Atatürk’e Sahip Çıkmak

Prof. Dr. Haydar Baş
2012 senesini uluslararası 6 Ehl-i Beyt sempozyumu ile tamamladık... Biz, on yıllardır farklı başlıklar altında devlet-millet kaynaşmasını, Atatürk Türkiye’sindeki üniter devletin muhafazasını; Laz, Çerkez, Türk, Kürt bir olduğumuzu anlatıyoruz.  Atatürk’ü de ilk defa ağzımıza almış değiliz. Onun dindar bir Müslüman olduğundan, başlattığı Kurtuluş Savaşı ile bugünlere gelebildiğimizden hemen her fırsatta bahsederiz. Atatürk, kimsenin tekelinde ve yalnız bazılarının izni ile konuşulacak bir kimlik değildir. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu, Lozan’da gayrimüslim - Müslim ayrımını, daha sonra da Yunanistan ile nüfus mübadelesini gerçekleştirecek hassasiyette bir Müslüman'dı.  

"Türkiye, Sözde Ermeni Soykırımı Meselesini Geçiştirmeye Çalışmıyor"

ABD Türkiye Büyükelçisi NamıkTan, Türkiye-ABD ilişkilerinde ABD’nin küresel bir lider rolüne, Türkiye’nin ise gelişme kaydeden bölgesel bir lider kimliğine sahip olduğunu dile getirdi. Sözde Ermeni soykırımına da değinen Tan, Türkiye’nin meseleyi siyasi bir tartışmadan tarihi bir boyuta taşınması amacıyla meselenin incelenmesi adına tarihçilerden oluşan tarafsız bir komite oluşturulması yönündeki önerisini hatırlatarak, Türkiye’nin sözde Ermeni soykırımı meselesini geçiştirmeye çalışmadığını vurguladı. Tan, sözde Ermeni soykırımı meselesine ilişkin bir çıkarı olmayan herkesin meselenin politik açıdan ele alınmaması gerektiğini savunduğunu belirtti. Bir tartışmanın iki tarafın ortak çalışması ile bir sonuca ulaşacağını vurgulayan Tan, bir tarafın uzlaşıya yanaşmamasının diğer tarafın ilerlemesine olanak bırakmadığını dile getirdi.

Soylu: 'Türkiye'de Ermeni de var'

Birlik Vakfı Antalya Şubesi'nce Kepez Belediyesi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, artık yepyeni bir dünya zamanının yaşandığını söyledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye'nin çok kültürlü yapısının güç dengeleri değişen dünyada bir avantaj olarak ön plana çıktığını belirterek, "Biz el birliğiyle yok mesafesine indirdik. Becerdik, başardık. Kendi kültürümüzün bir zenginliğini ortadan kaldırdık, ama öyle veya böyle Türkiye'de Ermeni de var" diye konuştu.

Ermenilerin 2013’teki Önceliği ‘Tazminat’

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi) Ermeni Davası ve Siyasi Sorunlar Ofisi Başkanı Giro Manoyan, 2013 yılında sözde Ermeni soykırımı için tazminatın ne olacağını belirleme konusuna yoğunlaşacaklarını açıkladı. Taşnak Partisi’nin 2013’te de Ermensitan’a harici siyaset desteği ve Ermenistan’ın diğer ülkelerle ilişkilerinin promosyonu gibi faaliyetlerine devam edeceğini söyleyen Manoyan, 2013’te Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprakları üzerinde kurulu sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tanınması, Gürcistan’daki Ermenilerin haklarının müdafaası ve Suriyeli Ermenilere yardım için çalışacaklarını açıkladı.

Suriye Ermenilerin Yardım Kampanyası

Suriye'deki açlık ve savaş son derece şiddetli bir şekilde devam ediyor. Suriye Ermenilerin Yardım Kampanyamız Perşembe Günü 17.00 de sona eriyor. Hesapta biriken paramıza göre kıyafet alımı yapılacak ve 4 Tır Kızılay gıda yardımı ile birlikte Suriye’ye gönderilecek. Banka Hesap Bilgileri
TL Hesabı: Türkiye Ermenileri Patrikliği - Yapı Ve Kredi Bankası - Kumkapı Şubesi, Şube Kodu: 047, Hesap No: 11549696 IBAN KOD: TR430006701000000011549696
ABD Doları Hesabı: Türkiye Ermenileri Patrikliği: Yapı Ve Kredi Bankası - Kumkapı Şubesi, Şube Kodu: 047, Hesap No: 11549769
 IBAN KOD: TR120006701000000011549769

Moskova’da Türk karşıtı Rus-Ermeni derneği kuruldu

MOSKOVA (QHA) - Moskova’da Rus-Ermeni Stratejik ve Toplumsal Girişimleri Destek Merkezi kuruldu. Dernek, Osmanlı devletinde 1915 olaylarının 100. yıl dönümüyle ilgili etkinliklerin yapılması, güvenlik alanında Ermeni Rus ilişkilerinin güçlendirilmesi, Rusya ile Ermenistan arasında askeri, siyasi, sosyal ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amaçlarını taşıyor.

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler

Şişli Spor Kulübü Satranç altyapı takımları geçen hafta Istanbul Satranç İl temsilciliğinin düzenlediği Çocuklar ve Yıldızlar ligi maçlarına katılarak büyük başarı kazandılar... Şişli A bayan (KADIN) voleybol takımı Türkiye 2. liginde ilk devrenin son maçında İzmir'de Işıkkent Konak Belediyesi takımını 3-2 mağlup etti... Şişli A erkek Basketbol takımı Türkiye deplasmanlı Bölgesel liginde namağlup lig lideri olan Düzce Belediyesi takımına 65-60 mağlup oldu.

Suriye’li Ermeniler Kutsal Noel’i kutladı

″Şam Ermeni Surp Sarkis Kilisesinde Başepiskopos Armaş Nalbandyan riyasetinde bayram ayini gerçekleştirildi. Nalbandyan verdiği vaazda peygamber İsa Mesih’in doğumunun anlamının altını çizerek, Suriye’nin Arapların kalbi ve tüm semavi dinlerin beşiği olduğunu kaydetti. Bu kökleri tarhin derinliklerinden gelen bir birliktelik. Başepiskopos konuşmasında bu yıl Kutsal Noel’in bölge ve ülkedeki acı olaylar fonunda gerçekleşmekte olduğunu kaydetti ve Allah’tan barışsever ve hayatdolu eden bu halkın, yolunu şaşırmış, kardeşlerine karşı silah çekenleri doğru yola sevk etmesi çağrısında bulunulmasını istedi..."

Christmas Celebrated at New York’s St. Vartan Cathedral


After a cold spell in New York, a sunny, warm day met worshippers on Sunday, January 6, as they gathered in the city's St. Vartan Armenian Cathedral for the celebration of the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ.

İran'dan Karabağ için diyalog çağrısı


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ sorununun diyalog yoluyla çözülmesini istediklerini belirtti... Tahran yönetimi, Ermeni güçlerince işgal edilen Yukarı Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu ve bu ülkenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini belirtiyor.

Meclis'te, 'Ermenileri kim katletti' kavgası

Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 2012 nin son oturumlarında AKP li Mehmet Metiner le de tartışmıştı. TBMM’de bu kez ‘katliam’ tartışması yaşandı. BDP ’li Sırrı Sakık’ın, “Sizin tarihiniz katliamlar tarihidir. O tarihlerde bugün mücadele edenlerin atalarının nasıl katledildiğini siz iyi bilirsiniz” demesi üzerine MHP ’li Yusuf Halaçoğlu, “Ermenileri kim katletti? 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla işbirliği yapan Kürt aşiretlerini söyleyin” yanıtı verdi. (Halaçoğlu, Kürt meselesi yoktur, Ermeni meselesi vardır derken aklına gelmiyordu Kürt halkı. Tarihimizde katliam yoktur, yapılan katliamları da Kürtler yapmıştır, bizim tarihimizle ilgisi yoktur, demek de doğrusu yakıştı bilim adamı(!) kimliğine. HYETERT)

Hedefte Ermeni Kadınlar mı Var?

Murat Gözoğlu
Samatya'da uzun yıllar boyunca tek başına yaşamış olan 84 yaşındaki Maritsa Küçük, 28 Aralık günü evinde darp edilip yedi yerinden bıçaklanmış olarak bulundu. Yine Samatya'da yaşamakta olan 87 yaşındaki başka bir Ermeni kadın da, Aralık ayı başında evinde dövülerek darp edilmiş, iki hafta yoğun bakımda kalmış ve bir gözünü kaybetmişti. Apostolik Ermenilerin Noel'i kutladığı gün olan 6 Ocak'ta ise yine Samatya'da yine yaşlı bir kadın, üç kişi tarafından kaçırılmaya çalışıldı. Çevrede olayı fark eden bir kadının müdahale etmesi ile yaşlı kadın kurtarıldı ama yaşlı kadını kendisine para vereceklerini söyleyerek kandırmaya çalışan şüpheliler yakalanamadı... Son bir ay içinde gerçekleşen darp ve cinayet olaylarının ardından, Ermeni nüfusunun yoğun olduğu Samatya'da yalnız yaşayan yaşlı kadınların tedirginliklerinin arttığı gözlemleniyor. Aslında bu tedirginlik sadece yalnız yaşayan yaşlı kadınlara özgü değil...

İstanbul'da 'Anadilinde ve Çokdilli Eğitim' Sempozyumu Gerçekleştirildi

Sempozyumda, Eğitim Sen İstanbul 3 No`lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu ve Merkez Mali Sekteretimiz Abdullah Karahan açılış konuşmaları yaptı. Sempozyum konuşmacıları, Müge Ayan Ceyhan, M. Şerif Derince, İlke Gökdemir, Fatma Gök, Garo Paylan, Foti Benlisoy, Ayşe Panuş, Mehmedali Barış Beşli, Yuşa Arış, Sinem Vatanartıran, Zana Farqînî, Mutlu Öztürk, Ayhan Dinç, Tahir Baykuşak, Mesih Erol, Nurullah Bürçün konuşmacı olarak pedagojik ve sosyolojik boyutlarıyla anadilinde eğitim; Ermeni ve Rum okullarındaki çokdilli eğitim deneyimi ile Kürtçe, Lazca, Arapça, Çerkesçe gibi çok sayıda dilin eğitim konusundaki taleplerine ilişkin sunumlarıyla sempozyuma katkılarını sundular. (Sempozyumda  Sayın Foti Benlisoy Anadilde eğitim tartışmalarında Lozan Anlaşması’nın temel alınmaması gerektiğini belirmiş. Gerçekten de bizim Ermeni pozitivist, laikçiler gibi gibi düşünmüş. Şu Lozan bir ortadan kalksa, gayrimüslim azınlıklar Müslüman azınlıklarla eşit olsa, örneğin azınlıkların hiçbirinin ana dilde eğitim hakkı olmazsa azınlıkların bütün dertleri bitecek(!)  HYETERT)

Türk-Ermeni Sınırının Açılması İçin Obama’ya Çağrı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Beyaz Saray’ın web sitesinde Türkiye-Ermenistan sınırının açılması için imza kampanyası başlatıldı. Barack Obama yönetimine Türkiye’nin Ermenistan’a olan sınırını “en azından Suriyeli Ermeni mülteciler için” açması yönünde çağrı yapılan kampanya metninde “Suriye’den Ermenistan’a uzanan yol Türkiye’den geçiyor. Türkiye ise 1993’ten bu yana Ermenistan’la olan hududunu kapatmış durumda” deniliyor.“Bu münasebetle sizi Türkiye’yi Ermenistan’la olan sınırlarını (en azından mülteciler için) açmaya çağırmaya davet ediyoruz. 21 asırda kapalı sınır olmamalı” deniyor.

O Kitapta Sadece Dedemin Savaşta Yaşadıkları Var

Haber: Taner Akçam / Arşivi
Anıları tarihçileri birbirine düşüren Sarkis Torosyan'ın ailesi sessizliğini bozdu. Taner Akçam'a konuşan Torosyan'ın torunu Louise Shreiber, 'anılar kurgu' iddialarına karşın, "Dedemin askeri kariyeri buradaki Ermeni toplumunda çok iyi bilinir. Kitap dedemin savaştan aklında kalanlardır" diyor.

Ermenistan'da 15 Cumhurbaşkanı adayı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık için başvuranların arasında mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın yanı sıra, eski Başbakan ve Özgürlük Partisi Başkanı Grant Bagratyan, Eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Ovanisyan ve Milli İrade Birliği Başkanı Paruir Ayrakyan'ın da isimleri bulunuyor.Başvuruda bulunanlar arasında bayan aday da bulunuyor.

Talat Paşa Bulvarı

Gülay Göktürk / Bugün
Ermeni soykırımını inkâr etmeyi suç sayan bir yasa yapmak besbelli ki en temel insan hakkı olan ifade özgürlüğüne kökünden aykırı. 

Ermeni Cemaati Noel'i kutladı


Türkiye’deki Ermeni cemaati Noel Bayramı kutlamasını yeni yılın ilk haftasının sonunda Patrikhanede gerçekleştirdi. Ermeniler ve Rumlar için 6 Ocak, Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı kutsal bir gün. Doğu Ortodoks Kiliseleri tarafından her yıl 6 Ocak’ta kutlanan ve Ermeniler tarafından ‘Surp Dzınunt’ olarak adlandırılan ‘Kutsal Doğuş Yortusu’ dünyanın dört bir yanında törenlerle kutlanıyor.

Bu gün Ölüleri Anma Günü

Bugün 7 Ocak’ta, Ermeni Apostoli Kilisesinin 5 ana dini bayramı ertesindeki rahmetlileri «Ölüleri Anma Günü» olarak yad edilmekte.

ՔՐԻՍՏՈՍ ԾՆԱՒ և ՅԱՅՏՆԵՑԱՒ, ՕՐՀՆԵԱԼ Է ՅԱՅՏՆՈՒԹԻՒՆՆ ՔՐԻՍՏՈՍԻ


Haliç'te denizden haç çıkarma töreni yapıldı


Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetilen ve 4 saat süren ayinde ilahiler okundu. “Ayazma” adı verilen okunmuş suyun dağıtıldığı ayinin ardından, cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi'ne doğru yürüdü. Burada Bartholomeos'un denize attığı haçı çıkarmak için 23 kişi denize atladı. Su üstündeki haça ilk ulaşan, Yunanistan 'ın Dedeağaç kentinden ailesiyle birlikte İstanbul'a gelen 22 yaşındaki Lukas Kokinis oldu.

Christ is Born and Revealed!

We convey our blessings to you and your family on the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. May the blessings and joys of Christmas be with you and your loved ones always.

ABD'ye Atatürk Hayranı Savunma Bakanı!

ABD Başkanı Obama'nın, Savunma Bakanlığı için, 'Atatürk çok büyük bir dünya lideriydi. Amerikan çocuklarına hayatı okutulmalı' diyen ve Ermeni soykırım iddialarına karşı çıkan Chuck Hagel'i aday gösteriyor. İsrail ve Ermeni lobileri panikte...

«Atur» Süryani Birliği: Biz de Ermenistan parlamentoda temsilciye sahip olmak istiyoruz

«Atur» Süryani Birliği Başkanı Artur Mikhailov, Ana dilin korunmasına ilişkin olarak  bu alanda sorunlar olmadığını söylemenin zor olduğunu kaydederek ″Süryanilerin yoğun yaşadığı yerleşim birimi yanı sıra Erivan’daki birkaç okulun 1-12. sınıflarında Süryanice Dili dersleri, 4-5. sınıftan itibarense Süryani Tarihi ve Kültürü dersleri olduğunu, Süryani toplumunun tarih ve kültür ders kitaplarıyla sorunları olduğunu kaydederek, Ermenistan Hükümeti ve uluslararası kuruluşların ders kitabı konusunda yardımcı olduklarını, uzmanların hazırlanması konusuyla ise Süryani toplumunun ilgilendiğini belirtti... «Atur» Süryani Brliği Başkanı bunun yetersiz olduğunu kaydederek ″Biz de parlamentoda temsilcimiz olmasını istiyoruz. Ancak toplum bunu toplumsal kuruluşlardaki aktivasyonuyla dengeliyor.″ dedi.