Etiketler

Ermeni Diasporasının “24 Nisan Seferberliği” Başladı


ArmenPress’in haberine göre Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Başkan Barack Obama’nın ikinci dönem resmen göreve başlamasının kutlanacağı tören vesilesi ile Cuma günü yayınladığı bir mesajda tebriklerini sunduğu Obama’dan sözde Ermeni soykırımı anma günü 24 Nisan tarihi öncesinde Ermeni toplumunun geniş ölçüde katılımı beraberliğindeki politik bir toplantı ile Amerikalı Ermeniler ile olan ilişkilerini “yeniden konumlandırmasını” istedi.

Ermenistan'da seçim hazırlıkları tamamlandı

Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlıklar tamamlandı... Gelecek ay yapılacak seçimde şimdiki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Ovanisyan, eski Başbakan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Hrant Bagratyan, sözde Yukarı Karabağ yönetimi eski Dışişleri Bakanı Arman Melikyan, Milli İrade Birliği Başkanı Paruir Ayrakyan, Siyaset bilimci Andrias Gukasyan, Milli Mutabakat Partisi Genel Başkanı Aram Arutunyan ve Halk bilimci Vardan Serdakyan yarışacak.

"Adalet İçin Yürüyoruz"

Hrant'ın kadın, erkek, Ermeni, Kürt, Türk, yaşlı, genç arkadaşları Bianet'e konuştu. "Altı yıldır buradayız ve adalet istiyoruz" dediler. Binlerce kişi, bu 19 Ocak'ta da Hrant Dink'in tam da öldürüldüğü yerde altıncı kez anmak, altıncı kez hatırlamak, altıncı kez adalet istemek için bir araya geldi, "Buradayız Ahparig" dedi.

Bir mülk beğen, yalnız Ermeni malı olsun!

Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne 29 Mayıs 1926 tarihinde bir kanun teklifi gelir. Kanunu Denizli Mebusu Haydar Rüştü Bey ile arkadaşları vermiştir. Meclise sunulan kanun teklifinin birinci maddesi „Ermeniler tarafından siyasi maksatlarla öldürülen Türk siyasisi yöneticilerinin eş ve çocuklarına Ermeni terk edilmiş malları ve emlakından bir mülk verilir“ şeklindedir... Kanunda şöyle denilmektedir: Bu suçların işlenmesinde rolü olan bir çok kaçak Ermeni'nin geride bıraktığı ve yıllar geçmesine rağmen sahipleri çıkmadığı için Ermenilerin terk edilmiş mallarının bulunması nedeniyle, Maliye Bakanlığı Vakıflar İdaresine devredilmiş mallardan ödenmesi karara bağlanmıştır. Kanun her hak sahibine 20.000 liralık bir gayrimenkul verilmesini kararlaştırmıştır. Kanun 27 Haziran 1926´da yürürlüğe girmiştir.

Rusya, Karabağ Sorununu Rafa Mı Kaldırdı?

Dört yıllık bir aradan sonra ülkesindeki başkanlık seçimlerini tekrar kazanarak Kremlin Sarayı’na dönen Vladimir Putin’in, iktidarının ilk yılında Karabağ sorununun çözümü doğrultusunda herhangi bir adım atmadığı görülüyor. Dmitri Medvedev’in başkanlığı döneminde sıkça inisiyatif kullanan, devlet başkanları düzeyinde art arda görüşmeler organize eden ve bildirgelerin imzalanmasını sağlayan Kremlin Sarayı, Putin’in iktidara dönüşünden sonra pek hevesli görünmüyor.Her ne kadar Medvedev döneminde yapılan görüşmelerden olumlu ve somut bir sonuç alınamadıysa da en azından o zaman sorunun çözümü doğrultusunda istişareler sürüyor, göstermelik bile olsa bir takım gelişmeler yaşanıyordu.Oysa daha önceki yıllarla karşılaştırdığınız zaman 2012 senesinde Karabağ sorununun çözüm süreci neredeyse askıya alındı diyebiliriz. Bu durum sorunun çözümü açısından Rusya’nın ne kadar önem arz ettiğinin bir göstergesidir. Tabiri caizse, yeni Moskova yönetimi, sanki istediği anda ateşi fitilleyip istediği zaman söndürebilecek kapasitede olduğunu göstermek istemektedir.

St. James Brotherhood Meets in Jerusalem

Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian traveled to Jerusalem this week to attend a meeting of the St. James Brotherhood, as it prepares to hold an election for a new Armenian Patriarch of Jerusalem.

Ani: İç etmek adına restorasyonlar (Film prömiyeri)

Dün «Ermeni Mimari Araştırmaları Vakfı» tarafından hazırlanan Bagratuni Hanedanlığının tarihi anıtlarını anlatan «Ani» belgesel filminin prömiyeri gerçekleşti. 1918-1920 döneminde Bagratunilerin başkenti Kars eyaleti Ermenistan Cumhuriyeti sınırları içinde bulunmaktaydı. Ani ve Kars kenti Ekim 1920’de tamamıyla Türkler tarafından işgal edildi. Bir yıl sonra Ermeni tarafının mutabakatı alınmaksızın Bolşevik Rusya ve Kemalist Ankara Hükümeti arasında imzalanan Kars Anlaşmasıyla il Türkiye tarafından ilhak edildi.Bununla yaklaşık çeyrek yüzyıldır süren Ani’deki arkeolojik araştırmalar kesintiye uğradı. Bu süreçte gün ışığına çıkarılmış birçok arkeolojik malzeme yok oldu ve tahrip edildi.

Ermeni toplumu temsilcisi: Ermeni-Gürcü dostluğuna ilişkin güzel sözler sonrasında güzel işler bekliyoruz

Gürcistan Ermeni toplumu temsilcisi Aleksandr Ohanyan, Gürcistan’daki Ermen kiliseleri ve diğer konularda daima olumlu duyurularda bulunulduğunu belirtti. Buna rağmen şimdilik Gürcistan sathında Ermeni Apostolik Kiliselerinin onarımı yönünde herhangi bir adım atılmadı.Ohanyan ″Acil meselelerin bir an evvel çözümü için daima konuşuldu. Bugünkü Gürcistan yönetimi ulusal azınlıklar ve onların devlet yönetimine katılmaları yönünde birkaç söz verdi. Geriye açıklamaların dekleratif olmaması ve somut işlemler şeklinde sürekli olmalarını umut etmek kalmakta.″ dedi. Ohanyan, son işlemler özellikle Maya Panjikidze’nin beyanatı ve buna ilişkin açıklamaların eski siyasetin değişeceği ve beyanatların hayata geçirileceği yönünde umut verdiğini kaydederek ″Bu sadece kiliselere değil, bir dizi diğer mesele özellikle Javakheti okullarında eğitim, Ermeni Soykırımının tanınması ve diğer konularla da ilişkilidir″ dedi.″

“Ben Ermeni Değilim”

Rasih Yılmaz / rasihyilmaz@hotmail.com
Genç bir muhabirken kendisiyle yaptığım röportaj da, “yaz bunu mutlaka” diyordu… Muhatabım neyi yazmamı istiyordu biliyor musunuz? Ermeni olmadığını! İnsan nasıl bir sosyal baskı altında bırakılır ki böyle bir açıklama yapma ihtiyacı hisseder? Bahsi geçen ısrarın sahibi kim diye merak ediyorsunuz dimi? Lafı uzatmadan söyleyeyim merhum Mehmet Ali Birand… “Babam İstanbullu, annem Karadeniz Ereğlisi’ndendi.” Diyordu. Aile köklerinin özellikle altını ısrarla çiziyordu ve ardından ekliyordu, “Rasih, insan olduktan sonra önemi yok ister Kürt, ister Ermeni, ister Yunanlı hiç önemli değil. Ama ben Ermeni değilim.”

Hrant Dink öldürülmesinin 6'ncı yılında anılıyor

Hrant’ın arkadaşları, “Buradayız Ahparig” sloganıyla bugün altıncı kez Agos gazetesinin önünde toplanıyor.

Kudüs Patrikliğimizin Ve Kudüs Ermenilerinin Dzununtunu Kutluyoruz


Ermeni Lobisi Sözde Soykırım İddialarını Yeniden Gündeme Getirecek

Habertürk’ün konuştuğu ABD Kongresi kaynakları, nisandan önce tasarının sunulacağına neredeyse kesin gözüyle baktıklarını belirtti. Tasarının öncelikle Temsilciler Meclisi’nde imzaya açılacağı ve ardından da Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulacağı kaydedildi. Temsilciler Meclisi’nde başkanlık koltuğuna Ermeni lobisinden Ed Royce oturdu. Kaynaklar, Ed Royce’un, sunulması halinde Ermeni tasarısını tartışmaya açacağını ve büyük bir olasılıkla komitede oylanmasını programa alacağını dile getirdi. Ancak, aynı kaynaklar, Dış İlişkiler Komitesi’nden geçse bile, Ermeni tasarısınının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun gündemine gelmesine fazla şans vermediklerini ifade etti. Kongre kaynakları, “Bu mesele çok kişiyi ilgilendirmiyor. Konuyu önemli bulmuyorlar, ilgilerini de çekmiyor” diye konuştu.

Hurşit Tolon'a tutuklama kararı

Zirve Yayınevi davasının 58. duruşmasında mahkeme heyeti, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan yeni belgelerin bulunduğu ek klasörler üzerine, davanın tutuksuz sanıkları Orgeneral Hurşit Tolon, Adem Gedik, Hüseyin Yelki ve Levent Ercan Gelegen'in tutuklanmasına karar verdi.

Din sorularından gayrimüslim çocuklar da sorumlu

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS), gayrımüslim öğrenciler veya bu dersten muaf tutulan öğrencilerin bile din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından sorumlu olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır İMKB Kayapınar Lisesi’nde zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafken, başka dersler tercih edilmediği için seçmeli din derslerinden zorunlu tutulan Protestan Kilisesi Papazı Ahmet Güvener’in kızı, önceki gün öğretmenleri tarafından “ÖSYM’ye dilekçe verin, Yoksa YGS ve LYS’deki sorulardan sen de sorumlu tutulacaksın” diye uyarılınca babasını haberdar etti.

'Kilise cemaatinin içine sızmışlar'

Kiliseye saldırı hazırlığında olduğu ileri sürülen 6 kişi Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi.İzmit'te bulunan Protestan Kilisesi çalışanlarına saldırı hazırlığında oldukları şüphesiyle polis ekiplerince gözaltına alınan 12 kişiden 6'sı Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadelerinin ardından İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi. 6 kişi ise serbest bırakılırken, yurt dışında olan bir kişinin de ifadesinin daha sonra alınacağı öğrenildi.

Orhan Dink’ten hükümete: Eliniz kolunuz neden bağlı?

Silahlı saldırı sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink, “Geçen 2011 seçimlerinden sonra sayın Başbakan’ın veya diğer hükümet yetkililerinin ağzından hep şunu duyduk, ‘Artık biz devletiz ve iktidarız.’ Peki o zaman benim sorum şu: Şu anda elinizi kolunuzu sizin ne bağlıyor, bu cinayetleri çözmeme uğruna?” diye konuştu.

10 asırda 4 kez cami 4 kez kilise oldu

Kars'ta 937 yılında 12 Havariler adına yaptırılan kilise, ayakta durduğu bin 76 yılda 4 kez cami 4 kez de kilise olarak kullanıldı. Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, yaptığı açıklamada, Bargatlı Krallığı tarafından 12 Havariler adına yaptırılan Havariler Kilise'nin günümüzde Kümbet Camisi olarak kullanıldığını söyledi.

Türkiye’de dini azınlıklar: Temsiliyet ve kurumlaşma

Yakup Barokas /  ybarokas@salom.com.tr
Oysa 1930-1950 yılları dışında hükümetin seçimle iş başına gelecek bir sivil meclise sıcak bakmadığı ve bu yola gidilmemesi için telkinde bulunduğu iddiası pek gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Seçimle iş başına gelecek sivil bir meclis önerisi Ermeni Cemaati tarafından da 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğinde kendileri konuya olumlu yaklaşmış ve hemen bir taslak hazırlanmasını istemiştir. Ermeni cemaati tarafından ise aradan geçen üç buçuk yıl zarfında böyle bir çalışma yapılmadı. (Gerçekten sapla saman karışması buna denir sanırız. Sayın yazar, Patriklik Danışma kurulunun 1998'de yasaklandığını duymamış. Bırakalım cemaati, Patrikliğin ve hahambaşılığın bile tüzel kişiliği tanınmamışken, yasal ciddi bir boşluk varken, danışmanlıktan başka bir görev üstlenmesi mümkün olmayan seçilmiş bir sivil meclis sadece dertlere dert katar. Umarım bizim hakim zihniyet bu fikrin üzerine atlayıp cemaat ve cemaat vakıfları üzerinde yasal bir yetkisi olmayan bir meclis seçimi istemez. Yeterli güçleri ve destekleri var yaparlarsa da şaşılmaz. Tek doğru çözüm cemaat vakıfları üzerinde denetim ve koordinasyon  yetkisi olan cemaatin tüzel kişiliğinin tanınması ve örgütlenmesine izin verilmesidir.HYETERT)

Kilise çalışanlarını öldüreceklerdi

Kocaeli’deki İzmit Protestan Kilisesi’nde çalışanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddia edilen 11 kişi gözaltına alındı.Vali Ercan Topaca, Kocaeli’de faaliyet  gösteren İzmit Protestan Kilisesi’ni 17-21 Ocak tarihleri arasında 4 günlük bir faaliyetlerinin olduğunu belirterek, bu faaliyetlerle çakışan bir dönemde kilise faaliyetlerine ve buradaki şahıslara yönelik bir saldırı yapılacağı yönünde duyum aldıklarını söyledi.

Ortak ve kardeş

Caner Kutlu   / caner-kutlu@hotmail.com
Müslümanların, devleti içindeki gayrimüslimlerle ilişkileri ittifak üzerinde işler. Örneğin, Osmanlının Ermeni, Rum, Yahudi gibi unsurlarla ilişkileri bu şekilde olmuştur. Bu siyasette belirleyici iş ve menfaat olduğundan maharet tercih edilecektir; memurluk da hizmetkâr demek olduğundan, bir Ermeni saatçi olabildiği gibi asker de olabilir. Ancak, Türklerle Kürtler, İranlı ve Arapların ilişkileri çoğunlukla hamiyet-i İslamiye düzleminde olmuştur. Bir dindar Arap için, bir dindar Türk, dindar olmayan (mümin) Arap'tan daha yakındır, tercih edilir. Kardeşlik hukukunda üstünlük sadece takva üzerinden belirlenecektir. Bu durumda, gayrimüslim bir Farisî de bir dindar Türk'le ancak ortak olabilir, en fazla ittifak yapabilir. (Doğru söze ne denir? HYETERT)

Protestan Kiliseler Derneği - 2012 Hak İhlalleri İzleme Raporu

BM  İnsan  Hakları  Evrensel  Beyannamesi'nin  18.  maddesi “Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkı vardır.” ve mevcut  anayasamızın 24.maddesinin ilk fıkrası “Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.” ışığında,ülkemizde inanç ve din özgürlüğünün herkes için ve her yerde hayata geçmesini temenni etmekte ve bunun  için  çaba  sarf  etmektedir. Ülkemizde  din  ve  inanç  özgürlüğü, genel olarak uluslararası insan hakları ve anayasal güvence altında olmasına ve son yıllarda bu konuda  önemli ve olumlu  gelişmeler  yaşanmasına rağmen, yerel ve  uluslararası birçok sivil toplum örgütünün raporlarına göre, pek çok sıkıntı ve zorluk varlığını sürdürmektedir. 

İvanişvili : Gürcü-Ermeni ilişkileri hiç görülmediği kadar büyük ivme yakaladı

Resmi ziyaret kapsamında Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bulunan Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili, Ermeni yetkililerle ikili ve bölgesel ilişkilerle ilgili ortak kararlar alındığını açıkladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile de görüşen İvanişvili, Gürcü-Ermeni ilişkilerinin tarihte görülmediği kadar büyük bir ivme yakaladığını ve sorunların çözülmemesi için herhangi bir sebebin bulunmadığını belirtti. İvanişvili'yi seçimlerdeki zaferinden dolayı kutlayan Sarkisyan ise, Gürcistan'la aynı duyguları paylaştığını belirterek her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

23 Years Have Passed Since Armenian Pogroms in Baku

By Ivan Gharibyan
This day, 23 years ago, tragic events that occurred in the multinational, but not at all tolerant, city of Baku, shocked the entire world. On January 13, 1990, after a regular rally of the national fascist Popular Front of Azerbaijan (PFA), several thousands of brutalized “humans” went raiding the homes of Armenian residents. The distinctive feature of the unprecedented ethnic pogroms in the capital of one of the Soviet republics – when the USSR was in its death throes – was that attacks and murders had been thoroughly planned, with lists of Armenians put up at the PFA headquarters.

Ermenistan'daki Gök Cami UNESCO mirası olma yolunda

Ermenistan Kültür Bakanı Asmik Pogasyan’ın konu ile ilgili açıklamasında Gök Cami’nin UNESCO Kültürel Miraslar listesine ekletilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını kaydetti. İran’ı ziyaret eden Ermeni Bakan Pogasyan, burada Ermenilere ait olan kilise, okul, eğitim ve kültür merkezlerin hala eskisi gibi korunduğunu gözlemleyerek, Ermeni mirası olan birçok kalıntıların ise UNESCO listesine dahil edildiğini söyledi. İran yönetiminin bu talebine karşılık olarak Yerevan’daki Gök Camii’nin de miraslar listesine ekletilmesi girişimini hızlandırdığını kaydetti.

Friends of the UCLA Armenian Language and Culture Studies

Dr. Hasmik Khalapyan Lectures on Ottoman-Armenians and Women’s Social Participation
Glendale- The Friends of the UCLA Armenian Language and Culture Studies, a university recognized organization liaising with the Armenian community of Southern California, is pleased to announce an upcoming lecture by Dr. Hasmik Khalapyan, currently a visiting professor in the UCLA Department of Near Eastern Languages and Cultures, on the following topic “The Philosophy and Policies of Education and Charity among the Ottoman-Armenians and their Impact on Women’s Social Participation (1876-1914).” The event will be held on Sunday, January 27 (4-6 p.m.), at the Glendale Public Library.

Katherine Sarafian Wins Golden Globe for ‘Brave’

Los Angeles -Katherine Sarafian, producer of the animated feature film, Brave, took home a Golden Globe award Sunday night January 13, 2013 when her film won for Best Animated Feature Film.

Hristiyan öğrenciye seçmeli din dersi dayatmasıDiyarbakır Protestan Kilisesi Pastörü'nün liseye giden kızına, seçmeli din dersi ‘zorunlu’ kılındı. Okulda başka seçmeli ders açılmaması nedeniyle Hristiyan öğrenci sınıfta kalmamak için İslam içerikli derse girmek zorunda bırakıldı.

Zirve Yayınevi davasına devam edildi

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın başında tutuklu sanık Aral, söz alarak, dün ifade veren gizli tanığın yalan beyanlarının olduğunu, mahkemenin ise bu beyanlara ilişkin bir işlem yapmadığını ileri sürdü. Aral, Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa'ya ''Mahkeme yönetimini adil bulmadığımdan yargılamadan çekilmenizi istiyorum. Gerekçem sizin 5 senedir bu mahkemede bulunup yıpranmanız. Aramızda sevgi saygı ilişkisi kalmadığını düşünüyorum. Yargılanmadan çekilmenizi talep ediyorum. Daha önce bu yönde bir beyanınız olmuştu. Reddi hakim talebi şeklinde değil ama daha önce söylediklerinize binaen, yıprandığınız düşüncesiyle çekilmenizi talep ediyorum'' diye konuştu.

Ankara'dan Ermeni lobisine cevap

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ermeni lobisi, Suriye'de yaşayan Ermenilerin, Ermenistan'a gidebilmesi için Beyaz Saray nezdinde imza kampanyası başlattı. Kampanyada, Türkiye'nin Ermenistan sınırını açması istendi.Buna karşılık Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla; din, dil , ırk etnik köken ayrımı yapmadan zor durma düşen herkese kucak açıldığını, Suriye'den kaçan Ermenilerin de Türkiye dahil çeşitli yollardan Ermenistan'a ulaşabildiklerini hatırlattı. Dışişleri Bakanlığı; "İnsani konularda gelebilecek taleplerin karşılanması amacıyla atılacak adımların kapsam yöntem ve koşullarının ülkemiz tarafından tayin edileceği tabiidir" açıklamasını yaptı.

Türkiye ve Ermenistan'ın Tuz İhtiyacını Karşılıyor

Emrah Kocabey - Iğdır'da Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan tuz mağaraları her iki ülkenin tuz ihtiyacına cevap veriyor. Iğdır'a 40 kilometre uzaklıkta bulunan tuz mağaralarında yüzlerce yıldır kaya tuzu çıkarılıyor. Bir bölümü Ermenistan sınırında bulunan tuz mağaralarından yaklaşık 8 kilometre derinlikten çıkarılan tuz, ülkenin yaklaşık 450 yıllık tuz ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip bulunuyor. Tuz mağaralarının diğer bölümünden ise komşu ülkenin tuz ihtiyacı karşılanıyor.

Osmanlı Ordusu Subayı Doktor Avedis Cebeciyan’ın Günlüğü (1914-1918)

Meline Anumyan /Tarih doktoru
Bilindiği üzere, Türk resmi tarih yazımında, Ermeni tehcirinin nedeninin “Ermenilerin Osmanlı ordusuna arkadan vurduklarından kaynaklandığı” anlatılmaktadır. Bu iddianın ne kadar temelsiz olduğu, hem Ermeni, hem de yabancı tarihçiler tarafından defalarca ispat edilmiştir. Ermeniler Osmanlı Ordusu’nu asla tehdit etmemiş, dahası, Ermeni Soykırımı yıllarında binlerce Ermeni asker ve doktor, Osmanlı ordusunda sadakatle hizmet etmişlerdir. Onların Osmanlı ordusuna gösterdiği bu bağlılığa rağmen, çoğunun ailesi ve hatta kendileri, daha sonra hunharca katledilmiştir.

İmamlar devlet okullarında din dersi verecek

Yunanistan'da 2007'de kabul edilen ancak Türk Azınlık'ın tepkisi nedeniyle uygulamayan ve "imam yasası" olarak da bilinen düzenleme bazı değişikliklerin ardından Meclis'te kabul edildi... Batı Trakya'daki camilerde görev yapan din adamlarının Hristiyan Yunan vatandaşlardan oluşan 5 kişilik kurul tarafından atanmasını ve bunlara devlet tarafından maaş verilmesini öngören 3536/2007 sayılı yasaya ek olarak getirilen düzenleme, bu imamların Yunan devlet okullarında din dersi vermelerini de öngörüyor. (Doğru bir karar. Türkiye'de de cemaat okullarında din adamlarının ders vermesine izin verilmelidir. HYTERT)

Türkiye'den Fransa siyasetine 'ticaret' markajı

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye'yi ziyaret eden Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Türkiye ile aralarında iyi bir diyalog bulunduğunu, bu diyaloğun ekonomide de gerçekleşmesini umduğunu söyledi... Türkiye'nin kota gibi bir uygulaması olmayacağını, 'ancak Türk toplumunun kotasının her türlü kotayı aştığını' dile getiren Çağlayan, geçtiğimiz yıl Fransa ile Türkiye arasında gerginliğe yol açan ve sonunda Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilen, 'Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan' yasaya işaret ederek 'Sizlere vazife olmayan konularla ilgili senatonuzu ve parlamentonuzu meşgul ettiğiniz müddetçe şirketlerinizin Türkiye'de ürünlerine karşı halk tarafından bir savunma uygulanacaktır' dedi.

Almanya - Gutenberg Müzesindeki Sözde Soykırım Yazısına Tepki

Almanya'nın Mainz kentinde bulunan Gutenberg Müzesi'nde, "Ermeni matbaasının 500'üncü yılı" konulu sergide, 1915 yılında yaşanan olayların soykırım olarak nitelendirilmesi, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarının tepkisine yol açtı.

Kilise görevlisine suikast hazırlığı iddiasıyla 13 kişiye gözaltı

Kocaeli'nde İzmit Protestan Kilisesi'nin Türk asıllı görevlisi hakkında bilgi topladığı iddia edilen 13 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, kilise görevlisi hakkında bilgi toplayarak suikast hazırlığında oldukları öne sürüldü.

Dışişleri'nden Ermeni sınırı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli Ermenilerin Ermenistan'a geçişi için sınırın açılması talepleriyle ilgili açıklama yaptı.

Ermenistan Dış Politikasında Güvenlik Güçlerinin Rolü

Nicole Ball, ‘Democratic Governance in the Security Sector’ adlı araştırmasında devletlerin güvenlik alanında beş kurumun etkili olduğunu ve bu kurumlardan ilk üçünün faaliyetinin kanunlarla belirlendiğini, diğer ikisini ise bu tanımlamanın dışında kaldığını ifade etmiştir. Ball’ın bu tanımlaması genellikle, devletleşme ve demokratikleşme sürecinde uzun bir tarihi geçmişe ve birikime sahip olan devletler için geçerlidir. Söz konusu bağımsızlığını yeni kazanmış bir devlet olduğu zaman bu tanımlama ciddi ölçüde dar anlamda yorumlanabilir. Nitekim bu tür devletlerde ordu ve kolluk kuvvetleri sadece güvenlik politikalarında değil, sosyal, ekonomik ve dış politikada da etkin olabilmektedir. Eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinde olduğu gibi, Ermenistan’da da bu durum söz konusudur.

Şişli Spor Kulübü'nden Haberler


2012-2013 İstanbul Çocuk Ligi ve Yıldız Ligi maçları, 5-13 Ocak tarihlerinde toplam 7 bölge ve 11 grupta 160 takım ve 855 sporcuyla yapıldı. Şişli Spor Kulübü, bu organizasyona 4 takım ve 32 sporcuyla katıldı... Şişli A bayan Voleybol takımı Türkiye 2. ligindeki ikinci devrenin ilk maçında deplasmanda Balıkesir Belediye takımını 3-0 mağlup etti...                                         
Serj Sarkisyan: Karabağ’ın güvenliği bizim için itibar değil, ölüm-kalım meselesi

Cumhurbaşkanı Karabağ sorununun itibar değil ölüm-kalım meselesi olduğunu kaydederek şunları  söyledi:«Dış politikamızın başlıca amacı Azerbaycan’ın Karabağ’a karşı sebebiyet verdiği agresif savaşta kazanılan zaferin nihia olarak hukuken perçinlenmesidir. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, kader tayini hakkı çerçevesinde realize ettiği ve daha sonra eşit olmayan mücadele koşullarında bunu savunan halkın niçin Azerbaycan’ın bir parçası olması gerektiğini gösterecek mantıki bir açıklama olmadığından, uluslararası toplum tarafından tanınmalıdır. Niçin bu halkın kaderi, zamanında Stalin tarafından işlenen gayrimeşrulukla şartlansın? Güvenliğimiz için başlıca tehlike Azerbaycan yönetiminin aleni Ermeni düşmanı, faşist, militarist siyasetidir.

Müslümanları sevindiren imza

Almanya'nın Bremen eyaleti, Müslüman toplumu temsil eden dernekler ile eyalette İslam dininin resmen tanınması yönünde devlet sözleşmesi imzaladı... Alman Anayasası’na göre imza atacak kuruluşların dini cemaat olarak kabul edildiğini kaydeden Oğuz, sözleşmenin bazı konularda uygulamaya başlandığını bildirerek, “Örneğin Almanya’da bir ilk olarak Eyalet Af Komisyonu (Acil Durumlar Komisyonu) ve Bremen Basın Yayın Konseyi’ne Müslümanları temsilen bir temsilci gönderildi. Sözleşme ilk basamak, bundan sonraki çalışmalarımız kamu tüzel kişiliği statüsünü elde etmek olacak.” diye konuştu. (Darısı başımıza. Umarız Müslüman olmayan Cemaatlerin tüzel kişilik tanınır ve örgütlenmelerine izin verilir. HYETERT)

Yabancıya mülk satışında ilk: Ermeni ve Kuzey Koreli Türkiye'den ev aldı

Volkan Yanardağ
Mütekabiliyet Yasası'nın ardından 140 bin yabancı Türkiye'den ev aldı. Parasını Türkiye'ye yatıranlar arasında Ermenistan, K. Kore, Norfolk Adaları ve Dominik'ten de birer kişi var.

Lozan ve sonrası

Ahmet Taşgetiren
Lozan'da Kürtler konusu "Azınlıklar meselesi" tartışılırken gündeme gelir. İtilaf devletleri, gayrimüslim azınlıklar yanında Kürtler'in de azınlık sayılmasında ısrar ederler.Türk Temsilci heyeti ise, Kürtler'in azınlık olmadığını, Türkler'in ve Kürtler'in bin yıl içinde "Adeta tek millet" haline geldiklerini ifade ederler. Uzun tartışmalar olur, sonunda Türk tezi kabul edilir.Burada Türk tezi, etnik anlamda bir "Tek millet"i değil, "Bin yıl içinde birbiriyle aynileşmiş bir tek millet"i ifade etmektedir. Burada Türk tezinin, tamamen "ümmet" bağlamında bir "millet" tarifi içerdiğinde kuşku yoktur. Burada "Kürtler'in Türklüğü" tezi de yoktur. Ama Lozan'dan dönülüp sistem yapılanmasına geçildiğinde, muhtemelen gayrı Türk Müslüman kavimlerin Osmanlı'dan kopuşunu da dikkate alarak, "Kürtler'in Türkleştirilmesi" projesi devreye sokulur.

Zirve davasında Levent Ersöz!

Ergenekon sanığı Levent Ersöz'ün, arandığı dönemde jandarmanın bilgisi dahilinde Malatya'da bulunduğunu savunan Adak, şu iddialarda bulundu: “Ergenekon sanığı olarak aranan Levent Ersöz, yakalanmadan kısa bir süre önce Malatya'da bir kazaya karışınca içinde bulunduğu araç jandarma tarafından polis bölgesinden çıkarıldı ve Ersöz birkaç gün sonra Malatya'dan götürüldü. Kaza Elazığ yönünden kent merkezi girişindeki Çöşnük Kavşağı'nda oldu. Araç jandarma istihbaratçıları tarafından polis bölgesinden çıkarıldı.”

Sakine Cansız suikastı Dink cinayeti gibi.

Barış sürecine, İmralı görüşmelerine ve Paris Cinayetlerine dair görüşlerini paylaşan Kürt kökenli şair ve yazar Bejan Matur, ilginç açıklamalarda bulundu... Bejan Matur; “Sakine Cansız o dönem cezaevinde olan tüm Kürt kızları için bir kutup yıldızı gibiydi. Bir çok Kürt kızı onu örnek alıyor, izinden gidiyordu. O da hepimize mektuplarıyla dik durmamız gerektiği konusunda telkinlerde bulunuyor, bize bir anne gibi davranıyordu. Neden öldürüldüklerini bilmiyorum ama kendisi silahsız gezen çok kolay bir hedefti. Barış sürecinin başlangıcında gerçekleşen bu cinayetleri Hrant Dink cinayetine benzetiyorum. Çünkü durum itibariyle çok örtüşüyorlar” şeklinde konuştu.

Azınlıklar Ve 2013 Yılı Bütçesi

Değerli Okurlar,
2013 yılı Bütçe Kanunu, 20 Aralık 2012 tarih ve 28148 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bütçe giderleri 405.225.284.000 TL olarak bağlandı. Uzun yıllardan beri olageldiği gibi yine bütçeden -Türkiye'nin resmen tanıdığı- azınlıklara ayrılmış bir pay yok. 

Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Ve Getronagan Lisesi'nin Madağ Günü ve Yemeği

Azerbaycan seçimleri öncesinde Ermeni karşıtı propaganda hız kazanır

Azerbaycan, Batı ülkeleri tarafından İran’a saldırılması durumunda, İsrail’in hoşgörülü tutumunu da temin ederek saldırgan planlarını hayata geçirme çabasındadır″ dedi.... 2013 yılı Sonbaharından gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak Safrastyan, seçimler öncesinde bu ülkede Ermeni karşıtı propagandanın hız kazanacağını bunun amacının kamuoyunu görevdeki cumhurbaşkanı İlham Aliyev etrafında kenetlemek olduğunu belirterek ″Geçtiğimiz yıl esnasında müzakere süreci yoğunluğunu kaybetti. Bu sebeple bize, yeni yaklaşımların özüne Karabağ'da demokratik gelişim eğilimlerini koymak yanı sıra Azerbaycan tarafından kesintisiz var olan baskıları koyarak, yeni inisiyatiflerde bulunmak kalmaktadır″ dedi ve Ramil Safarov’un iadesi ve affı konusundaki tavizlerin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Rusya ve Ermenistan arasında yeni askeri işbirliği

Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni bir askeri işbirliği anlaşma imzalanması için hükümete yetki verdi... Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Ermenistan ile askeri ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki genelgesi, Rusya Federasyonu resmi internet sitesinde yayınlandı. Putin'in genelgesine göre, iki taraf arasındaki askeri-teknik işbirliğinin ilerletilmesi ve Ermenistan'la yürütülen görüşmeler onaylandı.

6. yılında Hrant Dink ve ötekileştirilen Ermeniler

Ufuk Coşkun / ufukcoskunn@gmail.com
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Hrant Dink suikastı için “Olay sıradan bir cinayet değil, planlı ve örgüt işi.. Beraat kararı bozulsun..” diyerek sanıkların örgüt suçundan cezalandırılması gerektiğini açıkladı... Geçenlerde Taraf ’ta da çıkan bir habere göre TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen bir MİT raporunda Rahip Santoro, Hrant Dink, Malatya Zirve Yayınevi cinayetlerinin Özel Harp Dairesi’nin işi olduğu iddia ediliyor... Eğitimin -en başında- milliyetçi, ulus devletçi ve Türk ırkının yüceltilmesi esasına göre kurgulandığı bir ülkede Hrant Dink nezdinde Ermenilerin hala düşman ve tehdit olduğu algısının varlığını devam ettirdiğini görmekteyiz... J. Krishnamurti; “Milliyetçilik bir hastalıktır ve hiçbir zaman dünyada barışı tesis etmeyecektir. Hastalıkla sağlıklı olamayız. Bu yüzden önce kendimizi hastalıktan kurtarmalıyız” der.

Zirve davasında hakime tehdit: Senin kafana sıkacağım

Zirve Yayınevi davasında tutuklu sanıklardan Varol Bülent Aral duruşma salonundan atılınca, Mahkeme Başkanı'na "Senin kafana sıkacağım" diyerek bağırdı.

Washington’da Azerbaycan ve Türkiye’de Ermeni kültürünün tahrip edilmesi konuları mercek altına alındı

9-11 Ocak’ta Kültürel Diplomasi Enstitüsü (Berlin), ABD John Hopkins Üniversitesi ve Transatlantik İlişkiler Merkezi tarafından Washington’da «ABD’de Kültür Diplomasisi» başlıklı ortak bir konferans gerçekleştirildi. Konferansta medeniyetler arası diyalog, kültür diplomasisi uygulaması ve ABD Dış politikası perspektifleri değerlendirildi. Konferansta Ermenistan’ın ABD Büyükelçiliği temsilcisi de bir konuşma yaptı. Konuşmada binlerce yıllık geçmişi olan  Ermeni kültürü, bunun farklı kültürlere yansıması, Ermeni halkının medeniyetlerarası diyaloğa katkısı, dünya kültürünün gelişimine, hoşgörünün teşvikine, devletlerarası ilişkilerde kültürel diplomasi uygulamasına, Ermeni Diasporasının Ermenistan ve yurtdışı arasında ilişkilerin pekişmesi ve genişlemesine katkılarına değinildi. Konuşmada Azerbaycan ve Türkiye’de Ermeni kültürünün tarihi ve dini binlerce anıtının tamamen tahrip edilmesi konularına da değinildi.

Armin T. Wegner’in yazılarında 1. Büyük Savaş

Sait Çetinoğlu
“Hastanenin kapısında Ermeni papazın siyah sakalı beliriyor. Öğleye doğru ölmüş olan bir Ermeni askerin cenazesini almak için gizlice geliyor. Hamallar sırtlarında çarşafa sarılmış sallanan cesetle karanlıkta sessiz­ce kayboluyorlar.”

Dersim’in Asi Kızı Sara’nın Ölümsüz Anısına !

Sarkis Hatspanian
Değerli Sara’yla (Ben Sakine Cansız’ı bu ismiyle tanıdım) ilk kez Paris’te Silopi’nin Ermeni Varto aşiretinden sınıf arkadaşıma ait işyerinde, zamanında onun iltica başvurusunun kabul edilmesi için yardımını esirgemeyen Dersimli Ermeni arkadaşım vasıtasıyla tanışmıştım. Onunla neredeyse bütün bir gün Ermeni davası, Doğu ve Batı Ermenistan sorunları, Dağlık Karabağ özgürlük mücadelesi, kendi doğup-büyüdüğü Dersim’in yüzlerce Ermeni köyleriyle hısımlık ilişkileri olduğunu bildiği aşiretlerdeki Ermeni insanlar, yaşamış olduğu Kharbert (Elazığ) ve tutuklu bulunduğu Tigranakert (Diyarbakır) mahpushanesinden yakından bildiği ortak dostumuz, çocukluk ve okul arkadaşım Liceli Garbis hakkında uzun uzun konuşup durduk.

Eskici Arabasında Bulunan Belgeler Ermeni İddialarını Yalanlıyor

Murat Aslan 
Osmanlı dönemindeki şehirlerin sosyokültürel yapısını günümüze taşıyan Kadı Sicilleri'nden kayıp olan, fakat 4 yıl önce bir eskicide bulunan 1916-1921 dönemine ait belgeler, azınlıkların Osmanlı hukuk sistemine olan güvenlerini ortaya koyuyor. (Neden acaba şaşırmadık? HYETERT)

Ermeni soykırımının 'Schindler Listesi'ni yapacağım

1915 üzerine film çekme düşüncesiyle Ermenistan’a giderek araştırmalar yapan ünlü Hintli sinema yönetmeni Jhekar Kapur’un film projesi belli oldu. Radikal’den Ezgi Başaran, Kapur’la birlikte film projesine imza atacak Sona Tatoyan ile görüştü. 'Cennetten Üç Elma Düştü' kitabını sinemaya uyarlayacak Sona Tatoyan; 'Ermeni diyasporası bu film için beni kınıyor. Eminim Türkler de soykırımı anlatmaya çalıştığım için beni kınayacak' diyor.

Gayrimüslimlere 'Allah' deme yasağı

Malezya'nın Selangor Eyaleti Sultanı Şerafettin İdris Şah, gayrimüslimlerin 'Allah' demesini yasaklayan bir kararname yayımladı. Selangor İslami İlişkiler Konseyi, kararnamede, ‘Allah’ kelimesinin Müslümanlara özgü kutsal bir kelime olduğunu ve kelimenin gayrimüslimler tarafından kullanılmasının yasaklandığını belirtti. Kararnameye karşı gelenlere sert uygulamalarda bulunacakları kaydedilirken detaylı bilgi verilmedi. (Allah mütahakkınızı versin. HYETERT)

Azıcık Kalmak Yok Olmanın Başlangıcıdır (Azıcık kalan Toplumumuzdan Fotoğraf Kareleri)

Nüfusumuz: Dışarıya göç yok gibi. Ama hızla eriyoruz. Nüfus artış oranımız eksilerde. Nüfusun dengede kalması için her ailede iki/üç çocuk olması gerekir. Yeni kuşaklarda bu sayı bir. Yani bir nesilde nüfusumuz yarıya iniyor. İki kişilik aile bir kişi oluyor.

Paris Cinayetleri

Sedat Laçiner
Teröre güvenli yuva sağlamak da, teröristleri evinde infaz etmek de Türkiye’nin geleneğinde yoktur. Oysa 3 PKK’lının infaz edildiği Fransa her iki geleneğe de sahiptir. Fransa uzun yıllar Ermeni terörüne ev sahipliği yapmış bir ülke... Son olarak Cumhuriyet 1 yıl önceki yalanları yeninden birinci sayfasına taşıdı. Cumhuriyet’i kınıyorum. Belki de amaçları Türkiye’de mezhep kavgası çıkarmaktır. Hakkımı mahkemede elbette arayacağım. Ama halkımızın da Cumhuriyet’in gazeteden çok daha başka bir şey olduğunu görmesini isterim. Cumhuriyet, Aydınlık ve benzeri yayınlar ısrarla benim ağzımdan Şii kardeşlerimiz aleyhine yalanlar üretmekteler.

In Chinese


Road to Zuar in Artsakh: A Photographic Journey

Posted by Arevik Danielian
The village of Zuar in Artsakh (Nagorno Karabagh Republic), situated near the Tartar stream in the Tutkhuni valley, 40 kilometers from Kalvachar, was founded in June 1997. With a population under 100, the locals make their living by animal farming and making honey. Because of the village’s proximity to “Tak Jur” (Hot Springs”), the area has become one of the centers for Artsakh tourism.

Sarkis Hatspanyan, Ermenistan yurttaşlığı aldı

1996 yılında Levon Ter-Petrosyan’ın cumhurbaşkanlığı döneminde geçici ikamet hakkına sahip olan Hatspanyan’ın bu hakkı, Robert Koçaryan döneminde elinden alınmış ve 5 gün içinde yurdu terk etmesi kararı alınmıştı. Mart 2008 olayaları sonrasında tutuklanan ve bir süre cezaevinde kalan Hatspanyan’ı, cezaevi çıkışında sınır dışı etme teşebbüsü, Fransa Büyükelçisinin müdahalesi sonrasında engellenmiş ancak yurttaşlık sözü hayata geçirilmemişti. Hatspanyan’ın 2 erişkin olmayan çocuğa sahip olması bu güne dek Ermenistan’da kalabilmesine hukuki gerekçe oluşturdu.

ABD Ermenistan sınırının açılmasını istedi

ABD yönetimi, Türkiye'den, Ermenistan sınırının açılmasını istedi. Beyaz Saray'a göre, Suriye Ermenileri, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapalı olduğu için kaçmak amacıyla Türkiye yolunu kullanamıyor. Konuyla ilgili açıklamada ''Beyaz Saray, Türkiye'nin ön şart sunmadan Ermenistan sınırını açmasını rica ediyor'' denildi.

Ermeni toplumu Paris'teki cinayetleri kınadı

Fransa Yeni Ermeni Gençlik Örgütü (FRA Nor Seround), terör örgütü PKK ile ilişkili 3 kadının başkent Paris'te öldürülmesini sert şekilde kınadı. Ölenlerin acılarını paylaştıkları aktarılırken, dernek, kökeni ne olursa olsun tüm Fransız vatandaşlarını da olayı protesto etmeye davet etti.

Interview with Archbishop Aris Shirvanian, Locum Tenens of the Armenian Patriarch of Jerusalem

By Siranuysh Papyan
Authenticity of Results of Voting Never Arouses Doubt
Your Eminence, the Armenian Patriarch of Jerusalem will be elected on January 23-25. Are there any new candidates? Are there any news? During the general meeting of the brotherhood we expect that our internal and external brothers, about 30-32 people, will make a list of candidates and each participant must write the names of five persons and those five who will get more votes will be the candidates. During the next meeting of the brotherhood one of them will be elected patriarch of the Holy Apostolic See of Jerusalem. A doctor or a bishop aged above 35 can participate in the election. During the meeting of the brotherhood we will learn who enjoys the confidence of the majority of the brotherhood.

Dr. Ronald Marchese to Speak at Fresno State on “Treasures of Faith: Sacred Objects from the Armenian Churches of Constantinople”

Dr. Ronald Marchese will discuss his recent research in Constantinople/Istanbul with a talk on “Treasures of Faith: Sacred Objects from the Armenian Churches of Constantinople and What They Tell Us About Armenian Society and Culture” at 7:30 PM on Monday, January 28, 2013. This Leon S. Peters Foundation Lecture will be held in the University Business Center, Alice Peters Auditorium, Room 191, on the Fresno State campus and is part of the Armenian Studies Program Spring 2013 Lecture Series. The lecture is funded in part by the Associated Students, Inc. at Fresno State.

Expert on Armenian Monuments

YEREVAN - Chairman of the foundation studying Armenian architecture Samvel Karapetian summed up his organization’s work during a meeting with journalists on Thursday. The expert said they had organized expeditions to Armenian communities of Iran in May and June. Karapetian also mentioned the expeditions to Shirak, Lori and Tavush regions organized within the framework of “SOS-Culture” program.